הסודות מחדר החקירות של מרואן ברגותי נחשפים

השתיקות של ערפאת, מסלול הכסף של הפתח, ההיסוס אם להודות באחריות לפיגועים: תמלילי חקירותיו של המחבל שופכים אור על השתלשלות האינתיפאדה השנייה

במשך שנים הוא מתואר כתקווה הגדולה של הלאומיות הפלסטינית, יורש אפשרי ליאסר ערפאת ומחמוד עבאס (אבו מאזן), האיש שאולי יציל את תושבי הגדה המערבית מחיבוקו המתהדק של האיסלאם הרדיקלי. לא מעט פוליטיקאים ישראלים מדברים בשבחו של מרואן ברגותי. אחדים מהם אף עלו לרגל לתא הכלא של מזכ"ל התנזים לשעבר, שנחשב לבכיר אסירי הפתח הכלואים בישראל. אחרים רואים בו בלון נפוח, שערכו האלקטורלי ידעך ביום שישוחרר ממאסרו.

בחודשים אפריל-מאי 2002, מיד לאחר שברגותי נעצר בידי צה"ל במבצע "חומת מגן", חקר אותו השב"כ בבית המעצר במגרש הרוסים בירושלים. המסמכים המתעדים את החקירה, המתפרסמים כאן לראשונה, נחשפו בדיון משפטי המתנהל בימים אלה בתביעת נזיקין אזרחית שהוגשה נגד ברגותי והרשות הפלסטינית, ואותרו על ידי כתב "הארץ" חיים לוינסון.

לא מדובר ברישום אובייקטיבי לחלוטין. אלה זיכרונות דברים שרשמו אנשי השב"כ בעת החקירה, המגובים במקרה אחד גם בתמליל מפורט של ההקלטה. אין בידינו הקלטות שמע ולא צילומי וידיאו של החקירות. ובכל זאת, המסמכים הרבים מספקים הצצה נדירה בהתנהלות המנהיג הפוטנציאלי. ברגותי של חדר החקירות הוא טרוריסט במצוקה.

ברגותי מובל לדיון במשפטו בתל אביב, ב-2004אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו להורדת התמלול המלא של חקירת ברגותי

בזמן שברגותי נחקר, צה"ל והשב"כ עדיין דלקו אחר מהנדסי מטענים ומשגרי מתאבדים בקסבה של שכם ובהריסות מחנה הפליטים ג'נין. בראשון לציון פוצץ עצמו מתאבד של חמאס במועדון הסנוקר "שפילד קלאב" ורצח 16 ישראלים. ראש הממשלה אז, אריאל שרון, הסיר את המצור על יו"ר הרשות יאסר ערפאת במוקטעה ברמאללה, תחת לחץ אמריקאי, וחזר בו מכוונתו להרחיב את מבצע "חומת מגן" לרצועת עזה.

השב"כ השקיע מאמץ לא מבוטל בחקירות, שנמשכו שעות ארוכות. באחד המסמכים מצוין כי נכח בחקירה ה"שריף", כינויו של ראש אגף החקירות אז. חוקר בכיר אחר, החתום על זיכרון דברים של אחת החקירות, משמש כיום ראש האגף. אנשי השב"כ התמקדו בשני ערוצים עיקריים: מעורבות ברגותי בהכוונת חוליות רצח, והקשר שנעשה באמצעותו בינן לבין ערפאת. המערכת הישראלית פיתחה אובססיה לערפאת. בישראל חיפשו הוכחות לקשר ישיר בין הראיס למתאבדים שהוסיפו להכות בערים. המאמץ הזה נמשך, לשווא, עד יום מותו של ערפאת.

ברגותי מתלבט בחקירות, מתפתל, מצמצם ומרחיב חליפות את גרסאותיו. בסופו של דבר, הוא מספק לחוקרים את החבל שיתלה אותו, משפטית. הודאותיו החלקיות, המתועדות בחקירות, שימשו כעבור שנתיים להרשעתו בשלושה פיגועים: רצח יואלה חן ליד גבעת זאב, רצח (עקב טעות בזיהוי) של נזיר יווני ליד רמאללה, ופיגוע הירי שבו נרצחו שלושה אזרחים במסעדת "סי-פוד מרקט" בתל אביב. בית המשפט זיכה את ברגותי מסעיפי אישום בדבר מעורבות בפיגועים נוספים, שהתביעה לא הצליחה להוכיח.

באשר לראיס, ברגותי היה זהיר יותר. נראה שערפאת היה מתוחכם מכדי ליפול במלכודת הישראלית. מהודאות ברגותי עולה שיו"ר הרשות סיפק מעין דירקטיבה כללית לפיגועים, אך הקפיד שלא לרדת לפרטים מפלילים. ברגותי לא סיפק את האקדח המעשן נגד ערפאת, שחוקרי השב"כ נראו כה להוטים למצוא.

החקירה מאפשרת מבט על השינוי שהתחולל אצל ברגותי בשנתיים הראשונות של האינתיפאדה השנייה. הפעיל הפוליטי המשופשף, שקודם לכן הטיף ליישום הסכמי אוסלו וצעד בהפגנות שכם אל שכם עם אנשי שמאל ישראלים, נסחף בפרוץ האינתיפאדה להשתוללות הטרור שגרפה את השטחים. לפי פסיקת בית המשפט, ברגותי נטל חלק מהותי במתקפת פיגועי הירי (ובהמשך פיגועי ההתאבדות) שיזמו אנשי הפתח.

הוא קיים קשרים קרובים עם חבורה של מחבלים, אנשי הזרוע הצבאית של הארגון ברחבי הגדה. למשרדו ברמאללה באו מאות פניות לסיוע מאנשי פתח וברגותי נהג להעבירן ללשכת ערפאת במוקטעה, בצירוף המלצות. בחלק מהמקרים שימש הכסף למימון פעילות טרור, לרכישת נשק ולתשלום לפעילים. ראשי החוליות עידכנו לעתים את ברגותי על פעילותן. במקרים מסוימים הוא קבע את מדיניות התגובה, באחרים עודכן בפרטי הפיגוע או בנוסח ההודעה שבה נטלו אחריות להתקפות.

הנימוקים למהלך של הפתח, שמנהיגו ערפאת השתתף חודשים ספורים קודם לכן בשיחות השלום בפסגת קמפ דייוויד, ביולי 2000, היו מגוונים. ברמה הבסיסית היה טיעון אידיאולוגי, שגרס שיש צורך לשוב למאבק המזוין אחרי הכישלון בתהליך השלום. ככל שההפגנות בראשית האינתיפאדה הידרדרו לחילופי אש עם צה"ל, שבהם ספגו הפלסטינים עשרות הרוגים, גבר רצון הנקמה בישראל. הישראלים, שיכנעו את עצמם אנשי הפתח, יתקפלו רק אחרי שישלמו מחיר כואב.

היו גם שיקולים אישים וארגוניים. ברגותי הונע תחילה על ידי תחרות עם יריב מר מבית, איש הפתח חוסיין א-שייח. בתוך זמן קצר נוסף שיקול חשוב אחר לתמונה: האבידות הקשות הקצינו את עמדת הציבור הפלסטיני וראשי הפתח חששו לאבד את הרחוב לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי, שהובילו את מתקפת פיגועי ההתאבדות.

הפתח, בהובלת ברגותי, חצה שני קווים אדומים בחורף 2002: חבריו החלו לבצע פיגועי התאבדות (כתנועה חילונית, הפתח נמנע מכך בעבר). הם גם חזרו לתקוף בתחומי הקו הירוק, בניגוד למדיניות המוצהרת שגרסה מאבק בצה"ל ובמתנחלים בלבד. אף שברגותי טען שהוא וערפאת התנגדו לכך, נראה שלא נקטו צעדים לבלימת המגמה.

תוצאות המהלך היו הרסניות לפלסטינים. גל פיגועי "מארס האיום" (133 הרוגים ישראלים, רובם אזרחים) הוביל להחלטת שרון לכבוש מחדש את ערי הגדה במבצע "חומת מגן". ישראל ריסקה את הרשות בהנהגת ערפאת והיא קמה מהריסותיה רק כעבור שנתיים וחצי, אחרי מות ערפאת ומינוי עבאס ליורשו.

מפקד צבאי

ב-15 באפריל 2002, השבוע לפני עשר שנים, נעצר ברגותי בידי כוח מיחידת המסתערבים דובדבן ברמאללה. ללכידתו קדמו שבועיים של משחקי חתול ועכבר עם צה"ל והשב"כ, שבהם גם פיזרו הישראלים איומים מרומזים לחסלו. כעבור כשנתיים הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בתל אביב במעורבות בפיגועים שנרצחו בהם חמישה אזרחים ונפצעו עשרות. ברגותי נדון לחמישה מאסרי עולם מצטברים. בניגוד לתקוותיו, הוא לא שוחרר בעסקת שליט.

להלן ציטוטים, המובאים בתמצית, מתוך מסמכי החקירה.

חקירה ב-21 וב-22 באפריל 2002:

"הנדון", כותב החוקר המכונה "מופז" בזיכרון דברים מהחקירה, "נחקר אודות פעילותו כמאכוון פיגועים כנגד ישראלים, אודות כך שהינו מממן פעילות צבאית כנגד ישראלים ואודות פיגועי רצח שהינו אחראי להם. הנדון מסר כי הינו נחשב למפקד צבאי במסגרת החברה הפלסטינית והינו גם איש פוליטי, מנהיג ונבחר ציבור. הבהרנו לנדון כי הוא אינו נאשם כאן (ב)פעילות פוליטית לגיטימית והינו נמצא בחקירה משום שלהבדיל מנבחרי ציבור אחרים, הוא עסק בפיגועים".

יו"ר הרשות ערפאת מניף כרזה עם תמונתו של ברגותי העצור, ב-2004
יו"ר הרשות ערפאת מניף כרזה עם תמונתו של ברגותי העצור, ב-2004 אי-אף-פי

אנשי השב"כ אומרים לברגותי שבידיהם די ראיות להרשעתו ברצח. ברגותי משיב שהוא מודע לעדויות כנגדו "ויודע שהן מספיקות להפללתו ולכך שיישפט לשנים ארוכות בכלא". "הסברנו לנדון כי אנו מייחסים לו אינטליגנציה וראייה פוליטית ארוכת טווח וכי מאדם במעמדו היינו מצפים שיידע להפיק את המירב גם במצבו הנוכחי", כותב המכונה "מופז".

תשובת ברגותי: הוא "מעוניין לגמור" את החקירה, אבל זקוק לזמן כדי להחליט כיצד לסיימה.

החוקרים: אנחנו מבינים שהחלטת להודות אבל אתה מהסס באשר לדרך.

ברגותי, כך בזיכרון הדברים, "אישר ואמר כי הוא רוצה לספר על כל פעילותו מנקודת ראותו". יש לו רק בקשה אחת: להיפגש עם ראש השב"כ אז, אבי דיכטר, או עם סגנו (ויורשו בהמשך), יובל דיסקין, בטרם יודה. "ישנם דברים שאדם במעמדי צריך לדאוג להם לעתיד, למען האינטרסים שלי ושל אנשי". אני גם יכול לסייע בהרגעת המצב הביטחוני, טוען ברגותי. החוקרים דורשים תחילה "ראשי פרקים" של ההודאה.

ברגותי מאשר שעמד בקשר עם חוליות שונות של הזרוע הצבאית בגדה ומודה שפעילים בחוליות ביקשו וקיבלו ממנו סיוע כספי. החוקרים אומרים שיש בידיהם עדות של נאסר עוויס, ראש חוליות הפתח באזור שכם, שנעצר יומיים לפני ברגותי (והורשע בהמשך ב-14 מעשי רצח), על סיוע שקיבל מברגותי.

הנחקר מודה: מסרתי לעוויס כמעט 20 אלף שקל, "אך לא עבור פיגועים".

החוקרים לא מרוצים. מסרת לנו דברים כלליים, הם אומרים לברגותי. עבור הודאה כזו לא נבזה את עצמנו מול דיכטר.

"הנדון ביקש כי לא נכעס על כך שהוא מדבר באופן כללי והסביר שהוא מתנצל, אבל כעת עליו להיות זהיר בדבריו ולא להודות בכל", נכתב בזיכרון הדברים. "הנדון הבטיח כי משיבוא ראש השב"כ (הוא יודה) בכל הקשר לכספים, למימון פעילות ולרכישת נשק".

החקירה החלה בשעה 18:45 והסתיימה בשעה 8:00 בבוקר למחרת. ברגותי, מציין החוקר, "כובד מספר פעמים בשתייה קרה וחמה, כובד בצלחת חומוס וצלחת טחינה עם ירקות ולחם וכן בפירות".

חקירה ב-23 באפריל:

ברגותי מסביר לחוקרים שעודנו מתלבט בעניין ההודאה. זו החלטה אישית, הוא אומר. תהיה לה השפעה רבה על עתידי הפוליטי. החוקרים מזהירים: ככל שתתעכב, התנאים ישתנו לרעתך. ברגותי מתרצה ומספר להם על שגרת יומו כמזכ"ל הפתח בגדה. מדי יום, הוא אומר, נכנסים אלי אנשים ומבקשים סיוע כספי לצרכים שונים, מטיפול רפואי ועד אמצעי לחימה. אני מעביר חלק מהבקשות לערפאת. כשאני מאשר סיוע לרכישת נשק, הכותרת היא "סיוע אישי".

החוקרים מבקשים הודאה "ברמה הפרטנית ולא ברמה הכללית". ברגותי מציע: תנו לי דוגמה. אם ההאשמה נכונה, אודה בכך ואשא באחריות, כהוכחה לכנות כוונתי לסיים את החקירה. החוקרים מזכירים את השם רדאידה. ברגותי מאשר שהאיש, איסמעיל רדאידה, מוכר לו - אישור שיעלה לו אחר כך בראשון במאסרי העולם שבהם הורשע. לדברי ברגותי, רדאידה בא אליו וביקש לסייע לו לבצע פיגוע התאבדות. ברגותי אמר לרדאידה שהפתח לא מבצע פיגועים כאלה, אך הפנה אותו למוהנד דירייה, מבכירי כוח 17 של הרשות, שעסק באבטחת ערפאת. זמן קצר אחר כך דווח לו שרדאידה הרג נזיר יווני. זה היה רצח בשוגג. אנשי הפתח חשבו שהנזיר הוא ישראלי, בגלל המכונית שבה נסע.

"בא איסמעיל ואומר לך: ‘אני יש אתי כמה אנשים...'", מתאר החוקר את ההתרחשות לברגותי (הציטוטים מחקירה זו מופיעים בתמליל מלא, ע"ה וא"י).

ברגותי: "לא, הוא לא דיבר אתי משהו. אה, אולי אומר לי משפט".

חוקר: "משפט, מה הוא?"

ברגותי: "והוא ישר יצא, זהו".

חוקר: "אני רוצה לעשות פיגועים?"

ברגותי: "כן".

חוקר: "מה אמר?"

ברגותי: "אני ואללה לא זוכר. יעני, לא זוכר בדיוק מה הוא אמר".

חוקר: "תגיד באופן כללי".

ברגותי: "הוא רצה אימון... הוא רצה לבצע פיגוע".

חוקר: "תתרכז עם המחשבה שלך ותנסה להיזכר".

חוקר נוסף: "תן לו דקה. עוד דקה יחשוב ונחכה".

ברגותי: "בטח זה היה ככה".

חוקר: "אתה אומר שמוהנד (דירייה), הכרת אותו מכוח 17, יש אתו אנשים והם בעבר ביצעו פיגועים".

ברגותי: "נכון".

חוקר: "ומה הקשר שלך עם מוהנד?"

ברגותי: "אין כלום".

חוקר: "אז איך אתה שולח אותו אליו?"

בלשכתו ברמאללה, כמו חודשים אחרי פרוץ האינתיפאדה השנייה
בלשכתו ברמאללה, כמו חודשים אחרי פרוץ האינתיפאדה השנייה גטי אימג'ס / עוזי קרן

ברגותי: "זה מדוע ש..."

חוקר: "עזוב אותך, אתה מתנהג כמו ילד קטן".

ברגותי: "מה זאת אומרת?"

חוקר: "לפני רגע אתה אומר שידעו שהוא בעבר כבר ביצע פיגועים".

חקירה ב-24 באפריל:

החקירות נעות בין פרטי החשדות נגד ברגותי, הודאות חלקיות, הצהרות פוליטיות וניתוחים מלומדים של הנחקר. ברגותי אומר לחוקרים שהוא משוכנע שבעתיד ייכון שלום בין שני העמים. האינתיפאדה השנייה, הוא מאמין, תהיה סיבוב האלימות האחרון כי לפלסטינים יש תחושה שהם החזירו את כבודם העצמי באמצעות הפיגועים. נוצר איזון בין הצדדים, כפי שקרה לישראל עם נשיא מצרים אנואר סאדאת אחרי מלחמת יום הכיפורים.

ברגותי מספר "באהבה רבה", כהגדרת החוקר, על מסיבות העיתונאים הרבות שקיים. הוא מתאר את ערפאת כמפקדו הישיר. "לדוגמה, כשהראיס רצה בהפסקת אש", כותב החוקר, "היה פונה לגורמים רבים, כולל לנדון, על מנת לדאוג שהפעילות בשטח תיפסק ואילו כשרצה הראיס בהמשך הפעילות, הבינו זאת הפעילים כולל הנחקר, מתגובות או אי תגובות מסוימות של הראיס".

ברגותי מסרב לתביעת החוקרים לפרט באילו תגובות מדובר. הוא מספר על קשריו עם אחמד ברגותי, עוזרו ושומר ראשו, שנעצר יחד אתו והורשע אחר כך בסדרת פיגועים (אחמד ברגותי כונה בפתח "הצרפתי", בשל הזקנקן שגידל). "הנחקר מספר שאחמד ריכז למעשה פעילות צבאית והיה קשור לחוליות מספר אולם הנחקר טוען שהוא עצמו לא בקיא בפרטי פרטים, למרות שידוע לו שאחמד אחראי לפיגועים רבים". מרואן ברגותי מתאר את הקשרים עם בכירי הזרוע הצבאית של הפתח באזורים השונים: "הצרפתי" ונאסר אבו-חמייד ברמאללה, ראאד כרמי בטול כרם ונאסר עוויס בשכם.

מרואן ברגותי הוסיף וסיפר על הפסקת אש זמנית שהושגה ב-16 בדצמבר 2001, בעת בואו לאזור של השליח האמריקאי, הגנרל אנתוני זיני. בהוראת ערפאת, אומר ברגותי, תיאמתי את עצירת הפיגועים עם חאלד משעל מחמאס ורמדאן שלאח מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, שניהם בדמשק.

האלימות התחדשה במלוא עוצמתה כעבור חודש, אחרי שישראל התנקשה בחיי ראאד כרמי. מרואן מודה שבסוכת האבלים שהוקמה ברמאללה לזכר כרמי הוא אמר לאחמד ברגותי ולנוכחים שצריך לנקום את מותו. "ואכן, באותו יום או למחרת, דאג אחמד לפיגוע ירי ליד גבעת זאב, שממנו נהרגה אזרחית ישראלית. לאחר הפיגוע דיווח אחמד לנחקר".

מרואן מספר שהעביר כסף מערפאת לראאד כרמי, ומסר בעצמו כסף לנאסר עוויס. החוקרים דוחקים בו למסור הודאה מלאה על מעורבותו שלו בפיגועים. ברגותי עדיין מתלבט. הוא חושש כי "שיתוף פעולה בחקירה ייזקף לחובתו בהמשך דרכו הפוליטית בקרב עמו".

הקו הירוק

חקירה ב-24-25 באפריל:

מזכ"ל התנזים מתאר לחוקריו את האינתיפאדה כ"מאבק להסרת הכיבוש" הישראלי ובמקביל גם כמאבק על השליטה ברחוב הפלסטיני, בין הפתח לארגונים האיסלאמיים. אני, הוא אומר, הייתי בעד מאבק ללא פשרות נגד הכיבוש בכל האמצעים; מאבק בשטחים, נגד הצבא והמתנחלים.

החוקרים שואלים על הפיגוע בסי-פוד מרקט. נאסר עוויס משכם שלח מחבל שירה באורחי המסעדה התל אביבית ורצח בדקירות סכין שני אזרחים ושוטר. ערפאת, אומר ברגותי, כעס מאוד על כך שזה קרה בתל אביב. ברגותי הכחיש בפני ערפאת שהיה קשור לפיגוע, אך שיגר שליח לעוויס לדווח לו על כעסו של ערפאת ולהורות לו, בשם הראיס, להפסיק את הפיגועים בתחומי הקו הירוק. אני לוקח על עצמי אחריות מלאה לפיגועי הפתח, אומר ברגותי לחוקרים, אך לא לפיגועים בשטח ישראל.

האינתיפאדה, אומר ברגותי לחוקרים, "היתה אמורה להיות עממית, אבל העניינים יצאו מכלל שליטה". הוא מונה את הסיבות שדחפו לדעתו את הפלסטינים לשימוש באלימות: התרחבות ההתנחלויות, אובדן התקווה לשלום לאחר הכישלון בקמפ דייוויד, אי עמידתו של ערפאת בהבטחה להגיע לעצמאות, שחיתות הרשות ובעיית הפליטים. המהומות שפרצו בהר הבית אחרי ביקור שרון שם בספטמבר 2000 לא היו לדבריו הסיבה לאינתיפאדה, "אלא הקש ששבר את גב הגמל".

"בתום החקירה ובטרם ירד הנדון לתא, שאל הנדון אם זיכרון הדברים שכתבתי יהיה ראיה בבית משפט", כותב החוקר "אמיל". "הסברתי שבעת הארכת המעצר זיכרון הדברים יהיה חלק מהחומר הסודי" ויוצג בהמשך אחרי הגשת כתב האישום. "הנדון הגיב ואמר כי בבית משפט יכחיש שהודה בפני. ביקשתי מהנדון שאם יעשה כך, אז לפחות שידגיש שאני אינני שקרן. הנדון צחק". החקירה נמשכה 12 וחצי שעות. ברגותי, מציין אמיל, "כובד בשתייה חמה וקרה, בשני טוסטים עם גבנ"צ וגבינה בולגרית, עגבנייה ונענע. כובד ביוגורט".

15 כלי נשק

חקירות נוספות, 26 ו-28 באפריל:

ברגותי פותח בהצהרת כוונות: "כשם שהייתי לוחם למען השלום, כך אני לוחם נגד הכיבוש ונגד המתנחלים במהלך האינתיפאדה", הוא אומר לחוקרים. הוא מספר על רכש של 15 כלי נשק לצורך פיגועים ועל ניסוי כושל שערכו אנשי הפתח בירי מרגמה באזור רמאללה.

ברגותי נשאל על ג'יהאד ג'עארה, איש מגנוני הביטחון הפלסטיניים בבית לחם, שהיה מעורב בפיגועים. ג'עארה, הוא משיב, "מפקד על חוליות ופנה לפני כחודש עד חודשיים לנדון טלפונית, וביקש סיוע כספי לפעילות. מאז, מי שמנהל את הקשר עם ג'יהאד הוא אחמד ברגותי.

"באותה התקופה דיווח אחמד ברגותי לנחקר שאנשיו של ג'יהאד מתכוונים לבצע פיגוע התאבדות בירושלים. הנחקר, לדבריו, אמר שאין בעיה, אולם מנחה שהפיגוע לא יבוצע מתוך תחומי ישראל אלא בשטחים הכבושים. לדבריו, קיבל (בהמשך) דיווח מאחמד, שפיגוע ההתאבדות נכשל ושני אנשי החוליה נהרגו... הנחקר מציין כי למעשה, כל הפעילות היא פעילות של ארגון הפתח וכל נושא השמות - תנזים, שוהדא אל אקצה - אין להם שום משמעות. מדובר בפתח".

"יש לציין", כותבים החוקרים, "שהנחקר בעל חוש הומור מפותח וצייד אותנו במספר בדיחות יוצאות מן הכלל".

חקירה מ-1 עד 2 במאי:

החוקרים לוחצים על ברגותי לגלות את הידוע לו בפרשת "סי-פוד מרקט". "הנדון ציין שאכן ידע טרם ביצוע הפיגוע כי הוא יוצא לדרך. נודע לו מאחמד ברגותי והוא עצמו הנחה את אחמד שהפיגוע יבוצע רק בשטחים הכבושים, וכי יבוצע או בהתנחלות או במחסום צבאי בין רמאללה לירושלים". שני הברגותים שוחחו בעניין ואז, מעיד מרואן, הוא "פנה לענייניו והלך לישון". לפנות בוקר דיבר עם אחמד, שדיווח שהפיגוע התרחש לבסוף במסעדה בתל אביב. "הנדון התפלא מאוד" והזמין את אחמד לבירור. הלה סיפר ש"בחוריו של נאסר עוויס אכן ניסו להגיע אל המטרה, אולם בשל בעיה כלשהי שנוצרה הם החליטו להעביר את הפיגוע לתל אביב".

חקירות מ-5 במאי ומ-6 במאי:

ברגותי נשאל על פיגוע ירי במסיבת בת מצווה בחדרה, שבו נרצחו שישה בני אדם, בתגובה להתנקשות בראאד כרמי. הוא אומר לחוקרים כי "שוחח עם מנצור שרים (יורשו של כרמי בהנהגת הפתח בטול כרם) כעבור מספר ימים וזה אמר שיש להם יד בביצוע הפיגוע. טוען כי אמר למנצור שהוא מבין אותם על דרך פעולתם בתגובה למותו של כרמי, אך הפיגוע בתוך ישראל הוא נושא רגיש ונוגד את הקו של הפתח". ברגותי מודה שהעביר בקשה לערפאת משרים לסיוע כספי בסך 6,000 שקל.

ברגותי אומר כי הוא "היה בין אלה שהחליטו שההתקוממות הינה טקטיקה שתהווה גשר לשלום בסיסי של מאבק ולא החלטה אסטרטגית ולכן קרא והציג קו שקורא למאבק בכיבוש בתוך השטחים". זו אינה התרברבות ריקה. על פי ראיונות שקיימנו בעבר עם מנהיגי האינתיפאדה מצד הפתח, בכלא ומחוצה לו, ברגותי הוא האיש היחיד בגדה שאפשר לראות אותו כמי שיזם ותיכנן מהלכים באופן מכוון בתחילת העימות. בשנים האחרונות הודה ברגותי בשיחות עם מבקרים ישראלים בכלאו, כי הוא מודע לכך שההחלטה על שימוש בנשק היתה טעות.

אנשי השב"כ עדיין מחפשים את הראיה הניצחת בדבר הקשר של ערפאת לפיגועים. "לשאלתי, השיב שלא עידכן את ערפאת על פיגועים שיצאו לדרך או אחרי ביצועם. היו פעילים רבים שכן עשו זאת כדי לזכות בנקודות אצל היו"ר ולהשיג כסף", כותב החוקר. ברגותי מסביר שהרגיש חובה להשתתף בפעילות טרור, "כדי שבעתיד יוכל להצביע על עצמו כמי שפעל הן למען השלום כשצריך, והן במלחמה". כך, הוא אומר, יזכה באהדת הציבור הפלסטיני על חשבון מנהיגים אחרים, שסירבו ללכלך את ידיהם. הפלסטינים, מוסיף ברגותי, אינם זקוקים למתנות מדיניות מהישראלים. "מדינה צריכה לקום (מעצמה) וחלק מהתהליך הוא שפיכות דמים".

חקירות ב-10 במאי וב-11 במאי:

ברגותי טוען שמעולם לא קיבל הנחיות מפורשות מערפאת בדבר פיגועים. "ואולם, מעצם העובדה שערפאת הביע התנגדות לביצוע פיגועים בתוך ישראל, הרי שאם היה מתנגד למאבק המזוין בתוך השטחים נגד הכיבוש, היה דואג להעביר לכל הנוגעים בדבר הנחיה מפורשת. יתר על כן, הנחקר מציין כי הבין מכך שיכול לפעול... חוזר ומדגיש כי התנהלות הפעילות בהתקוממות לא יכלה להימשך ללא מימון של ערפאת, משום שכל הכספים שהגיעו לפעילים יצאו ממקור אחד שהינו אבו עמאר. טוען שערפאת מתנהל על פי האירועים כפי שהם משרתים את האינטרס הפלסטיני, כאשר כל אחד מן הפלגים במאבק המזוין מבין את העניין על פי תגובת ערפאת לביצוע הפעילות".

החוקרים ממשיכים ללחוץ: "הבהרתי לנדון כי גם הוא מבין שעד אשר לא ימסור את האמת אודות חלקו של אבו עמאר בהוצאת פיגועים, לא יסיים את חקירתו".

ברגותי: לא היה צורך בהוראות ישירות של ערפאת. הדברים הובנו בין השורות. החוקרים מבקשים הסבר. ברגותי: "כאשר ערפאת היה קורא להפסקת אש היה מכנס את ראשי התנזים ומורה להם ומוסיף שאם הפסקת האש תפוג, יודעים הם את אשר עליהם לעשות, כשלכל אחד ברור כי מדובר בהמשך הפעילות הצבאית".

אחד החוקרים מספר לברגותי שפעילי הפתח הבכירים אומרים שהאינתיפאדה הופנתה גם נגד הרשות הפלסטינית. ייתכן שעשינו טעויות בניהול האינתיפאדה, אומר ברגותי, "אבל קשה לשנות את אבו עמאר כמו שקשה לבן לשנות או לבקר את התנהגות אביו".

"ילדותי"

חקירות מ-11 עד 14 במאי:

החקירות הופכות אינטנסיביות וגישת השב"כ תקיפה יותר. החוקרים אומרים שבבדיקת פוליגרף נמצא שברגותי שיקר בשאלה אם קיבל מערפאת הנחיות ישירות לפיגועים. "הובהר לנחקר כי הינו שקרן ומתנהג באופן ילדותי". ברגותי מתעקש: אינכם מבינים איך אבו עמאר פועל. הוא אינו אומר דברים מפורשים. אילו רצה בהפסקת האינתיפאדה והפיגועים, היה עושה זאת. החוקרים לא מתרשמים. אתה מנסה לחפות על היו"ר, הם אומרים לברגותי, מחשש שיאשימו אותך אחר כך בבגידה בפלסטינים.

ברגותי נשאל שוב על חלקם של אחמד ברגותי ונאסר עוויס בפיגועים. שניהם, הוא אומר, דיווחו לי לאחר מעשה על הפיגועים בגבעת זאב, בחדרה וב"סי-פוד מרקט". אחמד ברגותי גם קנה עבורי נשק שהועבר לחוליות פתח. "לא ירדנו לפרטים", טוען מרואן.

במפגש הבא עם החוקרים ברגותי מתלונן שהשב"כ הדליף במתכוון מידע כאילו הוא הודה בחקירות, שקיבל הנחיות מערפאת לפיגועים. עורך הדין שלו סיפר לו על כך. זו היתה מניפולציה מצדכם, הוא מאשים את החוקרים. חרף מאמציהם, הם לא מצליחים לחלץ ממנו מידע מפליל על מעורבות ערפאת בטרור. השיחה גולשת לפרספקטיבה היסטורית. "שני הצדדים טעו בניהול העניינים, אך מה שהכשיל את תהליך השלום היה בעיקר רציחתו של יצחק רבין", מסכם החוקר "רוברט" את דברי ברגותי.

השעה היא 7:30 בבוקר. החקירה האחרונה ארכה 11 שעות וחצי.

מקץ עשור

מרואן ברגותי יהיה בקרוב בן 54. עשר שנים בכלא לא היטיבו עמו, אף שבשנים האחרונות הוא מקפיד על אימוני כושר. הוא קורא עיתונים בעברית, רואה טלוויזיה (כאשר אינו בבידוד) ושומר על קשר הדוק עם בכירי הרשות. מדי פעם מבקרים בני משפחתו או עורך דינו, אליאס סבאר. עשר השנים האחרונות לא מחקו אותו מהתודעה הציבורית הפלסטינית. על פי כל הסקרים בשטחים, ברגותי מסתמן כיורשו הוודאי של מחמוד עבאס (אבו מאזן). ברגותי מחזיק בדעות נציות בהשוואה לעבאס ובאחרונה קרא לביטול התיאום הביטחוני עם ישראל.

פרקליטו, סבאר, מסרב להתייחס לרישומי החקירה של חוקרי השב"כ משום ש"לא כל מה שכתוב בהם נכון. מאז גיל 17, מרואן מעולם לא חתם על הודאה וגם כך איננו מכירים בסמכות בית המשפט בישראל", הוא אמר.

סבאר טוען שברגותי עדיין לא החליט אם להתמודד בבחירות לנשיאות הרשות. לדבריו, הפוליטיקה הפלסטינית מתנהלת כיום בין שלוש צלעות: יו"ר הרשות עבאס, ראש הממשלה סלאם פיאד וברגותי. "כל עוד הצלע השלישית בכלא, המשולש אינו מתפקד טוב", אומר סבאר.

הוא התחמק מלהשיב בשם ברגותי לשאלה בעניין האפשרות של חידוש המאבק המזוין מצד הפתח, אך ביקש להדגיש כי מרואן ברגותי אינו תומך בהרג אזרחים. לדבריו, "כיום, כמו כל ההנהגה הפלסטינית, הוא תומך ברעיון המאבק העממי הלא אלים. גם ישראלים משתתפים בהפגנות הללו. אני יכול לומר רק שהוא מאמין גדול בפתרון שתי המדינות. זה פתרון מקובל ומעשי לדעתו".

אובייקט מאושר לחיסול

"עצם זה שברגותי הגיע בכלל לחקירה אצלנו מעיד שהיה לו כנראה יותר מזל משכל", אומר ח"כ אבי דיכטר (קדימה), שהיה ראש השב"כ בתקופת המעצר. ברגותי, מספר דיכטר ל"הארץ", היה "אובייקט מאושר לחיסול. הוא היה על הכוונת שלנו כמה פעמים, אבל בכל פעם נהרגו העוזרים סביבו והוא יצא בשלום, או שהיו בקרבתו חפים מפשע והמבצע בוטל.

"ברגותי בנה את מנהיגותו על גבם של אזרחים ישראלים הרוגים", הוא אומר. "הוא איבד ממעמדו כשהפסיד לחוסיין א-שייח בבחירות בתנזים במאי 2000, אבל סירב להעביר את המשרה ליריבו. כשפרצה האינתיפאדה, ברגותי הבין שהדרך היחידה לשקם את מעמדו היא לייצר טרור והפך לרב מרצחים. הוא נשפט רק לחמישה מאסרי עולם משום שאיננו יודעים הכל על מעשיו.

עד ‘חומת מגן' ההנחיה היתה לחסלו, משום שאי אפשר היה לעצור אותו בלב רמאללה מבלי לסכן את חייהם של יותר מדי חיילים. כשנכנסנו לערי הגדה, האסטרטגיה השתנתה. מאנשים מתים אי אפשר להוציא אינפורמציה. מרגע שאפשר היה לעצור אותו, כבר לא היתה עדיפות לסיכול ממוקד".

דיכטר לא מתרשם מכך שברגותי הודה בחקירתו בחלק מההאשמות. "כולם מדברים בסוף. ברגע שיש כמה עצורים, השירות מגיע מהר מאוד לפיצוח. תמיד יש חוליה חלשה ובסוף כל החברים מדברים על חלקם והאחד על השני. הדבר המדהים עם ברגותי הוא, שבכירים ישראלים פשוט לא הסכימו להאמין שפעיל השלום שהכירו קודם הפך לטרוריסט. כראש שב"כ התנגדתי לשחרורו, גם כשבאו שרים ורוזנים להסביר לי כמה זה חשוב להשגת פתרון מדיני".

ראש השב"כ לשעבר אומר שאכן, "ערפאת לא נתן פקודות אופרטיביות חד משמעיות. זה לא היה הסגנון שלו וגם לא של מנהיג חמאס, אחמד יאסין. בסוף שנת 2000, ערפאת נגרר למערבולת בלי שהבין במה מסבכים אותו. עד חומת מגן אפשר היה לספר סיפורים על הנחיות מסודרות של היו"ר לפתוח באינתיפאדה. אבל אז עצרנו את ראשי הזרוע הצבאית של הפתח והאמת התבררה. בחקירה יש תהליך שנקרא ‘פרלמנט'. אחרי שכולם מודים, יושבים אתם החוקרים לדיון קבוצתי פתוח ומבררים איך הדברים התגלגלו. התברר שזה לא התחיל בגלל תכנון ולא בגלל הנחיות. לא ערפאת ולא נעליים".

הנתבע מספר אחת

חיים לוינסון

בימים אלה מתבררות בבתי המשפט השונים כ-50 תביעות נזיקין של קורבנות טרור, המבקשים מיליוני שקלים כפיצוי על הפגיעות שנגרמו להם או לבני משפחותיהם.

במשך השנים התקשתה המדינה להכריע בשאלה העקרונית, האם אפשר בכלל לתבוע את הרשות הפלסטינית וראשיה על פיגועים. בסופו של דבר ניתנה החלטה עקרונית שניתן לתבוע.

מרואן ברגותי הוא נתבע פופולרי, אולי מפני הוא אישיות ידועה ברשות. התביעה המשמעותית ביותר נגדו היא של נפגעי הפיגוע ב"סי-פוד מרקט". ברגותי גם נתבע על פיגוע ירי שנרצח בו משה דיין במארס 2002, ופיגוע ירי שנרצח בו אהרון עבדיאן ביולי 2001. הוא גם נתבע על פיגוע תופת בכביש לעמנואל בדצמבר 2001, שבוצע על ידי מחבלים הקשורים לחמאס. כל התביעות מופנות גם לרשות הפלסטינית.

קו ההגנה של ברגותי הוא שאין הוא הוא מכיר בסמכותו של בית המשפט הישראלי לשפוט אותו. ב-8 בינואר, בבואו להעיד בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בתביעה של קורבנות הפיגוע בסי-פוד מרקט, ברגותי סירב לענות לשאלות. הוא המשיך לשתוק גם לאחר שהשופטת, דליה גנות, הזהירה אותו ששתיקתו מגדילה את הסיכוי שהתביעה תתקבל.

מסמכי החקירות של ברגותי הוצגו לבית המשפט על ידי התביעה, בניסיון להוכיח אחריות של הרשות הפלסטינית לפיגועים, ואת אחריותו האישית של ברגותי. את הרשות הפלסטינית וגם את ברגותי מייצג בתביעות הללו עורך הדין יוסי ארנון. ארנון טוען כי אין להאשים את הרשות שכן ראש הרשות אז, יאסר ערפאת, לא תיכנן ולא יזם את הפיגועים.

ארנון גם צירף חוות דעת של מוחמד אל-ג'בריני, שהיה מנהל מחלקת עניינים ישראליים במודיעין המסכל של הרשות, ובזמן האינתיפאדה השנייה סגנו של ג'יבריל רג'וב. כיום הוא עוזר לענייני ביטחון של שר הפנים.

ג'בריני כתב כי עד פרוץ האירועים הוא עצמו פעל לסכל טרור, ובין היתר היה מעורב בחקירה של "חוליית צוריף" של חמאס, שרצחה 11 ישראלים ונעצרה ב-1997. כן היה מעורב בחקירת פיגועי התאבדות בירושלים בשוק מחנה יהודה ומדרחוב בן יהודה באותה שנה.

בנוגע למרואן ברגותי, כתב ג'בריני כי "הכרעת הדין בעניינו מערבבת בין מושגי יסוד ולא עמדה כלל על האבחנה המבנית בין הגופים השונים... הפתח הוא תנועה פוליטית שהוקמה לפני הרשות... העובדה שערפאת שימש במקביל כיו"ר הרשות ויו"ר הפתח, אין משמעה כי יש לייחס את פעילות הפתח לרשות". לדבריו, ערפאת התנגד לטרור, אך "אותם אלה בגדודים, שחשבו שהאלימות היא הדרך שראוי לנקוט בה, לא סרו למרותו של ערפאת ולא למרותו של ברגותי".

הוא הוסיף כי "למרות זאת, ידוע לי שערפאת עשה מאמצים רבים להפסקת פעילות הגדודים. בשלב מסוים קראו מנהיגי הפתח לפירוק הגדודים, אולם אלה המשיכו בפעילותם האלימה וסירבו לקריאות להפסקת אש. כלומר, לא היתה כל שליטה אפקטיבית על פעילות הגדודים, לא של הפתח ובוודאי לא של הרשות. אגב, גם ההתנקשות במנהיג הגדודים, ראאד כרמי, תרמה להפרדת התאים זה מזה".

דיוקנו של מחבל: חייו של מרואן ברגותי

1959- נולד בכפר קובר מצפון לרמאללה

1974- מצטרף לתנועת פתח

1977- נאסר באשמת חברות בחוליה שביצעה פיגוע. לומד עברית בכלא

1983- נרשם ללימודים באוניברסיטת ביר-זית, הופך ליו"ר אגודת הסטודנטים. לומד היסטוריה, מדע המדינה ויחסים בינלאומיים

1984- נושא לאשה סטודנטית שלמדה עמו, פדווה. לזוג שלושה בנים ובת

1987- הופך אחד ממנהיגי הפלסטינים באינתיפאדה הראשונה. מגורש לירדן

1994- בעקבות הסכמי אוסלו חוזר לגדה, מתבטא נגד השחיתות ברשות הפלסטינית ובעד הסכם שלום עם ישראל

1996- נבחר למזכ"ל הוועדה העליונה של פתח בגדה, גוף השטח של הארגון

2000- האינתיפאדה השנייה. עומד בראש הכוחות החמושים של פתח, ה"תנזים", ונחשב פטרון של "גדודי חללי אל-אקצה" שביצעו פיגועים רבים

2001- בשל קשריו עם "גדודי חללי אל-אקצה" הוא מוגדר "מבוקש בכיר"

-אפריל 2002 נעצר ברמאללה במבצע "חומת מגן". מואשם בבית משפט אזרחי ברצח ובמעורבות ברצח. אינו מציג הגנה ומסרב להכיר בבית המשפט

2004- מורשע בחמישה מעשי רצח ומזוכה מ-22 סעיפי אישום נוספים. בית המשפט גוזר עליו חמישה מאסרי עולם ועוד 40 שנות מאסר

2005- מקים מפלגה חדשה, אך מתמודד לבסוף מטעם פתח

2006- נבחר שוב לפרלמנט הפלסטיני. בחירתו מעוררת בישראל קריאות לשחררו מהכלא

2011- מוזכר כמועמד לשחרור בעסקת שליט

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 41
  ברגותי מחבל? חשבתי שהוא 'לוחם חופש', או סתם חמוש

  ,הארץ' - לא מתאים!

 2. 40
  תיקון טעות

  יחידת שיריון הצליחה ללכוד את המנוול ולא דובדבן.

 3. 39
  כל זה הצגות ותכנון לעתיד שווה להיות בכלא תמורת כסא הנשיאות בעוד כמה שנים
 4. 38
  תנתחו בבקשה

  ציטוט מהנ"ל: תוצאות המהלך היו הרסניות לפלסטינים. גל פיגועי "מארס האיום" (133 הרוגים ישראלים, רובם אזרחים)

  מישהו מבולבל פה?

 5. 37
  ברגותי הורשע גם הורשע במעורבות בפיגועים הנוספים ונגזרו עליו 20 שנות מאסר

  אמנם פסק הדין הוא בן 132 עמודים הוא ארוך ומעציב לקריאה. וכן , ברגותי לא הורשע כמסייע ומשדל לרצח בכל הפיגועים שבגינם הוא הועמד לדין אבל הוא כן הורשע בפעילות בארגון טרור ובמעורבות בארגון טרור וזאת בשל כלל סעיפי האישום . גם נגזרו עליו 20 שנות מאסר בגין הרשעתו בעבירות אלו שזה העונש המקסימלי בגין עבירות אלה והשופטים קבעו שהוא נושא באחריות מוסרית כבדה ביותר גם לפיגועים שהוא לא הורשע בגינם ברצח שידול או סיוע .


  השופטים כתבו שלו היו מעמידים אותו לדין גם בשל העברות הנשק שביצע " מתן אמצעים לביצוע פשע" הוא היה מורשע גם בשל כך בגין הפיגועים הנוספים שהועמד בגינם לדין.

  כמו כן נקבע שברגותי קיבל הוראות מעראפת לגבי הפיגועים.עראפת אמר שמיליוני שאהידים צועדים לירושלים הוא אמר זאת בפומבי והטלוויזיה הפלסטינית שידרה זאת ולא פעם אחת. שאהיד הוא מי שמקריב את חייו למען המטרה הפלסטינית כך שהקריאה לטרור ברורה ומבהקת.

  ברגותי כמנהיג השטח של הפת"ח ומזכ"ל הפתח בגדה הוציא את דבריו אל הפועל באמצעות חוליות השטח שהיו תחתיו והוא והורשע בשל כך. רוח המפקד בהחלט הובנה וירדה לשטח לדרגי הביצוע כאשר צינור המימון היה עראפת -ברגותי- שטח ( בעיקר אל פראנסי -אחמד ברגותי נהגו ושומר ראשו של מרואן ברגותי) . לצערינו.!

  בעבור חלקינו זה לא ויכוח אקדמי אלא פצע עמוק ומעמיק בגוף בובזיכרון.

  דיכטר הפוליטיקאי מתבלבל עם דיכטר איש השב"כ ועם הערכות אמ"ן בין היתר של תא"ל יוסי קופרווסר ועוד לפניו של עמוס גלעד - שאמר וכתב עוד לפני פרוץ האלימות שעראפת מבין שלא יקבל מה שרצה ( בעיקר זכות השיבה מימוש החלטה 194 כלשונו) והוא מחפש הזדמנות להיתלות בה כדי לפתוח במהומות שיניעו את התהליך לכיוון שהוא רוצה - עליית שרון להר הבית הייתה ההזדמנות.

  בקיצור - נא לברר ולדייק - בוודאי כשמסתמכים על עדויות מטעם הרשות והמומחים מטעמה.

 6. 36
  מי לא יגיד את מה שהחוקרים רוצים לשמוע ממנו?
 7. 35
  הארץ לאנשים חושבים נותן במה לפמפלט של תעמולה שהורכב מכל מיני ציוצים במרתפי השב''כ.
 8. 34
  ברגותי

  בושה לפרסם דברים כאלה. במדינה מתוקנת היו מטביעים אותו בביוף שרק הראש יהיה בחוץ. עד שיחזיר נישמתו.

 9. 33
  עושה רושם שחלק מהשמאל מתפקח
 10. 32
  'לא מעט פוליטקאים ישראלים מדברים בשבחו של ברגותי" = חנין זועבי
 11. 31
  מסמכי השב"כ - אכן, דברי אלוהים חיים.

  נניח בתמימותנו שברגותי אכן אמר את שאמר בחקירה (אחרי החומוס ולפני השתייה הקרה) , ונניח שלא אמר דברים אחרים בחקירה אחרת (לפני החומוס ואחרי המכות) - מה ערך יש לדברים שאומר פוליטיקאי, פוליטיקאי במעצר, פוליטיקאי עצור שיודע שיגיע הרגע שדבריו יתפרסמו ברבים ושיודע שבכל מקרה יגזרו עליו ארבעים מאסרי עולם ו1024 שנות מאסר? כלום. ואולי, לא נאמרו הדברים מעולם.

  1. קשה לך לקבל את האמת.
 12. 30
  דווקא ים המילים הנ"ל תומך בכך שברגותי הוא המנהיג הפרגמטי והכריזמטי שהיה ניתן להגיע איתו לשלום ולכן הוא כלוא

  את האינטיפאדה ה2 ואת הרצחנות שבה(משני הצדדים) יזמה ישראל
  כפי הנראה כדי להוריד את אפשרות השלום ולאפשר את המשך הכיבוש וההתנחלות ויותר מהחמדנות והבעילה הלאומנית/גזענית ישראל מסוממת
  ואובססיבית לשליטה באחרים זה הפיצוי הפאבלובי של עם פראנואידי
  ואין הוכחה יותר טובה מההתנקנקות שבה ישראל וויתרה על השטח תמורת שליטה יותר חזקה עליו
  את הקיבעון והתקיעות של כישלון אוסלו ומיפגש ערפאת ברק (המסכנה שאין פרטנר אחרי שברק הפך כל אבן) את הקיבעון והמסכנה הנ"ל ישראל הפכה לעובדה והחזירה את הפלסטינים להיות ראויים לדיכוי גזל והרג
  ע"י העלייה של שרון להר הבית ומיליון הכדורים ויום יבוא והעסק הזה יצא בדיוק כמו שההתגרויות בסורים יצאו ושהיוו את ההצדקה לכיבוש הרמה ב67
  ברגותי היה בורג חשוב בהנהגה עם עתיד מבטיח למי שראה הסדר כהבטחה
  וכמו שערפאת נעלם כך ברגותי הרי גם בעזה ובלבנון עליית הכוחות הקיצוניים המתנגדים להסדר הם במידה רבה תודות לישראל
  הצליחו לקשור את ברגותי ל5 נרצחים מתוך המאות והאלפים---5!
  אם לצד השני היה את עמדת הכוח להרשיע מנהיג ישראלי על רצח האלפים שהיא ביצעה אז גם מנהיגי מרץ וחד"ש היו מורשעים שהרי היה להם מגע עם חברי הממשלה והזרועות שביצעו את הההרג
  בשורה התחתונה כל הבלה בלה הזה רק מלמד לאיזה פאשיזם ודמגוגיה
  הלאומנות הישראלית מיתדרדרת

 13. 29
  הקשיבו לברגותי.
 14. 28
  למה בכלל נותנים לו להעביר מסר על התקוממות ?

  שוב ההואמניות של זהבה גלאון כשלה ותביא לנו פיגועים.

 15. 27
  הפרטנרים ה ''פרגמטיים'' של השמאל איכזו שוב.

  אין עם מי לעשות הסכם חוץ ממהלך חד צדדי נוסף של ישראל.

 16. 26
  כזאת כתבה בעיתון הארץ?

  האם גם גדעון עמירה בראל ואלדר בין קוראיה?

 17. 25
  אבל יוסי ביליין הטיף לנו שנים שערפאת נגרר לפגועים כנגד רצונו

  . "לדוגמה, כשהראיס רצה בהפסקת אש", כותב החוקר, "היה פונה לגורמים רבים, כולל לנדון, על מנת לדאוג שהפעילות בשטח תיפסק ואילו כשרצה הראיס בהמשך הפעילות, הבינו זאת הפעילים כולל הנחקר, מתגובות או אי תגובות מסוימות של הראיס".
  העובדה שהיו פיגועים שהיו נגד רצונו של ערפאת מהבחינה הטקטית לא העידה על כך שדרכו היתה דרך של משא ומתן אבל יוסי ביליין השתמש בעובדה הזו בדרך של תרמית כדי לשכנע שניתן להגיע להסדר. זאת על אף דבריו הברורים של ערפאת בדרום אפריקה על הסכמי השלום כמקבילה להסכמי חוגיבה, זאת על אף העובדה שערפאת יזם מעשי רצח קשים בזמן כהונתו הקצרה של פרס כראש ממשלה, על אף העובדה שערפאת לא תרם דבר וחצי דבר להצלחת קמפ דויד או שיחות טאבה לאחר מכן וזאת על פי עדותו של שלמה בן עמי למרות כל אילו המשיך ביליין להטיף לנו שניתו להגיע עם ערפאת להסכם.

  1. הכותב לא מספר לנו דברים אחרים שכתב שלמה בן עמי בספרו "חזית ללא עורף":

   ע' 23 - "כבר באותו מכתב מן ה- 13 באוקטובר 1999 התייחסתי למה שמאוחר יותר יתברר כסתירה מובנית במדיניות השלום של ברק: החתירה לסיום הסכסוך תוך "בריחה" מעיסוק נוקב בסוגיית ירושלים".

 18. 24
  טרחתי וקראתי ואני תמהה מה האמירה מאחורי הכתבה?שום כלום!

  להכפיש את המוכפש מלכתחילה? לפרוס אור על חוקרי השב"כ או על הצדיק עראפאת.

 19. 23
  זאת ההוכחה לכך שהפלשתינים הם רודפי שלום, ורק בגלל ישראל סרבנית השלום עדיין אין הסכם עם הפלשתינים...
 20. 22
  שימו לב מי מדבר על חיסולים ופיגועים - אבי דיכטר ( נסו לספור בכמה רציחות האיש מעורב )
 21. 21
  החיים על פי ברגותי

  אופורטוניסט בלי רגש. איך טעינו פעם לחשוב שהוא ״פעיל שלום״. כמה נפלא שלא שוחרר בעסקת שליט. שלא ישוחרר לעולם. הוא מן ״הגברים״ שנשק ביד עושה להם את זה.אדם פרימיטיבי שאוי לנו אם ישוחרר.כתבה מעולה שמתארת היטב ״איך צומח מנהיג בפתח״ - צומח על נשק, כסף,דם,שקרים,ושיקולים אגואיסטים - ובקיצור, עונה יפה על ההגדרה הפסיכיאטרית הבסיסית של פסיכופת. (הערה- הכותבת לא תומכת באף מפלגה וגם לא מצביעה בבחירות).

  1. ואיך צומח מנהיג בישראל

   האם היה פה ראש ממשלה שלא התהדר באיקסים על הרובה?
   אה נכון - גולדה.
   בארון המקלחת מעל מברשות השיניים יש מראה - זה כדי שתוכל להתבונן בעצמך

  2. ראשית, ממש תודה מקרב לב אליך ואל שכמותיך שגאים בכך שאינם מצביעים בבחירות במקביל לכך שהציבור החרדי גודל ומצביע בכללותו ובכך אתם מחזקים אותו ואת רעיונותיו. שנית, כל בר דעת יודע שרבי מרצחים כמו בפשע אוסלו הם לא פרטנרים לשלום ואם לא ציינתי זאת אז התשובה היא כן- כהנה צדק.
 22. 20
  לא מאמין לאף מילה של "אנשי השב"כ" , זה סיפורי סבתא של מערכת הדוברות של הימין
 23. 19
  cant help it but question the timing of this article

  this man becomes verypopolar these days and there is a huge chance that he will be elected as the next leader so this article is being published in order to try and show him as someone that "cooperated" with the Israelis

 24. 18
  שלום עושים עם רוצח של אזרחים חפים מפשע.
  1. ורצוי שירצח נשים וילדים לרוב... הראש המעוות של ה0מאל
  2. אני בטוחה שאתה כותב בלשון צינית
  3. לך יש פיתרון לסכסוך ודרך שתוביל אותנו לחיים בשלום ובביטחון? לא. אתה מעדיף להתלונן או להמשיך להיות עם בטראומה מתמדת מרדיפה. ברגותי פשע ואין ברירה אלא להשאירו בכלא כנראה, אבל עלינו לשאוף לשלום. לפעמים זה כולל לדבר עם אויבים ועם אנשים שבעבר תמכו באלימות נגדנו, או שלא התנגדו אליה מספיק. עבאס מצליח בינתיים להימנע מטרור, אז אתה קצת אוכל את הכובע

   יחד עם זאת, עולה שהוא אדם שיכול להשתלט על הטרור כפי שהוציא אותו. קשה וחבל שאדם כמוהו הגיע למעשים כאלו. למרות שזה באינטרסים שלנו (כשמאלנית) לשאת ולתת מול אנשים שאין להם כוונה להילחם על חיסול מדינת ישראל, ברגותי פשע מעבר ליכולתינו לסלוח. נקודה.

 25. 17
  אולי יום אחד גם עמוס עוז ודויד גרוסמן יפרסמו ספר שייקרא "האל שהיכזיב "
 26. 16
  מי מאמין לשבכ?

  לא שכחנו שחוקרי השבכ היו משקרים בבתי משפט בלי למצמץ.

 27. 15
  למה לא אומרים מילה על חקירה הוגנת ובהתאם לכל הכללים והחוקים של השבכ?
 28. 14
  היא תקופת האינתיפאדה השנייה

  ישראלים נרצחו בסיטונאות.כל בוקר פתחת את הרדיו לשמוע על עוד פיגוע ,ובצהריים עוד אחד,ופיגועי ראווה מרכבים,אנשים פחדו לצאת מהבתים,הישראלים היו חיות בתוך כלוב שהברברים הפלסטינים פשוט צדו ורצחו,והעולם כמו תמיד- שתק.אך ישראל הגנה על עצמה ויצאה למלחמת חורמה במרצחים .לעולם לא עוד. לעולם לא נמסור מילימטר אחד של מולדת ישראל,לא בשביל אף חתיכת נייר או הסכם הזוי,וכל אותם השמאלנים שימשיכו לייבב על האספרסו שלהם.

 29. 13
  חביב בשמאל הישראלי

  ועם אלה הם רוצים שלום.להזכירכם,הרוצח הנתעב הזה נחשב מתון אצל הערבים.

 30. 12
  לדעתי הכתבה ערוכה ביד מכוון שמנסה

  בדרכיו הפתלתלות לראות ברוצחים ובטרוריסטים אנשים עם חזון. אני לא קונה את זה וכמוני מרבית הקוראים !!!

 31. 11
  לא לעשיית רהביליטציה לברגותי , מדובר ברוצח שפל , האינתיפדה בשנת 2000 הייתה יזומה על ידם כל שהיו צריכים הוא "תירוץ" ישראלי שהגיע עת ביקר שרון בהר הבית , יש לזכור , הסכמי אוסלו הם הסוס הטרויאני הכי טוב של הפלסטינים , הסכם זה יכול לשמש כפיסקה בפרק "מצעד האיוולת" של טוכמן , כיצד מדינת ישראל ירתה לעצמה ברגל .
 32. 10
  וזה הגיבור של מטיב אנשי הרוח ממחנה השמאל................
 33. 9
  גם דן חלוץ (והוא רק דוגמא מני אלפים) ביצע פיגועים. אז מה? נאסור אותו?
 34. 8
  חקירה מיותרת

  אצלנו בג'.פ'. או. (הצ'קה, נ קווד. נווד.), הרוצח הנ"ל היה זוכה לשהיה ממושכת במרתף חשוך עד יום מותו, (בעזרתנו כמובן ), מישהו זוכר את וואלנברג?

 35. 7
  מכחיש שואה מניפולטיבי, או רוצח המונים צמא דם, אלה הם הפרטנרים של השמאל.
 36. 6
  מהחקירה עולה

  מהחקירה עולה שהוא מחבל מסוכן ששלח מחבלים לרצוח יהודים , אבל זה
  פרטים קטנים למה שיענינו את השמאלנים

  1. שיש לך אדם כיוסי ביילין שחושב שהסכם ז'נבה קרי הצעת השלום הסעודית תביא את השלום אזי אנו מבינים שיש לנו עסק עם קוויזלינגים , בונדיסטים וכנעניסטים שלא מבינים שמטרת הפלסטינים היא החלת יודנריין בפלסטין.
  2. מהחקירה עולה שאכן עליו לשבת בכלא

   יחד עם זאת, עולה שהוא אדם שיכול להשתלט על הטרור כפי שהוציא אותו. קשה וחבל שאדם כמוהו הגיע למעשים כאלו. למרות שזה באינטרסים שלנו (כשמאלנית) לשאת ולתת מול אנשים שאין להם כוונה להילחם על חיסול מדינת ישראל, ברגותי פשע מעבר ליכולתינו לסלוח. נקודה.

 37. 5
  צריך להזכיר שפושעי המלחמה של האצ"ל והלח"י נודו מהיישוב והוסגרו לבריטים? שרק שנות דור אחר כך, כשעלו בזיקנתם לשלטון, בכלל אוזכרו כ"לוחמים"? לומר שאין ולא היה מנהיג פלסטיני שאינו פושע מלחמה מתועב, עם חיבה מיוחדת לרצח אזרחים? לשאול במה בדיוק יהיה פושע המלחמה ברגותי, ה"ניצי" מפושע המלחמה עבאס (זה שסירב לאולמרט בגלל חוסר ב"זכות שיבה מאסיבית", בעקבות ערפאת שסירב לברק מאותה סיבה) - טוב מעבאס? להזכיר שהצטרפות פתח לקמפיין הרצח של חמאס, אותה הנהיג ברגותי, היתה הסיבה הראשונה במעלה להתמוטטות הסופית של האמון בציבור הישראלי, ולהרס גמור של תהליך השלום? ברגותי הוא אחד הנבזים המבחילים ביותר בתולדות הסכסוך, זה שפגע פגיעה אנושה בנסיון הרציני ביותר לפתרו. יש לקוות שיירקב בכלא עד אחרון ימיו, כיאה וכנאה.

  צריך להזכיר שפושעי המלחמה של האצ"ל והלח"י נודו מהיישוב והוסגרו לבריטים? שרק שנות דור אחר כך, כשעלו בזיקנתם לשלטון, בכלל אוזכרו כ"לוחמים"? לומר שאין ולא היה מנהיג פלסטיני שאינו פושע מלחמה מתועב, עם חיבה מיוחדת לרצח אזרחים? לשאול במה בדיוק יהיה פושע המלחמה ברגותי, ה"ניצי" מפושע המלחמה עבאס (זה שסירב לאולמרט בגלל חוסר ב"זכות שיבה מאסיבית", בעקבות ערפאת שסירב לברק מאותה סיבה) - טוב מעבאס? להזכיר שהצטרפות פתח לקמפיין הרצח של חמאס, אותה הנהיג ברגותי, היתה הסיבה הראשונה במעלה להתמוטטות הסופית של האמון בציבור הישראלי, ולהרס גמור של תהליך השלום? ברגותי הוא אחד הנבזים המבחילים ביותר בתולדות הסכסוך, זה שפגע פגיעה אנושה בנסיון הרציני ביותר לפתרו. יש לקוות שיירקב בכלא עד אחרון ימיו, כיאה וכנאה.

  1. ותודה לברגותי שהציג לנו במדויק את פרצופו האמיתי של ״לוחם לשלום״

   ליפי הנפש שעדיין חשים משיכה ונוסטלגיה אל ״הפלסטיני היפה״- הטיפש שחשף את פרצופו האמיתי אינו אלא פושע שנדלק מן הגבריות הפרימיטיבית של נשק ביד, קונספירציות, אחוות רוצחים,דם,מניפולטיביות,ומודיעיניזם - כמה עלוב וכמה חולה.כמה יפים לו מדי הכלא החומים- חלם להיות לובש מדים,הנה יש לו מדים!

 38. 4
  להלן האמת של פייסל חוסייני בהקשר לתהליך אוסלו. פייסל חוסייני בנאום שנישא בפני עורכי דין בביירות, (צוטט בעיתון הלבנוני אל-ספיר, מה- 21/03/2001 ) ישנו עניין עדין מסויים אשר חייב להיות מובן על ידי כולם. יתכן שאהיה מחוייב לקיים מגעים עם ממשלת שרון בכדי להשיג כמה צרכים חיוניים של עמנו. אולם זאת לא על-מנת להצדיק פתיחת יחסים עם ישראל על ידי אחרים. אני שומר על קשר על-מנת לשים קץ ליחסים. זה לא כמו מדינות המבקשות לבסס קשר". "קיים הבדל בין המטרה האסטרטגית של העם הפלשתינאי, אשר אינו מוכן לוותר ולו על גרגר אחד של אדמה פלשתינאית, לבין המאמץ הפוליטי שקשור למאזן הכוחות ולאופי של המערכת הבינלאומית הנוכחית. המאמץ האחרון שונה מהראשון. אנחנו עשויים לנצח או להפסיד אבל עינינו ימשיכו לשאוף אל היעד האסטרטגי, כלומר, לפלשתין מהנהר עד הים. כל מה שנקבל עכשיו לא יכול לגרום לנו לשכוח את האמת העליונה הזאת".
  1. בפלסטין, היא ארץ ישראל מהים עד הנהר, חיים היום יחד שני העמים, הישראלי והפלסטיני. מה שיש עוד לתקן הוא מתן תוקף חוקי למצב הזה והשוואת הזכויות האזרחיות של הפלסטינים עם אלו של הישראלים. חזונו של פ. חוסייני מגשם לנגד עינינו בידי ישראל.
 39. 3
  להלן האמת של ערפאת בהקשר לתהליך אוסלו. עבדל ברי עטואן, העורך של העיתון החשוב "אל קודס אל ערבי", הרגיש חופשי לספר בטלוויזיה הלבנונית את האמת על ערפאת, בשיחה בתוניס בשנת 1994, סמוך לפני הגעתו לעזה, אמר לו ערפאת מילים אלה: "חי אללה, אני אשגע אותם. אני אהפוך את ההסכמים האלה לאסון עליהם. לא בימי, אבל בימיך אתה תראה את הישראלים בורחים מפלסטין. רק היה סבלני. אל תדבר על זה. שמור זאת אצלך".
  1. להלן האמת על נתניהו והתייבותו להמשך תהליך אוסלו

   "הארץ" - 19/9/05 ע"י יוסי ורטר:

   במרכז הליכוד קיים גרעין קשה של אנשי האצ"ל. לפני שנים רבות הם ייסדו חוג רעיוני בשם "תגר", שמקיים מפגשים, בכל יום ו`. ביום ו` שעבר הופיע שם נתניהו.
   כאשר נשאל מדוע הצביע בעד ההתנתקות, הגיב נתניהו בכעס: "שקרים!" מילי יקובסקי, כתב האתר "אני ליכודניק", שנכח בכנס, מתאר שנתניהו הסביר להם כי אמנם הצביע "בעד", אך בעד מה? פעם בעד "בדיקות", פעם בעד "הכנות" ופעם בעד פשרת ציפי לבני.
   ואז, סיפר נתניהו לחברי החוג על הטריק שמסייע לו לטרפד מהלכים מדיניים, תוך העמדת פנים של תמיכה. הטריק הזה קרוי בפיו: "כן, אבל בתנאי". בעולם הפוליטי, הסביר נתניהו, אפשר לומר "לא" בצורות שונות. שיטה אחת היא לומר "כן, אבל בתנאי", ואז להציב תנאים שהצד השני לא יוכל לעמוד בהם. זו ההדדיות המפורסמת שנתניהו אוהב כל כך להזכיר.
   התנגדתי לתוכנית ההתנתקות למן הרגע הראשון, אמר נתניהו, ואת התנגדותי ביטאתי בנוסח של "כן, אבל".
   נתניהו, מדווח הכתב יקובסקי, סיפר לחברי החוג איך הצליח לטרפד את יישום הסכם אוסלו, בדיוק בדרך זו: על ידי הצבת תנאים שלא איפשרו לצד השני לקיימם.
   http://www.haaretz.co.il/misc/1.1045180

   קלינטון אמר יום לפני נאום ביבי באו"ם (22/9/11): "הישראלים תמיד רצו מנהיגות פלסטינית ראויה, אך ברגע שנתניהו ראה שיש מנהיגות כזו, הוא עשה הכול כדי להתחמק ממו"מ".

   שר ההגנה האמריקאי לשעבר רוברט גייטס (גם בממשל הרפובליקאי), טען, לפני פרישתו לפני מספר חודשים, בישיבה סגורה של בכירי הממשל האמריקאי כי "לא רק שנתניהו הוא כפוי טובה, אלא גם מסכן את ארצו ...". לפי הדיווח, איש מהמשתתפים בישיבה לא חלק על דעתו של גייטס. פורסם ב"הארץ" - 06.09.2011 .
  2. לך תדע כבר למי להאמין, מי משקר וממציא ומי מדבר אמת... לשניהם קשה להאמין
 40. 2
  מהחקירה עולה שברגותי מקבל את גבולות 67. והוא עוד אחד שהוציא פיגועים מתועבים. רק המתנחלים והחמאס מונעים שלום.
  1. אתה טיפש
  2. והשמש זורחת במערב.
  3. כול ילד יודע, שישראל רוצה לשחרר את ברגותי.... לחזק את הפתח בגדה.
 41. 1
  רצח מתועב וניקלה כמו כל רוצח מוסלמי מסריח - אחת דינו מוות!

  ויהיו מי שיהיו בעיקר שוטי הנבואה מקרבנו (מי אמר "פואד" ולא קיבל פיגוע?) המאמינים בברגוטי ותובעים ודוחפים לשחרורו - אבל טוב שיש עוד שב"כ ואנשים מביני עניין ולא משחררים את בן הזנונים הזה וכמותו לא ישוחררו כל שאר רוצחי היהודים בכל מקום ואתר.