במאי “שומרי הסף” מאשים את ערוץ 1 בהכתבה פוליטית

דרור מורה מותח ביקורת על הדיון שהתקיים באולפן לאחר ההקרנה. גם מנהל מחלקת התעודה של הערוץ, איתי לנדסברג נבו, התנגד לדיון

דרור מורה, יוצר סרט התעודה "שומרי הסף" שהתמודד השנה על פרס האוסקר לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר, מותח ביקורת קשה על החלטת ערוץ 1 לקיים דיון באולפן מיד לאחר שידור הפרק הראשון של סדרת הטלוויזיה "שומרי הסף". הסדרה התיעודית, בת חמישה פרקים, מביאה גרסה מורחבת של הסרט, המבוסס על ראיונות עם שישה ראשי שב"כ לשעבר, והפרק הראשון שלה שודר אמש.

"אני חש שאט נפש מהדיון והאנשים שערוץ 1 העלה לאחר הקרנת הסדרה - אין לי ספק שזו הכתבה פוליטית מלמעלה. גם האנשים שנבחרו לדבר נבחרו בקפידה. במקום לתת לפרק ולסדרה ולראשי השב"כ לומר את דברם, בוחרים בדיון האווילי הפופוליסטי הדבילי ששמענו כבר אלפי פעמים. כולי תקווה שהצופים ברחו לערוץ אחר!" כתב מורה בסטטוס שפירסם בפייסבוק אמש, לאחר שידור הפרק הראשון בסדרה והדיון שהתקיים בעקבותיו באולפן ערוץ 1.

דרור מורה, במאי "שומר הסף"דניאל צ'צ'יק

בדיון באולפן, שהנחו אמיר בר שלום ונועה ברק, השתתפו אפי איתם, יוסי ביילין, פרופ' אפרים ענבר (מרצה באוניברסיטת בר אילן שפירסם מחקר הטוען כי הפרדיגמה של שתי מדינות לשני עמים אינה מציאותית עוד), פרופ' יוסי שיין (ראש בית הספר לממשל ולמדיניות באוניברסיטת תל אביב, החוקר בין היתר את הפוליטיקה של העם היהודי) וחנן גפן, לשעבר מפקד יחידה 8200.

"ברשות השידור אמרו שהם מתכוונים להעלות דיון באולפן כדי לאזן את הסרט, והרגשתי שמההחלטה הזאת נודף ריח פוליטי", אמר הבוקר מורה ל"הארץ". "אבל אנחנו אזרחים בוגרים – למה אחרי סרט דוקומנטרי שבו מדברים שישה ראשי שב"כ צריך דיון שבו פוליטיקאים עבשים חוזרים על אותן קלישאות שכבר שמענו כל כך הרבה פעמים? אני לא יוצא נגד יוסי ביילין וגם לא נגד אפי איתם. בעיני ההחלטה הזאת היא פשוט ירייה עצמית ברגל של רשות השידור.

"בסרט הזה שישה ראשי שב"כ יושבים ומדברים בפעם הראשונה על ההיסטוריה הישראלית, אז בבקשה, יישב כל ישראלי וישפוט את הדברים בעצמו", הוסיף מורה. "למה להכניס לזה פוליטיקה? אני בכוונה התעקשתי לראיין בסרט רק ראשי שב"כ, בלי פוליטיקאים, כי היה לי חשוב שתישמע רק הדעה של הדרג המקצועי. רציתי שהצופה יחשוב, שלא ילעסו לו את מה שראה, שלא ישר יתחילו לפרשן לו. אני מאוד מקווה שבשבוע הבא, אם ברשות השידור יתעקשו לקיים דיון גם לאחר שידור הפרק הבא, צופים פשוט יצפו עד סוף הפרק, עד סוף הקרדיטים, ואז יעברו לערוץ אחר”.

מתברר שבעמדתו של מורה צידד גם מנהל מחלקת התעודה של ערוץ 1, איתי לנדסברג נבו. לפני כחודש העביר לנדסברג נבו מכתב למנהל חטיבת התוכניות של הערוץ, יואב גינאי, ובו יצא נגד החלטתה של ועדת התוכן של הערוץ לקיים דיון באולפן לאחר שידור פרקי הסדרה. "סרט או סדרת תעודה אינו ראיון רדיו שבו מביאים שתי עמדות ומאזנים בשידור חי את הדברים", כתב לנדסברג נבו. "רשות השידור גם לא זקוקה לשומר סף על 'שומרי הסף'. הציבור מספיק בוגר ואינטליגנטי להניח את הדברים בהקשרים השונים של חייו, הוא לא זקוק לפיקוח מיידי על כל מלה ששודרה. לדעתי זה ייראה כפיקוח פוליטי, יעמיד את מנחה הדיון בסיטואציה עיתונאית בעייתית מאוד, כמי שמביא את דבר 'השלטון' ופוגע בחופש הביטוי וחופש היצירה".

לנדסברג גם מתח ביקורת במכתב על כך שההחלטה התקבלה על ידי קבוצה של אנשים שאיש מהם לא צפה בפרקי הסדרה. "נדמה לי גם שהחלטה שהתקבלה מבלי שאיש מחברי הוועדה צפה בפרקים בעייתית מבחינה ציבורית, מבחינת חדירת הדרג המפקח לתחומו של הדרג המקצועי", כתב.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 60
  בדמוקרטיה זכות המילה האחרונה לא שמורה לאף אחד

  מה שכן, מאוד אהבתי את המשפט "התעקשתי לראיין ראשי שב"כ, לא פוליטיקאים".
  מהיכרותי עם שתיים מהנפשות המדוברות, ולא בהקשר של הסרט או הסדרה, לטעון שהם "לא פוליטיקאים" דורש עיוורון במקרה הסביר פחות, או צביעות במקרה הסביר יותר.

 2. 59
  את התקופה, פרטים חשובים ועוד. אפשר להביא

  סרט באורך מלא,אבל הדיון מיותר. צריך להגיע להסדר אבל יש לקחת בחשבון שהנסיבות המדיניות והצבאיות השתנו.

 3. 58
  את התקופה, פרטים חשובים ועוד. אפשר להביא

  סרט באורך מלא,אבל הדיון מיותר. צריך להגיע להסדר אבל יש לקחת בחשבון שהנסיבות המדיניות והצבאיות השתנו.

 4. 57
  את התקופה, פרטים חשובים ועוד. אפשר להביא
 5. 56
  איזון לוקה מבחינה פוליטית ומבחינה מגדרית
 6. 55
  בערוץ 1 אפילו הצלחות המזלגות הסנים והכפות מסדרים בצד ימין
 7. 54
  לשמאל עדיין קשה להסתגל לתום תקופת חיים יבין בערוץ הראשון
 8. 53
  לא נפלנו במלכודת

  לא עלה על דעתי להקשיב לפרשנות של שני הליצנים הקבועים, אחי מה ששומעים בסרט עצמו אין מקום לפרשנות מלומדת, כל מי שמוכן לראות את הסרט והוא קשה להקשבה יודע לנתח את מה שראה ושמע בלי שום פרשן והגיגיו. העיקר שימשיכו להראות את הסרט.

 9. 52
  למה אחרי סרט דוקומנטרי שבו מדברים שישה ראשי שב"כ צריך דיון

  רק על מנת לדעת מה חושבים אחרים על סרט , את דעת ראשי השב"כ ראינו ושמענו בסרט, הדיון הוא לשמוע לדעות אחרות ... מה הבעיה ???

  1. נכון - אחרת איך תדע מה לחשוב?
 10. 51
  שומרי הסף - הדיון שאחרי

  הפרק הראשון מרתק. לא היה שום צורך בפנל שיגיב בצורה שטחית, קנאית,
  מתגוננת ותוקפנית. מחזקת את ידיו של מורה בביקורתו. מי צריך דיון שאחרי?
  אולי פעם אנשים ינסו לחשוב על מה שהם רואים ולא לדקלם את שטיפת המוח
  שהשלטון מעביר לנו מזה עשרות שנים - טיפוח הדמוניזציה של אויבינו (הרי שלום עושים עם אויבים, לא?), האיומים הדמיוניים על בטחוננו (כאילו שכל מטרתה של איראן היא לבנות פצצה שתשמיד אותנו...), אבו מאזן דורש תנאים מוקדמים (תנאי ישראלי הכרה במדינה יהודית - פתטי), אבו מאזן לא פרטנר...
  ואין סוף תירוצים. זוהי הפוליטיקה הישראלית שהורסת כל חלקה טובה וכל סיכוי לשינוי. מחכה בקוצר רוח לפרק הבא (ואולי הפעם יתנו לדברים לדבר בעד עצמם...)

  1. פנל שטחי? קנאי? תוקפני?. במה? סתימת פיות זו שטחיות. זו קנאות.

   נועה. אם יש משהו שטחי, רדוד, קנאי, זו תגובתך. לסרט תעמולה חד צדדי. הפרק הראשון מרתק? אולי אבל מה הקשר של סברה ושתילה לנושא? מורה תירץ את הקשר של הזוועה שקרתה שם בכך שאחד מראשי השב"כ ששירת אז כחייל בסביבה. מורה מביא לתמימים כמוך את כל הלכלוך הקשור בלחימה מבלי להביא את הרקע והסיבות. כמו לעשות זום - אין בחדר ניתוח על הדם, הכאב, החיתוך בבשר החי מבלי להראות את ההקשר. מורה הוא נבל ומסית במימון אירופאי. הוא לא הראשון, הוא לא היחיד, ולצערנו הוא גם לא האחרון.

 11. 50
  כל מילה של דרור מורה - בסלע

  מי צריך את הפרשנויות של המפרשנים כאשר אנשי השב״כ עצמם מביעים בצורה ברורה ובהירה את דעתם. למה צריכים תמיד לטחון עד דק את מה שאני, כצופה, מתרשמת ממנו ודי לי בכך? צודק דרור מורה. הדיון היה לחלוטין מיותר.

 12. 49
  אבל אמרו לנו כל הזמן שהתקשורת שמאלנית.....
 13. 48
  משמעות הדברים שעלו בסדרה

  יש כאן נקודת מפנה, ומי שמתעלם ממסר שעולה מדברי ראשי השב"כ, יעזור לאנשים הלא-נכונים להוביל את המדינה למקום רע. הרי גם אם אתה ימני בדעותיך, כשאתה שומע אישים אלה - לא ייתכן, שתהיה אחרי ההקרנה באותו מקם שהיית בו קודם. איזשהו שינוי חייב לנבוע מסדרה כזאת! זה לא דברים בעלמא ומהמקום שבו הם עמדו - לא היה אף אחד שדיבר אחרת!

  1. It's too late…

   It's too late…

 14. 47
  עבור דרור מורה, כמו עבור חרדים או שמאלנים, יש רק אמת אחת, שאין לדון בה או להרהר אחריה...
 15. 46
  תועמלנים שונאים ביקורת - במיוחד תועמלנים שהצליחו למצוא כמה קשישים עוברים ובטלים, ולערוך את דבריהם כך שנובע שישראל חייבת, פשוט חייבת, להעביר מייד את גבעות נתב"ג וגגות קלקיליה לידיהם המסורות של חוליות השיגור של עז א דין אל קסאם... אז לא, חבוב. תקרא לתעמולה שלך "דוקומנטרית" כמה שתרצה. ראוי גם ראוי להסביר לצופים את האמת הפשוטה ואת הסיכון העצום שגלום באג'נדה שאתה משרת. מה יש, חבוב? פוחד מהאמת?

  תועמלנים שונאים ביקורת - במיוחד תועמלנים שהצליחו למצוא כמה קשישים עוברים ובטלים, ולערוך את דבריהם כך שנובע שישראל חייבת, פשוט חייבת, להעביר מייד את גבעות נתב"ג וגגות קלקיליה לידיהם המסורות של חוליות השיגור של עז א דין אל קסאם... אז לא, חבוב. תקרא לתעמולה שלך "דוקומנטרית" כמה שתרצה. ראוי גם ראוי להסביר לצופים את האמת הפשוטה ואת הסיכון העצום שגלום באג'נדה שאתה משרת. מה יש, חבוב? פוחד מהאמת?

  1. בדיוק ככה. וראיתי הסרט במלואו

   הסרט כולו מתעד תגובות ישאליות על טרור ערבי ולא מראה שום תיעוד ממעשי הרצח והזוועה של מחבלים בילדים נשים ואזרחים ישראלים. דוגמא בולטת. האירוע בקו 300. מראים את הערבי העזוק(שא"כ ירו בו ) ולא מזכירים את הקרבנות שלנו באותו אירוע.

  2. גם אני ראיתי את הסרט

   ומה שאמרתם שניכם זה בולשיט בריבוע.

 16. 45
  לא תקום לעולם מדינה פלישתינאית

  דרור שלום לך עים חשבת להביא לשינוי בתפיסת החשיבה של רוב עם ישראל בנוגע להקמת מדינה פלישתנית לצד מדינת ישראל טעות מרה בידך לא יעזרו לך 6 ראשי שבכ ולא 10 ראשי ממשלה לשעבר אנחנו מחנה הימין ניצחנו בגדול בא ניראה אותכם מפנים 350000 יהודים מיהודה ושומרון. דרור אתה ושכמותך יכולים רק להמשיך ולפנטז עים כל מיני הזיות אוטופיות שעבד עלהם הקלח מיזמן, עיצה לי אליך ולהזוים שקמותך עבור להיתגורר בארופה מעוז האיסלם בקרוב..

 17. 44
  דיון הפך ללא לגיטימי??

  חופש הביטוי של השמאל מאוד ברור. אנחנו מדברים אתם מקשיבים, כל דבר אחר זו דיקטטורה. מדהים. כנראה שהבמאי התרגל שנים ארוכות מדיי לסביבה שתואמת את דעתו ולא הפנים ערכים אמיתיים של דמוקרטיה וחופש ביטוי.

 18. 43
  בלי קשר ל"כן דיון-לא דיון", האיכות של הדיון היתה מתחת לכל ביקורת-

  זוג המנחים לא היה מסוגל להשתלט על אף אחד מחברי הפאנל, הם נתנו להם לענות ללא קשר לשאלות שנשאלו ונראו בגדול כמו זוג עכברים מפוחדים שנקלעו לסיטואציה מאד לא נעימה. במידה ויהיה דיון נוסף שבוע הבא אני מאד מקווה שלפחות יביאו אנשים מקצועיים לנהל את הדיון. אפילו בערוץ הראשון זה לא חסר. אנשים כמו איילה חסון או עודד שחר לדוגמה עולים בכמה רמות על הפלקטים שהוצבו אתמול באולפן.

 19. 42
  ראיתי את הדיון המפגר

  זה היה אחד הדיונים הכי מבזים שראתי בחיי. שני המנחים אולי מסוגלים לקרוא מטלפרומפטר אבל לנהל דיון אין להם שום כישורים. זוג נעליים.

 20. 41
  The Gatekeepers

  To call the movie "leftist" is simply wrong. None of the people interviewed is a politician. They all worked in the service of Israeli governments and they simply know from within how things look. So they spoke!

  It is an impressive movie with subtlety and complexity.

  We should hope for more like Dror Moreh and the courageous people who spoke with him .

 21. 40
  עשית סרט חשוב שלא נוח לכל מיני אנשים לראות don't confuse them with the facts כמו שנתניהו הכריז שלא יצפה בסרט כך גם אחרים שצפו או לא יפסידו את המסר החשוב שלי - ואוי לנו
 22. 39
  ערוץ 1 הוא עדיין ערוץ ישראלי ולא ערוץ ש האו"ם , לידיעת דרור מורה שהוא בכלל שייך למחנה השלום הסורי או הפלשתינאי
 23. 38
  חופש דיבור,הלו?

  הבמאי כ"כ מלא מעצמו שהוא באמת מאמין שאין יותר מה לומר אחרי שרואים את היצירה השמיימית שלו.זהו.הסרט הגאוני שלו זה הדבר באולטימטיבי.
  כמה אופייני לפלצנים האלה.

 24. 37
  "השטחים - נטל או נכס ?"

  פחחחחחח

 25. 36
  יש תמורה לאגרה (חח..)
 26. 35
  ראשי השב"כ לומר את דברם האווילי הפופוליסטי הדבילי
 27. 34
  מייד כשראיתי שיש "דיון" ומי הפאנל

  העברתי מייד לערוץ אחר .
  ממליץ לכולם לנהוג כך שהרייטינג של העאלק דיון יהיה 0

  1. בדיוק כך. לא חייבים לראות את הפאנל, אבל זכותו של ערוץ 1
  2. בדיוק כך. לא חייבים לראות את הפאנל, אבל זכותו של ערוץ 1
  3. אכן בטטה.
 28. 33
  ליצירה יש חיים משלה..

  במאי “שומרי הסף” מאשים את ערוץ 1 בהכתבה פוליטית בעוד הסרט שהוא ביים הוא בעצמו סרט שמנסה להכתיב את הדעה הפוליטית של מר מורה עצמו .
  מר מורה מנסה באמצעות הסרט/סידרת TVלשכנע אותנו שהסכמי אוסלו קרסו בגלל הפעילות של הימין הקיצוני (ולא בגלל המדיניות הדו-פרצופית והאלימות הרצחנית של הפלסטינים) . הבעיה היא שהוא לא מבין שמהרגע שיציר כפיו נמסר לצפיה בציבור , הצופים עצמם יסיקו ויקבלו את המסקנות שלהם בעצמם - והלקח שיפיקו לא יהיה זהה דווקא לכוונתו המקורית של הבמאי .

 29. 32
  בר שלום הגברת ברק שליחות עוזר המנכל ע צלם זליג

  והו הזרועה של ביבי ברשות השידור שאמורה להיוח ציבורית .

 30. 31
  אכן ברחנו

  ראיתי את הפרק, המאלף מאוד, והתחלתי לראות את הדיון. ברחתי כששאלו אם השטחים הם נטל או נכס. הבנתי אית הכיוון. הסרט היה אלומת אור הל כתם חשוך. השאר היה העליבות הרגילה וחסרת הכישרון האופיינית לערוץ 1 (HIS MASTERS VOICE)

 31. 30
  מה מבינים אנשי שב״כ בפילוסופיה של היחסים בינינו לבין הפלסטינים יותר מהאזרח הרגיל

  אסור לבקר את הסרט שלך? אסור לומר שהוא מוטה פוליטית? אסור לומר שהצגת תמונה המעוותת את המציאות בכוונת תחילה? אסור לומר שהבאת את אנשי השב״כ שלא יודעים איך פותרים סוגיה פוליטית בדרך שהם מכירים כאילו הם אלה שיודעים משהו יותר ממני ה״קטנה״? מה אתה יודע על ידיעותיהם של אזרחי ישראל דרור? אולי לא כלום?
  הסרט שראיתי אתמול בפעם השנייה היה קשה לי לצפייה אפילו יותר מאשר בפעם הראשונה, הוא שוב הטיח בפני עד כמה מסכן וכבוש ה״עם״ הפלסטיני ועד כמה אנחנו עם כובש ואכזר ולא רק שלא היא, אלא ההיפך הוא הנכון.
  הסרט לא מספר את הסיפור האמיתי, באיזו אכזריות הגיבו הערבים על תוכנית החלוקה שאותה קיבלנו כדי לחיות בשלום כשכנים, איך ערבים שעבדו עם אמא שלי בדואר ביפו הגיעו אחרי ההחלטה באו״ם על תוכנית החלוקה עם סכינים והודיעו ליהודים שישחטו את כולם. חכו חכו אמרו ה״מסכנים״ שמופיעים בסרט שלך.
  מה רואים אנשי השב״כ אחרי מלחמת ששת הימים שגם היא נכפתה עלינו? הם רואים את אכזריותה של המלחמה שנועדה על פי דבריהם להלביש אותנו בשמלה השחורה?
  הם רואים את האבדות שלנו? הם רואים את החיילים שלנו שנאלצים שוב ושוב להדוף אוייב שלא מכיר בריבונותנו על ארצנו?
  האדמות שהתגלגלו לידנו נמצאות בחזקתנו עד שיכירו הערבים בריבונותו של העם היהודי על הגבולות שיסוכמו בין הצדדים, מדוע אינך רוצה שכך יהיה? מדוע נזקקת לאנשי שב״כ שיסבירו לנו למה כדאי לנו לצאת משם בלי לעמוד על כך שיכירו הם בנו כמדינה ריבונית יהודית שאין להם מה לחפש על אדמותיה יותר, הא?
  הסרט שאתה הבאת לא נועד להסביר את המצב לאשורו דרך אנשי שב״כ שלא מבינים שהמציאות בשטח משקפת פילוסופיית חיים ערבית מניפולטיבית של יורים ובוכים, כי אינם פסיכולוגים, או פילוסופים ואינם מבינים מדוע ולמה לובשת הזברה פיג׳מה.
  כי הם רואים מלחמה סיזיפית שנמשכת עשרות בשנים ולא נגמרת בזכות תותחים וחושבים שיציאה מהשטח הוא הפתרון היחיד שנשאר לנו כדי לגמור עניין.
  אני אומרת לך דרור שטעות בידם! רק עמידה חד משמעית על כך שכדי שהם ישבו על אדמה שתשויך להם הם צריכים להכיר באדמה יהודית שתשויך לנו ולא נסכים לצאת משם רגע אחד קודם  1. למגיבה 30. יפה כתבת. נדמה שאנשים שוכחים שיש גם רקע וגם מטרה להמצאותנו בשטחים

   והסרט עוזר להשכיח את זה. הסרט חד צדדי. אני מניח שזה קשור גם למקורות המימון האירופאיים שלו וגם לאהדה הצפויה לסרט המציג את ישראל כצד הרע של הסיפור. זה מסתדר טוב עם מסע ההסתה כנגדנו בקרב חוגים רבים בחו"ל הממלאים פיהם מים מול עוולות של אחרים. סרט אנטי ישראלי הוא מתכון בטוח לאהדה ופרסום. דרור מורה מוסיף שמן למדורה וקוטף את הפירות.
   עמי איילון, כפי שפורסם היה מי ששכנע את שאר ראשי השב"כ להתראיין. עמי איילון הוא מובילי יוזמת ז'נבה. לא היותו ראש שב"כ גרם לדעותיו, הוא הגיע כזה. אברהם שלום מודה שהוא ושמיר היו ם משני צידי המתרס האידאולוגי והפוליטי. כרמי גילון היה ונשאר איש שמאל שהפעיל את אבישי רביב, כתב תזה על "פרופיל הרוצח הצפוי של רבין ובו תיאר: "תימני דתי קטן" הרבה לפני שיגאל עמיר עשה את זה. אלה שלושה שדעותיהם האידאולוגיות הנוטות לשמאל ידועות ולא השירות בשב"כ הוא הגורם להם. גם לגבי האחרים לא היו קודם "חברי מרכז ליכוד". אבל דרור מורה שמטרתו המוצהרת אי להשפיע על דעת הקהל מטעה את הציבור כשהוא משתמש ב "מומחים המתאימים". המינימום שצריך להיות הוא הפורום שידון ויחשוף את מה מה שדרור מורה הסתיר בסרט.

 32. 29
  עוד דביל שרוצה להכתיב אך להעביר את הפרופגנדה שלו
 33. 28
  שוב השמאל סותם פיות!!! מתי תלמדו מה זה חופש ביטוי אמיתי? ולא רק סטליניסטי כפי שאתם ?

  טוב שהיה דיון וטוב שיהיו עוד ועוד דיונים.

 34. 27
  איך הסכמת לשידור בערוץ 1 ?
 35. 26
  כמה טיפוסי לשיח הישראלי

  כמה טיפוסי לשיח הישראלי להושיב באולפן הטלוויזיה בעקבות סרט חשוב ומעורר מחשבה זוג שדרים שמחשבתם אינה מגעת אל מעבר ל"השטחים נכס או נטל?" זוג אנשי צבא בדימוס שפיהם מפיק מנטרות נדושות, שני אנשי אקדמיה המתאפיינים בהעדר כל מחשבה יצירתית, ואת יוסי ביילין ולקרוא לזה "דיון".

 36. 25
  מדוע לא כתבתם ביקורת על שומרי הסף ?
 37. 24
  איפה אני מצליח להשיג את הסרט הוא לא באינטרנט..

  אם זה קטע אידיאולוגי אדון במאי, תעלה אותו ליוטיוב, כך כולנו נצפה בו ולא בערוץ 1...

 38. 23
  הבמאי הזה עושה יח"צ על הגב של מדינת ישראל

  במאי אלמוני שלא הכירו אותו, עד שעשה סרט שמאלני כדי להתחנף לגויים והקים קול צעקה כדי שכולם יכירו את הבמאי האלמוני הזה שצריך להחזיר אותו מהר לאלמוניותו כי הוא מסוכן לבטחון ישראל

 39. 22
  הנושא הוא פוליטי ואין פסול בדיון פוליטי,המשתתפים הם דמויות ראויות

  אפשר לחשוב ש"לונדון-קירשנבאום" אינם מוטים פוליטית.
  אפשר לחשוב שיוסי ביילין הוא איש ימין קיצוני.
  המאמר מבהיר שחופש הביטוי שמור רק לאגף השמאלי של המפה, איש ימין פסול להופיע בשידור הציבורי.
  לא "אנשי מקצוע" יקבעו את המדיניות, ואין חובה להסכים אוטומטית עם דעותיהם של "אנשי מקצוע". אין לרמטכ"לים לשעבר ו/או לראשי שב"כ ומוסד שום מונופול על פרשנות המציאות.

 40. 21
  סרט חשוב, רצוי שכל אזרח בארץ יראה אותו. חזק מכל "דיון"
 41. 20
  סרט חשוב, רצוי שכל אזרח בארץ יראה אותו. חזק מכל "דיון"
 42. 19
  הפנל יכול להרוס את שומרי הסף

  לדעתי הפנל היה טיפשי מאוד.

 43. 18
  'דרג מקצועי' "חף מפוליטיקה" הרשה לי לגחך
 44. 17
  ומי אחראי על תיק רשות השידור????
 45. 16
  ביבי נלחץ

  ועוד בעניין שומרי הסף. ביבי כבר הצהיר שלא יצפה בסרט הזה ואני שאלתי את עצמי איך זה עובר כל כך בשקט שערוץ אחד מודיע שישדר את זה. והנה התשובה. הדרך הטובה ביותר למסמס את דברי ראשי השב"כ היא להתחיל להתווכח "שטחים כן או לא". וכנראה, זה הלחץ שהופעל מהפחדנים העלובים במשרד ראש הממשלה ורשות השידור עם יוני בן מנחם התכופפו, נכנעו, הורידו ראש וצייתו. חבל, חבל. אני מקווה שבשבוע הבא יחסכו זאת מאיתנו.

 46. 15
  דרור מציג דוגמא קלאסית של קוזק נגזל...הוא מסכים (יפה מצדו) שישדרו את הסדרה בערוץ הציבורי אבל רק כמו שהוא רוצה שנשמע. דיון ? מה פתאום דיון על פאר היצירה הסמאלנית ? אין בסדרה שום 'ריח פוליטי' רק צחנה פוליטית זועקת לשמים. מה אתה מפחד שהציבור הרחב ישמע מה באמת עומד מאחרי היצירה 'האובייקטיבית' שלך ?
  1. ראיונות עם ראשי שב"כ נטו - "סמול"? האם יתכן שאבי ש. לוקה בנפשו?

   אבי ש ראית את הסדרה? זה שאתה לא ב"סמול" אלא בימין אומר שכל מי ששם איתך בעל מבנה מנטלי כמו שלך? מדובר בראשי השב"כ - סביר שעשו "קצת" יותר ממך למען העם שבציון. אפסיותך עולה מכל מילה והגיג. שלך. יצירה אוביקטיבית? היא מייצגת את השב"כ במשך 50 שנה - מה פחות "סמול" מראשי השב"כ? לטימטום אין גבול.

  2. ראשי השבכ היו/הם "שמאלנים"? - הימין השתגע לחלוטין !
 47. 14
  ואכן כך צריך היה להיות

  צודק דרור מורה בטענתו ואכן, בשבוע הבא אעבור לתחנה אחרת אם יביאו את העניין לאפי איתם וכל השאר. לא היה שום חידוש בשיחה הזאת וחוץ מלספר לנו על השסע הבלתי פתור כאן, שגם הוא ידוע, מה למדנו?

 48. 13
  אכן בחרנו לערוץ אחר

  אחרי הצפייה בפרק חשבנו שיהיה דיון מעניין אבל קיבלנו את אותו דיון נדוש משעמם וידוע מראש ואכן הריהו מהר לערוץ אחר

 49. 12
  בסרט המצויין מדברים שישה ראשי שב"כ שמונו ע"י הממשלות בישראל ובארבעה העשורים האחרונים אלה הם בעיקר ממשלות הימין אז לשם מה היה צריך דיון "מאזן" באולפן? ולאחר הצפיה בפרק הראשון כ"כ צבט הלב שראש הממשלה מסרב לראות את הסרט.

  לא פלא שראש הממשלה מציין שלא ראה את הסרט ובמאמר מוסגר ציין שגם לא יראה.הרי ראשי הממשלה הנבחרים מיטיבים לקבור את הראש באדמה ולא לראות נכוחה את חורבן הבית. אנו הולכים ומתקרבים לט' באב אולי מוטב שראש הממשלה כן יראה את הסרט או לפחות יראה את הסדרה שתשודר בערוץ 1,שהרי מדי שנה, בתשעה באב, אנחנו שבים ומתווכחים מי אשם בחורבן הבית. לצורך העניין נשלפות אז מן הנפטלין כל מיני מעשיות חביבות, על קמצא ובר קמצא, על אשת הנגר, על התרנגולת והתרנגול ועוד כיוצא באלה הסברים מעמיקים וממצים, שמתירים את כולנו פעורי פה בעליל אך בערפל היסטוריוסופי מסויים.מאחר ומטרתם של סיפורים אלה אינה ספרותית אלא תעמולתית:להסיר את האשמה ממי שגרם לחורבן ולהטילה על אחרים.מי שהמיט עלינו את חורבן הבית היו חבורה של קיצוניים דתיים,קנאים ואלימים,שהשתלטו על היישוב היהודי דאז,רצחו והשמידו,גרמו לאובדן חיים,לגלות וחורבן.אבל הסיפור הזה מטיל את האשמה על העם כולו,ומסית אותה אל רמתם המוסרית של סתם פרטים בו,ואכן אותם קנאים נחשבים עד היום לגיבורים,ועל שמות מנהיגיהם-אלעזר בן יאיר,יוחנן מגוש חלב -נקראים היום רחובות בערי ישראל,ורבי עקיבא הוא לנו דמות מופת ולא מי שפעל נגדם והצליח לשמור על קיומו הרוחני של העם על אף החורבן:יוחנן בן זכאי.

  כיוון שאני חש אחריות מסויימת ביחס לדורות הבאים, אני סבור שמן הראוי לחסוך מהם את העירפול הזה בנוגע לחורבן שלנו. הרי ברור שבעוד אלף או אלפיים שנה הם יצומו לזכר חורבננו, ינעלו נעלי התעמלות ויתווכחו מדוע חרבה ישראל. והרי איננו רוצים שיסבלו כמונו מכל מיני אגדות חסרות שחר, מצוצות מן האצבע, קלוטות מן האוויר, שמנסות להסביר מדוע חרבנו. על כן אני מציע להכין למענם פתק קטן, להטמין אותו בבקבוק שייקבר בגנזך המדינה, ובו, לשם שינוי, תיכתב האמת. ובכן, דורות באים יקרים, באשר תהיו, שימו לב: הבית השלישי נחרב כי כל ממשלותיו, זו אחר זו, נגררו אחרי קומץ קיצוני, משיחי ואלים של מתנחלים. הוא נחרב כי השקיע את כל אונו ואת כל יכולתו ואת תעצומות נפשו בכיבושו של עם אחר. הוא נחרב כי הניח ליסודות פרימיטיביים להשתלט על חייו. הוא נחרב כי לא הפריד בין דתו ומדיניותו. הוא נחרב כי לא קמו מספיק מנהיגים חכמים ואמיצים.

  1. נכון, מרגש וכואב כל כך.
  2. טקסט מרשים ומרגש יובל. תודה!
  3. טקסט מרשים ומרגש יובל. תודה!
 50. 11
  סידרה מעולה. דיון גרוע. חבל שמקרינים אותה בערוץ הלא נכון.
 51. 10
  כשדרור מורה מאשים בהטיה פוליטית זה כמו שאסד מוציא אזהרת מסע לטורקיה. אולי כדאי שמורה יפסיק לסתום פיות ויחזור לעשות סרטים כושלים, רצוי לא על חשבוננו.
 52. 9
  דמעות תנין. שדרור מורה יפסיק לנסות לסתום פיות
 53. 8
  נטשתי את הדיון אחרי 5 דקות כשראיתי את ה"איזון" בבחירת המשתתפים. הדיון שימש במה לאותם אנשים להביע אותן דעות מבלי להתייחס לסרט שהוקרן.
 54. 7
  זה מה שקורה שנותנים לערוץ ציבורי שהפך לחינמון שני של הביבי וחונטת השלטון המושחתת שלו להקרין סדרה יקרה מפז. אסור היה לתת להונים הללו את הרשות לגעת בחומר הזה, ולטנף אותו כפי שרק ערוץ 1 חינמון הביבי, יודע לעשות.
  1. "חונטת שלטון" ?!?!? חתיכת דמגוג !!! הנה סוד קטן בשבילך...רק לפני חודשיים וחצי היו כאן בחירות ! זה שאתה ומר דרור מורה לא מרוצים מהבחירה של הציבור הרחב זאת בעיה אחרת.
  2. זו לא בעיה אחרת זו הבעיה העיקרית בגללה נהגר מכאן
  3. כרטיס לכיוון אחד

   נא הקפד לקנות כרטיס לכיוון אחד ואל תחזור.

 55. 6
  שמאלנים יקרים, הפסיקו להשתיק את הביקורת שאינה מוצאת חן באזניכם

  ראשי השב"כ שראיינת דיברו בסרט, ואתה ערכת. האם זוהי האמת ואין בלתה? כבר אסור לדבר? זו תורה מסיני?
  צורה לך דרור מורה. במקום לעמוד מול ביקורת אתה מזיל דמעות תנין...

 56. 5
  אירוניה: "והרגשתי שמההחלטה הזאת נודף ריח פוליטי".. דרור, ראיתי את הסרט, וההרגשה היחידה שאיתה יצאתי היא שלא היה ניתן לראיין את ראשי השב"כ בצורה שמאלנית יותר, אם הייתי אזרח זר הייתי חושב שדתיים לאומיים הם כלל לא חלק מאזרחי המדינה כי אם קבוצת גרילה משוגעת, אני מאשים אותך לא רק בהטייה פוליטית קשה, כי אם גם בשנאת הזר לך, קשות עצמך..
  1. נכון הדתיים הלאומיים אינם חלק מהעם הציוני. מה לא ברור פה?
  2. קשוט

   בור

 57. 4
  "אני בכוונה התעקשתי לראיין בסרט רק ראשי שב"כ, בלי פוליטיקאים, כי היה לי חשוב שתישמע רק הדעה של הדרג המקצועי. רציתי שהצופה יחשוב, שלא ילעסו לו את מה שראה, שלא ישר יתחילו לפרשן לו. אני מאוד מקווה שבשבוע הבא, אם ברשות השידור יתעקשו לקיים דיון גם לאחר שידור הפרק הבא, צופים פשוט יצפו עד סוף הפרק, עד סוף הקרדיטים, ואז יעברו לערוץ אחר”.
  1. דרג מקצועי? רק החלק הפוליטי מצד סמול. והמחשבה שאלה היו ראשי השבכ גורמות לי למחשבות נוגות ולא מאמין שהמדינה עדיין מתפקדת. קללת עמנו היא הסמול.
 58. 3
  מורה ממש אדם ליברלי לא יכול לשמוע עמדות נוגדות
  1. לא! אם קראת את הכתבה כאן, הוא בפירוש מזכיר בנשימה אחת את ביילין ואת איתם, אלא שהוא כועס על שפגעו ביצירה שלו באמצעות הדיון המיותר.
 59. 2
  זה היה דיון מביש. ברמה של פוליטקאים פלקטים
 60. 1
  הפוליטיקה נוטפת מכל מילה מילה של "שומרי הסף" גם איש שמאל כביילין ועוד שמאלנים ישרי דרך, ראו איך מוכוונים שומרי הסף לדקלם כי יש אשם אחד בטרור " ואלה היהודים הקיצונים מימין, רק פרט אחד נשכח שהם נשפטו, ואין יותר טרור רצחני מסוג זה אצל הקיצונים היהודים, בניגוד גמור לטרור הפלשתיני הרצחני, שגובה חייהם של ילדים נשים ואוכלוסיה אזרחית עד לרגע זה, בנערי הגבעות יש לטפל בחומרה אם הוכחה אשמתם, הם פרובוקטורים ועברייני אבל לא רוצחים כאילו שרצחו אב ותינוקו , נכון לרגע זה נאבקת תינוקת על חייה תוצאה של טרור פלשתיני. הסידרה , נועה להכפיש מתוך נקודת מבט פוליטית קיצונית שפוגעת בבסיס קיומנו.וטוב שצופי ערוץ 1 ידעו מיהו דרור מורה ולאן הוא מוביל את הבמדינה.

  שלום ראש השב"כ הישווה אותנו לנאצים,
  השוטה תירץ את ההשוואה כי ה"וורמכט" הצבא הגרמני לא היה נאצי, המחקרי העדכניים מוכחיכים את ההפך הגמור. ודרור עוד מעז לפתוח את פיו על פוליטיקה???

  1. לאן דרור מורה "מוביל את המדינה"?! מה הוא, ראש הממשלה? הוא עיתונאי, דוקומנטריסט. ומדבריך נודף ריח פאשיסטי של סתימת פיות

   מהו "תג מחיר" אם לא טרור? אל תיתמם

  2. האמת מאוד כואבת לאנשי הימין.

   שעושוים כל מאמץ על מנת להשכיח את התפקיד של ההתנחלויות ושל הטרור היהודי בליבוי הטרור הפלסטינאי (לכן, אגב, הפכו המתנחלים את ברוך גולדשטיין לגיבורם האמיתי ובנו לו אנדרטה כל כך מפוארת).
   ההתנחלויות הן הגורם המרכזי לטרור הפלסטינאי ואילו שבנו אותן ואלו שיושבים בהן אין הם חפים מפשע ודם רבים רבים על ידיהם.

  3. קוראים שמעונינים להבין את מהות השיבוש בתהליכי החשיבה שמייצר השקפות פוליטיות ימניות מוזמנים לקרוא את הדברים של המגיב הנ"ל, ולשים לב במיוחד למשפט: "וטוב שצופי ערוץ 1 ידעו מיהו דרור מורה ולאן הוא מוביל את המדינה". זו בדיוק הנקודה: הימין הישראלי חי בעולם מדומיין שבו דרור מורה מוביל את המדינה - לא בנימין נתניהו ויאיר לפיד, לא נוחי דנקנר ויצחק תשובה, דרור מורה.

   זה גם אותו עולם דמיוני שבו שמאלנים שכותבים מאמרי דעה בעיתון פוגעים בדמוקרטיה, כי הרי בבחירות הצביעו הבוחרים לממשלת ימין (נגיד...). לשיטתם של אותם ימנים, מי שבאמת שולט במדינה הם כותבי מאמרי דעה בעיתון ובמאי סדרות תיעודיות.

   באתר חדשות אחר, בתגובה לידיעה באותו נושא, הסביר טוקבקיסט אחד שכל ראשי השב"כ הם שמאלנים, כי מי שבחרו אותם לתפקידם כולם שמאלנים. זה שכל ה"שמאלנים" הללו הקפידו ליישם את המדיניות המועדפת דווקא על הימין, ואפילו על הימין הקיצוני - זה לא באמת נחשב. מה שקובע לדעת הימין בישראל זה מה אומרים בראיון, לא מה עושים במציאות.

  4. הטרוריסטים היהודים נחונו בידי נשיא המדינה דאז ושוחררו מיד
  5. לאנשי ימין לא כואב כלום
  6. ספרת כמה ילדים פלשתינים נרצחו מאז יוני 67?

   ע"י צבא ההגנה למתנחלים וע"י המתנחלים עצמם?