הסטודנטים הישראלים יבנו בית סולארי בסין

נבחרת סטודנטים ישראלית התקבלה לראשונה לתחרות הדוקתלון הסולארי, בה יתחרו 20 נבחרות בבניית בתים המופעלים באמצעות אנרגיית השמש

נבחרת של סטודנטים מישראל התקבלה להשתתף לראשונה בתחרות הדוקתלון הסולארי, תחרות בינלאומית יוקרתית לתכנון ובנייה של בתים המופעלים באמצעות אנרגיית השמש. הנבחרת הישראלית תהיה אחת מ-20 נבחרות מרחבי העולם שישתתפו באירוע הקרוב שיתקיים בסין ב-2013. התחרות הראשונה התקיימה בשנת 2002 בחסות מחלקת האנרגיה של הממשל האמריקאי, ומאז היא נערכת במתכונת דו-שנתית.

בראש הנבחרת עומדים הד"ר יוסי קורי, חבר סגל בשנקר ואדריכל חן שליטא. בקיץ הם גיבשו קבוצה של 20 סטודנטים מהחוגים לאדריכלות, עיצוב והנדסה באוניברסיטת תל אביב, שנקר, ויצו חיפה והמכללה למנהל. הסטודנטים עברו קורס בן שבועיים שנועד לגבש את הנבחרת וללמוד את ההצעות הזוכות מהתחרויות הקודמות שהתקיימו בארצות הברית ואירופה. כמו כן גייסה הנבחרת את חברת הבנייה "שיכון ובינוי" ואת משרד התשתיות להעניק חסות לפעילותה.

בחודשים הקרובים תידרש הנבחרת להציג שרטוטים ראשונים של המבנה שתציג בתחרות - בית קטן המופעל באמצעות אנרגיית השמש ומפיק אנרגיה רבה יותר מזו שהוא צורך. אחרי שלב העיצוב הראשוני יצטרכו הסטודנטים לתכנן את המבנה באופן מפורט ואף לבנות אותו בישראל. לקראת התחרות הוא יפורק, יישלח לסין, ויוצג שם במשך שבועיים. הנבחרת הזוכה תיבחר על סמך איכות התכנון, היעילות האנרגטית ועלויות הבנייה של הבית.

בית שהשתתף בתחרות התכנון והבנייה הסולארית האחרונה אי-אף-פי

קורי מקווה שעם תום התחרות ב-2013, הבית המתוכנן יוצג גם בישראל וישמש כמודל לבנייה בת-קיימא. "אנחנו רואים בדוקתלון הזדמנות לבחון כיצד החדשנות הטכנולוגית של ישראל יכולה להשפיע על תעשיית הבנייה", אמר.

לפני כשנתיים ניסתה נבחרת סטודנטים מהמרכז האוניברסיטאי באריאל להשתתף בדוקתלון הסולארי של מדינות אירופה. הנהלת התחרות החליטה אז לפסול את מועמדותה, משום שאריאל ממוקמת מחוץ לתחומי הקו הירוק. לפי שעה בנבחרת אין השתתפות של סטודנטים מאריאל, אולם קורי מבהיר כי מעורבות של כל מוסד אקדמי ישראלי תתקבל בברכה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  ראוי להדגיש שקבוצת אדריכלים ישראלים הביאה לפסילת הקבוצה מאריאל

  הקבוצה מאריאל הגיע למדריד להצגה המקדימה של בתי התחרות והציגה את המבנה השני בטיבו - הן בהביטים של תכנון אדריכלות ירוקה והן בהיבטים של דיזיין וקונספט תכנוני.
  לצער כולנו קבוצה תמוהה של אדריכלים ישראלים (ובראשם צבי אפרת) חתמו על עצומה לסילוק קבוצה ישראלית וקיום חרם אקדמי על מוסד ישראלי - אח"כ אל תתפלאו שאוניברסיטאות מאנגליה מחרימות את האונ' העברית מירושלים.

  והמגיבים 1 ו-2 - איך נאמר זאת בעדינות?
  לכו חפשו מי ינענע אתכם...

 2. 6
  כי הטכניון לא הסכימו לשתף פעולה למרות שהיו סטודנטים שהשתתפו בסמסטר הקיץ ולא קיבלו קרדיט או תמיכה מהטכניון
 3. 5
  ולמה הטכניון נעדר מהרשימה...?
 4. 4
  מזל טוב יוסי וחן!!!!!!
 5. 3
  בהצלחה!!
 6. 2
  מכללת אריאל ולא המרכז האוניברסיטאי (ועוד מכללה גרועה ממש)
 7. 1
  סליחה - מכללת אריאל ולא "המרכז האוניברסיטאי אריאל", אין דבר כזה, זה שם שהם העניקו לעצמם