נעמי רגן תשלם 200 אלף שקלים פיצוי על גניבה ספרותית

הפיצוי נפסק לאחר שנקבע כי הסופרת העתיקה ביודעין קטעים מספרה של שרה שפירו לספרה "ואל אישך תשוקתך". קטעים ממנו יושמטו בהדפסות עתידיות

בית המשפט קבע הערב (שלישי) כי סופרת רבי המכר נעמי רגן תשלם פיצויים בסכום של 233 אלף שקלים לשרה שפירו בגין הפרת זכויות יוצרים - הפיצוי הגבוה ביותר שניתן אי פעם לסופר בישראל בגין העבירה. עוד קבע בית המשפט כי בהדפסות עתידיות של הספר יושמטו מספר קטעים המצוינים בפסק הדין. עורכי הדין של רגן מתכוונים לערער על ההחלטה.

פסק הדין התקבל מספר חודשים לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את התביעה וקבע כי רגן העתיקה ביודעין קטעים מספרה של שרה שפירו לספרה "ואל אישך תשוקתך". רגן נמצאה אשמה בהפרת זכויות יוצרים, גזל, רשלנות ועשיית עושר שלא במשפט.

למרות שפסק לטובתה, בית המשפט קבע כי שפירו תקבל פחות מרבע מהסכום שתבעה. כמו כן, הדרישה להסיר את עותקי הספר מהמדפים לא התקבלה, ומהתלונה לגבי החלקים המועתקים נותרו משפטים בודדים.

הסופרת נעמי רגן בדיונים בבית המשפט דניאל בר און

"מדובר בהישג משמעותי שיעודד סופרים ויוצרים להגן על זכויות היוצרים שלהם", אמר עורך דינה של שפירו, גלעד קורינאלדי. "יש לברך את השופט שפירא על תבונתו ומאמציו לקרב ולהביא את הצדדים לפסק דין מוסכם", הוסיף.

התביעה נגד רגן הוגשה ב-2007 על ידי שפירו, שבדומה לרגן מגיעה ממשפחה דתית אמריקאית ומתגוררת בירושלים. השתיים נפגשו לראשונה בשנת 1990, אז ביקשה שפירו מרגן את חוות דעתה לגבי ספר הביכורים שלה. מספר שנים מאוחר יותר, טענה שפירו, הופתעה למצוא קטעים מספרה "לגדול עם ילדיי: יומנה של אם יהודייה", משובצים בתוך הספר "Sotah", המקור של "ואל אישך תשוקתך".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  חגית גרוסמן צריכה לפתוח עיניים

  מאד

 2. 15
  גרוסמן וסומק הבאים בטור. היזהרו לכם

  גרוסמן וסומק הבאים בטור. היזהרו לכם על מעשיכם

 3. 14
  בלה בלה בלה...

  "מדובר בהישג משמעותי שיעודד סופרים ויוצרים להגן על זכויות היוצרים שלהם", אמר עורך דינה של שפירו, גלעד קורינאלדי. "יש לברך את השופט שפירא על תבונתו ומאמציו לקרב ולהביא את הצדדים לפסק דין מוסכם", הוסיף.

  ...אם פסק הדין מוסכם הרי שמדובר כאן בקומבינה ...שהרי גב' רגן מתכוונת לערער על הפסק? ובכלל, אני מטיל ספק רב אם בכלל יכפת לעו"ד קורינלדי או לשופט שפירא מזכויותיהם של יוצרים, וזה לא נאמר סתם.

 4. 13
  נפשי תיזהר !
 5. 12
  אם היא הייתה פרסיה ,כמו מופז,העסק היה תופס כותרות ענק בעיתונות האשכנזית,אבל רק לסופרת ליגה ז' שיורדת נמוך מכובסת פולניה בנחל הסמוך לכפר מותר להיות פלגיאט לעת מצוא.
 6. 11
  גם אני העתקתי ספר שלם בכיתה ד.....עד שכתבתי בלי שגיעות.....!!!
 7. 10
  גניבה ספרותית היא גניבת נשמות.
 8. 9
  קינאת סופרים תבורך

  לא גניבת ...

 9. 8
  אי אפשר לחדש מבלי להשען על העבר
 10. 7
  המו"ל של רגן חייב לקרוא אותה לסדר!
 11. 6
  זאת בדיוק הסיבה למה אני לא קורא ספרות ישראלית! (אבל אני כן שומע מוסיקה ישראלית, חרף העובדה שגם בתחום הזה יש לא מעט גניבות והעתקות מאמנים לא ישראלים)
 12. 5
  כולם. מעתיקים. מכולם

  אין. דבר. כזה. שאין. דבר. כזה

 13. 4
  מה הם הקטעים? מישהו יודע?
 14. 3
  נעמי רגן כתבנית של זבל מהסוג הנמוך ביותר
 15. 2
  לא נעים
 16. 1
  What else they steal in Israel?

  It seems that there are no limits.
  Money, cars, property and now written
  Items from books.
  Kol Hakavod

  1. That's because here we don't enforce no copyright policy. This is Israel, not the United States of America!