המהדורות הדיגיטליות של הארץ - באתר בסמרטפון ובאייפד - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

פוליטיקה פמיניסטית נגד מלחמה עם איראן

האם הקמפיין האינטרנטי שיזמו איראניות וישראליות יצליח להחליף את הרטוריקה של הגנרלים? וגם: למה נשים בסרטים כמעט לא מדברות זו עם זו?

אז למי יש יותר גדול - לביבי וברק או לאחמדניג'אד? (טיל כמובן, על מה חשבתם?!). השאלה החשובה, הרת הגורל הזאת, עלולה להבעיר בקרוב את האזור, לעלות בחיי אדם, ילדים, נשים וגברים, לגרום סבל שלא יתואר.

ובכן, גנרלים-ברוחם יקרים - התשובה לא מעניינת לנו את קצה הזרת (וגם לא שום איבר אחר). היא לא מעניינת את הנשים האיראניות האמיצות, שהעלו לאחרונה ליוטיוב סרטונים קצרים שבהם הן קוראות לשלום, והיא לא מעניינת נשים ישראליות לא מעטות. וגם גברים. למעשה, סיפור אהבה - וירטואלי אמנם - מתנהל עכשיו בין בני העמים. ובמידה רבה הוא מדגים פוליטיקה פמיניסטית מהי.

בעקבות הקמפיין של הנשים האיראניות יזמה "קואליציית נשים לשלום" בישראל עצומה, שזו לשונה: "אנו, נשים יהודיות ופלסטיניות אזרחיות ישראל, מתנגדות לרטוריקה המתלהמת של מחרחרי המלחמה ולכוונת ממשלת ישראל לתקוף את איראן, כפי שפורסם לאחרונה. ספק אם תקיפה זו תעצור את תוכנית הגרעין האיראנית, אך סביר להניח שתוביל למלחמה אזורית, אובדן חיי אדם ונזק בלתי הפיך לסביבה. אנחנו מצטרפות לקריאתן האמיצה של הנשים האיראניות וקוראות: לא למלחמה!"

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

העצומה, שהופצה על ידי קואליציית הנשים הישראלית באינטרנט, ברשתות חברתיות ועוד, הגיעה גם לידיעתן של נשות התנועה האיראנית, והן שלחו לנשים הישראליות תגובה:

"אחיות ישראליות יקרות, זה נהדר מה שאתן עושות. אנחנו, נשים איראניות, פתחנו בקמפיין בעד שלום ונגד סנקציות ומיליטריזציה, והסרטונים הם חלק ממנו. קראו בבקשה את הבלוג שלנו. קיבלנו מכתב תמיכה גם מג'ודית באטלר. אנחנו יכולות לעצור את המלחמה אם ניצור סולידריות נגדה". על החתום: ס' (כתובת האתר שלהן: http://women-against-war.blogspot.com).

בתשובה למייל ששלחתי אליהן כתבה ס', בת 26: "אנחנו פמיניסטיות איראניות. יצאנו מארצנו לפני זמן לא רב וכעת אנחנו חיות בחו"ל, במדינות שונות. מטרתנו היא להציב שאלות על תפקידה של תנועת הנשים בפעילות אנטי-מלחמתית. שני הצדדים עושים שרירים ומתיימרים לדבר בשם העם, ואנחנו מאמינות ששתיקה אינה הדרך הנכונה. קול ההתנגדות למלחמה בקושי נשמע, אבל אנחנו צריכות לנסות להשמיעו ברמה ולנסות לשכנע אנשים. לפני המלחמות באפגניסטאן ובעיראק אף אחד מהמדינות האלה לא יצא בגלוי נגד המלחמה. אנחנו לא רוצות לעשות אותה טעות. כבר ראינו מה קרה שם לבני אדם, בעיקר לנשים ולילדים".

אשר לתפקידן של נשים בהקשר למלחמה היא כותבת: "אנחנו לא נמנות עם מקבלות ההחלטות, אבל כולנו - איראניות וישראליות - יכולות לנסות לפעול נגדה. באיראן הנשים הן שהתחילו בקמפיין ועכשיו קבוצות אחרות מתחילות פרויקטים נגד המלחמה".

על מצב הנשים בארצן אומרת ס': "נשים סובלות דיכוי באיראן זה זמן רב, ואחרי המהפכה חייהן נעשו קשים עוד יותר. אבל איראן היא ארץ של סתירות. נשים מחזיקות במחצית המשרות האקדמיות ויש להן נוכחות חזקה בשוק העבודה, למרות החוקים המפלים והמגבלות כמו החיג'אב. תנועת הנשים האיראנית היא אחת החזקות באזור. כמובן, יש תקופות שפעילותה גוברת ובאחרות היא פוחתת בגלל דיכוי מצד השלטון".

ולא רק נשים פועלות ברוח זו. מיכל טמיר ורוני אדרי, זוג מעצבים גרפיים מתל אביב, פירסמו לפני כמה ימים בפייסבוק פוסטר ועליו הכיתוב: "איראנים, אנחנו אוהבים אתכם" (וגם: "לעולם לא נפציץ אתכם", שזו די בעיה להבטיח). לצדו כתב אדרי (באנגלית):

"לבני העם האיראני. כדי שתהיה בינינו מלחמה, תחילה עלינו לפחד זה מזה, לשנוא זה את זה. אני לא מפחד מכם, אני לא שונא אתכם. אני בכלל לא מכיר אתכם. אף איראני לא עשה לי שום דבר רע אף פעם. אני לא נציג רשמי של המדינה שלי. אני אבא ומורה. אני מדבר עם שכנים, בני משפחה, תלמידים וחברים, ובשם כל אלה אני אומר לכם - אנחנו אוהבים אתכם. אנחנו לא רוצים מלחמה".

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

"בהתחלה קיבלתי בעיקר תגובות רעות", מספר אדרי, בן 41, "מישראלים שקראו לי ‘בוגד' ואמרו שאני לא מבין את המשמעות של מה שאני עושה. אבל לאט לאט אנשים שיתפו את התמונה והטקסט בפייסבוק, וגם התחילו לשלוח לי תמונות שלהם וביקשו שאעשה גם להם פוסטר כזה.

"זה הלך והתפשט, ואז, אתמול בלילה (השיחה עמו התקיימה בשבת בצהריים, צ"ס), התחלתי לקבל בדואר האלקטרוני תגובות מאיראנים. היו לי דמעות בעיניים. הם כתבו: ‘תודה שאתם אומרים את זה, ריגשתם אותנו ואנחנו מרגישים אותו דבר כמוכם. אנחנו לא רוצים מלחמה אתכם'. מדהים בעיני שמעבר לכל הדמוניזציה, הסטריאוטיפים ורוחות המלחמה, בני אדם מצליחים לדבר זה עם זה".

בכהונתי כמג'ונדרת, שאלתי את אדרי מי הגיב כך יותר, נשים או גברים. "יותר נשים הגיבו כך מהצד השני", השיב. "וגם מהארץ. גברים הם שתקפו אותי בדרך כלל. אבל גם נשים".

אחרי התגובות החמות מהצד השני, באו גם פוסטרים בתגובה, שיצרו איראניות ואיראנים: "ישראלים, גם אנחנו אוהבים אתכם", הם מכריזים. מה נאמר, תסריטאי הוליוודי לא היה עושה זאת טוב יותר.

אחד הפוסטרים, מני רבים, ששלחו איראנים בתגובה

אשר למניעיו אומר אדרי: "מפעם לפעם אני מנסה להביע את דעותי הפוליטיות- חברתיות דרך המדיה שאני עוסק בה, העיצוב. חוץ מזה, העניין עם איראן מטריד אותי. אני אבא לשני ילדים ולא בא לי פצצה על הראש. זה גם מטריד שכחברה אנחנו רגילים להגיד ‘אמן'. מי אמר שצריך מלחמה עם איראן? על מה המלחמה הזו בדיוק?"

הוא מודע לכך שיהיו שיגידו שהוא נאיבי. "שיגידו. אולי אני נאיבי, ואולי לא. הייתי חייל בצנחנים ואני יודע על מה מדובר. מה שמדהים הוא לגלות שבצד השני חושבים אותו דבר" (בינתיים, כנהוג ברשת, יש גם פארודיות, כמו "פלסטינים, אנחנו אוהבים אתכם" כשברקע הפצצה בעזה, "טרויאנים, אנחנו אוהבים אתכם" כשברקע סוס טרויאני, הכרזת אהבה לאיראנים עם תמונה של נתניהו ועוד).

הדיאלוג הזה בין איראניות לישראליות, נשים וגברים, הוא בעיני הדבר הכי טוב שקרה כבר הרבה זמן באזור האלים והמוכה שאנחנו חיות בו. גם אם יירמס ברגל צבאית גסה, הוא לא יהיה כלא היה: מדובר בסיכוי נדיר, מופלא, לתקשורת ישירה בין העמים, שכל אחד מהם מולעט על ידי מנהיגיו בשקרים, מוסת מסיבות פוליטיות, נגרר לשנאה ולמלחמה ולסבל ולמוות בניגוד לרצונו. האם אנחנו עדות ועדים עכשיו לרגע היסטורי, שבו הטכנולוגיה מאפשרת תקשורת ישירה ומצמצמת סוף סוף, הגיע הזמן, את יכולת המניפולציה של מנהיגים? (ואם ניסחף - האם מארק צוקרברג עוד יקבל פרס נובל לשלום?).

כמובן, מדובר בסוגיה מורכבת, ולא אעסוק כאן במאזני האימה למיניהם. ובכל זאת, ראוי לשוב ולשאול את השאלה, שגדולים בהרבה ממני כבר שאלו לפני שנים רבות מאוד: הלנצח תאכל חרב? מאז אמנם לא הרבה השתנה בתחום הזה, אבל אולי בעולם לא-פטריארכלי, אם נצליח ליצור אותו מתישהו בעזרת אלוהימה, זה בכל זאת עשוי להשתנות?

חפש את האשה

בעבר כתבתי כאן על מבחן בצ'דל האמריקאי, שיצרה הקומיקסאית אליסון בצ'דל. הוא בוחן סרטים על פי שלוש שאלות:

1. האם יש בסרט לפחות שתי נשים שיש להן שמות? 2. האם הן מדברות זו עם זו? 3. האם הן מדברות זו עם זו על נושא שאינו גברים?

פורום הקולנועניות הישראליות, המונה מאות יוצרות ופועל בין השאר לשוויון בוועדות הלקטורה של קרנות הקולנוע, יצר לאחרונה גרסה מקומית למבחן, שהועלתה ליוטיוב. שלא במפתיע, מתברר כי אינספור סרטים ישראליים גם הם אינם עוברים את מבחן בצ'דל.

רשימה חלקית ביותר: "הערת שוליים", "הכוכבים של שלומי", "חתונה מאוחרת", "ואלס עם באשיר", "בית"ר פרובנס", "מטאליק בלוז", "הבולשת חוקרת", "השוטר אזולאי", "הכוכב הכחול", "אוונטי פופולו", "עג'מי", "בסמה מוצ'ו", "צומת וולקן", "קזבלן", "זוהר", "צלילה חוזרת", "אצבע אלוהים", "האושפיזין", "ביקור התזמורת", "צ'רלי וחצי", "חור בלבנה", "השיבה מהודו", "ניפגש בסיבוב", "גבעת חלפון אינה עונה", "נישואים פיקטיביים", "סוס עץ". וגם, למרבה האירוניה, לפחות שני סרטים ששמם אמור להעיד על קיומה של גיבורה: "קלרה הקדושה" ו"החברים של יאנה". לכך מיתוספת העובדה שאת כל הסרטים האלה, כמו את רוב רובם של הסרטים, ביימו גברים.

ציטוטים

"אשה יכולה להגשים את עצמה גם ללא ילדים" - אמירה זו הוצגה בסקר שנעשה בקרב יהודים-ישראלים, מטעם מרכז גוטמן וקרן אבי חי. התנגדו לה 27% מהחילונים, 47% מהמסורתיים, 65% מהדתיים ו-78% מהחרדים.

"נורמליות היא בעיני המתבונן" (וופי גולדברג)

טורים אחרונים: פנקיסטיות פמיניסטיות נגד פוטין | לצעוד בלבוש מינימלי נגד הטרדה | למה מרבית המטפלים הם נשים
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 האם פצצת האטום תיעלם כלא היתה? יוסי
 • 08:31
 • 20.03.12

האם ההכרזות על הרצון להשמיד את ישראל (מסיבה שטרם התבררה במפורש / אנטישמיות) יתחלפו ברצון לספק חינם נפט?
האם כשטומנים את הראש בחול הבעיות נעלמות?

 •   אתה מתכוון לפצצת האטום הישראלית?  (לת) שירי
  • 10:39
  • 20.03.12

 •   הפצצה הישראלית לא תעלם וחבל  (לת) Guss
  • 12:39
  • 20.03.12

 •   הן לא רוצות שתיעלם,הן רוצות לחיות איתה בשלום ואחווה. בני
  • 13:17
  • 20.03.12

  מבחינתן עדיף שלאירנים תהיה פצצה,רק לא לנו,נכון שירי?

 •   ישראל מעולם לא איימה על איראן, מעולם לא טענה שצריך למחוק את איראן  (לת) רק איראן מאיימת בהשמדת ישראל
  • 14:18
  • 20.03.12

 •   בהצלחה לפמיניסטיות האיראניות מול המשטר המוסלמי פאשיסטי מדכא הנשים די לפאשיזם האיראני
  • 16:28
  • 20.03.12

  בהצלחה לפמיניסטיות האיראניות מול המשטר המוסלמי פאשיסטי מדכא הנשים

 •   די כבר. לאיראן אין פצצת אטום.  (לת) דייייייייייייייי למלחמות שליטה
  • 17:03
  • 20.03.12

 •   לא מאיימת ולא בטיח, זה על גבול הוצאת דיבה עמית
  • 23:28
  • 21.03.12

  היא לא מכירה בקיומה של ישראל ומקווה שהמישטר הציוני יימחק מהמפה ללא מלחמה, כמו ברית המועצות, אבל בפירוש לא איימה בהשדמה. אלה השטויות שביבי מכניס לכם לראש.

02 צפי סער, קרני אלדד, ישראל הראל ורון שובל צריכים לייסד ביחד כתב עת. J-CAT
 • 08:35
 • 20.03.12

כך כל כותבי השטויות ב"הארץ" יוכלו להתאגד ולהפרות אחד את השני בכתיבתם המקורית.

מבחינת המג'ונדרת (שלפי הגדרתה היא "מכהנת") כשאנשים פשוטים בזמן מלחמה מעוניינים למנוע או להפסיק אותה, זו דוגמה לפוליטיקה פמינסיטית. אולי מישהו צריך ללמד אותה קצת היסטוריה (כי כנראה לא לומדים היסטוריה בחוג למגדר). לקראת חג המולד של 1914, חיילים משני הצדדים של חפירות שדות הקרב של מלחמת העולם הראשונה החלו לשלוח זה לזה ברכות לחג המולד, ופתחו בשביתת אש על דעת עצמם (שלרוע המזל הסתיימה במצוות הגנרלים). רק גברים היו שם, אבל כמובן שזו עדיין דוגמה לפוליטיקה פמינסטית כי לא יעלה על הדעת שחבורה שמורכבת רק מגברים לא תרצה להילחם ובל נשכח שבמלחמת העולם הראשונה תורת הקרב הייתה כזו שהשתדלה שלא לערב אזרחים (כלומר בעיקר נשים וילדים) להבדיל מהשיטה הנהוגה כיום. כלומר גברים היו הנפגעים הישירים העיקריים הכמעט יחידים במלחמה הזו. אבל המעשה שלהם היה כמובן מעשה פמינסטי (כי זו החלוקה היחידה שקיימת אצל מגדריסטיות - חלוקה בינארית של פמינסטי מול שטני)

לגבי הסרטים זו דמגוגיה זולה - אנשים עושים סרטים על מה שהם מכירים, ולכן יש יותר סרטים על צבא, ואם עושים סרטים על צבא, אז מן הסתם יהיו בו פחות נשים. אם נשים תבחרנה לעשות יותר סרטים, אז יהיה יותר ציות ל"חוק" הזה.

בגלל זה הדוגמה של "ואלס עם באשיר" ממש מקוממת. גברת סער, "וואלס עם באשיר" הוא סרט תיעודי (למרות שהוא בז'אנר האנימציה) על הזוועות אותן חווה ארי פולמן במלחמת לבנון הראשונה (סרט שבשום אופן לא מהלל את המלחמה) ואין שום סיבה בעולם שהוא יכיל "שתי נשים שמדברות זו עם זו על נושא שאינו גברים". אבל כמובן שאם הדבר משרת את מטרתך, מדוע שלא תעבירי ביקורת בלתי לגיטימית על אחת היצירות החשובות בתולדות התרבות הישראלית, על שיש ליוצרה את החוצפה שלא לציית להגדורתיך לגבי מה ראוי ומה לא.

ז'דנוב היה גאה בך, על שאת יודעת לשפוט איזו יצירה ראויה ואיזו לא בהתאם לאידיאולוגיה שהמצאת לעצמך.

 •   אמנם המגיב הוא בור, אבל לפחות הוא מנסה לחשוב  (לת) עוד יש לו תקווה
  • 13:11
  • 20.03.12

 •   מסתבר שבחוג להיסטוריה גם לא לומדים מגדר ברוריה
  • 13:22
  • 20.03.12

  אכן, את המלחמה ניהלו גברים והלוחמים (חס וחלילה שנשכח את החיילים האלמונים שרק להם העמידו אנדרטאות וסיפורי אלף לילה ולילה על התפכחות מאוחרת וכו וכו) היו גברים שאח"כ הלכו ודרשו את התשלום הגדול שהגיע בערך עשרים שנה אחכ בדמות מלחמת העולם השנייה. מספר האזרחים (נשים וילדים) שנהרגו בשתי מלחמות העולם היה רב מספור, הכפרים שנהרסו בלב אירופה היו מיושבים בבני אדם. התגובה שלך, ככה, במחי יד מעלימה את מיליוני האזרחים שחיו תחת לחימה עזה בכל החזיתות במלחמה. אבל כדאי לך לחזור ולקרוא על הכינוס שעשו נשים מרחבי אירופה (ובהן נציגות מכל הצדדים הלוחמים) ב-1915 בהאג בקריאה לסיים את המלחמה ולפתור את הסכסוך בדרכי שלום (קריאה אגב, שדומה למדי לזו שהופיעה מאוחר יותר בנאומו המפורסם של וילסון). וגם, על הביקורת המרומזת על מצבם של החיילים הלומי הקרב שהציפו את אנגליה אחרי המלחמה, כמובן שיש עדויות פמיניסטיות ושוב לכבוד המאה שנה למלחמה כדאי לחזור ול'קרוא את מרת דאלאווי של וירג'יניה וולף. אולי תלמד משהו על פרפסקטיבה של נשים- על מלחמה, על טראומה - על נשים ועל גברים.

 •   ומסתבר שבחוג למגדר גם לא לומדים הבנת הנקרא J-CAT
  • 15:00
  • 20.03.12

  כמו שכתבתי הנפגעים הישירים (אלו שמתו בקרבות) היו כמעט רק גברים. המון אזרחים (שבהם גם גברים) מתו מרעב כתוצאה מן המלחמה, וזה נורא ואיום, אבל זה לא הדבר שאני כתבתי עליו.

  מה שאני טענתי (די בבירור) הוא שהרבה מאוד אנשים, גם כאלה שיש להם כרומוזום Y, שאפו לסיים את המלחמה הזו. הרצון למנוע לחימה והרג הוא רצון אנושי פשוט, והנסיון "לחטוף" את זה כדי לייצר איזו תודעה פמיניסטית ולקרוא לדבר הזה פעולה פמינסטית במקום פעולה אנושית הוא בזוי ומחלל את זכרם של כל אלו שפעלו לסיומן של מלחמות.

  שוב, אני ממליץ לך ללמוד קצת הבנת הנקרא, אפילו אם זה לא ילמד אותך משהו על גברים ונשים (ותני לי לגלות לך סוד, לא כל דבר בחיים צריך לבחון לפי הקריטריונים האלה - זו אגב הנקודה של התגובה שלי)

03 הרעיון להפציץ את האירנים במסרוני אהבה הוא מטורף אבל אולי זה מה שירחיק את סכנת המלחמה דמוקרטיה ישירה
 • 08:54
 • 20.03.12

האם חייבים לשנוא אישית את מי שהוגדר או הגדיר עצמו כאויב כדי לפרק לו את הצורה? האם לממשלה הנבחרת שלנו יש זכות להפוך אותנו לפיונים על לוח השחמט ולחשוף את כולנו לאיום טילים בשעה שהיא עצמה כולל בני המשפחה המורחבת של כל אחד מהם כולל הספרית של שרה תתמקם בנחת במקלט האטומי של הממשלה? האם באמת אין אפשרות לרדת מהעץ עליו העלו אותנו הצהרות אחמדינג'אד ונתניהו? האם לא הגיעה העת לדמוקרטיה ישירה? במקום לקטר על החלטות הממשלה נבהיר לעם האירני שאין לנו שום עניין במלחמה נגדו ונעיף את מחרחרי המלחמה מהשלטון.

 •   האיראנים מצהירים על כוונתם למחוק את ישראל ומפתחים נשק שגם יגשים את חלומם הגדול  (לת) אסור לנו להתגונן?
  • 14:20
  • 20.03.12

 •   איראן מעולם לא אמרה שהיא רוצה להשמיד את ישראל או לצאת למלחמה נגד מדינה כלשהי.  (לת) עובדה.
  • 17:04
  • 20.03.12

 •   מעולה קאטו
  • 18:25
  • 20.03.12

  טעית רק בדבר אחד, בביטוי ״הממשלה הנבחרת שלנו״. ממשלה זו נשענת שר מלחמה שנבחר לקדם מדיניות הפוכה במאה ושמונים מעלות. הוא לא נבחר לקדם את מדיניות נתניהו אלא להחליפו, ומעל בשליחותו תוך הונאת בוחריו ומפלגתו. לפיכך אין זו ממשלה נבחרת, אלא ממשלת מחטף, תוצאה של פוטש נגד הציבור. אין לה זכות מוסרית להחליט על מלחמה.

 •   אירן פוצצה 2 בתים בארגנטינה ורצחה יותר ממאה חפים מפשע מחמשת את החיזבאללה והחמס אליוי
  • 18:45
  • 20.03.12

  ומממנת את הטרור במליארדי דולרים כל שנה
  אירן מכחישה שואה ומקיימת צבא של מתאבדים
  מי שלא פוחד מאירן גרעינית הוא אויל המהמר על חייהם של מליונים ועל סוף הציבליזציה המערבית
  ואירן כן מאיימת בצורה גלויה להשמיד את ישראל
  ביתר דיוק את הישות הציונית

 •   וישראל הרגה אלפי אזרחים פלסטינים נאיבי
  • 00:59
  • 21.03.12

  הרבה מהם לחינם, כולל ילדים, נשים. קשה להתבונן במראה.
  המלחמה עם איראן היא מלחמת טריטוריה של ארה"ב על שליטה באזור ואנחנו בורג קטן.

 •   נעיף את מחרחרי המלחמה דנדוס
  • 01:38
  • 21.03.12

  בבקשה. מי מחרחר המלחמה ב ב ק ש ה ? היטלר למשל רק הגיב למחרחרי המלחמה הפולניים. הרי הם המנוולים תקפן את הגרמנים התמימים אוהבי השלום. נקודה. נכון? אז מה? היו מוכרחים להתגונן. ובין היתר לסלק סופית את מחרחרי המלחמה מאז ומעולם. היהודים. זהו.

04 השלב הבא הוא מפגש בין ישראלים לאיראנים שפויים? ניר
 • 09:00
 • 20.03.12

לא רק גולים שחיים בפריז, אלא איראנים שחיים באיראן ויכולים להשפיע על הרחוב באמת לא רק בסיסמאות.
ואז מחרחרי המלחמה ואנשי הימין ייבהלו ויקראו לכולם "בוגדים" וימשיכו לחיות בפחד מהצד השני במקום להסתכל על הדברים אחרת. אולי הגיע הזמן.

 •   אתה באמת חושב ש'איראנים שחיים באיראן' יצאו משם, ידברו איתך, וישובו לשם ולחייהם באין מפריע?... אורי כדורי
  • 01:18
  • 21.03.12

  יש לך מושג כמה סוכנים איראנים נשלחים כל שנה למכה בימי העלייה לרגל?!! אתה יודע לכמה מ'אלו שחיים בפריז' יש משפחה מקרבה ראשונה שנשארה באיראן? אתה חושב שהנשיא שלך שלח היום ברכות לעם האיראני בגלל שהוא או אנחנו שונאים את אזרחיו? וואלה יופי, גם אם מחר יהיה פה וודסטוק של אזרחי אירן וישראל (ואני לגמרי בעד!), כל עוד המולות בשלטון שם, לא יהיה נחת לא לנו ובטח ובטח שלא לאזרחי איראן. אגב, גם המולות שלנו מתחזקות, כדאי שניגדע את כנפייהן כשהן עדיין קטנות וניתן להישתלט על סרטן האמונה הדתית הפנאטית...

05 לגבי הסרטים קוראת
 • 09:24
 • 20.03.12

גם אני מרגישה כך לגבי הרבה ספרים שאני מקריאה לילדים שלי - ברובם הגיבורים הם בנים. הספרים יכולים להיות עדיין רגישים, מעניינים, אינטליגנטיים וכו' - אבל מפריע שאין 50% גיבורות בנות (כאילו הדיפולט זה לכתוב ספר על בן). יוצאי דופן נחמדים הם הבית של יעל (לקטנים) או עליזה בארץ הפלאות (לגדולים).

06 הגברת הנכבדה שכחה , שלמעשה האיראנים משגרים טילים על ישראל כבר שנים רבות באמצעות חיזבאללה בצפון וחאמס בדרום. האיומים של "הגנרלים" הישראלים (ובשלב זה כלל לא שוגרו טילים ישראלים על איראן) החלו בגימגום רק השנה. רק לפני כשבוע ילדים בדרום לא הלכו לבית הספר בגלל טילים איראנים, האם זה קורה באיראן בגלל טילים ישראליים? כל מה שמניע את הגברת זו שינאה אובססיבית נגד ביבי, שבשל כך אף היא מוכנה לערער את בטחון ישראל  (לת) שוקי
 • 09:43
 • 20.03.12

 •   ואדוני שוקי שכח שישראל כובשת את השטחים מאז 67. וכן, ביבי אחראי לטילים בדרום. רק הוא. אבל הוא- ברחן סדרתי מאחריות. מה קרה בכרמל זוכר? מה קרה במשט זוכר? הוא ברח. אבל לכם, הטמבלים שבוחרים בו- הוא מוכר סיפורי רהיטים ועושה עליכם קופות פוליטיות מהבוקר עד הלילה ואינכם מבינים אפילו את ראשו הנכלולי  (לת) שומר חוק
  • 13:18
  • 20.03.12

 •   לא נתניהו אחראי לטילים בדרום, "שומר חוק" השריעה - אתה וחבריך, שמשגרים אותם, אחראים. לא נתניהו אחראי לשריפה בכרמל. זו היתה תאונה מצערת, שלגודל הצער הביאו טוקבקיסטים עזתיים כמוך לרקוד על הדם. על המשט לא נדבר בכלל... ברור שאתה מצטער שלא קיבלתם עוד כמה טילים לשגר על אזרחים, חמאסניק. מפריע לך ה"ראש הנכלולי" של נתניהו, שהורס לכם את ה"התנגדות"... ברור, חמאסניק. ברור.  (לת) גיכי צחוק של פסיכי
  • 15:16
  • 20.03.12

 •   לשומר חוק. השאלה כאן היא איראן ולא ביבי. האיומים על השמדת ישראל החלו הרבה לפני ביבי, זה שתכנה ציבור שלם בתואר "טמבלים" לא יקדם הפתרון. השטחים שעליהם אתה מדבר נכבשו ב- 67 מהמצרים ומהירדנים ולא מהפלשתינאים. עם מצרים וירדן יש כבר חוזה שלום. הפלשתינאים מסרבים להכיר בזכות העם היהודי למדינה בחלק מא"י, ובהתאם לכך מאז שנתנו להם את עזה הם שגרו אלפי טילים איראנים על ישראל. (כולל בתקופה שלפני ביבי. זוכר את "עופרת יצוקה"). כנראה שיש לך משהו אובססיבי נגד ביבי ושתמורתו אתה מוכן להקריב את בטחון ישראל. רצוי אולי שתפנה לפסיכיאטור שיעזור לך.  (לת) ריקי
  • 16:53
  • 20.03.12

 •   אזרחים מדברים ועוקפים את הפוליטיקאים.  (לת) ישי
  • 19:19
  • 20.03.12

07 תודה רבה לצפי סער על חיזוק יוזמת השלום האיראנית-ישראלית!  (לת) טלי
 • 09:43
 • 20.03.12

08 very little...almost nothing  (לת) מרשים
 • 10:39
 • 20.03.12

09 מצויינת כרגיל רונה
 • 10:52
 • 20.03.12

תודה :)

10 ממשלת הימין חייבת לחימה כדי לשלוט.  (לת) שי
 • 11:24
 • 20.03.12

11 שימו לב שהנשים האירניות האמיצות חיות מחוץ לאירן יוזמה נאיבית
 • 12:13
 • 20.03.12

יוזמה נאיבית כי גם אם העם האירני שוחר שלום, המנהיגים שלו הם אלו שלוחצים על ההדק

12 מסרים של נשים איראניות שלא חיות באיראן מלהיבות את הכותבת. הנשים האיראניות יכולות להתחיל להתאמן על מסרים של אהבה בסוריה אם זה יצליח להן, ובשאר יפסיק את ההרג, נוכל להפיק לקחים מההצלחות של התנועה הפמיניסטית. בינתיים יש נשים צעירות ומשכילות שמייעצות לו איך להגביר את הדיכוי האלים של סימני החירות, ואיך להעלים זאת מעיני העולם.  (לת) דן לב פועם
 • 12:14
 • 20.03.12

13 היוזמות הברוכות האלה מפיחות תקווה והשראה  (לת) תמר
 • 12:17
 • 20.03.12

14 בואי לא נריב, בסדר? טוב, יאללא,ביי.  (לת) נפגש במטבחון.
 • 12:32
 • 20.03.12

15 אינני בעד מלחמה, אך זה מבחיל. נראה אתכם מייצרים פוסטרים כאלה בעד קירוב לבבות הדתיים,האתיופים, ערבים ישראלים, דרוזים, בדואים. יש כל כך הרבה מה לעשות, אבל נוח יותר ליצור פוסטרים במחשב.אנחנו לא צריכים מלחמה זה נכון, אבל יכולתי לחשוב על מסרים קצת פחות מלוקקים, מושכלים, מתונים, לא צריך להתלהם, גם לכיוון השני. אינני בעד מלחמה, אבל אינני מאוהבת בעם האירני. אני מעוניינת לשפר את אהבתי ויחסי לשכן ממול ולא לזה מהמרחקים, ויפה שעה אחת קודם  (לת) מוניקה המתוקה
 • 12:50
 • 20.03.12

 •   אז אולי תתחילי בשיפור אהבתך כאן? מול ה"מבחיל" וה"מלוקק" דוריתה
  • 23:27
  • 20.03.12

  אם את חושבת שאין לך מספיק אהבה לחלק לכולם... הנה ההזדמנות שלך.

16 המגדריסטיות: שפחותיהם של סקולי הנשים מודרניסט
 • 13:04
 • 20.03.12

הנה כך - חופרים בור רדוד, מכניסים אשה, מכסים בסדין וקושרים. סוקלים אותה באבנים לא גדולות מדי. שתמות לאט, צורחת. אבל לצפי סער יש המון דברים טובים להגיד על סוקלי הנשים! מחאה פמיניסטית!

17 נאיבי דורון
 • 13:12
 • 20.03.12

אולי רוב האירנים היו מעדיפים להתעלם מישראל, או אפילו לחבק אותה. כל עוד מי שנותן את ההוראות לצבא ולחיזבאללה לא שותף לכך, כדאי להתכונן. אגב, אני לא טוען שתקיפה באיראן היא המהלך הנכון, וגורמים כמו מאיר דגן (שבוודאי לא נחשד ב"פוליטיקה פמיניסטית") פועלים נגדה.

אבל לחשוב שכמה מיסרי אהבה בין מספר קטן של אנשים, רלוונטי פה? זאת נאיויות שגובלת בשקר

18 מבחן צ'דל משודרג... תום
 • 13:22
 • 20.03.12

1. האם יש בסרט לפחות שתי נשים שיש להן שמות? 2. האם הן מדברות זו עם זו? 3. האם הן מדברות זו עם זו על נושא שאינו גברים? 4. האם הן עושות סקס ישר אחר כך ? - ויש הרי מאות סרטים שעונים על המבחן הזה. ולכן דבריה של צפי נראים לי מאד מקוממים !!

 •   אתה טועה - רוב הסרטים לא עוברים את המבחן הזה גלית
  • 17:43
  • 20.03.12

  צריך להסתכל על אחוזים ולא על מספרים אבסולוטיים, ואז מגלים שרוב הסרטים לא עוברים את המבחן. הנה דוגמה:
  http://www.youtube.com/watch?v=bLF6sAAMb4s

  העניין הוא שזה כבר כל-כך עמוק וברירת המחדל החברתית שלנו, שאנחנו אפילו לא שמים לב שגם עולם הקולנוע כולו מפוקס סביב גברים. כשאנחנו הולכים לראות סרט, נשמטת מעינינו העובדה שדמות של אישה מצדיקה את קיומה בסרט רק מעצם העובדה שהיא אישה - היא קיימת תמיד כתלות וביחס לקיומו של גבר...

 •   גלית, איפה חוש ההומור שלך? J-CAT
  • 20:53
  • 20.03.12

  איך יכול להיות שפיספסת את הבדיחה של תום וענית לו ברצינות? הוא הרי מדבר על סרטים מז'אנר שיוטיוב בכלל לא מוכן להראות, אבל כל גבר שאת מכירה יוכל להפנות אותך לאתרים בהם יש אלפים או עשרות אלפים של סרטים מסוג זה, ודי לחכימא ברמיזא : -)

 •   J-CAT, גם אז רוב הסרטים לא עוברים את המבחן הזה גלית
  • 22:33
  • 20.03.12

  והאמת - זה גם פשוט לא מצחיק. אבל תודה על חידוד הנקודה ההומוריסטית, חייכתי לשניה. תום, יש לך הרבה מה לשפר.

 •   די, את חייבת להודות שזה קצת מצחיק (גם אם קצת סר טעם)  (לת) J-CAT
  • 01:05
  • 22.03.12

19 קבוצת הזויות שמתעקשות לא לקחת כדורים ?  (לת) פחחחחח
 • 13:24
 • 20.03.12

20 חובב פסיכיאטריה סטלין הרחמן
 • 13:41
 • 20.03.12

הכתבה המאופינת בהזיות, מחשבות שוא, הפרעות בחשיבה, צמצום רגשי, פגיעה בהנאה ובכוח הרצון והיוזמה, בעיות התנהגוית מוזרות המוסברות על ידי החוויות הפנימיות החריגות ועל ידי שיבושי מערכות בקרה. כל אחד מוזמן לבדוק על מה מדובר באינטרנט.

21 עם נשים כאלה מי צריך אויבים דורון
 • 13:55
 • 20.03.12

בקיצור, האיראניות בכלל לא גרות באירן. ובכלל אין פה התנגדות לפיצוח פצצה או תוכנית גרעין. רק השערות לגבי סיכוי פעולה להצליח

22 בטהרן זה משט"פיות של הממסד בישראל סתם טמבליות  (לת) ישראל
 • 13:56
 • 20.03.12

23 הגיע הזמן שהאזרחים יקומו נגד הטירוף הזה יונתן
 • 13:56
 • 20.03.12

הפוליטיקאים רוקדים את ריקוד המלחמה כדי לשלהב את ההמון ולהכין אותו למלחמה הבאה. כמה פעמים אפשר לאכול את הלוקש הזה? זו מלחמה מפוברקת שאינטרסים אחרים עומדים מאחוריה...

24 אין ספק שהחלפת סרטונים ביוטיוב תסדר את כל הבעיות במזרח התיכון...  (לת) אביב
 • 14:13
 • 20.03.12

25 בהתחלה היו לי דעות קדומות susu
 • 14:25
 • 20.03.12

על אנשי השמאל שהם בורים חסרי הבנה ומדברים רק מתוך תיאוריות וקונספירציות שהמציאו תוך כדי וויכוח טעיתי אני מודה הם פשוט נאיביים בבועה משל עצמם .

26 מיכל- את מדהימה  (לת) אפרת
 • 14:48
 • 20.03.12

27 סתם מפחדים אותנו אחרי כל הסנקציות האלה אנחנו נכבוש אותם ביומיים  (לת) מה הקטע
 • 15:02
 • 20.03.12

28 אם הבעלים לכאורה טופלו היטב??? סמי אלקיים
 • 15:04
 • 20.03.12

אז יש מצב של יחסים דיפלומטים עם איראן? לא לשכוח את טורקיה?
לפחות להתחלה כצעד ראשוני מהפימיניזם? מה שחשוב לשמור על כבוד הפימיניזם,? במידה והשלטון לא יהיה על המשמר, אם והיה וש"ס עולה?
סמי אלקיים

29 שימו לב שהקריאה היא לממשלת ישראל שלא לתקוף ולא לאיראן של תפתח גרעין פארוק
 • 15:19
 • 20.03.12

נו טוב, יש בני משפחה שנשארו באיראן, הן פוחדות אולי לסכן אותן

30 כל הכבוד. מרגש. אני שמחה שעוד אנשים טובים חושבים כמוני  (לת) צפונית
 • 15:24
 • 20.03.12

31 כמובן שאנחנו בעד שלום, אבל עם פצצה גרעינית בכיס, ואז כבר תסכימו לשלום שלנו. שלום לעפרכן.  (לת) פירוזה אחמדינג'ד
 • 15:29
 • 20.03.12

32 בקלרה הקדושה היו שתי בחורות, מאיה מרון ולוסי דובינצ'יק, והן כן דיברו ביניהן קורא
 • 16:01
 • 20.03.12

ומעבר לזה, באופן כללי זה מבחן מטופש, בעיקר כשזה נוגע לסרטי מלחמה או לסרטים על גברים. איפה בדיוק תהיה אישה בוואלס עם באשיר?

 •   העניין הוא לא לבחון כל סרט ספציפי לגופו. ...
  • 22:31
  • 21.03.12

  אם תעשה את זה, יכול להיות שבאמת לכל אחד מהם יש סיבה נהדרת ללמה אין בו נשים.

  אבל תסתכל על זה רגע כעל תופעה.

33 כל המלחמות בעולם בגלל הפנימסיטים!!  (לת) דויד מלמד [המלך]
 • 16:05
 • 20.03.12

34 אבל צה"ל מחלק פרחים לנזקקים! מרובעת חנונית
 • 16:53
 • 20.03.12

ויושבים שם וצולים מרשמלו ושרים מסביב למדורה. איך בדיוק את יכולה לטעון מצד אחד שזו היא הפוליטיקה הפמיניסטית, ומצד שני לדבר על גיוס נשים לצבא וכמה השיוויון חשוב במסגרת הצה"לית? תשאירו את המלחמות לגברים. לא צריך למות על כל שטות שגבר החליט שחשוב למות למענה (למעשה, לא צריך למות על כלום, אבל אני לא אגזים עם ההיגיון בשלב הזה, לאט לאט).

35 ששת הימים, התשה, יום כיפור ושל'ג. שבעתי מלחמות. גנרלים טועים ואנחנו שילמנו את המחיר. אחד שלחם
 • 17:16
 • 20.03.12

ב 8 באוקטובר בגשר הפירדאן, בחווה הסינית, בגבעת התחנושת - הגנרלים מאחור אמרו - "רוצו קדימה....." וכך גם היום גנרלים עם אותה השקפת עולם מריצים אותנו לתוך האש.יודעים אולי איך מלחמה מתחילה, אבל לא איך היא מסתיימת ובאיזה מחיר. ולכל המתלהמים מימין שאל האחת - כמה שנים את כבר במילואים, וכמה ימים עשיתם בשנתיים האחרונות. אם לא חוויתם קרב אמיתי אז אנא - תשתקו.

36 תיקון: מבחן בכדל, ולא בצ'דל גלית
 • 17:28
 • 20.03.12

והנה שני לינקים נחמדים ביוטיוב שמדגימים זאת יפה:
http://www.youtube.com/watch?v=bLF6sAAMb4s
http://www.youtube.com/watch?v=PH8JuizIXw8

תרבות פופולרית - משקפת תודעה חברתית, ומקבעת אותה...

37 יש לשנות את שיטת הממשל אהוד
 • 21:47
 • 20.03.12

מוחי האנליטי ביצע סריקה מהירה של ההיסטוריה האנושית וגילה עובדה מדהימה: אלה המכונים ״מנהיגים״ שולחים את מונהגיהם למלחמות הממיטות עליהם אסון. לעומת זאת ״המנהיגים״ עצמם, מרוויחים מאותן מלחמות בכך שהם זוכים בתהילה, ונכנסים להיסטוריה, כלומר זוכים בחיי נצח. כבר אפלטון לימדנו שאין שאיפה חזקה לאדם מן השאיפה לנצחיות.
מוחי האנליטי מסיק ממצאיו כי קיים ניגוד אינטרסים מובנה בין מנהיגים למונהגים בכל הנוגע לייזום מלחמה. ניגוד זה מחריף עוד יותר בהינתן העובדה שאותם מנהיגים המחליטים על מלחמה אינם מסכנים בה את חייהם וחיי משפחותיהם. שרה ונילי (בהנחה שיכלו לשאת האחת את חברת רעותה) יבלו את המלחמה בבונקר המיתולוגי, ולא יהיו חשופות לסכנות של תושבי דרום תל אביב.
מוחי האנליטי הציג לעצמו את השאלה: כיצד מישבים את הקונפליקט המובנה? הפיתרון שמצא עולה בקנה אחד (כמובן) עם מה שאני ומפלגת ״עצמאות״ מציעים כבר זמן רב: יש לשנות את שיטת המשטר, ובכל הנוגע לענייני שלום ומלחמה לוותר על ״המנהיגים״, ולהפקיד את ההחלטות בידי העם עצמו. בעידן ההיפר טכנולוגי בו אנו מצויים, ואשר אני הייתי אחד ממבשריו, הדבר ניתן לביצוע: האינטרנט וכלים דמויי פייסבוק מאפשרים על נקלה לשאול את פי הציבור אם יש לו עניין במלחמה שעליה אני וביבי חולמים כבר מספר שנים.
העם ידאג רק לעצמו, לרווחתו, ולעתיד חייו. אין לו עניין בהבטחת מקומו בהיסטוריה. אשר על כן נוכל להיות סמוכים ובטוחים כי החלטתו תהיה עניינית ונטולת שיקולים זרים.
האם משמעות הדברים שאני וביבי נהפך מיותרים? חס ושלום. אם העם יחפוץ במלחמה אנו נשמש קבלני הביצוע שלו.

38 פוליטיקה פמיניסטית נגד מלחמה עם אירן שרה יורמן
 • 23:47
 • 20.03.12

כל הכבוד. מקווה שרבים יצטרפו. ראינו כבר תנועות עממיות שעשו שינוי בהחלטות ממשלתיות ודחפו דברים לכיוון הפוך מזה של השלטון.

39 השם הוא בקדל, אליסון בקדל. ליברל
 • 00:13
 • 21.03.12

ו-Fun Home שלה הוא אחד הרומנים ה(אוטוביו)גראפיים המעולים ביותר שנכתבו.

40 האם הישראליות מוכנות לוותר כמו האיראניות החמודות על פצצת האטום שלהן? או שזה "אוהבות אתכן" רק עם פצצה בבגאז'?  (לת) עמית
 • 23:26
 • 21.03.12

41 פשטנות ואידאציה של המציאות כבר שואל ברצינות
 • 00:51
 • 22.03.12

כפו עלינו אסונות רבים ובכן הנה שאלה: מתי כן? באמת מחכה לתגובות,מתי בעיניכם יש צידוק לצאת להגן על הארץ או העם? תשובות ריאליות יתקבלו בברכה

42 למה בפייס בוק? נמרוד
 • 12:23
 • 25.03.12

לדעתי כל מי שאוהב את האיראנים צריך לעלות על טיסה לטהרן ולהגיד להם זאת בעצמו, פנים אל פנים.
אין לי ספק ששהות של כמה שנים באחד מבתי האירוח הנעימים של הבסיג' יוסיפו להבנה של המנטאליות האירנית ההומנית ויחזקו את השמאל הישראלי במלחמתו בדמוקרטיה היהודית שקמה ברוב חוצפתה בלב האיסלם הערבי.

פרוייקטים מיוחדים