האקרים השביתו את אתרי הבורסה ואל על ותקפו בנקים

האקרים הודיעו אתמול כי יתקפו ויפילו הבוקר את שני האתרים. הבורסה אישרה את המתקפה אך הוסיפה כי לא נגרם נזק והמסחר מתנהל כסדרו

אתרי הבורסה ואל על נפלו, יום לאחר שהאקרים שמכנים את עצמם nightmare group איימו לבצע תקיפת DDoS כנגדם. הקבוצה הודיעה כי תתקוף היום (שני) ב-10 בבוקר את שני האתרים. הבוקר, בסביבות השעה 10, האתרים סבלו מבעיות חמורות. קבוצת ההאקרים הודיעה הבוקר כי הצליחה לתקוף את שני האתרים בהצלחה.

ב-TheMarker דווח היום כי גם שורה של בנקים ישראליים ספגו היום התקפות DDoS שבעקבותיהן המליץ בנק ישראל לבנקים לחסום את אתרי האינטרנט שלהם מפני גישה ממספר אתרים באיראן, ערב הסעודית ואלג'יריה.

התקפת DDoS או מניעת שירות מבוזרת היא התקפה פשוטה מאוד אך יעילה, שמתבססת על הפצצה של אתר או שרת בכמויות אדירות של מידע. בדרך כלל באמצעות רשת של מחשבים שהתוקף שולט בהם - לעתים ללא ידיעת בעליהם המקוריים. כפי שראינו היום, גם אם אינה בהכרח מפילה את האתר, או מאפשרת פריצה אליו, היא מחייבת את בעלי האתר לעתים לסגור אותו לתקשורת מבחוץ, כדי להימנע מפגיעה.

שי בליצבלאו, מנכ"ל חברת אבטחת המידע מגלן הסביר להארץ כי "ברגע שמבצעים DDOS ממאות מאלפי נקודות בו זמנית, אם אין הגנה מיוחדת (שעלותה מאות אלפי דולרים) היא עלולה לצלוח; כך היה ב-Bank of America, Amazon, CNN ורבים גדולים ואחרים. כוחה של התקפת DDOS בביצוע בו זמנית ממאות אלפי נקודות. ראוי לציין כי תקיפה זו מחייבת הכנה משמעותית מראש".

אחת המתקפות הללו הצליחה להוריד מהאוויר את אתר האינטרנט של הבנק הבינלאומי למשך כחצי שעה. חוקר האבטחה מיכאל האפרתי ציין כי על פי הפורום בו תקשרו ההאקרים בין המטרות הבאות נמצא גם בנק רוסי בשם אלפא בנק, שלדברי ההאקרים מנוהל בידי שני אזרחים ישראלים.

אתר הבורסה, הבוקר

בעקבות ניסיונות התקיפה על בנקים רבים ובימים האחרונים, החליטו שורה ארוכה של בנקים לחסום גישה לאתריהם מקבוצה של מדינות בעלות סיכון גדול יותר לפעילות האקינג. כך למשל בנק דיסקונט הודיע כי מעתה ועד להודעה חדשה הבנק חסם את הגישה לאתר האינטרנט מכל המדינות שמעבר לים. בעלי חשבונות בבנק שיבקשו לבצע פעולות יאלצו לעשות זאת באמצעות הטלפון.

הבנק הבינלאומי מסר בתגובה כי "הבנק פועל על פי המלצות של מומחי הבטחת מידע ומפעיל אמצעים מתוחכמים על מנת למקסם את רמת אמצעי הבטחת המידע של אתר הבנק".

מבנק לאומי נמסר בתגובה כי "אנו עוקבים בכל העת וחוסמים רק במידה ונוצר צורך".

אתר אל על, הבוקר

דוברת הבורסה מסרה כי האתר אכן הותקף אולם הדגישה כי הוא לא הופל וגם מערכת המסחר לא נפגעה, אלא הגישה אליו נחסמה באופן יזום. לבאים מבחוץ האתר פעל באופן חלקי בלבד והציב הודעה לפיה האתר עובר עבודות תחזוקה. אתר אל על כלל לא פעל.

היא הוסיפה כי האתר עצמו לא הופל, אבל ההתקפות גרמו מחד לקושי בגישה אליו בשל העומס, אנשי המחשבים של הבורסה גם מנעו גישה כדי לבלום את המתקפות.

הדוברת הדגישה כי מערכת המסחר ומערכת האתר נפרדות לחלוטין ומערכת המסחר "עובדת מצוין ולא קרה בה שום דבר".

מאל על נמסר כי הם בודקים את הנושא וכי הם "מודעים לכך שמזה שבועיים מתנהלת מלחמת סייבר נגד מדינת ישראל. אל על עוקבת מקרוב אחר פעילות ההאקר הסעודי. כמו כן, אנו נוקטים באמצעי זהירות בפעילותו של אתר החברה. כתוצאה מכך ייתכנו שיבושים בפעילותו של האתר".

עשו לנו לייק וקבלו את העדכונים החמים ביותר היישר לפייסבוק

מה שמסתמן כפעולה אחרונה בשורה ארוכה של התקפות האקרים בשבועיים האחרונים, מגיע אחרי שהחמאס קרא אתמול להחרפה של פעולות הפריצה נגד אתרים ישראלים. לדברי מומחים, מדובר בחלק ממתקפה כוללת של קבוצות האקרים אנטי ישראליות. היום דווח עוד על תקיפה והשחתה של יותר מ-300 אתרים לא ישראלים בידי קבוצה נוספת של האקרים פרו פלסטינים.

"החדירה לאתרים ישראלים פותחת מרחב חדש של התנגדות ומלחמה אלקטרונית חדשה נגד הכיבוש הישראלי", מסר דובר החמאס, סמי אבו זוהרי, לעיתונאים ברצועת עזה. זאת לאחר שבשבוע שעבר כבר עודד בני נוער נוספים ללכת בעקבות ההאקרים מסעודיה וממדינות נוספות.

גם האקרים ישראלים ויהודים המשיכו מנגד בפעולות כנגד אתרים וגולשים ממדינות ערב. ביום שישי הודיע האקר המתכנה חניבעל לקטר כי הוא מחזיק ב-30 מיליון כתובות אימייל של אזרחי מדינות ערב. הוא הבטיח לפרסמן בהדרגה במשך שנים.

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, ח"כ רונית תירוש מסרה בתגובה לפריצה כי "אנו עדים להמשך חזית הטרור האינטרנטית. האיום לפגוע באתרים קריטיים מומש. אתר אלעל ואתר הבורסה לניירות ערך נפגעו וזהו עוד סימן לסכנה הממשית לפגיעה באתרים קריטיים, אתרי תשתיות שעלולים ליצור כאוס במדינת ישראל. ועדת המדע והטכנולוגיה שעוסקת מדי יום בנושא האיום הקיברנטי התריעה בעבר ומתריעה גם היום. יש להפעיל את רשות הסייבר הלאומית באופן מיידי".

מנגד השר מיכאל איתן אמר כי: "אין מקום להיכנס להיסטריה ולאובדן פרופורציות. לא מדובר בפגיעה בתשתיות קריטיות של מדינת ישראל. הנזק הגדול ביותר שהתקפה זו יכולה לגרום הוא בתגובה מוגזמת שתצמצם את זרימת המידע והשירותים ברשת. כמו שלא עוצרים את תנועת המכוניות בגלל תאונות דרכים, לא צריך להפסיק את פיתוח השירותים באינטרנט בגלל תקלות או פריצות".

 "התקפות הסייבר הינן מטרייה אחרת לחלוטין", הסביר השר. "היעדים של התקפות סייבר אינם פגיעה באתרים אלא שיבוש מערכות קריטיות, גניבת מידע חסוי וגרימת תקלות במערכות תלויות מחשוב. ישראל, כמדינה טכנולוגית מתקדמת, פגיעה יותר מאויביה למתקפות שכאלה, עובדה שמחייבת את הממשלה והרשויות הממלכתיות המופקדות על אבטחת המידע בתשתיות הקריטיות למשנה זהירות".

במקביל התייחסו מומחי אבטחה לדיווחים לפיהם האקרים חשפו בימים האחרונים מערכות שליטה ובקרה ישראליות. שי בליצבלאו מחברת מגלן ואייל יודסין מחברת C4 security אמרו כי הדיווח אינו רציני. ממגלן נמסר כי הפרסום שלעצמו וכוונת האיום אינם מהווים מדרגת איום חדשה, לוחמת הסייבר או הסייבר-טרור כבר מנסה לפגוע בבקרים תעשייתיים שונים כבר יותר מ 20 שנה; האיום מוכר וזוכה לטיפול של גורמי הביטחון.

עוד בנושא

תשעה טיפים לגלישה וקנייה בטוחה ברשת | פתאום התברר: הביומטרי הוא רק סכנה אחת מני רבות| מומחים: "זיהינו ארבעה משותפיו של ההאקר הסעודי"

Read this article in English: Hackers shut down Tel Aviv Stock Exchange, El Al websites

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  האתר של אל על תמיד מתפקד כאילו הוא תחת מתקפת סייבר
 2. 14
  מי שמבין, ישן בשקט. מי שלא - היסטרי, חושב שהבורסה עצמה נפלה, חושב שקרה כאן משהו שלא קורה כל יום בלי הרבה נזק

  כל ההבדל הוא ההצהרות לעיתונות של התוקפים, וברעש התקשורתי שנוצר. זה הכל.

 3. 13
  מכל האתרים שאפשר להפיל דווקא הבורסה זה רעיון לא רע

  סוף סוף הערבים עושים משהו מועיל

 4. 12
  מסתבר : מלחמת סייבר היא דו-צדדית. מה שאנחנו יודעים לעשות - גם הם. כך גם במלחמה החשאית לחיסול מדענים.

  חומר למחשבה לכל אבירי דוקטרינת "חופש הפעולה" לישראל בלבד.

 5. 11
  אל תדאגו, למאגר הביומטרי זה לא יקרה, הוא מאובטח. בואו בואו כבשים חמודים, מי בא לאח הגדול?
 6. 10
  תודה להאקר הסעודי! ממילא הבורסה משמשת לעושק כולנו בידי הטייקונים - אז שתקרוס לטובת כולנו!

  שהטייקונים והבנקים יישרפו, מצידי

 7. 9
  היכן המוח היהודי? להחזיר במתקפת נגד לטרור המקוון

  איפה כל ההאקרים והקרוקרים שלנו? ישנים בעמידה? או צופים בפח הגדול?
  להתעורר זו מלחמה!

 8. 8
  האם זו מתקפת נקמה על כל העוולות שנגרמות בבורסת ת"א ? אם כן, שיהיה בהצלחה
 9. 7
  אם תפסיקו לשים את זה בכותרות הראשיות לא תהיה להם מוטיבציה

  ל"התקפות" הטפשיות שלהם. הם ניזונים מהכותרות שטופחות להם על האגו לשווא.

 10. 6
  מין הראוי היה דווקא להפיל את האתר של "ארקיע". . . . . . . . . . . . . .

  "ארקיע"-גיהנום "מוזל" שעולה ביוקר רב .
  הייתי אמור לחזור ארצה מפריס עם אחת הטיסות "המוזלות" של ארקיע.
  כשהגעתי לטרמינל לא הייתה עמדת בידוק ולא נפש חייה.
  כשלבסוף מצאתי איפה אמורה הייתה להיות העמדה הסתבר לי שהם סגרו אותה 35 דקות לפני הזמן!! פיספסתי את הטיסה!!!

  נאלצתי להשאר בטרמינל 26 שעות עד למחרת בלילה, ולמחרת בלילה הסתבר לי שאנשי ארקיע שם דורשים קניית כרטיס חדש - 288יורו!! ולא רק זה, הטיסה הזו, לדיברהם אינה בתנאים של טיסה מוזלה ועלי לשלם על עודף משקל 11יורו לכל קילוגרם נוסף, כ300יורו תוספת עלות, וזאת למרות שכבר שילמתי על עודף מטען מראש...

  שום וויכוח לא הועיל - היות ולא נשאר לי כסף נאלצתי להשאיר בעמדה ציוד וחפצים אישיים בשווי של 700שקל!!, תוך כדי גיהנום של שעה וחצי של פירוק מזוודות ושקילה לסרוגין, לפי דרישתם, והמנוולים עם חיוך של אושר על הפנים.
  (ועוד מנהלת הדלפק אומרת לי: "נחלק את זה עם יתר העובדים...")

  לאחר שסופסוף התאפשר לי לעבור את עמדת הבידוק הסתבר לי שהם הדביקו בזדון מדבקה "ביטחונית" על הדרכון, שגרמה לכך שבדרך למטוס נעצרתי שוב לבדיקת סרק ביטחונית טורדנית ומשפילה...

  כמובן שהם מסרבים לקחת אחריות כלשהיא...תת-רמה!!!

  אין מזון ושתיה, אין שרות - גועל נפש!
  הטיסות המוזלות של "ארקיע" זה גיהנום שעולה ביוקר רב!!!  אם כבר לוקחים טיסת "אוטובוס" אז רק חב' התעופה eazyjet

  בכל מקרה, מי שיוצא לנופש, כדאי לו לקחת רק טיסה סדירה של חברה אירופאית גדולה.משלמים קצת יותר אבל מקבלים הרבה יותר.
  הרי בסופו של דבר החופשה נועדה כדי להנות ממנה ולא לסבול וליפול בפח שנקרא "טיסות מוזלות".

  1. מקרה דומה קרה לי עם לופטהנזה. כן, זה מרגיז. אני איתם לא טס יותר.
  2. אני חושב שלופטנזה מצויינת אבל גם לי קרה איתם הסיפור של מטען עודף

   וההייתי צריך להשאיר ספרים יקרי ערך בטרמינל בפרנקפורט כאשר היא מתחשבנת איתי על כל גרם וכל פעם מודדת מחדש תוך כדי ש2 דקות לפני שהם סוגרים את הטיסה היא אומרת בסדר...
   הם גם רצו איזה מיליון שקל על כל קילו והייתי בחזרה מסמסטר סטודנטים בלי שקל על התחת.
   לא נתקלתי ביחס כזה מעולם... כנראה שזאת הייתה ספציפית הגרמניה הזאת. באל-על למרות שהם חברה על הפנים עם מטוסים על הפנים ורק האוכל שלהם מאד טוב בהשוואה לחברות אירופאיות גם כשנתקעתי עם משקל עודף לא הייתה כזאת התנהגות וכזאת סחטנות מחירים... יאמר לזכותם.

 11. 5
  רק לתקוף ידענו

  והגנה על האתרים - אין. הכל פרוץ והרשות נתונה.
  הממשלה ישנה

 12. 4
  סעודי הסוואה לכל האקר יהודופוב כולל השמאל שלנו

  ערבים לא המציאו שום דבר ורק נהנים מפירות התרבות שהם מתעבים

 13. 3
  למה כולם בתמונה לובשים מדים של הצבא האמריקני?
 14. 2
  כולה מתקפת DDOS

  חושב שהוא משהו מיוחד, סתם פלוץ.

  1. DDOS

   It doesn't matter what kind of attack it was - the result is the same: the sites went down.

  2. תמשיכו להסתלבט - בינתיים הם עושים מאיתנו צחוק.

   מעצמת הייטק עאלק... מדינת עולם שלישי יותר מתאים. איפה כל מומחי האבטחה? איפה כל מקצועני הצבא? מחר זה יהיה במערכת של תשתית לאומית - גם אז תצחקו?

  3. האחריות פה נופלת על מתחזקי האתר

   היה התרעה הם כנראה לא פעלו על מנת למנוע את זה.

 15. 1
  והקשר לתמונה הוא???