אפליה עדתית היא לא שאלה של "מי הגיע קודם"

הטענה לפיה אם היו המזרחים החלוצים ביישוב הארץ, דווקא האשכנזים היו מתקשים להשתלב, מופרכת ולא תואמת להיסטוריה. תשובה לאוה אילוז

במאמרה כותבת אוה אילוז מעין פרודיה דמיונית, המתיימרת להציג מה היה קורה אם האשכנזים היו באים לארץ לאחר שהמזרחים כבר התיישבו בה וייסדו את כל מסגרות החברה, השלטון, החינוך והתרבות. ההנחה שלה היא שהכל עניין של תזמון ומקריות: אילו היו המזרחים הראשונים ליישב את הארץ הכל היה קורה בדיוק להפך והאשכנזים היו נידונים לחיים של מיעוט מופלה לרעה, במעין תמונת ראי של מה שקרה ליוצאי ארצות ערב בבואם לכאן.

לפי ההנחה הזאת, כל התפתחות תרבותית-סוציולוגית במדינת מהגרים היא עניין של תזמון בלבד: מי היה הראשון, מי הניח את היסודות וקבע את הכללים לפעולתם של המבנים והמוסדות החברתיים. כל מי שבא שני נידון מראש ולתמיד למעמד מופלה לרעה מעצם היותו "עולה חדש".

זו הנחה מופרכת מיסודה. ראשית, ההיסטוריה של עמים מהגרים במדינות חדשות אינה תומכת בה. האיטלקים והאירים היגרו לארצות הברית בתוך אותה מסגרת זמן, ולכל קבוצה אתנית יש סיפור השתלבות אחר לגמרי, ומידת הצלחה אחרת, בחברה שאליה באו. היהודים באו לצפון אמריקה הרבה אחרי הלבנים מאנגליה, מצפון אירופה וממערבה, וסיפור ההשתלבות שלהם אינו דומה במאומה לסיפורי ההשתלבות האחרים, לא של האירים, לא של האיטלקים ולא של שום קבוצה אחרת; ביסודו הוא סיפור השתלבות מוצלח להפליא, בהשוואה לאלה של הקבוצות האחרות. כולם סבלו אפליה במידה זו או אחרת, אבל שלושה-ארבעה דורות לאחר מכן הצאצאים של כל קבוצת מהגרים נמצאים במקום אחר לגמרי.

כרזה: שמואל כ"ץ, עשר שנות עליה; אוסף הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

הצרפתים היו הלבנים הראשונים בקנדה, אם כי הקדימו רק במעט את האנגלים; זה לא הפך אותם לשולטים הבלעדיים בכל מוסדות השלטון, התרבות והחברה שם. חלוקת יחסי הכוחות בין צאצאי המהגרים הלבנים בקנדה היא ייחודית לארץ זו, ומעידה רק על כך שלכל הגירה יש סיפור השתלבות אחר, שהתזמון הוא רק חלק ממנו, ולא תמיד החלק החשוב ביותר.

לכן אין סיבה לשער שאילו באו יהודים יוצאי מרכז אירופה ומזרחה לארץ שכבר יושבים בה יהודים מארצות ערב, גורלם כאן היה זהה לגורל המזרחים שבאו אחריהם כעולים חדשים. לראיה, כל העלייה הענקית שבאה מרוסיה בשנים 91-1990 פגשה חברה קיימת עם נורמות מוצקות, נתקלה בעוינות ובגזענות לא מעטה, ובכל זאת יוצאי רוסיה לא התבטלו לפני התרבות והמסגרות החברתיות שפגשו; הם אף דבקו בגאווה מסוימת בדברים שהביאו אתם ממולדתם ולא חשבו שהם צריכים להרגיש נחותים ביחס למנהגים, הנורמות והערכים המקומיים. עד היום הם מתעקשים להנחיל ל"ותיקים" ערכים שונים שהביאו אתם (אהבת השחמט, המוזיקה והספרות, הצטיינות בספורט, אבל למרבה הצער גם חוסר סובלנות מופגן כלפי מיעוטים).

ואין זה כל הסיפור. היהודים שבאו לכאן בעשורים הראשונים של המאה ה-20 התעקשו להקים מושבות וקיבוצים, אף שלא היתה כאן תשתית אוהדת ומקבלת, לא פיזית ולא ממסדית, למאמציהם. משום מה זה לא הרתיע אותם. אבל הם היו מיעוט קטן. משמעות רבה יותר יש לעובדה שבין היהודים שבאו ממרכז אירופה לפלשתינה-א"י המנדטורית היו יזמים ואנשי עסקים לא מעטים, שהנחישות שלהם להקים כאן מפעלים כמו לודז'יה או אתא לא פחתה אף שהיו כאן בריטים ששלטו בעניינים, וערבים רבים בעמדות החלטה, למשל, בעיריית חיפה. אין סיבה לחשוב, וודאי שאין כל ביטחון בכך, שהם היו נרתעים אילו באו לארץ שחלוצים יוצאי ארצות ערב כבר באו אליה לפניהם, ייסדו בה כל מיני מסגרות וקבעו מוסכמות, כפי שמתארת אילוז.

המאמר של אילוז מזכיר את מפת "העולם ההפוך" שהיתה פופולרית לפני עשור או שניים: היתה זו מפה של כל ארצות תבל, שבצידה העליון משורטטת המחצית הדרומית של כדור הארץ ובצידה התחתון - המחצית הצפונית. הכותרת של המפה אמרה: "מפת העולם כפי שהיתה נראית אם קולומבוס היה שחור". נכון שאופן שרטוט המפה המקובל - צפון למעלה ודרום למטה - הוא שרירותי לחלוטין, ואפשר לשרטט אותה להפך בלי לפגוע בדיוק הייצוג הגיאוגרפי. אבל הניסיון לרמוז לכך שהיתה זו מקריות מוחלטת שקולומבוס היה לבן, ושיכול היה באותה מידה להיות שחור, הוא מגוחך. ההיסטוריה של יושבי אפריקה השחורים במאה ה-15, וגם לפניה, ידועה. לא היו שם תרבויות שהצמיחו את הדחפים האירופיים לצאת לתור את העולם הגדול, שלא לדבר על הטכנולוגיה של ימאות ובניית ספינות ההכרחית לעניין.

לצורך הסיפור, לא חשוב אם קולומבוס, מגלן וקורטז וכל האחרים חיפשו זהב, או את דרך הים להודו, או רצו להאדיר את שמות המלכים שלהם; אף שאין ספק שהמניעים המסחריים והגיאופוליטיים היו בראש מעייניהם. העובדה המשמעותית לצורך העניין היא, שבאפריקה לא נמצאו אנשים שיכלו, אך סתם לא התחשק להם, לצאת לתור מקומות רחוקים מעבר לים, לבנות אוניות גדולות ולהסתכן במסעות שבדרך כלל רק מעטים חזרו מהם בשלום. קולומבוס לא היה שחור כי השחורים יושבי אפריקה פעלו אחרת, חשבו אחרת והיו להם מניעים אחרים מאלה של הלבנים יושבי אירופה. לכן תרגיל המפה ההפוכה - "כך היינו מציירים היום את מפת העולם אם קולומבוס היה שחור" - אינו אלא תרגיל חביב. הוא מלמד על השרירותיות שבאופן שרטוט מפות ותו לא.

המאמר "אשכנזים במדינה מזרחית" הוא תרגיל מאותו סוג בדיוק, והוא אינו מלמד אותנו הרבה. אפליה היא דבר רע באופן אבסולוטי; אין צורך בתרגילי היגיון מופרך וא-היסטורי כדי להעביר את המסר הזה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 70
  שלוש מילים לכותבת: רובים, חיידקים ופלדה
 2. 69
  Bravo! + Question

  Haaretz: Bravo for allowing Professor Iluz’s breakthrough article on Mizrachi discrimination to be published in your newspaper this Passover weekend. It proves again that Haaretz is the one and only Israeli newspaper dedicated to audacious and progressive journalism. Yet two important questions arise: 1) why are you limiting feedback to Professor Iluz’s article to Facebook users only? By doing so, you are preventing all those who don’t have a facebook account (for whatever reason they choose not to) from commenting on this seminal article. Why did you make that limitation for Iluz’s article? 2) Iluz’s article is not available in English at your English site (and hence not available to your English-only readers). Why did you choose not to translate and publish it in the English site? Are we – progressive Jews in Israel and around the world – concerned that the facts presented by Professor Iluz will shatter the picture-perfect image that readers in the U.S. and Europe have of Israel (at least as it relates to Israeli Jews) of, to quote R.E.M, the state of Israel as one “shiny happy people holding hands”)? You should open this important debate for all Israelis and all Jews to be a part of.

  1. נו באמת, הארץ הוא אולי עיתון טוב יותר, אבל גם בשאר העיתונים מטפלים באותם נושאים בדיוק ובאופן דומה, ואולי אפילו חריף יותר
 3. 68
  נושא שמיצה את עצמו

  אחד הכשלים הלוגיים במאמר של ד"ר אילוז הוא ההתעלמות מהעובדה ש"המזרחיים" הודרו במכוון ונדחקו לשולי החברה. מן הראוי לד"ר אילוז שתקרא מחקרים על נושא עליית "היקים" בשנות ה-30, היחס שנתקלו בו מן הותיקים (כולל ותיקים "מזרחיים") והעובדה שרבים מהם נאלצו לעבוד בעבודות הקשות והמשפילות ביותר. אף על פי כן לא נותר בדור השני של "היקים" מישהו שיטען שאפליית הוריו גרמה לו להישאר נטול הזדמנויות. אם נמשיך לשנות ה-50, הרי שהדוגמה של עולי עיראק ודאי מוכיחה את ההפך מטענותיה של ד"ר אילוז. קליטת בני העלייה הזאת בחברה הישראלית והעובדה שמעטים בלבד מהדורות הבאים לראשוניה מוצאים את עצמם במיקום נמוך במדרג החברתי כלכלי, מלמדת שלא אפלייה היתה כאן. והעיקר: כאן היום חיים בני דור רביעי לאותם עולים עליהם מדברת ד"ר אילוז. רבים מהם הוריהם כבר מזמן אינם נמצאים באותם מקומות מעוטי משאבים. ובכל זאת זעקת הקיפוח נמשכת. אין ספק שטענת הקיפוח נושאת עימה רווחים כאלה ואחרים וזו הסיבה האמיתית שהיא מסרבת לגווע.

 4. 67
  אני רק שאלה, ומעט עובדות

  בשנת 1860 היו בארץ 18000 איש. מהם 10000 לא יהודים ו8000 יהודים. (ב1800) רובו ככולו של היישוב היה "ספרדי", ומתי מעט יהודים "איטלקים" ואשכנזים", אשר התיישבו בארץ היו "מיעוט בלתי-ניכר, (ש)הסתגל במידה רבה אל הרוב, דהיינו אל היישוב הספרדי. הן מבחינת לשון הדיבור המתהלכת והן בנוגע ללבושם, מנהגיהם ונימוסיהם; רק על נוסח התפילה ועל ההברה האשכנזית המיוחדת" לא ויתרו. (מתוך הויקיפדיה). השאלה: מה מנע מיהדות ספרד ו/או יהדות המזרח לעלות לארץ במספרים גדולים יותר? מה מנע מהם לקבוע את הדומיננטיות שלהם?
  סתם שאלתי.

  1. מה מנע? באותם ימים היו כ-15 מיליון אשכנזים בעולם - ופחות מחצי מיליון ספרדים.

   באותם הימים, הספרדים ישבו טוב מאד בארצותיהם. לא סבלו מדיכוי או פוגרמים וחיו בשלום עם שכניהם המוסלמים.
   האשכנזים אז אכלו חרא מכל הגויים במזרח אירופה. אנטישמיות נוראה. פוגרומים. שמד. מיסיון ומה לא.

   לאשכנזים היה תמריץ גדול יותר להגר לארץ חדשה. וגם מספרם היה רב יותר ולכם היו להם יותר אמצעים. הם היו קרובים יותר לריבונים על הארץ. ודי להיזכר במפגש של הרצל עם הקיסר וילהלם ועם השולטן הטורקי. הוא הלא הבטיח לשחד את טורקיה העותומאנית בכסף יהודי.

   את לא יכולה להשוות את מצה שמסוגלים לייצר 15 מיליון איש ויותר - אם כוללים את המתבוללים וחצאי - היהודים ורבעי יהודים - למה שמסוגלים חצי מיליון יהודים מפוזרים בקהילות מנותקות בעולם השלישי. 5. 66
  אפליה

  עליתי ארצה ב 48 בגיל שבע המילה הרישונה שלמדתי היתה "שוורצה חייה" מאחר והיא נשמעה באוזני פעמים רבות הייתי בטוח שזו מילת חיבה, תקראו את הפילוסופיה של הרצל ובן גוריון, עוד לפני הקמת המדינה היו גזענים במיוחד נגד תדיים ומיזרחים, זוכרים את תקופת ה "גזזת" שרק ילדי עדות המיזרח נשלחו למחקר, קרינה עצומה, באישור סודי של בן-גוריון עים ארה:ב תמורת תשלום. שרבים מהם סובלים עדיין. עכשו אני גאה ליהיות ישראלי ושמח ליראות את ה-מלטינג פוט גם בישראל. כל הכבוד לצהל שמגן על המדינה.ולדור הזה של מניהגנו. אני תיקווה שנושא זה לא יובא שוב. כי כולנו עם אחד. תחי מדינת ישראל לעד

 6. 65
  ידוע שהמנדט הבריטי תמך בציונות לאורך כל הדרך

  היא הצליחה בזכותו ולא למרותו. לאווה אילוז יש עסק עם חבורה של ננסים אינטלקטואליים.

  1. המנדט הבריטי תמך בציונות, חוץ מאלה שלא.

   נועה שכחה שלושה פרטים ננסיים כגון שלושה ספרים לבנים, של צ'רצ'יל,של פאספילד ושל מקדונלד שכולם הגבילו במידה גוברת של חומרה את יכולתם של היהודים לבוא לארץ ולקנות בה קרקעות. וזה חוץ מהאיסור על היהודים להחזיק בנשק, איסור שלא נכפה על הערבים. אולי אוה אילוז היא ענק אינטלקטואלי אבל חסר לה משהו בתחום היושר האינטלקטואלי הבסיסי (הננסי?). ומעריציה סתם השתכנעו שלא צריך לדעת היסטוריה, אלא רק את זו שמקבלת אישור מהכוהנת הגדולה של הסוציולוגיה-אנתרופולוגיה.

  2. כנראה שלא שמעת מעולם על מדיניות "הספר הלבן" או על "השבת השחורה"

   שלטונות המנדט היו מעוניינים בשקט תעשייתי, לא בקידום הרעיון הציוני. עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה הם הגבילו את מספר הסרטיפיקטים לעליה ל 5000 בשנה. את שרידי השואה הם גרשו באניות הרעועות חזרה לאירופה ואחר כך למחנות מעצר בקפריסין. אווה אילוז בורה בהיסטוריה של מדינת ישראל והגעתי למסקנה שזכתה במעמדה האקדמי הודות לאפלייה מתקנת.

 7. 64
  ההיסט(ו)ריה המזרחית: יורקים ובוכים
 8. 63
  טעויות הסטוריות

  א. החלוצים הראשונים שבנו קיבוצים ומושבים נהנו מגיבוי מוראלי וכספי של המוסדות הציוניים מתחילת פעילותם גם עקב העובדה שהמפלגות אליהם השתייכו,הפעל הצעיר ופועלי ציון היוו מפלגות חזקות בממסד הציוני.
  העליה מרוסיה בשנות התשעים נהנתה גם היא מגיבוי ותקצוב מסיביים של המדינה והממסד הציוני, למרות שחלקם הגדול כלל לא היו יהודיים, בניגוד למשל מהעליה האתיופית שגם בה יש חלק לא יהודי ניכר וראה את הבדלי הקליטה שלהם לעומת הרוסים.

 9. 62
  הדיאלקטיקה של האפלייה העדתית

  אם הצלחתי בחיים - זה למרות האפלייה ולכן ההצלחה היא גם תקיעת אצבע בעיניהם של האשכנזים. אם לא הצלחתי - כמובן שזה רק בגלל האפלייה. אלא מה?

 10. 61
  אילוז כותבת,בועטת,וצודקת

  הדוגמאות התומכות חד משמעית בעמדתה של אילוז הם משפחות שעלו ממרוקו חלקם הגיעו לארץ ונשלחו לעירות פיתוח ועברו את ההדרה האשכנזית וחלקם הגיעו לצרפת קנדה וע.שם הם הגיעו במהרה לתחום האקדמיה רופאים ועורכי דין ואילו בארץ הם עדין מתבוססים באפליה הבלתי מוכרת ו מלזלת של "השבט הלבן,עלק ".אז מה היו הסיבות לכך ?עד מתי תטמנו את ראשם בחול ??

 11. 60
  השוואה בין תפוחים לתפוזים...

  הנסיון להשוות בין קליטת מהגרים בארה"ב למצב בישראל משול לנסיון להשוות תפוחים לתפוזים ולטעון שבגלל שהם בערך באותו הגודל, הם אותו מוצר!!!
  איך אפשר להשוות הגעה של קבוצות מהגרים למדינה וחברה קיימת (עם מערכת חוקים מוגדרת) להתקבצות של קבוצות למדינה בהתהוות???
  כאשר מדובר במדינה בהתהוות, כל קבוצה מנסה לשמר את ההגמוניה שלה או לייצר לעצמה מעמד עדיף ולכן מנסה "לעצב" את החוקים על פי תפיסת עולמה. לא לחינם התפחתו בארה"ב ארגוני פשיעה מבוססי שיוך אתני (אנו ערים בעיקר למאפיה האיטלקית, אבל היו גם ארגונים איריים וזאת מול התגייסות משמעותית של אירים "אחרים" למשטרות המקומיות). לחצים ותחושות קיפוח או חוסר הגינות קיימים בכל קבוצת אוכלוסיה המנסה להתערות בחברה קיימת. הדרה, השמצה ונידוי של חלק מקבוצות האוכלוסיה המתגבשות למדינה היא לצערנו חלק מהמאבק על תפיסת עמדות המפתח בחברה המתהווה.
  לעניין יהדות ספרד ואשכנז:
  יהדות אשכנז היא שהביאה לעולם היהודי את עולם החסידות, שהוא מבוסס על תפיסת עולם של התבדלות, החמרות, קיצוניות וכתוצאה מכך גם שנאת האחר (כי כל מי שלא הולך לשיטת ראש החסידות הוא "לא מספיק יהודי", "כופר בעיקר" וכד').
  ביהדות ספרד לעומת זאת, התפתחה תפיסה של סובלנות כלפי דעות שונות ונסיון כן להגיע להכרעות הלכתיות בדרך של הסכמה ולא בדרך של פירוד, חצרות, חסידויות וכד'.
  לראיה, רובה המכריע של יהדות ספרד, כשהגיעו לארץ, היו דתיים בדרגות שונות ("מסורתיים") ובתי הכנסת הספרדים כיבדו כל מתפלל ולא פסלו אף אחד מפני ש"אינו מספיק דתי". ככלל, רובה של יהדות ספרד הראתה כבוד למסורת ישראל, גם אם לא דקדקו על קוצו של יוד.
  לעומת זאת, ביהדות אשכנז, כמעט ולא היו "אנשי ביניים" או חרדיות קיצונית, או שנאה ותיעוב קיצוני לכל מה שקשור לדת היהודית.
  מתוך תפיסת העולם הזו, הם "ניגשו לטפל" גם בעולים "המזרחיים", בעולם המושגים שלהם, הם לא הצליחו להבין את תפיסת העולם ה"מסורתית" המתאמצת למצוא פתרונות של פשרה בין הציווי ההלכתי למודרנה.
  המתח הזה הוא שיצר לחץ וגרם לשבר גם בחברה הספרדית מה שבהכרח יצר אנטגוניזם כלפי "הממסד האשכנזי שנלחם בכל מה שהוא דתי".
  אני לא מסכים עם ההנחה שלו היו הספרדים תופסים את עמדות המפתח הייתה האפליה עוברת לצד השני. מאבקים ונסיונת להשפיע בוודאי שהיו, אבל לא ביטול מוחלט של הגישה האחרת (האשכנזית), שכן כאמור, זו לא הייתה דרכה של יהדות ספרד (לצערי, דווקא בימינו אנו רואים כי אנשי ש"ס "למדו" מהאשכנזים את הגישה הבדלנית ו"שכחו" את המסורת היפה ביותר של יהדות ספרד שהיא סובלנות לגישה האחרת).

 12. 59
  אילוז צודקת. תסתכלו מה המוצא של מרבית האנשים הוותיקים בחברות כמו חברת חשמל, מקורות,בזק,רכבת וכדומה.

  תסתכלו מה קרה לקיבוצים כשהתחלף השלטון והכסף התחיל לזרום בצורה שונה.
  כשנכנסתי למשאבי אנוש בטכניון הייתי המום. מתוך עשרות חדרים שהסתכלתי רובם המוחלט היו בעלי גוון אשכנזי. ולא מדובר על משרות שדורשות השכלה. מדובר על משרות ששולטות בזרם הנכנסים.
  ידוע שבחברת החשמל ובבז"ן שלטה ה"מאפיה" הפולנית.
  תסתכלו מהצד השני מה קרה עם המזרחיים שהגיעו לארה"ב. אחוז המשכילים ואלו שהצליחו כלכלית גבוה לעין שיעור מאלו שהגיעו לכאן. ארץ העבדות והמלחמות.

  1. כמו גילה אדרעי, למשל?
 13. 58
  תגובה 20 מסכמת את הכל
 14. 57
  רק אני תוהה אם אין סוגים שונים של "מזרחיים", שחלקם התאקלמו טוב יותר וחלקם טוב פחות?
 15. 56
  קראו תגובה 28

  האם הדברים בתגובה 28 נכונים? אם כן, מדוע לא לומדים על כך?

 16. 55
  המזרחיים בארץ הם הערבים של אירופה (הארץ - אל תמחקו אותי)

  ראשית, המזרחיים היו פה לפני האשכנזים, רק שלא היו להם יומרות להקים מדינה, אלא רק לחיות בארץ (תחת השלטון העותמני)
  שנית, כשהם היגרו למדינה לאחר הקמתה, הם סירבו ומסרבים להשתלב בתרבות הקיימת בה אלא נלחמים על שמירת התרבות המקורית. (וברצוני להדגיש שהתרבות בארץ היא לא האשכנזית אלא ישראלית, כי מי שהקים את הארץ אלו החילוניים שמרדו ב"מורשת אבותיהם" החרדים בתפוצות אירופה). מי שהשתלב הצליח, וכך היו לנו אלופים ורמטכל, שרים ושופטים, פרופסורים מנהלים וטייקונים מזרחיים.
  ההבדל מאירופה הוא שבארץ כולנו יהודים, כך שלמרות ההתבכיינות המזרחית נעשו ונעשים מאמצים של שילוב וקבלה, בעוד שבאירופה ההבדלה יוצרת שנאה וגזענות...

 17. 54
  קדימות העלייה

  בתור עולה מרוסיה של סוף שנות ה-80, תחילת שנות ה-90 אני יכול להעיד שהסיפור בישראל שונה מארה"ב או קנדה. הבעיה העיקרית בישראל היא חוסר מוביליות חברתית אשר נובעת מיוקר הדיור.

  אינני יכול להתלונן על כך שהפלתי לרעה בצורה חריפה (אומנם, סביר להניח שהקריירה שלי יכלה להתקדם אפילו טוב יותר אילו הייתי צבר, אך זה כבר עניין של קשרים חברתיים ולא גזענות). כך או כך, הסגתי מבחינה מקצועית כמעט את כל מה שרציתי בתחילת דרכי – נהייתי פרופסור באוניברסיטה, בדיוק כמו אבי ז"ל ברוסיה. ובכל זאת מעולם לא הסגתי וגם לעולם לא אסיג כאן את הסטאטוס החברתי אשר היה לו, מסיבה אחת – מקום מגורים. ברוסייה גרנו בעיר הבירה מוסקווה, ברובע דרום-מערב, צמוד לאוניברסיטה. המקום שקול בערך למעמדה של צהלה או רמת אביב. ואילו בישראל אין לי שמץ של סיכוי עם המשכורת של פרופסור לעבור למקומות מעין אלה. שיא החלומות יכול להיות יד אליהו בדרום תל-אביב, וזאת גם באיזה דיר קטנטן בבניין מתפורר מתקופה המנדטורית. יש לציין שאבי לא נולד במוסקווה אלה הגיע לשם בגיל 30 (כ-10 שנים מבוגר ממני בהגעתי לישראל) והסיג את הכול תוך שנים ספורות. יש שיגידו "סבלנות". אתה אולי תגור בדיר ביד אליהו בין המובטלים והנרקומנים, אך ילדך כבר יעברו לשכונת המשתלה ונכדיך – לרמת אביב. אך לצערי לא סביר שזה יקרה. ילדיי כבר מגיל 7 שוקדים על אנגלית וצרפתית. לא רוצים את שכונת המשתלה. רוצים מונטריאול.

  ומהפרט לכלל. אילו ישראל הייתה כמו ארה"ב או קנדה בהן ניתן להצליח וליהנות מסטאטוס חברתי גבוה גם בתור שכירים מין המניין (רופאים, מהנדסים, פרופסורים וכדומה) – הייתי אומר: נכונות הטענות שבמאמר. אין למזרחים להלין אלה על עצמם. אבל לא כך הן פני הדברים. נכון להיום כירורג, מהנדס, חבר סגל באוניברסיטה אינם מסוגלים להגיע למגורים במקומות שראויים להם בזכות עצמם. אם נשים בצד את זכיות בלוטו, הצלחות עסקיות יוצאות דופן וחברות בארגוני פשע – הדרך היחידה להסיג מעמד בישראל היא לקבל ירושה. וכך יורש הנחלה בקיבוץ, כמה שלא יהיה טמבל, בור ועם הערץ יעמוד 10 רמות מעל זה שלא ירש כלום או מקסימום איזה מעברה בשיכון ד של באר-שבע. הבאר-שבעי יכול להיות בעל תארים אקדמיים, לעבוד ללא הפסקה ולקבל משכורת היי-טק של העשירון העליון. אך לצמיתות יהיה מודפס על נצחו "יוצא עיר פיתוח". וכמובן הוא מעולם לא יהיה במקומות בהם נמצאים עמיתיו בחו"ל. אז ישנה אמת מרה בטענה של קדימות העלייה ותפיסת המשאבים של ארץ זו.


  1. בקיבוץ לא יורשים "נחלה", אולי כוונתך לבני מושבים?

   ובכלל נדמה לי שעדיין יש לך עוד הרבה ללמוד על החברה הישראלית אם בכוונתך להשאר בארץ. הקומוניזם שאפשר לאביך הפרופסור מגורים כמעט חינם בקמפוס האוניברסיטה במוסקבה יצר הרבה מאד עוולות. משפחתך היתה בין המעטים שנהנו מאפשרויות רכישת השכלה ותרבות ואילו הרוב נאנק תחת עול המשטר. ישראל היום נוטה לקפיטליזם חזירי, מי שאין לו גם לא יהיה לו ואלו שיש להם לא אכפת להם מאלו שאין להם. ואגב, אחרי התבטאות מסוג "אולי תגור בדיר ביד אליהו בין המובטלים והנרקומנים" כבר לא אכפת לי שתסע לקנדה.

  2. בהצלחה בקנדה, שם כל הזהב מתגלגל ברחובות, ואין בועת נדל"ן

   לפרופסור הרוסי - קודם כל "להשיג" ולא "להסיג".
   חוץ מזה, אפילו אתה לא טוען שלא נותנים לך לקנות בית בצהלה, אלא שפשוט אין לך כסף. אני משער שבקנדה פרופסור משתכר סכומים שיאפשרו לו לרכוש בית בשלושה מליון דולר, או שמחירי הבתים בשכונות היוקרה שם זולים בהרבה מבתל אביב... כך או כך, הזיהוי של ההצלחה והמוביליות החברתית עם היכולת להתישב במרכז של המרכז - תל אביב, מוסקבה או מונטריאול, היא מאפיין גלותי טיפוסי, ואני מקווה ומאחל לך שילדיך עם האנגלית והצרפתית, ימצאו להם מקום בארץ המיוחדת שלנו.

 18. 53
  היום המדינה היא מזרחית לגמרי , אז בעצם האמרה נכונה
 19. 52
  מאמרך רצוף טעויות לוגיות

  ראשית, את משווה בין מדינות הגירה למדינת שבות - הן קנדה והן ארה״ב הן מדינות לאום פוליטיות ולא אתניות, לכן יש טעות ביסודה של השוואת ההגירה והיחס בין קבוצות המהגרים השונות. שנית, כשאת מתייחסת ליחס בין האשכנזים החלוצים לדור הישן הרי שאת לא מתייחסת לשתי קבוצות מהגרים אלא לקבוצה ותיקה מול קבוצת מהגרים ועל כן טעות נוספת בידייך. בקיצור - המאמר שלך מושרש טעויות וחבל. חג שמח.

  1. מורה יקר, מה זו מדינת שבות?

   קצת הבנת הנקרא: א. ישראל היא מדינת הגירה, בוודאי מאז שנות החמישים המוקדמות. המושג "מדינת שבות" הוא המצאה מפוברקת של משרד החינוך שלנו ו/או תכניות הלימודים שמלמדים כאן. יש כאן דינמיקה קלאסית של מדינת הגירה והעובדה שרוב המגיעים לכאן משייכים את עצמם לאותו עם היא די חסרת משמעות בהקשר הזה , בעיקר נוכח אי היכולת להגיע להסכמה כללית מהו העם הזה. ב. לא קראת את התגובה שלי. אני מחפשת ולא מוצאת איפה השוויתי את האשכנזים החלוצים לדור הישן. אני בכלל לא משתמשת במונח "הדור הישן". ג. החמצת כליל את המסר המרכזי: אי אפשר לטעון שאילו המצב ההתחלתי היה הפוך, כל מה שהיה קורה אחר-כך היה קורה בדיוק אותו הדבר, אבל להיפך - האשכנזים היו נשארים הנחותים והמקופחים לאורך דורות. זו הנחה שאין לה על מה לסמוך, וזו השגיאה המרכזית במאמר של אילוז.

 20. 51
  עדי מרקוזה צודק והדוגמאות שהביא, נכונות. השאלה שלי אליו ואל כל האחרים שהגיבו לדבריה של הגב' אילוז, למה הם בכלל מתייחסים לדברים כל כך לא מבוססים של מי שנראת כאינטלקטואלית מתוסכלת בסה"כ. התאוריה שלה מזכירה לי גבינה שוויצרית אלא שיש בה יותר חורים מאשר גבינה.
  1. אבל מדובר בגבינת מונסטר צרפתית משובחת שעולה 30 יורו לקילו

   אבל לאשכנזים קשה לסבול את הריח שלה

 21. 50
  כל מילה בסלע. גם היום, מספיק להסתכל על האוכלוסית סטודנטים בפקולטות שבהן צריך להתאמץ במיוחד (רפואה,מדעים,הנדסה)

  תראו שם יוצאי ברה"מ, יוצאי דרום אמריקה, צברים בני יוצאי אירופה, בני יוצאי עירק, וברפואה - גם ערבים.. יוצאי מרוקו ובניהם לא תראו שם. זו לא שאלה של אפליה ומי היה כאן "קודם", אלא של מוטיבציה בתחומים מסוימים.

 22. 49
  הכותבת לא הפריכה שום טענה, היא רק הציגה מקרים אחרים של הגירה. אין הסבר לתופעה, אין השוואה ואין תאימות בתנאים
 23. 48
  אפליה באשר היא, הינה מרכיב ב- די אנ איי של המין האנושי, לא נוח איתה, לא נעים איתה, אבל היא תמיד תהיה שם

  השאלה היא, כמה ניתן לרסן אותה?
  קבוצות כח מפלות קבוצות אחרות וכן הלאה.
  הכתבה מעלה נקודות חשובות ומעניינות,
  אני לא רואה צורך בכל סוג של התנצלות לאף פרט או קבוצה.

 24. 47
  מאמרך הוא המופרך גב' הס ומקובע מחשבתית, לא נהרתי אחרי מאמריה של פרופ' אילוז לפני כן אך אם את נבחרת (בעיני עצמך כמובן וכמה גזעניסטים מקצועיים המחרים אחרייך) לייצג את הקול ההופכי הרי שהשגת אנטגוניזם בלבד. בשורה התחתונה את בסך הכל מנסה להמשיך ולקבע את האקסיומות המקובלות תוך שימוש בטיעונים פסודו-היסטוריים מגווחכים מדעית ולוגית. עשו זאת לפנייך רבים וזה עדיין לא הפך את האמת שלכם לאחת והיחידה. תתעוררו וצאו מהנרטיב העמוק בו אתם שרויים. תודה.
 25. 46
  כשאין גזענות אין גם אפליה !
 26. 45
  במדינת ישראל מתחיל תהליך אירוני למדי: המזרחים מתחילים לרכוש השכלה בתחומים של סוציולוגיה, פסיכולוגיה ואנתרופולוגיה

  אלה תחומים חדשים שנוצרו במאה ה-20 ע"י יהודים מתבוללים כמו מרקס, מרקוזה, פרויד, בועז ואחרים כדי לקדם את התפישה לפיה אין הבדלים גזעיים בין בני אדם והכל תולדה של תנאים סביבתיים.
  היה להם אינטרס מובהק לעשות זאת, כדי למגר את האנטישמיות.
  עד לאותה תקופה התרבות המערבית הייתה גזענית באופן מובהק ואף עסקה ב"היגיינה גזעית" (Eugenics).
  התאוריות הללו באו לשרת את היהודים האשכנזים מבחינה פוליטית והיו מכת מוות למעמדו של האדם הלבן במערב.

  כעת בישראל, המזרחים מתחילים לעשות שימוש בנשק הפוליטי של האשכנזים.
  קם הגולם על יוצרו...

  1. תיקון קל

   כמובן שמרקס חי במאה ה-19.
   פרויד בא אחריו והמאוחרים ביותר הם בועז ומרקוזה.
   וכמובן שלא מדובר רק באלה, אלא ברבים אחרים שהיו בעיקר ממוצא יהודי. אסכולת פרנקפורט היא דוגמה לכך.
   אני יוצא מתוך הנחה שברור לכולם שהמציאות מורכבת והדברים אינם חד-מימדיים. גשו לויקיפדיה וקראו לעומק.

  2. הסוציולוגית אווה אילוז מתקוממת על שהמזרחיים נדחקים באוניברסיטה ללימודים פחותי ערך, סוציולוגיה או מדע המדינה

   ואילו בפקולטות היוקרתיות באמת, מתמטיקה או היסטוריה של ימי הביניים אין כמעט נשים, מזרחים וערבים, והם נותרו המועדון האקסקלוסיבי של הגבר האשכנזי, הלבן. שאלתי לאווה אילוז היא מי אסר עליה ללמוד מתמטיקה או פיזיקה או כל מקצוע יוקרתי ונחשב? האם גם כאן שולטת האפלייה?

  3. מי שיוכל להוכיח שמועמד לפקולטה להנדסה או פיסיקה נדחה בגלל מוצאו המזרחי למרות שציוניו היו טובים יותר ממועמדים אשכנזים, יוכל לתבוע את האוניברסיטה ולזכות במיליוני דולרים.
 27. 44
  תגובה הולמת ומאירה תודה
 28. 43
  קראת את מה שכתבת ודבריך מובילים רק למסקנה אחת - שהיהודים המזרחים הם בני אדם נחותים שלא מסוגלים להסתדר עם מבנה חברתי קים. זו כמובן מסקנה עוד יותר מופרכת מאשר המחשבה שלו היו המזרחים מקימים את המדינה האשכנזים היו מתקשים להשתלב. שימי לב, מקימים את המדינה ומוסדותיה ולא כמו שאת הנחת והבאת דוגמאות מגיעים ראשונים. זה מצב שונה לחלוטין.
  1. המסקנה מהמאמר של פרופ אילוז הוא שהיהודים המזרחיים הם אנשים נחותים, מכיון שאינם מצילחים להתקדם בגלל "אפליה"...

   יהודי רוסיה היו נתונים במשל דורות לאפליה רשמית או לא רשמית בכל הקשור להשכלה גבוהה, ולמרות זאת הצליחו רובם להגיע ללימודים אקדמאים. אותו דבר היה עם היהודים שהגרו לארה"ב בתחילת המאה ה-20 וחיו חיי עוני ודלות נתקלו באנטישמיות ועדין תןך דור אחד ילדיהם הגיעו למיטב האיניברסיטאות.
   מי שטוען שקבוצה שלמה לא מצליחה לסגור את הפער תוך 4 דורות בגלל "אפליה" אומר בעצם שהקבוצה האמורה היא של אנשים נחותים.

 29. 42
  אל תתנו לעובדות לקלקל את התאוריה

  סוף סוף מאמר משכיל ששם במקום תאוריה מופרכת וחובבנית

 30. 41
  גישה גזענית ומתנשאת: אם הערבים היו מנצחים ב 48 היו מכחידים את היהודים
 31. 40
  אי אפשר לאחוז את המקל בשתי קצותיו. האליטה האשכנזית המרקסיסטית היא זו שהמציאה ולאחר מכן עשתה שימוש בעקרונות הסוציולוגיים הבועזניים. כעת, כאשר מישהו אחר השכיל להשתמש בנשק שלכם נגדכם, אתם פתאום ביקורתיים? פחח.
 32. 39
  אווה אילוז צודקת ואת טועה .

  אין להשוות יבשות אדירות והמתחולל בהן לקהילתיות הישוב בישראל בשנות ה40 50 60

 33. 38
  צפון כדור הארץ מול דרומו

  החלק הצפוני של כדור הארץ מפותח בהרבה מהחלק הדרומי.למה ? תשאלו את ריבונו של עולם.מה קדם למה ,לא רלוונטי.
  ארה"ב ,סמל המערב הנה משאת נפשם של רבים מתושבי החצי הדרומי.לא שמענו על ביקוש להגר מהמערב לצפון אפריקה.
  בישראל נוצר מפגש אינטנסיבי של שני החצאים ולכן החיכוך הרב.
  י

 34. 37
  אם העלייה הראשונה והשנייה לא היתה ממזרח אירופה לא היתה קמה מדינת ישראל הם האנשים שבנו את המדינה בנו התישבות הפריחו את השממה ורק בזכות אנשי חזון ומעש בראש ובראשונה בן גוריון יש מדינה היא מדינת ישראל
 35. 36
  המזרחיים אכן הקדימו את האשכנזים, בהגעה לארץ-ישראל.

  יותר מזה. המזרחיים שלטו במרבית האמצעים הכלכליים בא"י. והיקשו על האשכנזים להתארגן ולהתחרות בהם. המזרחיים מתוקף היותם אזרחים עות'ומאנים, שלטו גם במסגרות הפוליטיות הגבוהות ביותר, של אותם ימים.(בממשל התורכי). את העדות היהודית ייצגו באותם ימים רק מזרחיים. אך. וכאן בא ההבדל הגדול. המזרחיים ייצגו רק את עצמם, הם לא חשבו על הגולה היהודית, הם לא ראו בדמיונם את כל עם ישראל מתקבץ בא"י. הם לא פעלו להשיג עבור העם היהודי זכויות עלייה. התיישבות וכד'. כל אלה נעשו רק עם הגעתם של קבוצות יהודים מאירופה.

  1. לא רק זה\ הספרדים בארץ עזרו לעליות הראשונות להסתדר בארץ ותמכו בהן (גם אם לא רצו להתחתן עם ערסים אשכנזים, גם ככה עזרו), אבל האשכנזים בשנות החמישים נהגו בקליטה עוינת כלפי כל המזרחים, אבל במיוחד כלפי המרוקאים שעד היום מפחידים אותם נורא
 36. 35
  אין זה מקרה שהציונות באה לעולם באירופה של המאה ה19. הלאומיות המודרנית פרחה אז באירופה והביאה לצמיחת תנועות לאומיות ולעצמאות מעול האימפריה התורכית. התנועה הציונית היתה המקבילה היהודית של תנועות אלו.
 37. 34
  מכללת שנקר זו דוגמא מופלאה לאפליה על בסיס נעמ

  למרות האשליה הנובעת מנשיאיה (אישה)

 38. 33
  כעת עיתוןן הארץ של הבורגנות האשכנזית יציף אותנו במאמריםתעמולתיים שיספרו לנו שלא היתה גזענות מעולם ושעל הפרענקים לקבל את המצב כמות שהוא כי זה טוב לאשכנזים ולציונות.
  1. על הפרענקים להפסיק לבכות על העבר ,למצוא נקודת משען ולהניף את העולם. די!!!
 39. 32
  כתבה מעניינת אבל .... כנסו !!

  גב מרקוזה - הס - בום !
  אני בן להורים מזרחיים יוצאי צפון אפריקה , מודה בהגדרה שלך (מציאות)של דחפים ואופן מחשבה שונה בין הצדדים אירופה ואפריקה וזה נכון , אבל...
  זה הכל השערות וניתוח מה היה קורה אם ? ולכן אני לא ממליץ לך לשלול לחלוטין את כל האפשרויות כי אז את תצטיירי כסוג של גזענית משום שהדעה שלך מגדירה הבדלים באינטיליגנציה שמציגה את עולמם של המזרחיים כצר אופקים על כן , לשוטים ניתנה הנבואה ולמרות כל זה אני עדיין מסכים איתך
  עם כל הצער שבדבר אגב גם לגבינו כיום בישראל 2012 התרבות המזרחית רדודה במוסיקה ובתחומים אחרים לצערי !!
  אני חוזר על זהותי למי שלא מאמין לי אני בן להורים צפון אפריקנים
  דובר ערבית חלק (יהודי כמובן)
  חג שמח מרקוזה הס והגברת אילוז !

 40. 31
  גזענות מלומדת ומעודכנת

  שימו לב לשפה:הם לא יזמים,לא מעניין אותם,לרמוז רמז עבה:יהדות המזרח לו הקדימה לא הייתה מסוגלת בהגדרה ובשל נחיתות המוצא להקים את המפעל הציוני.שוכחים לשאול רק של מי מפעל התלמוד הבבלי,שירת ספרד. ומיהם עזרא ונחמיה.ומי הקים את סורא ופומבדיתא.ומיהו הרמבם.ובכלל חכמת ספרד.

 41. 30
  דיי לבכיינות המזרחית

  גם העיראקים וגם הרומנים הגיעו למעברות. אבל בגלל תכונות שהתברכו בהן הם התקדמו,עשו והכי חשוב לא בכו.הגיע הזמן להודות שאיכות האוכלוסיה מארצות צפון אפריקה שהגיעה לכאן לא הייתה מהמשובחות ונפלה באיכותה ממהגרים יהודים ממדינות אחרות. אחרי יותר משישים שנים וערבובי עדות דיי לבכי.

  1. אנחנו נבכה, ונתבכיין כמה שנרצה ואם זה מפריע לך השמים פתוחים לרווחה, היום יש כבר הרבה מדינות שמוכנות לקלוט מתבכיינים אשכנזים שכל הזמן מפריע להם שהמזרחים החליטו לפתוח את הפה
  2. תבכה ותתבכין, אבל אל תצפה שיקחו אותך ברצינות :-)
 42. 29
  ממממממ....

  אילוז בסך הכל מצטרפת לקבוצה גדולה של ציבורים מקופחים כביכול שהשמיכה של הפוליטיקלי קורקט מצווה לכסות. כשם שטיעוניה אינם נכונים, וטיעוני השחורים בעניין קולומבוס אינם נכונים, גם ציבורים אחרים (למשל הערבים התולים את כל תחלואיהם ב"קיפוחם" וב"כיבוש") ואף במידה מסוימת הפמיניסטיות, משתמשים באותם טיעונים רעועים לוגית בהם משתמשים מרוקאים "מקופחים". אלא מאי, לפי טון הדברים של הכותבת היא אינה מסוגלת לראות את תחלואי השמאל, אלא רק במקרה שהשמאל הוא שמאל מרוקאי שהיא כאשכנזיה סולדת ממנו אף יותר שהיא סולדת במעמקי ליבה מהערבים, וראה הציטטה הכנראה לא נכונה מביאליק. ה"מיעוטים" שהיא מתייחסת אליהם בהערותיה המתנשאות כלפי הרוסים הם מיעוטים ערבים כמובן. גם המיעוט המרוקאי בזמנו וגם המיעוט הערבי כיום משתמשים באותה פילוסופיה של אכלו לי שתו לי. בשני המקרים גורמים אינהרנטיים ולא "האדם הלבן" נושאים את עיקר הנטל בהסברת מצבם הדפוק. חבל שהכותבת לא מאמצת את קו המחשבה הנכון שלה גם בדיון ענייני בבעית הערבים מול המערב.

  1. הכותבת עסקה בנושא מסויים, שהוא הפרכת הקביעה שעקב הקדמתם של האשכנזים לעלות לארץ הספרדים סובלים עד היום מאפליה. ומעבר לכך- היא חותמת את המאמר בהדגשה שהאפליה אינה לגיטימית בשום מצב, בלי קשר למי אשם.
 43. 28
  בקיצור

  מאמר התגובה שלך, בשורה התחתונה - בא לומר שאכן יש הבדלים בסיסיים בין תרבות יהדות אשכנז לבין תרבות יהדות המזה"ת וצפון אפריקה.
  ואת בעצם אומרת שתרבות אשכנז היתה מתקדמת יותר מלכתחילה. לא צריך לכבס את זה במאמר שלם.

 44. 27
  אתן רק דוגמא פשוטה אחת: מי ריסס את מי בDDT במחנות העלייה לארץ?
  1. ריסוס ב-DDT בוצע לכל העולים, כולל להורי שבאו האירופה וטוב שכך!!!
  2. עובדה היסטורית: ריססו את כולם, כולל הפליטים שהגיעו מאירופה

   ויש בהם שרוססו כמה פעמים, גם כשיצאו מהמחנות עם הכיבוש של בעלות הברית, גם במחנות בקפריסין וגם עם הגעתם לארץ.

  3. מוד לידיעתך ריססו את כל העולים/פליטים לא רק יוצאי ארצות ערב

   הגיע הזמן שפעם אחת ולתמיד יפסיקו הבורים להשתמש במיתוס הריסוס - ריססו את כולם - כן את כולם, גם בני משפחתי ניצולי השואה מאירופה. כן את כולם - גם את הפליטים מארצות אירופה, וגם שיכנו אותם במעברות בתנאי עוני זהים לשל הפליטים/עולים מארצות ערב.
   ראו ציטוט ממאמרה של פרופ' שווארץ חוקרת היסטוריה של הבריואת בישראל, ותוכלו לקבל ממנה סימוכין.
   "על פי התקנות, כל עולה שיצא מנמל חיפה נידרש לעבור טיפול באוהל ריסוס שהועמד לשם כך בפתח הנמל. החלטת משרד הבריאות הישראלי להמשיך בנוהל זה נבעה מתוך ההנחה כי ההנחייה הבריטית לריסוס בדי.די.טי. הייתה מבוססת מבחינה מקצועית, וכי הריסוס בדי.די.טי. ימנע התפשטותן של מחלות. סוגית הריסוס בדי.די.טי. היא אחת הסוגיות הבולטות העולות בזיכרונות העולים לארץ. ניצולי השואה, עולי אירופה שרוססו בדי.די.טי. בעת שהותם במחנות המעבר באירופה בטרם עלייה, ראו בכך צעד משלים לבדיקות הרפואיות והטיפול הרפואי שעברו קודם לכן, לפיכך התייחסותם לעניין זה הייתה יחסית שולית, לעומתם עולי אסיה וצפון אפריקה, שזה היה להם המפגש הראשון
   עם נושא הריסוס בדי.די.טי., ראו בכך צעד פוגע ומעליב בעיקר משום שהדבר לא הוסבר להם והריסוס ההמוני הפתיע אותם
   ברגע המרגש ביותר של העלייה לארץ."
   אז מוש, רד מהסיפור הזה - היתה אפליה והיו טעויות רבות (שאל את פרופ' שובל שבתום לב, לפי מחקריה חשבה ש"כור היתוך" הוא הפיתרון), אבל לא בנושא הזה, ואתה רק מפגין בורות ושיטחיות.

  4. היהודים ההונגרים את היהודים הרומנים, בין השאר. למה אתה שואל?
  5. תשובה: הישראלים הישנים את העולים החדשים.
  6. הריסוס בדדט זה באמת לא העניין אבל חטיפת אלפי ילדים ומכירתם לכל המרבה במחיר /גם אני הייתי מועמד. ושימוש במזרחים כשפני ניסיונות אישיים עבור מעבדות מחקר אמריקאיות ואלה רק שתי חוליות בשרשרת הפשעים הגזעניים המתוכננים שיצרה הציונות האשכנזית. עברה התקופה שהורעבנו במתכוון כדי שניצעק ''לחם עבודה'' ונקבל יומיים בחודש טוריה כדי שיספיק להאכיל את המשפחה ולא למות. כעת תקופה חדשה של פיתוח התודעה הלאומית של העם היהודי הספרדומזרחי במסעו להשתחררות מחיבוק הדב של העם האויב הכוזרואשכנזי.
 45. 26
  כוכב הצפון

  האפריקאים חיים ברובם בחצי הכדור הדרומי ולכן לא התמחו בניווטים עקב חוסר יכולתם להעזר בכוכב הצפון. וזו רק אחת הסיבות מדוע לא עצעו למסעות חקר. בטח לא אינטיליגנציה נמוכה או עצלנות כפי שמשתמע מהטקסט

  1. אדיוט, בשביל זה יש להם את הכוכב הדרומי. ואף אחד לא רמז על אינטילגנציה פחותה, זו עובדה- התרבות האפריקאית תמיד הייתה שונה מזו האירופית. להפך- כותבת המאמר הדגישה כי אין מדובר בעצלנות/אינטיליגנציה נמוכה. תלמד לקרוא לפני שאתה מגיב.
  2. קשקשן צמרת

   לפי השטויות שכתבת, אף אחד מחצי הכדור הדרומי לא היה יכול להיות ימאי מוצלח ומנווט בים. על "הצלב הדרומי" שמעת פעם? אם לא, כדאי שתבדוק מה זה ומאחר ואתה גם טמבל, אז תעמוד בפינה ותתביש על הבורות.

 46. 25
  רשימה חכמה. לא מפתיע... עם שם כמו מרקוזה... אולי היה שווה להתעכב יותר על היהודים בתפוצות. להישגים של היהודים בעולם, על אף נקודת הפתיחה הבעייתית מאוד, אין אח ורע. וכמובן, גם בישראל, על אף שרבים נוטים לזלזל במה שנעשה כאן, אין אח ורע. החייאת השפה העברית, חזרה למולדת, הקמה של חברה מודנית ומפותחת. הבאתם וקליטתם של מיליוני עולים, פליטים, ניצולי שואה, ויצירת חברה מתפקדת וכולי. בסך הכל, להגיד מה היה קורה אילו זה כמו שאמן כושל יגיד שהוא יכול היה להיות עשיר, מוכשר ומפורסם כפיקאסו אלמלא היה מקדים אותו כשצייר את העלמות מאביניון...
 47. 24
  העליה הגדולה מפולין היתה ב1958 כרם התימנים הוקמה בסוף המאה ה19 אבל הבריטים בחרו ב1918 דוקא חבורת עגלונים פולנים לניהול המושבה שלהם כאן וזה הסיפור העדתי על רגל אחת גם בכל שאר מושבות האימפריה הבריטית

  העליה הגדולה מפולין היתה ב1958 כרם התימנים הוקמה בסוף המאה ה19 אבל הבריטים בחרו ב1918 דוקא חבורת עגלונים פולנים לניהול המושבה שלהם כאן וזה הסיפור העדתי על רגל אחת גם בכל שאר מושבות האימפריה הבריטית

  1. גם אם תחזור על כך כתוכי אלף פעמים זה ישאר הבל

   לא הבריטים הם שמינו את דוד בן גוריון וחבריו לסוכנות היהודית להנהיג את הישוב העברי אלא הקונגרס הציוני הוא שבחר בהם. ואם הזכרת את עולי תימן הראשונים שהגיעו עם הביל"וים, וכבודם במקומו מונח, הרי גם הם לא הראשונים. הראשונים היו בני הישוב הישן בארבע הערים הקדושות, עליית רבי יהודה החסיד ודומותיה. למדנו היסטוריה ואנו יודעים מה היתה "תרומתם" לישוב הארץ.

  2. האנגלים לא בחרו התנועה הציונית ובויצמן כנציגי העם היהודי, הם דווקא רצו לדבר עם האירגונים הספרדים הותיקים אלא שיצר השליטה הבלתי נשלט של האשכנזים חייב אותם להתנהל מול הציונים שלקחו לעצמם את ייצוג העם היהודי, שזה מה שקורה עד היום. פשוט לא הותירו להם ברירה.
  3. הנהלת הישוב העברי היתה הסוכנות היהודית. לא היה ארגון "ספרדי" מייצג

   ואם אתה מתהדר בנוצות של אינטלקטואל מוטב שתפתח ספר כמו שאנשים משכילים עושים לפני שהם מגיבים.

 48. 23
  לפני השואה היו בכל העולם 600 אלף מזרחיים ו- 18 מליון אשכנזים. המזרחיים לא יכלו להקים מדינה, הם היו מיעוט של 3% מהיהודים בעולם.

  המאזן התהפך לאחר השואה, ומאחר והיה ריבוי טבעי יחד עם שיעור ילודה נמוך של האשכנזים.
  אין שום דרך מעשית שהמזרחיים יכלו בכלל להקים מדינה, הם היו מיעוט ממש כמו שהאתיופים הם מיעוט במדינה.

  1. אז הספרדים בעצם אמורים לסגוד להיטלר..?
 49. 22
  כנראה, שזה לא יעזור

  מעבר לדוגמאות שמביאה הכותבת "מעבר לים", כמו ההגירה לארצות הברית או לקנדה, הרי את מה שקרה עם העליה של יהודי רוסיה ראינו כולנו בעינינו.
  מה שאוה אילוז מנסה לעשות במאמרה, הוא המשך של אותו קו שראינו שוב ושוב: מישהו אחר אשם במצבם של המזרחים בישראל. הפעם, זה העיתוי של הגעתם לארץ.

  כמובן, שמאמרה של עדי מרקוזה - הס מפריך את התיזה של אילוז.

  אבל, ככל הנראה, זה לא יעזור. אפילו אצל חלק מהעולים מאתיופיה, למרות אפליה נוראה כלפיהם מצד המימסד, רואים ניצנים של אנשים צעירים שבמקום לקונן ולהתלונן, לוקחים את גורלם בידם, משקיעים מאמץ עצום, ובונים את עצמם.
  גם אצל המזרחיים רואים לא מעט אנשים כאלה, אבל, הנרטיב שהולך ומתקבע אצלם הוא של "דפקו אותנו". "דפקו אותנו, ולכן מישהו צריך לדאוג לקדם ולפתח אותנו".

 50. 21
  אני לא מבין על מה מקשקשים כל כך הרבה

  קחו מקום ריק. הביאו מהגרים מהתרבויות שלמטה ותראו כמה קל יהיה לנחש מה יהיה סדר ההשתלבות/הצלחה שלהם: איטלקים. יהודים פולנים. ניגרים. ארגנטינאים. יהודים עירקים. מכסיקאים. ראיתם כמה קל?

 51. 20
  כמה היא טוחנת ומתפתלת כדי להיות

  פוליטיקלי קורקט. כל מה שכתבה אפשר לומר במשפט אחד. ככל שקבוצת מהגרים משכילה יותר היא מצליחה יותר. או אם להיות בוטה יותר אז מדובר בגנים. במקרה שלנו הגניוס היהודי הוא אירופאי. לפחות במאתיים השנה האחרונות. אז תפסיקו להצטדק ולהיתמם. זכינו בהרבה פרסי נובל? מי זכה? מי שזכה הוא זה שיצליח יותר ולא משנה מתי הגיע ולאן.  

 52. 19
  It's a question of IQ. 25% of all Nobel prize winners are ASHKENAZI Jews

  Hatred of Ashkenazim is a microcosm of hatred of Jews-- it's jealousy of their superior qualities

  1. אשכנאצים כדבריך זוכים ב 25% מפרסי נובל והצליחו בכל תחום בו נגעו בפרט בניחשול העם היהודי הספרדומזרחי
 53. 18
  מי היה קודם

  ברשותי קובץ מאמרים שהודפס בפולין בשביל האשקנזים בירושליים. הקובץ מלא בהיתאמרות זילזול וגזל של האשכנזים בידי המימסד הפרדי בראשותו של ״הראשון -לציון״ לכן בעליות הראשונות הציוניות אין מגע עם קהילת ירושליים והמוסדות הציוניים ניבנים ראשית כל ביפו. אכן היה סיפור הפוך והאשכנזים מצאו לו פיטרון גידול של מספר הספרדים בעליתות הישראליות יאזן בסופו של דבר את התמונה.

 54. 17
  גם אתה וגם אווה טועים מהותית ! הבעייה היא התרבות "האכשנזית"

  היסטורית שניכם טועים !
  האשכנזים מעולם לא היו כאן ראשונים, הם יחסית חדשים באזור !!
  סבותי רבה באו ממרוקו והיתישבו בארץ ב1873 עוד לפני ש 99.9% מהאשכנזים ידעו היכן זה פלסטינה !
  העובדה שהאשכנזים כתבו את ההיסטויה לטעמם, אינה הופכת זאת לאמת

  אני מסכים עם הכותב כי זאת לא שאלה של מי בא ראשון, בכל מקום בו התישבו יהודים הם למדו להסתדר מצויין ןהשתלבו היטב.
  הבעיה היא שהתרבות האשכנזית מבוססת על מס יסודות שהם זרים לספרדים (אני לא משתמש במילה האשכנזית "מזרחיים)
  ושנאת היהודי בגולה באירופה לא נבעה בהכרח רק מאהבת יתר לישו ושנאת משה, אלא גם דברים אחרים שהיהודים האשכנזים מצטיינים בהם !

 55. 16
  מאמר המבוסס על אמונה ולא על עובדות
 56. 15
  המזרחיים בארץ הם הערבים באירופה

  המזרחיים עלו לארץ ושמרו על המסורות והמנהגים מארצות מוצאם במקום לאמץ את אלו של המקום ולכן לא התקדמו (כמובן, שמדובר בהכללה, שמטבע ההכללות אינה מדויקת)
  גם הערבים באירופה שומרים על המסורות והמנהגים ואינם מאמצים ומשתלבים באלו המקומיים, ולכן נשארים מאחור.
  ההבדל הוא שבארץ - בגלל שכולנו יהודים - היו ויש ניסיונות לאחדות והשתלבות, בעוד בשאירופה יש רק את הפחד מהזרים והשנאה, הו השנאה...

 57. 14
  מצטער לתקן אותך אבל הדוגמאות שנתת לא רלבנטיות .מה שחשוב בכל זאת לציין

  לא ישלבו בעסקים שלהם אף מוסלמי והם משגשגים למרות שהם מיעוט.  שבדור אחד למרות הסטטיסטיקה ממעמד של אצילים ואדוני הארץ הפכתם לסתם דוברי עברית בניגוד להוריי שדיברו ערבית.היום אני יכול להשיר מבט בעיני כל "אירופאי" משכיל ולא משכיל ולהרגיש שווה ולעיתים שווה יותר וכל זאת בזכות האתגרים שעמדתי בהם במהלך חיי.


 58. 13
  שוב נסיון לברוח מאחריות של האליטה האשכנזית לדיכוי החברתי
 59. 12
  תמיד מרימים אצבע אחרי הגב של האשכנזים ,אפילו ביניהם .אצבע כן.
 60. 11
  צודקת. אבל

  בכל זאת יש כאן קפיצה על "עגלת ההתנגחות" באילוז.
  כל הכבוד לאילוז שהעלתה את הסוגיה הסבוכה.

 61. 10
  הכותב צודק בכל מלה

  קודם כל היו הרבה מזרחים בארץ במיוחד ביישוב היהודי הישן.
  התרבות האירופאית פשוט יותר מאורגנת וסקרנית זה מה שהביא את התגליות הגדולות .
  אותה התבכיינות של המזרחים בארץ קיימת גם אצל מוסלמים באירופה .

 62. 9
  אני מופתע שכביולוג-סופר לא קראת (או שלא הבנת) את ספרו זוכה פרס

  הפוליצר של ג'ארד דיימונד "רובים, חיידקים ופלדה". ע"פ התיאוריה שלו שהיא שיטתית הרבה יותר מזו המוצגת במאמר הנ"ל, רוב הדברים הם אכן מקריים ותלויי נסיבות ולא כמו שאתה מרמז איזושהי עליונות תרבותית או גנטית

 63. 8
  אכן היישוב הספרדי קדם לאשכנזי - וראו מה קרה.
  1. מה קרה??
 64. 7
  הטעות היחידה של כותב המאמר היא ההתייחסות הרצינית לי\עוד "מזרחיסטית" מקצועית המבקשת לקדם אג'נדה בלי כל קשר למציאות או לעובדות.
  1. "מזרחיסטית" מקצועית.

   וכי מה אפשר לעשות ? הרי היא "סוציולוגית" ואפילו "פרופסור".

  2. זאת ועוד

   קיפוח הוא בראש ובראשונה ענין שבתודעה. מי שמינקות החדירו לתודעתו שהוא מקופח עקב מוצאו, יישאר כזה גם בהגיעו לפסגת ההצלחה בכל תחום: אקדמיה, עסקים, ממשל וכו'. קרוב לוודאי ש"המזרחיים המקופחים המקצועיים" מטיפים את תורת השנאה שלהם תוך קריצה - אבל זו כבר אופרה אחרת...

 65. 6
  יש איזו הרגשה בדור של הצעירים המזרחיים המשכילים,

  שעדיין הם מתרפקים על העבר המסופר בבתיהם ובמישפחותיהם ושאותם ינקו עם
  חלב אימם.. מין כמיהה לעבר ולתרבות שאין לה מקום בחברה מתקדמת, מודרנית,
  טכנולוגית ומערבית. הם דורשים לעצמם משהו שאין להם קבלות עליו ולא הציגו
  שינוי תפיסה לעומת הוריהם. חבל שהרגשת הקיפוח תתמיד ותרחף מעל ראשיהם.

  1. יש איזו הרגשה בדור של הצעירים הישראליים המשכילים,

   שצילה18 היא גזענית מגעילה.

  2. עובדות מביכות

   כן. היה כאן ישוב אשכנזי שחי על החלוקה.
   כן. הייתה כאן עליה מארצות האיסלאם (המגרב בעיקר) שהקימה את הישוב ביפו ובצפון הנגב תוך מאבק עם היישוב האשכנזי.
   וכן - היה יישוב שבעיקרו התבסס על עליה דתית לערי הקודש - צפת טבריה וכו.

   אלא שהקהילות הללו - אשכנזיות וספרדיות כאחד, נטמעו בשיטה העותומנית ולא הצליחו לקדם שינוי (גם אם מי שנוא חשב על זה .ויש להניח שלא).

   רק יוצאי מזרח אירופה, תחת השפעת מאבקים מדיניים וחברתיים במדינותיהם החלו בתנועה הציונית וגרמו לשינוי בעלייתם ובמאבקם להקמת חברה יהודית ומדינה יהודית.

   הם גם אלה שעוררו את התנועה הציונית בארצות האיסלאם ומשכו את צעיריה לכאן.

   שאווה אילוז תקשקש מפה עד הודעה חדשה. לו אביה היה לוקח את משפחתו לכאן במקום לצרפת , ולו היו עושים זאת עוד משפחות בעלות להט ואמונה אידיאולודיים - ליברלים דמוקרטים - הם היו חלק מהאתוס הציוני כפי שהיו כל "המיזרחיים" שהשתלבו בתנועה הציונית (ראו בקיבוצים).

   והערה אקטואלית אחת:

   מעניין אם קהילת טולוז תבין שעליה לעלות לישראל, או ששוב בניה יחפשו להם "סיר בשר" דובר צרפתית בקנדה או במקום אחר.

  3. תופעה דומה רווחה גם אצל צעירים מהעליה הפולנית (1956-9), צעירים מהעליה הרוסית (שנות ה-90). מין געגועים לעולם שמעולם לא הכירו ממשית ולכן הפך למין משאת נפש.


  4. "העלייה הפולנית" אם כבר, זו העלייה הרביעית (1924-1931), שאז הם הגיעו במספרים גדולים
  5. שלום בור שכמוך

   במחצית השניה של שנות ה-50 היה גל עליה מפולין וגל נוסף (זעיר) בשלהי ה-60.

 66. 5
  כמה יוהרה יש בכתיבה הזו

  מה לימדה אותנו הכותבת חוץ מדוגמא מופלאה להיבריס? איזה מידע חדש קיבלנו?
  אווה אילוז היא סוציולוגית בין הטובות בעולם שכתבה טקסט מאתגר .

 67. 4
  מקורה של האפליה העדתית היא בדעות קדומות ותו לא

  אני, בתור צאצא לאבא שנולד באיראן ואמא שנולדה בארץ ליוצאי איראן, נשפטתי ונשפט וחוזר חלילה על פי צבע עורי. בכל מקום נתקלתי בזה, בתיכון, בשירותי הצבאי, בעבודה ובלימודים. האנשים שעדיין טורחים לסווג על-פי צבע עור ו/או מוצא הם אנשים קטנים שלא שווים התיחסות. השאלה האם הייתה אפליה היא לא רלוונטית, אין טעם להתעסק בה, ואני מאמין שרוב האנשים בני גילו, ובפרט אלו ממוצא מזרחי, יסכימו כי הדור הקודם לא מייצג את בני דורנו, הישראלים לכל דבר.

  1. כל מילה בסלע. גאווה.
  2. כל מילה בסלע. גאווה.
  3. אין אפליה שמקורה אינו בגזענות.
 68. 3
  אם המצב היה הפוך קודם מזרחים ואחר כך ,,,,, לא היתה מדינה ישראל לא היתה קמה בן גוריון היה ענק ורק בזכותו יש מדינה היא מדינת ישראל
  1. לפחות המזרחים היו מתחתנים אם אשה יד ראשונה....
  2. צודק עודד. כל מילה בסלע. הבעיה, שבימין יודעים רק להשחיר את ימי לידת הארץ, כי הם היו במחתרות, בהרס, בהרג. ואיך ינכסו לעצמם היסטוריה? ע"י הוצאת השד העדתי מהבקבוק.
 69. 2
  מאד מביך, מאד לא נעים, ובעיקר מיותר

  ועוד כותבת פרופ' אילוז: "במתמטיקה, אולי התחום המדעי הזוכה ליוקרה הגבוהה ביותר, כמעט אין נע"ם (נשים, ערבים, מזרחים). ערבים ומזרחים נעדרים מהיסטוריה קלאסית ומהיסטוריה של ימי הביניים, שני תחומים הזוכים להערכה גבוהה בהרבה מתחומים יותר "פוליטיים" שמושכים נע"ם. נע"ם נוטים לפנות לתחומים שדירוגם נמוך יותר בסולם היוקרה האינטלקטואלית, כמו חינוך, עבודה סוציאלית, סוציולוגיה, מדע המדינה"
  ואני שואלת את פרופסור אילוז מי אסר עליה ללמוד מתמטיקה או היסטוריה? מדוע בחרה בתחום נחות, בעיניה, כסוציולוגיה? האם כנשים רבות היא נרתעת ממדעים מדויקים או שכישוריה הספיקו רק למקצוע שלא דורש אינטליגנציה גבוהה במיוחד? ושאלה לי למערכת "הארץ", האם הייתם חייבים לפרסם מאמר שלישי בסדרה שכבר הראשון שבה היה מביך ומיותר?

 70. 1
  תרבות אירופה, הנאורות, ערכי הדמוקרטיה וההומניזם אינם פולקלור אשכנזי מהשטעטל, כל מי שרוצה לטפס במדרג החברתי חייב לאמץ אותם

  במאמרה המתפרסם היום הסתבכה פרופסור אילוז בתאוריה המופרכת שלה. עכשיו האפלייה והקיפוח של המזרחים כבר אינם מוכתבים מלמעלה, כבר אינם מכוונים ויזומים כדי להשאיר עדות מסוימות בנחשלותן, כפי שטענה במאמרה הראשון, אלא מובנים בהתנהגות האנושית. בני האדם נוטים לתת אמון בדומים להם ברקעם האתני, החברתי, התרבותי, והם גם מסתדרים ביניהם טוב יותר מאשר עם זרים פגיעים שנוטים להעלב ולהתלונן על קיפוח כשאינם מקבלים את היחס והתגמול לא ציפו. אווה אילוז פשוט אינה מוכנה לקבל את האקסיומה שמי שמטענו התרבותי והערכי דל או בלתי מתאים לחברה אליה הוא מבקש להשתייך, ה"אליטות", חייב להתאים עצמו אליה או להשלים עם מיקומו בשולים. ההיעלבות ותחושות הקיפוח של יוצאי צפון אפריקה אינן סיבה להפוך את הפולקלור העממי החביב, או הפחות סימפטי, שהביאו עימם למודל חיקוי במקום תרבות המערב. נכדיהם של בני השטעטל, שגדלו על חזנות ומעי ממולא עם יין קונדיטון, שרכשו השכלה ומעמד חברתי גבוה, טרחו לחבב על עצמם את המוזיקה הקלאסית, המטבח הצרפתי או היפאני שבאופנה, ולמדו פרק בהלכות יינות. אפילו את כללי הלבוש הנכון אימצו למרות שעדיין נוח להם יותר בג'ינס ובטי שירט. מי שמעוניין להתקדם ולתפוס מקום טוב ומוערך בחברה המערבית חייב להתאמץ ולסגל עצמו אליה, כן, חיקוי והתבוללות. וסליחה שיותר משדברי הם תגובה לעדי מרקוזה זהו נסיון להגיב לטענותיה של אילוז.

  1. מכור היתוך לסיר לחץ
  2. אפליה עדתית

   Well stated

  3. יהירות מגעילה שגובלת בגזענות

   אתה יכול לא להסכים עם מאמרה של אילוז אך לבוא ולבקש מעדות המזרח להתאים את עצמם על מנת להתקדם בסולם החברה זאת בושה , בגלל אנשים כמוך האפליה לא תעלם !

  4. בני, אתה גם לא יכול לבקש מהאשכנזים להתאים את עצמם לעדות המזרח כדי שהמזרחים יתקדמו

   יש שוק חפשי וחוקים שוויוניים, ההבדל היחיד שנותר הוא מטען תרבותי. אין מה לעשות שיותר סביר ששני ילדים לשני הורים יקבלו יותר תשומת לב, טיפוח והשקעה כלכלית ממשפחה של 10. אין מה לעשות שסיכוייו של ילד להורים אקדמאים שגם הוריהם אקדמאים להצליח בעולם אקדמי גדול מזה של מי שסבו נולד במערה במגרב. מה שקורה היום זה לא אפליה, זה קפיטליזם, ויקח עוד כמה דורות עד שיהיה סיכוי שהפערים יעלמו.

  5. בני, אתה יכול עד מחרתיים להמשיך בקיפוח ובמירמור, אבל העובדות בכל מקום בעולם, וגם בישראל מדברות על התאמה. כשישראלי יורד היום לארה"ב הוא מתאים את עצמו. הוא לא מחכה שהאמריקאים יתאימו את עצמם אליו. וזה נכון לגבי כל מהגר. והתאמה יש לה פרשנויות רבות. לא מדובר על התבוללות. על לשכוח את עברך, את תרבותך. התאמה, פירושה לסגל את אורחות המקום. ועובדה היא- שרובם של יוצאי צפון אפריקה שעם עלייתם עשו והשתתפו בבנין הארץ= הם לא חשים מקופחים. ואווה אילוז, לא הייתה באותם ימים כאן. תיאוריות מופרכות מהשרוול, לא בבית ספרנו. אפלייה יכולה להעלם, רק כאשר יוצרים יחד. כאשר יושבים על הגדר ומחכים שיעשו לך, או שתקפח אחרים עד שתהיה מבסוט- שם, אין חיר.
  6. אני מסכים עם התגובה שלך, אבל *היהודים* לא צריכים להתבולל ובטח לא לנסות להיות יותר מערביים. רוב התרבות החילונית במאה העשרים נוצרה על ידי יהודים (לעתים מומרים), שמות כמו בנימין, ויטגנשטיין, ארנדט, הוסרל, פופר, בובר, אדורנו, ברלין, דרידה, וייל, לוינס, לוקאץ', מרקוזה, קריפקה (בפילוסופיה), פרויד, אנה פרויד, אדלר, אריקסון, ויגוצקי, מלאני קליין ועוד (בפסיכולוגיה), אינשטיין, בוהר ואלף אחרים בפיזיקה, יאקובסון וכל השאר בבלשנות, דורקהיים, מוס, בועז, לוי שטראוס ואחרים בסוציולוגיה ובאנתרופולוגיה, וכך גם בשאר התחומים- לא מותירים מקום לספק. אין מערבי יותר מהיהודי. אחוז קטן מאוד מהיהודים הם דתיים. למשל בארה"ב האורתודוקסים הם לכל היותר 10%, והם (היהודים) הקבוצה החילונית ביותר בהפרש גדול מיתר הקבוצות הדתיות שם, על פי מחקר גדול שניתן למצוא גם ברשת. מסכים באופן כללי שכדי להתקדם אדם צריך להיות פתוח לדברים חדשים, אבל המילה "להתבולל" אינה קשורה כאן וחוטאת למציאות כי התרבות המערבית שנוצרה במאה העשרים היא נוצרה בראש ובראשונה על ידי יהודים
  7. פרופ' אווה אילוז השתפנה והתקפלה כנראה בהוראה מלמעלה.כל זה אינו אומר שלא היה תיכנון ציוני אשכנזי ליצור פערי איכות מונצחים כדי לשמר את עליונותו של האדם הלבן הקולוניאליסט הארופי. השטויות שמדקלמים עדי מרקוזה הס הס ואור לנו אענם ברמה של התדיינות אלא תעמולה מימסדית שאין לה קשר אלא כלעיסה ממוחזרת ומייגעת של שקרים מונצחים .
  8. האלטרנטיבה היא האביב הערבי בנוסחו הסורי או הלובי. וואחד אלטרנטיבה אלטרנטיבה.....
  9. מי שמכיר את ההסטוריה והעובדות

   כן. היה כאן ישוב אשכנזי שחי על החלוקה.
   כן. הייתה כאן עליה מארצות האיסלאם (המגרב בעיקר) שהקימה את הישוב ביפו ובצפון הנגב תוך מאבק עם היישוב האשכנזי.
   וכן - היה יישוב שבעיקרו התבסס על עליה דתית לערי הקודש - צפת טבריה וכו.

   אלא שהקהילות הללו - אשכנזיות וספרדיות כאחד, נטמעו בשיטה העותומנית ולא הצליחו לקדם שינוי (גם אם מי שנוא חשב על זה .ויש להניח שלא).

   רק יוצאי מזרח אירופה, תחת השפעת מאבקים מדיניים וחברתיים במדינותיהם החלו בתנועה הציונית וגרמו לשינוי בעלייתם ובמאבקם להקמת חברה יהודית ומדינה יהודית.

   הם גם אלה שעוררו את התנועה הציונית בארצות האיסלאם ומשכו את צעיריה לכאן.

   שאווה אילוז תקשקש מפה עד הודעה חדשה. לו אביה היה לוקח את משפחתו לכאן במקום לצרפת , ולו היו עושים זאת עוד משפחות בעלות להט ואמונה אידיאולודיים - ליברלים דמוקרטים - הם היו חלק מהאתוס הציוני כפי שהיו כל "המיזרחיים" שהשתלבו בתנועה הציונית (ראו בקיבוצים).

   והערה אקטואלית אחת:

   מעניין אם קהילת טולוז תבין שעליה לעלות לישראל, או ששוב בניה יחפשו להם "סיר בשר" דובר צרפתית בקנדה או במקום אחר.

  10. לא אפליה מציאות - מי שרוצה להפוך לאמריקני צריך לדבר אמריקנית. מי שרוצה להפוך לבן תרבות המערב צריך לאמץ את כלליה.
  11. רק אויל משריש יכול לחשוב ברצינות שיש משהו אינהרנטי בגבינות מסריחות או במיץ ענבים מקולקל שעושה אותם "יותר" מסחוג או שקר כלשהו אחר
  12. למה לחשוב שיין טוב מקולקל יותר מקונדיטון? [שאיזכורו מצביע בעיקר על גילו של הכותב]
  13. אכן נראה שאימצת יפה את תפיסת הגזע של התרבות הגרמנית הנאורה

   איחס, מגעיל מגעיל. איך אפשר לעטוף במילים גבוהות טקסט שמבוסס על צרות מחשבה, אלטיזם ובורות.

  14. גם האפרו-אמריקאים הגיעו לארה"ב אחרי הלבנים. והנה היו להם קשיי קליטה כמו כל האחרים והם לא הצליחו להתקדם מי יודע מה כקבוצה לעומת היוהודים ממזרח אירופה שהגיעו אף הם לארה"ב ועוד אחרי האפרו- אמריקאים. מה? היתה הפלייה נגד האפרו-אמריקאים? מה פתאום! הנה הנשיא של ארה"ב הוא אפרו-אמריקאי בעצמו! מה? הם היו עבדים ? שטויות כולם עוברים קשיי קליטה. זה פחות או יותר מה שהמאמר הזה אומר. הא, ועל תרבות אירופה הנאורה שמענו. כמה אנשים נהרגו/נרצחו באירופה במאה ה 20? מה עשו האירופים באסיה ובאפריקה במאות ה- 19 וה 20? מה עשו האירופים לדרום אמריקאים אינדיאנים במאות שקדמו לכך? אירופה לא הכל טוב ונפלא בה (כמו אצל כולם).
  15. מי שהיה במעברה כמוני וראה במו עיניו איך אשכנזים באים ואחרי כמה ימים מוברחים באשמורת בוקר מוקדמת לאוטובוסים למקומות מגורים דירות ואדמות שחלקם נישדדו מפלסטינים ואחרי שנים ראה בסיפרו של תום שגב את צילומי המיסמכים של הממשלה והכנסת המורים לרשויות לתת את הדירות רק לאשכנזים וגם לדאוג להם לעבודה מכניסה היטב יודע שכל סיפור הפערים הוא חלק מתוכנית על ציונית אשכנזיתליצור אפליה שקורבנותיה ערבים בני דת ומשה. זו לא שאלה של קשיי קליטה או לחם עבודה אלא הכרה והבנה שהיתה כאן תוכנית פוליטית גזענית שנימשכת עד ימינו אלה.
  16. לא התאמהןלא הסתגלות ! על מה אתה מדבר לאחר 64 שנות עצמאות וכור היתוך? שום השכלה גבוהה ככל שתהיה ושום "הסתגלות" לא תספק גזענים וטיפשים , שכל מה שמדריך אותם הוא הפחד הנורא שהאוליגרכיה שבנו תתפורר, שיאבדו את השליטה על משאבי המדינה , ושיאבדו את עמדות השלטון הבכירות אשר משמשות לחלוקת המשאבים וקביעת סדרי עדיפויות. כל זה הביא אותנו לעברי פי פחת, וכל מה שמענין את הטיפשים האלה , זה "להוכיח שה"מרוקאי" או "המזרחי" נחות מטבעו. אכן הגיע הזמן לשינוי בדפוסי השלטון בישראל , ולידיעתכם יום זה קרוב משאתם חושבים.

   בנוסף החלטתם לשים את תרבות המערב בראש שימחתכם, אילולא הייתם בורים לא הייתם מבטלים תרבויות אחרות כנחותות. יש ספרות ערבית, אדריכלות ערבית,מוסיקה ערבית פרסית וטורקית , תרבות הודית וסינית ויפנית , ומורשת יהודית כמובן!! ( שבצילה חסו יהודי ערב) במאות האחרונות וזו לא בושה!!!!
   זה שהמערב הצליח לשעבד ולכבוש עמים אחרים לצבור עושר על חשבונם , והיום עושה זאת בדרכים יותר מתוחכמות , לא עושה אותו טוב יותר בשום פרמטר. הנחיתות המוסרית של המערב , הורסת תרבויות אחרות.
   הנאורות וההומניזם אצלם מאוד סלקטיבי.