השאלה היא לא האם איראן רציונלית אלא אם ישראל היא כזו

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר קושר בין המדיניות הישראלית מול אובמה למדיניות מול איראן, ומתאר את המחדל המתמשך שהביאנו עד הלום

בדיוק לפני שלוש שנים עליתי במדרגות הצרות העולות אל הקומה השנייה של וילת-פרבר תל-אביבית כדי לערוך ראיון רחב יריעה עם אישיות ממלכתית בכירה. היועץ לביטחון לאומי קיבל אותי במכנסיים קצרים, חולצה קצרה וסנדלים, התיישב אל שולחן הזכוכית שלו והתחיל לירות לכל עבר.

ד"ר עוזי ארד קבע אז שממשלת נתניהו הצעירה ירשה מקודמותיה אדמה חרוכה. "אנאפוליס - שוקת שבורה", אמר בטון נחרץ. "ההתנתקות - שוקת שבורה. אבל החמור מכל הוא ההתקדמות האיראנית לעבר גרעין. אני לא אומר שלא נעשו דברים אבל... מה שנעשה נעשה מאוחר מדי, לאט מדי ובעוצמה פחותה מדי. המחדל משווע. בין 2003 ל-2007 היה הרבה יותר קל לבלום את איראן. התוכנית האיראנית היתה יותר מפגרת והעוצמה האמריקאית היתה יותר מוחצת. אבל במה אנחנו עסקנו ב-2005? בהתנתקות. במה עסקנו ב-2007? באנאפוליס. גייסנו את המשאבים שלנו למהלכי סרק. ביזבזנו את הנכסים המדיניים שלנו על לא כלום. אם אותן תעצומות נפש, נחישות ודבקות במטרה שהופגנו כלפי ההתנתקות היו מוקדשות למניעת הגעתה של איראן לנקודת האל-חזור, היא לא היתה מגיעה לשם... אם ההיסטוריה תתפתח לרעה, המחדל עלול להתחוור כמחדל היסטורי".

גם כעת מקבל אותי ארד בחולצה קצרה, מכנסיים קצרים וסנדלים. כשהוא ניצב בראש המדרגות הצרות, זוהר סמל נאט"ו שעל חולצתו למרחוק. ואולם כאשר הוא שוב מתיישב אל שולחן הזכוכית הוא הרבה יותר נינוח והרבה יותר מהורהר משהיה לפני שלוש שנים. אחרי שזוכה מהאשמות השווא שהטיח בו השב"כ, חוזר ארד אל הנקודה שבה הסתיים הראיון ההוא ומסביר לי מדוע צדק.

מחכים ליד נעלמה

עוזי ארד
עוזי ארדאוליבייה פיטוסי

אתגר הגרעין האיראני זוהה כבר באמצע שנות ה-90, אומר בן שיחי. ב-2002 נחשף מתקן ההעשרה בנתנז. אבל בישראל לא היתה התמקדות מספקת באתגר האסטרטגי הראשון במעלה שנשקף לה מאז הקמתה. אריאל שרון לא הפנים את איראן וקיווה שלא תגיע לפתחה של ישראל. אהוד אולמרט היה שקוע עד מעל הראש בצרות שלו. על כן שניהם ביקשו להאמין שיד נעלמה כלשהי תפתור עבורם את הבעיה האיראנית. שניהם גם חשבו שמבחינה פוליטית הרבה יותר סקסי לעסוק בבעיה הפלסטינית. לזכותם ייאמר שבתקופתם החרב עדיין לא היתה מונחת על הצוואר.

אולם התוצאה היתה שב-2003 לא היה מי שיאמר לאמריקאים שבמקום ללכת על עיראק עליהם ללכת על איראן. ב-2005 לא היה מי שידרוש מהאמריקאים שתמורת הנסיגה החד-צדדית מעזה הם יתגייסו במלוא המרץ נגד איראן. ב-2007 לא היה מי שימנף את הקשרים האינטימיים עם הנשיא ג'ורג' בוש כדי לשכנע אותו לפרק את תוכנית הגרעין האיראנית במהלך כהונתו. בתחום המודיעיני היו במהלך העשור הישגים כבירים. מאיר דגן עשה גדולות ונצורות. אבל כדי להתמודד ברצינות עם איראן, נדרשה התגייסות שאיננה רק מודיעינית אלא מדינית. בשל חוסר הקשב וחוסר המיקוד של הקברניטים הישראלים - לא היתה התגייסות מדינית. על כן, כאשר נכנס נתניהו לתפקידו באפריל 2009 הוא באמת מצא אדמה חרוכה.

ביבי חולל תפנית, מעיד מי שהיה עד לפני שנה היועץ הקרוב של ראש הממשלה. הוא הבין שהנושא האיראני הוא החשוב ביותר והדחוף ביותר. על כן מיד מיקד את המערכות השונות באיראן. הוא גם גרם לשר הביטחון אהוד ברק לשנות את אופן התנהגותו (תחת אולמרט, ברק לא הפך עולמות בנושא האיראני).

בכך שהפנה תקציבים וטכנולוגיות להתמודדות עם האתגר האיראני, בנה נתניהו עוצמה ישראלית חסרת תקדים, אומר ארד. במקביל, הוא פעל באופן מרשים בזירה המדינית והציב את הנושא האיראני במרכז סדר היום הבינלאומי. נתניהו בהחלט עשה דברים שקודמיו לא עשו והגיע להישגים שקודמיו לא הגיעו אליהם. ובכל זאת, על פי ארד, יש שני מעשים חיוניים שאותם נתניהו לא עשה. האחד, הוא לא הביא את המערכות הפנימיות לעבוד באופן אופטימלי, לשקול את כל החלופות ולגרום לכך שישראל תפעל אל מול האתגר האיראני באופן מיטבי. השני, הוא לא שיעבד את כל האינטרסים הישראליים לאינטרס העליון של יצירת שותפות אסטרטגית הדוקה עם ארצות הברית נוכח איראן.

המפתח בבית לבן

רגע רגע רגע, אני אומר לארד. כאן אני זקוק להבהרה. הרי כל מי שעיניים בראשו אמור היה להבין שכדי לגייס את ברק אובמה לפעולה יעילה נגד נתנז, על נתניהו היה להציע לו את יצהר. מה שאתה אומר לי הוא שנתניהו מעולם לא הציע לאובמה את יצהר. למרות שהוא רואה באיראן גרעינית אושוויץ, ראש ממשלת ישראל לא היה מוכן לחלץ את אזרחי ישראל מאושוויץ באמצעות העסקה הפשוטה של התנחלויות תמורת צנטריפוגות. נתניהו לא עשה את המעשה המדיני הנדרש של הקפאת הבנייה תמורת הקפאת ההעשרה.

ארד לא טוען שהיתה אי פעם עסקה פשוטה שכזאת, אבל טוען את הטענה הבאה: האתגר האיראני הוא אתגר עליון. הציר המרכזי שיקבע אם נצליח בהתמודדות עם האתגר הזה הוא ארצות הברית. בכל תרחיש ובכל מצב, כדי למנוע מאיראן גרעין לאורך זמן אנחנו זקוקים למשאבים המדיניים, הכלכליים והצבאיים של בעלי בריתנו. ואכן בשנות נתניהו, המחויבות האמריקאית למניעת ההתגרענות של איראן התעצמה. בתחומים חיוניים גם נוצר שיתוף פעולה הדוק בין המדינות. ואולם בסופו של דבר, אם נגיע אל הצומת של להפעיל או לא להפעיל אופציה צבאית אמריקאית מול איראן - ההחלטה תהיה החלטה נשיאותית. גם את משטר הפיקוח באיראן ביום שאחרי ההפצצה יקבע הנשיא. על כן לישראל היה ויש עניין לעשות כל מאמץ לרכוש את הרצון הטוב של הנשיא האמריקאי.

ניקסון עם מאיראי–פי

האם ההתקוטטות עם הנשיא בעניין ההתנחלויות עזרה להשיג רצון טוב שכזה? האם העובדה שסגן הנשיא ג'ו ביידן, שרת החוץ הילרי קלינטון והיועץ דניס רוס נאלצו לעסוק שוב ושוב באישורי בנייה בשכונות - שאת שמן איש אינו זוכר - שירתה את המאבק באיראן או הזיקה לו? ישראל התמודדה עם איראן כאילו אין פלסטין ועם פלסטין כאילו אין איראן. במבחן התוצאה, המדיניות הזאת לא היתה נבונה. אם ראש הממשלה מאמין שיצהר חשובה מנתנז - בסדר גמור. אבל אם ראש הממשלה חושב שנתנז היא אושוויץ, ההיגיון מחייב אותו להקריב את יצהר כדי לחסום את נתנז.

מה שאתה מתאר הוא מרתק, אני אומר לארד, בעצם נחשף כאן מחדל של עשור. מצד אחד היו לישראל ממשלות אשר לא התמודדו עם האתגר האיראני כיוון שהן התמקדו בעניין הפלסטיני. מצד שני יש לנו כעת ממשלה המתמקדת בעניין האיראני אך אינה מתמודדת איתו כראוי, מכיוון שאינה מוכנה לשלם במטבע פלסטיני. קברניטים ישראלים שונים, בעלי השקפות עולם שונות, נכשלו בעבר ונכשלים בהווה בכך שהם לא רותמים את מלוא משאביה של ישראל להתגייסות מול האיום הקיומי הנשקף לנו.

ארד עונה לי בשאלה. יש השואלים אם האיראנים רציונלים או לא, הוא אומר, אבל השאלה היא אם ישראל רציונלית. ארד עצמו אופטימי. הוא מאמין שאם ננהג בתבונה נוכל למנוע מאיראן גרעין וכי גם אם איראן בכל זאת תתגרען, נוכל לעמוד בכך. הוא גם מאמין שהסבירות לכך שתהיה פעולה אמריקאית כוחנית מול איראן עולה כל הזמן. היא עדיין לא הגיעה ל-40% להערכתו, אבל היא כבר עברה את ה-20% ואולי אף את ה-30%.

ואולם לדעתו, מה שלא מובן הוא דווקא אופן הפעולה הישראלי. הלוא ברור שהדרך לטהרן עוברת בוושינגטון. ברור שרק ארצות הברית יכולה להבטיח לאורך זמן שאיראן לא תהיה לגרעינית. על כן מובן מאליו שהיעד המרכזי שלנו צריך להיות להגיע לשותפות אמריקאית-ישראלית עמוקה בנושא האיראני. המטרה החיונית היא להגיע להבנה ברמה הגבוהה ביותר עם נשיא ארצות הברית. אנחנו לא רוצים את המתח ששרר בין בן גוריון לקנדי, אלא את הקרבה שאליה הגיעו אשכול עם ג'ונסון וגולדה עם ניקסון ורבין עם קלינטון. על כן קשה מאוד להבין את מה שהתרחש כאן בשנים האחרונות. אי אפשר להיות אפוקליפטי מצד אחד, ולהתנהל כפי שממשלת ישראל התנהלה מול ממשל אובמה מצד שני.

כמו הפצצה הסובייטית

בנימין נתניהו
נתניהופלאש 90

האיש היושב מולי בחולצת נאט"ו, בפנים עגולים ובלסת נוקשה הואשם בעבר בכך שהוא ד"ר סטריינג'לאב. אך האמת היא שהאסטרטג הגרעיני הוותיק, יליד קיבוץ שמיר, רחוק מאוד מלהיות ד"ר סטריינג'לאב. הוא מאמין שאל מול איראן, ישראל צריכה לעסוק לא רק במניעה אלא גם בהרתעה. הוא מאמין שאת מלאכת המניעה עדיף שיעשו האמריקאים. הוא חושש מפני האפשרות שמעשה ישראלי נמהר יאיץ את האיראנים, ילהיט את הערבים ויסכן את כלכלת ישראל. ארד גם מזהיר מפני ההתייחסות אל איראן גרעינית כאל מחוללת שואה חדשה. הוא משוכנע שלישראל יש עוצמות המאפשרות לה לעמוד בכל תרחיש איראני. הוא אינו חושב שהחיים עם פצצה שיעית יהיו שונים לחלוטין מהחיים עם פצצה סובייטית. ראש המל"ל לשעבר מבין את מצדדי התקיפה באיראן ואת שוללי התקיפה באיראן, ואינו פוסק מי צודק. אולם המעלה האסטרטגית שהוא ממליץ עליה היא זהירות. לא היסטריה ולא הרפתקנות אלא זהירות. לא להמר, הוא אומר, לא לשים את כל הביצים בסל אחד. לא לעשות מעשה שהצלחתו אינה מובטחת.

האם אנחנו יכולים לסמוך על מקבלי ההחלטות שלנו ולישון בשקט, אני שואל. ארד חושב שאף פעם אסור לישון בשקט ואף פעם אסור לסמוך על איש בעיניים עצומות. לטעמו, הדרג המדיני הנוכחי הוא אחד הטובים שהיו לנו. הניסיון המצטבר של נתניהו, ברק, יעלון, מופז, מרידור ובגין לא יסולא בפז. מדובר על קבוצת אנשים רציניים המנהלת דיונים רציניים ומפעילה שיקול דעת. אבל לא בטוח שיש גורם המציג בפני הקברניטים את כל החלופות. לא בטוח שיש מי שמביא בפניהם ראייה מדינית-ביטחונית כוללת. לא בטוח שאין הינעלות על דרך התמודדות מסוימת עם הגרעין האיראני. הקיץ הוא קיץ קריטי. בנקודת הזמן הרגישה הזאת, ארד לא יאמר דבר שיסגיר סודות מדינה או יפגע באסטרטגיה שבה ממשלת ישראל בחרה. אבל כאשר הארכיונים ייפתחו יהיה מעניין מאוד. השאלה שתישאל תהיה נוקבת: האם אל מול אתגר גורלי עשתה ישראל את המרב והמיטב? לא בטוח.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 70
  מי רציונלי ?

  עד עתה האירנים לא התקיפו את ישראל האם הם יתקיפו בעתיד? אם הם לא רציונלים (בדומה לישראל) ודאי שהם יתקיפו. שאלה באיזה עוצמה אם רבה הם ישמידו חלקים במזרח התיכון וכולל חלקים מאירן וזאת כתגובה ישראלית. השאלה מה המערב יעשה וכולל ארהב בכל אופן לאובמה נמאס להיות שוטר העולם. האמריקנים מגיבים באיטיות ובחולשה.

 2. 69
  הממשלות הקודמות והעיוורות הובילו למצב הבלתי נסבל

  מי שמאשים את ברק ונתניהו הוא כסיל שאינו מבין דבר בשרשרת ההתרחשויות באיזור. ויש כמובן את רכילאי התקשורת המחבלים תחבולות ההוזים ממוחם הקודח וומייחסים תכניות מרושעות להנהגה כדי להפילה.

 3. 68
  האשמה בסיכמו של דבר היא של נתניהו ה"השפרצה" היא תמיד נגד אולמרט המסכן שהיה כראש ממשלה טוב לאין ערוך מנתניהו.
 4. 67
  לעניין האחוזים. אני חושב שהסבירות לפעולה אמריקנית מול איראן היא 31.48%, אבל זאת רק בתנאי שביבי שוטף כלים ונהנה מכך כפי שדווח לאחרונה שעבודות הבית מפשרות מצב רוח של גברים. במידה ואינו שוטף, הסיכויים נוטים יותר לכיוון ה- 29.17%. מה שבטוח, חישובי הסיכויים שמחשבים אנשים כארד מתבססים על.. בעצם על מה? אה כן, כנראה שהיו כבר עשרות מצבים שכאלה וארד פשוט עשה ססטיסטיקה.
 5. 66
  איך מי שהיה עובד מדינה כל ימיו גר בוילת פרבר תל אביבית? איך הוא כן ואני סופר את הגרושים שלי?
 6. 65
  ביבי אכן חולל תפנית...

  הוא הבין שהמחאה החברתית היא הנושא החשוב ביותר והדחוף ביותר.
  על כן מיד מיקד את המערכות השונות באיראן...

 7. 64
  ’'הקיץ הוא קיץ קריטי.'' כל קיץ בעשר השנים האחרונות הוא לדעתך קריטי.

  די ארי, די, חלאס, מספיק.

 8. 63
  ובמה עסקה התיקשורת בתקופת שרון ואולמרט.באתרוגים ומתנחלים

  וגם היום המחלוקות הפנימיות ("קש"ב) תופסות את עיקר סדר היום
  התיקשורתי והפוליטי של המפלגות ולא הגרעין האירני .
  אין מנוס מלהגיע למסקנה שאזרחי המדינה והתיקשורת ממש מכורים
  למריבות ולמחלוקות פנימיות ולמניפולציות פוליטיות.ומחפשים ממש בנרות
  נושאים פוליטיים שנויים במחלוקת כדי להתנגח עליהם

 9. 62
  טור מאכזב... "איתמר תמורת מה"?? זו בדיחה? לא, תחנת האוטובוס בכניסה לאיתמר...

  אם אתה רציני - ואני תופס ממך כזה - תביא את העמדות של ההנהגה האיראנית במפורט.... נו, כמה מהם שמעו על איתמר? הם רוצים במחיקה, סילוק, השמדה של הכל, ה כ ל ה כ ל !! זה מובן?? מה-זה-השטויות-האלה תמורת ההתנחלויות/השטחים/חזרה לגבולות 67? איזה בולשיט!!! ואח"כ עוד להמליץ על "לא היסטריה ולא הרפתקנות אלא זהירות. לא להמר, הוא אומר, לא לשים את כל הביצים בסל אחד. לא לעשות מעשה שהצלחתו אינה מובטחת..." - איזה מהלך מלחמתי נעשה בעבר כמבצעיו קיבלו מאללה 100% הצלחה??

 10. 61
  השורה התחתונה והכותרת צריכה להיות: כמו בנושא גיוס החרדים, גם בנושא ההתנחלויות ואירן - ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מתחשב בכלום חוץ מב"שותפיו ההיסטוריים", קרי המתנחלים והחרדים. עתיד המדינה ואזרחיה לא מספיק חשוב - מה שחשוב זה עתיד הקואליציה ועל מי ימליצו ראשי הסיעות לנשיא המדינה אחרי הבחירות הבאות.
 11. 60
  אולמרט ושרון שני משוחתים. טוב שיש לנו מנהיג כמו נתניהו!
 12. 59
  שימו לב לנוסחה המנצחת...

  הנוסחה המנצחת...לפנות מיד את תל-אביב, ואז לא יהיו בעיות יותר...
  מזמן לא קראתי כל כך הרבה שטויות במאמר אחד...והאיש עוד היה "יועץ לביטחון אעלק"... ממש מפחיד...

 13. 58
  איראן גרעינית - שואה ? !

  אני מצטער מאוד אבל ההשוואה הנאנדרטלית של הכותב לאיראן גרעינית =שואה בוודאי לא הושמעה מפיו של ארד מהסיבה הפשוטה שכל הדיוט בן יומו שקשור לנושא האיראני יודע שאיראן מחפשת נשק גרעיני למטרות הפחדה, איום על המדינות הערביות מבחינה דתית, נוסטלגיה לאימפריה הפרסית העתיקה ושימוש בנשק כגיבוי לטרור. כל אלו אמנם מטרות מפחידות לכשלעצמן, אולם ההשוואה המופרזת והחסרת היגיון בוודאי שנהגתה בראשו של אדם שאינו בקיא בנבכי נושא הגרעין האיראני.

 14. 57
  פשוט בדיחה לשמוע "המחדל של העשור" נו באמת מי קונה את זה

  מצחיק אותי לחשוב שהכתב מאמין בעצמו למה שהוא רושם. נתפס לפרט שאינו נכון ובונה ארמון על מים. השאלה שצריכה להישאל "האם הכותב הוא רציונאלי או לא?"

 15. 56
  הכותב מסיט את הכתבה בצורה שמאלנית שקופה וברורה ודי מעידה על חוסר מקצועיות מצידו שמאוד איכזבה אותי כי הוא כתב לא רע בכלל. ברור לכולנו שההפשטה של המציאות לנוסחה יצהר-אוושויץ לא מציאותית ולא ברור לי מאיפה הוא הסיק אותה. כתבה שהייתה יכולה להיות יפה אבל השתבשה בגלל חוסר מקצועיות
 16. 55
  תאמינו לי הירקן שלי חכם מארד ושביט גם יחד
  1. ועל כן אין לו צורך להתקשט להתהדר ולהתפרכס בחולצות נאט"ו...
  2. כן הם לא הראו חכמה מפליגה בכתבה הזאת.... רק הסטה נגד
 17. 54
  שאפו למבקר המדינה (ד"ר עוזי ארד)


  קראתי את הראיון המעולה של ארי שביט עם מבקר המדינה, ראיון פרידה לאחר שנות פעילות ענפה ואינטנסיבית, בו הוא מנתח ומונה אחת לאחת את בעיית הכשלים ביחסינו עם ארה"ב באשר לסוגיית איראן, ולא יכולתי להימנע מקריאת התפעלות 'שאפו'! ברכות למבקר המעולה, שאכן הציב רף חדש בתולדות האקטיביזם הביקורתי.
  אך אופס! הצצה נוספת בכותרת, ולא, לא מדובר במבקר המדינה אלא בנדבך מרכזי בבניית אסטרטגיית התיאום הביטחוני בסוגיה האיראנית מול ארה"ב, תיאום שהרקיע שחקים, והספיק לתפירת תיק נגד הד"ר ארד באשמת 'מכירת סודות מדינה' לארה"ב, בעלת בריתנו ההיסטורית. תיק ממנו נחלץ בקושי רב ללא "התאבדות טרגית"... או הרשעה כזו או אחרת, שלא יכלה לבייש את בכירי לובייאנקה לדורותיהם...
  ועוד שאלה קטנה צצה לנוכח דברי הרהב והיומרה של ד"ר ארד, בקביעתו באם ארה"ב נמצאת "בדרגת העשרה" של 40% או שמא רק 30% בהחלטתה באם לצאת לתקיפת מתקני הגרעין של איראן (המסכנים את בעלות בריתה במפרץ הפרסי, ואת אספקת הנפט שלה עצמה). יומרה לקביעת הנעשה רחוק מעיניו, בעודו עיוור לחלוטין לנעשה במגרש הביתי שלו עצמו, בכל עת מהלך תפירת התיק נגדו...
  כל זאת כאשר ברור שבניית הכוח האמריקני הדרוש לכך במפרץ הושלמה, וההחלטה בנושא נמצאת במרחק שניים שלושה חודשים ושניים שלושה סקרים בלתי מחמיאים לנשיא המתמודד, שמן הסתם יתירו אותו בפני הברירה להודות בתבוסתו מראש או לצאת 'למפגן בן-לאדן 2' בכדי לנסות להפוך את הקערה על פיה.
  קצת ציני, האין זאת? אך על כך אמרו הגששים 'העולם מצחיק אז צוחוקים...'
  מסקנה: הגיון של בעל באסטה, מגדל פיסטוק באיראן או אייטולה קשה לעכל בחולצות נאט"ו, עדיפות לכך חולצות 'אתא' או סתם טי-שירט סיני.
  איציק סיבוש
  M.Sc., MBA

  ניסיון שיגור תגובה מס' 2

 18. 53
  שאפו למבקר המדינה (ד"ר עוזי ארד)


  קראתי את הראיון המעולה של ארי שביט עם מבקר המדינה, ראיון פרידה לאחר שנות פעילות ענפה ואינטנסיבית, בו הוא מנתח ומונה אחת לאחת את בעיית הכשלים ביחסינו עם ארה"ב באשר לסוגיית איראן, ולא יכולתי להימנע מקריאת התפעלות 'שאפו'! ברכות למבקר המעולה, שאכן הציב רף חדש בתולדות האקטיביזם הביקורתי.
  אך אופס! הצצה נוספת בכותרת, ולא, לא מדובר במבקר המדינה אלא בנדבך מרכזי בבניית אסטרטגיית התיאום הביטחוני בסוגיה האיראנית מול ארה"ב, תיאום שהרקיע שחקים, והספיק לתפירת תיק נגד הד"ר ארד באשמת 'מכירת סודות מדינה' לארה"ב, בעלת בריתנו ההיסטורית. תיק ממנו נחלץ בקושי רב ללא "התאבדות טרגית"... או הרשעה כזו או אחרת, שלא יכלה לבייש את בכירי לובייאנקה לדורותיהם...
  ועוד שאלה קטנה צצה לנוכח דברי הרהב והיומרה של ד"ר ארד, בקביעתו באם ארה"ב נמצאת "בדרגת העשרה" של 40% או שמא רק 30% בהחלטתה באם לצאת לתקיפת מתקני הגרעין של איראן (המסכנים את בעלות בריתה במפרץ הפרסי, ואת אספקת הנפט שלה עצמה). יומרה לקביעת הנעשה רחוק מעיניו, בעודו עיוור לחלוטין לנעשה במגרש הביתי שלו עצמו, בכל עת מהלך תפירת התיק נגדו...
  כל זאת כאשר ברור שבניית הכוח האמריקני הדרוש לכך במפרץ הושלמה, וההחלטה בנושא נמצאת במרחק שניים שלושה חודשים ושניים שלושה סקרים בלתי מחמיאים לנשיא המתמודד, שמן הסתם יתירו אותו בפני הברירה להודות בתבוסתו מראש או לצאת 'למפגן בן-לאדן 2' בכדי לנסות להפוך את הקערה על פיה.
  קצת ציני, האין זאת? אך על כך אמרו הגששים 'העולם מצחיק אז צוחוקים...'
  מסקנה: הגיון של בעל באסטה, מגדל פיסטוק באיראן או אייטולה קשה לעכל בחולצות נאט"ו, עדיפות לכך חולצות 'אתא' או סתם טי-שירט סיני.
  איציק סיבוש
  M.Sc., MBA

  ניסיון שיגור תגובה מס' 2

 19. 52
  עזבו איראן ?,האם ישראל רציונלית ?.

  מר שביט,לו 24/7 עם הגב לקיר ואקדח לרקה, היתה רציונלי ????????,I DON'T THINK SO.

  כל היתר זה כביסת מילים ולא רלוונטי.

  במאוחר הבננו (העולם) את היטלר (פאר יצירת הגיהינום)האם השטנים מאירן
  שונים ?,ע"ס העבר,האם נקדים אותם ובמיוחד האיסלם המקולל. ניצול שואה.

 20. 51
  תגיד ארי, יש לארד גוף יפה? כי הוא לבוש כמו בר רפאלי
 21. 50
  ואם מחר תתקבל כאן החלטה ראציונלית לתקוף את איראן בידיעה שימותו 100000 ישראלים כמתקפת מנע לתקיפה איראנית אפשרית בה ימותו 500000 איש זה בסדר?
 22. 49
  אחרי מחאת הדיור של קיץ 2011 נתניהו עלה בסקרים... לדעתי אין הוכחה טובה יותר לכך שאזרחי ישראל הם לא רציונלים.
 23. 48
  היתכן ששביט מטיל ספק בתבונת מרנן?
 24. 47
  הבעיה האמתית ופתרונה

  בשלב הראשון לא מיסוג ישראל ולו סנטימטר אחד, אלא תחליף את המתנחלים בחיילים אמיתיים (כולם גברים מעל גיל 18) למעט אולי בישובים כמו ביתר או מודיעין עילית.
  עם סיומו של שלב זה תתחיל ישראל במו"מ עם הרשות הפלסטינית בנושא השטחים שיועברו לפלסטין במסגרת חילופי השטחים, מדובר בשטח של כ-300 קמ"ר (כסה"כ שטח ההתנחלויות הישראליות בתוך רצועת 4 הק"מ מן הקו הירוק שתסופח לישראל).

  להערכתי, אין כל סיכוי שביבי וחבורתו ילכו על הסכם מסוג זה. מבחינתם קיימת הסכנה, שהסדר הגיוני
  מסוג זה, עלול חלילה להצליח, לכן הדרך האפשרית האחת והיחידה למימושו היא דרך הכפייה!

  איני מתלהב אמנם משלום כפוי, אלא שלהערכתי, שלום זה הוא היחיד שאליו ניתן להגיע והוא עדיף לאין שיעור על המצב הקיים. שימו לב שגם ביוגוסלביה, השלום הוא שלום כפוי והוא עובד לא רע ואף הולך ומשתפר.

  הבעיה האמתית היא שנתניהו אינו מעוניין כלל בהסכם שלום או בכינונה של מדינה פלסטינית, לא עקב רצונו במלחמה וסלידה משלום, אלא עקב תאוותו חסרת המעצורים להגדיל את שטחה של ישראל.

  כפי שביל קלינטון כפה את השלום ביוגוסלביה, כך חייב אובמה לכפות את השלום באזורנו - שלום שיציל את מדינת ישראל מסרטן הכיבוש וההתנחלויות.

  ישנה היכולת וישנם האמצעים לבצע את הכפייה המבורכת הזאת. הבה נפנה כולנו, שוחרי השלום אל
  נשיא ארה"ב ונבקש ממנו:
  Barack Obama - Please force peace in the Mid-East

  ואם אכן יצליח הנשיא במשימה זו, הרי שהוא ייכנס להיסטוריה היהודית, כגדול חסידי אומות העולם."

 25. 46
  מספר דברים תמוהים

  1. הסיבה שבשנים עברו לא התמודדו עם איראן היתה שהיא לא התקרבה מספיק לפצצה. ישראל עשתה מה שיכלה אבל ישראל היא עכבר בשביל העולם. עכבר מעצבן.

  2. אין קשר בין התנחלויות לאיראן. כאילו נשיא ארהב כלשהו יתנקם בעם היהודי בגלל שביבי לא מפנה את יצהר? זו שטות.

  3. לא היתה שום התקדמות עם הפלשתינים נהפוך הוא, בעשור הקודם. לכן הטענה כאילו התמקדות במסלול איתם מנעה הפנית משאבים לאיראן לא נכונה

  4. ישראל לא יכלה לכוון את ארהב לאיראן ולא לעירק לפני עשר שנים. האג'נדה של האמריקאים היתה ברורה, למצוא שעיר קל לעזאזל והוא נמצא.

  5. ההחלטה בטיפול באיראן היא אמריקנו-בריטית, עם שתיקה של פוטין. כל נסיון ההצגה של ביבי וליברמן וברק כאילו הם שועי עולם המסתודדים עם השחקנים הגדולים ומשפיעים עליהם באמת היא גוזמא.

  1. ריכוז ה- THC עלה מאוד בגידולי המריחואנה הבייתית

   ולכך אין הוכחה טובה מזו המגולמת בנוסחה המוצעת
   "נתנז תמורת יצהר"

 26. 45
  הכותרת דורשת דיון אחר

  האם מדינת ישראל אינה קיצונית יותר בנושא אי-הפרדת דת מהמדינה?
  האם אין המשיחיות בישראל חזקה יותר מאירן?
  האם אירן מנסה לספח שטחים בהם קיים רוב ללאום אחר?
  למי סיכוי רב יותר לשרידות על פי הקריטריונים הנ"ל?

 27. 44
  כמובן שישראל לא רציונלית. הרי ידוע שאנחנו רוצים להלשיט את היהדות על כל העולם ולחסל את הכופרים

  איזה מאמר דבילי!

 28. 43
  העמדות של עוזי ארד מעניינות מאוד. לא משכנעות אבל מעוררות מחשבה

  אם עוזי ארד היה שר הבטחון הייתי יותר רגוע. אני לא בהכרח מסכים עם כל המסקנות שלו אבל אוהב מאוד את הרציונל והאינטלקט של ד״ר ארד.

 29. 42
  יכול להיות שלא טעו בשב'כ כשהסירו ממנו את הסיווג !

  עפ'י הרשימה הזו לא טעו בשרות כשלקחו לו את הסיווג ומנעו ממנו גישה אלסודות מדינה. טעו שהודיעו שהוא בסדר גמור .
  עפ'י הרשימה הזו ניתן לפקפק ביכולתו של בנימין נתניהו לזהות נושאי תפקידים. יחד עם זאת יכול מאוד להיות שהיועץ לשעבר היה ממודר עוד בזמן שישב שם במל'ל.
  זה מה שהוא יודע על המגעים עם אמריקה ?
  זה מה שהוא חושב על הקשר בין יצהר לגרעין האיראני ?
  הוא מחפש עבודה כפרשן פוליטי ?

 30. 41
  שביט יכול לפרסם מדי שבוע את אותו מאמר על אירן
 31. 40
  עוד דמות קשוחה וגברית שארי שביט יכול לרייר עליה על דפי הארץ. האם קיבלנו משהו חדש? נקודת מבט עמוקה, מרתקת, פורצת מסגרות? ברור שלא. קיבלנו את אותה עיסה דביקה של גברים-גברים מקריקטורה של גנרלים, וארי שביט כמו בבדיחה הישנה על הפיל והעכבר ממשיך לעשות אבק באותה סחורה מאובקת. תתבגרו!
 32. 39
  הלבוש עושה את האדם

  איך אפשר להתייחס ברצינות לאדם הלובש חולצה קצרה? מי שמציג את הפופיק שלו אינו ראוי לאימון הקורא.

  1. אינני בטוח שהכלל נכון במקרה של מר ארד שהינו בוגר הרווארד אך יש הרבה צדק בדבריך. היה ראוי שיופיע לראיון בלבוש מכובד ולא במכנסיים קצרים. מתי, באמת מתי, יהיה פה עם נורמלי ומכובד?? גם לבוש מכובד הוא סימן לנורמליות.
  2. לבוש ספורטיבי במעמד לא רישמי למי שאינו בתפקיד הינו דבר מקובל בארה"ב, זה מזדר פתיחות נינוחותף גוון פחות רישמי, ובעיקר ניטרליות של מי שאינו בתפקיד, ובאשר לתוכן ברור שארד יהיה זהיר מלבקר את תקופת ביביהו כי הוא עצמו אחראי לה, לכל בר דעת ברור שביבי לא קידם כלום הסנקציות הינן פרי ההיתפתחויות באירן, נאומי ביבי טובים לביבונים רפי השכל ולא הישפיעו כלום על מהלכי המעצמות, מה שראוי ויכול להשפיע זה אך ורק קידום מה שחשוב לאמריקאים והמערב וזה הקפאת ההיתנחלויות הפסק גזל האדמות ועצירת הישתוללות המיתנחלים, והיתקדמות להסדר, לא ביבי הביא את הצוללות מגרמניה אלא אפילו שמרקל לא סובלת את שקרניהו בכל זאת החליטה שלא לעצור האספקה בנתיים, אם יתרשם המערב שישראל נחושה לבחור שוב בממשלת המחדל הימניתף היו סמוכים שנתחיל ליראות היתקררות ורמני אם יהיה נשיא יאלץ לעשות מה שטוב ונחוץ לאמריקה ולהפנות את הגב לכאילו ידידו ביבי,
 33. 38
  הנה מה שהבנתי: "אז ככה, ואולי, וצריך להיזהר, ויהיה בסדר, ואולי לא - נראה, אההה, "....

  בשביל זה צריך ראיון עם בכיר? כל אחד ברחוב יכול לענות ככה.
  מה שבטוח זה שאריק שרון היה אחד האסונות הגדולים של מדינת ישראל.

 34. 37
  שביט, אנא פרש דבריך

  אז מיהו הגורם שיציג לממשלה את כל החלופות? האם הוא יבוא מהצבא? מהמועצה לבטחון לאומי? מהאקדמיה? ממדינה אחרת? למי יש החוכמה, הידע ורוח הנבואה הדרושים?? שביט,פרש דבריך בבקשה!!

 35. 36
  כן ...

  בכל המחדלים אשמות הממשלות הקודמות,ולהישגים(אשר אין)אחראית הממשלה הנוכחית .

 36. 35
  ביבי וכל הימין כאן ובארה'ב בונים את כל עתידם על המעומד הריפובליקני רומניי - משענת קנה סוף במיוחד משום שאובמה ינצח - ואז מה?
  1. אני חוששת שאם אובמה ינצח תהיה מלחמת אחים בארה"ב.

   כולם מבינים כבר לאן הוא וחבורתו הולכים: לארה"ב מפולגת, חלשה, סוציאליסטית, ונשלטת ע"י ביורוקרטיה שלטונית ולא חוקה. בקיצור:
   לא "אמריקה".

  2. אכלת את הפרופוגנדה בלי מלח אה?
 37. 34
  אוי כמה נמאס לנו כשאתה כותב על אירן, מילים לרוח.
 38. 33
  אה, אני דווקא מסכים. היה צריך להקריב התנחלויות ממשיות למען פעילות ערטיאלית נגד אירן
 39. 32
  כשאתה כותב אי אפשר לישון בשקט. קשקשת ברשת של אני ואפסי.
 40. 31
  הקישור בין ההתנחלויות או מדיניות ישראל בכלל לבין האימפריאליזם האיסלאמי, לא רציונאלי ולא קשור לכלום
 41. 30
  אנחנו לא קצת מנופחים מחשיבות עצמית , אדון ארד ? (וגם שביט, בעצם)

  בחולצה קצרה עם סמל נאט"ו או בחליפה, יש אנשים שתמיד משדרים שהם גדולים מהחיים - בשבילם לא פחות ממלחמת עולם בבקשה.
  יש משהו בנביחות הפודל של ארד שמזכיר לי מאמר מסוים מלפני מלחמת לבנון השניה , שנראתה אחרת לגמרי מתוך השיח שישבתי בו מאשר איך ששביט חזה אותה ממקלדתו.
  אולי אם ארה"ב סוף סוף תנתק אותנו מההזנה התוך וורידית של הסיוע נחזור לשפיות ולאחריות שמחייבות כל מדינה נורמלית, גם במרחב קשה כמו המזה"ת.
  אתם באמת צמד חמד של מרואיין ומראיין.

  1. 2 הערות

   א. ארי מטעה. שרון כן אמר לבוש לפני מלחמת המפרץ, שעליו לכוון לאירן ולא לעירק, אבל בוש לא שמע.
   ב. מדוע שארה"ב תנתק אותנו מהסיוע? כיצד אתה רוצה לשרוד כאן? חוסר סיוע = ישראלים הרוגים.

 42. 29
  אובססיביות כפייתית

  יש כזו הפרעה פסיכולוגית ונרה כי ארי שביט לוקה בה ביחס לאירן. אולי תעזוב אותנו כבר עם הכתבות והמאמרים מיחצ"ני המלחה שלך. יש לרוב אזרחי המדינה בעיות בוערות יותר עם פוטנציאל הרס גדול מספיק: כיבוש, אי-שוויון, חינוך לקוי, חוסר תרבות, מערכת בריאות קורסת וכו'

 43. 28
  הפצצה האירנית היא בלופ להצדיק את חיזוק צהל וההתנחלויות

  יש לאירנים שתי פצצות ויותר מפירוק צבא אוקראינה, גם צפון קוריאה כנראה שילמה בכמה טילים מגורענים בעבור נפט.. החברים מפקיסטן מודים שמכרו ידע, אבל האם סירבו למכור פצצה ? ומי יעצור את פוטין בעבור חופן דולרים ? נשק גרעיני "מטייל" הוא עובדה גמורה.

 44. 27
  מה שמדאיג הכי הרבה שארד היה במוסד .. בלתי נתפס ,האיש הוא תאום של עוזי לנדאו
 45. 26
  שרון אמר לבוש : טעיתם , הייתם צריכים ללכת על אירן , זה ממוסמך , ארד סובל ממגלומניה ביבית

  רק הוא ביבי ושרה - הכי טובים , הכי חכמים והכי יפים ! כל השאר טועים מטעים ומפגרים... הרי כל העולם גם לא שם לב שללוב של קדאפי יש אוטוטו פצצה אטומית , אז מה זה אומר ..? האסון האמיתי הוא שארד ואדוניו הפכו את אובמה לאוייב מר נפש, ההשפלה שהתרחשה מול המצלמות בבית הלבן כשביבי נותן שעור הסטוריה לאובמה היא לא פחות מבגידה במדינת ישראל.. ארד עם ביבי, לחוד וביחד הקימו עלינו שונאים בבית הלבן כמו שמעולם לא היו . ארד צריך להתבייש ולסתום ת'פה או שיצא לרחובות וישפוך את כל מה שהוא יודע על ביבי עד שהביבי ילך ..

 46. 25
  מלחמהונמל חמה

  ה צודק עושה מלחמה כדאי להגיע לשלום.
  החכם עושה שלום כדאי למנוע מלחמה. !!!

 47. 24
  ארי שביט, למה אתה לא ראש הממשלה? אתה הרי יודע איזו עסקה הוא החמיץ!

  "ראש ממשלת ישראל לא היה מוכן לחלץ את אזרחי ישראל מאושוויץ באמצעות העסקה הפשוטה של התנחלויות תמורת צנטריפוגות". באמת? כשראיינת את אובמה הוא אמר שחבל שלא קיבל הצעה גאונית כזאת, כי הוא היה מיד חוטף אותה בשתי ידיים, נכון? מישהו במערכת העיתון שחושב בשביל אנשים הבהיר לך שאתה לא מיישר שורה עם גדעון לוי ושות'?

 48. 23
  טוב לדעת שהאסטרטגים הישראלים מוכנים להקריב

  את חייהם של עשרות אלפי חיילים אמריקאים (תחשבו על עיראק כפול עשר) ומאות מיליארדים מהקופה האמריקאית. הרי ברור שלא ניתן לעצור את תכנית הגרעין של איראן על ידי הפצצה אלא רק מלחמה כוללת וכיבוש איראן. על מנת לעשות זאת, זקני ציון לא מהססים להקריב את הגולם האמריקאי שכן דם של גויים הוא זול בעיניהם, במיוחד כשמדובר בעשיית דברם של היהודים. בקיצור, זאת חוצפה בלתי רגילה של "אסטרטגים" ישראלים לעשות מלחמות עם דם וכסף אמריקאים.

 49. 22
  עזבו את ישראל , האם עוזי ארד רציונאלי?? לי הוא ניראה חתכ'ת בוק ( BOK)

  שנים הוא היה עבדו הנירצע של ביבי , אדם שחסר ההומור אצלו כ"כ בולט שזה מפחיד , ניזרק מהחצר הביזנטית של שרה ושו"ת ,ורץ לספר לחבר'ה שהוא בעצם סוג של קיסינג'ר בשעה שהוא בעצם דר' סטריינג'לאב ... מבלי להכיר אותו אני משוכנע שלבנאדם אין רבע של חבר ,הוא ניראה זר ומנוכר לכל דבר אנושי , מפמפם כמו אדוניו ביבי : אירן, אירן, אירן , אירן ,אירן... בשעה שישראל הופכת לארץ שלא מאפשרת לבניה להקים ביית , מממנת ציבור חרדי חסר תועלת ואיפשרה לעשרות אלפי מוסלמים מאפריקה להשתלט על מרכזי עריה ... תקיפה אירנית על ישראל נמצת בראש שלו ושל ביבי , העם , נחנק ורוצה לברוח .. על הז__ן שלנו האירנים ..

  1. מה הקשר? למה לא יכול להיות גם משבר כלכלי וגם איום אירני? איפה אתה חי? שנים שאירן תוקפת אותנו דרך גרורותיה ומצהירה שהיא חותרת להשמיד אותנו! אז למה לבטל ולהראות עד כמה אתה מנותק. ורק לסבר את האוזן, אני תומך במחאה. אבל כדי שאקנה בית זול, צריך קודם שיהיה בית ולא חורבה עשנה.
  2. איראן פטפטנית, אך היא מעולם לא הכריזה על כך שהיא חותרת להשמיד אותנו. בתגובה לאיומים הישראליים להפציץ אותה, היא מכריזה על כך שאם תותקף - תגיב בכל כוחה. בנוסף היא טענה שישראל תתמוטט מעצמה
 50. 21
  ארי, בבקשה תעביר את המאמר לידידך דן מרגלית, אולי סוף סוף הוא יפתח את הראש
 51. 20
  מדינת לא מעוניינת בתקיפה באיראן אך מעוניינת שהעולם יקבל פרופורציה. איראן והעולם המוסלמי לאחר האביב העברי יותר גרועים בהרבה ממדינת ישראל, למען האמת גם מדינות המערב גרועות ממדינת ישראל. לאחר ההתנתקות מעזה לחשוב על עוד נסיגה זו הזיה מפחידה. אי אפשר לתת לחמאס לשלוט במזרח ירושלים ולירות לסביבה, ולכן נשאר עם השטחים שכבשנו ב 67 לכן העם בוחר בימין כל הזהמן כי השמאל לא מוכן להתבלבל עם העובדות ולחשוב מחדש על דעות ישנות שאבד עליהן הכלח
 52. 19
  נקודת מבט מעניינת. אבל לה, כמו לכל נקודות מבט, הנחות מכרזיות שאפשר שהן נכונות ואפשר שלא. ארד ושביט מסכימים שהיה צריך להקריב את יצהר (ועפרה ואריאל וכו') על מזבח השותפות האסטרטגית עם ארה"ב מול אירן. ההנחה כמובן היא מדינה פלסטינית מסוכנת פחות מפצצה גרעינית של איראן. כלומר, טילים בין יבשתיים בעלי עוצמה רבה מסוכנים פחות ממאות ואלפי טילים על גב ההר מול נתב"ג, ת"א ושאר ערי ישראל. בהינתן התנהגות הפלסטינים (אוסלו, וואי, אנאפוליס, התנתקות), ובהנתן המצב באיזור בכלל (סוריה, חיזבאללה\לבנון, מצרים וכו'), ההנחה שהאיסלאם הקרוב גיאוגרפית מהווה סכנה פחותה מזה הרחוק גיאוגרפית היא בהחלט "מעניינת".
 53. 18
  ביתיים אולמרט זה שהתקף את כור הסורי.

  ביבי עד עכשיו לא עשה צד אחד לשום כיוון. המצב במזרח התיכון כל כך לא יציב ואם מדיניות חוץ נכונה ולא כושלת כמו הנוחית יכלנו להוציא לנו יתרון גדול מאוד. בנוסף נאמר כמה ביבי עושה ואולמרט לא עשה, לי זכור דבר אחד קטן, אולמרט תקף את הכור הסורי וביבי בנתיים מנסה רק להחזיק באצבעות את הכנסת שלו יחד.

 54. 17
  תודה רבה לכותב

  בניגוד לכוונותיך אתה מרעיף רק שבחים על ראש הממשלה.
  נעים לי לכתוב תגובה זו לאחר שבעבר כאשר פרסמת כתבות שמאלניות קיצוניות, כעסתי עליך לא פעם :)

 55. 16
  מי שרוצה למנוע מאירן נשק גרעיני - צריך להציע ולהסכים לפירוז האיזור מנשק השמדה המוני. מי שחרד לעתידה של ישראל חייב לעשות כל שבידו להשגת הסדר עם העם הפלסטיני. לצערנו ארי שביט מטיף כל הזמן למען מלחמת אירן האיומה - שביבי-ברק מתכננים אך ורק כדי להישאר על כס שלטונם.
  1. מבריק. ומי יאכוף את ההסכם? אותה קהילה בינלאומית שלא מסוגלת

   למנוע מאיראן נשק גרעיני?

  2. יש כבר פירוז! אירן מפרה אותו, והעולם אינו מצליח למנוע זאת ממנה. מה בדיוק אתה מציע חוץ מאשר להאשים את ביבי?
 56. 15
  דנוזאורים שחיים במנותק מהמציאות, חיילים שרואים הכל דרך כוונת רובה...

  ואם עכשיו מצריים תתחיל לפתח נשק גרעיני - אז נפציץ אתם ? ואם ערב הסעודית תעשה זאת ? עוד 40 שנה לכולם יהיה יכולת לפתח נשק גרעיני, אז נפציץ את כולם ? ראיה צרה ואינפאנטילית. נשק גרעיני יהיה חלק מכללי המשחק הגלובאליים, רק ה'אסטרטגים' האלו תקועים בשנות ה 60.

  1. נשק גרעיני מזמן ביכולת הפיתוח של רוב המדיניות. ובכל זאת הם

   החליטו לא לפתח אותו. ועכשיו איראן מאיצה מרוץ חימוש גרעיני. כנראה שהגרעין הישראלי לא מעניין אותם כל כך. מצחיק שהם כל כך מודאגות מאיראן גרעינית. אולי הם יודעות משהו שאנחנו לא ?

  2. its so true

   its so true
   nothing stays the same in life even arabs
   the only way for israel its to make peace,,,,,do u know whats that ?

  3. סטפן, הערבים אותם ערבים. איך ממצרים שהביאה את בשורת האביב הגיע נשיא של האחים המוסלמים? גם עם השלום עם הפלשתינאים זה יהיה ככה?
  4. אם למצרים תהיה יכולת גרעינית, כל ההרתעה הקיימת בעיני המצרים לא לאיים על מדינת ישראל בכוח הצבאי העדיף (בנשק אמריקאי מתקדם) ע"י הזזתו לתוך סיני. מה תעשה ישראל, תגייס את כל המילואים לזמן בלתי מוגבל?
  5. למה לא להפציץ את סכר אסואן? יש בכך יתרונות דמוגרפיים ( פחות ערבים/מצרים), אקולוגיים ( רענון מי הים התיכון במים ובאדמה פורייה) ובעיקר פוליטיים ( הגברת ההרתעה הישראלית - ארה״ב תטיל ווטו על כל צעד אנטי ישראלי( וצבאיים - אימון מצויין לקראת הפצצות באיראן, פקיסטן ובעתיד גם אפגאניסטאן)
 57. 14
  מדינה שהמיטה על עצמה את אסון אוסלו אינה יכולה להחשב כרציונלית
  1. האסון נגרם ע״י מתנגדי אוסלו הלאוימניים שחיבלו בו
 58. 13
  ארי, טעות אחת בידך. שום יצהר לא יביא שום נשיא אמריקאי לתקוף באירן כי הוא "ביחסים טובים איתנו".

  אם האמריקאים יתקפו זה יהיה אחרי התלבטות עזה ושאלת היחסים בין ביבי לאובמה חסרת משמעות.

  הדרך היחידה בה ישראל יכולה להשפיע על התקיפה האמריקאית היא על ידי שכנוע שאנחנו מוכנים ומסוגלים.

 59. 12
  מישהו מבין מה בדיוק נאמר בכתבה המגוחכת הזו?
 60. 11
  "הדרג המדיני הנוכחי הוא אחד הטובים שהיו לנו. הניסיון המצטבר של נתניהו, ברק, יעלון, מופז, מרידור ובגין לא יסולא בפז. מדובר על קבוצת אנשים רציניים המנהלת דיונים רציניים ומפעילה שיקול דעת"

  איני מאמינה שעוזי ארד עצמו מאמין בהתבטאות הזחוחה שלו. מדינת ישראל לא תושמד בגרעין האירני. מדינת ישראל על סף תהום רק בשל בעיותיה הפנימיות, ובראשן שאלת השטחים הכבושים. נוח להנהגה להפנות את המבט של כולנו רחוק מזרחה לנתנז, בושהר ופרצ'ין. אך לא הפצצה האירנית היא המסכנת את קיום מדינת ישראל, וכלל לא מה שעושים האירנים, אלא מה שאנו עושים, בחזית הפלשתינית ובחזית הפנימית, וכל האנשים הרציניים שארד מחמיא לנסיונם ולחוכמתם ממשיכים להרוס את מה שנבנה כאן בעמל רב, והם האחראים לאסון המתרגש עלינו.

  1. לא. חלילה שתיקרא משהו שסותר את הבון-טון בתקשורת ועלול לעורר בך

   מחשבות.

  2. תודה אורכי!
 61. 10
  אנשים כמו ארד הם הסיבה למצב שלנו היום בו אין שלום עם הפלסטינים

  אנשים שלא מסוגלים לראות את המציאות. שלא מסוגלים להבין את המציאות ,אסור להם להיות בתפקיד בטחוני רגיש. חבל מאוד שבמדינת ישראל אנשים כמו ארד נמצאים בתפקידים אלו.
  על מדינת ישראל להבין שאירן גרעינית לא מאימת עליה.
  אך התיישבות בגדה ויצירת שני סוגי אזרחים מאיימת עליה באופן חמור.
  בראשון הדרך להתמודד הוא איום נגדי. בשני הדרך קשה מורכבת ודורשת הרבה מאוד רצון טוב מצידנו ומהצד השני.
  משום כך חובה על ישראל לטפל בבעיה הפלסטינית.

  1. הפלסטינים לא מעוניינים ולכן לא יהיה שלום
  2. וישראל מעוניינת ???
  3. כאשר מרתין לותר קינג מצא את עצמו תחת לחץ מחלק מהציבור לפעול באלימות, אחת הדרכים להסביר להם שזה לא טוב, מעבר לאידיאולוגיה והאמונה החזקה שלו, הייתה - זה לא יעבוד. הפיכה אלימה לא תצליח בארה"ב. יחסי הכוחות ועוצמת השלטון לא יאפשרו את זה, ורק יתנו לגיטימציה לקיצוניים לטבוח בשחורים. כך נמצא שבהפוך על הפוך, הדרך היחידה להביא את הפלסטינאים למו"מ כן ואמיתי תהיה אם הם יבינו שבאלימות זה לא ילך, כיוון שהעוצמה של החברה הישראלית, הכלכלה הישראלים וגם הצבא הישראלי, לא יאפשרו הצלחה של מהלך כזה. כל עוד נמשיך להפגין חולשה אזרחית, וצבאית, וננסה להפיל את הממשל בגלל שהכלכלה שלנו היא רק דומה לזו של קוריאה ולא לגרמניה או יפן, אנחנו מעודדים את אלה שלא רוצים שלום בצד השני.
 62. 9
  Yitzar

  We've to get rid of the Yitzars beceause they will create an instigated bi-national state with Jewish minority.

 63. 8
  ביבי שילוב של שמיראולמרט

  אם לביבי היה האומץ והבטחון לקבל החלטות קשות ולפעול נגד הימין הסהרורי קיצוני או החרדים לטובת כלל עם ישראל הוא לא היה ביבי ונדבק כ"כ טוה לכסא

  1. אני מבין שההחלטות של שרון היו מבריקות. כולל ההתנתקות או לא לתקוף באיראן בזמן.
  2. ההחלטות של שרון היו מבריקות: לטובת עצמו. זה כל הסיפור שלו.
  3. מבריקות כמו ברק המבעיר אש ומצית את כל העיר. אריק שרון חבלן על - מכה נוראה לישראל.
 64. 7
  המאמר מבליט עניין חשוב: בזמן שאנו נזקקים לעזרת ארה"ב, כמו בעניין הגרעין האירני, חשוב מאד לא לעורר מדנים עם אובמה. ודאי לא לבנות ביו"ש, ולא לנאום נאומים בקונגרס מאחורי גבו של אובמה. וכמו שאמר יורם ארבל, "ככה לא בונים חומה", ולעניינינו: ככה לא מגינים על מדינת היהודים.
 65. 6
  Just another

  prepaid article

 66. 5
  אם ארה"ב תקוף באירן היא תעשה זאת רק בגל אינטרסים עמוקיםשלה (או של הנשיא שלה) ולא בגלל איזהו הסכם ישראלי פלסטיני . יצהר-ננתז קיים רק בדמיון של השמאל
  1. שוב הלוגיקה הימנית המעוותת: שום דבר לא קשור להתנחלויות, ואין קשר בין יחסי הממשלים בארה"ב וישראל לתמיכת ארה"ב בישראל.
  2. אתה כנראה "הסטוריון חדש". אם כדי להפעיל את האמריקאים נגד איראן צריך "לתת" את יצהר, מה ניתן כדי למנוע גרעין בפעם הבאה? בינאום ירושלים? הכשל העיקרי (גם של ארד) הוא שההתנחלויות חוקיות (הסבר וקישורית בפנים, וזה קשור לבורותך בהיסטוריה)

   עפ"י החוק הבינלאומי יו"ש לא כבושים (יוג'ין רוסטוב, ראש בי"ס למשפט באוניברסיטת ייל, ממנסחי 242)
   בתמצית: כי השטח הוקצה לבית-הלאומי היהודי
   ושלטון ירדן עליו היה כיבוש לא חוקי ולכן ישראל אינה "כובש".
   http://maurice-ostroff.tripod.com/id45.html
   http://www.nytimes.com/1992/04/01/opinion/israeli-settlement-and-the-geneva-convention.html?pagewanted=1

 67. 4
  כבר מזמן ידוע בעולם כי מדינת ישראל מסוכנת לשלום העולם יותר מאירן אבל יש לוביע חזק בארה"ב וזהו כל זה ואין אחרת
  1. ברור. תגיד, אני יכול להשאיל ממך את "הפרוטוקולים של זקני ציון"? אני הולך לנאום בפריז שבוע הבא בכנס פרו-פלשתינאי נגד הכיבוש ואני צריך מקור השראה לציטוטים.
  2. תואיל בטובך להקדיש מחשבה למה שאומרים לך. המדיניות הישראלית היא חסרת אחריות - זה ברור לנו כשמדובר במדיניות פנים ישראלית, ושכמדובר במדיניות חוץ אז אנחנו מתאחדים מאחורי המנהיג ופתאום נדמה שמדינת ישראל היא הטובה בעולם. אז יש לנו מדינה חסרת אחריות, "לא רציונלית" אומר המרואיין, עם נשק גרעיני. למה כל כך קשה להבין שזה מסוכן לכולם ומסוכן לנו? רק בגלל שאנחנו לבנים זה בסדר?
  3. פלץ - אפשר לבוא בהרבה ביקורת לישראל, אבל מרוב צדקנות הטענה שלך כל כך מופרכת בקשה להתייחס באופן ענייני, ובכל זאת:

   1. איראן מעורבת באופן פעיל, על ידי משלוחי נשק, שליחת חיילים ואימון צבאי, בכל סכסוך במזרח התיכון (לדוגמא: סוריה, סעודיה-תימן, בחריין, מצרים, עזה, לבנון ועוד).
   2. איראן מעורבת בפעילות טרור ברחבי העולם.
   3. איראן עושה זאת מתוך אמונה דתית הגורסת כי:
   א. האיסלאם השיעי צריך לשלוט בעולם כולו
   ב. הדרך לשם עוברת דרך מלחמת עולם (מן גרסה שיעית של גוג ומגוג).
   ג. יש צורך "להחיש את הקץ" על ידי דחיפה לאותה מלחמה
   4. השלטון האיראני הוא שלטון ללא זכויות אדם בסיסיות, חופש תקשורתי, בג"צ וארגוני זכויות אדם. הוא שלטון שבו ראש האופוזיצה (שלא שונה בהרבה מראש הממשלה בדעותיו) נמצא במעצר בית וכל תמיכה בו מדוכאת.
   5. האיראנים מפתחים נשק גרעיני כדי להיות בעמדת כוח ביחס לנקודות הנ"ל.

   ביחס לנקודות שהעלתי, איך בדיוק אפשר לטעון טענה כל כך מטופשת וחסרת שחר?
   החיים הם לא שחור ולבן, ולא כל ביקורת על התנהלות ישרא משמעה שאויבי ישראל צדיקים.
   המחשבה הדיכוטומית הזאת מסוכנת מאוד ומאפיינת את המחשבה האירופאית לפני מלחמת העולם השניה, בה כל המתפלפלים הסבירו שהיטלר בעצם לא ממש מתכוון למה שהוא אומר.
   אז הייתה להם הפתעה: הוא התכוון בדיוק למה שאמר - לכבוש את העולם.
   וגם למתפלפלים של ימינו תהיה הפתעה: גם חמינאי מתכוון בדיוק למה שהוא אומר.

 68. 3
  לא תהיה שום תקיפה באיראן.

  ...הוא משוכנע שלישראל יש עוצמות המאפשרות לה לעמוד בכל תרחיש איראני. הוא אינו חושב שהחיים עם פצצה שיעית יהיו שונים לחלוטין מהחיים עם פצצה סובייטית.״

  1. אלא שעם ביבי ההיסטרי, ברק המגלומן, וליברמן ההרפתקן (אסון אסואן בפוטנציה)ישראל המטורפת ( התזה הזכורה של הסטריינג׳לאב הישראלי יחזקאל דרור מחייב ההפצצות) תקיפה באיראן עלולה גם עלולה להתרחש, לאסוננו. דרור
 69. 2
  הכותרת לא מתאימה לכתבה.
  1. אתה צודק כותרת מטעה . באשר לנושא הרציונליות קצת היסטוריה

   המדינה היחידה שהשתמשה בנשק אטומי היא ארה״ב במלחמת העולם השניה והמטורפת ששקלה שימוש בנשק אטומי היא מדינת ישראל במלחמת יום הכיפורים נשק יום הדין . אלה עובדות היסטוריות כל השאר זה הערכות ומניפולציות של הישרדות פוליטית ושל הרצון להחליש את המחאה החברתית .

 70. 1
  הכותב היה עושה לנו טובה אם היה מתאר את יופי ענפי הקיסוס וקסמי השמש התל אביבית השוקעת בדימדומי ערב במקום הקישקושים הפילוסופיים.
  1. מאמר חשוב. מר ארד הינו עד נאמן לאופן קבלת ההחלטות של מר נתניהו. מר ארד מזהירנו בקול צלול וברור מפני הרפתקנות, פשטנות ושטחיות שכה מאפיינות את מר נתניהו. המנהיג העלוב לא הצליח לנהל דיונים רציניים ומקיפים לפני סוגיה פשוטה יחסית כמו המשט הטורקי , כיצד ינהל תקיפה באיראן? מנהיג שמתמכר לרטוריקת שואה שמסמאת את היכולת לפעול בצלילות, ברציונליות ובשיקול דעת מדויק. אין לך אות אזהרה טוב מהראיון הזה.
  2. אם לא שמת לב, איש עברי, או שכשופט בדימוס קהו עיניך מקרוא, מר ארד מבקר כאן את קבלת ההחלטות של שרון ואולמרט לא של נתניהו, ואינו פוסח על קורטוב מרומז ענק של ביקורת לדעת הקהל והתקשורת ששיבחו והיללו אותם בלי רבב של ביקורת.
  3. זה לא מה שהוא אומר אלא מה שהיית רוצה שהוא יגיד. כשופט אתה אמור לדעת להבדיל בין הדברים.
  4. במקרהאביו של המנכ"ל שלי היה חבר של אביו של קרניהו וראיתי את שקרניהו באזכרה לז'בוטינסקי

   רק סגן יושב ראש הכנסת שלמה מולה יהיה ראש-הממשלה הבא

  5. אתה במקרה הטוב שופט כדורגל בדימוס

   אוי ואבוי אם תגובה כזאת מגיעה מאדם שישב בכס המשפט, אם אתה לא מצליח להבין את דברי עוזי ארד הכתובים שחור על גבי לבן מולך, אז איך שפטת בדיני נפשות?

  6. תגובת השופט עניינית ומנומקת בניגוד לתגובתך
  7. האם לא נדרשת לעבור מבחן פשוט בהבנת הנקרא לפני שמונית לשופט? נסה שנית: "לטעמו, הדרג המדיני הנוכחי הוא אחד הטובים שהיו לנו. הניסיון המצטבר של נתניהו, ברק, יעלון, מופז, מרידור ובגין לא יסולא בפז. מדובר על קבוצת אנשים רציניים המנהלת דיונים רציניים ומפעילה שיקול דעת. אבל לא בטוח שיש גורם המציג בפני הקברניטים את כל החלופות. לא בטוח שיש מי שמביא בפניהם ראייה מדינית-ביטחונית כוללת." או נסה כאן: "על כן, כאשר נכנס נתניהו לתפקידו באפריל 2009 הוא באמת מצא אדמה חרוכה. ביבי חולל תפנית. הוא הבין שהנושא האיראני הוא החשוב ביותר והדחוף ביותר. על כן מיד מיקד את המערכות השונות באיראן. הוא גם גרם לשר הביטחון אהוד ברק לשנות את אופן התנהגותו (תחת אולמרט, ברק לא הפך עולמות בנושא האיראני)." בקיצור כבוד השופט בדימוס, האם גם לפני קביעת פסק דין לא נתת לעובדות הכתובות שחור על גבי לבן לבלבל אותך ופעלת רק על פי צו דעותיך הקדומות? האם יש תעודת עניות חמורה יותר למערכת המשפט בישראל - מתגובה כמו זו שפרסמת?
  8. הקמת מדינת ישראל אל מול גלי הגזענות והתוקפנות הייתה מעשי לא רציונלי

   הקמת מדינת ישראל אל מול גלי הגזענות והתוקפנות של מדינות ערב הייתה מעשי לא רציונלי.

  9. אתה שוגה בחוסר דיוק: מדינת היהודים הוקמה למול הגזענות והתוקפנות ה*נאצית* ולמרות התנגדות ערבית (שאינה גזענית במהותה) . כשמדייקים פתאום זה דווקא מאוד רציונלי.
  10. ארי שביט-שאלה אחת חשובה ואסטרטגית שלא שאלת את עוזי ארד:

   עוזי ארד , בהיותך אסטרטג , ובהנחה כי ברשותך ידע מבוסס רב , האם פעלת אתה-בעצמך החל משנת 2009 ( לפחות ), או מוקדם מכך , בהתבסס על תפקידך ומעמדך בכלל השנים למן שנת 2002 , כדי לזעוק ולהתריע מיהו האיום ששמו איראן. ??? ארי שביט, למה לא היפנית אל עוזי ארד את השאלה הגורלית הזאת ? עדיין לא מאוחר, בטוחני שיהיה מעניין לשמוע מדוע עוזי ארד לא התייצב כמוכיח בשער אודות אירן מיוזמתו.