הטיפ היומי

כך אתם הורגים את המחשב שלכם במו ידיכם

שמים את הלפטופ על הברכיים ולא נותנים לו להתאוורר? מטלטלים אותו כשהוא פועל? אלה רק שתיים מהטעויות הנפוצות שהורסות מחשבים

אם אתה משתמש בלפטופ שלך על הברכיים, או משאיר אותו מחובר כל הזמן, יכול להיות שאתה משייט לקראת מה שמומחים מכנים באנגלית Picnic (בעיה בכסא, לא במחשב - Problem in Chair Not in Computer) או ID-10t (אידיוט) - בעיות שנגרמו בידי משתמשים בורים.

אנשי תמיכה אומרים כי בעיות אלה אחראיות לפחות למחצית מהתקלות שבגללן מחשבים מגיעים למעבדות תיקונים.

"היית נדהם לגלות כמה אנשים מזיקים למחשבים שלהם בלי להיות מודעים לכך", אמר דרק מייסטר, טכני בשירות התיקונים והתמיכה המקוונת של רשת בסט ביי בארה"ב. טעות קלאסית, אמר מייסטר, היא לשים את הלפטופ על הברכיים. למרות השם (לפטופ - על החיק) לפטופ צריך להיות מופעל על משטח שטוח ויציב כך שהוא מונח על ארבע הבליטות הזעירות שבדרך כלל ניתן למצוא בתחתיתו. אם אין שולחן אפשר להסתפק גם בספר גדול. הרעיון הוא לאפשר תנועת אוויר סביב המחשב.

סי די בנק

כשאתה נותן ללפטופ לנוח על ירכיך - או גרוע מכך על שמיכה - זה מונע מהחום הפנימי להקרין החוצה וזה עלול לחסום את פתחי האוורור. זה גורם להתחממות יתר - סיבה מרכזית לכשל של חלקים במחשבים. השימוש בלפטופ על משטח לא שטוח יכול גם להציב את ההארד דיסק בזווית שעלולה לגרום נזק למחשב.

ואם כבר מדברים על הכונן הקשיח, אל תסתובבו עם הלפטופ כשהוא פועל, מפני שהזרוע האחראית לכתיבה וקריאה של ההארד דיסק עלולה לפגוע בשטח המדיה המגנטית. הרבה לפטופים מודרנית מצויידים בג'יירוסקופים שאמורים לחוש בתנועה כדי למנוע נזק. אולם לעתים זה לא קורה מספיק מהר כדי למנוע נזק.

"הרבה אנשים סוגרים את הלפטופ וזורקים אותו לתיק מבלי לוודא שהוא נסגר לגמרי", אמר כריס קריימר, מנהל תמיכה טכנית ברשת חנויות מיקרו סנטר. הוא ממליץ להעביר את המחשב למצב שינה או ל-hibernate לפני שסוגרים אותו, במקום להניח שההארד דיסק ייסגר באופן אוטומטי, מפני שמחשבים זקוקים לשנייה או שתיים כדי לבצע את הפעולות הדרושות. אפילו אז כדאי להאזין להארד דיסק ולוודא שהוא מפסיק להסתובב לפני שמזיזים אותו. בנוסף הסתכלו על נוריות המחשב כדי לוודא שהוא אכן עבר למצב שינה.

בעלי מחשבים עם כונן SSD, שבו אין חלקים נעים, כמו המקבוק אייר, לא צריכים לדאוג מהסכנות האלה. אבל גם הם צריכים לוודא שהם סגור לפני שמכניסים אותם לתוך תיק. אחרית, הכונן עשוי להמשיך לפעול ולגרום להתחממות המחשב.

שגיאה נוספת היא הותרת המחשב הנייד מחובר לחשמל ללא הפסקה. "הרבה אנשים משתמשים בלפטופ כבדסקטופ", אומר קווין דיין, מנהל אבטחת איכות ואמינות בדל. "כשמשאירים את המחשב מחובר כל הזמן זה מקצר את חיי הסוללה ופוגע בתפקוד שלה". סוללות, כמו שרירים, מתנוונות אם הן לא זוכות לאימון. הוצאת המחשב מהחשמל מדי פעם, נגיד פעמיים שלוש בשבוע, מספיקות כדי לשמור את הסוללה בכושר.

גם סיום הסוללה בלי לטעון אותה לתקופות ארוכות זה לא רעיון טוב. זה עלול לפגוע בכימיקלים, אומר פרופסור סטנלי ויטינגהם, מרצה בכימיה באוניברסיטת ניו יורק בבינגהמטון. "אם אתה מתייחס לסוללות יפה על ידי שימוש בהם בלי לחשוף אותן לטמפרטורות קיצוניות, הן יכולות לשרוד לעד".

כשעוברים מרשת החשמל לסוללה, יצרני מחשבים וטכנאים ממליצים להוציא את החוט על ידי משיכה בתקע, לא בחוט. המשיכה בחוט עצמו עלולה לגרום נזק לחוטים או לנקודת החיבור למחשב. וכמובן, תוודאו שהלפטופ לא מחובר לפני שאתם רצים איתו לחדר אחר, או לפגישה.

"אני רואה כבלים פגועים כל הזמן", אומר טולי ויליאמס, יועץ מחשבים בדקייטור אלבמה, שמתקן לפטופים ומחשבים שולחניים. "משתמשים מושכים אותם החוצה, מועדים עליהם, גורמים להם נזק מתמשך כשהם מנסים להגיע לחיבור רחוק מדי או מקפלים אותם יותר מדי כשהם מנסים להכניס מחשבים לתוך מקומות קטנים".

לפעמים התעללות כזו יכולה לגרום לכך שהכבל לא ייתחבר טוב למחשב. כשהחיבור נפגע הטעינה עשויה לקחת זמן רב מאוד, או שהמחשב פשוט לא ייטען.

גם אבק עלול לגרום בעיות, למרות שזאת סכנה רצינית יותר למחשבים שולחניים, במיוחד אם הם נמצאים סמוך לחיות בית, מעשנים ושטיחים. "לאחרונה פתחתי מק פרו של חבר לעבודה, שהתלונן שהמחשב איטי ונתקע ומצאתי שם חצי אינץ' אבק", אמר ויליאמס. הבעיה היתה שהמחשב ישב סמוך למגרסת נייר. "אני מניח שזה ממש הוסיף לעומס האבק בחדר". ויליאמס שאב את האבק עם צינורית שחיבר לשואב אבק רגיל. "הוא עבד בסדר אחרי זה".

מומחים ממליצים לנקות מחשבים פעם בשנה (או פעם בחצי שנה, אם המחשב נמצא בסביבה מאוד מאובקת). אפשר לעשות זאת במעבדת תיקונים או בעצמכם, על ידי שימוש בשואב אבק עדין, אוויר דחוס, פינצטה או מקלות אוזניים להסיר גושי אבק. "זה צריך להיות כמו ניקוי אוזניים", אומר מייסטר , "אתה לא רוצה לתקוע שם שום דבר".

לעולם אל תשתמשו בחומרי ניקוי רגילים על מחשבים, או אפילו סמוך להם. הכימיקלים, ואפילו האדים, עלולים לגרום לקורוזיה.

שגיאות טפשיות עלולות לקרות גם עם תוכנה. בעוד שרוב האנשים לא מורידים שום דבר ממקור חשוד, טכנאי מחשבים מספרים שאנשים רבים מתקינים תוכנות אנטי-וירוס על מחשב חדש, למרות שכבר יש בו תוכנה כזו. "אז יש לך שתי תוכנות שמנסות לבצע את אותה משימה תוך שהן רצות ברקע", אומר קריימר ממיקרו סנטר. "המחשב מאט ויכול אף לקפוא".

לבסוף, רוב המומחים ממליצים לכבות מחשבים אחת לכמה ימים כדי לנקות את הזיכרון, להפעיל פעולות תחזוקה שוטפות ולהתקין עדכוני תוכנה, שאולי הורדו בזמן שהמחשב היה בשימוש. בנוסף, אתחול של מחשב יכול לתקן בעיות מיסתוריות "יש סיבה לכך שזה הדבר הראשון שהם אומרים לך כשאתה מתקשר לתמיכה הטכנית", אמר ויליאמס. "זה עובד".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  חכם בלילה

  נסה אתה לשבת 8 שעות לחוץ למחשב, שהמנהל מאיים שהוא יפטר אותך ויוזרים מעצבנים (זה אנחנו)

 2. 12
  הוספת מאורריםלמחשבים

  הוספת מאוררים ותאים למחשבים החדשים
  תעזור בבעיה
  הוספת סטנדרת של 4 גיגביט לכל המחשביםבמינימום .

 3. 11
  אני משדרג כל חודשיים אז לא איכפת לי
 4. 10
  פשוט תקנו מק!
  1. מק הוא טוב אבל לא שונה בעקרון
 5. 9
  סימן שהמחשבים לא התפתחו מספיק, האדם ישתמש איך שנוח לו החברות צריכות לשנות את התכנון
 6. 8
  עשרת הדיברות

  חייבים להדפיס את המאמר ולהדביק על קירות החדר כל מילה נכונה ותחסכו המון כסף

  1. תודה על המידע החשוב!
  2. Read digitally, save a tree
 7. 7
  חשוב בהחלט! תודה על הכתבה!
 8. 6
  גם לכבות ממש במפסק און-אוף או אפילו להוציא מהחשמל עוזר לפתרון בעיות
 9. 5
  . Do Not put your laptop on your Lap

  It's a great idea...

  1. חבל שקראו למחשב הניייד ככה
  2. זה אשמת היצרנים שלא שמים חורי אוורור בצדדים במקום למטה

   הם היו צריכים לחשוב על זה שאנשים שמים את המחשב על הבירכיים ולעשות את החורי אוורור בצדדים ולא למטה איפה שהם יכולים להיחסם

 10. 4
  בקיצור להיות עבד למוצר שאמור לשרת אותך
  1. אתה מוזמן להמציא מוצר טוב יותר
 11. 3
  90% משימושי האינטרנט הם לפורנו לכן הלפטופים נהרסים:

  מאד קשה למצות עד הסוף את ההנאה מפורנו אם תדאג שהלפטופ לא ישב לך על הברכיים מתנועע בעודו פועל

  1. :)
  2. זה 100 אחוז אם מוציאים את הנשים מהמשוואה :)
 12. 2
  מחשב צריך לכבות כל יום בסיום העבודה, החסכון בחשמל הוא עצום
 13. 1
  בלינוקס זה לא היה קורה