רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הכינו את הסימניות | ספרי פילוסופיה

תגובות

מהי פילוסופיה עתיקה? * פייר אדו אוניברסיטת תל אביב

הספר טוען שכל האסכולות הפילוסופיות של העת העתיקה הציעו לתלמידים שלהן דרך חיים כוללת שהיתה מורכבת מ"תרגילים רוחניים", ולא רק מדוקטרינות ומתיאוריות. אדו, שמת השנה בצרפת, היה אחד הקולות החשובים של אסכולת "הפילוסופיה כדרך חיים". מצרפתית: רון ניולד.


עוד בנושא: פותחים ספר -85 הנה האיש | מכתבי ניטשה בתרגום יפתח הלרמן-כרמל (כרמל)
דברים מן האריאופגוס * ג'ון מילטון שלם

מנשר פולמוסי, שנהפך לאסמכתה שמרבים לצטט ממנה בדיונים משפטיים על חירויות הביטוי והמידע. מילטון, שכתב את הספר כנגד רצון לכונן מחדש את הצנזורה על הדפוס באנגליה, עומד על חירות הקורא לבחור בעצמו את הספרים הטובים ואת הספרים הרעים, שכן בעולם שאחרי הנפילה מגן עדן, הטוב והרע שלובים זה בזה לבלי הפרד. לספר מצורף מבוא מאת ויליאם קולברנר. מאנגלית: מאיר ויזלטיר.

בין שפה לפילוסופיה: נועם חומסקי באור חדש * נורית בסמן מור אוניברסיטת בר אילן

נקודת המוצא של ספר זה בסדרת פרשנות ותרבות מציעה פרספקטיבה חדשה לניתוח הגותו הבלשנית של נועם חומסקי, ועל פיה חומסקי הוא בראש וראשונה פילוסוף, שהגותו שזורה במסורת הפילוסופית בכלל ובמסורת הרציונליזם של המאות ה-17 וה-18 בפרט.

לחשוב! מבוא חדש לפילוסופיה * סיימון בלקברן עליית הגג וידיעות ספרים

ספר הדן בלשון ברורה בבעיות פילוסופיות קלאסיות, תוך כדי הצגת דעות שונות של גדולי הפילוסופים ואנלוגיות לחיי היום-יום. מאנגלית: עפר קובר.

הדרך אל האושר * אפיקורוס נהר ספרים

בסדרת "זמן לפילוסופיה" מציג אפיקורוס לקוראים ב-40 אמרות יסוד את עיקרי האתיקה שלו, ומספק מפתחות לחיים טובים יותר. מיוונית עתיקה: יוסף צ' ליברזון.

מדקארט עד יום: פילוסופיה במאות ה-17-18 (3 כרכים) * אלעזר וינריב האוניברסיטה הפתוחה

הספר עוקב אחר התפתחותם של שני זרמי מחשבה שהתפתחו באירופה המערבית במאות ה-17-18: רציונליזם ואמפיריציזם, ודן במשנותיהם של דקארט, שפינוזה, לייבניץ, לוק, ברקלי ויום.

אלוהים, מדינה, טבע, אדם: על פוליטיקה תיאולוגית ומשפט טבעי * הנס קלזן המכון הישראלי לדמוקרטיה

בספר שלושה מאמרים מאת אחד מגדולי המשפטנים של המאה ה-20, הנס קלזן. לספר מצורף פתח דבר מאת הפרופ' יצחק אנגלרד, שופט בית המשפט העליון (בדימוס) וחתן פרס ישראל למשפט, שגם תירגם וערך את המאמרים מגרמנית.

הפילוסופים הגשמיים * רוברט ל' היילברונר שלם

הספר סוקר את תולדות התפתחותה של המחשבה הכלכלית דרך התמקדות בחייהם ובמחשבתם של התיאורטיקאים הגדולים בכלכלה דוגמת אדם סמית, תורסטין ובלן, קרל מרקס וג'ון מיינרד קיינס. מאנגלית: גיא הרלינג.

תקוות הנאורות * מתן אורם מאגנס

הספר עוקב אחר תפישתו התיאורטית של יורגן הברמס, מן החשובים שבהוגי זמננו. אורם מנתח את הסוגיות המרכזיות בהגותו החברתית והפוליטית ובוחן את עמדותיו הביקורתיות בקשר למודרניות. הברמס מציג את אתגריה המרכזיים של הדמוקרטיה המערבית כתהליך דינמי של פיתוח דמוקרטי. לתפישתו, הסולידריות הקהילתית היא בבחינת גורם מנחה בפוליטיקה הדמוקרטית המודרנית.

למען מוסר של דו-משמעות * סימון דה-בובואר רסלינג

בספר זה דה בובואר מצביעה על הבעיות המוסריות של האדם המודרני ושואלת מה עליו לעשות? איך עליו ליצור ערכים כשהוא מודע לאבסורד של הקיום? דה בובואר מאלצת את הקוראים להתמודד עם האבסורדיות של הקיום האנושי ולאחר מכן מנסחת דיאלקטיקה של דו-משמעות, כזאת שתאפשר לאדם ליצור, למרות חוסר היכולת לשלוט בכאוס. מצרפתית: קרן שמש.

שאלה של זמן: פרויד בראי הזמניות של היידגר * יואל פרל אוניברסיטת בר אילן

בסדרת פרשנות ותרבות יופיע ספר המבקש להציע יסודות תיאורטיים אלטרנטיביים לפסיכואנליזה. ניסיון זה מתמקד בבחינת משמעותו של הזמן בתיאוריה הפסיכואנליטית ובתפקידו המרכזי במפגש הקליני. בספר יש גם ניסיון לייצר רוויזיה של מושגים פסיכואנליטיים מרכזיים באופן שמאפשר שילוב מעשי בין פילוסופיה ולפסיכואנליזה.

קווי יסוד לפילוסופיה של המשפט * גו"פ הגל שלם

הספר משרטט חלופה פילוסופית להבנתה של המדינה המודרנית ועושה זאת במונחים שונים מאלה של תורות האמנה החברתית של הובס, לוק, רוסו ורבים אחרים. לצד הרעיונות המקוריים בתחום המחשבה הפוליטית, מוצגת בספר בצורתה המקיפה ביותר אחת הביקורות הנוקבות והחשובות נגד פילוסופיית המוסר של עמנואל קאנט. לספר מצורף מבוא מאת עורך הספר, הד"ר פיני איפרגן. מגרמנית: גדי גולדברג.

דיונים בעשרת הספרים הראשונים של טיטוס ליוויוס * ניקולו מקיאוולי שלם

באמצעות ניתוח תולדותיה של רומא הרפובליקאית, מבקש מקיאוולי לגלות דרכים לתיקון ההווה הפוליטי באופן "מדעי". ביסוד הספר עומדת ההכרה שהאדם הוא יצור אנוכי ושאפתני ושעולמו הוא דינמי, ועל כן השאיפה לשמור על שלווה חסרת תנועה אינה אלא אוטופיה פוליטית. לספר מצורף מבוא מאת עורך הספר, הד"ר הלי זמורה. מאיטלקית: מרים שוסטרמן-פדובאנו.

האובייקט הנשגב של האידיאולוגיה * סלבוי ז'יז'ק רסלינג

הספר מציג בצורה שיטתית כמה מעקרונות המחשבה שז'יז'ק מוסיף לפתח עד היום, בהם החיבור בין הגל, לאקאן ומרקס. בספר זה ז'יז'ק מציג לראשונה את פרשנותו הידועה למושג הפטישיזם, כמושג שמראה כיצד חפצים חושבים או מאמינים במקומנו: כיצד בחפץ טבועה מחשבה שאינה ניתנת להיחשב. מאנגלית: נועם יורן.

המלים והדברים, ארכיאולוגיה של מדעי האדם * מישל פוקו רסלינג

היום מדעי האדם חורגים מתחום הידע: הם כבר פרקטיקות, מוסדות. מישל פוקו מנתח את הופעתם, את קשריהם ההדדיים ואת הפילוסופיה המשתיתה אותם. מסקנתו הביקורתית היא שה"אדם" לא הופיע בידע שלנו אלא לאחרונה ממש. מצרפתית: אבנר להב.

רוסו: הקדמה כמלכודת * יפתח גולדמן מאגנס

רוסו, שהשקפותיו היו השראה לדמוקרטיה המודרנית וגם למשטרים טוטליטריים, טען שתהליך הקדמה דיכא את חירותם הטבעית של בני האדם, אך רק באמצעותו הם יוכלו להגשימה. גולדמן מראה ששתי הטענות ארוגות בהגותו, שבה היסודות הסותרים-לכאורה תומכים זה בזה.

בחצי ימי האדמה * שלמה שובל גוונים

רשימות פילוסופיות-תיאולוגיות-קוסמיות על היקום והאי-יכולת האנושית לתפוש את מרחביו, על הזעירות והיהירות האנושית, על אלוהים ופועלו ועוד. ספר המשלב ידע מדעי עם כתיבה בסגנון זן בודהיסטי ואלוזיות מקראיות.

אני קהלת * ארנסט רנאן נהר ספרים

"זהו ספר מודרני במהותו. הפסימיות של תקופתנו מוצאת בו את ביטויה האמיתי... תרומה ייחודית של עם ישראל לאנושות". במלים נרגשות אלה הגדיר ההיסטוריון, הבלשן והוגה הדעות הצרפתי הגדול את ספר קוהלת, שתירגם מעברית לצרפתית, וכתב עליו את המסה הזאת, המציגה באור פוסט-מודרני ואקטואלי את ספר החוכמה העתיק. מצרפתית: שי סנדיק.

החצרן והכופר * מתיו סטיוארט כרמל

הספר מביא את תולדות חייהם ותורתם של גוטפריד וילהלם לייבניץ וברוך שפינוזה, שתי דמויות מפתח במחשבה הפילוסופית של המאה ה-17. שני פילוסופים שונים באופיים ובהגותם, שהמחלוקת בין תורותיהם נמשכת אף היום. על רקע הולנד הסובלנית, שפינוזה, האתאיסט הסגפן והיהודי, המשתמש בכתיבה גיאומטרית, נפגש עם הפילוסוף, המתמטיקאי והדיפלומט. מאנגלית: תרצה גור אריה.

האתיקה של האותנטיות * צ'רלס טיילור שלם

שאון התזזית של התרבות הפופולרית וגילויי החומרנות הבוטה צופנים בחובם אידיאל מוסרי - אידיאל האותנטיות. הקלקול התרבותי עורר כנגדו בוז אליטיסטי ומסתגר, ופיתה רבים אחרים להיסחפות צינית בשטף ההבל. בניגוד לתוקפנות ולייאוש, טיילור טוען שרק חשיפת אידיאל האותנטיות ושחזור המסורת שהולידה אותו תצייד את האדם בכלים הדרושים להבין את מצבו ולתקן את חיי החברה והתרבות. מאנגלית: פנינה זייץ.

רציונליזם בפוליטיקה * מייקל אוקשוט שלם

אוקשוט, המוכר כמבקר הרציונליזם וכמגן החופש האינדיווידואלי מפני התערבות המדינה, התנגד לתוכניות "רציונליות" לתיקון חברתי והעמיד כנגדן תפישה ספקנית, פלורליסטית ושמרנית של החיים הפוליטיים. מגמת הרציונליזם בפוליטיקה מתעלמת לדבריו ממגוון ההתנסויות העשיר שמציעים החיים האנושיים, ובהתעלמה מהידע המסורתי הרב שנצבר במשך הדורות, סופה להכרית את המוסדות המקיימים את החברה בשלמותה. לספר מצורף מבוא מאת עורך הספר, הד"ר אפרים פודוקסיק. מאנגלית: ערן שאולי.

"שחקי שחקי על החלומות":אנתולוגיה של כתבים אוטופיים * עורכים: אברהם יסעור ונגה וולף רסלינג

האוטופיה מצביעה על אפשרויות ל"מקום שכולו טוב" ול"סדר נכון יותר" בחיי בני האדם. חקר האוטופיזם (חיבורי ספרות אוטופית, חזיונות עתיד, אורח חשיבה אוטופי וגם ניסיונות מימוש אוטופיות) בימינו הוא חטיבה נכבדה במדעי החברה ובביקורת החברתיות השונות. בספר שלפנינו מבחר ייחודי ומגוון של אוטופיות, החל מכתבים מוקדמים ככתבי הסיודוס, התנ"ך והברית החדשה, דרך כתבים אוטופיים מימי הביניים (קמפנלה) והמאה ה-19 ועד כתבים בני המאה ה-20, מאת שאול טשרניחובסקי, תיאודור הרצל, מרטין בובר ואחרים. כולם מציגים את כמיהתם של אנשים בכל הדורות לחברה אנושית טובה יותר.נועם חומסקי. המסורת הרציונליסטיתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות