פרשת דרכים: מה שלא רואים מ"דרך הבשורה"

השבוע הושק שביל המתחקה אחר הדרכים שבהן צעד ישו בגליל התחתון. אלא שהוא דוחק מהמפות מסלול אחר, עוקף כפרים ערביים, וכמעט אין לאורכו כנסיות

משרד התיירות השיק השבוע את "דרך הבשורה" - תוואי שמתחקה אחר דרכו של ישו בגליל התחתון, מהר הקפיצה ליד נצרת לאזור כפר נחום בגדה הצפונית של הכנרת. אורך הדרך 62 קילומטרים של דרך עפר, רובה בנופים פתוחים, חלקים ממנה ביערות קק"ל ובמטעים. הדרך מיועדת להולכי רגל, לרוכבי אופניים ולרוכבי סוסים.

בטקס להשקת דרך הבשורה, שנערך בוואדי חמאם ליד מגדל, בירך שר התיירות סטס מיסז'ניקוב והבהיר שהמסלול מיועד להעשיר את מוצר התיירות של ישראל בעבור התיירות הנוצרית - שהיא יותר משני שלישים מתנועת התיירות הנכנסת לישראל - ולתת לישראלים מקום בילוי חדש וייחודי.

משרד התיירות פיתח ושיפץ את הדרך בשיתוף הקרן הקיימת לישראל, בהשקעה כוללת של שלושה מיליון שקלים (שניים מתוכם מתקציב משרד התיירות), זאת לאור הגידול בתיירות הנוצרית לישראל בשנים האחרונות וצפי של גידול נוסף של כ-200 אלף תיירים נוצרים בשנתיים הקרובות. לדברי מיסז'ניקוב, משרדו מאמין כי קידומה של הדרך ושיווקה בקרב קהלים רלוונטיים יביא לפריחה כלכלית בגליל ולמימוש הפוטנציאל התיירותי הקיים בו. על פי הערכות משרד התיירות, פיתוח דרך הבשורה יביא להעלאה משמעותית במספר המבקרים הישראלים והתיירים באזור, ימשוך בעלי עסקים ויזמי תיירות ויביא להקמת עסקים חדשים שימוקמו על דרך הבשורה.

כנסיית 12 השליחים בכפר נחום, בצפון הכנרת, בה מסתיימים שני המסלולים המתחרים בעקבות ישו גטי אימג'ס

"התיירות הנוצרית על גווניה השונים מהווה את העוגן המרכזי בתיירות הנכנסת לישראל", הסביר מיסז'ניקוב. "לדרך הבשורה, שמעצימה את חווית הביקור הרוחנית של כל תייר ומטייל שמגיע לישראל, ובפרט הנוצרים שביניהם, תהיה השפעה חיובית רבה למיצוי הפוטנציאל התיירותי של אזור הכנרת, באמצעות יצירת תנופה כלכלית בצפון הארץ עם יצירת משרות חדשות וגידול ההכנסות מהמבקרים".

כל זה טוב ויפה אלא שעיון קצר במפות מבהיר שנתיב נוסף, שנחנך כבר לפני כשלוש שנים, זכה לשמות דומים - "דרך הבשורה" או "שביל ישו", או באנגלית "Jesus Trail". גם הנתיב ההוא, במסלול מעט שונה, שמסומן לאורך 65 קילומטרים בסימון שבילים כתום, מוביל מנצרת לכנרת וגם הוא פונה, עד לאחרונה בעידוד נמרץ של משרד התיירות, בדיוק לאותו קהל מאמינים.

סימונו של השביל הוותיק יותר החל כיוזמה של מעוז ינון, יזם צעיר (35) שבבעלותו אכסניית פאוזי עזאר בנצרת, ואכסנייה נוספת בירושלים. ינון סחף אז ביוזמתו את הגופים המטפלים - משרד התיירות, הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע והרשויות המקומיות. יחד עם צעיר נוסף, האמריקאי דיוויד לנדיס, סומן נתיב על פי שלושה עקרונות ברורים: הקשר למסורת הנוצרית, הליכה בנופים יפים, והאפשרות לשתף בנתיב קהילות מקומיות.

הנתיב של שביל ישו חוצה ישובים נוצריים, מוסלמיים, יהודיים, דרוזיים ובדואיים. אלה שהולכים לכל אורכו צועדים בו בדרך כלל במשך ארבעה ימים. נקודת המוצא היא מרכז נצרת העתיקה. נקודת הסיום בכפר נחום. בשנת 2010 יצא לאור מדריך באנגלית שכתבו אנה דינטאמאן ודיוויד לנדיס ונשא את השם "Hiking the Jesus Trail". אלפים מחו"ל ומישראל צעדו לאורך השביל הזה בשנים האחרונות.

גל אבנים ב"דרך הבשורה". שיטת סימון חדשהמשה גלעד

ב-2008 סימנה הוועדה לשבילי ישראל את שביל ישו בשטח ועל מפות החברה להגנת הטבע ומשרד התיירות אפילו קידם אותו במרץ. חלק מהקידום הזה מופיע גם היום באתר האינטרנט של המשרד.

שר התיירות מיסז'ניקוב אמנם הסביר בתשובה לשאלתי שהוא מיודד מאוד עם ינון ואף הגדיר אותו "חבר אישי שלי שעשה הרבה לפיתוח נצרת והגליל", אבל לדבריו אין סתירה ואין בעיה בקיומם של שני שבילים מקבילים. "אף אחד מאתנו לא יודע מהו הנתיב המדויק שבו צעד ישו. מה שמעניין כאן הוא החוויה ואלפי עולי הרגל מגיעים כדי לזכות בה ולצעוד בעקבות ישו. אנחנו בחרנו לפתח את הנתיב הזה ואנחנו מאמינים שהוא יכול להביא לארץ המוני תיירים".

התבוננות במפה שחילקו אנשי משרד התיירות לחנוכת דרך הבשורה מצביעה על כמה הבדלים משמעותיים: הנתיב החדש של דרך הבשורה אינו יוצא מהעיר נצרת אלא מהר הקפיצה מדרום לעיר. הוא פונה לכיוון צפון-מזרח ועובר ביערות קק"ל, עוקף ממזרח את הכפרים משהד וכפר כנא, מגיע לצומת גולני, ממשיך לכיוון קרני חיטין, הארבל ותל כנרות לפני שהוא גולש לכיוון הכנרת. הנתיב כולו עובר בדרכי נוף, אינו חוצה יישובים ומדלג בין היתר על תחנה מרכזית בעלייה הנוצרית לרגל בגליל - כנסיית החתונה בכפר כנא שבה חולל על פי האמונה הנוצרית ישו את נס היין.

השר מיסז'ניקוב מבהיר באופן נחרץ שלא היתה כאן כל כוונה לקפח מישהו, ודאי שלא את תושבי כפר כנא. בחירת הנתיב החדש נעשתה לדבריו משיקולים אחרים, מקצועיים ותיירותיים. התוצאה כאמור חוצה בקטע הראשון, מדרום וממזרח לנצרת בעיקר ביערות קק"ל ופוקדת את הכנסייה הראשונה רק לאחר כמה עשרות קילומטרים. האין זה קצת תמוה לגבי דרך שמתחקה על עקבותיו של ישו? לא לדעתם של מתכנני הנתיב ובראשם עמיר מורן, שמשמש כמרכז של משרד התיירות וקק"ל במיזם זה.

מפת שני השבילים

בעיה מטרידה נוספת טמונה בכך שלמרות מלותיו החמות של השר, על המפה החדשה של משרד התיירות לא מופיע כלל שביל ישו שסומן ונחנך ב-2008. כל שאר השבילים של החברה להגנת הטבע דווקא מופיעים על המפה ומסומנים היטב. השביל המסומן בשטח בכתום נמחק מן המפה החדשה לחלוטין.

ינון רואה בהכרזה על דרך הבשורה בנתיב חדש טעות קשה: "הפרויקט שהושק על ידי משרד התיירות וקק"ל צריך להיקרא לדעתי ‘הדרך השבורה' ולא דרך הבשורה. צריך כישרון רב לפתח מסלול עלייה-לרגל צלייני באורך 62 קילומטרים, שהכנסייה הראשונה שהוא מגיעה אליה ניצבת בקילומטר ה-60. ב'ג'יזס טרייל' עוברים כבר ביום הראשון על סף דלתן של שמונה כנסיות. פקידים מקצועיים וותיקים במשרד התיירות פנו אלי על מנת לחזק את ידי באומרם שבהתנהלות כזאת של המשרד הם עוד לא נתקלו ושלמעשה אירוע ההשקה שנערך השבוע צריך לשמש לדעתם המקצועית כמסיבת הסיום של דרך הבשורה, וכל הוצאה נוספת של כספי ציבור הינה מעשה חלמאי.

"אני הייתי מצפה כעת ממשרד התיירות להודות בטעותו כי כשל בשיתוף הפעולה עם התושבים, היזמים ומוסדות הדת בתוואי השטח בין נצרת לצפון הכנרת, ולתקן את דרכו על מנת שהשקעות עתידיות שלו בתשתיות תיירותיות ובכלל יביאו לפריחה בראש וראשונה לתושבי הגליל ולא לאינטרסנטים מסוג זה ואחר".

עשו לייק ותוכלו לקבל את הכתבות הכי מעניינות מגלריה ישירות אליכם

מה יימחק מחר?

שר התיירות סטס מסז'ניקוב
שר התיירות סטס מסז'ניקובמשה גלעד

בשיחה עמו מבהיר ינון שהשם "שביל ישו" טוב לדעתו מבחינה שיווקית פי כמה כדי למשוך תיירים לגליל מהשם "דרך הבשורה". הנתיב החדש בעייתי לדבריו משום שהדגש העיקרי בעולם כיום הוא לצעוד בתוך קהילות ולא לידן או לצדן. זה לדבריו הכוח העיקרי של תיירות הליכה, שהיא עוברת בתוך הכפרים. הנתיב החדש מרוחק מכפר כנא יותר מחמישה קילומטרים. מי שירצה לסטות מן הנתיב ולהגיע לתחנה הזאת ייאלץ לצעוד, הלוך ושוב, עשרה קילומטרים, וזה עלול להרתיע רבים.

גורמים בחברה להגנת הטבע מתחו בימים האחרונים ביקורת דומה לזו של ינון על נתיבה של דרך הבשורה החדשה. לדבריהם, שביל ישו שסימנה הוועדה לשבילי ישראל ב-2008 עובר בנתיב מוצלח ונכון יותר, הן מבחינת הנושא - הליכה בעקבות ישו - והן מבחינת הנופים. עם זאת, חלקים גדולים משני הנתיבים, החדש והישן, דומים ואפילו מקבילים, מה שמעורר כמובן שאלות נוספות לגבי ההשקעה הכספית הגדולה.

הדבר שמרגיז את ינון יותר מכל הוא שבפועל מוחקים כיום את שביל ישו מן המפות שמדפיס משרד התיירות. "כך רומסים יזמים קיימים, שמנסים לפעול לטובת הגליל. השר אולי סבור שזה יעבוד ביחד אבל איך זה יקרה אם שביל ישו אינו מופיע במפה החדשה שמשרדו הדפיס? כל השבילים האחרים מופיעים בה ורק שביל ישו נפקד. זה הרי לא מקרי. לך תדע איזה שבילים יתחשק להם למחוק מחר?". בעיה נוספת שעליה מצביע ינון היא הבלבול שייווצר אצל התיירים ועולי הרגל בין שני השבילים.

מוטי בן שטרית, מנהל הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע, אומר כי "כל שביל שמסמנים בארץ מבורך מבחינתנו. אין לנו כוונה למחוק את שביל ישו מן המפות המסומנות של החברה להגנת הטבע וכיום מסומן השביל במפה מס' 3 של הוועדה לשבילי ישראל". בן שטרית מביע ספקות מסוימים גם לגבי אורך חייהם וכושר ההישרדות של גלי האבנים שמסמנים בשטח את דרך הבשורה החדשה. "שלא כמו בכל שבילי ישראל - שמסומנים בפסי צבע צנועים אבל ברורים - דרך הבשורה החדשה סומנה לכל אורכה במגדלי אבנים בגובה כמטר. אלה ניצבים לאורך המסלול, על מוט פלדה נסתר, ולאור הניסיון הם עלולים להיעלם או להיהרס במעשי ונדליזם".

עמיר מורן, מרכז פרויקט דרך הבשורה, מסביר ש-150 תלי אבנים כאלה הוצבו לאורך 62 הקילומטרים של דרך הבשורה. בהמשך יש כוונה לסמן ביניהם גם סימני צבע עם הלוגו המיוחד - עוגן צהוב - של דרך הבשורה. בחירת הנתיב נעשתה לדברי מורן משיקולים של אותנטיות, בטיחות, התחשבות במפגעים סביבתיים - וכאלה יש לדבריו לא מעט בגליל התחתון - ניסיון להימנע מפגיעה בנוף ושימוש רב ככל האפשר בשבילים קיימים.

מעוז ינון
מעוז ינוןמשה גלעד

המסלול חולף לדברי מורן בשולי כמה יישובים, אבל יש לו מבנה מודולרי - הצועדים יכולים לסטות לשביל צדדי כדי להגיע לאתרים שמעניינים אותם ואז לשוב אל הנתיב המרכזי. הקטע בשביל ישו שהוא בעייתי ביותר לדברי מורן הוא הקטע הראשון - בין נצרת לציפורי. בקטע זה יש בעיות בטיחות, קטעים שבהם יש לצעוד על כביש וחציית אדמות פרטיות. הנתיב החדש עוקף את הבעיות האלה. המרכיב החשוב עכשיו לדברי מורן הוא שיועמד תקציב מתאים לתחזוקת השביל.

האב חואן מריה סולאנה, כומר קתולי שמתגורר בירושלים ופעיל בעיקר באתר מגדלה, לצד דרך הבשורה, מברך על היוזמה ומעדיף בחיוך רחב לא להתייחס למחלוקות שמתעוררות לגביה בין היהודים: "כל יוזמה של פתיחת שביל לעולי רגל כדי שיוכלו לעקוב אחר מסעותיו של ישו בגליל מבורכת בעיני. אין לי ספק שהיוזמה הזאת תצליח כי זה בדיוק מה שהמאמינים שלנו מחפשים".

גם העובדה שהנתיב החדש לא עובר בכפר כנא או במגדלה אינה מסירה את החיוך השלו מעל פניו של האב סולאנה. "המאמינים הרי רוצים להגיע אל המקומות האלה והם יגיעו אליהם בשבילים צדדיים. כל זה נראה לכם אולי כבעיה מטרידה, אבל בעינינו, שעוקבים אחר נדודיו של ישו, זה נראה חלק מן המסע הגדול ולכן יש לברך על כך".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  שר התיירות הנוכחי עושה מעשים תמוהים לאורך כל דרכו

  הצפת הארץ בעשרות אלפי תיירים שבאים ללא ויזה ופשוט נשארים כשוהים לא חוקיים .
  הצפת הארץ במורי דרך מיותרים שלאחרים אין עבודה מספקת .
  קמפיין לעוד קורסים למורי דרך בהנחת ענק לדוברי שפות שדוברי שפות אחרות שהם מורי דרך בקוושי מתקיימים.
  לחץ להעביר ערימת רוסים שעברו קורס ונכשלו בכל הבחינות ולתת להם רשיון למרות כשלונם ועוד...
  חוסר מקצועיות בכל פינה שהוא דורך בה.

 2. 33
  מי התפרנס מהפרויקט?

  מי שניהל את הפרויקט מטעם הקק"ל.

 3. 32
  משרדי הממשלה מערימים קשיים על יוזמה כזאת

  מועצה אזורית גליל תחתון וגם הרשות לפיתוח הגליל וגם משרד התיירות עשו ככל שביכולתם להפריע ליוזמה הברוכה של השביל של ישו וכעת הם גם רוצים לגזור קופון על הצלחתו
  סטס , אם אתה לא עוזר לפחות אל תפריע , שב בצל עם בקבוק וודקה ואל תעסוק בעניינים מעייפים כמו טרקים

 4. 31
  מעוז- יישר כח, הציבור איתך !! הלוואי וירבו כמותך ביננו . . .

  אפשר שלא להתייחס ולתת תשומת לב לפוליטיקאים,
  ולמעשים שתכליתם אינטרסנטית גרידא.
  ובכך - לייתר אותם עד כדי מחיקתם ממחוזותינו.

 5. 30
  במילה אחת- בזיון

  משרד התיירות אמור לעזור לפתח את הגליל. לא להתחרות עם יזם פרטי שכל מה שהוא רוצה זה לסייע למקומיים.
  זה כל כך חבל שיש לנו ממשלה כזאת, שבמקום לנתב את הכסף למערכת החינוך, או הבריאות, או הביטחון, הם מבזבזים אותו על לבנות שביל זהה לזה שכבר קיים ועובד יופי.

 6. 29
  כתבה מגמתית וירודה

  כמה תלונות יש בכתבה אחת, מעניין שהכתב לא טרח ללכת בשביל החדש לעומת הישן ולומר גם מה הם הצדדים היפים בשינוי המתווה, כהולך בשבילי ישראל - יפה ונעים יותר ללכת ביער מאשר בכפר/ישוב מלוכלך, אבל העיקר לצעוק ״הימין שונא ערבים״ , נכתב על ידי שמאלן גאה

 7. 28
  מדינת ישראל עוד תצטער מאוד על העלייה הגדולה, על מולדובה ביתם ועל כל שריה העלובים שמוצצים את המדינה ממשאביה ומהדמוקרטיה.
 8. 27
  דרום אפריקה החדשה כבר כאן

  ממש מדהים עד כמה ממשלה קלוקלת יכולה להרוס בקדנציה מה שנבנה בדם יזע ודמעות

 9. 26
  שביל הכנסיות

  הרגתם אותי לגמרי.עכשיו אני לא יודע באיזה שביל לבחור.

 10. 25
  הכיפות הסרוגות של קיבוץ לביא סידרו לעצמם את אירוח הצליינים הנוצרים?
  1. כן, ממש מפתיע, סידרו לעצמם גם גוי של שבת וגם הכנסה על הדרך
 11. 24
  איזה שביל ישרוד?

  א. התוואי ההגיוני - שביל ישו.
  ב. השביל שמשווקים אותו נכון, כלומר, שביל ישו. למעוז יש יכולית שיווק נדירה. חבל שכל הגורמים לא התחברו ליוזמה המדהימה שלו. בכל מקרה, שביל ישו יתפוס. לשני אין סיכוי....

  1. הלוואי. באמת עשו כאן תרגיל ממש מסריח- למעוז ולכולנו!
 12. 23
  אין ספק שבשביל הכפריים האוקראינים שהוא מביא לכאן בסבסוד אין צורך בכפרים ערבים.הם הלוא קבלו כוס תרעלת שנאה לערבים ברגע שעלו למטוס לארץ.פוטינים חזרו לארצותיכם.אינכם ראויים להיות כאן ולהסתפר עלינו,לחלוב את הארץ לשחיתות הידועה שלכם.
 13. 22
  להחרים את משרד התיירות בראשות מולדובה ביתם-גם גנבו את השם שלנו וגם מהרסים את הארץ שלנו.ביזיון גדול יותר מזה בחסות הביבי לא צריך.בושה מי מייצג אותנו במשרד החוץ ובמשרד התיירות.לא שבחינוך או במשרדים האחרים המצב טוב יותר.מיץ כזה לא ידעה המדינה מעולם.
 14. 21
  ישראל ביתם מכה שוב. היום בושה להיות ישראלי. מיסז׳ניקוב מבזבז את כספינו בפעולות נגד התיירות והמדינה.
 15. 20
  ריח חזק של פוליטיקה "מסריח" באפי !

  כמה מאכזב ומרגיז ! אני הייתי יחד עם מעוז בסיור לפני כשנה כשהשר הנכבד הגיע ללמוד ולסייר על השביל שמעוז יינון כה הצליח בו. השר התקבל בזריעות פתוחות
  ובאירוחים כיד המלך. איך הוא לא מתבייש להעתיק הצלחה וליצור משהו מיותר ופחות טוב רק לטובת תדמית והשגים על חשבוננו, על חשבון הקופה שלנו. במקום ללחוץ את ידו של מעוז ולהגיד לו סחת'ן - קח מימון נוסף ותמיכה של המשרד הוא פשוט עושה לו תרגיל מכוער מאחורי הגב בלי בושה ! הצלחת להרגיז אותי כהוגן !

  1. על מה להתרגז?

   האם זה חדש שמשרד התיירות הוא ארגון מערכתי כושל כמו כל שאר הממשלתיים?

   דרך הבשורה היא פשוט סאטירה אדירה שמבטאת את חוסר ההיגיון, התקשורת ושיתוף הפעולה בין הכוחות השונים הפועלים בא"י.

   אין על מה להתרגז, חבל על האנרגיה...מה שכן, זה שיש להמשיך לספר לחברים שלך איזו ממשלה כושלת יש לנו.
   וזה לא שאני מנצל את זה בכדי להפנות אצבע מאשימה כלפי הממשלה הנוכחית של ביבי אלא כל מה שמתחולל בעשור האחרון עם המעבר הקפיטליסטי של ישראל למדינה מפותחת.
   הכל כושל, שום דבר לא מתפקד, הכל שחיתות וכסף מתחת לשולחן.

   ואדון סטס...מה אתה עוזר בכלל למדינת ישראל עם כל הצליינים הרוסיים שאתה מביא?
   אולי יש כמה עלמות צעירות שנראות טוב (מאוד מאוד) אבל חוץ מזה......כלום.
   ואפילו עדיף שהם לא יהיו כאן.
   לכו הביתה כולם חבורה של ליצנים

  2. מדינת ישראל בדרך להיות גרורה דיקטאטורית-סובייטית של רסיה. גזור ושמור.
  3. הארץ מוצפת ב"תיירים" אוקראינים, רוסים, מולדביים ו.... הם נשארים לגור בארץ בכל מיני צורות ואופנים. ישראל הולכת ומאבדת את צביונה היהודי ישראלי להרבה מאוד שנים. בקרוב יהיה מאוחר מידיי. לא מדובר רק בעלייה/הגירה הגדולה.
 16. 19
  (דרך) הבשורה על פי מיסז'ניקוב? אני לא זוכר שהיה לי שליח כזה וגם לא שעשיתי חנייה בקיבוץ לביא!
 17. 18
  מסימני הדעיכה של המדינה לכיוון דיקטטורה מושחתת נוסח פוטין
 18. 17
  הכנסיות שדילגו עליהן לא שייכות לעדה הפרבוסלבית שהכניסה את שר התיירות לממשלה?
  1. חזון אחרית הימים! המפלגה של העדה הפרבוסלבית תומכת במדינה יהודית ומחרימה כנסיות!
 19. 16
  משרד התיירות עשה מעשה חלם!!! מי ילך על שביל בלי לוגיסטיקה?

  לא הרבה תבונה ומחשבה הוקדשו לשביל החדש. לעומת זאת הרבה אגו וכסף נשפכו על שביל שאינו עובר בשום כנסייה לאורך 60 ק"מ. על מנת להגיע לנצרת ולאתרים המקודשים לנצרות בצפון הכנרת אין צורך בשביל, יש אוטובוסים.

  אין הרבה סיכוי לשביל הזה. היהודים הם עם פלגני ותככן, ובלל תככנות ואגו שפכו כסף על הדרך השבורה.

  תמשיכו לעודד את מעוז, שביל ישו כבר מביא תיירים, הדרך השבורה עדיף לכסות אותה באבק ג'יפים.

 20. 15
  מה כבר אפשר לצפות ממסז'ניקוב ?

  על מי הוא מנסה לעבוד ? הנוצרים המאמינים במילא הולכים לפי הספרים והם לא ממש זקוקים לשביל של מסז'ניקוב, רק חבל על בזבוז הכספים.

 21. 14
  השר הזה, חכם גדול הוא לא. לעומת זה עוזריו, נו מה אני יגיד לכם, גם הם לא מאורות הגולה
 22. 13
  חפשו את הכסף, תמצאו אותו אצל פעיל ליכוד או שניים שביצעו הפרויקט ובדרך גזרו קופון נאה
  1. כן כן , מסכים 100%
  2. מי גזר קופון? כנסו!

   אתם באמת חושבים ש 62 רוג'ומים שבכל אחד מהם יש 4 אבני בזלת ובסה"כ כ 650 אבנים המחיר שלהן 3 מיליון שקלים? לפי חשבוני זה 4600 ש"ח לכל אבן. ברור כשמש שמישהו גזר קופון נכבד מאוד!! צריך חקירה מיידית!!!

 23. 12
  חסר

  כמובן המשך השביל לכיוון ירושלים ולגולגולתא. אפשר לחבר לכביש 6 ותוך שעה - צולבים.

  1. ירושלים לא חסרה - כנס

   כנס לכאן ותראה שבמדריך הזה ירושלים אינה חסרה:

   http://www.amazon.com/Jesus-Trail-Jerusalem-Resolution-Topographical/dp/9659124953/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1322999346&sr=1-1

 24. 11
  והרי לא היו בישראל כפרים ערבים בימי חייו של יהושע בן יוסף הפלישה המוסלמית החלה

  רק במאה ה7 מאות שנים לאחר מותו אז על מה המהומה

  1. אבל היום רומאים, עם כל הצבא, ורק מעט מאוד יהודים
  2. ששששששש, לא מביאים עובדות כאלה באתר זה, השתגעת????

   עוד מעט גם תגיד שלפי חוק בין לאומי אין כיבוש ואז בכלל תגיע לכלא על סטייה מהקו הבולשביקיף מה קרה לך???

  3. וגם לא היו נוצרים, וגם לא היו כנסיות. וגם לא היו מכוניות, וגם לא אנטנות סלולריות.
 25. 10
  משרד התיירות מנסה למנוע מתיירים לאכול פלאפל בכפרים ערביים?
 26. 9
  זה מה שקורה כשעסקן פוליטי לא "מחודד" בלשון עדינה פועל נגד יזם אידיאליסט חכם.
 27. 8
  למה כבר אפשר לצפות מיוזמה של משרד ממשלתי? איזה צורך יש למשרד ממשלתי להתחבר לאזרחים, לשטח?
  1. אהבתי את זה - לא שביל צליני, אלא שביל ציוני!!
 28. 7
  למה כבר אפשר לצפות מיוזמה של משרד ממשלתי? איזה צורך יש למשרד ממשלתי להתחבר לאזרחים, לשטח?
 29. 6
  הצליינים לא זקוקים למשרד התייר ולתייר הבליין העומד בראשו, יש להם מדריך, "הברית החדשה"

  וכשהם מתארגנים למסע צליינות בארץ הקודש הם יוצאים עם כומר שמכיר את הארץ ויודע לאן להוביל את האורחים. משרד התיירות נועד לסטס ולחבריו.

 30. 5
  הרי הוא היה יהודי נולד כיהודי ומת כיהודי. המתכננים צודקים הוא לא עבר בנצרת וכפר קנא
  1. הוא נולד ומת כיהודי

   בכפר נצרת כפר חקלאי קטן על רכס שאין, וכפר קנא לידיעתך באותה תקופה יהודי, תישאר במשי כי בתור מגיב על ההיסטוריה אין לך עתיד

  2. הנוצרים מאמינים שישו נולד בנצרת ועבר בכפר כנא - כנס

   השביל נועד לתיירים נוצרים ולא ליהודים שרבים ביניהם. הנוצרים מאמינים שישו עבר בכפר כנא אז למה שר תיירות יהודי לא מעביר את השביל "שלו" בכפר כנא? האם הוא מנסה לכתוב מחדש את המסורת של הנוצרים? צריך יותר מקורטוב של רע לב ובורות על מנת להתעלם מהנצרות. צריך שר ימני שרוצה להתעלם מערבים אזרחי מדינת ישראל, הצריך שר שחושב שמאבק כוחות נגד יזם צעיר זה משהו שהוא כשר חייב להיות מעורב בו בניגדו לאינטרס ברור של תיירות נכנסת למדינצ ישראל. אני חושד שיש הרבה כוחנות ואינטרסים אישיים (לא של השר) שמעורבים כאן. אני לא מבין 150 בולדרים שבכל אחד יש 4 אבנים זה צריך לעלות 3 מיליון שקלים?

   אני חושב שלצורך סימון השביל בבולדרים (היפים כשלעצמם) צריך בקושי חצי מיליון כל שאר הכסף הלך לרפד אנשים במשכורות. מישהו חושב אחרת? מדינה מושחתת!!!

   מעוז יינון הוא דוגמה ליזמות שנשחקת על גלגלי הביורוקרטים הכוחניים!!!

   כל הכבוד למעוז!!!!

 31. 4
  ככה זה שישו היה יהודי ,בטוח שלא ביקר בכנסיות ובטוח שלא בכפרים ערביים (כי הם לא היו...אז היו רק יהודים)
 32. 3
  בהצלחה למעוז
  1. וגם מעוז לא העביר רת המסלול דרך כפר עילבון שיש בו מספר כנסיות עתיקות
 33. 2
  מדהים כמה לוחמים יהודים נלחמים ביהודים
  1. זה לא שביל צליני - זהו שביל ציוני! למה לא עובר למשל בכפר עילבון הנוצרי, 3 ק"מ ליד השביל הציוני החדש?
 34. 1
  להיות נוצרי זה לפי האם או האב? כדי להיות נוצרי צריך לעבור חקירות ועינויים בידי הכמרים?