בדיחות גסות בגיל השלישי זה בסדר

על פניו, "שיגעצים" היא תוכנית שבאה להראות שיש זקנים אחרים, תוכנית המתיחות הזאת בסך הכל מוכיחה שהעולם שייך לצעירים שלועגים לקשישים

בסדרה "נבלות", על פי נובלה של יורם קניוק, יצאו שני קשישים למסע רציחות אחרי שנמאס להם שהצעירים גנבו להם את העולם ולא סופרים אותם. "שיגעצים" היא תוכנית מתיחות שבה הקשישים יוצאים למסע נקמה, אלא שבמקום לרצוח את הצעירים, הם עושים להם שיגועים מטופשים. למשל, זקן מבקש מבחורה צעירה בקניון שתצלם אותו רץ ואז הוא הולך הצידה וחוזר עירום; קשיש פותח בשיחה עם שתי צעירות על ספסל בזמן שהוא מחכה לחברה שלו ואז מתגלה להן ולנו שהחברה היא צעירה בלונדינית; זקנה בשדה התעופה מציעה לבחור צעיר להצטרף איתה ל"מועדון השחקים" (כלומר, שישכב איתה במהלך הטיסה). רוב המתיחות מתבססות על המתח שבין התנהגות "זקנה" להתנהגות "צעירה" ולמעשה בין החיים (אוכל, סקס, הומור) לבין המוות (לשבת על ספסל ולהאכיל יונים עד שהוא יגיע).

על פניו, "שיגעצים" היא תוכנית שבאה להראות שיש זקנים אחרים. שלא כולם נרגנים, משתעלים ותוקעים את התור בסופרמרקט. הנה, יש זקנים חרמנים, יש זקנים עם פה מלוכלך, יש זקנים שובבים ויש כאלה שאוהבים מתוקים (וחותכים עוגה לחצי במכת קראטה). אם רק נקשיב להם, אם לא נתעלם ונפנה מבט, אם נסתכל להם בעיניים, נוכל לראות את ניצוץ החיים שעוד לא כבה ואת התבונה הממזרית שהם צברו לאורך השנים. אבל לא זה המקרה.

העולם של "שיגעצים" מתייחס לקשישים בדיוק כמו העולם של "נבלות" - הוא לא סופר אותם. כשהנמתחים הצעירים נתקלים בהתנהגות השערורייתית של הזקנים, הם צוחקים צחוק מופתע ונבוך ומחכים שהשטות הזאת תחלוף. הם בטח חושבים לעצמם: "טוב, עוד זקן מטורלל". הרי לקשישים מוותרים על הכל. קשישים יכולים לעשות דברים כאלה כי הם לא באמת פקטור בחברה - רואים אותם כעדר של מבולבלים עם חצי ירך שבורה בקבר. הנמתחים בתוכנית לא מזדעזעים. הם מביעים רגשות רכים - השתוממות, שעשוע נבוך, חמלה. בהתאם, גם הצפייה בתוכנית היא חוויית פרווה.

"שיגעצים" דומה ל"מסיבת גן" (ועוד יותר למקבילות האמריקאיות האידיוטיות שלה) שבה מבוגרים התפעלו מילדים שמדברים "ממש כמו גדולים". כאן יש קשישים שמדברים "ממש כמו צעירים" ואנחנו משתעשעים מהקונספט הזה. מי ידע שהם מסוגלים לצחוק ולהרגיש כמו בני אדם. השחקנית בטי ווייט שמגישה את "שיגעצים", חגגה 90 כשהתוכנית עלתה לאוויר באמריקה לפני שנה. ווייט עשתה בשנים האחרונות קאמבק מלהיב, בעיקר בגלל הסירוב שלה להזדקן "בכבוד" והיכולת שלה לשמור על הומור עצמי ובדיחות גסות בגיל השלישי (על סף הרביעי). הוליווד וכל ילדי האינטרנט הריעו לה על זה. מעמד הקאלט של ווייט בזמן האחרון נע על הציר שבין גרוביות-על-זמנית לבין גילנות במסווה. תוכנית המתיחות הזאת בסך הכל מוכיחה שהעולם שייך לצעירים שלועגים לקשישים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  עושה רושם שבמסגרת תפקידך כמבקר אתה נוקט באופן קבוע בקטילת כל מה שזז.כך לגבי הדה וויס שהיא בסך הכל תוכנית זמר חצי מזרחי ואתה מתיחס אליה כמו מהפכה חברתית שצריך ללכת בה עד הקצה?. עד איזה קצה בדיוק לא ברור.וכך בשיגעס.כולה תוכנית שתפקידה להעלות חיוך קליל.לא לשנות עולם .וכן..קשישים הם לא הדבר הכי סקסי בעולם ופה ושם להיטפש זה בסדר.לא ביגי..כולה חיוך קל ולא צחוק פרוע בלי בשורה לתיקון עולם
 2. 7
  כל מי שיש לו סבתא צברית ומגניבה יודע זאת: התוכניות האלה מיועדות לאלה שעוד לא גילו שגיל 60 זה ממש צעיר היום, ובגיל 80 אפשר ורצוי להיות חכם מצחיק ומתוחכם - וגם סקסי/ת
 3. 6
  "העולם שיך לצעירים שלועגים לקשישים" בקיצור האסקימוסים צודקים
 4. 5
  כשכותבים ביקורת טלויזיה, חשוב לציין ערוץ ושעה בהם שודרה התוכנית

  סתם הערה

 5. 4
  העולם שייך לבעלי הכח ואי אפשר לומר שהוא מרוכז אצל הקשישים
 6. 3
  הפוך גוטה, הפוך

  מהפרומו (המצחיק!) נראה שבדיוק הפוך ממסקנתך, התוכנית "מתלבשת" על הסטריאוטיפים הקיימים אצלנו לזקנים ומפנה אותם נגדנו כדי להגחיך את הסטריאוטיפים ואת הצעירים.

  1. לשם שינוי, אני מסכים איתך ולא עם מורן.
 7. 2
  ציפיתי לבקורת על יהודה יומא לקרב.
 8. 1
  mamash lo, its the older that make fun of the young..