מה חושבים ערביי ישראל על תוכנית חילופי השטחים

תוכנית חילופי השטחים קמה לתחייה. האם היא חוקית? מה בנוגע לרעיון להרחיבה לגליל? וגם: האם נותר סיכוי לפינוי ההתנחלויות?

כמעט עשר שנים חלפו מאז קרא אביגדור ליברמן לראשונה "להתנתק מאום אל פחם" – שם קוד להצעתו לספח גושי התנחלויות לישראל תמורת העברת שטחים ישראליים באזור המשולש למדינה הפלסטינית העתידית. בין אם בשל סגנונו הבוטה של הוגה התוכנית או בגלל התעקשותו לכרוך בה שבועת אמונים למדינה ולסמליה מצד ערביי ישראל שיבקשו לשמור על אזרחותם – נתפסה התוכנית בזמנו כתעלול ציני מבית מדרשו של הימין הטרנספריסטי והוגלתה למחוזות האי־לגיטימיות. אלא שלאורך השנים גורמים מתונים יותר בממסד הישראלי החלו להרהר ברצינות בתוכנית בשינויים כאלו ואחרים, עד שבימים האחרונים היא התמקמה מחדש בלב השיח, ואפילו לא כקוריוז. הכותרת הראשית של...

כתבה זו זמינה למנויים בלבד

רוצים להמשיך לקרוא?

הירשמו חינם לאתר באמצעות הטופס או לחצו כאן לרכישת מנוי ב-4.90 ₪ בלבד לחודש הראשון. כבר יש לכם מנוי?

 • יש להזין שם המורכב מ-2 אותיות לפחות וללא מספרים
 • יש להזין שם המורכב מ-2 אותיות לפחות וללא מספרים
 • אנא הזינו מספר סלולרי
 • אנא הזינו כתובת אימייל
 • אנא הזינו סיסמה בת 6 תווים לפחות
 • אנא הזינו את אותה הסיסמה שוב
נא לאשר את תנאי השימוש

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 56
  אם כל הציניקנים היו שמים את בעיותיהם בצד לרגע - ברור שלערבים עדיף כאן!

  ישראל היא בכל זאת, עם כל התלונות על דיור, דתיים, צבא, ביטחון, מונופולים, חוסר שוויון, יוקר מחייה, רווחה פגומה, מערכת בריאות עם בעיות, ועוד כהנא וכהנא - ישראל היא מדינה ד-מ-ו-ק-ר-ט-ית. אנשים שוכחים את זה, הערבים, מן הסתם, לא. אז די עם המדינה היהודית, אפשר גם מדינה נורמאלית. להרים גבולות, לאזרח את כולם, להגביל את ימי הביניים עם פוליגמיה, נישואים לפני גיל 18, די עם מימון הישיבות, די עם בתי ספר נפרדים על חשבון המדינה, לחוקק חוקה - ועוד 25 שנה, נהיה בלגיה (חמה יותר).

 2. 55
  רציתם פלשתין?, קיבלתם.
 3. 54
  הארץ ישראלית הכיבוש ערבי והשטח יהודי
 4. 53
  תפסיקו להתעסק בבדיחות
 5. 52
  אם אפשר לפנות יהודים- למה לא להעביר ערבים?

  אותו צידוק מוסרי שמאפשר לדרוש מיהודים להתפנות, הוא שמצדיק העברה של ערבים משטח לשטח. כמובן שאם ירצו לעזוב את בתיהם זה סיפור אחר

 6. 51
  למה מישהו שאל את יהודי עזה האם הם רוצים להתפנות ? על לוגיקה שמאלנית.

  מה לגבי פליטים?
  אפריקנים בישראל - לאזרח. אבל פליטי 48 או 67 (שסה"כ חזרו לארצות מוצאם) יוותרו עוד 10 דורות כפליטים.
  מה לגבי חילופי אוכ' ? יהוים מותר להזיז ממקום למקום. ערבי ? הוא והאדמה חד הם.
  מה לגבי גביית ארנונה, סגירת מרפסת ? יהודי - מסכן. צריך אישורים, וועדות, לעתים שוברים את מה שבנה אם לא חוקי. ערבי לעומתו יכול לשים קראוון היכן שהגמל שלו חרבן.
  מה לגבי התנהגות מתחשבת ליד מקומות קדושים או ריכוזי אוכ' דתית ? אם קדושים ליהדות אז שמים עליהם פס. מותר לנסוע לידם בשבת, לבנות עליהם כביש ומותר לפרק ולהרכיב. בקיצור - נדל"ן. אם מוסלמי - קודם כל וואקף. האזור הופך לאקס טריטוריה ובמקרים רבים ליהודי אף אזור להכנס או להגיע אליהם.
  טרור. מה לגבי טרור וטרוריסטים ? טרור ערבי הוא נסבל וטרוריסטים הם לוחמי חופש. יתר על כן, מותר לשחרר אותם במסגרות שונות. טרוריסט נחשב כזה אם רצח או סייע לרצח. לעומתם כל ילד יהודי שריסס צבע מתוייג כטרוריסט ולעולם לא ישתחרר לפני המועד.
  והעיתונות ? העיתונות הערבית מגבה את הערבים. גם העיתונות היהודית היא פרו ערבית.
  אתה הבנת את זה, ברוך ? לפני שאתה שואל את ערביי ישראל שאלות...אביסל'ה ילדותיות, תשאל את עצמיך כמה שאלות.

 7. 50
  מצחיק שמאז שליברמן מדבר על זה מרצ הפסיקו. הרי זה במקור רעיון של

  שלום עכשיו. איזה מדינה של חכמים....

 8. 49
  מגוחך שעיתון ''הארץ'' מוכן להתחבר לאוכלוסיה ערבית אולטרה שמרנית ,שאינה

  מגוחך שעיתון ''הארץ'' מוכן להתחבר לאוכלוסיה ערבית אולטרה שמרנית
  ,שאינה מזוהה עם שום ערך ליברלי שהוא מטיף לו- בתנאי שמדובר במי שאינם
  יהודים.

 9. 48
  אי אפשר להימנע מגירוש כולל של כל הערבים מארץ ישראל

  כל הדיבורים על שלום חילופי שטחים ושאר ירקות ממש לא ישנו את ההתפתחויות הבלתי נמנעות של מלחמת היהודים בערבים בכל מקום בארץ, בסופו של כל מהלך אם לטובת הערבים או היהודים אנו רק מקדמים את הקץ, הערבים ברובם כל כך שונאים אותנו שהפיצוץ הוא בלתי נמנע, כל מה שנשאר הוא להמתין וכשהפיצוץ יבוא לא ישאר אחריו ערבי אחד על אדמת ישראל, אז זה ממש לא משנה ביבי או טיבי או ליברמן או פרס או ליבני, הם ימשיכו לעשות לביתם עד שיחרב במפץ הגדול הבא עלינו לרעה.

  1. תהיה היפרדות אחרי שפיכות דמים גדולה. עדיף עכשיו בהסדר.

   אנחנו פחדנים.

 10. 47
  אולי הגיע הזמן סוף סוף לשאול מה יהודי ישראל רוצים???

  לא כי כבר מזמן לא שאלו מה אנחנו היהודים בישראל רוצים. פעם זה היה ברור מאליו שציונות ומדינת ישראל מחפשות לעשות מה שיהודים רוצים ומה שטוב ליהודים. אולי יעשו משאל עם בנידון. אני חותמת ש-90% יברכו על ההצעה של ליברמן. ישראל נבנתה עבור היהודים ע"י היהודים. ערביי ישראל הם מיעוט שלא תורם דבר לחוזקה של ישראל בשום תחום, להפך. מבחינת ביטחון, שמירה על זהות המדינה כמדינה יהודית, רמת פשיעה, שמירה על החוק, תאונות דרכים וכ"ו, ערביי ישראל רק מהווים איום ונטל.
  אז אוקיי אנחנו גם מדינה דמוקרטית והם אזרחים שווים אבל ברור לכולם שהם אזרחים רק כי מבחינה טכנית הם חיים בגבולות מדינת ישראל ולא כמה קילומטרים צפונה דרומה או מזרחה. אבל את זה אפשר לשנות. כיוון שרק הגבול משייך אותם למדינה הרי שברגע שגבול ישתנה הם יהיו בטריטוריה של העם שלהם. זה המצב הטבעי והצודק והנכון ולא שהם יהיו מיעוט ענק בתוך מדינה כשאין לו שום קשר לאידאולוגיה ולאופי שלה. אמנם לא מדובר בכל ערביי ישראל כיוון רוב ערביי ישראל חיים בשטחים שלגביהם לא ניתן לעשות תיקון גבול שכזה, אבל עדיף לתקן את המצב לגבי כמה עשרות או מאות אלפי ערביי ואדי ערה מאשר כלום.
  אבל מי שואל מה טוב ליהודים? זה הרי ממש לא פוליטיקלי קורקט לשאול את זה כבר עשרות שנים.

 11. 46
  אילו סיפחנו את יו"ש, האם השמאל היה תומך בחלוקה לשתי מדינות?
 12. 45
  הכותרת "מה חושבים ערביי ישראל", אבל 80% מהתוכן זה מה חושבים היהודים..

  ככה בדיוק נראית ונשמעת כל התכנית הזותי, משחקים שחמט עם עצמנו ומשנים את החוקים כל מהלך.

  יופי, פרופ' ביגר. אתה מציע להחיל "מקסימום שטח עם מינימום ערבים" גם על הגליל. למה לא להיפך? הרי בכל השטח בין 3 המובלעות שאתה יוצר שם, לא גרים כמעט יהודים. אז למה לא לחבר אותן?

  או שזה כמו ב"הקמצן" של מולייר שאומר, "בשביל מה עניים צריכים כסף?", המוח הגאוני שלך חושב, "בשביל מה ערבים צריכים שטחים פתוחים?". בואו נכריז על כל בית של משפחה ערבית כחלק מ"המדינה הפלסטינית", וכל השטחים שבין הבתים ובין היישובים יהיו כמובן שייכים למדינת ישראל. נשמע לי אחלה רעיון, גם הגון גם נאור גם הגיוני וגם סופר-דופר-הדמוקרטיה היחידה במזה"ת :)

  1. איש לא שאל את יהודי גוש קטיף שפינו אותם......למה לשאול את הערבים?

   אנחנו פחדנים.

 13. 44
  הרעיון מאחרי הצעה זו הוא אווילי ההנמקה ילדותית.

  במידה ותעביר את האזרחות של ערביי המשולש והגליל לפלסטינית.
  ימשיכו אנשים אלו לחיות בגבולות ישראל.
  לעבוד באותם מקומות העבודה שהם עובדים היום.
  ללמוד לימודים גבוהים באותם המוסדות. ישראל תהיה חייבת לשלם לפלסטינים הרבה יותר כסף באופן שוטף. כך שאין כל הגיון מאחרי הצעה אווילית זו.

 14. 43
  לא ניתן לשלול אזרחות ללא הסכמה אינדיבידואלית. ניתן להעביר שטח מריבונות

  לריבונות. אבל אם האזרחים הערביים יעברו מוועדי ערה , למשל, לחיפה . הפסדנו את שטח ועדי ערה, ומה הרווחנו? !

 15. 42
  ומה היה אילו הינו מבטיחים למשך כמה שנים את זכויותיהם לביטוח ופיצוי
 16. 41
  אילו הציעו פיצויים רציניים למי שמוכן לעבור לצד הפלסטיני הרוב היו
 17. 40
  לכל דוברי האנגלית תחפשו ביטיוב על Azmi Bishara :

  Azmi Bishara : The Last Colonial Question והוא יענה על כל השאלות של היהודים

 18. 39
  אפשר להוציא את היהודים מהגלות, אבל כנראה שאי אפשר להוציא מהם את הגלות

  למה ערבים יכולים לשרת בצבא בסוריה, ובקרבות המתחוללים שם כיום הם יכולים להרוג את בני עמם בלי להניד עפעף, אבל ישראל נמנעה מיום הקמתה לשלב את הערבים שנשארו בה ולא ברחו - בכל תפקיד, כולל שירות בצבא? קודם האזרחים הערבים היו תחת ממשל צבאי, וגם אחרי שזה בוטל - הם לא הפכו לאזרחים שווי זכויות וחובות. למה? כי מנהיגי המדינה חשבו שנאמנותם תהיה תמיד קודם כל לערבים אחרים ולא למדינה בה הם אזרחים. הבעיה היא שלא הלכו עם זה עד הסוף, כמו, למשל בהודו: מאחר שמוסלמים והינדים הם כמו שמן ומים: לא מתערבבים, הפרידו ביניהם ויצרו את פקיסטן עבור המוסלמים. גירוש הדדי. מוסלמים לפקיסטן, הינדים להודו. גירוש דומה היה גם בין טורקים לבולגרים. אז נשארנו עם ערבים מוסלמים שלא משרתים (אלא אם הם בדואים, שאותם צה"ל היה צריך כגששים).

 19. 38
  לתנועה האיסלמית ולשייח השונא ישראל זה יעשה רק טוב
 20. 37
  הפוך גוטה הפוך

  במקום לבא בצעדים מעל הראש של ערביי ישראל - צריך פשוט לשאול אותם - וכן גם את הפלסטינים בשטח C - רק C. האם הם מעדיפים להיות אזרחים ישראלים או ללחיות תחת ריבונות פלסטינית. כאשר לשאול - זה משאל עם חשאי בפיקוח בין לאומי.

  אף אחד לא יכול לערער על הזכות של אנשים לבחור את האזרחות שבהם הם מעדיפים.

  זה הסיוט הגדול ביותר של הרשות הפלסטינית שבבחירות חשאיות ערביי שטח C יבחרו להיות אזרחי ישראל כמו ערביי ישראל - ולכן הם יעמדו על הרגליים האחוריות ויתנגדו לעצם המשאל.

  כל שונוי מהסטטוס קוו הוא לטובת ישראל - ירצה כבר ערבי ישראלי לעבור לשליטת הרשות ואזרחות הרשות - תפד'ל תהנו סלאמאת.

  ירצו הפלסטינים בשטח C להיות אזרחים - אז כיבוש יותר - יש עוד מספר מסויים של אזרחים ערביים, שיחיו סוף סוף במדינה ולא תחת משטר צבאי.

  לא ירצו? - נשאר המצב הקיים.

 21. 36
  אחח. תענוג. ניקנוק לכל שמאלן וערבי.
 22. 35
  לפרק את הרשות הפלסטינית - או מדינת אפרטייד או מדינה לכל אזרחיה
 23. 34
  איך עיתון מכובד כמו הארץ מרשה לעצמו לפרסם ציטוט של "גורם" שאומר ש...

  ציטוט מהכתבה: ""ערביי הגליל מתייחסים בלגלוג מסוים לערביי המשולש שאימצו באופן קיצוני למדי סממנים ישראליים עד כדי כך שבתוך הבתים מדברים שם עברית לפעמים, ולכן לא בטוח שהם יזילו דמעה אם יישובי המשולש יועברו לריבונות הרשות", מסביר אותו גורם."

  איך עיתון מכובד כמו "הארץ" מרשה לעצמו לפרסם אמירה כל כך מטושפת, כל כך לא נכונה ומנותקת מהמציאות מבלי לאמת אותה? אין, אפילו לא בית ערבי אחד במשולש שבו מדברים עברית בינם בני המשפחה. מוכן לחתום על זה ללא כל בדל של ספק. להגיד משפט טיפשי כזה, זה בדיוק הפירוש המדויק של המילה: "להזות".

  1. אכן כך.
  2. הארץ ,עיתון ? מכובד ???

   בסה"כ בטאון אש"פ

 24. 33
  קצת סדר בעניין

  לנו תושבי המשולש יש זיכה למישור החוף לחיפה קיסריה והאזור עד לתל אביב היסטורית רגשית וכלכלית , רק משוגע מוכן לקבל על עצמו לכנס לכלא הישראלי שקוראים מאחורי הגדר , האזרחות הישראלית במציאות העלומית שמאפשרת לבשאר לטבוח מאות אלפים ולהסתכל בחסר מעשיו , במציאות שהיתה נותנת להיטלר לעשות את שליו אם היה ״ פרגמטי ״ כמו אסד , האזרחות הישראלית היא ההגנה היחידה מפני מדינה גזענית , לא נהפוך לפליטים בארצנו , כל הארץ היא חלק מהתהוות שלנו , בוא נגיד שאני רוצה ללכת לים שרחוק מהבית שלי 20 דקות אני צריך וויזה מאיזה שבכניק? ומי נותן את הזכות למהגר רוסי כמו ליברמן לקבוע לי תושב הארץ אפילו לפני שהרצל ידע איפה פלסטלינה נמצאת ? בקשר לזהות שלי אין לאף אחד זכות להתערב מה היא הזהות שלי , מה הבעיה אם אינדיאני רואה בעצמו אינדיאני ? אין לי שום נאמנות לדגל הישראלי או המדינה שמגדירה עצמה למדינה דתית , אני לא יהודי , ליברמן כנראה למד מהמדינות הלאומיות של המאה ה19 על כך שהאזרח צריך להביע נאמנות למדינה ! בדימוקרטיה האזרחות היא הקשר בין האזרח למדינה , ולא דת , נפשי לא המייל יהודייה , נפשי נאמת לאדמה ולשפה של עצמי , רק. כאשר ישראל תהפוך למדינה כל אזרחיה אני אהיה מוכן להתגייס , ליברמן פחדן קטן וביבי ישראלי ממוצע שיודיע לדבר אנגלית בלי מבטא ושניהם יכולים לקפוץ לי ושילמדו קצת על הסבל והעוול שנגרם ליהודים בגלל אנשים גזענים בגרמנייה במקום לסחור בדמם

  1. תפסיק לקשקש. למה יהודי יצטרך דרכון כדי להגיע לבית אל?

   הזיקה שלך לים ולקיסריה שקולה לזיקה שלנו ליהודה ושומרון.
   במקביל לחוסר הנוחות שלך להגיע לים, מאה אלף אנשים יפונו מבתיהם. רובם נולדו שם ויש להם זיקה למקום בדיוק כמו לך על ביתך. אף אחד לא נושא עליו את ההיסטוריה של סבותיו. בסוף אנחנו מדברים על אנשים שיאבדו את כל מה שהם מכירים. אתה לפחות תישאר בביתך וסוף סוף גם תהיה לך מולדת ומנהיגות כמו שתמיד רצית.
   אהה אז אתה לא רוצה מנהיגות פלסטינית? ואתה לא רוצה מנהיגות ישראלית?
   אז מה אתה רוצה? תגיד את זה פשוט: שתי מדינות לעם אחד.


  2. יש לך "זיכה"? - אולי אתה חושב ש"זיכה" קשור לזכות? אבל אין שום קשר, כלומר זיקה - אז תקבל זכות מעבר, לא זכות הצבעה. ושבכניק פלסטיני יבדוק אותך כשתחזור הביתה, כדי לוודא שלא יצאת משת"פ. אני מניח שבסוף תעדיף לוותר על שפת הים כדי לא לגמור את היום במרתף החקירות של השב"כ שלכם.
  3. הבעיה האמיתית

   הבעיה היא המטרה של הפלסטינים. שהיא השמדת המדינה היהודית. אין ליהודים בעיה עם הזהות וגם זו לא גזענות,אלא רק אמצעי להתגונן מהרצון של הפלסטינים לגרש מפה את היהודים.

  4. ולי יש זיקה הסטורית תרבותית לחברון ולשכם. ובוא נגיד שארצה ללכת לקבר רחל, פחות מ-20 דקות מהבית שלי, אצטרך לקבל ויזה מאיזה חמסניק. זה טבעהּ של פשרה.

   ולי יש זיקה הסטורית תרבותית לחברון ולשכם. ובוא נגיד שארצה ללכת לקבר רחל, פחות מ-20 דקות מהבית שלי, אצטרך לקבל ויזה מאיזה חמסניק. זה טבעהּ של פשרה.

  5. אני לא יודע בן כמה אתה אם היית תושב עוד לפני שהרצל ידע איפה הפלסטלינה שלו (רמז: היא הייתה בארגז הצעצועים), ואני בספק אם אתה יכול להוכיח שאבותיך הם אכן מפלשתין. סביר יותר שהגיעו מחורן. בכל מקרה, חובת ההוכחה עליך.

   אני לא יודע בן כמה אתה אם היית תושב עוד לפני שהרצל ידע איפה הפלסטלינה שלו (רמז: היא הייתה בארגז הצעצועים), ואני בספק אם אתה יכול להוכיח שאבותיך הם אכן מפלשתין. סביר יותר שהגיעו מחורן. בכל מקרה, חובת ההוכחה עליך.

  6. בשביל אזרחות ישראלית צריך להגן ולטפח את ישראל !

   לא ללכת למרמרה , לא לשמוח בשמחת טירוריסטים משתחררים , לא להניף דגל אש"ף ,להביע מחאה על כך שמייחסים לישראל אפרטהייד ,ואפילו לקיים תפילות במסגדים למען ישראל ! כן , כן כיון שאזרחות ישראלית תהיה שווה עוד יותר אם תעשו כך !
   ולגבי ההימנון : יהודים מכבדים את ההימנון הבריטי -האם יש שם מילה אחת עליהם ?

  7. לכל המתלהמים והמגיבים למטה , הגבתי לכלם אבל הארץ לא פירסמה

   אני חושב מטמי אימג, לא רוצים יותר מדי תגבות של ערבים , כי אז יווצר אימ׳ג של עיתון של ערבים

 25. 32
  תשובה ל 15:10

  יהודי לא הולך לגור בין פולשתינים, יהודי הולך לגור בארץ יהודה כשם שאנגלי גר באיגלנד ואירי באירלנד

 26. 31
  לספרד יש גם מובלעות בצפון אפריקה (במרוקו)
 27. 30
  טיבי, הידד יש לך מדינה. אופס יש לי בעיה --טוב לי פה(!!!) אנחנו מבינים

  אנחנו יודעים שטוב לכם פה. אתם לא צריכים להגיד לנו כלום. הכל ברור.

 28. 29
  לא מבין. אם לערבים מותר לגור בישראל, למה לא יהודים ב"פלסטין"?

  מה זה, מהדורה חדשה של תחום המושב? מבחינתי אין הבדל בין יהודי לערבי: כולנו בני אדם. אז אם מנהיגי הפלסטינים ביו"ש מודיעים בפומבי שב"פלסטין" לא יוכלו לגור יהודים, למה שאנחנו לא נגיד שבישראל לא יוכלו לגור ערבים? או שכולנו שווים, או שלא. אם המנהיגים הערבים החליטו שלא - אז לא! לא לערבים בישראל. חד וחלק. ואם השמאלנים שלנו דורשים לחסל את ההתנחלויות - שיהיו הגונים גם לגבי הערבים בישראל. צדק חייב להיות זהה לשני העמים.

 29. 28
  פלסטין תהיה אמירות סלאפית. ישראל תתפוש מחדש גם רמאללה, גם אום-אל-פחם.
 30. 27
  מגוחך שעיתון ''הארץ'' מוכן להתחבר לאוכלוסיה ערבית אולטרה שמרנית ,שאינה

  מגוחך שעיתון ''הארץ'' מוכן להתחבר לאוכלוסיה ערבית אולטרה שמרנית
  ,שאינה מזוהה עם שום ערך ליברלי שהוא מטיף לו- בתנאי שמדובר במי שאינם
  יהודים.

 31. 26
  הוגי ההתנחלויות מבינים עכשיו למה הם הכניסו את עם ישראל?
 32. 25
  מגוחך שעיתון ''הארץ'' מוכן להתחבר לאוכלוסיה ערבית אולטרה שמרנית ,שאינה

  מגוחך שעיתון ''הארץ'' מוכן להתחבר לאוכלוסיה ערבית אולטרה שמרנית
  ,שאינה מזוהה עם שום ערך ליברלי שהוא מטיף לו- בתנאי שמדובר במי שאינם
  יהודים.

 33. 24
  ומה עם הדרוזים תושבי מרר ושפרעם !

  ככה מוותרים עליהם אחרי כל תרומתם למדינה גם הדרוזים השתתפו במלחמת השחרור ונפלו להם חללים עכשיו שכחתם ! דרך אגב הניסיון של ליברמן להפוך את ישראל למדינה יהודית טהורה זה בדיוק כמו הניסיון של דאעש " המוסלמיים הקיצוניים בסורייה " שמנסים להפוך את סוריה למדינה מוסלמית סונית טהורה הדתיים הקיצוניים האלה מעוררים בי בחילה

  1. מי אמר שמוותרים עליהם? מה פתאום?!

   מה שכן, בהחלט הייתי מבקשת שהערבים ישבעו נאמנות למדינה כפי שהיא. כולנו מוזמנים להישאר. גם המיעוטים שכרתו ברית עם היהודים, וגם אילו שפחות.
   מצד שני, מי שחושב שישראל צריכה להפוך לפלשתין, והשטחים גם הם, מוזמן לעבור לפלשתין. מי שמוכן להישאר במדינה, למרות שיש פה רוב יהודי. ומבין שהרוב היהודי נחוש שזו תמשיך להיות מדינה עם רוב יהודי, זו מדינתו.
   אני לא מדברת רק על הרופאים והאחים והאחיות הערבים שחברים שלי בביה"ח. ולא רק על קבלני השיפוצים. ואפילו לא רק על הגנבים הערבים. אלא על כל מי שרואה במדינת ישראל, על יתרונותיה וחסרונותיה, מדינה שהיא גם שלו. שהוא שייך אליה.
   ואגב, מוכנות לעשות שירות לאומי זה נראה לי תנאי בסיסי לקבלת מרות המדינה ומחוייבות לתרום לה.
   אני לא מצפה שכולם יקבלו את השייכות ברמה שהדרוזים, על קרבנותיהם, מקבלים. אין ספק שהדרוזים אחים של ממש לי.
   אבל אני כן מצפה שחרדים, ערבים, וכל מי שגר פה, לכל הפחות יעשה שירות לאומי.

  2. אף אחד אינו מוותר על הדרוזים שהנם נאמנים למדינה.

   ואתה בור שכמותך, שפרעם לא נמצאת בואדי עארה או במשולש

 34. 23
  מה עם הגליל, יפו, השכונות הערביות בחיפה, מזרח ירושלים?

  אם כבר אז הפרדה מלאה, אי אפשר לדלל את האוכלוסייה הערבית רק איפה שנוח לך.

  1. זה עדיין פחות גרוע משיטות הדילול שלכם, כמו בסוריה.
  2. הפרדה מלאה הייתה יכולה להיות בחלוקה ב48 שאותה הערבים דחו. עכשיו נעשה הפרדה רק היכן שנוח לנוץ אתה זוכר ? כאן זה מדינת היהודים
 35. 22
  מענין אם ביגר מקבל משכורת גם עבור השעות שהוא מבזבז על תכניות כאלו.
 36. 21
  במחיר של הירקות ומחיר הארנונה גם חלק יהודי יעבור לשטחים
 37. 20
  בלטיאנסקי היחיד פה שמסתכל למציאות בעיניים. ערביי המשולש פשוט יעתיקו את

  מגוריהם למקום אחר, ונישאר בלי השטח ועם תושביו.
  וכבונוס ישנאו אותנו עוד יותר. ממש מציאה גדולה.
  ליברמן בריון מושחת - ואם זה לא מספיק הוא גם אידיוט.

  1. לא חשבת מספיק

   מדובר על חילופי שטחים כך שהשטח ישאר זהה.
   אפילו אם ישאר אחד הרי נשארו פחות.
   מפה והלאה לאיש מהם לא תוכל להיות תביעה על אדמה שהרי הם ויתרו עליה.

 38. 19
  אם זה לא חוקי אז אנחנו צריכים לחייב את ירדן להחזיר לפלסטינאים

  את האזרחות הירדנית שהם לקחו מהם ב 88 ולחייב אותם להעביר את כל הפלסטינאים לירדן כמו שהם רוצים להעביר את המתנחלים לישראל.

  1. תחייב אם אתה גבר
 39. 18
  הויי עופרע'לה עופר'עלה,,

  מכבסת המילים הפלצניות היוצאת מצווארך הרחב המחובר לגוף גוצי מתנדנד כתחש בהליכתו השחצנית ושירבוט מילים לועזיות תמידי בשפתך כאילו רכה,, האגרסיבית למדי ,אינה מכסה על הצביעות המאפיינת שמאל רדיקאלי קיצוני,
  ראי את כתבת הגיאוגראף ,,

 40. 17
  צריך להרוג אחת ולתמיד את "מבחן בג"צ - הם לא הנציב העליון

  עם כל הכבוד לבית המשפט העליון ובכלל לחכמי המשפט, אין לבג"צ סמכות למנוע מהלך מדיני, מחר נדרש לאישורם כדי לפתוח במלחמה……..

  1. אתה אכן זוטר! לא ניתן לשלול אזרחות במדינה דמוקרטית. כל אזרח תושב ועדי ערה יוכל לעבור, אם ירצה, לתל אביב, חיפה וכוי. אז מה ״הרווחנו״?
 41. 16
  תכניות הזויות, אך התגובה הטיבית הרגילה עולה על כולן בגחיכותה

  גם כשיוצע לערבים מדינה בגליל טיבי יגיב עם אותו ארסנל מילים כי לטיבי אין קיום בלי ישראל וגם אם נחליט להקים מדינה יהודית-ישראלית באוגנדה הוא יזעק חמס ויבוא גם לשם.

 42. 15
  הם בחיים לא יעזבו כאן. ישראל היא גן עדן בהשוואה למדינות מסביב

  בוא נראה את אחמד טיבי וחנין זועבי יום אחד בעזה - הם חוזרים לפה על ארבע.

  ולמען הסר ספק: טוב מאוד שמדינת ישראל היא דמוקרטיה ליבראלית, עם זכויות אדם חוקתיות, שמעניקה הגנה גם למיעוטים. פשוט כדאי להפסיק עם הצביעות: החיים פה די נפלאים. יש בעיות, בוודאי, אבל בסה"כ זכויות האזרח זוכות כאן להגנה ולפיקוח מפוארים בכל קנה מידה (ותמיד יש מה לשפר).

  לכל מי שחושב אחרת - תנסו את לבנון, עמאן, עזה או דמשק.

 43. 14
  אין תוחלת לפתרון "שתי מדינות לשני עמים", רק למדינה דו-לאומית קנטונלית.

  הגיאוגרפיה והדמוגרפיה לא תאפשרנה שתי מדינות לשני עמים. הפתרון האפשרי היחידי הוא מדינה דו-לאומית קנטונלית, כדוגמת שווייץ.

  1. זה יהיה אפשרי כשהערבים יהיו כמו השווצרים
 44. 13
  מעניין, גם 70% מהיהודים לא רוצים לגור במדינה הציונית
  1. אין מקום מלא ערבים !
  2. מעניין , במבחן התוצאה זרם העליה לא נפסק וישראל מתקרבת במספר תושביה לאוסטריה
  3. אתם בסמול לא חזקים במיוחד בחשבון
 45. 12
  למה פלשתינאי לא רוצה לגור בפלשתין ?

  במשך עשרות שנים טוענים מנהיגי הציבור הפלשתינאי בישראל לקיפוח, אפלייה,כיבוש כו'.

  זוהי ההזדמנות לפתור את אותן הבעיות.

  הפלשתינאים תושבי ישראל יוכלו לגור בקרב אחיהם במדינה פלשתינאית, הרי על זה הם חלמו 65 שנה.

  1. למה יהודי ישראלי לא רוצה לגור בין היהודים בישראל והולך להתנחל בין הפלסטינים מחוץ לה?
  2. אבישי, מה זה האפליה הזאת? למה לערבי מותר לגור בכל הארץ

   ורק ליהודי לא? רק לערבים מותר לגור בין יהודים, אבל לא להיפך? מסתבר שלא עצרת לחשוב לפני שהגבת.

 46. 11
  אתמול בראיון, הגדיר עצמו ח"כ אחמד טיבי כאחד ממנהיגי הפלסטינים בישראל.

  "פלסטינים"-לא ישראלים ממוצא ערבי! יהיה זה אך הגיוני שאותם פלסטינים יקבלו דרכון פלסטיני וישבעו אמונים לדגל הפלסטיני (הרי לדגל הכחול-לבן אין הם מסוגלים להשבע). עקרונית-אין שום בעיה שכל אזור ואדי ערה יעבור לצד השני של הגבול. זה נעשה באינספור מקומות בעולם, כולל אירופה החסודה והצדקנית. ב-90% מן המקרים גם לא שאלו את האזרחים אלא פשוט המירו להם אזרחות. אבל, ניתן יהיה לחוקק חוק שיאפשר לפלסטינים הגאים של אבו-טיבי, להחזיק באזרחות הישראלית גם, ואם יבחרו יוכלו להגר לישראל תוך השארת כל רכושם בצד ההוא של הגבול. ישראל הקטנה גדושה בלמעלה מ- 8 מיליון בני-אדם ואין קמ"ר אחד של קרקע בו אין ישוב כלשהו. אז למה רק יהודים מותר להעביר ואת הערבים לא?

 47. 10
  ערביי ישראל ? להחזיק את המקל בשני קצותיו ,ליברמן נתן פתרון מעולה
 48. 9
  דוברובניק כמובלעת קרואטית? איזו שטות!
  1. בין דוברובניק ורוב קרואטיה מפרידה רצועה קצרה של בוסניה, טמבל!
 49. 8
  יישר כוח מולד

  עושים עבודה חשובה ורצינית במולד. אנשים צעירים נבונים ומחויבים. כן ירבו

 50. 7
  נורא מצחיק לקרוא את ההתפתלויות של הערבים והשמאלנים לשמע ההצעה של ליברמ

  פתאום הם רוצים להיות אזרחים של מדינה יהודית, תחת דגל כחול לבן, ולשיר נפש יהודי הומיה, פתאום הם רוצים לחגוג את יום העצמאות, לא את הנכבה. קטעים איתם.

  1. זה לא כל כך משונה או יוצא דופן שאנשים רוצים להישאר במקום בו נולדו, בו חיו אבותיהם ובו חיה משפחתם או החמולה שלהם, במדינה שהם חיים בה - אפילו אם יש להם תלונות נגדה ואפילו אם הם לא מזדהים אתה - ובתוך הסביבה שהם רגילים לחיות בה כל חייהם.
  2. רמי, אפילו ליברמן לא הציע לגרש אף אחד מביתו!

   הם יישארו בבתיהם, בסביבה לה הם רגילים. הוא הציע רק להזיז את הגבול, כך שערביי המשולש יהפכו לאזרחים פלסטיניים, ואז לא יהיו להם שום תלונות לישראל.

 51. 6
  אני גר בעיר דו לאומית ומצדי שנחיה במדינה דו לאומית עם אזרחות לכל

  ביגר כמו תל אביב - עיר ציונית במובן הרע של המילה.

  1. זו לא עיר דו לאומית

   זו עיר בה יש הרבה מאד דעות וציבורים שונים, לעומת תל אביב שהיא חד גונית, אבל בשום צורה היא לא דו-לאומית.
   כך גם המדינה שמקימיה החליטו ליחד אותה ללאום היהודי איננה דו לאומית.

 52. 5
  רגע רגע רגע, מה מה מה? הם לא להיפרד ממדינת האפרטהייד הגזענית והנוראית?

  אויי, מעניין למה...

  1. מצחיק, גם השחורים בדרום אפריקה לא רצו להיפרד מדרום אפריקה

   מאבקם היה לשיוויון בדרום אפריקה ונגד תכנית האפרטהייד שניסתה לעשות בדיוק את מה שליברמן וביגר מציעים -- להיפטר מהאוכלוסיה האחרת ע"י קביעת גבולות ומובלעות. מעניין אם הממוחה לגבולות ביגר ראה פעם את מפת הבנטוסטאנים של דרום אפריקה, הוא בטח היה מגלה שהיא דומה להפליא ל"יצירת המופת" שלו.

  2. לירושלמי הצדיק:רוב השחורים בדרום אפריקה באו אליה בזכות הקיום שהאדם הלבן סיפק להם!

   ולגבי העברת שטח למדינה אחרת , זה לא מוצע בלב קל ( אולי לא ידעת אבל באנו לכאן לענין שלנו ולא כדי להקים עוד מדינה ערבית) ואם רוצים מדינה עם מיעוט בגודל נסבל ולהבטיח אי פינוי יהודים ממכורתם אז ההצעה לגיטימית
   אדרבא : ייערך משאל בשטחים המיועדים לויתור, אם התושבים לא יירצו , הם יישארו אזרחים ישראלים אבל הנפת דגלי אשף תהיה כמרידה . במקרה זה אין חילופי שטחים !

  3. כי הם דרום אפריקנים
  4. בישראל עצמה אין אפרטהייד, יש רק אפליה לרעה של אזרחים ערביים בעניינים ובמקומות שונים. האפרטהייד הוא ביהודה ושומרון. שם הפלסטינים באמת רוצים להיפרד מישראל.
 53. 4
  לגבי ליברמן: התכנית ראויה, האיש לא. ואגב:

  בדין הבינלאומי קיימת למדינה הזכות לוותר על שטחים שבריבונותה.

  1. המושג המשפטי הלטיני הינו Terra nullius
  2. ואם זה חוקי, זה גם חכם?

   מכירים את הסיפור על האשה שבאה לרב לשאול אם הבשר שנפל לסיר הלילה כשר? ומה ענה הרב? כשר, אבל מסריח.

  3. לא, איציק, זה לא חכם. יותר חכם זה להשאיר בשטחנו מאות אלפי ערבים שאוהבים אותנו.
  4. הפרדה בין הערבים ליהודים זה משהו שרוב הציבור היהודי מעוניין בו.. נכון שזה "לא פוליטי קורקט" אך זאת המציאות....וכמדינה דמוקרטית, לא ניתן לעצור את הגלגל...
  5. בנתיב השמאלי תמיד עוקפים

   לרוב הרעיונות החכמים תמיד נשמע ביקורת צינית על אי חוקיות
   ואם חס ושלום ידונו ברעיון חוקי , מגיעה לה הביקורת כמה שזה לא חכם
   מכיר את הסיפור על ישראלים שכל מאמצם הוא להשמיץ את מדינתם ולקרוא לחרם אקדמאי, כלכלי , ןתרבותי על ישראל?
   ומה תשובתך? מסריח ,אבל כשר

  6. תגובה ל סטודנט למדעי המדינה

   חכה עד שתקבל את התעודה אז תשתמש במונח - פוליטקלי קורקט - חמודשיק !! מצויין שאתה סטודנט - חבל כמה אדיוט .
   "דמוקרטיה " לא באה מצוידת עם יהודית . . תנשום עמוק תחשוב תבין כמה חבל על הכסף של ההורים שלך .

 54. 3
  לא צריך להגזים עם התכנית של הפרופ', אבל התכנית של ליברמן מוסרית וישימה

  מה שכן, אי אפשר לשלול מערביי המשולש את האזרחות אלא רק להעביר את הגבול. נשאלת השאלה האם לילדיהם תהיה אזרחות ישראלית גם כן.

  1. והצעד הבא לפי ההגיון הליברמני יהיה להעביר את הגליל והנגב כי גם שם יש ערבים ואולי נחזור לתכנית החלוקה. ליברמן הוא לאומן ששונא את הזר ואין לו דבר וחצי דבר עם אהבת א"י. מי שאוהב את הארץ יודע שהיא שלמה גם עם תושביה הערבים.
  2. לטובה - לפי ההגיון הליברמני אנחנו נעביר להם את המשולש והם יעבירו לנו התנחלויות. אם נעביר יותר (הנגב או הגליל) - גם הם יצטרכו להעביר משהו בתמורה.
  3. לטובה -הרעה -"ממחלקת השמאל ההומאני"-עאלק....

   הניחי לליברמן -הניחי לליברמן והצביעות...את לא רחוקה ממנו..ממש לא!!
   (עייני ערך ערבים ומזרחים -מכיר היטב מאיזה חומרים אתם עשויים..שני צבועים יצאו לדרך בים בם בום...)

  4. טובה, הערבים כל כך אוהבים אותך! כנראה שלא שמעת

   שאבו מאזן אמר בגלוי שאם תוקם מדינה "פלסטינית", אף ישראלי יהודי לא יוכל להישאר לגור בה. וזה מרוב אהבת הזרים שלהם.

  5. התבטאות של ימני טיפוסי

   תודה לך ששוב חשפת בפנינו את הפרצוף האמתי של הטרוריסטים הימניים הנאורים. עשית באמת שירות מצוין לאנשים האינטליגנטים יותר במגזר שלך (מעטים אבל יש גם כאלה). כן תגיד בבקשה - מאיזה חומר אתה יודע שהם עשויים הערבים והמזרחיים? תגיד לכולנו את כל האמת - מאיזה חומר? לוחם חירות שכמותך - חירות של מי? אתה באמת מאמין בחוק היסוד כבוד האדם וחירותו? העדת מספיק על עצמך כמה אתה מכבד בני אדם. ובאיזו שפה המילה "עאלק"? במילון אבן-שושן היא לא מופיעה - אשמח להחכים ממך.

  6. לצליל הצורמני בכל שעות היום-קשיי הבנת הנקרא??

   איני ימני ובטח לא שמאלני(השמאל אז ,והימין היום מעולם לא היטיבו עם תושבי השכונות הבנת?)האינטרס שלי הוא הזדהות מלאה !! עם תושבי השכונות שחיים מהיד לפה !!לעיניין ערך"ערבים ומזרחים",גם את הרמז כאן לא הבנת צליל צורם שכמותך...היות וליברמן מהימין העקום ,וגם לא טובה "ממחלקת השמאל הנאור ההומאני"עאלק-כן עאלק,אין ליבם (לא היה ובספק אם יהיה )עם מיזרחים וגם פלסטינאים וזרים בכל מקרה,כל אחד מבחינת השקפת עולמם הם,שמאל וימין דואגים אך ורק לעצמם!!ולכן על תושבי דרום ת`א לשחרר עצמם(ובכל דרך)ולדאוג שהמושחתים ו"הנאורים"מימין ומשמאל יפסיקו לעשות"קופות כסף צדקה והצהרות שווא "על חשבון עניי דרום תא-ואת תחביב הצביעות משאיר אני לך ודומיך מימין ומשמאל..פה בדרום העני נמאס מכולכם!! מקווה שהפעם הבנת היטב,ובתקווה שלא אצונזר על ידי עמיתך "מהארץ"..

  7. זאת בדיוק התוכנית של אורי אבנרי שניסה למנוע את הקמת כרמיאל

   פתאום עכשיו זה תןכנית הימין ?

 55. 2
  יצא המרצע מהשק, הם לא ממש רוצים להיות "פלסטינים" .

  הם אזרחים סוג ג' ו ד', אין ספק (חלק מזה באשמתם - לא מוכנים לתרום כלום לחברה, לא משלמים מיסים, בונים ללא אבחנה, מבצעים פשעים בכביש ומחוצה לו וכו..).
  הם פלסטינים מדוכאים, מניפים דגלים, שמים פס על חוקי המדינה ומוסדותיה.
  אבל כשאומרים להם יופי תהיו פלסטינים בבקשה.
  פתאום הם מתחילים להזיע.

  1. בכל המדינות יש מיעוטים שחייהם בהן, למשל יהודים או ישראלים בבריטניה, ספרדים או איטלקים בצרפת, ומעדיפים להמשיך לחיות בהן אף אם יש להם מדינה לאומית במקום אחר בעולם.
  2. השאלה היא מה יחסם למדינה בה הם חיים? מכבדים את דגלה? סמליה? המנונה? ודאי שונה מיחסם של הערבים בארץ למדינה. זחלקה וזועבי נשאלו ואמרו שאין להם ולו דבר טוב אחד להגיד על המדינה, ? מעוט? ככל המעוטים בבריטניה צרפת וכו?
  3. יהודים בצרפת לא מתאבדים באוטובוסים
  4. ולכן, יש להפסיק לנסות לדחוף אותם החוצה אלא לקבל שהם חלק מאיתנו ושאם אחיהם הפלשתינים רוצים גם אז שיתחילו להתנהג בהתאם
 56. 1
  רגע, הם ערביי ישראל או פלסטינים?

  השטן נמצא בפרטים הקטנים.
  במשך שנים מספרים לנו שאין דבר כזה "ערביי ישראל". יש פלסטינים, שנכבשו ב-48' על ידי המדינה הציונות.
  לפתע, כשמציעים להם להשתחרר מהכיבוש ולהיות חלק מהישות המדינית הפלסטינית, הם מתחננים שלא יעשו להם את זה.
  בזויים.

  1. אל תחפש לוגיקה, זו שאלה פרגמטית

   בוודאי שערביי ישראל מבינים היטב שגורלם תחת ריבונות ישראלית צפוי להיות מבטיח יותר מאשר תחת ריבונות פלסטינית.
   לצד זאת, הם ימשיכו לשמור את התפיסה שאדמתם נכבשה בידי פולש זר, אבל עם התפיסה הזו אי אפשר ללכת למכולת. אם אותו פולש חזק יותר, ומקנה יותר יציבות וביטחון בכל התחומים- ברור שעדיף להישאר תחתיו בחזקת "הרע במיעוטו". האופציה השניה תהיה בחזקת - 'הרצחת וגם ירשת'.

  2. בארצות ערב אין בטוח לאומי,אין רפואה צבורית והם

   רחמנא ליצלן יצטרכו לעבוד ולשלם מיסים. אז מה רע בישראל שעל כל מילה נגדם הם צועקים'גזענות'.

  3. ליברמן חכם: נתן להם להגיד: רוצים לחיות בישראל! אכלו אותה!~
  4. בהחלטות מדיניות אין צורך בהסכמה לא של המתנחלים ולא של הערבים הישראלים.ההסכמים יחולו על כולם
  5. אנשים לא צריכים להסביר מדוע הם חיים במדינה שהם אזרחים בה.
  6. אבל כשהם מתעבים אותה ומצהירים כמה טוב היה לו הוחלפה במדינה ערבית נוספת
  7. ביטוח לאומי זה הכי ישראלי
  8. אנחנו לא מהסוג שיעלה אלפי בני-אדם על אוטובוסים בטרנספר

   והסונים יודעים את זה היטב.

  9. זה מה שיפה בתוכנית אין טרנספר של אנשים אלא של קרקעות

   השמאל משקשק שכן אלו המצביעים שלו

  10. follow the money

   א. קודם כל התושבים הערבים ייפגעו כי רמת החיים בישראל יותר טובה מבבלסטין בכל הברמטרים. בנוסף ייפגעו ציבורים בתוך ישראל.

   ב. כל בן אדם מרגיש שמעליב ומקומם שמדינה שאתה שייך אליה מתייחסת אליך בתור משהו שצריך להיפטר ממנו.

   ג. לפי חוקי היצע וביקוש אם מספר הפועלים מהעשירונים הנמוכים במשק יירד, המשכורות שלהם יעלו. ירויחו המעמדות הנמוכים ששכרם יעלה, יפסידו עשירוני הביניים שפתאום ישלמו יותר על הנקיון והשיפוץ והמוסך והסיעוד

   ד. ימני אמיתי לא יסכים לוותר על נכסים של המדינה שלו - לא שטחים ששייכים למדינה ולא אוכלוסיות ששייכות למדינה. לישראל יש זכויות חוקיות גם ביהודה ושומרון וגם על הזכויות האלה לא צריך למהר לוותר.

   ה. זה שבן אדם מרויח שכר מינימום כפועל ולא משלם הרבה מיסים לא אומר שהוא לא תורם לתוצר של המדינה יותר מאיזה מנכל בנק שמרויח מיליונים.

  11. זה אומר שהם בוגדים בעצמם

   "הם ימשיכו את התפיסה שאדמתם נכבשה בידי פולש זר אבל עם התפיסה הזו אי אפשר ללכת למכולת" תרגום הם כבושים וטוב להם ! הם רואים באדמה עליה הם חיים פלסטין ומציאים להם פלטסטין אבל נוח יותר לחיות בישראל זה לבגוד באמונה שלהם ,בעקרונות שלהם

  12. פרשנות

   "הם ימשיכו את התפיסה שאדמתם נכבשה בידי פולש זר אבל עם התפיסה הזו אי אפשר ללכת למכולת" תרגום הם כבושים וטוב להם ! הם רואים באדמה עליה הם חיים פלסטין ומציאים להם פלטסטין אבל נוח יותר לחיות בישראל זה לבגוד באמונה שלהם ,בעקרונות שלהם