מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

אשכנזים במדינה מזרחית

על המיתוס שעזר לישראלים רבים לנקות את מצפונם ולהתנער מאחריות להדרתם של המזרחים. בעקבות התגובות על המאמר "עייפנו מהעדתיות"

השנה היא 1951: יהודים מגיעים מאירופה בהמוניהם למדינה היהודית החדשה - שנוצרה במשך חמישים שנים של דיונים דיפלומטיים ממושכים בין יהודים עשירים ממדינות ערב ובין האימפריה העותמאנית. יהודים ממדינות ערב יצרו קואליציה עם הס"ט המקומיים (ספרדים טהורים, כלומר יהודים ממוצא ספרדי שחיו בארץ לפני העליות הציוניות) ובאווירה של שלום עם מדינות שכנות הם שולטים במדינה שאליה מגיעים יהודי אשכנז, מדברים דיאלקטים שונים של יהדות ספרד אבל רבים מן המנהיגים מדברים, כותבים וקוראים בשפה הערבית; המנהיגים הללו הם דתיים, ומזלזלים ברוב האירופים, שהם רואים בהם יצורים ברבריים ששיעבדו אזורים נרחבים באסיה ובאפריקה בגלל תאוות בצע ויצאו ליותר מדי מלחמות עקובות מדם.

אותם יהודים אירופים שזה מקרוב באו נשלחים ליישובים מרוחקים כדי לעבוד בשדות ובמפעלים שהקים הציבור היהודי-ערבי. היהודים-ערבים מקימים מערכת חינוך המכשירה מדריכים, רבנים וחזנים. במדרשות נלמדים אוצרות התרבות היהודית-ערבית: תפילות ופיוטים ושירת-חול ופילוסופיה. היהודים-ערבים מחזיקים במורים הטובים ביותר ובבתי הספר הטובים ביותר באזורים העירוניים שבהם הם מתגוררים. בתי הספר שהם מקימים ביישובים הנידחים הם חלשים, והאשכנזים הפוקדים אותם לא מצליחים בלימודיהם ולעתים קרובות הם מטרה ללעג בגלל חוסר כישוריהם בפיוט או בלימוד תורה; כבוגרים, לעתים קרובות הם לא מצליחים להתחרות באחרים במוסדות להשכלה גבוהה. בהגיעם כחילונים, הם לא עומדים בקריטריון המצוינות המקובל בארץ החדשה, המבוסס על ידע בדת והתמצאות בתרבות היהודית-ערבית. לעומת זאת, האוכלוסייה הערבית המקומית, למרות הדרתה מן ההגדרה הרשמית של המדינה, משתלבת היטב בחברה ובתרבות החדשה שיצרו היהודים מארצות ערב.

כרזה: שמואל כ"ץ, עשר שנות עליה; אוסף הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים
כרזה: שמואל כ"ץ, עשר שנות עליה; אוסף הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

שישים שנה לאחר מכן, האשכנזים יצרו מפלגה בדלנית ששמה שת"א (שומרי תרבות אשכנז) אשר הצליחה לסחוט זכויות ופריבילגיות רבות מהממסד הדתי של היהודים-ערבים לטובת מערכת החינוך החילונית שלהם. במאמץ רב הם נכנסו לעמדות משמעותיות בצבא, בעסקים ובפוליטיקה, אבל הם עדיין נעדרים באופן מדהים ממוסדות דתיים להשכלה גבוהה שנוצרו על ידי היהודים-ערבים, ושמעניקים יוקרה ויכולת השפעה. איך אפשר להסביר זאת?

בעיני ההסבר ברור: הם לא היו פחות ראויים או פחות חכמים מהיהודים-ערבים המקומיים שהקימו את היישוב; אבל מכיוון שתויגו כאירופים פרימיטיביים, ומשום שלא הגיעו ראשונים, לא קבעו את כללי המשחק והודרו ממוסדות החינוך והתרבות. הם הודרו מעמדות מנהיגות לא מתוך תוכנית מסודרת או כוונה מפורשת, אלא רק כתוצאה מתחושת העליונות התרבותית של המקומיים כלפיהם, ודרך מדיניות חלוקת המשאבים התרבותיים והחומריים.

למרות זאת, בקריאה של כמה מהתגובות שקיבלתי על מאמרי "עייפנו מהעדתיות" (מוסף "הארץ" 24.2), נראה שאנשים רבים בארץ היו חושבים שכישלון זה של האשכנזים הוא תוצאה של חוסר אינטליגנציה וכישרון. בתוך תוכם, אנשים רבים מעריכים ומחזיקים באמונה הפרימיטיבית שיחידים וקבוצות מקבלים רק את מה שמגיע להם, שהצלחה וכישלון, אושר ואומללות, הם גמול, או תגמול חבוי על כישרון או על טיפשות. זאת הסיבה שרבים יאמרו על התרחיש הדמיוני שהצגתי, כהוכחה לכך שתפיסה כזאת של מצוינות היא הנכונה: תראו את האשכנזים שהיגרו לארצות הברית, "אם הם הצליחו שם כל-כך, הרי הסיבה לכך היא שהאשכנזים שהיגרו לארצות הברית הם משכילים יותר וככלל מוכשרים יותר מהאשכנזים שהגיעו לישראל".

אלה שמשתמשים בעובדות קיימות כהוכחה לאיזו מעלה או פגם קודם, יראו בעובדה שאותם אשכנזים הצליחו כל-כך בארצות הברית הוכחה לכך שהאשכנזים הישראלים היו נחשלים, לא הוכחה לכך שהסביבה הישראלית היתה עוינת, מתנשאת ומדירה כלפיהם.

זהו, למעשה, המיתוס שעזר לישראלים רבים לנקות את מצפונם לנוכח ההבדל המפליא בין מזרחים מצרפת ומישראל, היינו, שהמזרחים שהגיעו לישראל היו ה"עניים" וחסרי ההשכלה, ואלה שהיגרו לצרפת היו המשכילים והעשירים. גם אם ייתכן שזה נכון בחלקו, הגורם הזה מעביר את האחריות למזרחים, והוא רחוק מלהיות ההסבר היחידי או המרכזי.

החלק הראשון של המאמר "עייפנו מהעדתיות". לחצו להגדלה

המיתוס שהמזרחים שבאו לצרפת ולישראל היו שונים מבחינה איכותית הוא אך ורק זה: מיתוס. המזרחים שהיגרו לצרפת ממרוקו ומתוניסיה בשנות ה-50 וה-60 היו, ברובם, מהמעמד הבינוני-נמוך ומהמעמד הבינוני; מפועלים בלתי מיומנים ועד חנוונים, בעלי מלאכה, פקידים, אנשי עסקים, רואי חשבון, לעתים יותר נדירות רופאים, סופרים או עורכי דין. לרוב היהודים הצפון-אפריקאים לא היתה הכשרה אקדמית, לא היה להם ממון משמעותי והם לא הכירו את המערכת הצרפתית. מעבר לכך, יהודים צרפתים ממוצא צפון-אפריקאי, שלא כמו היהודים הצרפתים האשכנזים, אך בדומה מאוד לתפוצה הצפון-אפריקאית בישראל, התיישבו בפריפריה של הפרברים העניים של פאריס (סרסל, איברי, פנטן, גארז', קרטייל).

סרסל, הפרבר היהודי הגדול ביותר באירופה, היה פרבר של מעמד הפועלים: היה בו ריכוז גבוה של תושבים יהודים ממוצא צפון-אפריקאי שהיו איפשהו בין מעמד הפועלים למעמד הביניים ורק לעתים נדירות השתייכו למעמד גבוה יותר. היהודים האלה הביאו לעולם ילדים שהצליחו, בתוך דור, מקסימום שניים, להגיע לעמדות הגבוהות ביותר במוסדות התרבות הצרפתיים. לא כולם התקדמו למעלה, אבל רבים עשו זאת וזה מצביע על כך שניעות חברתית פעלה בקרב היהודים האלו כקבוצה.

כבר בשנת 1984 (שנות דור לאחר ההגירה מצפון אפריקה) נערך מחקר על ידי הפרופסורים דוריס בנסימון וסרג'יו דלה-פרגולה, שהראה ש-23% מהיהודים שנולדו במרוקו ובתוניסיה והיגרו לצרפת השיגו תארים אקדמיים, שיעור גדול באופן משמעותי מחלקם של יהודים ממוצא אלג'יראי (14.2%) ויהודים ממוצא מזרח אירופי (19.8%) שהיגרו לצרפת. רמת השכלה זו גבוהה לאין ערוך מהרמה שהשיגו יהודים צפון אפריקאים שהיגרו לישראל.

במלים אחרות, יהודים צפון-אפריקאים רבים שהגיעו לצרפת מצאו את מקומם במוסדות התרבות והחינוך של המדינה במהירות רבה יותר מאשר המזרחים כאן בארץ, למרות מכשולים יוצאים מגדר הרגיל: הם היו זרים פעמיים, כיהודים וכצפון-אפריקאים; האוכלוסייה היתה קטנה במידה משמעותית (מבחינה יחסית ואבסולוטית) ממקבילתה בישראל; האליטות הצרפתיות היו ותיקות יותר ומאורגנות הרבה יותר מהאליטות האשכנזיות-ישראליות; אוכלוסיית צרפת היתה גדולה פי עשרה מאוכלוסיית ישראל. ועדיין, למרות מכשולים אלה, היהודים המזרחים השתלבו בהצלחה בחברה ובתרבות הצרפתית.

החלק השני של המיתוס הוא שיהודים מזרחים שהגיעו לישראל היו כולם ממעמד נמוך יותר, מה שמסביר את העובדה שלא הצליחו להתקדם. אני לא מפקפקת בכך שהיהודים הדתיים יותר וחסרי האוריינות היגרו לישראל. אפילו בלי נתונים סטטיסטיים, אני נדהמת מכך שאנשים ממשיכים להאמין בכך שרק יהודים כאלה הגיעו לארץ. מתוך 600 אלף היהודים שהגיעו לכאן מארצות האיסלאם, ושמהווים 56% מכלל העולים, האם זה מתקבל על הדעת שרק האנאלפביתים והבלתי מיומנים הגיעו לארץ? מתוך אותם 600 אלף, האם לא ייתכן שהיו 20 אחוזים, או אפילו 10 אחוזים, שהיו חנוונים, בעלי מלאכה, פקידים בדרג נמוך, הזהים בכל לקרוביהם הצרפתים? האם אפשר להניח באופן מתקבל על הדעת שלא היתה חפיפה חלקית מבחינת המעמד הסוציו-אקונומי בין שתי הקהילות, ושלא היו שום מקרים שאנשים מרקע דומה היגרו לשתי המדינות?

אם כך, איך אפשר להסביר הבדלים כה גדולים בין שתי קבוצות דומות? ההסבר פשוט למדי: החברה הצרפתית היתה הרבה יותר שוויונית כלפי יהודים ממוצא צפון-אפריקאי מהחברה האשכנזית-ישראלית, משום שהיה לה מודל אוניברסלי של אזרחות (לאון בלום היהודי היה שלוש פעמים ראש ממשלת צרפת כבר בשנות ה-30 של המאה ה-20, למרות האנטישמיות הרווחת). בניגוד לכך, האליטה האשכנזית בארץ התעלמה מתרבותם של הקבוצות שהגיעו, לא בנתה קוריקולום משותף חזק וסיפקה מעט משאבים כדי להשיג מה שסוציולוגים מגדירים הון חינוכי. העדר הון חינוכי זה מנע ממזרחים להיכנס למוסדות ששלטו בהם, וממשיכים לשלוט, אשכנזים. יותר מזה, האליטות האשכנזיות הגדירו את הישראליות במונחים שלהן, אך סיפקו מעט מאוד משאבים חינוכיים למזרחים כדי שישיגו את הישראליות הזאת, מה שאפשר התנשאות מתמשכת כלפיהם ומה שמנע ממזרחים להיכנס למוסדות המפתח שעליהם פיקחו, וממשיכים לפקח, אשכנזים.

בית הספר מילא תפקיד מרכזי בהתערות היהודים המזרחים בחברה הצרפתית, והיה לו תפקיד מרכזי בהדרת מזרחים ממרכזי הכוח בישראל. מערכת חינוך גרועה אינה טובה לאף אחד, אבל היא גרועה עוד יותר לסקטורים החלשים, כי אין להם משפחות שיעזרו להם להתגבר על החינוך החלש. מערכת חינוך לא טובה היא לא רק גרועה, היא גם לא שוויונית ביסודה, משום שהיא מקשה על ילדים לפצות על רקע משפחתי חלש.

המודל הסוציאלי בצרפת היה שוויוני יותר משום שצרפת השקיעה משאבים רבים באינטגרציה של אוכלוסיות שונות במערכת חינוך יחידה, הומוגנית, אוניברסלית. כמובן, המערכת הזאת דורשת מחיקת הבדלים תרבותיים מהמרחב הציבורי וביטוים במרחב הפרטי בלבד, אבל זהו המחיר שיש לשלם על שוויוניות גדולה יותר. מזרחים בישראל מצאו את אותה תרבות אירופית הגמונית שהיתה בצרפת, אך בניגוד לצרפת, לא ניתנו להם המורים, התשתיות או תוכנית לימודים חזקה כדי להתמודד עם אותה תרבות, להשתלב בה ולבקר אותה. תרבות "אמיתית" (תרבות אשכנזית-אירופית) נועדה לאשכנזים, הבידור - למזרחים. אין פלא, אם כך, שמערכת החינוך של ש"ס מילאה את הריק החינוכי.

אבל בואו נדמיין לרגע שכל העלייה המזרחית הגיעה מהרי האטלס החשוכים, שלא היה בה אדם אחד שידע קרוא וכתוב, מתמטיקה, שפות, ציור, שירה ומוזיקה - שכולם היו, ללא יוצא מן הכלל, נבערים. לעניות דעתי, זה מדאיג שחברה שוויונית מקבלת זאת כהסבר לעובדה שמזרחים נעדרים לגמרי משורות האליטות התרבותיות שישים שנים לאחר שהגיעו ארצה. העובדה שישראלים כה רבים רואים בכך סיבה מספקת מצביעה על חוסר הבנה בסיסי ומטריד של משמעות השוויוניות.

הדרך המרכזית לקידום שוויון הזדמנויות היא מערכת חינוך הנותנת גם לילדים להורים בעלי רמת השכלה נמוכה משאבים השכלתיים הנדרשים להתקדמות מקצועית ואקדמית. לכן בחברות סוציאל-דמוקרטיות או בחברות שמתיימרות לתת שוויון הזדמנויות, שישים שנה הן זמן ארוך דיו לראות נציגים מקבוצה מופלה, שעמדת הפתיחה שלה היתה נחותה, מגיעים למנהיגות בתחומי התרבות, החברה והאמנות. לדוגמה, האפרו-אמריקאים, שסבלו את מוראות העבדות - דיכוי קשה, כמובן, לאין ערוך מזה שסבלו המזרחים - פחות מחמישים שנים אחרי התנועה לזכויות האזרח יכלו לראות: אשה שחורה מתמנה לרקטורית של אחת משלוש האוניברסיטאות המובילות בארצות הברית ובעולם, אוניברסיטת סטנפורד (קונדוליזה רייס), אשה שחורה מקבלת פרס נובל לספרות (טוני מוריסון), פילוסופים שחורים בולטים מכהנים בתפקידים בכירים בפרינסטון ובאוניברסיטת הרווארד (קורנל וסט, הני לואיס גייטס, אנתוני אפיה), אפרו-אמריקאים מקבלים את פרס פוליצר היוקרתי (למשל אלכס האליי), מתמנים לנשיאות האגודה הסוציולוגית האמריקאית (ג'וליוס וילסון) ומכהנים כנשיא ארצות הברית (ברק אובמה).

זה לא מספיק, וכמובן יש עדיין אפליה של שחורים, אך זה סימן לכך שבתוך פחות מחמישים שנה עברה החברה האמריקאית תהליך משמעותי לקראת שילובה של הקהילה האפרו-אמריקאית במנהיגות התרבותית שלה (עדיף למדוד מדינה שוויונית לפי המנהיגים שלה ולא לפי הממוצע, משום שהממוצע יכול להסתיר תקרת זכוכית). חברה שוויונית מאפשרת אפילו לנציגי קבוצות מיעוטים המונות חמישה או עשרה אחוזים מהאוכלוסייה להגיע לראש כל מוסדותיה. אבל בישראל רוב האוכלוסייה (אם אני כוללת מזרחים וערבים) אינו יכול להגיע לצמרת, אפילו לא להתקרב אליה, משום שללא אמצעים לניידות בהשכלה, הצמרת היתה, ועודנה, בשליטתה של אליטה אתנית, יהודית ואשכנזית.

עכשיו, הרשו לי להוסיף: מדוע מקרה ההדרה הברור של המזרחים לא נשמע על ידי אשכנזים רבים, שקצתם מעוניינים להילחם באפליה? משום שקורבן שנאבק להשגת צדק חייב להיאבק גם למען קורבנות אחרים. כשקורבנות נאבקים רק למען עצמם, הם מצטיירים כמי שמחפשים כוח, לא צדק, ובסופו של דבר מחליפים את אלה שדיכאו אותם. לאינטלקטואלים המזרחים, אנשי האקדמיה והפעילים הרבים פה בארץ (מאיר בוזגלו, יהודה שנהב, יוסי יונה, חביבה פדיה, הנרייטה דהאן, רונית מטלון, מומי דהאן, איציק ספורטה, פנינה מוצפי, שולה קשת, שאול משעל ורבים אחרים) יש משימה חשובה ודחופה: להתגבר על העבר ועוולותיו ולהתמקד בעתיד שבו גורלותיהם של כל המיעוטים קשורים אלו באלו בחזון רחב יותר של צדק חברתי.

אינטלקטואלים יכולים ליצור סולידריות היכן שאחרים רואים רק הבדלים; הם יכולים להעניק אומץ כשאחרים חסרים אותו; הם יכולים להשתמש בכעס באופן פרודוקטיבי, היכן שאחרים חשים שנאה. פוליטיקה בדלנית של טינה חייבת להתחלף בפוליטיקה של תקווה. המזרחים שפועלים בשדה החברתי והאקדמי יכולים לדמיין מדיניות כזאת של תקווה, ויש להם תפקיד מפתח בפיתוחה.

זה הזמן להתגבר על מפלגת ש"ס האנטי-דמוקרטית, כדי ליצור גופים פוליטיים מזרחיים שהם דמוקרטיים ושוויוניים ללא פשרה. הגיע הזמן שערבים, מזרחים, רוסים, אשכנזים ואתיופים שרוצים ליצור חברה שוויונית יאחדו כוחות ויטענו שהסולידריות האמיתית היא לא זו שמתקיימת בשדות הקרב, אלא זו שגורמת לנו להרגיש אחראים לטובת הכלל. הגיעה העת.*

מאמר זה נכתב בעקבות התגובות על מאמרה של פרופ' אוה אילוז, "עייפנו מהעדתיות", שחלקו הראשון התפרסם כאן לפני שלושה שבועות (מוסף "הארץ" 24.2); חלקו השני של המאמר יתפרסם בפסח
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 סיפור יפה, אבל... יורםק
 • 08:09
 • 16.03.12

די ברור מה יהיה הסוף של המציאות המקבילה הזאת. החילוניים (ולא משנה אם הם ספרדים או אשכנזים) ייסדו אונירסיטאות חילוניות, בתי חולים ותעשיית היי-טק. לעומת זאת המסורתיים, שהתחנכו במוסדות תורניים, יקדישו חלק גדול מזמנם ללימוד גמרא. המוכשרים שבהם ישאפו להיות רבנים (או, מקסימום, עורכי דין) ולא מהנדסים או מדענים. וכשהם יהיו חולים הם ילכו קודם למקובל שיודע לכתוב קמיעות ורק אח"כ לרופא. אולי כאן שורש הבעייה?

 •   קניוק תרגיע. דעותיך ידועות. השנאה לדת היהודית ולדתיים מעוותת את החשיבה הרציונלית וההומנית. נקודה!  (לת) חילונית גמורה!
  • 12:08
  • 17.03.12

 •   בכיינות טיפוסית של מזרחית שהצליחה יעדיין טוענת לאפלייה.  (לת) כ-מ-ה אפשר לשמוע את ז-ה?
  • 13:33
  • 17.03.12

 •   יורםק צודק-בעולם דימיני כמו שתארה הכותבת, האשכנזים שנדחו ע"י האליטות המזרחיות הקימו לעצמם את מעין החינוך החילוני ובמקום תורה ופיוטים לימדו שם מתמטיקה, אנגלית ומחשבים...בוגריהם שלא יכלו לעבוד כרבנים הקימו חברות היי-טק למדו רפואה מערבית שהתחרתה בכותבי הקמעות...וכל השאר היסטוריה...  (לת) זעליג אמזלג
  • 14:55
  • 17.03.12

 •   האם בני עדות המזרח רוצים ב"מזרחי" כמנהיג המדינה?...והתשובה השאלה המהותית...
  • 15:41
  • 17.03.12

  היא כנראה עדיין לא (=למרות שאני כאשכנזי שמתי עין על משה כחלון, ומקווה שלא אטעה...). רוב המזרחים גם מאמינים פחות במזרחי בעיניני כספים...ותשאלו כל בעל עסק....

 •   תראו היום אם רוסיה, כמה חשובים לה הלימודים וההשכלה...לעומת בוא נעזוב לרגע את העבר...
  • 15:48
  • 17.03.12

  אם ממוצא "ישראלי" (=לרוב מיזרחי), שמתענינת יותר ב"איך לעשות כסף". תרבות הלימוד, החסכון, והמחשבה לטווח ארוך...הם שעשו את ההבדל!. ונכון, היתה גם הסתכלות קצת מבטלת על מי שבא מהחברה המסורתית...

 •   רק בישראל יש סיכסוך בין מדע לדת אצל היהודים ארתי
  • 17:26
  • 17.03.12

  בארה"ב הדתיים מדענים, מתכנתי מחשב, פרפסורים באוניברסיטות וכולי
  ובעת והעונה אחת תלמודי חכם.

 •   ובכ"ז כל מה שנעשה פרודוקטיבית בארץ - נעשה על ידי הפורשים מהדת, והשקיעה לפגניות ולבורות מוגברת על ידי המפלגות הכמו דתיות שלנו [אשכנזיות ופרנקיות גם יחד. בעניין הזה יש אחדות לאומית גמורה].  (לת) החילוניות כנראה רק ב20 % שנשארו לך
  • 17:58
  • 17.03.12

 •   נראה ככה  (לת) הגיון לא רלבנטי
  • 17:59
  • 17.03.12

 •   המזרחים הגיעו קודם וביחד עם האשכנזים הקימו את מפעל ההיתישבות שריסק את חומות הגטו והעביר מהעולם את מוסד החלוקה וביחד קבצו את הגלויות והקימו מוסדות תרבות וחינוך חילוניים בלי לוותר על המסורת וערכי הקהילה מלבד הבושלביקים שביקשו אידיאולוגיה במקום מסורת  (לת) פלץ
  • 18:27
  • 17.03.12

 •   עם מי התחתנו כל ה"לוחמים המזרחיים" כולל גב. אילוז שורה מלכה
  • 19:29
  • 17.03.12

  עם האמא של האשכנזיות. כשזה צ\מגיע לחיים שלהם הם לא מתקרבחם למזרחיים. הם חזקים רק בתיאוריה

 •   זאת הסיבה שצעירות רבות מתפוצה זו עוסקות במקצועות האיפור, קוסמטיקה, מניקור פדיקור, הלבשה תחתונה ן...  (לת) די למיתוס. זה % לא גדול
  • 23:44
  • 17.03.12

 •   עייפנו מהקיטורים ומחוסר היכולת לקחת אחריות על עצמכם. מי מפריע לכם לקחת את בוזגלו ולהעמיד אותו לבחירות? אולי יזכה ברוב ויהיה ראש ממשלה?! ניסיתם את זה? עם דוד לוי זה כמעט הצליח לכם. עם קצב, מהצד השני, זה הצליח לכם יותר מדי! גם בצרפת אחוז המרוקאים באקדמיה נמוך מאחוזם באוכלוסיה הכללית. המרוקאים בצרפת לא היו טפילים חברתיים אלא הבינו שעליהם לקחת את גורלם בידם ודאגו גם לביתם. בישראל התרגלו המרוקאים לעשן חשיש ולקטר שדופקים אותם. גבירתי החביבה, זו הבעיה שלכם ולא שלנו. אנחנו בנינו את חיינו במו ידינו, הצלחנו וכשלנו, אבל תמיד לקחנו אחריות על עצמנו. אנחנו לא מאשימים אותכם במצב נו, לכן אל תאשימו אותנו במצבכם. יאללה, קומו לעבוד ולא לעבודה!! תחנכו את ילדיכם לעבוד ולא לפשוע!!!!!  (לת) עמיש גל
  • 19:52
  • 02.08.12

 •   עייפנו מהקיטורים ומחוסר היכולת לקחת אחריות על עצמכם. מי מפריע לכם לקחת את בוזגלו ולהעמיד אותו לבחירות? אולי יזכה ברוב ויהיה ראש ממשלה?! ניסיתם את זה? עם דוד לוי זה כמעט הצליח לכם. עם קצב, מהצד השני, זה הצליח לכם יותר מדי! גם בצרפת אחוז המרוקאים באקדמיה נמוך מאחוזם באוכלוסיה הכללית. המרוקאים בצרפת לא היו טפילים חברתיים אלא הבינו שעליהם לקחת את גורלם בידם ודאגו גם לביתם. בישראל התרגלו המרוקאים לעשן חשיש ולקטר שדופקים אותם. גבירתי החביבה, זו הבעיה שלכם ולא שלנו. אנחנו בנינו את חיינו במו ידינו, הצלחנו וכשלנו, אבל תמיד לקחנו אחריות על עצמנו. אנחנו לא מאשימים אותכם במצב נו, לכן אל תאשימו אותנו במצבכם. יאללה, קומו לעבוד ולא לעבודה!! תחנכו את ילדיכם לעבוד ולא לפשוע!!!!!  (לת) עמיש גל
  • 20:03
  • 02.08.12

 •   סוף סוף מישהי אמיצה אביאל
  • 04:57
  • 16.04.14

  כל הכבוד מלכה. טוב לראות שיש עוד אנשים ישרים, שאומרים אמת.

  מה יהיה עם השסע הזה? לא הגיע הזמן להפסיק להתבכיין ולהתחיל לבנות מדינה תעשייתית חזקה?

  אולי את תכניסי בהם שכל מלכה...

02 לאו רבתי לקריאתך בסיום המאמר. ד"ר צ.ש.
 • 10:18
 • 16.03.12

"זה הזמן להתגבר על מפלגת ש"ס האנטי-דמוקרטית, כדי ליצור גופים פוליטיים מזרחיים שהם דמוקרטיים ושוויוניים ללא פשרה. הגיע הזמן שערבים, מזרחים, רוסים, אשכנזים ואתיופים שרוצים ליצור חברה שוויונית יאחדו כוחות ויטענו שהסולידריות האמיתית היא לא זו שמתקיימת בשדות הקרב, אלא זו שגורמת לנו להרגיש אחראים לטובת הכלל. הגיעה העת."
לא הקמנו כאן מדינה כדי לקיים קואליציה של בני עדות ודתות שונות. ראי מה עלה בגורל לבנון ובלגיה, ועוד. באנו לכאן להקים-מחדש-מדינה ליהודים, לכל היהודים מכל העדות והארצות, מדינה שיוכלו היהודים לחיות בבטחון ובכבוד ובעצמאות מדינית ותרבותית. וכן, נכון, מדינה שגם "בן ערב נצרת ובנ" יוכלו לחיות יחד בשלום ושוויון.
חבל, פרופ' אילוז, אותך הערצתי בעבר, שתחושת הבידוד השבטי שחווית מצד עמיתיך, נאלצת "לשנות דיסקט" וליישר קו עם פוליטיקה עדתית, שאינה תורמת לתחושת הלכידות, שאנו כה זקוקים לה. היי שלום.

 •   ד"ר ת.ש- מסכים עם כל מילה שכתבת. כולל הערצת עבר. חבל שהגברת נופלת למלכודת השוואות מטופשת, כדי לחפש איך להקל על מזור הקיפוח. שם- בהשוואות ובדרכים העוקפות שאת מביאה, את נופלת ומפילה עימך כל מיני מחפשי צידוקים. איך את מעזה להשוות ארץ בבנייה- ישראל, לצרפת ממוסדת, כולל אקדמית. הבעיה, שבמקום למצוא פתרונות ולהאיר כיוונים פרודוקטיבים, את נופלת לסבך פלפולי שן סו ז' , שלא ראויים לפר' משכילה.  (לת) שומר חוק
  • 09:08
  • 17.03.12

 •   זו איננה תחושת בידוד שבטי, זו רגש נחיתות מהול באגו וברצולן להתפרסם בכל מחיר ואין כמו קצת "עדתיות נוטפת ארס" לפרסום בקרב העדות הללו.  (לת) כסיף
  • 11:45
  • 17.03.12

 •   דר צ.ש. את לא יודעת לקרוא! "........הגיע הזמן שערבים, מזרחים, רוסים, אשכנזים ואתיופים שרוצים ליצור חברה שוויונית יאחדו כוחות ויטענו שהסולידריות האמיתית היא לא זו שמתקיימת בשדות הקרב, אלא זו שגורמת לנו להרגיש אחראים לטובת הכלל."  (לת) חבל מאוד
  • 12:12
  • 17.03.12

 •   הציונות נועדה לפתור את בעית יהודי אירופה. יהודי המזרח שחיו חיים סבירים עד הקמת המדינה, עלו (בחלקם) על עגלת הציונות באין ברירה, כתוצאה מגל הלאומנות הערבית שבא בעקבותיה  (לת) הרגרסיה המזרחית (עלית הליכוד, יסוד ש"ס, חזרה בתשובה) היא ריאקציה לציונות המקורית
  • 12:34
  • 17.03.12

 •   ומה יהיו התירוצים לדור הבא?...שהוריו מחפשים את "החיים הטובים" אתי בן זה רב מקר...
  • 15:53
  • 17.03.12

  ואת תרבות "הכסף המזומן ביד"... ומדוע הגב' אילוז לא מקימה בתי ספר משביחי ידע כמו בי"ס שבח, של האוכלוסיה הרוסית?... ואני לא רוצה לנחש מי היא רוב האוכלוסיה שצופה ,למשל ב"אח הגדול" ו"היפה והחנון"...

 •   כל הבעת דיעה של מזרחי נתקלת בחמות בטון של הטחה כנגדה שהיא פרטיקולרית וגזענית אילוזיה גרנדר
  • 16:53
  • 17.03.12

  החל משנות החמישים בכל פעם שקם מזרחי לדרוש שיוויון זה נתקל בחומה אשכנזית נוקשה, שתי טענות מאז ומתמיד חוזרות ונשנות, אתם גזענים ואתם דואגים רק לעדה אחת באוכלוסיה.

  מה שמעניין הוא שאת הטענה השניה אילוז מטיחה בפני האיטנלקטואלים המזרחים והנה הפלא ופלא, על אף כל זאת, התגובות כאן מטיחות נגדה שהיא בעצמה פרטיקולרית ולא אוניברסלית.

  הגיע הזמן שתביני פרופ אילוז שיש לך כאן עניין עם אנשי שררה אשכנזים שמעוותים את כל המציאות מאז ומתמיד ושכל דבר שאינו זכויות יתר לאשכנזים נחשב בעיניהם כלא אוניברסאלי. לביות אוניברסאלים מבחינת האשכנזי זה לחשוב שצריך לעשות הכל בשבילם, וכולם, לא רק היהודים האחרים אלא כל העולם. בסופו של דבר זו התוצאה של הציונות.

 •   להשאיר אותכם האשכנזים בארץ יחד עים הערבים ולהגר לארה"ב דוד
  • 19:37
  • 17.03.12

  לאחר הגירת עדות המזרח מהארץ, תישארו עים הערבים, ועליהם תעשו סיבוב שני של גזענות. בסגנון של אנחנו אירופאים תרבותיים ולא כמוכן חובבי מנגל ודוברי ערבית.

 •   לכסיף מרדכי (מוטי) כהן
  • 23:42
  • 17.03.12

  אי הבנת הנקרא מהולה בהתנשות מזויפת רק כך ניתן לתאר את תגובתך.
  לא א.אילוז יזמה את כתיבת המאמר עיתון הארץ עשה זאת.
  השיעור הגבוה מאוד של המגיבים השליליים מבהיל. רוב התגובות הן מצוצות מהאצבעץ הידע של מרביתם גובל בבורות בנושא. רובם לא השכילו להבין שהגנים של כולנו דומים ושאבות האומה מקורם בעירק של היום ושקבים רבים מאוד מיהודי מזדח אירופה מקורם ממגורשי ספרד.

 •   גם החו"ל אין לכם סיכוי. כל זמן שתבכו ולא תעבדו לא ירצו אותכם בשןפם מקום.  (לת) קרן אור
  • 23:46
  • 17.03.12

 •   אתם הרבה יותר דומים לערבים אשכנזי
  • 15:11
  • 04.09.12

  טבעי שאתם תגורו איתם ולא אנחנו

  אבל בגלל כל משחקי ה"כבוד" הערבים (ערבים יהודים או ערבים מוסלמים) ובגלל הפרימיטיביות הדתית והכללית, תסתדרו עם אחיכם הערבים אפילו פחות טוב ממה שאנחנו הסתדרנו. כשיש שני צדדים שהם בערים, ערסים, קנאים דתיים וחסרי תרבות הסיכוי לחיכוך הרבה יותר גדול, כי שני הצדדים אגרסיבים ומחפשים את הפיצוץ.

  אולי אם תסכים להפוך מערבי בן דת משה לערבי בן דת מוחמד אחיך המוסלמים יעשו לך הנחה

 •   מזרח מערב מוטי פארז
  • 19:40
  • 27.04.14

  מה זה הפה המסריח הזה אני בטוח שאתה לא אשכ נזיל בטח מעו רב

03 הכותבת מתעלמת במזיד מהעובדות שאינן משרתות את מטרתה קחי ממחטה
 • 14:58
 • 16.03.12

היא מקנאה באמריקאים על שבחרו בנשיא שחור (למעשה לא צאצא של עבדים אלא בן לאקדמאי מקניה ולאנתרופולגית לבנה) ושוכחת שגם לנו היה נשיא שנולד באירן, וכמו קולין פאואל גם לנו היה רמטכ"ל שנולד באירן וכמו קונדוליסה רייס היו לנו שרי חוץ שנולדו במדינות ערב, דוד לוי וסילבן שלום. אולם למרבה הבושה איש מהם לא הגיע לקרסולי תואמיו האמריקאים, לא בכישוריו ולא בהשכלתו. מכיוון שמצפוני אינו נוקף אותי על אפליית מזרחים, שלא הייתי שותפה לה, איני מחפשת דרך להצדיק אפלייה כזו או ליפות אותה.

השגיאה היחידה של המימסד האשכנזי ביחס ליהודי ארצות ערב היתה החפזון להעלות למדינה שזה עתה נוסדה מאות אלפי בני אדם שלא בחרו להגר לישראל ולא היו נוקטים בצעד כזה מיוזמתם. צרפת לא העלתה את יהודי צפון אפריקה, מי מהם שרצה בכך היגר לשם בכוחות עצמו, למרות שיכול היה להניח לסוכנות להעלות אותו, באופן הפסיבי ביותר, לישראל, לשכן אותו בשיכונים בפריפריה שהוקמו בחפזון עבור העולים חסרי הכל וליצור עבורו מקורות עבודה יזומה. מי שהיגר לצרפת, פרופסור באוניברסיטה של ראבאט או חזן בבית כנסת בפס, היה אקטיבי ונחוש להתקדם בחיים. עבודה קשה ומתן השכלה גבוהה לילדיו היו בעיניו כרטיס הכניסה לעולם החדש. זה ההבדל האמיתי בין העולים מארצות ערב לאחיהם שבחרו להגר מערבה, גבירתי הפרופסור. אורכידאה

 •   האם המעפילים מארצות אירופה החליטו בדרך פתע להפליג לארץ דבר לקירות
  • 20:10
  • 16.03.12

  או שגם זה היה פרי פועלה האינטנסיבי של הסוכנות הציונית? תגובה אשכנזית טיפוסית: בורות משוועת הנאמרת בקול צלול ורם.

 •   הינה תגובתך היא הבעיה העיקרית! כל מזרחי שעשה את הדרך הקשה, עדיין זוכה לקיתונות של בוז , אפילו הציונות והאתוס שלה לא באג'נדה שלך. אז מה נשאר? מי יקיים את המדינה הזו ויגן עליה ? וגם את כל כך נחרצת בחלוקה מתימטית בין ה"מוצלחים" שהגרו לצרפת בלבד לבין ה"נעבכים " שהגיעו לפה . פרופסור את כבר לא תהיי!!!  (לת) יפית
  • 21:35
  • 16.03.12

 •   נסי לקרוא את תגובתי, בעיקר את חלקה השני, אולי תחכימי ליפית
  • 22:18
  • 16.03.12

  רמז. ההסבר להצלחתם היחסית של יוצאי צפון אפריקה שהגרו לצרפת לעומת דשדושם במקום של יוצאי צפון אפריקה שהובאו לישראל (עליית הצלה) הוא שהמהגרים לצרפת נטלו את גורלם בידיהם ולא המתינו שמישהו ישכן אותם, יעסיק אותם בעבודות יזומות ויאכיל אותם כאחיהם שעלו לישראל. אפתיות ופטאליזם הם מתכון לכשלון, ולכן שגו קברניטי המדינה שהרגילו את העולים מארצות ערב להמתין בחיבוק ידים שיעשו משהו למענם . קל יותר להאשים את המדינה, ליתר דיוק את האשכנזים הרעים, במחדל הקלטותה של העלייה הצפון אפריקאית מאשר לחפש את האשם במנטליות הלקויה של העולים.

 •   תודה על התגובה המבהירה.  (לת) חגי
  • 00:14
  • 17.03.12

 •   למס'3 למיטב ידיעתי הג'וינט עזר גם לפליטים יהודים בצרפת יפית
  • 00:39
  • 17.03.12

  ואת משווה את צרפת על האפשרויות וההזדמנויות הרחבות שהציעה , לישראל של אותם ימים? לאיפה זרקו את העולים של אז בלי לשאול את פיהם? ובאיזה אוהלים ופחונים שוכנו?
  המדינה היתה במצב קשה , ארץ לא מפותחת ועניה, איזה יוזמות בדיוק את רואה שהיה אפשר לקדם ? המדינה הציעה במקרה הטוב עבודות דחק ולחילופין אבטלה ורעב.
  על אף כל זאת עשינו כולנו מזרחיים כאשכנזים דרך ארוכה ומוצלחת.
  הטענות אינן על פרבילגיות כלכליות , אלא על הזלזול ואי ההכרה ביכולות של העולים , ניצול עמדות כוח כדי להכתיב נרטיביים היסטוריים אי הכרה בשונות תרבותית,ואי הכרה בתרומתה החשובה של עליה זו בבנין הארץ.
  לשמחתי הדברים הולכים ומשתנים , וכולי תקוה שההכרה שיוויון ערך האדם,תגבר על שטויות שכותבים ברגעי חולשה.

 •   כן אורכידאה-אכן תגובה אשכנזית איגנוראנטית נוצרי שנשוי למזרחית
  • 07:37
  • 17.03.12

  הקורבן שאינו רואה את הקורבן -"המנטאליות הלקויה של המזרחים"-את מספרת..גם באירופה (ולא רק)נהגו לספר ועדיין מספרים על "המנטאליות הלקויה של יהודי אירופה"-הקורבן האשכנזי לא ראה אחר ממטר גברת יקרה-נומרוס קלאוזוס מהמתוחכמים ביותר !את רוב חשבון המירמור והכעס על אירופה צריך היה להגיש ולהוריד על הגרמנים(או אולי על קרואטים או רומנים,או סלובאקים לשם שינוי-בוא"ונראה אותך מתחכמת שם")אך בטח לא על המזרחים ועל אחת כמה וכמה לא על הפלסטינאים -רק שלא תטעי באירופה יודעים(ולא רק שם)על האירועים וההתנהלות הפוליטית(פנים וחוץ)בישראל-והקראדיט שניתן כבר מזמן אזל-הפנימי .

 •   כל מילה בסלע. ואוסיף גם לתגובתך האחרונה- שעובדה ידועה היא, שעולים מזרחיים, שהשתלבו בין אם בפלמ"ח, הוא יושבו בכפרים (שם קבלו בתים וחלקות אדמה- אם אם סבלו בהתחלה) - שהתמודדו עם עלייה באמצעות עשייה ובניה, נקלטו והתקדמו. את העובדה הזו אף אחד לא מזכיר. ומעניין למה.  (לת) שומר חוק
  • 09:27
  • 17.03.12

 •   מי שראה אפליה עדתית באוניברסיטת תל אביב שיקום, מי שראה אפליה עדתית בהי-טק שיקום , על מה את מדברת בכלל? אני
  • 09:43
  • 17.03.12

  בתור מי שחי באוניברסיטה ובהי-טק שנים רבות לא זכיתי לראות ולו פעם אחת אפליה עדתית . אם קיימת אפליה אז זו אפליה מתקנת כלפי כל המיעוטים שהזכרת מתוך רצון לעזור ולקדם.
  אף אחד לא יוותר על איש מקצוע טוב בגלל עדתיות. זה ממש הזוי הטענות שלך.
  נראה לי שאת מונעת מאיזה פגיעה אישית או הערצה רומנטית לגישה של מלחמת גזעים.
  אני מסכים איתך שלפני 60 שנה מתוך שיקולים ממלכתיים ולא עדתיים עולים חדשים הופנו לפריפריה עם כל המשמעויות החינוכיות ומרחק מהצמרת הכרוכות בכך. אבל כיום אין לכך כל רלבנטיות הכל זמין בכל מקום. והחינוך במרכז בשפל המדרגה, -אני מקוה בפריפריה הוא יותר טוב.
  ןלסיום, על תערבי את בעית הערבים בבעית המזרחים , זה נותן לך צחושת שליחות ותחמושת לבעית המזרחים , אבל אין כל קשר., חוץ מהאינטרסים שלך ושל חבריך הפוסט-ציונים.

 •   מסכימה עם תגובה זו  (לת) זרחית
  • 09:57
  • 17.03.12

 •   זו לא היתה השגיאה היחידה של הממסד האשכנזי המגיב לתגובות
  • 10:33
  • 17.03.12

  היתה אפליה ברורה בזמנו, אם כי, הסיבה לכך לא היתה מיוחדת באופן חריג ליהודי אירופה, אלא כי זה היה מקובל בזמנו בכל העולם. בארה"ב למשל האפריקאים שוחררו מעבדות לפני 200 שנה, אך עד לפני 60 שנה במדינות הדרום ההפרדה בין הגזעים נמשכה בגלוי. מכיוון שהיא לא היתה מיוחדת לארץ, גם אין טעם לדעתי לנסות להסביר אותה בכל מני חצאי אמיתות כפי שהכותבת מתיימרת לכאורה לעשות ולהאיר את כולם באור חדשני לכאורה.
  בנוגע ליהודים הספרדים שהיגרו לצרפת- אני לא מכיר את הנושא מקרוב, אך אני יכול רק לנחש שהם הצליחו להשתלב יותר דווקא כן כי הם היו משכילים יותר מהספרדי הממוצע שהגיע בזמנו לארץ. במרוקו למשל, היו את היהודים המשכילים דוברי הצרפתית שגרו בקזבלנקה, ולעומתם בורים גמורים שחיו כמו בראשית הימים בהרי האטלס. רובם של אלה האחרונים הגיעו לישראל במסגרת העליות. אלה שהיגרו לצרפת, אני מניח שהיו רובם דוברי הצרפתית מקזבלנקה. דוגמאות דומות יש גם במדינות ערביות אחרות שמהן הגיעו יהודים לארץ. המצב היום, וגם בזמנו, היה הרבה יותר מורכב יותר מהגדרה מופשטת וחסרת משמעות של "ספרדים" ו"אשכנזים" (חסרת משמעות מלבד נוסח סידור התפילה)

 •   טעות מרה דן שרון
  • 11:05
  • 17.03.12

  טעות מרה עשה בן גוריון בהביאו לכאן את היהודים הערבים
  היה טוב יותר להם ולנו אילו נשארו בארצותיהם

 •   למגיבה שמגיבה ליפית ישראל
  • 11:48
  • 17.03.12

  כבן עדות המזרח יש לי ביקורת לא קטנה על עדות המזרח.
  אבל טיעונייך לוקים בבעיה חמורה.
  ההשוואה שלך בין יהודים מזרחיים שהיגרו לישראל לבין יהודים שהיגרו לצרפת לדוגמה, אינה במקום, משתי סיבות עיקריות
  1 היהודים שהיגרו לצרפת לדוגמה הגיעו כמיעוט, שיכל בקלות יחסית למצוא נישות בחברה הצרפתית, ולהשתלב בהן יפה.
  אין דין קליטת שבריר אחוז מהאוכלוסיה כפי שהיה בצרפת לדוגמא, לדין קליטת עשרות אחוזים מהאוכלוסיה מקרה העליות לארץ.
  2 זהו בעצם טיעון המשך לטיעון אחד אבל בכל זאת עומד בפני עצמו.
  בצרפת לדוגמא מכיוון שהגיעו כמות יהודים שהם שבריר מהאוכלוסיה הכללית, הם בקלות יכלו להיבלע במכרזי ערים גדולות כמו פריס.
  יהודים מזרחיים שהגיעו לארץ, לא נקלטו במרכזי ערים חזקות, אלא נשלחו לספר, כאשר אותם ערי ספר זוכים לאורך כל השנים לתקציבים פחותים, ואינם עומדים בפני עצמם.

  שתי הבדלים אלו הם משמעותיים, בחלק מהטענות אפשר להאשים את הממסד האשכנזי, בחלק מהטענות אפשר להאשים את העולים עצמם.
  כיוצא לעדות המזרח, אני חייב לומר שאנו כקבוצה אתנית לא הצלחנו להעמיד אלטרנטיבה אטקרטיבית לשיטה הקיימת.
  שס תמי הם מפלגות שמעלות גועל בקרב חלקים גדולים בחברה הישראלית אשכנזים ספרדיים,
  ולכן למרות הביקורת שיש לי על הממסד עדיין אני חושב שלא עשינו מספיק כקבוצה אתנית להתאקלם בחברה הישראלית

 •   שכחת רבים: נבון, ישעיהו, בן שיטרית, קצינים, משטרה ואחרים. אלא שאת עונה בעובדות למישהיא שמחפשת פרסום זול מסוג הקשת המזרחית והפוסט ציונים.  (לת) כסיף
  • 11:48
  • 17.03.12

 •   את לא אשמה ...משרד החינוך אשם ... מימי
  • 11:51
  • 17.03.12

  בבית הספר לימדו אותך רק על העליות שבאו מאירופה ליישב את הארץ ורק על השואה את ההיסטוריה של יהדות ארצות ערב לא מלמדים בבית ספר .
  על הזוועות שעברו יהודים בארצות ערב עם הקמת ארץ ישראל לא מלמדים בבית הספר (אם תלכי לארכיון תגלי כמה יהודים נרצחו עם הקמת מדינת ישראל), על הזוועות שעברו יהודי לוב במלחמת העולם השניה גם על זה אף אחד לא טורח לספר לקח הרבה מאוד זמן עד שהיקרו בהם כניצולי שואה.

 •   פערי מנטליות צלילה
  • 12:18
  • 17.03.12

  כל הכתיבה שלך מלאה כעס ומילים כוחניות. מגוננת ומתקיפה.
  כל אלה בהחלט מבליטים את הפער הבין העדתי שאיפיין חלק מהעולים המזרחיים שהיו פאסיביים לעומת "בעלי הבית" שדאגו לאינטרסים שלהם והפלו את החדשים.
  אל לך להזדרז ולשמוח בהצלחתך כאשכנזייה חילונית. אפלייתם של המזרחים החילוניים תעלה לכולנו במדינה דתית פנאטית וזה יהי גמולך על רוע ואפלייה.
  אם האשכנזים היו נוהגים בכבוד ובשוויון למזרחים החילוניים, לא היתה תופעה של חזרה בתשובה באופן גורף, מה שיהפוך את המדינה הזו למקום שלא תרצי לחיות בו.

 •   ולם למרבה הבושה איש מהם לא הגיע לקרסולי תואמיו האמריקאים, לא בכישוריו ולא בהשכלתו." הנבחרים "האשכנזים" כן הגיעו לכתפי ולא לקרסולי תואמיו האמריקאים, בכישוריו ובהשכלתו...... הצחקת אותי עד בלי די. הבינוניות שלהם והכישלון הניהולי והמדיני שלהם זועק לשמיים, ומוריד את המדינה תהומה בכל התחומים. כמה הצחקת אותי... גם אם תחיי/תחייה עוד אלף שנה, לא תהיי/ה מסוגל/ת להשלים ולקבל את נוכחות יהודי המזרח בישראל. זאת בפירוש נכות קשה! לא נותר לי אלא לאחל לך החלמה כלשהי לטובתך.  (לת) 14:58 - קח/י כדור חזק נגד גזענות
  • 12:20
  • 17.03.12

 •   יש אפליה .... מימי
  • 12:48
  • 17.03.12

  לא בייחס אלא בתוכן, היסטוריה של יהדות ארצות ערב לא מלמדים בבתי הספר בארץ מלמדים רק על העליות שבאו מאירופה ועל השואה לא מדברים כלל על ההסיטוריה של יהדות המזרח וזה חבל מאוד.
  בקיצור התוכן לוקה בחסר גם בספרות לא היו משוררים ספרדים ??
  בטח שהיו פשוט אף אחד לא טורח ללמד עודותיהם.
  וחוץ מי זה להגיד שיהודים ספרדים לא ידעו מהי חקלאות זאת שטות אחת גדולה מי שלא ידע מהי חקלאות הם האשכנזים שגדלו בערים באירופה .

 •   לד"ר צ"ש מרדכי (מוטי) כהן
  • 12:56
  • 17.03.12

  אני מופתע לחוסר היידע שאתה מגלה בנדון. אתה גם ענו מאוד כשאתה טוען שרק שגיאה אחת נעשתה על ידיהממסד האשכנזי. במאמר מוגר אשאל אותך האם תוכל להסביר לי מה זה אשכנזי? מה זה מזרחי? אודה לך מאוד משום שאיני מצליח למצוא הסבר פרט לכך שהאשכנזיות קשורה לדת ואילו לגבי החילוניות מתאימה הגדרה אחרת אירופאיות.
  דבריךבלתי מבוססים לחלוטין . הם אפילו מחזקים את תוכנו של המאמר. אתה מתעלם בין במודע ובין שלא מהמציאות של אותם הימים.את הדעות הגזעניות של מנהיגי היישוב (יהודי צפון אפריקה בעלי רמה שכלית נמוכה לא יצלחו לחיים המודרניים
  מסכנים את היישוב העברי בישראל אדרבא קרא את דבריהם הכתובים של פרופסור אייזנשטט,של ד"ר רופין,ועוד דעותיהם התאימו לתורת הגזע הנאצי.
  העולים מאירופה לא באו מיוזמתם הסוכנות הביאה אותם. אז מדוע אתה מצפה
  שהמדיניות תהיה שונה ?
  אפילו את ההיסטוריה של ההגירה לצרפת אינך מכיר . כמי שעלה מתוניס עם הוריו ומשפחתו בשנת 1949 וכמי שהחינוך הצרפתי
  הציל מהאפליה הישראלית אני מחזק את דבריה של הפרופסור א.אלוז
  ההבדל האמיתי בין העולים מארצותערב לאחיהם שבחרולהגר מערבה טמונה באפליה
  בכל שטחי החיים בישראל אדוני הד"ר.
  מענין שאתה מסתתר מאחורי השם צ"ש.
  הגנים של יהודי ארצות ערב אינו שונה מזה של יהודי ארצות אירופה. רשום זאת בפניך אדוני הד"ר.

 •   אתה מתפרץ לדלת פתוחה כל הניתוח של פרופ אילוז הוא לגבי העבר דוקא, ונכון מאז חל שיפור ניכר בזכות מאמציהם של עולי ארצות ערב , והכרה גוברת בצורך לשילוב.  (לת) יפית
  • 12:57
  • 17.03.12

 •   אורכידאה - המדינה "נחפזה" להעלות את ייהודי ארצות המזרח, כי הייתה צריכה מסה קריטית להגנת הארץ. בדיוק כפי ששנים לאחר מכן, לחצה להעלאת ייהודי ברית המועצות, על מנת להלחם בדמוגרפיית הילודה הערבית. כאן את טועה
  • 13:47
  • 17.03.12

  מאידך, המדינה התנהלה בעצלתיים בכל הנוגע להצלת ייהודים בתקופת השואה וטרם הכרזת העצמאות, כי חששה שמאמצי הסיוע יגזלו את מעט המשאבים שהיו ברשותה, שנועדו לסייע לה בתקומתה. רק בתום המלחמה התחיל מאמץ ממשי להעלות לישראל את הניצולים.

 •   גזען מגעיל שכמוך  (לת) יהודי
  • 14:12
  • 17.03.12

 •   מסכימה אתך, משם האפשרויות היו רבות יותר!  (לת) ספרדיה
  • 15:17
  • 17.03.12

 •   אפלייה עדתית באוניברסיטת ת"א ביקשת לקום - קמתי!
  • 15:31
  • 17.03.12

  אני בוגרת MA באוניברסיטת ת"א (אשכנזייה) ונשואה לד"ר בוגר אוניברסיטת ת"א (מזרחי). אני יכולה להעיד שהסגל האקדמי הוא אשכנזי ברובו ושהגזענות שם חוגגת. מזל שיש גם אוניברסיטאות אחרות בארץ, שם בעלי מלמד שנים רבות.

 •   דוקא סילבן שלום איש מאד משכיל בן לאב שהיה מנהל סניף בנק! רצוי לדייק...
  • 15:38
  • 17.03.12

  בבאר שבע!...... אבל השאלה היא, האם יוצאי עדות המזרח בעצמם מאמינים שאדם ממוצא מזרחי יכול להנהיג את המדינה?

 •   האינטרס של האשכנזים היה ועדיין ישנו לשמור על העוגה ולחלק אותה בינייהם ובין האלה "משלנו".
  • 15:45
  • 17.03.12

  וכך מנעו מיהדות צפון אפריקה שוה בין שווים.
  אז תפסיקו להתייפייף אתם לא כל כך נאורים ומסכנים כמו שאתם מחזיקים מעצמכם, הייתם ונשארתם בשטייטעל.

 •   עובדה שמזרחי שהתחנך בתנועה הקיבוצית הגיע להישגים מרשימים! הכל תלוי בחינוך ובסביבה...
  • 15:58
  • 17.03.12

  כשאדם גדל בסביבה שאיננה מעודדת למוד והשכלה, וראיית מטרות לטווח אוך, וחסכון, ותחרותיות ספורטיבית ואחרת...הסיכוי שלו מאד קטן להתקדם (=אלא אם יש לו הורים חדורי תודעת השכלה).

 •   על הפוגרומים שעברו יהודים באיראן איש לא מלמד אתכם. אין לכם שמץ של מושג וגם אין לכם לב, וזאת הבעיה הנוראית של המדינה. חצי עם ללא לב!!! אתם תקועים בתחת של עצמכם ולא מסוגלים לראות את האחר למרות כל "התרבות", ההשכלה והתארים האקדמאים שלכם! בבקשה לא לצנזר. תודה!  (לת) אורכי, עלובים הייתם ועלובים נשארתם
  • 16:19
  • 17.03.12

 •   אתה מנוול  (לת) לדן שרון
  • 16:23
  • 17.03.12

 •   מי קבע את העובדה הזו? לילך
  • 16:40
  • 17.03.12

  זו שטות במקרה הטוב, ושקר ברע. מזרחיים שהגיעו לכאן בשנות ה-20, היו חברים בהגנה, קלטו מעפילים, מצאו את עצמם בתפקידי נקיון ואבטחה כשחולקו התפקידים במוסדות המדינה החדשה!

 •   בן גוריון ויתר בנושא "כור ההיתוך" ונתן פתח ל"חינוך הדתי מסורתי" ויתור בחינוך הדתי והמסורתי!
  • 16:41
  • 17.03.12

  ולהנחות והפטורים שקיבלו החרדים האשכנזים.... את התוצאות אתם רואים היום!.

 •   מזרחי הוא רק מי שמזרחיותו אומנותו רק מי שבוכה הוא מזרחי אמיתי
  • 18:00
  • 17.03.12

  כבר לפני קצב היה לנו נשיא נפלא שלא היה ממוצא אשכנזי (יצחק נבון) וכבר לפני מופז היה לנו רמטכ"ל ממוצא מזרחי (עיראקי - משה וחצי) אבל מכיוון שההשגים שלהם היו בזכות עצמם ולא בזכות עדתם הם כנראה לא נחשבים מספיק מזרחיים לפרופ. אילוז

 •   הנשיא השחור הוא חצי לבן - אבל גם הוא נשען ע להשחור כמו הד"ר אילוז, שההעלבות מבדילה אותה משאר הסוציולוגים שנלחמים על אותה משבצת של פרסום והכרה.  (לת) הגיון לא רלבנטי
  • 18:01
  • 17.03.12

 •   לידיעתך סילבן שלום משכל ומחונן שסיים תארים מתקדמים בהצטיינות חכים מזרחיים משכלים לא פחות מאשכנזים בעיקר בתמיכת ועידוד המדינה, ישראל הייתה אמורה להפקיר את יהודי ארצות ערב לרדיפות ופוגרומים שנעשו בהם עם הכרזת המדינה. אגב יהודים רבים שהגרו מארצות המגר"ב חיים שם עד היום ב"גטאות יהודיים" שחלקן שכונות עוני ופשע המדינה  (לת) בורות וטיפשוט
  • 18:02
  • 17.03.12

 •   לא היתה מדינה בתקופת השואה - אלא מנדט בריטי שחסם עליה וגרש יהודים שכן הגיעו לפה. הגיון לא רלבנטי
  • 18:03
  • 17.03.12

  העובדות ההסטוריות נהיו גמישות פה , מאז שנתניהו נזכר שהוא זוכר את הבריטים. צריך להחליף את שם המדינה לישראבלוף.

 •   שטויות! אני אשכנזי שאינו חלק מהאליטה ( יש כאלה) ואני חש על בשרי ומסביבי את הפרוטקציות  (לת) קרוב רחוק של הצלחת
  • 18:05
  • 17.03.12

 •   אולי לא למדת כלל בבי"ס? כשההית בב"י הקשבת בכלל למורה או שכל הזמן עסקת ביילת "מקפחים אותי"?
  • 18:07
  • 17.03.12

  לומר שלא מלמדים בבתי הספר שירת ספרד זו פשוט איוולת צרופה. לומדים על יהודה הלוי ואבן גבירול, שמואל הנגיד ואלחריזי. נכון שכיום המשוררים ה"צעירים" תופסים מקום נכבד יותר בתכניות הלימודים, אבל זה גם על חשבון ביאליק ובעיקר טשרניחובסקי

 •   לא חשוב, מנהל בנק, טייקון (וראה ערך תשובה ואקירוב למשל) אריסטו
  • 18:11
  • 17.03.12

  אם הם לא אשכנזים אז סימן שקיפחו אותם ולכן מותר להם גם לעשות לנו תספורת

 •   הרי זה ברור וידוע שהרוע האירופי נדבק גם באחינו האשכנזים הם פשוט עשו זאת לספרדים אושיק
  • 18:41
  • 17.03.12

  ההתעמרות הרשעות האין עבודה .עד לעצם כותב תגובה זה.האדיוט הרע ומרושע שאבא ואמא שלו קראו לנו אסייתים לא לשחק ולדבר איתם.אני חושב שדעות כמו שלך צריכים למות ביחד עם כותביהם וטוב שעה אחת קודם ובא לציון גואל

 •   הייתי עדה לאפליה יותר מפעם אחת מזרחית בהייטק
  • 19:29
  • 17.03.12

  גם הערות גזעניות, גם אפליה בקבלה וגם אפליה בקידום וכל זה בחברת הייטק גדולה וידועה ולא אמדוקס/קומברס.
  החברה לא גזענית ובאופן רישמי אין גזענות, אבל כשראש הצוות גזען וה"דירקטור" שמעליו עוד יותר גזען, אין מקום למזרחיים בצוות.

 •   חבל מאד שהורי עלו מצפון אפריקה למדינת האשכנזים.  (לת) ולא לצרפת או נשארו במדינתם
  • 19:43
  • 17.03.12

 •   טעות מרה, אכן כן גם אני מנוול
  • 20:12
  • 17.03.12

  רק להסתכל מי הם יושבי בתי הסוהר, מי הם השומרים בבתי הסוהר,
  =
  כמובן, כמובן, השופטים האשכנזים שולחים לבתי הסהר רק מזרחיים בעוד שאת האשכנזים הם מזכים.

 •   רק תסבירי, אשכנזיה MA , אם יש מזרחי אחד שהוא מרצה, איך הוא יכול להרצות בכל האוניברסיטות?  (לת) קתו הזקן
  • 20:15
  • 17.03.12

 •   אם אתה מתכוון לדן חלוץ,,,,,,,, קתו הזקן
  • 20:17
  • 17.03.12

  אז האיש הזה יחד עם קצב, מופז, איציק מרדכי והרבה אחרים, איננו מוסיף הרבה כבוד.
  האיש היה רמטכל היחיד שהפסיד מלחמה, יחד עם "שר בטחון" מרוקאי.

 •   למימי אי שם
  • 20:44
  • 17.03.12

  ממש לא נכון! כבוגר עירוני ה' בחיפה בכרמל ה"אשכנזי" וכבוגר בית ספר יסודי אחוזה כן למדנו על תולדות יהדות המזרח ועל הפוגרומים שנעשו ביהודי המזרח, וכן למדו איתי חברים יוצאי עדות המזרח, וכן היתה אינטגרציה, ובמיוחד בחטיבת הבניים שבה עירבבו ילדים מכל שכבות הציבור, עם כל הביקורת כלפי השיטה, רבים מיוצאי עדות המזרח מכל חלקי העיר המשיכו לתיכון, ורבים מחברי האשכנזים או יוצאי המדינות האנגלוסקסיות נשרו בתום חטיבת הבניים.
  גם במשפחתי האשכנזית במוצאה יש מספר לא מבוטל של זוגות מעורבים, מה שמצביע על הצלחת החינוך של כור ההיתוח הישראלי. עד כמה שזכור לי בשירותי הצבאי לא היתה אפליה כלפי עדות המזרח, להיפך היתה אפליה מתקנת בנושא מילגות לימודים באוניברסיטה וכדומה.
  מה שכן זכורה לי היטב חוסר אי הבנתו של אבי - עולה חדש בעצמו, שמשפחתו עלתה ארצה לאחר קום המדינה ב1950 מרומניה ושוכנה במעברה - איש חינוך דגול, שסיפר איך בימי הורים טענו הורים שאין ביכולתם לשלם דמי שיכלול למחברות וספרים איך במקביל כיבדו אותו בסיגריות תוצרת חוץ, שבזמנו בשנות ה60 ןה70 היו מצרך יקר ערך...כלומר הרבה פעמים הוא לא הצליח להבין את מערכת השיקולים והערכים של חלק מיוצאי עדות המזרח בכל הנוגע להשקעה בחינוך והשכלה. כמו כן היה מעבר לבינתו תרבות המגיע לי וניצול משאבי המדינה, דור שני ושלישי של מקבלי קצבעות וכדומה. מצד שני היה עידוד נפלא והערכה עצומה לכל מי שבכוחות עצמו יצא מן המעגל הזה. לדעתי האינטגרציה בישראל, וכור ההיתוח העדתי שאנו חובים הוא הצלחה כבירה! מה שכן אותן מפלגות ופלגים דתיים בציבור שמנצלים ןסוחטים את הקופה הציבורית הם שורש הבעיה - אבל הם מורכבים מכל העדות! אשכנז, ספרד, גם רוסים וגם ערבים.

 •   מסכימה ב- 100% ז'ורז'ט
  • 00:50
  • 18.03.12

  היהודים הערבים האלה הפכו תוך דור אחד את המדינה מתפארת העולם המערבי למדינה שלא מביישת את מחשכי האלימות, האגרסיביות, השחיתות, ההתלהמות, של העולם הערבי

 •   טעות? בן הארץ
  • 09:52
  • 19.03.12

  הטעות היא שלך ושל החושבים כמוך. מן הרגע שקמה מדינת ישראל ה"ציונית", הכרח היה ליהודים בארצות המוסלמיות לעזוב אותן. להבדיל מנבערים, תוצרי החינוך הממלכתי הישראלי, הסבורים כי השמש זורחת מתפוחי האגן שלהם, יודע כל מוסלמי את הקשר והזיקה בין כל היהודים בעולם. התוצאה בארצות האיסלם היתה יכולה להיות השמדה שניה של יהודי ערב. העליה בקום המדינה היתה הכרח. להציל אתהיהודים בארצות ערב מנקמת הערבים על מעשי אחיהם האשכנזים הציוניים בארץ ישראל. האבחנה המטומטמת של יהודי מזרח ואשכנז, שייכת אך ורק ליהודים הציונים בישראל. ואנא אל תתבלבל בין נוסחי תפילה.

 •   ההסבר שלך לא מתיישב עם העובדה שההדרה נמשכת גם לאחר 60 שנה! מפוכחת
  • 16:57
  • 22.03.12

  האם העולים מארצות ערב הורישו לילדיהם את חוסר הרצון והנחישות להתקדם? אולי זו מערכת החינוך הנחשלת שלא ראתה בהם כל פוטנציאל לקידום? אני למדתי בפריפרייה אצל מורות חיילות, ולאחר שנים הבנתי שזו ממש לא היתה המציאות במרכז הארץ.
  לחינוך יש חלק נכבד במוביליות החברתית, אך זו לא הסיבה היחידה לכך שהאשכנזים מצליחים יותר. כל אשכנזי שפורש מתפקיד כלשהו מוחלף על ידי אשכנזי אחר, ולא בגלל שהוא מוכשר יותר, אלא כי בחירת התפקידים נעשית "בתוך המשפחה" - מכרים, שכנים, חברים מהאוניברסיטה וכד'. זכור לי היטב כיצד הגיב מתן וילנאי, שהיה בטוח שתפקיד הרמטכ"ל בכיס שלו שכן התפקידים הבכירים במדינה עוברים בין חברים, כאשר יצחק מרדכי ("לא משלנו") החליט לבחור לתפקיד דווקא את שאול מופז: "מעשה נבלה" הוא קרא לזה בכנס חברים. לא פחות. מרדכי העז לנתק את שרשרת המינויים האשכנזית!

 •   כוללה BA בכלכלה....  (לת) דניאל
  • 20:26
  • 28.03.12

 •   לך תלמד עברית עברי
  • 04:39
  • 27.06.12

  כור היתוך ולא היתוח

 •   לכל אלה שהחינוך הצרפתי הנאור "הציל" מהגזענות האשכנזית בישראל דודי נאור
  • 08:32
  • 27.06.12

  אתם מאשימים את הממסד האזכנזי בישראל של שנות ה- 50 באפליית הספרדים בהשוואה ליוצאי מדינות האסלם מבלי להכיר את העובדות לאשורן. היחס המספרי בין קולטים לנקלטים והמשאבים הכספיים שעמדו לרשות הענין בישראל של שנות ה- 50 היה שונה לחלוטין בהשוואה לזה שהיה בצרפת. בנוסף לכך הרשו לעצמם הנקלטים לבוא בדרישות מהממסד היהודי-אשכנזי בישראל שבצרפת היהודים לא יכלו להרשות לעצמם מול ממסד של גויים.

 •   לא היה פוליטיקאי כדוד לוי שסבל מהגחכה בתקשורת הישראלית משה
  • 10:46
  • 27.06.12

  זו באמת דוגמא טובה, מה התדמית שיש לדוד לוי בציבור הישראלי, למרות שלל תפקידיו, היחיד שזכה למשפחת בדיחות שלמה "בדיחות דוד לוי", אה ושלא נשכח את תקרית המשקפת עם אמיר פרץ, זה קרה גם לאריאל שרון, כמובן שבמקרה של מר פרץ יש קשר מובהק בין התקרית למוצא האתני, פשוט צביעות

 •   מי שזרז את העליה מארצות המזרח היה בן גוריון, שרצה, כמו שס שהעלתה אתיופים, ליבא מצביעים בזול. הם עד עכשיו מעריצים אותו, אבל שונאים את כל שאר בני עדתו, וובסופו של תהליך הם ירשו את המדינה שבני דורו של בן גוריון יצרו, והפכו אותה לעוד מדינה מושחתת ודתית כמו מדינות אחרות באזור.  (לת) לאורכידאה
  • 01:19
  • 01.09.12

04 בקשר להצלחת היהודים בצרפת ורדית בר שש
 • 17:02
 • 16.03.12

אין זה קשור לפתיחות של החברה הצרפתית מיעוט של מהגרים לא פעם עבוד קשה מאד כדי לטפס במעלה החברתי יעידו על כך היהודים שהגיעו לאמריקה בתחילת המאה העשרים ופעלו בהוליווד או היהודים שהגיעו לבריטניה מסוריה ועירק והצליחו כלכלית טוב מאד. אותו דבר בדרום אמריקה ובברזיל במיוחד. בארץ הם לא היו מיעוט ומה לעשות חלקם הגדול היו עצלנים .

 •   תגובה לדן שרון מרדכי (מוטי) כהן
  • 15:07
  • 17.03.12

  לא בן גוריון הוא שעשה טעות מרה אלא המחנכים שלך. בלעדי העליה של יהודי ארצות ערב מדינהת ישראל לא היתה מתקיימת.נעשה נסיון להפסיק את העליה על ידי קביעת סלקציה מהר מאוד זנחו אותה בשל עצירת העליה לארץ. לך לך למד
  תשכיל ואז תתבטא בצורה מכובדת. משום מה אינך מבין את ההיסטוריה של העם היהודי וכי למה שתבין עם הבנות כמ שלך

 •   "חלקם הגדול היו עצלנים", חינוך חשוך על בירכי אמא פולניה  (לת) Aviram
  • 15:46
  • 17.03.12

05 קליטתם של המזרחיים הייתה קשה וטראומטית באמת נמאס מהעדתיות
 • 20:13
 • 16.03.12

בעיקר מפני שהגיעו למדינה תעשייתית ממדינות חקלאיות טרום תעשייתיות. היה עליהם לעבור את המהפכה התעשייתית בנוספ על קשיי הקליטה בארץ חדשה.

כל-כך קל להכות על חזותיהם של מקימי המדינה ולהאשימם בכל מיני האשמות חסרות שחר, אבל כדאי לזכור שהם הקימו עשרות ישובים, את כל המוסדות המדיניים, התרבותיים והחינוכיים של המדינה שבדרך, הביסו את כל מדינות ערב ואת הכנופיות הערביות המקומיות, העלו מיליוני פליטים, עקורים ותושבי מדינות ערב שחייהם של רבים מהם היו נתונים בסכנה ממשית. באותו הזמן מה הצליחו לעשות הס"טים? לא הרבה, למעשה לא כלום.

כדאי שיתפסו את עצמם ה"מזרחיים" בידיים ויעשו אולי פרומיל ממה שעשו מקימי המדינה כדי לקדם את עצמם (ולא בדרך של סחטנות קואליציונית).

 •   כדאי שתיבדק את עצמך, מה ההתנשאות חסרת השחר הזו? עמליה
  • 10:01
  • 17.03.12

  פשוט מתביישת בשבילך על דעות כאלו רחוקות מהמציאות. קודם כל היישוב היהודי עוד לא היה מדינה תעשייתית , רחוק מכך והאתוס הציוני טיפח את עבודת הכפיים. בארצות ערב כמו מצרים , דוגמה הקרובה לליבי, היו תעשיות רבות, כולל תעשיית קולנוע שמעטות היו כמוה , היה מסחר בינלאומי גדול שבו השתתפו יהודים. מרכזים עירוניים ענקיים כמו קהיר ואלכסנדריה שהיו קוסמופוליטיות באופיין, היה חינוך מעולה אמנם פרטי, אולם רוב היהודים למדו בו.
  אפשר לאמר שהעלייה לארץ דירדרה אותנו לאחור. באנו לארץ ענייה שלא היתה מסוגלת לתת את השירותים המינימליים ועל כך איני כועסת כי זה היה מצב נתון, אולם מה עשו במוקדי הכוח מכאן והלאה? ההתנהלות היתה רצןפה שגיאות רבות שנבעו מדעות קדומות, ומחלוקה בלתי צודקת של המשאבים.
  הרצון להציג את בניית המדינה כנכס של אשכנזים הוא נלוז ורחוק מהמציאות . כל עלייה שהצטרפה תרמה לבניית הארץ.
  העלייה מארצות ערב תרמה לפיזור האוכלוסיה, יישוב אזורי הספר שעמדו תחת מתקפות ,פיתוח החקלאות במושבים, גידול האוכלוסיה , וגם ביסוס תעשייה על כוח האדם זול,שרות מלא בצבא,מי ייסד ובנה עיר כמו אשדוד? מי תרם לפיתוחה של עיר עיר כמו נתניה?
  לא אכחיש שנעשו גם דברים טובים מתוך רצון טוב. אולם הדעות הקדומות עומדות בעינן שנים רבות מידי.

 •   כשאתה אומר כנופיות ערביות אתה מתכוון לחקלאים ערביים שנושלו מאדמתם?  (לת) יהודה
  • 10:45
  • 17.03.12

 •   "אפשר לאמר שהעלייה לארץ דירדרה אותנו לאחור. באנו לארץ ענייה שלא היתה מסוגלת לתת את השירותים המינימליים" לעמליה
  • 13:05
  • 17.03.12

  אפשר לומר כך, הנה אמרת, אבל הכל יודעים שזה פשוט לא נכון. נסי להזכר או שאלי את סבתא רבתא שלך. נכון שבמרוקו בכל דירה היו מים זורמים, חמים וגם קרים, מקלחת ואסלה ומטבח? זה הרי מה שקיבל כל עולה חדש שיצא מהמעברה לשיכונים שבעיירות הפיתוח. נכון שבמרוקו היו קופות חולים וכל מי שנזקק לטיפול קיבל אותו ללא תשלום, כי הוא הרי מבוטח, טיפול מתקדם על פי מיטב הידע הרפואי העולמי? נכון שבמרוקו ובמצרים החינוך היה לא רק חובה לבנים ולבנות אלא גם חינם והגיע לכל כפר ולכל שכונה?
  את הרי יודעת שדבריך הבל. היו יהודים עשירים במדינות ערב, שהיו להם משרתים ורופא צמוד ומורים פרטיים והם נהנו ממיטב השרותים שהמערב מסוגל להציע תמורת כסף, קליניקות פרטיות ואוניברסיטות אמריקאיות. אבל רוב העולים ממרוקו ומשאר ארצות ערב לא ראו רופא שינים מימיהם והלידות התבצעו בבית עם מיילדת, סיבוכים? אללה ירחמו. למי את מספרת את השטויות האלה? מדינת ישראל הצעירה היתה ענייה ומאותגרת, כדאי לזכור שגם העולים מאירופה היו עניים מרודים אז.

 •   כנופיות ערביות מקומיות..ערמומי לא יוצלח. מזרחי סקרן
  • 15:41
  • 17.03.12

  חקלאים מנושלים -באמצעות "הבונים"שנזרקו מאירופה ונפלטו לכיוון חופי הארץ..גם לסבי סופר על כנופיות פושעים של פרטיזנים יהודים קומוניסטים שניסו לשנות את הסדר הקיים באירופה..מוכר לך?

 •   לחסרת השם , האלמונית . רוב יהודי מצרים חיו ברווחה היו לנו טלפון רדיו מכונת כביסה חחשמלית ומקרר ורק לאחר עשר שנים הצלחנו להשיג אותם שוב בארץ. אז תלכי קודם ללמוד. לא עשיתם שום טובה בקבלכם אותנו כעולים חדשים, לההיפך הארץ בורכה בבואנו בעלייה ערכית ברמה גבוהה, נכון שהיו גם שכבות חלשות יותר בארצות מסוימות , אז מה זה אומר ? זה מצדיק את ההזנחה המתמשכת? את הזלזול בכישורים של אנשים מוכשרים , רק מפני שלא שייכים לעדה המתאימה? אין צורך להמשיך להתקדם לעתיד טוב יותר? לתקן בורות כתוצאה מתוכנית לימודים קלוקלת בהיסטוריה של עם ישראל? גזענות בוטה שמסתתרת מאחורי הצטדקויות מגוחכות. מי הם אלו שהתפלגות הצבעתם היא לפי מוצא ולא לפי כישורים?  (לת) עמליה
  • 18:01
  • 17.03.12

 •   מענין מה סבתא רבתא שלך זוכרת מפולניה או רוסיה, עוני איום, מרוץ הישרדות אגוצנטרי , שנותן אותותיו עד היום. רדיפות אנטישמיות המאשימות אתכם בפיגור בורות הסתגרות. רק פה בארץ קצת איזון נכנס בכם בעקבות המפגש עם המזרח, הכחשות לא יועילו, שנו דרככם.  (לת) עמליה
  • 18:07
  • 17.03.12

 •   יהודה, אתה חנטריש שמתעקש לשכתב את ההיסטוריה כסיפור פוסט קולוניאליסטי, לצערך הקשקוש הזה מצליח רק באירופה וארה"ב, אבל לא בארץ  (לת) זהו
  • 15:31
  • 19.03.12

 •   את סבתא שלי, את שתיהן וגם את שני סבי, לא זכיתי להכיר לעמליה
  • 09:36
  • 23.03.12

  כולם נרצחו בשנות הארבעים לחייהם באושוויץ ובטרבלינקה. הורי עלו ארצה כיתומים מאב ואם, ללא הטלפון ומכונת הכביסה, מבלי שהצליחו לסיים את הגימנסיה, ממנה גורשו בגלל יהדותם, ללא פרוטה בכיסם, כשהמזוודה ובה מעט בגדים והרבה ספרים היא כל מה שנותר להם מהעולם הישן שחרב. לכם צאצאי יוצאי ארצות ערב היתה הזכות לגדול עם סבא וסבתא דודים ובני דודים ואתם בוכים. איך אינכם מתביישים?

 •   הצחקת אותי עם מדינה תעשיתית מתקדמת .בשנות החמישים היו מפעלי טקסטיל בלבד .  (לת) ינשוף צפוני
  • 16:10
  • 23.03.12

 •   למםפר 5? או למגיבה שלא הזדהתה, אי אפשר להסתכל על הכל דרך הפריזמה של השואה. יש עוד שיקולים בעיות ולחצים שנובעים מהצורך להיות עם אחד. עמליה
  • 11:29
  • 24.03.12

  אני מבינה את מצוקתך, וסיבלכם היה קשה מנשוא, אבל למה קשה לך להבין מצוקות של אחרים , תוך הכפשתם בצורה גזענית. גם אם נגיד שאין בסיס לתלונות למה את מנסה להצטדק בהשמעת טענות לא ראויות, ראי גם תגובה מס 3, המחשידות שאכן קיימת בתודעה של אנשים אפליה מובנית.
  אני לדוגמא הכרתי רק סבתא אחת , כי תוחלת החיים אז היתה קצרה. דודי ודודותי ברובם עם משפחותיהם היגרו לארצות אחרות, כך שהמשפחה המורחבת התפוררה יחד עם התמיכה ההדדית.
  , גם אנחנו עלינו בחוסר כל כשרק בגד לגופנו בגלל , שמצרים החרימה את כל רכושנו, לפני הגרוש.
  אבותי היו אנשים מרשימים וכנ"ל סבתותי שהיו משכיל ודעתניות( לפי מה שסופר לי) והם יקרים לליבי , ולא אתן שיכפישו את זכרם בדעות גזעניות.
  לסיכום אני חושבת , שצריך להסתכל קדימה, לבנות ולהתקדם כעם אחד, ולתקן את מה שצריך בניהול סדר עדיפויות נכון, מגיע לכולנו מיצוי הפוטנציאל האנושי , זו לא תחרות על סבל, אלא רצון לבנות עם ומדינה באמת מוצלחים. יש לפעול תחת הערכים הנכונים.
  וסדר היום הנכון, פתיחות לשונה, אהבה.
  והדבר החשוב ביותר נתינת מקום שווה ולימוד מעמיק יותר בהיסטוריה של עם ישראל.

06 פרופ' אילוז מתעלמת מנקודה שהינה הבסיס להבדלים שבין יהודי המזרח בצרפת ובישראל. מראשית ימי הישוב העברי (ולמעשה עוד מראשית תקופת ההשכלה) היתה השכלה קשורה לתהליך של חינוך מחדש ויצירת אומה עברית המנותקת מכבלי הדת ובמידה רבה גם המסורת. יהודי המזרח לא יכלו להסכין עם תפיסה זאת. כלומר יהודי המזרח בישראל "קנו לתוך" התפיסה הדומיננטית אך בה בעת ראו בה איום על זהותם ולכן בחרו ואני מדגיש בחרו ! שלא לרכוש השכלה. בעוד שבצרפת ההשכלה נתפסה אמנם כחלק מהצרפתיות והחילוניות אך לא בדרך הבוטה שהדבר הוצג בישראל הצעירה. בנוסף הדת בצרפת ממילא נתפסה כעניין פרטי ולא כמרכיב בזהות הלאומית, ובכל מקרה היהודים שם הבינו כי אם ברצונם להצליח עליהם לשלם מחיר מסוים בדמות ויתור על חלק ממרכיבי זהותם הפומביים. ש"ס היא המשכה של אותה גישה מזרחית שרואה בהשכלה איום על הזהות היהודית כמניפולציה של רבנים שמבקשים לשלוט בהמונים.  (לת) איש עברי - שופט בדימוס
 • 20:14
 • 16.03.12

 •   ש"ס היא האחראית לתפיסה הזו - נשכיחה בקרב הרבנים בכל העולם אפי
  • 10:49
  • 17.03.12

  יש השכלה = אין כסף לרבנים..
  המזרחיים המציאו את המושג מסורתי = שבעברית זה בעצם דתי קטן אמונה או חילוני חלש אופי.. בכל מקרה זוהי תפיסה פאסיבית..

 •   בחרו שלא לרכוש השכלה??? מהיכן המצאת את התאוריה המאשימה והשיפוטית הזאת. זה כמו להגיד שהנאנסת בחרה להיאנס. איזה מין שופט היית? אבוי לנשפטים על ידך!  (לת) לשופט בדימוס
  • 12:25
  • 17.03.12

 •   האם המזרחיים בשלטון,דאגו יותר לחינוך? להגברת ההשכלה?..לא! דיברי השופט חכמים!...והדרך לבדוק פשוטה...
  • 16:09
  • 17.03.12

  מ-77 לפחות, ההשפעה של מזרחיים בשלטון (=דוד לוי,דוד מגן,משה קצב ואחרים) היתה גבוהה..לאן הם הוליכו את השיירה?...לאן ש"ס הוליכו את השיירה?... הרי להם לא יכולות להיות טענות...הם רצו רק לינוק...ולינוק...ולינוק....

 •   לשופט בדימוס אם אכן אתה שופט מרדכי (מוטי) כהן
  • 22:54
  • 17.03.12

  קביעותיך מבישות את המערכת בה עבדת.אם כך מסיקים מסקנות אני מבין למה האמינות בשופטים כל כך נמוכה. התוםעה אותה אתה מזכיר שהנה תופעה משותפת ליהודי אירופה וליהודי צפון אפריקה. הממסד הרבני התנגד להשכלה.ואין זה קשור כלל באיזה מקום בעולם נולדת(מקריות גרידא) זאת ועוד הסטיסטיקה הרשמית של הפרוטקטורט הצרפתי מצביעה על כך שיהודי תוניסיה ובמיוחד יהודי תוניס שעור הלומדים לימודים כלליים בנים ובנות היה הגדול ביותר במספר יחסי ובמספר מוחלט ביחס לגודלה של הקהילה לעומת הצרפתים האטלקים והערבים
  וזאת גם ללא חוק חינוך חובה מעל ל80
  5 מהאוכלוסיה היהודית בתוניסיה שלחו את בנותיהם ובניהם ללמוד בבתי ספר כלליים.יתר על כן רבים מהרבנים היהודים לא התנגדו כלל ללימודים כלליים
  היה מופה ממך ללמוד את הנושא לפני שכתבת את אשר כתבת. במידה ותרצה לאמת את הנתונים תוכל לפנות אלי בכתובת הבאה: ohen.motti@gmail.com c

 •   צר לי אבל אתה טועה בדבר הבסיסי ביותר שוליקה
  • 09:15
  • 18.03.12

  יהדות ארצות ערב, בניגוד לאשכנזים - היתה של אנשים דתיים עובדים. שומרי מסורת. יהדות עיראק למשל היתה ברובה משכילה אך לא איבדה צביון יהודי. יהודי ארצות ערב לא בידלו עצמם חזותית באופן קיצוני משכניהם הערבים.
  להגיד שהם בחרו לא ללמוד זה פשוט לעשות עוול לתרבות שלמה שההסטוריה שלה הודחקה. והנה אפילו שופט בדימוס לא מכיר אותה.

 •   תגיד שופט כמה אישורים נתת לשב"כ ולמשטרה כדי איציק
  • 17:23
  • 22.03.12

  לעקוב אחרי אינטלקטואלים מזרחים?

07 פרופ' אילוז מתעלמת מנקודה שהינה הבסיס להבדלים שבין יהודי המזרח בצרפת ובישראל. מראשית ימי הישוב העברי (ולמעשה עוד מראשית תקופת ההשכלה) היתה השכלה קשורה לתהליך של חינוך מחדש ויצירת אומה עברית המנותקת מכבלי הדת ובמידה רבה גם המסורת. יהודי המזרח לא יכלו להסכין עם תפיסה זאת. כלומר יהודי המזרח בישראל "קנו לתוך" התפיסה הדומיננטית אך בה בעת ראו בה איום על זהותם ולכן בחרו ואני מדגיש בחרו ! שלא לרכוש השכלה. בעוד שבצרפת ההשכלה נתפסה אמנם כחלק מהצרפתיות והחילוניות אך לא בדרך הבוטה שהדבר הוצג בישראל הצעירה. בנוסף הדת בצרפת ממילא נתפסה כעניין פרטי ולא כמרכיב בזהות הלאומית, ובכל מקרה היהודים שם הבינו כי אם ברצונם להצליח עליהם לשלם מחיר מסוים בדמות ויתור על חלק ממרכיבי זהותם הפומביים. ש"ס היא המשכה של אותה גישה מזרחית שרואה בהשכלה איום על הזהות היהודית כמניפולציה של רבנים שמבקשים לשלוט בהמונים.  (לת) איש עברי - שופט בדימוס
 • 20:16
 • 16.03.12

 •   לעורכי 'הארץ' מה הטעם בהעלאת כמה פעמים את אותה התגובה? אחת לא מספיקה?  (לת) אני רק שאלה
  • 12:27
  • 17.03.12

 •   לאיש עברי -שופט בדימוס אידאליסטית
  • 14:27
  • 17.03.12

  הארת נקודה מאוד חשובה. אני מסכימה אתך בנקודה זאת. ישנם מזרחים שלא ידעו איך להכיל את ההשכלה יחד עם הדת והמסורת היה צריך לעשות פשרות (אבא בבית ואב רוחני בדמות רב היו מספיק חזקים בתודעה ובהשפעה,ביחס למורה מרצה פרופסור).אני בטוחה שבתוך המשפחות השונות היו דילמות לא פשוטות בנושא זה .ומשום כך אני משתעשעת במחשבה מה היה קורה במדינה שלנו למפלגות דתיות אם היתה הפרדה בין דת למדינה?זה אחד הניסויים / המחקרים המרתקים ביותר שיכלים להיות לא רק מבחינה פוליטית אלא מן הבחינה האתנוגרפית תרבותית.
  ניחוש פרוע פרוע שלי אומר, שהיצרנות והתל"ג במדינה יגדלו.
  יחד עם זאת , לעניין האפליה אין לי ספק שנעשו טעויות בקליטת העולים מתוך סטיגמה על כלל היהודים הערבים באשר הם. אפילו היום לא משקיעם מספיק בחינוך ישנן פריפריות גאוגרפיות ופריפריות במרכז. ההורים של היום הם התלמידים שלפני 25-30 שנה.ראה מי "מתוקצב" על ידי בתי כלא ומשרדי הרווחה??

 •   לשופט בדימוס מרדכי (מוטי) כהן
  • 22:56
  • 17.03.12

  קביעותיך מבישות את המערכת בה עבדת.אם כך מסיקים מסקנות אני מבין למה האמינות בשופטים כל כך נמוכה. התוםעה אותה אתה מזכיר שהנה תופעה משותפת ליהודי אירופה וליהודי צפון אפריקה. הממסד הרבני התנגד להשכלה.ואין זה קשור כלל באיזה מקום בעולם נולדת(מקריות גרידא) זאת ועוד הסטיסטיקה הרשמית של הפרוטקטורט הצרפתי מצביעה על כך שיהודי תוניסיה ובמיוחד יהודי תוניס שעור הלומדים לימודים כלליים בנים ובנות היה הגדול ביותר במספר יחסי ובמספר מוחלט ביחס לגודלה של הקהילה לעומת הצרפתים האטלקים והערבים
  וזאת גם ללא חוק חינוך חובה מעל ל80
  5 מהאוכלוסיה היהודית בתוניסיה שלחו את בנותיהם ובניהם ללמוד בבתי ספר כלליים.יתר על כן רבים מהרבנים היהודים לא התנגדו כלל ללימודים כלליים
  היה מופה ממך ללמוד את הנושא לפני שכתבת את אשר כתבת. במידה ותרצה לאמת את הנתונים תוכל לפנות אלי בכתובת הבאה: ohen.motti@gmail.com c

 •   תגובה לשאלתו של אני רק שאלה מרדכי (מוטי) כהן
  • 23:53
  • 17.03.12

  הטעם לדעת עד כמה ההתנשאות חסרת הבסיס
  הבורות בהיסטוריה של היהודים שלא נולד באירופה הוא כל כך גבוה שצריך ליזום מחקר של השנאה העיורת

 •   לאידיאליסטית מרדכי (מוטי) כהן
  • 23:56
  • 17.03.12

  אני נדהם מההגדרה יהודים ערבים

 •   למוטי אידאליסטית
  • 17:15
  • 18.03.12

  זאת הגדרה שהופיעה בתגובה של אווה אילוז. השתמשתי בהגדרה זו מתוך הנחה שאווה התכונה ליהודים שהגיעו לארץ מארצות דוברות ערבית. ששפת ההורים שהגיעו לארץ היא ערבית.לא אידיש או גרמנית.

 •   לאור ריבוי התגובות והעובדה שדברי הובנו בחלקם שלא כהלכה ברצוני להבהירם. ראשית אני נוטל אחריות מלאה לאי בהירות דברי. שנית , אינני חוזר בי מדברי כמלוא נימה אולם כאמור ברצוני להבהירם. התיזה שהצעתי מבוססת על ההנחה שהחלטתם של העולים הייתה מבוססת במידה רבה על בחירה אישית ומודעת שלא לרכוש השכלה. אדגיש אין בדברי נקיטת עמדה שיפוטית כלשהיא כלפי בחירה זו. אני רואה בה בחירה לגיטימית ביותר ואפילו חש אמפתיה כלפיה בנסיבות הלא פשוטות שהיה על העולים להתמודד עימן ממילא. אולם בחירה היתה והיתה. אינני מוכן לקבל את התיזה שבבסיסה ההנחה החוזרת ועולה כאילו העולים היו דמויות פסיביות שכוח הבחירה וההכרעה ניטל מהן ונסיבות חייהן הוכתבו ע"י גורל שנגזר עליהן. אני מוצא שיח זה ורטוריקה זו הרסניים ומזיקים מפני שהם מקבעים את התפיסה הפסיבית שבה לאדם בכלל ולמזרחי בפרט אין כוח בחירה ומסלול חייו הוא כולו פרי נסיבות שאין לו שליטה עליהם. לכך אני מתנגד בכל תוקף. אני סבור שתפיסה זו מעבר להיותה ילדותית ובלתי מדויקת היא כאמור מזיקה והרסנית. נקודה שניה – עניין הבחירה. בחירה יכולה להיעשות בדרגות מודעות שונות ככל החלטה שאנו מקבלים בחיינו. השוואה עם אונס אינה במקומה מפני ששם החוק דורש ואני מדגיש החוק, את רמת הידיעה הברורה והחד משמעית ביותר כלומר מדובר בדרישת החוק כאשר השיח לגבי הבחירה שעשו העולים אינו מתקיים בבית משפט ואינו מכוון לשפוט אותם. כאמור הבחירות שאנו עושים בחיינו ואנו עושים אותן כל הזמן הן בדרגות מודעות שונות אך בשם בחירה תקראנה. איש עברי - שופט בדימוס
  • 09:38
  • 19.03.12

  ונקודה אחרונה אינני מתווכח עם הטענה שיהודי המגרב רכשו השכלה בארצות מוצאם. אדרבהאני מוצא בה אך חיזוק לתיזה שהצעתי לפיה בגולה ההשכלה לא היתה חלק מתפיסה כה בוטה וקיצונית של חינוך מחדש. ההשכלה בגולה הציעה גרסה מרוככת (ואולי טובה יותר) של חילוניות ונאורות שלא תבעה במפגיע וייתור על המסורות ולא היתה כרוכה בנתק ושבר ממשי מהתא המשפחתי והקהילה. לכן בגולת המגרב ולאחר מכן בצרפת יכלו יהודים אלה לרכוש השכלה מבלי לחוש את אותה מחיקה וחינוך מחדש שהיו חלק מהאתוס הדומיננטי בישראל הצעירה.

 •   איש עברי - אתה בכלל צאצא לכוזרים ואין לך שום קשר לעברים שאיכלסו את המזרח התיכון אלא בכך שרכשת את ידיעת השפה העברית כל השאר זה שקרים אובססיביים שאתה מפיץ ללא הרף.  (לת) מוני יקים אנטיציוני
  • 09:25
  • 29.03.12

08 העובדות אינן נכונות בקשר לצרפת כלל וכלל אני מאד מצטער
 • 20:35
 • 16.03.12

נכון לגבי היהודים שקבלו אזרחות צרפתית (כבר באלג'יריה) ושומנו כ"צרפתים" חלק מהתרבות היהודית-נוצרית. לאון בלום, וודאי, אבל כמה מאלג'יראים הלא-יהודים עובדי המכרות וממשפחותיהם (אם יכלו להביאן* הגיעו לעמדות כלשהן (באקדמיה, בתרבות, בפוליטיקה) בצרפת? מתי מעט. השאלה איזו תרבות מסומנת כנכונה ואיזו לא, ועד כמה היא גמישה לאינטגרציה. צרפת שיוויונית, אבל רק ליהודים.

09 פרופ' אילוז מתעלמת מנקודה שהינה הבסיס להבדלים שבין יהודי המזרח בצרפת ובישראל. מראשית ימי הישוב העברי (ולמעשה עוד מראשית תקופת ההשכלה) היתה השכלה קשורה לתהליך של חינוך מחדש ויצירת אומה עברית המנותקת מכבלי הדת ובמידה רבה גם המסורת. יהודי המזרח לא יכלו להסכין עם תפיסה זאת. כלומר יהודי המזרח בישראל "קנו לתוך" התפיסה הדומיננטית אך בה בעת ראו בה איום על זהותם ולכן בחרו ואני מדגיש בחרו ! שלא לרכוש השכלה. בעוד שבצרפת ההשכלה נתפסה אמנם כחלק מהצרפתיות והחילוניות אך לא בדרך הבוטה שהדבר הוצג בישראל הצעירה. בנוסף הדת בצרפת ממילא נתפסה כעניין פרטי ולא כמרכיב בזהות הלאומית, ובכל מקרה היהודים שם הבינו כי אם ברצונם להצליח עליהם לשלם מחיר מסוים בדמות ויתור על חלק ממרכיבי זהותם הפומביים. ש"ס היא המשכה של אותה גישה מזרחית שרואה בהשכלה איום על הזהות היהודית כמניפולציה של רבנים שמבקשים לשלוט בהמונים.  (לת) איש עברי - שופט בדימוס
 • 20:36
 • 16.03.12

 •   יפה מאוד- וגם: הרואה מרחוק
  • 02:42
  • 17.03.12

  יהודי המזרח שעלו/הועלו לארץ הגיעו עם ציפיות. מדינת ישראל "התחייבה" לקלוט אותם, והם ציפו שיקלטו אותם. יהודים (ואחרים) שהגרו לצרפת או לארה"ב או לכל מדינה מדינה אחרת אינם מצפים למאום, והמדינה הקולטת לא מבטיחה להם מאום. מכאן שלמהגרים אין שום ציפיות, וכל מה שיש להם הוא המשאבים שהביאו איתם מארץ מוצאם. יש בהם כאלה שהסתדרו ויש כאלה שלא- אך איש לא האשים את המדינה בכשלון קליטתם של אלה שלא נקלטו. מכאן שחלק מהבעיה היא ביומרה של המדינה שפרופסור אילוז ואחרים מקבלים אותה- לקלוט את המהגרים. כפי שפרופסור אילוז עצמה מציינת, המערכת הצרפתית דרשה "מחיקת הבדלים תרבותיים מהמרחב הציבורי וביטוים במרחב הפרטי בלבד, אבל זהו המחיר שיש לשלם על שוויוניות גדולה יותר." כלומר, מה שמותר לצרפתים, שמחקו את הזהות התרבותית של המהגרים היהודים מצפון אפריקה -כקבוצה- ודרשו מהם לקבל ערכים תרבותיים של קבוצת הרוב- "אסור" למדינת ישראל.

 •   שופט כדורגל Shlignsterbeat
  • 15:30
  • 17.03.12

  התכוונת?

 •   תשובה לאיש העברי השוםט בדימוס מרדכי (מוטי) כהן
  • 00:01
  • 18.03.12

  מפתיע שאיש משכיל כמוך לא מבחין בין מזרח ומערב.
  לידיעתך יהודי המגרב (דהיינו המערב)
  צריכים להקרא המערביים ואילו יהודי מזרח אירופה המזרחיים כפי שכנו אותם יהודי גרמניה. מה אתה מביא את ש"ס ומתעלם מיהדות התורה או שאר החרדים ?

10 אין אף אינטלקטואל מזרחי שלא התיחס לזכויות המיעוטים במדינת ישראל שרלי בוקובזה
 • 22:56
 • 16.03.12

אין מושג מאיפה הוצאת את זה ויכול להיות שאת לא אומרת את זה, אבל אני למשל לא שמעתי אותך מדברת על זכויות הערבים או הדרוזים במדינה השיוויונית שלך, שמעתי גם שמעתי את שולה קשת וגם ראיתי אותה באחותי פעילה בזכויות נשים פלסטיניות, בטח ובטח ששנהב התבטא רבות ביחס לערבים, בקשת התנהלו דיונים ערים על הקרקעות בין מצדדי העמדה הערבית-היהודית לעמדה יהודית בלבד, וחלק מהאינטלקטואלים פרשו, וכן הלא וכן הלאה.

כתגובה למאמרך גם פירסם צבי בן דור מאמר בהעוקץ שבו בדיוק תקף את הטענה שלך כלפי העדר האוניברסליות של איטלקטואלים מזרחים.

לא כך ברור למה היית צריכה להשתלח בהם.

מצד שני יכול להיות ואיני מבין ויכול להיות שאת רק טוענת שהם צריכים לדבר על מיעוטים, כהם כבר עושים את זה.

לי נראה שיש הרבה מאוד עובדות שאת לא יודעת, למשל שלפנתרים הוצעו כל מיני פתרונות מקומיים ועדתיים והם דחו אותם וביקשו מדיניות אוניברסלית וזה מה שגרם ליצירת הקיצבאות של הביטוח הלאומי לכלל האוכלוסיה, מזרחית, ערבית, אשכנזית, ולכל אזרח במדינת ישראל. זה לא היה קיים לפני הפנתרים, ומדובר בקיצבאות ילדים, נכות, זיקנה וכולי... האם את יודעת את זה?

והפנתרים היו ברובם נערים שלא השיגו חינוך, הם היו כל דבר חוץ מאשר לא אוניברסלים ולא דואגים לזכויות המיעוטים ושלא באים עם תפיסת עולם כלל ישראלית.

אני תמה?

אבל אם ייצא מכל הדיון הזה שתחליטי לחקור לעומק מבחינה סוציולוגית את מה שקרה כאן במאה השנים האחרונות זה מאוד ישמח אותי, ולא משנה לי כל כך מה המסקנות.

חלק ניכר מהמאמר בהחלט ראוי, אבל את עדיין בשלב ההתחלתי של הכרה תודעתי מזרחית, בשלב הזה עדיין צריך להאשים את המזרחי במשהו כדי לקבל טפיחה בשכם מהאשכנזי בנמצא למעלה. גם הוא למעלה ממך.

דרך אגב לא מזמן נודע לי שגם בספרד יש דיקאנית של פקולטה לפסיכולוגיה באוניברסיטת גרנדה. ועד כמה שספרתי יש יותר פרופסורים ומרצים אפילו בספרד שהם יהודים ויהודיות מרוקאים מאשר בישראל? לא צריך להשוות לישראל. ובספרד יש בסך הכל קהילה של 10,000 יהודים יוצאי מרוקו.

 •   לא קשת ולא בטיח לשרלי בוקובזה
  • 10:49
  • 17.03.12

  הקשת המזרחית תובעת מהאשנזים פיצויים במליארדי שקלים
  משהו שהוא חיקוי לתביעה הרדיקלית של השחורים באמריקה
  ואני כאשכנזי תובע תביעה נגדית את עדות המזרח
  על שהושקעו בהם חלק ניכר מכספי השילומים וחלק ניכר
  מכספי יהודים אשכנזים מאמריקה כאשר למעשה הכסף היה מיועד רק ליהודים אשכנזים

 •   החלק הארי של כספי השילומים הושקע בקיבוצים שכולם היו מאוכלסים באשכנזים ורק חלק קטן מהם היו ניצולי שואה.  (לת) לא סוד
  • 18:07
  • 18.03.12

11 איך אפשר להשוות קליטת מהגרים במדינה שמאחוריה מאות שנים של התפתחות אזרחית ודמוקרטית כמו צרפת - לקליטה במדינה שקמה רק שנים ספורות קודם שהחלה לקלוט גלי עלייה עצומים שכאלה (לא רק מארצות ערב, גם ממזרח אירופה)?! ברור שנעשו טעויות, הרי לא הייתה בישראל הצעירה שום תשתית דמוקרטית. כולנו כמעט הגענו מחו"ל בשלב זה או אחר, ממדינות טוטליטריות שבהן היינו אנו היהודים אזרחים סוג ב' במקרה הטוב, ורובנו לא השתתפנו בעשייה האזרחית הכללית. וזה פרצופנו עד היום: אי-כבוד לחוק, לדמוקרטיה, לרשות הרבים, לאזרחות. עוד לא הפנמנו שזאת ארצנו ועלינו לשמור עליה.  (לת) דנה
 • 23:18
 • 16.03.12

 •   לגמרי. וגם המעבר מהקולוניה הצרפתית לצרפת עצמה נותן יתרון עצום. לא שאין גזענות אלא שהמזרחים בניגוד לשחורים הזו לא היה רכוש של משהו אחרהם היו מהגרים לארץ מוטרפת מהשואה. זו סיבה נוספת להצלחת יהודים בצרפת אשמה על ממשלת וישי  (לת) ז'ורז'
  • 11:23
  • 17.03.12

 •   איזו מין ראיית עולם עקומה זו המבוססות על בורות... היהודים היו אזרחים סוג ב' ולא השתתפו בעשייה האזרחית הכללית? יו דונט סיי? היהודים היו חוד החנית בעשייה האזרחית, למשל, בפולין לפני השואה כ56 אחוז מהרופאים ועורכי הדין היו יהודים. והיהודים היו פעילים בכל תחומי החיים. המספרים דומים במדינות אחרות של אירופה. וגם בפוליטיקה, התחום שהכי קשה ליהודים להיכנס אליו, היו ראשי ממשלות ובכירים רבים (יזרעאלי, ליאון בלום, טרוצקי) רק כמה דוגמאות בולטות. "זה פרצופנו, אי כבוד לחוק, לדמוקרטיה?" באמת, לא ידעתי שאנחנו חיים במדינה ללא חוק וללא דמוקרטיה. לידיעתך, הפשיעה בישראל נמוכה מאוד ביחס למדינות העולם. על סמך מה בדיוק מבוססת הקביעה הזו? על סמך התרשמות? "עוד לא הפנמנו שזאת ארצנו ועלינו לשמור עליה"? נראה לי שהפנמנו את זה עוד ב-48, לא?  (לת) אור
  • 18:10
  • 17.03.12

 •   ד'יזראלי נולד ב-1804 בלונדון, כבן למשפחה יהודית-ספרדית שהיגרה בסוף המאה ה-18 מליבורנו שבצפון איטליה ללונדון. אביו, יצחק ד'יזראלי, היה סופר שהסתכסך עם הקהילה היהודית ופרש ממנה, ואחר כך הטביל לנצרות את ילדיו, ובהם בנימין, שהיה אז בן 12. סיבה נוספת למעשהו הייתה הרצון לשחרר את ילדיו מהאפליות שהיו נהוגות כלפי היהודים. אילולא התנצר לא היה יכול בנימין להיכנס לחיים הפוליטיים, בגלל אופייה הנוצרי המובהק של שבועת האמונים לבתי הנבחרים הבריטיים באותה תקופה. בהיותו בן שש עשרה החל ללמוד באופן עצמאי. ב-1824 החל בלימודי משפטים, אך לא סיים אותם. ב-1826 פרסם רומן ראשון בשם "ויויאן גריי" – סאטירה מורכבת על החברה האנגלית בחמישה כרכים, וב-1827 את ספרו השני................ לֵאון בלוּם (בצרפתית: Léon Blum;‏ 9 באפריל 1872 – 30 במאי 1950) היה פוליטיקאי יהודי צרפתי, מנהיגהמפלגה הסוציאליסטית וממקימי החזית העממית. כיהן כראש ממשלת צרפת שלוש פעמים: ב-1936–1937, למשך כחודש ב-1938, ושוב במשך כחודש לאחר מלחמת העולם השנייה. אנדרה לאון בלום (André Léon Blum) נולד בפריז למשפחה אמידה. אביו, אברהם, היה סוחר ולו חמישה בנים. המשפחה הייתה מעורה בתרבות צרפת, וכמו חלק מיהודי אירופה באותה תקופה אימצו בניה בחום את ערכי המהפכה הצרפתית: "חירות, שוויון, אחווה"........... לאון (לב) דוידוביץ' טרוצקי 26 באוקטובר‏ 1879 – 21 באוגוסט 1940 היה מהפכן רוסי-יהודי, הוגה דעות קומוניסטי, מנהיג סובייטי ומייסד הצבא האדום. הוגלה מברית המועצות על ידי סטלין ולבסוף נרצח על ידי שליחיו. שמו האמיתי היה לייב דוידוביץ' בְּרוֹנשטיין. טרוצקי היה בנו של דוד ברונשטיין איכר יהודי מאוקראינה. הוא למד מתמטיקה באוניברסיטת אודסה, אך ויתר על לימודיו כדי להתמסר לפעילות מהפכנית נגד משטר הצאר.  (לת) ויקיליקס
  • 21:32
  • 17.03.12

 •   אור את צריכה ללמוד להבדיל בין ראיית עולם, לבין עובדות אמיתיות.  (לת) תמשיכי לדמיין
  • 18:05
  • 18.03.12

12 ישראל בנויה על גזענות, עדות, וסקטורים, בחוק, בפרלמנט, בממסד בצרפת הגזענות אינה ממוסדת
 • 02:24
 • 17.03.12

הגזענות הזו, שהיא החמצן של קיומה ומושרשת גם ובגדול אצל יוצאי צפון אפריקה, מטבעה היא בומרנג נגד החלשים יחסית, שהיו פעם המרוקאים . והיום האקדמאים המזרחיים, איזו הגדרה עצמית גזענית, שישים שנים אחרי, ממשיכים את הטיעונים הסקטוריים הבכיינים, והורסים כל סיכוי לגיבוש הכרה של חברה אזרחית אמיתית. וליברמן יכול להמשיך לסחוט, ושישים שנה אחרי פרוץ המדינה הוא יקבל את הסחיטה הגזענית שלו. אף מרוקאי ואף אחד בכלל לא יקום ויאמר: עד כאן, משנים את הדיסקט, לא עוד אפליה, לא עוד סחיטה, ולא סקטוריליות.

13 הגיע הזמן להודות שיש הדרה למי שכיסיו ריקים בין עשרי המדינה מזרחיים רבים כמחציתם, נישואין בין אשכנזים ל מזרחיים הרבה יותר מקובלים מאשר נישואין בין כל העדות ליוצאי ברה"מ  (לת) אילוז הפרנסה שלך בסכנה, הסתה עדתית מזרחית פסה
 • 08:44
 • 17.03.12

14 פרס ישראל להיטלר, שיכתב את ההסטוריה של האויסט יודן  (לת) היטלר
 • 08:54
 • 17.03.12

15 מה לא הבנת? בשנת 1930 היו 15 מיליון אשכנזים ומיליון מזרחים בני
 • 08:59
 • 17.03.12

כלומר המזרחים לא היו חלק משמעותי מספרית מהעם היהודי.
כתוצאה מהשואה, התבוללות בארה"ב והגירה מישראל למערב, עכשיו במדינת ישראל פתאום המזרחים הם רוב וגם ביהדות העולמית הם הפכו משמעותיים מספרית.
אבל אתם עדיין לא כל כך חשובים - ובטח שאם תסתכלי אחורה תראי מעט מאד דברים שאתם עשיתם לעומת מה שעשו האשכנזים.
הסיבות לזה הם המספרים שציינתי, וכן העליונות הברורה של תרבות אירופה לעומת תרבות המזרח התיכון.
אפשר להתווכח על זה אבל מה הטעם - הרי העובדות ברורות.

 •   מענין! כמה יהודים היו באמת בארצות ערב?  (לת) קורא
  • 22:52
  • 17.03.12

 •   זה בהחלט נכון אבל האשכנזים גם אחרי השואה לא עלו לארץ ובישראל יש 50% מזרחים  (לת) האשכנזים פשוט לא ציונים, הם רק עולים מתוך מצוקה כלכלית או אנטישמיות
  • 19:59
  • 24.03.12

16 אפליית המזרחים מנוחה
 • 09:01
 • 17.03.12

אוה אילוז מתעלמת מן התהליכים התרבותיים שקרו מן התקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה, כאשר השפה הצרפתית ותרבות צרפת איבדו את המקום הראשון שהיה לה כשפת התרבות העולמית. מקום זה נתפס על ידי השפה האנגלית ותרבות אנגליה ואמריקה.
לפני קום המדינה הייתה בפלשתינה השפעה רבה לשפה האנגלית ולתרבות אנגליה. השפעה זו התעצמה כאשר המדינה הצעירה אימצה את הערכים והשפה של החברה האמריקנית, ואת הגישה הפרגמטית והסטטיסטית שאפיינה את האוניברסיטאות האמריקניות במקום השיטה הפילוסופית שאפיינה את מערכות החינוך של צרפת וגרמניה.
מי שהשכילו להשתלב במגמות אלה הצליחו להגיע לעמדות של האליטה החברתית בישראל. דוגמא בולטת בהקשר זה הוא מני מזוז (דור ראשון לעולים מצפון אפריקה) שהיה לפרקליט המדינה.

 •   גרמניה וצרפת שתיהן כלכלות עולמיות מובילות...בלי פילוסופיה! נכון חלקית בלבד...
  • 16:13
  • 17.03.12

  שתי מדינות בעלות עוצמה טכנולוגית וכלכלית ותרבותית...אז כך שאין כל קשר...ולהיפך אפילו, כי באמריקה ההצלחה היחידה היא "כמה כסף עשית"... ואגב, גם אמריקה וגם אירופה בצרות!.

 •   כן אבל הוא לא מרוקאי  (לת) אריסטו
  • 18:16
  • 17.03.12

17 תתגברי כבר על הרגשיי ותפסיקי לקשקש  (לת) נוני
 • 09:09
 • 17.03.12

18 אווה כתבה בדם לבה ואת תחושתה האמיתית, זה אינו הופך את הדברים לאמת צרופה וחבל. ההשואה עם צרפת מגוכחת עקב מאות שנות מדינה לעומת מדינה שזה עתה נבטה והקולטים הם הנקלטים כמה חדשים קודם ומדברים בשבעים לשון.  (לת) גם לאקדמאים רגשות אנוש.
 • 09:16
 • 17.03.12

19 ועכשיו כשהמזרחים כבר השתלטו על המדינה הם תורמים משהו?  (לת) ויקטוריה וקסלרה
 • 09:18
 • 17.03.12

20 wishful thinking אקדמאי מה היה קורה אם...
 • 09:20
 • 17.03.12

הכל טוב ויפה אפילו רומנטי בסגנון ההתרפקות על האוריינטל

אבל עובדה שכל זה לא קרה...

אולי בעתיד יהיה ניתן לשכתב את ההסטוריה בנתיים זה לא עובד

21 לא נמאס לכם להתבכיין? א.
 • 09:20
 • 17.03.12

אולי די כבר?

22 פרופ' אילוז עצמה חיה במיתוס ד"ר ת.ה.
 • 09:21
 • 17.03.12

העולים מצפון אפריקה גדלו בסביבה לא מפותחת. ידוע שהאסלאם נעצר במאה ה-13 לאחר פריחה ושגשוג ותרומה אדירה לתרבות העולמית. אלו הסיבות העיקריות ל"אנאלפבתיות" (לא הייתי משתמשת במילה זאת אילולי הקדימו אותי כאן והשתמשו בה). מי שהגר לצרפת היה בעל ממון. גם שם סבלו אלו שלא היה מצוי בידם הכסף וההשכלה של צאצאיהם לא שגשגה. בכל מקום שאליו הגיעו נדרשו לכסף כדי להתגורר בסביבה יותר מפותחת ולהיטמע בתרבות המקומית. טמיעה כזאת נזקקת לשנים רבות. רק הדור השלישי או הרביעי. מאידך, תמיד יהיו כמה "גאונים" שישעטו קדימה ויגיעו לתארים אקדמיים למרות הרקע הלא מפותח שלהם. אבל מקצוע אקדמי עדיין לא מלמד על הדבקת הפער התרבותי האדיר מאותו רקע לא מפותח בהם היו שרויים מאות שנים.
ומשפט אחרון, כמי שמתמחה במיתוסים, מה שהוצג במאמריה של פרופ' אילוז הוא פשוט אנטי-מיתוס. דהיינו, דרמתיזציה של עובדות שונות מאלו המודגשות במיתוס של ה"אשכנזים".

 •   רואים שאה לא יודע כלום, לא על ארצות ערב ולא על מיתוסים ולא על ההשכלה בבתי ספר של אליאנס בחל מ 1862, ושאתה ממציא דברים כאילו מובנים מאליהם  (לת) דר דמיקולו
  • 20:03
  • 24.03.12

23 התשובה שלך גב' אילוז מאכזבת. ההשוואות שאת עורכת הופכות את הכתיבה שלך לסהרורית, ומדיפה ריחות גזענות. הרגשות שלך גועשים, חשים אותם בין הפסקאות שאינן קוהרנטיות. כל אותה קבוצה של אנשים מזרחיים שהזכרת- הם אנשים נהדרים, כמו הרבה אחרים שישנם ולא הזכרת. אבל הם לא בפוליטיקה. בפוליטיקה נמצאת הבררה. די להתבונן באקוניסים, הדנונים והישי למיניהם. ואין הבדל בינם לפאינות ולאנסטסיות. המכנה המשותף- מקופחים מקפחים, וזה לא קשור למזרחי. גם ליברמן הוא מקופח מקפח, בדיוק כמו ביבי. אם היית שואלת אותי, הייתי מציע לקחת דווקא את ייחודם של המזרחים לפוליטיקה ולחברה הישראלית- כדי לקדם שלום, כמי שבאו מתרבות ערבית, בדיוק כפי שחיו טרום עלייתם ארצה. הגיע הזמן אחרי 60 שנה, שנפעל כולנו יחד כדי להבטיח עתיד ראוי כאן לכולנו. רעיון נוסף להציע לך- זה איך לעצור את הסחף לש"ס.  (לת) שומר חוק
 • 09:22
 • 17.03.12

24 ההסבר הפשוט ליאון צוגלוש
 • 09:23
 • 17.03.12

בשכונה החולונית שבה אני חי מאז תחילת שנות ה-50, נקלטו עולים כמעט מכל מקום אפשרי: פולין, רומניה, הונגריה, תימן, מרוקו ועירק. את המתח בין מזרחיים לאשכנזים אפשר לסכם בפשטות: האשכנזים לעגו (בשקט!) לנחשלותם של המזרחיים ולמנהגיהם - אבל מעולם לא שמעתי ביטוי של בוז או שנאה! לעומת זאת, ההמזרחיים הפגינו שנאה בוערת ובוטה בכל ענין ובכל הזדמנות - מלווה בפרצי אלימות בלתי נשלטים בשל עניינים של מה בכך (למען היושר חשוב לציין שנהגו כך גם בינם לבין עצמם).

25 המזרחיים הם החוליה החסרה. עקב כך הם ימשיכו תמיד להיות חבורה נבערת ואלימה, ימשיכו ללמלא את בתי הסוהר במקום את האוניברסיטאות, וימשיכו ליילל אכלו לי שתו לי עד קץ כל הדורות במקום להתאמץ להשתפר  (לת) צ'רלס דרוין
 • 09:23
 • 17.03.12

26 אבל יש מזרחיים רבים בקרב האליטות התרבותיות דב אלפון שמעון אדף בני ציפר
 • 09:28
 • 17.03.12

למה את שוב ושוב חוזרת על כך שהשורות לגמרי ריקות? למה לפתח שיח שיאלץ אנשים לחשוב מי מזרחי ומי רק חצי? הרי במילא רוב הדור הצעיר כבר מעורבב. מה המטרה של הכתבות האלה מלבד קיבוע וחזרה למצב שדווקא כבר התחיל להשתנות?

27 השוואות חלקיות - מסקנות מוטות תפוזים לתפוזים
 • 09:32
 • 17.03.12

מרכיב מרכזי בניידות החברתית הוא שפת ההשכלה. בהיות צפון אפריקה קולוניה צרפתית, מערכת החינוך בה היתה חלק אינטגרלי ממערכת החינוך הצרפתית. בוגרי תיכון בצפון אפריקה יכלו פשוט להמשיך הישר למערכת ההשכלה הגבוהה בצרפת - ללא קשר לשפות הנוספות אותן דיברו בבית.
עניין נוסף הוא השימוש החלקי, לכל הפחות, שהכותבת עושה בסטטיסטיקה: כבר בנתון המצוטט רואים הבדל עצום *בתוך* האוכלוסיה הנבדקת, לטובת יוצאי מרוקו ותוניסה בהשוואה, למשל, לאלג'יריה. יתרה מזו, אין משמעות לאחוז בעלי ההשכלה הגבוהה בהקשר של ניידות חברתית, אם לא בודקים אותו גם בכלל האוכלוסיה בארץ בשנים הרלוונטיות?
בעיני ההשוואה למצב השחורים בארה"ב גובל ברשעות: שם התחוללה מלחמת אזרחים על מנת להפסיק את העבדות, ובמדינות רבות שרדו חוקים גזעניים עד לשנות השישים של המאה הקודמת. אני סבור שמצבם של יהודי המזרח טוב לאין ערוך ממצבם של השחורים. אם כבר רוצים להשוות, אז אפשר להשוות את מצבם של ערביי ישראל למצבם של השחורים בארה"ב. רוצה לדבר על הדרה? בבקשה..

28 כתבה מאירת עיניים. רון
 • 09:36
 • 17.03.12

כמי שחושב מדי פעם על ההתפצלות בין ישראל לצרפת, וכמי שסביו וסבותיו היו בעלי מקצוע שהיגרו (חלקם ב47), לא"י אני מרגיש שהכתבה חשובה מאוד. היכולת האגבית לשלוח אצבע מאשימה על בורות היא כלי נשק אסטרטגי.
ברור שיש רצון עמוק להתעלם מציבור שלא זכה, ועדיין לא זוכה בערים "קשות" כמו ב"ש או קריית גת, להזדמנות המתקרבת לשיוויון. מדיניות החינוך בעשרות השנים האחרונות אינה מראה סימנים של שיפור, כך שכנראה שאכן יש להתחיל את השינוי הזה מלמעלה, מהאקדמיה ומהמוסדות השלטוניים. תודה לך אווה. מאמר חשוב.

29 בישראל של היום להיות אקדמאי משמעו (ברוב במקרים) לחיות מהיד אל הפה. לאשכנזים עדיין חשובה ההשכלה והתארים גם במחיר של יכולת השתכרות בינונית. ליהודים מזרחיים תמיד היה חשוב הכסף וה"שופוני, -לראיה המנטליות הראוותנית והפזרנית של הזמרים הים תיכוניים והכדורגלנים- מכוניות יוקרה, תכשיטי זהב וכיו"ב. מי שעושה כסף הוא בעל המקצוע שמגיע אלי הביתה וגובה עבור שירותיו 500 ש"ח לשעת עבודה, סכום אותו אני מרוויח ביום שלם כדוקטור ממכון וויצמן בחברת ביוטכנולוגיה. 95% מבעלי המקצוע הם ממוצא מזרחי, הם עושים כסף טוב במזומן במינימום מאמץ וזה מתאים להשקפת עולמם שאין מה להשקיע ברכישת השכלה גבוהה כדי לעשות כסף, ובזה הם צודקים לחלוטין. לי (ולאמא שלי) חשוב יותר שיקראו לי דוקטור, ואני נאלץ לשלם את המחיר הכלכלי של החלטה זו. אולי זאת היא תמצית ההבדל בינינו. אם מבנה השכר פה היה דומה לעולם המערבי שבו השכלה גבוהה כן מתגמלת את בעליה- אולי היו אחינו בני עדות המזרח מתאמצים יותר להשיגה.  (לת) יואב רבינוביץ'
 • 09:40
 • 17.03.12

30 הכל נכון. הייתה (ויש עדין) אפלייה. אבל השורה התחתונה היא שבמפגש התרבויות הזה המזרחים עשו את עסקת חייהם והאשכנזים קיבלו מכה ממנה הם כבר לא יתאוששו היינריך היינה
 • 09:42
 • 17.03.12

המזרחים חיו בארצות עניות ועלובות ששיא ההתפתחות התרבותית שלהן היה לפני יותר ממילניום. הם מעולם לא הקימו תנועה ציונית.
האשכנזים שהיגרו לארץ ובנו אותה באו מלב התרבות התוססת ביותר שהקימה האנושות, בתקופה בה תרבות אירופה הייתה בשיאה והמעצמות האירופיות שלטו ברוב האנושות.

המזרחים אולי נתקלו בקשיים, אבל הם קיבלו את הזדמנות חייהם להגר למדינה יחסית מערבית, יחסית דמוקרטית ויחסית עשירה. הדור הראשון אולי סבל מאפלייה ומהשפלה, אבל האתוס האינקלוסיבי של כור ההיתוך ושל "אנחנו" (היהודים) מול "הם" (הערבים) בסופו של דבר הכיל אותם. והיום מזרחים מגיעים לכל עמדה בחברה, או שהם בדרך לכך.

האשכנזים, לעומת זאת, לא הרוויחו הרבה מהעסקה הזו. התרבות הצנועה שקמה כאן הולכת לאיבוד, ומיום ליום אנחנו דומים יותר לסוריה או למרוקו. הצעקות, הלכלוך, חוסר הנימוס, הנהיגה הפרועה והשפה הקלוקלת - כל הסממנים של פאר התרבות האוריינטלית הפכו למיינסטרים במדינה בה לפני דור וחצי ביאליק ואלתרמן היו תרבות פופולרית.

 •   פעם אחרונה שבדקתי ישראל נמצאת במזרח התיכון ולא בלב אירופה . מישל
  • 12:54
  • 17.03.12

  מן הסתם שיהיו כאן מנהגים מזרח תיכונים הלווו אנחנו במזרח התיכון ואיך אומרים ברומא תתנהג כמו רומאי .
  היום אין דבר כזה מזרחים מול אשכנזים כל מי שנולד בארץ ישראל הוא מזרחי (או אם תרצו מזרח תיכוני) היום אפילו ל"אשכנזים" שנולדו כאן אין גינונים של אירופאים גם אם הם מאוד רוצים.

 •   "תרבות אירופה הייתה בשיאה"??? כן, תרבות טוהר הגזע שהביאה את השואה. לא פלא שאת מעריצה שלה. את גזענית לא פחות.  (לת) יהודי
  • 14:23
  • 17.03.12

 •   חוסר הנימוס וחוסר התרבות, דחיפות חוסר סבלנות כבוד וגזענות הם  (לת) המאפיינים החזקים ביותר של האשכנזים!
  • 15:52
  • 17.03.12

 •   תגובה ליהודי היינריך היינה
  • 15:55
  • 17.03.12

  כן, תרבות אירופה הייתה בשיאה. זה לא אומר שלא נבעו ממנה דברים מזעזעים, אבל אין אדם בעולם שלא חי, אוכל ונושם את הישגי התרבות האירופית בין הרנסאנס למלחמת העולם השנייה ואפילו עד היום.

  אתה מוזמן לעבור על סדר היום שלך - ממברשת השיניים והעיתון לעבודה, לתחביבים, לערכים, למבנה הזוגיות והמשפחה.... אין נקודה בחייך שלא עוצבה באירופה או בגרורותיה מלבד מעט פולקלור של יום כיפור או סדר פסח.
  גם מי שמתיימרים להיות אנטיתזה למערב הם חיקוי עלוב שלו. הסינים, הצפון-קוריאנים והאיראנים - לכולם יש "רפובליקות" ו"פרלמנטים"; יש להן אוניברסיטאות המלמדות את הסטודנטים חשיבה אקדמית מערבית; הן מעודדות תעשייה מערבית מבוססת טכנולוגיה מערבית - אשר מבוססת בעצמה על השיטה המדעית המערבית. הן תדברנה גבוהה על "זכויות אדם", תתנגדנה לאימפריאליזם או לגזענות - הכל בשפתו של המערב. המנהיגים, הגנרלים ואנשי העסקים לבושים כולם במיטב מחלצות המערב.

  לא הייתה ולא תהיה תרבות שעיצבה באופן כה עמוק את חייהם של כל האנשים על פני הפלנטה.

 •   מיקום גאוגרפי לא מחייב השתלבות במרחב אלא יכול להוביל שינוי מגיבה
  • 16:29
  • 17.03.12

  יהודים היו מובילים במדינות רבות ספרד למשל למה כא אנחנו ניגררים אחרי הנמוך ביותר

 •   תגובה להיינריך, ולראיה הפילוסופים האירופאים הבאים מישהו מלא חשיבות עצמית
  • 18:26
  • 17.03.12

  סוקרטס, אפלטון, קופרניקוס... רגע, עכשיו כשאני חושב על זה הם גם היו אשכנזים יהודים לא? תחזור לספרי ההיסטוריה והפילוסופיה בור, התרבות ה"מערבית" נתהוותה עוד הרבה לפני שאנשי הרנסאנס טרחו לחזור ולקרוא בה. אני אגב, לא הייתי מכפיש את שמו של היינה בהצגת הגיגים רדודים ומטופשים שכאלה.

 •   מר היינה, תגובתך אינטליגנטית ועשיתי לה לייק, אבל קיטו
  • 22:34
  • 17.03.12

  לא צריך להגזים. התרבות המערבית איננה בעלת השפעה כה גדולה כמו שאתה מבקש להציג. אנחנו חיים במדינה מערבית (יחסית), קרובים לאירופה ונתמכים ע"י בת בריתנו ארה"ב, ולכן קל לנו לחשוב ככה. אבל כשבוחנים את הדברים לעומק בתרבויות אחרות, רואים שההשפעה המערבית היא לכל היותר ברמה החיצונית, השטחית. בגדים וקוקה קולה אולי, אבל ערכים מערביים? ממש לא. כמובן שהרפובליקות אינן רפובליקות במובנן האירופאי, והפרלמנטים הם לא בדיוק הפרלמנט האנגלי. זכויות אדם? אינדיבידואליזם? הומניזם? דמוקרטיה? כל אלו אינם ערכים מקובלים (לפחות במובנם המערבי) באסלאם, בסין, בהודו, באפריקה, ביפן ואפילו ברוסיה, למרות ששתי האחרונות הן לכאורה מערביות יותר. ערכים בודהיסטים וקונפוציאנים של הרמוניה, משפחה וקהילה, הערצת כוח ומדינה ריכוזית וחזקה, כל אלו מנוגדים בתכלית הניגוד לערכים המערביים. קרא את "התנגשות הציבילזציות" של הנטינגטון לניתוח נוסף.

 •   מר היינה, תגובתך אינטליגנטית ועשיתי לה לייק, אבל קיטו
  • 22:50
  • 17.03.12

  לא צריך להגזים. התרבות המערבית איננה בעלת השפעה כה גדולה כמו שאתה מבקש להציג. אנחנו חיים במדינה מערבית (יחסית), קרובים לאירופה ונתמכים ע"י בת בריתנו ארה"ב, ולכן קל לנו לחשוב ככה. אבל כשבוחנים את הדברים לעומק בתרבויות אחרות, רואים שההשפעה המערבית היא לכל היותר ברמה החיצונית, השטחית. בגדים וקוקה קולה אולי, אבל ערכים מערביים? ממש לא. כמובן שהרפובליקות אינן רפובליקות במובנן האירופאי, והפרלמנטים הם לא בדיוק הפרלמנט האנגלי. זכויות אדם? אינדיבידואליזם? הומניזם? דמוקרטיה? כל אלו אינם ערכים מקובלים (לפחות במובנם המערבי) באסלאם, בסין, בהודו, באפריקה, ביפן ואפילו ברוסיה, למרות ששתי האחרונות הן לכאורה מערביות יותר. ערכים בודהיסטים וקונפוציאנים של הרמוניה, משפחה וקהילה, הערצת כוח ומדינה ריכוזית וחזקה, כל אלו מנוגדים בתכלית הניגוד לערכים המערביים. קרא את "התנגשות הציבילזציות" של הנטינגטון לניתוח נוסף.

 •   קופרניקוס??הוא לא פולני במקרה?!  (לת) YAHIR THE TORCH
  • 14:47
  • 24.03.12

 •   בטח קופרניקוס היה פולני, גם אריסטו, סוקרטס, אפלטון, ו..... אפילו אבן גבירול, אבן עזרא, הרמבם, יהודה חיות, ו.... ואפילו אבו-סיינה הרופא הפרסי, כולם היו בכלל פולנים מלידה.  (לת) ממה מיה, כמה פולנים דגולים......
  • 16:25
  • 30.03.12

 •   היינה, מקומך בגרמאניה יחד עם שאר אחיך הגרמאנים ה"תרבותיים"  (לת) fu
  • 22:07
  • 03.08.12

31 באמת עיפנו מהעדתיות, מה גם שהיום כ"כ הרבה אנשים הם חצי-חצי. השאלה האמיתית היא לאן אנחנו שואפים?להיות כמו מדינות ערב הדתיות והלא-חופשיות,או כמו העולם החופשי והחילוני בארופה?  (לת) ענת
 • 09:42
 • 17.03.12

 •   צודקת, באמת נמאס מהנידנוד הזה. יש שויון הזדמנויות בישראל. מי שלא מצליח לטפס למעלה חוזר על נימוק האפלייה העדתית  (לת) ישראלי
  • 15:08
  • 17.03.12

 •   משפחות נותנות הכל למען ההשכלה של הבנים!...יותר מהיהודים! תיראי מה קורה במגזר הערבי!
  • 16:16
  • 17.03.12

  היהודים עסוקים בלעשות כסף...בתיחכמונים ו"השקעות". ואגב, מי שלא עיראקי לא יכול להתקבל ל"מאפיה העיראקית". גם באיראן ,אגב, רמת הלימוד היא גבוהה...אז לא לזלזל!.

32 תל אביב בני
 • 09:45
 • 17.03.12

דמגוגיה זולה..." איך אפשר להסביר הבדלים כה גדולים בין שתי קבוצות דומות?" קבוצות דומות ? כמה מהעולים מארצות המזרח למדו באוניברסיטה ? כמה מהם השתמשו בטכנולוגיות מערביות ? אם לכותבת היה אפשרות לשלוח את הילד שלה ללמוד בארוורד או באונברסיטה המובילה של עירק (או קזחסטאן) מה היתה בוחרת ? הקבוצות לא היו דומות אז בכלל, גם ללא התחשבות בנושא הדת ואנלפבתיות.

33 גברת אילוז , איך את מסבירה את המהומות שהתרחשו בפרברי פריס לפני כמה שנים? אמיר
 • 09:50
 • 17.03.12

האם הם לא הובלו בעיקר על ידי ערבים יוצאי צפון אפריקה? ואם כן מה זה אומר שהם אשמים במצבם?

34 ההבדל לעומת צרפת עודד מ
 • 09:59
 • 17.03.12

צרפת היתה מדינה גדולה ומפותחת שבה היתה אפשרות למעמד הבינוני הנמוך למצוא תעסוקה במסחר ולהתקדם. ישראל של שנות החמשים היתה מחנה פליטים אחד גדול שלא נתן להם הזדמנות כזו. גם המהגרים של שנות הששים מאלג'יריה (הלא יהודיים) לא מיוצגים פרופורציונלית באקדמיה. חוץ מזה מדיניות ההפרד ומשול של הצרפתים בצפון אפריקה נתנה ליהודים אזרחות וחינוך צרפתי שהכינו אותם יותר טוב לחיים בצרפת.

35 להערכתי הדרישה לצדק חברתי באה ברובה מהדור הצעיר של עדות המזרח וזו בשורה מהפכנית אליוי
 • 10:04
 • 17.03.12

הדור הצעיר של בני עדות המזרח אינו רואה כחלק מזהותו בחירה פוליטית
של הליכוד או ש"ס
הדור הצעיר של בני עדות המזרח מושפע פחות מתעמולה גזענית
הדור הצעיר יותר פרגמטי והוא מבשר שינוי גדול בדפוסי ההצבעה
בערכים ובתרבות אשר באמצעותם צריכה המדינה להתנהל !
והערה קטנה
רוב העם היהודי הם אשכנזים והעתיד תלוי באשכנזים באמריקה ובאירופה
אשר יעלו לישראל רק אם ישראל תהיה חילונית רציונלית ומשגשגת

 •   מה אתה אומר?? מישהו
  • 15:08
  • 17.03.12

  אולי בגלל זה שלמה מעוז ומרגלית צנעני תייגו את המחאה האחרונה כאשכנזית צפונבונית.

36 הגישה שלך מוטעת מהיסוד דניאל
 • 10:08
 • 17.03.12

פרופסור אילוז,

לטעמי כל הגישה שלך עקומה מהיסוד. המסר המוביל שלך הוא להסיר אחריות מהפרט ולבוא בטענות לכל העולם. על הדרך הופכים את האשכנזים לשק חבטות. כמה נוח.

אנשים שמצליחים בעולמנו, גברת אילוז נוקטים בגישה ההפוכה. הם לוקחים אחריות על מעשיהם. הם אינם תולים את הסיבות למקומם בחיים בסביבתם ובאנשים מסביבם אלא בהם עצמם. הם אינם מבזבזים את מרצם בהטלת רפש באלו שלדעתם קיבלו יותר אלא עסוקים בלהשתפר כל העת.

גברת אילוז, אולי כדאי שתרדי ממשרדך מהר הצופים ותתבונני בעולם שלנו. הוא שונה תכלית השינוי מהמסדרונות במחלקה לסוציולוגיה שם האיבון והאינטריגות שולטות.

העולם היום דינמי מאוד. הוא מציע אפשרויות בלתי נדלות למי שרוצה להתקדם ולהשכיל. כיום, אין צורך בתעדות בגרות (או פסיכומטרי) בשביל תואר ראשון. כיום, יש שפע של חומרי לימוד המאפשרים ללמוד שלל של נושאים היכולים לאפשר לך להתקדם למקצועות נחשקים. כיום, הרבה יותר קל ליצור קשר עם אנשים חשובים ולהציג להם רעיונות ויוזמות.

אינני יודע כיצד הדברים מתנהלים בבית מדרשך פרופסור אילוז, אבל בעולם הדינמי של היום אדם נחוש ואינטיליגנטי מובטח לו שימצא עבודה מוצלחת ומעמד טוב בחייו. מועצת חכמי אשכנז אינה יושבת ועוצרת את מי שאיננו מהמוצא הנכון.

טוב תעשי אם בתפקידך כמחנכת, תלמדי אנשים לקחת אחריות על מעשיהם, להתמיד בעבודה קשה ולפרגן לסביבתם, במקום להתלות במוצאם ולבוא בטענות לכל העולם.

37 ועדיין עייפנו מהעדתיות הפוסק
 • 10:12
 • 17.03.12

גם אם הכותבת צודקת נשארת הבעיה של הפרט מה לעשות, והתשובה היא להתקדם כמשפחה וכפרט ולא כקבוצה. כקבוצה המרוקאים נשארו מאחור וכפרטים הם יכולים לעשות הכל.

38 החברה הצרפתית אשכנזי
 • 10:13
 • 17.03.12

כמה נאורה ושוויונית. שנות השיא היו 1940 -1945. אז היהודים אפילו קיבלו מגורים חינם בדארנסי ותחבורה חינם לגרמניה ובעיקר לפולין.

 •   1944 היסטוריה
  • 18:03
  • 17.03.12

  צרפת שוחררה באוגוסט 1944

 •   מסתבר שיש אשכנזים שלעולם לא יסלחו למזרחים כך שגם הם לא הושמדו בתאי הגזים.  (לת) מבקר המדינה
  • 21:48
  • 17.03.12

 •   למבקר המדינה -מסתבר שכן לא אתפלא -תצנזרו?? נוצרי שנשוי למזרחית
  • 09:10
  • 18.03.12

  כשהיגעתי לקיבוץ בשנות ה60 מלא התרגשות וסקרנות -כל זאת נעלם מהר כששמעתי איך חברי קיבוץ (וגם בעיר)מתבטאים כלפי ה"הפראנקים" ,מישובי הסביבה הזדעזעתי!!!ביטויים שלא היו מביישים אף אנטישמי ממוצע!!העיקר להראות לנו כמה הם נבונים וחרוצים(גם בטיפול במתנדבות..)וכל העולם כלום נגדם.אז גם הבנתי את שאר הדברים שלא ידעתי(הקשר מיזרחים וערבים)-יורים עושקים ובוכים ומסבירים כמה סבלו האשכנאזים באירופה-בושה וחרפה חוויה זו לא שכחתי!!!

39 "אותם אשכנזים" -כך כתוב (יתכן פליטת קולמוס). משה בוזגלו
 • 10:14
 • 17.03.12

שוב מוציאים את השד מהבקבוק.
אין זה משנה אם עושה זאת פרופסור או אחד העם.
כביכול לשפר.
יש הטוענים שלעיתים "הצעות לשיפור" "ממקצוען" הן הזדמנות מצויינת"לזרוע רעל..." ו ל ה ת ב ל ט-בעיקר שהנושא מאבד מהרלוונטיות שלו משעה לשעה.
כי עם ישראל מתמזג-בתי נושואה לאשכנזי (משפחתו מיוצאי פולין). חיים באושר. בתל אביב. נכדי אוהבים את שתי המשפחות ומתפנקים בכיף ונהנים מהאוכל של סבתא מרוקו וסבתא פולין.
למזלנו הרעל הזה בחלקו הגדול נמצא במצב של "פג תוקף".
אין עוד ביכולת מחפשי הפלגתא להעלות נושא זה על סדר היום.
למרות שישנם המנסים.
הזמן עובר והעדתיות הופכת לספור להסטוריה המענינת סוציולוגים ופוליטיקאים שזו "במקרה" גם פרנסתם.
כידוע אנשים אינם ממהרים לוותר על מקור לחמם.
הגיע הזמן לשנות כיוון- יש נושאים אקטואליים הרבה יותר.
מאבקם של הזוגות הצעירים ... (לא נראה שמדובר בנושא עדתי).
זוהי אקטואליה.

 •   חכה חכה יש לא רק נישואי תערובת או איך שיקראו לזה, יש גם גירושי תערובת ואז תראה לי איך כל החרא צף החוצה פתאום ובלי אזהרה  (לת) נקתלתי בכמה מקרים כאלה
  • 15:12
  • 17.03.12

 •   בוזגלו עד מתי זה היה נושא אקטואלי? כי אני תמיד זוכר שכל פעם שהנושא עלה אמרו שהוא לא אקטואלי ושזה כבר עבר. וכן כן גם הבעיות של זוגות צעירים קשורים לדיכוי האשכנזי  (לת) דר
  • 20:14
  • 24.03.12

40 האשכנזים הגזענים אשמים האשם תמיד
 • 10:16
 • 17.03.12

בכך שעד היום כל פרסי הנובל במדעים הוענקו בקונספירציה עם השוודים, רק ליהודים אשכנזים! הוכחה מדעית לגזענות וההדרה של המזרחיים לא רק בארץ אלא אפילו גם בשוודיה.

 •   מדען כבר לא תהיה? עוד פעם עם השקרים האלה? יש גם מרוקאים שזכו בפרסי נובל למדעים, ברפואה ובפיסיקה. ויש גם ספרדים שזכו בפרסי נובל במדעים. עם שקרים לא הולכים לשום מקום, בטח לא לטענה מדעית  (לת) מדע זה קודם כל לבדוק
  • 15:13
  • 17.03.12

 •   קלוד כהן טאנודג'י פיזיקאי יהודי צרפתי יליד טוניס הוא חתן פרס נובל למדעים היחיד מצפון אפריקה או מארץ ערבית אחרת מדע זה קודם כל לבדוק? אז תבדוק
  • 23:35
  • 17.03.12

  חתן פרס נובל לרפואה הקנדי בן אסרף נולד בארגנטינה לשם הגרו הוריו מצפון אפריקה. מי עוד אתה מכיר?

 •   אנואר סאדת ונג'יב מחפוז נולדו בפולין  (לת) היחיד?
  • 20:16
  • 24.03.12

 •   בן אסרף הוא לא אשכנזי והוא ממוצא מרוקאי, הוא יליד ונצואלה, יש כ 10 פרסי נובל יהודים לא אשכנזים  (לת) דיברו על אשכנזי ולא על ארץ לידה
  • 20:18
  • 24.03.12

41 איך את מסבירה את מצבם של הערבים שהיגרו מצפון אפריקה לצרפת? אחד
 • 10:16
 • 17.03.12

איך כשלה מערכת החינוך הצרפתית המפוארת דווקא במקרה של הערבים? את מאשימה את הערבים או את מערכת החינוך הצרפתית?

השערה חסרת ביסוס: יכול להיות שהבעיה היא בגודל ההגירה שמונעת הטמעות מאונס בחברה? הצפון אפריקאים היו (לפחות עד העליה הרוסית) העדה הגדולה ביותר בארץ. בצרפת הם היו מיעוט זניח, להבדיל מהערבים יוצאי אותן מדינות.

גילוי נאות: חצי מזרחי (לא מצפון אפריקה), חילוני, דובר עברית במבטא "אשכנזי", ולא נתקלתי מעולם באפליה שכוונה כלפי.

42 רק ראש-הממשלה האתיופי שלמה מולה ישים קץ לגזענות  (לת) אקדמאי נאה
 • 10:18
 • 17.03.12

43 השוואה שאינה במקומה בוחה
 • 10:28
 • 17.03.12

הטענה כי הפערים בין יהודי צפון אפריקה שעלו ארצה לאלה שהגרו לצרפת נובעים מרקע החברתי-כלכלי שונה אינה במקומה: הרבה מאוד משפחות (כמו זו של אבי, שעלה בסוף שנות ה-50 מתוניס) התפצלו: חלק מהבנים עלו ארצה וחלק היגרו לצרפת: אין בארץ הרבה משפחות צפון אפריקאיות שאין להן קרובים מצרפת. וברור שתנאי המחיה של צאצאי האחרונים עולים לעין שיעור על תנאי המחיה של צאצאי הראשונים. כלומר, הפער אינו קשור באיכות העולים. גם מודל הקליטה הצרפתי יעיל יותר, גם החברה הצרפתית "פתוחה" יותר (למי שמוכן להתאמץ ולהיות חלק ממנה), וגם צרפת עשירה יותר, היא הלב הפוליטי-תרבותי-עסקי של אירופה, היא פתוחה לארה"ב ולמזרח הרחוק - היא בלב העולם כבר מאות שנים, אנחנו סוג של פריפריה. שטופת שמש, משוחררת, תוססת,האנשים יפים - אבל פריפריה.

44 בורות כינרת עזרא אלמליח
 • 10:28
 • 17.03.12

בורות משוועת הנאמרת בקול צלול ורם.

45 גב’ אילוז שכחה להביא בחשבון את המספרים. ב- 1939 היו 18 מליון יהודים מתוכם חצי מליון יהודים מזרחים בלבד. זה פחות מ- 3%. אחרי השואה היו המזרחיים כ- 600 אלף מתוך 12 מליון יהודים בעולם. זה לא היה מאפשר להקים מדינה. גם ככה בקושי 5% מהאשכנזים טרחו להגיע לארץ ולהקים מדינה. איתי
 • 10:33
 • 17.03.12

גב’ אילוז שכחה להביא בחשבון את המספרים. ב- 1939 היו 18 מליון יהודים מתוכם חצי מליון יהודים מזרחים בלבד. זה פחות מ- 3%. אחרי השואה היו המזרחיים כ- 600 אלף מתוך 12 מליון יהודים בעולם. 5%. קצב הריבוי הגבוה שלהם יצר מצב בוא הם מהווים רוב במדינת ישראל אבל אין להשליך מכך על העבר. אז כל הדיבורים על מדינת הס”ט הם קישקוש.

 •   לא חצי מליון אלא מליון, היו חצי מליון ספרדים באירופה ועוד חצי מליון יהודים בארצות ערב. נא לדייק. נכון שקסטלר בכלל לא מתיחס לחצי מליון בארצות מוסלמיות כיהודים בכלל , הוא אפילו לא מציין אותם. בשבילו כל מי שלא חי באירופה לא קיים. זה נכון גם לגבי הציונות  (לת) מדע זה קודם כל לבדוק
  • 15:15
  • 17.03.12

 •   אז בדקתי אביזו
  • 21:15
  • 17.03.12

  בדקתי - ולא היו חצי מיליון יהודים ספרדים באירופה:
  היו 20 אלף בהולנד ו20 אלף בצרפת ו20 אלף באיטליה ו50 אלף בבולגריה 40 אלף ביוגוסלביה ו70 אלף ביון ועוד 20 אלף בגרוזיה סה"כ 240 אלף שמחציתם נרצחו בשואה.

  לגבי עדות המזרח כנראה היו 600 אלף לפני השואה ו800 אלף עשור מאוחר יותר כשקמה המדינה.

46 FRANCE VS ISrael Jacob
 • 10:34
 • 17.03.12

מה הקשר... בצרפת שמדינה עשירה יש אפשרויות פי 100 להתפתח גם אם אתה בינוני. בישראל כולם חכמים כך שהמרוקאים כמו כולם. בצרפת יש להם יתרון כי הם יותר חכמים מהצרפתים !

47 כתבה נהדרת  (לת) אלי
 • 10:38
 • 17.03.12

48 על מזרחים ועל אתיופים. הכל פוליטיקה
 • 10:40
 • 17.03.12

ה"קיפוח" של האתיופים דומה לחלוטין ל"קיפוח" ול"אפליה" של עדות המזרח בשנות החמישים. אז איפה הפוליטיקאים, בעלי ההון והאליטות המזרחיות שיאבקו למען האתיופים וידרשו פתרונות מעשיים ל"מנוחשלים" החדשים מאתיופיה? בטוח שלא בקרית-מלאכי.
עוד הוכחה שבישראל אפליה וקיפוח זה רק פוליטיקה. עוד שיטה לקבל כסף וזכויות על חשבון אחרים.

49 עייפנו מהעדתיות amira.hess@gmail.com
 • 10:41
 • 17.03.12

אכן העייפות רבה. נראה שהמצב הוא גנטיות נפשית של אומה. מאז מתמיד היו שבטים. ומצבו הנפשי של העם מובע ומסתכם בגראדים המתעופפים עליו מכל כוון, מכוון של מזרח אחר. מן סירקולציה מוזרה של מצב כאוטי. המאמר כתוב בצורה מדוייקת למהלך העניינים, אבל נשאלת השאלה, אז מה.
ההסלמה במצב מראה שמחאות לא תמיד מתקנות, הן יכולות גם לעוות מסקנות, ראה מה קרה למחאה שהתפספסה.

50 הסבר פשוט תחרות מול צרפתים או מול הגאונים מוארשה לוג
 • 10:44
 • 17.03.12

הפרענקים שהיגרו לצרפת מתחרים בפרימיטיבים הצרפתים ולכן הם מצליחים. בארץ היתה להם תחרות מול הגאונים מוארשה וקרקוב ואז הנחיתות שלהם באה לידי ביטוי חזק יותר. זה לא שהם טיפשים אוניברסלית רק ביחס לגאונות האשכנזית הידועה שהביאה פרסי נובל רבים.
אם אתה מסכים עם הכתוב - אתה מסכים עם תורות גזע, גזענות, בקיצור אתה נאצי קטן. כי זה גיבוב שטויות. המדינה מתוך מדיניות של פיזור אוכלוסיה שלחה את העולים מצפון אפריקה לעירות פיתוח - את הפיתוח היא השאירה במרכז הארץ - רמת חינוך, תקציבי תרבות,,,,. בשנות התשעים עיירות הפיתוח הבינו שאין על מי לסמוך - ולקחו יוזמה (ירוחם, דימונה,,,). הם לא נופלים אינטליגנטית מאף אחד - צריך לתת להם בסיס טוב והם יגיעו לכל מקום שיחפצו בו.

 •   לילדי שכונות הדרום בתל אביב לא היתה ואין בעית מרחק מהממרכז...ןעדין הפערים נותרים בעינם גם בדור רביעי... בולשיט
  • 12:15
  • 17.03.12

  המזרחיים שהגרו לישראל היו צריכים להתחרות לא בגאונים מורשה וקרקוב אלא במנטליות ששמה את ההשכלה וחינוך הילדים במקום ראשון בסדר העדיפויות המשפחתי גם אם זה אומר לעשות שני ילדים ולתת להם את כל משאבי המשפחה ולא עשרה... ומול מנטליות כזו לא היה להם סיכוי.
  אילו התאוריה שלך היתה נכונה אחוז המשכילים המזרחיים משכונות דרום תל אביב, רמת השיקמה או אור יהודה שכולן קרובות למרכז היה צריך להיות מהותית גבוה מאחוז המזרחים המשכילים מעירות הפיתוח בנגב...אבל המציאות מראה שאין הבדל-מה שמפריך לחלוטין את התזה שלך "שבסיס טוב מטעם המדינה" יעשה את ההבדל, ואל בסיס טוב שמתחיל בבית.
  נ.ב. אחוז המשכילים בקרב הערבים הנוצרים בארץ עובר בהרבה לא רק את הערבים המוסלמים אלא גם את היהודים המזרחיים...ואף אחד לא טוען שהמדינה נותנת העדפה תקציבית לערבים הנוצרים...

 •   אז לפי תפישתך היו צריכים לשכן את התזמורת הפילהרמונית בנתיבות? אזור התעשייה תפן זה בגוש דן?
  • 12:18
  • 17.03.12

  הסתכל במיקומם של הקיבוצים על המפה, האם כולם בגוש דן? מיקומם לא הפריע להם לעשות הסבה מחקלאות לא רווחית לתעשייה מתקדמת, ולהעסיק בה לא מעט מתושבי עיירות הפיתוח. די להאשמת ממשלת בן גוריון בכל חוליי המדינה. האם הממשלה היא שהכתיבה לאליהו פרומצ'נקו בשנת 1933 הקמת מפעל שוקולד ברמת גן דווקא? אותו פרומצ'נקו, אשכנזי מלטביה, הקים גם שכונה ברמת גן הנידחת לפועלי "עלית", הלא היא תל בנימין, שכונת הוילות של היום. המדינה שלחה את כל העולים לעיירות פיתוח שהקימה עבורם, למעט אלו שלא הניחו לאחרים לשכן אותם ולהציע להם עבודות יזומות אלא העדיפו לדאוג לרווחתם בכוחות עצמם. חלקם של בני אירופה והעירקים בין אלו שהתקוממו נגד התכתיבים היכן לגור וממה להתפרנס היה גדול משל עולי צפון אפריקה, הם גם אלו שנטשו ראשונים את המעברות, הסיבה היא שוב ההבדל במנטליות, אקטיביזם ונכונות לעבודה קשה מול פטליזם ואפתיה.

 •   הקיבוצים? אלה שזכו לינוק את אדמות המדינה, את רוב משאבי וכספי המדינה ביחס לגודלם? אלה שהעולים בעיירות הפיתוח היו העבדים שלהם וקיבלו שכר עבדים? על מה אתה מדבר.למה אינכם מבינים שההשקעה של המדינה ושוויון ההזדמנות הוא מה שקובע בעיקר?  (לת) הייתה הזנחה מכוונת של ילדי עדות המזרח. בכל מקום!
  • 12:06
  • 18.03.12

 •   ההבדל בהשקעה בחינוך ובאיכות החינוך בין דרום תלאביב לבין מרכזה וצפונה, הוא כמו ההבדל ביןצפון תלאביב לבין כל עייאת פיתוח בפריפרייה! מי שלא מבין זאת, הוא לא מעודכן או שהוא מיתמם.  (לת) אולי בשנים האחרונות חל שיפור מה
  • 10:27
  • 25.03.12

51 המסורתיים הם חסרי עמוד שידרה - וזו המצאה מזרחית... כולנו עבדים של ש"ס בגללם. אפי
 • 10:44
 • 17.03.12

אחרי הכל העובדות מדברות בעד עצמן - העירקי מהמעמד העליון גם הוא ימשיך לבכות ולהאשים את האשכנזים..

52 הקיפוח העדתי עדיין מתקיים ובגדול: באקדמיה, במערכת המשפט, ברפואה, בתקשורת, בספרות.....  (לת) באמצע החיים
 • 10:44
 • 17.03.12

 •   במיספרות הצמרת, דוקא יש הצלחה בולטת ליוצאי המזרח!... ומה קורה במוסיקה המזרחית?...
  • 16:21
  • 17.03.12

  ומה קורה בבד"ץ של הרב עובדיה?...למה אין אף אשכנזי חילוני?... פעם בהפועל ב"ש היה שחקן אשכנזי אחד (=פולברניס), בחור נחמד...אבל עשו לו את המוות...למה???

53 מאמר נכון, נוקב ומדויק. פוליטיקאי לשעבר
 • 10:46
 • 17.03.12

שוויון שהוא הבסיס לכל חברה דמוקרטית מתקדמת והגונה - לא היה כאן אף פעם מאושיות החברה והמשטר, וגם היום נפקד מקומו. כל סקטור דואג לעצמו ולעצמו בלבד

54 החברה בכלל והיהודים בפרט נוטים להיבדלות. אפשר לראות את זה בחצרות האשכנזיות אצל החרדים או בחלוקה האסטרולגית שכולנו נהנים להפוך בה. אך השאלה שלא נשאלת היא למה אותם עולי צפון אפריקה שחוו גזענות מצד הממסד האשכנזי לא דאגו לאחים מקרוב שבאו מתימן ואתיופיה, ועדיין יש בהם קולות של התנשאות מולם. האם קם היוצר על בוראו מבחינת הגזענות? או שכרגיל בוכים על חלב שנשפך במקום לבוא עם פתרונות.. אשה בעלת השפעה כמו הפרופ' בוודאי שותפה לפרויקטים רבים לקידום אחינו מארצות אפריקה הלא קרובות.  (לת) אבישי
 • 10:50
 • 17.03.12

55 פרופ' אילוז היקרה, מה עלי לעשות כדי לתקן, ולו במעט, את העוול? יוסי ברקוביץ
 • 10:50
 • 17.03.12

האם עלי לנטוש את ביתי ברעננה, שנבנה במקור ע"י הורים שהגיעו לארץ ב-1934 מליטא, ולהעבירו למישהו שנפגע מההתנשאות האשכנזית? האם כדאי שאשמיד את הספרייה שלי שמכילה פילוסופיה חילונית יהירה? אולי שאמחק את קבצי המוסיקה של הביטלס, ברהמס, דילן, פיאף ומרסדס סוסה, שאינה ים תיכונית מהמחשב שלי? אנא פרופ', אמרי - האם כדאי שאחזיר את הדיפלומה שקיבלתי מהטכניון כדי להקהות ולו במעט את הפער-ההשכלתי שנוצר כתוצאה משליטת האשכנזים באקדמיה? האם כדאי שאעקור את המצבה של אח שלי שנפל במלחמת יום כיפור?
מה לעשות עכשיו עם כל העוול הזה, אמרי לי פרופ', ואעשה.

 •   תתחיל בכך שתמצא את מידת הצניעות ותודה בחטא הגאוה! איש אחד
  • 15:19
  • 17.03.12

  תגובה כל כך שכיחה ומעוררת קבס...

 •   לא הבנת את הפואנטה חרף השכלתך ויומרתך איב מרהיב
  • 17:50
  • 17.03.12

  "יש משימה חשובה ודחופה: להתגבר על העבר ועוולותיו ולהתמקד ב ע ת י ד שבו גורלותיהם של כל המיעוטים קשורים אלו באלו בחזון רחב יותר של צדק חברתי. ...
  "אינטלקטואלים יכולים ליצור סולידריות היכן שאחרים רואים רק הבדלים;.. להעניק אומץ כשאחרים חסרים אותו; ..להשתמש בכעס באופן פרודוקטיבי, היכן שאחרים חשים שנאה. פוליטיקה בדלנית של טינה חייבת להתחלף בפוליטיקה של תקווה.
  "זה הזמן להתגבר על מפלגת ש"ס האנטי-דמוקרטית, כדי ליצור גופים פוליטיים מזרחיים שהם דמוקרטיים ושוויוניים ללא פשרה. *הגיע הזמן שערבים, מזרחים, רוסים, אשכנזים ואתיופים שרוצים ליצור חברה שוויונית יאחדו כוחות ויטענו שהסולידריות האמיתית היא לא זו שמתקיימת בשדות הקרב, אלא זו שגורמת לנו להרגיש אחראים לטובת הכלל. הגיעה העת.*
  רצונך בויתור מדגיש את תחושת האשם (המיותרת או הנובעת מצביעות ובעתה של צידוק עצמוני) .אף אחד לא ביקש ממך לוותר על מאום,או שמא ,אי רצונך לוותר ולהעניק הוא הכלב הקבור בלא מודע הפורץ בהתחסדות בוטה ושקופה.

56 נו, פרופסורים צריכים לכתוב הרבה כדי להצדיק את המשכורות שלהם. ההסבר להבדל בין מזרחיים ומערביים הוא פשוט וטמון במשמעות המושגים "מזרח" ו"מערב". המושגים מתייחסים לדרכי קבלה מהאור, ומכאן ליצירת תודעות שונות. המערב מעודד את הקבלה והרצונות, הישגיות ותחרות, בעוד שהמזרח מעודד דחייה של הרצונות והשאיפות, אם מתוך כוונה ליצור שיתוף ושוויון ואם מתוך כוונה ליצור שלווה ושאננות. ולכן הן נקראים מזרח ומערב -כי הם כל כך שונים זה מזה ביחס לחיים ולשאיפות.  (לת) אבי צנעני
 • 10:52
 • 17.03.12

 •   לא המשכתי לקרוא את תגובתך אחרי האמירה שפרופסורים כותבים כדי להצדיק משכורת. לא יודע מה הפסדתי כשלא המשכתי לקרוא.  (לת) צביקי
  • 13:18
  • 17.03.12

57 קיפוח זה מקצוע  (לת) אין היום כל הפליה ומי שאורמ זאת הינו נבל שקרן
 • 10:58
 • 17.03.12

58 כ-200 יהודים זכו בפרסי נובל (כ-20% מסך כל פרסי נובל)! מתוכם אחוז וחצי היו יהודים מזרחים. המסקנה על פי "ההגיון" של המאמר היא שוועדת פרס נובל נגועה אף היא בגזענות אנטי מזרחית...  (לת) לא הדרה ולא נעלים-ולהלן ההוכחה
 • 10:58
 • 17.03.12

 •   נו טוף. אתם גאונים אחד אחד. אין ביניכם מטומטמים. אפילו לא אתה. זו הוכחה?
  • 13:16
  • 17.03.12

  השאלה היא האם אתה יותר מטומטם או יותר גזען.

 •   מי שטוען שהדיכוי האשכנזי הוא הגורם לנחשלות המזרחית, בעוד שבעולם הרחב אין שום הבדל ביו מדענים אשכנזים למזרחיים...צריך להסביר מדוע קיים כזה פער במספר הזוכים היהודים בפרסי נובל, לא מהארץ אלא מהעולם... זו אכן ההוכחה שאין גזענות מובנת בישראל
  • 15:14
  • 17.03.12

  השאלה האמיתית היא, האם מי שלא מוכן להתמודד עם העובדות ועם הסתירות בתזות האפליה והגזענות עליהן הוא מתבכיין, הוא יותר מטומטם הוא יותר בכיין.

 •   תרומתם לספרות,לשירה וגם למדע (=כולל מתמטיקה), אדירה! על חכמי ספרד שמעת?...
  • 16:27
  • 17.03.12

  ב"תור הזהב", האיסלאם פרח ואירופה של ימי הביניים היתה שקועה בקפאון (=בגלל הדת המנוונת)...עד שהגיע הרנסאנס. מי מצא את ה"ס",למשל???..מוסלמי בשם אלחוריתי, שעל שמו המושג "אלגוריתם".

 •   אחוז וחצי? מישהו
  • 17:53
  • 17.03.12

  כלומר, מזרחי שלם ומזרחי-אשכנזי למחצה?
  או שמא שלושה אנשים עם מוצא חצי מזרחי?
  והאם הם זכו בפרס שלם, או בחצי פרס?
  כמה זה יוצא, בשורה תחתונה?
  אני מבולבל...

 •   נכון. רק חבל שמאז הם לא טרחו להתקדם  (לת) אדית
  • 18:24
  • 17.03.12

 •   מתוך כ-200 יהודים שזכו בפרסי נובל-3 היו מזרחיים...זה בדיוק אחוז וחצי  (לת) כן-אחוז וחצי
  • 19:27
  • 17.03.12

 •   מדובר על 100 השנים האחרונות-התזה היא שיהודים מזרחים בצרפת או קנדה אינם "מופלים" לרעה כמו המזרחיים בישראל. אז לפי תזה אחוז זוכי פרס נובל המזרחיים ב-50 שנה האחרונות היה צריך להיות פחות או יותר כמו של האשכנזים...והוא לא...  (לת) מה זה קשור לחכמי ספרד?
  • 19:35
  • 17.03.12

 •   אידיוט. היו הרבה יותר יהודים אשכנזים - פי 10 יותר סטטיסטיקאי
  • 23:28
  • 17.03.12

  שחיו במדינות עם מדע מתקדם.

  וכמה זוכי נובל רומנים או פולנים יהודים יש? אפס. אולי אחד.
  אם משווים את זוכי הנובל היהודים הפולנים, הרומנים והרוסים - מקבלים את אותה תוצאה.

  אבל לא...אתה לוקח יהודים אמריקנים שחיים במדינה מתקדמת מדעית, ונהנהים ממוסדות חינוך הטובים בעולם, ולוקח יהודים גרמנים עד 1933 - ואת הקרדיט על ההשיגים שלהם שמגיע בכלל למדינות ולמוסדות המפוארים שהקימו.

  כמה זוכי נובל ממוצא יהודי פולני יש שחיו ופעלו בפולניה?

 •   מה זה קשור לפרס נובל מרדכי (מוטי) כהן
  • 00:18
  • 18.03.12

  העבודה שיהודים אמריקאים זכו בפרס נובל אינה מעידה על אישיותך וגם לא על
  היהודים שנולרו באירופה. הרי בתגובתך את מיחסתלמושג אשכנזי בצורה שדידרותית
  כאילו גם מי שנולד בארהב הוא אשכנזי מושג שבא על אי רצון מסוים להגדיר אירופאים ואמריקאים
  דבריך מצביעים על מלחת ההתנשאות הגזענית על המישור האישי אינך טובה
  בשום פרמטר ממני למשל

 •   פרס נובל לשלום לא נחשב,בטח לו על אוסלו, אז האחוז עולה..  (לת) מאיר
  • 01:25
  • 18.03.12

59 רגע רגע אז את אומרת שהאלגיראים נחותים מהמרוקאים? לפי הנתונים מצרפת הנפלאה ? עני
 • 10:59
 • 17.03.12

רק 14% הצלחה לעומת 25% אחוזים ? מה את מתנשאת עלינו עם מיספרים שאת בוחרת להציג? ואםאני אציג מיספרים הפוכים כלפי המרוקאים?

60 אבל באמת רוב יוצאי מדינות ערב היו פחות משכילים ומוכשרים סליחה על הרמת הגבה
 • 11:07
 • 17.03.12

להשתלב בכלכלה מתועשת מודרנית שיצרו כאן יהודי אירופה. לא באשמתם כמובן, אבל זה היה טבע הדברים בזמנו. אין מה להשוות בכלל בין ההשכלה שהיתה בזמנו ליוצאי אירופה ליוצאי מדינות ערב. זה פתטי עד כדי גיחוך.
לגבי זה שהאשכנזים לא סיפקו מספיק כלים להשתלב כראוי במוסדות המדינה והכלכלה שייסדו- זה נכון. זה ניתן להבין במבחן התוצאה שיש עדיין עיירות פיתוח נחשלות למרות שעברו 3 דורות מאז הגיעו לשם המהגרים מארצות ערב. אני מסכים שהיו פגמים באופן הזה של הקליטה של יוצאי ערב. באופן הזה היה מקום לשיפור.

 •   צודק, רק יוצאי מזרח אירופה "המשכילים והמודרנים":::: חייטים, מוהלים, עגלונים, חנוונים, לומדי תורה ומלווים בריבית... היו מסוגלים להשתלב בכלכלה מתועשת מודרנית...... בכל העליות אחוז המשכילים בין העולים ממזרח אירופה היה נמוך, ורק חלק מהדור השני והלאה החלו לרכוש השכלה בעזרת המשאבים ומערכת חינוך טובה שהמדינה העמידה לרשותם הבלעדי... ל-12- 11:07
  • 12:43
  • 17.03.12 •   רמת ההשכלה של יהדות עיראק, לא נפלה מזו של יהודים מאשכנז. לא סולח (סתם (-;
  • 13:54
  • 17.03.12

  וכפי שהם הצליחו בעיראק, הם הצליחו בארץ.

 •   רק בארץ שמאדירה מצ'ואיזם צבאי,צעקנות וקללות בערבית...הכל היהודים הובילו בכל מקום!..
  • 16:31
  • 17.03.12

  מתנוון, בעיקר המוח! (=חוץ מאלה שהוריו רכשו השכלה ותרבות בחו"ל, ולא נתנו לילד להפוך ל"שכונה"). תגיד לי כמה שעות ההורים מקדישים ל"אח הגדול", ואומר לך מה הבן שלהם יהיה....

 •   דבר ראשון, מקצוע לא משקף השכלה. דבר שני, איך שלא תסתכל על זה, למרות שאחוז המשכילים היה נמוך בקרבם, הוא עדיין היה גבוה יותר מאחוז המשכילים מארצות ערב.  (לת) מרים הגבות
  • 19:04
  • 17.03.12

 •   אני יודע זה נכון. לצערי כשמכלילים נופלות גם טעויות. אבל הכוונה היתה לממוצע. מסקנה לכולנו: להכליל כמה שפחות...  (לת) מרים הגבות
  • 19:06
  • 17.03.12

 •   איש לא שאל על השכלתם של המזרחים שעלו לארץ. גם לא האמינו להם. מראש ההנחה הייתה שהם לא משכילים. ייעדו אותם לעבודות השחורות במדינה. גם בבתי הספר זאת הייתה ההכוונה. מסגרות, חשמלאות, נגרות, מלאכה, בישול וכהנה. חוטבי עצים ושואבי מים--לא שאלו לרצונם. ילדי האשכנזים כוונו ישר לכיתות עיוניות.  (לת) אבק אדם
  • 21:58
  • 17.03.12

 •   סליחחה המרים גבה מרדכי (מוטי) כהן
  • 00:24
  • 18.03.12

  בשם שבאירופה היו בעלי השכלה כללית ובעלי השכלה תורנית כך גם בארצות לא אירופיות היו בעלי השכלה כללית ובעלע השכלה תורנית.ההפרש בין יהודי פולין משכילים לתורניים הוא פער זמן של כ 70 שנים זה פרק הזמן שנדרש ליהודי פולים
  לעבור מהשלב בל השכלה תורנית להכלה כללית תחשוב קצת לא יזיק לך
  כילים

 •   למרים הגבות מרדכי (מוטי) כהן
  • 00:28
  • 18.03.12

  קביעתך חסרת שחר לא מבוססת נשענת על תחושה אישית ןעל בורות קיצונית בידיעת ובהכרת יהדות המערב שאתה קורה להם
  מזרחיים יהודי צפון אפריקה למשל ובהכללה שכל אדם הגון היה בורח ממנה

 •   למרים הגבות מרדכי (מוטי) כהן
  • 00:34
  • 18.03.12

  על איזה ממוצע אתה מדבר? על ממצוע של הכללה.אין נתונים המאפשרים להשוות
  אתה פשוט מתבסס על הרגשה פנימית בלבד
  וכמובן על הכללה מצערת. ולע מנת שתרים את הגבות עוד יותר גבוה עובדה ממנה אתה ועוד רביםרבים ממבין המגיבים כולנו
  צאצאים של אבות ואמהות האומה דהיינו עירקים או לאותה בושה.

61 את האמת את יכולה לראות מאז המהפך של 1977 שהליכוד עלה לשלטון וקרב את בני עדות המזרח להנהגה. דני ב
 • 11:10
 • 17.03.12

עם יד על הלב ובכנות עני לי :
האם ההידרדרות השלטונית לא החלה מאז הליכוד עלה לשלטון וקרב למוקדי השליטה רבים מבני עדות המזרח שלא היה להם מושג בתרבות שלטונית.
השחיתות גאתה מאז במאות אחוזים, לוקחי שוחד ושלמונים, קבלני קולות, מאכערים וגובי חובות, באסטונרים ומחלקי פיתות פתאום היגיעו להיות במוקדי השליטה.
הגדילה לעשות מפלגת ש"ס שרבים ממנה כבר ביקרו במעשיהו ורבים ממעשיה לא נחקרים רק מחמת איומי עזיבתה את הממשלה.
לא בגלל שנאת המזרחים זה קורה כפי שהם מנסים לטעון אלא רק מכיוון שהמושג שלטון נקי זר להם מהיותם תחת שלטון ערבי שתרבות השוחד והבקשיש היא לחם חוקה.
כן אני אשכנזי ואינני בוש בכך ומעולם לא לקחתי את חלקו של מישהו אחר אם ספרדי הוא אם אשכנזי אבל כאדם השואף לממשל הגון וחף משחיתויות אני רואה כיצד מדינת ישראל הפכה דומה לאיזו רפובליקת בננות אפריקאית.

 •   תתחיל להתבייש  (לת) בובו
  • 12:08
  • 17.03.12

 •   נכון, הירשזון, אולמרט ושאר חבריהם "המזרחיים" הם המושחתים. אבל לא "האשכנזים"! עם ישראל חי...
  • 12:46
  • 17.03.12 •   האליטה האשכנזית המציאה את המאעכר בוחה
  • 16:47
  • 17.03.12

  בטח בטח, לפני 77 לא היו פה קומבינות. זוהי מדינת הקומבינה, כבר משורשיה ההירואיים: גזלו וגרשו מאדמותיהם ערבים, למה שלא ימשיכו לגזול ולחמוס, כשיתאים להם, משאבים ואנשים אחרים??? כנראה שקומבינה במבטא יידי-אשכנזי נשמעת ועוברת טוב יותר מקומבינה במבטא מזרחי. הנקודה היא, שהקומבינה היתה לחם חוקה של האליטה האשכנזית (ואולי של כל אליטה), הספרדים רק קלטו את העניין ונכנסו למשחק. שלטון חף ונקי מעולם לא היה פה. אגב, איך קוראים לאותו שר אוצר שיושב היום בכלא על גילוח הון ציבורי (ועוד מ"מצעד החיים")? גם הוא ספרדי??? כל מי שיכול פה גונב, החכם לא נתפס והנמהר וחסר המזל נתפס. איכות שלטונית תופיע פה כשייבעטו האליטות הנוכחיות החוצה ויוחלפו ע"י הדור הבא. צדק צדק נרדוף.
  הפתרון להשחתה: מ-ה-פ-י-כ-ה.

 •   בכיין!  (לת) שתוק
  • 18:39
  • 17.03.12

 •   מפאי היה הכי מושחת בארץ! ידוע לכולם, רק אז הייתה מדינה בהקמה וזה חלק מזה מאיר
  • 01:24
  • 18.03.12

  הספרדים למדו מהמקצוענים הגדולים, המכארים של מזרח אירופה, אלו שעברו את השואה והתחספסו בשורות הקאפו והגטאות.

  קבל רשימה של מורשעים/נחקרים אשכנזיים : אולמרט, הנגבי, הירשזון, עמרי שרון, גלעד שרון, כולם לבנים יוצאי אירופה.

  מה שנכון הוא שהספרדים למדו את השיטה ועושים את זה הרבה יותר אלגנטי ומוצלח ממה שלימדו אותם המזרח אירופאיים.

62 הספרדים באמת היו קודם , אמנם לא היתה מדינה מזרחית אבל היו קהילות מבוססות ופעילות מישהו שהיה קודם
 • 11:14
 • 17.03.12

ההתחלה של המאמר מקוממת, כי זה בדיוק ההיפך ממה שקרה, הספרדים שהיו בארץ קיבלו ברוחב לב את האשכנזים, נכון שלא רצו להתחתן איתם, אבל הם עזרו להם והזינו אותם וביקשו לשתף אותם בחיי הקהילה שלהם. בתמורה לכך ברגע שנכנסו האנגלים הם החליטו לפטר את כל ראשי האירגונים הספרדים בארץ ולהציג את האירגונים האשכנזים כמיצגים את כל היהודים בישראל.

זו תגובה גם מאוד אשכנזית שאומרת שאם זה היה הפוך היה קורה אותו דבר. העניין הוא שזה היה הפוך, הקהילות המסודרות שהיו בארץ היו הספרדיות כשהגיעו הציונים הראשונים שטוענים שלא היה כאן אף אחד, אפילו התורה טוענת שהיו כאן עמים אחרים, רק הציונות טוענת שהם היו הראשונים. כל המסחר היהודי התנהל כאן על ידי יהודים ספרדים, בעיקר מגרבים, המסחר הזה היה הבסיס של העיר שהם כל כך אוהבים, תל אביב. בלעדיו כל האשכנזים היו עדיין חולבים פרות או עוסקים בכספי חלוקה בירושלים ובצפ

63 ס"ט = סוף טוב. טעות נפוצה מאוד ליחס את ראשי התבות ס"ט = ספרדי טהור ספרדי ספרדי
 • 11:14
 • 17.03.12

כותבת יקרה,

ס"ט היה נוהג לחתום בו מכתבים ופירושו סוף טוב.
ספרדי טהור הוא מושג שלא קיים. מדוע? משום שרוב עדות המזרח אינם ספרדים טהורים - אינם מגירוש ספרד, אינם מדברים לדינו, ותפילתם אינה דומה בניגונה לניגון של יהדות ספרד!
האם עובדיה יוסף ספרדי? ממתי? מה לו ולמורשת יהדות ספרד? כלום.

 •   רוב יהודי ספרד התפזרו לאמסטרדאם,טורקיה,,וגם לקריבים! השכלתני אחי...
  • 16:36
  • 17.03.12

  נשאר כאנוסים בספרד ובפורטוגל. חלק מיהודי מרוקו הם דוקא ממוצא אשכנזי (=הלבנבנים שבהם...). והאשכנזים?...חלקם כנראה מומרים מהקווקז ומרוסיה. כנ"ל לגבי חלק מהתימנים והמרוקאים. והאתיופים?....

 •   רוב הספרדים מרדכי (מוטי) כהן
  • 00:40
  • 18.03.12

  מי ספר כמה מיהודי ספרד הגיעו למערב אירופה את הקהילה בהמבורג יסדו יהודים ממגורשי ספרד. כך גם בארצות אחרות הרצל בנימין הנו צאצא של יהודים ממגורשי ספרד. לידיעה

64 הקושי האמיתי ערבוב בין רגשנות למדע משה
 • 11:19
 • 17.03.12

את מערבבת בין תחושות התסכול ה"קיפוח" ה "מגיע לנו" לבין עובדות המאמר הפסוידו אקדמי מבלבל בין שניהם. כאן הגיעו נצולי שואה אשכנזים למקום שגרו בו ספרדים שלא עשו מאומה ולא פתחו דבר מאות שנים חיו והיו כמו הערבים. האשכנזים הפריחו את השממה וקלטו עוד מזרחים. מזרחים שמאז ועד היום בעיקר מתבכיינים ומקופחים. מכל זה התעלמת ואת נפגעת בשם אביך ואו סבך .

65 מיליוני היהודים שהגרו לארה"ב בתחילת המאה ה-20 היו חסרי השכלה, עניים מרודים, באו למדינה שלא נתנה להם דבר, גרו בשכונות עוני ונתקלו בגזענות ואף אנטישמיות מוסוות . והנה הפלא ופלא תוך דור עד שניים הפכו ילדיהם לאוכלוסיה המשכילה ביותר בארה"ב ולא לדור שני ושלישי של מצוקה. אכלו לי, שתו לי, לא נתנו לי
 • 11:19
 • 17.03.12

ארה"ב של תחילת המאה ה-20 היתה בפועל מדינה גזענית מלאה בדעות אנטישמיות ולא נתנה ליהודים (או למהגרים האחרים) שום דבר מלבד הזכות לעבוד קשה.
דלתות אוניברטיטאות היוקרה היו סגורות באופן מעשי בפני ילדי היהודים, אשר התחנכו בבתי ספר ציבורים בשכונות עוני ומצוקה. על פי התאוריה של כותבת המאמר אנשים בתנאים כאלו היון אמורים להביא דור שני שלשי ורביעי של מצוקה... אבל כידוע קרה בדיוק להפך.
אז האם זה אומר שליהודים האשכנזים יש גנים של גאונות? ממש לא....
אותו תהליך קרה וקורה גם היום עם המהגרים חסרי הכל שמגיעים מארצות אסיה (סין, יפן קוריאה, הודו) אשר תוך דור אחד ילידהם מגעים למיטב האוניברסיטאות, ולא קורה עם המהגרים ההיספנים או האפריקאים.
עדין לא משוכנעים? תראו מה קורה בארץ עם הערבים...לכאורה החינוך במגזר הערבי מתוקצב בצורה מפלה, והנה הפלא ופלא הילדים הערבים הנוצרים (בשונה מהמוסלמים שהולכים לאותם בתי ספר) משיגים בממצע את התוצאות הטובות ביותר (בארץ!) בבחינות הבגרות.
עדין לא משוכנעים? תבדקו פעם מה אחוז האקדמאים של ישראלים ממוצא עיראקי לעומת יוצאי מרוקו? או מה אחוז המשכילים בין יוצאי תוניס ואלג'יריה, לעומת אחוז המשכילים יוצאי מרוקו? לכאורה הייתם מצפים לאחוז זהה בקרב כל המזרחיים בשל "האפליה" אז...זהו שלא...
המסקנה מהדוגמאות הנ"ל היא אחת - שילדים הגדלים בבית (עני) בו ההשכלה היא ערך עליון (אשכנזים, סינים, יפנים, קוריאנים או ערבים נוצרים) יצליחו תוך דור אחד או שניים להגיע למיטב האוניברסיטאות באותה מדינה-גם אם תנאי ההתחלה שלהם יהיו קשים, והמדינה לא רק שלא תשקיע בהם אלא אף תפלה אותם לרעה.

 •   תגובה מדויקת אכלו לי שתו לי
  • 11:58
  • 17.03.12

  המלה שאסור לומר אותה אך היא מסבירה הכל היא המנטליות. הבדלי המנטליות בין יהודים מהשטעטל המזרח אירופה למלאח המרוקאי הם שהביאו ל 120 פרסי נובל למדעים ליהודים שמוצאם ממזרח אירופה, להצפה של צמרת עולם המוזיקה הקלאסית בפסנתרנים ובעיקר בכנרים יהודים שנולדו בעיירות ובכפרים והשליטה בכינור היתה המפתח ליציאה מעוני מנוול אל עולם ההצלחה. הפניית העורף לחיי הבערות והמצוקה של היהודים במזרח אירופה הולידה את הציונות המעשית והביאה להקמתה של מדינת ישראל מחד ולפריחה היהודית בארצות המערב. גם בין יהודי מרוקו היו כאלה שנחנו במנטליות שונה, הוריה של פרופסור אילוז למשל. הם היגרו לצרפת ודחפו את ילדיהם להשכלה.

 •   בורות דינה
  • 13:12
  • 17.03.12

  רק יש הבדל גדול בנתוני הפתיחה שמים להגמוניה השלטת כאן. קשה להיות עם קצת ביקורת עצמית. שיאכלו לך יום אחד תבין.

 •   מיליוני????  (לת) המורה מתילדה
  • 13:56
  • 17.03.12

 •   כל מילה נכונה אלכס מהכרמל
  • 14:14
  • 17.03.12

  ישנה גם את הדוגמה של יהודי בריה"מ שלמרות כל האנטישמיות, הנומרוס קלאזוס, האפליה, תנאי המגורים בדירות הקומונאלקה המצחינות, הפכו לאוכלוסייה המשכילה ביותר בבריה"מ, ואת פרי השכלתם אנחנו קוצרים כאן בארץ עד היום.
  אז שיפסיקו לבכות ויתחילו ללמוד ולעבוד.

 •   זה לב העניין-ואתה צודק לגמרי. בתים מזרחיים שהיה בהם גורם רועי
  • 14:39
  • 17.03.12

  מדרבן להצלחה-ילדיהם הצליחו. בבתים שהיוו דגם של תחושות קיפוח-נכשלו.

 •   ביו 1881 ל-1914 היגרו לארה"ב שני מיליון יהודים ממזרח אירופה...  (לת) למורה מטילדה
  • 14:44
  • 17.03.12

 •   אגב, המהגרים היהודים לארה"ב היו יהודים ספרדים מפורטוגל, הם הקדימו את האשכנזים בכ-50 שנה. מהתגובה של יש הרושם שמדובר במליונים רבים ולא 2 כפי שכתבת. וכמה מליונים לאחר מכן?
  • 15:20
  • 17.03.12

  ואם לחזק את שכתבתי, נכונה ל 2011 יש בארה"ב כ 6.5 מיליון יהודים. מספרם היה צריך להיות גדול יותר, לו היו מהגרים "מליונים רבים".

  אגב, האנטישמיות הייתה גלויה וידועה. כמו זו של הנרי פורד למשל ולינץ' ידוע שבוצע ביהודי באשמת כזב.

 •   49, המהגרים הסינים, הודים וכו שמגיעים לארה"ב הם האליטה במדינותיהם, בעוד שהיהודים במדינות העולם הגיעו למשל לארה"ב ללא קשר למצבם הכלכלי או ההשכלתי. כלומר, גם בנו של העגלון נהיה פרופסור וגם נכדו של הסנדלר  (לת) בן
  • 18:29
  • 17.03.12

 •   נכון לגמרי יובל
  • 18:54
  • 17.03.12

  מרוקאית בכתה שלי לפני עידן ועידנים ניסחה את זה בעצמה: כשאני באה הביתה אמא שלי שואלת אם אכלתי. כשאת באה הביתה שואלים אותך אם קיבלת שיעורי בית...

 •   ליהודי בברית המועצות היה הרבה יותר קשה להתקבל לאוניברסיטה שהפלתה לרעה יהודים, מאשר לתלמיד מצטיין מרוקאי משדרות שירצה להתקבל לאוניברטיסה בארץ. ולמרות זאת רוב יהודי רוסיה הם בעלי השכלה אקדמאית למרות ההגמוניה האנטישמית של המשטר...  (לת) תשובה לדינה
  • 19:41
  • 17.03.12

 •   חזק וברוך מנחם
  • 20:00
  • 17.03.12

  זה היה מתחת לחגורה

  אבל אל תבלבל את "הסוציולוגים" עם סטטיסטיקות ועובדות ותפריע ל"מניפסט הגזענות וההדרה שלהם"

  אגב, הכותב מגיע מיישוב ספר, עולה מתורכיה, משפחה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך וכרגע נמצא בהליכו של תואר ראשון במקצוע חופשי באוניברסיטה. ולמרות שהסטטיסטיקות הן לרעתי, במשפחה תמיד המריצו אותי ללמוד וכך השקעתי ככל האפשר על מנת להגיע להיכן שאני נמצא ברגע זה.

 •   יופי. אז בוא נדבר באמת על סטטיסטקה ועל עובדות סטטיסטיקאי
  • 23:36
  • 17.03.12

  כמה אשכנזים נשלחו ליישב את הפריפריה?
  המרוקאים נשלחו כקבוצה כולם ליישובי הפריפריה. זו היתה מדיניות ממשלתית.
  הם שמרו לך על גבולות המדינה בזמן שאתה היית עסוק בללמוד על חשבון כספי הרנטות מגרמניה.
  זה כל הסיפור הציוני.
  אם המרוקאים לא היו פה -המדינה היתה מתחילה בראשל"צ ונגמרת בחדרה, אם מובלעות בירושלים ובטבריה וחיפה, אולי.
  זאת המציאות. אחרי מלחמת 48 מי שמנע את חזרת הפלשתינים שגורשו היתה הקמת ערי הפיתוח ומאות כפרים ומושבי עולים שיושבו ברובם בעולי מרוקו.
  הם, ולא הקיבוצים או צה"ל, מנעו בעצם קיומם את חזרת המסתננים.
  בלעדיהם - היה קורה לנגב וגליל בדיוק מה שקרה למשולש ולנגב עם הבדואים: התפשטות טריטוריאלית ערבית דמוגרפית שהיתה מחסלת מראש כל תקווה לשינוי דמוגרפי וגורמת לייאוש ולירידה מן הארץ. אף אדם שפוי לא היה מעלה בדעתו לעלות למדינה חלשה כל כך עם גבולות השמדה.
  והמדינה היתה הופכת לייצור חלש שעומד על כרעי תרנגולת.
  רק המרוקאים היו אלו ששמרו במחיר כבד על גבולות המדינה ואיפשרו ליושבי המרכז להתרכז בשגשוג וצמיחה אישית כלכלית.
  בלעדיהם - היו האשכנזים נלחמים עד הערבים ואומות העולם היו מכניעים אותם וכופים עליהם להחזיר את הפליטים.

  ויותר מילים לא כדאי להשחית: מי שנשלח לפריפריה - גורלו נקבע.

 •   נכון. 23% מתוך המיליון וחצי העולים שעלו מרוסיה ושות' הם משכילים. מרביתם איכרים בורים ונפוחים מעצמם, שהגיעו מכפרים ויישובים נדחים ועלובים ברחבי היבשת-עולם שלישי. מצאו אמריקה בישראל!  (לת) למשיב לדינה 19:41
  • 00:04
  • 18.03.12

 •   נחל עוז וכרם שלום הם פריפריה בדיוק כמו שדרות ונתיבות...והמרחק משכונת התקוה למרכז תל אביב זהה למרחק מרמת אביב למרכז תל אביב...ועדין הבדלי ההשכלה זהים. תשובה לסטטיסטיקאי
  • 11:32
  • 18.03.12

  אין שום קשר בין מקום ישובו של אדם לבין רמת ההשכלה שיכל להשיג. עו"ד ציון אמיר משדרות או מני מזוז מנתיבות אינם נופלים ברמת השכלתם מעורכי דין שגדלו בצפון תל אביב.
  הסטטיסטיקה העולמית מוכיחה שלאורך זמן, רמת ההשכלה של ציבורים שלמים אינה תלויה כלל בתנאי ההתחלה של הוריהם-זה נכון לא רק לארץ אלא לכל העולם. והראיה ההצלחה של יהודי ארה"ב או יהודי ברית המועצות ברכישת השכלה למרות האפליה והאנטישמיות, או הצלחתם של מהגרים סינים, ויאטנמים או קוראינים שהגיעו חסרי כל לארה"ב, ורוב ילדיהם מצליחים להגיע לאוניברסיטה לעומת אוכלוסיות היספניות או שחורות שלא מצליחים.
  יתרה מזאת, מי שטוען שבגלל "שנשלח" לפריפריה גורלו נקבע (ועוד לכמה דורות) מגדיר את עצמו כאדם פאסיבי נטול יוזמה וכושר החלטה, שכמו ילד טעון טיפוח לא מסוגל להתקדם ללא עזרה... ולומר דבר כזה על אוכלוסיות שלמות זו גזענות נטו.

66 אני לא מבין מה את רוצה. איפה יש אשכנזים ומזרחים בכלל? רק אצל הדוסים אסף
 • 11:21
 • 17.03.12

אני מזמן התחתנתי עם חצי מרוקאית. אחי נשוי ואב עם עיראקית. כבר היום יש אצל החילונים הרבה יותר 'מעורבים' מאשכנזים ומזרחים. למי בכלל אכפת מהשטויות האלה של עדה ושמות משפחה? מסתכלים על הבן אדם. זה נכון שיש אלמנטים שהמדינה יכולה להשפיע על הפרמטר הזה (בן אדם), אבל אין לזה קשר של ממש לעדה.

ואם הילדות הספרדיות לא יכולות ללמוד בהוגוורטס של הדוסים האשכנזים, אז תסלחי לי באמת, אבל זה מעניין לי את הביצה השמאלנית.

67 Eva Eeluz asher NAIM
 • 11:21
 • 17.03.12

She first has an opinion, and then she collect some assumptions to supporther condlusioIt is not serious and it serves no purpose

68 אבל אף אחד לא רוצה ליצור חברה שוויונית כולם אוהבים את ההבדלות זה נותן להם כוח
 • 11:25
 • 17.03.12

את כותבת גיע הזמן שערבים, מזרחים, רוסים, אשכנזים ואתיופים שרוצים ליצור חברה שוויונית יאחדו כוחות. אבל אף אחת מהקבוצות האלה לא רוצה ליצור חברה שוויונית. הם כולם מאמינים שההבדלות וההתרסה כלפי הקבוצות האחרות נותנת להם כוח. למה אין אף ערבי בכנסת שתומך בהשתלבות הערבים בחברה? למה ש"ס כל כך הצליחה? זה בערך כמו שתציעי לאוהדי כל קבוצות הכדורגל להתאחד - אבל השנאה לקבוצות האחרות וגאוות היחידה שלהם זה מה שמחזיק אותם בחיים. הרי מבחנת כדורגל הרמה היא אפסית. אבל הם לפחות יכולים לקלל את שחקני הקבוצה היריבה

69 נבחר לכנסת, לא חשוב מאיזה עדה שלומי הגבוה
 • 11:33
 • 17.03.12

כדי לגלות מי נבחר לכנסת ומאיזו עדה, אפשר פשוט להקליד בגוגל: "נבחר לכנסת לא חשוב מאיזה עדה". אז מתברר בדיוק מי נבחר לכנסת

70 המצטדקים לא מנסים להקטין את גודל העוולה אלא להצדיק את המשך המצב. מהנדס תוכנה, אולטרה מרוקאי
 • 11:37
 • 17.03.12

בליל הטיעונים שלכם הוא סבוך ולא קוהרנטי אבל אני אנסה להתייחס:

"למזרחים המסורתיים האלה אכפת רק מתורה וקמעות ועד שהם לא יהיו חילוניים ואנטי דתיים כמוני הם לא יוכלו להתקדם" - ואיך תסבירו את הדתיים הלאומיים? הם אשכנזים ברובם המוחלט ומתקדמים מאוד השכלתית וחברתית.

"הם לא באו לפה מציונות, אלא 'הבאנו' אותם בכח". בצפון אפריקה משפחתי לקחה חלק בפעילויות ציונויות הרבה לאורך שנים רבות. אנשים קיבלו החלטה לעזוב את מולדתם ור-כ-ו-ש-ם הרב כדי לעלות לציון. אלו אנשים שלקחו את גורלם בידיהם ופנו לדרך לא ידועה מתוך תקווה לעתיד טוב יותר ומתוך אמונה בגאולת ישראל. אני מצדיע להם.

"האליטיסטים היגרו לצרפת, והבורים עלו לארץ." - הרי ידוע שבפולין וגרמניה כולם באו מהאריסטוקרטיה העירונית, הרי שם אף אחד לא גר באיזה שטעטל ולא היו איכרים פשוטים שם. ברור.

אני יכול להמשיך אבל זה מיותר. אתם לא מצדיקים את המצב כדי להקטין/להתנצל על עוולות העבר, אתם עושים זאת כדי להצדיק את המשך המצב.

יאיר לפיד (בנאומו בקמפוס החרדי) ושלמה מעוז (בנאומו ההזוי) אמרו את אותו דבר בדיוק על המחאה החברתית - שלטון השבט הלבן נחלש והוא ממש לא אוהב את זה. אז הוא עושה הפגנות, מאיים בסוף קיום המדינה ובגדול - פשוט עושה ברוגז. (גילוי נאות: לקחתי חלק פעיל מאוד במחאה בקיץ, ואני עדיין פועל בנושא).

אני מתנחם בהצטדקויות שלכם כי אתם כבר מרגישים צורך להתגונן. פעם גם זה לא היה. או כפי שחברי האתיופיים והרוסים אמרו לי "לפחות לכם המזרחיים מנסים לענות על הטענות, מאיתנו הם פשוט מתעלמים בהפגנתיות"

אבל אחרי שהצדקתם את עצמכם לדעת, מה עכשיו? נניח ואתם צודקים בכל מה שאמרתם. איך אתם מציעים לשפר את המצב? אתם בכלל רוצים לשנות אותו? אני לא כל כך בטוח. אני כן בטוח שאנחנו כבר לא מחכים לכם שתשנו את המצב. אנחנו כבר מזמן לקחנו את הענינים לידיים, וזה אולי השיעור הכי חשוב שלמדנו מהאפלייה שלכם.

להערכתי ותקוותי, אתם תראו את הדור שלי בעוד 20 שנה בכל עמדות המפתח במדינה. ולא, ללא עזרתכם.

71 תגידי - את למדת משהו או הכל זה דימיון יוצר? אישה משכילה? גבירתי את פשוט מעוותת את ההיסטוריה וחבל על הזמן לקרוא את השטויות שלך. אין ספק - תושבי הרי האטלס בנו את הפילהרמונית, הבימה וברנר היה למעשה יליד עיראק שהתחפש.  (לת) כסיף
 • 11:43
 • 17.03.12

72 ב"ג, שהאמין בגאולה, הביא ארצה המון רב שניקב את הרעיון הציוני ככברה שמעון מוגרבי ס"ט
 • 11:43
 • 17.03.12

כך נולד עם הסבבה, עם האחלה ועם "אחי". ולאילוז היהירות להאשים אותנו, הישוב הישן והותיקים.

 •   לב"ג לא היתה ברירה: יהדות אירופה הושמדה. ולא היה מי שישמור על הגבולות. בטח לא מנהלי החשבונות העירקיים או הלבלרים הפולנים סטטיסטיקאי
  • 23:40
  • 17.03.12

  המרוקאים שמרו לך על הגבולות.
  אתה הלכת ללמוד ולהשמין על חשבון המדינה והמשאבים שלה ובחסות השקט הבטחוני והדמוגרפי שהמרוקאים הבטיחו אותו.
  והיום אתה מתבכיין שגנבו לך את המדינה.

73 הגיע הזמן לייצוג מזרחי משמעותי יותר במפלגות השמאל דינה
 • 11:45
 • 17.03.12

הגיע הזמן שמזרחים רבים יותר יפנימו שסוציאל דמוקרטיה היא המפתח לשוויון מהותי בין כל חלקי האוכלוסיה, ורק מפלגות השמאל באמת מתכוונות ליישם אותו.

 •   ככה? פרענק
  • 15:54
  • 17.03.12

  הסוציאל קומוניסים של השמאל הנאור הם הראשונים שמעקמים את השפתיים למראה החתן הפרענקי שבתם המשכילה החליטה להביא


 •   ראינו מה עשו במרץ לרן כהן שהיה יותר משמאל ולחם למען שינויים חברתיים, כשרצה להיבחר לראשות המפלגה. כל עוד לא הראה סימנים של רצון להנהיג הכול היה בסדר. עד ש...... איפה הוא היום? הלך הביתה. עזב את הגזענים.  (לת) לדינה
  • 17:42
  • 17.03.12

74 מאמר פוליטי לא מדעי וגם לא נכון אלי
 • 11:52
 • 17.03.12

איך קרה ש25 אחוז מחתני פרס נובל הם יהודים אשכנזים? איך קרה שהיהודים האשכנזים בארצות הברית הפכו לאליטה תוך דור אחד? איך קרה שיהודים אשכנזים היתה להם השפעה כה נכרת על הפיזיקה המודרנית הפסיכיאטריה מוסיקה ספרות ועוד? איך קרה שבשנת 1948 היו בסך הכל 500 אלף יהודים בישראל (רובם אשכנזים) שכבר הספיקו תוך זמן כה קצר לפתוח שלוש אוניברסיטאות בקנה מדה עולמי תאטרונים תזמורות חקלאות מודרנית גרעין לצבא מודרני כיצד קרה שהיהודים היא האשכנזים היו כה דומיננטיים בתנועה הקומינסטית? בשום אחד מן המקרים למעלה לא קפחו מרוקאים והפלא בפלא היהודים האשכנזים גם אז הצליחו. האם אפשר לקבל הסבר אחר או שעדיין המרוקאים מקופחים?

 •   כי מדרו ולא נתנו לספרדים להתקדם, חשבת על זה?  (לת) ora
  • 20:17
  • 17.03.12

 •   כמה חתני פרס נובל ממוצא יהודי פולני אתה מכיר? או רומני? או רוסי? סטטיסטיקאי
  • 23:43
  • 17.03.12

  וכמה מהם עלו ארצה?
  ומה אתה מנכס לעצמך הישגים של מעצמות על מדעיות?
  איינשטיין היה מדען פולני יהודי - או גרמני שהעריץ את התרבות הגרמנית והקשר שלו ליהדות היה רופף עד לא קיים?

  מה אתה מנכס ליהודי פולניה ורוסיה ורומניה - הרוב האשכנזי כאן - הישגים של יהודים אחרים שחיים במעצמות מדעיות כמו ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה? מה להם ולך ?

75 האשכנזים בנו טאבונים מאחורי הבתים לאפיית פיתות. על כך ידעת? שווייגר
 • 11:52
 • 17.03.12

הם לא השתלבו בחברה המודרנית שהקימו אחיהם הספרדים אולם הביאו תרבות של פשע סמים ובטלה.

 •   האשכנזים גם שרפו את בנותיהם על רקע כבוד המשפחה במושבי העולים בשנות ה-50.  (לת) את בכלל יודעת לקרוא?
  • 15:27
  • 17.03.12

76 האשכנזים בנו טאבונים מאחורי הבתים לאפיית פיתות. על כך ידעת? שווייגר
 • 11:53
 • 17.03.12

הם לא השתלבו בחברה המודרנית שהקימו אחיהם הספרדים אולם הביאו תרבות של פשע סמים ובטלה.

77 דעה אישית אודי
 • 11:57
 • 17.03.12

מדינת ישראל הוקמה באורינטצייה מערבית (אירופית) ועל כל המגיעים אליה לקבל אוריינטצייה זו ולסגל אותה כמודל.
מדינות ערב, עדיין מגדירות את ישראל כאוייב שיש למחוק מהמפה - מדוע יוצאי מדינות ערב נאחזים ב"תרבות" של מדינות מוצאם ואינם יכולים להסתגל לרוגע, נעימות וכיבוד הזולת ? האם מדובר על התרסה ?
אין לעשות הכללה - יש מזרחיים נפלאים ואשכנזים נוראיים וההפך, אך מפלגה הקמה ומצדיקה את קיומה בצורך לשמור על פלגנות בשל מוצא, אי שירות המדינה בצבא, אי עבודה וסחיטת כספים ,כמו ש"ס , חייבת להעלם מהמפה ולהיות מוצאת מחוץ לחוק.
אנחנו לא רוצים ולעולם לא נקבל מדינה ערבית נוספת, כאן אצלנו !!!

78 איזו מתודולוגיה כושלת! מיכאל
 • 11:58
 • 17.03.12

גם אם נקבל לגמרי את הטענה שהחלוקה בין יהודי צפון אפריקה שעלו לארץ ובין אלה שהיגרו לצרפת היתה אקראית לחלוטין, האם המשתנה היחיד בין צרפת של אז וישראל הוא החינוך בלבד?
אפילו העובדה שהס"ט התייחסו בעליונות לאשכנזים, איננה מוכיחה דבר. אולי עצ היותם ותיקים בארץ הקשה עליהם להסתגל לשחנויים העצומים שחוו אזרחי המדינה בראשית צעדיה?
בקלות רבה ניתן מצוא משתנים חשובים עם הבדלים עצומים, כגון: שפה, מצב כלכלי של המדינות, אחוז המהגרים מתוך סך האוכלוסיה.ועוד.
האם גם בדקת את ההבדלים בחינוך שניתן לאשכנזים לעומת יוצאי המגרב.
אבל ככה זה שהאידיאולגיה משתלטת על מדעני החברה. נא לא לבלבל אותם עם עובדות: יש להם תיאוריות וגם אם הן לא נבדקו ואומתו, עדיין הם בטוחים שהם צודקים.
בקיצור, מאמר כתוב יפה אבל חסר כל ערך עובדתי והיסטורי.
חבל!

79 בקיצור, מזרחים מזרחים, אבל בעצם את רוצה לדבר על ערבים.  (לת) מזרחי דור 2.0
 • 12:09
 • 17.03.12

80 agree with Iluz 100% rotem
 • 12:09
 • 17.03.12

as a non-sepharadic that lives in france in the past 2.5 years i am amazed by the differences of acceptance and success between israel and here.
No objective reason and calls for change.
obviously the change resistors are those that will be hurt the most (i.e most of the ashkenazi-oriented institutions)
chapeau to Iluz for this!!!

81 השקענו מיליארדים שהעניקו אשכנזי ארצות הברית בפיתוח וקידום העולים המזרחיים רבינוביץ'
 • 12:10
 • 17.03.12

זו היתה כמובן נאיביות מהמדרגה הראשונה. אי אפשר לכפות קידמה על שבטים מפגרים. מי שהיה מוכשר מבני העדות, התקדם בלאו הכי. הגיעו ארצה העניים המרודים ביניהם שוכני מערות מהרי האטלס שיושבו בכפרים מסוימים שלא יהיה מכובד למנות אותם בשמותיהם. הזעיר בורגנות הגרה לצרפת ובחלקה פרחה.

 •   כמה שנאה וגזענות בתגובה אחת! זאת דוגמה קלאסית לדעתם של יוצאי מדינות מזרח אירופה.  (לת) רובינשטיין- בוש והיכלם.
  • 16:38
  • 17.03.12

 •   רובינשטיין? שיהיה. העליה ההמונית הביאה אלימות קשה ופיגור מהם מעולם לא החלמנו. רבינוביץ'
  • 17:53
  • 17.03.12

  הבריונות שינתה את איכות החיים בארץ והביאה לברוטליזציה של הקיום הישראלי. היא פגעה במוסדות, כמעט בכל השכונות - למעט הקיבוצים - שידעו בתבונתם כי רבה לגונן על עצמם וקלטו מבני העדות בעיקר יחידי סגולה, צעירים מוכשרים וסימפטיים שהצליחו בכל אשר פנו בתנועה הקיבוצית, בצבא, ובכל תחום אחר.

 •   וכמה מהמיליארדים האלו שהשקעת עאלק באו מכספי מיסים שמזרחים שילמו? סטטיסטיקאי
  • 23:45
  • 17.03.12

  למה מזרחים צריכים לממן במסים שלהם את ההטבות לניצולי השואה או הניצולים מהמעגל השני -אלו שלא שמעו על השואה בכלל וחיו בכלל אלפי ק"מ ממחנות ההשמדה?

  מכירים את כל הטריקים שלכם. תפסיק לזייין את המוח.

  מי השקענו? זה כסף של אבא שלך?
  אי אפשר לכפות קדמה גם על שבטים מפגרים מרומניה או פולניה שעד היום מי שמבקר שם מזדעזע מהפיגור והנחלשות שם.
  כשרואים מאיפה באתם ולמה הפכתם - מבינים הכל.


 •   אתם אטומים מלידה או מה?  (לת) לרבינוביץ'
  • 00:07
  • 18.03.12

82 מאמר מעניין ורציני.אשמח מאוד אם תתני תתיחסי להדרת מזרחיים גם בעיתון הארץ שכן רוב מוחלט של כותבי הדעות הם אשכנזים (לפעמים יש ערבי אחד).הפעמים היחידות שמזרחי מופיע בו (גם את) הם רק בהקשר העדתי-קיפוחי.האם למזרחי אין יכולת ניתוח כלכלית,מדינית,תרבותית וכו'?  (לת) גלילאו
 • 12:10
 • 17.03.12

83 תיאוריה אחרת קצת אלף
 • 12:25
 • 17.03.12

חוסר ההצלחה של המזרחיים נבע דווקא ממספר העולים.למדינה פשוט לא היה יכולת לקלוט אותם כמו שצריך.כשמוסיפים לזה את הגזענות שתמיד קיימת בין אנשים מקבוצות אתניות שונות מקבלים את התוצאה הלא נעימה שראינו פה בישראל.

84 פחח על זה נאמר
 • 12:31
 • 17.03.12

תני לי לנחש, את חברה בקשת המזרחית, נכון?

85 ברכות לשגרירה החדשה באתיופיה בלייניש זבדיה ולסגן יושב-ראש הכנסת שלמה מולה שיהיה ראש הממשלה הבא  (לת) בשם העם האקדמאי נאה
 • 12:41
 • 17.03.12

86 אוהבת את אווה אילוז מעריצה
 • 12:44
 • 17.03.12

אהבת אמת. תודה על מאמר גלוי וכנה זה, כן ירבו. לפעמים סיפורים "מרמזים" פשוט לא מספיקים והרבה לא מבינים. יש לקרוא לילד בשמו

87 "ללא אמצעים לניידות בהשכלה, הצמרת היתה, ועודנה, בשליטתה של אליטה אתנית"... תזה מדעית. היא חייבת לעמוד במבחן הפרכות -falsiability
 • 12:48
 • 17.03.12

אם התזה שבמדינה "שללא אמצעים לניידות בהשכלה, הצמרת היתה, ועודנה, בשליטתה של אליטה אתנית..." היתה נכונה, יהודי ארה"ב היו היום דור חמישי למצוקה כמו אבותיהם שהגרו לשם חסרי כל ממזרח אירופה. צאצאי המהגרים חסרי הכל מסין ויאטנאם וקוראיה היו עניים וחסרי השכלה כמו צאצאי המהגרים ההיספנים או האפריקאים שהיגרו גם הם חסרי כל לארה"ב. ויהודי ברית המועצות לשעבר שהופלו בשל יהדותם היו אמורים להיות היום ברמת השכלה ממוצעת כמו של טוביה החולב, ולא 90% אקדמאים...
אבל, המצאיות שמוכיחה שילדי מהגרים מארצות המקדשות את חינוך הילדים כערך עליון (מה שמכתיב משפחות עם ילד אחד או שנים), מצליחים להגיע להשכלה גבוהה למרות תנאי התחלה של עוני, מחסור ואפליה ממוסדת נגדם.
מה שמסביר את מדוע יהודי ארה"ב והמהגרים האסיאתים לארה"ב הצליחו לפרוץ קדימה בעוד שהשחורים וההיספנים שהתחלילו באותם תנאי התחלה נשארו מאחור.
מה שמפריך מבחינה מדעית את התזה של כובתבת המאמר.

88 לפרופ' אילוז לא מזרחי
 • 12:49
 • 17.03.12

פרופ' אילוז, בתור אשת מחקר את בוודאי תסכימי שלתופעות חברתיות מורכבות, כמו לתופעות מורכבות בטבע, יש יותר מסיבה אחת. להציג את הממסד האשכנזי בתור הגורם היחיד והבלעדי לפערים בין אשכנזים למזרחיים בארץ זו התעלמות מהגורמים הנוספים. האם למזרחים עצמם אין שום אחריות על המצב האם לקבוצות אחרות בחברה הישראלית, כמו עולים מרוסיה, היו עמדות פתיחה טובות יותר מאלו של המזרחים?

89 "היינו כחגבים לעומתם" אמר הרב עובדיה עת דיבר על לומדי התורה הספרדים ביחס לאשכנזים. עד היום רוצים ראשי ש"ס "הספרדים הגאים" שילדיהם יתחנכו בישיבות אשכנזיות למרות שאלו מפלות אותם לרעה, קוצבות להם מכסות וכמובן לעולם לא יחתנו עמם את ילדיהם... תשובה לא פוליטיקלי קורקט-אבל אמיתית
 • 13:00
 • 17.03.12

כלומר גם כאשר ש"ס גדולה יותר מהמפלגות החרדיות האשכנזיות לאורך יותר מדור, ועשירה מהן בהרבה מבחינת תיקצוב ישיבותיה ורשת החינוך שלה... מכירים ראשיה בעדיפות הישיביות האשכנזיות על פני הישיבות של ש"ס ולכן עושים כל מאמץ שילדיהם יתחנכו אצל הגזענים האשכנזים ולא בישיבות של ש"ס.
אז... להלן הוכחה קטנה שלכסף אין שום משמעות בכל הנוגע לרמת החינוך, והתנהלות ראשי ש"ס בכל הנוגע לחינוך ילידהם מוכיחה זאת...

 •   לא נכון ולא יפה. הוצאת דברים מהקשרם וחבל! אומר הרב- "מה היה לפני 60-70 שנה? ישיבת פורת יוסף שלמדתי בה הייתה יחידה בכל הספרדים. היינו 70 תלמידים. לאשכנזים היה פוניבז', שרק בה 500 תלמידים... ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם." ....רוצה לומר, הם היו רבים יותר, ואנחנו היינו מעטים לעומתם, "ועכשיו, ברוך ה', פרצת ימה קדמה צפונה ונגבה. הקב"ה נתן אפילו חוכמה להורים שמלמדים אותם תורה. לפני 5 או 10 שנים עשינו כנס של למעלה מ-5,000 אברכים שכולם כתבו חידושי תורה בבנייני האומה. איזה תענוג" "פה הישיבות, פה האברכים. והספרדים הולכים ועולים מעלה מעלה", אמר. "כמו שיש להם (לאשכנזים) - כך יש לנו. ברוך השם". מה בסהכ אמר הרב? 'לספרדים יש היום יותר ישיבות ממה שהיה להם לפני הרבה שנים. ועכשיו הצליחו להקים ישיבות רבות.  (לת) תגובה ל-לא פוליטיקלי קורקט
  • 21:29
  • 17.04.12

90 תגובה לתגובתו של ד"ר צ"ס מרדכי כהן
 • 13:00
 • 17.03.12

בטעות החלפתי את כותב התגובה שך קחי ממחטה לזו של הד"ר
מבקש שלא תפרסמו את תגובתי ואתכם הסליחה

91 אולי הסיבה שבני הדור השני הצליחו בצרפת, אבל כשלו בישראל נעוצה בהורים שלהם? שלמה
 • 13:00
 • 17.03.12

אולי אלו שביכרו באותה תקופה את ישראל על צרפת ושעשו זאת בעיקר מסיבות דתיות, היו בעלי מנטליות דתית פרימיטיבית, מה שכמובן השפיע על הילדים וחינוכם?

92 האמהות המרוקאיות שהגיעו לישראל היו כולן אנאלפבתיות רון
 • 13:03
 • 17.03.12

וזה השליך על חינוך ילדיהם.

93 המסורת החילונית דמוקרטית הצרפתית רג׳ שו
 • 13:04
 • 17.03.12

יהודים יוצאי צפון אפריקה שהיגרו לצרפת הגיעו למדינה ששומרת בקנאות על ההפרדה בין דת לשלטון, שמציבה סטנדרטים שיוויוניים (יחסית) ובלתי מתפשרים להתקדמות באקדמיה, ומגינה על המורשת התרבותית והשפה שלה באמצעות ועדות וחוקים שאין להם אח ורע בשום מקום אחר בעולם. מי שמצליח בצרפת נאלץ להתאים את עצמו למורשת החילונית דמוקרטית הצרפתית. יפה נעשה עם נלמד מהם. 

94 את מדור אחר וחיה בתקופה אחרת אביבה החיילת המזרחית
 • 13:04
 • 17.03.12

את כותבת ממקום של נחיתות. הדור שלנו כבר לא כזה - אני לא מרגישה שמישהו מפלה אותי בשום צורה, אני לא מרגישה שיותר קשה לי להשיג או לקבל משהו מאשר למישהו אחר, אני לא מרגישה שמוחקים את התרבות או הזהות של סבא וסבתא שלי יותר מאשר של מישהו אחר (אף אחד לא מלמד יידיש בבית הספר, אבל ערבית כולם לומדים), גיבורי התרבות שלי לא תלויים בשום צורה במוצא של סבא וסבתא שלהם. זה פשוט כבר לא ככה. אני מבינה שהדור שלך אולי סבל והרגיש מקופח, אבל זה היה ונגמר. מה שלא נגמר זו האפליה כלפי השחורים (יהודים אתיופים, פליטים סודנים שברחו מרצח, עובדים זרים שנולדו במדינה שמרוויחים בה דולר בשבוע) - חבל שבמקום לעשות שיעור בפסבדו-היסטוריה לא בחרתם להתמקד בבעיות הנוכחיות והעתידיות שלנו.

95 צר לי לומר שני
 • 13:12
 • 17.03.12

בשום נקודה לא רשמת את המצב כלכלי,מדיני,של מדינת היהודים,בזמן הנתון,ולכן,אין להתייחס למה שרשמת ברצינות,כול דבר ניגזר מהמציאות הקיימת בזמן נתון,לדוגמא עליית יהודי צפון אפריקה לצרפת,בשנות ה50,אולי תעשי סקירה של מצב המדינה בשנות ה50,ליבנות ולהיבנות שמעת על המושג?דרך אגב בןגוריון לא טעה,הישתמש במה שייש עם החומר האנושי לצורכי המדינה,ותפסיקי ליבב על סבא וסבתא שסבלו,כמו שהאשכנזים יתחילו ליבכות על רוב ההרוגים במילחמת השיחרור,ממוצא אשכנזי.

96 לא נמאס לכם לחפש האשם למסכנות באחרים.כל אחד ואחד אחראי למצבו ,גם יוצאי צפון אפריקה  (לת) רונן
 • 13:19
 • 17.03.12

97 אווה, תודה על עוד מאמר מאיר עיניים.  (לת) אמת מארץ תצמח
 • 13:19
 • 17.03.12

98 הארץ מצנזר תגובות. צנזורה=הצגת מציאות שקרית  (לת) העיתון היחיד שמוחק תגובות בסיטונות
 • 13:23
 • 17.03.12

99 יש לי הסבר אחר טל
 • 13:27
 • 17.03.12

היהודים המזרחיים שהגיעו לצרפת לא נהנו מקבלת פנים שוויונית יותר, הם באו בתפיסה שונה לחלוטין מאחיהם שהגיעו לישראל. הם לא חיפשו מישהו שאשם בשינוי מצבם או מישהו שיעזור להם לצאת מהמצב שאליו נקלעו עם הגעתם לארץ חדשה. באותה מידה, יהודים חרדים בארה״ב לא מוכשרים יותר מאחיהם בישראל, הם יודעים שאין להם עטין ממלכתי לינוק ממנו ואין דבר שמעורר מוטיבציה יותר מחוסר ברירה.
הטעות הבסיסית של כותבת המאמר היא שהיא מייחסת הצלחה לבתי-ספר. בתי ספר לא עושים ילדים מוצלחים, הורים יוצרים ילדים מוצלחים וההורים שלי (וההורים שלהם) לא רק קרעו את התחת שלהם בעבודה כדי לספק לי ולאחיי את צרכנו, הם גם דאגו לכך שלא נסטה יותר מדי מדרך הישר.
לא קיבלתי שום דבר מן ההפקר. אחד מסבי הגיע לארץ עם תואר במשפטים שלא היה שווה כלום ואשתו, שראתה את כל הונה המשפחתי מולאם, לא עבדה יום מחייה לפני שהגיעה לארץ. הם ניקו בתים, צבעו קירות, חסכו כל אגורה ויצאו מהמעברה בהזדמנות הראשונה שנקרתה להם. אה, בנוסף לכך, הם ילדו רק ילד אחד. סבא שלי, שהיה תובע מחוזי ביוגוסלביה, חזר לספסל הלימודים בערבים כדי לקבל רשיון עריכת דין בישראל. אותו רשיון תלוי היום במשרדה של אחותי, שותפה במשרד עורכי דין בלוס-אנג׳לס. לפי הסיפורים של סבי וסבתי, אבא שלי לא היה טלית שכולה תכלת אבל תמיד היה מישהו שיחזיק אותו קצר. הוא, בתורו, החזיק אותי, את אחותי ואת אחי קצר. כולנו קיבלנו את מלוא צרכנו ההגיוניים (אבא שלי עבד בעירייה ואמא שלי היתה מזכירה) אבל יותר מכל, קיבלנו הנחייה. כל דור במשפחתי משקיע מאמץ בכך שהדור הבא יתחיל מנקודה קצתי יותר טובה וזה ההבדל בין הורי לאותם מזרחיים טיפוסיים שמוציאים שם רע למזרחיים שדוגלים בגישה דומה להורי.
עייפנו מהעדתיות. עייפנו מהתירוצים ועייפנו מהמנטליות הגלותית שבה השלטון אחראי לתת לנו להצליח. 3 דורות של ישראלים גדלו על המנטליות שדוגלת בהאשמת השלטון והמתנה לשלטון למציאת פתרון. רוצים להצליח? קחו את הסורת המזרחית המפוארת של הרמב״ם ודומיו, שנסו מותניים ולכו לעבוד,ללמוד ולהצליח קצת יותר בכדי שילדכם יצליחו עוד יותר. אה, ועוד משהו, למרות שילדים הם מצווה, חשבו 20-25 שנה קדימה לפני הילד הבא. באם תוכלו לתת לו/לה את תשומת הלב הנדרשת לגדל אדם ואזרח/ית לתפארת. אם התשובה היא לא, בבקשה תמצאו מצווה אחרת לקיים.

100 השוואה מקוממת וחסרת בסיס!!! יעקב
 • 13:29
 • 17.03.12

ההשוואה בין האפליה נגד האפרו-אמריקאים בארה"ב לאפליה נגד עדות המזרח בארץ מקוממת וחסרת שחר. ההפליה נגד האפרו-אמריקאים הייתה חוקית במשך שמן רב לאחר ביטול העבדות שם. והייתה מבוססת על חוקים.
דבר כזה לא היה בישראל.
גם ההשוואה עם צרפת חסרת בסיס. איך אפשר להשוות בין מדינה הקיימת מאות שנים, שיש בה מיליוני אזרחים, שלא מצויה במלחמה, שיש לה כלכלה מוצקה לבין מדינה שזה עתה קמה, לאחר מלחמה קשה ביותר, שיש בה שבע מאות אלף אזרחים, המסובבת אויבים, והקולטת תוך כמה שנים למעלה משני מיליון עולים, שבאים מארצות רבות, שאינם מדברים עברית, שרובם באים ללא אמצעים. ויש לספק להם דיור, חינוך, פרנסה. אין בעולם מקרה דומה. המהגרים לארה"ב לא קיבלו כל עזרה מהמדינה. ברור שנעשו שגיאות בזמן הקליטה. רק מי שלא עושה כלום אינו עושה שגיאות. המחברת מתעלמת מהעובדה שבני עדות המזרח כיהנו במשרות בכירות ביותר במדינה, נשיא, שרי חוץ, רמטכ"ל, ועוד.
המחברת משתמשת במונח "יהודים ערבים". זה מצביע בפרוש על עמדתה האנטיציונית. העולים מארצות ערב מעולם לא הגדירו עצמם כך. במשפחתי יש יהודים תימנים ומיצרים. אם שואלים אותם להגדרה עצמית יגידו: יהודי תימני או יהודי מיצרי אל לעולם לא יהודי ערבי.
בשנים האחרונות המונח הזה נפוץ בין כמה ישראלים אנטיציונים .
המחברת גם מתעלמת מהאחוז הגדול של "נישואי תערובת". היום, שם משפחה אשכנזי אינו שולל שאמו של האדם הינה ספרדיה כפי ששם משפחה ספרדי אינו שולל שאמו של האדם הינה אשכנזיה.
לקרוא להקים מפלגה מזרחית, כפי שעושה המחברת, קורא להקמת מפלגות נפרדות לפי העדה. הדבר פסול מעיקרו. המפלגות מבוססות על אידאולוגיה ולא על מוצא עדתי.
יש להילחם נגד כל הפליה מבלי לנצל זאת למטרות פוליטיות (במקרה זה
אנטיציוניות) כפי שעושה המחברת.101 פרופ' אילוז היקרה, ראוי לך לקרא את דעתו של פרופ' שטרית על מאמרך. נאורה
 • 13:30
 • 17.03.12

פנייך יתכרכמו מבושה.
ובצדק !

102 קיים דמיון מסוים בין האשכנזי והמזרחי שהגיעו ארצה - שהויכוח מתעלם ממנו ברלה יצא
 • 13:38
 • 17.03.12

המוחות החריפים ביותר משני המחנות הגיעו מעירק - ללונדון; מאלג'יריה - לסורבון; מרומניה ופולין וברלין - להרוורד ולאוקספורד. אנחנו זכינו במקרה הטוב בבינוניים. מאירופה המערבית הגיעו מעט מאד יהודים ארצה; רובם מארצות מפגרות חקלאיות במזרח אירופה.

103 רוב הדור הנוכחי של יוצאי עדות המזרח תקוע עמוק במנטליות הערבית שי
 • 13:39
 • 17.03.12

צרי לפחות עוד2' ל-3' דורות עד שהמזרחיים יישרו קו עם המערביות אליה שואפת מדינת ישראל.
כבר עכשיו רואים את זה קורה אבל זה למספיק.
זה יקח זמן אבל זה יקרה.

104 קשה להשתחרר מהקורבנות המזרחית ישראלי
 • 13:45
 • 17.03.12

מה שהיה היה - והיה רע.
אבל למה היום מזרחים לא מתקדמים? למה קותי הופך לדפקותי?
למה?
כי קשה להשתחרר ממלכוד הקורבנות המזרחית.
קשה גם לאשה כה חכמה כאווה אילוז. קשה.

 •   אידיוט. עוד לא הבנת מה זה האח הגדול? קותי נבחר לתפקידו כמו שבוחרים נתח בשר באיטליז. או קוף או עכבר מעבדה בעל תכונת מסוימות: יש המון מזרחים משכילים, רגישים, תרבותיים, חכמים שלא נבחרו. בחרו את קותי כדי למלא תפקיד. הוא על תקן הערס. זה טייפקאסט טיפוסי גזעני אשכנזי. האח הקטן
  • 00:29
  • 18.03.12

  והמטרה היא להנציח את העליונות האשכנזית.
  הוא ינצח בסוף. זה לא חשוב.
  מה שחשוב הוא ששוב המזרחי מוצג כקוף וערס אלים. בניגוד למציאות בה הערסיות מתפלגת יפה בין כל העדות.

  חשבת פעם למה לא מביאים לאח הגדול ערס רוסי סרסור זונות או סתם שיכור רוסי?

  טייפקאסט. גזענות לשמה.
  אם הגעת למסקנה שקותי מייצג בעיניך את המזרחים - נפלת קורבן לציניות ומניפולטיביות שנועדה לגרום בדיוק לאנשים כמוך לכתוב תגובות כאלו.

105 אחד המאמרים החשובים והמדוייקים שנכתבו בנושא בעשור האחרון. אני מזדהה לחלוטין עם כל מילה שנכתבה במאמר ובזה הקודם. תודה רבה :)  (לת) ישראלית ממוצא צפון אפריקאי
 • 13:49
 • 17.03.12

106 המזרחים דפקו את עצמם כשקשרו את גורלם עם הליכוד שימי
 • 13:54
 • 17.03.12

סך הכל עוד מפלגה אשכנזית שניצלה את תחושות הקיפוח בערמומיות כדי לקדם אג׳נדה לאומנית ואנטי שוויונית בעליל. אגב, אם כבר הזכרנו גזענות ואי שוויון הרי שדעתם של המזרחיים על הערבים קשה אף מדעת האשכנזים על המזרחיים, וחבל כי הרי ההבדל לא רב והמזרחיים היו יכולים להוות סוג של גשר בין הערבים ליהודים בארץ הזו

 •   מילים כדורבנות. כל מילה בסלע.  (לת) כל כך נכון
  • 16:31
  • 17.03.12

 •   המזרחיים דפקו את עצמם כשקשרו את גורלם ביהודים המכונים "אשכנזים"  (לת) ..........
  • 17:11
  • 17.03.12

 •   וכאשר קשרו את עצמתם עם מפלגת "העובדים" האשכנזית הם גם אכלו אותה.  (לת) קרחים מכאן ומכאן
  • 18:02
  • 17.03.12

 •   המנטליות של אותם "אשכנזים" היא של הכוזרים יוצאי מזרח אירופה ואידך זיל גמור... י.י.
  • 21:14
  • 17.03.12

  טוב שסינת אותם במרכאות, כי אין מדובר ביהודים יוצאי אשכנז, אלא בגרים הקשים לישראל כספחת.

 •   מי ישמע כשהם הלכו בהתחלה עם העבודה , הם ממש היו מאושרים! מאיר
  • 01:19
  • 18.03.12

  לפחות הליכוד יצר הרמת ראש ראשונה של אחוז גבוה מהאוכלוסייה כאן שהרגיש שאין לו זכות קיום כאן. ושים לב איך מאז שלטון הליכוד, המזרחיים התקדמו בארץ בצורה יוצאת דופן. למרות שיש הרבה ערסים וכד', אתה מוזמן לראות שאחוז האקדמאיים המזרחיים גדל באופן עקבי, רמת החיים עולה (יש גם כאלו שלא אקדמאיים והם אנשי עסקים וכד') .
  המזרחיים קבלו ביטחון, והבינו שצריך ביצים, חריצות, ביטחון עצמי, ולהעלים את כל רגשי הנחיתות ואז מצליחים.

 •   תקרא את החלק שנוגע למרוקאים שונא ישראל ואז תדבר מעורב וישראלי גאה
  • 23:19
  • 27.06.12

  אני מתבייש בחצי המזרחי שלי, בדיוק בגלל ערסים כמוך ואני אחסוך במילים כדי שלא יצנזרו אותי...

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%99%D7%95%D7%A8

107 על סמך גיבוב השטויות והנחות הסרק האלה קיבלת פרופסורה? = הפליה מתקנת באונ'!!!!  (לת) טל
 • 13:56
 • 17.03.12

108 הכותבת בעצמה נותנת את התשובה במאמר - למזרחיים היה צריך לעזור, ללמד, ולקדם אשכנזיה
 • 13:56
 • 17.03.12

וזה כל העניין. העניין הוא לא האפלייה (שהייתה במובן מסויים). העניין הוא המטען, היכולות והאיכות עימה הגיעו המזרחיים לעומת האשכנזים. פליטי השואה שהגיעו למדינה לא הצליחו רק כי היו אשכנזים ולכן פתחו להם דלתות. הם הצליחו כי למרות שהיו חסרי כל לא היה צריך ללמד אותם ולקדם אותם. הם באו מתרבות וממשפחות שעודדה לימוד, השכלה. הם באו חלקם עם הכשרה מקצועית או אקדמית. הם באו ממדינות שהיו מפותחות לאין שיעור מהמדינות מהם הגיעו עולי המזרח (כן כן, גם האיזורים הכפריים בפולין היו מפותחים הרבה יותר מהרי האטלס), ויכלו להשתלב ביתר קלות במקומות עבודה וכד'. עם כל ההכרה במיעוט המשכיל שהיה ועדיין קיים במדינות ערב, מישהו יכול לטעון שאז כמו היום מדינות ערב הן מדינות שרמת הפיתוח שלהן מתקרבת למדינות אירופה - גם אירופה המזרחית?
יהודי המזרח שטפו את המדינה הקטנה במספרים עצומים, והיו ברובם אנאלפבתיים שהיה צריך להכיר להם את אורחות החיים של המאה העשרים. זה חוץ מהתרבות הערבית ממנה הגיעו שאצל רובם לא הייתה מתובלת בתרבות אירופאית כמו אצל הכותבת. רובם לא רק שלא ידעו צרפתית, לא ידעו קרוא וכתוב בערבית. אפשר להבין את הקושי שהיה לישראל האשכנזית לקבל בבת אחת מספר עצום של אנשים שמבחינות רבות היה דומה לאוכלוסיה הערבית הפרימיטיבית והעויינת בה הם נלחמו כל השנים. האיום שהאשכנזים חשו מכך שהעולים המזרחים יהפכו את ישראל למדינה ערבית - מה שקרה במידה מסויימת - ישראל היא הרבה יותר ערבית כיום באופייה מאשר לפני עליית המזרחים. צרפת הייתה יכולה לקדם במהירות ולהטמיע את שבריר האחוז היהודים בנזרחיים, היותר משכילים, שהגיעו אליה כיוון שהם לא היוו שום נטל כלכלי ושום איום על אופייה. ישראל הייתה מדינה בראשית דרכה שבה האנשים שחיו בה היו במוד מחשבתי לא של מה אני יכול לקבל מהמדינה אלא איך אני נותן למדינה. של הקרבה, של חלוציות, של עשייה, של תרומה. כך חיו האשכנזים שבנו את המדינה. ולמרות כל הקשיים בקליטת המזרחים איך אפשר לא להזכיר את המזרחיים הרבים שקיבלו כן חינוך מעולה בקיבוצים או במקומות אחרים שקידם אותם שנות דור, וחלקם השתלב כן בצורה יפה למדי בחברה הישראלית. ומה יש לדבר היום? היום לדעתי רוב הזוגות הנשואים הם מעורבים. הן יותר אשכנזים, ספרדים. הפכמו למין מישמש, לא בהכרח טוב יותר. לגבי נוכוחותם של מזרחים לעומת אשכנזים באליטות - צריך לקחת בחשבון שלא כל מי שנראה אשכנזי או מדבר במבטא "אשכנזי", הוא אכן אשכנזי. יתכן שיש אחוז לא מבוטל שהם או בני תערובת - סבתא עיראקית או אבא מרוקאי וכד', שאימצו את אופן הדיבור והמנטליות האשכנזיים.

 •   את עדות חיה לכך.  (לת) הגזענות מתחילה מהבית.
  • 15:46
  • 17.03.12

 •   יכולת ההבנה שלך מוטלת בספק  (לת) לאשכנזיה
  • 17:12
  • 17.03.12

 •   שיא הגזענות : הטענה שספרדים לא שמו על חינוך . GUY
  • 00:51
  • 18.03.12

  אין לך מושג מה זה אדם נאור , וחוץ מזה את חופרת , אולי כשתגיעי לסין עם החפירות שלך תראי את האור . אגב , רבות מחברותייך היותר נאורות מעדיפות ספרדים , ולא רק בגלל השכל : ) , נסי ותהני .

109 למה ההיסטוריה האשכנזית של פרופ' אילוז מתחילה בשנת 1951?  (לת) דוד האשכנזי
 • 13:59
 • 17.03.12

 •   דיוקן תימני - התערוכה יחיא התימני
  • 15:19
  • 17.03.12

  צודק דוד האשכנזי - במוזיאון הארץ ישנה תערוכה על התימנים שהגיעו לארץ ישראל החל ב 1881 - בקטלוג אפשר לקרוא על גזענות פנים יהודית כבר אז

 •   ראה 75 ושאר התגובות ותבין. מתפרנסת מסימול מטרות אחרי הירייה....  (לת) חזרי לפאריז והישארי שם
  • 15:23
  • 17.03.12

 •   דיוקן תימני יחיא התימני
  • 15:43
  • 17.03.12

  התימנים הגיעו לארץ ב 1881 ווואייוואייאי מה עשו להם
  התערוכה במוזיאון הארץ מראה את זה

110 מי שקורא ״משתכנז״ לבן עדתו שהולך לאוניברסיטה רפיק
 • 13:59
 • 17.03.12

לעולם לא יתקדם בחיים ולכן יקובע סופית בגזרת הכפרות, מאזטים ותנו לו בכפיים

111 הארץ ממשיך במסורת צנזורת תגובות. על מה ולמה?  (לת) עד מתיייייייי
 • 14:01
 • 17.03.12

112 מאמר נפלא נועה
 • 14:05
 • 17.03.12

תודה. כואב לקרוא את התגובות שרק מוכייוצ את הטענה

113 לא תחדל העדתיות עד שהפושעים האשכנזים יחשפו ויעמדו לדין פומבי!!  (לת) איציק
 • 14:26
 • 17.03.12

114 אים התרבות של המזרחים זה התורה החשוכה אין לכם בכלל מה להתגאות  (לת) צ
 • 14:35
 • 17.03.12

115 מספיק עם הבכיינות ספרדי ללא רגשי נחיתות
 • 14:35
 • 17.03.12

מספיק להאשים ונא להתחיל לעשות למען עצמך, ללמוד ולעבוד - בכינות לא עוזרת לאף אחד

116 ואז הגיע המציאות, סתרה לנו על לחיינו ושלחה אותנו, כל אחד לחדרו.  (לת) אף אחד פה לא שואף לשוויון, לא משנה מאיזו עדה
 • 14:36
 • 17.03.12

117 ניתוח נכון ומפוכח! עצוב לגלות , את מידת ההתנגדות שקיימת עדיין לאמת בסיסית זאת ! קורא מפוכח
 • 14:41
 • 17.03.12

צריך רק לקרוא את התגובות לכתבה כדי להבין זאת.ויש להניח שעד שלא תהיה קבלה שלה הדברים ימשיכו להיות כמות שהיו.כל הטיעונים שאנחנו "חצי חצי " "מעורבבים" כתוצאה מנישואים בין עדתיים ,לא משנים עובדה עצובה זו.צריך רק להביט סביב ולראות מיהו הרוב המוחלט של נושאי תפקידי המפתח בשילטון במשפט ובכלכלה וכו'.
לא אחטא לאמת אם אומר שאנו הישראלים , במרכאות או שלא ,אחוזים במידות קשות של גיזענות. אכן , קשה לנו להתעמת עם עובדה זו , לקבל אותה , להכריז עליה ולבטח להלחם בה .
והסגה אחת לדבריה של פרופ' אילוז : תיקרת הזכוכית היא היא דוקא מי שצריכה להיות העובדה המייצגת לדבריך ולא אותם חריגים שפרצו אותה.שינוי מגמה חברתית מוכח על ידי רוב ולא מיעוט בודד.אלה האחרונים הם בבחינת היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל.

118 ההבדל בין מהגרים למערב והעולים לארץ קיבוצניק
 • 14:43
 • 17.03.12

הכותבת ורב המגיבים דנים בצורה כוללניתץ כמו שהאנגלים אומרים -
השד הוא בפרטים. גם בהגירה מאירופה היתה בתחילה סלקציה "כלכלית".
לאמריקה היגרו אלה שהיתה להם אפשרות לקנות כרטיס ואם גם בדוחק,
להתקיים באר"הב עד למציאת עבודה או גם מספיק כדי לפתוח עסק קטן.
רבם היו עניים, אך לא מרודים, יוצאי ערים מהמעמד הבינוני הנמוך
שידעו קרא וכתוב שפה אירופאית כל שהיא והיה לרבים מקצוע ישים, כמו
חייטים, צורפים וכדומה.
בעליה הראשונה לארץ הובאו במימון הברון פליטי הפוגרומים בקישינב
והסביבה, בחלקם הגדול חסרי כל והשכלתם לא היתה גבוה בהרבה
מזו של אלה שהגיעו מהרי האטלס. הברון שילב סולידריות יהודית עם תועלת.
המוז"יקים היהודיים שהציל ידעו גם איך לעבד האדמות שקנה. להגר לאמריקה
ולהצליח בברונקס לא היה להם לא הכסף ולא הידע.

תמונה דומה נשנתה בעליות מארצות האיסלם. ממרוקו הגיעו לצרפת בני המעמד
הבינוני הנמוך. הם באו מהערים, דיברו פחות או יותר צרפתית וידעו לעבד בחנות
או לתקן נעלים. בניהם, במדה רבה בסיוע מדינת הרווחה, רכשו מקצוע שאפשר
להם להתבסס ונכדיהם הגיעו לסורבון וקונים דירות קיץ באשקלון.

לארץ הביאה הסוכנות את כל תושבי הכפרים בהרי האטלס היהודיים ועניי הערים.
לרבם הגדול לא היה שום מקצוע, שום השכלה ושום שפה על בוריה. הם יושבו
בכפרים הנטושים בשפלת הדרוםת בית-שאן והגליל. בעת הגיעם היינו בכתה יא"
ובהתנדבות התפזרנו במעברות העמק המזרחי ועזרנו להם להתאקלם. חלקם הגדול לא ידע איך פותחים ברז והיה עלינו להסביר להם שצרכים עושים בשרותים ולא בשדה. באין להם כל מקצוע מלבד, לחלקם, נסיון בחקלאות פרימיטיבית הם הועסקו בעבודות דחק ושתלו את כל האוקליפטוסים בצדי הדרכים. לאחר מכן אומנו לעבוד במפעלים שהוקמו בישוביהם - כיתן דימונה ובית-שאן, עבודות בנין וכדומה.
בהיותם מיושבים בריכוזים גדולים, עלו מתוכם עסקנים, שהמפלגה השלטת,
על מנת שיביאו את בני עדתם לקלפיות, העלתה למשרות רמות. (תהליך דומה
עברו האירים בארה"ב). חלקם הצליחו וחלקם חזרו לכור מחצבתם.

כל הטוען להפליה עדתית שיסביר כיצד זה אחוז גבוה של הסופר
עשירים, חלק נכר של מנהלי סניפי הבנקים, רמט"כלים, מקצעות חפשיים
ומנהלי חברות עיסקיות הם יוצאי ארצות האיסלם.
יוצאי ארצות האיסלם.

 •   נחמד לדעת שהקיבוצניק יודע עלינו יותר ממה שאנחנו יודעים עליו...הא, כמה אירוני!  (לת) ספרדיה
  • 15:34
  • 17.03.12

 •   אז מה את אומרת - שהוא משקר? כמו הערבים קשה לכם להתסכל במראה מישהי
  • 15:48
  • 17.03.12

  התסמונת הידועה של המנטליות הערבית - להאשים את האחר מבלי לקחת אחריות על מה שאתם (הייתם), מבלי להסתכל באמת בפנים.
  כמו מיתוס הנכבה שהערבים טוחנים, אתם טוחנים את הקיפוח ולא תתנו לעובדות או למציאות שהיא מורכבת ולא חד משמעית לבלבל אתכם.

 •   קיבוצניק-כמה ואיזה"ידע"..סחטיין מושבניק
  • 16:39
  • 17.03.12

  גם בכפרים מסויימים ברומניה ובחלק הרותני של סלובקיה ,ופולין עד שנות ה60 לא ראו שירותים ולא ברז מים(נהרות ואגמים כן)-והחזיר שהתרוצץ ועבר לפעמים ופה ושם בכיף דרך"הסלון" של בית האיכר נתן לפעמים חומר למחשבה לגבי "זהות "בעל הבית האמיתי..האיכר או החזיר

 •   לקיבוצניק -איזה "ידע"-רק שלא יצנזרוני שוב.. מושבניק שיודע
  • 19:21
  • 17.03.12

  ברז מים (אגם נהר ופלגי מים כן) ושרותים לא היה גם בכפרים מסויימים באירופה-כמו בסלובקיה,רומניה,ופולין אז מה עשו במכנסיים?לא בשדה! שם החזיר "התרוצץ ועבר" לפעמים בסלון בית האיכר-קשה היה לדעת לפעמים מי שם בבית"הבלאבוסטה"-האיכר או החזיר..ובשטייטאל עם העיזים הכל היה נקי בבית העגלון? הבנת טוביה המסכן..

 •   עד היום זה כך באזורים רבים במדינות מזרח אירופה. באוקראינה גם כיום אפשר לראות בתים עלובים עם רצפת עפר כשהתרנגולות והעזים גרים אתם. וכנל בנידחות של מדינות ברהמ לשעבר....  (לת) מיתוס התרבות וההשכלה והמודרניות של יהדות מזרח אירופה
  • 00:13
  • 18.03.12

 •   לפני 100 שנה יהודי מזרח אירופה היו כמו טוביה החולב...כמו שיהודי מרוקו היו כמו סלאח שבתי...אבל, צאצאי טוביה החולב עשו שני ילדים (כמו הסינים או היפנים ) והשקיעו את הכל בחינוך וצאצאי סלאח שבתי בחרו לעשות הרבה ילדים... ומכאן כל ההבדל.  (לת) איזה מיתוס?
  • 11:38
  • 18.03.12

119 הכתבה היא משל טרחני, כתיבה מתוך תסביך נחיתות ועיוות היסטוריה.  (לת) ר"שי
 • 14:50
 • 17.03.12

120 באמת? מיקי
 • 14:55
 • 17.03.12

עדיין מתעסקים עם זה? טבע האדם הוא שמניע את ההפרדה ואף דבר אחר. יהדות מערב ליהדות מזרח אירופה, מרוקו לתימן, עיאק לכורדים, כל אלה לרוסים ואתיופים. תמיד קבוצה תדיר את השונה ממנה ותמציא סיבות שונות לעניין. הגיע זמן להתבגר ולעבור את משוכת מי עשה למי. אלה שהצליחו התעסקו פחות בעלבון והלכו ללמוד או לעבוד. הורי לא חיכו לעזרה ועבדו המון, לא חסכו אגורה בהעשרה, חינוך והשכלה. מספיק ודי עם ההפרדה. כששואלים אותי למוצאי אני עונה ישראלי אף שלא נולדתי כאן. גדלתי התחנכתי והתעצבתי כאן ולכאן אני שייך וזה הכל. לא למדתי להפריד בין דם לדם אלא לבחון כל אדם לגופו וע"פ מעשיו ודיעותיו. פשוט די וחסל, פולקלור זה נהדר, העיסוק הבלתי פוסק בעדות חייב להגמר, כיום הדגש אחר לחלוטין. ביי

121 תגובה ל קחי ממחטה מוטי כהן
 • 14:58
 • 17.03.12

הסתתרותך מאחר הכנוי קחי ממחטה מעוררת תהיות לא מעטות,הקביעה? שלך אין לה במה להאחז.למעשה
דבריך מחזקים את דבריה של א.אילוז.מי שמתלעם מהאפלייה שהיתה קיימת במשך שנים ארוכות בין במודע וביל שלא במודע מראה בורות בנושא.בורות חמורה שאינה תורמת כהוא זה בלימוד מטעויות שנעשה.אופי תגובתך המתנשאת מנמיכה את בעליה בלבד. במקום לנסות ולהביא הוכחות או טיעונים ואבחנות מתוך הכרת ההיסטוריה של העת הטרום טרום המדיה והימים שלאחר מכך אתה מנסה להאשים ללא כל בסיס דוקא את אלה אשר חוו את האפליה.כשאתה בא למדינה בה חלק נשנעותי של האינטלגנציה שלה מחזיק בדעות מתוך תורת הגז הנאצי(צא ולמד את דבריהם של ד"ר רופין או פרופסןר אייזנשטט ולא מעט אחרים שקבעו שיהודי ארצות ערב מסכנים את האבולוציה של הגזעים המרכיבים את הלאום היהודי (הגזעים.!!!??) או דברי אייזנשטט - ההבדל בין העדות והיישוב העדות אלה הם העולים מארצות ערב הדגשה שלי ההבדל הוא איכותי המתבטא ברמה השכלתיתרב. בני עהדות האלה רגילים למחשבה והתנהגות קונקרטית.בדרך כלל הם ניחנו בדמיון ציורי יותר מדמיון אבסטרקטי הם אדישים לחינוך להשכלה.בני עדות "המזרח" אינם מסוגלים להתמודד עם המודרניזציה.איזה הכללה! הרי אותם הדברים הוא יכל לאמר על היהודים החרדים!! על זאת יש להוסיף את פשעי המדינות של שליחת העולים לשום מקום בנגב,בלכיש,או בגליל ולא לספק את התנאים המינימליים לחינוך ראוי. יתר על כן רק לשם הדגמה יצחק בן רפאלי ראש מחלקת העליה של הסוכנות היהודית נתבקש בימי שלוט הסלקציה לשלוח דחוף 300 עובדים הדרושים בדחיפות והיו דרושים ככח עבודה זמין וזול לאחד הקיבוצים(מתוך פרוטוכל הסוכנות היהודית.
כך הביאו יהודים מצפון אפריקה על מנת ליצור חומה הגנה לאורך הגבולות,הם הקימו יותר מ200 יישובים ותרמו תרומה מכרעת לביטחונה של המדינה. הביאו משום שהם היוו כוח עבודה זול וזמין ובזאת קבעו את גורלם. אז מר קח ממחטה
לפני שאתה כותב דברים חסרים בסיס רצוי וצוצלץ שתלמד את תולדות העליה מצפון אפריקה
ומדיניות יישובם בארץ. זהאולי יעזור לך להבין איך בזבזו מספר דורות של נכס אנושי. הבנת זאת .

 •   ואם חס וחלילה תנסה להסביר עובדות , מייד יקפצו כמו תיישים ויזעקו, ״שוב מתבכיינים ניסים אלבז
  • 18:17
  • 17.03.12

  שאנחנו בכיינים! המאמר של ד״ר אילוז קלע למטרה. לצערנו, רבים מן המגיבים קופצים כמו תיישים ללא חוש צדק חברתי או מוסרי ומאשימים את הנאנסים באינוס .
  והתגובה של מוטי כהן משקפת את המציאות שישנם גזענים ארורים בתוך עמנו. ״החסר משוגעים וגזענים״?

122 העירקים הצליחו כמו האשכנזים, כי הם היו חרוצים, רציניים, עבדו ביום ולמדו בלילה  (לת) כבר דור 4 שאתם בוכים-די!
 • 15:03
 • 17.03.12

 •   הבלים. העירקים הצליחו בדיוק מהסיבה שפרופ' אילוז כותבת, אילו טרחת לקרוא: הם לא יושבו בפריפריה. והמרוקאים כן. אם היו שולחים את העירקים כמדיניות לפריפריה ולא נותנים להם לצאת משם - הם היו כמו העירקים של היום בעירק. או כמו המרוקאים של היום בבית שאן. אל תייחס לעירקים תכונות שאין בהם. הם פשוט קיבלו הזדמנות וניצלו אותה.  (לת) האח הקטן
  • 00:35
  • 18.03.12

123 את לימודי השפות בבית הספר אפשר לבטל. היום כל ילד ישראלי יכול לפתוח "עיתון" בעברית ולקרוא את דברי השטנה נגדו בשפת אימו. כבר לא צריך לדעת ערבית כדי לדעת מה חושבים שונאינו. גם לא אנגלית או כל שפה אחרת. הכל כתוב בעברית וזמין לכולם. סוג של צדק חברתי? מה שכן, אולי צריך להקפיד יותר על לימודי ההיסטוריה והאזרחות.  (לת) .
 • 15:08
 • 17.03.12

124 אל תתני לעובדות לבלבל אשכנזיה
 • 15:09
 • 17.03.12

הגעתי לארץ כתינוקת בת לניצולי שואה, גדלתי בשכונת עוני באחד הפרברים ליד חיפה, יחד עם בני כל העדות מאשכנז, מן המזרח, מהודו וכו'. למדתי בבית הספר עם בני גילי. חלקם הצליחו וחלקם פחות. ולא היה הבדל בהתפלגות מבחינת הצלחה בין העדות, לא היתה למיטב זכרוני אפליה או הדרה בבית הספר. אינני יכולה כמובן להרגיש במקום אחרים אם הם הרגישו מקופחים או בקשו שיתנו להם. ביתי היה בית קשה, אבי היה מבוגר למדי, אך מצא מיד עבודה ולא בפרוטקציה. הוא לא דרש מהמדינה דבר, עבד בהתמדה עד שחלה בסרטן, אל דבר עברית עד יום מותו. כאשר היו עניינים שונים במקום העבודה אני כילדה הדפסתי את המכתבים והפניות. אחד מחבריו הטובים ביותר היה פועל (גם אבי) ממוצא עירקי, והכרתי גם את בתו שהיתה בת גילי. ולגבי היפוך הסיטואציה בין אשכנזיים ומזרחיים, אני רואה בזאת דמגוגיה פוליטית, בפוליטיקה של זהויות. היו וישנם גם אשכנזים כושלים, אלא שרוב יהדות אשכנז, עמך, פשוט הושמדה!!! כן, ואלה שהיו בעלי כישורים ותכונות היו בין בוני המדינה בכל מיני תפקידים. אינני אומרת שאין עוולות, יש ויש והיו, ויש הדרות כמעט בכל תחום, ולא אחדש. אבל במקום לחפש אשמים בנוסח הידוע, כל מי שבכוחו לעשות שינוי לטובה ביחסי הכוח שיהיו צודקים שיעשה, לא כוח אחד שמחליף כוח אחר על כל הטוב והרע שבו - כלומר, האשכנזים שלטו כעת תורנו, אלא לפי כישורים ולא קישורים. ואגב, בהתרסה, ורק בהתרסה כביטוי של כעס, אני טוענת, שאם היה המצב הפוך והמזרחים היו שולחים אשכנזים לפריפריה, הם היו הופכים ערים אלה לפורחות, ערי תרבות. ואגב, גם האשכנזים לא למדו פיוטים אשכנזים (אולי בבתי ספר חרדיים) בבתי ספר חילוניים. גם המורשת האשכנזית בתחומי המסורת לא טופחה וגם שפת הידיש נאסרה וזולזלה כשפת ז'רגון. אבל למה לתת לעובדות לבלבל את הטענות.

 •   קראת בכלל את מאמרה של פרופ' אילוז? הקיפוח התרחש בעצם ההדרה של המרוקאים ממרכז הארץ! האח הקטן
  • 00:37
  • 18.03.12

  את גדלת בחיפה - איפה שיש מערכת חינוך מעולה.
  אבל ילד שגדל במעברה בבית שאן או קרית שמונה - איזה סיכוי היה לו בשנות החמישים?

  כושר ההתעלמות והדחקת המציאות של אנשים כמוך מפליא באמת.

125 האילוזיה של אילוז: היכן טעינו ס. הלילי
 • 15:21
 • 17.03.12

במקום אפליה מתקנת, במקום הצביעות שהקפיצה אנשים לא ראויים לתפקידי מפתח במדינה, השבת עקרון המצוינות היא הפתרון היעיל ביותר. יש ללמוד מצה"ל בתחום. במישור האישי כולנו חוינו על בשרינו, אשכנזים כספרדים, שדיעות קדומות אינן המפתח להבנת המציאות. ההגינות אינה בנרתיקו - או בנרתיקה - של בני עדה כזו או אחרת. יש יקים נבזים ונאלחים ותימנים חריפים וישרים כסרגל.

126 שמעי סיפור, אבי הגיע מגרמניה בשנת 1937 כגבר צעיר, נון
 • 15:25
 • 17.03.12

הוא הגיע לבדו וחסר כל, ללא מקצוע וגם ללא השכלה אקדמית שלא הספיק לרכוש. הוא התפרנס ממסחר מפה ומשם, יצר שותפויות עם עולים אחרים, בעיקר כמה יוצאי סוריה. הוא לא מיהר להתחתן. בגיל 34 הוא התחתן עם אישה יוצאת צפון אפריקה - היקים עיקמו את האף כלפי יוצאי מזרח אירופה, אבל אהבו את המזרחים, או ליתר דיוק את המזרחיות.
הוא הוליד בן ובת וזה הכל - לא שבעה ילדים וגם לא חמישה.
הוא היה איש עסקים קטן ועצמאי ועבד קשה כל חייו, כמעט עד יום מותו בגיל 80.

הוא הרגיש מקופח - מקופח לעומת חברי ההסתדרות!
ההסתדרות, עם הנפוטיזם, הזכויות המופלגות השמורות ל"חברים" בלבד, המשרות המרופדות והחברות בקופת חולים (עצמאים לא יכלו להיות חברי קופת חולים, הוא היה חבר מכבי) - ההסתדרות היתה שנואה עליו מכל.
הוא הרגיש מקופח.

אבל הוא בנה את עצמו, היה רחב אופקים, נסע בעולם, בנה בית, העניק השכלה לילדיו וביסס אותם בחיים, ולא ניגן כל חייו על איזה קיפוח ישן.

127 האירוניה פה אשכנזי
 • 15:31
 • 17.03.12

שהיום כל הגזענות היא כלפי אשכנזים. מזרחים טוענים להדרה כל שני וחמישי ולכן הם מפתחים שנאה בלתי נורמלית כלפי אשכנזים. אני חצי אשכנזי וסבלתי מאין ספור קריאות גזעניות והעלבות מצד מזרחים מטורפים בעוד חבריי המזרחים לעולם לא נתקלו בדבר הזה. רק לפני כמה ימים איזה מזרחי התיישב לידי בתחנת אוטובוס והתחיל לספר לי איך אשכנזים אוכלים חזיר ביום כיפור ושורפים את גופתם, פשוט שקרי תעמולה.

 •   תיקון ליאון צוגלוש
  • 16:25
  • 17.03.12

  דבריך נכונים ביסודם, אבל השנאה כלפי האשכנזים לא התחילה היום. ראשיתה היתה בשנות ה-50 ושיאה היה במסעי ההסתה הפרועים של בגין, שהביאו אותו לשלטון ב-1977. היום השנאה לאשכנזים "נורמטיבית" ומתקבלת כמובנת מאליה.

128 Eva Elouz hilda Naim
 • 15:37
 • 17.03.12

:.

"בניגוד לאחרים, אני כבר לא שוחט פרות. פעם שחטתי. היום לא. מה גם שמכל הרפת נשארה פרה אחת זקנה וחולה, מוקפת בעדר שוחטים צוהלים ששים אלי קרב. אני כבר כמעט לצד הפרה. לא שאני לא יודע איזה ריח רע יש לפרה הזו. ולא שאני סוגד לה. אבל בינה לבין השוחטים שהתקבצו סביבה אני מעדיף אותה. כן. אני מדבר על הציונות, הקיבוץ ותנועת העבודה".
A qoute from Amos Oz

129 רגשי נחיתות יהודיי
 • 15:42
 • 17.03.12

מקורה של האפליה על רקע עדתי נובע מרגשי נחיתות של ה'אליטה' המזרח אירופית (שהיא אפילו לא אשכנזית) ששלטה גם במוקדי הכוח הפוליטיים. מדובר ביהודים שהגיעו מנדחות התפוצה המזרח אירופית ואימצו לעצמם באופן פנטי גרסה רדודה של סוציאליזם (לאנשי שלומנו). האותנתיות שלהם חיה ונושמת במאה שערים. הם חשו מאוימים ע"י כל מי שאינו מן השבט שלהם ולכן עשו הכול ובאכזריות כדי לדכא אותו. מדובר בקבוצה אנושית שמעולם לא הייתה אליטה אבל יצרה את עצמה כאן באופן מלאכותי כאליטה. הם היו חסרי ביטחון עצמי בעצם מעמדם הכאילו אליטיסטי ומכאן האכזריות הרבה שבה דיכאו את בני עדות המזרח/יהודי ארצות ערב. מי שלא מאמין שהאדם הוא מה שהחברה והסביבה עושה ממנו, סופו שייזדקק בסופו של דבר להסברים המפוקפקים של תורות הגזע. מי כיהודי אירופה אמור לדעת זאת ולהזהר מכך?

 •   ליהודי-בראבו ושוב בראבו!  (לת) נוצרי שנשוי למיזרחית
  • 17:30
  • 17.03.12

 •   נו, מה זה השטויות האלה. הנידחות? רוב יהודי אירופה חיו בערים במאה העשרים. ורשה, קרקוב, וינה, ברסלאו, בודפשט, פראג וכו'. למעשה היהודים היו ה-עירוניים המובהקים. מה זה בכלל רלוונטי אם כמה דורות לפני כן הם חי בעיירות קטנות? ומה זה בכלל משנה אם אתה מגדיר אותם כאשכנזים או כלא אשכנזים. היהודים הגיעו להישגים אדירים ובלתי נתפסים בין אם הגיעו מהעיירה הקטנה ובין אם מהעיר הגדולה. האותנטיות שלך חיה בדורות הקודמים? אולי האותנטיות שלך מצויה איפשהו בימי הביניים, על פי אותו היגיון? טוב, שיש את הנוצרי שיתמוך בך... שילמד אותנו על גזענות. חוצפן  (לת) גור
  • 18:47
  • 17.03.12

 •   תגובת היהודי -15:42- מראה מול הפנים. רק תסתכלו בה!  (לת) בראבו!
  • 22:11
  • 17.03.12

 •   תגובה לגור המושגים אשכנזים מזרחיים מרדכי (מוטי) כהן
  • 23:21
  • 17.03.12

  אני נדהם לגודל ההתנסות של אלה אשר הוריהם נולד במקרה באירופה. מבהיל.ההתנשאות הזאת מחזקת במידה לא מעטה את שנכתב במאמר של א.אילוז.
  מה זה אשכנזי? עד כמה שאני מבין אשכנזי הנו מושג דתי והוא אינו חל על התרבות וההשכלה האירופית. השמוש במושג בא מתוך רגש לא מוסבר במקום אירופאי . היהודי החילוני אינו קשור כלל לדת כל חינוכו הוויתו תרבותו היוא אירופאי. היהודים שלא "זכו" להיולד באירופה אך נחשפו לתרבות המערב תרבות צרפתית במקומות מסוימים ואנגלית במקומות אחרים אינם נופלים בשום מרכיב פרטלאלה המוכרים לנו התנשאות שנאת האחר.

 •   גור אתה יכול לצייר את המציאות כפי שהיא מתאימה לך. זה בסדר.  (לת) עובדה
  • 00:18
  • 18.03.12

 •   חחח. הייתי בפולין. הייתי ברומניה. וזה היה בשנות האלפיים. על מי אתה מנסה לעבוד? חברות מפגרות ופרימטיביות שעל ידן כל מושב עולים של פעם היה נראה כמו שיא הקידמה.  (לת) האח הקטן
  • 00:39
  • 18.03.12