4 אדריכלים עלו לשלב השני בתחרות הספרייה הלאומית

בשלב השני של התחרות, שעוררה התנגדות בקרב קבוצת אדריכלים, יתמודדו המועמדים מול 8 משרדים מישראל ומחו"ל שהוזמנו על ידי הספרייה

ארבעה משרדי אדריכלות נבחרו לעלות לשלב השני של תחרות תכנון המשכן החדש של הספרייה הלאומית בירושלים – כך נודע הבוקר (שלישי) ל"הארץ". בשלב השני של התחרות יתמודדו המשרדים הנבחרים מול שמונה משרדים מישראל ומחו"ל, שהוזמנו על ידי הספרייה.

האדריכלים שנבחרו לעלות לשלב השני הם: גיל אבן-צור, אדריכל ישראלי שמתגורר בניו יורק; דניאל אסייג מירושלים; דוד זרחי (משרד זרחי אדריכלים) מתל אביב; והאדריכל ד"ר רפי סגל, שמתגורר אף הוא בארצות הברית ומלמד באוניברסיטת הארוורד ובקופר יוניון. 

בשלב הראשון של התחרות התמודדו 81 משרדי אדריכלים, וארבעה משרדים נוספים מתוכם זכו בציון לשבח על הצעתם: האדריכל ישי וול, האדריכלית יפעת רום, משרד קובלסקי-אפרת מתל אביב והאדריכל פטר קינן בשיתוף אמיצי אדריכלים ודורי סדן. 

הספרייה הלאומית. מעטים המבנים המשתווים לה דניאל בר און

"ועדת השיפוט התרשמה ממגוון הגישות של המשתתפים, מהאיכות המוקפדת של רבות מההצעות ומהמקצועיות הגבוהה של כמה מהן", אמר יו"ר ועדת השיפוט פרופ' לואיס פרננדז גליאנו. עוד כללה הוועדה את פרופ' אלינוער קומיסר-ברזקי, פרופ' רפאל מוניאו ואדריכל גבי שוורץ. לפני בחינת ההצעות סיירו חברי הוועדה במגרש שעליו יוקם המבנה, וקיבלו סקירה של חזון ההתחדשות של הספרייה מאת יו"ר הדירקטוריון, דוד בלומברג.

ההכרזה על התחרות עוררה התנגדות מצד קבוצה של אדריכלים ותיקים וצעירים, שמחו על "תנאיה המשפילים של התחרות", כלשונם. הם גיבשו עצומה אינטרנטית שצברה יותר מ-750 חתימות, פנו לחברי כנסת ונבחרי ציבור, וניסו לשכנע את עמותת האדריכלים למשוך ידיה מהתחרות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  המלך הוא עירום

  למה לבנות בניין חדש? מה רע בלשפץ? עד לפני 2 דקות הבנין נחשב ליצירת מופת - מה קרה פתאם? ומה יהיה עם החלונות של ארדון?

 2. 6
  רוצים תערוכה של כל ההצעות.
 3. 5
  תנו צ'אנס לאדריכלות אחרת. חלצו אותנו מהפרובינציאליות הממארת

  זה לא סותר את זה שאשר לייצר אדריכלות שתתחבר לארץ ולמקום. מנספלד ומנדלסון לא נולדו כאן.

 4. 4
  מסכימה עם כל מילה של האדריכל כסיף.
 5. 3
  מה עם ארד פריצקר כישרון???
 6. 2
  כל הכבוד למי שעלה ושיהיה להם בהצלחה!
 7. 1
  אל תתנו למשרדים מחו"ל (של ישראלים ושל זרים ) להשתתף. טכניון בן 100 ובצלאל בן 100 ייצרו מספיק אדריכלים החיים בארץ וראויים לבצע את הפרוייקט. אם לא - סיגרו את בתי הספר.
  1. מה שמקלל את האדריכלים זה השוק בארץ, ולכן חובה לעבוד עם אדריכלים מחו"ל
  2. לא יתכן שלא יימצאו תכניות של אדריכלים החיים בארץ.
  3. ויותר מזה - רק לתת לאלה שלמדו בטכניון או בבצלאל!!!

   הפרובניציאליות וצרות העין הם הבעיה מספר אחת של עולם האדריכלות הישראלית. חוסר פירגון הן לא מילים נרדפות לתחרות.