אופרה | הפייסבוק של דון ג'ובאני

איך היצירה הנצחית של מוצרט, בלבוש מתוחכם של המאה ה-21, עמדה בתחרות עם בימוי פשוט ל"אריאדנה מנקסוס" הגאונית של שטראוס? רשמים מסדנת האופרה הבינלאומית שננעלה שלשום בתל אביב

חמש הפקות אופרה במתכונת קאמרית חתמו את המפעל השנתי הנפלא ששמו "הסדנה הבינלאומית לאופרה תל אביב-יפו", שהשנה מציין חצי יובל לקיומו. שתי האחרונות היו "ארידאנה מנקסוס" של ריכרד שטראוס ו"דון ג'ובאני" של מוצרט. שתיהן מעניינות מאוד מבחינה מוסיקלית ודרמטית.

מוצרט תחילה: באריית הקטלוג המפורסמת באופרה "דון ג'ובאני" מזמר לפורלו, משרתו של הדון ואיש סודו, על שרשרת כיבושיו של אדונו בארצות אירופה: מאות נשים שהדון "עשה" אותן, כמו שאומרים אצלנו. בבימוי חדש ועכשווי מזומן כאן גימיק שמתחנן לניצול: למה שלג'ובאני לא יהיה פייסבוק ובו צילומי נשים שנכנעו לקסמיו? בהפקת "דון ג'ובאני" שהועלתה בשבוע שעבר בסדנת האופרה הבינלאומית ביפו, הרעיון המתבקש מומש. כדי להגדיל שחוק ולהאדירו נמנו עם המצולמות בפייסבוק של הדון דמויות ידועות בסדנה, בהן ג'ואן דורנמן, שהיא מנהלת הפרויקט, וגם פייגי צימרמן, מן התורמות המרכזיות שמסייעות למפעל, וכמובן - הזמרת ששיחקה ושרה את דונה אלווירה, שהרי אריית הקטלוג מושרת בעלילה בשבילה. משעשע? בהחלט.

אבל אריה מפורסמת זו אינה פותחת את האופרה - היא מגיעה לאחר שכבר הכרנו את רוב הדמויות החשובות: את לפורלו ואת דונה אלווירה כאמור, את דון ג'ובאני עצמו, את דונה אנה ואת אביה הזקן של דונה אנה, שנהרג בדו-קרב קצר עם ג'ובאני כאשר נחלץ לגאול את כבודה של בתו, לאחר שהדון זמם לאנוס אותה. "אביה הזקן"? לא בליהוק הזה. כאן הוצב בדמות האב זמר צעיר לבוש חולצת-טי שנראה בערך כמו בנה של דונה אנה. משעשע? בהחלט לא. כל זה מתרחש על רקע תפאורת וידיאו, שהיא אמצעי טכני יעיל מאוד בהפקת אופרה במתכונת קאמרית. התפאורה מציגה נוף אורבני ניו יורקי. יש גם בית קפה, ודון ג'ובאני אינו אציל באחוזה אלא בעל בית מלון.

העברת עלילת אופרה לזמן אחר אינה פסולה מראש, אף כי אהין לקבוע שסטטיסטית, מדובר ברצפט שכיח ושחוק שמסייע (כביכול) לבמאים בעלי כשרון מוגבל (וגם משלב את המלה החביבה "רלוונטי", כהצהרה על חיבור עלילה ישישה לבעיות זמננו). הקונצפט שחוק, אך מבחנו הוא התוצאה - מותר לתת לו הזדמנות אפילו בפעם המאה. אגב, עלילת האופרה "דון ג'ובאני" מעניינת, זו טראגי-קומדיה שעשויה להעלות הרהורים פילוסופיים-מוסרניים על דמותו של הגיבור ( למשל, האם הוא רשע מוחלט או סתם קל דעת). מבחינה זו, הזמר שהיה "דון ג'ובאני" בהפקה שמדובר בה - קנדי צעיר ושמו פיליפ קלמנוביץ' - בנה דמות מאובחנת, שיחק ושר בנינוחות ובביטחון.

אבל באופרה, מבחן התוצאה הוא מידת ההצלחה של הבימוי להבליט את תפארתה של המוסיקה. באתי אל הפקת "דון ג'ובאני" בסדנה מתוך חשש פן יחולל הקודש, שהרי ביצירה הזאת של מוצרט משולבים ברקי השראה נשגבים. לצערי החשש התאמת: המוסיקה לא יצאה נשכרת. ראשית, בשל זמרתו של ה"דון" עצמו. לפני שנים שמעתי את ג'ואן דורנמן צולפת במבקרי מוסיקה שפוסלים זמר לא על איכות זמרתו אלא משום שסוג הקול המסוים שניחן בו אינו חביב עליהם. צליפתה מוצדקת, אך אודה כי איני יכול להימנע מליפול למלכודת: הבריטון פיליפ קלמנוביץ' הקרין "חיית במה" מובהקת, כאמור, אך קולו החזק, הבהיר, החד, לא התאים למשימה; דון ג'ובאני לא אמור רק לפתות, הוא אמור להקסים מבחינה ווקאלית.

אשר להובלה המוסיקלית בכללה: דרכו של המנצח ריצ'רד בארט נשמעה לי כמין זרימה שטוחה, אדישה לרגעים הגדולים. התרשמתי שלא הקפיד במיוחד עם הזמרים. "דונה אנה", למשל, נשמעה לפחות בתחילה מתאמצת עד צועקת, כאילו חשוב לה להראות נוכחות. להצדקתה של הזמרת (אלינור זון, בעלת קול טוב מאוד) יוזכר כי הופיעה בכיסא גלגלים, לאחר שימים אחדים קודם לכן שברה רגל. להצדקתו של המנצח ייאמר שבליהוק שהועמד לרשותו היו נקודות תורפה קריטיות: הזמר ששר את לפורלו הוא בחירה חלשה, ה"קומנדטורה" (אביה של דונה אנה) - עוד יותר. מיודעינו אלה וסיליבצקי וגבריאל לובנהיים (צרלינה ומאזטו) בלטו לטובה, וגם הטנור האורח ג'ון בליילוק ("דון אוטביו"). הליווי בפסנתר (במקום תזמורת) היה תקין בלבד.

"דון ג'ובאני" המומלץ

איזו גרסה מוקלטת של "דון ג'ובאני" כדאי לבחור? הנה שתי מצטיינות שכבר סוקרו כאן בעבר: האחת היא הפקה מ-2002 בבימוי פיטר ברוק הוותיק ובניצוח דניאל הרדינג (פסטיבל אקס אן-פרובאנס, אלבום מתוצרת "בל אייר" בהפצת "הרמוניה מונדי"); השנייה היא הפקה שצולמה ב-2009 בבית האופרה של באדן באדן ובה מנצח רנה יאקובס והבמאי הוא צעיר ושמו וינסנט בוסאר ("הרמוניה מונדי").

שתי הגרסאות מבוימות על במה ריקה כמעט, הזמרים עשויים לספק את מלוא החוויה - בשירה ובמשחק - ואכן עומדים בכך. מבחינה מוסיקלית יש לטעמי יתרון לאלבום של יאקובס, בזכות תזמורת הבארוק מפרייבורג ובזכות שילוב פורטפיאנו שמלווה את הרצ'יטטיווים (אבל תוספת זו שנויה במחלוקת). בהיבט הבימוי היתרון הברור הוא לפיטר ברוק. מסקנה: לקנות את שתי הגרסאות, בלי היסוס. אופרה כמו "דון ג'ובאני" יש רק אחת.

כשם שמראשו של מוצרט ב"דון ג'ובאני" בקע זרם המצאות (שכיום עלול להיתפש כעובדה כמעט בנאלית), כך גם אצל ריכרד שטראוס ב"אריאדנה מנקסוס". מבוע של רעיונות מופלאים שכמו מתחרים זה בזה.

בדי-וי-די ישן של האופרה הזאת בניצוח ג'יימס ליווין (הפקה במטרופוליטן אופרה הניו-יורקית, 1989, "דויטשה גרמופון") יש קטע שבו נראה המנצח משוחח עם הזמרות הסולניות תוך שהוא מלווה אותן בפסנתר, בשעת חזרה. "איזה תווים!", קורא ליוויין בנימה כנה ספונטנית, וההתפעלות שלו משכנעת. גרסה עתיקה זו ל"אריאדנה" - שמבחינה ויזואלית ובימויית אינה מרהיבה כלל - מספקת בכל זאת בסיס להשוואה, מפני שהזמרות בתפקידים הראשיים משחררות קולות זוהרים וביצוע משובח. ג'סי נורמן היא "אריאדנה", קתלין באטל מופיע בדמות "צרבינטה", טטיאנה טרויאנוס בדמות הקומפוזיטור (העלילה היא סיפור בתוך סיפור).

חדשנות אינה תנאי

גם על בסיס גרסה ידועה זו לאופרה, עם השמות הגדולים, הנוסח הקאמרי שהועלה בשבוע שעבר בסדנה ביפו (שוב, פסנתר במקום תזמורת) היה יוצא מן הכלל. בימוי פשוט ושקוף, לא מתחכם אלא כפוף כביכול רק לשיקול אחד: שהמוסיקה תתקבל במיטבה. התברר, לא לראשונה, שבמה עירומה ונטולת כל פאר יכולה להספיק כאשר הזמרים מצטיינים ומנוהלים נכון. במקרה של "דון ג'ובאני" ושל "אריאדנה בנקסוס" ויתור על תזמורת הוא מחיר גבוה, אך במקרה של שטראוס הנוסח עם פסנתר אפילו "עוזר": בגרסה רזה כזאת המאזין אינו מותקף, בנוסף לכל ההמצאות, גם בעושר גוני צליל להשתאות עליהם.

הזמרים שהופיעו ב"אריאדנה מנקסוס" כחלק מהסדנה הבינלאומית ביפו גרמו לאוזניים להיפער עוד ועוד מהתפעלות. יסמין לוי-אלנטק בתפקיד הראשי הפגינה סופרן עשיר וחזק ורב-גוני; הסופרן שארלין ג'ונס, באריה האקרובטית של צרבינטה, היתה פשוט מהממת (ונעזרה בבימוי נועז מבחינת הרמיזות הסקסואליות, אך מבריק ועשוי בטעם); הבריטון הנס פיטר הרמן בתפקיד המורה למוסיקה הוא פנומן ווקאלי, וכמוהו הטנור צ'ייס טיילור כ"בכחוס"; הסופרן לימור אילן כ"קומפוזיטור" הפגינה קול יפהפה (בעיקר כשלא התאמצה להפיק עוצמה מיותרת). כמה חבל שכל ההצלחה הזאת התממשה רק פעם אחת, הגיע להפקה הזאת שיחזה בה קהל גדול פי שלושה, לפחות.

איך אפשר לאפיין בקיצור את האופרה "אריאדנה מנקסוס"? קודם כל זאת יצירה שנולדה במאה העשרים (1912), אך ממאנת ללכת בתלם מודרני חדשני. ב"אריאדנה" הפיק ריכרד שטראוס מעצמו זרם של מוסיקה מהנה משכרת, עתירת המצאות והפתעות, משלבת ליריות זכה עם הומור ושובבות. מתבטא בה קומפוזיטור שלא חסר לו חומר: שטראוס עצמו אמר פעם בראיון שמנגינות צצות אצלו מאליהן, בשעת טיול ברגל ובשעת נהיגה, בנסיעה ברכבת, בסעודה, בישיבה בגינה. אחת הנעימות החשובות של האופרה "רוזנקוואליר", גילה, הופיעה כאשר עסק בתחביבו הקבוע - משחק קלפים.

שוללי המוסיקה של שטראוס בכלל (ושל "ארידאנה מנקסוס" בפרט) יכולים - ובזמנם אף עשו כך - לתלות בה חטאים כדלקמן: ריאקציונית, בולמת התקדמות אמנותית, מתרפקת על עבר שכבר אינו "רלוונטי", הולכת על בטוח, לא מאתגרת מבחינת השפה המוסיקלית.

בקשר לכך לא אתאפק מלהזכיר התייחסויות של גלן גולד למוסיקה של שטראוס שכבר הוזכרו כאן פעם: גולד ביקר בחריפות את התוקפים את שטראוס, ובתוך כך דן ברותחין את התפישה לפיה חדשנות היא תנאי לערך אמנותי. נכון, כתב גולד, שריכרד שטראוס לא הכתיב במובן דטרמיניסטי את טכניקת החיבור שבאה אחריו ולכן כביכול לא השפיע. אבל האם השפעה מתקיימת רק כאשר חוליה בשרשרת מעצבת את פניה של החוליה הבאה בתור? אולי מכלול תפוקתו של גאון יכול להשפיע במובן של מתן השראה לאחרים, בכוח הדוגמה המפליאה של הישג אינדיווידואלי?

ריכרד שטראוס, הוסיף גולד, מושמץ (באמצע המאה ה-20) בפי מבקריו כיוצר רומנטיקן "שהיתה לו החוצפה לחיות גם במאה ה-20", כלומר מחוץ לזמנו, וכמוסיקאי שבחר "לא להשתתף בהרפתקה הגדולה של האבולוציה המוסיקלית". איך אפשר לשכנע מבקרים אלה, צולף גולד, כי אמנות אינה טכנולוגיה, שהמעבר מהישג אמנותי מסוים להישג אמנותי מאוחר יותר אינו אנלוגי להתקדמות ממכונת חישוב ידנית למחשב אלקטרוני. שטראוס, קובע גולד, היה אמן שהעשיר את זמנו דווקא בכך שלא היה חלק ממנו.מתוך ''אריאדנה מנקסוס'' למעלה ו''דון ג'ובאני''. בין התפעלות לאדישות

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  הגיע הזמן של'הארץ' יהיה מבקר מוסיקה ראוי לתארו

  למבקר שפה נפתלת ובלתי ברורה, את האינפורמציה הוא שואב מהוויקיפדיה, חוסר השכלה מוסיקלית מקצועית ניכר בכתיבתו על כל צעד ושעל. מרבה להכניס דיווחים על טעמו והעדפותיו האישיות. את מי זה מעניין מה חיטרון אוהב מחבב או שונא?! הלזה יקרא מבקר??????? מסכים לכל התגובות לעיל המשבחות את אלינור זון את פיליפ קלמנוביץ ואת האחרים שלא אחזור ואנקוב בשמם. מר חיטרון, בשם אלוהים ! האם לא הפנמת שהמדובר בסדנה ולא בהפקה של המטרופוליטן ????

 2. 8
  הפקת דיו גובאני הנועזת ביותר לדעתי היא זו של פיטר סלארס מ 1991

  התפאורה ממוקמת ברובע הרלם הספרדית בניו יורק. דון ג'ובאני אינו אריסטוקרט חובב נשים ומריבות אלא סוחר סמים, וההברקה בהפקה הזאת היא הבחירה בסולנים הרברט פרי בתפקיד דון ג'ובאני ואחיו התאום יוג'ין כלפורלו, שניהם זמרים שחורים הדומים זה לזה כשתי טיפות מים. אין כאן ארמנות מפוארים ומחלצות אלא רחובות מוזנחים ומלוכלכים עם תפאורה של פחי אשפה. שם מתרחשת העלילה. מאד מרשים.

 3. 7
  מה קשור כסא גלגלים?

  זון שרה נהדר בלי קשר לכסא!! מעוררת השראה- קול פעמונים שמצלצל עד לסוף האולם.. כמה אפשר להיות חירשים? לא לכולם יש קול עמום... קול מצלצל הוא נדיר ביופיו ובשכיחותו ולה יש אחד כזה. נקודה.

 4. 6
  על דונג'ו ואריאדנה

  אריאדנה אכן הטובה בהפקות הסדנה. ביצוע מצוין, אך מוזר שהמבקר הנכבד מהלל את הטנור, שהיה רחוק מרמתן הפנומנלית של אלנטק וג'וינט (לא ג'ונס, כפי שנכתב). דונג'ו הפקה טובה, אם כי פחות מהודקת מוזיקלית ותיאטרלית משאר ההפקות. בימוי שיש בו כל מיני גימיקים נחמדים, אבל לא מספיק כדי לתת לאופרה תנופה ומעוף. הקולות רובם טובים: קלמנוביץ' מפתיע בהבנה של התפקיד, וסילביצקי היא צרלינה מצוינת. הם הטובים ביותר, ולצידם אאוטלו לפורלו מקסים, לי קומנדטורה מבטיח מאד (אם כי כלל לא מתאים ויזואלית). באמת לא הוגן לשפוט את זון. רוב האנשים לא מבינים כמה שירה אופראית דורשת את תמיכת כל הגוף, אז לשיר את אנה בישיבה?! לזון יש קול נפלא, ובנסיבות אחרות ברור שההפקה הקולית תהיה נינוחה יותר.

 5. 5
  למה סתם ללכלך?

  דון ג'ובאני היתה ההפקה שבלטה לטובה מבין כל ההפקות של הסדנה השנה- ההפקה עצמה מלהיבה, צעירה וחדשנית והזמרים- כולם מהשורה הראשונה! איך יתכן שתציין לרעה את שלושת הזמרים הכי טובים שם- לפורלו, ג'ובאני וכמובן דונה אנה, ותציין לטובה דווקא את הזמרים החלשים- צרלינה ומזטו? האם השארת את יכולות השמיעה בבית טרם צאתך?? הזמר ששר את לפורלו ניחן ביכולות קוליות נדירות שלא נשמעות כמעט בארץ וכך גם גובאני עצמו, ובאשר לדונה אנה- סוף סוף ישראלית שיודעת לשיר כמו ששרים בחו"ל על הבמות הכי גדולות- לשם אגב מועדות פניה ברגעים אלה ממש. אבל לא- בארץ אוהבים לדרוך על מצוינות ולשבח בינוניות, אני מניחה שזה אומר שעלינו לשמח גם אותך...

 6. 4
  סגנון כתיבה מוזר ולא מתקשר. לא נעים לקרוא
 7. 3
  שיט

  חיטרון, איזה גרוע. איזה פער בינו ובין בן-זאב. גם לא יודע לכתוב כל כך, גם אין לו טעם מוזיקלי מי יודע מה

 8. 2
  חוסר תפאורה וחוסר תזמורת לא חשובים למי שמחפש את השירה הטובה

  ושלישית הזמרות בדון גובאני הייתה מאד מהנה הגברים הסתפקו במשחק מעולה

 9. 1
  ה'מבקר' משבית שמחות

  ההפקה של דון ג'ובני בסדנה במסגרת האילוצים התקציביים, הטכניים ובהתחשב בעובדה שהמדובר בזמרים צעירים ברובם, בראשית דרכם המקצועית, הצליחה לרגש ולענג כפי שלא הצליחו הפקות באופרה הישראלית עם תקציבי ענק ותפאורות מושקעות. אשר לפליפ קלמנוביץ' הוא היה דונג'ו מקסים, כובש ומוסיקלי להפליא. כדאי היה שה'מבקר' ידע שקול בריטון הוא קול שמבשיל משנות השלושים האמצעיות של הזמר ואילך. ההסתייגויות המשונות של ה'מבקר' לא יוכלו לקלקל למי שהיה והתענג עד אין קץ.