ביהמ”ש: ישראל הרשברג לא יכול להתכחש לציוריו

המחוזי בירושלים קיבל את תביעתו של הארכיטקט האמריקאי סטוארט מאקלין נגד הצייר ישראל הרשברג, ופסק כי שלושה ציורים שעמדו במרכז התביעה צוירו על ידי הרשברג

בפסק דין בן 11 עמודים שניתן אתמול בבית המשפט המחוזי בירושלים נתקבלה תביעתו של הארכיטקט האמריקאי סטוארט מאקלין כנגד הצייר ישראל הרשברג. במרכז התביעה עמדה הדרישה להכיר בשלושה ציורים החתומים בחתימה "הר צבי" - תרגום שם משפחתו של הרשברג לעברית, שאותם ניסה מאקלין להעמיד למכירה לראשונה בספטמבר 2010 בבית המכירות הפומביות מונטיפיורי, כציורים של הרשברג.

פסק הדין מאפשר למאקלין לבצע את המכירה, שהופסקה לאחר העלאת ספק במקוריותם, ומחייב את הרשברג לחדול מלהתכחש אליהם, זאת על אף שטענתו הגורפת של הצייר היתה כי "מעולם לא חתמתי על תמונה מעשה ידי בשם ‘הר צבי’“.

השופט קבע כי לאור הראיות הרבות שהביא מאקלין, גרסתו של הרשברג "קרסה". "מכל המכלול הרושם הברור הוא כי הנתבע הוא שצייר את שלושת הציורים הנדונים במסגרת פרויקט שהיה אמור להניב רווחים", קבע השופט ואף הוסיף כי "בשלב כלשהו מצא הרשברג לנכון להתכחש לכך שהוא צייר את הציורים. ייתכן שההתכחשות באה מטעמים שבאמנות, כגון חוסר שביעות רצון מיצירות שצייר בתקופות קודמות וייתכן שמסיבות אחרות".

"עתלית" של ישראל הרשברג. אחד הציורים שעמדו במוקד המחלוקת

הציורים המדוברים הם חלק ממבחר ציורים המשוייכים להרשברג בתקופה בה פעל ויצר בקהילה היהודית בבולטימור. לטענת מאקלין, הוא רכש אותם מהרשברג ומשותפו העסקי באותה עת דייוויד איליי ב-1982. התביעה נתמכה על ידי יועץ האמנות והצייר יעקב גילדור. לטובת ההגנה העידו ד"ר מרטין וייל (אוצר ראשי ומנהל מוזיאון ישראל לשעבר) וד"ר דרור בורשטיין, משורר ואוצר תערוכות.

ממשרד עורכי הדין ד"ר הראל ארנון ושות’ שייצג את מאקלין נמסר כי בקרב אנשי הקהילה היהודית בבולטימור קיימים קרוב לארבעים ציורים של הרשברג מאותה תקופה, כולם חתומים "הר צבי" ומרביתם בעלי מוטיבים יהודיים. עתה, נמסר, "מר מאקלין ובני קהילה נוספים מבולטימור מתעתדים להעמיד את היצירות המוקדמות הללו של הרשברג למכירות פומביות בישראל ובחו"ל“.

ישראל הרשברג. "מעולם לא חתמתי על תמונה בשם 'הר צבי'"איליה מלניקוב

הרשברג אמר בתגובה, "קיבלנו את פסק הדין ועל פניו הוא נראה תמוה. עורכי דיני לומדים אותו ונשקול צעדינו בהתאם. לגופו של עניין, קביעת אמינות של יצירה על פי פסיפס נסיבות שאירעו לפני 30 שנה, תוך התעלמות מדעת מומחים בעלי שם - על פניה נראית תמוהה”.

יצוין כי  ציורים של הרשברג, צייר פיגורטיבי, נמכרים מעת לעת במכירות פומביות במאות אלפי שקלים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  גדול!!!!

  סוף האמת לצאת לאור! הרשברג היהיר אוכל את הכובע ואת עצמו... כל שנותר לו הוא לנהל מאבק בוויקפדיה...

 2. 10
  ציוריו של הרשברג לא נמכרים

  להרשברג יש בעיה רצינית.הוא בנה לעצמו שם של צייר שציוריו שווים מאות אלפי שקלים לציור.הבעיה היא שזה לא ממש נכון והוא מפחד שבמידה וציוריו יוצאו למכירה ע"י אנשים פרטיים יתגלה שאין להם ביקוש ברמות המחיר הללו.הרשברג הוא מורה לציור ומשם פרנסתו.הוא דואג שציוריו לא יוצאו למכירות פומביות בשביל שהתמחור המנופח לא יתגלה ברבים.

  1. גם מה שכאילו נמכר זה פיקציה כדי להציג מחיר מנופח

   מחיר מנופח.

 3. 9
  is just a FRAUD
 4. 8
  היו לוקחים את פרימון לחקור
 5. 7
  מסתבר שלהיות תאב בצע, יכול להיות כל אחד
 6. 6
  חחחחח

  חחחחחח
  חחחחחחח........

 7. 5
  תופעה מוכרת של ציירים שמכרו יצירות באלפי שקלים ועיניהם כלות כאשר הן נמכרות כעבור שנים במאות אלפי שקלים.
 8. 4
  סיפור מוזר.
 9. 3
  מה לדרור בורשטיין ולציור? ידו בכל ויד כל בו
  1. קומיסר מטעם עצמו , בהכלללל הוא מבין
 10. 2
  hirshberg

  Not worth the money, an artist without creativity.

  1. True
  2. If you say so

   You don't know what is creativity

 11. 1
  הא?....
  1. זהירות. יש להתרחק מהאדם הזה ובמיוחד כמורה
  2. מי ירצה עכשיו לקנות ציור שלו, הצייר הזה נופל כמו מטאור.

   הוא חושב שהוא טוב ב"עסקים " ובונה לעצמו שוק אך בפועל הוא ממאיס עליו את כל הציבור במיוחד את ציבור האספנים. בסוף הוא ישאר רק עם קומץ תלמידים/חסידים "עיוורים" שיעלו לו את האגו ותו לא.