לא אישי, פוליטי

משה סילמן הצית את עצמו לדעת כמעשה של מחאה פוליטית. כך עולה משיחות עם חבריו ל"חזית החיפאית" - פורום פעילי המחאה החברתית בחיפה - ומדבריו בדיונים שקיימו. סילמן הצטרף למחאת קיץ 2011, היה ממקימי החזית, נטל חלק בארגון הפגנותיה, ובאחרונה היה חבר בצוות ההקמה של "בית העם" בחיפה, ובחן את האפשרות לרכז את פעילותו. המחאה של סילמן כוונה נגד התצ'אריזם בסגנון בנימין נתניהו, שאותו תפש כמדיניות השוללת מישראלים רבים את הזכות לקיום בכבוד ודנה אותם לחיי השפלה, תוך כדי דחיקתם אל מחוץ לחברה. כמעשה אחרון של שליטה בגורלו, לפני שהאלימות של משטר ההפרטה תיטול ממנו את צלם האדם, החליט סילמן ליטול את חייו בידיו.

אבל לא פחות מכך, במעשהו מחה סילמן גם נגד דרכה של תנועת המחאה. לאורך השנה האחרונה הוא חזר וביקר את אופייה הנינוח של המחאה, שנראתה לו כפעילות פנאי של מעמד בינוני יותר מאשר כמעשה פוליטי. במיוחד הוא יצא נגד מה שנראה לו כהתמכרותם של פעילי המחאה לשינוי התודעה במסגרת השיטה הקיימת, במקום לפעול לשינוי המדיניות המתחזקת את הסדר הקיים. סילמן ראה במאבק במדיניות הכלכלית-החברתית השלטת עניין קיומי ודחוף, ולכן חזר ותבע לנקוט מהלכים ארגוניים לבניית כוח פוליטי. משראה שקריאתו נדחית, הוא שינה את דרכי המאבק: הוא קרא להקים את "בית העם" באמצעות "סקווטינג", משמע, פלישה לבניין; בהמשך הוא קרא למחאה אלימה, ובהעדר שותפים ביצע אותה, לבסוף, בעצמו וכלפי עצמו.

במקביל למעורבותו הרבה בפעילות החזית, שמר סילמן על זרות מודעת מחבריה, והקפיד להתייחס אליהם כאל "אתם". זרותו איפשרה לו לשמור על קול ייחודי ולפלס את דרכו גם נגד הזרם. "אני כבר לא אהיה כאן כשיגיע השינוי", דחק בהם לפעולה, ו"אתם צעירים, יש לכם זמן", הסביר לחבריו את פער העמדות. הוא הסתייג מהפיכת שינוי התודעה למרכיב מרכזי בתנועת מחאה, ושינן לעמיתיו להתכנסויות לימוד שונות, "תפסיקו ללמוד תתחילו לעשות". ברוח זאת, בעת הצגת המשתתפים באחת מפגישות החזית הוא הציג את עצמו בסרקזם במלים "ממתין שנסיים ללמוד".

סילמן חש שהעוני יצר ניגוד בינו לבין פעילים אחרים בחזית. באחת הפגישות התריס כנגד הדוברים שקדמו לו: "אף אחד לא התעסק לא עם רווחה ולא עם דיור. אתם לא נוגעים בזה - רק מדברים על זה. אני חי על 2,000 שקלים לחודש. על זה אתם לא מדברים". בכך שרוב פעילי המחאה "רק מדברים", ובעיקר על מצוקות מעמדות הביניים, ו"לא נוגעים" בעוני המנוון שאליו דן משטר ההפרטה את המעמדות הנמוכים, נחשף לדבריו הפער המעמדי בתוך תנועת המחאה.

סילמן ראה במצבו האישי משל למצב הכללי: המדינה עשתה אותו לשעיר לעזאזל, טען, וסימנה אותו כמטרה "כדי להפחיד אחרים שלא יעזו להרים את הראש". מעבר לתחושת הרדיפה, מיזוג הפרטי והציבורי משקף דווקא את היכולת של סילמן להפריד ביניהם, כתנאי להפיכת הפעולה הציבורית לדרך לשינוי מצבו של הפרט. ואכן, באותה פגישה הוא הצהיר: "אני הצטרפתי למחאה כדי לשפר את המצב הסוציו-אקונומי שלי". כך הוא ביטא הן את חוסר האמון שלו בשירותי הרווחה המקוצצים והן את המרכיב הפוליטי שבמחשבתו: רק מאבק פוליטי יכול לפתור מצוקה פרטית.

סילמן חשב שצריך "להקים מפלגה ולהעיף את ביבי", וחזר ותבע "להיכנס לפוליטיקה ולעשות מעשים פוליטיים". כבר באחת מפגישות החזית בספטמבר 2011 הוא קבע: "מדברים יותר מדי. צריך להתחיל לדון על הקמת תנועה פוליטית". וחזר והסביר: "אתם לא מבינים שאם לא נקים מפלגה ואם לא יהיה לנו כוח פוליטי, אז שום דבר לא ישתנה". את הכוח הפוליטי הוא חשב שיש לגייס בכל זירה אפשרית: בזירה הארצית, המוניציפלית, בקשרים עם אגודות סטודנטים ועם איגודי עובדים.

סילמן הכיר בכך ש"דיור, רווחה, חינוך - הכל ארצי", "זו בעיה ארצית, לא של חיפה", אך למרות זאת הוא סבר שיש להתחיל לבנות כוח פוליטי דווקא ככוח מקומי. בספקות בדבר האפשרות לבנות כוח מקומי הוא ראה סימן לחולשת הפריפריה, ויצא נגד השגרה הנוחה של העברת האחריות למרכז: "כולם שולחים לתל אביב, לארגונים אחרים". הוא ראה בהפגנות את הבסיס לכוח המקומי וטען ש"אם לא יהיה הפגנות אלא רק דיבורים, נישאר עם דיבורים. אם נצא פעמיים בשבוע אולי יהיו פתרונות".

סילמן היטיב לזהות את היסודות הא-פוליטיים של מחאת מעמד הביניים. באחת מישיבות החזית הטיח בעמיתיו, "משהו מפחיד אתכם"; הפחד התבטא, לדעתו, בפנייה לפעילות חוץ-פרלמנטרית ולבתי משפט, כתחליף לפעולה פוליטית. הוא גם הדגיש, כי "המחאה מדברת על שינוי כיוון פוליטי" משום שניתן לשנות, וכי במקום "לגשת לבתי משפט" יש "לחוקק חוקים מחדש" באמצעות הכוח הפוליטי שייבנה.

תחושת חוסר האונים כתוצאה מן ההתעמרות שסבל, לצד החידלון הפוליטי של המחאה, דחפו את סילמן לחפש כיווני פעולה חדשים. משהודיעו לו רשויות הרווחה שיהיה ניתן לעזור לו רק לאחר שיהפוך ל"דייר רחוב", אמר סילמן למקורביו: "לפני שאהיה דייר רחוב אני אצית את עצמי". גם בהצתה לא ראה סילמן עניין פרטי: הוא סבר, כך אמר, כי בשם כבוד האדם יש לשים גבול למבחנים שעניים נתבעים לעמוד בהם כתנאי לסיוע. בניגוד לדרך שעליה נלחם בשנה האחרונה, הודיע סילמן לחבריו בחזית - שהתארגנו כדי לגונן עליו, כשלמדו על כוונתו "לעשות פרובוקציה" בשבת - כי "את המחאה שלי אני עושה לבד".

ההצתה-לדעת היתה המחאה האחרונה של סילמן, שהובס אך לא נכנע. במהלך האחרון שביצע כאיש פוליטי שב וניסה להשפיע על שתי זירות המאבק שבהן כשל בשנה האחרונה - המאבק בתצ'אריזם הישראלי והמאבק על דרכה של המחאה. בהציתו את עצמו הוא סירב להימוג אל תוך מנגנון הדיכוי, הדוחק את העניים אל מחוץ לחברה, והאיר את החובה להיאבק במנגנון זה; ובהציתו את עצמו בלב מחאת המעמד הבינוני הוא חשף את חידלונה והאיר את הדרך שבה היא מסרבת ללכת: מחאה פוליטית משולבת וחוצת מעמדות.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 69
  תנועת מחאה אמורפית, "א-פוליטית", אין לה כל סיכוי במאבק נגד הכוחות האדירים העומדים נגדה.

  גם הצטרפות לאחת המפלגות הקיימות לא תועיל, משום שכולן מסואבות ומושחתות עד למעלה ראש. רק גיבוש תנועה פוליטית על-ידי תנועת המחאה עצמה עשויה לחולל את המפנה שתנועה זו שואפת אליו.

 2. 68
  זו פשוט הסתה לאלימות

  סילמן האומלל הלך לעולמו. עכשיו נראה את אנשי רוח לעובדים עושים הכל כדי לרצות את סטאלין החדש. אם זה לא היה פאתטי, זה היה מצחיק. אם זה לא היה מפחיד, זה היה פאתטי.

 3. 67
  שמתם לב איך גטווין האשים בלי להניד עפעף את ההפרטה ? סליחה אבל סילמן שפך על עצמו דלק בגלל גופים "לא מופרטים". אף אחד מהגופים שטיפלו בו לא היה מופרט- כולם עובדי מדינה שנהנים מקביעות וחסינות כמו בברית המועצות הקומוניסטית. כולם שם היו קפידים שגם אם מעקלים לאזרח רכב עבודה ומוכרים אותו בטעות- אין איש משלם את המחיר כי יש קביעות ולמי בכלל אכפת ממנו. השופט ששלח אותו קיבינימט והפקיד בביטוח הלאומי שדפק אותו ואיש ההוצפל"פ שמכר את משאיתו ב 50% מערכו היו כולם עוןבדי מדינה משחוברים במסמרים בלי ראש לג'ובים שלהם וב 3 בצהריים כבר בדרך הביתה. די כבר לדמגוגיה של הקומוניסט הזה (שכנראה מקבל משכורת לא ראה מהאוניברסיטה עבור השלשול המילולי הקומוניסטי הזה )
 4. 66
  התאבדות כמוצא אחרון...

  וּפְלִשְׁתִּים, נִלְחָמִים בְּיִשְׂרָאֵל; וַיָּנֻסוּ אַנְשֵׁי יִשְׂרָאֵל, מִפְּנֵי פְלִשְׁתִּים, וַיִּפְּלוּ חֲלָלִים, בְּהַר הַגִּלְבֹּעַ. ב וַיַּדְבְּקוּ פְלִשְׁתִּים, אֶת-שָׁאוּל וְאֶת-בָּנָיו; וַיַּכּוּ פְלִשְׁתִּים, אֶת-יְהוֹנָתָן וְאֶת-אֲבִינָדָב וְאֶת-מַלְכִּישׁוּעַ--בְּנֵי שָׁאוּל. ג וַתִּכְבַּד הַמִּלְחָמָה אֶל-שָׁאוּל, וַיִּמְצָאֻהוּ הַמּוֹרִים אֲנָשִׁים בַּקָּשֶׁת; וַיָּחֶל מְאֹד, מֵהַמּוֹרִים. ד וַיֹּאמֶר שָׁאוּל לְנֹשֵׂא כֵלָיו שְׁלֹף חַרְבְּךָ וְדָקְרֵנִי בָהּ, פֶּן-יָבוֹאוּ הָעֲרֵלִים הָאֵלֶּה וּדְקָרֻנִי וְהִתְעַלְּלוּ-בִי, וְלֹא אָבָה נֹשֵׂא כֵלָיו, כִּי יָרֵא מְאֹד; וַיִּקַּח שָׁאוּל אֶת-הַחֶרֶב, וַיִּפֹּל עָלֶיהָ. ה וַיַּרְא נֹשֵׂא-כֵלָיו, כִּי מֵת שָׁאוּל; וַיִּפֹּל גַּם-הוּא עַל-חַרְבּוֹ, וַיָּמָת עִמּוֹ.

  ביבי,שטייניץ ופקידי האוצר ערלי הלב= הפלישתים.
  משה סילמן ז"ל= שאול המלך

 5. 65
  אפקט וֶרתֶר (Werther effect) הוא תופעה חברתית שבה מספר אנשים מחליטים להתאבד בעקבות התאבדות אדם אחר, ולעתים אף מחקים את אופן ההתאבדות שבוצעה על ידי אדם זה. התופעה קרויה על שם גל ההתאבדויות שהתרחש ברחבי אירופה, אשר ליווה את הפצת הרומן "ייסורי ורתר הצעיר" מאת הסופר הגרמני גתה בסוף המאה ה-18.
 6. 64
  נהניתי לקרוא. תודה!
 7. 63
  מה הכל השמאלנים מוכנים לעשות כדי להגיע לשלטון.
 8. 62
  ד"ר גוטוין ההסטוריון שוב מכה בעולם האקדמי

  ד"ר גוטוין פעם אחר פעם מוכיח לנו אילו שלמדו והתמחו במדעי הטבע, ההנדסה, הכלכלה, הפסיכולוגיה/אנליזה ,כלכלה, במדעי המדינה, מזרחנות שאין כל הצדקה לכל המגמות וההתמחויות. הכל לריק, בזבוז שנים ומאמץ לחינם. כולנו צריכים רק ללמוד הסטוריה , "מלכת המדעים".
  משום מה כל מי שלא מסוגל ללמוד מקצועות ריאלים בתיכון, ולא עובר מבחני קבלה מעל 550 פשוט שילמד הסטוריה כמו ד,ר גוטיוין עם קבלת הדוקטורט, מה פשוט מזה כמעט100% מסיימים ומיד, כמו הד"ר היועץ הבוחןני של נתניהו וכמו ד"ר גוטוין יוכל להטיף בשער וללמד את ראש המשלה, את שר הביטחון, את כל המומחים שהקדישו שנים ללימוד מקצועם מה נכון, מה שגוי, כיצד לנהל את המדינה, החברה והכלכלה.
  מר גוטויין יש לי קשיים ביחסי המין שלי האם תוכל לייעץ? שכחתי להוסיף שאני בן 76.

 9. 61
  פרופסור נכבד: נאה דורש האם נאה מקיים?

  ונשאלת השאלה מדוע פעילי המחאה החברתית ואתה פרופסור נכבד שמרבה לרוץ לכלי התקשורת ולפרסם מאמרים לא חשבתם על תמיכה כלכלית בסלמן כדי שיהיה לו קורת גג על ידי סיוע בשכירת דירה.
  מה עם הסולידריות והתמיכה ההדדית בקרב פעילי המחאה?

 10. 60
  זהירות ממחאה אלימה - ההצתה היא אקט נואש ועצוב. אין לראות בכך מעשה הירואי.
 11. 59
  ביבי לא יצא נגד היד שמאכילה אותו אלו שליטי ההון!!!!!!

  חיסול הדיור הציבורי הוא גאותו הקלקלית של ביביטורס!!!!! ביבי אבי האוליגרכיה הישראלית והשמדת השכבות המוחלשות!!!! דור שלם חסר דיור על צווארו של נהנתניה!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. הבעיה בשלטון החוק לא עושה דבר נגד - הון שלטון = עולם תחתון. מעניין למה ומדוע?
 12. 58
  השבוע שלי ברשת ב' היום: פרופסור לתקשורת פנה לפני מספר חודשים ליועץ התקשורת ציטרין בבקשה שיפעל לפרסום המקרה של סילמן בכל כלי התקשורת, ושסילמן מוכן ופתוח להתראיין על הכל. כל התקשורת התעלמה מהפנייה ולא הובאה אך כתבה על סילמן. זה בטוח היה עוזר לסילמן שהיה מדווח לנו מהעולם הזה. התקשורת המשיכה לשדר על ן ומדוע הוא לא מבקר אותה בכתבה?
 13. 57
  אפקט סילמן - וזוהי רק ההתחלה: תקראו את הכתבה של אור קשתי במוסף הארץ. אפקט סילמן על אחריותך גוטוויין!
 14. 56
  זה הטירוף של השיטה הקפיטליסטית: עם הכסף שהוצא בשבוע של טיפול נמרץ היה אפשר לשלם שכר דירה לסילמן לכמה שנים

  תחשבו על זה

 15. 55
  הצטרפו אלינו: הליכודניקים החדשים, משנים את המערכת מבפנים
 16. 54
  המחאה שסירסה את עצמה לדעת

  מהרגע שבו הצהירו ראשי המחאה שזו לא פוליטית הם הרגו את המחאה או סירסו אותה במקרה הטוב. הצהרותיהם של ראשי הסטודנטים שכאילו הצטרפו למחאה שהם מתנים את הצטרפותם בכך שהמחאה לא תשא אופי פוליטי הן עוד עדות לכך שהמחאה הזו עקרה מלידה. בזאת צדק מחבר המאמר: משה סילמן שרף את עצמו בעיקר נגד דפני ליף. אין מחאה חברתית לא פוליטית. צריך לומר זאת בפירוש ובבהירות: שלטון הימין (בכל מקום בעולם) פירושו העברה שיטתית ועקבית של ההון מהרוב למיעוט. שלטון הימין הוא בהכרח אי צדק חברתי מעצם הגדרתו כימין. נתניהו מייצג את הימין החברתי הגרוע ביותר. נתניהו הוא אוייב כל אזרח ישראלי שרוצה לעבוד ולהתפרנס מעבודתו. יש לומר זאת בבירור. כל עוד לא ייחשבו דברים אלה לבסיס של המחאה, זו תהיה בדיחה ולא מחאה רצינית. בפועל, אין סיכוי למחאה רצינית בישראל. בכל פעם שיש ניצוץ של מחאה חברתית אמיתית, החברים של הימין הישראלי בחמאס (וקרוב לוודאי בידיעתו ובאישורו) מבצעים פיגועון קטן וכל העם עובר לדום יען כי "בשעה קשה זו העם מתייצב מאחורי מנהיגיו". העניין הוא ש"בשעה קשה זו" מחירי הדירות נוסקים, מחירי הבשר ממריאים, מחירי החלב ומוצריו עפים. ועד הסיבוב הבא דפני ליף תעצב לעצמה עוד כובע ותלבושת ונתניהו יזכה בקדנציה נוספת.

 17. 53
  קל מאוד לפרופסור מפונק לשבת על הכורסה ולעודד אחרים "להאיר את הדרך". בדרכו המתחסדת והצינית, גם פרופ' גוטווין מנצל ורותם לצרכיו אנשים בעלי אישיות גבולית ונטיות אובדניות. הפרופ' מפמפם את האידיאולוגיה שלו ומשלהב אחרים, שעלולים להתפתות למעשי קיצון ולהתאבד כביכול "למען הכלל". הפרופ' נגוע בתאצ'ריזם אידיאולוגי ובניצול החלש - לא פחות מאלו שהוא מטיף כנגדם.
 18. 52
  אחדות

  רק אחדות ופעולה פוליטית יכולים למנוע טרגדיה נוספת-לתרגם את כח המחאה לכוח פוליטי גדול !!

 19. 51
  ו"כל החברים הטובים"עודדו את סילמן לשרוף את עצמו ולא הגישו סיוע
 20. 50
  עוד פרופ' כושל. סילמן לא האיר את חדלונה של המחאה. סילמן הביא חידלון על עצמו. מי שהופך את סילמן לאורים ותומים או לקדוש - עושה מעשה נבלה.
 21. 49
  ובכן, זה הזמן להזכיר: מהפכות לא עושים בכפפות לבנות. אף אחד מהדחלילים המפוטמים היושבים בקואליציה לא יזיז את עצמו בלי אקט ציבורי משמעותי. צריך להתכונן לקראת עימות עם מנגוני האלימות המרוכזת - משטרה, בעיקר, אבל גם כנופיות פקחים ערוניות, ומנקודה מסויימת אולי גם יחידות צבא (עם ביבי וברק הכל בא בחשבון) - שאותו אוסף של דחלילים מעונבים עלול להפעיל נגד ליבת הגוף האזרחי.
 22. 48
  רשימה חדה, מצמררת בכנותה, מציבה מראה כואבת לכולנו
 23. 47
  דני גוטווין, אתה כל כך צודק! ! חובה לשנות את שיטת הבחירות! ! אחרת נלך לקטסטרופה.
 24. 46
  "האיר את הדרך".....?

  איפה קדושת החיים? איפה האדם מחפש משמעות? אדם צריך לשרוף עצמו כי אין לו דירה.? המאמר מתאים למנטאליות של השהידים ומסביר מדוע השמאל הקיצוני והאסלאם הרדיקלי הפכו לבעלי ברית באירופה. לגוטווין אכן זכויות רבות, אך זהו מאמר פשיסטי המעודד התאבדות ומנצל בציניות נטיות אובדניות של אדם לא אחראי ואפילו קרימינלי, עם כל הסבל שכנראה עבר שלא באשמתו. חבל.

 25. 45
  מי שהפך ללגיטימי את גזל הערבים ממשיך ועושק את כל מי שאפשר-כמו הגזענות גם החמדנות והשתלטנות הן אובססיה והקורבן מתחלף

  מחר אחי זה אתה ואני
  ישראל צמחה מהפאשיזם והפכה לפאשיסטית בעצמה
  בדיוק כמו שילד מוכה הופך לאב מכה זה הקלאסיקה של העבד כי ימלוך
  ההיתנגדות לפאשיזם היתה הבכי של הקורבן אך ברגע שהכוח היגיע לידיים הישראליות ישראל הפכה מקורבן למקרבן ועכשיו הרעל מחסל את עצמה

 26. 44
  מחאות שקטות אף פעם לא הזיזו לאיש. בגלל זה גם ביבי התעלם מהמחאה מאשתקד.
 27. 43
  אישי מאד, וגם פוליטי

  משה סילמן מת. יהי זכרו ברוך ונשמתו צרורה בצרור החיים.

 28. 42
  דני גוטוויין מסוכן לציבור

  גוטוויין יוצר דיון עם עצמו על מעשיו של סלימן. אין ספק שסלימן לא הספיק לחשוב את הירהורי ליבו של גוטוויין לפני שהתאבד. הסכנה היא שגוטוויין כותב באופן משכנע, ישפיע ויביא לגל התאבדויות שלא יקח עליו אחריות אישית. אבל גוטוויין יהיה אחראי על ההתאבדויות.
  האם מוני פנאן, מנהל קבוצת מכבי תל אביב שהסתבך בכספים והתאבד, עשה זאת ממניעים פוליטיים וצדק חברתי? כמו פנאן, גם סלימן הסתבך בכספים ובצדק חברתי והתאבד.

  1. פנאן "הסתבך בצדק חברתי" ? נראה לי שאתה מסוכן לעצמך
  2. העיקר שהבנת את הנקרא. זה שסלימן הצית את עצמו השפיע על עוד אנשים בישראל שהציתו עצמם למחרת. גוטוויין מקדם את הנושא והוא פרסומאי מעולה להתאבדות בהצתה.
 29. 41
  ארורה הממשלה אשר מעבירה מיליארדים להתנחלויות המסרטנות על חשבון שירותים שהיו מונעים מאנשים להישרף.
  1. ארורים עוכרי ישראל מתחזים שמאלנים צבועים כמוך!
  2. ארורים מתחזים עוכרי ישראל שמאלנים צבועים כמוך!
 30. 40
  לליכוד יש רוב בסקרים!כלומר העם מטומטם ומסומם לשקר הלאומני שהוא גם שקר הצרכנות החזירית שדופקת אותו

  כמו בחירה של אישה מוכה להישאר עם בעלה עם המהגרים המפוחד מעדיף
  את סימום השנאה הלאומני ואת מפעל השתלטנות המתנחלי שהכסף שנעשק ממנו הולך אליו כמו שאב משפחה מבזבז את הפרנסה על זונה

  הקשר בין הלאומנות והכיבוש לחזירות הוא עמוק ומשמעותי כי נורמות
  הפאודליזם והפאשיזם שנוצרו שם מיושמות עכשיו נגד כל חלש גם אם הוא יהודי
  כן בדיוק כמו גזענות קודם מתעללים בזר בשעיר לעזזל ואח"כ עוברים לחלש הבא כי הגזענות כמו החמדנות והשתלטנות נובעות מבפנים ואינן תלויות במושא/בקורבן עליו הן מיושמות עכשיו ההון/שלטון מחפש אחמד
  חדש שיערבב לו תטיח וישתוף לו כלים וממש לא אכפת לו אם הוא ערבי או יהודי רק עם מטומטם ונשים מוכות מתפתים לשקר שהמכים באמת רוצים לבטובתם

  1. זוכרים מה אמר מזכ"ל ההסתדרות בזמנו יצחק בן אהרון הקומוניסט?

   לאחר שהתברר אחרי הבחירות ב1977 שהעם מאס בשלטון מפא"י המושחת, יצא מזכ"ל ההסתדרות דאז יצחק בן אהרון המפאיניק בקריאה....להחליף את העם! אלו הם השמאלנים שמאמינים שאם העם לא מסכים עם דעותיהם צריך להחליף את העם "הטיפש" בעם חכם יותר......שמאלני! ושמאלנים אלו קוראים לעצמם....ליברלים נאורים שהדמוקרטיה היא דרך החיים שהם בחרו בה! צבועים שמאלנים!

  2. והוא צדק בכל מילה

   אכן חציר העם. טיפש ואספסופי

 31. 39
  יצא המרצע מן השק, סילמן קומוניסט חד"שניק!

  ניסיתם לצייר את הקומוניסט כמסכן שביבי ואנשיו מתנכלים לו, הוא בסה"כ עוד מצביע חד"ש שרוצה לחזור "לימים היפים" של סטאלין וקרל מרקס! הוא ומי שמאמין בקומוניזם יכולים לחיות כקומוניסטים אנחנו שונאים קומוניסטים ובמיוחד אם הם אנשי חד"שׁ כמו סילמן!

  1. אתה פשוט מטומטם

   נראה לי תוצר של פליטי הכביכול קומוניזם שבאו לכאן לחפש את הקפיטליזם הטוב ועדיין לא מבינים שהגיעו מקפיטליזם חזירי של המדינה לקפיטליזם חזירי של טייקונים שעוד מעט יבינו שהבעיה שלהם הוא איתו ולא עם איזה איזה קומוניזם מדומיין (על מרקסיזם אמיתי אין להם מושג ירוק למרבה הצער)

  2. אתה פשוט מטומטם

   כנראה עוד פליט שחושב שבמקום שהגיע ממנו היה קומוניזם שהגיע לפה לחפש קפיטליזם ולא מבין שהגיע מקפיטליזם חזירי של מדינה לקפיטליזם חזירי של טייקונים בלי הבדל עקרוני ביניהם שעה שעל מרקסיזם אמיתי אין לא מושג ירוק למרבה הצער.

 32. 38
  גובר המתח במערכת הפוליטית: האם יחליף סילמן את רבין כצלוב השמאלני כבר בשנה ה-17 לספירה (מאז מות רבין) ?.
 33. 37
  שאלה ראשונה: האם סילמן מינה אותך לדוברו? שאלה שניה: ואם כן, מדוע הוא חשוב יותר מכל מפגין אחר?
 34. 36
  גוטווין

  כולנו מכירים את דעותיו ופועלו של דני גוטווין בך שגם במעטה של אוביקטיביות ועובדות יש בין השורות הרגשה של הבעת דעתו הפוליטית ואגיטציה מתוחכמת שרק יכולה להשפיע או להפיל בפח אידיאולגי תמימים וחסרי עמוד שידרה

 35. 35
  גוטווין הקשקשן, לידיעתך: סילמן לא היה זקוק לעזרה כלכלית אלא לטיפול נפשי.
 36. 34
  עדיף למות כבן אדם ולא לחיות כעבד
 37. 33
  דני, אתה כל כך צודק

  למחאה צריך להיות כיוון יותר רדיקלי שבאמת מבקר את כל הבסיסים של המדינה שאבדה דרכה, ולא מחפש למצוא פתרון קל ושטחי
  וכמובן שזה המעשה הכי לא אישי שיש והכי פוליטי ומכוון.
  מחכה לשמוע עוד רעיונות מפיך.

 38. 32
  דני, אתה כל כך צודק

  למחאה צריך להיות כיוון יותר רדיקלי שבאמת מבקר את כל הבסיסים של המדינה שאבדה דרכה, ולא מחפש למצוא פתרון קל ושטחי
  וכמובן שזה המעשה הכי לא אישי שיש והכי פוליטי ומכוון.
  מחכה לשמוע עוד רעיונות מפיך.

 39. 31
  Should anyone ask, I found the below

  מקבץ חדשות שבועי שלא שמעתם עליו כנראה בתקשורת.

  עשרה רעולי פנים חטפו לפנות בוקר רכב ישראלי סמוך לכפר דומא מזרחית לגבעות שילה שבבנימין. ברכב נסעו שני בחורים שהצליחו להימלט.
  ערבים הניחו דוקרנים על כביש שקף נגוהות
  זריקת אבנים בציר 90
  יהודי נפצע בראשו מאבנים שידו ערבים בחברון
  ערבי חנק נערה בעין פרת שבואדי קלט
  חברון: ערבים השליכו בקבוקים וחזיזים על יהודים
  נחשפה חוליית מחבלים מהכפר חיזמא שתכננו לחטוף חייל צה"ל
  ירושלים:שוב תקיפה בבית חנינא – רכב יהודי הוצת בידי ערבים
  חברון:ערבים הציתו מכולת ציוד ליד בית המכפלה
  ובדרום המשיכו טפטופי הרקטות כרגיל..

  שתפו!! כדי שכולם ידעו.

 40. 30
  דני, אני אוהב אותך, אבל אתה חסר אחריות מינימאלית. זה חסר אחריות לפרסם דבר כזה, חסר אחריות, אם לא מעודד בפועל את הבאים בתור.
 41. 29
  גוטוויין- לא לכתוב, לצאת לכיכרות! הגיע הזמן שאנשים שעיניהם בראשם לא יסתפקו בממשלות שנבחרו על ידי ציבור שבעיניו נזרק חול של דמגוגיה. מי אם לא אנשי האקדמיה יידע לפקוח את עיני הבוחרים להראות להם איך השכר, הדיור, המזון והחינוך לא חייבים להיות כמו שהם. לסביר לציבור האומלל איך הממשלות (ליכוד /קדימה: ביבי,שרון ואולמרט!) הם האחראיים הבלבדיים לעוני ולפערים פה!
 42. 28
  פרופ' גוטוויין מפרשן את סילמן.

  אני מקווה שמר סילמן, שהצית עצמו כאקט של מחאה אישית וחברתית אנטי ממשלתית, יחלים. איני שופט את מעשהו הקיצוני והפסול כשלעצמו,משום שכנראה מבחינתו הסובייקטיבית "הגיעו מים עד נפש". והנפש כנראה נפגעה ונחלשה בשל הקורות אותו והביאה אותו למעשה של התאבדות.
  אני מוחה על רשימתו של פרופ' גוטויין, שמנצל את מעשהו הפסול של סילמן, לצרכיו הפוליטיים. מותר לפרופ' הנכבד להביע את דעתו הסוציאליסטית/קומוניסטית. אני משער שתומכי הקו הפוליטי/חברתי זה יתמכו בעמדתו, וגם זה בסדר גמור. אולם, הניצול של נסיון ההתאבדות של סילמן כתימוכין "לצדק החברתי" שבו דוגל הפרופסור הנכבד, הוא מעשה ציני מכוער, גם אם אניח שדעתו של סילמן כדעתו של הפרופ'. וזאת, מפני שאין לעשות דגל מנסיון התאבדות של הזולת.

  ולבסוף הערה אישית: מעולם לא ביקשתי ולא קיבלתי תמיכה מאיש או מגוף כלשהוא. התחלתי כמעט מאפס. את האנרגיה שלי הקדשתי מצעירותי ללימודים, לעבודה ולפרנסה . לא חייתי חיי בטלה במועדונים ובאוהלי דיזינגוף, ולא ביקשתי שיתנו לי דיור ותמיכות. נכון, אינני חרדי ואינני קומוניסט אוסוציאליסט. אני ליברלי שדוגל ביוזמה אישית ובמשק פרטי תוך מדיניות רווחה הוגנת לחסרי יכולת, ולא לחסרי רצון.

  1. כל הכבוד לך. הבעיה היא שהיום יותר מדי אנשים מרגישים שאי אפשר לעשות את מה שאתה עשית.

   יותר מדי מאיתנו עובדים קשה, 2 משכורות, 3 ילדים, משברים אינסופיים, והכסף לא נחסך. הוא נעלם. לילדים שלנו יהיה פחות ממה שהיה לנו. על זה הסיפור. כל השאר רעש (רציתי לכתוב " כל השאר אש ועשן", אבל זה לא לנסיבות האלו).

  2. אזרח זקן, אתה חוטא במה שאתה מאשים בו ובחומרה יתרה

   אתה מאשים בניצול אסונו של סילמן לצרכים פוליטיים, בעוד שבפיסקה האחרונה שכתבת, אתה ממנף את האסון של סילמן כדי לקדם את תפישת עולמך הנאו-ליברלית.

   בדבריך אתה מתאר איך הגעת להשגים באמצעות מאמץ ועבודה, ומאשים אחרים (ובמרומז מכוון להאשים את משה סילמן) שהם חיים חיי בטלה בעודם מבקשים קצבאות.

   ובכן, משה סילמן לא חי חיי בטלה תוך שהוא מבקש קצבאות.

   משה סילמן עבד קשה ואף הקים עסק להובלות עם מספר משאיות.

   אבל עסקיו של משה סילמן כשלו, והא נותר חסר כל, ואף בריאותו הידרדרה כאשר אירע לו שבץ מוחי. ובעת הזו מדינת ישראל בהנהגת הנאו-ליברלים זנחה אותו, ולא איפשרה לו קיום בכבוד.

   אתה חושב שכל אדם יכול להשיג הכל אם רק יעבוד קשה. אבל זו תפישה לא נכונה.

   בניגוד למה שאתה חושב, הרי שהצלחתו או כשלונו של אדם אינם תלויים רק במאמציו, אלא הם תלויים במעמד אליו נולד, בכישורים הפיזיים והשכליים שאיתם נולד, בנתוני סביבה שונים, וגם בהזדמנויות שהמדינה מאפשרת לו.

   משה סילמן וכמוהו המונים בישראל נפגעים מהשיטה הכלכלית הנהוגה במדינה.

   משה סילמן אינו הסובל היחיד כאן. משה סילמן הוא רק קצה הקרחון של המונים שנפגעים מהשיטה הנהוגה בישראל.

 43. 27
  דרושה מחאה פוליטית משולבת וחוצת מעמדות
 44. 26
  יש לחוקק חוקים מחדש באמצעות הכוח הפוליטי שייבנה.
 45. 25
  רק מאבק פוליטי יכול לפתור מצוקה פרטית.
 46. 24
  העוני המנוון שאליו דן משטר ההפרטה את המעמדות הנמוכים,
  1. קשקוש מקושקש. הפרטות מקובלות בכל העולם המערבי. בשבדיה גם החינוך מופרט, וכל אחד יכול להקים בית ספר.
 47. 23
  המחאה של סילמן כוונה נגד התצ'אריזם בסגנון בנימין נתניהו, שאותו תפש כמדיניות השוללת מישראלים רבים את הזכות לקיום בכבוד ודנה אותם לחיי השפלה, תוך כדי דחיקתם אל מחוץ לחברה.
 48. 22
  שלי יחימוביץ צודקת לגמרי - אסור להפוך את זה לסמל ולדוגמה. אנחנו לא חמאס ולא קמיקזה.
 49. 21
  ניתוח טוב
 50. 20
  מסוכן להתלהב מהמעשה

  אפשר להבין ולהזדהות עם המצוקה ותחושת הייאוש וחוסר האונים אבל התאבדות אינה דרך מחאה שצריך לעודד. קאמי כבר אמר שהחיים ולא ההתאבדות הם המרי האמיתי

 51. 19
  גוטוויין- בקיצור, מר סילמן הוא ההפך ממך ומכל עמיתיך באקדמיה: מאז 1977 האליטה האינטלקטואלית נמצאת בסוג של הלם. הרי ידוע שכל מהפכה חברתית אפקטיבית התחילה מהאינטליגנציה, אבל במדינה הזאת הפרופסורים והסופרים יושבים בכורסה ולא יוצאים לכיכרות. זה בעוכרי בעם האומלל הזה
 52. 18
  מחאה לא פוליטית - אין דבר כזה. מחאה לא פוליטית מיועדת רק לדבר אחד: לתת סולם לאחראים כאן לא להיות אחראים ולא לתת את הדין. מחאה לא פוליטית מדלגת מעל האחראי הראשי, הסיבה לכל הבעיות כאן בנימין נתניהו
 53. 17
  ממש גאוות "חיפה האדומה".

  הסולידריות כאן היא יפה. אבל נראה לי שהכותב התבלבל קצת. למחזה האימה של אדם המצית עצמו לדעת אין שופם מקום לגאווה אלא לדברים אחרים. אילו דברים- לא יודעת הוא אמור להיות יותר חכם ממני-

 54. 16
  גוטויין, אתה בצורה שיטתית ועקבית מסרב להבין משהו.

  לא משנה כמה השיטה נוראית, לא תשנה אותה בלי מעמד הביניים.

  מעמד הביניים הישראלי הוא גדול ואמורפי, חילוני ודתי, עירוני וכפרי, ימני ושמאלי. הוא נוסע במזדות ישנות ובג'יפים חדשים. הוא גר בווילות ובשיכונים.

  מה משותף לו? גם הוא לא לגמרי יודע, אבל הוא יודע שזה שם. כשאנשים נפגשים למילואים, למשל, הידיעה הזאת כמעט צפה לפני השטח: אנחנו, שמנסים עכשיו להתאים על הכרס את המדים בגודל קוף, שונים אחד מהשני, אבל כולנו נבדלים מהותית מאלו שלא הגיעו.

  לאו דווקא חרדים או ערבים, אלא אלו שלא משחקים לפי הכללים. ערסים. טרבלמייקרס. רדיקלים צדקנים. תמהונים.

  כן, אנחנו בורגנים. כן, אנחנו מהוגנים. ולא, אין לנו סבלנות למי ששובר את הכלים. אנחנו סובלים מהשיטה ואנחנו נשנה אותה אם נמצא סדר יום ובעלי ברית שיאפשרו את זה. לא בהצתות, לא במכות, לא בסרבנות. רק בגבולות החוק והשיח ההגיוני. לא יהיה פה צ'ה גואברה.

  1. תתפלא אבל הרבה בני מעמד הביינים התדרדרו לעוני בגלל יוקר הדיור והמחיה, ויש להם הרבה יותר מה להרוויח מלהפסיד במהפכה שתשנה את חלוקת הנטל ואת המגזרים הזוכים - רק טייקונים ומיוחסים מפחדים לשנות את הסדר הקיים.
  2. המחאה

   אתה עדין שבע וזה זמני ,גם אני עשיתי מילואים כל חיי,שילמתי מיסים כל חיי וזה לא מנע מפיטורים רבתיים פעם אחר פעם אחר פעם וכך אתה נשחק עם שכר ותנאים ירודים,וניצול נורא והכסף לא מספיק,פעם משכורת אחת לאדם הספיקה היום כבר לא! הידעת שהמון אנשים מועסקים ביותר ממשרה אחת, כדי לקיים 4 נפשות ?

  3. נו, אז אתה צריך להיות מבסוט

   המחאה מאוד עדינה ומאולפת בהשוואה למדינות אחרות, ויש פוליטיקאים סוציאל-דמוקרטיים בישראל. עכשיו נשאר להצביע להם, או אם אתה חלוק עליהם מדינית, להקים מפלגה סוציאל-דמוקרטית נוספת. מה קשה?

 55. 15
  המחוברים מהאוניברסיטה המרוויחים עשרות אלפי ש"ח בחודש - הם ה אחראים לפער

  מקרה סילמן מראה את הפער בין אלו המחוברים לאלו שאינם מחוברים. פרופסור גוטווין מחובר לממסד. יש לו קביעות ללא קשר לתוצרת והוא נהנה כשאר הפרופסורים המחוברים משכר ממוצע של 60 אלף לחודש. סילמן כאחד שאינו מחובר לממסד נפל.
  האם פרופסור גוטויין מציע להשוות את תנאי הבלתי מחוברים לתנאיו שלו?

  1. 60.000 לחודש? היינו מתים. לגבי הקביעות: זה כן קשור לתוצרת. אנחנו לא חברת חשמל.

   אבל במהות, יש משהו בדברים שלך. כדי להבין את סילמן צריך להיות סילמן, וגווטוויין הוא לא סילמן.

  2. גוטווין הוא לא טייקון שהתעשר משכר נמוך של עובדיו. גם אם ירוויח 100000לחודש לא הוא הבעיה ולא אף פרופסור

   רק שינוי השיטה מהיסוד כמו שכבר מתחילים להבין בכל העולם

 56. 14
  בעצם יש לנו שני סוגי מחאה: אחת היא מחאת האדם שעומד בודד מול השלטון


  והשנייה היא מחאה כללית של העם שתנאי חייו הכללים הורעו, והוא מבקש לשפר אותם ולשנותם.
  כלומר המוחים האחרים יכולים להמשיך לחיות את חייהם הטובים פחות אמנם, אבל יש להם בכל זאת יכולת לעמוד על רגליהם: הם אחראים לגורלם, הם יכולים לקבל החלטות אישיות, הם חיים את החיים במלואם.
  כלומר סילמן זיהה את בדידותו הקשה, שהלכה והעעמיקה במחאה הזאת, הוא הרגיש את ההבדל בינו לבינם: החיים של המוחים האחרים עדיין יפים, ואילו הוא עומד במקום של חוסר יכולת לעזור לעצמו לחיות חיים מינימלים של אדם עצמאי.
  כלומר הוא פיתח תלות במוחים האחרים, כאילו בהם תלויים חייו. אם הם לא ישיגו את התוצאה שתאפשר לו חיים מינימלים של אדם עצמאי, הוא לבדו לא יוכל ואין בכוחו, להשיג אותם לעצמו ולכן הוא לא יוכל לקיים חיים בכלל.
  יוצא שסילמן, לא היה שותף בכלל למחאה חברתית, הנושא שלו היה דוחק עד דוחק להבהיל. הוא היה חייב בפתרון של כאן ועכשיו, או ש,,,,
  העובדה שהוא לא מצא דרך אחרת חוץ מסיום מהדהד של חייו, חייבת להדליק נורה אדומה לגבי אנשים שנמצאים במצב כזה. בדידותו הנוראה של היחיד,מול מכונה שלטונית משומנת וכוחנית, היא זו המסוגלת לגרוס כך את האיש היחיד חסר הגדודים

 57. 13
  הנה האמת על סילמן וממילא על מסיתי השמאל. המדינה לא בגדה בסילמן, זה קשקוש דמגוגי מבית ה"יוצר" של השמאל הקיצוני ואם הכתבנים הראשונים אולי סתם היו רשלניים ולא מקצועיים ולא הכינו ש.ב., הרי שעתה זה פשוט נסיון להטעות. עניינו של סילמן מאד פשוט, עם כל הצער שבעניין, לא הבירוקרטיה פגעה בסילמן, זה פשוט שקר, אלא חוסר אחריותו והפנטזיות שלו והמשחק שלו בכספי אחרים, כמו גם שרימה את הביטוח הלאומי ואפילו את אימו, הכל מתוך אי לקיחת אחריות אישית והאמת כל העולם. סילמן הוא פנטזיונר ששיחק עם כספי אחרים והאשים את כל העולם במקום עצמו, כך קבעו בתי המשפט, לא בית משפט אחד, בעניינו, נא לקרוא את פסקי הדין. האחריות על הצתת עצמו מוטלת גם על מפגיני השמאל שהיו קטליזטור לפעולה מגונה זו ובחפשם "סמלים", לרבות אלימות, בכדי לנסות לעורר את הפוטש שכשל בשנה שעברה. וכן, גם הצתה עצמית, זו אלימות. אנו לא צריכים לתמוך בהתאבדויות. אנו צריכים עתונאות איכותית, לא סתם תעמולה דמגוגית שמאלנית קיצונית ולא מקצועית. אז לא, לא לנסיון הפוטש נגד הממשלה הנבחרת בדמוקרטיה הישראלית.
  1. בנוסף להתחזויותיו בעשרות שמות השקרן הפתולוגי מעליל על סילמן המנוח. היכן הקישור להאשמותיך השקריות והנבזיות?
 58. 12
  כל מילה בסלע, גם בלי להכיר את האיש מקרוב.
 59. 11
  אם חבריו של סילמן היו עוזרים לו, כן ממש כמו חברים, הוא לא היה מתאבד. קל לכולם כולל גוטוין לפטור את כולם מאחריות ולשאת עניים רק לממשלה. למרות שהביקורת נכונה, מדינות לא מחליפות את חובתו של אדם כלפי זולתו
  1. לא מסכימה

   סילמן לא צריך להסתמך על נחמודתם או טוב ליבם של אף אחד.
   עליו להסתמך על המדינה כגוף שאמור לדאוג לכולם ללא הבדל דת, גזע ומין. ככה זה- פשוט כי הוא בן אדם!

  2. ליהי, את הכוח הפוליטי בונים בין השאר על יסוד של עזרה הדדית ותמיכה בשותפים למאבק. זה לא במקום המדינה, זה בשביל שאפשר יהיה לבנות כוח פוליטי להחליף את המשטר הקיים.השמאל חוזר ומוכיח במשך שנים את חוסר היכולת המובנית שלו להבין את זה. מאבק פוליטי שבו לפעיל חסר הבית אין תמיכה שתאפשר לו להמשיך ולפעול למען המטרה המשותפת הגדולה הוא מאבק מסולף.
  3. הפוך אלברט, הפוך. אדם לא מחליף את חובתה של המדינה לדאוג לרווחתם של אזרחיה. לשם כך הוקמו מדינות, כדי לתת ולא רק כדי לקחת. ואנחנו הפכנו
 60. 10
  כאשר השליטים מזדעזעים משבירת 2 חלונות זכוכית

  ולא ממצוקה של האזרחים שולחיהם לכנסת ולממשלה אין מנוס אלא לעשות את המעשה שעשה משה סילמן

 61. 9
  אנחנו שבעים מדי, ופוחדים מדי, ושרויים במרחב הנוחות המינימאלי שלנו. אבל גם זה ייגמר
  1. כלמילה בסלע, רק שזה לא נוח להודות...
 62. 8
  השתחררו מהנאיביות

  הנאיביות והחולשה של המחאה היא ההצלחה הגדולה של ביבי. שלטון החוק הוא שקר וכזב, גם הממשלה מפירה אותו יום אחר יום, אבל מהאזרחים דורשים לכבד את החוק.

  1. במקום "לעלות על הכנסת" תשאל איפה הם חברי הכנסת שאמורים לייצג את מצוקות המעמד הבינוני. אילו היו כאלה בנמצא, לא היה צורך בהפגנות ובועדות.
 63. 7
  עמוד האש
 64. 6
  אם סילמן היה חרדי משרד השיכון לא היה דוחה בקשתו. כי לא נוצר משרד השיכון בראשות השר אטיאס אלא לקחת מן החילונים ולתת לחרדים.
 65. 5
  באחד האמשים ב2004-5 נפגשתי עם קשיש שקיבל 280 שקל קיצבה מביטוח לאומי

  הקשיש התגורר בדמי מפתח
  הקשיש היה אקדמאי
  הקשיש שרת פעם בצהל
  הקשיש היה שנים עצמאי במקצוע חופשי ושילם מיסים
  הוא התקשה לשמוע את דברי כי לא היה לו איך לממן מכשיר שמיעה
  הוא התקשה לעשות הרבה דברים לרבות הליכה
  המדינה החסירה ממנו קיצבת זקנה כי כביכול הגיע לו רנטה אבל הרנטה נגנבה העברין שגנב את הרנטות מאלפי אנשים והגיע לכלא

 66. 4
  גם להתעלם מהאזרח משה סילמן וממעשהו קבל עם זה פוליטי כנסו בבקשה

  לאתר משרד ראש הממשלה
  קראו את דבר י ראש הממשלה בישיבת הממשלה ב15.7.2012 כזכור לכם סילמן שרף עצמו במוצ"ש 14.7
  בדבר ראש הממשלה כפי שמפורסם באתר אין שום איזכור למשה סילמן שהצית
  עצמו יום קודם לישיבת הממשלה וגם המחאה לא מוזכרת

  1. BB קינג לא מתרגש מאנשים שרופים. אלא אם צריך צילום של סופר טנקר שטקס שבו יגיד המנחה שהמלך היה הראשון לראות את הלהבות.
  2. אכן הוזכר גם הוזכר המקרה, כ"טרגדיה אישית"....

   וכך אפשר להשאר על האולימפוס עם סיגר,ולא לקחת אחריות על מה שקורה לאזרחי מדינת ישראל...ואיזה מזל שהיה פיגוע כל כך עצוב וכואב,וכבר שומעים את ציחצוח החרבות של ברקביביליברמן,שידאגו שלנצח נשאר עם קטן ושנוא בלי יכולת לראות מעבר לכסא!!!-אתם ממשלה לא אחראית-די לכו כבר מחיינו,ותעשו לביתכם!

 67. 3
  המחאה החלה מצעירים והצטרפו אליה מכל הגילאים תחושת הזמן שונה

  גם במחאה ניתן לראות הבדלים הנובעים מגיל
  גם ועדת טרכטנברג היתה נגועה בגילנות היא הקדישה לנושא הדיור של צעירים
  גם נשיא המדינה נגוע בגילנות הוא רוצה שתקבולי הגז יעברו לחינוך
  גם ראש הממשלה נגוע בגילנות הוא רוצה שתקבולי הגז יקודשו לצעירים לחינוך ולבטחון
  גם שטייניץ נגוע בגילנות הוא רוצה שהתמלוגים יוקדשו לחינוך ולבטחון
  משה סילמן צדק שאין זמן הוא רק בן 58 והמדינה חרצה את דינו כגורלו של בן 120
  7 שנים מברברים פוליטקאים ושרים וחברי כנסת על בטחון תזונתי כמה אנשים כבר חלו מאז מחוסר בטחון תזונתי
  כמה ילדים חלו כמה קשישים נפטרו.
  כמה אזרחים נזרקו לכלבים בעזרת ההוצאה לפועל
  כמה אזרחים לא רכשו או לא קיבלו תרופות
  ראש הממשלה לא מסוגל לראות את קבוצת בני גילו
  ולא את קבוצת בני גילו של אביו ז"ל או של שרה ז"ל
  מה עובר על קשישים בחום המטורף ללא מזגנים או ללא יכולת לשלם חשמל
  נכון שדרוש שינוי תודה הציבור מתקשה להבין את המילה פוליטי
  או לא רוצה להבין ומנסה כל הזמן להתנער ולהתחמק מהמילה פוליטי
  כל דבר בחינו הוא פוליטי החור שבגוש הקרטיב המיים החשמל המזון הדיור
  והכל נקבע על ידי החלטות פוליטיות או הימנעות מהחלטות פוליטיות
  על המחאה להמשיל לצאת לרחובות ובמקביל להפסיק לברוח מהמילה פוליטי
  כשלוקחים לאזרחים את המרחב הציבורי באויר בים ביבשה והופכים אותו לנתין ולעבד זה פוליטי
  עוד יעברו הרבה מיים בירדן עד שישתנה כאן משהו וימותו אזרחים ויתבגרו ילדים ויוולדו תינוקות
  האחריות של האזרחים לפעול למחות להאבק בכל דרך כדי לקדם ולזרז תהליכים
  השכן שלי בן גילו של סילמן תלה את עצמו כשלא נותר לו כסף לשכר דירה וכשלא היה לו ערב לחוזה שכירות המשטרה לא מוציאה מידע לציבור על ממצאי חקרירות המתאבדים הבוגרים.השכן שלי לא העלה בדעתו שהוא יצא למחאות
  הוא התייחס אל עצמו כמקרה פרטי לעומת משה סילמן שהבין שהוא לא מקרה פרטי 68. 2
  שיר הלל לקומוניזם, איפה אתם לנין ,טרוצקי מאו צה טונג ? תורתכם הוגשמה במלואה בקמבודיה אבל יש עוד מליוני כסילים שמאמינים בה
  1. את מנטרת הימין המפחד של ביבי מביא השורד.. שחונך על ברכי הימין שלא מגיע לגיע לו לשרוד. שהוא צריך להיות בשר תותחים של שולחיו. זו ההזיה שחינמוני הביבי דופקים לכם בשכל. תתעורר יה דפוק. מדובר בחזירי ביבי ליברמן המושחתים. ואתה, במקום להתעורר ולראות מזמר את הימנון מהרסי המדינה? רק העפת מושחתי הימין למקורותיהם, וניקוי אורוות רציני , כולל סיום הכיבוש ושלום עם השכנים, חיזוק הדמוקרטיה ומדינת רווחה יוכלו להבטיח לישראל עתיד. בלעדיהם, שום באבא לא יעזור.
  2. את מנטרת הימין המפחד של ביבי מביא השורד.. שחונך על ברכי הימין שלא מגיע לגיע לו לשרוד. שהוא צריך להיות בשר תותחים של שולחיו. זו ההזיה שחינמוני הביבי דופקים לכם בשכל. תתעורר יה דפוק. מדובר בחזירי ביבי ליברמן המושחתים. ואתה, במקום להתעורר ולראות מזמר את הימנון מהרסי המדינה? רק העפת מושחתי הימין למקורותיהם, וניקוי אורוות רציני , כולל סיום הכיבוש ושלום עם השכנים, חיזוק הדמוקרטיה ומדינת רווחה יוכלו להבטיח לישראל עתיד. בלעדיהם, שום באבא לא יעזור.
  3. צודק. בכל פעם שקומוניסט עיוור כמו גוטווין תומך במשהו, הציבור השפוי נרתע אינסטינקטיבית
  4. אוי אוי אוי ! עכשיו גם אצלכם קומוניסטים?.ואתה עוד תומך במחאה! דה כבר ממש מסוכן!. אני הייתי מגרש את שניכם לקובה!
  5. אתה אדוני אולי תומך במחאה נחמודת, שעושה נו נו נו חביב לשלטון האכזרי אבל לא מפריע לו להמשיך במעשיו הנלוזים. זאת לא מחאה. דני גוטווין שיוצא שנים נגד החזירות של נתניהו הוא שיכול להוביל מחאה או אולי מהפכה. חבל שהוא לא.
 69. 1
  מישהו שפך דלק על בגדיו של משה סילמן וקירב אליהם את הגפרור. מישהו זה הוא ממשלת ישראל שהעמידה בפניו ברירה אכזרית להינמק בעוני או לצאת מהמשחק. זה המצב של כולנו. כולנו הועמדנו בפני הברירה האכזרית של ניוון או פתרון רדיקלי רע לא פחות (למשל גלות מארצך וחיי קבצן). כולנו מלבד שכבת מחוברים המונה כרבע מהעם והיא תלך ותצטמצם. אכן כולנו משה סילמן גם אם איננו חשים בלהבות האופפות אותנו והפירומנים יושבים על האולימפוס ובבוא היום שמור להם מקום במקלט אטומי עם כל הנוחיות
  1. כשדפני ליף ושמולי הופכים את המחאה לעסק (ליף הקימה חברה, שלומי קיבל תרומה של עשרות מליונים מדנקנר) וזאת במקום מאבק אמיתי למגר את השיטה - לסילמנים לא נותרה תקווה. כנראה ש"המחאה" של ליף-שמולי אינו מתאים למלחמת הקיום של הסילמנים.
  2. הקיצבה ליחיד בגרמניה עומדת על 374 יורו שהם 1834 ש"ח. פחות מ-2000 ש"ח שקיבל סילמן.
  3. זה גם לא פייר להאשים את צעירי המחאה על מחדלי הממשלה. לפחות הם מנסים, בעוד שהממשלה משתינה על האזרחים. אפשר לעשות טיפה כבוד ל"אחים."רק סולידריות תשנה משהו.
  4. מאבק עולה כסף, לא חשבת על זה? אתה מתנדב להתמסר למאבק ללא שכר?
  5. מה שחשוב זו השקיפות. והנה היא:

   http://www.give2gether.com/projects/tzedek-hevrati/

  6. היה כסף והכי חשוב המונים שיצאו לרחוב. אבל "צעירי המחאה" התאהבו בה, המשיכו עם ססמאות ריקות ועצרות שבהם לא הציגו דבר וכך הוחמצה הזדמנות לשינוי כי "צעירי המחאה" הלכו לשתף פעולה עם השיטה של BB קינג.