בית לסין שילם לעובדיו רק מחצית משכרם

כחלק מהניסיון להתמודד עם גירעונו של התיאטרון, קיבלו העובדים רק חצי משכר חודש פברואר. ההנהלה מאשימה את עיריית ת"א

הנהלת תיאטרון בית לסין הודיעה בסוף השבוע לעובדיה כי אין באפשרותה לעמוד בהתחייבויותיה אליהם. במכתב לשחקנים ולעובדים ששלחה מנהלת התיאטרון ציפי פינס נכתב כי "בשל מצבו הכספי הקשה של התיאטרון, נאלצת ההנהלה לנקוט בצעדים מידיים על מנת לאפשר את המשך קיום הפעילות הסדירה". אחד הצעדים המדוברים הוא קיצוץ שכר העובדים בחודש פברואר למחצית.

על פי הודעת התיאטרון צעדים נוספים צפויים בהמשך והם יכללו צמצום והתייעלות בשעות נוספות לעובדי המנהלה; לראשונה יבוטל פסטיבל "פותחים במה" שתוכנן לאוגוסט 2012; ביטול ההפקה "פגישה מקרית" בבימויו של גלעד קמחי עם קבוצת צעירי התיאטרון, וזאת בשל עלותה הגבוהה.

אלו הם הצעדים המידיים, אך ככל הנראה אין בהם די כדי להשיב את התיאטרון לפעילות סדירה. בכוונת התיאטרון להשית בקרוב תכנית הבראה שתביא לצמצום והתייעלות. בהנהלת המוסד כינו את התוכנית "צעדים כואבים נוספים", שיפורסמו בקרוב.

המהלכים מתבצעים על רקע גירעון של 6 מיליון שקלים שצבר התיאטרון, וסכסוך עבודה מתמשך עם עובדי הבמה, המלינים על תנאי עבודתם ושכרם, ומאיימים להשבית את התיאטרון. במסגרת המשא ומתן בין עובדי הבמה להנהלה שולמה להם מקדמה של שלושה חודשי שכר, המעיבה כעת על תזרים המזומנים של התיאטרון.

מנכ"לית התיאטרון פינס אמרה כי היא מקווה שחלקו השני של שכר פברואר ישולם לעובדים בקרוב. "נאמר לי על ידי משרד התרבות שאנחנו אמורים לקבל בימים הקרובים תקציב נוסף בהיקף של 12 אחוזים, כלומר עוד מיליון שקלים. אני מקווה שהכסף יגיע בימים הקרובים ונוכל לשלם את חלקה השני המשכורת", ציינה.

השחקן והבמאי ליאור אשכנזי ("שם פרטי"), שטרם קיבל את משכורתו אמר כי הוא "עדיין לומד את העניין. סביר להניח שאם לא יהיו משכורות, לא יהיו הצגות",ציין.

השאלה הברורה היא כיצד תיאטרון מצליח כמו בית לסין, שהריץ 1,500 הצגות בשנת 2011, נכנס למצב משברי כזה? המנכ"לית פינס טוענת כי התיאטרון מצוי בתת-תקצוב בשל תמיכה נמוכה מצד עיריית תל אביב והמדינה. תקציב התיאטרון ב-2011 עמד על כ-60 מיליון שקלים, מתוכם 47 מיליון שקלים מהכנסה עצמית. "תיאטרון בית לסין הוא תמיד בתת-תקצוב לעומת הבימה, הקאמרי, תיאטרון באר שבע, תיאטרון חיפה, והחאן", אומרת פינס. לדבריה, למרות הכנסה עצמית של כ-85 אחוזים, צובר התיאטרון מדי שנה גירעון של 1.5 מיליון שקלים.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "התמיכה נקבעת על פי עמידה בקריטריונים העירוניים, ללא כל אפלייה בין מוסד תרבות כזה או אחר. בית לסין נמצא בקטגוריה של תיאטרונים גדולים ונבחן על פי התבחינים של קטגוריה זו. תקציב התמיכה של התיאטרון לשנה זו אושר לאחרונה בוועדת התמיכות ויובא לאישור המועצה הקרובה.

שחקני ההצגה "אחים בדם", של בית לסין. ההנהלה מקווה כי כסף שיתקבל בימים הקרובים ייאפשר לשלם לעובדים שכר מלאניר כפרי

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 4
  לעצור את התקציב לבית ליסין ומיד

  המיליונים שהמדינה מזרימה ל"בית ליסין" הם כסף ציבורי, כספם של משלמי המיסים. במקום להשתמש בכסף הזה לטובת הציבור (יצירת תיאטרון איכותי, למשל) משתמשים בו לריפוד חשבונות הבנק של כמה "שחקנים כוכבים" ב"בית ליסין" וכמה מקורבים. במדינה מתוקנת כבר מזמן היו מפסיקים את השחיתות הזו. כאן ממשיכים בפארסה

 2. 3
  כשל ניהולי - ציפי פינס חייבת לפנות את מקומה אחרי 18 שנים

  הכל נובע מהישיבה על הכסא כל כך הרבה שנים, קוראים לזה סטגנציה, ולכן ציפי פינס חייבת לפנות את מקומה .

 3. 2
  כתבה ממש מעוותת

  תמיד מראים איך אין אובייקטיביות גם בכתבות הכי אינפורמטיביות.
  אם היה שמץ אוב' אצל הכותב, הוא היה מביא גם את נתוני השכר של המנכלית והבכירים והייתם רואים איך בשנים האחרונות מיליונים (מיליונים!) הלכו לשכר מנופח שכזה. למה היא צריכה לקבל עשרות אלפים כל חודש, כשהתאטרון בגרעון וספקים מקופחים ולא מקבלים את כספם? למה היא צריכה לקבל כספי מדינה בסדר גודל כזה? האם באמת התרומה מצדיקה זאת? והיכן התאמה לנסיבות. אם הייתם מצליחים ומרויחים, שכולם יחגגו (נניח...) אבל כשאין כסף לשכר, אז ממשיכים עם החגיגה?
  איכסססססס
  אגב, גם לכאן הולך הכסף שלנו, לא רק להתנחלויות

 4. 1
  שיקצצו בשכר המנכ"לית ומקורביה

  צביעות לשמה.