ארכיון רשות העתיקות עולה לאינטרנט

36 אלף מפות, תרשימים, שרטוטים ותמונות, שמתעדים את ירושלים ועכו במנדט הבריטי, נסרקו ועלו לרשת. בתום הפרויקט, יונגש לציבור כל ארכיון רשות העתיקות

המשימה שניצבה בפני רשות העתיקות לא היתה קלה. איך סורקים ומנגישים לציבור עשרות אלפי מסמכים שנמצאים על סוגי נייר כמו אורז, סטנסיל, העתקי שמש ופרגמנטים? איך מטפלים במסמכים שמצבם הפיזי לא טוב, כמו רישומים שנכתבו במכונות כתיבה או מפות ישנות, שנכתבו ושורטטו על דפים מצהיבים, ועלולים להתפורר, אם ייסרקו באופן תעשייתי?

את הפתרון סיפקה חברה חיצונית, שמתמחה בעיבוד של חומר ארכיוני עדין, ישן ורגיש, שלא ניתן לסריקה באופן רגיל, אלא רק באופן פרטני וידני. כך נסרקו לאחרונה 36 אלף מסמכים מהשנים 1919 עד 1948, המתעדים את ירושלים ועכו ומהווים את הארכיון המנדטורי של רשות העתיקות. החל מהיום הם נגישים לחוקרים ולמתעניינים באתר:
iaa-archives.org.il

"עד כה החומרים האלה היה היו אגורים בספריות ובגנזכים ללא נגישות מספיקה למשתמש המצוי. העבודה הזו תסייע לשמור חומר חשוב וארכיוני לדורות הבאים", אמר אפרים רייך, מנכ"ל "אימג'סטור מערכות”, שמבצעת את פרויקט הנגשת המידע הארכיוני של רשות העתיקות.

אפשר למצוא שם מסמכים כמו תמונות של העיר העתיקה בירושלים או תוכניות בנייה של הר הבית וכן הרבה מאוד חומר מקצועי ומדעי מתחום העתיקות. אנשי מקצוע והיסטוריונים חובבים ימצאו שם גם חומר מנהלי שעשוי לעניין אותם כמו תיקי שימור, פיקוח וחפירה, תוכניות, איורים, עיזבונות, וכרטסות.

הר הבית בתמונה מתוך אתר רשות העתיקותרשות העתיקות

החלק הראשון שנסרק ועלה לאינטרנט הוא אוסף מימי המנדט הבריטי. הבריטים החלו לאסוף ולתעד אתרים ארכיאולוגיים בארץ ישראל, מיד עם כיבושה בידי גנרל אלנבי ב-1918. שנתיים לאחר מכן, עם הקמת ממשלת המנדט, נוסדה גם מחלקת עתיקות, שכללה ארכיון. ב-1948 הוקם ארכיון מחלקת העתיקות הישראלית, שלימים הפך לאגף העתיקות ואחר כך לרשות העתיקות. הארכיון החדש ירכז את הנתונים של כל הגופים הארכיאולוגים שפועלים בארץ בכל התקופות.

סריקת המסמכים האלה היא חלק מפרויקט גדול יותר, במסגרתו נסרק וממופתח כל הארכיון הארכיאולוגי של ארץ ישראל, שכולל אלפי מסמכים, צילומים, מפות ותוכניות. המימון לפרויקט הגיע מתוכנית מורשת של משרד ראש הממשלה, כחלק מתקציב רב-שנתי בן כ-800 מיליון שקלים, מחציתו מתקציב הממשלה. עלותו של השלב הראשוני של הפרויקט, שהושלם לאחרונה, היא 1.5 מיליון שקלים.

"הארכיון הזה מהווה תשתית עיקרית למחקר הארכיאולוגי של 100 השנים האחרונות", אמר צבי האוזר, מזכיר הממשלה. "התוכנית תסייע להנגיש אוצרות ידע אלה לקהל הרחב ובכלל זה לחוקרים בכל הארץ והעולם", הוסיף ראובן פינסקי, מנהל תוכנית מורשת של הממשלה.

בעתיד, ארכיון רשות העתיקות ישולב בפורטל רשת ארכיוני ישראל (רא”י), שירכז את המידע מכל הארכיונים בארץ, וינגיש אותם לציבור. את הפרויקט, בעלות של 15 מיליון שקלים, מובילה הספרייה הלאומית. רובם מתקציב תוכנית מורשת. ארכיונים נוספים שנסרקים ועוברים דיגיטציה, שישולבו בפורטל החדש, יהיו ארכיון הצליל הלאומי, ארכיון רשות השידור, הארכיון המרכזי לאמנות יהודית ואוספי מוזיאונים מרחבי הארץ. 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  השקה?

  מה זה העיצוב הזה?
  ממלייץ להוריד ולפנות למעצב. ולהשתמש בתור non example בשיעורי עיצוב
  ניראה כמו אתר של כיתה בבית ספר חטיבת ביניים בשנות התשעים
  מתוך איכפתיות, אנא הורידו האתר ופנו למיטב אנשי המקצוע

 2. 11
  תגידו - השוקה הזה, קיבל את הרשות בירושה מאביו או מאימו? עוד כמה שנים ישב שם ויחגוג על חשבוננו?
 3. 10
  האתר נראה כמו ממצא ארכיאולוגי בחפירות האינטרנט של שנות השמונים

  חסכו על מעצב? חיפפו בסריקות? מה-זה חבל...

 4. 9
  ביזבוז כספי ציבור

  מטרת הפרוייקט היתה להנגיש את המידע לציבור. קשה מאוד למצוא מידע

 5. 8
  כבר בדף הכניסה קשה לקרוא את הטקסט המיקרוסקופי. בושה!
  1. חברה תרגיעו

   אלו רק חבלי לידה של האתר, כל הבעיות יתוקנו בהקדם.

  2. סתם אחד, מנין לך שהבעיות יתוקנו בהקדם?

   אלא אם כן אתה לא סתם אחד

 6. 7
  רעיון נחמד

  אני מברך אותם על היוזמה...
  (אני חושב שהם צריכים לשפר את המהירות שהאתר עולה, לוקח לו יותר מידי זמן )

 7. 6
  כדאי שתבדוק, מר אדרת היקר, להיכן נעלמו ממצאים ארכיאולוגיים "שהושאלו" לכל מיני מקורבים ושועי עולם.....
 8. 5
  ניסיתי בציפייה ובהתרגשות להשתמש באתר. הוא מסורבל, איטי, מעצבן לשימוש ולא ידידותי בכלל. ממש מאכזב.
 9. 4
  איזה תת רמה של אתר, בושה

  סידור לקוי, איכות סריקות של פקידה במשרד ויכולת חיפוש שמזכיר את שנות ה90 של האינטרנט.

 10. 3
  איזו פאשלה

  ושוב דוברת רשות העתיקות יולי שוורץ מפשלת- כתבה שלמה על פרויקט חשוב של הרשות ואף גורם ברשות העתיקות לא מצוטט ולא מקבל קרדיט.

  עאלק דוברת....

  1. הצצה מענינת לאינטריגות זניחות ברשות העתיקות

   מי ידע מי זו יולי שוורץ? ושהיא מפשלת על בסיס קבוע??? זה חייב להיות עניין אישי הטוקבק הזה.

  2. מה אישי? ברור מקצועי

   גם בעתיקות יש אנטריגות- כמו כל מקום עבודה וכמו כל מקום שבו אנשים עובדים ומעוניינים בקרדיט.
   וסתם ניחוש- כמו כל מקום עבודה של מקצוע או גלדה מוגדרים (במקרה שלפנינו ארכאולוגים) מן הסתם הדרג המקצועי הארכאולוגי מפתח טינה קבועה כלפי הדרג המנהל והלוגיסטי.

  3. סליחה, אבל הכול ברשות בנוי על אינטריגות.
 11. 2
  יופי
 12. 1
  חבל שברירת המחדל היא השפה האנגלית