אין רוב חילוני

סקר חדש גילה כי 80 אחוז מהישראלים היהודים מאמינים באלוהים. אסור להדחיק את הנתון הזה, להפך

היה רוב חילוני. היה ואיננו. כך עולה מסקר מקיף בנושא "אמונות, שמירת מסורת וערכים של יהודים בישראל", שנערך על ידי מרכז גוטמן לסקרים, הפועל מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה. על פי הסקר שמתפרסם כאן לראשונה ומתייחס ל-2009, בקרב ישראלים יהודים - 80 אחוז מאמינים באלוהים; 67 אחוז סבורים שהעם היהודי הוא העם הנבחר; 65 אחוז מאמינים שמצוות התורה ניתנו משמים, ו-56 אחוז מאמינים בחיים שלאחר המוות. זה כבר לא עניין של חיבה עממית למנהגים מסורתיים אלא, בפירוש, עניין של אמונה: שלושה מכל ארבעה ישראלים יהודים אינם אתאיסטים. גם אם אינם שומרי מצוות, הם מחזיקים במערכת האמונות הבסיסית של הדת היהודית.

אשליית "הרוב החילוני" מלווה אותנו כבר שנים רבות, ומחבלת בסיכוי ליצור במדינת ישראל כור היתוך יהודי פלורליסטי. הוא לא נוצר, כי אתאיסטים הסבורים שהם הרוב הם שתלטנים כמו חרדים. הוא ייווצר רק אם נבין שלא האתאיזם, המשותף לישראלים מעטים ומתמעטים, אלא הפלורליזם, המשותף עדיין לרוב הישראלים, הוא הבסיס למדינה יהודית ודמוקרטית.

כור ההיתוך המדומה, שמדינת ישראל ניסתה לשווא להשליט על מגזריה החרדיים והדתיים-לאומיים, היה חסר סיכוי מראש, והתנפצותו חיזקה את ההסתגרות המגזרית במערכות חינוך נפרדות, במערכות תרבות נפרדות, במפלגות מגזריות, באזורי מחיה נפרדים ובהחלה סלקטיבית של חוקי המדינה: כל מגזר הישר בעיניו יעשה. מאחורי הדיבור האקדמי המיופייף על "רב-תרבותיות", יש מציאות מבהילה של איבה בין-מגזרית המבשילה בהתמדה לכדי מלחמת אחים. הממלכתיות הישראלית, שנבנתה בלי יסודות, הולכת ומתפרקת לפוליטיקת מחטפים פרועה, גסה, יותר ויותר גזענית, פחות ופחות דמוקרטית.

אלכס ליבק

זה מה שקורה כש"הרוב החילוני" מעניק לעצמו פטור מיהדות, ומשאיר אותה לדתיים ולחרדים, כאילו היהדות היא איזו מהות נתונה, קפואה, שהדתיים והחרדים יודעים מהי. אבל היהדות מעולם לא היתה מהות קפואה. אילו היתה כזאת, לא היה סידור התפילה מחליף את הקרבת הקורבנות, התורה שבעל פה לא היתה מעניקה פרשנות מהפכנית לתורה שבכתב, לא היו נקבעים במרוצת הדורות חגים ומועדים כמו חנוכה ותשעה באב, והיינו ממשיכים לסקול בנים סוררים.

תולדות היהדות הן תולדות השתנותה, שלא לדבר על ריבוי הזרמים שהתקיים בה בכל תקופה ותקופה (ישראל ויהודה, צדוקים ופרושים, מקובלים ופילוסופים, חסידים ומתנגדים, דתיים ציונים וחרדים אנטי-ציונים). מול אותם רבנים חרדים שיהדות, מבחינתם, פירושה הדרת נשים והשתמטות מחובות אזרח, היה הזרם החילוני צריך להתייצב כזרם יהודי החרד עוד יותר מהחרדים לדמותה של היהדות ולהגשמתה הנאורה, השוויונית והדמוקרטית. כזרם יהודי הנאבק על דמותה של היהדות, היה עליו להתייצב מול אותם רבנים דתיים-לאומיים שיהדות, מבחינתם, פירושה התעלמות מקיומם של הפלסטינים, הנצחת הקיפוח של ערביי ישראל וראיית עצמם כמפקדיו האמיתיים של צה"ל.

זה לא יקרה כל עוד ימשיך הזרם החילוני לחשוב שהוא הרוב, וכל עוד יחשוב שבתור "הרוב" הוא יכול להרשות לעצמו להוציא את היהדות ממערכת השיקולים שלו.

לחצו לסקר המלא

* * *

מבחינה דמוגרפית, אין חוכמות: בהתחשב בכך שהריבוי הטבעי של הדתיים והחרדים עולה עשרת מונים על זה של החילונים - העתיד כבר כאן, וצריך להיערך אליו. אנחנו חיים ברגעים האחרונים שבהם עוד אפשר להוביל מהלכים לעיצובה של החברה הישראלית כחברה יהודית פלורליסטית, כי עדיין יש בישראל רוב מוצק של אנשים מתונים. כשם שרק שלושה אחוזים מהנשאלים בסקר החדש של מרכז גוטמן מגדירים את עצמם "חילונים אנטי-דתיים" (לעומת 43 אחוז, המגדירים את עצמם "חילונים לא אנטי-דתיים"), גם רוב הדתיים ורוב החרדים אינם קנאים לוחמניים. עדיין לא. אבל הם יקצינו וילכו ככל שמשקלם הדמוגרפי יעבור את המסה הקריטית שוברת השוויון ויבסס את אדנותם.

עומדות לרשותנו כמה שנים של חסד, הנטויות בין ההגמוניה החילונית של העבר ובין ההגמוניה הדתית של העתיד, הניתנת עדיין למניעה. אלו שנים שבהן יכולה להתגבש ברית תרבותית, ואולי גם פוליטית, בין כל אותם ישראלים חילונים, מסורתיים, דתיים וחרדים השותפים לתפיסת היהדות כדבר חי, ומבקשים להגשים אותה בכל תחומי החיים שמהם היא הודרה על ידי הרבנים. נפתח לנו חלון הזדמנויות לשיתוף פעולה בין חילונים מבקשי שורשים לדתיים המשתוקקים לחידוש ההלכה. השאלה היא אם נפעל לפני שהוא ייסגר.

מי שקרא את הסקר הראשון שערך מרכז גוטמן ב-1991, הקדים להתפכח מאשליית "הרוב החילוני", לנוכח העובדה ש-56 אחוז מהנשאלים אמרו אז, למשל, שהם מאמינים בלב שלם במתן תורה בסיני (56 אחוז בסקר ההוא - ובסקר החדש המונח לפנינו כבר 65 אחוז). הסקר השני של מכון גוטמן, שנערך ב-1999, העיד לכאורה שנבלמו תהליכי הכרסום של "הרוב החילוני", אבל בלימה זמנית זו נגרמה בסך הכל מגל העלייה מחבר המדינות, שסיפק לחברה הישראלית עירוי דם חילוני לשנים אחדות, עד שהעולים התערו בחברה הישראלית ונעשו מסורתיים כמו רוב הישראלים.

במילים אחרות, גל העלייה של שנות ה-90 לא הציל את "הרוב החילוני" אלא רק קנה לו קצת זמן בקרב המאסף שלו. בינתיים, מתחת לאפו של "הרוב החילוני", המשיכו החרדים והדתיים לפרות ולרבות, ויתעצמו מאוד. כפי שמסכמים זאת אנשי מרכז גוטמן בדברי המבוא לסקר החדש, "סביר להניח שלולא העלייה הגדולה מחבר המדינות, מאז תחילת שנות ה-90, מגמת העלייה בזיקה למסורת ולדת בשנים 1991 עד 2009 היתה עקבית וחדה".

אלה הממצאים, אבל נציגי "הרוב החילוני" בשלהם. קחו, למשל, את נתן זך, ממובילי התרבות הישראלית החילונית. "אני לא חושב שהמדינה הזאת תחזיק מעמד", הוא אמר באחרונה בראיון לעיתון "מעריב". "החברה התפוררה לרסיסים... העם הזה התפורר לפלגים-פלגים חדורי שנאה וקנאה... זה לא יכול להחזיק".

אז מה החזיק את זה בעבר, לפני ש"החברה התפוררה לרסיסים"? התשובה של זך עשויה להפתיע את חסידיו החילונים. "חוסר בסיס משותף", הוא אומר. זה מה שמטריד אותו, לדבריו, יותר מכל. "הבסיסים המשותפים - הדת, ההיסטוריה, זכר ציון, הכותל המערבי והסמלים שעזרו לנו לתפוס את עצמנו כעם אחד שהצליח לעצב דמות יהודית מול הנצרות, כל אלה נעלמו. אין לנו בעצם כלום".

דברים כדורבנות, אבל מי היה מאמין שאיש שמאל חילוני כמו זך יכריז ש"הדת, ההיסטוריה, זכר ציון, הכותל המערבי והסמלים שעזרו לנו לתפוס את עצמנו כעם אחד" הם הבסיסים המשותפים שלנו?

שימו לב ורשמו לפניכם: על הבסיסים המשותפים הללו, ולא על כור ההיתוך החילוני של תקופת בן גוריון, מתרפק עכשיו זך. אדרבה, הוא מתנער מבן גוריון, ש"סבר שאם אתה לוקח אנשים שונים מאמונות שונות, מחלקי עולם אחרים, מסורות ותרבויות מגוונות ושם אותם כולם במטחנה שבה הורינו נהגו לעשות קציצות, כולם נעשים זהים". באיחור אלגנטי של 60 שנה, זך מודה בחוסר השחר של כור ההיתוך המלאכותי, שדרש מיהודים שאינם חילונים להמיר את זהותם היהודית הממשית בזהות אזרחית סתמית, "ישראלית" במובן התל-אביבי של המילה.

* * *

את מה שזך מבין עכשיו, הבינו 50 שנה לפני הקמת המדינה אחד העם וביאליק וחבריהם, סופרי דור התחייה. עם כל הערכתם ליוזמתו של הרצל, הם טענו שהציונות לא תפתור את בעיית היהודים אם לא תתמודד עם בעיית היהדות. האם עתידים היהודים לחיות במדינתם על פי תרבותם המיוחדת, תהה אחד העם ב-1903, "או שתהיה המדינה רק קולוניה אירופית באסיה", כפי שהצטיירה בחזונו של הרצל? אם היא לא נועדה לקום "על יסוד הקשר הנצחי שבין העבר והעתיד", למה להתעקש על ארץ ישראל, ולמה להתעקש על העברית? שידברו צרפתית במדינת היהודים (כמקובל בתקופת העלייה הראשונה), או גרמנית (כפי שהרצל הציע, כידוע). "אנו רוצים ליצור לנו כאן חיים עצמיים, שיש להם קלסתר פנים משלהם ואופי מיוחד", אמר ביאליק ב-1928, בטקס הנחת אבן הפינה ל"אוהל שם" בתל אביב, "כי לשם יצירת צורות חיים מקוריות ואמיתיות בעלות פרצוף ופנים לאומיים, הכרח להם לקחת את החומר ליצירותיהם מאבני היסוד של צורות החיים הקדמוניות".

אחד העם וביאליק חששו שמדינת היהודים לא תאריך ימים בהיעדר מצע תרבותי משותף לדתיים ולחילונים: העברית, התנ"ך, הארץ, ההיסטוריה, אגדות חז"ל, הספרות העברית עד הלום, החגים, טקסי החיים, הסמלים. הם הציעו לנו יהדות חופשית, לא חופש מיהדות. הם הציעו לנו לחיות את היהדות לא כדת שהתקרשה, לא כעסקת חבילה רבנית שנחתמה עוד בעידן שבו קולה של אשה נחשב ערווה, אלא כתרבות לאומית מתחדשת, רלוונטית. הם הציעו לנו את הבסיס היהודי המשותף שנתן זך נזכר עכשיו להתאבל על אובדנו.

זו היתה גם עמדתם של הבולטים בין מייסדי האוניברסיטה העברית. "המדינה שתקום, אין דין שתהיה מדינה של יהודים, כי אם מדינה יהודית באמת", אמר מרטין בובר ב-1918. "מסופקני אם האידיאל החילוני מסוגל לזמן רב לצבור כוחות", אמר ב-1936 הרקטור הראשון של האוניברסיטה, שמואל הוגו ברגמן, בנאומו לפתיחת שנת הלימודים, ונימק זאת בכך שכל האידיאלים החברתיים והלאומיים שבהם דוגלות המפלגות הציוניות השונות "אינם אלא צורות נגזרות מן האידיאל המקיף של עם ישראל: לתקן עולם במלכות שדי". וברגמן היה עדין בהשוואה לגרשום שלום, שאמר ב-1970 ש"ניתוק הקשר החי עם ירושת הדורות הוא רצח חינוכי" וש"למדינת ישראל יש ערך רק מפני תודעת הרציפות היהודית".

גם מנהיגיה הרוחניים של תנועת העבודה ביקשו לעצב כאן תרבות לאומית שורשית, לא תלושה ממקורותיה היהודיים. "אם עם ישראל יהיה רק נגרר אחרי אחרים, אם מה שמתייצר פה יהיה רק תרגום עברי מהחיים האירופיים, הוא לא יקום ולא יחיה", כתב א"ד גורדון ב-1920, וברל כצנלסון אמר 20 שנה אחריו: "לרבים רבים הבאים אלינו - או המובאים אל חופינו מרחוק ואף מקרוב (וחוששני, גם ללא-מעטים הגדלים כאן או היילודים כאן) - עדיין לא הפך החוף הזה בית, ותפקידנו החינוכי הוא לעשות להם את הארץ הזאת, ואת העולם הרוחני שהצמיח אותה, לבית שהנפש אחוזה ודבוקה בו. וזה לא יושג בלי אווירה של אהבה ללא חשבונות, של כבוד בלתי מזויף, של הידבקות בעם ובגורלו ובתולדותיו הטרגיות, בערכיו הרוחניים, ביצירתו החיה ובחזון תקומתו".

יצחק טבנקין, המנהיג הרוחני של הקיבוץ המאוחד, אמר ב-1928: "לא להרגיש את תשעה באב זוהי ברבריות". מאיר יערי, המנהיג הרוחני של השומר הצעיר, כתב ב-1923: "רק דבר אחד ברור לי, שעם שלם לא יוכל להמשיך קיומו זמן רב בלי עיקרון מטאפיסי וסמל דתי. שאם לא כן הוא ישקע. וכאן לא תועיל שום תפיסה כלכלית וחברתית". אם אנחנו רוצים שהישראלי יליד הארץ יבין מה הוא עושה פה, "עלינו להעמיק בתוכו את התודעה היהודית היונקת מהמורשה הרוחנית הגדולה של העם היהודי, משותפות-הגורל המרתקת ביודעים ובלא יודעים כל חלקי העם היהודי באשר הם, ומהחזון המשיחי, חזון הגאולה היהודית והאנושית שהנחילו לנו נביאי ישראל", כתב ב-1956 ראש ממשלת ישראל בצריפו בשדה בוקר.

שום תפיסה כלכלית וחברתית לא תעשה מאיתנו עם, וגם לא שום תפיסה אזרחית נטולת זהות. סולידריות חברתית תלויה בסולידריות לאומית-תרבותית. רק תודעה חברתית המעוגנת במושגי הצדק החברתי של התנ"ך, ברגישות הקהילתית של חז"ל, בהלכות הצדקה של הרמב"ם ובתחושת ההשתייכות לעם הזה ולהיסטוריה שלו - רק תפיסת היהדות כתרבות דינמית שכל אחד מאיתנו מוזמן לתרום לה את חלקו - תאפשר לחילוני, לדתי ולחרדי, וגם לערבי היושב בתוכנו, לדבר זה עם זה ולא רק זה על זה.*

***מקור: סקר "אמונות, שמירת מסורת וערכים של יהודים בישראל", מרכז גוטמן לסקרים

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 91
  עונג התכלית

  אדם עובד רק בשביל משכורת -ללא קשר אם יהפך לטוב יותר או לא
  כך גם בתורה - אדם שעובד את ה' יקבל ממנו משכורת ללא קשר
  אבל מסכנים אלו שאפילו לא מחתימים כרטיס
  בזמן קבלת השכר?

 2. 90
  תודה לאל שאני אתאיסט
 3. 89
  אהבתי. ראש פתוח הוא המפתח. לא שום דבר אחר
 4. 88
  ועל כן הגעתי למסקנה שהקיץ הקץ על הציונות.
 5. 87
  יש שקרים, יש שקרים נוראיים ויש סטטיסטיקה

  כן, יש רוב של אנשים שמאמינים בבורא עולם, אבל כמה מהם באמת שומרים שבת או יודעים משהו על התנ"ך? לא כל כך הרבה. כולנו יודעים מה אמרו חז"ל על אנשים שלא שומרים שבת.

  הנתון מוצג בצורה מגמתית. מאחד ביחד כמיקשה אחת ציבור לא מקיים מצוות וציבור שכן מקיים מצוות, רק בגלל האמונה המשותפת שיש קוסם שמרחף בשמים (אמונה בה מחזיקים גם נוצרים ומוסלמים ואיננה בכלל סממן יהודי מובהק). אפשר לחשוב שפעם היו פה המוני אתאיסטים. גם בארה"ב יש רוב לאנשים שאומרים שהם מאמינים באלוהים ובכל זאת למדינה יש חוקה ליברלית והפרדה בין דת למדינה.

  זה שאחד מארבעה יהודים הם אתאיסטים אומר שמסתובבים פה יותר ממליון אתאיסטים. זה דווקא נתון מעוד מעודד. זה המון אנשים וממש לא מיעוט זניח. מליון אנשים שמדברים על כך שאין אלוהים זה מדבר ואפקטיבי בטווח הרחוק יותר מילודה. הורים לא בהכרח יצליחו לאטום את הילדים שלהם מעולם הקידמה והאינפורמציה על מופרכות הדת זמינה יותר לדור החדש. העתיד צופן לנו נהר גועש של דתל"שים. צפו לבום.

 6. 86
  אם נבדוק את ה20% הנותרים נגלה שרובם אינם יהודים
 7. 85
  עם אחד, אל אחד, דרכים שונות

  אל אחד, עם אחד, דרכים שונות.
  אינני יודע אם אצל עמים אחרים יש פלגנות כמו אצלנו. מה שאני יודע שזה אצלנו כנראה בגנים. ההיסטוריה שלנו רוויה במחלוקות ופילוגים. מבלי להתייחס לאופי האנושי שמתגלה בזמן האבות. כעם זה התחיל במדבר עם קורח ועדתו.
  המשיך עם שתי מלכויות ישראל ויהודה. נמשך במחלוקות שקירבו את חורבן הבית. ובימנו ראינו גם את היריבות בין האצ"ל וההגנה.
  כיום עיקר המחלוקות היא בין הזרמים השונים בדת. ואני תוהה איך זה במדינות המערב שהרוב שם הוא נצרות, ובנצרות ידוע שהיא לא מיקשה אחת . בנצרות יש זרמים רבים אפילו יותר ממה שיש ביהדות. אז מדוע הנושא הדתי אינו מהווה בעיה שם? ואילו אצלנו הוא רק הולך ומחריף.
  התשובה על כך היא 1] הפרדת הדת מהמדינה.
  2] הפרדת הדת מהמרחב הציבורי.
  3] סובלנות, וכבוד לאחר.
  סובלנות וכבוד לאחר, לא יהיה כל עוד לא מתמלאים שני התנאים האחרים. הפרדת הדת מהמדינה, והפרדת הדת מהמרחב הציבורי. שלא תהיה אי הבנה, בהפרדת הדת מהמדינה אין כאן הכוונה שמדינת ישראל היא לא של העם היהודי. מדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי, וכך היא צריכה להישאר.
  הפרדת הדת מהמדינה היא ניתוק הקשר של הדת ממוסדות השלטון. לא תמיכה בזרם כזה או אחר, לא חוקים שפוגעים בזרם אחד או מעדיפים זרם אחר. אין שום סיבה שזרם אחד שיש בכוחו כוח פוליטי יכתיב לאחרים מה טוב להם, או לכפות עליהם את אורח חייו. ביהדות יש היום את החרדים, האורתודוקסים, הדתיים הלאומים, הקונסרבטיבים, הרפורמים, המסורתיים, והחילונים, כולם שייכים ללאום היהודי. הלאום או העם היהודי הוא כזה לפני שהייתה לו מדינה,
  ויהודי נישאר יהודי בכול מקום שהוא נמצא בו, בין אם יש מדינה ובין אם לאו.
  ומשום כך החיבור בין הדת לבין המדינה הוא מלאכותי, והוא משרת את הזרם שהוא החזק יותר פוליטית. הוא משרת את החרדים בהוצאת משאבים גדולים מהמדינה.
  הוא משרת את הדתיים הלאומים הקיצונים בהתנחלויות.
  והוא משרת את האורתודוקסים בשליטה על מוסדות הדת והשירותים הניתנים ע"י המדינה בצרכים הדתיים.
  יתר הזרמים שהוזכרו לעיל יוצאים מקופחים וכמעט מנודים. מה שלא צודק משום שאין לאף זרם כזה או אחר ביהדות בלעדיות על האמונה והדרך, למרות שכל זרם חושב שהוא כזה.
  כדי להגיע לתנאי השלישי שהוא סובלנות וכבוד לאחר. מה שהוא תנאי הכרחי לפיוס בעם. צריכים למלא את שני התנאים הראשונים שהם הפרדה של הדת מהשלטון. וחופש של המרחב הציבורי מכל כפיה דתית של זרם כזה או אחר.
  כול זרם ביהדות ינהל את חייו הדתיים במסגרת קהילתו. כולם יוכרו כיהודים כפי שיש נוצרים קתולים, ונוצרים פרוטסטנטים. יש יהודים חרדים או אורתודוקסים, ויש יהודים רפורמים או מסורתיים. כולם יהודים, כולם שייכים ללאום היהודי, גם החילונים.
  זהר ניסן: היהדות הבסיסית

 8. 84
  היסטוריה של אלפי שנים רק טיפש יכול לחשוב שאפשר למחוק אותה שפת אמת תכון לעד
 9. 83
  הליכודניקים שומרי מסורת אוהדי בית''ר י''ם מוכיחים שהדת היא התחליף לחוכמה היהודית
 10. 82
  אנטישמיות

  שני הבדלים עיקריים לא הודגשו מספיק בכתבה . א. האנטישמיות לאורך כל הדורות הכריחה אותנו להתכנס בתוך עצמנו ולהתחזק כעם ולאום . ב. הכוח של החרדים שתורגם מאז קום המדינה לכוח פוליטי לעומת היעדר כוח פוליטי כלשהו חילוני הוא מה שתמיד יפריד בין הקבוצות ויגרום ביניהם לאיבה גם אם יש להם בסיס של אמונה משותף

 11. 81
  איזה יופי!
 12. 80
  המאמר קורא לזכויות אך בעצמו פוגע בהן

  היות אדם חילוני היא זכותו. אז נכון, ייתכן ויישום המדיניות בשנותיה הראשונות של המדינה, שהיו כאמור עקובות מלחמות, אולי לא הייתה הפיתרון האידיאלי. אבל זו חוכמה בדיעבד- כי לקבל עם מכל קצוות תבל ולשמור על ביטחון המדינה זה בגדר נס. אבל, זכותו של אדם לחיות במדינתו כחילוני וציוני. ציוני אין זה אומר דתי. או שומר מסורת. ציוני מכיר את ההיסטוריה של עמו ולא בהכרח מאמין בה דתית, אלא מעביר את המורשת. העובדה שהמאמר קורא לאיחוד סביב המסורת היהודית חותר תחת הזכות לחיות בצורה חופשית. ושלא תטעו, אני יהודי בכל רמח איבריי-אך זכותי המלאה לחיות בארץ כיהודי בלי להתעסק ביהדות הלוך ושוב. דיבור סביב המסורת לא יוצר אלטרנטיבות מול רוב דתי- זוהי דרך לסתום את דרכו של חילוני לחיות כאוות נפשו כאוהב מדינתו. אלטרנטיבות נוצרות כשאדם מעוניין ליצור אותם. מה שהמאמר מנסה לעשות הוא להכניס עוד ועוד חילונים למערכות מעוטות יכולות כדי לתת קונטרה לדתיים אורתודוכסיים. אבל בכך הוא מעלים את הזרם החילוני. לכן, המאמר חותר תחת זכות בסיסית זו.

 13. 79
  אני מאמין באלוהים שבלב, לא באלוהים שבפה.

  לעניות דעתי, לרוב האנשים שיש אלוהים בפיהם אין אלוהים בליבם. ראה כל המשתמטים מנשיאה בעול, משירות בצבא, מעבודה, "הנהרגים באוהלה של תורה" - שתורתם אוננותם.

 14. 78
  מדהים איך שהתקשורת לא משקפת את המציאות

  מי שחי פה ומאזין לתקשורת היומיומית נדמה לו שכל העם הוא צפון תל אביבי, ושהוא מהמיעוט שמאמין באלהים ולא כמו ה'דעה הרווחת' ברחוב שאין אלהים, והנה הסקר מוכיח שדוקא ההיפך הוא הנכון, האדם הקטן ברחוב שמתנגד בתוך תוכו לדעה הרווחת בתקשורת הוא זה שמשקף את דעת רובו המכריע של הציבור, והתקשורת עם כל 'דעתנותה' מייצגת בקושי 20 אחוז מהאוכלוסיה. פשוט מדהים.

 15. 77
  חרד לגורלו

  מעניין מתי יהיה אפשר לבקש מקלט פוליטי במדינות אחרות,
  אני לא רואה אלטרנטיבה אחרת.

 16. 76
  חילוני כל העולם התאחדו

  שוו בנפשכם עולם ללא דתות, או לפחות ללא דתות מונותיאיסטיות: יהיו לנו פחות מלחמות. פחות קנאות. פחות פיגור. פחות שפיכות דמים. פחות ניוון. פחות שליטה של מנהיגי דת תאבי כוח על חיינו הפרטיים. ובמיוחד בישראל: פחות פרזיטיות וחיים על חשבון אחרים. יותר פתרון קונפליקטים על בסיס הגיוני במקום דתי. בטווח הרחוק יותר לא יהיה צורך במדינות בכלל: העולם יהיה בנוי כמו ארה"ב, ולכולם תהיה זכות בחירה לגוף גלובלי אחד.

 17. 75
  אם יש אלוהים - קשה מאוד להוכיח. את העובדה שרוב האוכלוסיה האנושית מטומטמת להפליא - קל.
 18. 74
  צאו מהשחור ולבן - יש דברים שחייבים לעלות ולהשתחרר בתוך עם ישראל

  יש לי חברים חרדים, דתיים, קיבוצניקים, עירונים, הכל
  השינוי מתרחש בכל הרמות והשינוי בעיקרו זו התעוררות - לא ממש לא התעוררות דתית - התעוררות של תודעה או מודעות אישית, עבר הפחד! כל אדם באשר הוא חש שהגיע הזמן לשאול מה קורה כאן?? והראשונים אלו השכבות המקופחות, הנה הנשים קמו ואמרו לא עוד! ישנה שיכבה ענקית בעם הזה שקמה ואומרת לא עוד! וכל אלו שנזעקים אלו שמחזיקים תודעה ישנה של דומיננטיות גברית שקשה לה ה להשתנות, אבל זה לא יעזור הדור הצעיר כבר לא מפחד לדור הצעיר הרבה יותר חשובה יושרה והגינות מאשר כוח, ויש דור צעיר אצל החרדים אצל הערבים בכל מקום השינוי העצום לא ייעצר וקרוב לודאי שנקבל הרבה דראמה בכל שכבות של העם הזה

 19. 73
  יש רוב חילוני מוחלט -ושאלת קיום האלהים אינה קריטריון ל"דתיות" או חילוניות. הרוב המחלט אינו רוצה בשלטון רבנים !! שישארו בבתי הכנסת!!
 20. 72
  בעיה בסיסית מאוד בכתבה/מחקר - חילוני זה ממש לא אתאיסט. חילוני יכול להאמין בגלגול נשמות, ביאת המשיח, וכו. באופן כללי, בחו"ל, יש בערך רק 5% אתאיסטים, שזה אנשים שלא מאמינים בשום-כלום...

  כתבה מוזרה. חילוני (יכול להיות) מאמין. חילוני = נפרד מהדת. כלומר לא שותף במערכת הדתית באופן פעיל. הנתונים נראים הרבה פחות מאיימים.

 21. 71
  בעיה בסיסית - חילוני זה לא אתאיסט. חילוני יכול להיות להאמין במה שהוא רוצה: בגלגול נשמות, ביאת המשיח, וכו'. ההגדרה של "חילוני" זה פשוט "נפרד מהדת"... באופן כללי לא רק בישראל בדרכ יש רק 5% אתאיסטים (לא מאמינים בשום-כלום)..

  חילוני (יכול להיות) מאמין - אבל לא שותף פעיל במערכת הדתית. וככה הנתונים נראים הרבה פחות מאיימים. וגם יותר הגיוניים...

 22. 70
  כור ההיתוך הבן-גוריוני בהחלט התבסס על בסיסים משותפים

  מדומיינים או אמיתיים, אבל בכל אופן לא על "שותפות אזרחית סתמית" כלשון המאמר ונתן זך.

  העברית הייתה בסיס כזה, התנ"ך, ההיסטוריה של עם ישראל, אהבת הארץ. כל זה היה אמור לחבר (ואכן חיבר במידה כזו או אחרת של הצלחה) חילונים ודתיים, יוצאי אירופה ויוצאי המזרח התיכון, ותיקים ועולים חדשים.

 23. 69
  התורה לא שייכת רק לדתיים

  כולנו ספגנו את ערכי היהדות גם אם למדנו בבית ספר שאינו דתי. כששהיתי בחו"ל הרגשתי שותפות וקירבה עם יהודי המקום משום שהרבה מהרקע התרבותי שלנו משותף - כדברי המשורר יונתן זך, וללא כל קשר לקיום מצוות.

  יש אתר הפונה לכ-ו-ל-ם ומיועד לדיונים על עשרת הדיברות "פורום עשרת הדיברות".

 24. 68
  נתן זך בכלל לא יהודי. הוא בן לאמא לא יהודיה
 25. 67
  האלה אחת ושמה אחד. אין עוד מלבדה. אלואמא שבשמיים ובארץ
 26. 66
  היהודים הם לא איזו קבוצה שצריך לאחד..

  תפסיקו עם הפטרונות הזו, כאילו יש איזו הגדרה יהודית שתתאים לכולנו. אנשים לא עד כדי כך מטומטמים כדי ללכת על "הטרנד היהודי הבא" (לפחות חלקנו לא). אני כאן, כי נולדתי כאן, משפחתי נרדפה כ"יהודית" ויש לי היסטוריה משותפת עם אנשים כאן. לא בגלל שאני זקוקה לאמונה יהודית ורוצה עם מאוחד ע"ח נזק לפרט. אני רוצה אתאיזם, חשיבה ביקורתית, אמפטיה ומצפון מפותח לכמה שיותר אנשים. שבטיות וכל השאר זה כ"כ דבילי, אווילי ומדכא את רצוני לחיות. הניחו לי.

 27. 65
  לפי הסקר רק 19% דתיים/חרדים.. שאר ה-80% שמאמינים באלוהים לא דתיים. זה הבדל חשוב!

  לכל אלה המבכים את ה-80% שמאמינים באלוהים - אתם רק עוזרים לדתיים לחשוב שהם 80% במקום המציאות שהם רק 19%. אני מבין שהרעיון של אלוהים מאוד מרגיז אתכם, אבל זה לא תירוץ לעזור לדתיים לעוות את המציאות ולחשוב שהם רוב עצום.
  לפי נתוני הסקר, החילונים הם כמעט 50%, המסורתיים עוד כ-30%, והדתיים מיעוט של כמעט 20%. החילונים הם עדיין הקבוצה הגדולה ביותר ויש לה כמעט רוב מוחלט. אז נכון - רבים מאיתנו מאמינים באלוהים.

  1. האתאיסטים רק 5%. מאמינים בעם נבחר 70%.

   אז תפסיק לשקר. 50% חילונים? לא באידיאולוגיה.

   גם חרדים עוסקים הרבה בדברי חולין, אבל אידיאולוגית רוצים להחריב אותי ושכמותי.

  2. 22% דתיים - לא 19%. ו32% מסורתיים

   יחד 54% שאינם חילונים - כאשר גם חילונים רבים אינם ממש חילונים באמת. והנתון החשוב הוא שמספר החילונים הולך ופוחת.

  3. חילוני מאמין - אתה צודק מאוד. ברוב המדינות חילונים מאמינים הם הרוב. חילונים יכולים להאמין אבל לא לבקר בבית-כנסת כל יום, זה לא הופך אותם לדתיים.
 28. 64
  תגובה 41 יפה ומרגשת
 29. 63
  כל מילה בסלע, מאמר גאוני, צלצול השקמה לכולנו!

  מצער לקרוא כאן חלק מהתגובות הרדודות של לא מעט אנשים שפשוט לא הבינו את המאמר ולא קלטו את המסר. (סליחה....אבל זאת עובדה!)
  זה מאמר חשוב ביותר, הכולל הרבה מאד אינפורמציה מרתקת.
  אין ספק ששלום בית בין כולנו יוכל להחזיק מים רק על בסיס התרבות ההיסטוריה והאמונה שלנו ולא שום פיתרון אחר!.
  תודה לך אסף ענברי על מאמר מרתק זה!

 30. 62
  מי שמאמין באלוהים הוא לא בהכרח "לא חילוני"

  ההבדלה היא תרבותית ולא אמונתית.
  החרדים הם אותו האיגוד התרבותי לובש השחורים ההוא,
  יכול אדם גם להאמין באלוהים ולהחליט לא להשתייך אליהם (וגם שלא להשתייך לאותו הזרם המכונה "הזרם הדתי לאומי").

  אתאזים או חוסר-אתאיזם זה ממש לא מה שמגדיר אדם כ"חילוני"...
  ומס' האנשים שמשתייכים לאותו זרם תרבותי הנקרא "חרדים" - לעומת אלה שלא משתייך אליו במדינת ישראל - הוא אכן מיעוט.

 31. 61
  לא היה אף פעם "כור היתוך חילוני"

  מאז העליה של שנות ה-50 היה רוב מזרחי מסורתי שהאמין באלוהים ובדת אבל לא היה אשכנזי-פנאטי. האוכלוסיה הזאת נדחקה לשוליים על ידי הממסד המפא"יניקי וגם על ידי הליכוד של ימי בגין ושמיר.

 32. 60
  הדת היא המחלה של האנושות

  חבל שישראל מתחרדת, אבל ניתן להבין זאת כתגובה לאיסלמיזם שהתחיל במהפיכה באירן, ובאופן פארדוקסלי הגיע אלינו אחרי 30 שנה.
  כאילו העם אומר, אין לי סיכוי, לא הצלחנו, ולכן אאמין באמונות תפלות.
  איזו מן קידמה זו?
  כנראה שהמין האנושי לא מסוגל לקידמה, ואחוז גדול מדי ממנו מספיק "רך בשכל" כדי ליפול שבי אחרי רבני "דת" ושאר שיקויים.
  דת = סם, או הוראות הפעלה. אנשים לא מסוגלים להחליט בעצמם.

  1. צודק צודק צודק
 33. 59
  אסף ענברי, אתה צודק, אבל לצערי הרב. זה אומר שלמי שאינם מאמינים, כמוני,

  לא יהיה מקום פה עוד פחות מ-20 שנה. הזחילה הזאת של הדת לתוך חיי
  התחילה להפריע לי ממש לפני כחמש שנים, כשתכנים דתיים החלו להסתנן
  בלי שום ביקורת אל תוכניות הלימודים של ילדיי בבתי הספר הממלכתיים.
  אף על פי שלמדתי בחוג למקרא בהנאה רבה, אני נחרדת מהמגמות החדשות
  שמכתיב משרד החינוך, שנודף מהן רצון להאחדה ולהנחלת ערכים של התבדלות, ודאי לא של ליברליזם. עוד מעט, מי שלא יפקוד את בית הכנסת
  יגונה ביישובו כמו שגונו פורקי עול הדת בכפרים באירופה לפני מאתיים שנה.
  בזה אנחנו דומים לאירלנד, שם ציפוי ה"מודרניזם" דקיק מאוד, והלב החזק
  הוא עדיין הקתוליות המחניקה, שהאירים שמחו כל כך להשתחרר ממנה
  לפני כעשרים שנה, אבל יש לי חשד שמשבר כלכלי כמו זה הנוכחי
  יחזק אותה. לאן אפשר לברוח? לגרמניה? לצפון ארצות הברית? (בדרום הם
  גם דתיים) לקוטב הדרומי? אני לא רוצה לשתף פעולה עם דתיים, הדת דוחה
  אותי. אני רוצה שיעזבו את חיי הרוח החילוניים שלי במנוחה, הרי זה לא בניגוד לחוק!

 34. 58
  מה עושה את האמריקנים עם ואת האוסטרלים והקנדים והניו זלנד רע להם?
 35. 57
  לא קראתי משפט אחד חשוב שבלעדיו תקוות הכותב לשפיות ולאחדות חסרות שחר: לנתק את המדינה מהדת!!
 36. 56
  אסף ענברי משקר לנו (ובעיקר לעצמו) כשהוא כותב שסולידריות יהודית היא בסיס לשותפות גם עם ערביי ישראל. ברור לו ולנו שאם הבסיס הוא סולידריות יהודית אז הערבי נשאר בחוץ. להגיד אחרת זו צביעות מתחסדת. אז כדאי שענברי יהיה ישר עם עצמו ועם כותביו ויבהיר את המחיר של הפתרון שהוא מציע.
 37. 55
  חילונים, דתיים, ומלחמת אחים.

  האם אמוץ ערכים, מסורת ותרבות יהודיים על ידי חילוניים ימנעו מלחמת אחים?
  לצערי, התשובה היא לא ואנחנו צועדים בבטחה לקראת מלחמת אחים בלתי נמנעת ולא מהסיבות אותן מונה אסף במאמרו.
  הסיבה העקרית היא הקצנת החוגים הדתיים וסירובם לפשרות שיאפשרו חיים משותפים עם קבוצות חילוניות.
  בכל הקשור לעניינים דתיים, החרדים ויתר קבוצות המאמינים נעולים בתפיסות עולמם, לא מוכנים לשום התגמשות או וויתור וככל שעולה מספרם גם גדל תיאבונם וגדלה עקשנותם. הם שואפים להקים בארץ מלכות שמיים וכבר עכשיו אפשר לראות קבוצות גדולות שחוקי המדינה אפילו לא המלצה לגביהם והחוקים והתקנות להם הם מוכנים לציית הם חוקי התורה ופסיקת רבניהם.
  השגיאה הגדולה שנעשתה שנתנו לעסקני דת להכנס ולהתערבב בענייני המדינה עד שנדמה שאפילו במתמטיקה A X A = בעזרת השם A בריבוע...
  כיהודי חילוני אני סבור שמורשת העם היהודי, תרבותו, ואמונתו אינם נחלתם של חובשי המגבעות ועוטי הציציות אלא של כל עם ישראל. הנטיה לכפות על הרוב או על חלק מהעם היהודי חיים בדפוס שנס ליחו לא יצלח ויוביל בסופו של דבר להתנגשות אלימה.

 38. 54
  אני בכלל מגדיר את עצמי כחסר דת הגדרות של דת מזמן היו צרכיים לעבור מעולם
 39. 53
  מאמר דמגוגי המוועת את העובדות, הציטוטים וההיסטוריה לטובת העברת המסר
 40. 52
  סטטיסטיקה זה דבר יפה... :)

  ביום שסיימתי ללמוד סטטיסטיקה הבנתי שזה המקצוע הכי רחוק ממדע שאפשר למצוא. אפשר לקחת נתונים יבשים ולעוות אותם ולהציג אותם איך שרק רוצים. אפשר לעשות חתכים של אוכלוסיות ספציפיות, ערים ספציפיות, גילאים ספציפיים וכו'.
  ואם כבר המכון שעושה את הסקר מספיק אובייקטיבי (כמה שרק ניתן כי הרי כל סקר הוא רק מדגמי) ואכן סוקר באופן שווה חתך מייצג של האוכלוסייה, תמיד יכול לבוא אדם אחר ולהציג את הסטטיסטיקה ולהסיק ממנה איזה מסקנות שהוא רק רוצה.
  לדוגמא...
  אני אדם שמאמין באלוהים. בישות שהיא מעבר למדע ולפיסיקה. זה אומר שאני אדם דתי? ממש לא! זה אומר שאני מעוניין שיסגרו לי את כל מקומות הבילוי בימי שבת? שיתחילו לחוקק חוקים מפלים לטובת דתיים או יהודים שומרי מסורת?
  אז מה אם אני אדם רוחני? זה אומר שאני רוצה שהמדינה תקבל ציביון דתי?
  וכמוני גם הרבה אנשים אחרים.
  מה קרה? אסור יותר להחזיק במערכת אמונות בלי לקבל הגדרה של "דתי"?
  גם כך המוסריות בעולם הולכת ומתדרדרת. יש להודות על כל ניצוץ קטן אמונה, של דרך חיים ערכית כלשהי, ולא לסרס אותו בדרך של קונפורמיות מיותרת.

  ועוד נקודה למחשבה...
  מה עם מאות אלפי הישראלים חסרי הדת במדינה הזאת? אותם לא סופרים? הם לא עובדים מספיק קשה בשביל שכן יכללו אותם בסקר הזה? שהדעה שלהם כן תחשב?

  בקיצור, סקר נחמד מאוד שאולי מעיד על רמת הרוחניות אצל המגזר היהודי בארץ, אבל המסקנות של הכתבה לא קשורות למציאות בדבר.

 41. 51
  המאמר מעניין וחשוב אבל ההצעה לפתרון שגויה בתכלית. הפיתרון הוא קודם כל פוליטי ובעקבותיו חינוכי ותרבותי. הפרדת הדת מהמדינה, חינוך ליבראלי ומתקדם למי שמעוניין וחובת לימודי ליבה למי שלא מעוניין, וטיפוח התרבות והשפה העברית. האחדות תתבסס כבעבר, על היסטוריה ומורשת משותפות, שפה עברית משותפת ובנוסף - על מטרות לאומיות משותפות שיש לנו למכביר ושאין בהן בשום אופן כיבוש שטחים ושלטון על עם אחר. המצב לא היה כל כך נורא אלמלא נותבו רוב המשאבים הכספיים אל ההתנחלויות ולמען המטרה השגויה של נוכחות בשטחים הכבושים.
 42. 50
  הכותב פשוט לא מבין את מהות היהדות או החילוניות. היהדות היא דת, חילוניות היא ההפך. כך המחשבה שהחילוניות צריכה להיות דתיות לייט היא הזויה
 43. 49
  לא הבנתי את ההבדל בין "רב-תרבותיות" ל-"פלורליזם"
 44. 48
  מתבלבלים בין אמונה ודת

  הכותב מתבלבל בין אמונה ודת .אומנם בקום המדינה דת המדינה הייתה סוציאליסטית. והדת נראתה כאופיום להמונים .היום אנשים התפכחו, גם מקומוניזם, סוציאליזם, פשיזם.
  וכנראה כעת גם מקפיטליזם .ולא מתביישים באמונה באלוהים, ועדיין הרוב הגדול סולד מהדת הממוסדת, ומהממסד הרבני .

 45. 47
  אז מדוע ארה"ב היא סיפור הצלחה? מה הדבק המאחד את האוסטרלים, הניו זילנדים ושאר מדינות המהגרים?

  ארה"ב היא מדינת הגירה שחיים בה אזרחים אמריקאים בני לאומים ודתות שונים ומשונים וכולם מאוחדים בגאווה הלאומית, בדגל ובהמנון האמריקאי, והיהודים האמריקאים בתוכם. אז אולי אסונה של ישראל נעוץ בעובדה שהיהודים אינם מיעוט בתוכה אלא רוב העם? אולי העם היהודי נידון מראש לחיי מיעוט גולה ומפוזר בין האומות, ורק כך הוא מסוגל להתקיים ואפילו לשגשג? כבוגרת מערכת החינוך החילונית במדינת ישראל, בניגוד לבן קיבוץ אפיקים, בעל המאמר, לא סבלתי מהעדר תכנים יהודיים בתוכנית הלימודים. לימוד התנ"ך, התורה שבע"פ והספרות העברית, כולל שירת ימי הביניים, "הכוזרי" ו"אגרות הרמב"ם", לא נפל בהיקפו מלימודי החשבון והטבע, למשל. ובעשורים האחרונים נוספה לקוריקולום הנחלת השואה ששיאה במסע בני הנוער לאושוויץ. לכן קשה לטעון שהתעלמות מרוח היהדות או הפניית עורף לחיים היהודיים היא המאפיינת את מערכת החינוך הממלכתית והיא הסיבה לתוצאה המזעזעת לפי 80% מהישראלים מאמינים באלוהים ומתוכם 70% מאמינים בשכר ועונש מידי שמים, בעולם הבא ובתחיית המתים, בקיצור, באמונות ההבל שאפיינו את יהודי מזרח אירופה הנבערים מדעת ומנותקים מעולם ההשכלה ערב השואה. המסקנה היא שמדינת ישראל שהכרנו כבר לא תתקיים לאורך זמן, היא נעלמת לנגד עינינו ולא ניתן למנוע זאת.

  1. למזלנו אלוהים נתן לנו את האינטרנט :) ההשכלה והדעת ינצחו בסופו של דבר את הבורות והדת.
  2. נוסחת ההצלחה האמריקאית: חוקה ליברלית, קידוש האינדבידואליזם ושגשוג כלכלי

   אם שניים מתוך שלושת הצלעות של המשולש הזו שניתן לכנותו "החלום האמריקאי" תתערער יגיע גם סופה של החברה האמריקאית.

 46. 46
  העם היהודי לא מסוגל לאחדות. גם בבית ראשון ושני לא היתה אחדות למרות שכולם היו דתיים.
 47. 45
  מה ההגדרה של ״אלוהים״?

  קשה לי להאמין ש 80% מאוכלוסיית ישראל מאמינה בקיומו של אלוהים במובן הדתי.

 48. 44
  די לפרפורי רומנטיזציה של אליטות בסכנת הכחדה !!

  לא מצליח להבין את ענברי. בשני העשורים האחרונים ישראל חווה רנסאנס אדיר בחיי התרבות היהודית. הארון היהודי פתוח, מאוורר ונגיש. יותר ויותר מבעים אמנותיים עוסקים ברפלקציה על הזהות ומועדדים חיפוש עמוק יותר. יותר ויותר ישראלים מבינים את הקשר ההדוק בין קיום חברה אזרחית ובין תפיסת עצמי היסטורית. הבעיה היא שהאליטות התרבותיות הישנות והמכתיבות כאן נחלשו, הבעיה היא ש"ההמון" גדל, הבעיה היא שאותו רנסאנס יהודי חילוני עובר מוטציות כשהוא מתווך לשכבות החלשות. התרבות החילונית עדיין לא הצליחה לייצר אלטרנטיבה שתציע בביטחון גדר בין תרבות גבוהה ולנמוכה, שתציג סט של מחויבות ונורמות שהוא לא רק למדני. הבעיה היא שהאליטות התרבותיות מטבען מדברות בעיקר אל עצמן. העם זה לא גוש אסטתי חדור רוחניות. אלא אנשים המחפשים זיקות שונות התלויות בכוחות שלהם. מלחמת תרבות היא זו שחסרה כאן. העמדות המורכבות והדורשות מאמצים אינטלקטואלים שמציע ענברי לא יכולות נחלת הכלל. נתן זך רוצה תמונות של הכותל רק שהמזרחים עם שרשרי בית"ר לא יהיו שם.

 49. 43
  שפינוזה כבר אמר שהטבע הוא האלוהים

  ברור שאחרי המוות החיים ממשיכים על כדור הארץ.
  ילדינו הם ההמשך שלנו.

 50. 42
  מי אמר שלחילונים אסור להאמין? זה תלוי באורח החיים ולא באמונה. אני חייה אורח חיים חילוני לחלוטין אך יש בי אמונה. אין קשר ישיר בין האחד לשני
 51. 41
  מאמר תלוש ומבולבל. אי אפשר לרכך ולטשטש את ההבדלים המהותיים בין התרבויות

  הליברליות ושיח הזכויות המודרני לא עולות בקנה אחד לא עם ספר הספרים ולא עם ההלכה. כמה שלא תעשה סלטות ופליק-פלאק לאחור ותנסה להראות שאישה היא רכוש בעלה מכיוון שדואגים לה, ששמירת שבת היא לא ציווי אלוהי אלא חוק עבודה סוציאליסטי וששמירת כשרות זה בכלל יותר בריא, לא תצליח לעבוד על כולם. בסיס מערכת הערכים היהודית היא אמונה באל. בסיס מערכת האמונה ההומינסטית החילונית היא אמונה באדם. שתי מערכות האמונה לא מתיישבות.
  האמונה באדם הקימה את המדינה הנפלאה שאנו חיים בה, האמונה באל בדרך להחריב אותה.

  1. צודק!
  2. It's already over dude, this country is doomed .
  3. לא כל כך מהר. צלחנו מכשולים קשים בעבר ונצלח בעתיד. ויש כאן הרבה מאוד אנשים טובי לב, נחושים ומוכשרים
 52. 40
  רחובות

  מאמר מעולה! שמח יותר ויותר לשמוע קולות כאלו, אני יהודי שרוצה לבטא את הטוב שבה

 53. 39
  העובדה שהרוב מאמינים במשהו לא הופכת את המשהו הזה לנכון

  תפקידה של המדינה - כמי שממונה על החינוך - להבהיר באופן חד-משמעי לכל ילד וילד שהאלוהים הוא המצאה של האדם, לא ההיפך, ושהדת היהודית-נוצרית-מוסלמית (אותה דת בשינויי ניואנסים) היא מוצר ארכאי שאפשר אולי ללמוד אותו במסגרת אקדמית אבל אסור בשום פנים ואופן להאמין בו. במקום זאת צריך ללמד קוסמולוגיה ואבולוציה, כדי לקרב את הלומדים למה שהמדע יודע היום על היווצרות (לא בריאת) העולם, החיים והאדם.

  הבעייה היא שבשיטה הדמוקרטית דבר כזה בלתי אפשרי בישראל, משום שהרוב קובע גם אם הוא שוגה בגדול, והרוב הזה פועל על-מנת להנחיל את אמונתו הבעייתית לדורות הבאים וחוזר חלילה.

  1. ב ד י ו ק .
  2. קנאי לדת החילונית.
 54. 38
  כלומר צריך לקפל את הדברים ולחזור לאירופה. מדינה על בסיס דת סופה שתהפוך לאיראן

  המדינה הוקמה על בסיס אתאיזם. החילונים בשאננותם לא עשו מספיק כדי לחלן את המדינה, ובעיקר לא כדי לחלן את העולים החדשים שהגיעו אחרי קום המדינה. עכשיו משלמים את המחיר, והדמוקרטיה לא תשרוד.
  אין חיה כזאת יהדות ליברלית. זה אוקסימורון. ברגע שזה יהיה המצב, אפשר לסגור את הבסטה. דמוקרטיה לא תהיה פה.

  1. המדינה לא הוקמה על בסיס אתיאיזם, או שמא אתה לא מדייק בפרשנות שלך למונח הזה. המדינה הוקמה על בסיס חילוני, כשהאמונות הפרטיות - יש אל או אין אל או יש רק קצת אל וכ' - הן עניין פרטי של כל אדם. ישראל יכולה להיות חילונית עם צביון יהודי-עברי. זה עניין פוליטי בלבד.
 55. 37
  יש להבדיל בין האידיאל הציוני והמסורת היהודית הציונות כבודה במקומה מונח לעד. והמסורת ממשיכה את ההלכה היהודית לנצח. ולעת הזו "טוב שלום בלי ציונות מציונות בלי שלום" עם צודק לא כובש וכל זאת במדינה הכי יהודית והכי ציונית שהיתה כאן מאז ומעולם.
 56. 36
  אתה באמת לא מבין את ההבדל בין חילוניות ואתאיזם ?

  קשקשן

 57. 35
  "הבעייה החילונית" נובעת מהטמעת הביקורת על הציונות. הציונות היא תנועה לאומית שקמה לה לקראת סוף העידן הקולוניאלי. ומכיוון שלעם היהודי לא היתה טריטוריה היא נהפכה בכורח המציאות לקולוניאליסטית כי כיבוש נתח האדמה כאן היתה לה אפשרות יחידה למימוש שאיפתה להגדרה עצמית. אבל מה לעשות שלקראת סוף העידן הקולוניאליסטי כבר נעשה קשה יותר ויותר להצדיק כיבוש אירופי של אסיה או אפריקה. ראשי הציונות פנו לתנ"ך ולדת באופן כללי כדי לחזק את ההצדקה למפעל הקולוניאלי.

  קל לשפוט היום 70 שנה אחרי את עמדותיהם של ראשי הציונות אבל זה מאד לא הוגן כי זה מוציא את הדברים מהקונטקסט שלהם . מי שמתייחס לאימרותיהם של ראשי הציונות המתייחסים לתנ"ך כאל קושאן שלנון על הארץ כאילו הם באמת הצדיקו את כל ההבלים של הספר הקשה הזה או שהם מצדיקים קשר למסורת הרבנית - איננו מבין את המציאות של אותם ימים. היום אנחנו יודעים שאנחנו פה. התנ"ך איננו נחוץ לנו להצדיק את קיומנו פה : מוסרית קיומנו פה מוצדק בעצם היותו. היהודים הם עם בין אם הם מאמצים את התנ"ך ובין אם הם רואים בן ספר ישן ואכזרי שעבר זמנו.
  רבי יהודה הנשיא ואנשי הכנסת הגדולה שיצרו בזמנו את הדת הרבנת המוכרת לנו התכוננו למצב של גלות לא של עם היושב בארצו (כמו כל עם אחר). הדת הרבנית איננה מתאימה לנו כשאיננו בגלות ומפוזרים בין אוכלוסיות אחרות. מכאן או שהדת הרבנית תתאים את עצמה לעם העברי או שלא. אם היא לא תצליח לעשות זאת (ונראה שהכיוון שבו היא הולכת איננו הכיוון הזה) היא תביא אותנו חזרה למצב הגלות אם על ידי הפיכתנו למיעוט פה ואם על ידי החלשה הולכת וגוברת של המפעל הציוני והתרבות העברית המתחדשת. האנשים החופשיים בארץ הזאת הולכים ומתמעטים ונוצר רוב איתן של אנשים שנכונים לאבד את עצמאותנו וקיומנו הלאומי לטובת רעיונות שהיום זו ארץ ישראל השלמה ומחר זה יהה משהו אחר ובלבד שהעם העברי לא יוכל לנהל את חייו בחירות. מסתבר שאנחנו עוד לא בשלים למעבר מגלות רוויית אסונות השמד לחיים בוגרים של עם עצמאי.

  1. תגובה מעולה ומדוייקת
 58. 34
  יופי!! נמצאו האשמים, בגזענות המשתוללת, בחקיקה הטוטאליטארית, בהדרת-הנשים, ביריקה על הילדות...

  האשמה, אליבא דכותב-המאמר: בציבור החילוני, ה"מעניק לעצמו פטור מיהדות" (לא פחות!!).

  לא בחרדים המדירים והיורקים, לא במחוקקים, המסיתים לגזענות - לא באף-אחד, מלבד החילוניים. אנחנו - בסרבנו לכוף ראשנו בטוב - *כופים* על החרדים, לתקפנו ולהשתלח בנו, עד שנסכים, להיכנע לאיומיהם, לבסוף...

  כמובן, לא התקפן אשם!! הוא כמות שהוא, הנה, אפילו המחקר אמר, עכשיו, שהוא אינו מיעוט אלא רוב, בעצם - אז מובן מאליו, שהכל מותר לו וכולם חייבים להשתחוות לפניו, כאמונת חברי-כנסת רבים, ממפלגות הקואליציה הממשלתית הנוכחית; האשם הינו, אך ורק, בקרבן - ממש כאותם "דתיי שמן-זית" מתנחבלים, שאמרו, לאחר רצח-רבין, "די לפילוג בעם!! צו-פיוס, בואו ביחד"... משל לא נרצח רבין, עקב ההסתה המתנחבלית, הפרועה והמשתלחת - אלא עקב הקרע - שהאשמים בו, כמובן, הם בני מחנהו של הנרצח....ש"כפו", מן הסתם, על הרוצח לרצוח....אז כאן, אמנם, עדיין לא רצחו אף-אחד (אם-כי, בלינץ' שהיה בבית-שמש לפני מספר ימים, בהחלט לא היה חסר הרבה); "רק" ירקו על ילדה וכמעט-כמעט, רצחו אישה...

  גועל-נפש, מראשית עד אחרית. לקרוא מאמר-הפיגולים ולהבין, בדיוק, מדוע כל אדם מוסרי, חייב לשנוא הדתיים.

 59. 33
  אז מדוע ארה"ב היא סיפור הצלחה? מה הדבק המאחד את האוסטרלים, הניו זילנדים ושאר מדינות המהגרים?

  ארה"ב היא מדינת הגירה שחיים בה אזרחים אמריקאים בני לאומים ודתות שונים ומשונים וכולם מאוחדים בגאווה הלאומית, בדגל ובהמנון האמריקאי, והיהודים האמריקאים בתוכם. אז אולי אסונה של ישראל נעוץ בעובדה שהיהודים אינם מיעוט בתוכה אלא רוב העם? אולי העם היהודי נידון מראש לחיי מיעוט גולה ומפוזר בין האומות, ורק כך הוא מסוגל להתקיים ואפילו לשגשג? כבוגרת מערכת החינוך החילונית במדינת ישראל, בניגוד לבן קיבוץ אפיקים, בעל המאמר, לא סבלתי מהעדר תכנים יהודיים בתוכנית הלימודים. לימוד התנ"ך, התורה שבע"פ והספרות העברית, כולל שירת ימי הביניים, "הכוזרי" ו"אגרות הרמב"ם", לא נפל בהיקפו מלימודי החשבון והטבע, למשל. ובעשורים האחרונים נוספה לקוריקולום הנחלת השואה ששיאה במסע בני הנוער לאושוויץ. לכן קשה לטעון שהתעלמות מרוח היהדות או הפניית עורף לחיים היהודיים היא המאפיינת את מערכת החינוך הממלכתית והיא הסיבה לתוצאה המזעזעת לפי 80% מהישראלים מאמינים באלוהים ומתוכם 70% מאמינים בשכר ועונש מידי שמים, בעולם הבא ובתחיית המתים, בקיצור, באמונות ההבל שאפיינו את יהודי מזרח אירופה הנבערים מדעת ומנותקים מעולם ההשכלה ערב השואה. המסקנה היא שמדינת ישראל שהכרנו כבר לא תתקיים לאורך זמן, היא נעלמת לנגד עינינו ולא ניתן למנוע זאת.

  1. כי בארה"ב ובמקומות רבים נוספים

   הופרדה הדת מן המדינה...

 60. 32
  למה אין חזית חילונית, כי התקשורת עסוקה במתנחלים. אני אתאיסט ימני ורוב חבריי שמאלנים...כולם חילונים אך עם זאת מה שמפריד ביננו זה הפלסטינים...בגלל זה תיפול המדינה כי האג'נדה הפלסטינית חשובה מהאג'נדה החילונית..ואתם בתקשורת רק מגדילים את הפערים בין החילונים הימנים והשמאלנים.
 61. 31
  מלחמת האחים כבר התחילה - הכוחות הדתיים בעורמה ותחבולות שנים פוגעים במדינה הדמוקרטית

  ובליבם רצון אחד: השמדת המדינה החילונית. הם אומרים זאת בפה מלא - וללא בושה. אין להם שום בעיה לנצל את חולשות בדמוקרטיה כדי לחזק את מעמדם ולגנוב כספים מהפועל העיברי. נראה כמה פלורליזם והתחשבות תהיה למדינת ישראל הדתית כלפי מי שאינו דתי.. מי שאונס אנשים אחרים לא למכור חמץ בפסח - לא תהיה לו שום בעיה לאנוס אותו גם בתחומים אחרים. מדינת ישראל של טבנקים כבר לא קיימת - הפוליטיקאים קברו אותה בשביל קצת כסף - והחרדים ניזונים מגופתה המתקררת.

 62. 30
  אנשים פולטים שטויות שלמדו בביה"ס היסודי

  ממצאי הסקר עולה שלא יותר מחמישית מהאוכלוסיה באמת שומרי מצוות. השאר סתם מלהגים פילוסופיה-בגרוש.
  פרט לכך, אין הרבה אנשים שיזדרזו לומר שהם "אנטי" ויעדיפו לומר שמאמינים באלוהים כדי להיות "בצד הבטוח" של המתרס.

 63. 29
  עוד לא ראיתי כתבה מתיפיפת ומיתחסדת כזאת אני כאתיאיסט חושב שהיהדות כמו דתות אחרות נוטה לגזענות אתנוצנטרית ואגב מאמינים באלוהים ולא דווקא ביהדות
 64. 28
  עם כל ההערכה לרצונו הטוב של אסף ענברי

  המאמר הזה בונה תלי תלים על פנטזיה גמורה לפיה מוסדות מודרניים ודמוקרטיים יכולה לחלוק את ההגמוניה עם עיקרי הדת היהודית (או הנוצרית, או האיסלמית לצורך העניין). יהודית ודמוקרטית - בתנאים של מדינת ישראל 2012 - הן סתירה מוחלטת, והמציאות מוכיחה זאת יום אחר יום.

  ענברי אוהב לטבל את דבריו בציטוטים מההיסטוריה, רק את הלקח ההיסטורי החשוב ביותר של מאתיים השנה האחרונות שכח לציין: שאנו חבים מוסדות הדמוקרטיה לא ל"רגישות הקהילתית של חז"ל" ובוודאי שלא ל"הלכות הצדקה של הרמב"ם," אלא להתנערות של עמי אירופה ואמריקה מסד הדת ומתפישת האדם שלה.

  דווקא המרכיב הכלכלי שענברי מנפנף הצדה ("שום תפיסה כלכלית וחברתית לא תעשה מאיתנו עם") הוא שמסביר טוב מאוד את עליית קרנה של הדת בקרב הציבור - כלומר אלה שאינם חלק מההתרבות הטבעית של החרדים, אלא שהפך דתי יותר בשני העשורים האחרונים. כי אלה היו שני העשורים של הנאו-ליברליזם מבית מדרשו של נתניהו, שני העשורים בהם העניים נעשו עניים וחסרי תקווה יותר, והעשירים עשירים ומדושנים יותר. לא צריך להיות סוציולוג גדול להבין שככל שאופק העתיד הולך ונסגר, והתקווה הסבירה, ההכרחית, שאדם יוכל לשפר את חייו בעזרת עבודה קשה והתמדה הולכת ונמחקת, אזי הפנייה לדת גוברת. אם אין צדק (צדק חלוקתי, צדק חברתי במובן הכי טריביאלי) בעולם הזה, אז אולי נמצא אותו בעולם הבא.

  המסקנה בקצרה היא שכל מי שחפץ לחיות במדינה ליברלית וסוציאל-דמוקרטית, כלומר במדינה שבה משלבים קהילתיות, ודאגה סוציאלית עם חופש פרט מקסימלי, צריך להילחם בשנים הקרובות למען השכבות הרחבות שמתבוססות בעוני המנוול מבית היוצר של "חוכמת השוק," אותה נתניהו ייבא מניו יורק. הזהות הסולידרית שענברי מפלל לה תבנה מעצמה, במורד השנים, ומתוך מעשים. היא בוודאי ובוודאי לא תרקם מבריתות "צו פיוסיות", ומחקר ספרות דור התחייה; אלא מתוך מאבקים משותפים וחוצי מחנות (ואגב אסף, מה קרה ל20% מאזרחי המדינה, אזרחיה הערבים? להם, אני מבין, אין חלק ונחלה בחברת המופת שאתה מדמיין).

  מרקס אולי טעה בדברים רבים, אבל בדבר אחד הוא צדק באופן מהדהד: לב העולם הוא כסף. רוצים אוכלוסיה ליברלית, סובלנית? הדרך לשם עוברת דרך בטחון כלכלי וסיכוי סביר שלילדיי יהיו חיים טובים משהיו לי.

  1. ניר - המאמר שלך עדיף בהרבה על המאמר המקורי. כל הכבוד!
  2. Marx got at least one more thing totally right

   Religion is the opiate of the masses

 65. 27
  דרך ארץ

  רק סבלנות וסובלנות כיבוד האחר תוך שמירה על ערכי היהדות תתפתח חברה לתפארת

 66. 26
  מדבר סקר תרחק

  איך בדיוק מתיישב הנתון ''43% הם חילונים לא אנטי-דתיים'' עם הנתון ''80% מאמינים באלוהים''? אנחנו, אכן, עם נבחר - תלוי למה נבחרנו, לא? - אבל למרות זאת אנחנו רק 100%, לא 123% ולא נעליים.
  כל הסקרים, ולא חשוב מי עורך אותם, מורכבים משאלות מנחותת וסלקטיביות, ובתשובות סטנדרטיות שאין כל אפשרות לא להסביר את התשובה ולא לענות 'כן, אבל רק חלקית...' למשל. שלא לדבר על כך שעורכי הסקר בונים אותו, במודע או שלא במודע, לפי השקפתו של המזמין, המשלם בעד העבודה.
  אפשר לקבוע בסקר אם יוגורט א' עדיף בשוק על יוגורט ב', אבל בשאלות מהותיות כמו זו המוצגת בכתבה כדאי ועדיף לעשות מחקר רציני, מעמיק ורחב יותר, ולא להסתפק בשאלון אמריקאי וסיכומים סטיסטים מוזרים.

  1. נכון מאוד

   השאלות מגמתיות ואני בטוחה שחלק ניכר מהתשובות לא משקף שום דבר. גם אני חוגגת את חגי ישראל אבל אני חילונית אנטי דתית קיצונית. שונאת דתיים ושונאת כפייה דתית במרחב הציבורי.

 67. 25
  חילוניות,לאומיות,ודמוקרטיה

  אז נכון שרוב החילונים אינם בעלי אידיאולוגיה חילונית-הומניסטית-אתאיטסית הינם מיעוט, אבל את ההפרדה בין המדינה למיסוד הדת עשו בארה"ב אנשים דתיים שהפנימו את משמעות מלחמות הדת כשהציבוריות היתה שדה המערכה. במדינות המערב קיימת הפרדה בין דת למדינה, לא תמיד מוחלטת, אבל בשום מדינה קיים מצב הקיים בישראל שלא קיים בשום מדינה דמוקרטית מערבית. אולם מעבר להפרדה זו יש לחתור לקבלת תפיסת לאום פתוחה, כמו שנוהג הלאום האזרחי ביחס לאזרחים, בלי הפליה על רקע דתי או אתני.

 68. 24
  מי שהרס את אמון האדם בעצמו, מי שרוצה עם של כבשים שנסמכות על סוציאליזם

  שלא יתפלא שהרג השכל והיזמות והאמונה בעצמי, מחזירה את האדם לדת.
  לא פלא שפרס רצה להפסיק ללמד היסטוריה.

 69. 23
  יתכן שאתה כותב את הדברים האלו כי גדלת בקיבוץ, מר ענברי. אני גדלתי בבית ספר חילוני בעיר גדולה, והתכנים בשנות השמונים היו דתיים ומסורתיים להבהיל.

  לאומנות צרופה, טקסים בכותל, והתרפקות על מנהגי עדות ליוו את כל שנותי שם. הפתרון שאתה מציע הוא בעצמו הבעיה.

  1. היכן גדלתה?

   נכון שבסביבה שבה אסף גדל (ובה גם אני גדלתי) הדת היתה מאיתנו והלאה, אבל האם זה נכון שרוב בתי הספר בערים הגדולות היו ספוגים במסורת הלא חילונית ... או שמא המציאות היא איפהשהו באמצע?

 70. 22
  לרגל נסיעה לחו"ל, למכירה בית קרקע.
 71. 21
  יש לך תיזה ואתה מתאים אליה את הסיפור. ניתן לכתוס את סיפור כך שיתאים בשלמות לאנטיתזה

  מצטער

 72. 20
  שמונים ושתיים אחוז תושבי אר"הב מאמינים באלוהים

  מספרים לא משקרים, אבל שקרנים אוהבים לצתת מספרים.
  שמונים אחוז מתושבי ישראל היהודיים מאמינים באלוהים. זה ישאר כנראה אותו מספר כאשר תצרף את כל תושבי המדינה.
  וזה פחות משמונים ושתיים אחוז תושבי אר"הב שמאמינים באלוהים.
  צריך פה להדגיש שישראלי חילוני זה לא אדם שלא מאמין באלוהים.
  חילוני זה אדם שלא רוצה מדינת-הלכה ומאמין שאזרח יכול להחליט בעצמו בין טוב ורע ולא צריך לשאול את הרבי מה כן או לא לאכול ולהאזין לכל אדם ששר במופע.
  חילוני יהודי מאמין שהמסורת שלו כוללת את התנך, החגים, ההגדה, ארץ ישראל, התלמוד, השואה, הפלמח, והר סיני ואסור לתת שליטה על המסורת היהודית לרבנים ולהחלטות ההלכה שלהם אחרת תחזור עלינו השואה.
  חשוב שהמחוקק בישראל יבין שיש בהלכה הרבה חכמה, אבל יש בה גם הרבה שטויות. ההלכה אינה לוחות הברית ולא ניתנה בהר סיני.

  1. ֿֿבארה"ב יש הפרדה חוקתית בין דת ומדינה. כשזה יהיה המצב אצלנו אפשר יהיה להירגע
  2. שאפו חנן !! תופרד הדת מהמדינה לאלתר !!!
 73. 19
  פלורליזם ודמוקרטיה פירושו לא לחוקק את היהדות. שכל אחד יהיה יהודי איך שהוא בוחר
 74. 18
  80% שלא נוסעים בשבת, אוכלים שרימפס, ומתעוררים לבית כנסת כל בוקר

  כן גם אני מאמין באלוהים, אבל בתכל'ס זה לא יותר מפולקלור של עם חילוני בעיקרו. כמובן שאחדות יותר חשובה מהעדפת שבט אחד על פני אחר, אבל לא ניתן לחזור אחורה להגבלת החופש של חלק אחד בעם רק כדי שאחרים יוכלו לישון בשקט עם המוסר שלהם.

 75. 17
  נקודת המפתח - זה מה שקורה כש"הרוב החילוני" מעניק לעצמו פטור מיהדות

  זה מה שקורה כש"הרוב החילוני" מעניק לעצמו פטור מיהדות, ומשאיר אותה לדתיים ולחרדים, כאילו היהדות היא איזו מהות נתונה, קפואה, שהדתיים והחרדים יודעים מהי

  נכון כל כך

 76. 16
  נפלא! ניצחתם. ועכשו...

  וזה הזמן לקחת מאתנו את כל המטלות: השירות בצבא, המילואים, הפרנסה, ואנו נשב לנו באוניברסיטאות ונלמד שירה וספרות.

 77. 15
  אמונה באלהים - משל לעם שהיה לו מלך שהיה חי בארמון, שעל חומותיו אדירי

  המימדים קמו ערים משגשגות ומסחר ער כלכלה ושפע, לא ידע העם מחסור, רק במלכו, שהיה חי בארמונו ולא מראה פניו, לא נואם לא מדבר, היו חכמי העם רצים מסביב לחומות עם גליונות וספרים עתיקים, זוקפים אוזניהם לרוח אולי היא תישא את דבריו של המלך, הלוחש אל קירות חדרי הארמון, היו פרשנים מומחים לשפת הציפורים, אמונה היתה רווחת שאלו היו שרות את דברי המלך ותלמודו. וכל אלו החכמים היו מחוקקים חוקים לעם בשם המלך על פי דבריו הנישאים ברוח ובקול שירת הציפורים.
  ובחלוף השנים הפסיקו לפרש החכמים את רחש הרוח, ולא נטו אזניהם אל שירת הציפורים, אלא היו מתבוננים בכתובים שהשאירו חכמיהם מקדם, ועל פי לימוד מדוקדק של הספרים, ידעו הם כיצד להוסיף חוקים, ולהתאימם לזמנים שהשתנו. חלקו הגדול של העם התרחק מן החומות המקיפות את הארמון והתיישב בארצות רחוקות, ולמד תורות אחרות ושפות, והיו מפקפקים בקיומו של המלך, הטילו ספק גם בקיומו של הארמון, אשר רק את חומותיו אפשר היה לראות, מעולם לא נכנס איש לארמון ולא יצא ממנו, ועדויות על בניתו וכנסת המלך האגדי היו כתובות בספרי הראשונים, אך באלו נמצאו סתירות, ולא היו ממצאים שהתאמו והצטלבו עם ספרי הראשונים. עד היום עומדות החומות הללו, ונדמה שהם הולכות וגבהות, הולכות מתעבות, והמלך הוא פשוט ועניו כמו האויר, מסתובב בין בני עמו, כאחד האדם, שומע, מאזין, קשוב, שמח בשמחתם, מקל על סבלם, ועונה על השאלות ומרגיע את החרדות, ופותר פתרונות ובעיות, לו העם היה נוטה את אזנו ופותח את ליבו ופוקח את עיניו, זכרון שהעניק המלך במוחם לשחזר בכל פעם את אשר בקשו וקבלו, את אשר רצו נתן להם.

  1. זה משל של הרבי נחמן? של הבעש"ט? אשמח לתשובה.
  2. של מי המשל היפה הזה? בעש"ט? ר' נחמן? אשמח לתשובה
  3. המשל הזה הוא לגמרי מקורי, אני כתבתי אותו.
 78. 14
  מפחיד. הגיע הזמן להתחיל לעבוד על ויזה.
  1. אתה חושב?
 79. 13
  הבעיה היא לא אם יש אלוהים או לא. הבעיה היא שאין חברה אזרחית בישראל

  ממש לא משנה אם יש אלוהים או לא. הרבה אנשים שמאמינים באלוהים ברחבי העולם לא חושבים שזו סיבה לרדוף אנשים עם אמונות אחרות. היהדות לא מאפשרת חיים של שוויון אזרחי עם לא יהודים. לכן החילונים - אם יש כאלה - וגם דתיים נאורים (דווקא כאלה פגשתי) צריכים לחדד את הערכים האזרחיים שלהם. רעיונותיו של הסופר החשוב (באמת) ענברי ממש מביכים ברדידותם. הם מהווים תמיכה בחשיכה ההולכת ויורדת עלינו כאן.

  ענברי אולי רוצה יהדות יותר נאורה, והוא מוזמן לעבוד על זה. אבל זה לא יהיה בסיס ליהודים שרוצים יהדות פחות נאורה וללא יהודים שלא רוצים יהדות בכלל. וליהודיות (כמוני למשל) שהיהדות רק מציקה להן ומשפילה אותן. "חיה ותן לחיות" היא סיסמה הרבה יותר מלכדת מאשר "אל תשכחו את 9 באב". אני כבר שכחתי מזמן. רשמתי לעומת זאת את יום עלית אריאל שרון להר הבית שפתח שפיכות דמים איומה נגד אזרחים ערבים (ומעשי נקם נוראים בתמורה). אז אני פחות יהודיה ממך?

 80. 12
  שמתם לב למשהו?

  אם רוב המדינה אינה חילונית אז הקרקע נשמטת תחת הטיעון הדתי של בתי הכלא מלאים בפושעים ללא אלוהים כי החברה החילונית חולה ומסואבת.

  1. רק דבר אחד שכחת

   אמונה באלוהים איננה ערובה לכלום. האמונה באלוהים כרוכה בהרבה מאמץ ועבודה עצמית כדי להגיע למדרגת אנושיות ערכית.

   לשים כיפה ו"נשבע'לך באלוהים בספר תורה" לא הופכים אותך לצדיק, כשלעצמם.

 81. 11
  יהדות=גזענות ולא משנה איך תנסו להפוך אותה
 82. 10
  עם ישראל עם אחד עם אלוהים אחד

  אין זה משנה איזה צבע או צורה אתה. עם ישראל עם אחד לא עם חרדי/דתי ועם חילוני. כי תשובות לא מקבלים לא מהדת ולא מהחול כי עם רק אלוהים.

  1. ein reich ein volk ein führer
 83. 9
  מה עושים?

  אני ורבים מחברי החרדים, מודאגים מאד מעתידה של מדינת ישראל. ללא שום קשר אם המדינה היתה ראויה לקום או לא, המציאות העכשווית היא, שיש כאן מדינה עם מליוני יהודים. אין שום אפשרות בדרך הטבע שהמדינה תשרוד כמות שהיא היום.

  אבל מה עושים? איפה נמצא לנו מנהיגים ראויים שידעו להוביל את העם תוך הסכמה רחבה? מי הוא בעל החזון שיכול לשרטט מדינה יהודית שגם החילונים וגם החרדים ירגישו איתו בנוח? איך עם שלם על כל רבדיו ימצא את הכוחות הנפשיים לסלוח על עוולות העבר בכדי לבנות עתיד יפה יותר?

  יש כאלה שאומרים, אין לנו להשען אלא על אבינו שבשמים. בודאי שלא היינו שורדים יותר משלשת אלפים שנה, מימות אברהם אבינו ועד היום, לולא שאבינו שבשמים השגיח עלינו. אבל, פעמים שיש הסתר פנים, הרי עברנו צרות מזעזעות ביותר, חורבן בית ראשון ושני, צלבנים, אינקויזיציה, שואה ועוד, מי ערב לנו שלא תהיה כאן עוד שואה?

  אם רק היינו מתאחדים, לא כולנו, אבל חלק ניכר מהאוכלוסיה, נגיד 30%, בודאי שהמצב היה משתנה לבלי היכר, והיינו יכולים ליצור עם חזק ובריא, אבל אנחנו מפולגים לאין סוף פילוגים ופיצולים.

  המצב מייאש!

  1. צריך להתפלל, חבר! רק זה מה שיעזור! אולי להעלות את הווליום של החזן? אולי להחליף לחזן אשכנזי? צריך לנסח תפילה חדשה לפי החידושים האחרונים בתחום...

   או להפסיק להאמין בשטויות!!! להזיז את הת*ת ולהתחיל ללמוד מדע, לעשות צבא, לשלם מיסים ולהפסיק לחיות על חשבון החילונים והגויים!!

  2. לחרדי המצוי, המצב לא יהיה מייאש, אם תכבד את מה ששונה ממך ותכיר בכך שגם לך וגם לו זכות שווה למרחב מחיה, כל אחד על פי אמונתו ותפיסת עולמו. זה אומר - בלי כפייה. זה אומר - בלי התנשאות. זה אומר - בלי פרזיטיות. אני יכול. אתה יכול? אם כן, אל תתייאש.
  3. תהיה שואה וזה בגללכם - דתיים מכל סוג
 84. 8
  ובשולי הדברים

  אם אמנם מגיעים לשלב שכבר רוצים לדבר בשם היהדות ולא בשם האוניברסליות, יש ללמוד ולהכיר לפני כן....לא לזרוק מושגים ולהשליך אותם על כל אידיאולגיה שהיא...

  שמאל, הומאניזם, עובדים זרים בלי סוף...הכל הולך בשם היהדות....

  אז לא.

  רוצים באמת לדבר בשם היהדות ? לימדו ! ואם לאחר מכן תמצאו שאכן זו עמדת היהדות, תיסלם.

  1. אז "כן" דווקא, למה אתה אומר לא בלי כיסוי
  2. עוד דתי מתנשא

   שאומר "למדו, ואז תדברו" - כאילו באמת אתה יודע מי למד יותר (וכמובן אתה מניח שזה אתה). אנחנו לא עבדים שלכם יותר, כדאי שתפנים.

  3. אין לך בלעדיות על התורה

   ישנם חילונים רבים שלמדו ושנו יותר לעומק מדתיים וחרדים רבים. אז סתום פיך.
   ללמוד תורה אין משמעו ללמוד לפי אמות הלימוד הדתיות..

  4. יונה וולך, ישעיהו ליבוביץ, שולמית אלוני -
  5. כמו שאדם שרוצה ללמוד מתמטיקה ילך לפרופסור, אדם הרוצה ללמוד יהדות שילך לבית המדרש, כול אדם סביר (לדעתי) מבין שהפרשנות של הרמב"ם, הרמב"ן, רש"י ליהדות היא הפרשנות הנכונה, ולא של אדם שפעם בתיכון למד את התנ"ך.... כאשר אני שומע מאדם חילוני שהוא חושב שלפי הכתוב בתורה "יד תחת יד עין תחת עין " הוא כפשוטו זה מעיד על הבורות יותר מכול, קודם ללמוד אח"כ לדבר, כמה מהקוראים פה יכולים לומר שהם עברו על התנ"ך מספר פעמים עם פירוש כלשהו ??, או עברו על הרמב"ם, כתבי המהר"ל או הרמ"חל?? שולחן ערוך?? דף גמרא עם רש"י ותוספות??, אז אלו שלא למדו יהדות מעולם ילמדו אותי יהדות מהי???
 85. 7
  מאמר יפה מאוד,

  מאמר יפה מאוד מומלץ לכולנו,
  כן כן גם אנו כחדרים לא השכילו לעשות, אם זאת היית השקפת של הוגי הדעות לפני\ב קום המדינה ?! אז היינו צריכים לשתף פעולה וכך היית נצלת האומה משנאה מטורפת וממלחמת תרבות תמידית,
  הקהילות הנפרדות גרמו לכל זה,

  החילוניים היו צריכים לדעת שהיהדות לא מאיימת על אף אחד, להפך היהדות היא סגולה אמיתית לקיום נצחי לאומה בארצו,
  שני חורבנות ויציאה לגלות היית לאומה,
  1, כי לא ששחררו עבדים, (המצווה הראשונה שקיבלנו בתורה במצריים)
  2, שנאת חינם,
  שני נושאים חברתיים קריטיים, 1, חברתי כלכלי = עבדות 2, מלחמות תרביות = שנאת חינם,

  היום לדעתי אנו סובלים בשניהם, הצדק החברתית כלכלי = עבדות לחברה למדינה, ונוסיף לזה את הארבע מיליון חייבים שהם נשארים עבדים לעולם בגלל הריבית המטורפת ושלילת רוב זכויותיהם משום כך,
  וכמובן השנאת חינם = קהילות נפרדות,

  הרוח הרוחניות חשובה מאוד אבל היא לא זה שיציל את האומה, (הרי אלפים שנה היינו כולנו יהודים אדוקים, בכל את נשארנו בגלות)
  את האומה יציל אך ורק אהבת האומה אהבת תורתו אהבת חכמיה מכל הדורות, אני שומע הרבה הרצאות של חילוניים מלומדים, ותמינו לי חסר בהם את רוח היפה שהיית לחכמי ישראל, לו ידעו מה נאמרו על ידיהם במשך 3500 של חכמים מכל הסוגים ומכל סוגי הדעות, לא היו מחפשים לצטת חכמי האומות, (לא שאני נגד לצטת חכמי האומות כמובן שצריך, אבל איפה שאצלינו היא קודמת בוודאי שצריך הפרופ' לדעת זאת ולצטת את חכמינו שעלו ואמרו זאת קודם לחכמי האומות, כלומר הנוער בחינוך מותר היה להם לשמוע ומשום כך לאהוב את החכמינו מכל הדורות, ואז אהבת האומה וחכמיה תבוא מאליו,

  וכמובן אהבה לארץ והביטחון שהיא באמת שלנו לכל הדעות, ולא כי יהושע כבש אותו, רק כך יצא בגורל של נח לבניו,
  כלומר: נח ששלט בכול האיזור הזה עשה גורל לבניו שארץ ישראל יצא לשם ומי שם קיבל אברהם את הארץ וכו' וכו'
  כלומר במקום לתת את הדרך הנכונה אייך זכינו לארץ, אז אנו אומרים יהושע כבש ארץ לא לו, בזמן שהיא היית שלנו מתחילה,
  ולמה זה חשוב כל כך לדעתי,
  כי אז חינוכית זה יותר טוב וגם אמיתי, וכמובן ביטחון בצדקת דרכינו,
  כי בלתי אפשרי שנאור ירגיש צודק בדרכו בזמן שחשיבתו מתחילה היא שיהושע כבש ארץ לא לו,

  מי יתן שנזכה לכך אמן ואמן,

 86. 6
  לרוב מוחלט של העונים "כן" לאמונה באלוהים אין סבלנות לקורא מאמר מעמיק כזה. זו הבעיה, רדידות וטמטום המאמינים

  בסקר גם הוכח בפעם המי יודע כמה הקשר ההפוך בין רמת ההשכלה לרמת האמונה. הסקר הוא תעודת עניות לממשלות ישראל שלא הנחילו את חשיבות החשיבה המדעית הרציונלית לקיומנו ושגשוגנו. אני חושש שהכותב מייצר לעצמו איזה אפשרות דמיונית לחיים המבוססים על ערכים יהודיים משותפים. זוהי אשליה. לרוב העונים "כן" מעניין את הישבן מה אמרו ראשי האוניברסיטה העברית. הם לא מעוניינים בתכנים הנלדים באוניברסיטה, ספק אם הם יודעים היכן היא נמצאת. רוב העונים "כן" מורכבים מנערי גבעות גזענים, יורקי בית שמש ואוהדי בית"ר שצועקים "מוות לערבים" ו"מי שמאמין לא מפחד". האינטרנט שבו קראנו את המאמר הזה לא נוצר בזכות האמונה אלא בזכות המדע והחשיבה הרציונלית, ההולכת ונעלמת ממחוזותנו. השפה העברית שבה אנו כותבים וקוראים לא קמה לתחייה בזכות האמונה אלא בזכות החילונים האתאיסטים הציונים שהחיו אותה. ישראל פשוט בדרכה להיות "רצועת עזה" יהודית - ענייה, צפופה, קנאית, בלי מדע, בלי היי טק, בלי פרסי נובל, אבל עם הרבה "מורשת משותפת", שרובה מבוססת של שנאת השונה ועליונית גזעית מדומיינת.

  1. בתור אחד שמציג את עצמו כאינטלקטואל

   אתה בן אדם רדוד וגזען שמדבר בסיסמאות גזעניות וצפויות
   אני הייתי מציעה לך להביט טוב טוב במראה לפני שאתה מגבב עוד קצת מהשטויות שלך

  2. ציפי, אני שמח שעברת על טענותי אחת-אחת והפרכת אותן לוגית
  3. ענברי לא קולט שעם אנשים כ"ציפי" לא נכנסים לוויכוח אלא למלחמה.

   רק מלחמת אחים/דת/ערכים תביא לפתרון. לאלו ששמפרשים את היהדות דרך התפילין לא באמת איכפת אם תהיה מדינה או לא. גם ליוחנן בן זכאי לא היה ענין מיוחד בירושלים. כל מה שהוא רצה---ורוצים החרדים---זה חופש פולחן. ריבונות לא מענינת אותם. אם מדינת ישראל היתה חשובה להם הם היו עומדים בתור להתגייס.
   אותו קיבוץ של אנשים במחנה ה"שפויים" חייבים להחליט אם היהדות שלהם מוגדרת דרך הנביאים או דרך התלמוד. אין גם וגם. וכדי לחזור למצב שהמפלגות הלא דתיות ילכן יחדו ויביאו חוקה לישראל שתפריד את המדינה היהודית מהדת, חייבים לפתור את הבעיה הפלסטינית. לחרדים לא איכפת אם הפלסטינים יהיו הריבון כל זמן שיונח להם "לעבוד את אלהיהם".
   YES WE CAN צריכה להיות הסיסמה של המחנה הזה.
   מה שהכי מפחיד היא תופעת הצפרדעים בבריכה המתחממת.

   ודרך אגב, אם תגובה פקחית ולעניין היתה נשק חד, ציפי היתה משופדת.

  4. אתה צודק. מה שכואב זה שאנשים מגיעים לשלב בו הדבר הכי חשוב הוא ה"אחדות" וה"מסורת" גם אם הם באים על חשבון דברים אחרים כמו התפתחות טכנולוגית, חינוך וחיים ברמה גבוהה. אין שום דבר גזעני בהתבטאות נגד דתיים או מאמינים, הם לא גזע. והאידיאולוגיה שלהם נבעה מתוך בחירה (או שטיפת מוח) והיא נתונה לשינוי.. אם להיות אופטימי מדי.
  5. לעידו, חותם על כל מילה שכתבת בתגובתך. הפתרון היחיד הוא הפרדת המדינה היהודית מהדת היהודית.
  6. יש מפלגה ("אור") שהמצע שלה להפריד דת ממדינה.מנהל אותה,חוזר בשאלה:

   ירון ידען .נמצא ביו טיוב..

 87. 5
  אין סיכוי מדינה שמתבססת על פולחן נכחדת
 88. 4
  רק אם נפריט את הרנבנות

  אזרחי עם ישראל הלא חרדים והלא "דתיים" לעולם לא יפנימו יהדות פלורליסטית עד שנפריט את הרבנות, ונשפר את פני היהדות בישראל.

 89. 3
  מישהו שאל באיזה אלוהים הם מאמינים?

  מי אמר שהם מאמינים באלוהים "דתי". גם איינשטיין אמר שיש אלוהים, אבל הוא ממש לא התכוון לאלוהים שהחרדים או הדתיים מאמינים בו.
  וחוץ מזה, 19 אחוז מאוכלוסיית ישראל הם דתיים או חרדים, כך שהם ממש לא הרוב.

  1. תתפלא,

   גם רבים מהדתיים מאמינים באלוהים שאיינשטיין האמין בו. זה לא כל-כך דיכוטומי.

  2. הם לא מאמינים באלוהי הדמוקרטיה.
  3. האל של איינשטיין הוא אלוהיו של שפינוזה מנוגד לחלוטין לאל היהודי
 90. 2
  יפה מאוד !!
  1. אתה דווקא צריך להיות חרד מהכתבה הזו

   כל המשמעות של הכתבה היא הצגת אלטרנטיבה יהודית ברורה מול הקיצוניות והפנטיות של החברה הדתית והחרדית

  2. די לשטויות! אינשטיין לא האמין בשום אלוהים! תפסיקו לעוות את הציטוטים שלו!!
  3. למני, החרדי מאוד שמח למקרא ממצאי הסקר. עולה מהסקר שמיעוט קטן וזניח בציבור היהודי הוא אתאיסט ואנטי דתי. רוב הולך וגדל מאמין בעיקרי היהדות. על בסיס אמונה זו אפשר להחזיר בתשובה והחרדים אכן החזירו וממשיכים להחזיר בתשובה. מספר שומרי המצוות מבין המאמינים הולך וגדל וזו סיבה לשמחה אצל החרדי וסיבה לחרדה דווקא אצלך מני.
  4. ניסוח הכותרות הוא הטעייה. אין כאן שום שינוי דמוגרפי. האתאיסטים מאז ומעולם היו מיעוט. הם אפילו מיעוט בקרב החילונים.
 91. 1
  אחדות אחדות אחדות

  קריאה לאהבת חינם משני המגזרים!!!

  1. אחדות סביב התורה אחדות סביב השבת ה' אחד ושמו אחד!!
  2. האהבת חינם המזויפת שלך עולה למגזר החילוני בדם, בכסף ובכיבוש צבאי משחית על עם אחר
  3. אחדות אינה ערך עליון אלא במשטר פאשיסטי, מה שצריך זו סובלנות, קבלת השונה והכרעת הרוב בלי לדכא את המיעוט

   האם זה פשוט? לא, אבל זו הדרך. האם תמיד ברור איך עושים את זה? לא, אבל לכך יש לשאוף, וללמוד מטעויות בדרך. דמוקרטיה היא דבר מורכב שדורש תחזוק מתמיד. צריך לשאוף לקונסנזוס מירבי על כללי המשחק ועל ערכים משותפים מסויימים, אבל מכאן ועד להגיד שאחדות היא הערך העליון רחוקה הדרך. צריך להזהר מססמאות שנשמעות טוב ברגע הראשון אבל בעצם נובעים מהם דברים נוראים.

  4. אחדות סביב הדמוקרטיה, וחופש לכל
  5. אין כיבוש, שהירדנים יחזרו לירדן, אנוכי אתאיסט ימני ויותר חשוב לי לחיות חופשי מאשר לדאוג לירדנים המתנחלים ביהודה ושומרון. כל עוד הפלסטינים מעניינים את החילונים השמאלנים לא יהיה פה שקט.
  6. אם החרדים והערבים עושים יד אחת בבחירות = מדינת דת!
  7. בעברית אין "אהבת חינם"

   "אהבת חינם" הוא עוד שיבוש, מבית מדרשם של מיני "חוזרים בתשובה", "באבות" וכיו"ב בורים ועמי ארצות, שגזרו אותו מ"שנאת חינם". המונח הנכון, הלקוח מהמקורות, הוא: "אהבה שאינה תלויה בדבר" (אבות ה, ט"ז). כלומר: אהבה כנה, שאינה מותנית בטובת הנאה לאוהב.

  8. לאבי, כל זה לא משנה אם הבחירה שלך היא במפלגת ימין שמשתפת פעולה עם המפלגות הדתיות וכל עוד אתה תומך בימין המשיחי.
  9. הכול מתחיל ונגמר בשאלה "למה להתעקש על ארץ ישראל" לאדם דתי / חרדי התשובה ברורה , וכך גם לכל המסורתיים, גם אם הם לא מקיימים מצוות מבחינתם יש קשר מאחד ומהות משותפת לעם היהודי, בן גוריון אמר שהתנ"ך הוא המנדט שלנו- לא האו"מ אלא התנ"ך, ובאמת בלי התנ"ך למה לא אוגנדה??, ובכלל שיבוא הליברל החילוני ויסביר לי מהי ציונות, מה מקור השם ומה משמעותו, ברור שזו נגזרת מהתנ"ך, ולאומיות זו שהיא לצנינים בעינך הייתה הגורם המאחד גם לאלו שלו שמרו תורה ומצוות, אבל גישה זו נוגדת את הגישה של גדעון לוי וחבריו לפיהם הלאומיות היא דבר מגונה, והקמת מדינת ישראל - בחטא הכיבוש הקדמון ב 48 יסודה, לאנשים אלו אין שום מכנה משותף עם העם היושב בציון, ומבחינתם הסולדריות עם הדומה להם בהשקפת עולמם גדולה בהרבה מאיכם המתנחל,
  10. לאבי האתאיסט הימני, מה קורה איתך כשאתה הולך להצביע בבחירות? אם הבנתי נכון אתה לא מצביע למפלגות שמאל מרכז אלא למפלגון ימין מרכז שעושות קואליציה עם המפלגות החרדיות. כלומר הימניות שלך מחזקת את החרדים ומחלישה את האתאיסטים. איך אתה חי עם הדיסוננס הזה?
  11. החרדים עולים לנו כסף. ולגבי המתנחלים זה לא כיבוש, אלו אנשים שנלחמים על האדמה שלנו. גם כי חיילים שפכו דם בשביל האדמות האלו, וגם ארץ ישראל השלמה שייכת אך ורק לנו. וכן, זה מסכן את החיילים, אבל זאת הדרך היחידה לשמור על ארץ הישראל השלמה.