חברי "הפרויקט של רביבו" מספרים איך הכל התחיל

שירים של דוד אבידן וביאליק לצד להיטים של "צלילי העוד" ואביהו מדינה. חברי "הפרויקט של רביבו", מספרים איך הפכו את כל זה לחפלה אחת גדולה

"זה התחיל מחלום ילדות, לקחת שירים שגדלתי מהם אבל לא אתם", מספר המוסיקאי רביב בן מנחם שהקים את "הפרויקט של רביבו", הנחשב לאחד הדברים המעניינים שנוצרו השנה בזמר הים תיכוני.

אלבום הבכורה של הפרויקט, "מה נותר מאלה", מחיה שירים ישנים ומורכב כולו ממחרוזות ולא משירים בודדים. "היתה לי זיקה חזקה מאוד לשירים של פעם, אלה שכבר לא שומעים היום. אז התחלתי לפתח את הרעיון הזה, ובמשך שנה וחצי עבדתי עליו עם חבר שלי (הזמר) אלירן צור", אומר בן מנחם.

הצלע השלישית בפרויקט של רביב בן מנחם, המכונה בפי חבריו "רביבו", היא אחיו, הזמר ניר בן מנחם. "ניר הצטרף במקרה, כי מישהו היה צריך לעזור לי בבית עם איזו סקיצה, וביקשתי שיעזור לי. כשהשמעתי לאנשים את ההקלטה, אמרו לי שהיא טובה ושאלו מי הזמר".

מימין: רביב בן מנחם, אלירן צור וניר בן מנחם. מאות אלפי צפיות ביוטיובנועה יפה

לביקורת של בן שלו על "הפרויקט של רביבו">>>

רביב בן מנחם ­ קלידן, מלחין ומעבד מוכר בקהילת המוסיקאים ­ יכול היה להציע את התפקיד לזמרים ידועים ולא לחבר ולאח שקפץ במקרה לאולפן. "כן", אומר בן מנחם, "אבל זה מה שיפה, שזה לא היה מתוכנן. עשינו את זה בשביל הכיף שלנו. אף אחד לא ציפה ששירי רטרו-מזרחית יתפסו היום כל כך חזק".

ניר בן מנחם מוסיף ש"אנחנו מקבלים המון תגובות של אנשים שאומרים שזאת מוסיקה שהם לא שמעו בבית כילדים, אבל נחשפו אליה אצל השכנים, אצל החברים. אבל כשהם שומעים את השירים כאנשים בוגרים, זה מעניק להם נופך לגמרי אחר. זה עושה משהו לאנשים, יש להם את זה כבר בפנים".

כששואלים אותם מה בעצם הקפיץ את הפרויקט שלהם לתודעת הקהל, עונים שלושתם פה אחד: "יוטיוב". ברשת אכן אפשר למצוא קטעי וידיאו שבהם הם נראים מבצעים מחרוזות יחד עם המון חברים, ובאווירה שעושה חשק להצטרף. חלק מהחברים מעשנים נרגילות, אחרים לועסים גת ויש כאלה ששותים משהו וכולם משתתפים בחגיגה. רק לפני כחודש הועלו (מחדש) קטעי הווידיאו הללו ליוטיוב ומאז זכו, כל אחד מהם, ליותר מרבע מיליון צפיות. חברי "הפרויקט של רביבו" עדיין מתקשים להאמין.

 

ההופעה הרשמית הראשונה של הפרויקט התקיימה במועדון קפה תל אביב, בסך הכל לפני כארבעה חודשים. "היה באותו יום את גמר 'האח הגדול'", נזכר צור, בן 28, "ואם הגמר לא מספיק, אז גם השתוללה סופה בחוץ. אנשים פחדו להוציא את היד מהחלון. הגענו למועדון עם המון סימני שאלה".

רביב בן מנחם: "אמרנו לעצמנו שנראה שם את פנינו ונחזור הביתה. אבל שעתיים לפני שההופעה אמורה היתה להתחיל המקום כבר היה הומה אדם. הכל קורה לנו כל כך מהר. אלירן וניר לא רגילים לכל כך הרבה קהל ואהדה".

אשר לבחירת השירים המרכיבים את המחרוזות באלבום ובהופעות מסביר בן מנחם שהם השתדלו לקחת שירים שאנשים פחות מכירים, שירים שלא קיבלו מספיק במה. "אלה שירים שאנחנו מחוברים אליהם מילדות ויודעים אותם בעל פה, לא כאלה שהיינו צריכים ללמוד במיוחד", רביב מוסיף.

שלוש המחרוזות הראשונות באלבום מורכבות משירים שבן מנחם הרגיש שהיה חייב לסגור אתם מעגל. "השיר 'חלומות' של משה גיאת אמנם היה להיט היסטרי, אבל נתקע בעבר ולא המשיך אתנו", הוא מדגים, "ויש עוד הרבה כמותו". הוא מציין גם את השיר "מה נותר" של גיאת. "הייתי חייב לשחרר אותו", הוא אומר, "בשביל הנפש שלי". צור מוסיף שגם אצלו ואצל ניר קיימים שירים ש"חבויים בתוך הנפש" ומצהיר שיבצעו לפחות חלק מהם באלבום הבא.

לשבור את החוקים

רביב בן מנחם עובד עם הזמר ליאור פרחי יותר מ‑17 שנה, כקלידן וכמעבד. פרחי גם היה הראשון ששידר את המחרוזות של "הפרויקט של רביבו" ברדיו, בתוכניתו "חשמל באוויר" המשודרת בתחנת "לב המדינה". אין לראות בפירגון שלו דבר של מה בכך, משום שהמחרוזות אורכות בממוצע כשמונה דקות. כלומר, חמש דקות יותר מן המקובל לשידור ברדיו.

אלירן: "היום אמן מפחד לעבור את השלוש דקות בשיר, אבל אנחנו לא חשבנו על השמעות ברדיו כשהקלטנו באולפן, הרי מההתחלה עשינו את זה בשביל עצמנו".

אחרי ליאור פרחי החלו תחנות איזוריות אחרות להשמיע את הפרויקט. "לרשת ג' לקח קצת זמן, אבל גם הם משמיעים", אומר בן מנחם. "ברוך השם, גם החוקים של הרדיו, הפורמט של השיר הקצר, גם הם בטלים בשישים כשמדובר במשהו טוב".

אם מחרוזות מורכבות מחיבור של מספר שירים, כיצד בוחרים להן שמות?

צור: "קראנו למחרוזות על פי המכנה המשותף של השירים שמרכיבים אותן".

 

בן מנחם: "המחרוזת 'תן לזמן ללכת', לדוגמה, מביעה את הרצון שלנו להמשיך לחיות את החיים וגם להעניק לשירים האלה חיים חדשים. המחרוזת 'מה נותר' היא על בסיס אותו רעיון, קראנו לאלבום 'מה נותר מאלה', כמשחק על שם השיר הזה, וכשאלה על כל שאר השירים האלה".

ניר בן מנחם מוסיף אנקדוטה על המחרוזת "אני שר", שקרויה על שם להיט ענק של מי שהיום נחשב "לרוקר רציני", אם להשתמש במלותיו; "אני מדבר על דודו טסה, הוא הקליט אותו כשהיה רק בן תשע".

אף שהאלבום מסווג כמוסיקה ים תיכונית, קיים בו ייצוג מכובד גם לכותבים ומבצעים שאינם נמנים עם הז'אנר. למשל, המחרוזת שפותחת את הדיסק מסתיימת ב"זה לא נורא" שכתב דוד אבידן וביצע, בין השאר, ג'ו עמר (לחן עממי). אפילו "הכניסיני תחת כנפך" של חיים נחמן ביאליק כלול באלבום, במחרוזת הבונוס "שושנת פלאים". את שירו המפורסם של המשורר הלאומי מבצעים השלושה כמחווה ליהורם גאון. "אז מה אם אני ילד בן 28. אני חולה על יהורם גאון", אומר אלירן.

 

"שושנת פלאים" קרויה על שם שיר של שאול טשרניחובסקי, שאותו הלחין וביצע במקור צביקה פיק. אם בוחנים לעומק את המחרוזות, את העושר התרבותי העצום שאצור בהן, זה כבר לא כל כך מפתיע ש"הפרויקט של רביבו" מצליח בקרב קהלים שונים, בקרב עדות שונות.

מה יהיה שונה באלבום הבא שלכם?

בן מנחם: "אנחנו מתכננים לעשות כבוד לזמרים המקוריים של השירים. מין 'הפרויקט של רביבו מארח'. זאת אומרת שבתוך המחרוזות שניר ואלירן ישירו, ישתלבו גם כמה מהזמרים הגדולים שהקליטו אותם בביצועים המקוריים מפעם".

בשביל הילדים

לפני כשבוע, בתחילתה של עוד הופעה בקפה תל אביב, נכנס למועדון בחור בעל חזות רוסית, בשלהי שנות ה‑20 לחייו. "הו! קבלו את יבגני, הרוסי הכי תימני שיש", פירגן לו ניר בן מנחם מן הבמה, תוך שהוא מפנה את מבטו של הקהל אל המעריץ המרוצה.

מי זה יבגני?

ניר: "הוא ממש גרופי של הפרויקט. הוא כל הזמן מפרגן לנו, במיוחד בפייסבוק, מגיע להופעות ומשתדל להביא אותנו לאוזני כל מי שהוא רק מכיר. ממש מייחצן מתוך אהבה".

צור מספר על קטעי וידיאו שששולחים להם הורים לילדים קטנים מאוד. "אתה רואה בני שלוש עם אוזניות שרים, אז אנחנו מגיבים ומשתפים, מפרגנים חזרה וההורים כל כך מרוצים", הוא מספר.

"מי היה מאמין שיקרה דבר כמו שקרה אתמול בהופעה", מתרגש ניר בן מנחם, "ילדים שרו בעל פה ובכל הכוח את 'שב אל אדמתי' (של 'צלילי העוד' ­ אז"א). זה שיר בן 35 שנה, אולי יותר!"

 

איך הופעתם מול ילדים? הרי בקפה תל אביב, ובשאר המקומות שבהם אתם מופיעים, הכניסה מוגבלת בדרך כלל לגיל 18 ומעלה.

בן מנחם: "נכון, לכן יש בזה ערך מוסף, כי זאת היתה בר מצווה של ילד שאפילו לא גר בישראל. המשפחה שלו באה במיוחד לארץ לחגוג לו והוא ביקש אותנו במסיבה. הוא שומע שם באמריקה את הדיסק כל היום".

ניר מספר על מכתב מרגש שכתב ילד, בשמו ובשם ארבעת אחיו. "אחרי הופעה באו ההורים של הילד ונתנו לרביב את המכתב. בקצרה זה מה שהיה כתוב בו: 'שלום לך רביב מלך הפרויקט, אנחנו רוצים להגיד לך שזה לא פייר שרק אמא ואבא יכולים. אנחנו מבטיחים לעשות לך חפלה אמיתית ולהשתתף יפה'".

בן מנחם לא נשאר אדיש. הוא יצר קשר עם המשפחה והזמין אותם, עם הילדים בתור אורחי הכבוד, להופעה שהתקיימה בבריכה בשדות מיכה. הילד ואחיו קיימו את הבטחתם, עמדו על כסאות על יד הבמה ושרו מתחילת ההופעה ועד סופה.

בעקבות המקרה מתכננים השלושה יוזמה חדשה שתיקרא "ילדי הפרויקט". השם עשוי להשתנות, הם זורקים שמות אפשריים נוספים תוך כדי הראיון ונלהבים להוציאו לפועל. רביב מסביר: "חשבנו, בגלל מגבלת הגיל במועדונים, לעשות סדרת הופעות שמיועדת למשפחות עם ילדים".

בתחילת השבוע התבטל הראיון ברגע האחרון. שיחה בהולה מאשת יחסי הציבור של הפרויקט הודיעה על תאונת דרכים שעברו אשתו ובנו הקטן של ניר בן מנחם. "אתה יודע מה, זאת דוגמה טובה והכי טריה לשינוי הזה בחיים שלנו, שלי לפחות", אומר ניר. "אני רוצה שתכתוב על התאונה", הוא מוסיף, "שאנשים יקבלו קצת פרופורציות, שלא יחשבו שאצלנו כל הזמן דבש, אושר וחיוכים".

מה אתם עושים כדי שההצלחה הגדולה לא תסנוור אתכם?

צור: "אני, ניר ורביב מקיימים המון שיחות ועידה. כל יום. הרי אנחנו משפחה. השם שלי, מבחינתי, הוא אלירן צור-בן מנחם. כשאנחנו מצליחים למצוא כמה דקות פנויות, משתדלים להזיז את המוסיקה הצדה, ולשתות קפה ביחד. בשיחות האלה שלנו אנחנו מנחיתים זה את זה למטה, מחזירים למציאות. לקבל אהדה מטורפת כזאת זה לא פשוט. אמא שלי צילצלה אתמול בוכה, למה אתה כבר שבועיים לא בא היא שואלת, היא מתגעגעת".

רביב: "כל אחד והסיפורים האישיים שלו שיחזירו אותו לפרופורציות. זה לא ייגמר אף פעם. אבל אנחנו יודעים שהעם לא רוצה שנשתנה לו והוא דואג להזכיר לנו את זה כל פעם מחדש".

ב‑13 בספטמבר "הפרויקט של רביבו" יקיים את ההופעה הגדולה ביותר שלו עד כה, במועדון ההאנגר 11 בתל אביב. נכון לזמן כתיבת שורות אלה, וסביר להניח שגם הרבה קודם לכן, כל הכרטיסים כבר נמכרו. להופעה יגיעו אורחים שאת שמותיהם הם נמנעים מלחשוף. אבל דבר אחד הם מבטיחים "זו תהיה החפלה הכי גדולה בארץ!"

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  הפרויקט עם הלב והנשמה
 2. 23
  הפרויקט אנשים עם לב ונשמה!!"
 3. 22
  עע

  אני מתה עלהפרויק

 4. 21
  בר מצווה

  הייתי רוצה כתובת שאוכל לשלוח לכם מכתב אישי בבקשה

 5. 20
  הפרוייקט של רביבו

  אלירן אין עלייך נסיך חתיך מלך ניר קול מאלף

 6. 19
  הפרוייקט של רביבו

  להיתרגש עד דמעות שנים שאין דבר כזה... תבורכו והצליחו

 7. 18
  אחד הדברים טובים אם לא הטובים ביותר שקרו וקורים פה!

  התוודעתי לפרוייקט הזה לגמרי במקרה. כשנהגתי ברכב שמעתי מאיזשהו בית את השיר "השקיני יין" זה היה מדבק. ברגע שהגעתי הביתה רצתי ליוטיוב והקשתי "השקיני יין" וכך התהפנטתי והתמכרתי לפרוייקט. המשכתי לעוד ועוד קליפים שלהם ופשוט התמכרתי. לשירה, לשמחה, לקולות המדהימים, לליווי המ וזיקלי. פשוט להכל. זה היה אמיתח. נקי. סוחף. זהו! בלי ביקורות ובלי עמאיות... חפלה מהנשמה. ומה שיוצא מהנשמה חודר לנשמה... כל הכבוד

  1. אני שאלה

   אלירן צור נשוי?

 8. 17
  שירים

  אני חולה על השרים שלכם לאלירן צור יש כול מדהים וגם לניר אני מכירה את כול השירים שלכם בעל פה ואני בת9 וחצי אני מתה על ניר בן מנחם וגם על רביב את אלופים אני וכול המשפחה וחברים מכירים אותכם וכול העולם מכיר את השירים שלכם

  1. כנסי!

   אם לא היית ילדה מסכנה בת 9 וחצי היית קולטת שהשירים הם לא שלהם אלא של זמרים ותיקים וענקים מהעבר של המוזיקה הים תיכונית כמו:חיים משה,רמי דנוך סולן להקת "צלילי העוד",דקלון,רובי חן,משה גיאת וכו' הפרויקט של רביבו עשו בסך הכל קאברים ויופי שהחזירו את המוזיקה הים תיכונית האמיתית למפה אבל אין כמו המקור

 9. 16
  תגובה לפרויקט של רביבו

  אין ולא יהיה כמותכם אלופים ומרגשים שלושה קולות מהממים

 10. 15
  רביב בן מנחם

  נכון שרביב בן מנחם לא שר ורק אלירן וניר שרים!)??

 11. 14
  חפלח

  פשוט מקנא באלה שהיו בחפלות הנאה צרופה

 12. 13
  איןן עלייכם בעולםם

  יואוו אניי מכוורה מכוורה

 13. 12
  הפרויקט של רביבו

  אלירןן הכיי טוב

 14. 11
  פרגון

  מחזירים אותי 30 שנה אחורה איזה תענוג...
  תנו לגדי קצת את המיקרופון אני מתגעגע לקול שלו.

 15. 10
  שירים של תימנים
 16. 9
  שמעו אתם תותחים

  אתם עכשיו בשיא שלכם, תשדלו ותנו לכולם בראש יתותחים !!
  אין עליכם !!!

 17. 8
  אחלה כתבה, מוזיקה לא נעימה
 18. 7
  הפרוייקטאילן פרוייקט של רביבו

  אחלה חפלה נותן חשק להיות שם בקליפים

 19. 6
  המוזיקה נהדרת. הדרת הנשים המוחלטת הרבה פחות
 20. 5
  הפרוייקט של רביבו

  השירים אחלה הקול של הזמרים אחלה מוסיקה אחלה הבעיה היא שהם מגעילים בקטע שלועסים ג'ת זה מאוד מגעיל ומבחיל וכאילו שהם לא שמים לב למה שקורה מסביב לא רואים מצלמה הפה שלהם מלא עלים ומיץ ירוק מגעיל שורה סופית התמנים לא מכירים מה זה בושה .....

  1. השורה הסופית שלך הייתה ממש מיותרת!!!
  2. תגובה ל 05

   כנראה שמעולם לא היית עם בחור שלעס גת, להסתכל על המיץ מרחוק זה לא נחשב, תימנים עושים לך את זה בגלל זה הלכת לראות מופע שכולו תימנים ותענוג גנוב, מה רצית שיעשו על הבמה יסניפו שורות וירקדו זומבה?? תימנים לועסים גת, זה מנהג וזה מקסים, טיפ קטן ממני, תני לבן זוגך ללעוס גת ואני מבטיחה לך שאחרי לילה איתו את תתחילי לגדל גת, ללעוס גת, לשתות את המיץ של הגת ולעשן גת. תהני מכל רגע. לגבי הבושה המדוברת, בושה וחרפה שאת מתנהגת כישראלית טיפוסית שבכל טוב תמצא לא טוב, זו עוד דרך לבקש את כספך חזרה? או איזה פיצוי קטן על עוגת נפש?? בושה אין לך בושה....

  3. מבישה עם המילים שלך. אז מה אם עישנו ולעסו גת. זה לא סמים

   ואת צריכה להבין את ההבדל. כולה חפלה..מה קרה לך

 21. 4
  הפרויקט

  הילדה שלי גם בת שלוש והיא מבקשת ממני כל בוקר להתחיל לה את
  היום עם מה נותר מאלה. היא יודעת כל מילה ומילה וגם כל ציטוט של אלירן בין השירים. אתם פשוט מדהימים. ואני אישית חושבת שזה הרבה יותר מכובד שזה רק גברים. אילו שירים שגדלתי עליהם ואני כל כך שמחה שאתם מחזירים את הנוסטלגיות! בהצלחה!

  1. "יותר מכובד"?! מה בדיוק לא מכובד בנשים?

   אנחנו צריכות להנות מהמוזיקה במחשכי חדרינו?

 22. 3
  מקסים, באמת

  מוזיקה נפלאה. אני אישית גדלתי עליה, אבל הם מגישים את זה בצורה שמזמינה גם את מי שלא. רק אני חייבת לשאול - אחרי שצפיתי בכל הקליפים של המחרוזות ביוטיוב- איך זה שיש שם אך ורק גברים?

  1. צודקת. נראה כמו קליפ מאיראן.
  2. טיפול מונע

   קחי כדור שיפסיק לכאוב
   צרות עין עושה קמטים לעור

 23. 2
  הפרוייקט של רביבו

  גם אני כמו יותר מחצי מדינה התמכרתי לפרוייקט הזה. אתם צריכים לראות את הילדה שלי רק בת 3 מדקלמת את כל המחרוזות. אפילו את המילים שאלירן צועק בין השירים היא כבר יודעת מתי כל מילה מגיעה. לא צריך את קיסריה ולא את היכל נוקיה. אני אומרת שהפרוייקט צריכים להופיע באצטדיון בלומפיד או בטדי.

 24. 1
  מה? אי אפשר לעשות חפלה ולהנות

  בלי לעשן נרגילה, ללעוס גת או לשתות משהו?