ליברמן: "ההחלטה על האיחוד התקבלה לפני חודשיים"

יו"ר ישראל ביתנו הכחיש כי המהלך נעשה מתוך פחד, טען שירושת נתניהו אינה המניע שלו. "הרבה יותר נכון לנהל מדינה עם מפלגות גדולות"

שר החוץ ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן כינס היום (שישי) מסיבת עיתונאים בה הגיב להודעה הדרמטית שמסר אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בה הודיעו השנייםן על ריצה ברשימה משותפת בבחירות הקרובות לכנסת

ליברמן הדגיש בפתח דבריו כי "כרגע מדובר בריצה של שתי מפלגות שונות, שתי סיעות ברשימה אחת. אנחנו לא התחלנו הרפתקה משום מקום, ארבע שנים עבדנו כתף אל כתף. שתי המפלגות היו העוגנים של יציבות שלטונית". לדברי ליברמן, ההחלטה לא נבעה מסקרים לא מחמיאים ו"ההחלטה הסופית התקבלה לפני כמעט חודשיים". שר החוץ טען כי "הסקרים שלנו הראו באופן קונסיסטנטי 16 מנדטים", אך "הרבה יותר נכון לנהל מדינה עם מפלגות גדולות ולא עם רסיסי מפלגות שכל תוחלת החיים שלהן היא קדנציה אחת, וכל מי שיצביע להן יבין שהוא זורק את הקול שלו לפח הזבל של ההיסטוריה".

כשליברמן נשאל האם המהלך הופך אותו ליורשו של נתניהו, טען כי "אני באמת לא עוסק בירושה", וביטל את הקולות בליכוד שהביעו חשש מיחסו לדת. ‫"אי אפשר להפריד דת ממדינה בישראל, אנחנו העם היחידי שיש זיהוי מוחלט בין דת לבין לאום, מה שחייבים להפריד זה בין יהדות לבין עסקנות. הבעיה שלנו זה לקבל יהדות נטו בלי מתווכים. יש ביטוי יפה ברוסית: 'כמה שיותר מתקרבים לכנסייה ככה מתרחקים מאלוהים'. כל מי שמתקרב לאותם עסקנים שמסדרים את אותם אישורים במוסדות הרבנות מתרחק מהיהדות. אנחנו רוצים מסורת. רוצים יהדות נטו".

ליברמן במהלך מסיבת העיתונאיםאמיל סלמן

ההודעה אמש באה דווקא על רקע הערכות על איחוד אפשרי של מפלגות השמאל והמרכז גררה תגובות מכל רחבי הקשת הפוליטית. בעוד רוב בכירי הליכוד הביעו תמיכה במהלך, נשמעו גם קולות אחרים. השר מיכאל איתן קרא לכינוס ועידת הליכוד ולדחיית הודעת נתניהו וליברמן. "הסכם זה, אם יצא לפועל, יהיה הסכם חיסול תנועת הליכוד, ואיום על הדמוקרטיה הישראלית", אמר. בהודעה שפרסם איתן בעמוד הפייסבוק שלו הוא קרא לגייס חתימות לעצומה על הצבעה חשאית בוועידת הליכוד כדי לבטל ההסכם.

בכיר נוסף בליכוד מתח גם הוא ביקורת על המהלך והביע חשש שהאיחוד יפגע קשות במעמדם של השרים הבכירים במפלגה: "מה נתניהו חושב, שהוא הרב עובדיה? שהוא יכול להכתיב לנו עם מי לרוץ? השותפות הזאת עם ליברמן דוחה אותנו. אני לא רוצה לרוץ עם אדם כמו ליברמן והערכים שהוא מייצג. לדעתי הרשימה המשותפת לא תקבל ביחד את מה שהליכוד וישראל ביתנו היו מקבלות אילו היו רצות לחוד".

בדבריו היום, התייחס ליברמן לביקורת שהשמיע השר איתן ואמר כי "ליבי ליבי עמו. אני מבין את המצוקה שלו בתוך הליכוד, אני מוכן אפילו לעזור לו. שמעתי את כל השרים הבכירים, אני קיבלתי טלפונים מחברי בליכוד, ראשי ערים, ראשי סניפים. המגמה ההיא ברורה: 90% מהאנשים שהם באמת אנשי ליכוד במחשך שנים רבות כולם תומכים במהלך הזה".

יושבת ראש מרצ, ח״כ זהבה גלאון קראה בעקבות דברי ליברמן למפלגות המרכז - עבודה ויש עתיד - לשתף פעולה עם מרצ מיד אחרי הבחירות, ולהקים חזית להגנה על הדמוקרטיה מפני הסכנה האורבת לה נוכח האיחוד. ״על מנהיגי מפלגות המרכז-שמאל להתחייב כעת בפני אזרחי ישראל כי ישלבו ידיים ויחסמו את הקמתה של מפלגת ביברמן, המהווה סכנה ממשית לדמוקרטיה ולעתיד המדינה״, אמרה גלאון שהוסיפה כי "ממשלת ביברמן תעשה שתי מלחמות: אחת באיראן ואחת נגד הדמוקרטיה. ולכן, הבחירות האלה הן על מאבק על זכויות האזרח ואופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל - אתמול סוגייה זו הפכה למרכזית במערכת הבחירות".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, המתמודד לרשימת מפלגת העבודה טען בתגובה לדברים כי "מפלגת ישראל ביתנו הפנתה עורף לבוחריה בשנים האחרונות ונכשלה כישלון חרוץ לקידום נישואין אזרחיים ובפתרון מצוקת הגיור. השר ליברמן ושותפיו דיברו גבוהה על חופש דת אך בפועל החלישו את הדמוקרטיה הישראלית ונכנעו לתכתיבי
המונופול האורתודוקסי. החיבור הצפוי בין ישראל ביתנו והליכוד רחוק מלהציע בשורה חדשה בתחום הדמוקרטי והאזרחי בישראל".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  הקיצר, תספחו או לא תספחו את השטחים?

  או בשפתו של אריק שרון: מי בעד סיפוח השטחים?

 2. 15
  בושה. חסר עקרונות
 3. 14
  האיחוד האירופאי

  אולי אתם רוצים פרס נובל?

 4. 13
  ובנתיים בצד השני...

  מהלכים פוליטים קיימים על גבי כל המפה... נוח לגנות את המהלכים של הצד השני. כי הוא הצד השני כמובן.

 5. 12
  דחוף לציבור הבוחרים ששכח......

  ושוב חוזרת התמונה של ביבי+אביגדור , בדיוק כפי שעשו בבחירות האחרונות. תשאלו את ציפי ליבנה, שתספר לכם איך כרו לה בור, שהיה מוכן מבעוד מועד.
  ומשהו חשוב, לא פחות, אביגדור ליברמן מטפטף שהוא רוצה להיות שר הביטחון !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????? ראו הוזהרתם !!!!!!!!

 6. 11
  מה הליכוד עשה 4 שנים ??

  הנה חלק מהדברים שנתניהו עשה:
  חינוך חינם לילדים מגיל 3, טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 12, נקודות זיכוי במס הכנסה בשווי מאות ש"ח לחודש, הורדת מחיר הסלולר ממאות ש"ח בחודש לכ-100ש"ח,טלוויזיה רב-ערוצית בתשלום חד-פעמי, השקעה של עשרות מליארדים בתשתיות,מחלפים,כבישים ורכבות, רפורמה אדירה בחינוך כולל השקעות של מאות מליונים באקדמיה, הקמת כיבוי אווירי, החזרת גלעד שליט, הורדת מכסי יבוא על אלפי מוצרים, הורדת אגרת הטלוויזיה במאות ש"ח, העלאת שכר המינימום, יצירת 340,000 מקומות עבודה חדשים, צמיחת הכלכלה בניגוד למה שקורה בעולם, העלאת העניין האיראני לסדר היום העולמי,מה שהביא להטלת הסנקציות הקשות,השגת תקציב לפיתוח "כיפת ברזל".
  אפשר להמשיך עוד ועוד, רק שהשנאה העיוורת לנתניהו מונעת מהמיעוט השמאלני ההזוי לפרגן גם כשמגיע.

 7. 10
  ליברמן צודק: צריך מפלגות גדולות בלבד. שלוש יספיקו ודרוש אחוז חסימה פי 3

  ולכן גם אין מקום ליאיר לפיד אלא יחד אצל שלי יחימוביץ'. האידיאל הוא ימין ושמאל ללא דתיים וערבים, אבל מה לעשות? התשובה-אחוז חסימה.

 8. 9
  כרגיל בימין, הכל מתוזמן על פי האינטרס המפלגתי ורק המפלגתי. ימניים תכניסו לראש, אתם תומכים בהרס המדינה מבפנים בזמן שלא מסוגלים להגן על ישראל מפני חתיכות צינור שעפים מעזה עלינו.
 9. 8
  בצער עמוק,ודאבון לב קודר ,אנו מודעים על מותה של הדמוקרטיה בישראל. ההלוויה תצא מגבעת רם ביום הבחירות.
 10. 7
  בצער עמוק,ודאבון לב קודר ,אנו מודעים על מותה של הדמוקרטיה בישראל. ההלוויה תצא מגבעת רם ביום הבחירות.
 11. 6
  עוד לא שצענו את תגובתו של אהוד ברק, האם הוא יפרוש , או ישרת את ביברמן..
 12. 5
  בהצלחה.המהלך יכניס את ה0מולנים לפרופורציות. עד יתגלה כמה הם אפסים. תולים יהבם בעברין מושחת סדרתי ובבובת גומי מתנפחת
 13. 4
  ליברמן

  שתי מטרות לאדם הזה: להגיע לראשות הממשלה בסיבוב הבא ולסכן את ישראל עקב הקיצוניות שלו. אלא, שאם ישראל תתקוף את איראן מי יודע אם ישיג את מטרתו הראשונה.

 14. 3
  או לפני שנתיים שכן אתם מאותו הכפר הפוליטי אתה הבאתה את הרוסים ונתניהו את הטמבלים וביחד יש לכם כאן בישראל רוב בטוח
 15. 2
  חברי הליכוד , הוא מטעה אתכם....

  כאשר אביגדור ליברמן מדבר על "החלטנו על איחוד..." הוא מתכוון "החלטתי על איחוד....". ראש הממשלה, יו"ר הליכוד, ביבי נתניהו, אינו אלא "בובה על חוט" של ליברמן מזה שלוש שנים. הוא מרבה להשתמש במילה "נחישות" , אך הנחישות היא ממנו והלאה. כל מה שמעניין את נתניהו הוא ישיבה על כסא ראש הממשלה והנאה מכל מה שמתלווה לכך. אביגדור ליברמן יותר "עמוק" ממנו: הוא רוצה שלא תוגש נגדו כל תביעה משפטית, הוא רוצה כוח ואם תתנו לו את זה , אתם, חברי הליכוד המסורתיים, תהיו האחראים להרס החברה והמדינה שלנו !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 16. 1
  ממש יופי, אבל מי חסר עדיין? מיכאל בן ארי !