איראן, מי יודע

בשבועות האחרונים היתה התפתחות במערכת המדינית-הביטחונית שאותתה כי ההכנות למתקפה עלו מדרגה, אומרים כמה מקורות. מאז המערכת עוסקת רק בשאלה מי הדליף ולמה לא סותמים לתקשורת את הפה

בערבו של יום שלישי נכנסה ראש האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, לחדרו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בלשכתו בירושלים. זאת היתה עוד אחת מאותן פגישות עדכון שגרתיות, שנתניהו מחויב להן על פי חוק ונאנס לקיימן כמי שכפאו שד. מרבית הפגישה היתה בשש עיניים, בנוכחות סגן המזכיר הצבאי. הסוגיה האיראנית עלתה בה, בהרחבה.

באיזו רמת פירוט? עד כמה מצא נתניהו לנכון לשתף את לבני בכוונותיו, בתוכניותיו, בחזונו? סביר להניח שלא באותה מידה שהוא, כראש האופוזיציה בשנת 2007 עודכן בפרוטרוט, מבעוד מועד ובזמן אמת על ידי אהוד אולמרט, בעניין ביטחוני רגיש מאוד, שהיה על סדר היום. אחרי 45 דקות הקצין הבכיר יצא מהחדר והשאיר את השניים לבדם. האינטימיות הזאת מנוצלת בדרך כלל לשיחה פוליטית, או לסתם רכילות. כשאריאל שרון ויוסי שריד היו נותרים בארבע עיניים, הם היו מטנפים בארסיות ובציניות - תכונות ששניהם התברכו בהן למכביר - את חבריהם לממשלה ולכנסת, בהתאמה.

לבני ניצלה את 15 דקות התהילה (המפוקפקת) שלה עם נתניהו, לוויכוח מר על הנושא האיראני. היא סבורה שאסור לישראל לתקוף בעת הזאת, כאשר כל ראשי מערכת הביטחון מתנגדים. זאת עמדה עקבית שלה. לפני כמה שנים היא אמרה שהאיום האיראני אינו איום קיומי. יממה קודם לפגישתה עם ראש הממשלה היא שיגרה לעברו רמז עבה במליאת הכנסת, בפתיחת מושב החורף: "נתניהו, תקשיב לראשי מערכת הביטחון של ישראל", היא אמרה לו, "תקשיב להם בכל תחום - גם בנושא האיום האיראני".

כאן התבקשה קריאת ביניים. מי שהנחית אותה היה השר גלעד ארדן מהליכוד, שהזכיר ללבני כי אותם ראשי מערכת הביטחון תמכו כולם בעסקת שליט, שהיא התנגדה לה בדיעבד. מאוד בדיעבד. אבל גלעד שליט מאחורינו, ואיראן עוד לפנינו. מלבד אותה אמירה, שהובנה היטב בקהילה הפוליטית והתקשורתית, לבני מסרבת לפרט. "אני לא מנהלת את הדיון הזה בפומבי", היא אמרה שלשום, "זה היה משפט מאוד מוקפד. הדיון צריך להתנהל ביני לבין ראש הממשלה, בחדר. אחריותי מחייבת אותי לעצור במשפט הזה ותו לא".

ברק, נתניהו וגנץ ממתינים לגלעד שליט בתל נוף. "דיונים אין-סופיים על איראן, אלפי עמודי פרוטוקול והקלטות" תצלום: משרד הביטחון מוטי מילרוד

שאלתי אותה אם אחריותה כראש האופוזיציה אינה מחייבת אותה להתריע מפני מה שרבים חושבים שהוא לא פחות מאסון ממשמש. מה שח"כ בנימין בן אליעזר, עד לא מכבר חבר קבינט, כינה באותו דיון "חורבן הבית". מה שיו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', הגדירה "הרפתקה מופקרת ומגלומנית". לבני לקחה נשימה ארוכה: "אמרתי מה שאמרתי. ראש הממשלה הבין טוב מאוד למה התכוונתי. שקיפות היא עד לנקודה מסוימת. יש דיונים שצריכים להתקיים בחדר סגור. יש גבול לדיון הציבורי. לי יש את הקו האדום שלי. אם הדברים האלה מסתובבים היום בחוץ, שהממשלה תשאל את עצמה למה זה בחוץ".

עמדתה של לבני, כפי שנהוג לומר במקרים כאלה, היא "לגיטימית". היא היתה שרת החוץ ומייעדת את עצמה לראשות הממשלה. היא מעמיסה על כתפיה אחריות לא רק עכשווית, אלא גם עתידית. יחימוביץ', לעומתה, מרגישה משוחררת יותר. לפני כשבועיים, בשיחות פרטיות, היא הגדירה "קשקוש מוחלט" את הדיבורים שייחסו לנתניהו את שחרור שליט כ"ניקוי שולחן ערב פעולה באיראן".

השבוע, באותו ביטחון, היא דיברה אחרת. "נכון", מודה יחימוביץ', "עד לפני כמה שבועות התייחסתי לעניין הזה כאל ספין. אבל לא יכולתי להרשות לעצמי שלא לבדוק אותו ביסודיות. תמונת המצב המדאיגה שהתגלתה לי, חייבה הבעת דעה, גם אם מרומזת ומסויגת. ההיתכנות של תסריטים קיצוניים, היא מסוכנת מכדי להותיר אותה באוויר ובלי להבהיר את העמדה שלנו בעניין".

יחימוביץ' משתמשת בביטוי "שלנו", אף על פי שסיעתה עדיין לא קיימה דיון בנושא הלוהט. היא מציינת ששוחחה על כך בנפרד עם שבעת חברי הסיעה ומשיחות אלה עולה תמונה אחידה למדי. היא מסרבת לומר היכן בדקה, עם מי, מה התגלה לה, על בסיס מה היא כל כך נחרצת, כל כך חד-משמעית.

הכל מתועד

שלי יחמוביץ'
שלי יחמוביץ'מוטי קמחי

מקור מדיני אמר השבוע כי מעולם לא כתבו ושידרו רבים כל כך הרבה כל כך, על נושא שעליו ידוע להם מעט כל כך. מקור אחר התייחס בביטול ובזלזול לתיאורים העיתונאיים, שלפיהם נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק יושבים על סיגרים וויסקי ומתכננים מתקפה באיראן. "יש דיונים אין-סופיים, בנוכחותם של אנשים רבים", אמר האיש, "יש אלפי עמודי פרוטוקול והקלטות של הישיבות הללו. כל ראשי מערכת הביטחון מעורבים בכך, כמו גם שרי השמינייה. הכל מתועד, הכל צופה פני ועדת חקירה".

ניסיון לברר מדוע השיח התקשורתי-הציבורי התפרץ בעוצמה כזאת בשבוע החולף, העלה את הפרט הבא: על פי כמה מקורות, שאין ביניהם קשר, בשבועיים-שלושה האחרונים אירע דבר מה, היתה התפתחות כלשהי במערכת המדינית-הביטחונית, שאותתה ליודעי הדבר כי ההכנות למתקפה עלו מדרגה. המקורות אינם חלוקים ביניהם על חשיבות המהלך, אלא רק על מועדו: אחד טוען שהדבר קרה יומיים-שלושה אחרי ההצבעה בממשלה על עסקת שליט (אבל לא כתוצאה ממנה). אחר גורס: יומיים-שלושה קודם.

העיתון שהציף את הסוגיה היה "ידיעות אחרונות", בכותרת ראשית דרמטית ביום שישי שעבר ובסדרה של כותרות ראשיות בתחילת השבוע. דווקא ביום רביעי, כשהאבק שקע מעט והסיפור איבד גובה, יצאו השרים בני בגין (בגלי צה"ל), דן מרידור (ב"מעריב") ואביגדור ליברמן (ב"קול ישראל") במתקפה מתגלגלת, רבת ערוצים, נגד כלי התקשורת והפרסומים הגואים.

היציאה שלהם, שאליה הצטרף באיחור אופנתי חבר שמינייה נוסף, שר האוצר יובל שטייניץ, ליבתה את האש ותידלקה את העיסוק בפרשה ליממה נוספת. ואז, כמו תמיד אצלנו, הגיע שלב מלחמות הגנרלים: חבר השמינייה השר משה יעלון מהליכוד, צוטט כמי שתולה את האחריות להשתוללות התקשורתית בעיסוק האובססיבי של ברק באיום האיראני. יעלון לעולם לא יסלח לברק על שהצטרף לממשלה בדקה התשעים וגזל ממנו את תיק הביטחון.

בסביבתו של ברק הגיבו בחריפות. יעלון הכחיש שאמר וישראל שוב התגלתה במערומיה השלטוניים, כרפובליקת בננות, קריקטורה של מדינה (הביטוי הזה נכתב כאן לפני שבוע, בקשר להתפרעות האנטי-פלסטינית של שר החוץ ליברמן. כל שבוע מביא עמו ראיה נוספת, עגומה, למה שכבר אינו טעון הוכחה).

גם נתניהו לא סכר את פיו. בדיון במליאת הכנסת ביום שני, הוא ציין שאיראן גרעינית תהווה "איום ישיר וכבד" על העולם כולו, וגם על ישראל. בבוקר יום שלישי, בוועדת הכספים, התארח ברק למה שתואר כדיון על תקציב הביטחון. ברק מסר לחברי הכנסת סקירה ארוכה, כבת שעה, שתוארה על ידי כמה מהם "מבריקה" - גיאו-פוליטית, מאקרו-כלכלית, חובקת עולם ופלנטה. ברק, בתורו, לא ויתר על זכותו האלמנטרית לשפוך שמן על המדורה שהשתוללה בתקשורת כאשר ציין: "יכולים להיווצר מצבים שבהם ישראל תצטרך להגן על האינטרסים שלה בעצמה, בלא שתישען לא על כוחות אזוריים ולא על כוחות אחרים שיסייעו לה".

"שוב אתה מהלך עלינו אימים", התלוננה ח"כ זהבה גלאון ממרצ. העיסוק התקשורתי באיראן משרת את ברק. קודם כל את ברק. פעולה מוצלחת נגד מתקני הגרעין האיראניים בפיקודו המיניסטריאלי עשויה לשקם את מעמדו, להחזיר לו את אמון הציבור. ברק, אומר אחד מבכירי המערכת הפוליטית, "משוכנע שרק אדם בשיעור קומתו הביטחונית מסוגל להנהיג את המערכה הגורלית ביותר בתולדות מדינת ישראל, אולי מאז מלחמת העצמאות". פלא שברק לא היה בין המתנפלים על התקשורת? פלא שהוא אינו מפעיל את הצנזורה הצבאית? מה רע לו?

ואחרי השיטפון הזה באים האדונים המכובדים בגין, מרידור ושות', ומאשימים את התקשורת באובדן פרופורציות. אחד השרים אפילו העלה השבוע רעיון: להחיות את "ועדת העורכים", הגוף הארכאי והעבש שעבר מן העולם מזמן, לא רגע אחד מוקדם מדי. גוף שכלל את בכירי העורכים בתקשורת, מעין חבורת סוד מוחלט בהחלט, שהיה מתכנס מדי פעם בהזמנת השלטונות, שומע סודות כמוסים יותר ופחות ונוצר אותם בכספת, עד שהמנהיג היה נותן אור ירוק לפרסמם.

אם מחזירים את ועדת העורכים, מדוע לא למחוק שוב את הצבע משידורי הטלוויזיה ולאסור על החזקת דולרים? רטרו עד הסוף. במקום להתעסק בארכיאולוגיה, שלא לומר נקרופיליה, מוטב ששרי הממשלה יתבוננו על עצמם, ועל חבריהם. אצלם הבעיה, לא בתקשורת.

פינוי-בינוי

הכנסת חזרה השבוע מפגרת הקיץ הארוכה וחברי סיעת הליכוד התכנסו לדון במה שבאמת מעניין אותם: גורלם של כמה עשרות צריפים ומבנים ארעיים במאחזים הלא חוקיים, ובראשם עמונה ומגרון, המיועדים לפינוי והריסה. שעתיים ישבו להם חברי סיעת השלטון ועסקו בשאלה כיצד למנוע את ה"גירוש", אף שמדובר בהחלטת בית משפט, בעמדת היועץ המשפטי לממשלה, במאחזים שבנויים על קרקע פלסטינית פרטית ומזמן היו חייבים להיעלם מן השטח.

לבם של רוב חברי הליכוד גס בדקדוקי העניות הללו. הפריימריס באופק. המתנחלים, חברי הליכוד, הם כוח מאורגן ואפקטיבי. הם באים להצביע בהמוניהם. צריך להוכיח להם מי שומר על ארץ ישראל, על מתיישביה ועברייניה. ראשי הרשויות של הליכוד מן הגדה המערבית הוזמנו לסיעה על מנת לפקוח עין על הנבחרים, שלא יסטו מן הדרך. זה עבד.

השרים יולי אדלשטיין, יוסי פלד, לימור לבנת, יעלון וארדן התחרו ביניהם מי ימני יותר. שלא לדבר על הח"כים מן האגף הימני בסיעה: יריב לוין, דני דנון, ציפי חוטובלי וחבריהם. כולם התייצבו בגאון לימין המאחזים, כולם הציעו הצעות כיצד למנוע את הפינוי, כיצד לעקוף את היועץ המשפטי לממשלה שמתנגד להכשרת הבנייה על קרקע פרטית. "הוא עובד אצלנו, אנחנו לא עובדים אצלו", הם אמרו לנתניהו. "אם עמדתו שונה משלנו, צריך למצוא עורך דין פרטי שייצג אותנו", הציע השר ארדן.

נתניהו היה נבוך מעט. הוא הימהם והינהן ומילמל: "באמת? לא ידעתי. נבדוק", ועוד כהנה וכהנה מלות התחמקות. בצר לו ביקש מבני בגין, חבר הוועדה הממשלתית העוסקת במעמדם של המאחזים, להסביר לחברים את המצב המשפטי והפרקטי. בגין נעתר. השורה התחתונה בדבריו היתה חד משמעית: אין מנוס מפינוי. אין מנוס מקיום החוק. יישובים על קרקע פלסטינית חייבים להיעקר.

"הדיון הוא לא על עמונה או מגרון, הוא הרבה יותר רחב", הסביר בגין. "הדיון הוא איך מחזקים את היישובים היהודיים בשלושת הגושים, גוש יהודה, גוש שומרון וגוש בקעת הירדן. יש לנו מיליון דונם של אדמות מדינה שעליהן אנו בונים. יש קושי קל, יש קושי רב ויש אסון. העתקה של כמה עשרות צריפים ממקום למקום אינה גירוש, ואינה אסון ואינה טרגדיה, למרות שזו טרגדיה למשפחה". דבריו של בגין נקטעו כמה פעמים בצעקות רמות של יריב לוין וציפי חוטובלי. "איני יכול להתחרות עם אף אחד כאן על אהבת הארץ", השיב להם בגין ביבושת, "אני מביע את דעתי. תזכרו את הביטוי: תפסת מרובה לא תפסת".

אחד משרי הליכוד, בעל תודעה היסטורית מפותחת, שראה כיצד בגין ננזף ונגער בסיעה על ידי יושבי הספסלים האחוריים, נזכר באבא מנחם בגין ובדיון הסוער שהתנהל במרכז תנועת החרות בנובמבר 1978 על אישור הסכם השלום עם מצרים. המתנחלים, אנשי גוש אמונים, צעקו עליו, העליבו אותו, השליכו ביצים על הבמה. בגין הלך לעיתונאים (כפי שמתואר בספרו של נחום ברנע "יורים ובוכים") ואמר להם: "אף פעם לא הסיתו נגדי כך. גם לא באצ"ל, גם לא בתקופת הסזון. איש לא ילמדני אהבת הארץ מהי. עוד מעט וסקלוני".

הביטוי "עוד מעט וסקלוני" נאמר על ידי משה רבנו לאחר שירד מן ההר ולוחות הברית בידיו. הוא נתקל בעם ישראל שהתפרע והשתולל. אבל הוא לא נרתע, עמד מול המתפרעים, שבר את הלוחות והרג אלפים.

בדיוק 33 שנים אחרי שראש הממשלה בגין כמעט ונסקל, על פי תחושתו ודימויו, על ידי נציגי הימין המשיחי בתנועתו בשל הסכמי השלום עם מצרים, מוצא עצמו בנו, השר ללא תיק בממשלת נתניהו, במצב דומה, למרות ההבדלים, מול אותם שטופי משיחיות וזעם קדוש. לקראת סיום הישיבה, כשהנוכחים עמדו להתפזר, הטיח ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, בבגין, בגסות אופיינית: "אביך בנה את אלון מורה". ארדן אמר: "אבות אכלו בוסר, ושיני בנים תקהינה". רק בודדים מחברי סיעת הליכוד, שעוד זוכרים דבר או שניים, לא ידעו לאן לשאת את הבושה.

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

Into the Fray

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  מתי אנשי השמאל כבר יבינו?

  אנשי השמאל והעיתון לאנשים שחושבים שהם חושבים-מתי כבר תבינו שכבר מזמן אחרתם את הרכבת של פינוי הישובים מ"השטחים"? הרי כבר לפני הרבה שנים הבין אחד המומחים הגדולים בנושא-מירון בנבנישתי שכבר עברנו את נקודת האל-חזור,ומאז רק התרבו מאוד מספר היהודים שם.תפסיקו להטמין את הראש הקירח שלכם בחול-מה שבת היענה לא עושה-ותבינו שהיום אין שום אפשרות לפנות אותם.
  אתם הרי בוכים כל הזמן על יוקר הדירות בגוש דן ומצד שני אוסרים להקים ישובים חדשים בתוך "הקו הירוק" כדי לשמור על "השטחים הפתוחים" הקדושים.
  בקיצור,מנסים לרבע את המעגל,אבל ברגע שפתאום מאות אלפי(!) ישראלים טובים ויפים לא פחות מכם,ירצו לרכוש דירות חדשות במרכז אתם הרי תעמדו על ארבע,והיללות שלכם יגיעו לשמיים! ואם ירצו להקים ישובים חדשים בגליל או בנגב,מיד תקום צעקת הצדקנים "אוהבי הטבע"-שהרי רק לערבים ולבדואים המסכנים מותר לבנות בכל מקום,ללא אישורים ובלי להרוס את הטבע...
  ורק לידיעה כללית:היום יושבים מעבר לקו הירוק המקודש,יותר מחצי מיליון ישראלים-יהודים,כולל ירושלים המורחבת.אתם הרי תיתמכו בכל התביעות של ה"פלסטינים" אהוביכם עד כמה שיהיו מופרכות.כלומר-להפוך את כל "הגדה המערבית" ל"יודן ריין" כולל השכונות ה"מסופחות" של ירושלים,להכניס בין אלף למיליון "פליטים" מסכנים לתוך מדינת ישראל,ואפילו לתת להם את מובלעת שטח ההפקר של לטרון,שכידוע לא היתה שייכת אפילו למדינת ירדן ההאשמית.
  רגע-אז איך נוכל להגיע מהר מירושלים לביתנו האמיתי במדינת תל אביב???

 2. 21
  "יורים ובוכים" יהפוך ( כבר מזמן כזה) למסמך שמתאר את הריסתה של מדינת ישראל ע"י

  מנחם בגין ושאר יוצאי חלציו המתלהמים ההיסטריים והמושחתים , אף מסמך לא מצליח לתאר ולהסביר איך הגענו למצב שבו מיעוט כוחני לאומי רדיקלי שלא היה לו שום חלק בבניתה של מדינת ישראל ( הפועל המזרחי ובנו המונגולואיד -המפד"ל) הפכו את המפעל הציוני לערימה של אפר ואבק בגלל כמה סוכות בחור שנקרא מיגרון ע"י היסטריה מצווחת עם שם כמו "חוטובלי" .... את "יורים ובוכים" היה צריך ללמד בבתי ספר יסודיים ע"מ ללמד את ילדי ישראל מי ואיך אחראי לבזיון הבינלאומי הזה ששולט בישראל- הליכוד .ולמה ההגדרה " מורשת בגין" היא כיסוי עלוב לדמגוג הזוי שהכניס את צה"ל ל18 שנים בלבנון , שיסה מזרחים באשכנזים , הפך את הכלכלה הישראלית לתאצ'ריסטית , והביא עלינו אנשים כמו: קצב, אולמרט, ביבי , שמיר, וכיו"ב ...

 3. 20
  הדיון הציבורי אודות איראן

  מדינת ישראל לא תתקוף את איראן ללא השתתפות ארצות הברית ועוד בני ברית, כשתגיע ההחלטה לתקוף את איראן. ההמולה אודות תקיפה באיראן נועדה להאיץ את הגברת הסנקציות נגד איראן בשלב ראשוני זה, ולהמריץ את ארצות הברית ואירופה לתקוף את איראן לפני שתשיג נשק גרעיני.
  הרעש שמקים ברק נועד למנוע קיצוץ בתקציב הבטחון, לא לרדת מהכותרות, ולשמש כחגורת הצלה לשרידתו הפוליטית, גם ללא תקיפה באיראן - די לו בדיבורים. אם תתקבל החלטה לא לתקוף, הוא לא יחדל להזכיר לנו כי הוא היה בעד.

 4. 19
  לכל עיתונאי יש את המקורות שלו-מה שהעיתונאי לא מבין (או שהאגו שלו לא מפרסם) זה שהמקור אינטרסנט והמידע מכוון מטרה
 5. 18
  מה השתיקה הזו סביב המקלט האטומי הלאומי ? הוא כבר מוכן לאכלוס השרים, משפחותיהם, חבריהם וחברי מרכזי המפלגות ?
 6. 17
  הווכחנות היהודית הינה בעוכרינו

  מי שכינה אותנו היום "עכבר" אולי העליב אותי כיהודיה.

  יש משהו בכך: העכבר יישא בתוצאות. חבל, אבל מה שאמר הנסיך סובורין אצל אפלפלד לא רחוק ממציאותינו אנו. הבייחד של היהודים לא טוב.

 7. 16
  ציפי לבני נדמית היום כפוליטיקאית האחראית ביותר בישראל, למרות כל הירידות עליה
 8. 15
  הצילום אומר הכל...

  "ברק, נתניהו וגנץ ממתינים לגלעד שליט", אבל הכתבה עוסקת באיראן. בישראל להיסטריה אין סוף ואין התחלה, גנרלים וראשי ממשלות תמיד מודאגים מאוד, במיוחד כאשר מדובר ב"ביטחון". בינינו, הכל נראה כמו משחק ילדים, בנים שהתחפשו: אחד לשוטר, אחד לחייל, אחד לשר ואחד לראש הממשלה. מה שצריך לעניין אותנו באמת זה מי יקבל את ההחלטה בסופו של דבר? או : מי המבוגר/תהאחראי/ת?

  1. בממ"ד עם המסכה של פורים - לא יעזור אף אחד.
 9. 14
  חברות גברים מטונפים. תראו את התמונה. שיאכלו משהו וישבו בשקט
 10. 13
  אסון מתקפה על איראן. די למלחמות
 11. 12
  לנוכח האיום השואתי, לתקוף מיד ולהקים ועדת חקירה מדוע לא תקפו עד היום
 12. 11
  תמיד אני נדהמת מהרצינות שורטר מתייחס לליבני.

  ובגלל זאת, אני איני יכולה אף פעם להתייחס ברצינות לורטר. אדם כזה נחשב בעיני לסתם רכלן!

  1. לבני ראויה ליחס ענייני, כמי שטוענת לכתר ההנהגה-למרות כל המתקפות עליה - היא עדיין אחת מהאופציות המעטות הראויות להנהגה

   ואגב, כל כותבי הטורים הפוליטיים - סימה קדמון, בן כספית, ובמיוחד החדשה מזל מועלם - הם אכן כותבי רכילות. אין דרך אחרת להביט בזה.

 13. 10
  ברקיהו וביוביהו הלכו לים, אחד טבע והשני גם
 14. 9
  התקפה על אירן - הרת אסון
  1. והתקפה של אירן?

   היא הרי מכינה (או כבר הכינה)פצצות וראשי נפץ גרעיניים ומאיימת בהשמדתינו יומם ולילה - שנחכה בשקט כמו בשואה?!

 15. 8
  אני רוצה לדעת מי יקח אחריות במקרה והאיראנים יתקפו ראשונים, ועד כמה זה יעזור לנו.
 16. 7
  שני הצברים מסיירת מט"כל יביא עלינו את חורבן הבית השלישי.
  1. מה מוכיח שעדיפים היו בן-גוריון,אשכול ובגין - ללא עבר צבאי, אך עם שכל שלא מנופק בצבא.
 17. 6
  אף אחד לא הדליף.....זה ברווז עיתונאי! רוצים להעביר מסר דרך התשקורת
 18. 5
  גרעין איראני נוצר למטרה אזרחית , ישראלית וסעודית
 19. 4
  נפלאות הכלכלה הישראלית =על השולחן בקבוק מים מטורקיה

  מערכת הביטחון והמשטרה מספקים לאנשיהם בקבוקי מים מטורקיה. עובדה!

  1. הדבר הזה מפלסטיק זו שלי יחימוביצוץ
 20. 3
  כל מילה בסלע.וישראל שוב התגלתה במערומיה השלטוניים, כרפובליקת בננות, קריקטורה של מדינה"- ישראל בראשות ביבי והימין יש להוסיף. ברק אכן מבריק בניתוחים,חבל שלא לוקח את הברקותיו ועוזב את הממשלה הארורה הזו כדי שתיפול מהר.הוא לא מבין שהוא יפול יחד איתם,וששום ישיבה שלו איתם אינה אחריות ולא בטיח.היא רק הדאגה לתחת שלו.ולגבי העיסוק בהשחתת החוק בשטחים-כמה חבל שכל עם ישראל לא יודע על מה מבזבזים זמן אוכלי החינם מתוך כיסו.כמו באח הגדול-שתלווה אותם מצלמה,שתתעד את מושחתי הימין בעיסוק הרשע שלהם בכיפוף החוק והרס המדינה בניצוח הביבי.
 21. 2
  איזה טור מוצלח!
 22. 1
  גם המתנחלים הם בנינו. גם להם זכויות סוציאל-דמוקרטיות.
  1. ... ולכן יש להעבירם לתחומי הקו הירוק.