להפיל את השלט

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן

לבאים בשערי "בית הרופאים", בפינת הרחובות פרישמן וריינס בתל אביב, קשה להתעלם מהשלט: "עומדת לבצע הפלה? עצרי! בגלל כסף לא מפסיקים חיים".

עמותת "אפרת", המגדירה עצמה "אגודה לעידוד הילודה", אחראית להצבתו. המיקום שלו מול הכניסה אינו מקרי: בבית הרופאים, שיש בו בית חולים קטן, מבצעים גם הפלות. השלט עורר את חמתה של יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה בעיריית תל אביב, חברת המועצה תמר זנדברג (מרצ). היא גילתה שחוק עזר עירוני העוסק בשילוט בתל אביב מאפשר לראש העיר לפסול שלט אם הוא פוגש ברגשות הציבור.

זנדברג פנתה לוועדת השילוט העירונית, לרשות לפיתוח כלכלי של תל אביב, האחראית על מכרזי השילוט, למנכ"ל העירייה ולראש העיר. השלט נותר עד כה במקומו.

"זה מקרה מובהק שבו יש מקום להפעיל שיקול דעת ולהסיר את השלט", אומרת זנדברג. היא מגדירה את פעילותה של אפרת מיסיונרית ומניפולטיבית. "הפעולה שלהם פונה הרבה פעמים לסחיטה רגשית, במיוחד על נערות וצעירות. זאת עמותה שהאג'נדה שלה מאוד ברורה - למנוע הפלות בכל מחיר, בשיטות מפוקפקות מבחינה מוסרית וחברתית".

זו לא הפעם הראשונה שזנדברג יוצאת למאבק בפרסומי העמותה. לפני כחצי שנה ניסתה להביא להסרת שלט ענק שהוצב בנתיבי איילון. אך הוא הוחלף במהרה, בלי קשר למאמציה. המקרה הנוכחי חמור הרבה יותר לדעתה. "מדובר במניפולציה סחטנית במיוחד. השלט בוטה ומטרתו לא לתת מידע, אלא לזרוע ספק בלבן של נשים שבאות לבצע הפלה. אני מניחה שהרופא שיושב בפנים קצת יותר מאוזן ומספק מידע מקצועי יותר מאשר עמותת אפרת".

השלט של עמותת "אפרת" ליד בית הרופאים. מניפולציה?מוטי מילרוד

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

השבוע קיבלה זנדברג תשובה. עורכת הדין פלאית בורנשטיין, סגנית בכירה ליועץ המשפטי של עיריית תל אביב, הודיעה שהבקשה להסרת השלט נדחתה מפני ש"אין בשלט האמור פגיעה ברגשות הציבור הגוברת על חופש הביטוי, המודגש כערך עליון וחשוב בפסיקת בית המשפט העליון". היא הוסיפה כי לפי פסיקות של בג"ץ, "חברה דמוקרטית פלורליסטית צריכה לכבד אף דעות שאינן מקובלות על מגזרים שונים הקיימים בה, ואין לשלול פרסום שהוא, אף אם יש בו פגיעה כלשהי בעיני מגזר שהוא בקרב האוכלוסייה רבת ההשקפות והדעות השונות".

"שלטים כאלה זו התרסה. זה לנעוץ סכין בלב וברחם", מתקוממת תושבת המרכז שעברה שתי הפסקות הריון מסיבות בריאותיות. לדבריה, גם כך נשים נמצאות במצב קשה כשהן חושבות על הפלה. "גם על ההריון שלנו, שלא היה לו שום סיכוי להצליח, אנחנו חשים חרטה", היא אומרת. "פנייה כזו לרגש היא לא מוסרית ולא אנושית. זו התעללות רגשית בנשים". היא סבורה כי "השלט הזה מאוד מכאיב לנשים שנאלצות להתמודד עם החוויה המזעזעת הזאת. התחושות מאוד קשות, גם ברמה האישית וגם ברמה החברתית והציבורית, והדבר האחרון שנשים במצב הזה צריכות זו עוד התערבות רגשית, דוגמת זו של אפרת".

החוק בישראל מתיר הפסקות הריון בתנאים מסוימים ובכפוף לאישור ועדות מקצועיות הפועלות בבתי החולים. אשה יכולה לעשות הפלה אם ההריון נובע מיחסים אסורים על פי חוק, מגילוי עריות או שהוא מחוץ לנישואים. ניתן להפסיק הריון אם הוא מסכן את חיי האשה או עלול לגרום לה נזק גופני או נפשי, אם העובר עלול להיות בעל מום ואם גיל האשה נמוך מ-17 או גבוה מ-40.

על פי דו"ח משרד הבריאות, שהתפרסם לפני כחודשיים, 21,363 נשים פנו בשנת 2010 לוועדות להפסקת הריון ו-97% מהבקשות אושרו. בפועל, נעשו באותה שנה 19,531 הפסקות הריון.

שרון אורשלימי, פעילה פמיניסטית וחברה בקו סיוע להפסקת הריון במרכז "אשה לאשה" בחיפה, אומרת שהמצב בישראל טוב בהשוואה למדינות מפותחות. בניגוד לכמה מדינות קתוליות, החוק בישראל מאפשר לעשות הפלות, וקופות החולים מממנות זאת במקרים מסוימים. אבל גם היא שותפה לביקורת על אפרת. לדבריה, "כשאשה באה אלי אני מציגה לה את האופציות: הפלה, לשמור את הילד או ללדת ולהעביר אותו לאימוץ. אני אתמוך בה בכל החלטה, זו בחירה שלה. אני לא בטוחה שזה מה שעמותת אפרת עושה".

יו"ר אגודת אפרת, ד"ר אלי שוסהיים, דוחה את הטענות. "אפרת היא אגודה פמיניסטית ליברלית, המאמינה בזכות הבחירה של האשה על גופה, אך גם במתן מידע רפואי מלא לאשה השוקלת לעשות הפלה", הוא אומר. לדבריו, "לאגודת אפרת מגיעים מדי יום מכתבים מנשים שעשו הפלה בלי שקיבלו מידע מלא על התהליך, השלכותיו ומשמעויותיו, והן פיתחו תסמונות נפשיות קשות".

באפרת הדגישו כי השלט הוצב בכניסה לבית הרופאים לבקשת מתנדבת שלהם. בשיחה עם "הארץ" סיפרה המתנדבת, תושבת הצפון המגדירה עצמה מסורתית, שהיא עברה שתי הפלות ואחריהן התקשתה להיכנס להריון. לכן, היא מסבירה, תרמה 20 אלף שקלים וביקשה להציב את השלט מול בבית הרופאים. "זה לא שלט של כפייה", היא אומרת, "הוא לא אמור לפגוע בזכות הבחירה שיש לכל אשה. זה שלט שאמור להדליק נורה אדומה לכל אשה, להראות לה שיש צד שני למטבע".

לדבריה, "אני באופן אישי לא נגד הפלות בצורה קיצונית, אני פשוט לא חושבת שצריך להתייחס לזה כדבר של מה בכך. זה דור פרוץ. הכל פתוח, אין ערך לחיי אדם. גם אם אשה מחליטה לעשות הפלה, לפחות שתקבל מידע ותצא משם ותחשוב, ‘עשיתי משהו נורא'". *

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 58
  הכל נכון, אבל הרופא *לא* מאוזן

  זווית אחרת שרלוונטית לדיון -
  גב' זנדברג אומרת שהרופא יותר מאוזן, אבל פעמים רבות הרופא ידחף את האשה ההרה לביצוע הפלה, רק מתוך תאוות בצע, כי הוא מקבל תשלום על כל הפלה שהוא עושה - והדברים ידועים. צריך מקום נייטראלי שיתמוך בנשים במצוקה ויפרוס בפניהן את כל האופציות (הפלה, לידה, לידה ומסירה לאימוץ) - ללא משוא פנים.

 2. 57
  חופש הביטוי היא זכות חשובה אך לא על גבי נערות מסכנות שנרמסות בפוליטיקה זולה!!
 3. 56
  צריך לשים לב - אנשים לא תומכים ב"הפלות", אלא בזכות הבחירה האם ללדת ילד, או לעבור הפלה. אני תומכת בזכותה של אישה לבחור האם היא רוצה ללדת ילד, או לא - אבל אני ממש לא תומכת בפרקטיקה של הפלות, וחושבת שזה דבר חיובי, רצוי ונהדר. צריך לדייק במינוחים.
 4. 55
  ראיתי את השלט ולא נפגעו רגשותיי-על מה בדיוק מתלוננים??

  ראיתי את השלט ולא נפגעו רגשותיי-על מה בדיוק מתלוננים??
  כאחת שמצפה ללידה ממש לא נפגעו רגשותיי

 5. 54
  מה הבעיה? יש שם מקום לשלט נוסף ...

  צריך לקבוע באותו מקום, ליד השלט של אפרת, שלט נוסף, שיפנה אל האשה ההרה. שלט שיסביר, שאגודת אפרת רואה לעצמה שליחות בלמנוע הפלות בכל מחיר, מנימוקים דתיים, שאינם רואים את טובת הפרט לנגד עיניהם, מבלי להתייחס בכלל למשמעויות של המשך ההריון הפרטי. אפרת יפעילו עליך לחצים כבדים, חלקלקים ומחויכים, כאשר את לבדך ואינך יכולה להתמודד אתם. הם יפעילו עליך סחיטה רגשית - בדיוק כמו השלט שלהם.

  את קיבלת את ההחלטה שלך לאחר התלבטות קשה. כבדי את ההחלטה שלך, ולכי אתה.

  אגב, כדאי להציב - באישור העיריה כמובן - גם שלט ליד משרדי הרבנות, המציע לאנשים לשקול נישואים שלא במסגרת הרבנות.

  כנ"ל גם ליד משרדי חברה קדישא.

 6. 53
  הבעיה האמיתית היא

  שמוצגת אשה בשלט!
  ת ו ע ב ה !!!

 7. 52
  אינני מבין מדוע שלט נגד הפלות הוא דבר "דתי", אני חילוני וחושב שזה לא כל כך פשוט.
 8. 51
  זו זכות הבעת דעה, והיא שייכת לחילונים וחרדים כאחד
 9. 50
  תיכנסו לאתר של אפרת ותראו שהוא זמין בהמון שפות - ורק לא בשפה הערבית. זה לא מקרה. זאת עמותה גזענית חשוכה, ולא "פמיניסטית ליברלית".
 10. 49
  אבל אם יציבו מול משרדי חברה קדישה שלט של "עלי שלכת – בית לוויות המטפל במגוון נושאים: קבורה, קבורה אזרחית, שריפת גופות, שירותי קבורה, מפעלי הנצחה, טקסי לוויה ואזכרה"

  הוא ישרף תוך דקות

  1. ושלט של "עלי שלכת" ומודעות שלהן בתקשורת דווקא נחוצות מאד
 11. 48
  אם היו שמים שלטים של חזרה בשאלה ליד ישיבות, זה היה יורד תוך 30 שניות
 12. 47
  מזכיר את הדברים שמתרחשים בנושא בארהב,וזו אינה מחמאה.
 13. 46
  אתם יודעים מה? סבבה!! שישאר השלט!!

  בתמורה לכך, אני דורש, שיוצבו פרסומות, לחנויות-סקס ולמבחר יצרני-קונדומים, מול כל בית-כנסת, כל בית-מדרש, כל "כולל" וכל ישיבה, בכל שכונת מאה שערים כולה...

 14. 45
  כן, למרצ מותר להסיר שלטים כי הם "פוגעים ברגשות הציבור" - אבל לחרדים אסור, כי זו "הדרה". באמת חושבים שמישהו קונה את הצביעות המצחינה שלכם, אפסים עלובים, טיפשים, פונדמנטליסטים? חכו לבחירות ותראו מה ישאר מהמרצ הזאת שלכם. חכו לבחירות ותראו. איזה "ציבור" אתם מייצגים בדיוק? פחחח.

  כן, למרצ מותר להסיר שלטים כי הם "פוגעים ברגשות הציבור" - אבל לחרדים אסור, כי זו "הדרה". באמת חושבים שמישהו קונה את הצביעות המצחינה שלכם, אפסים עלובים, טיפשים, פונדמנטליסטים? חכו לבחירות ותראו מה ישאר מהמרצ הזאת שלכם. חכו לבחירות ותראו. איזה "ציבור" אתם מייצגים בדיוק? פחחח.

  1. מודרניסט חכה חכה לבחירות

   נדחוף לום חש"ן לפות של אימך הצולעת

  2. תגובה נאורה של תומך מר"צ...
 15. 44
  זה רק שלט, לא להגזים

  אז הציבו שלט, אפשר להתעלם ממנו, בדיוק כמו שמתעלמים מפרסומות באופן כללי.
  הבעיה האמיתית היא שיש וועדה שמחליטה אם ומתי מותר לעשות הפלה.

 16. 43
  מה הבעיה אם אישה בטוחה בדעתה, שלט ישנה זאת?

  זה עומד בניגוד גמור לזה שאיזה לא קריזיונרית, הנתונה לשינוי מזג האוויר שכול מילה מוציאה אותה משיווי משקל. אני אישית הייתי רוצה לדעת כמה שיותר לפני הפלה. לא משנה , אם מדובר ברופא, באיש דת, או אימא שלי.
  אתם מבזים את הנשים אם אתם חושבים ששלט יזעזע את נפשה של האישה .

 17. 42
  נו, ברור. הרי כשמדובר ב"רגשות הציבור" זה עובד רק אם מדובר בציבור הנכון.
 18. 41
  הם טחונים בכסף, אין להם אלוהים, והם שונאים אותָך: הכירי את אגודת אפרת

  http://dorawrites.com/omg/

  1. יש להם אלוהים, והרבה כסף, והם חושבים שיצורים כמו "ענבל" דוחים כצואת כלבים על המדרכה. נעים מאוד!
 19. 40
  חופש הביטוי הוא מן החשובים בערכי הדמוקרטיה ולהבנתי אף אדם נאור לא יתנגד לו ולמימוש המעשי שלו. אבל חייבים, במסגרת אותו חופש ביטוי, להגיב על דברים שלא מסכימים איתם. וחייבים, כמו כן, לוודא שחופש הביטוי נשמר באופן שווה לכולם ובכל המקומות. שלט מהסוג של "אפרת" מקומם אנשים רבים במקום שבו הוא מוצב ויש דרכים חוקיות להתנגד לו. אחת מהן היא זכות הצעקה, שזה לא מתאים לנו. על מה יוצא קצפם של המתנגדים? על כך שזה לא מוצא חן בעיני רבים?
 20. 39
  השלט פוגע ברגשות הציבור- יש עליו אשה

  עם פנים!
  חברת מרצ פשוט לא פנתה בשם הציבור הנכון- הציבור הדתי שהוא היחיד בארץ שרגשותיו גוברים על חופש הביטוי. כי לציבור הנשים בארץ אין פנים ואין רגשות, אלא אם כן הן משמשות כרחם אנושי מהלך לצורך התרבות העם היהודי.
  אגב- מחקרים רבים מראים את ההפך- נשים נכנסות למצוקה נפשית, כלכלית ואישית בעקבות הריונות לא רצויים לא פחות ואף יותר מאשר מהפלות רצויות.
  לעשות סחיטה נפשית לנשים שגם ככה נמצאות במקום רגיש זה מעשה אכזרי ולא אנושי וממש לא פמיניסטי- פמיניזם שם את זכות האשה על גופה לפני זכות העובר, אגודת אפרת הנכבדה מעוניינת קודם כל בטובת העובר ורק אח"כ באשה שנושאת אותו. פמיניסטים דגולים הם לא.

 21. 38
  חופש הביטוי קיים רק לשמאלנים תל אביביים. לגבי כל השאר - צריך לבדוק כל מקרה לגופו
 22. 37
  אפילו שלט את לא מצליחה להוריד ועוד כחברת קואליציה
 23. 36
  בעיריה צודקים, למרות שאני חולקת על אפרת.

  בעיריה צודקים. זכותה של אפרת לפרסם. נכון, דעתי חלוקה עלי האידיאלים שלהם לגמרי, אבל זו בדיוק ההזדמנות שלי להסביר לבתי מה אפרת אומרת, מה אני חושבת ומה קורה בפועל בארץ ובחו"ל. סתימת פיות תגדיל בורות. הפסיקו לרדוף את מי שאינו כמוכם. לשני הצדדים.

 24. 35
  איך הדתיים אוהבים רגשות אשמה וסחטנות רגשית

  ציטוט מהסוף: "לדבריה, "אני באופן אישי לא נגד הפלות בצורה קיצונית, אני פשוט לא חושבת שצריך להתייחס לזה כדבר של מה בכך. זה דור פרוץ. הכל פתוח, אין ערך לחיי אדם. גם אם אשה מחליטה לעשות הפלה, לפחות שתקבל מידע ותצא משם ותחשוב, ‘עשיתי משהו נורא'". *".
  אישה שביצעה הפלה לא עשתה דבר נורא ולא חייבת לדתיים דין וחשבון. איש באמונתו יחיה. ומי שלא יכול או מסוגל לגדל או לטפל בתינוק חדש עדיף שלא יביאו לעולם ובכך ימנע ממנו סבל של הזנחה או גרוע מכך. מספיק עם המנטרה של השד הדמוגרפי! מספיק עם סיבסוד אלו שעוד לא נולדו, על חשבון אלו שכבר חיים בינינו. אנחנו רוצים להיות דומים לפינלנד בחינוך ורווחה? אז הגיע הזמן שנזנח את הערכים הפרימיטיביים של ילודה בכל מחיר. אישה היא לא בית חרושת לתינוקות! גם אם החרדים טוענים כך וגם אם הספר הנמכר ביותר בעולם רומז לכך. הגיע הזמן שנתקדם למאה ה21.

  1. מניעי "אפרת", הגברת הילודה במגזר היהודי, לא נראים לי כלל

   ועוד פחות נראה לי תכנון המשפחה באמצעות הפלות יזומות, שהפמיניסטיות מגנות על זכות הנשים לבצען, ללא סיבות כבדות משקל וללא קביעת שלב ההריון שאחריו ההפלה אסורה. האם אשה העוברת הפסקת הריון שוב ושוב היא אשה משוחררת? האם זה ההישג שכוהנות המגדר מבקשות להתגאות בו, הזכות להפסקת הריון? הפלה מלאכותית היא תופעה בלתי נמנעת, כל עוד נשים מבקשות להפטר מהולד תמצא גם "עושת המלאכים" עם המסרגה או רופא הנשים שיעזור לה, בין אם ההפלה חוקית ובין אם לאו. תופעה שלא ניתן למנוע היא לא בהכרח חיובית. במקום להאבק נגד שלט שהציבו מי שחושבים אחרת, שבעינינו הם ראקציונרים ופרימיטיבים, מוטב שהועדה לקידום מעמד האשה תציב שלטים משלה המדריכים נשים צעירות איך להמנע מהריון בלתי רצוי. הפלה היא בטח לא הדרך המומלצת.

 25. 34
  לצערנו חופש הביטוי באמת מאפשר דברים כאלה...

  אבל עלינו לעצור אותם לא בשם חופש הביטוי, אלא מתוך התנגדות לניצול הציני של נשים במצב רגיש כמו במקרה של היריון לא רצוי לטובת המטרות הפוליטיות שלהם.

 26. 33
  עירית תל-אביב-יפו תמיד בעד הדתיים/חרדים ונגד רוב תושבי העיר שהם חילונים

  והנימוק - "חברה דמוקרטית פלורליסטית צריכה לכבד אף דעות שאינן מקובלות על מגזרים שונים הקיימים בה"
  וזה משום מה תמיד לטובת החרדים
  מעניין?,

 27. 32
  מצד אחד, ברור שהם עמותה גזענית ולא ליברלית או פמיניסטית, אבל אין סיבה למנוע מהם לפרסם, גם שם. אחרי הכול זה בדיוק ליברליזם.
 28. 31
  אני מקווה שיום אחד בחורה שלא עשתה הפלה בגלל אפרת וחיה בעוני בגללם, לא יכולה ללמוד והחיים שלה ניזוקו,

  תלך ותתבע את אפרת ששכנעו אותה לא להפיל והבטיחו לה הבטחות שווא. ואין לי ספק שיש הרבה כאלו. אחרי כמה תביעות כאלו, הפרסומת תרד.

  1. מה יש לתבוע? היא הפעילה שיקול דעת.

   ואם היא תצטער שהיא הפילה היא תתבע את הגניקולוג? או אולי את אפרת שלא ניסו לשכנע יותר חזק...

 29. 30
  הכתבה הזו מראה שהסכנה הכי גדולה לפלורליזם ולחופש אינה מגיעה מהימין השמרני ואפילו לא מהימין הלאומני אלא מהסמול הליברלי, יפה הנפש של הבורגנות-הפולנית התל אביבית השבעה, הצבועה והמתחסדת. מדובר במשטרת מחשבות פשיסטית מהסוג הגרוע ביותר, שאין לה בעיה לסמן את כל מי שמסכן את מעמדה שהוא הפשיסט, המקרתיסט, הסכנה לחופש ולפלורליזם אבל היא לעולם לא תביט בעצמה במראה.
  1. אתה לא סוציולוג

   למאות שאני מסכימה איתך לחלוטין שהתביעה להוריד את השלט הינה דכאנית וסותמת פיות, הניסוח שלך מלא ססמאות שלא ברור שאתה יודע את פירושן המלא ובטח לא בטוח שאתה יכול לנמק מדוע המעשה הספציפי הזה הוא פשיסטי וכו (מה זה פשיסטי?). סוציולוג הוא מדען. מדען לא מדבר בהכללות מוגזמות.

  2. "סוציולוג הוא מדען", היא אומרת. חה חה חה
 30. 29
  הפלה זה לא כזה אקט פמינסטי

  כשנו מתעללות בגוף שלנו ובנפש שלנו ומוותרות על עוברנו כדי שאלו שהכניסו אותנו להריון לא יצטרכו לשאת בנטל - אני לא כל כך מבינה מה פמינסטי פה. זכות הבחירה היא פמיניסטית. אבל ביחסי הכוחות המגדריים היום הפלות הופכות יותר לתעודת ביטוח, צורה נוספת של סקס בטוח. כל אישה שעומדת לעבור הפלה צריכה לקבל את האפשות לעזרה נפשית לבירור מלא של הנסיבות והתוצאות של האקט. וחוץ מזה יש כל כך הרבה עבודה בשינוי חברתי שיעזור לנשים לאמר לא ושיעמיד גברים אחראים להריונות לא רקצויים בדיוק כמו נשים.
  אמנם השלט מכאיב אך עוצמת הכאב בהפלה היא כה רבה שמה שהשלט מוסיף בטל בשישים. לעומת זאת אם השלט יעזור לאישה אחת לשנות את דעתה ולעשותה יותר מאושרת - הוא שווה את זה.
  אני לא נגד הפלות. אני נגד מה שהן הפכו להיות. אני נגד שיחרור גברים מהמחיר הכבר שאנו משלמות.

  1. הפלה זה אקט הומניסטי

   ילדים צריכים לבוא לעולם רק כשהוריהם מחליטים על כך, ועדיף מראש (כלומר לפני הכניסה להריון). מה שאת מציעה הוא לקחת מצב גרוע (הריון לא מתוכנן ולא רצוי) ולעשות אותו עוד יותר גרוע, בשם נטילת האחריות הגברית.

   יש ביטוי באנגלית, "לחתוך לעצמך את האף כדי להרגיז את הפרצוף שלך". זה תיאור די טוב של הלך המחשבה שאת מציגה.

 31. 28
  אפרת עמותה דתית קיצונית שמקדמת אג'נדה שמקורה בנצרות הקתולית ואין לה דבר עם בריאות אמנושיות או מוסר רק דת דת ודת

  הגיע הזמן לחופש מדת במדינת ישראל
  הכפייה הדתית הפרימיטיבית מגיעה לכל מקום משביתה כל שימחה ויוצרת מסכנות עוני ותלות ברבנים חסרי השכלה ידע ורלבנטויות
  הכל אבל הכל כדי להנציח שילטון רבנים מושחתים

  1. העמותה קיבלה את השראתה מהפעילות הנוצרית בארה"ב.

   אפשר לברך לפחות (רק שזה לא ישתנה) שלהבדיל מארה"ב, עדיין לא פוצצו כאן קליניקות להפלה ולא תקפו רופאים העוסקים בהפלות.

 32. 27
  וזה נכון לעמותת אפרת לפרסם ב88FM בלי גילוי נאות?

  הלא בקיאים בניואנסים עשויים לחשוב שהתשדיר עוסק במרכז להפלות, כאשר ההפך הוא הנכון.

  כגבר, אני חושב שזכותה של כל אישה, לעשות בגופה ככל העולה על רוחה, כל עוד נעשה הדבר בצלילות דעת.

 33. 26
  עיריית תל אביב צודקת. חופש הביטוי הוא לא החופש להביע דעות שאתה מסכים איתן

  חברת המועצה ממרץ (שזו המפלגה שאני מצביע עבורה כבר שנים) מביישת את ערכי חופש הביטוי. לעמותת אפרת הזכות המלאה להביע את דעתה, ולאישה מלאה לשמוע את עמותת אפרת כמו את הרופא ולקבל החלטה על פי שיקול דעתה. לפעמים השמאל נשמע יותר חשוך מהימין, בחיי. בירושלים יש מאבק על הדרת נשים משלטי פירסום. במה זה שונה בדיוק? גם שם מושמעת טענה על 'פגיעה ברגשות הציבור'. בקיצור - אולי כדאי שמפלגתי תמצא לה נציגה ראויה יותר למועצת העיר.

 34. 25
  פה מלא!

  בתור אישה שעברה הפלה- זהו תהליך נפשי קשה, אף אחת לא באה לשם בשמחה ולב שלם, הדילמות קיימות והן שם מול הפנים שלך כל הזמן! אך בכל זאת ישבתי מספר ימים וקראתי את כל מה שיכולתי לקרוא על הבעד והנגד, תפתחו את האינטרנט הכל רשום! עמותת אפרת הינה עמותה חד צדדית שבוחרת לעשות מניפולציה על אישה שנמצאת במצב ריגשי מאוד עדין ביותר. גם אני נכנסתי לאתר של עמותת אפרת- וכן הם עשו עבודה טובה! גרמו לי לפחד! להרגיש רע עם התהליך שאני עומדת לעבור, שאני עומדת לפגוע בעצמי כל כך חזק שאחר כך לא אוכל להיכנס להריון! וכל זה בתמורה למה? לטיטולים ומטרנה בחודשים הראשונים? בשביל 5000 שקל??? מה שעמותת אפרת לא בוחר להגיד זה שלגדל ילד זה לא בגלל כסף! חינוך, אהבה, חוכמה (עדיף) ובעיקר רצון. אחרי כל מה שקראתי באתרם ממש פחדתי מזה שאני עומדת "להישרט" ולהצטער על כך עד סוף חיי. ואתם יודעים מה? זה לא קרה! אחרי שבוע של החלמה חזרתי לעצמי והיום אני יודעת בלב שלם שלא הייתי מוכנה לכך. אנשים אוהבים להיכנס לאישה לרחם- המקום הכי פרטי שלה. תנו לנו לבחור לבד מה טוב ומה לא.

  ובהקשר אחר- אם אני הייתי פותחת עמותה שמעודדת הפלות (באופן עקיף כמובן... קוראת לזה בשם יותר מתייפייף), היו נותנים לי לתלות שלטים כאלו בעיר? בבני ברק? בבית שמש? באלעד? לא חושבת... התחשבות חד צדדית זה מה שאנחנו עושים כל הזמן.

  1. צודקת לדמרי. ילד דורש הרבה יותר מכסף- בשלות ורצון

   כי זה ממש לא פשוט להיות הורה ועוד לבד.
   וגם בקשר לרגשות הדתיים שמועדפים על הרגשות האחרים את צודקת.

 35. 24
  חופש ביטוי - רק כשנוח ומתאים.
 36. 23
  גם בבחירות, אסור להציב פרסום פוליטי במרחק של 50 מטרים מהקלפי! נראה לי שבמקרה הזה אפשר לקחת קילומטר...
 37. 22
  לגב' זנדברג יש עוד ללמוד כמה דברים על חופש ביטוי, שכולל גם את הזכות לעצבן ולעשות מניפולציות.
  1. הבנתי. אז בעצם אתה בעד תצלומים מעוררי תיאבון של פירות ים בשמנת בכניסה לירושלים, נכון? אה, ברור שלא. יש מי שרגשותיו חשובים ויש מי שרגשותיו הם, איך לומר, חשובים קצת פחות.
  2. "מרים" - את/ה מגיב/ה כאן בשמות רבים. למה? לעצם העניין - אתם הראשונים לבקר "הדרת נשים" בעודכם מוחקים חופשי חופשי כל מה שלא מוצא חן בעיניכם. תקפצו לנו.
 38. 21
  אני בעד הפלות מטעמים של צמצום האוכלוסיה בישראל, אבל זכותם של המתנגדים לשים שלטים במקום שהם בוחרים, בתנאי שהוא חוקי.
 39. 20
  את אותו השלט לא היו שמים בירושלים - כי מופיעה בו אישה... רק לדתיים יש רגשות..

  תגובה זו נכתבה בשבת.

  1. יש כזה בירושלים, קינג ג'ורג'
 40. 19
  אני בעד לשים שלט של בר רפאלי בכניסה לרבנות

  חופש ביטוי זה חופש ביטוי לא?

  1. יש המון המון דוגמאות כאלה. אז אפשר גם שלט של אפרת?
  2. תסתכל בתחנת אוטובוס ליד הרבנות
 41. 18
  העירייה צודקת,חופש הביטוי מאפשר גם דברים כאלו
 42. 17
  לא הבנתי מה הבעיה. רוצים לפרסם שיפרסמו. חופש הביטוי עובד בשני הכיוונים.

  לתמר זנדברג ולחבריה ממר"ץ יש תפיסה מעוותת של חופש הביטוי וזו לא הפעם הראשונה. כשהרופאים המתמחים הפרו צוו בית משפט פעמיים לא שמעתי את זהבה גלאון "שכל כך חרדה למעמדו של בית המשפט" אפילו פעם אחת.
  שאיזה ח"כ קקיוני מספר על חוק שלכאורה פוגע במעמדו של בית המשפט כאשר ברור שלא יעבור את וועדת הכנסת שלא לדבר על קריאה שניה ושלישית במליאה, ישר שומעים את הצווחנית גלאון. איזה מן שמאל זה ? דיי כבר עם האופורטוניזם הזה, מספיק לדבר בשני קולות !!!
  זכותה של אישה להפיל, זכותי ( לא אני באופן אישי ) לחשוב שזה לא בסדר ולהגיד את זה. קוראים לזה פלורליזם של דעות. אולי כדאי שתחזרו לאקדמיה ותלמדו מה זה.

  1. מתומצת היטיב
 43. 16
  מדבר מרצ תרחק !!

  נושא הpro-choice כנגד pro-life מוכר היטב. ניתן לשער שלא כל המקרים בהם מאושרת הפלה הם בתחום המוסכם על כמעט כולנו .
  למה השלט מפריע כל כך לגברת ממרצ ? יש רקע ?

 44. 15
  העירייה צודקת. מדהים איך נציגי מרצ חושבים שחופש הביטוי זה רק למי שחושב כמוהם

  אבל מה לעשות, חופש הביטוי נועד בדיוק לאפשר ביטויים שהם גם פחות נוחים ואולי אף מקוממים.
  אין שום סיבה מוצדקת להסיר את השלט. יש סיבות לגיטימיות למנוע הפלות כמו שיש סיבות לגיטימיות לתמוך בהפלות.
  מעציב לגלות שחברת מרצ בטוח שכל המוסר והטוהר בצד שלה.

  1. אם היו תולים שלט בלב בני ברק, בדבר זכותו של כל אחד לנסוע בשבת או לאכול חזיר, האם לא הייתה קמה צעקה? אבל מתוך התחשבות איש לא יתלה שם שלט כזה. כך כאן. זוהי חוצפה לתלות שלט מתגרה בלב העיר החילונית. מותר וצריך להתקומם על כך, למרות שהחוק מאפשר זאת.
  2. בני ברק מגדירה את עצמה כעיר דתית אבל תל אביב הרי מגדיר את עצמה מלכתחילה לעיר חילונית ליברלית. אין כמעט דבר שלא נמצא שם... אבל שלט קטן של אגודת אפרת עם ניסיון שכנוע אם לשקול פעם נוספת את הריגת העובר.. זה מה שמקומם אותך.
  3. אז לשיטתך, גבולות הליברליזם הם תל אביב? בבני ברק אין שום סיבה לצפות לחופש ביטוי? בני ברק מגדירה עצמה "עיר דתית"? אבל הרי מדינת ישראל היא מדינה אחת, וערכים כמו חופש ביטוי שייכים לכולם בכל מקום. אז מי שגר בתל אביב, צריך לכבד את הזכות של כל אדם לפלוט שטויות, אבל בבני ברק כולם צריכים לכבד את האוכלוסייה הדתית-שומרת המצוות-המסורתית? מה הבסיס להבחנה? גיאוגרפיה? וגם חברה ליברלית לא צריכה להסכים לכל ביטוי והבעת דעה. גם בחברה ליברלית מותר למתוח גבולות. אבל אלה הם בהחלט לא גבולות גיאוגרפיים.
 45. 14
  ושוב: האם חופש הביטוי הוא ערך רק כשהוא נוח לנו? לצורך העניין: האם לא חובתנו להגן על זכותן של פעילות אפרת להפגין, מדי יום ומדי שעה, מול המרפאה?

  נכון, פעילות אפרת עושות מניפולציה רגשית בנקודת הזמן הקריטית למי ששוקלת לעשות הפלה, ואחר כך - מי שיישא בתוצאות (בין אם זה ילד שנולד לא בריא ובין אם זה ילד שנולד למשפחה שלא רוצה בו או לנערה שלא מסוגלת לגדל אותו) - יהיה האם, ולא אפרת. ועדיין - זכותן לעשות זאת.
  חופש הביטוי איננו ערך שתפקידו להבטיח זכות הדיבור לשמאלנים או לחילונים, אלא לכל אחד.

  1. להפגין ולהביע דיעה זה דבר אחד, להידחף לפרצוף של מי שכבר קיבלה החלטה ולהפעיל עליה מניפולציות רגשיות לא מבוססות זה עניין קצת אחר. אגב, למה אין לאפרת שילוט שבו מראים נשים ש*שלמות* עם ההחלטה להפיל? נשים שבמשך השנים קיבלו חיזוקים לכך שעשו את ההחלטה הנכונה? אין שילוט כזה, כי זה ההבדל בין מסירת מידע מאוזן לבין מניפולציה רגשית. וחוץ מזה,

   צדק מי שכתב כאן שהעניין של אפרת הוא בילודה *יהודית*. נסי להיות נוצריה במצוקה שרוצה לשמור את ההיריון ולצפות מהם לעזרה. שלא לדבר על מוסלמית. צדק גם מי כאן שתהה מדוע העמותה לא מחלקת אמצעי מניעה לנערות. בקיצור, לפנינו בסך הכל עוד ארגון דתי-לאומני שעושה שימוש בעקרונות של המדינה הדמוקרטית כדי לקדם מטרות שרחוקות מאוד מרוח הדמוקרטיה.

  2. הנקודה היא לא אם אוהבים את אפרת או מסכימים איתם

   אני לחלוטין לא מסכימה איתם. הנקודה היא אם הם הוא פועלים באמצעים פסולים או לא. אני לא חושבת שהצבת שלט היא אמצעי פסול, אפשר פשוט להתעלם מהשלט! זה לא כ"כ קשה. אם חוזרים לטענה שהצבת שלט או הבעת עמדה שלא מקובלת עלינו היא "פגיעה ברגשות" הרי שמשם ממשיכים להתיר כל פגיעה בחופש הביטוי של דיעה לא מקובלת, דיעה שמרגיזה מישהו...
   שיגידו מה שהם רוצים להגיד, אף אחת לא תשנה את דעתה על הפלה בגלל שלט בכל מקרה.

  3. מאותה סיבה ש'עדאלה' לא מלמדים ציונות ו'שוברים שתיקה' לא מתעדים פיגועים

   מותר לעמותה שיהיה לה אג'נדה.

 46. 13
  מחריד

  יוסר השלט לאלתר!

 47. 12
  "אפרת" בוודאי אינה אגודה פמיניסטית אך אין שום סיבה לסלק את השלט

  הוא מוצב במקום הראוי לו ביותר. אשה ששקלה היטב את החלטתה לבצע הפלה (ואיש, כולל אגודת "אפרת", אינו מתכוון להפלה מסיבות רפואיות) לא תרתע מהשלט. אך כדאי שכולנו נפנים שהפלה, גם אם היא מוצדקת בעינינו, היא עדיין הפסקת הריון בדרך אלימה, גזר דין מוות לעובר שבנסיבות אחרות היה מביא לנו אושר ואולי תורם לחברה כולה. הפלה אינה הדרך הנכונה לתכנון המשפחה, וכולנו יודעים על נשים, לא נערות, שעברו מספר הפסקות הריון, אליו נכנסו מפני שלא נקטו באמצעים תרבותיים יותר בתכנון המשפחה.
  ראוי שיו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה בעיריה תחפש דרכים יצירתיות יותר לקידום מעמד האשה מאשר מאבק בשלט. ובכלל, מה עניין תמיכה בהפלות לקידום מעמד האשה? אשה מקודמת לא נכנסת להריון לא רצוי.

  1. אשה מקודמת

   מה ההגדרה שלך לאישה מקודמת? שומרת מצוות?
   נשים בנות שלושים פלוס, נשואות ולא נשואות יכולות להכנס להריון שהן לא רוצות להכנס אליו, לאמצעי הריון יש כנראה רק 97% הצלחה...
   אני נגד הפלות שהן לא מסיבות רפואיות, אבל להתייחס לנשים האלה כאילו הן לא מחושבות זה שקר, זה לא רציני, וזה לא יפתור את הבעיה...
   יכול להיות שהפמיניסטיות והליברליות לא רוצות לשמוע את הסיבות נגד הפלה כי הן רוצות עולם חופשי, שבו כל הנשים חושבות בצורה הליברלית (ההפוכה מהמסורתית) שהן רוצות שהן יחשבו...
   אבל יכול גם להיות שמה שארגון אפרת מציג זה הרבה מאוד מניפולציה רגשית וסטטיסטיקה שקרית, רק כדי לקדם את השקפת העולם השמרנית שלו...
   וחבל שזה מנוהל ככה, כי בסוף כולם מפסידים...

  2. המורה, הכלב אכל לי את שעורי הבית

   אשה לא נכנסת להריון לא רצוי בשל חור בקונדום או בשל יעילותה הלא מושלמת של הגלולה למניעת הריון. הריון לא רצוי הוא כמעט תמיד תוצאת אי שימוש באמצעים למניעת הריון, לפעמים בשל מחשבה מוטעה ש"לי זה לא יכול לקרות". אבל זה קורה, ואם תשאלי את חברותיך יתגלה לך שלא אחת מהן כבר עברה הפסקת הריון יותר מפעם אחת. כן, חברותיך המתקדמות רואות בגרידה אמצעי לגיטימי לתכנון המשפחה. אין לי סימפטיה לארגונים דתיים כאפרת, אך לא צריך להאמין באלוהים כדי להבין שהפלה, לפחות אחרי השבוע העשירי להריון היא המתה של יצור חי, בין אם הוא חש כאב ובין אם, כמו שמנסים לשכנע אותנו חסידי ההפלות, תחושת הכאב נולדת רק עם היציאה לאויר העולם.

  3. אז לשיטתך היא צריכה ללדת את הילד כדי ללמוד לקח?

   איזה לוגיקה מבריקה.

 48. 11
  "עשיתי משהו נורא?"

  נורא זה ללדת ילד שיגור ברחוב בגלל מצב כלכלי קשה, ללדת ילד פגוע ממחלה או מום ביודעין, ללדת בגיל 12-17 בלי תמיכת בית ומשפחה, ללדת ילד ולפגוע בו מחוסר בשלות - זה נורא!!!

 49. 10
  "הארץ" כרגיל בעד חופש הביטוי...

  ...כל עוד זה לדעות שמסכימים אתם. מישהו מתנגד לדעתם? מהר להפעיל "שיקול דעת" ולהשתיק אותו. מה זה פה, הפקרות?

 50. 9
  אוי ואבוי

  אם הצבת שלט נגד הפלות (מול מרפאה) אינה ביטוי של "חופש ביטוי" אז מה כן?

  1. יש חופש ביטוי ויש הסתה. אם השיטות של אפרת היו מקובלות על הממסד הרפואי, היו מפנים לשם נשים בקופות החולים ישירות. אבל מה לעשות, שזו עמותה קיצונית, קיקיונית ואנטי-פמיניסטית, שכל מטרתה הגברת הילודה של *יהודיות* (אני מכיר סיפור של בחורה ערביה שהתקשרה אליהם ואמרו לה "ניצור איתך קשר" - כמובן שהיא לא שמעה מהם). או שאתה חושב שהמערכת הרפואית גם היא בלתי מקצועית ומנסה להעלים מידע מהנשים?!
  2. "הסתה" זה של המתנגדים לדעתי. "חופש ביטוי" שייך רק למסכימים איתי
  3. הבעיה היא שאף אחד לא יכתוב: ילדתי את הילד ואני מצטערת כל יום מחיי וחיו

   זה יהיה איזון נאות לשלט של "אפרת" אבל אפרת משחקים פה משחק מלוכלך, כי אף אחד לא יעיז לאזן אותם כך. יש דברים שאנשים לא יגידו, גם אם הם חיים את זה יומיום.

  4. יש גם אפשרות אחרת שהילד יוולד אך יימסר לאימוץ

   וזה יכול להיות קשה לא פחות לאם ולילד במקרים מסויימים

 51. 8
  אינני מסכים עם דעתך, אך אלחם עד טיפת דמי האחרונה כדי לאפשר לך להביע אותה
  1. סבבה - ובלבד

   שהבעת-הדעות, הדדית היא.

   היידה פרסומות לחנויות-סקס במאה שערים!!!

 52. 7
  אה וגם, האם עמותת אפרת מחלקת אמצעי מניעה לנזקקות לכך?
 53. 6
  ד"ר שוסטהיים הוא גם רב. פמיניסט הוא קצת פחות
 54. 5
  כל עוד עיריית ת"א עקבית בגישה הזו - לגיטימי

  אם אגודת "משפחה אלטרנטיבית" תרים שלט פרסומת מול הרבנות בת"א גם תדרוש שיסירו?

 55. 4
  "אפרת" בוודאי אינה אגודה פמיניסטית אך אין שום סיבה לסלק את השלט

  הוא מוצב במקום הראוי לו ביותר. אשה ששקלה היטב את החלטתה לבצע הפלה (ואיש, כולל אגודת "אפרת", אינו מתכוון להפלה מסיבות רפואיות) לא תרתע מהשלט. אך כדאי שכולנו נפנים שהפלה, גם אם היא מוצדקת בעינינו, היא עדיין הפסקת הריון בדרך אלימה, גזר דין מוות לעובר שבנסיבות אחרות היה מביא לנו אושר ואולי תורם לחברה כולה. הפלה אינה הדרך הנכונה לתכנון המשפחה, וכולנו יודעים על נשים, לא נערות, שעברו מספר הפסקות הריון, אליו נכנסו מפני שלא נקטו באמצעים תרבותיים יותר בתכנון המשפחה.
  ראוי שיו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה בעיריה תחפש דרכים יצירתיות יותר לקידום מעמד האשה מאשר מאבק בשלט. ובכלל, מה עניין תמיכה בהפלות לקידום מעמד האשה? אשה מקודמת לא נכנסת להריון לא רצוי.

  1. שטויות
 56. 3
  בסוף הכתבה

  יש כוכבית. חיפשתי הרבה זמן ולא מצאתי איזו השלמה בהמשך.
  מה המשמעות שלה?

  1. זו תעלומה. יש את זה בהרבה כתבות, ואין לזה שום המשך. חיפשתי הרבה.
  2. נראה לי שכוכבית פירושה "סיום הכתבה" בהארץ
  3. הכוכבית

   משמעותה של הכוכבית היא שהכתבה באה אל סופה.

  4. בזמן שחיפשת את ההשלמה, נחשפת לפרסומות?

   אם כן, אולי זו המטרה...

 57. 2
  אפשר להרים שלט מקביל מול הרבנות הראשית או מול סניפים של קדישא ולהסיר אותו רק במידה שהפגיעה ברגשות תוכר כהדדית.
  1. אולי פרסומת לסוכנות שמארגנת נישואים אזרחיים בקפריסין או פראג

   שאנשים ידעו שיש גם אופציה אחרת.

  2. כן! להרים שלט עם מסר מאזן. זוהי חובת השעה. הטאליבניזם מחלחל לכל פינה בחיינו.
  3. חופש ביטוי מגיע לכולם-לאגודת אפרת ולמתנגדיה
  4. חשבתי יותר על משהו בסגנון "לעולם לא אסלח לעצמי על שנתתי למשווק הויראלי של העסקנות הדתית להידחף בגסות אל רגע השכול האינטימי והשברירי ביותר של משפחתי." נשמע אמנם פרובוקטיבי ודוחה אבל אין פה יותר מחשיפת המציאות שבשטח.
  5. אולי משהו פשוט יותר, "לעולם לא אסלח לעצמי על שנתתי לעסקנות הדתית לההידחף בגסות אל הרגעיים האינטימיים ביותר של משפחתי". חתונות או לויות רלוונטיות כאחד

   אפשר לגייס תרומות באתרים כמו kickstarter, אני אשמח לתרום ליוזמה שכזו.

  6. אפשר אולי משהו פשוט יותר, לעולם לא אסלח לאבא שלי על שלא עשה מספיק, בצעירותו, להפרדת דת ממדינה...
 58. 1
  צריך להחרים את בית הרופאים עד שישנו לבית הרופאות

  נמאס כבר מכל הפמניסטיות האלה