ירושלים בעיניים של גוגל: שסעים, לכלוך והתנחלות חדשה

תמונות מהבירה שמופיעות בשירות גוגל סטריט וויו משקפות אין ספור שסעים דתיים ופוליטיים, כמו גם בעיות בחיי היום-יום בה, מאשפה ברחובות ועד חומת ההפרדה

ביום חמישי האחרון החל לפעול בישראל שירות סטריט וויו (street view) של חברת גוגל, המאפשר שיטוט בתמונות תלת-ממד ברחובות. ירושלים תועדה באמצעות הרכב המיוחד של גוגל באוקטובר ונובמבר 2011. ימי הסתיו עשו חסד עם הבירה, האור רך וענני כבשה מרפדים את השמיים.

רוב המשתמשים בשירות החדש, אפשר להניח, יהיו תיירים שיבקשו להתרשם מהכותל ומהמונומנטים שיש לעיר להציע, או כדי למצוא את דרכם בסמטאות העיר העתיקה. אבל מבט בפרטים הקטנים חושף את המתחים הפוליטיים והחברתיים שבהם נקרעת העיר. כך, למשל, תיעד הרכב המיוחד של גוגל שלא במתכוון את חבלי לידתה של התנחלות חדשה במזרח העיר. באותו בוקר שבו נסע הרכב של גוגל בשכונת בית חנינה, נפגש פעיל הימין אריה קינג עם צוות צילום ליד ביתה של משפחת נתשה בשכונה. ניתן לראות את קינג מתראיין לצוות צילום בפתח הבית, לידו חונה הקטנוע שהפך לסמלו המסחרי.

בשבוע שעבר, לאחר מאבק משפטי ארוך, הצליח קינג להביא לפינוי בני משפחת נתשה מביתם ומתנחלים נכנסו אליו. ביום שבת האחרון נרשמו יידויי האבנים הראשונות על הבית.

ירושלים בפרויקט של גוגלגוגל סטריט וויו

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

חדי עין יבחינו גם שכמעט בכל הפריימים שצולמו בתוך העיר העתיקה מופיעים שני גברים מסתוריים - לצד קבוצות תיירים או בין חנויות המזכרות - אחד עם חולצה משובצת בצבע תכלת והשני עם חולצה כחולה. קל גם להבחין באוזניות הביטחוניות המשתלשלות להן ובהילוך האופייני למאבטחים. ניתן להניח, אם כן, שאנשי גוגל שכרו שני אנשי ביטחון, שליוו אותם ברכיבה על האופניים בתוך הסמטאות.

השיטוט הווירטואלי בירושלים חושף את שרידיה של מהפכת הקיץ - פה ושם צצה המלה "מהפכה" מרוססת על קירות ושני מאהלי מחאה גדולים עומדים לעד בגן סאקר ובגן העצמאות. "הגיע הזמן להתעורר", מבקש שלט שתלוי בגן סאקר. רחובות ירושלים אירחו באותם ימים מאהל מחאה נוסף באותה התקופה - המאהל של משפחת שליט, מול בית ראש הממשלה, במעלה רחוב עזה. הלוח שמונה את הימים של גלעד בשבי תועד עם המספר 1,929. שבועיים מאוחר יותר שוחרר שליט, אחרי 1,941 ימים בשבי. צדו השני של המאהל, על האנשים שישבו בו באותו רגע, נפל קורבן למדיניות ההגנה על ראש הממשלה וטושטש ביד גסה יחד עם המחסום המוביל למעון הרשמי.

רחוב ירושלמי בגוגל סטריט וויו

המצלמות של גוגל חושפות אין ספור רמזים לשסעים בירושלים - חומת ההפרדה באבו דיס ועליה גרפיטי באנגלית - "הידיים שבנו יכולות גם להרוס". ברחוב יואל פינת חבקוק מתנוסס גרפיטי: "גור = רוצחים", שמתייחס למאבק סביב השליטה ב"בתי וארשה" בין חסידות גור לבין הסיקריקים. בפינה אחרת בשכונה פשקוויל, שעוסק, ככל הנראה, באותו סכסוך בסגנון אופייני, נטול אנדרסטייטמנט: "בחרדה שמענו על כמה מקרים של הכאות עד ריסוק איברים...אוי לאזניים שכך שומעות", ואיום בסגנון אופייני: "וכל מי ששותף במעשיהם לא ינקה בזה ובבא (כלומר, בעולם הזה ובעולם הבא. נ.ח)".

התמונות חושפות גם את הבעיות היום-יומיות הקשות של ירושלים, מכולות אשפה עולות על גדותיהן בכל שכונות מזרח העיר לצד כבישים משובשים ונעדרי מדרכות. העירייה מצביעה על שיפור בתחום הזה בשנים האחרונות, אבל התמונות, כמו הטבלאות, לא משקרות. כמו במציאות גם ב"סטריט וויו" קשה לשוטט ברחוב אגריפס שליד שוק מחנה יהודה. השינויים בתחבורה הציבורית בעיר הכניסו לרחוב הצר מאות אוטובוסים מדי יום והתמונה חסומה על ידי "קיר אוטובוסים" לאורך הרחוב. את זיהום האוויר, למרבה המזל, לא רואים.

על אחד האוטובוסים באגריפס מתנוססת פרסומת לזהירות מפני הרכבת הקלה ובה שני ילדים מחייכים. הייתה זו חלק מסדרת פרסומות שבכולן מככבים גברים או ילדים. ללא נשים או ילדות. הקמפיין הזה לצד אחרים היה מה שהצית את המחאה הירושלמית נגד הדרת נשים משלטי חוצות בעיר. לא משנה בכמה זוויות מתעדות המצלמות המשוכללות של גוגל את לוחות המודעות בעיר, נשים לא בנמצא. הנה עוד עימות שמסתתר בגוגל. ביער ירושלים נראים היטב העצים השרופים מהשריפה שהשתוללה ביולי ומעל עמק הצבאים מתנוסס במלוא כיעורו פרויקט הולילנד.

אבל המראה שמציב "סטריט וויו" לעיר לא תמיד שחורה, הנה למשל, ליד העיר העתיקה, רכב מקושט בסרטים ועליו הכתובת "אוטוטו חתן", בגן משחקים בשכונת ניות ילדה קופצת מנדנדה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 50
  רואה שחורות- רואה זבל. הכתב כנראה מתל אביב.

  האם הסתכלת בגוגל סריט וויו גם בערים אחרות בעולם? בכולן תמצא גרפיטי, זבל ברחובות, כבישים משובשים ועוד. במיוחד אם תלך למקומות המרוחקים ממרכז העיר. בכולן תמצא את הלכלוך אם זה מה שתחפש.
  ירושלים היא עיר יפייפיה ועל אף כל הקשיים שבה, אנשים אוהבים לחיות בה. אז יסלחו לנו התל אביבים על כך שאנחנו יודעים ומתמודדים בקלות עם המורכבות של ירושלים, עם ההיבטים השונים שלה שהם חלק מכל מה שיפה בה ושאיננו אוהבים את תל אביב.
  בנתיים, אם אתה אוהב לראות שחורות, נא אל תכניס את הלכלוך לעיתון. עדיף אנשים שיודעים לתת יותר מקום למה שיפה ולפרגן ופחות מקום למעט שצריך לתקן.

 2. 49
  הפוסל במומו פוסל(הארץ) שוטטתי, מראות מדהימים ביופיים תודה גוגל
 3. 48
  פינוי משפחת מתשה

  אם הפינוי נעשה על ידי בית משפט בישראל , יש להניח כי מצא את משפחת נתשה מחזיקה בנכס לא לה. לכן לא ברור לי מדוע נכתב :בשבוע שעבר, לאחר מאבק משפטי ארוך, הצליח קינג להביא לפינוי בני משפחת נתשה מביתם ומתנחלים נכנסו אליו. הלא בית המשפט קבע כי זה לא ביתם, אחרת מדוע יאפשר פינוים. מה פירוש המושג "התנחלו" בירושלים. האם להתנחל זה לא לגור בבית כמו שגר הכותב בבית.? אולי ההתבטאויות האלה נשמעות יותר מענינות ומרשימות לאלה שמשבחים את בית המשפט כשפוסק נגד יהודים שגרים בחלק המזרחי של ירושלים, ואינם מסכימים סלשון המעטה שבית המשפט פוסק נגד ערבים פולשים או בונים ללא רשיון . אולי כדאי לאמר את העובדות כהויתן ולתת לקורא לקבוע עמדות.

 4. 47
  כמו סרט ״דוקומנטרי״? מנקודת מבט ״לא אישית״ כשלא מפנים את תשומת הלב

  האומנם גוגל מתייחס לישראל מהבחינה הפוליטית? האומנם הוא בחר להראות לעולם, איך ישראל נראית מנקודת מבטו? על מה בוחרת המצלמה להתמקד? לא הבמאי מחליט מה להראות?
  אולי ניר חסון אינו ער לרצונם של אלה שיש להם מצלמה ביד, אולי הוא עצמו בוחר להתמקד במה שהעין לא הייתה רואה באופן כזה דווקא. כך או כך, גוגל או ניר מציגים את השסעים דווקא אצלינו בכוונה.
  כי שסעים לא חסרים בעולם הערבי, ולא חסרים בעולם האירופי או האמריקאי, תלוי מי בוחר להתמקד בהם ולמה

 5. 46
  אני נהנתי "לטייל בגוגל"ירושלים מדהימה אחת הערים היפות בעולם.
 6. 45
  נו באמת מה את ם צריכים עיתון כדי לקרוא על דברים טובים בעיר?

  מי שמכיר את העיר יודע נהדר את הדברים הטובים שיש בה ולא צריך לפתוח עיתון בשביל זה. בשביל מה יש עיתון אם לא לדווח בדיוק על הדברים הרעים שזקוקים לשינוי? מצוין, טוב שזה מה שהוא מפרסם, שיכנס למישהו למוח. כאילו שזה מה שאנחנו צריכים שיפרסמו כמה נהדרת העיר הזאת וכולם ישבו בידיים שלובות ויחיו בסרט שהכל נפלא.

  1. הבעיה אינה דיווח על דברים רעים אלא חוסר איזון קיצוני וניסיון להשפיע על דעת הקהל ע"י השחרת פני העיר. מי שלא מכיר את ירושלים וניזון רק מהתקשורת, והארץ במיוחד, מקבל רושם מוטעה ורחוק מהמציאות.
 7. 44
  אתה ממש לא אוהב את ירושלים, אה ניר? וואלה. חבל.

  אתה ממש לא אוהב את ירושלים, אה ניר? וואלה. חבל.

 8. 43
  גם בשכונות המערביות בירושלים הזנחה, אשפה וגללי כלבים לתפארת הבירה

  ירושלים עיר מלוכלכת ומוזנחת על ידי כל ראשיה במזרחה כבמערבה. רמת התיפקוד של מחלקת התברואה ותחזוקת הרחובות מתאימה לעיר עלובה במדינת עולם שלישי. זה לא מפריע לראש העיר או לראשי האגפים הרלוונטים. הם רואים את זה כטבעי וסביר ותושביה, ערבים חרדים ויהודים "רגילים". אולי גוגל סטריט וויו יוציא את דיבתה לאור ונזכה לשינוי. ניר ברקת ועוזריו עוד לא התעוררו, אולי גוגל ינער אותם קצת..

 9. 42
  מה הועם בכתבה כזו בלי לינקים לתמונות עצמן?

  ניתן לייצר קישור מכל תמונה ב street view

 10. 41
  עיתון "הארץ" בעיניים של שמעון: שסעים, שנאה ולכלוך
  1. שיחקת אותה שמעון!
 11. 40
  לא נורא, אפשר לראות שם גם את הבניין המדהים ביופיו של מערכת "הארץ" ברחוב שוקן
 12. 39
  זה מדהים אין מה לומר

  בשביל מה לטאטות את האמת מתחת לשטיח?

 13. 38
  הארץ יודע טוב יותר מבית המשפט למי שייך הבית.
 14. 37
  אני, בתור תל אביבי, התרשמתי דוקא מיופיה של ירושלים.
 15. 36
  משהו דפוק בעיר הזאת

  בלי קשר לגוגול, מאז ומתמיד לא סבלתי. עיר מגעילה, לא ידידותית, ערב רב של מופרעים

 16. 35
  חומת הפרדה זה דבר רע ?! היא עוזרת ליהודי העיר לשמור על חייהם !
  1. אז איך העיר מאוחדת אם יש בה חומה?
  2. חומת ההפרדה מחוץ לירושלים

   בוא לירושלים ותראה עיר מאוחדת!

  3. החומה מאפשרת לחיות עם אוכלוסיה עויינת שחיה על אדמה יהודית
 17. 34
  בהארץ לכתוב משהו רע בלי לראות את הטוב זה מבחן כניסה.
 18. 33
  כמו שכתבתי בתהילים: " כאשר שמענו כן ראינו"

  אדם רואה לפי מה שהוא התחנך עליו

  אני רואה בירושלים משוש כל הארץ.
  מה אתם רואים בארץ?

 19. 32
  זהו? 2 תמונות? מחאה וקיפוח יש בכל מקום..
 20. 31
  ארץ ישראל זה המקום בכל עת וזמן פשוט יהלום נוצץ
 21. 30
  שימו לב לוילות שבהם גרים הפלסטינים. אף מילה על זה כדי שלא לשבש את תעמולת ה"קיפוח"...
  1. וזה גם בלי לשלם על אישורי בניה !
 22. 29
  בשביל זה צריך גוגלסטריט? לא ידענו קודם?
 23. 28
  המצלמה אנטישמית !! המציאות סמולנית ובוגדת !!!
 24. 27
  אז ככה - אם לא קוראים את המאמר שלכם אפשר ליהנות מהגוגל ללא תוספות. גוגל יישאר והמאמר שלכם יעלם
 25. 26
  גוגל מצלמת

  והארץ "מפרש" את הצילומים ומתמקד במראות שליליים לכאורה. על איזה "ארץ" אתם מדווחים?

 26. 25
  בחיפה אותן תמונות ? מה רצה לומר כותב המאמר המיותר הזה ? ולמה לבזבז לקוראי האתר זמן ותאים במוח ?
 27. 24
  את הטוב של ירושלים גם פספסו כנסו

  למה לא צילמו בממילא ? אחד מהאתרים היפים בירושלים !!!
  אפשר היה גם לצלם בתוך קניון מלחה אחד הקניונים היפים בארץ .

  בתל אביב צלמו את הספארי רק הבעיה שאת החיות שבספארי כמעט ולא צילמו (יכול להיות שצילמו בשעה שכל החיות ישנות ,והיה אפשר לשפר עוד יותר את הצילום אם היו זורקים אוכל לחיות ליד הרכבים של גוגגל כך החיות היו מתקרבות למצלמות והספארי היה יוצא מאוד מרשים ) .

  ובתל אביב היה גם אפשר לצלם גם את מדרחוב נחלת בנימין (ובימים שהאומנים נמצאים -תזמון בצילומים זה דבר חשוב מאוד !) .

  1. גוגל שאלו את הארץ מתי כדאי לצלם ולכן יצא עגום.
  2. בונ'א, מצבך עגום

   אם מכל מה שיש לירושלים להציע אתה בוחר דווקא בצילומי פנים של קניון ישראלי טיפוסי.

   לך לקניון, תקנה איזה נעל ותרביץ לעצמך על הראש. חזק.

  3. איך תכנס עם רכב לקניון?

   וגם קניון לא מעניין אף אחד. גוגל צילמו רחובות, כדי להראות אי נראית העיר. על כן - סטריט וויו. הם צלמו מקומות שהרכב על המצלמה עובר בהם. ממילא זה לא מקום לרכב.

 28. 23
  ירושלים עיר רעה ומגעילה, אי אפשר להסתיר את זה.
  1. תלכי לגור בפלסטין ,אף אחד לא מחזיק אותך פה בכוח אולי שם תגידי שיפה.
 29. 22
  תגובות של מפגרים. "הארץ" מראה את פני הארץ ניכוחה =

  כיבוש, עליבות, שחיתות, כיעור, נחשלות, עוני (לא רק כלכלי)

 30. 21
  מי שאינו מסוגל לראות את ארצנו בעליבותה של יגלוש ל"גוגל סטריט וויו"

  גוגל סטריט וויו אינו משדר פרסומת של משרד התיירות או חברת נסיעות והמציאות מצטלמת בו בדיוק כפי שהיא. הצלמים גם לא מודיעים מראש מתי הם מגיעים ואין זמן להתייפות. מי שמבקר את מה שמצלמת סטריט וויו מראה מבקר למעשה את המציאות. ירושלים אינה עיר יפה, היא סלאם עתיר מונומנטים בומבסטים וחסרים בה גנים ושדרות שהיו יכולים להפוך אותה למקום שנעים לחיות בו. לירושלים לא באים תיירים רק צליינים, שממילא לא רואים אלא מה שקראו בברית החדשה או בתנ"ך.

  1. ירושלים מדהימה ביופיה...

   ירושלים מדהימה ביופיה כל מרכז העיר לאורך רחוב יפו מהכותל עד לתחנה המרכזית דרך ממילא ונחלאות הוא כיום שדרות ומדרחובים.
   העיר מפוצצת בתיירים.
   העיר איננה סלאמס יש בה אלפי בנייני אבן יפיפיים.
   ולגבי פארקים - העיר מוקפת יערות ויש את הגן הבוטני וגן הפעמון ואת גבעת רם וגן הןרדים וגן סאקר והר הרצל וטיילת ארמון הנציב ועוד ועוד.

 31. 20
  מי שרואה בירושלים "שסעים לכלוך ושנאה" לא צריך את גוגל בשביל זה
  1. הוא צריך את הארץ
 32. 19
  הכתבה לא קשורה לגוגל וויוו
 33. 18
  ירושלים נראית כפי שהיא נראית,אולי ברקת יתעורר-העיר מטונפת ומוזנחת
 34. 17
  לפחות גוגל רואה במזרח ירושלים חלק מישראל שלא כמ הארץ!

  שימו לב לכותרת בתמונה הראשונה

  1. אהבתי, הצחיק אפילו אותי
 35. 16
  בקיצור, גם סטריט וויו הוא הזדמנות עבור הארץ להפיץ את האידיאולוגיה שלו

  באותה מידה ניתן היה לתאר את אתרי התיירות השוקקים, הרכבים היקרים הסותמים את הרחובות, ההמונים הנוהרים לקניונים, ומאידך את החומות המונעות ממחבלים מתאבדים להגיע לעיר ומזורקי אבנים לנפץ ראשי יהודים, ועוד ועוד.

 36. 15
  נו באמת.

  מערכת "הארץ" משמשת עדות חיה למודלים בקורסי הבסיס לתקשורת המונים המדברים על פריימינג וקביעת סדר יום. הלוא לכם היכולת למצוא את הקשר להתנחלויות גם בשידור המשחק בין ריאל מדריד לברצלונה.

  ובלי קשר, רמת הכתיבה של הכתבה הזו, ובכללה סימני הפיסוק אשר לא תואמים את חלקי הדיבר בשפה העברית היא מתחת לכל ביקורת.

 37. 14
  יחסיות

  ושוב השאלה המתבקשת מדוע תיאור בעל אוריינטציה חיובית זוכה למשפט וחצי בלבד בפסקה האחרונה?!!! יחסיות משפיעה על תפיסת עולם על מצב תודעה ועל אנרגיות יוצרות

 38. 13
  הגאונות של 'הארץ' שרואה בכל דבר את הקשר להתנחלויות...!

  הגאונות של 'הארץ' שרואה בכל דבר את הקשר להתנחלויות...!

  1. מה זאת אומרת?!

   לא ידעת שאחוז הגירושין הגדול בשבט הלבן הוא תוצאה ישירה של הכיבוש?

  2. קראת בכלל את הכתבה? נראה לי אתה זה שאובססיבי להתנחלויות

   הכתבה הייתה על הרבה מאוד נושאים ולא התמקדה בהתנחלויות.

  3. טוב, קצת קשה להתעלם מהגיבנת שצמחה על גבה של המדינה הזו....
  4. זו נקודת המבט שלך, ואת זה אתה בדיוק מחפשת: גבנונים.
 39. 12
  כתבה חסרה ומתיימרת

  חבל שכותב המאמר לא עשה ממש גם עבודת תחקיר מעמיקה לראות מה העירייה עושה עם הבעיות, אני בטוח שאם אסתכל באותן עיניים שלך הכותב, אמצא בתל אביב את הגזענות, ההשפלה, הזונות, היעדר אוכלוסיה אתיופית בצפון העיר, ועוד ועוד
  ירושלמים היא עיר קוסמופוליטית בכל המובנים, מה שיפה בה וגם הכיעור שלה זה שכל מה שתחפש תמצא בעיר הזאת!! השאלה מה אתה מחפש, גם בפרוייקט מדהים נוסף של גוגל, העלה של מגילות מדבר יהודה, אפשר לעשות כתבה שלמה על המתחים הרווים במהלך החיפוש אחריהם, ואת הויכוח האקדמי על מהותם, והפרשנות וכו או לדבר על היותם ממצא יחודי ומעלה עיניין בקנה מידה עולמי וחסר תקדים ודי לחכימא ברמיזה

  1. כי הדקומנטרי אינו קיים יותר, נקודת המבט מובאת במלואה ולא הקיים
 40. 11
  סלע קיומנו בירתנו הנצחית ציון על ראש שמחתנו.
  1. בירתנו הנצחית זה ׳מכבי׳

   אם אשכחך סימן ששתיתי ועלה לי לראש שמחתי

 41. 10
  גוגל סטריט וויו אינו משדר פרסומת של משרד התיירות או חברת נסיעות

  והמציאות מצטלמת בו בדיוק כפי שהיא. הצלמים גם לא מודיעים מראש מתי הם מגיעים ואין זמן להתייפות. מי שמבקר את מה שמצלמת סטריט וויו מראה מבקר למעשה את המציאות. ירושלים אינה עיר יפה, היא סלאם עתיר מונומנטים בומבסטים וחסרים בה גנים ושדרות שהיו יכולים להפוך אותה למקום שנעים לחיות בו. לירושלים לא באים תיירים רק צליינים, שממילא לא רואים אלא מה שקראו בברית החדשה או בתנ"ך.

  1. אתה צודק -הכל נכון - פרט לשני דברים:

   א. ירושלים היא כן עיר יפה. ובכל מקרה יופי הוא עניין של טעםץ
   ב. בירושלים כן נעים לגור. לי לפחות.

  2. כשיש מצלמה ביד עושים בה מה שרוצים, הכל תלוי בנקודת המבט
 42. 9
  איזה יופי שכל דבר אתם קושרים לכיבוש

  גם אם אלו היו תמונות של נהריה הייתם מוצאים את הקשר, אךךך אין כמו קצת שנאה עצמית על הבוקר

  1. זה קצת עצימת עיניים להגיד את זה על ירושליים...

   בהקשר נהרייה באמת צריך לעשות פירואטים כדי לקשור אותה לכיבוש, אבל ירושליים???

 43. 8
  עיר האפרטהייד ב-ה' הידיעה
 44. 7
  חוץ מכמה רחובות פה ושם, כל ישראל נראית מביך מאוד בגוגל סטריט וויו

  אולי זה יהיה טריגר לשינוי אמיתי בשטח מטעם משרד ההסברה, כשיבינו שם למעלה שרחובות מוזנחים וערים הרוסות לא מעוררים סימפתיה בעולם, אבל סביר יותר שיחליטו שהשירות הזה מפר את פרטיות תושבי ישראל ולכן צריך להסיר אותו משרתי גוגל ויבוא שלום לישראל.

 45. 6
  אתם ממש הזויים, לכו לטיפול ומיד!

  התנחלות?
  לא מספיק חיים איבדנו במלחמה על אדמותינו, האין זאת זכותינו לגור בה???

 46. 5
  ירושלים בעיניה של "הארץ" ...
  1. אתה גר- בירושלים בטוח שלא
 47. 4
  הכתבה היא אחת התשובות לכתבתו של שמיר בדעות.(עליה? צריך להיות משוגע)
 48. 3
  ככה אנחנו נראים בעולם: מקום קטן ומלא בשנאה, פילוג וכוחניות, מה לעשות..
  1. חבל ניר שאתה מנסה בכוח להפנות את נקודת המבט ללא מוצא חן בעינך
  2. כירושלמי שוטטתי לי בהנאה בין הרחובות. צריך להיות ממש, אבל ממש "מומחה" בכדי למצוא את מה שנמצא פה. רוצה לומר, צריך ממש, אבל ממש, לחטט בציציות בכדי לצאת רשע כפי שפי שאנו עולים פה. אני בטוח שאם יבררו מה הולך בתל אביב החל מקו רוחב מסוים יגלו, הפלא ופלא, שתל אביב אינה כל כולה גן עדן... (כך גם לגבי כל מקום אחר בעולם - אבל לירושלים סטנדרט אחר ומוטב שכך, הרי ראוי להשמיצה מעל כל במה אפשרית)
 49. 2
  זה לא העיניים של גוגל - זה העיניים של הארץ.
  1. צודק. ימני נורמלי רואה בערימות הזבל את הצלחת נתניהו, בפקקים את הניצחון על אוייבנו, בהתחרדות העיר את הצלחת הציונות, ובאימותים האלימים את השלום המיוחל.
 50. 1
  אני דווקא נהניתי לראות את מנהרת הכותל ושאר שכיות חמדה, לא חייבים תמיד להוציא את הרע בישראל...
  1. גוגל-שמאל וויו (google-smal view )