ציון גולן כובש את קיסריה בתימנית

הוא נותר צנוע ומגיע לחתונות עוד לפני האורחים. ציון גולן, אחד הזמרים האחרונים המשמרים את מסורת השירה התימנית, מוציא אלבום חדש ומסביר למה הפסיק לשיר בעברית

ציון גולן נכנס לאולמי שורשים ביהוד בשבע ועשרה בערב. המקום היה דליל ומנומנם. חלק מהמלצרים עדיין לא הגיעו, ויעברו עוד כשעתיים עד שרוב האורחים יבואו והחופה תתחיל. המוזמנים שהקדימו להגיע תמהו ודאי מדוע גולן כבר נמצא במקום. זמרים שמופיעים בחתונות נוהגים לשמור על פאסון ולהראות את עצמם רק כשהאירוע מתקרב לשיאו. את מושיק עפיה או ליאור נרקיס לא תתפסו נכנסים לאולם שמחות לפני שראשון הסיגרים הוגש.

אבל ציון גולן הוא זמר מסוג אחר. "אמרו שהחופה תתחיל מוקדם, כמה שיותר קרוב לשקיעה, אז אני בא מוקדם", הסביר, אף שניסיונו המופלג - כמעט 35 שנות שירה והופעה באלפי אירועים ושמחות - בוודאי הורה לו ש"מוקדם" בחתונות זה תמיד עניין יחסי. אחר כך הוא הדף בדרכי נועם את אחד המוזמנים, שביקש ממנו להחליף את השיר שהחתן ביקש להשמיע אחרי החופה. "הצעירים לא מכירים את המסורת", אמר האורח, וגולן הבטיח לבדוק עם החתן, שכמובן התעקש על הבחירה שלו.

ולא שהחתן רצה להשמיע את "מקודשת" של שרית חדד. לחתונה כזאת לא מזמינים את ציון גולן. החתן, בן למשפחה תימנית חרדית מבני ברק, רצה לשמוע שיר תימני מסורתי, וגולן שר אותו בקולו הנהדר, בהטעמה הגמישה והבוטחת שלו ובצניעותו הרבה - שלושת המרכיבים שהפכו אותו לבכיר הזמרים של העדה התימנית בדור האחרון.

ציון גולן מוטי מילרוד

מחוץ לעדה לא רבים מכירים אותו. הוא שר כמעט רק בתימנית, ברדיו בקושי משמיעים אותו, וכריזמה היא לא התכונה הראשונה שמזוהה אתו. אבל בעבור יוצאי תימן ומשפחותיהם, גולן הוא לא רק זמר מעולה ואהוב, הוא גם אחד המשמרים האחרונים של מסורת שירה שנמצאת בסכנת היעלמות. לאחרונה הוא הוציא את אלבומו ה-28 "אלף מברוך", והאלבום הזה כבר מתנגן בבתים רבים של משפחות תימניות. כדאי גם לחובבי מוסיקה שאינם מהעדה להקשיב לאלבום הזה, כמו גם לאלבום ההופעה בקיסריה שגולן הוציא לפני שנתיים. הם ימצאו בהם שק מלא וגדוש של קצב, של תמימות, של מסורת משולבת בכיף ושל שירה נהדרת. גולן, מתברר, זה לא רק אייל.

הדיסק החדש, אומר גולן, מתייחד בעיבודים המעודכנים שלו. "שמתי לב שבשנים אחרונות יש ירידה בתימנית", הוא מסביר. "הצעירים יותר אוהבים את הסגנון החדשני, את העיבודים החדשניים. אז החלטתי לחבר את המסורת עם צליל יותר מעודכן. בשירה לא נגעתי, לא סטיתי מילימטר, בדיוק לפי המקור, אבל על השירה הלבשתי עיבודים מודרניים. חלק מהשירים, אם תשמע אותם תחשוב שאלה שירים מזרחיים".

זה לא לגמרי נכון, וטוב שכך. הצליל של האלבום של גולן, שעליו אחראים האחים לוי ורביד קשתי, שומר על מרחק מתו התקן הסינתטי של הפופ המזרחי החדש. הוא דומה יותר לצליל של הפופ המזרחי מלפני עשר או עשרים שנה - צליל חי, ענייני, רזה, בלי שטיחי סינתיסייזר מאוסים וביטים בשקל; צליל שמספק מצע תומך לשירתו הנהדרת של גולן, שאף פעם לא מנסה לרגש בכוח, אף פעם לא נשמע בומבסטי. זמר מסורתי מעולה, עם דגש על ה-ע'.

גולן, בן 57, נולד באשקלון, בשכונה שהשפה המדוברת בה היתה תימנית. "לא ידעתי עברית כשהייתי קטן", הוא אומר, ואחר כך מוסיף "טוב, אני קצת מגזים. אבל כל האווירה היתה תימנית. מגיל צעיר הצטיינתי אצל המורי והייתי ידוע כמסלסל בקריאה", אומר גולן, וכשהזמרים התימנים הוותיקים, ובראשם אהרן עמרם, חלוץ השירה התימנית בישראל, היו באים להופיע בשכונה, הוא היה עומד ליד הבמה ומבקש שייתנו לו לעלות ולשיר.

בנוסף לשירה התימנית הוא העריץ כנער את יגאל בשן, עוזי פוקס וגבי שושן, ובגיל 16 זכה במקום הראשון בפסטיבל הדרום. הוא שר את "16 מלאו לנער". בצבא שירת במקהלת הרבנות הצבאית עם דודו פישר ומשה גיאת, ואחרי השחרור התחיל להופיע בקביעות בשירה תימנית. בד בבד עם השירה הוא עבד כחשמלאי בתעשייה הצבאית ("אבא אמר לי ללמוד מקצוע"), אבל כשההופעות נעשו תכופות הוא עזב את עבודת היום. "להתעסק עם חשמל כשאתה עייף זה מסוכן", הוא מסביר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

גולן התפרסם בתוך העדה התימנית כשזכה בסוף שנות ה-70 בפסטיבל הדיוואן לשירה תימנית, והשיר שהקנה לו את המקום הראשון, "יא עיזאלי", ממחיש את צורת העבודה המיוחדת שלו, ובמיוחד את שיטת איסוף החומרים. הבעיה הגדולה של השירה התימנית, מסביר גולן, היא שקשה מאוד למצוא שירים חדשים. אין כמעט כותבים. אהרן עמרם נשא את הדגל במשך שנים רבות וכתב כמות גדולה של שירים, אבל הוא כבר מבוגר והדור הצעיר יותר כמעט לא העמיד כותבים ומלחינים של שירה תימנית מסורתית.

גולן החל לכתוב בשנים האחרונות, אבל בשנים שלפני כן היה לו נשק סודי: חמותו, נעמי עמרני. עמרני, כבת 75, היא מוסיקאית מחוננת ששרה בחינות ובחתונות אבל מעולם לא התפרנסה ממוסיקה. "יש לה אוצר גדול בראש", אומר גולן, ומתכוון לכך שהיא זוכרת הרבה מאוד שירים מתימן, שירים שמעולם לא הוקלטו והשתמרו בעל פה. "עוד כשהייתי לפני צבא היא שמעה שאני שר ואמרה ‘תבוא אלי, יש לי הרבה שירים'. באתי לשמוע שירים וקיבלתי גם את השירים וגם את הילדה שלה", אומר גולן ומחייך (לו ולבתה של עמרני, כוכבה, יש ארבעה ילדים ושלושה נכדים).

"נעמי היתה המורה שלי. סחטתי אותה מכל הכיוונים. כל מה שהיא מוציאה מהפה זה מרגליות. יום אחד אני עולה אתה במדרגות והיא שרה לה, סתם שרה, פולטת איזה פזמון. אמרתי לה: את מוכנה לשיר את זה שוב? לקחתי את השיר, המשכתי אותו, עשיתי ממנו להיט. לפעמים, כשאני מקליט באולפן, אני נתקע עם מלה שלא זורמת. אני מתקשר אליה והיא מיד מתקנת. לא משנה מה השעה, גם בשתיים בלילה. אני מרגיש לא נעים, אבל היא אומרת ‘לא, ציון, אני אוהבת את זה".

אהרן עמרם
אהרן עמרםדודו בכר ודניאל צ'צ'יק

בנוסף לשירים של עמרני ולשירים שהוא כותב, גולן משתמש גם בשירים שמביאים אליו מתימן. מתברר שבין ישראל לתימן מתקיים סחר מוסיקלי לא מבוטל. "אנשים שעלו מתימן ב-1993 יכולים להיכנס לתימן גם היום, יש להם דרכון תימני", אומר גולן. "אז הם לוקחים דיסקים שלי ומוכרים למוסלמים. בלי להשתחצן, אני נחשב פופולרי בתימן. מוכרים שם הרבה דיסקים שלי, וזמרים תימנים צעירים מקליטים שירים שלי. יש שם אפילו זמר אחד שקורא לעצמו ‘ציון גולן התימני'.

"החברים שלי שנוסעים לתימן מביאים אתם משם קלטות", ממשיך גולן, "ואני מקשיב לקלטות, בוחר את הדברים היפים ומשתמש בהם בשירים שלי. יש לנו מה שנקרא תיקו. אני לא מבצע את השיר כמו שהוא, אלא לוקח את הרעיון הכללי, מעבד אותו, משנה את המקצב כדי שהוא יהיה יותר מובן לקהל, ומצמיד טקסט אחר. לפעמים אני מביא שיר מהדיוואן של רבי שלום שבזי והופך את זה לשיר קודש".

ומבחינה הלכתית זאת לא בעיה לקחת שיר אהבה שנכתב בתימן ולהפוך אותו לשיר קודש יהודי?

"בכלל לא. להיפך. אני רואה את זה כטיהור של השיר".

יגאל בשן
יגאל בשןדודו בכר ודניאל צ'צ'יק

מתוך 28 האלבומים שהקליט, רק אלבום אחד התבסס על שירים בעברית. כשגולן נשאל עליו נדמה שהוא זז באי נוחות בכסאו. "אני מרגיש הבדל גדול בין השירה בתימנית לשירה בעברית. בתימנית זה זורם לי. אני יכול לשיר ארבע שעות ולא להרגיש שום מאמץ. כאילו לא שרתי. בעברית אני שר בסדר, אבל אני עוד זמר. יש הרבה זמרים יותר טובים ממני בעברית, ואיך אומרים, עדיף להיות ראש לשועלים ולא זנב לאריות".

אז מדוע הקלטת אלבום בעברית?

"לא זוכר. אני חושב שחברים לחצו עלי. אמרו ‘אתה שר יפה, למה שלא תנסה בעברית'. פניתי לגדולי היוצרים. אביהו מדינה, נורית הירש, יורם טהרלב. והם כתבו שירים מאוד יפים. אבל זה לא ציון. אתה שומע את המבטא התימני כשאני שר בעברית, וזאת בעיה. אם אתה שר עברית תשיר עברית. אצלי זה לא עובד. אני אפשר להוציא ממני את התימנית. וגם הייעוד שלי בחיים זה לשמר את מסורת השירה התימנית. אני מרגיש שליחות בקטע הזה, וכמעט שנשארתי היחיד".

לא פותח קופות

אייל גולן
אייל גולןדודו בכר ודניאל צ'צ'יק

גולן מופיע הרבה מאוד, אבל רק כשמזמינים אותו. הוא לא מוכר כרטיסים להופעות שלו. "לא פותח קופות", בז'רגון המקצועי. "אין לי ראש להתעסק עם זה. כשעיריות עושות מופעים גדולים לקהל תימני, אין סיכוי שלא תמצא אותי שם", הוא אומר.

ובכל זאת, הופעת בקיסריה לפני שנתיים. מה הביא אותך לשם? ניסית לעלות על הגל של הפופ הים תיכוני?

"זאת לא היתה יוזמה שלי", אומר גולן. "אייל גולן פנה אלי ואמר ‘כולם מופיעים עכשיו בקיסריה. הגיע הזמן שיהיה שם משהו תימני'. המשרד שלו ניהל את הכל, וזאת היתה חוויה נהדרת. זאת היתה הפעם הראשונה שהופעתי עם תזמורת של 17 נגנים".

בהופעה בקיסריה, לפני שהוא שר את השיר הנפלא "לך אלי", גולן פנה אל הקהל ואמר "אני מבקש, אם אפשר, לכבד אותי בקטע הזה. אפשר לרקוד, אבל לא ריקודים מעורבים". הקהל הריע וכיבד את בקשתו. אבל מדוע הוא העלה אותה? "זה שיר קדוש, שפותח את תפילות יום הכיפורים, וכשאני רואה בחור ובחורה רוקדים את זה סלואו זה עושה לי לא טוב", הוא אומר. "אני לא קיצוני ולא חרדי, אבל תמיד היה בי רצון לעשות הפרדה בריקודים. חיכיתי עם זה כי פחדתי. אולי לא יהיו לי הופעות אם אני אתחיל להרקיד מעורב. אבל ראיתי שרוב הקהל מבקש את זה אז אמרתי ‘נעשה קידוש שם שמים עד הסוף".

לפני כשלוש שנים הוא הודיע שמעתה והלאה הוא לא ירקיד קהל מעורב של נשים וגברים. "אני שר לפני קהל מעורב", הוא מדגיש. "רק הריקודים נפרדים. יושבים ביחד, אני לא עד כדי כך חסיד, וכשקמים לרקוד עושים את זה באזורים נפרדים".

ואנשים מכבדים את זה?

"מאוד. הופעתי בתימניאדה באילת. זה מקום שבאים אליו הרבה צעירים שאוהבים להשתולל. לא האמנתי שיכבדו. אבל כיבדו. אלפים רקדו בהפרדות. זה מאוד ריגש אותי".

גם בחתונה ביהוד, בשבוע שעבר, רקדו בהפרדות, אבל התלהבות גדולה לא היתה שם. הריקודים היו מאופקים מאוד. "הכלה אשכנזייה", הסביר גולן, "והמשפחה של החתן באה מצנעא. הצנענים ידועים ככבדים, וזאת גם משפחה מכובדת מבני ברק. אתה צריך לבוא לחתונה באזור בני עי"ש. אתה תראה שם אנשים רוקדים בטירוף".

כשהאורחים היו עסוקים באוכל, גולן ניגש לרב שלמה מחפוד, אחד הרבנים החשובים בבני ברק. הוא חזר מהפגישה עם הרב מחייך: "הוא סיפר לי שהוא שומע את הדיסק שלי באוטו", אמר בגאווה.

יש רב אחד שלא מקשיב לגולן. זה המחזיר בתשובה אמנון יצחק. כשגולן הודיע שהוא מפסיק להרקיד מעורב, הוא בישר על כך לכל הרבנים התימנים. "כולם בירכו אותי", אומר גולן, "ורק אמנון יצחק התחיל לרדת עלי ולנבל את הפה". יצחק תקף את גולן בפומבי וטען שההופעות שלו מעודדות התנהגות מופקרת.

למה הוא עשה את זה דווקא כשהודעת שאתה מפסיק להרקיד מעורב?

"אתה מאמין לי שאני לא יודע מה הוא רוצה ממני? הוא קיצוני ביותר, ואני לא מתחבר לקיצונים. אני חושב שהוא רוצה להתגדל על שמי. המזל שלי הוא שרוב הקהל שלי שפוי, והם הבינו שהוא אומר דברים לא הגיוניים. אני משתדל להתעלם. אשרי שומע חרפתו ואינו משיב. חבל שיש אנשים כאלה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  שירים תימניים

  לציון אין עליך המשך להחיות את עדות תימן כי הם ירדו מהפרק של התימנים
  לכן המשך להחזיק את השירים המשמחים את הלב ומרעננים את הלב ומשמחים עצוב וגם שמיח . אשריך אני מתה על השירים שלך .

 2. 31
  ציון גולן

  בס"ד

  אין על ציון גולן , זמר מעולה , הכתבה אומרת הכל , הייתי איתו בראש השנה בבית מלון יחד עם איתמר מדינה , הענווה והצניעות שלו משלימות את גדולתו בקולו הנהדר והמרנין לבבות , גם בתפילות ראש השנה. יישר כוח , אתה גאווה לתימנים .

 3. 30
  כתבהמעולה רק חבל..

  שתמיד תתגלה גזענות לדוגמא תגובה מספר 9...

 4. 29
  ב-7 ימים היתה כתבה הרבה הרבה יותר מעניינת, מצטער

  אבל תבורכו גם... ציון זמר ענק...

 5. 28
  כתבה מעולה! מאוד נהנתי לקרוא אני חולה עליו..!!

  למרות שאני לא תימני אבל קולו הנדיר והמרגש..! שאין כאלה היום, צנוע ונעים הליכות שבאמת בושה לתקשורת שלא נותנת במה לזמר בקנה מידה כמו שלו! איד כזה יש אחת ל100 שנים!!

 6. 27
  ציון אתה הזמר הכי טוב בעולם!!!

  אני מתכוון לזה ולמי שלא מרגיש את הקצב שילך לליידי געגע!!!

 7. 26
  שאפו לכתב,כתבה מעניינת,
 8. 25
  ציון גולן אחד הגדולים. צליל אותנטי ונקי.

  כדאי שזמרים מזרחיים יקחו ממנו דוגמא

 9. 24
  "הארץ"?הופתעתי מאוד לקרוא כתבה זו ולהשמיע לאוזני את המוזיקה הנפלאה של ציון גולן תודה רבה לכם

  תודה לכם "הארץ" רגשתם אותי ,גרמתם לי לבכות ולחזור לחוויות ילדות במושב התמני בו גדלתי,נהנתי מאוד להקשיב למוזיקה, ארכוש את הדיסק.

 10. 23
  ל-8 הגייה תימנית היא עברית חז"לית, הוא לא שר בתימנית ברובו אלא בעברית

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%92%D7%99%D7%99%D7%94_%D7%AA%D7%99%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%AA

 11. 22
  מה זה השטויות האלה, השירים של שבזי הם כולם קודש בעברית חז"לית כמו השיר ששמתם

  ערבית תימנית- http://www.youtube.com/watch?v=HhAxcCRRTxk&feature=related

  שיר בנוסח חז"לי יהודי שנשמר בתימן-

  http://www.youtube.com/watch?v=JoVYOp8bkoE

  זה שפות שונות, הראשון זו ערבית-תימנית השנייה זה עברית של חז"ל שאפילו נקייה מארמית, תשימו לב להבדלי הקצב

 12. 21
  זו מוזיקה עברית חז"לית שורשית, לא תימנית! תימנית תשמעו מברכה כהן בד"כ
 13. 20
  באמת מדובר בזמר גדול שלא זוכה לחיבוק הוגן מהתקשורת !!
 14. 19
  לוי ורביד קשתי הם לא אחים אלא אבא ובן .

  לוי הוא האבא של רביד,ושניהם אנשים נפלאים ומוכשרים.

 15. 18
  רק אפשר ללמוד מאדם צנוע ושמח כמו ציון. ח"א

  ריקוד=בריאות נפש!

 16. 17
  נהנית לקרוא ולשמוע. ציון אל תפסיק. אוהב שירים בעברית קודש של הנביאים עם הגיה תימנית של קמץ וחולם (ודווקא הורי ממרוקו).
 17. 16
  הפתעת אותי מאוד אדון שליו !!

  העיסוק באחד הזמרים האיכותיים והנסתריים בארצנו מוכיח שוב ראיה עיתונאית משובחת ,אשרייך ציון ואשירך בן !!

 18. 15
  ציטוט:"ומבחינה הלכתית זאת לא בעיה לקחת שיר אהבה שנכתב בתימן ולהפוך אותו לשיר קודש יהודי? " - "בכלל לא. להיפך. אני רואה את זה כטיהור של השיר"

  אם זו ההלכה שעליה הולכים..

  1. אין קשר להלכה או לא, מדובר בשירי קודש כדוגמת משוררים ר' יוסף בן ישראל, ר' שלום שבזי
 19. 14
  יקיר עולם

  מר גולן הוא מסוג האנשים שמשמרים מסורת מצד אחד ודואגים שהקהל הצעיר ישאר בעניין.כול הכבוד

 20. 13
  כל הכבוד על הכתבה הנפלאה והמרתקת
 21. 12
  אדם צנוע ומקסים - ישר כח
 22. 11
  נער הייתי וגם זקנתי ולראשונה בחיי אני קורא כתבה על בני תימן שכולה אמת תודה לכם.

  ובאשר לציון גולן ידידי, הוא לא רק גדול זמרי תימן אחרי המאסטרו הזקן אהרון עמרם, הוא גם הישראלי הכי הכי יפה.
  ושוב תודה לאכסניה.

 23. 10
  אני לא תימני, ומבחינתי ציון גולן הוא סוג של "מסי":

  וירטואוז, אמן, צנוע, עם פנים של נער ושמחת חיים של ילד.

  שרק ימשיך כך, עד 120.

 24. 9
  טוב להיזכר שהיהודים הם ערבים ברובם

  שנאה עצמית?

  1. טיפש והדיוט, הוא שר בעברית בשיר שפרסמו פה, לא בערבית-תימנית

   ערבית תימנית אורגנלית של מוסלמים

   http://www.youtube.com/watch?v=CvrEjnPYJHg

   http://www.youtube.com/watch?v=t-tA6oNCa2M&feature=related

   ערבית תימנית בהגייה יהודית
   http://www.youtube.com/watch?v=PVNwEluTZTw

   http://www.youtube.com/watch?v=ca2k2-P__ik&feature=related

   עברית בהגייה חז"לית מתימן
   http://www.youtube.com/watch?v=Xdv6DNVfAhA

   ודא"ג אף יהודי לא מגיע לרבעי טונים של המוסלמים בתימן בגלל שיהודי תימן לא שרו במקאמים, רק נדירים ידעו לשיר כמו המוסלמים

  2. לא זה לא שירה תימנית-ערבית

   זו ערבית-תימנית

   http://www.youtube.com/watch?v=BI5An8krUU4&feature=related

   http://www.youtube.com/watch?v=DHQ-vupXBAY&feature=related

   ליהודים יש סגנון שונה

   *פאהד

 25. 8
  אבא שמעון היה כיף לקרוא.תודה
 26. 7
  אכן שליח של תרבות יפה ויוצאת דופן. כתימני משוכנז אני מלא בתודה
 27. 6
  הייתי בהופעה בקיסריה. סוף הדרך.
 28. 5
  תודה על הכתבה

  מורשת עדתי

 29. 4
  בן שליו, אשריך
 30. 3
  הקשר ביני למוזיקה מזרחית קלוש ביותר לאבל הוא באמת אותנטי ומצויין

  לא שומע בכלל מוזיקה מזרחית ואפילו לא ישראלית אבל בכל פעם ששמעתי אותו במקרה הרגשתי באיכות שלו. קודם כל אדם צנוע שזו כבר מעלה, עדין ונעים הליכות ומביא את האמת שלו עם קול כמו שצריך. הרבה כבוד מגיע לו!

 31. 2
  כל הכבוד להארץ

  כתבה מעולה. יש גם קוראים תימנים להארץ

 32. 1
  הפתעתם אותי עם הכתבה הזו.

  הייתי שמח אם הייתם מדברים איתו על רביד כחלני... פער הדורות בינם מרתק. אחלה כתבה!