מתחת לכיסוי של "אמא טליבאן"

כיסוי הפנים, סירוב לטבול במקווה מטעמי צניעות והחלטה ללדת בבית שכמעט הביאה למות הילוד. מי הן "נשות הטליבאן" והאם אפשר לעצור את התופעה, הגדלה והולכת?

קומתו הגבוהה ולבושו, חלוק מפוספס כמנהג חלק מהזרמים בעדה החרדית, משווים לו מראה של אדם מבוגר מכפי גילו, בעל בעמיו. אבל פניו פני נער. החתן הצעיר, שחתונתו היתה הסיבה לגינוי החריף וחסר התקדים שפירסם בשבוע שעבר הבד"ץ נגד קבוצת הנשים המכונה "נשות הטליבאן", שאמו ואשתו נמנות עמהן, נראה השבוע כתמה על מה המהומה.

יואל (יואליש) קרויס, מהדוברים הלא רשמיים של הפלגים הקנאיים בעדה החרדית, אמר בחיוך, לאחר שהצעיר נעלם מטווח ראייה, שהחתן רשם שיא גינס: לפני שמלאו לו 18, ובתוך כמה חודשים בשנה אחת, הוא התחתן פעמיים. אבל נדמה שאיש במאה שערים לא צוחק היום מהבדיחה הזאת.

בשכונה שבלתי אפשרי כמעט להסתיר בה דבר מאיש, ושהשמועות עוברות בה כאש בשדה קוצים, התברר לפני כשבוע, ולאחר מעשה, שהבחור המדובר נישא בחשאי בשנית, בלי שקיבל גט מאשתו הראשונה, שהיה נשוי לה רק כמה חודשים. זו, מתברר, סירבה במשך כמה חודשים לתת גט לבעלה, וגם חזרה לגור בבית הוריה. הקהילה נתקפה פלצות.

נערות עם שאל בירושלים. קבוצה סגורהאלכס ליבק

לאחר שהתפוצצה הפרשה טענה תחילה משפחתו של הצעיר שהוא קיבל "היתר מאה רבנים", כך מכונה היתר הלכתי לשאת אשה שנייה, הניתן במקרים נדירים בלבד. למשל, כשנבצר מהאשה לתת גט, בגלל מצב רפואי או נפשי (מחוסרת הכרה למשל), ובתנאי שמאה רבנים חתמו על ההיתר. אבל כשהתברר שאין בנמצא כמעט אף רב שיצהיר ברבים שחתם על היתר כזה, ואף לא רב שמודה שחיתן את הזוג, התברר גודל השערורייה.

מתברר שהעילה לכך שהנישואים בין בן ה-16 ובת ה-21 עלו על שרטון אינה פער הגילים דווקא. אלא העובדה שהבחורה, שאף היא בת לאם המשתייכת לקבוצת לובשות השאלים, לא הסכימה לטבול במקווה. על פי הטענות, זה קרה כי לא רצתה להסיר את הרדיד המכסה את בגדיה כדי לטבול. כידוע, טבילה צריכה להיעשות ללא כל חציצה, כלומר בעירום מלא.

סירוב ללכת למקווה הוא כל כך בוטה וחריג, שהאצבע המאשימה לא הופנתה כלל לחתן אלא לכלה הסוררת ולאם החתן, בטענה שהיא בחשה בקדירת החתונה, ובכלל לקבוצת הנשים המבודדת והמסומנת כבר ממילא בעדה החרדית בשל מלבושיה. "לא ללכת למקווה זו פגיעה בלוז של טהרת עם ישראל", אמר שמואל פפנהיים, שהיה עורך ביטאון העדה החרדית ודוברה. הוא מנה בשיחה, אחד לאחד, את הקלקולים ונשמע מזועזע.

"הוא (החתן) סיפר שקיבל היתר מאה רבנים. אבל אין אפילו עשרה. ככה זה פותח פתח שאפשר להתיר את כל הנישואים בעם ישראל. פעם אחת אשה תשרוף את הבישולים בבית, הרי אפשר להתחתן עם אחרת. מי היה מסדר הקידושין, לא יודעים. בחתונה צריך להיות מניין. לא יכול להיות שפה במאה שערים אפשר לשמור בסוד מי עשרת האנשים שהיו נוכחים בחתונה".

לידה בבית

דבר נוסף שהתרחש בסמיכות מקרים משונה במשפחה אחרת של לובשות השאלים העמיד את הבד"ץ על רגליו האחוריות. הוא נחשף בדיווח באתר החדשות החרדי כיכר השבת בשבוע שעבר. שם נכתב כי אביה של צעירה מקרב לובשות השאלים יילד אותה בבית, כי במשפחה נוהגים לא ללכת לבית החולים מטעמי צניעות. הסיפור הסתבך כשהתינוק שנולד פג נקלע למצוקה בלידה.

איש ארגון רפואת החירום "הצלה", שגר בשכונה, הוזעק לעזרה ולקח, נגד רצון ההורים, את הפג לבית החולים. שם עירבו את לשכת הרווחה, לאחר שהוריו נעדרו במשך כמה שעות מבית החולים. בינתיים הם התייצבו במקום.

צירוף שני המקרים הללו פתח תיבת פנדורה. קשה להתעלם מכך שהדחף לפרסום הודעת הגינוי היה כנראה האיום שחשים הגברים מצד הנשים, מעין מיזוגניה כבושה.

אבות לבנות שהצטרפו, על אפם וחמתם, לקבוצת לובשות השאלים, בהם רבנים מוכרים, וכן בעלים לא מרוצים התייצבו והעידו במשך כמה שעות בבד"ץ על המתרחש בבתים פנימה. נשים הוקעו על שאינן מקבלות סמכות רבנים, שהן מוציאות את בנותיהן מבית הספר ומלמדות אותן בבית, והחמור מכל: שאינן מצייתות לחוקים החמורים ביותר של ההלכה. זה נשמע כמעט כמו מרד הנשים הגדול.

העובדה שיש בעלים התומכים בהן הוצנעה. בעלים אלה הוצגו כחלשים ונגררים. בד בבד החלו לצוץ בשיחות האשמות, שנשמעו כבר קודם. למשל, העובדה שהן לא מניקות את בניהן, רק את הבנות, מחמת הצניעות.

גילוי דעת

בעקבות העדויות נידה הבד"ץ, בתמימות דעים נדירה, את קבוצת לובשות השאלים, אף שלא נקב בשמה. לשון ההודעה חסרת התקדים היתה חריפה מאוד וכל אחד במאה שערים הבין במי מדובר.

"בצער רב שמענו אנו הביד"צ הח"מ עדויות על מעלליהם של קבוצת נשים שעקרו דעת תורה מישראל, ומדעת עצמן מנהיגות עד כדי עקירת חינוך ותורה מישראל אינן שולחות את צאצאיהן לתלמוד תורה ולבתי חינוך, ומונעות מהם רפואה גם במקום סכנה וחשש פיקוח נפש, וגם דברים שאין ראוי לשומן בחמורות שבחמורות כנישואין חופשה וקידושין וכדו'. ע"כ אנו מזהירים את נשות ובנות ישראל שאסור להיגרר אחריהן ומנהיגיהם, וצריכים להתרחק ממנהיגיהם ומדרכיהם כי סופן אבדון וכליה רח"ל (רחמנא ליצלן)".

יש כמה התבטאויות בהודעה זו שגורמות להרמת גבה או שתיים. ראשית, ממתי רואה הבד"ץ בעיה בקיום בתי ספר פרטיים או פיראטיים? ושנית, לגבי מניעת רפואה, זו התבטאות חסרת תקדים שכן התנגדות בקרב הזרמים הקיצוניים לבתי חולים ציוניים גרמה מאז ומעולם לכך שלידות בבית אינן עניין חריג, כמו גם הסירוב לחסן את הילדים. וזאת, הרבה לפני פרשת "האם המרעיבה" (אשה חרדית שהואשמה שהרעיבה את בנה ומעצרה בידי הרשויות עורר הפגנות אלימות), שהגביהה חומות חשדנות בין הפלגים הקנאיים ובין גורמי הבריאות והרווחה.

רק עכשיו נקט הבד"ץ עמדה בעניין. נראה שנדרשו מקרים קיצוניים כדי להבהיר לרבנים שיש לשים גבולות. לראשונה הבינו שהתופעה של נשים הלובשות שאל, שכמייה מעל הבגדים או רדיד ארוך המכסה את ראשיהן ואת פניהן, צוברת תאוצה גם בחוגים הקנאיים בירושלים, ושזה לא רק עניין דתי, אלא עניין חברתי שיש לרדת לעומקו.

בתחילת הדרך, כל עוד התרכזה התופעה במחוזות רחוקים מהמרכז החרדי כמו רמת בית שמש, היא סומנה כסימפטום הקצנה בשוליים, בקרב נשים חוזרות בתשובה, מזרחיות בעיקר. זו גם הסיבה שהרבנים לא הוטרדו ולא גינו את התופעה, גם לאחר גילוי פרשת "אמא טליבאן" (אותה רבנית-מנהיגה של קבוצת נשים בבית שמש, שהואשמה בהתעללות בילדיה ושיושבת כיום בכלא). כך זכתה התופעה להסכמה שבשתיקה.

בשנים האחרונות החלו גם נשים ירושלמיות בחוגים הקנאיים לעטות כיסוי, מעין שכמייה על הבגדים. רבות החלו לבוא לחוגי בית לשמוע שיעורי צניעות בחסות ארגון "כתר מלכות" בשכונת גאולה הסמוכה למאה שערים, שתמך בנשים בבית שמש, ולקרוא את הקונטרסים (עלונים עם דבר תורה) שהפיץ הארגון בנושא.

המסר בשיעורים ובעלונים היה ברור. נשים צריכות להתלבש כמו שנשים יהודיות התלבשו מאז ומעולם. בזכות המלבושים הללו, שאלים ורדידים, הן עוזרות לקרב את הגאולה ותבוא עליהן הברכה. מכיוון שהמטרה המוצהרת היא להדר בצניעות, להתחזק ולהוסיף עוד ועוד כיסויים, נשים מסוימות במאה שערים החלו בהמשך להתלבש כמו הנשים בבית שמש.

ככל שהתעצמו בלטה עוצמת הגינוי החברתי במשפחה המורחבת וברחוב החרדי. הן מצאו את עצמן מבודדות והתנתקו מהמשפחות שלהן. כשהמוסדות המוכרים לא קיבלו את בנותיהן עוטות השאל לבית הספר, הן פתחו מסגרות חינוך פיראטיות, שענו גם על הצורך שלהן לא להסתובב יותר מדי ברחוב, מטרה למבטים ולגידופים. מחשש שלא יהיה לבן או לבת שידוך, הן מיהרו לחתן את ילדיהן. כך נוצרו כמה שידוכים מוזרים של בני 16 עם בנות מבוגרות מהם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

מאונס או מרצון, הן נדחקו והפכו לקבוצה סגורה שזכתה לכינוי כת. "זה תפס את כל התמימות בקהילות. כל מי שהיתה בצרה", אומר פפנהיים. "הן אומרות ומראות מקורות שזו חזרה למשהו ישן ותמים. היו כמה רבניות בשוליים שהטיפו לזה. משם זה התפתח והתחיל לתפוס נשים שאין להן חיים טובים, שיש בעיות עם הבעלים ומצוקות שונות שהנשים האמינו שייפתרו בזכות השאל".

הטעות, לפי פפנהיים, היתה טמינת הראש בחול של המנהיגים, שנתנו לנשים ללכת בכיוון הזה מלכתחילה. "ברגע שנתנו לנשים להוביל את הדרך שלהן, זה התפתח לפריצות, כי הן לא יודעות לעצור". פפנהיים מספר שבעת ששירת בהתנדבות כנהג אמבולנס, הוא פינה אדם שהתלונן על כאבי ראש. "האיש התמוטט, לא דיבר, ואשתו ברחה ולא רצתה לדבר אתי ולהסביר מה קרה. זה כבר טירוף".

מראית עין

כמקורב למשפחת החתן בפרשה המדוברת, יואל קרויס נשמע פחות נרעש. הוא מבהיר שמדובר בארבע משפחות בלבד, וכי אין להפריז בחשיבות התופעה. נראה שהוא נגד העליהום עליהן. לדבריו, הן נשים טובות שאין דופי בתפקודן. אבל, הוא אומר, בנותיו ואשתו לא יילכו כך. מדובר אמנם במשפחות ספורות, אבל מכיוון שיש לכל אם במשפחות אלה יותר מעשרה ילדים והבנות נראות הולכות עם השאלים ברחוב, זה יוצר מראית עין של תופעה רחבה יותר. כמו כן, מדובר בנשים הנחשבות לחשובות בקהילה. שתיים מהן מורות שלימדו בבתי הספר של העדה החרדית, עד שפרשו והחלו ללמד בבתי ספר פיראטיים.

י', בת העדה החרדית, מספרת שהופתעה לראות שאמא שלה לובשת פתאום שאל, המכסה גם את ראשה. "היא הזמינה אותי לשמוע על השאלים. אמרתי לה, ‘תעשי מה שטוב לך אבל תעזבי אותי לנפשי. לא מעניין אותי ללבוש עוד גרביון, עוד תחתון'. הנשים האלה, הן ניגשות בחתונות ומדברות אתך. פעם ניגשה אלי מישהי עם שאל בחתונה, אמרה לי שהיא רוצה להתחיל לדבר על טעם גן עדן. אמרתי לה ‘לי יש טעם גן עדן עם בעלי וזה מספיק לי'. אלה נשים חוזרות בתשובה שמתחילות לשטוף את המוח. הן נמצאות בכל מקום, מבטיחות שזה יביא פרנסה וגם גורמות לתחושת אשמה למי שלא הולכת כך. הנשים האלה הן עם הרבה כובד וקשיים. מצוקה, עוני. לכן הן נתפשות לזה".

בטקס שבע הברכות של הזוג הנשוי, בשבוע שעבר, מיהרה אשתו הראשונה של הבחור לקבל את גיטה בבית דין מרוחק, של הרב קרליץ בבני ברק, ונדמה שהכל בא על מקומו בשלום. אבל הרוחות עדיין סוערות. "אי אפשר לבטל את זה או להחרים אותן לגמרי, אבל אנחנו דואגים עכשיו שהתופעה לא תתרחב", אומר פפנהיים.

ספק אם הבד"ץ יוכל לשלוט בתופעה, שיש לה הקשרים רחבים הרבה יותר. כפי שציין אחד הטוקבקיסטים באתר חרדי: "במשך כל השנים האחרונות הן רק שומעות כמה נשים הן אם כל חטאת. מאשימים אותן בכל האסונות שיש לעם ישראל ומחנכים שם את צעירי הצאן כי אשה היא הדבר הרע ביותר שיכול להיקרות בדרכם, אז אתם מתפלאים? נשים מפנימות ומתחילות לחשוב שזה נכון, שאין להן ולגופן בכלל זכות קיום והן חשות אשמה על שאינן מסוגלות להיות רואות ולא נראות, ואז מנסות להתחפר כמה שיותר!" *

----------------------------------------------------------------------------------

נרדפות?

בעקבות גינוי בד"ץ מסתגרות נשות השאלים בבתיהן, מורידות פרופיל. אבל אחת מהן, המכנה עצמה שמחה, העלתה סרטונים לאינטרנט והסכימה להיפגש לשיחה. שמחה, בשנות ה-30 לחייה, אם לשלושה ילדים, גדלה בארצות הברית בבית דתי לאומי ליברלי ועלתה לארץ בשנות ה-80.

לדבריה, "כל אשה שלובשת שאל מרגישה כיום שרודפים אותה. יורקים עליה, מדברים מאחורי הגב.

"אני הייתי ליטאית", היא מסבירה, "התלבשתי כמו חרדיות אחרות וחשבתי שזה בסדר. לפני ארבע שנים, לאחר שהתקרבתי לחסידות ברסלב, זרקתי את כל הדברים האסורים והתחלתי ללבוש צנוע על פי ההלכה. בהמשך החלטתי לעלות ברוחניות, לעבוד יותר על המידות והצניעות, ואז הוספתי את השאל.

"ברגע שאת שמה את השאל את מקבלת חיזוק מנשים אחרות. יש חתונות, אירועים של נשים שלובשות שאלים.

"יש כמה סוגים של נשים ב'קהילה': יש נשים ששמות שאל על הראש ויש שאל על הגוף. מדובר בנשים חוזרות בתשובה, ברסלב וחרדיות, שקיבלו על עצמן ללכת עם שאל. יש כמה אלפים כאלה.

"הבנות שלי לא הולכות עם שאל. הבת הקטנה ממש רוצה שאל. אני לפעמים מעדיפה שלא תשים כדי שלא יחשבו שהכרחתי אותה".

היא מבטלת טענות אחרות שהועלו נגדן. "אני מניקה את הבנים", היא אומרת. "כולנו מניקות את הבנים, גם הירושלמיות החזקות. והטענות על המקווה - נשים מאוד צנועות אמרו לי שזה שטויות. התקשורת, גם החרדית, ניפחה דברים. מספר הנשים שעושות דברים משונים ולא כמקובל בהלכה הוא קטן מאוד. והמעשים שלהן גורמים לנו נזק. נהיו פה מלחמות אישיות. גברים הלכו לבית הדין והלשינו, סיפרו שקרים עלינו. ולנשים שלנו אין מספיק אנשים לצדן". *

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 50
  השאלים אצל החרדיות...הוא הג'ינס הקרוע של החילוניות..סוג של מרד מחד והתבלטות מאידך
 2. 49
  מסתמן - עוד מעט אפסיק לקרוא "הארץ". הדגש השמאלני גובר על איפוק, אובייקטיביות ועניין.
 3. 48
  למה שילדה תלמד לחיות מכוסה? מה היא לא בן אדם? נהיינו מוסלמים?

  חייבים להוציא אל מחוץ לחוק. יש גבול לקיצוניות. הנשים הללו מטורפות והכל בגלל הרבנים שלימדו אותן שהן צריכות לכסות את עצמן כאילו הן דבר טמא. אלוהים ברא את כל בני האדם ואף אחד לא צריך לכסות את הראש את השיער לא לשיר בציבור. הכל נלקח מהגויים. אחר כך לא מבינים מדוע עם ישראל מתרחק מהיהדות.זאת יהדות?

 4. 47
  טעות לחושב שהרבנים התעוררו

  מה שמפריע להם זו העובדה שהנשים האלו לא מקשיבים דווקא להם, זה לא שאכפת להם מדברין כמו רווחה ובריאות. הרי המצב האידאלי שהרבנים רוצים לנשים האלו שהן יתחתנו בגיל שמונה עשרה וחצי, לא יקחו אמצעי מניעה ותמיד יהיו שם לסקס גם אם הן לא ידעו איך עושים את זה עד לחתונה, העיקר שילבשו חליפה משובצת ולא חלילה שאל. בקיצור, המאבק הוא על שליטה, לא יותר מזה, ואל תתנו לרבנים קרדיט שלגמרי לא מגיע להם.

 5. 46
  מי שמתמצא טיפה בציבור החרדי יודע כי מדובר בשולי שולי ציבור מסויים וזניח מאוד מתוך כלל הציבור החרדי. החילוני המצוי יכול רק לקנאות בחינוך הטוב שמוענק בציבור החרדי הרחב לילדים

  אחוז האלימות אצל החרדים הוא אפסי לעומת אחוזי האלימות בציבור החילוני. האם מישהו פה זוכר ולו מקרה אחד שחרדי רצח את אשתו והתאבד ? דבר שקורה בציבור החילוני מדי כמה שבועות. כלל בנות הציבור החרדי אינן לובשות את השאל המדובר, אך לבושות באופן מכובד ולא פרוץ ומגעיל כאחותיהן החילוניות. וכן, הם גם עוברים את הציבור החילוני בציונים [מהעיתונות:
  3 כיתות חרדיות מירושלים ניגשו לבחינה הפסיכומטרית במועד האחרון ושברו את כל השיאים: באחת מהכיתות הללו 12% מכלל התלמידים הוציאו ציון גבוה מ -700, למרות שלפני כן למדו מתמטיקה בסיסית בלבד ולא למדו אנגלית כלל. אחרי שלמדו להתמודד עם האנגלית בפסיכומטרי ב- 4 חודשים, התחנה הבאה עבורם היא מעוז האקדמיה החילונית - האוניברסיטה]. תוחלת החיים הגבוהה בארץ היא בבני ברק... [תחפשו בגוגל]. וזה לא מקרי כמובן. החרדים הם יותר מאושרים ושלוים. [כן כן, למרות העניות והדיכוי וכל החליים שאתם מדביקים להם]

 6. 45
  אז יש רק 4 משפחות כפי ספירתו המוסמכת של אדון קרויס, או אלפי נשים כפי שנאמר בגוף הכתבה?
 7. 44
  כמה רדודים יכולים המגיבים להיות

  ההקשה בין הציבור הדתי / חרדי לבין נשים מטורפות שזקוקות לאישפוז בכפיה, מעידה על i.q. נמוך מאוד מצד המגיבים.
  מתברר שגם את העיתון לאנשים חושבים קוראים מטומטמים של ממש.

  1. רק נשות הטליבן מטורפות? ושאר החרדים הם נורמטיבים?

   אז בעיניך חסידי גור וחסידי תולדות אהרון וסאטמר והברסלבים כולם שפויים לחלוטין וכל מה שהם עושים ניתן להסבר הגיוני. פרויד כתב בתחילת המאה ה20 מאמר על הצד השווה בין תופעות כפייתיות אובססיביות של אנשים כפרטים (למשל, רחיצת ידים בלתי פוסקת, קימה מהמיטה מדי כמה רגעים כדי לבדוק אם הדלת נעולה ומנהגים מוזרים ומטרידים אחרים) לבין האדיקות הדתית בקיום המצוות, שגם להן אין שום הסבר הגיוני אך אף אדם דתי לא יעז לסטות ויקפיד על קלה כחמורה. אצל החרדים מדובר גם בכפייתיות בלבוש. בסדר, שיתלבשו באופן צנוע אך לשם מה כובעי הפרווה בחום הקיץ, למשל, האם זו מצווה מדאורייתא? מדוע אינם מתלבשים כרבני סורא ופומבדיתא, למשל, אלא מחקים את תלבושת הפריץ?

 8. 43
  הדת שלנו אינה מושתת על רוחניות אלא על רגשי אשמה כי גברים עוד לפני אלפי שנים שהבינו שהיא מקור לכוח השתלטו עליה
 9. 42
  דת זה כזה דבר מגעיל
 10. 41
  בס"ד

  :-)))

 11. 40
  מזכיר את הנוצרים שמלקים את עצמם (כמו בספר צופן דה וינצ'י)
 12. 39
  טרספר מיד לאיראן

  גועל נפש- אלה רק גורמים לנו לשנוא את הזוהמת הדת יותר ויותר , עד יום שכל האזרחים הנורמלים יתקוממו נגד דוסים שלוקחים את כספנו ומוצצים את דמנו. ועוד נהיים יותר ויותר קיצוני כל יום וזה על חשבון תושבים הנורמלים של ירושלים. רק טרנספא לאיראן ישחרר את העם בישארל מסכנת דת.

 13. 38
  עוד הוכחה, למי ששזקוק, שאמונה דתית פנטית היא מחלת נפש מהסוג הקשה ביותר שבניגוד למחלות פסיכוטיות אחרות יש לה לגיטמציה והיא אינה מטופלת בנוסדות המתאימים
 14. 37
  מצער שבמאה ה21 לא מענישים חלאות ההורסות לילדים את החיים
  1. ADDHD

   how many hours a day does your 5 year old child sits infront of the TV or computer?
   how many time a day do you give him your ipad to play games?
   how many children drink/eat not healthy food?

   STATISTICALLY MORE CASES OF ADDHD ARE IN YOUR SOCIETY THAN IN THE HASIDIM

   SO CAN WE PUT YOU IN JAIL ?!@#$

 15. 36
  כמה שנאה, אם היו כותבים ככה על איזה שבט בהודו התגובות היו אחרות לגמרי

  תוציאו כבר את הראש מאיפה שהשמש לא זורחת. החרדים כאן, בארץ, מול הפרצוף שלנו. הם לא מקשה אחת ולא כולם זהים ואין להם אותם הדעות כמו שלא כל החילונים זהים. בכל קבוצה יש בעייתיות לא קטנה, תפסיקו להרגיש כלכך טוב עם עצמכם ותראו את האחר. העיקר ש"הם" הפרימיטיבים ו"הם" חולי הנפש. בחברה החילונית הרי הכל מתקתק מושלם והיחס לנשים הוא מופת ודוגמא. אין ספק שיש פה בעיה קשה אבל אפשר להסתכל עליה עם קצת יותר חמלה בבקשה כי האחר זה אנחנו.

  1. כתבה על נשים באפגניסטאן ופקיסטאן היו אותן תגובות בדיוק.

   הרי לאורך כל הכתבה משווים אותן לטאליבאן שנפוץ בפאקיסטאן (החלק המוסלמי בהודו) ואפגניסטאן. אז ברור לך שהמגיבים כאן גם נגד דיכוי נשים בהודו וכוש.

  2. הגיעה העת לעצור את ההשתגעות המשיחית על כל ביטוייה, בכוח

   חמלנו גם על הצעירים המובטלים לובשי החולצות החומות שהאמינו שהפיהרר הוא התקווה היחידה לעולם נאור ומתקדם וטוב יותר, עולם ללא יהודים. ותראי מה קרה.

 16. 35
  איפה הפמיניסטיות שיגנו עליהן?

  למה רק צדיק אחד בסדום קורא את האמת שמסתירים מהציבור

  http://benhateva.wordpress.com/2011/11/24/71774/

 17. 34
  מה אכפת לכם הלבוש שלהן?

  האם כולם חייבים בתלבושת אחידה?

  אני חילונית, ואוהבת מאד שאל.
  נותן לי תחושת בטחון , במקומות מסוימים.

 18. 33
  חי חי חי

  החרדים שמפחדים מהנשים הקיצוניות מדברים עליהן כפי שמדברים החילונים על מי שחיפש עצמו וחזר בתשובה

 19. 32
  כמה עצוב

  אומללות הנשים האלה שמוצאות פתרונות למצוקתן בהמצאת סמלים סגפניים, קמעות וכיו"ב, כיוון שמוסדות הרווחה אינן יכולות לתת להן מענה בריא.

 20. 31
  נשים אלו הן התוצר של הפקרת הילדים הדתיים בישראל לידיה של מערכת "חינוך" חלופית שמבוססת על שטיפת מוח ואמונות טפלות. בוגריה של מערכת "חינוך" זו הם פאנטים פרימיטיבים על גבול מחלת הנפש שמהווים נטל על המדינה ומולידים עוד דורות של ילדים אומללים כמותם. המדינה מחויבת להתחיל לפקח על מערכת החינוך ולהפסיק לחלוטין מימון ותמיכה במוסדות שבהם אין חינוך בפועל. ילד שאינו זוכה לחינוך, תזונה ורפואה בבית הוריו צריך להילקח על ידי רשויות הרווחה והוריו צריכים לאבד את קיצבאותיהם.
 21. 30
  מכוסות מבף רגל ועד ראש,מזיעות ללא איוורור,לא טובלות במקווה,

  לא מחליפות בגדים מפאת עוניין,לבטח גם לא משתמשות בדיאודורקט,נשים
  מסריחות במלוא מובן המילה.ואלה מבשלות,מגדלות צאצאים ומקיימות בדבקות
  מצוות פרו ורבו.אבל מה עם הבריאות הפיזית שלהן? הבריאות הנפשית? איזה
  מין אוכלוסייה פגומה הן?

 22. 29
  אם אתה חרדי שקורא את הכתבה:

  אולי פשוט די עם השגעון? אולי תחליט לעזוב את האפילה ולהצטרף לעולם הנורמלי? זה מעבר לכביש. זה מאוד פשוט. תוך חודשיים השגעון ייראה לך שייך לחיים אחרים, רחוקים, אפלים ורעים.

  1. to Dana the NORMAL one...

   maybe stop crying about how much its hard to finish the month and do some priorities in your life: less motagim, less cafe hafuch, less private school, less large TV...

   how does it feel to see your self in the mirror, so easy to deflect your issues on others.

   you know your life may look crazy to others as well, but only since you call others "kuku" does NOT MAKE YOU RIGHT

  2. אני חרדית שקוראת את הכתבה

   החיים החילוניים אינם מעבר לכביש, הם כאן בבניין שלי, בשכונה שלי. להיות חילוניה עבורי זה לא מאמץ כל כך גדול. אבל צריך קודם לשכנע אותי שהעולם החילוני הוא העולם הנורמלי... מההיכרות רבת השנים שלי איתו - עדיין לא השתכנעתי.

   בכתבה הזאת יש כל כך הרבה שטויות, וכל כך הרבה פרשנות מעוותת. אני לא מתפלאה שאחרי ששטפו לקוראים את המוח עם אינסוף כתבות בסגנון - הטוקבקיסטים מגיבים כמו שהם מגיבים, והעם שונא כמו שהוא שונא.

   אני קוראת את הכתבות על חרדים ומרגישה כאילו כותבים על שבט אחר מכוכב עלום. החיים החרדיים שונים מאוד מכל מה שמתואר בכתבות האלו וביטויים כמו "שגעון", "אפילה" ו"רוע" רחוקים מלשקף את המציאות.
   קצת על עצמי: אני כבת 30, אמא לשלושה, גדלתי כחרדית בשכונת יוקרה ירושלמית (ד"ל - חילונית), כיום אני גרה בשכונה ממוצעת ומטה, חילונית-מסורתית, גם בירושלים. אבא של בעלי היה והינו חילוני. למדתי במוסדות ליטאיים נחשבים וכן בעלי.

  3. את רצינית?

   כדאי שתלמדי קצת את הנושא, חזרה בשאלה היא תהליך ארוך ומורכב.

 23. 28
  שאלת תם

  שאלה,האם הרב המתחזה הרנטגן,רואה את הנשים שמתחת האוהלים,או שרק הרב ה m.r.i יכול לראות שם כליות ולב ושאר דברים?אנא האירו עיני.

  1. חזק
 24. 27
  הרי ברור מה מפריע להם. הנשים האלו הן מטורפות בדיוק כמו שאר העדה

  אין במה שהן עושות יותר טירוף מהמגמה ההולכת ומקצינה להסתרת גוף האישה, רק מה, הפעם זה בא מכיוון הנשים... הפעם הן בוחרות בדרך הזו ולוקחות לעצמן כוח (לחתן, לסרב לטבול במקווה). זו הבעיה של הרבנים. לא ההקצנה - אלא העובדה שהנשים מורדות בהן.

  זה באמת מקרה מוזר של פמיניזם מעורב במיזוגניה, אבל אין ספק שזה הדבר היחיד שמעלה את חמתם של הרבנים והגברים באזור - הם הרי עדים למרד. הגולם קם על יוצרו. אכן מקרה מעניין.

  1. מה שמעצבן את הרבנים

   הסגנון שהגיע לתקופת ימי הביניים, בעוד שמרבית הרבנים תקועים
   בתקופת הרכש של מערת המכפלה

 25. 26
  אנורקסיה

  אי אפשר להאשים את חובשות השאלים. הן חולות נפש.
  הן תוצר של שטיפת מוח כל כך עקבית ועמוקה שאין להן פשוט ברירה.
  הן תוצר של הסביבה ואם הסביבה זו רותחת על זה שהן מסרבות להכנס למקווה שיאשימו את עצמם קודם.
  האשמה העיקרית בכלל לא טמונה במאה שערים או שכ' גאולה - היא טמונה במדינה שמאפשרת בכלל קיום של כתות כאלה. ומדשנת את הקרקע שעליה צומחת אנורקסיה כזו.

  1. אדם שפוי איננו "תוצר" של כלום. האדם הוא רצון טהור.
 26. 25
  מי שם אותך תמר?

  מי מינה אותך לעצור את התופעה??
  אני חושב שאת שמאלנית מתנשאת.

  1. תמר רותם מדווחת על תופעה חברתית, היא אינה מביעה דעה וכמובן אין לה סמכות להשפיע

   ואני אסירת תודה לכותבת המאירה בפנס שלה פינות אפלות בחברה הישראלית, כי מוטב לדעת על דברים כאלה כשהם עודם באיבם לפני שהם מכסים כל חלקה טובה במדינה. לפני מספר שנים סיפרה לנו על נשות הטאליבן מרמת בית שמש ומנהיגתן הכאריזמטית ברוריה ק. היום המנהיגה בכלא בשל התעללות קשה בילדיה ובעיקר בבנה המפגר. היא אינה מתרחצת ואינה מחליפה את בגדיה, עסוקה בצומות, אינה פוצה את פיה, ונראה שהיא פשוט אשה חולה שמקומה במוסד פסיכיאטרי, כמוה כאם המרעיבה מ"תולדות אהרון" וכברסלבית שנשבתה בכשפיו של חן אליאור והרשתה לו להתעלל בילדיה עד שאחד מהם הפך לצמח.

 27. 24
  נשים נושאות פישפשים..

  תמיד היו ויהיו בשולי החברה טיפוסים מעוותים סוטים ומטורפים , חולי נפש ונפוחי מוח, בכל חברה מודרנית ישנם טיפוסים נחשלים ומפגרים , הם בסך הכל נושא - למחקר אתנוגראפי מרתק..

 28. 23
  המיקוואות מקום ניתעב- מדינה נורמלית היתה סוגרת

  את המיקוואות אחרי הכל כמה שישתכשכו במים המזוהמים העוולות הם בתוך האנשים והם חוזרים איתם הבית-

 29. 22
  יש להפסיק את מתן הקיצבאות לאנשים שפועלים נגד המדינה!

  רק אחרי הפסקת תזרים המזומנים יתחיל להיות סדר במדינה! אולי יעלו לשלטון אנשים שמסוגלים לעמוד בפני לחצים של הדתיים הקיצונים.
  אחרת, המדינה תהפוך לאפגניסטן

  1. all the left wing...

   will be cut-off the budget as well

 30. 21
  אנורקסיה חרדית

  אצל החילונים צו האופנה הוא רזון ואצל החרדים הוא צניעות, ובשתי הקבוצות אפשר למצוא נשים שהציות לאופנה הופך אצלן לאובססיה.
  מסתבר שגם צניעות קיצונית עלולה לגרום למוות, כפי שיכל לקרות בלידה שהוזכרה.

  1. ממליצה
 31. 20
  הטרנד החדש: ארגז צניעות -

  הנשים הצדיקות האלה מסתתרות בתוך ארגזים ואכן מצליחות לדכא את הפגנת מיניותן באופן מוצלח יותר מרעלות ושאלים וושכבות בגדים. תודו, גברים חרמנים, ששום ארגז טנדר (שהוא למעשה אישה הצועדת-נוסעת לפי צו האופנה החדש) לא הצליח לעורר אתכם מינית.

 32. 19
  חשכת ימי הביניים.

  שיהגרו לאירן או אפגניסטן. ובכלל - שיתפגרו בגטאות של עצמם.

 33. 18
  כ-ל החרדים משוגעים

  זה עניין של זמן עד שכולם יהיו כמו הפסיכיות המוצגות בכתבה.
  המטרה שלהם זה לצבור מצוות. נקודות. כמו במשחק מחשב. ולא אכפת להם מאף אחד אחר. הגיע הזמן לטפל בנגע

  1. רק החרדים?ומה עם החרד"לים - הם אותו דבר רק יותר אלימים ויותר מסוכנים
 34. 17
  זו ישראל של המאה עשרים ואחת?!!!
 35. 16
  לא מזמן הייתי עד ברח' שבטי ישראל בי-ם לחבורה של ילדות בלבוש של נזירות

  לפני הלך דוור שבהשתאות שאל אותן: "אתן נוצריות או יהודיות?"...
  הרי את השכמיות האלה ראו כאן עד היום רק כפריט לבוש של הנזירות (הנוצריות)

 36. 15
  אב שמיילד את בתו בבית זה מטעמי צניעות או כמעט גילוי עריות?
  1. כן, גם אני חשבתי על זה

   ובמחשבה שניה אולי כל הנשים הללו עברו סוג של התעללות מינית, וכל ה"צניעות" הזאת איננה אלא כדי להבריח מעליהן גברים. סוג של ריאקציית נגד בחברה של נותנת לך גב בשום מצב.

  2. לא מניקות את הבנים הזכרים מטעמי צניעות

   שתי גרסאות - לדברי הכתב חלק מהשאליות נמנעות מהנקת תינוקות זכרים מטעמי צניעות (ומחמת טירוף הנפש) ואילו שאלית אחת מצוטטת בסוף הכתבה ומכחישה טענה זאת. אם אכן יש מישהי שלא מניקה מטעמי צניעות את בנה - שווה לערב את רשויות הרווחה ולבדוק האם מטעמי צניעות היא מחליפה לו חיתול.

  3. תעזבו אותן לנפשן. אף אחד לא צריך מושיע או נאור כרגע יש מספיק. חסרות נשים פמיניסטיות של מניקות ?
  4. שמעתי שיש נשים שגם אינן מוכנות ללדת בנים כדי לא לחשוף אותם לערוותן. וכעת שוקלים לבדוק את האופציה שגברים יילדו את הבנים.
  5. רק רגע

   האם אתה טוען שחובתה של אשה להניק, ואם היא נותנת משהו מלבד חלב אם היא אם מזניחה?
   ואם לא בא לי להניק...?

  6. דנית נראה לי שאת צודקת
  7. אם כבר מדברים על הנקה אז הנשים החרדיות הכי משתדלות להניק

   בבית החולים כשילדתי ראיתי אישה חילונייה לידי שג"כ ילדב והיה נראה שהיא מרגישה רע מאד כששאלתי אותה מה קרה היא ענתה שהיא לוקחת כדורים נגד הנקה ז"א לעצור את החלב..... תגידו זה לא טירוף? שאלתי אותה למה והיא ענתה שהיא " לא מתחברת לדבר הזה".... אני נשארתי עם לשון בחוץ מה זה אמור להיות?

  8. בואו לא נתבלבל. מתינוקות זכרים גדלים גברים מיזוגנים.

   אז זה לא כ"כ נורא אם לא יניקו אותם.

  9. חחחחח

   חחחחחחחח

 37. 14
  אולי נלמד מהחרדים איך לטפל בקיצוניים?
  1. נו איך? מה למדת מהסיפור המופרע הזה?
  2. בד"ץ גינה אותן בקול רם וברור - וזה מה שצריכים כל המנהיגים כאן לעשות

   אנשים לא מבינים שלפעמים אמירות ברורות וחדות עושות עבודה שאלף חוקים לא יעשו, בפרט כשהדוברים הם מנהיגי הקהילה.
   מה יש? ביבי לא יכול לקום ולומר משהו נגד הטירוף הטאליבאני?

  3. נגד מי יצאו נגד עצמם?
 38. 13
  יש בזה הכל פרט לצניעות

  אותן נשים המכונות "נשות הטאליבן" הן ברובן נשים חוזרות בתשובה, די בורות בענייני מדרש והלכה, שבתוך מציאות שיש בה הרבה אבדן זהות מנסות באופן נואש לבנות לעצמן זהות ייחודית. יש בלבושן הרבה יוהרה והתנשאות ואין בין הלבוש שלהן וצניעות דבר. הלבוש, הכביכול צנוע, נועד להבליטן ובעצם לצעוק: "שימו לב כולם, שימו לב כמה צנועות אנו, לעומתכן, המופקרות הלבושות בלבוש הנורמטיבי"... ולא זאת בלבד, הרבה מחשבות זימה עוברות בראש מי שיוצאת מנקודת הנחה שכל מה שיש בראש הגברי זה רק יצרים ומחשבות זימה, כי הרי לימדונו חז"ל: "הפוסל, במומו פוסל"!!!

  1. תיארת את כל הדתיים
 39. 12
  לקח כפול

  המרחב המוזר שנפער בסיפור הזה, בין פמיניזם למיזוגניה, בין קיצוניות לאזוטריות, בין מה שאנו מגדירים כשפוי או מטורף או יוצא דופן. עושה רושם שאותם גברים חרדים "מיינסטרימיים" הם פתאום סוג של חילונים שתמהים על ה"קיצוניות" וה"טירוף" של קבוצה באוכלוסיה שבוחרת לחיות אחרת מהם. נשמע מוכר? כנראה שיש פה לקח כפול: אותם גברים חרדים יכולים ללמוד לראשונה את ההשתאות בה מביט עליהם ציבור חילוני גדול, ואותו ציבור חילוני יכול ללמוד מהם כמה רדודה היא הגזענות המתלווה פעמים רבות להתקפות של אותם "תבונה" או "שכל ישר" על כל דבר שמריח מאורח חיים דתי. מרתק!

  1. I Disagree

   Religion is a mental disease and some are sicker than others.

  2. So maybe we should put them all in hospitals until they get better

   ?

 40. 11
  עוד דוגמא לקיצוניות המטורפת בארצנו..

  חבל הכל מתרכז בחיצוניות. מה זה משנה מה את לובשת? אם את חושבת שאת לא צנועה מספיק ככל הנראה את סובלת מתסביכים לא פתורים באישיותך..
  האם הגבר אשם בכך שהוא מסתכל עלייך? האם צריך אישה לא צנועה כדי שהגבר יחשוב מחשבות זימה? לדעתי -ממש לא!!
  אני כבר מזמן הבנתי שאין קשר בין המטורפים הללו ליהדות.

 41. 10
  הכיסוי האיסלמי

  מזה הביטוי המבזה עומדים על רגליהם האחרויות כאילו הבד"ץ הם בהמות בעיניה של הכתבנית.היא סתם מבזה את עצמה ואת העיתון שלכם. אתם אינכם דתיים וקוראיכם אינם דתיים מה יש לכם להתעסק בענייני דתיים. תנו להם לחיות את חייהם. הרי אתם בעד דמוקרטיה ובעד חופש הביטוי. מה נפקא נימה בשבילכם אם היא מתכסה בשאל או ברעלה או בפאה. הניחו לבד"ץ לתקן את בעיית האיסלמיות. אתן הולכות חצי ערומות ודורשות שכולן תתפשטנה כמוכן.

  1. זה בסך הכל ביטוי

   אם ההית לומד בבית ספר ממלכתיים או ממלכתי-דתי אולי היית מחובר יותר לשפה העברית המודרנית

 42. 9
  "כת הנשים המכוסות"? הרי זו היהדות בכללה! ודתיים-לאומיים שלא מוכנים לגעת באישה או לשמוע את קולה? השאל עושה את ההבדל הקטן??

  כשאישה לא לבושה "צנועה מספיק" - הגברים החרדים מציקים לה. כשיאה מתלבשת "יותר מידי צנוע" - הגברים החילונים (ולפעמים בשמן גם הנשים) מציקים לה. די כבר, תצאו לנשים מהגרביונים והתחתונים והשאלים והשיער והכל! בגלל כל השנים של יחס משפיל ומחפצן לנשים מהמגזר החרדי, שלא לעתון הארץ ולא לשום כלי תקשורת אחר, היה אפכת ממנו במשך השנים, קרתה הקיצוניות הזו. אם יש לכם משהו להגיד לאישה על איך שהיא מתלבשת - עדיף שתשמרו את זה לעצמכם. מה קרה? כשאישה היא תועבה וטרפה וצריכה להסתיר את הגוף שלה ואת השיער שלה באופן "רגיל" זה בסדר? כשהיא חוטפת אם היא פותחת כפתור או מדברים עם בחורים זה בסדר? רק השאל עושה את ההבדל?אני אישה חילונית למהדרין ואין לי דבר בעד חרדיות משום סוג שהוא אבל מזלך, תמר רותם, שהחרדיות בחיים לא ילכו מולה למשפט (ציוני, אחרי הכל) כי להסיק מלבוש ספציפי על התנהגות זה פסול, ועוד מתוך שמועות, ועוד מתוך שמועות של כאלו שהם בושם אופן לא יותר טובים - לפגים חרדים ששולטים באופן קבוע כבר שנים על הגוף השני, ונבהלים כשהיאשה מנסה לשים שם את דריסת רגלההלא צנועה או האובר-צנועה אף היא.

  1. כיסוי האשה הנשואה בשאל היא עבודת אלילים, מנהג אשורי קדום

   התכסות ב"שאל", הלא הוא צעיף באידיש, הוא מנהג אשורי קדום שהיהדות אימצה. המלה האכדית "כלתו", KALLATU, כלה, קשורה לפועל כולולו, KULLULU שפירושו לכסות בצעיף, והמשמעות באכדית היא לקדש אשה, להתחתן. היהדות אימצה את המנהג העכו"מי ונשות "טליבאן" עוד מגזימות בו ומכסות גם את פניהן

 43. 8
  נשות הטאליבאן - למה יוצאים נגדן - כל הכבוד להן ......

  אני אדם חילוני וככזה יונכתי לכבד דעות של אחרים ואותי מקומם יותר מכל כשאשה יוצאת כמעט ערומה בציבור כולם מוחים כפיים וכשאישה מבקשת קירבה מהברוך הוא ומנסה להיות כמה שיותר יהודיה נקייה כולם צועקים ומתנגדים.
  כל הכבוד לכן נשות הטאליבאן נשים אמיצות וגם לכן המוסלמיות הדתיות אני נותן אותו כבוד תמשיך ותתרפו .

  1. אם אתה אדם חילוני אז אני כובע
  2. הבלבול בין ה-פ' ל-ב' מסגיר אותך- ערבי וכנראה מוסלמי מסורתי

   בטח לא אורי

  3. "תמשיך ותתרפו ."
  4. לא התבלבל בין ב' לפ', אלא החסיר א'

   סתם קצת דילקטי. תרגיע

 44. 7
  הן פשוט מבינות שהמוסלמים בקרוב ישלטו כאן והן מכינות את עצמן למצב זה
 45. 6
  לשם ההשוואה בלבד

  זה לא נשות הטאליבן החרדיות .יש אמהות כמותן פזורים בעולם...
  אמא שלי סוג של אמא טאליבן.היא מאוד אגואיסטית .הפכה אותי בת האחרונה משענת לה ולבעלה .בתחבולות ומשחקים שונים ומשונים.לאורך שנים...זה סיפור עצוב מהחיים.אני בעלת השכלה גבוה סוג של גאונה.נתנתה לי לצאת לעבודה מגיל 10 .כדי שאפרנס אותה .נתנתה לי ללמוד כדי שתתגאה בי.והפכה אותי לשפחה. היא מיתעללת בי נפשית וגם ילדיה .זה סיפור אמיתי.עד שהתעוררתי היה מאוחר.אבל שהתעוררתי לא ידעתי להתמודד איתה לבד.אני יודעת שזה סוג של מחלה לא נפש.היא רעה ואגואיסטית שליטה!אבל בסופו של דבר היא אמא.אם אספר יאשפזו או יכניסו אותה ואת ילדיה לבית כלא .הם ידעו ואני לא.האסימון הסופי נפל לי שהיא שמשחקת אותה עיורת חירשת.שמעה על אמא טאליבן בT.V.ואמרה איזה בת טובה ומבינה יש לה.אחרי שביתה אמרה שאמא זקוקה לטיפול לא לבית כלא.!יש אמהות כאלה הרבה מתחת לאף שלכם....................

 46. 5
  ריאקציה מרתקת לדיכוי הנשים.
 47. 4
  לתשומת לב כל המנסים להדיר נשים מהמרחב הציבורי - מתוך הכתבה

  "ספק אם הבד"ץ יוכל לשלוט בתופעה, שיש לה הקשרים רחבים הרבה יותר. כפי שציין אחד הטוקבקיסטים באתר חרדי: "במשך כל השנים האחרונות הן רק שומעות כמה נשים הן אם כל חטאת. מאשימים אותן בכל האסונות שיש לעם ישראל ומחנכים שם את צעירי הצאן כי אשה היא הדבר הרע ביותר שיכול להיקרות בדרכם, אז אתם מתפלאים? נשים מפנימות ומתחילות לחשוב שזה נכון, שאין להן ולגופן בכלל זכות קיום והן חשות אשמה על שאינן מסוגלות להיות רואות ולא נראות, ואז מנסות להתחפר כמה שיותר!"

  1. ופפנהיים למשל למד מכך שאסור לתת לנשים להנהיג כי הן לא יודעות איפה לעצור. טוב שיש גברים שיראו לנו את הדרך. ואכן דרך מופלאה : סמרטוטים או שיער של נשים אחרות על הראש, לכסות כל אינצ' בגוף, ואז למה באמת לא לכסות את הפנים?

   והרי הפנים הן החלק הכי מתה בגוף לא? וקול באשה ערווה - הן צודקות אסור לדבר בכלל. אבל כשגבר קובע את זה הוא יודע מה טוב (מה שטוב לו כמובן), הוא יודע כיצד לדכא את האשה הטפשה שמשתפת איתו פעולה עד לשלב שזה כבר יזיק לו, אבל שהן ממש יבצעו את כל מה שהתבקש מהן בצורה שתזיק גם לגבר? עד כאן!

  2. גם בעיני זה משפט המפתח של כל הכתבה, ששופך אור על התופעה בפרט ועל הדרת הנשים בכלל
 48. 3
  לאורך הכתבה יש בילבול בין נשות הטאליבן ללובשות השאלים

  הראשונות הולכות מכוסות ברעלות, בסוג של בורקה בה לא ניתן לזהות את הפנים.
  לובשות השאלים עוטות על לבושן החרדי מעין שכמיה שמטשטשת עוד יותר את צורת הגוף.

  שתי הקבוצות מהוות סוג של פמיניזם מטורף הפוך על הפוך בו הנשים קוראות להחמיר בצניעות אבל צריך להבדיל בין הקבוצות. יש הבדל בין מי שלובשות רעלה שמטשטשת את זהותן לבין מי שעוטה על כתפיה שכמיה.

  1. כפי שנדרש לשים על שולחן מפה עד הרצפה,כדי שלא יתעורר היצר ברבנים ובתלמידיהם,ישנה גם הצדקה לכך שנשים יעטו על עצמן שאלים,או פיאות נוכריות,או בורקה וגם שלא ידברו ולא ישירו כדי לא להסיח את מחשבות הסוטים מדבר תורה
  2. למה צריך להבדיל?
 49. 2
  נשות הטליבן

  יש להגלות אותן לאפגניסטן
  אין להן מקום במדינת ישראל.

  1. מה ההבדל בינן לבין אלה שחובשות סמרטוטים על הראש או פיאות נוכריות? הן רק יותר מקפידות על הכללים. אני בעד להגלות את כל מטורפי הדת לאפגניסטן,בינתיים הם לא עשו שום דבר טוב למען מדינת ישראל,רק ההיפך
  2. לאפגניסטן יש מספיק צרות, לא צריך גם אותן
 50. 1
  הילדים האומללים גדלים במשפחה של חולי רוח קשים
  1. טעות, זו לא מחלת רוח זו דת
  2. היינו הך!
  3. זו לא דת זו מחלת נפש קשה!!!
  4. מה ההבדל בין דת ומחלת נפש ?