אשכנזים במדינה מזרחית

על המיתוס שעזר לישראלים רבים לנקות את מצפונם ולהתנער מאחריות להדרתם של המזרחים. בעקבות התגובות על המאמר "עייפנו מהעדתיות"

השנה היא 1951: יהודים מגיעים מאירופה בהמוניהם למדינה היהודית החדשה - שנוצרה במשך חמישים שנים של דיונים דיפלומטיים ממושכים בין יהודים עשירים ממדינות ערב ובין האימפריה העותמאנית. יהודים ממדינות ערב יצרו קואליציה עם הס"ט המקומיים (ספרדים טהורים, כלומר יהודים ממוצא ספרדי שחיו בארץ לפני העליות הציוניות) ובאווירה של שלום עם מדינות שכנות הם שולטים במדינה שאליה מגיעים יהודי אשכנז, מדברים דיאלקטים שונים של יהדות ספרד אבל רבים מן המנהיגים מדברים, כותבים וקוראים בשפה הערבית; המנהיגים הללו הם דתיים, ומזלזלים ברוב האירופים, שהם רואים בהם יצורים ברבריים ששיעבדו אזורים נרחבים באסיה ובאפריקה בגלל תאוות בצע ויצאו ליותר מדי מלחמות עקובות מדם.

אותם יהודים אירופים שזה מקרוב באו נשלחים ליישובים מרוחקים כדי לעבוד בשדות ובמפעלים שהקים הציבור היהודי-ערבי. היהודים-ערבים מקימים מערכת חינוך המכשירה מדריכים, רבנים וחזנים. במדרשות נלמדים אוצרות התרבות היהודית-ערבית: תפילות ופיוטים ושירת-חול ופילוסופיה. היהודים-ערבים מחזיקים במורים הטובים ביותר ובבתי הספר הטובים ביותר באזורים העירוניים שבהם הם מתגוררים. בתי הספר שהם מקימים ביישובים הנידחים הם חלשים, והאשכנזים הפוקדים אותם לא מצליחים בלימודיהם ולעתים קרובות הם מטרה ללעג בגלל חוסר כישוריהם בפיוט או בלימוד תורה; כבוגרים, לעתים קרובות הם לא מצליחים להתחרות באחרים במוסדות להשכלה גבוהה. בהגיעם כחילונים, הם לא עומדים בקריטריון המצוינות המקובל בארץ החדשה, המבוסס על ידע בדת והתמצאות בתרבות היהודית-ערבית. לעומת זאת, האוכלוסייה הערבית המקומית, למרות הדרתה מן ההגדרה הרשמית של המדינה, משתלבת היטב בחברה ובתרבות החדשה שיצרו היהודים מארצות ערב.

כרזה: שמואל כ"ץ, עשר שנות עליה; אוסף הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

שישים שנה לאחר מכן, האשכנזים יצרו מפלגה בדלנית ששמה שת"א (שומרי תרבות אשכנז) אשר הצליחה לסחוט זכויות ופריבילגיות רבות מהממסד הדתי של היהודים-ערבים לטובת מערכת החינוך החילונית שלהם. במאמץ רב הם נכנסו לעמדות משמעותיות בצבא, בעסקים ובפוליטיקה, אבל הם עדיין נעדרים באופן מדהים ממוסדות דתיים להשכלה גבוהה שנוצרו על ידי היהודים-ערבים, ושמעניקים יוקרה ויכולת השפעה. איך אפשר להסביר זאת?

בעיני ההסבר ברור: הם לא היו פחות ראויים או פחות חכמים מהיהודים-ערבים המקומיים שהקימו את היישוב; אבל מכיוון שתויגו כאירופים פרימיטיביים, ומשום שלא הגיעו ראשונים, לא קבעו את כללי המשחק והודרו ממוסדות החינוך והתרבות. הם הודרו מעמדות מנהיגות לא מתוך תוכנית מסודרת או כוונה מפורשת, אלא רק כתוצאה מתחושת העליונות התרבותית של המקומיים כלפיהם, ודרך מדיניות חלוקת המשאבים התרבותיים והחומריים.

למרות זאת, בקריאה של כמה מהתגובות שקיבלתי על מאמרי "עייפנו מהעדתיות" (מוסף "הארץ" 24.2), נראה שאנשים רבים בארץ היו חושבים שכישלון זה של האשכנזים הוא תוצאה של חוסר אינטליגנציה וכישרון. בתוך תוכם, אנשים רבים מעריכים ומחזיקים באמונה הפרימיטיבית שיחידים וקבוצות מקבלים רק את מה שמגיע להם, שהצלחה וכישלון, אושר ואומללות, הם גמול, או תגמול חבוי על כישרון או על טיפשות. זאת הסיבה שרבים יאמרו על התרחיש הדמיוני שהצגתי, כהוכחה לכך שתפיסה כזאת של מצוינות היא הנכונה: תראו את האשכנזים שהיגרו לארצות הברית, "אם הם הצליחו שם כל-כך, הרי הסיבה לכך היא שהאשכנזים שהיגרו לארצות הברית הם משכילים יותר וככלל מוכשרים יותר מהאשכנזים שהגיעו לישראל".

אלה שמשתמשים בעובדות קיימות כהוכחה לאיזו מעלה או פגם קודם, יראו בעובדה שאותם אשכנזים הצליחו כל-כך בארצות הברית הוכחה לכך שהאשכנזים הישראלים היו נחשלים, לא הוכחה לכך שהסביבה הישראלית היתה עוינת, מתנשאת ומדירה כלפיהם.

זהו, למעשה, המיתוס שעזר לישראלים רבים לנקות את מצפונם לנוכח ההבדל המפליא בין מזרחים מצרפת ומישראל, היינו, שהמזרחים שהגיעו לישראל היו ה"עניים" וחסרי ההשכלה, ואלה שהיגרו לצרפת היו המשכילים והעשירים. גם אם ייתכן שזה נכון בחלקו, הגורם הזה מעביר את האחריות למזרחים, והוא רחוק מלהיות ההסבר היחידי או המרכזי.

המיתוס שהמזרחים שבאו לצרפת ולישראל היו שונים מבחינה איכותית הוא אך ורק זה: מיתוס. המזרחים שהיגרו לצרפת ממרוקו ומתוניסיה בשנות ה-50 וה-60 היו, ברובם, מהמעמד הבינוני-נמוך ומהמעמד הבינוני; מפועלים בלתי מיומנים ועד חנוונים, בעלי מלאכה, פקידים, אנשי עסקים, רואי חשבון, לעתים יותר נדירות רופאים, סופרים או עורכי דין. לרוב היהודים הצפון-אפריקאים לא היתה הכשרה אקדמית, לא היה להם ממון משמעותי והם לא הכירו את המערכת הצרפתית. מעבר לכך, יהודים צרפתים ממוצא צפון-אפריקאי, שלא כמו היהודים הצרפתים האשכנזים, אך בדומה מאוד לתפוצה הצפון-אפריקאית בישראל, התיישבו בפריפריה של הפרברים העניים של פאריס (סרסל, איברי, פנטן, גארז', קרטייל).

החלק הראשון של המאמר "עייפנו מהעדתיות". לחצו להגדלה
החלק הראשון של המאמר "עייפנו מהעדתיות". לחצו להגדלה

סרסל, הפרבר היהודי הגדול ביותר באירופה, היה פרבר של מעמד הפועלים: היה בו ריכוז גבוה של תושבים יהודים ממוצא צפון-אפריקאי שהיו איפשהו בין מעמד הפועלים למעמד הביניים ורק לעתים נדירות השתייכו למעמד גבוה יותר. היהודים האלה הביאו לעולם ילדים שהצליחו, בתוך דור, מקסימום שניים, להגיע לעמדות הגבוהות ביותר במוסדות התרבות הצרפתיים. לא כולם התקדמו למעלה, אבל רבים עשו זאת וזה מצביע על כך שניעות חברתית פעלה בקרב היהודים האלו כקבוצה.

כבר בשנת 1984 (שנות דור לאחר ההגירה מצפון אפריקה) נערך מחקר על ידי הפרופסורים דוריס בנסימון וסרג'יו דלה-פרגולה, שהראה ש-23% מהיהודים שנולדו במרוקו ובתוניסיה והיגרו לצרפת השיגו תארים אקדמיים, שיעור גדול באופן משמעותי מחלקם של יהודים ממוצא אלג'יראי (14.2%) ויהודים ממוצא מזרח אירופי (19.8%) שהיגרו לצרפת. רמת השכלה זו גבוהה לאין ערוך מהרמה שהשיגו יהודים צפון אפריקאים שהיגרו לישראל.

במלים אחרות, יהודים צפון-אפריקאים רבים שהגיעו לצרפת מצאו את מקומם במוסדות התרבות והחינוך של המדינה במהירות רבה יותר מאשר המזרחים כאן בארץ, למרות מכשולים יוצאים מגדר הרגיל: הם היו זרים פעמיים, כיהודים וכצפון-אפריקאים; האוכלוסייה היתה קטנה במידה משמעותית (מבחינה יחסית ואבסולוטית) ממקבילתה בישראל; האליטות הצרפתיות היו ותיקות יותר ומאורגנות הרבה יותר מהאליטות האשכנזיות-ישראליות; אוכלוסיית צרפת היתה גדולה פי עשרה מאוכלוסיית ישראל. ועדיין, למרות מכשולים אלה, היהודים המזרחים השתלבו בהצלחה בחברה ובתרבות הצרפתית.

החלק השני של המיתוס הוא שיהודים מזרחים שהגיעו לישראל היו כולם ממעמד נמוך יותר, מה שמסביר את העובדה שלא הצליחו להתקדם. אני לא מפקפקת בכך שהיהודים הדתיים יותר וחסרי האוריינות היגרו לישראל. אפילו בלי נתונים סטטיסטיים, אני נדהמת מכך שאנשים ממשיכים להאמין בכך שרק יהודים כאלה הגיעו לארץ. מתוך 600 אלף היהודים שהגיעו לכאן מארצות האיסלאם, ושמהווים 56% מכלל העולים, האם זה מתקבל על הדעת שרק האנאלפביתים והבלתי מיומנים הגיעו לארץ? מתוך אותם 600 אלף, האם לא ייתכן שהיו 20 אחוזים, או אפילו 10 אחוזים, שהיו חנוונים, בעלי מלאכה, פקידים בדרג נמוך, הזהים בכל לקרוביהם הצרפתים? האם אפשר להניח באופן מתקבל על הדעת שלא היתה חפיפה חלקית מבחינת המעמד הסוציו-אקונומי בין שתי הקהילות, ושלא היו שום מקרים שאנשים מרקע דומה היגרו לשתי המדינות?

אם כך, איך אפשר להסביר הבדלים כה גדולים בין שתי קבוצות דומות? ההסבר פשוט למדי: החברה הצרפתית היתה הרבה יותר שוויונית כלפי יהודים ממוצא צפון-אפריקאי מהחברה האשכנזית-ישראלית, משום שהיה לה מודל אוניברסלי של אזרחות (לאון בלום היהודי היה שלוש פעמים ראש ממשלת צרפת כבר בשנות ה-30 של המאה ה-20, למרות האנטישמיות הרווחת). בניגוד לכך, האליטה האשכנזית בארץ התעלמה מתרבותם של הקבוצות שהגיעו, לא בנתה קוריקולום משותף חזק וסיפקה מעט משאבים כדי להשיג מה שסוציולוגים מגדירים הון חינוכי. העדר הון חינוכי זה מנע ממזרחים להיכנס למוסדות ששלטו בהם, וממשיכים לשלוט, אשכנזים. יותר מזה, האליטות האשכנזיות הגדירו את הישראליות במונחים שלהן, אך סיפקו מעט מאוד משאבים חינוכיים למזרחים כדי שישיגו את הישראליות הזאת, מה שאפשר התנשאות מתמשכת כלפיהם ומה שמנע ממזרחים להיכנס למוסדות המפתח שעליהם פיקחו, וממשיכים לפקח, אשכנזים.

בית הספר מילא תפקיד מרכזי בהתערות היהודים המזרחים בחברה הצרפתית, והיה לו תפקיד מרכזי בהדרת מזרחים ממרכזי הכוח בישראל. מערכת חינוך גרועה אינה טובה לאף אחד, אבל היא גרועה עוד יותר לסקטורים החלשים, כי אין להם משפחות שיעזרו להם להתגבר על החינוך החלש. מערכת חינוך לא טובה היא לא רק גרועה, היא גם לא שוויונית ביסודה, משום שהיא מקשה על ילדים לפצות על רקע משפחתי חלש.

המודל הסוציאלי בצרפת היה שוויוני יותר משום שצרפת השקיעה משאבים רבים באינטגרציה של אוכלוסיות שונות במערכת חינוך יחידה, הומוגנית, אוניברסלית. כמובן, המערכת הזאת דורשת מחיקת הבדלים תרבותיים מהמרחב הציבורי וביטוים במרחב הפרטי בלבד, אבל זהו המחיר שיש לשלם על שוויוניות גדולה יותר. מזרחים בישראל מצאו את אותה תרבות אירופית הגמונית שהיתה בצרפת, אך בניגוד לצרפת, לא ניתנו להם המורים, התשתיות או תוכנית לימודים חזקה כדי להתמודד עם אותה תרבות, להשתלב בה ולבקר אותה. תרבות "אמיתית" (תרבות אשכנזית-אירופית) נועדה לאשכנזים, הבידור - למזרחים. אין פלא, אם כך, שמערכת החינוך של ש"ס מילאה את הריק החינוכי.

אבל בואו נדמיין לרגע שכל העלייה המזרחית הגיעה מהרי האטלס החשוכים, שלא היה בה אדם אחד שידע קרוא וכתוב, מתמטיקה, שפות, ציור, שירה ומוזיקה - שכולם היו, ללא יוצא מן הכלל, נבערים. לעניות דעתי, זה מדאיג שחברה שוויונית מקבלת זאת כהסבר לעובדה שמזרחים נעדרים לגמרי משורות האליטות התרבותיות שישים שנים לאחר שהגיעו ארצה. העובדה שישראלים כה רבים רואים בכך סיבה מספקת מצביעה על חוסר הבנה בסיסי ומטריד של משמעות השוויוניות.

הדרך המרכזית לקידום שוויון הזדמנויות היא מערכת חינוך הנותנת גם לילדים להורים בעלי רמת השכלה נמוכה משאבים השכלתיים הנדרשים להתקדמות מקצועית ואקדמית. לכן בחברות סוציאל-דמוקרטיות או בחברות שמתיימרות לתת שוויון הזדמנויות, שישים שנה הן זמן ארוך דיו לראות נציגים מקבוצה מופלה, שעמדת הפתיחה שלה היתה נחותה, מגיעים למנהיגות בתחומי התרבות, החברה והאמנות. לדוגמה, האפרו-אמריקאים, שסבלו את מוראות העבדות - דיכוי קשה, כמובן, לאין ערוך מזה שסבלו המזרחים - פחות מחמישים שנים אחרי התנועה לזכויות האזרח יכלו לראות: אשה שחורה מתמנה לרקטורית של אחת משלוש האוניברסיטאות המובילות בארצות הברית ובעולם, אוניברסיטת סטנפורד (קונדוליזה רייס), אשה שחורה מקבלת פרס נובל לספרות (טוני מוריסון), פילוסופים שחורים בולטים מכהנים בתפקידים בכירים בפרינסטון ובאוניברסיטת הרווארד (קורנל וסט, הני לואיס גייטס, אנתוני אפיה), אפרו-אמריקאים מקבלים את פרס פוליצר היוקרתי (למשל אלכס האליי), מתמנים לנשיאות האגודה הסוציולוגית האמריקאית (ג'וליוס וילסון) ומכהנים כנשיא ארצות הברית (ברק אובמה).

זה לא מספיק, וכמובן יש עדיין אפליה של שחורים, אך זה סימן לכך שבתוך פחות מחמישים שנה עברה החברה האמריקאית תהליך משמעותי לקראת שילובה של הקהילה האפרו-אמריקאית במנהיגות התרבותית שלה (עדיף למדוד מדינה שוויונית לפי המנהיגים שלה ולא לפי הממוצע, משום שהממוצע יכול להסתיר תקרת זכוכית). חברה שוויונית מאפשרת אפילו לנציגי קבוצות מיעוטים המונות חמישה או עשרה אחוזים מהאוכלוסייה להגיע לראש כל מוסדותיה. אבל בישראל רוב האוכלוסייה (אם אני כוללת מזרחים וערבים) אינו יכול להגיע לצמרת, אפילו לא להתקרב אליה, משום שללא אמצעים לניידות בהשכלה, הצמרת היתה, ועודנה, בשליטתה של אליטה אתנית, יהודית ואשכנזית.

עכשיו, הרשו לי להוסיף: מדוע מקרה ההדרה הברור של המזרחים לא נשמע על ידי אשכנזים רבים, שקצתם מעוניינים להילחם באפליה? משום שקורבן שנאבק להשגת צדק חייב להיאבק גם למען קורבנות אחרים. כשקורבנות נאבקים רק למען עצמם, הם מצטיירים כמי שמחפשים כוח, לא צדק, ובסופו של דבר מחליפים את אלה שדיכאו אותם. לאינטלקטואלים המזרחים, אנשי האקדמיה והפעילים הרבים פה בארץ (מאיר בוזגלו, יהודה שנהב, יוסי יונה, חביבה פדיה, הנרייטה דהאן, רונית מטלון, מומי דהאן, איציק ספורטה, פנינה מוצפי, שולה קשת, שאול משעל ורבים אחרים) יש משימה חשובה ודחופה: להתגבר על העבר ועוולותיו ולהתמקד בעתיד שבו גורלותיהם של כל המיעוטים קשורים אלו באלו בחזון רחב יותר של צדק חברתי.

אינטלקטואלים יכולים ליצור סולידריות היכן שאחרים רואים רק הבדלים; הם יכולים להעניק אומץ כשאחרים חסרים אותו; הם יכולים להשתמש בכעס באופן פרודוקטיבי, היכן שאחרים חשים שנאה. פוליטיקה בדלנית של טינה חייבת להתחלף בפוליטיקה של תקווה. המזרחים שפועלים בשדה החברתי והאקדמי יכולים לדמיין מדיניות כזאת של תקווה, ויש להם תפקיד מפתח בפיתוחה.

זה הזמן להתגבר על מפלגת ש"ס האנטי-דמוקרטית, כדי ליצור גופים פוליטיים מזרחיים שהם דמוקרטיים ושוויוניים ללא פשרה. הגיע הזמן שערבים, מזרחים, רוסים, אשכנזים ואתיופים שרוצים ליצור חברה שוויונית יאחדו כוחות ויטענו שהסולידריות האמיתית היא לא זו שמתקיימת בשדות הקרב, אלא זו שגורמת לנו להרגיש אחראים לטובת הכלל. הגיעה העת.*

מאמר זה נכתב בעקבות התגובות על מאמרה של פרופ' אוה אילוז, "עייפנו מהעדתיות", שחלקו הראשון התפרסם כאן לפני שלושה שבועות (מוסף "הארץ" 24.2); חלקו השני של המאמר יתפרסם בפסח

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 245
  מזרחי

  אני בעצמי מזרחי
  ואני חייב להודות שרוב המזרחים טיפשים
  במיוחד הבנות
  כל היום חיים שלי נסיך שלי חיים שלי
  דיבור של רמת משכל של שקל
  בחיי

 2. 244
  טעות! ש"ס זה לא שומרי תורה ספרדים!

  ש"ס - זה באופן מקרי לגמרי, האותיות שועדת החירות נתנה למפלגה שלא היה לה שם, ושאך זה הוקמה. את האותיות, המפלגה אימצה בחום, כשאפשר לייחס להן ראשי תיבות ענייניים ההולמים את רוחה.

 3. 243
  גם הרקע המשפחתי החלש באשמת האשכנזים?

  מה מורה יכול לעשות כשהילד מופרע והאבא מאיים עליו? איפה את חיה, בבועה? בואי לאשקלון ותראי מי העם שלך. זוועה.

 4. 242
  הלוואי והייתם רוצים להתחנך כמו שאנחנו כמהים לזה בשבילכם..

  מה אתם מאשימים את כל העולם, אם היינו נוהגים כצרפתים הייתם אומרים שאנחנו תוקעים אתכם בתרבות ערבית, אני מיואש מכם כבר ואני חצי מרוקאי בעצמי, את הסיפורים האלה תספרו לכל יפיי הנפש האשכנזים כי הם היחידים שקוראים את זה וגם ככה הם פה זמניים לצער קיום המדינה הזאת.

 5. 241
  שכחת שישראל הייתה ענייה ושבצרפת הם נאלצו להסתדר על חשבונם ולא על חשבוננו.
 6. 240
  מערכת חינוך גזענית, מושחתת ומפגרת הנציחה ועדיין מנציחה את הסגידה לבינוניות כהגנה מפני התמודדות עם שונוּת או עם אתגרים.
 7. 239
  תגובה על המאמר על הגזענות

  סיימתי אוניברסיטה עם בי איי בהצטיינות ולמרות זאת במשך שנים התעקשו שאני סתם עוזרת לא מקצועיתשלא למדה וסתם נתנו לה תעודות . ראיתי איך את האשכנזים מכבדים כמאסטרים גם כשלא למדו והתעודות שלי היו על יותר על רמה ובכ"ז דרשו ממני להיות כפופה להם. פגשתי גם אקדמאים שהתפארו לי שהם לא מנהלים שיחה מקצועית עם מזרחי לעולם ולא מוכנים לקבל אותו כבר עשרים שנה לא דיברתי עם מזרחי כל המזרחיים מטומטמים כך אמרו לי

 8. 238
  אין כמעט ספרדים בישראל גם אם הם נושאי שמות משפחה ספרדיים

  אבל המונח ים תיכוני מתיחס עיקר למדינות דרום איטליה יוון וטורקיה
  שהם מבחינה גנטית לפחות די קרובים (עם הבדלים קטנים בינהם)
  נמשל ידוע שהטורקים תרמו את דמם ליונים שהתערבו אף עם עיראקים ולבנונים וסורים
  ידוע גם שהאטרוסקנים היו טורקים
  אז הדרום איטלקיים קרובים גנטית לטורקים וליונים הכי הרבה
  (ואפילו לאלבנים)

  יש רק בעיה אחת ההגדרה הים תיכונית
  היהודים (מאור כשדים) כבשו את כנען הים תיכונית מידי הכננענים
  האומה הכנענית הגיע מאנטוליה שבטורקיה והם היו הים תיכונים
  בעוד שהפליש ה הערבית אל חופי הים התיכון היתה כיבוש
  האשכנזים מנסים להתקרב למנטליות האמריקאית או הרוסית בכול מחיר
  שנאתם לים תיכוניות מגבירה את הצורך של הים תיכונים להתעמר בהם
  ככלות הכול הים תיכוניםם חיים בטבעיות עם הצופן הגנטי שלהם בסביתם המקורית וההסטורית
  ואילו האשכנזים השמים (שוב אני חוזר שמים) מנסים לשמר את הגלותיות המזרח אירופאית (זו שהתנכרה להם תמיד)
  הים תיכוני לא אהב את בוב דילן
  הים תיכוני אהב דגים זייתים מזטים חיי לילה סוערים צלילי בוזוקי בעלי גון טורקי או ערבי
  מדוע איפה ישנו צורך ים תיכוני להתעמר באשכנזים?
  מדוע נמשל הם לא מתעמרים יעם הסקנדינבים?
  מפני שהמראה השמי הניצחי של אביב גפו ואחרים הסטיה והניכור שלהם לטופוגרפיה הסביבתית מגבירה את האגרסיה הגברית הטבעית של הים תיכונונים
  ככה זה התחיל באיטליה
  ששבטים קלטים וסקנדינבים חיללו אל עבר המרחב הים תיכוני

 9. 237
  לייוני

  מה מפריד ביננו?
  הרי שנינו אוכלים את אותם המאכלים
  מבחינה הנטאלית וגנטית אנחנו נורא קרובים
  סליחה אתם הכי הרבה קרובים לדרום איטלקים
  אבל גם אנחנו

  בו נעשה סדר כזה

  פעם היהודים היו בני דודם של הערבים

  היום מבחינה גנטית היוונים הדרום איטלקים ואף הטורקים קרובים
  הרי ידוע שרוב האטרוסקנים באיטליה היו טורקים

  אז אם אנחנו אנשים עם גנים ורקים יונים ואיטלקיים
  מה מפריד ביננו? רק הדת!

 10. 236
  אווה אילוז, אני פשוט חולה עלייך...!! את מענטשית אמיתית...:)

  סופסוף מישהו חושף כמו שצריך את המנגנונים העדתיים הרוחשים במדינת ישראל...

 11. 235
  לכל המבקרים נא לעיין בספר "פנינים ורודות משנחאי" עמ' 219-222

  זאת האוטוביוגרפיה של השופטת הדסה בן עיתו,
  להורי יש אחים בארץ וגם כאלה שהגרו מצפון אפריקה ישירות לצרפת ,מוזר לטעון ש 4 דודים שלי חהגרו לצרפת הם המוכשרים בעיד ה4 האחרים שחיים בארץ הם הטיפשים , בני הדודים שלי שנולדו בחו"ל פרט לאחד שפנה לעסקים כולם אקדמאים עו"ד מהנדסים רופאים וכד' ,ל 50% מבני דודי שנולדו בחו"ל יש תואר ד"ר במקצועות "יהודיים" 30% רופאים ולא מדובר באחד בלבד, ואילו בני הדוד שנולדו בארץ לרובם אין תואר אקדמאי ולמי שיש זה לא רופא עו"ד וכד' וכולנו למדנו בחינוך הממלכתי חילוני ,לחוסר השיויון של הספרדים יש הסבר אחד בלבד של אפליה וגם מחשבות היצרות את אפקט פגמליון יש בהן אפליה ,
  קלוד ללוש במאי יהודי צרפתי מוערך יליד אלג'יר היה בארץ כעולה חדש כשהבין מה קורה פה הגר לצרפת לאור הצלחתו ברור מדוע , משה מזרחי הוא הישראלי היחיד שזכה כבמאי באוסקר אבל כשביים סרט צרפתי - כל החיים לפניו- בישראל לא היו נונים לו סיכוי לכך אז האוסקר בצרפת , ולכותרת - השופטת בן עיתו מספרת על ביקור מקצועי בצרפת שם פגשה בנשיא בית המשפט פייר דריי בעברית נסים דרעי , בעליון בישראל לא מצליחים למנות שופט ספרדי כשופט מהמנין צריך לחץ פוליטי בשביל זה - בושה !!!

 12. 234
  די, כמה רחמים עצמיים אפשר?!

  הכל את מעלה בתיאוריות יפות נפש של "מה היה אם" שלא תואמות בכלל את המציאות.
  רוב העולים הצפון אפריקאים לא בחרו בישראל, זו היתה האופציה שנתנו להם, ועבור כל עולה שעלה ממרוקו המלך היה מקבל שק אורז כדמי שתיקה, אילו צרפת היתה מעלה אותם סביר להניח שהיית רואה אותם מתפרעים בפרברי פריס יחד עם עמיתיהם הנחשלים מהמגרב.
  אלה שהיגרו לצרפת היו או בעלי אמצעים, או בעלי מוטיבציה מספיק חזקה כדי שאחר כך הם יוכלו להתעלות על קשיי ההסתגלות. למי שעלה לארץ כמעט אף פעם לא היה לא את זה ולא את זה, ומי שכן היה לו השתלב מהר מאוד בחברה הישראלית והצליח- אם תוך כדי ניצול העדתיות(פוליטיקאים), או אם תוך התעלמות ממנה (אנשי עסקים).
  לא היה כמעט איש שבא עם מטען אקדמאי שיכול להשתוות לזה האירופאי, או שבא מתרבות שמקדשת את האקדמיה כפי שיוצאי אשכנז היו עושים, במקום זאת קידשו את לימודי הדת ואכן היום האסקולה המזרחית היא רוב במוסדות הדת הציבוריים ורבנייה שולטים בציבור גדול ומדירים את רגליו מהאקדמיה החילונית תוך ניצול העדתיות והבורות אותה הם מטפחים.
  והמרוקאים של צרפת? הם לא דוכאו על ידי הקהילה הרבנית שלא עלתה איתם, היה להם את החופש לפעול מבלי שינודו מביתם, הם ידעו שבניגוד לעמיתיהם הערבים, איש לא הולך להביט עליהם בעין שונה כשיחזרו לשיכוני הפרברים מהאוניברסיטה.
  המזרחים כאן בארץ סבלו מדיכוי עצמי בלתי פוסק הן חברתית על ידי הדימוי העצמי הנמוך והן על ידי ראשי הדת והפוליטיקה שטיפחו זאת לרמות מפלצתיות שדמו למעשי שייחים ופוליטיקאים שדיכאו את קהילת המוסלמים של צרפת מלהשתלב והיום הגולם קם על יוצרו על אף ההשקעה האדירה של הצרפתים באינטגרציה.
  בישראל לעומת זאת השילוב לא הגיע לרמה כזו- יהודים מזרחיים התברגו לכל מקום שאכן שמו את עיניהם עליו- צבא, פוליטיקה, עסקים... כיום שמים הם את עיניהם על האקדמיה וסביר להניח שתוך דור ישיגו דריסת רגל גם שם כל עוד לא ייתנו להכשלה העצמית להשיגם.
  אבי ומשפחתו היו ממעמד ביניים משכיל בקזבלנקה, הם לא עלו בגלי העליה הגדולים כמו יתר העדר והיגרו לצרפת אחרי ששת הימים, תוך שנה עזב אבי ועלה מיוזמתו לארץ בגפו, הוא יכל להצליח בקלות בצרפת, אבל מבקום זה עלה למקום שבו כל העולים זעקו שהם מקופחים... וראי זה פלא- הוא השתלב, התקבל לקיבוץ, למד באקדמיה לתואר שני והיום הוא אינו אדם עשיר, אך בעל מקצוע מוערך מאוד. כל זה מסיבה אחת- הוא לא נתן למזרחים סביבו לדכא את עצמו ולשקוע ברחמים עצמיים.
  כמוהו עשו מאות אלפים שבדרות שעברו השתלבו בחברה הישראלית בצורה נהדרת, והם יודעים זאת כמוהו וגם כמוני, מי שרוצה- יצליח, אין תקרת זכוכית שאי אפשר לשבור ואין דבר שיותר מקפח את המזרחים מלבד הרחמים העצמיים ותחושות הקיפוח עצמן.

 13. 233
  אשכנז במרוקו

  ד״ר אבי זהבי

 14. 232
  אשכנזים במדינה מזרחית

  לכל אלה שתוקפים את המחברת כבכינית וכו: תתיחסו לנתונים והעובדות שהמחברת מציגה ולא לגופה של המחברת. הדרך בה מנסים לפגוע במחברת ולא מתמודדים עם העובדות מצביעה עלרמת הכותב

 15. 231
  כתבה מצוינת ואמיתית.חדל לטמון הראש בחול
 16. 230
  נצחון האשכנזים במלחמת התרבות

  מבלי לנקוט עמדה ערכית בשאלת אשכנזים/מזרחיים, השאלה הטורדת באמת היא למה שלמנצחים במלחמת התרבות יהיה איכפת ממה מהמצב שאווה אילוז תיארה, כל עוד הם נהנים מפירות נצחונם? מי שרוצה לשנות מן המצב, יתכבד וישיב מלחמה....

 17. 229
  האמת המרה...

  אם היו מסוגלים, היו מקימים... אבל המציאות מראה אחרת! לכן כל הניסיונות לומר שאם לסבתא שלי היו גלגלים... גברת אילוז, לא יודע מי את ומה את, אבל את מדברת שטויות במיץ... נא להסתכל במראה ולומר את האמת בפנים, על מנת ליצור את מה שהרצל וחבריו בנו, צריך חזון, מנטליות, ובעיקר יכולת!!! אין צורך להוסיף. דרך אגב, הורי הם יוצאי עדות המזרח.

 18. 228
  אולי מזרחי יכול להביא שלום...

  תכלס יש מצב שתמיד המנהיגים הערבים הרגישו התנשאות מאלה האשכנזים+ בדרך כלל אשכנזין לא ממש מבינים מהי התרבות הערבית( ראיה לכך היא שרוב השמאלנים הקשים אשכנזים). אז יתכן שכדאי להמנהיג יהיה מזרחי, אולי אדם ללא התנשאות אשכנזית והבנה של התרבות הערבית יכול להביא שלום.

  1. אתה חי בסרט המזרחיים כולם ימנים ושונאים ערבים שנאת מוות..

   הערבים נגועים בגזענות כלפי האשכנזים החילוניים ולא מבינים שהם החברים היחידים שלהם פה.

 19. 227
  המזרחיים המקצועיים מעוניינים רק להתפרנס ממזרחיותם. מטרתם ליצור סגרגציה עדתית מתוך תסכולים אישיים. שילכו להם למדינות המזרחיות וישאירו אותנו כאן בישראל עבור הישראלים ללא הבדל מוצא גזע או מין
 20. 226
  לעורך הארץ---מתי יהיה סוף לצנזורה של תגובות? כי מה?
 21. 225
  @-על הגניזה הקהירית

  אהבתי מתמטיקה ואמרו לי שבמקצוע זה אוכל להיות רק מורה או אקטואר בביטוח" פרופסור יעקב שויקה, מומחה בינלאומי למחשבים ולאחזור מידע, שחולל מהפכה בתחום מדעי היהדות , במילונאות העברית ובגישה לטקסטים יהודיים. עומד בראש המחשוב של פרויקט פרידברג לגניזת קהיר. מטרת הפרויקט היא ליצור מאגר מידע שיכלול את כל דפי הגניזה ואת כל המחקרים והפענוחים שפורסמו בנושא במהלך השנים ולאפשר גישה אליהם דרך האינטרנט.  http://www.zeevgalili.com/2010/07/9693


 22. 224
  ואני לתומי חשבתי שהזהות הקורבנית (=אני ורק אני תמיד הקורבן) היא פיתוח יהודי פולני. מתברר שה"מזרחים" למדו את העניין והעלו אותו לדרגת אומנות
 23. 223
  איטלקטואלים לא יכולים כלום חוץ מלחשוב

  מהםמלחשוב הם לא תבוא הישועה

 24. 222
  "אהבתי מתמטיקה ואמרו לי שבמקצוע זה אוכל להיות רק מורה או אקטואר בביטוח"............ פרופסור יעקב שויקה, מומחה בינלאומי למחשבים ולאחזור מידע, שחולל מהפכה בתחום מדעי היהדות , במילונאות העברית ובגישה לטקסטים יהודיים.
 25. 221
  כולנו גזענים

  כדי להתייחס לשני המאמרים והתגובות הרבות צריך לכתוב ספר מרובה עמודים.
  לכן אטען מספר טענות מצומצם מבלי יכולת לנמק אותם בצורה מספיקה.
  א. לכולנו ללא יוצא מהכלל יש נטיות להעדפת הקרובים. העדפה שהיא לגיטימית ביסודה, אך צריך לזכור שהיא נמצאת על אותה סקאלה של יצירת אפליות לטובת קרובים ולמי ששייך לקבוצה - ביטוי נלוז הרווח בחברה הישראלית - "מכוחותינו". על אותה סקאלה מצויה העדפה משפחתית, העדפה חמולתית, העדפה אתנית, העדפה לאומית, העדפה פאשיסטית והעדפה גזענית. רק מעטים מסוגלים לא לגלוש במדרון החלקלק של סקאלה זו, וככל שמידרדרים בסקאלה כך התאוצה גדלה וקשה לבלום. אין זה מקרי שיהודים פולנים מעדיפים יהודים פולנים על פני יהודים יקים ולהיפך. אין זה מקרי ששניהם מעדיפים אחד את השני על-פני יהודים רומנים, וכן היהודים האשכנזים לגווניהם מעדיפים יהודים אשכנזיים על-פני יהודים מזרחיים. אין זה מקרי שיהודים אשכנזים ומזרחיים מעדיפים זה את זה על-פני ערבים בכלל, כולל ערבים דרוזים שתרמו בדמם לבטחון המדינה בממוצע יותר מהיהודים. ראו את ספרו של ישראל עוז שטיפל בקיבוצים - החברה לכאורה הכי שיוויונית - מה קורה לקבוצות שנותנים להם כוח. אפלייה בוטה ואגרסיבית של יהודים ממוצא אשכנזי אחד כלפי יהודים אשכנזים ממוצא אחר, של ותיקים כלפי חדשים, של בני המשק כלפי מי שבא מבחוץ ושל גברים בכלל כלפי נשים. צריך להפנים: אפלייה וגזענות זה המצב הטבעי, ורק מעטים מסוגלים לפעול על-פי ערכים המנוגדים להם. העובדה שמדובר במצב טבעי לא באה להצדיק את הנטייה של כולנו להעדיף קרובים לנו במובן כלשהו, כולל הנטייה לגזענות. אדרבה, היא מחייב אותנו לעשות כל מאמץ להאבק באותן נטייות טבעיות. זו המטרה המרכזית של חינוך טוב, שנועד להפוך אותנו מחיות שמעדיפות נטייות טבעיות לבני אנוש שמתאמצים לחיות לאורם של ערכים שהופכים אותנו ליותר ויותר אנושיים - מאבק שלא נגמר לעולם. הבעייה המרכזית של הנצחת נחיתות נובע מהצירוף של הנטייה להעדפה והשתלטות על מרכזי כוח כספיים ופוליטיים, המנוצלים לטובת אלו שהם "מכוחותינו".
  ב. כשאני מתייחס לערכים אני לא מתכוון לערכים אוניברסאליים. טענת קיומם של ערכים אוניברסאליים היא קשקוק. שמישהו יצביע על ערך אוניברסאלי אחד שמקיימים אותו ברצינות. ערכים אוניברסאליים, לא רק שהם שטחיים כמו כל דבר שהוא אוניברסאלי - כדי שמשהו יהיה אוניברסאלי הוא צריך לבטל את השונות, הפלורליזם, הסובלנות והחשיבה המורכבת, שהיא מורכבת מכל חשיבה פורמאלית מכל סוג שהוא - הוא הורס את האפשרות לטפח שונות, שהוא הערך הקשה ביותר ליישום - קל לדבר עליו, קל לשקר את עצמנו לגביו (כמו שבכלל קל לנו לשקר לעצמנו) וקל להיות צבועים ביחס אליו.
  ג. אלפייה בוטה ודורסנית הייתה ועדין קיימת בחברה הישראלית. הצורך להיות צודקים לאור "ערכים אוניברסאליים" היא שגורמת לאנשים, כולל אינטליגנטיים מאד, להמציא תירוצים שונים ומשונים למה קיימים הבדלים שיוצרים פערים, ובכך לכאורה לא צריך להתמודד עם בעיית האפלייה. חלק גדול מהתירוצים יושב על הפלטפורמה של צביעות, שהרי את האפלייה קל להסתיר בכל מני תירוצים.
  ד. הערה אחרונה ליורם קניוק. זה שאת כותב מצויין לא הופך אותך לאינטליגנט במובן העמוק של המילה אלא לחוכמולוג שהוא בית היוצר של גזענים מדופלמים.
  במקום לטעון לשיבחה הבילתי מסוייג של הקידמה המערבית צא ולמד - תרבות זו אכן הגיע להצלחות מדהימות בתחומי המדע והטכנולוגיה. אלא שהצלחה זו, בדיוק כמו לראשי הכנסייה בזמנו, עלתה ל"מערביים" לראש (אין זה מקרי, שהרי האקדמיה כמייצגת האולטימטיבית של התרבות המערבית צמחה מתוך הכנסייה ומשמרת את אורחותיה הפוליטיים). בתחומי החברה והחינוך, התרבות המערבית היא בינתיים כישלון חרוץ (במושגים כלכליים היא פושטת רגל וחדלת פרעון), דווקא כיוון שהיא לא מסוגלת ליצור עולם מורכב, והיא מתעקשת להחיל את החשיבה "המדעית" על תחומי החברה והרוח, ובכך היא מסרסת אותם. אין זה מקרי שמחקרים מצביעים על-כך שככל שבני אדם מצויים במערכת ההשכלה לדרגותיה יותר שנים כך היכולת היצירתית שלהם פוחתת.

 26. 220
  לא בת יענה

  כמה כיף לראות שיש עוד אנשים שלא מיתנהגים כמו בת יענה
  עצוב לראות כמה האמת מקוממת את מי שלא מוכן להישיר אליה מבט
  פעם ראשונה ששמעתי אותך ברדיו לא ידעתי ששמך אילוז רק הירגשתי שסוף סוף אני שומעת ראציונליות משולבת ברגש של הבנה .אני מודה שזה היה נעים
  אז אולי בכל זאת מיחל הסבל שיוצא מהקיפוח יש גם נקודה של אור.ידוע שהיצירות הכי טובות נוצרות דרך סבל ולא דרך נהנתנות או דרך מגיע לי.

 27. 219
  הכישלון בארץ בחינוך קשור בתוכנית לימודים

  הכישלון בארץ בחינוך הוא תוצאה של תוכניות לימודים שלא נבדקו כראוי ולא היו תחת פיקוח מספיק . אילו דוד בן גוריוןמ היה שר חינוך המצב היה שונה . לצערנו שרי החינוך עד שנת 1970 היו אנשים חסרי אמונה וחסרי ידע בסיסי בניבוי ההישגים . ועל כן הכישלון . כל זה אינו קיים במדינות אירופה בה הייתה מסורת חינוכית . והיא הייתה גם טובה במוסדות תחת שלטון צרפתי או אנגלי .

  1. לישראל בשנותיה הראשונות היו שרי חינוך מצוינים, של נעליך כשאתה מתייחס אליהם

   הישגי התלמידים הישראלים בשני העשורים הראשונים למדינה, בעיקר במתמטיקה, במבחני משוב בינלאומיים הציבו את ישראל בין הראשונות בדירוג העולמי. החינוך היה בבת עינו של ראש הממשלה הראשון שהרבה להתערב ולהביע דעתו בנושא. אתה מזכיר לי את הרקדן הכושל שמאשים את הרצפה שהיא עקומה. נכון שלא היתה מסורת של חינוך ממלכתי, כי לא היה כזה לפני שקמה המדינה. בן גוריון רצה לאחד את כל הזרמים ולהעניק חינוך שווה לכל ילדי ישראל. הבעייה היתה העדר מודעות וחוסר מוטיבציה של ההורים לדחוף את ילדיהם להשכלה, כי ההשכלה היא המפתח להצלחה בחיים. את זה לא הבינו הורים רבים מארצות ערב, ורבים מהם לא מבינים גם היום, כשהם דור שלישי לעולים.

 28. 218
  אין טעם להכחיש ולהסתיר: במדינת ישראל התקיימה ולעתים עודנה מתקיימת אפליה, אם כי היא הולכת ופוחתת. אך לא ניתן לעזור למי שאינו עוזר לעצמו. אדרבא, יקום מי שסובל לטענתו מקיפוח, ילמד, יעמול ויצליח למרות הקיפוח ולמרות נתוני הפתיחה הצנועים שלו. בלי מאמץ, איך אפשר להצליח?חשוב להפריד בין השניים: יחס המערכת אל הפרט ויחס הפרט לעצמו. כיום אין כל בעיה למזרחיים ללמוד ולהצליח. יש לי חברים רבים ממוצא מזרחי שלומדים ולמדו הנדסת מכונות, מדעי המחשב, פסיכולוגיה ועוד ומצליחים בתחומיהם. אפליה אמיתית וכואבת קיימת כיום נגד אתיופים וערבים, לא נגד המרוקאים. וגם הם יכולים לעבוד קשה ולשנות את המצב.
  1. נכון חלקית אל בל לך תנסה להיות סופר או מחזאי או חוקר במדעי הרוח ותראה מה זה גזענות

   יש שינו מסויים אבל לומר שאין בעיות ואפילו קשות זה גם שקר. בית המשפט העליון הוא עדיין על טהרת האשכנזים, מרצים וחוקרים נאלצים להצליח בחו"ל כי בישראל 93% מהחוקרים מרצים באוניברסיטאות הם אשכנזים (זה נתון שהתפרסם בהארץ), אני כבר לא זוכר מתי בפעם האחרונה הבימה או הקאמרי העלו מחזה של מזרחי (אולי זה היה אמנון לוי המחזה על דרעי בשנת 1997, אבל אולי היה עוד אחד). ככה שזה שיש שיפור זה לא אומר שהמצב סביר. והשיפור הזה נקנה בהרבה מאוד מחאה והרבה מאוד מאמרים כמו זה של אווה אילוז. זה לא בא ככה מתוך רצון טוב של המימסד.

   דרך אגב השבוע הייתי בעוד חתונה של חתן וכלה מרוקאים. כן ירבו.

 29. 217
  כבר כמה שנים שלא "זכיתי" להשתתף בחתונה שבה גם החתן וגם הכלה היו בעלי דם "אשכנזי" טהור. כולם כבר הלכו קדימה, לא זוכרים יותר מי שייך לאיזו עדה, ורק "הקשת המזרחית" עוד מחפשת קצת רפש להתפלש בו ולהתפרנס ממנו. עוד מעט נתחיל להאמין שאחוז האקדמאים שהגיעו מגרמניה היה נמוך יותר מאלו שהגיעו מצפון אפריקה. וחוץ מזה, מי רוצה בכלל לנקות את מצפונו? מי היה בין החיים, ועוד בעל תפקיד משמעותי, בעת העליה הגדולה ממרוקו? את מנהלת וויכוח עם עצמך הד"ר אילוז. ובוויכוח שלך את מה זה צודקת. כנראה שאת אוהבת את פוזת ה"אני מאשים". רק שלא נשארו אנשים שקיפחו את העולים ושאכפת להם מכל הדיאלוג /מונולוג שאת מנהלת מעל דפי העיתון.

  כלל אצבע: כל עדה תפסה במדינת ישראל את המקום שלה לפי מיקום מדינת המוצא ברמת ההתפתחות התעשייתית והטכנולוגית. מי שנכנסה מאוחר למהפכה התעשייתית יצרה פיגור שמשפיע על כל אוכלוסיתה.
  עוד כמה שנים יסבירו לנו סוציולוגים ממוצא אתיופי שהעליה הרוסית היתה בכלל פחות משכילה מהם ואיך זה שהם עברו אותם ברמת ההשתלבות האקדמית.

 30. 216
  כל הכבוד לפרופ' אילוז על מאמרה הראשון המסתייג מן הסגרגציה המזרחית. לצערי נראה לי במאמרה השני נפלה היא כמעט נפלה באתנוצרנטריות המזרחית. מה קרא לך? התגובות למאמר הראשון?
 31. 215
  סיכום כל התגובות

  כולם כועסים. כמעט כולם מרוכזים בעצמם. כמעט אף אחד לא מדגים תובנה עצמית. אלימות מבעבעת מכל כיוון. מדינה שיוסדה על אלימות (לא הייתה ברירה!) עם אתוס אלים, קלטה לתוכה בצורה אלימה חברה במצוקה, שהפכה מסיבות שאיני מבין לאחד הגורמים האלימים ביותר במדינה המתפתחת, והנה אנחנו כאן כולנו, מרוקאים ואשכנזים . אני רואה רק פתרון אחד- וזה מהפכה מחשבתית. לפרק את כור ההיתוך, צהל, (צבא אלים, אגב) ולחייב שירות חובה בתזמורת אנדלוסית לאשכנזים ופילהרמונית למרוקאים. בהצלחה.

  1. אשכנזי---אהבתי!
 32. 214
  אווה אילוז מתעלמת מהמפכה החרדית -דתית של יהדות צרפת

  ניתן לראות הורים משכילים ואילו ילדיהם אברכי כולל ,חרדים החיים על חשבון ההורים.

  איך הפרופסר מסבירה את נסיגת השכלה אצל יהודי צרפת? כמו כן , לומר שיהודי צרפת הם בעלי אותו פרופיל של היהודים שעלו לארץ זה עיוות המציאות.

  יהודיה צרפתיה.

 33. 213
  גברת אווה כל הכבוד

  כמה שאת צודקת ואני רוצה להדגיש שבנוסף להשטלטות על המוסדות והכספים בסוף שנות ה50 התחילו לקבל את השילומים מגרמניה ואת השליטה על כספים אלה וגם קבעו מי ניצול שואה ומי לא לדוגמא יהודי טונסיה שקבעו הגבלה רק מי שעלה לארץ עד שנת53 ומי שעלה לאחר מכן הוא לא ניצול שואה
  אבל ברוך השם התרבות שלנו פורחת הילדים שלנו מצוינים אז בסדר גנבו את המדינה 50שנה

  1. ומה זה בדיוק "ניצולי שואה מהמעגל השני"? היו שני מעגלים לשואה? אני אומר לכם מה זה: זאת שיטה לתת כסף של המדינה לעולים חדשים מרוסיה שמצביעים לישראל ביתנו. שיטה לאפליה עדתית על חשבון המדינה. אפליה בריש גלי. לא היתה שואה במעגל השני. הם סבלו סבל מהמלחמה- מחסור ופחד בדיוק כמו שסבלו יהודים ולא יהודים בכל מקום בעולם
  2. וזה בא על חשבון הביטוח הלאומי שכולנו שילמנו לעת צרה או זיקנה, בסוף לא נשאר כלום לאנשים ששילמו ביטוח לאומי כל חייהם וזקנים שאינם במעגלים מגיעים לפת לחם
 34. 212
  מעניין-הגניזה הקאהירית-אוצר אדיר שהתגלה ע"י אשכנזים,שאשכנזים תרמו כספים ודחפו להקמת

  אירגון שיתעד את הגינזך החשוב הזה המכיל תעודות היסטוריות חשובות,כתבי יד של הרמב"ם ומזרחיים אחרים שאתם אוהבים לנפנף בהם אבל איש מכם לא עשה/עושה דבר להצלתם ושימורם.

  הנה קישור

  http://www.clarita-efraim.com/PPSCat.aspx?Cat=4&SubCat=6

 35. 211
  מדהים! פשוט מדהים! ואתם יודעים מה? כמה צפוי.......... כל התגובות והתובנות של האשכנזים והאשכנזיות, של "צ'רלס דארווין", הברקוביץ'ים, שופט עברי בדימוס, ה"אכלולי-שתולי", קתו הזקן, שוויגרים למיניהם ודומיהם, אשר מגיבים בעיקר מהמעיים ומהקומה התחתונה שלהם; מצביעות על נוכחות קשה של מחלת הבורות-השנאה-הבוז-הלעג-הפחד-והרתיעה מהמזרחים, ובמיוחד חשים תעוב כלפי יוצאי מרוקו.......... כל שיג ושיח שמופנה לקומת הפנטהאוז שלהם לא יועיל. אין שם רצון ואין די טרנסמיטורים שיקלטו ויעבירו את החומר למדור היושרה האובייקטיבית וההבנה. חבל להתאמץ......... המסקנה::::: לפני שמגיעים להסכם שתי מדינות לשני עמים עם הפלסטינאים, ולפני שמפוצצים את איראן, רצוי אולי איזו פגישת פסגה בין שני "העמים" היהודים בישראל עצמה. הכול טוב לכווווווולם!
  1. בקיצור, יש להם אידאה פיקס עתיקה על המזרחיים, ואיש לא יצליח להוציא את זה מהם, או לשנות את צורת המחשבה שלהם.......
 36. 210
  ההסטוריה, אם היית הולכת חמישים שנה אחורה היתה הפוכה

  כל מי שמכיר את ההסטוריה הישראלית, ולדוגמה הסיפור המפורסם של אהבתם של איתמר בן אב"י ללאה אבוג'דיד שהוריה הספרדים הס"טים סרבו לשידוך עם אשכנזי, יודע שכשהחלה העליה של אשכנזים בסוף המאה התשע עשרה הספרדים היו הכח החזק פה, עד כדי כך שהם דרשו מהתורקים ששלטו בארץ לא לאפשר שחיטה אשכנזית.
  כך שהתחלת הסיפור הדמיני שלך היא מציאות שהייתה פה.
  אין ספק שהשלטון המפאיניקי של קום המדינה דאג למפאיניקים בלבד. בלי פנקס אדום גם אשכנזים משכילים מאד כמו אביו של ראש ממשלתינו הנוכחי - נתניהו, שאינו חשוד בספרדיות, ושכתב את הערך "ארץ ישראל" באנציקלופדיה העברית לא זכו לדריסת רגל באקדמיה.
  לעומת זאת כל מי שהכיר את המנטאליות האשכנזית, שהרבה מהספרדים לעגו לה, האשכנזים, כולל ניצולי שואה שהגיעו בחוסר כל, העדיפו לחסוך מפיהם כדי לממן את השכלת בניהם, כשהמזרחיים העדיפו להשקיע ב"חפלות"
  המדינה מצידה עשתה הרבה מאמצים לאפליה מתקנת בקליטה לאוניברסיטאות.
  כדי להתקבל למכינות לאוניברסיטה היית חייב להוכיח שהוריך ספרדים.
  רקע ספרדי איפשר להתקבל לאוניברסיטה בציונים נמוכים יותר.
  ההשוואה ליהודי צרפת מתעלמת מהעבדה שממשלת צרפת שמעונינת בהגדלת האוכלוסיה מממנת את כל הלימודים מהגן עד האוניברסיטה בעוד שבישראל סטודנטים ו/או הוריהם צריכים לממן את לימודיהם בעצמם.
  קל להתבכיין, אבל כל התבכיינות היא הכנסת גול עצמי למי שרוצה את ביטול או צמצום הפרדה העדתית. 37. 209
  המאמר הזה מופרך מיסודו כי אין סיכוי שהמזרחים היו בונים את המדינה!

  משום מה קשה לי לראות את המזרחים בונים את חומה ומגדל, כובשים את אדמת הארץ בחקלאות מפותחת, מקריבים את חייהם בהתיישבות על הגבולות ומלחמה עם הערבים, חיים בצמצום ובסגפנות כמו הקיבוצניקים, מתפחים את כל הפיתוחים הטכנולוגיים הצבאיים, החקלאים ובשאר התחומים שנתנו לישראל את היתרון האכותי על הערבים. המזרחיים היו כמו הערבים לכן לא היה להם שום יתרון איכותי על הערבים, ואם הם היו מקימים מדינה, היא הייתה הופכת למדינה רקובה משחיתות, נחשלת וענייה כמו שאר מדינות ערב. עם שכבה דקה של משכילים נהנתנים והמון רב אלים ונבער.

  1. איזסה טמטום לא ייאמן. אם מזרחים היו בונים את המדינה - לא היית צריכה צבא, פצצות אטום וטילים. הם היו עוסקים בפיתוח המסחר, התברות, הפיננסים. ולאט לאט - היו משתלבים בעולם הטכנולוגי ומובילים אותו. הם היו יוצרים שת"פ עם צרפת ועם הסורבון למשל

   והכי חשוב: לא היו לך כל הבעיות הבטחוניות עם הערבים. לא היית צריכה חומה ומגדל או העפלה או טרנספר.
   אם מזרחים היו בונים את המדינה - תני להם את הקרדיט שהם היו יודעים להסתדר עם תושבי המקום ולעבוד איתם יחד- ולא מתוך תחושת עליונות וגזענות שהביאה לטרנספר של הפלשתינים ולבעיות הבטחון הקשות מהן סובלת המדינה עד היום.

   אין רק דרך אחת להקים את המדינה.
   אבל הקיבעון על חומה ומגדל ומלחמה ודם ואש כל כך גדול וקשה- שאת לא מסוגלת להבין שאפשר להקים מדינה שוחרת שלום מבלי לקומם עלייך את כל האיסלם ומדינות ערב.

   תנסי להיזכר בהסכמים עם עבדאללה, בתחנה בארם נהריים, בדו קיום שהיה כאן לפני שהאשכנזים המשוגעים והאלימים באו עם המנטליות הרצחנית שלהם והתחילו להרוג ולזרוע הרס ושנאה.

  2. סליחה?????????????????????????????????????????
  3. לא יפה מצידך,סטטיסטיקאי.יש לך,על פי דבריך,נסיון רב בהקמת מדינה

   ואתה לא מגלה לנו.
   ועוד שוחרת שלום שאינה מקוממת עליה את כל האיסלם ומדינות ערב.
   אתה מחזיק בידע שלא יסולא בפז כיצד להקים מדינה כזו ולא עושה בו שימוש לתועלת עצמך ואחיך,מילא האשכנזים.
   אתהמניח למשוגעים האשכנזים עם המנטליות הרצחנית שלהם להבעיר את כל האזור ולזרוע הרג ארס ושינאה?
   יפה ככה?
   זו אחיינות?
   זו סולידריות?

   אבל הופה.בעיה קטנה.
   הסכמים עם עבדאללה?רגע רגע.מי חתם עימו על ההסכמים?מי ניהל עמו את המו"מ?נכון,דוברי ערבית,אבל.....מי קבע מה לומר לערבים את עמדת היהודים ואח"כ ישראל?
   להשכלה התחלתית קרא את הכתוב בקישור הבא על יחסי ישראל-ירדן לפני העצמאות ואחריה.
   ארם נהריים?מי הקים אותה?איזה אשכנזי מרוסיה,מהנדס,מחרחר מלחמות שהביא חשמל לארמונות עבדאללה.
   הסכמים נוספים?עם מי עבדאללה ניהל אותם אם לא עם אשה,אתה מבין,סטטיסטיקאי,עם אשה,עם גולדה.
   ד"א-מדוע נרצח עבדאללה?כי קיים קשרים טובים עם אשכנזים מפלצות שטניות?
   ע"י מי הוא נרצח?כנראה ע"י אשכנזים שלא רצו שיקיים קשרים עם יהודים מזרחיים.

   בקיצור-למחלה שלך/כם קוראים גזענות ילדותית.

  4. סטטיסטיקאי-מפעל החשמל/הסכמים עם עבדאללה-הכל עבודה אשכנזיתעם הבוגד עבדאללה ששיתף פעולה עם השטנים המפלצתיים האשכנזים

   ואתה לא מגלה לנו.
   ועוד שוחרת שלום שאינה מקוממת עליה את כל האיסלם ומדינות ערב.
   אתה מחזיק בידע שלא יסולא בפז כיצד להקים מדינה כזו ולא עושה בו שימוש לתועלת עצמך ואחיך,מילא האשכנזים.
   אתהמניח למשוגעים האשכנזים עם המנטליות הרצחנית שלהם להבעיר את כל האזור ולזרוע הרג ארס ושינאה?
   יפה ככה?
   זו אחיינות?
   זו סולידריות?

   אבל הופה.בעיה קטנה.
   הסכמים עם עבדאללה?רגע רגע.מי חתם עימו על ההסכמים?מי ניהל עמו את המו"מ?נכון,דוברי ערבית,אבל.....מי קבע מה לומר לערבים את עמדת היהודים ואח"כ ישראל?
   להשכלה התחלתית קרא את הכתוב בקישור הבא על יחסי ישראל-ירדן לפני העצמאות ואחריה.
   ארם נהריים?מי הקים אותה?איזה אשכנזי מרוסיה,מהנדס,מחרחר מלחמות שהביא חשמל לארמונות עבדאללה.
   הסכמים נוספים?עם מי עבדאללה ניהל אותם אם לא עם אשה,אתה מבין,סטטיסטיקאי,עם אשה,עם גולדה.
   ד"א-מדוע נרצח עבדאללה?כי קיים קשרים טובים עם אשכנזים מפלצות שטניות?
   ע"י מי הוא נרצח?כנראה ע"י אשכנזים שלא רצו שיקיים קשרים עם יהודים מזרחיים.

   בקיצור-למחלה שלך/כם קוראים גזענות ילדותית.

  5. נו באמת....

   תגיד אתה חי על הכוכב הזה? כן בטח.... הערבים מתוך רוחב ליבם הידוע היו פשוט נותנים את מדינת ישראל על מסגד אל אקצע, חיפה ויפו ליהודים על מגש של כסף.
   על מה אתה מדבר? אתה יודע כמה משאים ומתנים הרצל וראשי הציונות ניהלו עם התורכים ואח"כ עם הבריטים בשביל לקבל הכרה חוקית להקמת בית לאומי ליהודים באר ישראל? הערבים דרך אגב לא היו אז בעלי האדמות פה אלא התורכים ואח"כ הבריטים דרך האו"ם.
   השורה התחתונה היא שהערבים לעולם לא היו מוותרים על האדמה הזאת בשביל הציונים. אין להם בעיה שתחיה בקרבם כל עוד זה במדינה מוסלמית והם השולטים. אף ערבי לא היה נותן ליהודים להקים מדינה יהודית על "אדמת הוואקף".
   ולגבי - "האשכנזים המשוגעים והאלימים" 0 אתה לא מתבייש?!
   אותם חלוצים שבזכותם אתה נמצא פה לא היו לא משוגעים ולא אלימים. הם באו וייבשו פה ביצות ונלחמו במלאריה, ולא הם אלה שתקפו את הערבים אלא הערבים הם אלא שתקפו אותם.
   במקום להכיר תודה להם על ההקרבה העצומה שבזכותה יש פה במדינה אתה קורא להם משוגעים ואלימים. תתבייש לך!
   הערבים הם ממש עם שוחר שלום. אין אלא לראות את הזוועות הרצחניות שהערבים מעוללים זה לזה במדינות ערב כדי להבין עם איזו מנטליות יש לנו עסק. מדובר בגזע פרימיטיבי וברברי שאין לו שום קשר לעולם הנאור, ועם הברברים האלה החלוצים האשכנזים היו צריכים להתמודד.

  6. המשך לתגובה הקודמת שלי-משעה 00:56 שכחתי לציין קישור.הנה

   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%91%D7%93%D7%90%D7%9C%D7%9C%D7%94_%D7%94%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%95%D7%9F,_%D7%9E%D7%9C%D7%9A_%D7%99%D7%A8%D7%93%D7%9F

   ועוד

   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%97%D7%A1%D7%99_%D7%99%D7%A8%D7%93%D7%9F-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C

  7. ואיך לעזאזל כל זה קשור למאמר או להדרה של מזרחים מתיאטרון הבימה?

   מה הקשר? אז נגיד שאת צודקת בכל מה שאמרת. האם בגלל זה אסור שיהיה רקטור מרוקאי באוניברסיטה העברית? אסור שהבימה יעלו יותר ממחזה אחד של מזרחי פעם בעשרים שנה? אסור שמזרחי יזכה בפרס ביאליק או בפרס ישראל לספרות? מה הקשר בין הדברים?

 38. 208
  אכן עייפנו מהעדתיות האשכנזית ומכל התגובות הקורבניות שלהם, השואה היתה מזמן, הרבה יותר מזמן מאשר הדיכוי של המזרחים, תעברו מהלך, מדובר במדינה, אתם לא מיעוט נרדף אלא חלק ממדינה חזקה ועשירה, ואתם מנהלים אותה בצורה גזענית
 39. 207
  סטודנטית מקומית לשעבר

  אני חייבת לחלוק על מספר דברים שנאמרו.
  1. כשלמדתי באונ' מכובדת בארץ, מי שזכו ב"אפלייה מתקנת" היו החרבה מהפריפריה. אם אני אציין שמות יישובים וודאי תביני שמדובר בעיקר במזרחיים. בעוד שאני הגעתי מאזור קצת יותר מרכזי, אליטיסטי אשכנזי. הורי אמנם משכילים (תואר ראשון ותואר שני), אבל, מצבם הכלכלי רע. מעולם לא הרהבתי עוז אפילו לבקש מלגה. בעוד שחבריי מהפריפריה זכו בסכומים שאפשרו להם לרכוש מכוניות אלגנטיות, מורים פרטיים ותמיכה בכל מה שרצו. אני לעומת זאת - עבדתי. איך? - כמורה בישובים שלהם!
  2. ברגע שנכנסים אנשים לא מקצועיים למערכת (שלטון , מדיניות וכד') הם גוררים אחריהם אנשים "מוכרים" ולא בהכרח מקצועיים. עיין ערך - פואד ואיך שהוא הרס במלוא מובן המילה את משק המים של המדינה. בערות לא מפריעה להתקדם כנראה. מקצועיות (ראי מה קורה במערכת המשפט) לא בהכרח קריטריון להתקדמות. אפלייה מתקנת בתחום הזה לא עושה טוב לכלל הציבור!
  3. עם משווים למדינות אחרות אין את הנושא של "מגיע לי כי אבות אבותיי קופחו". יש פשוט מקצועיות. אם אתהטוב - אתה מתקדם , ולא משנה מה צבע העור שלך או מאין באת!
  באמת חדל עדתיות, אבל - לא חדל, וחבל שמי שמתקדם או מחזיק בתפקיד הוא בגלל ה"פרסטיג'יה של אנשי הקשר שלו" וההעדפה שלו בגלל הקשרים שלו ולא בגלל הכישורים שלו!!!
  כל כך חבל!
  התיאור של המיתוסים - לא יודעת אם הוא תורם למוץ של הדיון. סליחה.

  1. מכוניות חדשות?! מאיפה השטות הזאת? למדתי בטכניון. אני מהפריפריה. חייתי בתנאי רעב. עבדתי ב-3 משרות סטודנטים.

   ולא זכיתי לשום אפליה מתקנת כזאת או אחרת. לא בקבלה - ולא בלימודים.
   אותם מבחנים.
   אותו קושי.
   ולי היה קשה יותר מסיבות אובייקטיביות. פערים כלכליים וחברתיים עצומים.
   על איזה מלגות את מדברת?
   שרתתי בצנחנים. קיבלתי קדחת מהמדינה כשהתחלתי ללמוד בטכניון.
   אני יודע שהיום התנאים שונים.
   אבל בסוף שנות השמונים- זו היתה תמונת המצב.
   לא אפליה מתקנת ולא בטיח.

   אני למשל הועסקתי כחונך בפר"ח. זה מימן לי בקושי רבע שכר לימוד שנתי. עבדתי בפרויקט באשקלון שנקרא "פעילי ציבור, . מהם קיבלתי עוד בערך רבע שכר לימוד.
   נו? ולאכול צריך? ונסיעות ? ספרים? חומרים? לגור איפשהוא צריך?
   אז נכון - גרתי במעונות ושילמתי כמה שכולם משלמים.
   אף אחד לא עשה לי טובות.
   ובכדי להתקיים - כי לסבתא שלי לא היתה רנטה מגרמניה - עבדתי ב-2-3 עבודות במקביל. כמאבטח, איש מחשבים, שיעורים פרטיים, ומה לא. אפילו מכרתי עופות פעם אחת בשוק.


   לא יפה לשקר.

  2. וכנראה שאתה עד כדי כך מסכן, ש

   אתה חושב שמגיע לך. חכה רגע
   הלכתי להביא את הממחטה.
   או, עכשיו אני יכולה להמשיך...
   לשקר - זה כבר ממש ילדותי מצידך..מאיזו סיבה יש לי רצון לשקר? זה בהחלט מגוכח. נכון, אתה כבר לא צעיר אם למדת בשנות השמונים. אני לעומתך, למדתי בשנות התשעים. ולכן אולי, למדתי בתקופה של האפלייה המתקנת. וכתבתי את מה שהרגשתי על בשרי.קצת התאפסת עכשיו? הבנת שהמציאות שאתה ראית היא לא המציאות שאני ראיתי?. או.קי., אז, זה נכון לכל המגיבים כאן. כל אחד חי במצב אחר וכנראה בתקופה אחרת ויכול לטעון טיעונים שונים. (לקרוא לזה לשקר... אתה בטוח שאתה אקדמאי?... בחחח)
   וחוצמזה, התגובה שלי לא התייחסה ר ק לנושא האפלייה המתקנת. היו שם 3 נקודות לעניות דעתי.
   טוב, אני מאחלת לך חיים מלאי עבודה. הרי זה ידוע לשכמותי ש - "העבודה משחררת"....

  3. העדפה מתקנת מופעלת באוניברסיטאות רק מ 2004

   http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1290852

 40. 206
  פרופ' אילוז, אתם ניצחתם. הישראלי, גם האשכנזי, הוא כבר חצי ערבי. ממש סבאבה.

  הברוטליזציה של הישראלי ש"מחסל" את אויביו אינה רק באשמת המזרחיים. זו שטות לטעון זאת. אך הם תרמו תרומה נכבדה לתהליך ולתופעה. יראתם של המזרחיים מהדמיון בינם לבין הערבים יצרה דינמיקה של עוינות ותוקפנות מוגברת כלפי הערביות - שכולנו משלמים עליה בריבית. מפני האחר נשקפת הזהות המודחקת של המזרחי המשתוקק בכל נימי נשמתו לשירי סאלים הלאלי ופיירוז ומסתפק בחלום המתוק.... כדאי שתחקרו את עצמכם ולא אותנו. הרי זו ראשיתו של מחקר: ההתבוננות והביקורת העצמית, לא ההטחה המרירה והאינפנטילית משהו בזולת..

  1. עורה, בנימין. רצחתם וירשתם וגזלתם והתגזענתם כלפי הערבים הרבה לפני שהגענו. והמתנחלים שיצאו מקרבכם ובניהם המוז'יקים (המכונים "נוער הגבעות") עוד משתוללים, גוזלים, רומסים ועוקרים בהרי יהודה ושומרון. אין גבול לחוצפה שלך
  2. למה להוכיח בהתנפלות את טיעוניי? אגב אני מקבל חלק ניכר מהאשמותיך:

   הגלעין הקשה של המתנחלים היה על טהרת אשכנז. המזרחים תועלו לשטחים רק בעקבות המדיניות של הליכוד שישב מפוני מעברות ושכבות חלשות בדיור זול מעבר לקו הירוק. אולם במקום להתפוצץ מריתחה וזעם שקול מחדש את מה שנאמר למעלה למרות שזה מכאיב. האמת כואבת. זה אחד מסימניה.

  3. מוכיח את טיעוניך?! אבוי לי

   רק אוויל או גזען יכול לאחד מהגרים משלל תרבויות וארצות מתפוצה גלובלית לקבוצה אחת, "מזרחים", שבה נכללים גם יוצאי טורקיה, ארצות הבלקן, כורדיסטן, איראן ועוד ארצות לא ערביות בעליל. ספק אם אפילו מרוקו שרוב אוכלוסייתה היא ברברית, היא ארץ ערבית. ההגדרה "מזרחים" או "עדות המזרח" בגילגולה הקודם, נוסדה אך ורק כהגדרת ה"אחר" על ידי האוכלוסיה הקולטת (ורק בשלב מאוחר יותר אומצה כזהות חברתית ופוליטית). ההצלחה של הז'אנר המזרחי מוכיחה שאיש לא ירא מהדימיון לערבים ולא מתבייש בטעמו המוסיקלי. זאת העוינות והתוקפנות המודחקות כלפי הערבים של טיפוסים הזויים ורדופים מסוגך, המנסים ללא הצלחה לאמץ ערכים מערביים הומניסטיים, שמתפרצות במלוא עוזן כלפי אותו "אחר". במומך אתה פוסל. מי בכלל צריך או רוצה לחקור אותך. אתה פשוט וחשוך וטיעוניך פשטניים כמו נעל. לא פגשת מעולם ואין ביכולתך לפגוש את האמת.

  4. הויכוח בין בנימין ומ. שלעיל מעלה תובנה נוספת-גם את ההתנחלויות יזמו,דחפו,מוליכים ומנהלים אשכנזים

   מזרחיים הצטרפו מאוחר יותר.
   הפעם הם היו כבר כאן ויכלו להתחיל מהלך ולא להיגרר ולהסתפח.
   בהקשר הזה שלעיל ובהקשר הנוגע לאילוזיה שהעלתה אילוז לפיה נתבקשנו לדמיין כיצד היו פני הדברים אילו את ישראל היו מקימים מזרחיים סיפור מעניין.
   מוצאה של משפחתו של פרופ' שאול פרידלנדר הינה מצ'כיה.יקים.
   פרופ' פרידלנדר כתב ספר אוטוביאוגרפי שאיני זוכר שמו(אולי "עם בוא הזכרון) ובו סיפר שהוריו ברחו לצרפת,התחבאו עם שני ילדיהם עד שהבינו שלא יוכלו להגן עליהם ומסרו אותם למסיון.
   ההורים נספו באושויץ ובתום המלחמה שאול נחלץ מהמסיון נזכר שיש לו משפחה בפריז,הקשר עימם לא עלה יפה,הוא נחשף לתעמולה הציונית ועלה לישראל עם האניה אלטלנה.
   הפואנטה בדבריו היא שבמבט רטרוספקטיבי על המהלך הציוני וסקירת בני העם שהתקבצו כאן הוא מגיע למסקנה שרק היהודים הרוסים נחנו במנוע טורבו של יכולת להתלהב ולהשתלהב,להתמסר עד כלות,להניע את המהלך המורכב לאורך שנים שבסיומו הושגה והוגשמה מטרת העל-מדינה ריבונית ועצמאית.
   והוא מוסיף שאילו המתין העם היהודי שהיהודים היקים יבצעו ויקדמו מהלך כזה גם 2000 שנים נוספות לא היו מביאות לכך.

   נדמה לי פרופ' אילוז,עם כל הכבוד לתוארך האקדמי,אינך מתחילה כלל להבין את המטריה שבה את מנסה לעסוק כשאת חפה מכל יכולת לעסוק בכך.
   גם אחייך לעדות המזרח הותיקים בארץ וקולגות שלך באקדמיה לא מצליחים באמת להבין את המהלך הבלתי נתפש הזה שנקרא עצמאות וריבונות לעם ש-2000 שנה נע ונד בקרב עמים ומדינות חשוף לגחמותיהם ושגעונותיהם.
   התנהגותכם מצביעה על דבר מצער אחד-ילדותיות,חוסר בגרות.
   גם בעוד מיליון שנה לא הייתם מקימים מדינה עצמאית וריבונית יש מאין.
   אולי בתחום התמחותך את גאון אבל הנושא שהעזת לדון בו פשוט מצוי מחוץ ליכולותייך.

  5. ספוקלציה ותו לא. אתה לא ייודע -אתה יורה חץ ואז מצייר מטרה

   והוכחת בטיעון שלך חוסר יכולת לחשיבה מדעית מסודרת.
   אתה מביא אדם אחד- פרופ' פרידלנדר - וגוזר ממנו על הקבוצות כולןץ לא על קבוצה אחת - אלא על הקבוצות כולן. מבלי יכולת הבחנה.

   זו טעות חמורה. כשל לוגי מהזן הנחות ולא מצופה מאדם שטוען להיותו שייך לגזע העליון של זוכי נובל אשכנזים יהודים.
   ניחא.

   שים לב שהפרופ' לא טענה שיהודי המזרח יכלו להקים כאן מדינה.
   היא עשתה ניסוי מחשבתי להראות לך עד כמה מופרכת ומגוחכת האמונה שלך במצב הקיים. בעליונות שלך.

   לעצם הענין - היהודים הרוסים לא בנו את המדינה. הם אולי ניחנו בהתלהבות - אבל את העבודה בשטח, בשדות, בבניין ובכבישים - לא הם עשו.
   עשו אותה ערבים, ופועלי דחק.
   הרוסים עבדו קצת - ורוב בזמן שרו שירים או סתם חיפשו סיבות להתחמק.
   ידוע כי למעלה מ-90% מהעליה הראשונה, השניה והשלישית -היגרו חזרה לאירופה או ארה"ב. לא הנחזיקו מעמד.
   אז איך הם יכלו לבנות את הארץ?

   הלאה.
   למה אתה חושב שיש רק דרך אחת להקים מדינה חדשה- והיא זאת שנבחרה בפועל על ידי היהודים האשכנזים, דרך המלחמה, הגזענות, הדם ואש ותמרות עשן?
   עינינו הרואות: המדינה מסובכת במלחמות ושכול מזה עשורים רבים, וזה הולך ומחמיר. האם זה היה מחוייב המציאות?
   מי אמר שיש רק דרך אחת להקים מדינה?
   מישהו הכריח אותך לגרש את הפלשתינים וליצור בכך את בעיית הפליטים שעד היום לא יודעים איך לפתור אותה וזכות השיבה שלהם מאיימת על עצם קיום המדינה?

   הרבה מדינות הוקמו לפני ואחרי הקמת מדינת ישראל.
   והפלא ופלא- רוב האירועים האלו עברו בשלום ובלי ליצור סכסוך דמים ארוך שנים.
   אולי האשכנזים עשו מקח טעות ביחסים שלהם עם הערבים?

   הכל מתחיל ונגמר בגזענות שלכם. אדון נכבד.
   אם הייתם פחות גזענים והייתם מפתחים שיח מכובד ומכבד עם הערבים תושבי הארץ ורתמים אותם להקמת המדינה -כולם היו נשכרים.
   מישהו הכריח אתכם לעשות טרנספר?

 41. 205
  האם הנושא הוא יוצאי מרוקו או המזרחיים בכלל? שאני אבין!
 42. 204
  אבל ראינו מה קרה כשהאשכנזים הגיעו אח"כ - אליעזר בן יהודה!

  כשאליעזר בן יהודה האשכנזי הגיע לארץ היהודים החזקים, העשירים, שנחשבו לתרבותיים יותר היו הס"טים. הם סחרו עם הערבים, גרו בבתים יפים וכד'. האשכנזים היו בסגנון יהודי מאה שערים היום - דתיים מאוד, רק עניים מרודים וחיים מנדבות.
  והנה זה לא הפריע לאליעזר בן יהודה האשכנזי העני להקים את מפעל חייו שבזכותו פרופ. אילוז כותבת בשפת העיתון והמדינה - עברית. הוא היה הנחות יותר בעיני הס"טים. משפחתה העשירה של אישתו לעתיד סירבה לאפשר לה להתחתן איתו בגלל הזלזול בה התייחסו הס"טים ליהודים האשכנזיים.
  לא יעזור לכם המזרחים. כנראה שיש משהו ביהדות אשכנז שאין ביהדות המזרח. מחשבה מבריקה, למדנות, התעמקות, יצירתיות, גאונות, חריצות. אולי במקום להטיח בנו רפש תנסו ללמוד מזה משהו. אפשר לראות את זה גם בארץ, כשלמזרחים יש אפשרויות כלכליות - שבבתים מזרחיים רבים לא בדיוק שמים דגש על תרבות, חשיבה גבוהה ויצירתית, אלא יותר על מסך פלזמה חדש. אני עושה כמובן הכללות, ובתים ישראלים רבים הם כבר בתים מעורבים. אבל המאפיינים הכלליים הללו נראים לי נכונים והם הסיבה העיקרית לכך שהאשכנזים הצליחו יותר. תראו לי מזרחי אחד שהייתה לו תרומה ממשית לציונות. גם מזרחים שחיו במדינה לפני גלי הציונות - כמו הס"טים - שלא ממש עשו משהו משמעותי "בשביל המדינה" העתידית חוץ מלהתעשר ולשלוח את הילדים לשיפור הנימוסים בצרפת.

  1. כשרואים כמה גזענות המתבטאת בהכללות יש בדברייך...מבינים חלק מרקע של השואה.

   יהודים מזרחים כתבו בעברית ושפת הקודש הרבה לפני שאשכנזים בכלל חלמו לעשות זאת.
   חלק גדול מכתבי הקודש וספרות ההלכה - נכתבה על ידי מזרחים.

   גם היום, אדמורים אשכנזים לא כותבים ספרים אלא מסתפקים בהענקת ברכות ובאוננות מילולית. אבל הרב עובדיה יוסף כותב ספר כל חצי שנה ויצר מפעל הלכתי ענק.
   הרב ש"ך שהיה נערץ ואלו שבאו אחריו כולם לא כתבו סולו ספר או חיבור הלכתי פורץ דרך אחד. הם הסתפקו בצבירת חסידים ועושר וכיבודים.
   יש איזה חידוש הלכתי אחד שחידש הרב ש"ך, קנייבסקי או כל גדוילי התורה הליטאים דהיום? כלום. נאדה. שממה.
   ותנוח דעתך: מילון היה יוצא לאור בסופו של דבר. עם אליעזר בן יהודה או בלעדיו. אם מזרחים היו מקימים את המדינה.
   אפשר לחשוב שהם רעבו ללחם עד שהגיע אדון בן יהודה השחיף.

   התלמוד הבבלי על ידי מי נכתב, על ידי אשכנזים?
   הירושלמי?
   הרמב"ם היה אשכנזי? רש"י?
   משוררי ספרד?
   אפילו בספרות המודרנית העברית יש סופרים רבים ממוצא מזרחי מהשורה הראשונה. ומשוררים. במוסיקה. באמנות.. באמניות הבימה.
   מדהים איך את מנכסת את השיגי התרבו תהעברית לליטאים.

  2. ומי לדעתך, ליטאית יקרה, הוא יושב ראש האקדמיה ללשון העברית?
  3. אני לא חושבת שהתגובות שלי מתפרסמות....

   שכחתי גם לציין שכל מי שהזכרת - רמב"ם רש"י וכ"ו חיו אם איני טועה בספרד, שזה לא בדיוק התרבות ממנה הגיעו יהודי המזרח.
   למקרה שהתגובות הקודמות שלי לא יפורסמו אציין גם שכל מי שהזכרת חי לפני מאות שנים ולא בעידן המודרני. ובמאות השנים האחרונות מדינות ערב כמו גם יהודי ערב חיו בקפאון טוטאלי בכל הקשור לפיתוח או קדמה. אין בהזכרת סופרים מזרחיים בספרות המודרנית משום דוגמא כיוון שמדובר באנשים שחיו שנים רבות במדינת ישראל וקיבלו חינוך שאינו על טהרת הערביות - כיוון שישראל היא מדינה שיש בה גם אשכנזים שתרומתם לחינוך ולפיתוח ברורה ושבזכותם ישראל עדיין לא מדינה ערבית.
   ולא, המזרחים לדעתי לא היו מקימים מדינה. לא היה להם הלהט האידאולוגי, כושר ההמצאה והפיתוח והנכונות להקרבה שהיו לאשכנזים שבנו את המדינה.

  4. כן, רש"י היה אשכנזי מטרואה TROYES שבצרפת ולמד תורה בוורמס ומיינץ

   ובלשון היהדות, וורמייזה ומגנצה, שאינן בצפון אפריקה ככל הידוע לי. הוא חי במאה ה 11, לפני גירוש ספרד.

  5. וחוץ ממנו, כל גדולי התורה שכתבו משהו שווה - היו ספרדים. מה זה אומר?! כמה אשכנזים היום מעזים לכתוב פרשנות וחידושים בהיקף ובמהות שכותב הרב עובדיה יוסף? כמה מעזים לחדש? עינינו הרואות איך הציבור האשכנזי הליטאי והחסידי הולך מדחי אל דחי. ההישגים האינטלקטואליים שלהם עומדים ביחס הפוך לשגשוג הכלכלי שלהם.
  6. ליטאית, אז יהודים לא דיברו עברית עד שבן יהודה קם?
  7. רבי שמואל בן יצחק היה צרפתי. נולד וחי בצפון צרפת בטרוייש. הוא למד בישיבת וורמייזא שבאשכנז- באזור שבין צרפת לגרמניה. בתום לימודיו חזר לעיר טרוייש והקים שם ישיבה. זה היה במאה ה-11. רשי לא ממרוקו ולא ממזרח אירופה.
  8. רש"י לא היה אשכנזי! הוא נולד למשפחה שהגיעה מספרד לצרפת......
 43. 203
  אכן, עייפנו מעדתיות.

  אמי כמו רבים מבני דורה ניצולי השואה הגיעה באפס סיכויים לארץ לאחר שגורשה מכאן לקפריסין והוחזרה,. רוססה בדידיטי ונשלחה למקומות רחוקים ליד הגבולות כדי להקים ישובים חדשים במדינה שטרם קמה ולאחר מכן הוקמה ויצאה למלחמת קיום קשה. אימי היתה בת 14 ויתומה חסרת משפחה. לא משהו יוצא דופן באשכנזים שהגיעו אז לארץ. העובדה שהיתה אשכנזיה לא עזרה לה במינוף עצמה כי היא היתה מגלות. משם. מאיפה ששוחטים יהודים.
  למרות זאת היא חילצה עצמה למסלול של בנייה אישית ובנתה לעצמה משפחה, השכלה ומעמד ביניים. לומר שנפטרה מכל משאה מהעבר? לא, הוא צץ ככל שעוברות השנים כי את מה שצרבו בה בארץ מוצאה שונאי יהודים-לעולם אי אפשר למחוק. זה גם עבר לדורות הבאים עם המסר: אהבו את המדינה שלכם ולכו לעבוד קשה.
  בפריפריות שעליהן מקוננת אוה אילוז ועוד מזרחים רבים אחרים כמו: דימונה, ירוחם, באר שבע של אז, בכל חלקי הארץ המרוחקים יושבו יהודים אשכנזים שהבינו שעליהם לעבוד קשה כי זו משימה. הם היו רצוצים בנפשם אבל ידעו שאין להם אופציה אחרת והם היו חלק מהשמן של המערכת הזו.
  זה לא של המזרחים בלבד. זו היתה נחלתם של כולם וכיום אנו גם יודעים שהרנטה מגרמניה לא היתה ביג דיל כי רובה שועבד לבניית המדינה ועד היום יש ניצולי שואה רבים שחיים בעוני קשה כי נגזלה מהם הרנטה שלהם.
  הפילוח של אשכנזים מזרחים הוא בעיני כבר בלתי נסבל. הבכיינות של שלמה מעוז העשיר והקפיטליסט על מר גורלו בגלל מזרחיותו היא חלק ממסע הבכיינות הגנטי של רבים מהאוכלוסיה של יהודים יוצאי ארצות המזרח. חבל שהקבוצה שהניחה את הדיון הזה מאחור והלכה לעתיד והווה ענייניים לא יוצא כנגד הבכיינות הזו.
  ואני כן מבקשת לדעת, בעידן שבו יש כל כך הרבה אנשים ממוצא מעורב-כולל ילדיי שלי, כמה נוכל לשמוע את טיפוח האוי אוי אוי הזה?

  1. Agree 100%
 44. 202
  התחכמות והתעלמות מהעובדה הכי פשוטה שלא נעים להגיד...

  האשכנזים - התערבבו עשרות דורות עם אירופאים.
  המזרחיים - התערבבו עשרות דורות עם ערבים.
  מכל הבחינות, גם גנטית וגם תרבותית.
  אז ההבדל הוא כמו בין גרמניה לסוריה למשל.
  מבטיח שאם המרוקאים שבאו לצרפת ישהו שם 2000 שנה ואז יבואו לארץ הם ישתלבו היטב ויהיו חוד חנית.

 45. 201
  ....המשך (4) גילוי נאות

  המשך

  חוששני פרופ' אילוז שאת חיה באילוזיה.
  מסקנותייך מבוססות על העדר ידע,במקרה הטוב.
  כאשת אקדמיה הייתי מצפה ממך לקרוא כל חומר רלבנטי ולהימנע ממה שעושים המקופחים המקצועיים-מסרבים להסתכל במראה,לראות את משפחותיהם כפי שהגיעו למדינת ישראל.
  רוצה לראות?
  בארכיון הסרטים יש יומני קולנוע מאותן שנים.בהם ניתן לראות את העולים המזרחיים.תוכלי להבין את השוק שקיבלו הקולטים.את כנראה לא הכרת את הפן הזה .

  לקראת סיום סיפור אישי
  ב-1962 הכרתי צעירה יהודה בפריז.
  הסתבר שאביה ברח מבית הוריו בבודפשט בהיותו בן 17.הוא התגייס ללגיון הזרים,נשא לאשה יהודיה מרוקאית ונולדו להם שתי בנות ושני בנים,כל אחד בארץ אחרת לפי תזוזות הלגיון.
  כשקמה המדינה ההורים שלחו חלק מילדיהם לישראל במסגרת עליית הנוער.
  בינתיים האב פרש מהלגיון וקיבל משרה טובה בפריז והילדים עזבו את ישראל ועברו להוריהם בפריז.
  כולם למדו נעשו אקדמאים והסתדרו היטב שם.

  לסיום מציע לך גם לקרוא את סיפרו של איתן כהן:"המרוקאים-הנגטיב של האשכנזים"
  הקיפוח אינו "ריקוד" סולו של האשכנזים.
  לטנגו צריך 2 רוקדים.
  אם לא תסתכלו באומץ בסיפור שלכם,בתרומה שלכם לתוצאה,למה שקורה כאן,למציאות חיינו,דבר טוב לא יצמח כאן.


 46. 200
  ....(3) גילוי נאות......

  המשך


  15.ההשוואות בין מצבם והשגיהם של יהודים שהגרו לצרפת/בלגיה/קנדה ליהודים שעלו לישראל לוקות ברלבנטיות ובסיסי השוואה לקויים.
  א.חשוב להשוות את תקופות היציאה ממרוקו.
  לא הרי תחילת שנות ה-50 לאמצען או שנות ה-60.לא במצב הכלכלי,לא התעסוקתי,לא ההשכלתי.
  מי בדיוק היה אמור ללמד את הילדים העולים,מכל תפוצה?מורים עולים בעצמם שלא יודעים עברית
  ותלמידים שלא יודעים עברית.
  ב.חשוב להתיחס ולהזכיר את נושא השפה.
  בסיסית ברור שיהודי עני בעל מקצוע פשוט כמו צורף,חייט,נגר,רפד לא הגר בתחילת שנות ה-50
  בכוחותיו הוא לצרפ/בלגיה שלא לדבר קנדה.
  אבל יהודי אמיד,סוחר,עו"ד,רואה חשבון שידע היטב צרפתית ואולי כמוך ביקר לא רחת קודם בצרפת
  לא התקשה,עקרונית ומעשית,להגר בכוחותיו לצרפת,להשתלב ולהתקדם.
  מחסום רציני ביותר אחד לפחות נמנע ממנו-ידיעת השפה.
  כמובן שמחסום זה ניצב בפני העולים ממרוקו ורבים מתקשים בעברית עד היום(כמובן בגלל מערכת
  החינוך האשכנזית.מרוקאים ומזרחים בכלל השתלבו,כך או אחרת,בכל חיי המדינה ועדיין רק
  האשכנזים הם המקפחים והמפלים-את הרוסים??את האתיופים,את המזרחים).
  ג.חשוב להדגיש את נושא ההשכלה.
  מה לעשות,יש עובדות.יצחק נבון שהיה מזכירו של ב.ג. סיים את תפקידו ב-1963 עם התפטרות ב.ג.
  נבון התמנה למנהל אגף התרבות במשרד החינוך.
  הסתבר לו שלפי מיפקד אוכלוסין מ-1961 כ-250,000 אלף מבוגרים מגיל 14 ומעלה אינם יודעים
  קרוא וכתוב בשום שפה.
  הוא הקים מנגנון בשיתוף עם צה"ל שנקרא "ביעור הבערות".
  חסרי הידע בכתיבה וקריאה הוזמנו להישתתף במערך הלימודים שנעשו במסגרות שונות,כולל בבתי
  האנשים.
  במיבצע נמשך עד אמצע שנות ה-70.
  זכור לי ראיון בחדשות שנערך עם אשה מקרית מלאכי שסיפרה בגאווה והרבה הנאה וסיפוק כיצד
  שמחה כשיכלה לקרוא את שמות החנויות שהכירה על השלטים,כיצד נהנתה כשיכלה לעזור למי מילדיה
  כשהכינו שעורים.
  לא יעזור לך שום דבר פרופ' אילוז.חלק גדול מאי ידיעת קרוא וכתוב אופייני היה ליהודים דתיים,
  במיוחד אצל הנשים.והתופעה הזו איפייה במיוחד חלק מהנשים המזרחיות.
  מצטט ירון צור בספרו המוזכר דברים שכתב נהוראי מאיר שטרית בסיפרו "אימת החלום":
  "בעיירה גוראמה לא ידע איש את המושג בית ספרובכלל החינוך המודרני מהו.השנה היתה 1945 והיהודים המשיכו לחנך את ילדיהם בצורה הקדומה והמקובלת של לימודים ב"חדר".גם הערבים המשיכו
  בלימודי האיסלם במסגדים בכל כפר וכפר".
  לפי ירון צור במיפקד של 1947 היו בגוראמה כ-300 יהודים.
  ד.חשוב להדגיש את ההבדל הגדול בין מצבה הכולל של צרפת באוכלוסיה,כלכלה,השכלה,אפשרויות תעסוקה לעומת מצבה של מדינת ישראל שזה עתה יצאה ממלחמת קיום בה נהרגו 10% מאוכלוסייתה ורבים אחרים נפצעו,שעסקה בדברים הכי בסיסיים שיכולים להיות כמו קורת גג,לבוש ומזון בסיסי בצנע.

 47. 199
  ......(2) גילוי נאות.......

  המשך


  13.דברים החסרים מאד במאמרך הראשון ובתגובתך לעיל הינו התיחסות לתקופות שונות בחיי המדינה,בהרכב העדתי של העליות, לתרבות שנוצרה כאן ודקויות נוספות.
  למשל-לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה,תשל"ג לוח 4 בשנים 48-51 לא היתה עלייה ממרוקו.
  לעומת זאת היתה עלייה של כ-93,000 יהודים מתוניס,אלג'יר,לוב מצרים ואחרים מאפריקה.
  בשנים 1952-54 עלו ממרוקו סה"כ כ-16,000 יהודים.בשנים אלו עלו סה"כ מצפון אפריקה כ-27,000 יהודים,כולל יהודי מרוקו
  לעומת זאת כותב ד"ר ירון צור שבשנים 1948-49 עלו ממרוקו כ-20000 יהודים,בשנים 1954-56 עלו כ-60,000 ובשנים 1961-64 עלו כ-100,000 יהודים.
  כך או כך,עד 1954 עלו ממרוקו לא יותר מ-20,000 יהודים.
  14.על פי דיווחים של שליחים מהארץ שנשלחו לארגן את היהודים לעלייה ראשי ופרנסי הקהילות הגדולות מילאו את המיכסות שהוקצבו להם במקרים סוציאליים,פושעים וזונות כדי להפחית מהעומס על הקהילה.
  לא לחינם ניתן לעולים ממרוקו הכינוי "מרוקו סכין".
  כילד חוויתי את ההתנהגות האלימה של צעירים מעדות המזרח(לא יכולתי לדעת מאיזו עדה הם) בתור לאוטובוס,בקופת חולים וברחוב

  ....המשך (3)

 48. 198
  (1) גילוי נאות-אני אשכנזי,ממשפחות מייסדים מתחילת המאה ה-20

  פרופ' אילוז-את חיה באילוזיה.
  מדברייך אני נאלץ להסיק שלא קראת את הספר "קהילה קרועה" אותו כתב ד"ר ירון צור(תימני) העוסק ביהודי מרוקו בשנים 1943-1954.
  ספר מרתק,עתיר במידע מבוסס על ארכיונים וספרות מחקרית ודוקומנטרית ענפה.
  1.מספר היהודים במרוקו ב-1947 על פי מיפקד אוכלוסין שנערך שם עמד על כ-240,000 .
  כמעט מחציתם חיו בערים,כשגודל האוכלוסיה נע בין כ-2000 ל-כ-70,000 אלף בקזבלנקה.
  מדובר בכ-12 ערים שגודל אוכלוסיתן הלא יהודית נע מכ-550,000 בקזבלנקה ועד כ-23,000 בווזאן.
  2.כמו בכל מדינה הפריפריה פחות מפותחת מהמרכז.
  3.תהליכי המודרניזציה עוברים בהדרגה מהמרכז לפריפריה.
  4.גם בתוך הערים יש מרכז ופריפריה וזה נכון גם להן.
  5.גאוגרפית מרוקו שוכנת לחוף בים התיכון בצפונה והאוקינוס האטלנטי במערבה.
  6.לבד מקטע קצר בצפון מרוקו אין ערים גדולות לחוף הים התיכון.
  7.התפתחות העיור במרוקו היתה צמודה לחוף האטלנטי מצפון לדרום כשהצפון יותר מפותח תמיד בגל קירבתו לספרד-צרפת-אירופה.
  8.ערי חוף תמיד חשופות לתרבויות זרות ולכן גם לקידמה יותר מאלו הרחוקות מהחוף.
  9.את "חילחול" המודרנה רואים בברור מטבלת רשימת בתי הספר של כי"ח לפי הערים בהם הוקמו ושנות הקמתם וההבחנה בין בתי"ס לבנים /בנות.
  העיר הראשונה בה הוקם בי"ס לבנים היתה תטואן-1862-הקרובה ביותר לאירופה על חוף הים התיכון.
  אחריה טנג'ר הממוקמת קרוב מאד לתטואן אבל על החוף האטלנטי.
  אחריהן פאס השוכנת אמנם בתוך הארץ אבל עדיין צפונית לכל השאר ב-1899;מוגאדור-קזבלנקה-מראכש(בתוך הארץ)-רבאט-מזגאן כולן לחוף האטלנטי עד סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.
  10.תהליך המודרנה מתאפיין בכל הארצות בהגירה פנימית מאזורי פריפריה לערים ובזניחת תעסוקות פשוטות,חקלאיות בעיקר,לטובת תעסוקות "עירוניות".לגבי יהודי מרוקו וחלק מיהודי ארצות ערביות/מוסלמיות אחרות זה יהודים לא כל כך עסקו בחקלאות והם בעיקר עסקו במקצועם רק בערים גדולות יותר תוך שהם משדרגים את רמת ואיכות חייהם ומספקים לילדיהם חינוך/השכלה טובים יותר.
  11.חובה לזכור שבעיקר בערים הגדולות יהודים חיו ברובם בגטאות.
  רק עשירים ומשכילים שהשלטון היה מעוניין ביקרם יכלו לחיות מחוץ למלאח בין המקומיים ו/או בין השליטים הזרים-הצרפתים.
  12.כמו בקרב האוכלוסיה הכללית כך אצל היהודים היתה רמת ההשכלה והידע המקצועי גם אם אצל היהודים ניתן לראות רמה מעט גבוהה יותר.
  רק לסבר את העין-האוניברסיטה המודרנית הראשונה במרוקו הוקמה ב-1957 ברבאט.

  .....המשך (2)

 49. 197
  לא? את לא רוצה את התשובה האמיתית

  האשכנזים הם אלו שהקמו את המדינה תרתי משמע , והביאו את פזורות ישראל באשר הם. וניסו כמייטבם (עם הרבה שגיאות) לתת לעולים מכל הארצות חיים חופשיים .

 50. 196
  ומה עם הילודה?

  מענין שאף אחד, כולל הפרופסור הנכבדה, לא מזכיר את העובדה שרוב המשפחות המזרחיות שהגיעו לארץ היו מרובות ילדים, והמשיכו ללדת ילדים אף שהיה ברור לכל בר דעת שלא יוכלו לגדל אותם בתנאים טובים, או שהדבר יקשה על האם לעבוד ולתרום לפרנסת המשפחה. את זה האשכנזים הפנימו מהר והסתפקו בצאצא אחד או שנים להם יכלו לקנות את המיטב. כולל השכלה

 51. 195
  על העיוורון

  מה שמדהים ברוב התגובות למאמר החד והמדוייק הזה - זו הגזענות שצצה בלי בושה מצדם של אנשים שהם צאצאיו של עם שסבל יותר מכל מגזענות, רדיפה, דעות קדומות ושנאה.
  אין משהו שמחלל יותר את זיכרם של היהודים שהופלו והודרו מתחומים שונים במשך 1000 שנים באירופה בשל מוצאם מאשר התנהגותם של חלק מצאצאיהם שהפכו סוף סוף אדונים לגורלם.
  על העיוורון וגבהות הלב נסלח כי יהודים רחמנים בני רחמנים אנחנו אבל לא נשכח ...
  שאף אחד לא יטעה...
  אנו בניה של הארץ הזו, צאצאיהם של מהגרים יהודים, כמותם אנו נאמנים לתרבות ולמורשת מפוארת וגאים בה ואנחנו לא מתכוונים לתת לאף גזען חשוך לעצור אותנו.

  אנחנו הדור החדש מרגישים את עצמנו כשווים בין שווים ואת חלקנו היחסי בעוגה אנחנו נקבל בזכות ולא בחסד למרות שיש פה מי שבאופן זמני חושב שכולה שלו מטעם מופרך כזה או אחר.
  1. Facts cannot be disproved with opinions

   The fact that 20% of all Nobel prizes are won by Ashkenazi Jews, and 25 - 30% of Puliter prizes, cannot be denied, or "not accepted." Members of the Masai tribe are tall, pigmies are short. It's a fact. Ashkenazi Jews win Nobel prizes; Eastern Jews do not. It's also a fact. On the other hand, Eastern Jews are in many cass may be better merchants or executives. But in the matter of extreme brain work, they simply lag the Ashkenazim-- as do nearly all other people. It is a fact, no matter how unpleasant it is. In fact, the hatred of the successful Ashkenazim by the Eastern Jews is very similar to hatred of smart Jews by non Jews. It's jealousy plain and simple

  2. העדר היכולת האינטלקטואלית מגחיך את קובלנתך

   אתה ממהר להיעלב ולא מצליח להתבטא בבהירות על הסוגיה הנדונה. ההתמקדות ב"כבוד" וב"מגיע לי" - ללא זיקה מוחשית ליכולת אינדיבידואלית - היא בעוכרי המחנה אליו אתה משתייך, מחנה הממורמרים והמקופחים. מוכשרים אותנטיים, כגון שני כהן מטפסים מיד לראש הפירמידה ללא שום קשר למוצאם. בכיינים כמוך, המבוצרים ברגשי הנחיתות שלהם וחסרים ענוה בסיסית, ימשיכו להתלונן עד ימות המשיח, שלא יבוא, אולי בגללם.

  3. לא גזענות ולא דעות קדומות,עובדות-אתם בכיינים סידרתיים ומקופחים גנטית,שאנו משקיעים בחינוך,השכלה,חתירה למצויינות ונתינה אתם משקיעים במיניקור ,פדיקור,עיצוב שיער ורכישת מותגים,בני ,נשוי לבת יוצאי מרוקו,הזדעזע שנתקל בקרובת משפחה של אשתו שרכשה לחתונה,לא שלה,שמלת עור בעלות של 1800 ש"ח,וכשבנה בן ה-11 ביקש ממנה לרשום אותו לחוג כל שהוא היא זיכתה אותו בשלל "ברכות" על היותו חננה שלומד מאשכנזים,זה לא מקרה חריג,זו נורמה אצלכם,תרבות של "שופוני יא נאס",אני מתנחם בתקווה שעוד דור או שניים זה יחלוף לכם.בתי הכלא יתרוקנו מיוצאי צפון אפריקה המאכלסים אותם,משטרת ישראל תתהדר בפחות מרוקאים,תרבות הקמיעות והבאבא בובות על כל מנהגיה הפגאניים תחלוף מהמרחב,ש"ס תתאדה ואתם תמלאו את אלומות ההרצאות באוניברסיטאות.
  4. Alfred שטויות במיץ עגבניות! ומה הקשר בין מחט לתחת, ודי לקשקשת על פרסי הנובל. ראינו ושמענו חלקם ודעותיהם החשוכות. עבדו קשה שלושים שנה [למה כל כך הרבה זמן אם הם כאלה גאונים?] וגילו את האור. יופי. אנחנו גאים בהם ולא מקנאים. די להתפארות. כל "אשכנזי" בינוני מנכס לעצמו את מה שהזוכים בנובל זכו לו. לא נמאס לכם? תתחילו להיות בני אדם לפני לפני הכול!!!!
  5. כל הכבוד לאינטלקטואל המרוקאי הצעיר

   במקום להתייחס לתוכן המופרך של תגובתך אתייחס לאופן בו הגדרת עצמך. אינטלקטואל הוא תואר שאחרים שמכירים אותך אמורים להעניק לך, לא הגדרה עצמית. על סמך מה אתה מגדיר עצמך אינטלקטואל? מדוע לא "גאון הדור"? דווקא ההגדרה המגוחכת מציגה אותך כנאד נפוח. גם מרוקאי אינך, אתה בוודאי יליד הארץ, הכותב וחושב בעברית. גם אני איני מגדירה עצמי כאינטלקטואלית גרמניה, חלילה, למרות תואר הדוקטור שניתן לי על ידי מדרשת פיינברג ולמרות שהורי ילידי גרמניה. על הגדרתך כצעיר לא אחלוק. בתקווה שעוד תתבגר.
   ואגב מרוקו. הבוקר קראתי בחדשות על הפגנה של 300 נשים מרוקאיות בראבאט הבירה נגד החוק המחייב אשה שנאנסה להנשא לאנס. אמינה פילאלי, שנאנסה בהיותה בת 15 והושאה בעול כורחה לתוקף, התאבדה שנה לאחר הנישואים הכפויים בשל התעללות בועלה. האם כ"מרוקאי" יש לך מושג על דיכוי הנשים ב"מולדתך" ובכלל במה שקורה שם? מוטב להתנער מהר מהתוית העדתית. ולסיפור
   http://au.news.yahoo.com/world/a/-/world/13197985/forced-marriage-suicide-morocco-protest

  6. למגיב בניסיון רביעי- התגובה שלך לא עניינית אלא קנטרנית ואישית ומוכיחה את טענותיה של פרופ' אילוז.
 52. 194
  **ההיסטוריה של יהדות המזרח לא מתאימה לנרטיב הקרבן. כל סיפור ההיסטוריה של יהדות אירופה נלמד במערכת החינוך תוך הדגשת העבר המפואר, וזאת כדי שהתלמידים יזדעזעו שבעתיים כשיגיעו לקליימקס – השואה וההשמדה. העם היושב בציון צריך לפמפם לעצמו את תודעת הקרבן כבר מינקות, כדי שיוכל להצדיק בפני עצמו את עוולותיו המוסריות. ההיסטוריה של יהדות המזרח, מה לעשות, פשוט לא כל כך תורמת לבניית הסיפור הזה.
 53. 193
  פרופ' אילוז היקרה, את באמת כדי כך נאיבית? מה את בכלל מתכתבת עם חבורת הגזענים, הבורים והמכחישים הללו. מקווה שאת לא הולכת על מאמר שלישי. זה יהיה ממש פתטי. אין שום בסיס לנהל איתם דיון. הם בכלל לא מסוגלים לקרוא או להבין את המאמרים שלך. התגובות שלהם הם רפלקס מותנה ונכתבים בהקלדה עיוורת, ולא במובן הטכני. אותן התגובות תמיד. שוב ושוב, עשרות ומאות פעמים, אם רק ניתנת להם ההזדמנות. הם מחכים ומצפים יום יום בצימאון שלא ניתן להרוות למאמרים מהסוג הזה. בסלנג האינטרנטי הם נקראים "טרולים". והכלל הידוע לגביהם הוא "אל תאכיל את הטרול"
 54. 192
  אל תדאגי, כפרה - הכל יהיה שלכם בקרוב, ואתם לא תדעו מה לעשות

  פרופסורית נכבדה בואי נעשה ניסוי מחשבתי. כל האשכנזים שחיים היום בישראל, ומתחת לגיל 30 יעזבו את מדינת ישראל לחיים במקום אחר.
  אחרי החאפלה שיוצאי עדות אפריקה יעשה במשך חודש, מה תעשו בבוקר שאחרי? מי יעבוד בהי טק? מי ישלם ביטוח לאומי? מי ישלם מס הכנסה?
  נו פרופסור, האם יש לך תשובה שאינה סיפור דימיוני?
  שיהיה לך ולכל הכפרוש והממוש בכיף, קחו את המדינה ושיתקע לכם בגרון

  1. לעוגי המפלצת 00:18-כדור הארץ קורא לך! את ממש חיה בסרט ומציות מדומה משלך. כאילו שאין רבים מאוד בין המזרחיים שעובדים בהייטק כמו בכל תחום אחר, והם לא משלמים מיסים וביטוח לאומי. תגידי את באמת בורה ונבערת או רק מיתממת?
 55. 191
  אוה, את עפה על עצמך
 56. 190
  אף אחד כאן לא התייחס לטענה המרכזית של אווה אילוז

  היא אומרת שמבלי קשר לנתוני הפתיחה חברה שמכבדת את עצמה זקוקה למערכת חינוך שתוכל לצמצם פערים ולתת לילדים ממשפחות בעלי רקע שנונה הזדמנות שווה. זה משהו שהחברה הישראלית נכשלת בו כבר ארבעה דורות.

 57. 189
  כולם נוטים לשכח שאת התשתיות בארץ ירשנו מהמנדט הבריטי!

  לעולם לא היתה צומחת פה מדינה מודרנית ללא המנדט הבריטי. אני שייך למיעוט שחי הישראל שטען וממשיך לטעון עד עצם היום הזה שיהודים לא מסוגלים לנהל מדינה. אני מלא צער על כך שהמנדט הבריטי על ארץ ישראל הסתיים. הבריטים בנו מדינות נפלאות ומושגשות כמו אוסטרליה וקנדה שכיום משכלים ישראלים צעירים נלחמים קשה על מנת לזכות לאשרות הגירה. הרבה מהדור הצעיר של יהודים יוצאי מרכז אירופה מוציאים דרכונים אירופאים. יצא לי לפגוש רבים מהם בברלין, לונדון, פריז וסטוקהולם. לפחות הם חלצו עצמם מהתופת המתהווה כאן. הויקוח כאן רק מוכיח את התאוריה שיהדות היא דת ולא לאום. אין שום דבר משותף בן יהודי מברלין ליהודי מקזבלנקה ועוד דבר לסיום : אני מהאנשים שמאמנים שלא ניתן לשנות מנטליות כי זה דורש תהליך של שיחבור מחדש שלא ניתן לביצוע. ישראל לא היית מעולם דמוקטיה מערבית והיא במהרה תגשלוש להיות מדינה הדומה לשכנותיה. לא ארצה שנכדי יחיו במדינה שממחכה להם גאן בעוד שלושים שנה. לכו כולם ללא מהכלל צוידו בדרכונים זרים.

 58. 188
  הבהרה. בתגובתי עמדתי על כך שהמזרחים בחרו שלא לרכוש השכלה מהטעם שהתפיסה השלטת באותה תקופה היתה לראות בהשכלה אמצעי לחינוך מחדש ושיחרור מהמסורת, דבר שיהודי המזרח לא יכלו להסכין עימו. אדגיש , איך בדברי אלה כדי להביע כל עמדה שיפוטית כלפי בחירה זו שהינה ערכית ולגיטימית. עם זאת דווקא בשל התיזה שהצעתי אין מקום כיום לטענות היסטוריות כלפי האליטה האשכנזית או צאצאיה. חשוב מכך לאור דברי לעיל , תתכבד הפרופ' הנכבדה ותציע משנה סדורה (ולא גיבובי דברים מסוג "חגגתי חינה והקשבתי לשוברט") ברורה וקוהרנטית כיצד לדעתה ניתן וראוי לשלב השכלה עם שמירה על מסורות שונות ולא פחות חשוב מאילו מסורות מזרחיות הגיעה העת להיפטר (המאגיה, אמונה בקדושים, סגידה לרבנים, היחס לנשים ועוד). הדיבור על הקמת מפלגה הוא בריחה (נוספת) מהעיסוק האמיתי בסוגיה שלדעתי היא החשובה מכל קרי כיצד ניתן לשלב בין השכלה ואוריינות ומסורת ומאילו מסורות ניתן וכדאי להיפטר. ההצעה להקמתה של עוד מפלגה יותר משיש בה מענה אמיתי מעידה על רפיסות ועצלות אינטלקטואלית.
 59. 187
  סיפור יפה מקורי ויצירתי מאת אדם שמעוניין להמשיך לבכות ולהתייפח במקום לעסוק בענייני השעה ובנושאים מועילים. נשאלת השאלה - מדוע הבחירה הזו של אילוז????
 60. 186
  כל הכבוד, מאמר מעולה!
 61. 185
  המצחיק הוא שזאת היתה המציאות בתחילת העליה האשכנזית

  הספרדים הותיקים של ירושלים ראו בהם בורים חסרי תרבות ותחכום..

 62. 184
  אספר לך מה היטה אילו פשוט לא היה,אתם ,יוצאי מדינות ערב,לא מסוגלים לנהל רשות מקומית כמו נשר,אור עקיבא,ירוחם,אתם נגועים במנטאליות הערבית,וכל מה שהיה אילו...היה רקוב ומוזנח כמו כל דבר בו אתם נוגעים,הקמנו מדינה לתפארת ואתם הרסתם כל חלקה טובה בה.
 63. 183
  אבל המזרחיים הגעו הינה קודם!

  הי,
  מה לעשות אלו עובדות היסטוריות!

 64. 182
  אין ספק שהאינטגרציה ניבלמת ע"י מיפלגות כמו ש"ס, שמתרתן להנציח את הבורות והכיתתיות אצל עדות המיזרח ושישמעו לרבבודיה, וזאת בכדי שיהיה להם ציבור בוחרים תמיד. וכך ישמרו את הכח. מיניין למיזרחים תיחכום כזה? הם פשוט העתיקו את המודל מהחרדים האשכנזים. אכשיו הבנתם למה ההנהגה החרדית דואגת לבידול חבריה?

  הביבונים גם הם מסייעים לש"ס לחרדים ולמיתנחלים לגזול ולהיתעצם, וזאת מאחר שהללו באופן טיבעי ימליכו מלך ביבון ימני ולא מיפלגת מרכז-שמאל.

 65. 181
  Steel guns and germs

  The book Steel Guns and Germs tries to answer a similar questions why the white man got the goods and dominated the world before others did, this question was raised by the Papua New Guinea president while strolling with the author on the papuan beach. The answer I found was quite astonishing , it was simply a matter of climate, the harder the environment was the more technologically sophisticated you needed to be in order to survive and amazingly that makes sense with regards to the alia of the Sephardic jews .
  in my opinion the problem that every immigrant has in the world is always the language gap so the first generation is always doomed, the core problem with the second generation in Israel is that the system intervened with the immigration process too much putting the people in segregated communities trying to turn them into the new israelis. this process did not happen in other countries that the immigration process has a natural process which is probably much more stressful compared to Israel.
  I know it is hard to grasp but my view is that the the immigrant in Israel had it too easy and safe for them and therefor did not make the extra mile to survive and thrive and that is why they are stuck even till today. when the going gets hard the hard get's going, it is the natural step in evolution.
  this same mistake was done with the Ethiopians while israel is rich and modern and still the same problems and phenomena . This community had millions poured on them and still they feel that they are mistreated and ignored, the simple fact is that they had it too easy.

 66. 180
  מזרחיות

  אני סמוך ובטוח שכל זמן שתשלוט כאן אורינטציה מזרח אירופאית, קרי ברק ביבי ליברמן ושות, אפשר להמשיך לשרון רפול פרס וכן הלאה you name them נמשיך לאחוז בחרב.כאשר מזרחי יחזיק במושכות הגישה ,סביר להניח תהיה שונה וחבל שלא כך.

  1. האוריינטציה המזרח אירופאית הזאת תוביל את מדינת ישראל למלחמה רעה ומיותרת באיראן, תחרב את ישראל, ותביא לחורבן בית שלישי.
 67. 179
  רובים, חיידקים ופלדה של ג'ארד דיימונד

  לדעתי ספר מעולה שנותן נקודות לחשוב עליהם למי שמתענין בדנמיקה של החברה האנושית.בכמה רמות הרבה יותר מעמיק ומענין מהמאמר חסר הפרספקטיבה והצר, מעציב שזה מה שפרפ באוניברסטה מוציאה תחת ידיה.

 68. 178
  המסקנה יפה

  ואין סיבה לתת לעובדות להרוס תאוריה יפה.
  רק להבא אולי כדאי לא לתת רשימה של אינטלקטואלים מזרחיים פסקה אחרי שטוענים שאין כאלה. אולי כדאי להתייחס לעובדה ששליש מהאוכלסיה האפרו-אמריקאית עוברת במתקני כליאה, ואולי כדאי להתייחס לתפקידה של הדת כמעכבת ההשתלבות תרבותית וכלכלית.

  בכל מקרה הסיפור יפה והמסקנה יפה, ואת הנתונים הסותרים עדיף פשוט לא להציג.
  הסתכלות קדימה זה דבר נפלא וחיובי, חיפוש אשמים תמיד מוביל לזה שאפשר להצביע לכל כיוון ולא ללכת לשום מקום.

 69. 177
  הסאב טקסט שעולה מהמאמר כאילו התנגדות הערבים לציונות ומלחמת העצמאות הם תוצאה של פער תרבותי בין האשכנזים ה"מערביים" למרחב הערבי, ולא תוצאה של סכסוך לאומי - מרתיחה, מעוותת ומקוממת ועושה עוול גדול לכולנו
  1. הצורך הכפייתי להיבדל מהערבים, מחזותם, תרבותם ומחוותיהם גרם לנוירוזה חברתית אצל בני העדות

   הכיפה על הראש הפכה לסממן חיוני, לכיפת ברזל כדי לייצר חציצה מוחצנת, מוחשת, בינם לבין המיעוט הערבי. זו גם הסיבה לתוקפנות האיומה כלפי הערבי שמוצאה ביראה מן הדמיון, פרי מאות שנים של חיים בצוותא ככת יהודית, בני חסות, בעולם המוסלמי המדיאבלי שבראשית התפוררותו המאוחרת אנו חוזים רק עתה. לא קמו עדיין אינטלקטואלים בעלי שיעור קומה מבין עולי המזרח שיתמודדו בביקורתיות עם הפגמים המובנים של החברה המזרחית. כנראה שאנשים חריפים שצמחו מתוכם לאקדמיה ולמנהל ולאמנויות מואסים בהם ומתרחקים מהם במהירות האור ומתמוססים חברתית ומשפחתית בחברה החילונית, הכללית, כלומר האשכנזית בערכיה. חבל.

 70. 176
  כמו רבים מחבריה באקדמיה-אילוז תופרת תיזה ומלבישה אותה בכוח על חפים

  מפשע.בסופו של דבר משאירה אילוז טעם מר בפה- היא לא חושבת שכל מזרחי בארץ יכול להצליח כמוה. היא הרי עשתה זאת בכוחות עצמה... והם?? הם זקוקים לסעד.לא יזיק לגברת לערוך בדק בית רציני לגבי תפישת האותנטיות שלה.

 71. 175
  עוד משהו-הערה לבוזגלו

  אתה אוויל. גם אם אתה מעריך רק פרסי נובל הרי הזכייה של ישראלים אשכנזיים בפרסי נובל היא גבוהה באופן לא פרופורציונאלי לגודלם באוכלוסייה המקומית והעולמית. מעבר לכך, לא שזה אומר לך חצי דבר אבל גם המון אמנים חשובים הגיעו לישראל מאירופה וביניהם מלחינים כמו פאול בן חיים ואנשי תיאטרון וספרות גדולים. העובדה שאתה מתייחס לדברים טכנים רק מראה את הדלות התרבותית שלך.

 72. 174
  פרופ' אוה: שימי לב: רק המזרחי העורק מהמזרח; תרבותית; למערב משיג הישגים

  כל השאר נידונים לשקיעה. ואילו היהודי המערבי יש לו יתרון א-פריורי משום שתרבות המודרנה היא תרבותו. כך לפחות היה עד שבן גוריון השליט את השפה העברית והצמית את האידיש ואת הגרמנית והצמיח אותנו - הבורים למחצה האשכנזים אשר בניגוד לך לא שולטים בשום שפה אירופית.

  1. כולנו אכלנו אותה!
 73. 173
  כל אחיזתם של הציונים הכוזרים במדינת ישראל היא בזכות היהודים השמיים העבריים הספרדים

  ליהדות מזרח אירופה הכוזרית בני יפת אין כל זכות היסטורית משל עצמם בארץ ישראל, משום שהם אינם בני אברהם יצחק ויעקב.

 74. 172
  הזוי ברמות!!!

  הכותב הזוי ברמות -
  אם עדות המזרח היו מקימים את המדינה - לא היה שלום עם הערבים אלא היה ג'נוסייד של הערבים כמו שהעלאווים עושים לסורים הסונים וכמו שהנוצרים בלבנון עשו לפלסטינים וכמו שסדאם עשה לשיעים ולכורדים.

 75. 171
  תרבות חברתית מתאימה לאזור

  אם היו מגיעים קודם היו מביאים עמם תרבות חברתית המתאימה לאזור. סטייל לוב, אחד ראיס היתר דייגים. אבל אל דאגה הגיאוגרפיה תביא אותנו לנקודה הזו אם נרצה או לא. המחשבה תחליף עצמה ברגשיות דתית. בהצלחה שיהיה לנו...

 76. 170
  ניתוח אמיתי של הבעיה לא יכול להישען על זעם או "כעס" [ראה מאמרה הנאה של פרופ' אילוז על פון קלייסט]

  א. יש להכיר בנחיתות האינטלקטואלית של המזרח בכללותו - כדי להתקדם הלאה.
  ב. יש להחליט אם מדובר ב"טבע" או בתופעה חברתית, ברת-תיקון.
  ג. יש לתהות מהם האמצעים הכי יעילים לקדם פרטים אינטליגנטיים באוכלוסיות חלשות ולסייע להם להשתלב בחברה ובתרבות. בש"ס הבינו את היתרון שבחיקוי יהודי מערב אירופה, אפילו בסגנון הלבוש! חבל שטרם הסתגלה המנהיגות ליושר של האדמורים האשכנזיים ונציגיה בחסות שב"ס.

 77. 169
  המסקנה מהמאמר היא שהמזרחיים הם סוג של אנשים רפי שכל שלא הצליחו להתקדם בגלל הזנחה מצד הממסד האשכנזי...כלומר ההשכלה שהצליחו להשיג יהודי רוסיה למרות האנטישמיות והגבלת קבלת יהודים לאוניברסיטאות, וההשכלה שהצליחו להשיג הבנים של המהגרים היהודים חסרי ההשכלה שהגיעו ממזרח אירופה לארה"ב בתחילת המאה ה-20 הן השגים שרק ציבור שאינו מזרחי מסוגל להשיג.... המזרחים לעומתם זקוקים לטיפוח ממסדי כדי להתקדם...אם זו גזענות, מה כן?
  1. יהודי רוסיה למדו על חשבון המדינה. ותפסיק לבלבל את המוח על הנומרסו קלאוזוס. זה לא היה תמיד- ולא לכל מקום ובכל תחום.

   אפשר לחשוב שהיהודים קיבלו את ההשכלה שלהם מהאוויר ולא במוסדות מסודרים.

  2. יהודי רוסיה שהיו תלמידים מצטיינים בתיכון היו צריכים להתאמץ הרבה יותר כדי לעבור את המכסה שהוטלה על יהודים בקבלה לאוניברסיטה... יתרה מזאת, ילד רוסי שמשפחתו עלתה לפני 20 שנה וגדל בבאר שבע או אשדוד הלך לאותו בית ספר של ילד שסבא שלו עלה ממרוקו... ועדין אם תשווה את ממצע הבגרויות...ומכאן אחוז הסטונדטים השונה בין שתי האוכלוסיות...
  3. גם בארץ הם למדו/לומדים על חשבון המדינה
  4. גם פה אתה חוטא בהכללה: לא כולם. לא כל הזמן. לא לכל פקולטה.
  5. וקשישיהם מהעלייה הרוסית מקבלים קצבת זקנה כפולה מכל אזרח ותיק אחר במדינה, אחרי הסכם בין ביבי לעיווט. כאילו מה קורה פה, ולמה ומדוע?
 78. 168
  It wouldn't matter. The Ashkenazi Jews would STILL win 25% of ALL Nobel prizes
 79. 167
  משעשע

  בראיון לאמנון לוי מספר שלומי לחייאני כיצד סבתו סיפרה לו על מוצאם הגאה כשהיא מתבדחת על חשבונו של יצחק רבין ז"ל שהגיע מהכפר בפולין. כשאת מדברת על יוצאי מרוקו שידעו אמנות ומוזיקה, את מתכוונת לכך שהיה להם מנוי לפילהרמונית של מרקש או שהם ערכו רפרודוקציות למונה? סבי שהגיע מכפר קטן בפרוסיה הוריש לי ספריה שלמה של תרבות המערב. הסבא שלי הוא גם סבם של הפרופסורים אומן וצ'חנובר. (ושל מנדל ון וכו') תעשי שירות גדול יותר לעדתך אם תגלי, תיצרי ותחקרי דברים מועילים במקום לאונן אינטלקטואלית.

  1. אוי כמה שראתה צודק
 80. 166
  1.ארוך מדי 2. לא מדויק בלשון המעטה

  אילולא ראיתי למטה חתימה של פרופסורית, הייתי פוטר במילה אחת של כלום. אבל מאחר ואמרת שאת מתיחסת לתגובות. אגיב.
  מעבר לאורך המעייף, לגופו של ענין, אכן נכון שבניגוד לצרפת, המדינה לא נתנה הרבה משאבים לחינוך עולי המזרח בשנות ה-50. מסיבה פשוטה: מאה אלף יהודים שהגיעו לצרפת נפלו על כתפיהם של 50 מליון צרפתים שהספיקו להתאושש מהמלחמה. לעומת צרפת,-- 2 מליון העולים שהגיעו באותה תקופה לארץ נפלו על כתפיהם של 600 אלף יהודים מותשים ממלחמה, שאיבדו 6000 צעירים+30000 פצועים שהעיקו על המשק. אותם 600 אלף גם הם היו דור ראשון של מתנחלים שעדין, עקב מלחמת העולם והמשבר העולמי של שנות ה28-32 לא בנו תשתית כלכלית. החינוך הטוב שקיבלו צעירי האשכנזים בא קודם כל מבית, היתה כבר מסורת של חינוך וכל מחנך טוב נשאב אוטומטית למחנהו שלו.
  =
  אני חייב להזכיר את לובה אליאב, וכל מעשיו הרי הם כתובים בויקיפדיה.
  =
  התרבות של האשכנזים היתה מבוססת על תנועת ההשכלה, הסבת הגב לדת ופניה לעבר המדע, בעוד שתנועת ההשכלה פסחה על יהדות צפון אפריקה. (להוציא שכבה מאוד דקה)
  =
  לא אוסיף, אלא רק זאת: תעשי רשימה של היהודים האשכנזים מקבלי פרס נובל ושל אחרים שתפסו מקומות בכירים בתרבות, במדע ובכלכלה במשך כל המאה ה-20, בלי קשר לישראליותם, ובמקביל תעשי רשימה דומה של יהודי המזרח.
  =
  אינני יודע מה תחום ההתמחות שלך, אבל אם זו הסטוריה את בוודאי יודעת איך היתה התרבות הערבית בכלל מול התרבות האירופית בכלל לפני 1000 שנים ואיך היא היתה לפני 100 שנים. דברים משתנים, גם היהודים שחיו בסביבה הושפעו.
  =
  צר לי על אותם יהודים מזרחיים שהצליחו לטפס בדור האחרון, עשו זאת כמעט רק בפוליטיקה, ובצבא (שגם הוא לא בדיוק מדע מדויק) והרבה מהם לכלכו כשהם מחפשים קיצורי דרך, כשהם מתנהגים כעבד שנעשה נשיא. ולא אכתוב כאן שמות. שבוע טוב

  1. הנאום של ק.; המשקפת ההפוכה של פ. פגעו לא רק בתדמית אלא גם בהרתעה
  2. כל העכברים יצאו מחוריהם שלהם כדי לחפש את הגבינה
  3. רציתי להגיב על דבריך, אבל הסיפא שלך הרסה את הכול. לא יכולת להתאפק ולא להשפריץ את הרעל.... גזענות? דעות קדומות? סתם שנאה? לך הפתרונים.
 81. 165
  גם אם האמת תבוא ותתיישב לאשכנזי על הפרצוף

  הוא ימשיך להתכחש אליה

  1. כמה נכון. לוי שטראוס היה ספרדי; פרויד? ספרדי. איינשטיין? מתוניס

   מתי יבינו אחינו האשכנזים שהם באו מתרבות א-היסטורית, הנעה על צירה; מארצות שהזמן חג בהן על צירו ולא נע קדימה או אחורה; מחברה קפואה בזמן. ואילו ארצות המזרח פיתחו מוסיקה קונטרפונקטית כבר במאה השבע עשרה; הציירים והפסלים הגדולים של הרנסאנס - כולם באו מארצות המגרב

  2. יאללה, יאללה. לכי לישון. אין שני דברים רחוקים יותר כמו יהודים פרימטיביים מפולין ורומניה ומאלברט איינשטיין או פרויד.

   ותפסיקו לקחת קרדיט על כל הישג של אזרח ממוצא יהודי - שחי ויוצר במדינה שהיא מעצמה מדעית כמו ארה"ב או גרמניה וצרפת.

   ועוד דבר:
   יהודים מזרחים היו מיליון.
   יהודים אשכנזים היו 15 מיליון באותו הזמן, לפני השואה.

   ואני לא ראיתי את יהודי מזרח אירופה זוכים בפרסים רבים. למעשה- כמעט ולא זכו. רק יהודים מתבוללים.

 82. 164
  מה היה קורה אם האתיופים היו מגיעים קודם?הם לא היו מופלים ע"י המזרחים

  מה היה קורה אם האתיופים היו מגיעים קודם?הם לא היו מופלים ע"י המזרחים

 83. 163
  הסברים אלטרנטיביים

  הפרופסור אילוז מציגה תסריטים דמיוניים והסברים תיאורטיים לתופעות. ברוח השיוויון והפוסט-מודרניזם, שבה כל דעה שווה לאחרת אשתדל להציג לה תגובה:

  אם התסריט ה"הו-כה-מחוכם" שהיא מציגה היה מתקיים במציאות, מדינת ישראל לא הייתה קיימת היום. התמיכה החיצונית (ובעיקר האמריקאית) שקיבלה מדינת ישראל בשנותיה הראשונות נבעה גם מסוג התרבות שהמדינה בחרה לאמץ לעצמה. בנוסף, אם הגברת אילוז מדמיינת לעצמה שמדינה שהייתה מוקמת על ידי יוצאי עדות המזרח באותה תקופה הייתה יכולה להיות דמוקרטיה, נראה שהיא לא מסוגלת להסתכל על המציאות (אם הגברת תוכל להציג לי דמוקרטיה ערבית אחת, אשמח לשמוע על כך). בקיצור, ההטיה האשכנזית של התרבות בארץ איפשרה לה להתקיים בכלל, אז בואו נרגיע. והערה לגברת אילוז, אם עושים ניסוי תיאורטי בהיסטוריה אלטרנטיבית, ראוי לעשות אותו עד הסוף (כי אנחנו יודעים לאיזה סוג של חיה מראים חצי עבודה).

  שנית, אם אנחנו כבר עוסקים בכל מיני הסברים תיאורטיים שמאפשרים לתת תירוצים לאי הצלחתה של קבוצה כזאת או אחרת, אפשר הרי להציג כל תיאוריה שרוצים. מדוע האשכנזים שהגיעו לארה"ב הצליחו הרבה יותר מאשכנזים שעלו לארץ, שואלת פרופסור אילוז. ובכן הסבר אפשרי אחד הוא שהאשכנזים שהגיעו לארץ היו עסוקים בלבנות מדינה, במקום בלבנות עסק של מתפרות, או הוצאה לאור או מה שלא יהיה. אדם ציני היה עשוי אפילו לומר שהאשכנזים שבאו לארץ נאלצו לשאת על עצמם את עול המזרחים חסרי החינוך שהגיעו מהרי האטלס (ניסוח שלה), ולכן לא הגיעו לרמת ההצלחה של אחיהם בניכר.

  רואים איזה פשוט זה לנסח תיאוריה גזענית שמאשימה קבוצה כלשהי בחוסר הצלחתה של קבוצה אחרת? היהודים המזרחים בא"י לא הצליחו (יחסית לאחיהם בניכר) כי המוסד האשכנזי דיכא אותם והאשכנזים בארץ לא הצליחו (יחסית לאחיהם בניכר) כי נאלצו לסחוב את משקלם של המזרחים חסרי התרבות. זה ממש כיף להאשים קבוצות אחרות בחוליים של קבוצתך שלך. אני חושב שעם ישראל צריך להפוך את זה לספורט לאומי (אם כי במקרה כזה יש צורך באפליה מתקנת, כי המזרחיסטים המקצועיים כבר אלופים בזה, והם עשויים להדיר את האשכנזים.)

  1. עוד מוח אשכנזי מבריק שלא מודע למלכודת שטמנה לו פרופ' אילוז. אם היינו בדיון בקיימברידג' במועדון הדיביידטינג, זו בדיוק הנקודה שהקהל היה נגד בראשו ברחמים ותיעוב כלפיך ומתייחס אליך כאל בור, אידיוט או מורון שאינו ראוי אלא לרחמים

   עוד לא הבנת את האלגוריה? זה משל. זו מראה שמוצבת בפניך ומראה לך את כשלי החשיבה שלך. את ההנחות המוטעות שלך.

   ומה התגובה שלך? אם המזרחים היו מקימים את המדינה, היא לא היתה נראית כמו שהיא נראית.

   ואללה?!

   ואולי אם המזרחים היו מקימים את המדינה, הם לא היו מגרשים מכאן מאות אלפי פלשתינים, והיה לנו היום שלום ופדרציה עם ירדן ומצרים או סוריה למשל?
   חשבת על זה?
   אולי היינו חוסכים סכסוך דמים יקר שאין רואים את סופו והוא הול ומסלים?
   אולי הפלשתינים והיהודים היו מקימים יחד מדינה לתפארת סינגפור קטנה שהיתה משגשגת?

   יש רק מודל אחד להצלחה?

   וארה"ב, אתה חושב שהיא נותנת לך תמיכה וכסף בגלל העיניים היפות או העור הבהיר שלך? המדינה בתחילת דרכה היתה בכלל קומוניסטית או סוציאליסטית מפגרת. מדינה באמריקה תיעבה בכל עומק נשמתה. הכלכלה היתה מושחתת מתוכננת וריכוזית.
   מי אמר שמזרחים היו בונים כלכלה עלובה כזאת כמו שהיתה עד שנות השבעים? אולי הם היו בונים כלכלה מודרנית ומתקדמת - עם שוק חופשי, תחרות וכו' שהיתה מגיעה מהר יותר לרשימת המדינות המפותחות?

   אתה לוקח את המציאות וחושב שהיא המודל היחידי. זהו כשל לוגי שמעיד על חשיבה מוגבלת ומיסטית. ועל ניתוק מהמציאות.

   תתבגר.

  2. לסטטיסטיקאי היקר

   בתור אחד שדווקא יצא לו להשתתף במועדון דיונים (אם כי לא בקיימברידג') ואפילו לנצח, הרשה לי להגיב לדבריך.

   כאשר מציגים תסריט דמיוני, הוא מוכרח להיות מבוסס על משהו ולעמוד באיזשהו מבחן של סבירות. אתה מוזמן לדמיין יחד עם פרופסור אילוז איזושהי מדינה דמיונית שבה היינו חיים בפדרציה נהדרת עם שכנינו, אבל הקורא הסביר לא יקנה את זה, בדיוק כמו שקורא סביר לא יקנה את הרעיון שקומומניזם הוא הדרך הטובה ביותר לחיות ושהעולם צריך להיות מדינה קומוניסטית אחת.

   לא הייתה שום אפשרות להקים פדרציה עם שכנינו (דבר שלא משנה בכלל את העובדה שמבחינתי ההתנחלויות הן פשע ועלינו לפרקן ולצאת מן השטחים מיד ואף להעניק לעם הפלסטיני פיצוי כספי - יש בזה גם מן הצדק וגם מן השכל)

   לגבי הערת "העיניים היפות או העור הבהיר שלך", הרשה לי לומר לך שאתה מפספס את הנקודה, השאלה היא תרבותית - היהודים הערבים ("עדות המזרח") היו "אחר" שונה מדי, והם לא היו זוכים בתמיכה אמריקנית (וייתכן שאף לא היו מסוגלים לבקש תמיכה שכזו). לכן התסריט שאני מציג הוא רלוונטי.

   אתה יכול להעלות תיאוריות עד מחר על "מודלים להצלחה" אבל אני מתערב איתך על מה שלא תרצה שאתה מעדיף לחיות במדינת ישראל המערבית על פני כל אחת מארצות ערב אפילו אם לא היית צריך לסבול בה בגלל היותך יהודי.

   אם אתה רוצה לדמיין לעצמך שהיהודים הערבים היו בונים כלכלה שהייתה שונה באופן מהותי מהכלכלה המוסלמית-הערבית (ואני לא מדבר על זו שמושתת על הנפט שאין כאן), אז אתה שוב מוזמן לזה, אבל זה לא נושא לדיון רציני.

   והערה אחרונה, באמת שאין צורך לקלל אותי, זה רק מחליש את טיעוניך. אני מאחל לך יום טוב ומקווה שתשקול בכובד ראש את דברי.

 84. 162
  האםספרדי אם עש הפלייה

  כתבה חשובה. אני מסודר. תפקיד טוב. אין הפלייה. יש גזענות ומלא דעות קדומות. הציבור הספרדי עשה קפיצת דרך משמעותית. זה מלחיץ את השאר. עדין יש גזענות מובנית. בעיקר בטלויזיה. פרסומות, מנחים וכד. קשה עדין לרבים שספרדי יהיה בפרסומות, למעט של ניקיון ובנייה, כי אנחנו אומה שחייה מסטראוטיפים

 85. 161
  צרפת יש רק אחת -

  אנחנו לעומת זה נמצאים במקום אחר. לא פספסנו את ההזדמנות להיות צרפת, מעולם לא הייתה הזדמנות כזאת לפספס ולעולם גם לא תהיה. אז מה זה אומר? האם ביטון בעל השווארמיה מבאר שבע היה רוצה להתחלף עם ביטון האינטלקטואל מפריז? האם הוא צריך לרצות להתחלף איתו? האם הוא מתחרט שהגיע לבאר שבע ולא לפריז? מתבייש על היותו ישראלי מצוי? צריך להתבייש? לא יודע, אולי, אין לי מושג, בכל אופן לא נראה לי שהסיפור שמסופר בכתבה נזקק לנקודת המבט שלו וחבל.
  אנחנו פחות תלויים באינטלקטואלים מאשר הצרפתים. אנחנו פחות אוהבים אותם, פחות סומכים עליהם. אלוהים יודע שיש לנו סיבות טובות. ומי שרוצה לשנות את המצב הזה צריך להתחיל לחשוב מחדש על מה זה אומר להיות אינטלקטואל, בבאר שבע ולא בפריז.

 86. 160
  מפלגת ש"ס דוחפת את המזרחים לחינוך התורני לנחשלות,בערות,טפילות,פיגור,עוני ואח"כ מתפלאים איך זה שיש פחות ופחות יצוג באקדמיהלמזרחיים,מה שגורם

  לצדקנים,הצבועים והמתחסדים הללו להוציא את השד העדתי ולצווח מפלים את המזרחים..........

  1. אתה באמת חשוב שכללללללללללל המזרחיים הם שפוטים של שס?
 87. 159
  אם המזרחים היו מגיעים קודם..

  זה לעולם לא היה קורה כי הם לא היו מסוגלים להזיז את התחת שלהם ממדינות המקור שלהם.. יותר מדי קשה.. יותר מדי עבודה.. יותר מדי חם.. ובשביל מה? עשר שקל בשעה? עזבי, עדיף לי להישאר בבית

 88. 158
  מה קרה שהמיזרחים לא באו קודם ? למה אם כך דוקא האשכנזים הם שהיו קודמים לבוא ? זים

  קודם כל, גב' אילוז, לא כל כך מובן מה את מנסה להגיד או להוכיח. שנית, זה שהאשכנזים הגיעו קודם, לא ממש מדויק.
  כאשר המשפחה שלי הגיעה מתימן בסוף המאה ה19 לאחר תלאות נוראות, הס"טתים הם שלא נתנו להם להיכנס בשערי ירושלים העתיקה ואילצו אותם לחפש מחסה אצל הערבים מסילוואן שקיבלו אותם ונתנו להם לגור במערה עם העיזים שלהם. כך שאפליה עדתית הייתה כבר אז ולא רק בין אשכנזים למזרחים אלא גם בתוך העדות בינן לבין עצמן.
  כשבאו היהודים יוצאי גרמניה קראו להם ייקים, ר"ת של "יהודים קשי הבנה". תארי לעצמך מה היה קורה אילו הדביקו
  תואר דומה למרוקאים... מלבד זאת התנועה הציונית נוסדה
  באירופה ע"י יהודים חילונים ולא יכלה להיווסד ע"י החלק הדתי של יהדות אירופה שהיה ברובו חרדי. החרדים, אשכנזים ומזרחים, התנגדו לציונות מראשיתה (למרות שרבים מהם עלו לארץ לפני קום המדינה) ומתנגדים לה גם כיום. אני מזכיר את זה מפני שהגעגועים לציון היו נחלתן של כל עדות ישראל בתפוצות ומי שמימש את החלום היו אשכנזים חילונים (רלי"צ). במקום לשאול מה היה קורה אילו, מוטב שתחקרי למה באמת המזרחים לא היו אלה שממשו את החלום של שיבת ציון ???

 89. 157
  מיתוס המצוינות של האשכנזים.....

  האמת המרה היא שמיטב המוחות היהודים לא הגיעו לארץ הקודש אלא לארצות הברית ושם הם קוטפים את פרסי הנובל בבוחטות. הטייקונים של פעם, שישבו בלונדון ובפריס, חששו שהעניים ממזרח אירופה ילכלכו את המדרכות בבירות המערב ויגבירו את האנטישמיות. לכן הפנו אותם לא"י ולארגנטינה. רוטשילד היה חבר הועדה המלכותית להגירה בפרלמנט הבריטי בעת שנידב כספים למפעל הציוני - כך כותבת ברברה טוכמן בספרה על ארץ ישראל והבריטים. זו כמובן לא כל האמת. היו חלוצים שבאו ארצה מיוזמתם; אך האמת מורכבת. נחיתותם האינטלקטואלית של המזרחיים העניקה ומעניקה סיפוק עצום לאשכנזים ואשליה שהם אליטה תרבותית וחברתית. אילולי באנו היה צריך להמציא אותנו.

 90. 156
  שוב הוכחה שאין קשר בין תואר פרופ לאינטילגנציה

  בושה וחרפה

  1. מי שכותב "אינטיליגנציה" כדאי שישתוק

   לו היתה לך טיפת "אינטליגנציה", לא היית ממהר לדבר על בושות ועל חרפות.

   INTELLIGENCE, ולא העיוות הישראלי השגור. זוהי הבושה וזוהי החרפה

  2. אוויל משריש. לפחות תלמד לכתוב משפט אחד עברי כהלכה.
  3. אתה זה ששוגה!

   המינוחים הלועזיים בשפה המדוברת בארץ מקורם בהגייה של הלטינית המקובלת ברוב השפות האירופיות למעט האנגלית.
   זה שהאנגלית מעוותת את המונחים הלטינים לא מחייב אותנו.
   היסטוריה ולא היסטורי אוניברסיטה ולא יוניברסיטי טלויזיה ולא טלויזיון וכן הלאה...

 91. 155
  גמישות מימטית

  שלמה בן מימון, ז'ק דרידה, היו אינטליגנטיים ולמדו במהירות ובנחישות מגדולי המשכילים בתקופתם. מי שאינו סקרן ומוכן להשתנות ולהתפתח ומתבוסס בתרבותו ובמסורתו כתאו בביצה - ואין זה משנה מאיזה עדה מוצאו - לא יגיע רחוק.

 92. 154
  יהודים ערבים? ומה עם הערבים היהודים? למה אילוז לא יוצאת להצלתם הם?
 93. 153
  2 הערות קטנות

  1. איך זה שהעיראקים מתקדמים כל כך יפה לעומת המרוקאים? אולי עיראק היא ארץ אשכנזית?
  2. כאחד שלמד בסטנפורד כדי שתדעו שקונדוליסה רייס קיבלה את תפקידה לא בגלל כישוריה (היו מתאימים ממנה) אלא בשל הפליה מתקנת

  1. טוב עשו
  2. או. שאלה טובה. אבל לזה יש הסבר פשוט: המרוקאים נשלחו כקבוצה לפריפריה. העירקים לא. בזמן שהמרוקאים היו עסוקים במלחמת קיום והישרדות - העירקים בנו את עצממםן במרכז הארץ.

   זה - על רגל אחד - הבדל בין כל העדות.

   הבדל נוסף הוא בכמויות: עלו כחצי מיליון מרוקאים. מהעליות הגדולות נדמה לי. היום הם מונים כמיליון וחצי ויותר.
   עירקים עלו בקושי 90,000.

   תמצית האפליה העדתית היתה שהמרוקאים הובאו למעשה לשמור על גבולות המדינה מפני מסתננים פלשתינים.

   אם הם לא היו קיימי ם - לא היה מי שיישב בגבולות.
   תפתח מפה ותראה איפה גרים מרוקאים: בפריפריה. בגבולות. בערי פיתוח ומושבי עולים. עד היום.

   הנגישות שלהם להשכלה, פרנסה, חינוך, בריאות ותרבות - היתה אפסית בהתחשב בתנאים הנוראים ששררו בשנות החמישים והשישים.

   ואגב, בשל גודל העדה המרוקאית, יש היום יותר אקדמאים מרוקאים בכל העמדות מאשר עירקים, במספרים מוחלטים.

   אבל אני ממש אוהב את ההתנשאות של העירקים וההשוואות והטפיחה העצמית על השכם. כמה כיף לפעמים לתקוע להם סיכה בבלון.

 94. 152
  מאמר שאין מה להתווכח עמו בשל ריבוי ההנחות ש:

  כל כולן נבנות כדי להגיע למסקנה מסוימת. הכותבת אינה מכירה את תולדות יהודי הארץ טרם המדינה.
  כמות הטעויות,שלא לומר חלילה ההטעיות, היא מפתיעה.
  מה זה ס"ט - אין דבר כזה אלא בפי "ליצני הדור" שייחסו את הסימנא טבא (שהיתה נכתבת בסיום דברי תורה ומאמרים) לספרדים טהורים. אין דבר כזה. אחינו בני עדות המזרח אינם עשויים ממקשה אחת כיוון שהם מגיעים מן המגראב ,מתימן ומשאר גלויות. אך לעולם אין הם יהודים-ערבים. לכולנו אותו סידור: סידור השלם של יהודי תימן הוא כסידור השלם של יהודים הנקראים אשכנזים. מה לנו ולערבים - לכל היהודים יש תנ"ך, משנה, תלמוד וזה הבסיס שלנו. מה לנו ולערבים שלהם יש מוחמד וקוראן.
  אנו מתחתנים אלה באלה ולעולם לא עם הערבים.
  באשר לטענת ההדרה - אכן, בעוונותינו הרבים היה זלזול בוטה בציבורים גדולים כלפי ציבורים גדולים. זה היה בין העדות וכן בתוך העדות הקרויות "ספרדים-מזרחים". האם שכחנו מה עשו בירושלים במאה ה-19 הרבנים הספרדים במלחמתם כנגד היהודים המערביים - הדירו אותם בצורה חמורה מכל שטחי החיים בפרט בירושלים. הלשינו עליהם לקונסולים הגויים, וכשהללו הוכו - לא הרשו להגיש להם סיוע רפואי (אסרו על ד"ר ש' פרנקל להושיט להם עזרה - הרב הראשי גאגין (ועושי דברו). אסרו למכור להם בשר, עד שהאשכנזים יעצו למוגרבים לקיים שחיטה נפרדת. רדפו אותם בצורה חמורה - ואין מדובר כאן דווקא באשכנזים כנגד ספרדים.

  1. ומה שייך במחילה היסטוריה עתיקה לקליטת המרוקאים שהמאמר מדבר עליו? את בכלל הבנת את האנגלוגיה המושחזת שהיא עשתה ואת המראה שהיא הציבה לך מול הפרצוף?

   פרופ' אילוז לא צריכה תעודות ממך - יש לה די והותר משל עצמה. מהמוסדות האקדמים הנחשבים ביותר. היא יכולה להיקלט ונקלטה בהצלחה בכל מוסד אקדמי מהמעולים ביותר. ולא צריכה את הטובות של המוסדות הישראלים. והעובדה שהיא מלמדת וחוקרת בארץ היא תעודת כבוד למוסד בו היא מלמדת.

 95. 151
  מסכים עם הניתוח אך לא עם המסקנות.

  פרופ' אווה אילוז היא אחת הסוציולוגיות האיכותיות בישראל. כרגיל, היא צודקת לגמרי בניתוח שלה. היהודים שהיגרו לצרפת נקלטו ברפובליקה שוויונית והצליחו להיטמע, בזמן שהיהודים שהיגרו (או יותר נכון היתהגרו על כנפי הסוכנות) לישראל בשנות החמישים הגיעו למדינה בעלת זהות אתנית מובחנת ונדחקו הצידה על ידי הקליקה האשכנזית. עד כאן, מאה אחוז. הבעיה היא בהצעות שלה לסדר היום, בכך שהיא מדברת על להפוך את ישראל לרפובליקה שוויונית, כלומר לצרפת. ישראל לא תהפוך לצרפת, לא בעתיד הקרוב ולא בעתיד הרחוק, וגם צרפת של היום היא כבר לא צרפת של שנות ה-50. הפתרון צריך להיות לא בהרחבה של מדינת הרווחה הפטרנליסטית, מוסד שאבד עליו הכלח והפסיד את הסמכות המוסרית שלו, אלא בצמצום שלה עד כמה שאפשר בשביל להשוות את שדה המשחק. יש פערים שאי אפשר לגשר עליהם, גם לא האינטלקטואלים היקרים של אילוז. הפתרון הוא לא רפובליקני, אלא ליברלי.

 96. 150
  כיפת הברזל פותחה על ידי מדעני התזמורת האנדלוסית. שאפו!

  מערכת החישה - המעניקה למסלול הטיל המיירט סגנון מסולסל משהו - מאפשרת לו להתביית ולפגוע במטרה משום הדחייה העקרונית של הלינאריות המערבית המסורבלת ונטולת הגמישות והמעוף.

  1. אידיוט. מאיפה אתה יודע מי פיתח את כיפת ברזל? אגב, עמיר פרץ המרוקאי נגד כל האשכנזים יודעי הכל - הוא שהחליט עליה

   אם היה מחליט נגד - היית ודאי משתמש בזה להוכיח שהוא אידיוט. נכון?

   מאיפה אתה יודע כמה מהנדסים מרוקאים בוגרי טכניון - עבדו ברפא"ל או עובדים בה כעת?

   אתה יודע באמת מי פיתח ומי ייצר ויזם ודחף?

   כמי שמכיר את המפתחים ומהנדסי המערכת - אולי ישמח אותך לדעת שחלק מהם הם מזרחים?

  2. תחת פיקודו של שר הבטחון פרץ התפוגגה וקרסה כל מערכת ההנחות של מדינת ישראל

   מטחי הטילים שנמשכו שבועות ארוכים והגיעו עד מעבר לחיפה נקבו את הגבולות והפכו אותם לבלתי רלבנטיים. תחושת הבטחון הבסיסית של האזרח התמוטטה ואתה משבח אותו על ההחלטה להשקיע במערכת שנועדה לענות על מחדלו הגדול?
   ובאשר לטיעון שיש אולי מהנדס או שניים מעדות המזרח. למה לא? תפאדל. אבל החשיבה המערבית היא זו החיונית כאן ושהמזרחים חייבים לאמץ ולחקות בענוה הראויה כדי להנדס טילים, או סתם להתקדם מעט, במקום להתנוון בריטואלים של חינה וגירוש שדים. לא ככה?

  3. על הטילים האיראנים שמעת? אתה עוד תשמע. איראן בעינך מדינה מפגרת, לא?

   דרום קוריאה היתה מעצמה מדעית אי פעם? זכו בנובל אי פעם?
   אבל היא מעצמה מדעית ותעשייתית היום. היא שמה את המדינה המחורבנת שבנו פה אשכנזים מושחתים בכיס הקטן. היא מפותחת מישראל לפי כל פרמטר.
   והיא התחילה מנקודה נמוכה יותר מישראל: בתחילת שנות החמישים היא נהרסה לגמרי במלחמה נגד הצפון.
   גם היא קיבלה סיוע מארה"ב. בדיוק כמו ישראל.
   אלא שבישראל הממסד האשכנזי גנב את כל כספי הסיוע והשילומים והשקיע אותו בכלכלה מעוותת סוציאליסטית קומוניסטית של אנ"ש - ועשרות המליארדים התאיידו במקום להביא למהפיכה כלכלית חברתית.
   ובקוריאה- עם סיוע פחות בהרבה- הם נהפכו למעצמה תעשייתית.

   להם היה הרבה יותר קשה מלנו. הם התמודדו מול המפצלת הקומוניסטית. אין להם משאבי טבע. המשק שלהם היה הרוס. רמת ההשכלה היתה נמוכה מאד. לפי כל פרמרטר הם היו אמורים להיות מדינת עולם שלישי מפגרת.

   אבל הם עולים על מדינת ישראל לפי כל פרמטר והכלכלה שלה מפותחת ומתקדמת בהרבה.

   נו?
   אתה עוד מאמין שלאשכנזים פה יש עליונות גנטית על המזרחים?
   אתה לעולם לא תדע מה היה קורה אם את המדינה היו מקימים מזרחים. כי הדבר לא נוסה והם דוכאו ביד ברזל בידי חלאות גזענים לבנים שלמדו היטב את שיטות הדיכוי של הקומוניזם, המשטרים המזרח אירופאיים הרצחניים והדיקטטורים, והנאצים.
   היו לכם מורים טובים.

   ובפעם הבאה שאתה בא לחרבן פה שטויות - תזכור: דרום קוריאה. סינגפור. הונג קונג. כל אלו מעצמות כלכליות מדעית ותעשייתיות ששמות בכיס הקטן את מדינת ישראל. והוקמו בידי אסיאתים "מפגרים". בפעם הבאה שאתה משתחצן כאן - תזכור שאתה זבוב עלוב לעומת דרום קוריאה.


 97. 149
  ניסיתי - המופלים בוחרים להשאר במקומם...

  גברת אילוז היקרה, בואי נעזוב רגע את חילוקי הדעות לגבי ההיסטוריה ומי אשם. בדבר אחד בסיסי אני מסכימה איתך - למערכת חינוך שיוויונית וטובה יש כוח לתקן אפליה. אז הנה בצד אחד של המפה הפוליטית עומד ביבי שמערכת חינוך טובה מעניינת אותו כשלג דאשתקד (העשירים כבר יידאגו לילדים שלהם לבד, וחס וחלילה להזרים כספים מהעשירון העליון למערכת הציבורית ולשקם את מערכת החינוך!)

  מצד שני מפלגה (הולכת ונעלמת) כמו מרצ שחרטה את השיוויון על דיגלה והתקופה היחידה בה פערים בחינוך התחילו לנוע בכיוון של צימצום היא זו בה כיהן שר חינוך ממרצ.
  אז הנה שתי האפשרויות. ולמי מצביעים המופלים? חס וחלילה למרצ - הלוא היא שיוויונית מדי - חלילה וחס איזה ערבי עוד עלול להנות מאפליה מתקנת גם הוא...
  המופלים מצביעים לזה שמש#*& עליהם בקשת.
  לכי דברי איתם - בהצלחה!

  1. אם מדברים על קשת אז למזרחיים יש יותר גדול. נקודה.
  2. מזדהה עם המיואשת. עצוב מאוד.
 98. 148
  I am Mizrachi and disagree with you

  We can agree that before and after creation of Israel many mistake were made but to write a fictional story about Jews from Muslim countries creating the state of Israel is laughable. The Jews from the Muslim countries brought with them their rich Jewish heritage and traditions and that is wonderful but they came from countries that were and still are hundreds of years behind the Western Countries.
  A. These Jews did not have the knowledge, ability or the drive to create a new country.
  B. Even if they could create a country it more or less would look like another Muslim country.
  We all should be thankful that we have learned from each other’s cultures and experiences and have created a wonderful, advanced and multicultural country


 99. 147
  עייפנו מהבורות והגזענות של יוצאי מדינות מזרח אירופה.....
  1. מי זה עיפנו?

   אתה והתולעים במעיים?

 100. 146
  ה60 שנים אחורה זה כמו 300 שנים בזמן האחרון..היוצרות התהפכו בזמננו..את חיה בהיסטוריה
 101. 145
  הכותבת מתעלמת מכך בצרפת הדת איננה אג'נדה ולא מובילה להשגים. מהגרים לצרפת היו חייבים לרכוש השכלה ע'מ לשרוד,ומרכשו השכלה הדרך למעלה קצרה ומהירה. שלא כמו בישראל בה הממסד תומך בבטלנים ובורים.
  1. בדיוק כמו החרדים בארה'ב לעומת החרדים העניים בישראל , מי שדוחה השכלה ודבק בעולם הישן דינו עוני.
 102. 144
  שכחת דבר אחד חשוב

  אני מוכנה בהחלט לקבל את המודל שהצגת, רק שנשמטה ממנו עובדה אחת, כנראה מאד קריטית.
  צרפת היא מדינה חילונית בהצהרתה ובחוקה שלה. אני מקבלת לחלוטין את ההסבר שלך שהיא השקיעה הרבה משאבים בשליוב אוכלוסיות מהגרים- אבל חשוב גם לכתוב את החלק השני של המשוואה- שהשתלבו והתערו בחברה מתוך הבנה שהדת היהודית היא חלק מזהותם, אך גם אינה קובעת את פני הכלכלה, הפוליטיקה וההשכלה הצרפתית. הם התחרו בחברה הצרפתית בכלים שלה עצמה, ללא שהדת היהודית היוותה גורם משמעותי להצלחתם.
  שכחת גם להזכיר שיהודים רבים במדינות האסלאם (במצרים, באלג'יר, בעירק ועוד) היו מן המתמערבים ביותר.

 103. 143
  מה ההבדל בין ערבי בן דת משה לבין גרמני בן דת משה? פרופסור אילוז אינה מסוגלת לראות זאת!
 104. 142
  מדהים שעד היום אתם מיללים על אפליה. במקום לילל טלו את ישבנכם ותתחילו לעבוד. קשה! בצרפת או בכל מקום אחר לא מקבלים מתנות. כאן דווקא כן. לא במקרה שיש בישראל של 2012 מפלגה שנקראת ש״ס החמישית בגודלה אבל הראשונה בחברי כנסת מורשעים (7!!!!) שהמזרחיות היא נר לרגליה. תתעוררו כבר. אנחנו מחכים לכם. די כבר!
 105. 141
  מאמר אנאכרוניסטי. הבעיות היום בישראל הם אחרות לגמרי. תקראו את הראיון עם עמוס עוז, ובנוסף:

  באין תוכנית להפסקת השליטה בשטחים,ישראל תמשיך לשלוט בכח הנשק בשטחי יש"ע. מצב זה פוגע במהות הדמוקרטית של ישראל, שבהדרגה הופכת לדיקטטורה המנסה להגדיר עצמה "יהודית". זה יחסל את ישראל כמדינה מודרנית, ובהתאם גם את יכולתה לפתח עצמה כחברה בטוחה ומשגשגת במאה ה-21. רוב תושביה המשכילים ובעלי היוזמה יעזבו. ישראל תישאר עם הדתיים ואנשי הימין, שחלקם מסוגלים אולי להגן עליה, אבל רובם חסרים כישורי פיתוח, מדע ותעשייה מתקדמים. כך תיחשף הדיקטטורה הישראלית-יהודית הזו לחולשה מהותית, שתביא לבסוף לנפילתה, אם בכוח מידי אויבים מבחוץ, או כתוצאה מקיטוב פנימי בין מגזרי האוכלוסיה השונים המרכיבים אותה.

  תהליך זה כבר החל כנראה וחלק מסימניו המקדימים כבר נראים, ובהם התרסקות החינוך וההשכלה הגבוהה, התגברות השחיתות הפוליטית, והתחזקותם האדירה של המגזרים שאינם מוכנים לשאת בנטל החברתי, הכלכלי והצבאי.

  סימנים ברורים של פגיעה במאפייניה הדמוקרטים של ישראל כבר בולטים על פני השטח, בהם פגיעה ברשות השופטת, ובחופש הדיבור. גם תופעות הלוואי של התעצמותם הדמוגרפית של המגזרים החרדיים, למשל הדרת נשים, מורגשים. כל אלה מעודדים את הישראלים המוכשרים והחרוצים יותר לנטוש את הספינה היהודית הטובעת.לוח הזמנים לתרחיש הנ"ל אמנם לא ידוע, אבל התהליך בעיצומו: רק לאחרונה התבטא בני קצובר במפורש בעד חיסול הדמוקרטיה הישראלית, והכפפתה של המדינה לחוקי ההלכה. חברי כנסת שונים מהליכוד, כגון אלקין ואקוניס, אף נקטו צעדים מעשיים ותכליתיים שמטרתם לפגוע במשטר הדמוקרטי ולהחליש אותו.

  את הדבר הזה יודעים לא רק הפוליטיקאים והמנהיגים של מה שקרוי "שמאל", אלא ההרגשה הברורה בדבר הקטסטרופה המתקרבת היא כבר מזמן נחלתו של ה"אזרח הקטן", שכבר נקט במעשים: ביטוי ברור לתחושת האסון הקרב של האזרחים אפשר לראות בחיפוש הנואש אחרי דרכונים זרים, אירופאים ואחרים, שאנשים נוטים להאמין שיהוו מעין תעודת ביטוח אם בבוא האסון הקרב, או לעת נטישת הספינה. די להסתכל על שוק הדרכונים הזרים כדי להבין מה באמת הולך כאן.

  1. צודק. אחד הגורמים הקריטיים למצב הוא העלייה המסיבית מברהמ לשעבר. אאוכלוסייה שברובה ימנית קיצונית. ומפלגת מולדובה ביתם שולטת במדינה וכל הפנאטים והקיצוניים מכל מוצא נמשכים אל האג'נדה שלה. זה מתאים להם.
 106. 140
  יש גם קיפוח הפוך

  תנסו להיכנס לעבודה בנמל אשדוד אם קוראים לך ברקוביץ...
  או להיכנס לעבודה במשרד הפנים למשל אם אין לך זקן וכיפה שחורה גדולה ושם משפחתך איננו בוזגלו.

  1. לגמרי. שלא לדבר על משרדי הממשלה בירושלים

   משום מה כולם שם מזרחים.

  2. כך גם ברכבת

   ובזמנו אמא שלי לא התקבלה לעבודה בבנק המזרחי כי היא אשכנזיה.

  3. אוי אוי אוי...מסכנה שכמותך. אחרי מה שעשיתם למזרחים פה - תגידי תודה שאת לא משלמת כל חודש מכספך כמה מאות שקלים לקרן פיצויים ושילומים קולקטיבית שישלמו האשכנזים וצאצאיהם למזרחים על עשורים רבים של עבדות, שעבוד, גזענות, התנשאות, וסבל בפריפריה. על הונאה. שקר. גזענות. תגידי תודה שאלו רק עובדי נמל ורכבת ומשרדי ממשלה. ותסתמי את הפה שאת לא נדרשת לחלק את נכסייך עם המזרחים שאת ואבותייך הבאתם לארץ במרמה כדי לשמש בשר תותחים וחוטבי עצים ושואבי מים ושומרים על הגבולות.

   אבל יום יבוא - אם תימשך הגזענות הזאת ואם אנשים כמוך לא יבינו את העוול שנעשה לעדות המזרח ובראשם למרוקאים שהם חוד החנית של המדינה בפריפריה - יום יבוא וזה יתפוצץ לכם בהפתעה בפרצוף.
   אם לא לכם - לילדים שלכם. המדינה עוד תשלם שילומים ליוצאי מרוקו על שנות העבדות והגזענות ממנה סבלו.

   תקראי את התגובות כאן ותביני בדיוק.

 107. 139
  מאמר מעניין שלמדתי ממנו רבות על היהודים בצרפת. אבל מה בעצם את רוצה להגיד? תכלס, מה את חושבת שחשוב לעשות כאן עכשיו נוכח הסכנה החרדית, נוכח הסכנה הדתית-לאומית, ונוכח הבעיה הפלשתינית?
 108. 138
  אליטות מעמד בינוני מזרחיים ברובן לא עלו לארץ. אפשר למצוא אותן באנגליה בעיקר יהודואים מעיראק ובצרפת את יוצאי צפון אפריקה וכן יהודי סוריה באמריקה ובמכסיקו. גם יהודי רוסיה ידעו לשלוח את הצעירים לאמריקה ואת הזקנים לארץ. ולכן יש כל כך הרבה אקדמאים בצרפת כי שם לא היה ליהודים ברירה אלא להתאקלם לעומת ניצול דתי ןפוליטי על בסיס התחרדות ובידול. המצליחנים התערבו בחברה האשכנזית לעומת הדתיים המתבדלים.
  1. בשעתו הייתה עלייה גדולה מאיראן של יהודים משכילים ובעלי אמצעים שרצו לחיות בישראל. בתוך זמן קצר הם עזבו את הארץ לאירופה ולאמריקה, אחרי ש"זכו" ליחס משפיל ומבזה מהמדינה ומהחברה הישראלית הנאורה והמודרנית. הם היו חכמים. דרך אגב, נוריאל רוביני הכלכלן המפורסם הוא בן לאחת המשפחות האלה, שהיגרה לאיטליה אחרי שהייה קצרה בארץ הגזענים-ישראל. הם הרוויחו. מדינת ישראל הפסידה ובגדול!
 109. 137
  הנסיון להציג את פליטי השואה שהובאו לארץ חסרי כל מאירופה כסוחרי עבדים אכזריים שדיכאו את ה"עבדים" המזרחיים הוא עיוות חצוף של ההיסטוריה, על גבול ההסתה. יש סיבה אחת לכך שגדל כאן דור שלישי ורביעי של יוצאי מדינות ערב שהוא מצליח ומשכיל פחות מהאשכנזים וגם מהוריו- והסיבה נקראת ש"ס. מי שמוסר את ילדיו לידי ש"ס מפקיר אותם לבורות, נחשלות ואמונות טפלות במקום חינוך. לידיעת הכותבת מי שנמצא בשלטון כבר כמה עשורים היא הברית של ימין ודתיים, שנבחרת בידי בני עדות המזרח ואחראית למצבם הירוד.
 110. 136
  סיפור מהחיים: מפא"י ההסטורית וקרבנות האפליה

  גלי העליה העמידו את מנהל בית ספרי היסודי בבעיה. את כל תושייתו הוא גייס לבניית מנגנון מתוחכם; המפלה לא את המזרחים אלא דוקא ובמיוחד את האשכנזים. בני הפוליטרוקים והאפרטצ'יקים [ כלומר הפעילים] של מפא"י במושבה רוכזו בשתי כיתות על טהרת אשכנז; למעט קילוח דקיק של בני מעברות - תלמיד אחד או שניים מהחמולות הגדולות והאלימות שממילא לא באו ללימודים כי עסקו בעבודות מזדמנות. כל השאר הכיתות זכו במנה גדושה של בני העדות שנמהלו בעולים חדשים ממזרח אירופה או בני משפחות שזוהו עם מפ"ם או הקומוניסטים. המורים הטובים לימדו רק בכיתות ה"טהורות". האפליה היתה מכוונת אם כן גם או בעיקר כלפי אשכנזים שנפגעו מהעליה ההמונית.

 111. 135
  סמי מיכאל כתב בעבר על "תרבות הסולם" ו"תרבות המרפסת"

  יש המתעקשים לטפס בסולם שלב אחר שלב כדי להגיע לשלב נוסף קדימה. ויש היושבים על המרפסת, מתלוננים ומחכים שיגיעו אליהם ויביאו להם את דרישותיהם. לטעמי זו התורה כולה על רגל אחת. לצערי סמי מיכאל עצמו שהתקדם באופן אישי בשיטת הסולם, הסתייג ממנה בשלב מאוחר יותר.

  1. סמי מיכאל. זה לא ההוא שכתב את ויקטוריה? עירקים תמיד רצו להיות אשכנזים. תראו את שלמה אליהו- מיליארדר שקנה עכשיו את מגדל - ועדיין מנסה להתקבל ל"אליטה". עירקים הם לא דוגמא - הם עדה קטנה שחיה במרכז הארץ ונהנתה ממה שיש למרכז הארץ להציע. אם היו נשלחים לבית שאן - הם לא היו מחזיקים מעמד שם. והיום בית שאן היתה נראית אותו הדבר- רק עם עירקים
  2. אתה אומר שלהתקדם בחיים, זה אשכנזי, וזה רע מאוד..
 112. 134
  הכותבת מנותקת והזויה, שיפוט לא הוגן של המציאות לפני 40-60 שנה שאין לו דבר וחצי דבר עם מה שקורה היום

  כדאי שהכותבת תפקח את עיניה. ש"ס כבר מזמן אינה תופעה עדתית אלא דתית פונדמנטליסטית, ויש להבין אותה במושגים אלה ולא במושגים של פערים עדתיים נעלמים.

  כיום בקרב ילדי החילונים ילדים מעורבים מבחינה עדתית הם הקבוצה הגדולה ביותר, תוך דור כבר לא יהיו כמעט ילדים חילונים אשכנזים או מזרחים "טהורים" תופעה שאין לה אח ורע בין שחורים ולבנים במדינות כמו ארה'ב או צרפת. לעומת-זאת בציבור החרדי הגזעני ממשיך להקפיד על כל סוגי ההפרדות האפשריות, בין נשים לגברים, בין ספרדים לאשכנזים וכמובן בין יהודים לשאר אומות העולם שנחשבות בעיניהם כחיות. במציאות הישראלית של היום הפער האמיתי הוא בין הציבור החילוני בעל דפוסי החיים המערביים שבו העדות הן לא יותר מנושא לבדיחות לא מוצלחות ואולי קצת דעות קדומות חבויות שאבד עליהן כלח בדורות המבוגרים לבין הציבור הפונדמנטליסטי ששובינזם מכל הסוגים הם מעיקרי אמונתו ודרך חייו ווששנאת כל השונה באשר הוא היא נר לרגליו. זו, לצד הסכסוך הלאומי עם הערבים, החלוקה והמחלוקת האמיתית בישראל היום ואיתה צריך להתמודד, ולא לסלף את הדיון בהתבכיינות עקרה על מה שעשו או לא עשו בסדר אבות אבותינו.
  הרעיון של הכותבת למפלגה מזרחית "דמוקרטית" מופרך, מיותר ומנותק מהמציאות, מעבר לכך שהוא חושף תפישה גזענית וסקטוריאלית שהפוכה לחלוטין מהגישות הצרפתיות שהכותבת לכאורה מתפעלת מהן כל-כך ומהפאסון המתקדם והנאור שהיא מתיימרת להציג.

  1. הוצאתה לי את המילים מהמקלדת

   מאמר הזוי אופיני לטיפוסים שאגנדה הפוליטית שלהם שורפת להם ניורונים במוח.

 113. 133
  את צודקת בעיסוקך בנושא שרובנו כיום מעדיפים ל הדחיק. אך פרשנותך דלה

  ולא משכנעת. נראה שמה שהתרחש היה אכזבה עמוקה של בני עדות המזרח ממה שהיה כאן לאשכנזים להציע-ערכים חילוניים ואידיאולוגיה סוציאליסטית. בצרפת ובקנדה-לא היתה ברירה. מאז היציאה מהגטאות היהודי שאף להצטיין בחברה הלא יהודית וכך קרה בצרפת ובקנדה. שם גם לא היה את מי להאשים. אך העלייה המזרחית תפשה את ארץ ישראל כארץ הקודש והיו לה ציפיות מרחיקות לכת מאנשים שהגיעו לא מכבר מעיירות עניות ומוכות בפולין וברוסיה.. התפישה התמימה של הקדושה התנפצה לרסיסים מול העסקנות המקומית ורבים איבדו מוטיבציה ותפשו את העלייה כבגידה בערכי המסורת ולכן כטעות. מכאן הדרך לתחושות הקיפוח פתוחה לרווחה.בבית בו יש תחושות קשות של קיפוח קשה להבנות מסלול נוח להתקדמות בחברה.. בצרפת ובקנדה לא היו מרגישים כך. נקודה נוספת למחשבה היא ביטול המאמץ לאינטגרציה חברתית. בשם ערכים כמו"מצוינות" ביטלו את הסולידריות בבתי הספר היסודיים והתיכוניים ויצרו איים של אליטיזם חינוכי מנותק ,או אם תרצו-של אפרטהייד .

 114. 132
  נגיד שאת צודקת לגבי עיירות פיתוח מרוחקות

  אבל למה זה קרה לכם גם באור יהודה, לוד, יהוד, ראש העין, כפר סבא, נתניה, בת ים וכו'
  למה גם שם האוכלוסיה הלא אשכנזית שקעה בבורות, באפאטיות, בשחיתות ובבכיינות?

  1. ממתי אור יהודה, לוד, יהוד, ראש העין, כפר סבא, נתניה, בת ים הן מרכז באיזשהוא מובן?

   לוד? ראש העין? זה נחשב עד לא מזמן לפריפריה עמוקה.

   ויש לך נתונים להוכיח שלא כך קרה גם במקומות האחרים שציינת?

   רוב עולי מרוקו אגב יושבו בפריפריה הרחוקה כמדיניות.

 115. 131
  Compare the Ashkenazi that moved to Israel with the ones that moved to the USA

  In my family all of them ended up millionaires while the ones in Israel are not poor but far from the ones in America.

 116. 130
  עוד דוגמא: סבי וסבתי ממוצא אשכנזי הגיעו לארץ בתחילת שנות ה-50. כציונים גדולים, הלכו להתיישבות והקימו את מושב עמיקם. יחד עימם יישבה הסוכנות גם עולים מדינות ערב. באופן שוויוני ביותר, נתנה הדוכנות היהודית לכולם אוהלים, מיטות ברזל ופרות להקמת רפת. ניחוש מהיר מה קרה? אצל הספרדים, החלו חגיגות המנגל. איזה חודש נפלא זה היה! ואז הלכו לסוכנות לבכות אכלו-לי שתו-לי. האשכנזים הקימו מפעל חקלאי מפואר, והשאר היסטוריה.
  1. פרימיבי וגזען, רק מאשר את תוכן הכתבה
  2. נו... והמאמר של גב' אילוז העושה הכללות גורפות על ספרדים ואשכנזים ומשמיץ את האחרונים ללא לאות וללא צידוק מחקרי ראוי איננו גזענות פרימיטיבית....מי שמעלה שטויות לא רלוונטיות ולא נכונות מן האוב שלא יתפלא שמבלבלים אותו עם עובדות
 117. 129
  רגשי נחיתות

  מקורה של האפליה על רקע עדתי נובע מרגשי נחיתות של ה'אליטה' המזרח אירופית (שהיא אפילו לא אשכנזית) ששלטה גם במוקדי הכוח הפוליטיים. מדובר ביהודים שהגיעו מנדחות התפוצה המזרח אירופית ואימצו לעצמם באופן פנטי גרסה רדודה של סוציאליזם (לאנשי שלומנו). האותנתיות שלהם חיה ונושמת במאה שערים. הם חשו מאוימים ע"י כל מי שאינו מן השבט שלהם ולכן עשו הכול ובאכזריות כדי לדכא אותו. מדובר בקבוצה אנושית שמעולם לא הייתה אליטה אבל יצרה את עצמה כאן באופן מלאכותי כאליטה. הם היו חסרי ביטחון עצמי בעצם מעמדם הכאילו אליטיסטי ומכאן האכזריות הרבה שבה דיכאו את בני עדות המזרח/יהודי ארצות ערב. מי שלא מאמין שהאדם הוא מה שהחברה והסביבה עושה ממנו, סופו שייזדקק בסופו של דבר להסברים המפוקפקים של תורות הגזע. מי כיהודי אירופה אמור לדעת זאת ולהזהר מכך?

  1. ליהודי-בראבו ושוב בראבו!
  2. נו, מה זה השטויות האלה. הנידחות? רוב יהודי אירופה חיו בערים במאה העשרים. ורשה, קרקוב, וינה, ברסלאו, בודפשט, פראג וכו'. למעשה היהודים היו ה-עירוניים המובהקים. מה זה בכלל רלוונטי אם כמה דורות לפני כן הם חי בעיירות קטנות? ומה זה בכלל משנה אם אתה מגדיר אותם כאשכנזים או כלא אשכנזים. היהודים הגיעו להישגים אדירים ובלתי נתפסים בין אם הגיעו מהעיירה הקטנה ובין אם מהעיר הגדולה. האותנטיות שלך חיה בדורות הקודמים? אולי האותנטיות שלך מצויה איפשהו בימי הביניים, על פי אותו היגיון? טוב, שיש את הנוצרי שיתמוך בך... שילמד אותנו על גזענות. חוצפן
  3. תגובת היהודי -15:42- מראה מול הפנים. רק תסתכלו בה!
  4. תגובה לגור המושגים אשכנזים מזרחיים

   אני נדהם לגודל ההתנסות של אלה אשר הוריהם נולד במקרה באירופה. מבהיל.ההתנשאות הזאת מחזקת במידה לא מעטה את שנכתב במאמר של א.אילוז.
   מה זה אשכנזי? עד כמה שאני מבין אשכנזי הנו מושג דתי והוא אינו חל על התרבות וההשכלה האירופית. השמוש במושג בא מתוך רגש לא מוסבר במקום אירופאי . היהודי החילוני אינו קשור כלל לדת כל חינוכו הוויתו תרבותו היוא אירופאי. היהודים שלא "זכו" להיולד באירופה אך נחשפו לתרבות המערב תרבות צרפתית במקומות מסוימים ואנגלית במקומות אחרים אינם נופלים בשום מרכיב פרטלאלה המוכרים לנו התנשאות שנאת האחר.

  5. גור אתה יכול לצייר את המציאות כפי שהיא מתאימה לך. זה בסדר.
  6. חחח. הייתי בפולין. הייתי ברומניה. וזה היה בשנות האלפיים. על מי אתה מנסה לעבוד? חברות מפגרות ופרימטיביות שעל ידן כל מושב עולים של פעם היה נראה כמו שיא הקידמה.
 118. 128
  Eva Elouz

  :.

  "בניגוד לאחרים, אני כבר לא שוחט פרות. פעם שחטתי. היום לא. מה גם שמכל הרפת נשארה פרה אחת זקנה וחולה, מוקפת בעדר שוחטים צוהלים ששים אלי קרב. אני כבר כמעט לצד הפרה. לא שאני לא יודע איזה ריח רע יש לפרה הזו. ולא שאני סוגד לה. אבל בינה לבין השוחטים שהתקבצו סביבה אני מעדיף אותה. כן. אני מדבר על הציונות, הקיבוץ ותנועת העבודה".
  A qoute from Amos Oz

 119. 127
  האירוניה פה

  שהיום כל הגזענות היא כלפי אשכנזים. מזרחים טוענים להדרה כל שני וחמישי ולכן הם מפתחים שנאה בלתי נורמלית כלפי אשכנזים. אני חצי אשכנזי וסבלתי מאין ספור קריאות גזעניות והעלבות מצד מזרחים מטורפים בעוד חבריי המזרחים לעולם לא נתקלו בדבר הזה. רק לפני כמה ימים איזה מזרחי התיישב לידי בתחנת אוטובוס והתחיל לספר לי איך אשכנזים אוכלים חזיר ביום כיפור ושורפים את גופתם, פשוט שקרי תעמולה.

  1. תיקון

   דבריך נכונים ביסודם, אבל השנאה כלפי האשכנזים לא התחילה היום. ראשיתה היתה בשנות ה-50 ושיאה היה במסעי ההסתה הפרועים של בגין, שהביאו אותו לשלטון ב-1977. היום השנאה לאשכנזים "נורמטיבית" ומתקבלת כמובנת מאליה.

 120. 126
  שמעי סיפור, אבי הגיע מגרמניה בשנת 1937 כגבר צעיר,

  הוא הגיע לבדו וחסר כל, ללא מקצוע וגם ללא השכלה אקדמית שלא הספיק לרכוש. הוא התפרנס ממסחר מפה ומשם, יצר שותפויות עם עולים אחרים, בעיקר כמה יוצאי סוריה. הוא לא מיהר להתחתן. בגיל 34 הוא התחתן עם אישה יוצאת צפון אפריקה - היקים עיקמו את האף כלפי יוצאי מזרח אירופה, אבל אהבו את המזרחים, או ליתר דיוק את המזרחיות.
  הוא הוליד בן ובת וזה הכל - לא שבעה ילדים וגם לא חמישה.
  הוא היה איש עסקים קטן ועצמאי ועבד קשה כל חייו, כמעט עד יום מותו בגיל 80.

  הוא הרגיש מקופח - מקופח לעומת חברי ההסתדרות!
  ההסתדרות, עם הנפוטיזם, הזכויות המופלגות השמורות ל"חברים" בלבד, המשרות המרופדות והחברות בקופת חולים (עצמאים לא יכלו להיות חברי קופת חולים, הוא היה חבר מכבי) - ההסתדרות היתה שנואה עליו מכל.
  הוא הרגיש מקופח.

  אבל הוא בנה את עצמו, היה רחב אופקים, נסע בעולם, בנה בית, העניק השכלה לילדיו וביסס אותם בחיים, ולא ניגן כל חייו על איזה קיפוח ישן.

 121. 125
  האילוזיה של אילוז: היכן טעינו

  במקום אפליה מתקנת, במקום הצביעות שהקפיצה אנשים לא ראויים לתפקידי מפתח במדינה, השבת עקרון המצוינות היא הפתרון היעיל ביותר. יש ללמוד מצה"ל בתחום. במישור האישי כולנו חוינו על בשרינו, אשכנזים כספרדים, שדיעות קדומות אינן המפתח להבנת המציאות. ההגינות אינה בנרתיקו - או בנרתיקה - של בני עדה כזו או אחרת. יש יקים נבזים ונאלחים ותימנים חריפים וישרים כסרגל.

 122. 124
  אל תתני לעובדות לבלבל

  הגעתי לארץ כתינוקת בת לניצולי שואה, גדלתי בשכונת עוני באחד הפרברים ליד חיפה, יחד עם בני כל העדות מאשכנז, מן המזרח, מהודו וכו'. למדתי בבית הספר עם בני גילי. חלקם הצליחו וחלקם פחות. ולא היה הבדל בהתפלגות מבחינת הצלחה בין העדות, לא היתה למיטב זכרוני אפליה או הדרה בבית הספר. אינני יכולה כמובן להרגיש במקום אחרים אם הם הרגישו מקופחים או בקשו שיתנו להם. ביתי היה בית קשה, אבי היה מבוגר למדי, אך מצא מיד עבודה ולא בפרוטקציה. הוא לא דרש מהמדינה דבר, עבד בהתמדה עד שחלה בסרטן, אל דבר עברית עד יום מותו. כאשר היו עניינים שונים במקום העבודה אני כילדה הדפסתי את המכתבים והפניות. אחד מחבריו הטובים ביותר היה פועל (גם אבי) ממוצא עירקי, והכרתי גם את בתו שהיתה בת גילי. ולגבי היפוך הסיטואציה בין אשכנזיים ומזרחיים, אני רואה בזאת דמגוגיה פוליטית, בפוליטיקה של זהויות. היו וישנם גם אשכנזים כושלים, אלא שרוב יהדות אשכנז, עמך, פשוט הושמדה!!! כן, ואלה שהיו בעלי כישורים ותכונות היו בין בוני המדינה בכל מיני תפקידים. אינני אומרת שאין עוולות, יש ויש והיו, ויש הדרות כמעט בכל תחום, ולא אחדש. אבל במקום לחפש אשמים בנוסח הידוע, כל מי שבכוחו לעשות שינוי לטובה ביחסי הכוח שיהיו צודקים שיעשה, לא כוח אחד שמחליף כוח אחר על כל הטוב והרע שבו - כלומר, האשכנזים שלטו כעת תורנו, אלא לפי כישורים ולא קישורים. ואגב, בהתרסה, ורק בהתרסה כביטוי של כעס, אני טוענת, שאם היה המצב הפוך והמזרחים היו שולחים אשכנזים לפריפריה, הם היו הופכים ערים אלה לפורחות, ערי תרבות. ואגב, גם האשכנזים לא למדו פיוטים אשכנזים (אולי בבתי ספר חרדיים) בבתי ספר חילוניים. גם המורשת האשכנזית בתחומי המסורת לא טופחה וגם שפת הידיש נאסרה וזולזלה כשפת ז'רגון. אבל למה לתת לעובדות לבלבל את הטענות.

  1. קראת בכלל את מאמרה של פרופ' אילוז? הקיפוח התרחש בעצם ההדרה של המרוקאים ממרכז הארץ!

   את גדלת בחיפה - איפה שיש מערכת חינוך מעולה.
   אבל ילד שגדל במעברה בבית שאן או קרית שמונה - איזה סיכוי היה לו בשנות החמישים?

   כושר ההתעלמות והדחקת המציאות של אנשים כמוך מפליא באמת.

 123. 123
  את לימודי השפות בבית הספר אפשר לבטל. היום כל ילד ישראלי יכול לפתוח "עיתון" בעברית ולקרוא את דברי השטנה נגדו בשפת אימו. כבר לא צריך לדעת ערבית כדי לדעת מה חושבים שונאינו. גם לא אנגלית או כל שפה אחרת. הכל כתוב בעברית וזמין לכולם. סוג של צדק חברתי? מה שכן, אולי צריך להקפיד יותר על לימודי ההיסטוריה והאזרחות.
 124. 122
  העירקים הצליחו כמו האשכנזים, כי הם היו חרוצים, רציניים, עבדו ביום ולמדו בלילה
  1. הבלים. העירקים הצליחו בדיוק מהסיבה שפרופ' אילוז כותבת, אילו טרחת לקרוא: הם לא יושבו בפריפריה. והמרוקאים כן. אם היו שולחים את העירקים כמדיניות לפריפריה ולא נותנים להם לצאת משם - הם היו כמו העירקים של היום בעירק. או כמו המרוקאים של היום בבית שאן. אל תייחס לעירקים תכונות שאין בהם. הם פשוט קיבלו הזדמנות וניצלו אותה.
 125. 121
  תגובה ל קחי ממחטה

  הסתתרותך מאחר הכנוי קחי ממחטה מעוררת תהיות לא מעטות,הקביעה? שלך אין לה במה להאחז.למעשה
  דבריך מחזקים את דבריה של א.אילוז.מי שמתלעם מהאפלייה שהיתה קיימת במשך שנים ארוכות בין במודע וביל שלא במודע מראה בורות בנושא.בורות חמורה שאינה תורמת כהוא זה בלימוד מטעויות שנעשה.אופי תגובתך המתנשאת מנמיכה את בעליה בלבד. במקום לנסות ולהביא הוכחות או טיעונים ואבחנות מתוך הכרת ההיסטוריה של העת הטרום טרום המדיה והימים שלאחר מכך אתה מנסה להאשים ללא כל בסיס דוקא את אלה אשר חוו את האפליה.כשאתה בא למדינה בה חלק נשנעותי של האינטלגנציה שלה מחזיק בדעות מתוך תורת הגז הנאצי(צא ולמד את דבריהם של ד"ר רופין או פרופסןר אייזנשטט ולא מעט אחרים שקבעו שיהודי ארצות ערב מסכנים את האבולוציה של הגזעים המרכיבים את הלאום היהודי (הגזעים.!!!??) או דברי אייזנשטט - ההבדל בין העדות והיישוב העדות אלה הם העולים מארצות ערב הדגשה שלי ההבדל הוא איכותי המתבטא ברמה השכלתיתרב. בני עהדות האלה רגילים למחשבה והתנהגות קונקרטית.בדרך כלל הם ניחנו בדמיון ציורי יותר מדמיון אבסטרקטי הם אדישים לחינוך להשכלה.בני עדות "המזרח" אינם מסוגלים להתמודד עם המודרניזציה.איזה הכללה! הרי אותם הדברים הוא יכל לאמר על היהודים החרדים!! על זאת יש להוסיף את פשעי המדינות של שליחת העולים לשום מקום בנגב,בלכיש,או בגליל ולא לספק את התנאים המינימליים לחינוך ראוי. יתר על כן רק לשם הדגמה יצחק בן רפאלי ראש מחלקת העליה של הסוכנות היהודית נתבקש בימי שלוט הסלקציה לשלוח דחוף 300 עובדים הדרושים בדחיפות והיו דרושים ככח עבודה זמין וזול לאחד הקיבוצים(מתוך פרוטוכל הסוכנות היהודית.
  כך הביאו יהודים מצפון אפריקה על מנת ליצור חומה הגנה לאורך הגבולות,הם הקימו יותר מ200 יישובים ותרמו תרומה מכרעת לביטחונה של המדינה. הביאו משום שהם היוו כוח עבודה זול וזמין ובזאת קבעו את גורלם. אז מר קח ממחטה
  לפני שאתה כותב דברים חסרים בסיס רצוי וצוצלץ שתלמד את תולדות העליה מצפון אפריקה
  ומדיניות יישובם בארץ. זהאולי יעזור לך להבין איך בזבזו מספר דורות של נכס אנושי. הבנת זאת .

  1. ואם חס וחלילה תנסה להסביר עובדות , מייד יקפצו כמו תיישים ויזעקו, ״שוב מתבכיינים

   שאנחנו בכיינים! המאמר של ד״ר אילוז קלע למטרה. לצערנו, רבים מן המגיבים קופצים כמו תיישים ללא חוש צדק חברתי או מוסרי ומאשימים את הנאנסים באינוס .
   והתגובה של מוטי כהן משקפת את המציאות שישנם גזענים ארורים בתוך עמנו. ״החסר משוגעים וגזענים״?

 126. 120
  באמת?

  עדיין מתעסקים עם זה? טבע האדם הוא שמניע את ההפרדה ואף דבר אחר. יהדות מערב ליהדות מזרח אירופה, מרוקו לתימן, עיאק לכורדים, כל אלה לרוסים ואתיופים. תמיד קבוצה תדיר את השונה ממנה ותמציא סיבות שונות לעניין. הגיע זמן להתבגר ולעבור את משוכת מי עשה למי. אלה שהצליחו התעסקו פחות בעלבון והלכו ללמוד או לעבוד. הורי לא חיכו לעזרה ועבדו המון, לא חסכו אגורה בהעשרה, חינוך והשכלה. מספיק ודי עם ההפרדה. כששואלים אותי למוצאי אני עונה ישראלי אף שלא נולדתי כאן. גדלתי התחנכתי והתעצבתי כאן ולכאן אני שייך וזה הכל. לא למדתי להפריד בין דם לדם אלא לבחון כל אדם לגופו וע"פ מעשיו ודיעותיו. פשוט די וחסל, פולקלור זה נהדר, העיסוק הבלתי פוסק בעדות חייב להגמר, כיום הדגש אחר לחלוטין. ביי

 127. 119
  הכתבה היא משל טרחני, כתיבה מתוך תסביך נחיתות ועיוות היסטוריה.
 128. 118
  ההבדל בין מהגרים למערב והעולים לארץ

  הכותבת ורב המגיבים דנים בצורה כוללניתץ כמו שהאנגלים אומרים -
  השד הוא בפרטים. גם בהגירה מאירופה היתה בתחילה סלקציה "כלכלית".
  לאמריקה היגרו אלה שהיתה להם אפשרות לקנות כרטיס ואם גם בדוחק,
  להתקיים באר"הב עד למציאת עבודה או גם מספיק כדי לפתוח עסק קטן.
  רבם היו עניים, אך לא מרודים, יוצאי ערים מהמעמד הבינוני הנמוך
  שידעו קרא וכתוב שפה אירופאית כל שהיא והיה לרבים מקצוע ישים, כמו
  חייטים, צורפים וכדומה.
  בעליה הראשונה לארץ הובאו במימון הברון פליטי הפוגרומים בקישינב
  והסביבה, בחלקם הגדול חסרי כל והשכלתם לא היתה גבוה בהרבה
  מזו של אלה שהגיעו מהרי האטלס. הברון שילב סולידריות יהודית עם תועלת.
  המוז"יקים היהודיים שהציל ידעו גם איך לעבד האדמות שקנה. להגר לאמריקה
  ולהצליח בברונקס לא היה להם לא הכסף ולא הידע.

  תמונה דומה נשנתה בעליות מארצות האיסלם. ממרוקו הגיעו לצרפת בני המעמד
  הבינוני הנמוך. הם באו מהערים, דיברו פחות או יותר צרפתית וידעו לעבד בחנות
  או לתקן נעלים. בניהם, במדה רבה בסיוע מדינת הרווחה, רכשו מקצוע שאפשר
  להם להתבסס ונכדיהם הגיעו לסורבון וקונים דירות קיץ באשקלון.

  לארץ הביאה הסוכנות את כל תושבי הכפרים בהרי האטלס היהודיים ועניי הערים.
  לרבם הגדול לא היה שום מקצוע, שום השכלה ושום שפה על בוריה. הם יושבו
  בכפרים הנטושים בשפלת הדרוםת בית-שאן והגליל. בעת הגיעם היינו בכתה יא"
  ובהתנדבות התפזרנו במעברות העמק המזרחי ועזרנו להם להתאקלם. חלקם הגדול לא ידע איך פותחים ברז והיה עלינו להסביר להם שצרכים עושים בשרותים ולא בשדה. באין להם כל מקצוע מלבד, לחלקם, נסיון בחקלאות פרימיטיבית הם הועסקו בעבודות דחק ושתלו את כל האוקליפטוסים בצדי הדרכים. לאחר מכן אומנו לעבוד במפעלים שהוקמו בישוביהם - כיתן דימונה ובית-שאן, עבודות בנין וכדומה.
  בהיותם מיושבים בריכוזים גדולים, עלו מתוכם עסקנים, שהמפלגה השלטת,
  על מנת שיביאו את בני עדתם לקלפיות, העלתה למשרות רמות. (תהליך דומה
  עברו האירים בארה"ב). חלקם הצליחו וחלקם חזרו לכור מחצבתם.

  כל הטוען להפליה עדתית שיסביר כיצד זה אחוז גבוה של הסופר
  עשירים, חלק נכר של מנהלי סניפי הבנקים, רמט"כלים, מקצעות חפשיים
  ומנהלי חברות עיסקיות הם יוצאי ארצות האיסלם.
  יוצאי ארצות האיסלם.

  1. נחמד לדעת שהקיבוצניק יודע עלינו יותר ממה שאנחנו יודעים עליו...הא, כמה אירוני!
  2. אז מה את אומרת - שהוא משקר? כמו הערבים קשה לכם להתסכל במראה

   התסמונת הידועה של המנטליות הערבית - להאשים את האחר מבלי לקחת אחריות על מה שאתם (הייתם), מבלי להסתכל באמת בפנים.
   כמו מיתוס הנכבה שהערבים טוחנים, אתם טוחנים את הקיפוח ולא תתנו לעובדות או למציאות שהיא מורכבת ולא חד משמעית לבלבל אתכם.

  3. קיבוצניק-כמה ואיזה"ידע"..סחטיין

   גם בכפרים מסויימים ברומניה ובחלק הרותני של סלובקיה ,ופולין עד שנות ה60 לא ראו שירותים ולא ברז מים(נהרות ואגמים כן)-והחזיר שהתרוצץ ועבר לפעמים ופה ושם בכיף דרך"הסלון" של בית האיכר נתן לפעמים חומר למחשבה לגבי "זהות "בעל הבית האמיתי..האיכר או החזיר

  4. לקיבוצניק -איזה "ידע"-רק שלא יצנזרוני שוב..

   ברז מים (אגם נהר ופלגי מים כן) ושרותים לא היה גם בכפרים מסויימים באירופה-כמו בסלובקיה,רומניה,ופולין אז מה עשו במכנסיים?לא בשדה! שם החזיר "התרוצץ ועבר" לפעמים בסלון בית האיכר-קשה היה לדעת לפעמים מי שם בבית"הבלאבוסטה"-האיכר או החזיר..ובשטייטאל עם העיזים הכל היה נקי בבית העגלון? הבנת טוביה המסכן..

  5. עד היום זה כך באזורים רבים במדינות מזרח אירופה. באוקראינה גם כיום אפשר לראות בתים עלובים עם רצפת עפר כשהתרנגולות והעזים גרים אתם. וכנל בנידחות של מדינות ברהמ לשעבר....
  6. לפני 100 שנה יהודי מזרח אירופה היו כמו טוביה החולב...כמו שיהודי מרוקו היו כמו סלאח שבתי...אבל, צאצאי טוביה החולב עשו שני ילדים (כמו הסינים או היפנים ) והשקיעו את הכל בחינוך וצאצאי סלאח שבתי בחרו לעשות הרבה ילדים... ומכאן כל ההבדל.
 129. 117
  ניתוח נכון ומפוכח! עצוב לגלות , את מידת ההתנגדות שקיימת עדיין לאמת בסיסית זאת !

  צריך רק לקרוא את התגובות לכתבה כדי להבין זאת.ויש להניח שעד שלא תהיה קבלה שלה הדברים ימשיכו להיות כמות שהיו.כל הטיעונים שאנחנו "חצי חצי " "מעורבבים" כתוצאה מנישואים בין עדתיים ,לא משנים עובדה עצובה זו.צריך רק להביט סביב ולראות מיהו הרוב המוחלט של נושאי תפקידי המפתח בשילטון במשפט ובכלכלה וכו'.
  לא אחטא לאמת אם אומר שאנו הישראלים , במרכאות או שלא ,אחוזים במידות קשות של גיזענות. אכן , קשה לנו להתעמת עם עובדה זו , לקבל אותה , להכריז עליה ולבטח להלחם בה .
  והסגה אחת לדבריה של פרופ' אילוז : תיקרת הזכוכית היא היא דוקא מי שצריכה להיות העובדה המייצגת לדבריך ולא אותם חריגים שפרצו אותה.שינוי מגמה חברתית מוכח על ידי רוב ולא מיעוט בודד.אלה האחרונים הם בבחינת היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל.

 130. 116
  ואז הגיע המציאות, סתרה לנו על לחיינו ושלחה אותנו, כל אחד לחדרו.
 131. 115
  מספיק עם הבכיינות

  מספיק להאשים ונא להתחיל לעשות למען עצמך, ללמוד ולעבוד - בכינות לא עוזרת לאף אחד

 132. 114
  אים התרבות של המזרחים זה התורה החשוכה אין לכם בכלל מה להתגאות
 133. 113
  לא תחדל העדתיות עד שהפושעים האשכנזים יחשפו ויעמדו לדין פומבי!!
 134. 112
  מאמר נפלא

  תודה. כואב לקרוא את התגובות שרק מוכייוצ את הטענה

 135. 111
  הארץ ממשיך במסורת צנזורת תגובות. על מה ולמה?
 136. 110
  מי שקורא ״משתכנז״ לבן עדתו שהולך לאוניברסיטה

  לעולם לא יתקדם בחיים ולכן יקובע סופית בגזרת הכפרות, מאזטים ותנו לו בכפיים

 137. 109
  למה ההיסטוריה האשכנזית של פרופ' אילוז מתחילה בשנת 1951?
  1. דיוקן תימני - התערוכה

   צודק דוד האשכנזי - במוזיאון הארץ ישנה תערוכה על התימנים שהגיעו לארץ ישראל החל ב 1881 - בקטלוג אפשר לקרוא על גזענות פנים יהודית כבר אז

  2. ראה 75 ושאר התגובות ותבין. מתפרנסת מסימול מטרות אחרי הירייה....
  3. דיוקן תימני

   התימנים הגיעו לארץ ב 1881 ווואייוואייאי מה עשו להם
   התערוכה במוזיאון הארץ מראה את זה

 138. 108
  הכותבת בעצמה נותנת את התשובה במאמר - למזרחיים היה צריך לעזור, ללמד, ולקדם

  וזה כל העניין. העניין הוא לא האפלייה (שהייתה במובן מסויים). העניין הוא המטען, היכולות והאיכות עימה הגיעו המזרחיים לעומת האשכנזים. פליטי השואה שהגיעו למדינה לא הצליחו רק כי היו אשכנזים ולכן פתחו להם דלתות. הם הצליחו כי למרות שהיו חסרי כל לא היה צריך ללמד אותם ולקדם אותם. הם באו מתרבות וממשפחות שעודדה לימוד, השכלה. הם באו חלקם עם הכשרה מקצועית או אקדמית. הם באו ממדינות שהיו מפותחות לאין שיעור מהמדינות מהם הגיעו עולי המזרח (כן כן, גם האיזורים הכפריים בפולין היו מפותחים הרבה יותר מהרי האטלס), ויכלו להשתלב ביתר קלות במקומות עבודה וכד'. עם כל ההכרה במיעוט המשכיל שהיה ועדיין קיים במדינות ערב, מישהו יכול לטעון שאז כמו היום מדינות ערב הן מדינות שרמת הפיתוח שלהן מתקרבת למדינות אירופה - גם אירופה המזרחית?
  יהודי המזרח שטפו את המדינה הקטנה במספרים עצומים, והיו ברובם אנאלפבתיים שהיה צריך להכיר להם את אורחות החיים של המאה העשרים. זה חוץ מהתרבות הערבית ממנה הגיעו שאצל רובם לא הייתה מתובלת בתרבות אירופאית כמו אצל הכותבת. רובם לא רק שלא ידעו צרפתית, לא ידעו קרוא וכתוב בערבית. אפשר להבין את הקושי שהיה לישראל האשכנזית לקבל בבת אחת מספר עצום של אנשים שמבחינות רבות היה דומה לאוכלוסיה הערבית הפרימיטיבית והעויינת בה הם נלחמו כל השנים. האיום שהאשכנזים חשו מכך שהעולים המזרחים יהפכו את ישראל למדינה ערבית - מה שקרה במידה מסויימת - ישראל היא הרבה יותר ערבית כיום באופייה מאשר לפני עליית המזרחים. צרפת הייתה יכולה לקדם במהירות ולהטמיע את שבריר האחוז היהודים בנזרחיים, היותר משכילים, שהגיעו אליה כיוון שהם לא היוו שום נטל כלכלי ושום איום על אופייה. ישראל הייתה מדינה בראשית דרכה שבה האנשים שחיו בה היו במוד מחשבתי לא של מה אני יכול לקבל מהמדינה אלא איך אני נותן למדינה. של הקרבה, של חלוציות, של עשייה, של תרומה. כך חיו האשכנזים שבנו את המדינה. ולמרות כל הקשיים בקליטת המזרחים איך אפשר לא להזכיר את המזרחיים הרבים שקיבלו כן חינוך מעולה בקיבוצים או במקומות אחרים שקידם אותם שנות דור, וחלקם השתלב כן בצורה יפה למדי בחברה הישראלית. ומה יש לדבר היום? היום לדעתי רוב הזוגות הנשואים הם מעורבים. הן יותר אשכנזים, ספרדים. הפכמו למין מישמש, לא בהכרח טוב יותר. לגבי נוכוחותם של מזרחים לעומת אשכנזים באליטות - צריך לקחת בחשבון שלא כל מי שנראה אשכנזי או מדבר במבטא "אשכנזי", הוא אכן אשכנזי. יתכן שיש אחוז לא מבוטל שהם או בני תערובת - סבתא עיראקית או אבא מרוקאי וכד', שאימצו את אופן הדיבור והמנטליות האשכנזיים.

  1. את עדות חיה לכך.
  2. יכולת ההבנה שלך מוטלת בספק
  3. שיא הגזענות : הטענה שספרדים לא שמו על חינוך .

   אין לך מושג מה זה אדם נאור , וחוץ מזה את חופרת , אולי כשתגיעי לסין עם החפירות שלך תראי את האור . אגב , רבות מחברותייך היותר נאורות מעדיפות ספרדים , ולא רק בגלל השכל : ) , נסי ותהני .

 139. 107
  על סמך גיבוב השטויות והנחות הסרק האלה קיבלת פרופסורה? = הפליה מתקנת באונ'!!!!
  1. זה לא מצחיק.
  2. כן, תואר פרופסור כאפליה מתקנת. כך זה גם נראה. כבר עדיף ד"ר לפיד.
 140. 106
  המזרחים דפקו את עצמם כשקשרו את גורלם עם הליכוד

  סך הכל עוד מפלגה אשכנזית שניצלה את תחושות הקיפוח בערמומיות כדי לקדם אג׳נדה לאומנית ואנטי שוויונית בעליל. אגב, אם כבר הזכרנו גזענות ואי שוויון הרי שדעתם של המזרחיים על הערבים קשה אף מדעת האשכנזים על המזרחיים, וחבל כי הרי ההבדל לא רב והמזרחיים היו יכולים להוות סוג של גשר בין הערבים ליהודים בארץ הזו

  1. מילים כדורבנות. כל מילה בסלע.
  2. המזרחיים דפקו את עצמם כשקשרו את גורלם ביהודים המכונים "אשכנזים"
  3. וכאשר קשרו את עצמתם עם מפלגת "העובדים" האשכנזית הם גם אכלו אותה.
  4. המנטליות של אותם "אשכנזים" היא של הכוזרים יוצאי מזרח אירופה ואידך זיל גמור...

   טוב שסינת אותם במרכאות, כי אין מדובר ביהודים יוצאי אשכנז, אלא בגרים הקשים לישראל כספחת.

  5. מי ישמע כשהם הלכו בהתחלה עם העבודה , הם ממש היו מאושרים!

   לפחות הליכוד יצר הרמת ראש ראשונה של אחוז גבוה מהאוכלוסייה כאן שהרגיש שאין לו זכות קיום כאן. ושים לב איך מאז שלטון הליכוד, המזרחיים התקדמו בארץ בצורה יוצאת דופן. למרות שיש הרבה ערסים וכד', אתה מוזמן לראות שאחוז האקדמאיים המזרחיים גדל באופן עקבי, רמת החיים עולה (יש גם כאלו שלא אקדמאיים והם אנשי עסקים וכד') .
   המזרחיים קבלו ביטחון, והבינו שצריך ביצים, חריצות, ביטחון עצמי, ולהעלים את כל רגשי הנחיתות ואז מצליחים.

  6. תקרא את החלק שנוגע למרוקאים שונא ישראל ואז תדבר

   אני מתבייש בחצי המזרחי שלי, בדיוק בגלל ערסים כמוך ואני אחסוך במילים כדי שלא יצנזרו אותי...

   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%99%D7%95%D7%A8

 141. 105
  אחד המאמרים החשובים והמדוייקים שנכתבו בנושא בעשור האחרון. אני מזדהה לחלוטין עם כל מילה שנכתבה במאמר ובזה הקודם. תודה רבה :)
 142. 104
  קשה להשתחרר מהקורבנות המזרחית

  מה שהיה היה - והיה רע.
  אבל למה היום מזרחים לא מתקדמים? למה קותי הופך לדפקותי?
  למה?
  כי קשה להשתחרר ממלכוד הקורבנות המזרחית.
  קשה גם לאשה כה חכמה כאווה אילוז. קשה.

  1. אידיוט. עוד לא הבנת מה זה האח הגדול? קותי נבחר לתפקידו כמו שבוחרים נתח בשר באיטליז. או קוף או עכבר מעבדה בעל תכונת מסוימות: יש המון מזרחים משכילים, רגישים, תרבותיים, חכמים שלא נבחרו. בחרו את קותי כדי למלא תפקיד. הוא על תקן הערס. זה טייפקאסט טיפוסי גזעני אשכנזי.

   והמטרה היא להנציח את העליונות האשכנזית.
   הוא ינצח בסוף. זה לא חשוב.
   מה שחשוב הוא ששוב המזרחי מוצג כקוף וערס אלים. בניגוד למציאות בה הערסיות מתפלגת יפה בין כל העדות.

   חשבת פעם למה לא מביאים לאח הגדול ערס רוסי סרסור זונות או סתם שיכור רוסי?

   טייפקאסט. גזענות לשמה.
   אם הגעת למסקנה שקותי מייצג בעיניך את המזרחים - נפלת קורבן לציניות ומניפולטיביות שנועדה לגרום בדיוק לאנשים כמוך לכתוב תגובות כאלו.

 143. 103
  רוב הדור הנוכחי של יוצאי עדות המזרח תקוע עמוק במנטליות הערבית

  צרי לפחות עוד2' ל-3' דורות עד שהמזרחיים יישרו קו עם המערביות אליה שואפת מדינת ישראל.
  כבר עכשיו רואים את זה קורה אבל זה למספיק.
  זה יקח זמן אבל זה יקרה.

  1. 0 , תחזור ל 1990

   גזענות = בורות + רוע לב .

 144. 102
  קיים דמיון מסוים בין האשכנזי והמזרחי שהגיעו ארצה - שהויכוח מתעלם ממנו

  המוחות החריפים ביותר משני המחנות הגיעו מעירק - ללונדון; מאלג'יריה - לסורבון; מרומניה ופולין וברלין - להרוורד ולאוקספורד. אנחנו זכינו במקרה הטוב בבינוניים. מאירופה המערבית הגיעו מעט מאד יהודים ארצה; רובם מארצות מפגרות חקלאיות במזרח אירופה.

 145. 101
  פרופ' אילוז היקרה, ראוי לך לקרא את דעתו של פרופ' שטרית על מאמרך.

  פנייך יתכרכמו מבושה.
  ובצדק !

 146. 100
  השוואה מקוממת וחסרת בסיס!!!

  ההשוואה בין האפליה נגד האפרו-אמריקאים בארה"ב לאפליה נגד עדות המזרח בארץ מקוממת וחסרת שחר. ההפליה נגד האפרו-אמריקאים הייתה חוקית במשך שמן רב לאחר ביטול העבדות שם. והייתה מבוססת על חוקים.
  דבר כזה לא היה בישראל.
  גם ההשוואה עם צרפת חסרת בסיס. איך אפשר להשוות בין מדינה הקיימת מאות שנים, שיש בה מיליוני אזרחים, שלא מצויה במלחמה, שיש לה כלכלה מוצקה לבין מדינה שזה עתה קמה, לאחר מלחמה קשה ביותר, שיש בה שבע מאות אלף אזרחים, המסובבת אויבים, והקולטת תוך כמה שנים למעלה משני מיליון עולים, שבאים מארצות רבות, שאינם מדברים עברית, שרובם באים ללא אמצעים. ויש לספק להם דיור, חינוך, פרנסה. אין בעולם מקרה דומה. המהגרים לארה"ב לא קיבלו כל עזרה מהמדינה. ברור שנעשו שגיאות בזמן הקליטה. רק מי שלא עושה כלום אינו עושה שגיאות. המחברת מתעלמת מהעובדה שבני עדות המזרח כיהנו במשרות בכירות ביותר במדינה, נשיא, שרי חוץ, רמטכ"ל, ועוד.
  המחברת משתמשת במונח "יהודים ערבים". זה מצביע בפרוש על עמדתה האנטיציונית. העולים מארצות ערב מעולם לא הגדירו עצמם כך. במשפחתי יש יהודים תימנים ומיצרים. אם שואלים אותם להגדרה עצמית יגידו: יהודי תימני או יהודי מיצרי אל לעולם לא יהודי ערבי.
  בשנים האחרונות המונח הזה נפוץ בין כמה ישראלים אנטיציונים .
  המחברת גם מתעלמת מהאחוז הגדול של "נישואי תערובת". היום, שם משפחה אשכנזי אינו שולל שאמו של האדם הינה ספרדיה כפי ששם משפחה ספרדי אינו שולל שאמו של האדם הינה אשכנזיה.
  לקרוא להקים מפלגה מזרחית, כפי שעושה המחברת, קורא להקמת מפלגות נפרדות לפי העדה. הדבר פסול מעיקרו. המפלגות מבוססות על אידאולוגיה ולא על מוצא עדתי.
  יש להילחם נגד כל הפליה מבלי לנצל זאת למטרות פוליטיות (במקרה זה
  אנטיציוניות) כפי שעושה המחברת. 147. 99
  יש לי הסבר אחר

  היהודים המזרחיים שהגיעו לצרפת לא נהנו מקבלת פנים שוויונית יותר, הם באו בתפיסה שונה לחלוטין מאחיהם שהגיעו לישראל. הם לא חיפשו מישהו שאשם בשינוי מצבם או מישהו שיעזור להם לצאת מהמצב שאליו נקלעו עם הגעתם לארץ חדשה. באותה מידה, יהודים חרדים בארה״ב לא מוכשרים יותר מאחיהם בישראל, הם יודעים שאין להם עטין ממלכתי לינוק ממנו ואין דבר שמעורר מוטיבציה יותר מחוסר ברירה.
  הטעות הבסיסית של כותבת המאמר היא שהיא מייחסת הצלחה לבתי-ספר. בתי ספר לא עושים ילדים מוצלחים, הורים יוצרים ילדים מוצלחים וההורים שלי (וההורים שלהם) לא רק קרעו את התחת שלהם בעבודה כדי לספק לי ולאחיי את צרכנו, הם גם דאגו לכך שלא נסטה יותר מדי מדרך הישר.
  לא קיבלתי שום דבר מן ההפקר. אחד מסבי הגיע לארץ עם תואר במשפטים שלא היה שווה כלום ואשתו, שראתה את כל הונה המשפחתי מולאם, לא עבדה יום מחייה לפני שהגיעה לארץ. הם ניקו בתים, צבעו קירות, חסכו כל אגורה ויצאו מהמעברה בהזדמנות הראשונה שנקרתה להם. אה, בנוסף לכך, הם ילדו רק ילד אחד. סבא שלי, שהיה תובע מחוזי ביוגוסלביה, חזר לספסל הלימודים בערבים כדי לקבל רשיון עריכת דין בישראל. אותו רשיון תלוי היום במשרדה של אחותי, שותפה במשרד עורכי דין בלוס-אנג׳לס. לפי הסיפורים של סבי וסבתי, אבא שלי לא היה טלית שכולה תכלת אבל תמיד היה מישהו שיחזיק אותו קצר. הוא, בתורו, החזיק אותי, את אחותי ואת אחי קצר. כולנו קיבלנו את מלוא צרכנו ההגיוניים (אבא שלי עבד בעירייה ואמא שלי היתה מזכירה) אבל יותר מכל, קיבלנו הנחייה. כל דור במשפחתי משקיע מאמץ בכך שהדור הבא יתחיל מנקודה קצתי יותר טובה וזה ההבדל בין הורי לאותם מזרחיים טיפוסיים שמוציאים שם רע למזרחיים שדוגלים בגישה דומה להורי.
  עייפנו מהעדתיות. עייפנו מהתירוצים ועייפנו מהמנטליות הגלותית שבה השלטון אחראי לתת לנו להצליח. 3 דורות של ישראלים גדלו על המנטליות שדוגלת בהאשמת השלטון והמתנה לשלטון למציאת פתרון. רוצים להצליח? קחו את הסורת המזרחית המפוארת של הרמב״ם ודומיו, שנסו מותניים ולכו לעבוד,ללמוד ולהצליח קצת יותר בכדי שילדכם יצליחו עוד יותר. אה, ועוד משהו, למרות שילדים הם מצווה, חשבו 20-25 שנה קדימה לפני הילד הבא. באם תוכלו לתת לו/לה את תשומת הלב הנדרשת לגדל אדם ואזרח/ית לתפארת. אם התשובה היא לא, בבקשה תמצאו מצווה אחרת לקיים.

  1. דברים כהווייתם. יפה מאוד, טל!
 148. 98
  הארץ מצנזר תגובות. צנזורה=הצגת מציאות שקרית
 149. 97
  אווה, תודה על עוד מאמר מאיר עיניים.
 150. 96
  לא נמאס לכם לחפש האשם למסכנות באחרים.כל אחד ואחד אחראי למצבו ,גם יוצאי צפון אפריקה
 151. 95
  צר לי לומר

  בשום נקודה לא רשמת את המצב כלכלי,מדיני,של מדינת היהודים,בזמן הנתון,ולכן,אין להתייחס למה שרשמת ברצינות,כול דבר ניגזר מהמציאות הקיימת בזמן נתון,לדוגמא עליית יהודי צפון אפריקה לצרפת,בשנות ה50,אולי תעשי סקירה של מצב המדינה בשנות ה50,ליבנות ולהיבנות שמעת על המושג?דרך אגב בןגוריון לא טעה,הישתמש במה שייש עם החומר האנושי לצורכי המדינה,ותפסיקי ליבב על סבא וסבתא שסבלו,כמו שהאשכנזים יתחילו ליבכות על רוב ההרוגים במילחמת השיחרור,ממוצא אשכנזי.

 152. 94
  את מדור אחר וחיה בתקופה אחרת

  את כותבת ממקום של נחיתות. הדור שלנו כבר לא כזה - אני לא מרגישה שמישהו מפלה אותי בשום צורה, אני לא מרגישה שיותר קשה לי להשיג או לקבל משהו מאשר למישהו אחר, אני לא מרגישה שמוחקים את התרבות או הזהות של סבא וסבתא שלי יותר מאשר של מישהו אחר (אף אחד לא מלמד יידיש בבית הספר, אבל ערבית כולם לומדים), גיבורי התרבות שלי לא תלויים בשום צורה במוצא של סבא וסבתא שלהם. זה פשוט כבר לא ככה. אני מבינה שהדור שלך אולי סבל והרגיש מקופח, אבל זה היה ונגמר. מה שלא נגמר זו האפליה כלפי השחורים (יהודים אתיופים, פליטים סודנים שברחו מרצח, עובדים זרים שנולדו במדינה שמרוויחים בה דולר בשבוע) - חבל שבמקום לעשות שיעור בפסבדו-היסטוריה לא בחרתם להתמקד בבעיות הנוכחיות והעתידיות שלנו.

 153. 93
  המסורת החילונית דמוקרטית הצרפתית

  יהודים יוצאי צפון אפריקה שהיגרו לצרפת הגיעו למדינה ששומרת בקנאות על ההפרדה בין דת לשלטון, שמציבה סטנדרטים שיוויוניים (יחסית) ובלתי מתפשרים להתקדמות באקדמיה, ומגינה על המורשת התרבותית והשפה שלה באמצעות ועדות וחוקים שאין להם אח ורע בשום מקום אחר בעולם. מי שמצליח בצרפת נאלץ להתאים את עצמו למורשת החילונית דמוקרטית הצרפתית. יפה נעשה עם נלמד מהם. 

 154. 92
  האמהות המרוקאיות שהגיעו לישראל היו כולן אנאלפבתיות

  וזה השליך על חינוך ילדיהם.

 155. 91
  אולי הסיבה שבני הדור השני הצליחו בצרפת, אבל כשלו בישראל נעוצה בהורים שלהם?

  אולי אלו שביכרו באותה תקופה את ישראל על צרפת ושעשו זאת בעיקר מסיבות דתיות, היו בעלי מנטליות דתית פרימיטיבית, מה שכמובן השפיע על הילדים וחינוכם?

 156. 90
  תגובה לתגובתו של ד"ר צ"ס

  בטעות החלפתי את כותב התגובה שך קחי ממחטה לזו של הד"ר
  מבקש שלא תפרסמו את תגובתי ואתכם הסליחה

 157. 89
  "היינו כחגבים לעומתם" אמר הרב עובדיה עת דיבר על לומדי התורה הספרדים ביחס לאשכנזים. עד היום רוצים ראשי ש"ס "הספרדים הגאים" שילדיהם יתחנכו בישיבות אשכנזיות למרות שאלו מפלות אותם לרעה, קוצבות להם מכסות וכמובן לעולם לא יחתנו עמם את ילדיהם...

  כלומר גם כאשר ש"ס גדולה יותר מהמפלגות החרדיות האשכנזיות לאורך יותר מדור, ועשירה מהן בהרבה מבחינת תיקצוב ישיבותיה ורשת החינוך שלה... מכירים ראשיה בעדיפות הישיביות האשכנזיות על פני הישיבות של ש"ס ולכן עושים כל מאמץ שילדיהם יתחנכו אצל הגזענים האשכנזים ולא בישיבות של ש"ס.
  אז... להלן הוכחה קטנה שלכסף אין שום משמעות בכל הנוגע לרמת החינוך, והתנהלות ראשי ש"ס בכל הנוגע לחינוך ילידהם מוכיחה זאת...

  1. לא נכון ולא יפה. הוצאת דברים מהקשרם וחבל! אומר הרב- "מה היה לפני 60-70 שנה? ישיבת פורת יוסף שלמדתי בה הייתה יחידה בכל הספרדים. היינו 70 תלמידים. לאשכנזים היה פוניבז', שרק בה 500 תלמידים... ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם." ....רוצה לומר, הם היו רבים יותר, ואנחנו היינו מעטים לעומתם, "ועכשיו, ברוך ה', פרצת ימה קדמה צפונה ונגבה. הקב"ה נתן אפילו חוכמה להורים שמלמדים אותם תורה. לפני 5 או 10 שנים עשינו כנס של למעלה מ-5,000 אברכים שכולם כתבו חידושי תורה בבנייני האומה. איזה תענוג" "פה הישיבות, פה האברכים. והספרדים הולכים ועולים מעלה מעלה", אמר. "כמו שיש להם (לאשכנזים) - כך יש לנו. ברוך השם". מה בסהכ אמר הרב? 'לספרדים יש היום יותר ישיבות ממה שהיה להם לפני הרבה שנים. ועכשיו הצליחו להקים ישיבות רבות.
 158. 88
  לפרופ' אילוז

  פרופ' אילוז, בתור אשת מחקר את בוודאי תסכימי שלתופעות חברתיות מורכבות, כמו לתופעות מורכבות בטבע, יש יותר מסיבה אחת. להציג את הממסד האשכנזי בתור הגורם היחיד והבלעדי לפערים בין אשכנזים למזרחיים בארץ זו התעלמות מהגורמים הנוספים. האם למזרחים עצמם אין שום אחריות על המצב האם לקבוצות אחרות בחברה הישראלית, כמו עולים מרוסיה, היו עמדות פתיחה טובות יותר מאלו של המזרחים?

 159. 87
  "ללא אמצעים לניידות בהשכלה, הצמרת היתה, ועודנה, בשליטתה של אליטה אתנית"...

  אם התזה שבמדינה "שללא אמצעים לניידות בהשכלה, הצמרת היתה, ועודנה, בשליטתה של אליטה אתנית..." היתה נכונה, יהודי ארה"ב היו היום דור חמישי למצוקה כמו אבותיהם שהגרו לשם חסרי כל ממזרח אירופה. צאצאי המהגרים חסרי הכל מסין ויאטנאם וקוראיה היו עניים וחסרי השכלה כמו צאצאי המהגרים ההיספנים או האפריקאים שהיגרו גם הם חסרי כל לארה"ב. ויהודי ברית המועצות לשעבר שהופלו בשל יהדותם היו אמורים להיות היום ברמת השכלה ממוצעת כמו של טוביה החולב, ולא 90% אקדמאים...
  אבל, המצאיות שמוכיחה שילדי מהגרים מארצות המקדשות את חינוך הילדים כערך עליון (מה שמכתיב משפחות עם ילד אחד או שנים), מצליחים להגיע להשכלה גבוהה למרות תנאי התחלה של עוני, מחסור ואפליה ממוסדת נגדם.
  מה שמסביר את מדוע יהודי ארה"ב והמהגרים האסיאתים לארה"ב הצליחו לפרוץ קדימה בעוד שהשחורים וההיספנים שהתחלילו באותם תנאי התחלה נשארו מאחור.
  מה שמפריך מבחינה מדעית את התזה של כובתבת המאמר.

 160. 86
  אוהבת את אווה אילוז

  אהבת אמת. תודה על מאמר גלוי וכנה זה, כן ירבו. לפעמים סיפורים "מרמזים" פשוט לא מספיקים והרבה לא מבינים. יש לקרוא לילד בשמו

 161. 85
  ברכות לשגרירה החדשה באתיופיה בלייניש זבדיה ולסגן יושב-ראש הכנסת שלמה מולה שיהיה ראש הממשלה הבא
 162. 84
  פחח

  תני לי לנחש, את חברה בקשת המזרחית, נכון?

 163. 83
  תיאוריה אחרת קצת

  חוסר ההצלחה של המזרחיים נבע דווקא ממספר העולים.למדינה פשוט לא היה יכולת לקלוט אותם כמו שצריך.כשמוסיפים לזה את הגזענות שתמיד קיימת בין אנשים מקבוצות אתניות שונות מקבלים את התוצאה הלא נעימה שראינו פה בישראל.

 164. 82
  מאמר מעניין ורציני.אשמח מאוד אם תתני תתיחסי להדרת מזרחיים גם בעיתון הארץ שכן רוב מוחלט של כותבי הדעות הם אשכנזים (לפעמים יש ערבי אחד).הפעמים היחידות שמזרחי מופיע בו (גם את) הם רק בהקשר העדתי-קיפוחי.האם למזרחי אין יכולת ניתוח כלכלית,מדינית,תרבותית וכו'?
  1. Totally agree!!
  2. ומה עם דב אלפון(חלפון) וידידנו ציפר??
 165. 81
  השקענו מיליארדים שהעניקו אשכנזי ארצות הברית בפיתוח וקידום העולים המזרחיים

  זו היתה כמובן נאיביות מהמדרגה הראשונה. אי אפשר לכפות קידמה על שבטים מפגרים. מי שהיה מוכשר מבני העדות, התקדם בלאו הכי. הגיעו ארצה העניים המרודים ביניהם שוכני מערות מהרי האטלס שיושבו בכפרים מסוימים שלא יהיה מכובד למנות אותם בשמותיהם. הזעיר בורגנות הגרה לצרפת ובחלקה פרחה.

  1. כמה שנאה וגזענות בתגובה אחת! זאת דוגמה קלאסית לדעתם של יוצאי מדינות מזרח אירופה.
  2. רובינשטיין? שיהיה. העליה ההמונית הביאה אלימות קשה ופיגור מהם מעולם לא החלמנו.

   הבריונות שינתה את איכות החיים בארץ והביאה לברוטליזציה של הקיום הישראלי. היא פגעה במוסדות, כמעט בכל השכונות - למעט הקיבוצים - שידעו בתבונתם כי רבה לגונן על עצמם וקלטו מבני העדות בעיקר יחידי סגולה, צעירים מוכשרים וסימפטיים שהצליחו בכל אשר פנו בתנועה הקיבוצית, בצבא, ובכל תחום אחר.

  3. וכמה מהמיליארדים האלו שהשקעת עאלק באו מכספי מיסים שמזרחים שילמו?

   למה מזרחים צריכים לממן במסים שלהם את ההטבות לניצולי השואה או הניצולים מהמעגל השני -אלו שלא שמעו על השואה בכלל וחיו בכלל אלפי ק"מ ממחנות ההשמדה?

   מכירים את כל הטריקים שלכם. תפסיק לזייין את המוח.

   מי השקענו? זה כסף של אבא שלך?
   אי אפשר לכפות קדמה גם על שבטים מפגרים מרומניה או פולניה שעד היום מי שמבקר שם מזדעזע מהפיגור והנחלשות שם.
   כשרואים מאיפה באתם ולמה הפכתם - מבינים הכל.


  4. אתם אטומים מלידה או מה?
 166. 80
  agree with Iluz 100%

  as a non-sepharadic that lives in france in the past 2.5 years i am amazed by the differences of acceptance and success between israel and here.
  No objective reason and calls for change.
  obviously the change resistors are those that will be hurt the most (i.e most of the ashkenazi-oriented institutions)
  chapeau to Iluz for this!!!

 167. 79
  בקיצור, מזרחים מזרחים, אבל בעצם את רוצה לדבר על ערבים.
 168. 78
  איזו מתודולוגיה כושלת!

  גם אם נקבל לגמרי את הטענה שהחלוקה בין יהודי צפון אפריקה שעלו לארץ ובין אלה שהיגרו לצרפת היתה אקראית לחלוטין, האם המשתנה היחיד בין צרפת של אז וישראל הוא החינוך בלבד?
  אפילו העובדה שהס"ט התייחסו בעליונות לאשכנזים, איננה מוכיחה דבר. אולי עצ היותם ותיקים בארץ הקשה עליהם להסתגל לשחנויים העצומים שחוו אזרחי המדינה בראשית צעדיה?
  בקלות רבה ניתן מצוא משתנים חשובים עם הבדלים עצומים, כגון: שפה, מצב כלכלי של המדינות, אחוז המהגרים מתוך סך האוכלוסיה.ועוד.
  האם גם בדקת את ההבדלים בחינוך שניתן לאשכנזים לעומת יוצאי המגרב.
  אבל ככה זה שהאידיאולגיה משתלטת על מדעני החברה. נא לא לבלבל אותם עם עובדות: יש להם תיאוריות וגם אם הן לא נבדקו ואומתו, עדיין הם בטוחים שהם צודקים.
  בקיצור, מאמר כתוב יפה אבל חסר כל ערך עובדתי והיסטורי.
  חבל!

 169. 77
  דעה אישית

  מדינת ישראל הוקמה באורינטצייה מערבית (אירופית) ועל כל המגיעים אליה לקבל אוריינטצייה זו ולסגל אותה כמודל.
  מדינות ערב, עדיין מגדירות את ישראל כאוייב שיש למחוק מהמפה - מדוע יוצאי מדינות ערב נאחזים ב"תרבות" של מדינות מוצאם ואינם יכולים להסתגל לרוגע, נעימות וכיבוד הזולת ? האם מדובר על התרסה ?
  אין לעשות הכללה - יש מזרחיים נפלאים ואשכנזים נוראיים וההפך, אך מפלגה הקמה ומצדיקה את קיומה בצורך לשמור על פלגנות בשל מוצא, אי שירות המדינה בצבא, אי עבודה וסחיטת כספים ,כמו ש"ס , חייבת להעלם מהמפה ולהיות מוצאת מחוץ לחוק.
  אנחנו לא רוצים ולעולם לא נקבל מדינה ערבית נוספת, כאן אצלנו !!!

 170. 76
  האשכנזים בנו טאבונים מאחורי הבתים לאפיית פיתות. על כך ידעת?

  הם לא השתלבו בחברה המודרנית שהקימו אחיהם הספרדים אולם הביאו תרבות של פשע סמים ובטלה.

 171. 75
  האשכנזים בנו טאבונים מאחורי הבתים לאפיית פיתות. על כך ידעת?

  הם לא השתלבו בחברה המודרנית שהקימו אחיהם הספרדים אולם הביאו תרבות של פשע סמים ובטלה.

  1. האשכנזים גם שרפו את בנותיהם על רקע כבוד המשפחה במושבי העולים בשנות ה-50.
 172. 74
  מאמר פוליטי לא מדעי וגם לא נכון

  איך קרה ש25 אחוז מחתני פרס נובל הם יהודים אשכנזים? איך קרה שהיהודים האשכנזים בארצות הברית הפכו לאליטה תוך דור אחד? איך קרה שיהודים אשכנזים היתה להם השפעה כה נכרת על הפיזיקה המודרנית הפסיכיאטריה מוסיקה ספרות ועוד? איך קרה שבשנת 1948 היו בסך הכל 500 אלף יהודים בישראל (רובם אשכנזים) שכבר הספיקו תוך זמן כה קצר לפתוח שלוש אוניברסיטאות בקנה מדה עולמי תאטרונים תזמורות חקלאות מודרנית גרעין לצבא מודרני כיצד קרה שהיהודים היא האשכנזים היו כה דומיננטיים בתנועה הקומינסטית? בשום אחד מן המקרים למעלה לא קפחו מרוקאים והפלא בפלא היהודים האשכנזים גם אז הצליחו. האם אפשר לקבל הסבר אחר או שעדיין המרוקאים מקופחים?

  1. כי מדרו ולא נתנו לספרדים להתקדם, חשבת על זה?
  2. כמה חתני פרס נובל ממוצא יהודי פולני אתה מכיר? או רומני? או רוסי?

   וכמה מהם עלו ארצה?
   ומה אתה מנכס לעצמך הישגים של מעצמות על מדעיות?
   איינשטיין היה מדען פולני יהודי - או גרמני שהעריץ את התרבות הגרמנית והקשר שלו ליהדות היה רופף עד לא קיים?

   מה אתה מנכס ליהודי פולניה ורוסיה ורומניה - הרוב האשכנזי כאן - הישגים של יהודים אחרים שחיים במעצמות מדעיות כמו ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה? מה להם ולך ?

 173. 73
  הגיע הזמן לייצוג מזרחי משמעותי יותר במפלגות השמאל

  הגיע הזמן שמזרחים רבים יותר יפנימו שסוציאל דמוקרטיה היא המפתח לשוויון מהותי בין כל חלקי האוכלוסיה, ורק מפלגות השמאל באמת מתכוונות ליישם אותו.

  1. ככה?

   הסוציאל קומוניסים של השמאל הנאור הם הראשונים שמעקמים את השפתיים למראה החתן הפרענקי שבתם המשכילה החליטה להביא


  2. ראינו מה עשו במרץ לרן כהן שהיה יותר משמאל ולחם למען שינויים חברתיים, כשרצה להיבחר לראשות המפלגה. כל עוד לא הראה סימנים של רצון להנהיג הכול היה בסדר. עד ש...... איפה הוא היום? הלך הביתה. עזב את הגזענים.
 174. 72
  ב"ג, שהאמין בגאולה, הביא ארצה המון רב שניקב את הרעיון הציוני ככברה

  כך נולד עם הסבבה, עם האחלה ועם "אחי". ולאילוז היהירות להאשים אותנו, הישוב הישן והותיקים.

  1. לב"ג לא היתה ברירה: יהדות אירופה הושמדה. ולא היה מי שישמור על הגבולות. בטח לא מנהלי החשבונות העירקיים או הלבלרים הפולנים

   המרוקאים שמרו לך על הגבולות.
   אתה הלכת ללמוד ולהשמין על חשבון המדינה והמשאבים שלה ובחסות השקט הבטחוני והדמוגרפי שהמרוקאים הבטיחו אותו.
   והיום אתה מתבכיין שגנבו לך את המדינה.

 175. 71
  תגידי - את למדת משהו או הכל זה דימיון יוצר? אישה משכילה? גבירתי את פשוט מעוותת את ההיסטוריה וחבל על הזמן לקרוא את השטויות שלך. אין ספק - תושבי הרי האטלס בנו את הפילהרמונית, הבימה וברנר היה למעשה יליד עיראק שהתחפש.
 176. 70
  המצטדקים לא מנסים להקטין את גודל העוולה אלא להצדיק את המשך המצב.

  בליל הטיעונים שלכם הוא סבוך ולא קוהרנטי אבל אני אנסה להתייחס:

  "למזרחים המסורתיים האלה אכפת רק מתורה וקמעות ועד שהם לא יהיו חילוניים ואנטי דתיים כמוני הם לא יוכלו להתקדם" - ואיך תסבירו את הדתיים הלאומיים? הם אשכנזים ברובם המוחלט ומתקדמים מאוד השכלתית וחברתית.

  "הם לא באו לפה מציונות, אלא 'הבאנו' אותם בכח". בצפון אפריקה משפחתי לקחה חלק בפעילויות ציונויות הרבה לאורך שנים רבות. אנשים קיבלו החלטה לעזוב את מולדתם ור-כ-ו-ש-ם הרב כדי לעלות לציון. אלו אנשים שלקחו את גורלם בידיהם ופנו לדרך לא ידועה מתוך תקווה לעתיד טוב יותר ומתוך אמונה בגאולת ישראל. אני מצדיע להם.

  "האליטיסטים היגרו לצרפת, והבורים עלו לארץ." - הרי ידוע שבפולין וגרמניה כולם באו מהאריסטוקרטיה העירונית, הרי שם אף אחד לא גר באיזה שטעטל ולא היו איכרים פשוטים שם. ברור.

  אני יכול להמשיך אבל זה מיותר. אתם לא מצדיקים את המצב כדי להקטין/להתנצל על עוולות העבר, אתם עושים זאת כדי להצדיק את המשך המצב.

  יאיר לפיד (בנאומו בקמפוס החרדי) ושלמה מעוז (בנאומו ההזוי) אמרו את אותו דבר בדיוק על המחאה החברתית - שלטון השבט הלבן נחלש והוא ממש לא אוהב את זה. אז הוא עושה הפגנות, מאיים בסוף קיום המדינה ובגדול - פשוט עושה ברוגז. (גילוי נאות: לקחתי חלק פעיל מאוד במחאה בקיץ, ואני עדיין פועל בנושא).

  אני מתנחם בהצטדקויות שלכם כי אתם כבר מרגישים צורך להתגונן. פעם גם זה לא היה. או כפי שחברי האתיופיים והרוסים אמרו לי "לפחות לכם המזרחיים מנסים לענות על הטענות, מאיתנו הם פשוט מתעלמים בהפגנתיות"

  אבל אחרי שהצדקתם את עצמכם לדעת, מה עכשיו? נניח ואתם צודקים בכל מה שאמרתם. איך אתם מציעים לשפר את המצב? אתם בכלל רוצים לשנות אותו? אני לא כל כך בטוח. אני כן בטוח שאנחנו כבר לא מחכים לכם שתשנו את המצב. אנחנו כבר מזמן לקחנו את הענינים לידיים, וזה אולי השיעור הכי חשוב שלמדנו מהאפלייה שלכם.

  להערכתי ותקוותי, אתם תראו את הדור שלי בעוד 20 שנה בכל עמדות המפתח במדינה. ולא, ללא עזרתכם.

 177. 69
  נבחר לכנסת, לא חשוב מאיזה עדה

  כדי לגלות מי נבחר לכנסת ומאיזו עדה, אפשר פשוט להקליד בגוגל: "נבחר לכנסת לא חשוב מאיזה עדה". אז מתברר בדיוק מי נבחר לכנסת

 178. 68
  אבל אף אחד לא רוצה ליצור חברה שוויונית כולם אוהבים את ההבדלות

  את כותבת גיע הזמן שערבים, מזרחים, רוסים, אשכנזים ואתיופים שרוצים ליצור חברה שוויונית יאחדו כוחות. אבל אף אחת מהקבוצות האלה לא רוצה ליצור חברה שוויונית. הם כולם מאמינים שההבדלות וההתרסה כלפי הקבוצות האחרות נותנת להם כוח. למה אין אף ערבי בכנסת שתומך בהשתלבות הערבים בחברה? למה ש"ס כל כך הצליחה? זה בערך כמו שתציעי לאוהדי כל קבוצות הכדורגל להתאחד - אבל השנאה לקבוצות האחרות וגאוות היחידה שלהם זה מה שמחזיק אותם בחיים. הרי מבחנת כדורגל הרמה היא אפסית. אבל הם לפחות יכולים לקלל את שחקני הקבוצה היריבה

 179. 67
  Eva Eeluz

  She first has an opinion, and then she collect some assumptions to supporther condlusioIt is not serious and it serves no purpose

 180. 66
  אני לא מבין מה את רוצה. איפה יש אשכנזים ומזרחים בכלל? רק אצל הדוסים

  אני מזמן התחתנתי עם חצי מרוקאית. אחי נשוי ואב עם עיראקית. כבר היום יש אצל החילונים הרבה יותר 'מעורבים' מאשכנזים ומזרחים. למי בכלל אכפת מהשטויות האלה של עדה ושמות משפחה? מסתכלים על הבן אדם. זה נכון שיש אלמנטים שהמדינה יכולה להשפיע על הפרמטר הזה (בן אדם), אבל אין לזה קשר של ממש לעדה.

  ואם הילדות הספרדיות לא יכולות ללמוד בהוגוורטס של הדוסים האשכנזים, אז תסלחי לי באמת, אבל זה מעניין לי את הביצה השמאלנית.

 181. 65
  מיליוני היהודים שהגרו לארה"ב בתחילת המאה ה-20 היו חסרי השכלה, עניים מרודים, באו למדינה שלא נתנה להם דבר, גרו בשכונות עוני ונתקלו בגזענות ואף אנטישמיות מוסוות . והנה הפלא ופלא תוך דור עד שניים הפכו ילדיהם לאוכלוסיה המשכילה ביותר בארה"ב ולא לדור שני ושלישי של מצוקה.

  ארה"ב של תחילת המאה ה-20 היתה בפועל מדינה גזענית מלאה בדעות אנטישמיות ולא נתנה ליהודים (או למהגרים האחרים) שום דבר מלבד הזכות לעבוד קשה.
  דלתות אוניברטיטאות היוקרה היו סגורות באופן מעשי בפני ילדי היהודים, אשר התחנכו בבתי ספר ציבורים בשכונות עוני ומצוקה. על פי התאוריה של כותבת המאמר אנשים בתנאים כאלו היון אמורים להביא דור שני שלשי ורביעי של מצוקה... אבל כידוע קרה בדיוק להפך.
  אז האם זה אומר שליהודים האשכנזים יש גנים של גאונות? ממש לא....
  אותו תהליך קרה וקורה גם היום עם המהגרים חסרי הכל שמגיעים מארצות אסיה (סין, יפן קוריאה, הודו) אשר תוך דור אחד ילידהם מגעים למיטב האוניברסיטאות, ולא קורה עם המהגרים ההיספנים או האפריקאים.
  עדין לא משוכנעים? תראו מה קורה בארץ עם הערבים...לכאורה החינוך במגזר הערבי מתוקצב בצורה מפלה, והנה הפלא ופלא הילדים הערבים הנוצרים (בשונה מהמוסלמים שהולכים לאותם בתי ספר) משיגים בממצע את התוצאות הטובות ביותר (בארץ!) בבחינות הבגרות.
  עדין לא משוכנעים? תבדקו פעם מה אחוז האקדמאים של ישראלים ממוצא עיראקי לעומת יוצאי מרוקו? או מה אחוז המשכילים בין יוצאי תוניס ואלג'יריה, לעומת אחוז המשכילים יוצאי מרוקו? לכאורה הייתם מצפים לאחוז זהה בקרב כל המזרחיים בשל "האפליה" אז...זהו שלא...
  המסקנה מהדוגמאות הנ"ל היא אחת - שילדים הגדלים בבית (עני) בו ההשכלה היא ערך עליון (אשכנזים, סינים, יפנים, קוריאנים או ערבים נוצרים) יצליחו תוך דור אחד או שניים להגיע למיטב האוניברסיטאות באותה מדינה-גם אם תנאי ההתחלה שלהם יהיו קשים, והמדינה לא רק שלא תשקיע בהם אלא אף תפלה אותם לרעה.

  1. תגובה מדויקת

   המלה שאסור לומר אותה אך היא מסבירה הכל היא המנטליות. הבדלי המנטליות בין יהודים מהשטעטל המזרח אירופה למלאח המרוקאי הם שהביאו ל 120 פרסי נובל למדעים ליהודים שמוצאם ממזרח אירופה, להצפה של צמרת עולם המוזיקה הקלאסית בפסנתרנים ובעיקר בכנרים יהודים שנולדו בעיירות ובכפרים והשליטה בכינור היתה המפתח ליציאה מעוני מנוול אל עולם ההצלחה. הפניית העורף לחיי הבערות והמצוקה של היהודים במזרח אירופה הולידה את הציונות המעשית והביאה להקמתה של מדינת ישראל מחד ולפריחה היהודית בארצות המערב. גם בין יהודי מרוקו היו כאלה שנחנו במנטליות שונה, הוריה של פרופסור אילוז למשל. הם היגרו לצרפת ודחפו את ילדיהם להשכלה.

  2. בורות

   רק יש הבדל גדול בנתוני הפתיחה שמים להגמוניה השלטת כאן. קשה להיות עם קצת ביקורת עצמית. שיאכלו לך יום אחד תבין.

  3. מיליוני????
  4. כל מילה נכונה

   ישנה גם את הדוגמה של יהודי בריה"מ שלמרות כל האנטישמיות, הנומרוס קלאזוס, האפליה, תנאי המגורים בדירות הקומונאלקה המצחינות, הפכו לאוכלוסייה המשכילה ביותר בבריה"מ, ואת פרי השכלתם אנחנו קוצרים כאן בארץ עד היום.
   אז שיפסיקו לבכות ויתחילו ללמוד ולעבוד.

  5. זה לב העניין-ואתה צודק לגמרי. בתים מזרחיים שהיה בהם גורם

   מדרבן להצלחה-ילדיהם הצליחו. בבתים שהיוו דגם של תחושות קיפוח-נכשלו.

  6. ביו 1881 ל-1914 היגרו לארה"ב שני מיליון יהודים ממזרח אירופה...
  7. אגב, המהגרים היהודים לארה"ב היו יהודים ספרדים מפורטוגל, הם הקדימו את האשכנזים בכ-50 שנה. מהתגובה של יש הרושם שמדובר במליונים רבים ולא 2 כפי שכתבת.

   ואם לחזק את שכתבתי, נכונה ל 2011 יש בארה"ב כ 6.5 מיליון יהודים. מספרם היה צריך להיות גדול יותר, לו היו מהגרים "מליונים רבים".

   אגב, האנטישמיות הייתה גלויה וידועה. כמו זו של הנרי פורד למשל ולינץ' ידוע שבוצע ביהודי באשמת כזב.

  8. 49, המהגרים הסינים, הודים וכו שמגיעים לארה"ב הם האליטה במדינותיהם, בעוד שהיהודים במדינות העולם הגיעו למשל לארה"ב ללא קשר למצבם הכלכלי או ההשכלתי. כלומר, גם בנו של העגלון נהיה פרופסור וגם נכדו של הסנדלר
  9. נכון לגמרי

   מרוקאית בכתה שלי לפני עידן ועידנים ניסחה את זה בעצמה: כשאני באה הביתה אמא שלי שואלת אם אכלתי. כשאת באה הביתה שואלים אותך אם קיבלת שיעורי בית...

  10. ליהודי בברית המועצות היה הרבה יותר קשה להתקבל לאוניברסיטה שהפלתה לרעה יהודים, מאשר לתלמיד מצטיין מרוקאי משדרות שירצה להתקבל לאוניברטיסה בארץ. ולמרות זאת רוב יהודי רוסיה הם בעלי השכלה אקדמאית למרות ההגמוניה האנטישמית של המשטר...
  11. חזק וברוך

   זה היה מתחת לחגורה

   אבל אל תבלבל את "הסוציולוגים" עם סטטיסטיקות ועובדות ותפריע ל"מניפסט הגזענות וההדרה שלהם"

   אגב, הכותב מגיע מיישוב ספר, עולה מתורכיה, משפחה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך וכרגע נמצא בהליכו של תואר ראשון במקצוע חופשי באוניברסיטה. ולמרות שהסטטיסטיקות הן לרעתי, במשפחה תמיד המריצו אותי ללמוד וכך השקעתי ככל האפשר על מנת להגיע להיכן שאני נמצא ברגע זה.

  12. יופי. אז בוא נדבר באמת על סטטיסטקה ועל עובדות

   כמה אשכנזים נשלחו ליישב את הפריפריה?
   המרוקאים נשלחו כקבוצה כולם ליישובי הפריפריה. זו היתה מדיניות ממשלתית.
   הם שמרו לך על גבולות המדינה בזמן שאתה היית עסוק בללמוד על חשבון כספי הרנטות מגרמניה.
   זה כל הסיפור הציוני.
   אם המרוקאים לא היו פה -המדינה היתה מתחילה בראשל"צ ונגמרת בחדרה, אם מובלעות בירושלים ובטבריה וחיפה, אולי.
   זאת המציאות. אחרי מלחמת 48 מי שמנע את חזרת הפלשתינים שגורשו היתה הקמת ערי הפיתוח ומאות כפרים ומושבי עולים שיושבו ברובם בעולי מרוקו.
   הם, ולא הקיבוצים או צה"ל, מנעו בעצם קיומם את חזרת המסתננים.
   בלעדיהם - היה קורה לנגב וגליל בדיוק מה שקרה למשולש ולנגב עם הבדואים: התפשטות טריטוריאלית ערבית דמוגרפית שהיתה מחסלת מראש כל תקווה לשינוי דמוגרפי וגורמת לייאוש ולירידה מן הארץ. אף אדם שפוי לא היה מעלה בדעתו לעלות למדינה חלשה כל כך עם גבולות השמדה.
   והמדינה היתה הופכת לייצור חלש שעומד על כרעי תרנגולת.
   רק המרוקאים היו אלו ששמרו במחיר כבד על גבולות המדינה ואיפשרו ליושבי המרכז להתרכז בשגשוג וצמיחה אישית כלכלית.
   בלעדיהם - היו האשכנזים נלחמים עד הערבים ואומות העולם היו מכניעים אותם וכופים עליהם להחזיר את הפליטים.

   ויותר מילים לא כדאי להשחית: מי שנשלח לפריפריה - גורלו נקבע.

  13. נכון. 23% מתוך המיליון וחצי העולים שעלו מרוסיה ושות' הם משכילים. מרביתם איכרים בורים ונפוחים מעצמם, שהגיעו מכפרים ויישובים נדחים ועלובים ברחבי היבשת-עולם שלישי. מצאו אמריקה בישראל!
  14. נחל עוז וכרם שלום הם פריפריה בדיוק כמו שדרות ונתיבות...והמרחק משכונת התקוה למרכז תל אביב זהה למרחק מרמת אביב למרכז תל אביב...ועדין הבדלי ההשכלה זהים.

   אין שום קשר בין מקום ישובו של אדם לבין רמת ההשכלה שיכל להשיג. עו"ד ציון אמיר משדרות או מני מזוז מנתיבות אינם נופלים ברמת השכלתם מעורכי דין שגדלו בצפון תל אביב.
   הסטטיסטיקה העולמית מוכיחה שלאורך זמן, רמת ההשכלה של ציבורים שלמים אינה תלויה כלל בתנאי ההתחלה של הוריהם-זה נכון לא רק לארץ אלא לכל העולם. והראיה ההצלחה של יהודי ארה"ב או יהודי ברית המועצות ברכישת השכלה למרות האפליה והאנטישמיות, או הצלחתם של מהגרים סינים, ויאטנמים או קוראינים שהגיעו חסרי כל לארה"ב, ורוב ילדיהם מצליחים להגיע לאוניברסיטה לעומת אוכלוסיות היספניות או שחורות שלא מצליחים.
   יתרה מזאת, מי שטוען שבגלל "שנשלח" לפריפריה גורלו נקבע (ועוד לכמה דורות) מגדיר את עצמו כאדם פאסיבי נטול יוזמה וכושר החלטה, שכמו ילד טעון טיפוח לא מסוגל להתקדם ללא עזרה... ולומר דבר כזה על אוכלוסיות שלמות זו גזענות נטו.

 182. 64
  הקושי האמיתי ערבוב בין רגשנות למדע

  את מערבבת בין תחושות התסכול ה"קיפוח" ה "מגיע לנו" לבין עובדות המאמר הפסוידו אקדמי מבלבל בין שניהם. כאן הגיעו נצולי שואה אשכנזים למקום שגרו בו ספרדים שלא עשו מאומה ולא פתחו דבר מאות שנים חיו והיו כמו הערבים. האשכנזים הפריחו את השממה וקלטו עוד מזרחים. מזרחים שמאז ועד היום בעיקר מתבכיינים ומקופחים. מכל זה התעלמת ואת נפגעת בשם אביך ואו סבך .

 183. 63
  ס"ט = סוף טוב. טעות נפוצה מאוד ליחס את ראשי התבות ס"ט = ספרדי טהור

  כותבת יקרה,

  ס"ט היה נוהג לחתום בו מכתבים ופירושו סוף טוב.
  ספרדי טהור הוא מושג שלא קיים. מדוע? משום שרוב עדות המזרח אינם ספרדים טהורים - אינם מגירוש ספרד, אינם מדברים לדינו, ותפילתם אינה דומה בניגונה לניגון של יהדות ספרד!
  האם עובדיה יוסף ספרדי? ממתי? מה לו ולמורשת יהדות ספרד? כלום.

  1. רוב יהודי ספרד התפזרו לאמסטרדאם,טורקיה,,וגם לקריבים!

   נשאר כאנוסים בספרד ובפורטוגל. חלק מיהודי מרוקו הם דוקא ממוצא אשכנזי (=הלבנבנים שבהם...). והאשכנזים?...חלקם כנראה מומרים מהקווקז ומרוסיה. כנ"ל לגבי חלק מהתימנים והמרוקאים. והאתיופים?....

  2. רוב הספרדים

   מי ספר כמה מיהודי ספרד הגיעו למערב אירופה את הקהילה בהמבורג יסדו יהודים ממגורשי ספרד. כך גם בארצות אחרות הרצל בנימין הנו צאצא של יהודים ממגורשי ספרד. לידיעה

 184. 62
  הספרדים באמת היו קודם , אמנם לא היתה מדינה מזרחית אבל היו קהילות מבוססות ופעילות

  ההתחלה של המאמר מקוממת, כי זה בדיוק ההיפך ממה שקרה, הספרדים שהיו בארץ קיבלו ברוחב לב את האשכנזים, נכון שלא רצו להתחתן איתם, אבל הם עזרו להם והזינו אותם וביקשו לשתף אותם בחיי הקהילה שלהם. בתמורה לכך ברגע שנכנסו האנגלים הם החליטו לפטר את כל ראשי האירגונים הספרדים בארץ ולהציג את האירגונים האשכנזים כמיצגים את כל היהודים בישראל.

  זו תגובה גם מאוד אשכנזית שאומרת שאם זה היה הפוך היה קורה אותו דבר. העניין הוא שזה היה הפוך, הקהילות המסודרות שהיו בארץ היו הספרדיות כשהגיעו הציונים הראשונים שטוענים שלא היה כאן אף אחד, אפילו התורה טוענת שהיו כאן עמים אחרים, רק הציונות טוענת שהם היו הראשונים. כל המסחר היהודי התנהל כאן על ידי יהודים ספרדים, בעיקר מגרבים, המסחר הזה היה הבסיס של העיר שהם כל כך אוהבים, תל אביב. בלעדיו כל האשכנזים היו עדיין חולבים פרות או עוסקים בכספי חלוקה בירושלים ובצפ

  1. יהודי מרוקו

   ואיך נישמע לך נחמיאס> קבסה< פרץ. פטיטו >אזולאי ועוד ודאי שמות ספרדיים

 185. 61
  את האמת את יכולה לראות מאז המהפך של 1977 שהליכוד עלה לשלטון וקרב את בני עדות המזרח להנהגה.

  עם יד על הלב ובכנות עני לי :
  האם ההידרדרות השלטונית לא החלה מאז הליכוד עלה לשלטון וקרב למוקדי השליטה רבים מבני עדות המזרח שלא היה להם מושג בתרבות שלטונית.
  השחיתות גאתה מאז במאות אחוזים, לוקחי שוחד ושלמונים, קבלני קולות, מאכערים וגובי חובות, באסטונרים ומחלקי פיתות פתאום היגיעו להיות במוקדי השליטה.
  הגדילה לעשות מפלגת ש"ס שרבים ממנה כבר ביקרו במעשיהו ורבים ממעשיה לא נחקרים רק מחמת איומי עזיבתה את הממשלה.
  לא בגלל שנאת המזרחים זה קורה כפי שהם מנסים לטעון אלא רק מכיוון שהמושג שלטון נקי זר להם מהיותם תחת שלטון ערבי שתרבות השוחד והבקשיש היא לחם חוקה.
  כן אני אשכנזי ואינני בוש בכך ומעולם לא לקחתי את חלקו של מישהו אחר אם ספרדי הוא אם אשכנזי אבל כאדם השואף לממשל הגון וחף משחיתויות אני רואה כיצד מדינת ישראל הפכה דומה לאיזו רפובליקת בננות אפריקאית.

  1. תתחיל להתבייש
  2. נכון, הירשזון, אולמרט ושאר חבריהם "המזרחיים" הם המושחתים. אבל לא "האשכנזים"!  3. האליטה האשכנזית המציאה את המאעכר

   בטח בטח, לפני 77 לא היו פה קומבינות. זוהי מדינת הקומבינה, כבר משורשיה ההירואיים: גזלו וגרשו מאדמותיהם ערבים, למה שלא ימשיכו לגזול ולחמוס, כשיתאים להם, משאבים ואנשים אחרים??? כנראה שקומבינה במבטא יידי-אשכנזי נשמעת ועוברת טוב יותר מקומבינה במבטא מזרחי. הנקודה היא, שהקומבינה היתה לחם חוקה של האליטה האשכנזית (ואולי של כל אליטה), הספרדים רק קלטו את העניין ונכנסו למשחק. שלטון חף ונקי מעולם לא היה פה. אגב, איך קוראים לאותו שר אוצר שיושב היום בכלא על גילוח הון ציבורי (ועוד מ"מצעד החיים")? גם הוא ספרדי??? כל מי שיכול פה גונב, החכם לא נתפס והנמהר וחסר המזל נתפס. איכות שלטונית תופיע פה כשייבעטו האליטות הנוכחיות החוצה ויוחלפו ע"י הדור הבא. צדק צדק נרדוף.
   הפתרון להשחתה: מ-ה-פ-י-כ-ה.

  4. בכיין!
  5. מפאי היה הכי מושחת בארץ! ידוע לכולם, רק אז הייתה מדינה בהקמה וזה חלק מזה

   הספרדים למדו מהמקצוענים הגדולים, המכארים של מזרח אירופה, אלו שעברו את השואה והתחספסו בשורות הקאפו והגטאות.

   קבל רשימה של מורשעים/נחקרים אשכנזיים : אולמרט, הנגבי, הירשזון, עמרי שרון, גלעד שרון, כולם לבנים יוצאי אירופה.

   מה שנכון הוא שהספרדים למדו את השיטה ועושים את זה הרבה יותר אלגנטי ומוצלח ממה שלימדו אותם המזרח אירופאיים.

 186. 60
  אבל באמת רוב יוצאי מדינות ערב היו פחות משכילים ומוכשרים

  להשתלב בכלכלה מתועשת מודרנית שיצרו כאן יהודי אירופה. לא באשמתם כמובן, אבל זה היה טבע הדברים בזמנו. אין מה להשוות בכלל בין ההשכלה שהיתה בזמנו ליוצאי אירופה ליוצאי מדינות ערב. זה פתטי עד כדי גיחוך.
  לגבי זה שהאשכנזים לא סיפקו מספיק כלים להשתלב כראוי במוסדות המדינה והכלכלה שייסדו- זה נכון. זה ניתן להבין במבחן התוצאה שיש עדיין עיירות פיתוח נחשלות למרות שעברו 3 דורות מאז הגיעו לשם המהגרים מארצות ערב. אני מסכים שהיו פגמים באופן הזה של הקליטה של יוצאי ערב. באופן הזה היה מקום לשיפור.

  1. צודק, רק יוצאי מזרח אירופה "המשכילים והמודרנים":::: חייטים, מוהלים, עגלונים, חנוונים, לומדי תורה ומלווים בריבית... היו מסוגלים להשתלב בכלכלה מתועשת מודרנית...... בכל העליות אחוז המשכילים בין העולים ממזרח אירופה היה נמוך, ורק חלק מהדור השני והלאה החלו לרכוש השכלה בעזרת המשאבים ומערכת חינוך טובה שהמדינה העמידה לרשותם הבלעדי...  2. רמת ההשכלה של יהדות עיראק, לא נפלה מזו של יהודים מאשכנז.

   וכפי שהם הצליחו בעיראק, הם הצליחו בארץ.

  3. רק בארץ שמאדירה מצ'ואיזם צבאי,צעקנות וקללות בערבית...הכל

   מתנוון, בעיקר המוח! (=חוץ מאלה שהוריו רכשו השכלה ותרבות בחו"ל, ולא נתנו לילד להפוך ל"שכונה"). תגיד לי כמה שעות ההורים מקדישים ל"אח הגדול", ואומר לך מה הבן שלהם יהיה....

  4. דבר ראשון, מקצוע לא משקף השכלה. דבר שני, איך שלא תסתכל על זה, למרות שאחוז המשכילים היה נמוך בקרבם, הוא עדיין היה גבוה יותר מאחוז המשכילים מארצות ערב.
  5. אני יודע זה נכון. לצערי כשמכלילים נופלות גם טעויות. אבל הכוונה היתה לממוצע. מסקנה לכולנו: להכליל כמה שפחות...
  6. איש לא שאל על השכלתם של המזרחים שעלו לארץ. גם לא האמינו להם. מראש ההנחה הייתה שהם לא משכילים. ייעדו אותם לעבודות השחורות במדינה. גם בבתי הספר זאת הייתה ההכוונה. מסגרות, חשמלאות, נגרות, מלאכה, בישול וכהנה. חוטבי עצים ושואבי מים--לא שאלו לרצונם. ילדי האשכנזים כוונו ישר לכיתות עיוניות.
  7. סליחחה המרים גבה

   בשם שבאירופה היו בעלי השכלה כללית ובעלי השכלה תורנית כך גם בארצות לא אירופיות היו בעלי השכלה כללית ובעלע השכלה תורנית.ההפרש בין יהודי פולין משכילים לתורניים הוא פער זמן של כ 70 שנים זה פרק הזמן שנדרש ליהודי פולים
   לעבור מהשלב בל השכלה תורנית להכלה כללית תחשוב קצת לא יזיק לך
   כילים

  8. למרים הגבות

   קביעתך חסרת שחר לא מבוססת נשענת על תחושה אישית ןעל בורות קיצונית בידיעת ובהכרת יהדות המערב שאתה קורה להם
   מזרחיים יהודי צפון אפריקה למשל ובהכללה שכל אדם הגון היה בורח ממנה

  9. למרים הגבות

   על איזה ממוצע אתה מדבר? על ממצוע של הכללה.אין נתונים המאפשרים להשוות
   אתה פשוט מתבסס על הרגשה פנימית בלבד
   וכמובן על הכללה מצערת. ולע מנת שתרים את הגבות עוד יותר גבוה עובדה ממנה אתה ועוד רביםרבים ממבין המגיבים כולנו
   צאצאים של אבות ואמהות האומה דהיינו עירקים או לאותה בושה.

 187. 59
  רגע רגע אז את אומרת שהאלגיראים נחותים מהמרוקאים? לפי הנתונים מצרפת הנפלאה ?

  רק 14% הצלחה לעומת 25% אחוזים ? מה את מתנשאת עלינו עם מיספרים שאת בוחרת להציג? ואםאני אציג מיספרים הפוכים כלפי המרוקאים?

 188. 58
  כ-200 יהודים זכו בפרסי נובל (כ-20% מסך כל פרסי נובל)! מתוכם אחוז וחצי היו יהודים מזרחים. המסקנה על פי "ההגיון" של המאמר היא שוועדת פרס נובל נגועה אף היא בגזענות אנטי מזרחית...
  1. נו טוף. אתם גאונים אחד אחד. אין ביניכם מטומטמים. אפילו לא אתה.

   השאלה היא האם אתה יותר מטומטם או יותר גזען.

  2. מי שטוען שהדיכוי האשכנזי הוא הגורם לנחשלות המזרחית, בעוד שבעולם הרחב אין שום הבדל ביו מדענים אשכנזים למזרחיים...צריך להסביר מדוע קיים כזה פער במספר הזוכים היהודים בפרסי נובל, לא מהארץ אלא מהעולם...

   השאלה האמיתית היא, האם מי שלא מוכן להתמודד עם העובדות ועם הסתירות בתזות האפליה והגזענות עליהן הוא מתבכיין, הוא יותר מטומטם הוא יותר בכיין.

  3. תרומתם לספרות,לשירה וגם למדע (=כולל מתמטיקה), אדירה!

   ב"תור הזהב", האיסלאם פרח ואירופה של ימי הביניים היתה שקועה בקפאון (=בגלל הדת המנוונת)...עד שהגיע הרנסאנס. מי מצא את ה"ס",למשל???..מוסלמי בשם אלחוריתי, שעל שמו המושג "אלגוריתם".

  4. אחוז וחצי?

   כלומר, מזרחי שלם ומזרחי-אשכנזי למחצה?
   או שמא שלושה אנשים עם מוצא חצי מזרחי?
   והאם הם זכו בפרס שלם, או בחצי פרס?
   כמה זה יוצא, בשורה תחתונה?
   אני מבולבל...

  5. נכון. רק חבל שמאז הם לא טרחו להתקדם
  6. מתוך כ-200 יהודים שזכו בפרסי נובל-3 היו מזרחיים...זה בדיוק אחוז וחצי
  7. מדובר על 100 השנים האחרונות-התזה היא שיהודים מזרחים בצרפת או קנדה אינם "מופלים" לרעה כמו המזרחיים בישראל. אז לפי תזה אחוז זוכי פרס נובל המזרחיים ב-50 שנה האחרונות היה צריך להיות פחות או יותר כמו של האשכנזים...והוא לא...
  8. אידיוט. היו הרבה יותר יהודים אשכנזים - פי 10 יותר

   שחיו במדינות עם מדע מתקדם.

   וכמה זוכי נובל רומנים או פולנים יהודים יש? אפס. אולי אחד.
   אם משווים את זוכי הנובל היהודים הפולנים, הרומנים והרוסים - מקבלים את אותה תוצאה.

   אבל לא...אתה לוקח יהודים אמריקנים שחיים במדינה מתקדמת מדעית, ונהנהים ממוסדות חינוך הטובים בעולם, ולוקח יהודים גרמנים עד 1933 - ואת הקרדיט על ההשיגים שלהם שמגיע בכלל למדינות ולמוסדות המפוארים שהקימו.

   כמה זוכי נובל ממוצא יהודי פולני יש שחיו ופעלו בפולניה?

  9. מה זה קשור לפרס נובל

   העבודה שיהודים אמריקאים זכו בפרס נובל אינה מעידה על אישיותך וגם לא על
   היהודים שנולרו באירופה. הרי בתגובתך את מיחסתלמושג אשכנזי בצורה שדידרותית
   כאילו גם מי שנולד בארהב הוא אשכנזי מושג שבא על אי רצון מסוים להגדיר אירופאים ואמריקאים
   דבריך מצביעים על מלחת ההתנשאות הגזענית על המישור האישי אינך טובה
   בשום פרמטר ממני למשל

  10. פרס נובל לשלום לא נחשב,בטח לו על אוסלו, אז האחוז עולה..
 189. 57
  קיפוח זה מקצוע
 190. 56
  נו, פרופסורים צריכים לכתוב הרבה כדי להצדיק את המשכורות שלהם. ההסבר להבדל בין מזרחיים ומערביים הוא פשוט וטמון במשמעות המושגים "מזרח" ו"מערב". המושגים מתייחסים לדרכי קבלה מהאור, ומכאן ליצירת תודעות שונות. המערב מעודד את הקבלה והרצונות, הישגיות ותחרות, בעוד שהמזרח מעודד דחייה של הרצונות והשאיפות, אם מתוך כוונה ליצור שיתוף ושוויון ואם מתוך כוונה ליצור שלווה ושאננות. ולכן הן נקראים מזרח ומערב -כי הם כל כך שונים זה מזה ביחס לחיים ולשאיפות.
  1. לא המשכתי לקרוא את תגובתך אחרי האמירה שפרופסורים כותבים כדי להצדיק משכורת. לא יודע מה הפסדתי כשלא המשכתי לקרוא.
 191. 55
  פרופ' אילוז היקרה, מה עלי לעשות כדי לתקן, ולו במעט, את העוול?

  האם עלי לנטוש את ביתי ברעננה, שנבנה במקור ע"י הורים שהגיעו לארץ ב-1934 מליטא, ולהעבירו למישהו שנפגע מההתנשאות האשכנזית? האם כדאי שאשמיד את הספרייה שלי שמכילה פילוסופיה חילונית יהירה? אולי שאמחק את קבצי המוסיקה של הביטלס, ברהמס, דילן, פיאף ומרסדס סוסה, שאינה ים תיכונית מהמחשב שלי? אנא פרופ', אמרי - האם כדאי שאחזיר את הדיפלומה שקיבלתי מהטכניון כדי להקהות ולו במעט את הפער-ההשכלתי שנוצר כתוצאה משליטת האשכנזים באקדמיה? האם כדאי שאעקור את המצבה של אח שלי שנפל במלחמת יום כיפור?
  מה לעשות עכשיו עם כל העוול הזה, אמרי לי פרופ', ואעשה.

  1. תתחיל בכך שתמצא את מידת הצניעות ותודה בחטא הגאוה!

   תגובה כל כך שכיחה ומעוררת קבס...

  2. לא הבנת את הפואנטה חרף השכלתך ויומרתך

   "יש משימה חשובה ודחופה: להתגבר על העבר ועוולותיו ולהתמקד ב ע ת י ד שבו גורלותיהם של כל המיעוטים קשורים אלו באלו בחזון רחב יותר של צדק חברתי. ...
   "אינטלקטואלים יכולים ליצור סולידריות היכן שאחרים רואים רק הבדלים;.. להעניק אומץ כשאחרים חסרים אותו; ..להשתמש בכעס באופן פרודוקטיבי, היכן שאחרים חשים שנאה. פוליטיקה בדלנית של טינה חייבת להתחלף בפוליטיקה של תקווה.
   "זה הזמן להתגבר על מפלגת ש"ס האנטי-דמוקרטית, כדי ליצור גופים פוליטיים מזרחיים שהם דמוקרטיים ושוויוניים ללא פשרה. *הגיע הזמן שערבים, מזרחים, רוסים, אשכנזים ואתיופים שרוצים ליצור חברה שוויונית יאחדו כוחות ויטענו שהסולידריות האמיתית היא לא זו שמתקיימת בשדות הקרב, אלא זו שגורמת לנו להרגיש אחראים לטובת הכלל. הגיעה העת.*
   רצונך בויתור מדגיש את תחושת האשם (המיותרת או הנובעת מצביעות ובעתה של צידוק עצמוני) .אף אחד לא ביקש ממך לוותר על מאום,או שמא ,אי רצונך לוותר ולהעניק הוא הכלב הקבור בלא מודע הפורץ בהתחסדות בוטה ושקופה.

 192. 54
  החברה בכלל והיהודים בפרט נוטים להיבדלות. אפשר לראות את זה בחצרות האשכנזיות אצל החרדים או בחלוקה האסטרולגית שכולנו נהנים להפוך בה. אך השאלה שלא נשאלת היא למה אותם עולי צפון אפריקה שחוו גזענות מצד הממסד האשכנזי לא דאגו לאחים מקרוב שבאו מתימן ואתיופיה, ועדיין יש בהם קולות של התנשאות מולם. האם קם היוצר על בוראו מבחינת הגזענות? או שכרגיל בוכים על חלב שנשפך במקום לבוא עם פתרונות.. אשה בעלת השפעה כמו הפרופ' בוודאי שותפה לפרויקטים רבים לקידום אחינו מארצות אפריקה הלא קרובות.
 193. 53
  מאמר נכון, נוקב ומדויק.

  שוויון שהוא הבסיס לכל חברה דמוקרטית מתקדמת והגונה - לא היה כאן אף פעם מאושיות החברה והמשטר, וגם היום נפקד מקומו. כל סקטור דואג לעצמו ולעצמו בלבד

 194. 52
  הקיפוח העדתי עדיין מתקיים ובגדול: באקדמיה, במערכת המשפט, ברפואה, בתקשורת, בספרות.....
  1. במיספרות הצמרת, דוקא יש הצלחה בולטת ליוצאי המזרח!...

   ומה קורה בבד"ץ של הרב עובדיה?...למה אין אף אשכנזי חילוני?... פעם בהפועל ב"ש היה שחקן אשכנזי אחד (=פולברניס), בחור נחמד...אבל עשו לו את המוות...למה???

 195. 51
  המסורתיים הם חסרי עמוד שידרה - וזו המצאה מזרחית... כולנו עבדים של ש"ס בגללם.

  אחרי הכל העובדות מדברות בעד עצמן - העירקי מהמעמד העליון גם הוא ימשיך לבכות ולהאשים את האשכנזים..

 196. 50
  הסבר פשוט תחרות מול צרפתים או מול הגאונים מוארשה

  הפרענקים שהיגרו לצרפת מתחרים בפרימיטיבים הצרפתים ולכן הם מצליחים. בארץ היתה להם תחרות מול הגאונים מוארשה וקרקוב ואז הנחיתות שלהם באה לידי ביטוי חזק יותר. זה לא שהם טיפשים אוניברסלית רק ביחס לגאונות האשכנזית הידועה שהביאה פרסי נובל רבים.
  אם אתה מסכים עם הכתוב - אתה מסכים עם תורות גזע, גזענות, בקיצור אתה נאצי קטן. כי זה גיבוב שטויות. המדינה מתוך מדיניות של פיזור אוכלוסיה שלחה את העולים מצפון אפריקה לעירות פיתוח - את הפיתוח היא השאירה במרכז הארץ - רמת חינוך, תקציבי תרבות,,,,. בשנות התשעים עיירות הפיתוח הבינו שאין על מי לסמוך - ולקחו יוזמה (ירוחם, דימונה,,,). הם לא נופלים אינטליגנטית מאף אחד - צריך לתת להם בסיס טוב והם יגיעו לכל מקום שיחפצו בו.

  1. לילדי שכונות הדרום בתל אביב לא היתה ואין בעית מרחק מהממרכז...ןעדין הפערים נותרים בעינם גם בדור רביעי...

   המזרחיים שהגרו לישראל היו צריכים להתחרות לא בגאונים מורשה וקרקוב אלא במנטליות ששמה את ההשכלה וחינוך הילדים במקום ראשון בסדר העדיפויות המשפחתי גם אם זה אומר לעשות שני ילדים ולתת להם את כל משאבי המשפחה ולא עשרה... ומול מנטליות כזו לא היה להם סיכוי.
   אילו התאוריה שלך היתה נכונה אחוז המשכילים המזרחיים משכונות דרום תל אביב, רמת השיקמה או אור יהודה שכולן קרובות למרכז היה צריך להיות מהותית גבוה מאחוז המזרחים המשכילים מעירות הפיתוח בנגב...אבל המציאות מראה שאין הבדל-מה שמפריך לחלוטין את התזה שלך "שבסיס טוב מטעם המדינה" יעשה את ההבדל, ואל בסיס טוב שמתחיל בבית.
   נ.ב. אחוז המשכילים בקרב הערבים הנוצרים בארץ עובר בהרבה לא רק את הערבים המוסלמים אלא גם את היהודים המזרחיים...ואף אחד לא טוען שהמדינה נותנת העדפה תקציבית לערבים הנוצרים...

  2. אז לפי תפישתך היו צריכים לשכן את התזמורת הפילהרמונית בנתיבות?

   הסתכל במיקומם של הקיבוצים על המפה, האם כולם בגוש דן? מיקומם לא הפריע להם לעשות הסבה מחקלאות לא רווחית לתעשייה מתקדמת, ולהעסיק בה לא מעט מתושבי עיירות הפיתוח. די להאשמת ממשלת בן גוריון בכל חוליי המדינה. האם הממשלה היא שהכתיבה לאליהו פרומצ'נקו בשנת 1933 הקמת מפעל שוקולד ברמת גן דווקא? אותו פרומצ'נקו, אשכנזי מלטביה, הקים גם שכונה ברמת גן הנידחת לפועלי "עלית", הלא היא תל בנימין, שכונת הוילות של היום. המדינה שלחה את כל העולים לעיירות פיתוח שהקימה עבורם, למעט אלו שלא הניחו לאחרים לשכן אותם ולהציע להם עבודות יזומות אלא העדיפו לדאוג לרווחתם בכוחות עצמם. חלקם של בני אירופה והעירקים בין אלו שהתקוממו נגד התכתיבים היכן לגור וממה להתפרנס היה גדול משל עולי צפון אפריקה, הם גם אלו שנטשו ראשונים את המעברות, הסיבה היא שוב ההבדל במנטליות, אקטיביזם ונכונות לעבודה קשה מול פטליזם ואפתיה.

  3. הקיבוצים? אלה שזכו לינוק את אדמות המדינה, את רוב משאבי וכספי המדינה ביחס לגודלם? אלה שהעולים בעיירות הפיתוח היו העבדים שלהם וקיבלו שכר עבדים? על מה אתה מדבר.למה אינכם מבינים שההשקעה של המדינה ושוויון ההזדמנות הוא מה שקובע בעיקר?
  4. ההבדל בהשקעה בחינוך ובאיכות החינוך בין דרום תלאביב לבין מרכזה וצפונה, הוא כמו ההבדל ביןצפון תלאביב לבין כל עייאת פיתוח בפריפרייה! מי שלא מבין זאת, הוא לא מעודכן או שהוא מיתמם.
 197. 49
  עייפנו מהעדתיות

  אכן העייפות רבה. נראה שהמצב הוא גנטיות נפשית של אומה. מאז מתמיד היו שבטים. ומצבו הנפשי של העם מובע ומסתכם בגראדים המתעופפים עליו מכל כוון, מכוון של מזרח אחר. מן סירקולציה מוזרה של מצב כאוטי. המאמר כתוב בצורה מדוייקת למהלך העניינים, אבל נשאלת השאלה, אז מה.
  ההסלמה במצב מראה שמחאות לא תמיד מתקנות, הן יכולות גם לעוות מסקנות, ראה מה קרה למחאה שהתפספסה.

 198. 48
  על מזרחים ועל אתיופים.

  ה"קיפוח" של האתיופים דומה לחלוטין ל"קיפוח" ול"אפליה" של עדות המזרח בשנות החמישים. אז איפה הפוליטיקאים, בעלי ההון והאליטות המזרחיות שיאבקו למען האתיופים וידרשו פתרונות מעשיים ל"מנוחשלים" החדשים מאתיופיה? בטוח שלא בקרית-מלאכי.
  עוד הוכחה שבישראל אפליה וקיפוח זה רק פוליטיקה. עוד שיטה לקבל כסף וזכויות על חשבון אחרים.

  1. מי שמקפח את האתיופים הכי הרבה

   מי שלא מוכן אפילו להשכיר להם דירות למגורים הם המרוקאים

 199. 47
  כתבה נהדרת
 200. 46
  FRANCE VS ISrael

  מה הקשר... בצרפת שמדינה עשירה יש אפשרויות פי 100 להתפתח גם אם אתה בינוני. בישראל כולם חכמים כך שהמרוקאים כמו כולם. בצרפת יש להם יתרון כי הם יותר חכמים מהצרפתים !

 201. 45
  גב’ אילוז שכחה להביא בחשבון את המספרים. ב- 1939 היו 18 מליון יהודים מתוכם חצי מליון יהודים מזרחים בלבד. זה פחות מ- 3%. אחרי השואה היו המזרחיים כ- 600 אלף מתוך 12 מליון יהודים בעולם. זה לא היה מאפשר להקים מדינה. גם ככה בקושי 5% מהאשכנזים טרחו להגיע לארץ ולהקים מדינה.

  גב’ אילוז שכחה להביא בחשבון את המספרים. ב- 1939 היו 18 מליון יהודים מתוכם חצי מליון יהודים מזרחים בלבד. זה פחות מ- 3%. אחרי השואה היו המזרחיים כ- 600 אלף מתוך 12 מליון יהודים בעולם. 5%. קצב הריבוי הגבוה שלהם יצר מצב בוא הם מהווים רוב במדינת ישראל אבל אין להשליך מכך על העבר. אז כל הדיבורים על מדינת הס”ט הם קישקוש.

  1. לא חצי מליון אלא מליון, היו חצי מליון ספרדים באירופה ועוד חצי מליון יהודים בארצות ערב. נא לדייק. נכון שקסטלר בכלל לא מתיחס לחצי מליון בארצות מוסלמיות כיהודים בכלל , הוא אפילו לא מציין אותם. בשבילו כל מי שלא חי באירופה לא קיים. זה נכון גם לגבי הציונות
  2. אז בדקתי

   בדקתי - ולא היו חצי מיליון יהודים ספרדים באירופה:
   היו 20 אלף בהולנד ו20 אלף בצרפת ו20 אלף באיטליה ו50 אלף בבולגריה 40 אלף ביוגוסלביה ו70 אלף ביון ועוד 20 אלף בגרוזיה סה"כ 240 אלף שמחציתם נרצחו בשואה.

   לגבי עדות המזרח כנראה היו 600 אלף לפני השואה ו800 אלף עשור מאוחר יותר כשקמה המדינה.

 202. 44
  בורות

  בורות משוועת הנאמרת בקול צלול ורם.

 203. 43
  השוואה שאינה במקומה

  הטענה כי הפערים בין יהודי צפון אפריקה שעלו ארצה לאלה שהגרו לצרפת נובעים מרקע החברתי-כלכלי שונה אינה במקומה: הרבה מאוד משפחות (כמו זו של אבי, שעלה בסוף שנות ה-50 מתוניס) התפצלו: חלק מהבנים עלו ארצה וחלק היגרו לצרפת: אין בארץ הרבה משפחות צפון אפריקאיות שאין להן קרובים מצרפת. וברור שתנאי המחיה של צאצאי האחרונים עולים לעין שיעור על תנאי המחיה של צאצאי הראשונים. כלומר, הפער אינו קשור באיכות העולים. גם מודל הקליטה הצרפתי יעיל יותר, גם החברה הצרפתית "פתוחה" יותר (למי שמוכן להתאמץ ולהיות חלק ממנה), וגם צרפת עשירה יותר, היא הלב הפוליטי-תרבותי-עסקי של אירופה, היא פתוחה לארה"ב ולמזרח הרחוק - היא בלב העולם כבר מאות שנים, אנחנו סוג של פריפריה. שטופת שמש, משוחררת, תוססת,האנשים יפים - אבל פריפריה.

  1. התמ"ג של ישראל כבר כמעט שווה לזה של צרפת...
 204. 42
  רק ראש-הממשלה האתיופי שלמה מולה ישים קץ לגזענות
 205. 41
  איך את מסבירה את מצבם של הערבים שהיגרו מצפון אפריקה לצרפת?

  איך כשלה מערכת החינוך הצרפתית המפוארת דווקא במקרה של הערבים? את מאשימה את הערבים או את מערכת החינוך הצרפתית?

  השערה חסרת ביסוס: יכול להיות שהבעיה היא בגודל ההגירה שמונעת הטמעות מאונס בחברה? הצפון אפריקאים היו (לפחות עד העליה הרוסית) העדה הגדולה ביותר בארץ. בצרפת הם היו מיעוט זניח, להבדיל מהערבים יוצאי אותן מדינות.

  גילוי נאות: חצי מזרחי (לא מצפון אפריקה), חילוני, דובר עברית במבטא "אשכנזי", ולא נתקלתי מעולם באפליה שכוונה כלפי.

 206. 40
  האשכנזים הגזענים אשמים

  בכך שעד היום כל פרסי הנובל במדעים הוענקו בקונספירציה עם השוודים, רק ליהודים אשכנזים! הוכחה מדעית לגזענות וההדרה של המזרחיים לא רק בארץ אלא אפילו גם בשוודיה.

  1. מדען כבר לא תהיה? עוד פעם עם השקרים האלה? יש גם מרוקאים שזכו בפרסי נובל למדעים, ברפואה ובפיסיקה. ויש גם ספרדים שזכו בפרסי נובל במדעים. עם שקרים לא הולכים לשום מקום, בטח לא לטענה מדעית
  2. קלוד כהן טאנודג'י פיזיקאי יהודי צרפתי יליד טוניס הוא חתן פרס נובל למדעים היחיד מצפון אפריקה או מארץ ערבית אחרת

   חתן פרס נובל לרפואה הקנדי בן אסרף נולד בארגנטינה לשם הגרו הוריו מצפון אפריקה. מי עוד אתה מכיר?

  3. אנואר סאדת ונג'יב מחפוז נולדו בפולין
  4. בן אסרף הוא לא אשכנזי והוא ממוצא מרוקאי, הוא יליד ונצואלה, יש כ 10 פרסי נובל יהודים לא אשכנזים
 207. 39
  "אותם אשכנזים" -כך כתוב (יתכן פליטת קולמוס).

  שוב מוציאים את השד מהבקבוק.
  אין זה משנה אם עושה זאת פרופסור או אחד העם.
  כביכול לשפר.
  יש הטוענים שלעיתים "הצעות לשיפור" "ממקצוען" הן הזדמנות מצויינת"לזרוע רעל..." ו ל ה ת ב ל ט-בעיקר שהנושא מאבד מהרלוונטיות שלו משעה לשעה.
  כי עם ישראל מתמזג-בתי נושואה לאשכנזי (משפחתו מיוצאי פולין). חיים באושר. בתל אביב. נכדי אוהבים את שתי המשפחות ומתפנקים בכיף ונהנים מהאוכל של סבתא מרוקו וסבתא פולין.
  למזלנו הרעל הזה בחלקו הגדול נמצא במצב של "פג תוקף".
  אין עוד ביכולת מחפשי הפלגתא להעלות נושא זה על סדר היום.
  למרות שישנם המנסים.
  הזמן עובר והעדתיות הופכת לספור להסטוריה המענינת סוציולוגים ופוליטיקאים שזו "במקרה" גם פרנסתם.
  כידוע אנשים אינם ממהרים לוותר על מקור לחמם.
  הגיע הזמן לשנות כיוון- יש נושאים אקטואליים הרבה יותר.
  מאבקם של הזוגות הצעירים ... (לא נראה שמדובר בנושא עדתי).
  זוהי אקטואליה.

  1. חכה חכה יש לא רק נישואי תערובת או איך שיקראו לזה, יש גם גירושי תערובת ואז תראה לי איך כל החרא צף החוצה פתאום ובלי אזהרה
  2. בוזגלו עד מתי זה היה נושא אקטואלי? כי אני תמיד זוכר שכל פעם שהנושא עלה אמרו שהוא לא אקטואלי ושזה כבר עבר. וכן כן גם הבעיות של זוגות צעירים קשורים לדיכוי האשכנזי