תיאטרון: "רעל ותחרה", הבימה - סיפור עצוב

מחזה מבריק יש; שתי שחקניות מעולות יש; ברק, מעוף, תכניה - אין

רעל ותחרה” של ג’וזף קסלרינג היא קומדיה אמריקאית פרועה שנכתבה ב-1939 על שתי קשישות מתוקות שמרוב אהבת אדם עוזרות לאדונים קשישים ובודדים לעבור לעולם שכולו טוב. יש להן אחיין אחד שחושב שהוא הנשיא טדי רוזוולט, אחיין אחד שהוא רוצח שמנתח פלסטי צמוד הצמיד לו בטעות פני פרנקנשטיין ואחיין אחד (בספק) שהוא מבקר תיאטרון.

לא, האחיין זה לא אני. הקומדיה הזאת היתה לסרט מבריק עם קרי גרנט, והוצגה בעברית בקאמרי מזמן ובהבימה לפני קצת יותר מעשרים שנה, כשגם אז בתפקיד אחת הדודות שיחקה - כמו עכשיו - ליא קניג.

המחזה עדיין מבריק בטירוף המקאברי שלו ובזכותו יש בהצגה הזאת בהבימה בכל זאת משהו. וליא קניג, ואתה כאן דבורה קידר - משעשעות בחן הבלתי נדלה שלהן, עם הניסיון והטיימינג הקומי הנכון. תומר שרון בתפקיד מבקר התיאטרון ניחן באנרגיה המאנית הנחוצה לתפקיד, אבל הוא לא מצליח להיות הגורם המסחרר והמסוחרר שבעלילה.

בכרזה זה נראה יותר טוב: דבורה קידר, אילנית גרשון, תומר שרון וליא קניג

אבל מלבדם נעשה בהצגה הזאת כמעט כל ניסיון להרוג אותה. החל ממאמצים להוסיף לה סגנון מוסיקלי שנראה מאולץ מאוד, דרך קיצורים מרושלים ותמוהים בחלק השני (כדי להשיג אפקט של פסט-פורוורד צריך ביצוע מבריק הרבה יותר) וכלה בתפקידי משנה שחלקם חיוורים מאוד (השוטרים) וחלקם מתורגמים ומבוצעים ביד כבדה (דוקטור איינשטיין).

את “רעל ותחרה” מעלים לא מפני שזו אמנות גדולה, אלא מפני שהמחזה הזה הוא כלי בידורי משוכלל שבביצוע מבריק יכול להצדיק את עצמו ולהוציא קהל בוכה מרוב צחוק. שחקניות כמו קניג וקידר ראויות שיעשו הצגה בשבילן. מותר לתיאטרון רפרטואי לעשות בידור. אבל את זה צריך לעשות בברק ומעוף, ולא באפרוריות מייגעת.

כל זה באשר למה שהיה בהצגה. ומלה על מה שלא היה מסביב: זו הצגה שהועלתה בסוף אוקטובר. אנחנו בסוף דצמבר. אני מבין שהבימה בקשיים תקציביים, ועדיין לא הצליחו להפיק תכניה. אבל לקהל שבא לאולם רובינא לא היה אפילו דף מודפס עם שמות היוצרים והשחקנים. מה, אין להם בהבימה אפילו מדפסת אחת שעובדת?

תיאטרון הבימה מעלה: “רעל ותחרה” מאת ג’וזף קסלרינג. תרגום: דורי פרנס. תפאורה: ערן עצמון. תלבושות: לנה קלריך. בימוי: משה קפטן. (פרטים מידע אישי. תכניה אין).

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  הפקה מייגעת ומיושנת.
 2. 16
  רעל ותחרה

  שתי השחקניות מעולות כל השאר כולל בימוי והמוסיקה חסר טעם משעמם אפשר היה לגמור את ההצגה ב10 הדקות הראשונות . הכל חוזר על עצמו במשך שעתיים וחצי עם הפסקה בקיצור סבל גדול.

 3. 15
  הצגה נהדרת

  קינג וקישר נפלאות. שרון משחק מדהים.

 4. 14
  הבימה

  ההצגה רעל ותחרה,נהנתי מאד אבל ברצוני להעיר על על הבימה עצמה .אין דף מודפס עם שמות השחקנים ותקציר העלילה (אנחנו באמצע ינואר) טיילנו בכל הקומות לפי הכוונת הסדרנים אחד שלח לקומה ג' השני אמר לרדת חצי קומה והשלישית לרדת לקומה א' כדי למצוא את אולם רובינא. אין שלטי הכונה לדלת כניסה לפי מספרי המושבים.משום מה מספרי המושבים מתחילים משמאל כשבאולמות שאני מכיר (אני מכיר הרבה)המספרים הקטנים בימין כך שהלכנו שמאלה ושם התברר שצריך ימינה ואני לא היחיד.

 5. 13
  רעל ותחרה- מאד נהננו מההצגה

  היינו בהצגה לפני שבוע, הצגה מקסימה, תפאורה מאד יפה והשחקנים עושים עבודה נהדרת במיוחד ליה קניג ודבורה קידר. לא מובן על מה המבקר מדבר. מהנה מאד!

 6. 12
  די בושה

  זו ההצגה השלישית שלי בהבבימה השנה והצגה רבעית של הבמאי משה קפטן.
  לא מבינה מה קורה במדינה הזו: התאטרון הלאומי מבייש את קיומו והשם משה קפטן מופיע על כל הצגה שלישית שיש בתאטרון בארץ. אין יותר במאים? שמישהו יסביר לי כי אני באמת ובתמים לא יודעת מה לחשוב שהרי אם הבמאי עושה הצגה לא טובה אחת ניחא אבל זו סדרה של הצגות משהו כאן מסריח.
  וכן לגבי הבימה , איך יכול להיות ששלוש הצגות ברצף לא מתקבלות על הדעת? בשנות השבעים היו כאן הצגות אחת אחת והיום כולן כרבם מסמנות את דלות החומר והרוח. אני מתביישת.

 7. 11
  צילום: דבורה קידר הביקורת נכונה כמו שזה נכון
 8. 10
  תאטרון לאומי?

  המבקר היה סלחן מדי. שוקל להפסיק ללכת לתאטרון בארץ שיש בה כל כך הרבה שחקנים טובים וכל כך מעט מעצבי תרבות , מנהלים למנהם המאפשרים לעלות על בימותהם הצגות פרובינציאליות עד גיחוך.לא מבין הרבה בתאטרון אבל אוהב לראות הצגות והייתי רוצה לדעת מי האנשים שמחליטים שאם יש 2 שחקניות טובות זה מספיק להצגה טובה.מה עם אור? תפאורה?במאי? . יצאתי באמצע ההצגה רעל ותחרה כי התביישתי שהתאטרון הלאומי שלי שלאחרונה עבר שיפוץ כל כך יפה לא מצליח לשפץ את המנהלים והבמאים שלו.בושה גדולה.

 9. 9
  דבורה קידר צילמה? אתם לא גם בזה לא אומרים אמת או טועים כמו בכל הביקורת שלו

  אני מקווה שאכן תפרסמו תגובה זו. יש עוד דרכים להגיב

 10. 8
  הפעם אתה שקוף מה קרהההסדר נחתם אתה עוקץ- שקוף כמו מים

  אגב אחלה הצגה

 11. 7
  זה לא רק שתוכניה ודף מוכר אין, גם החוברת הדו-חודשית לא נשלחת הביתה למנויים אף פעם...

  וגם כשמגיעים לתיאטרון, אין להם את החוברת הזאת.
  הדרך היחידה למנויי ולקוחות הביתה לקבל מידע על הצגות ותאריכים היא דרך אתר האינטרנט של התיאטרון, וגם הוא לא תמיד מעודכן...

 12. 6
  מיכאל היקר ראינו אותה הצגה ? מה קרה אתמול היה יום נפלא חשבת לקלקל- נכשלת!

  יופי של הצגה ואכן אתה צודק "מחזה מבריק יש; שתי שחקניות מעולות יש...ליא קניג, ואתה כאן דבורה קידר - משעשעות בחן הבלתי נדלה שלהן...שחקניות כמו קניג וקידר ראויות שיעשו הצגה בשבילן...תומר שרון בתפקיד מבקר התיאטרון ניחן באנרגיה המאנית הנחוצה לתפקיד....טיימינג הקומי הנכון...כלי בידורי משוכלל ".

 13. 5
  העיקר שהמדינה מחקה ל'הבימה' חוב של 64 מיליון ש"ח . ברור , צריך לתת לתיאטרון האשכנזי להמשיך ולהפיק את הצגות הזבל שלו .
 14. 4
  אין לי מושג על מה אתה מדבר, הייתי בהצגה וצחקתי עד לתחתונים.

  לגבי התוכניה, בסך הכל פישול טכני מינהלי. לא צריך לעשות ממנו עניין כל כך גדול.
  מרוב שנים של ביקורות שכחת את האופציה הפשוטה של לשבת בהצגה וליהנות.
  אני קצת מרחם אליך. כך פסק זמן מהביקורת למען שלוותך הנפשית.

 15. 3
  מה הפלא, עוד מוצר של הבימה

  כבר שנים שאין שם הצגה טובה. ועוד נותנים לקפטן לביים, מה הפלא שייצא ערב הווי הבידור

 16. 2
  יופי של הצגה. הגיע הזמן להחליף את הנדלזלץ והביקורות שכותב.
 17. 1
  יפה כתבת