בלוגים

חוקים משלו / הבלוג של יואב בורוביץ'

נגד הטרנד: על משמעותו של מסי

כוכב הכדורגל הגדול בעולם חוגג 30 - זמן טוב להרהר בפועלו לרע ולטוב

3תגובות

ליאו מסי הולך נגד הטרנד בכדורגל של תקופתו. זה עידן האתלטיות הגדולה. ה"טקטיקה". מסי לא אתלט גדול ובוודאי לא נתפש ככדורגלן "טקטי". מסי קוסם כדורגל. כפי שאין כיום. גם בעבר לא היו קוסמי כדורגל ברמת מסי. היו עילויים טכנים - הרבה יותר מהיום. גם היה כדורגל יפה יותר. אבל אני לא חושב שהיה עוד מסי. 

רבים מבני זמני מחשיבים את בן ארצו של מסי, דייגו מראדונה, כגדול הכדורגלנים אי פעם. מן הסתם, רבים מאוד עדיין - אמנם בעיקר וותיקים יותר, אבל גם בני דור הביניים ואולי אף צעירים יותר - רואים בפלה גדול כדורגלני כל הזמנים. זו היא דעתי. 

מסי בועט
HEINO KALIS/רויטרס
להמשך הפוסט

סלאח: פרויקט הכפרה של ליברפול

לפני שלוש וחצי שנים החליטה ליברפול לא לשלם סכום שאז נחשב לגדול עבור החלוץ המצרי. כיום הסכום הזה מתגלה כפרוטות. איך סלאח מתחבר למטרות הגדולות באנפילד?

ביזנס טוב זה גם עניין של טיימינג. לפני שלוש וחצי שנים, בינואר 2014, חלוץ באזל המצרי מוחמד סלאח עמד למכירה. זה לא שקבוצתו רצתה להיפטר ממנו. אבל היה ברור שהליגה השווייצית קטנה על מידותיו של החלוץ הקטן יחסית (1.75 מ') והרזה, שבאמצעות מהירות, טכניקה וחוש ריח לשערים, הרשים מספיק אנשים כדי שקבוצות גדולות מהפרמייר ליג יביעו בו עניין. אחת הקבוצות שהתעניינו מאוד הייתה ליברפול. כתבתי אז באתר דה באזר (לצערי אין לינק) כי יהיה נפלא אם סלאח יצטרף לחוליית החוד שהורכבה אז משני חלוצים שהיו בפורמה כבירה - לואיס סווארס ודניאל סטארידג' - וביחד ירכיבו את חוליית ה-SSS. למיטב זכרוני זו אפילו הייתה הכותרת של הטקסט.

אלא שליברפול נוצחה אז במאבק של שירותיו של החלוץ המצרי לצ'לסי, שהסכימה לשלם 11 מיליון ליש"ט, סכום שליברפול ככל הנראה לא הסכימה בזמנו להתעלות עליו. 11 מיליון ליש"ט לשחקן מהליגה השווייצית נחשב (אז, וגם היום) להרבה מאוד כסף. צ'לסי קבוצה עשירה מליברפול ולמרות שהיא גם קבוצה הישגית ממנה שהולכת על שמות יותר גדולים, היא הסכימה לצרף לשורותיה שחקן שהיה אז יחסית לא מוכר כסלאח. אגב, ההימור הזה של צ'לסי לא השתלם במיוחד. סלאח לא הרשים במדי הכחולים. ובסופו של דבר הוא נמכר לרומא תמורת 12 מיליון ליש"ט.

מוחמד סלאח
אי־פי
להמשך הפוסט

ה-NBA מוכרחה לדרוש שלוש שנות מכללות

רבים מהעילויים הצעירים מגיעים לליגה מוקדם מדי. זה פוגע ב-NBA ובעיקר במכללות. לקראת הדראפט הקרוב

בחיים לא ראיתי את מרקל פולץ משחק כדורסל. היו בעבר בחירות ראשונות בדראפט (פולץ צפוי להיבחר ראשון) שלא ראיתי משחקים אבל הם היו מעטים מאוד. זה רע מאוד שחולה כדורסל כמוני לא ראה את בחירת הדראפט הראשונה במשחק (ואני לא מדבר על היי לייטס ביוטיוב). מדוע לא ראיתי את פולץ משחק? כיוון שבישראל משודרים מעט מדי משחקי מכללות. ועדיין, המכללות הטובות משודרות לא מעט במהלך העונה ובוודאי במהלך טורניר ה-NCAA. אבל פולץ לא שיחק במכללה בכירה (וושינגטון). למעשה, היא אפילו לא העפילה לטורניר הגמר. אז לא ראיתי את פולץ. ואין ספק שזה מפחית באופן משמעותי את ההתלהבות שלי מהדראפט הקרוב.

וחבל, כי אמור להיות דראפט טוב מאוד. ראיתי כמה מעמיתיו של פולץ לצמרת הגבוהה. לונזו בול, שצפוי להיבחר שני או שלישי, לא הרשים אותי יתר על המידה. מג'וש ג'קסון מקנזס דווקא התלהבתי, בעיקר מהאתלטיות הפסיכית ומהגיוון במשחקו (שהלוואי שייתרגם ל-NBA, היכן שלעתים גיוון דווקא עומד לשחקן לרועץ, כיוון שהליגה "מחפשת" תכונה או שתיים בלבד שהשחקן עושה מצוין). ראיתי גם את הרכז של קנטאקי, דאהרון פוקס (מרשים ביותר) ועוד כמה שחקנים שצפויים להיבחר בחצי הראשון של הסיבוב הראשון.

מרקל פולץ
טוויטר | מרקל פולץ
להמשך הפוסט

לא נמחק ולא נמחל - ישראל אשמה בחטיפת הילדים

כשמדינה לא באה חשבון עם עברה היא ממשיכה לשאת באשמה

18תגובות

פרשת חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן לא התחילה היום; היא ידועה כבר עשרות בשנים. אני זוכר שכילד צעיר, ואני כיום בן 42, אבא שלי סיפר על ילדותו במרכז תל אביב בשנות ה-50; ואיך כמה מחבריו הטובים היו בנים למשפחות אשכנזיות אבל שחומי עור ובנים יחידים והדיבורים שסבבו אותם כבר אז; בבגרותו, כבר כמעט לא היה לו ספק שהם היו ילדים חטופים. 

הכל היה ידוע. הן למי שידיהם היו במעל (והיו רבים ביותר) והן לאלה שידיהם היו נקיות - הם עדיין חיו במדינה הזו וידעו מה מתרחש בה - ולמרות כל זאת, דבר משמעותי טרם נעשה. עד היום אף אדם שהיה מעורב בפרשת החטיפות וההסתרה, והיו כנראה אלפים רבים, לא נכנס לכלא. יתר על כן, אף אדם לא נענש בגין אחת הפרשות המזעזות בתולדות מדינת ישראל. 

500 ילדים תימנים מחכים למתנות חנוכה במחנה חאשד ליד עדן, תימן, ב-1949
דוד אלדן / לע"מ
להמשך הפוסט

מי צריך כל כך הרבה כדורגל בקיץ אחד?

עודף הטורנירים והמשחקים הלא חשובים בקיץ פוגע בענף ובעניין שהוא יוצר

תגובות

בימיים אלה נערכים שני טורנירי כדורגל, כביכול יוקרתיים, אפילו עם כוכבים רבים - ועדיין יש בהם עניין מועט מדי לציבור הרחב, כולל חובבי כדורגל די שרופים. ברגע שיש טורניר עם כוכבים גדולים שלא מעניין את הציבור הרחב אין טעם לערוך טורניר זה. ולמרות זאת, פיפ"א עדיין חושבת שחשוב מספיק לערוך את גביע הקונפדרציות ברוסיה, שנה לפני המונדיאל. 

אחד התירוצים לעריכת הטורניר: בדיקה של מוכנות המדינה המארחת והוועדה המארגנת לפני האירוע הגדול. אבל האם בשביל זה צריך להטריח את כריסטיאנו רונאלדו ונבחרת גרמניה? האם חשוב לערוך משחקים בינלאומיים באצטדיונים שרחוקים מלהיות מלאים כאשר גם בטלוויזיה זוכים משחקים אלה כמעט בכל העולם לרייטינג זערורי? 

נבחרת גרמניה
WOLFGANG RATTAY/רויטרס
להמשך הפוסט