הצעת חוק בגרמניה: מנועי חיפוש ישלמו ליוצרים

משרד המשפטים מגבש חוק שיגן על בעלי הזכויות של טקסטים שעולים במנועי החיפוש. גוגל: "לא רואים סיבה מדוע זה יעבור. זה מזיק לכולם"

משרד המשפטים הגרמני עובד בימים אלה על גיבוש טיוטת הצעת חוק שתחייב מנועי חיפוש לשלם דמי שימוש לבעלי זכויות היוצרים על שימוש בכותרות ובפסקה הראשונה מתוך טקסטים. הצעת החוק מנסה להסדיר את נושא זכויות היוצרים של טקסטים ספרותיים וחדשותיים אליהם ניתן להגיע דרך מנועי החיפוש.

לפי אחת ההצעות, מנועי חיפוש שישתמשו בטקסטים חדשותיים כפי שעושה מערכת Google News יצטרכו לשלם לבעלי זכויות היוצרים. הדיונים מתקיימים בהשתתפות איגוד המוציאים לאור הגרמני.

כצפוי, ההצעה מעוררת התנגדות אצל ענקית החיפוש גוגל. "אף אחד לא רואה סיבה אמיתית מדוע ההצעה הזאת צריכה לצאת אל הפועל", אמר קיי אוברבק, ראש מערך התקשורת של גוגל בצפון אירופה לאתר הטכנולוגיה GigaOM. "זה באמת מזיק, ולא רק לגולשים שלא יוכלו למצוא את המידע אותו הם מוצאים עכשיו, אלא גם לא מוצדק מבחינות כלכליות ומשפטיות".

משרדי חברת גוגל בקליפורניה. "הצעה שתזיק לכולם"אי-פי

הטיעון של אוברבק מתייחס לעובדה שאתרים רבים, בעיקר אתרי חדשות, נהנים מתעבורת הרשת שמוזרמת אליהם ממערכות כמו גוגל-ניוז. לא מעט אתרים מתאימים את התכנים כך שיופיעו במקומות גבוהים בדירוג של גוגל-ניוז במטרה להגדיל את כמות הגולשים וכפועל יוצא את ההכנסה מחשיפה ומפרסומות. מה עוד שאתרים שלא מעוניינים להופיע במנועי החיפוש יכולים פשוט לבקש זאת ובקשתם תאושר מיידית.

על פי הדיווחים בבלוגי הטכנולוגיה, הצעת החוק המתגבשת היא רק דוגמה לכוחם הגדול של המו"לים בגרמניה ולמידת השפעתם במעגלי הממשל. מתיאס ספיקלמפ מאתר החדשות הגרמני irights, הסביר ל-GigaOM את הכוח שיש למוציאים לאור בארצו. "אם ניקח את ארצות הברית לדוגמא, אם בתי הדפוס שם רוצים משהו אז הם מתמודדים מול חברות אמריקאיות כמו גוגל ויאהו. בגרמניה יש לנו מוציאים לאור מקומיים עם כוח עצום והם מנסים לסמן להם כמטרה חברות אמריקאיות. אני לא אומר שיש כאן מהלך 'אנטי-אמריקאי' אלא שלפוליטיקאים הגרמנים יש הרבה יותר השפעה בהגנה על האינטרסים של המו"לים הגרמנים כשזה עומד בהשוואה לחברות או תעשייה זרה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  אם גוגל תוריד את הציטטות מאתרי תוכן, הם יהפכו למדבר שממהההההההההההה

  אני אישית לא נכנס לאתרים שהציטוט בהם לא אינפורמטיבי מספיק כדי לטרוח ולהצדיק את הכניסה אליהם. זה עוזר לי מאד לקלוע למטרה בזמן קצר, במקום לדרוך על כמויות אדירות של זבל שיש באינטרנט, אני פשוט פוסח על רובם ע"י קריאת הציטטות.

 2. 9
  הצעת חוק של שרת המשפטים ההזויה שמתנגדת לכל דבר שקשור לאינטרנט

  יש לה אובססיה כנגד כל דבר, הגיע הזמן שהקאנצלרית תתפטר מסבינה לויטהר שנרנברגר.

 3. 8
  הצעה שיכולה להיות מאד בעייתית ליצרני התוכן הגרמניים

  אם ההצעה תעבור, קשה לי לראות את גוגל או כל מנוע חיפוש אחר משלמים כסף עבור הצגת התוצאות של יצרני תוכן מגרמניה. הדבר הסביר ביותר שיקרה הוא שמנועי החיפוש יורידו את כל הקישורים לאתרים גרמניים והגרמנים יחזרו לתקופת האבן של האינטרנט - התקופה שקדמה למנועי החיפוש. מכיוון שכנראה אף מדינה אחרת לא תעיז לחוקק את החוק המטומטם הזה (קישור במנוע חיפוש הוא אינטרס מאד גדול של ספקי תוכן), הגרמנים יישארו לבד ובסופו של דבר הם יישברו ויבטלו את החוק.

 4. 7
  וכאשר אני קורא עמודים מתוך ספרים באתר, או בחנות ספרים, במה זה שונה?

  חוק זכויות היוצרים מתיר שימוש הוגן, ובטח בפיסקה אחת מתוך טקסט.

  זה נשמע כמו נסיון להוציא כסף מגוגל, שפותחת ארכיונים סגורים ומוציאה לאויר חומרים שאילו בעליהם היו יכולים לשמור אותם סגורים ולדרוש הון תמורת גישה, הם היו עושים את זה.

  אבל הקידמה תנצח את בעלי האינטרסים הקטנוניים.

 5. 6
  מעולה! גוגל גונבים מכולם ולא נותנים שקל חזרה
 6. 5
  הצעת חוק בכפר סבא, גוגל תחליף את אלוהים

  ‭.1‬ גוגל היא הדבר הקרוב ביותר שישנו לאל יודע-כל. היא מחזיקה קרוב לעשרה מיליארד דפי אינטרנט, אותם היא מציגה בפנינו בדרך שהיא חושבת שאנו, בני התמותה, צריכים להבין אותם.

  ‭.2‬ גוגל נמצאת בכל מקום בו זמנית. היא נוכחת פיזית בכל מקום על פני כדור הארץ באותו הזמן. ככל שהאינטרנט האלחוטי יהפוך נפוץ יותר כך גם נוכחותה בכל העולם של גוגל.

  ‭.3‬ גוגל עונה לתפילתנו: כאשר אנו נמצאים במצוקה אנו פונים אל גוגל על מנת לקבל תשובה והנחיה.

  ‭.4‬ גוגל יכולה לספר לנו על תרופה חשובה או על אמצעים טכנולוגיים מצילי חיים. שאלו את גוגל והיא תאמר לכם מה לעשות.

  ‭.5‬ גוגל היא אלמותית. היא לא נחשבת ישות פיזית כמונו, והאלגוריתמים שלה פזורים בעשרות אלפי שרתים מסביב לעולם. אם אחד מהם ייפגע, שרת אחר ייקח את מקומו. גוגל יכולה לשרוד לנצח.

  ‭.6‬ גוגל היא אינסופית. האינטרנט ימשיך לגדול ולגדול וגוגל תמשיך לסרוק את עמודיו וכך תמשיך לגדול לנצח.
  גוגל זוכרת הכל: היא מטמינה דפי אינטרנט שהיא סורקת ושומרת אותם על שרתיה הכבירים לנצח.

  ‭.7‬ גוגל לעולם "לא תעשה רע". (מוטו החברה)‬

  8. על פי כלי הניתוח "גוגל טרנדס", את המונח "גוגל" מחפשים יותר מאשר את המילים אלוהים, ישו, אללה, בודהא, נצרות, איסלאם, בודהיזם ויהדות - ביחד!

 7. 4
  לאט לאט אבל בטוח הגרמנים חוזרים למורשת הנאצית של אבותיהם. ומי שלא רואה את הסימנים המתרבים טומן את ראשו בחול
  1. גם השלטון הנאציונל סוציאליסטי היה נגד זרימה חופשית של מידע, נגד צריחי מסגדים, נגד ברית המילה, נגד היוונים שאותם כינה פרזיטים ועצלנים בדיוק כמו היום
 8. 3
  כל הכבוד לגרמנים שהחליטו להפסיק את שוד זכויות היוצרים באינטרנט.
 9. 2
  זה צעד חכם, חשוב והירואי להגנת העיתונות

  גרמניה מדהימה אותי בכל פעם מחדש בנאורות שלה.

  ההצעה הנדונה, היא גאונית. בכל העולם נלחמים בגונבי תכנים, ורק גוגל גונבת מכולם תוכן, עושה ממנו הון, ולא משתפת את בעלי התוכן בהון שהיא עשתה על חשבונם.

  הטענה של גוגל שזה מועיל ולכן זה לא טוב לחסום, זו טענה נכלולית בעליל.

  גם אוכל במסעדה זה מועיל ובכל זאת הוא לא חינם, ואין שום הגיון לדרוש מהסופרמרקט לתת למסעדה מצרכים בחינם, רק בגלל שזה מועיל לעולם ולמרות שהמסעדה עצמה כן עושה כסף מהמזון הזה.

  גוגל אינם בעד חופש מידע. הם בעד היכולת לשלוט על המידע שיוצג לגולשים, אם בכלל, ובכך החופש הזה הופך לאבסורד. הם גם אויביי חופש העיתונות. כי במיזמים שלהם הם עושים שימוש ציני בעיתונות ובמקביל פותחים מיזמים כדי לחסל כליל את העיתונות ולתפוס את מקומה.

  1. אפשר לחשוב איזה תכנים יש בכותרות עיתונים. ציטוטים מהיידיגר ...
 10. 1
  חסמו את רוב התוכן ביוטויב, ועכשיו גוגל?

  הגזמה פראית!