משפחת ברקת מהיישוב מכבים הקימה מצפה כוכבים משפחתי

זה התחיל כתחביב משפחתי קטן שהלך ותפח עד כדי כך שבני משפחת ברקת בנו לבסוף במו ידיהם מצפה כוכבים שלם

קובי ברקת ליד אחד הטלסקופים. תחביב משפחתי קטן שהלך ותפח עד כדי כך שבני המשפחה בנו לבסוף במו ידיהם מצפה כוכבים שלם
תצלומים: דודו בכר
יש משפחות שמקימות בחצר הבית בריכת שחייה, אחרות בונות במרתף יקב פרטי ויש שמטפחות אוסף נדיר של מכוניות ישנות. לבני משפחת ברקת, חובבי אסטרונומיה מושבעים מהיישוב מכבים, יש מצפה כוכבים משלהם: כשהם רוצים לבדוק מה המצב בכוכב צדק או להתבונן במכתשי הירח, כל שהם צריכים לעשות זה להתיישב במרפסת ביתם, להסתכל על מסך ענק שעליו מוקרנים כוכבים רחוקים בזכות טלסקופ אינטרנט משוכלל שהתקינו על הגג, ולהתמוגג מנחת עם גלידת שוקולד או אבטיח.

זה התחיל כתחביב משפחתי קטן שהלך ותפח עד כדי כך שבני משפחת ברקת בנו לבסוף במו ידיהם מצפה כוכבים שלם.

"ההתחלה היתה מצחיקה"

במצפה הכוכבים של משפחת ברקת יש שלושה טלסקופים, רשת של מחשבים שקולטים את התמונות, שעון שמש המשדר באינטרנט בכל שעות היממה ואפילו דגם מדויק של מאדים בקנה מידה של 1 ל-66 אלף.

וכך, במקום תמונות של סחלבים, קומקומים ושאר ירקות, את סלון הבית מעטרת תמונת ענק של הערפילית "רוזטה", שצולמה באמצעות אחד הטלסקופים הפרטיים שלהם, בקוטר של 14 אינץ' - אותו אחד ששידר שלשום בלילה לאלפי גולשים ברחבי העולם תמונות מרהיבות של גלקסיות רחוקות.

אם המשפחה, מרים, מורה לאקולוגיה ולמדעים שהדביקה את בני ביתה בשיגעון החלל, לא תיארה לעצמה עד כמה רחוק בעלה ושלושת בניה מסוגלים לקחת את הסקרנות שנטעה בהם לגרמי שמיים.

מה שהתחיל לפני 14 שנה במטר של מטאורים, הפך עם השנים לתחום עניין משותף של כל בני הבית, כך שגם אור בן ה-9, הצעיר ביותר במשפחה, מבדיל ללא שום קושי בין ערפילית לצביר כוכבים ומזהה "ננסים לבנים" בפלנטות המרוחקות מאות שנות אור מכדור הארץ.

"ההתחלה היתה מצחיקה", מספרת מרים: "היה מטר של מטאורים ושכבנו על הגג בשעת לילה מאוחרת וחשוכה כדי להתבונן במחזה המרהיב אך נרדמנו בשקי השינה והתעוררנו רק בבוקר. לאחר מכן, כל אחד בדרכו התחיל לגלות עניין בתחום וכך כל הבית שלי הפך למצפה כוכבים. זה בפירוש יצא משליטה אך אנחנו לא יכולים בלי זה".

"חשבנו על כל תקלה אפשרית"

שלשום בערב, המתח בבית ניכר היטב כשבני המשפחה נערכו לשידור ייחודי של גרמי השמיים באמצעות טלסקופ האינטרנט. בני המשפחה מספרים כי עשו זאת כמחווה עצמאית מטעמם לכלל האנושות במסגרת אירועי "שנת החלל" של ארגון אונסק"ו. כך, כל שנותר לגולש הסקרן לעשות, הוא להיכנס לאתר הבית של מצפה הכוכבים ברקת ולראות את מה שלא ניתן לראות בעין לא מזוינת. שידור כזה אינו דבר מובן מאליו, שכן הוא מחייב שורה ארוכה של תיאומים עם מפעילים של שרתי אינטרנט; שיחות מקדימות עם מומחים לאסטרונומיה מרחבי העולם ואפילו שיחה עם יוצר מוזיקלי שליווה את התמונות המרהיבות שקלט הטלסקופ ברקת בצלילים שלדבריו, סייעו לעיוורים ולכבדי ראייה לדמיין את המראות של גלקסיות, אסטרואידים, סופר נובות ועוד חזיונות שרק החלל החיצון יכול לזמן.

בזמן שקובי, אבי המשפחה ומהנדס בחטיבת החלל של התעשייה האווירית, הדף טלפונים של סקרנים שביקשו לברר איך צופים במראות הלא שגרתיים, עידו, מנהל השידור בן ה-25, ישב בחמ"ל על גג הבית והתכונן לתקלות הצפויות בשידור מורכז שכזה. "חשבנו על כל תקלה אפשרית והכנו רשימת מצבים שעלולים להפריע לשידור. לא לכולם יש לנו מענה וזה מה שמלחיץ", התוודה קובי, "אני מקווה שעידו לא מורט עכשיו את שיערותיו מרוב מתח".

לדבריו, מספיק שענן יחלוף בדיוק בזמן הלא נכון מעל הטלסקופ וכל השידור יכול להשתבש.

צריך לכוון לכוכבים מעניינים ולגלקסיות

בני משפחת ברקת ציפו שעשרות אלפים מכל העולם ישבו מול מחשביהם ויצפו במראות הטלסקופ המשפחתי שלהם. לפני כארבע שנים, הם ניהלו אירוע דומה כששידרו בשידור אינטרנטי חי ליקוי חמה וריתקו כמאה אלף איש מרחבי העולם למסכים למשך שעתיים.

"זה לא דבר מובן מאליו, בהתחשב בעובדה שזה מצפה משפחתי וקטן יחסית. הפעם, מדובר בשידור מסובך יותר: בליקוי החמה זה היה קל, כי מכוונים את הטלסקופ לעבר השמש והוא מראה את מה שהוא רואה. כאן, צריך לכוון לכוכבים מעניינים, לערפיליות ולגלקסיות. אני מקווה שגם לשידור הזה יהיה עניין ברחבי העולם וברחבי הארץ", אמר קובי.

קצת אחרי חצות, התחילו להגיע לבית המשפחה נתונים מחברת tv-cast הישראלית, שסייעה בהעברת השידור לתושבי העולם - "רק" כ-5,000 גולשים מהעולם צפו בשידור. "קצת מאכזב. ציפינו לפי ארבעה", אמר עידו, "קשה לנו להתחרות בטלוויזיה המסחרית שעסוקה בהכנות ל"כוכב נולד" ובפתיחת העונה של "הישרדות" למרות שכאן, אנחנו מתעסקים בכוכבים אמיתיים".

לאתר של משפחת ברקתתגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות