האם "מחוברים 2" משעממת?

אולי עוד מוקדם לקבוע אחרי ארבעה פרקים, אך קיים חשש שהעונה החדשה של מחוברים מעט משמימה. האם זה הבמאי שלא יודע לספר את הסיפור?

זה התחיל במנת אדולן כבדה למכורות. כלומר למחוברות. מנה גדושה של שיחת יחסינו לאן. אין מנוס. אין מפלט. אין ספק. אהבה זה כואב. אבל היי, מסתבר שבורגנות זה אפילו כואב יותר. במקום לברוח אל עולם אסקפיסטי שהוא סוד כוחה של הטלוויזיה, נראה שמה ש"מחוברים 2" מבקשת קודם כל מצופיה הוא להתחבר לבני זוגם או בני ביתם. היא מתעקשת שימצאו בקשיי הגיבורים את עצמם. היא מפצירה בהם להסיט את המבט מצפייה במסך לשיחה בסלון, אחד על אחד. לומר, "כן, זה בדיוק מה שקרה לי". "כן, ככה בדיוק אני מרגיש". רולאן בארת כתב על האסטרולוגיה, שהיא הספרות של העולם הזעיר בורגני, וש"אין היא דרך מילוט, אלא עדות ריאליסטית על תנאי חייה של הפקידה, של הזבנית". כך גם "מחוברים 2".

תראו, תראו. אתם חושבים שהסכסוך הישראלי פלשתיני מטריד את גדעון לוי? זה כלום לעומת כמה שמטריד אותו הסכסוך הביתי עם סרבנית הנישואין השוודית שלו. אתם חושבים שסטנדאפיסטים מצחיקים? אמירם טובים גר עם ההורים וזו לא הסיבה שבעטיה הוא אחד האנשים העצובים שתפגשו. אתם חושבים שגבר ששומע 15 אלף איש דלוקים בחפירות זועקים את שמו באקסטזה ואקסטזי, חי בסרט? תראו איך הוא חוזר הביתה (כלומר לאייפון) והחברה שלו חופרת לו את הראש על מגורים משותפים. יכול להיות שהמהפכן האמיתי היחיד שיש לסדרה הזו להציע הוא חנוך דאום. הנה גבר שמבסוט מנישואיו. זה באמת לא מקובל. לא בחיים ובטח שלא בטלוויזיה (ואף מלה על ג'ייסון דנינו הולט. לטובתו).

מחוברים 2, Hot

עכשיו, אחרי שהקריז הראשוני נרגע, ומנת הרגש הציפה את המסך והווריד, אפשר לעצור לרגע ולחשוב בבהירות. אולי עוד קצת מוקדם לקבוע, אחרי ארבעה פרקים בלבד, אך קיים חשש ש"מחוברים 2" קצת משעממת. מחד, זה בלתי מפתיע בהתחשב במשבר האלבום השני המתבקש, מאידך זה לא מפריע בכלל לחכות לכל דקת מסך של סקאזי. האיש שמצליח להוציא פנינים גם מאמבטיה רותחת ("אני מרגיש עכשיו כמו קניידלע") וגם מהורות עתידית ("רוצה ילד? תחתמי כאן כאן וכאן").

הפורמט מצוין ועובד ופורץ דרך וכולי, אין ספק בזה בכלל. מתוך עשרות שעות של חומר גלם אפשר להוציא זהב כמעט מכל אדם באשר הוא אדם, ולא חסרים רגעים כאלה גם בעונה הנוכחית: ג'ייסון דנינו פוגש את אמא שלו, היא שאנטי, והוא באנטי; גדעון לוי בן ה 58 חוגג סקס צפוי עם החברה הצעירה והברגמנית שלו; חנוך דאום החרדתי מבאס את הבן שלו שחוזר מטיול. אלו רגעים שאי אפשר לכתוב אותם או לשחק אותם ברמה כזאת של דיוק, זו רמת אינטימיות שאי אפשר לשחזר בתנאי מעבדה של תוכניות ריאליטי רגילות. אז מה השתבש?

יכול להיות שהמוטיבציה הכלכלית האדירה של המשתתתפים (רבע מיליון שקל על פי השמועות) בעייתית? לא כל אחד יכול להיות בתוך הסיטואציה וגם מחוצה לה, לא כל אחד מסוגל לייצר קונפליקט מרגש, לא משנה כמה משלמים לו. מקובל לומר שבעונה הזו המצולמים מודעים מדי לתפקידם וחלק מהכנות אבד. האם זה המצב? לא בטוח בכלל. לכאורה הכל בסדר. הליהוק בסך הכל טוב. כמו תמיד יש דמויות שעובדות יותר, (שוב, סקאזי, אל תיתן לעולם לקמט אותך, מאן), ודמויות שעבורן ייצרו את כפתור הפאסט פורוורד במג'יק (מההמצאות החשובות של המאה ה 21). אבל ככה זה היה גם בעונות הקודמות.

מתוך "מחוברים 2"

גם בצד הוויזואלי לא הרבה השתנה, הצורה אחידה ויש לה איזה קסם של ביבים (וכאן המקום לשאול, למה למען השם הדירות של כולם כל כך מכוערות, בכל העונות זה היה ככה, לא כולל ננה שרייר. אפילו זו של ג'ייסון ובן זוגו מזעזעת, אני לא רוצה להישמע חשוכה אבל באמת שמגייז ציפיתי ליותר), אבל הדבר הבולט ביותר הוא הפנים. הצופה מוצא את עצמו כל כך עמוק בתוך קלוזאפים שהוא משווע לקצת פרספקטיבה.

הצורה במקרה הזה תואמת את התוכן. בהרבה מקרים חסר הקשר, לא רואים את הריב בין גדעון לוי לחברתו אלא רק את השיחה עליו. רוב הסצינות הן כל כך קטנות ואינטימיות, וכמעט ולא רואים את הדמויות פועלות בעולם הרחב. מוזר שבחרו ללהק גברים מצליחים במקצועם, כל כך קרייריסטים ועדיין מתעקשים להציג אותם כעבדי הלב. לא רואים כמעט כלום מהעבודה שלהם.

לא ייתכן שלא קרו לגדעון לוי דברים מעניינים במשרד. בדוק. יחסים זה הכל? אולי, אבל זה לא מספיק. יש בזה אפילו משהו לא אמין. העדר ההקשר יכול, במקרה הטוב, ליצור פער שלתוכו הצופה מוזג את עצמו, את הריב שלו עם אשתו, את הבעיות הכלכליות שלו, את ההתמודדות שלו עם מחלה, וכל זה קורה גם בעונה הנוכחית, אבל, כמו שמלמדות אותנו העונות הקודמות, אפשר גם יותר.

יכול להיות שאפשר היה ללהק מישהו שאינו קרייריסט מטורף, נניח אבא שמגדל ילדים בבית, או ללהק איזה קולנוען שייתן לונג שוטים מעניינים (אח, איפה פרלוב כשצריך אותו), אבל הליהוק והצורה הם רק סימפטום, מי שאמור לספק את ההקשר, את הלונג שוט, את הפרספקטיבה הוא הבמאי והיוצר, ויכול להיות שזה מה שחסר. זה הרי תמיד אותו סיפור. השאלה היא רק מי מספר אותו. בעונות הקודמות כמעט לכל פרק היתה איזו אמירה, על נשיות, על גבריות, על אנושיות, והאמירה הזו אמורה לנבוע מהבמאי.

מתוך "מחוברים 2"

הסיפורים השונים של הדמויות השתלבו והגיעו לשיא בסוף הפרק ולקליימקס בסוף העונה; הרגשת מובל לקראת משהו גדול, שאם רק תשקיע את המאמץ תגיע בסוף לקתרזיס של הבנה. אז נכון שיש קשר ויש נושא, לפחות לחלק מהפרקים, אבל אין פייאוף, אין מסקנה, באחד הפרקים כל הדמויות מתמודדות עם מוות, אבל מה יש לעמי טיר, שחתום כבמאי על העונה הנוכחית וערך את העונות הקודמות, להגיד על מוות? זו עבודת פרך לביים את מחוברים ¬ מעבר לליווי הדרכה ותמיכה בדמויות ¬ צריך לזהות את הסיפורים, לחלק אותם נכון ולשלב ביניהם, את כל זה עושה עמי טיר, במיומנות של עורך ותיק, אבל בינתיים משהו חסר. איזו סטירה.

תראו כמה הגיבורים כולם מעוררי אמפתיה. שרוטים אבל מה זה סימפטיים. זה כל כך בולט שאם הם היו חמודים יותר הם היו אוגרי מחמד. כוחם של גיבורי "מחוברות 1" ו"מחוברים 1" היה פעמים רבות דווקא במעצבנותם. דנה ספקטור ורן שריג היו הדוגמה הקלאסית: שניהם התחילו את העונה בלתי נסבלים במקרה הטוב ומעוררי אנטגוניזם חריף ומכתבים למועצה לשלום הילד במקרה הרע. עם הזמן למדת להכיר ולאהוב אותם כמו שהם, וזה היה אפקטיבי להפליא ומכוון ביד אמן. במובן הזה אפשר לומר שהדמות המסקרנת ביותר בעונות הקודמות של מחוברים/רות היתה של זו של דורון צברי. למרות שהדמויות צילמו את עצמן, והוא לא הופיע און קמרה, הוא היה הנעדר הנוכח ביותר שידע המסך. המבט שלו היה הלב הפועם של הסדרה.

כידוע, אחרי שתי עונות של מחוברים, דורון צברי החליט לפרוש. אולי הוא רצה את החיים שלו בחזרה. אפשר להבין למה. כדי לעשות סדרה כזאת טובה, צריך להשקיע משהו מעבר לשעות עבודה, צריך לתת דם, יזע ודמעות, צריך שיהיה לך מה להגיד, צריך למכור את נשמתך. יש בזה צדק פואטי, כי זה גם מה שהסדרה הזאת דורשת מהדמויות שמככבות בה, חשיפה, התערטלות, נשמה. אז נכון, רואים שעמי טיר חרש אלפי שעות כדי לנפות את המוץ. אבל בינתיים הוא מספק רק גרעינים של סיפור. הוא עדיין לא אפה מהם לחם.

כאמור אלו רק ימים מוקדמים. תמיד לוקח קצת זמן להתחמם ולהיקשר לדמויות. כרגע אנחנו רק במערכה הראשונה, לומדים על מי הסדרה ומה הקונפילקט המרכזי של כל אחד (סקאזי עם מחויבות, לוי עם זוגתו, דנינו הולט עם בן זוגו, אמירם עם הכסף ודאום עם מפלס הסרטונין הנמוך להפליא שלו). יש עוד תקווה שיתרחש מקרה החתול של שרדינגר ועצם הצפייה במה שקורה בקופסה ישפיע על תוצאות הניסוי (השמועות אומרות שהחתול יוצא חי אבל מאומץ).

עכשיו מגיע המבחן האמיתי, המערכה השנייה ¬ על מה הסדרה הזאת? מה יש לה להגיד? עוד לא ברור. האם היא שוב תהיה על הגבר החדש, שגם כשהוא בוכה וחרד ונרעש ורומנטי זה לא באמת משנה כי בכל מקרה הוא מתעקש לא להתבגר? את זה כבר ראינו. ועכשיו די. תעבירו את השלט ותרשו לי לפנטז לרגע על הספין אוף המושלם: דנה ספקטור ורן שריג, מחוברים reloaded.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 42
  את משעממת וחופרת!!
 2. 41
  מדהימההה

  העונה הזו של מחוברים היא ללא צל של ספק העונה הטובה ביותר שנעשתה עד היום.. הליהוק מעולה התוכן מעניין האנשים מעניינים ... בקיצור עונה פשוט מעולה ! אהבתי !!!!!!

 3. 40
  על מה לעזעזל הכותבת מדברת?!?!

  עונה מעולה! הכי טובה עד עכשיו! נלאה בתכנים רגשיים, עמוקים, נוגעים כל כך בכל אדם באשר הוא בן אנוש!
  כל הכבוד לכם. פשוט תענוג

 4. 39
  עונה מעולה פרקים אינטימיים

  כל הכבוד ! מצפה לעוד

 5. 38
  עונה מעולה

  אני צופה מושבעת של מחוברים וזאת אחת העונות היותר מרתקות של מחוברים/ מחוברות, אני חושבת שג'ייסון מקסים ומרתק.. וסקאזי מעניין וצבעוני..וזה בסה"כ עד פרק 8..בקיצור מחכה לראות עוד פרקים..
  אגב כתבה ארוכה ומייגעת

 6. 37
  עונה מרתקת!!!
 7. 36
  סקאזי מכוער בל העונה פצצה : )

  איזה מכוער סקאזי אבל העונה פצצה : )

 8. 35
  תעשו עלי סדרה אני עובד במצודת זאב עם בכירי הליכוד המושחת
 9. 34
  כן היא משעממת

  בדיוק כמו כל העונות הקודמות שלהתכנית האיומה הזו ובדיוק כמו כל הכתבות הטרחניות שכותבות משועממות כותבות עליה

 10. 33
  על מה את מדברת השם ישמור?

  ישנה סצנה מופלאה בה חנוך דואם מצלם את הילדים שלו יוצאים מכלל שליטה, כאשר הוא מדליק את האור רואים את אחד הילדים משחק באסלה, רק כל 2 דקות העריכה הקצבית של הפרק הזה, שווה כל העונה.
  שכוייח לכל מי שמעורב, ולכתבת, לא תמיד אנטי זה קול

 11. 32
  כולה ארבעה פרקים.. למה יש לקטול? קצת סבלנות
 12. 31
  כשדורון צברי הלך, יחד איתו הלך גם העניין.

  ועכשיו איזה במאי קבלן משתדל לעשות את זה "סביר".

 13. 30
  כשדורון צברי הלך, יחד איתו הלך כל העניין

  ועכשיו איזה במאי קבלן משתדל לעשות את זה "סביר".

 14. 29
  ליהוק בעייתי שמנסה כל הזמן לבדר

  דוד פרלוב? תודלה לאל שאת לא מלהקת - איזה שעמום וחפירות (אני יודעת שזה קרוב לחילול השם בעולם התיעודי ישראליי לומר דברים כאלה) - אבל דוד פרלוב זה לא טלוויזיה טובה!
  אבל אני מסכימה שיש בעיתיות בליהוק מהבחינה הזו שכולם מצליחים בתחומם (מה יהיה אם עולם הסטנד אפ הישראלי אם אמירם טובים זה סטנד אפ טוב?)- וגם עם זה שהם היו ידועים לפני הסדרה (בשל עבודתם ) - אולי צברי צירך להיות עדיין אחראי על החלטות לייהוק סופיות (זכותו של מפיק לא?)

  וגם האם ג'ייסון אמור להיות "הצעיר" של העונה? כי הוא לא נחשב - בכלל יש פה בעיה שהדמויות יושבים, על אותו משבצת - אנשי תקשורת (גדעון, חנוך וג'ייסון - נו באמת) ושני בדרנים (אמירם ואשר) ?

  אני שונאת דמויות "צבעוניות". מה קרה לאנונימיות המרתקת של "מחוברים" - האדם הפשוט (יעני), שהעורך/במאי הוא זה שמספר את סיפורו ולא שאנחנו יודעים כל כך הרבה עליהם לפני שאפילו צפינו בפרק הראשון.

 15. 28
  הכתבה מעט חוזרת על טיעונים שנשמעו אז גם התגובה תחזור על תגובות שנכתבו

  צברי בהחלט מורגש בחסרונו, אך כנראה שגם לו היה נשאר כנראה שהפורמט מוצה בעונת המחוברים הגברים, אחרי החשיפה האישית של שי גולדן ואחרי ההתבוססות של רן שריג בעצמו אי אפשר לחזור ליום במשרד של עיתונאי, כמו שהכותבת דורשת מגדעון לוי. צדק הכותב באתר "פרימה" שגם הציע אלטרנטיבה עכשווית לסרט אישי מאוד בו הבמאי מתעד את עצמו ואת משפחתו "Home Movie" שזכה בדוקאביב. גם לפני כמה שנים זכה בדוקאביב סרט מאוד יפה ומרגש במיוחד עם קטעי יומן וידאו שצילם גבריאל בלחסן. יומן אישי יכול להיות מעניין, תלוי איך עושים ולאן שואפים להגיע. מבחינת מספרי צופים לא בטוח השעונה הנוכחית תהיה כשלון, להיפך כנראה שבתור מוצר טלויזיוני צפוי יותר יהיה להרבה צופים יותר קל איתה ויהיה יותר לשווק אותה.
  מומלץ לקרוא את מה שנאמר ב"פרימה":
  http://primakino.blogspot.co.il/2012/07/home-movie.html

 16. 27
  כמה שטויות בכתבה אחת

  השתעממה לה גברת אלקיים וחשבה מה אכתוב כדי שאשמע מבינה ויודעת טלויזיה . ארצח אולי את הפרה הקדושה והמצוינת מחוברים.
  ללא ספק 4 הפרקים הראשונים של העונה הזאת מעולים ומדויקים כפי שלא נראו עוד כאלה

 17. 26
  כתבה בכח?

  תכנית נהדרת, הכל בסדר, מעניינת מאד, ממש הכרחת עצמך לכתוב בכח?

 18. 25
  אולי זה הכתבת שקל לה מידי לקטול

  מה את רוצה מעניין

 19. 24
  תעשו עלי סדרה אני עודב במצודת אזב עם בכירי הליכוד המושחת
 20. 23
  הסדרה מצוינת, ואת חופרת.
 21. 22
  מדויק. בלי דורון צברי זה באמת סתם.
 22. 21
  המבקר פאתטי

  יש שלב אוטומטי תמיד אחרי שמפרגנים למשהו שהגיע הזמן להיות יוצא דופן ולקטול. קודם כל זה התחיל להיות מרתק כבר אחרי 4 תוכניות וזה כבר משהו. חנוך דאום גאון (ואני שמאלני כן?) וכולם נוגעים ללב.. הכי פאתטי זה שהמבקר מתחיל לתת עצות למפיקים. על דורון צברי שמעת? אין ולא היה ולא יהיה יוצר דוקומנטרי כמוהו בארץ. הוא עולמי. אז תירגע...

 23. 20
  ברור, דורון סימם אותם ואת עצמו. זה מה שחסר לך.
 24. 19
  אולי עוד מוקדם לקבוע??

  את מדברת פה על סיפורי רוחב, על עומק בתכנים אבל העיקר חורצת דעה אחרי ארבעה פרקים.
  אני באופן אישי מרותקת לכל חמשת הדמויות. גדעון וקטרין מרתקים, חנוך דאום הוא הברקה, סקאזי מרב שהוא מגעיל הוא מרתק, אמירם ודורין מצחיקים וכ"כ אמיתיים וג'ייסון.... הכי פחות מדבר אלי כרגע אבל ברור שיש שם סיפור עמוק ומרגש.

 25. 18
  לא מדובשו

  אילו הייתי ערבי פלשתיני, הייתי יוזם קריאה של כלל תושבי פלשתין לגדעון לוי, שתאסור עליו להיכנס ליישוביהם ולכתוב עליהם, מחשש "אמור לי מי סנגורך ואומר לך מי אתה".

 26. 17
  עליבות ,עליבות ,עליבות ...פטתי ומעורר בך רצון לבכות ,ריקנות ופרחיות ....

  אין מילים , אולי מלבד גידעון לוי זאת עליבות בהתגלמותה המושלמת,משחקים אותה כאילו אין ריקנות ,הישראליות / תל אביביות במערומיה ,פשוט עצוב ופטתי!!!!
  המשחק הכאילו ספונטני אל מול המצלמה ,תוסיפו לזה שאלות הרות גורל כגון "מה דעתך עליי,."..תראו אותם ותבינו אוליי לאיזה כיוון אנחנו הולכים ,ריק ,חוסר תוכן ,שעמום וערסיידה - ולא - אני לא מורה ולא שמעון פרס לכל מי ששואל ...עצוב

 27. 16
  רק שידרו 4 פרקים מצויינים, ולך כבר משעמם? לכי תחפרי במקום אחר.
 28. 15
  קצת רספקט

  לא יודע מי זאת הגברת אלקיים, אך הביטחון העצמי שבה היא קובעת את דעותיה המגוחכות פשוט מוציא מהדעת (לפחות זה בהתאם לרמה שהיא מתבטאת). סקאזי הוא קריקטורה עלובה של אחד שלא עוסק בעצם בכלום. מי שמדהים אותי בחוש ההומור העצמי המטורף שלו הוא חנוך דאום. אם כל המתנחלים היו כמוהו - כבר מזמן היה פה שלום עולמי (מבוסס על פרוזק). היום עם כל הפרנויות שלו, אני מנסה לסלוח לו על חיבתו לשרה (עם אישה מדהימה שיש לו, מה נמשך אחרי פרוגי?)

 29. 14
  יצרו את כפתור הפאסט פורוורד במג'יק, ולמזלנו, קוראי הכתבה, גם את הגלגל של העכבר!!

  משוכת דימוים מכול מיני מקומות כדי להיות אינטליגנטית אך נחשפה בערוותה.

 30. 13
  הפירסינג של סקאזי גאוני - קיסם נצחי בפה.
 31. 12
  עונה מעולה! הכי טובה!

  מסוגננת, מפתיעה, מלאה דרמות, סצנות, אין רגע דל. יישר כוח עמי טיר!

 32. 11
  אחלה ביקורת

  צודקת 100%.. עד עכשיו חוץ מסקאזי כולם משעממים. בעיקר חנוך דאום שנורא מתאמץ אבל לא יוצא לו

 33. 10
  וואו, איזה קשקוש, ישר ממכבש הדפוס של החוג ללימודי תרבות
 34. 9
  לא מסכים עם הכותבת

  לדעתי ארבעת הפרקים הראשונים הציגו את המשתתפים בעונה החדשה, ונבחרו הפעם משתתפים מעניינים שיש להם סיכוי טוב להתפתח במהלך העונה. לא נכון לשפוט רק לפי ארבעת פרקים אלה את כל העונה.

  מסכים עם מה שנאמר על העריכה - עריכה דומיננטית יותר הייתה מעדכנת את הכתבה כך שתיראה פחות כמו מאמר של סטודנטית בגילמן ויותר כמו ביקורת מודרנית.

 35. 8
  הדבר הכי מעניין בחנוך דאום זו אשתו. לגדל ארבעה ילדים פלוס בעל אגוצנטרי שמסתובב לה בין הרגליים באיזו התנחלות בשומקום ומושך לה בחצאית כל דקה. שאפו על הסבלנות
 36. 7
  נעלבתי בשמו של גדעון. האיש נפלא הזה מעניין, מרתק, סקסי והעיקר - גם במסגרת העלובה של הריאליטי הטלוויזיוני הוא ממשיך במלחמתו העיקשת לשחרור פלסטין מעול הכיבוש הציונאצי. גדעון - המשך בדרכך והושעת את ישמעאל!
  1. סקסי...?!...מה עניינים שם?!
  2. גדעון מאז הברקס מקתרין התחלת להגיב לעצמך?
  3. מה בדיוק העיתונאי הרציני הזה עושה בקצ'קראי הזה?
  4. מה באמת הוא עושה שם? מקומו בכפר לרעות עיזים
 37. 6
  בקושי עברו 4 פרקים וכבר את

  גוזרת דין מוות על הסדרה? איך את דורשת משהו לאחר 4 פרקים?
  זה קורה רק מתוך חוסר מקצועיות מוחלט וירידה דרמטית ברמה של הכותבים. לאן נעלם מורן שריר???
  באופן כללי, למה לכל הרוחות הארץ התחילו בתהליך רגרסיה מודע ללב הקונצנזוס?

  1. נכון.כןלה 4 פרקים וכבר היא פוסלת
 38. 5
  זו כתבה על מחוברים, לא על מהות הקיום. אפשר לתמצת ולהעלות מחדש?
 39. 4
  זה דווקא טוב העונה . פחות זיוני שכל
 40. 3
  5 מכוערים. אי אפשר לראות אנשים לא מטופחים. דוחים. משעממים.לא מכובדים.

  איך יתכן שלקחו עלובי נפש כאלה ?

 41. 2
  זאת הייתה חפירה אמיתית. איפה העורך? לרצק בחצי!!
 42. 1
  הכתבה של ליאת אלקיים קשה לקריאה. כמו לאכול חצץ.
  1. התשובה לשאלה בכותרת: לא

   עכשיו לכי לשמוע טראנס נצחונות, שלא תשתעממי

  2. מסכים בהחלט

   נשברתי אחרי הפסקה השניה.
   כל שתי מילים יש סימן פיסוק או סוגריים - אי אפשר לקרוא כך!

  3. כמו התכנית שהיא עוסקת בה.