אחרי הזיכוי

האיש שלא עזב את הפוליטיקה מסעיר אותה גם מבחוץ

זיכויו המפתיע של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, העלה את האפשרות שיחזור לפוליטיקה, לעמוד בראש גוש מרכז-שמאל, רק זה היה חסר למופז, שגם ככה עובר ימים קשים עם חוק הגיוס. לא משנה כמה הוא נאבק לשוויון בנטל, הציבור מציב אותו אחרון בסקרים בנושא. יאיר לפיד, לעומת זאת, רק הולך ומתחזק

בבוקר שאחרי הכרעת הדין יצא אהוד אולמרט מהווילה במוצא, ליד ירושלים, שבה מתגוררים הוא ועליזה מאז עזבו שלא בטובתם את מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בבירה. אולמרט, נהגו ושומר ראשו, נכנסו ל"אאודי" השחורה והמהודרת ונסעו לדרכם.

שעות לאחר מכן עצרה הונדה אקורד לבנה, לא מהודרת בעליל, למרגלות מגדל המשרדים במרכז תל אביב, שם שוכן משרדו של ראש הממשלה לשעבר. אולמרט והמאבטח יצאו מהמכונית ונבלעו במבואה של המגדל. לא, לא מדובר בכפיל. עוד לא נולד האיש שיהיה דומה לאולמרט. הוא אקזמפלר ייחודי. ההסבר הוא בנאלי: האאודי הממשלתית נראית אולי מרשימה כלפי חוץ, אבל המנוע ישן וחבוט. אחת לשבועיים-שלושה המכונית מתקלקלת ושובקת חיים באמצע הדרך, ואולמרט נאלץ להמתין לרכב חלופי מהחניון הממשלתי. משהו כזה קרה ביום רביעי.

גם האפיזודה הזו לא מחקה את החיוך מפניו של אולמרט. הוא הרגיש כמי שזכה בחייו מחדש. אם היה מורשע בעבירות שבהן הואשם בפרשות טלנסקי וראשונטורס, מרמה בנסיבות מחמירות וקבלת דבר בנסיבות מחמירות, הוא היה מוצא עצמו בכלא. העבירה שבה הורשע - הפרת אמונים בתיק מרכז ההשקעות - אינה צפויה להוביל למאסר בפועל לדעת כל המשפטנים. מה גם, שהשופטים הגדירו את התנהלותו כ"אי תקינות פרוצדורלית". ההגדרה המקילה הזו תסייע לו, ככל הנראה, לחמוק מקלון כשייגזר דינו. אם הפרקליטות לא תערער על הזיכוי, ואם יצליח איכשהו לצאת בשלום מתיק הולילנד שבו הוא מואשם בקבלת שוחד - עבירה שהרשעה בה גוררת עונש מאסר אוטומטי - תיסלל דרכו בחזרה לחיים הפוליטיים, להם הוא צמא, כהולך במדבר.

כי זאת יש לדעת: מאז שעזב את ראשות הממשלה לפני כארבע שנים אולמרט לא נפרד מן הפוליטיקה במובנה הרחב, אף לא לרגע. כשהוא אינו עסוק בלהתפרנס, בארץ או בחו"ל, הוא עסוק בלתחזק: הוא נפגש עם ח"כים, שרים ואנשים פוליטיים במעגלים שונים ומשונים, וגם עם קציני צבא בדרגות גבוהות ועם בכירים בשב"כ ובמוסד.

איור:עמוס בידרמן

הביטחוניסטים למדו להכיר ולחבב אותו בשלוש השנים שבהן עבדו יחד. אולמרט התמכר להוויה הביטחונית-מדינית, כמו נרקומן למנה היומית. וכשהוא מגיע לארצות הברית, הוא מקיים סדרה ארוכה של פגישות עם בכירים בממשל הנוכחי והקודם, עם עיתונאים ומעצבי דעת קהל ועם פורומים שונים, מכוני מחקר וצוותי חשיבה למיניהם. הוא שומר על קשר עם מנהיגים בעולם.

במקביל, מעורבותו בפוליטיקה הפנימית בישראל היא בדרגה 5 בסולם אולמרט: ביד אחת הוא בוחש בקדימה, ביד שנייה הוא מערבב במפלגתו של יאיר לפיד. פוליטיקאים ממפלגות אחרות, שמעוניינים להחליף עמו דעות, לשמוע עצה או לקונן על מר גורלם תחת מנהיגיהם העכשוויים, יודעים שדלתו תמיד פתוחה ושעתו פנויה. עבורם, הוא שילוב של סופר-נני ואלון גל.

בשבוע שקדם להכרעת הדין שלו, שהדהימה את המערכת המשפטית והפוליטית, נפגש אולמרט עם גורמים שונים. הוא העריך באוזניהם שיזוכה מרוב האישומים ויורשע בהפרת אמונים. כשנשאל לתוכניותיו השיב שיבקש להתמודד מטעם גוש המרכז על ראשות הממשלה. "אין אף אחד אחר כרגע שמסוגל: לא מופז, לא לפיד, בטח לא יחימוביץ'", הוא נימק. "מה עם יאיר?" שאלו אותו בני שיחו. "הוא יירד ויבוא אתי", השיב אולמרט בביטחון רב.

הוא נשמע כמי שמדבר מידיעה, לא ממשאלת לב. בלשכת אולמרט סירבו להתייחס. גם לפיד, באמצעות הדוברת שלו נילי רייכמן, בחר שלא להגיב לדברים. ההתרגשות שהזיכוי של אולמרט גרם במסדרונות הפוליטיים מובנת. אבל במידה רבה היא בועתית, ברנז'אית, מוגזמת ומוקדמת.

יחלפו עוד חודשים ארוכים לפני שיתברר אם הוא בכלל מסוגל, מבחינה משפטית, להתמודד בבחירות הקרובות. וגם אז, מה סיכוייו להפיח רוח חיים בגוש המרכז-שמאל? הוא הרי נחשב לאיש שמאל. התוכנית המדינית שהגיש ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ערב פרישתו הכפויה מראשות הממשלה, היתה לפי עדותו שלו ועדות אחרים, מרחיקת לכת ונועזת יותר מכל תוכנית שקדמה לה.

האם אולמרט, בגלגול השני שלו, באמת מסוגל להיות שובר השוויון בין שני הגושים? האם הוא זה שיזעזע את הספינה האיתנה שהיא שלטון הליכוד? לא נראה סביר. לא כרגע, לפחות.

אהוד אולמרט ושאול מופז בהשבעת הכנסת, מאי 2006 . עוד מעט יחזור בעל הבית ליאור מזרחי / באובאו

באמצע הקדנציה שלו, רצופת המהמורות ונגועת החקירות, נשא אולמרט את אחד מנאומיו הזכורים: נאום ה"אני ראש ממשלה לא פופולרי". הוא נשמע אז כמי שהרים ידיים, שנכנע להכרה שהעם לא אוהב ולא יאהב אותו. מלחמת לבנון השנייה, שפרצה כמה חודשים לאחר שנבחר, הפילה אותו לקרשים בדעת הקהל. הוא הידרדר לאחוזי תמיכה בודדים. אחרי המלחמה הגיעו החקירות והלמו בו זו אחר זו: הבתים, העטים ובנק לאומי.

באוגוסט 2006 היו שניבאו שבאוקטובר אותה שנה הוא ייאלץ להתפטר מכהונתו בגלל פרשת הבית ברחוב כרמיה בירושלים. זמן קצר לאחר מכן התיק הזה נסגר בקול נפיחה עלוב. מי שפגש אותו בימים האחרונים אחרי הכרעת הדין, זיהה אצלו לא רק רצון עז לחזור לראשות הממשלה ("אין דבר שהוא רוצה יותר בחיים", אמר עליו השבוע אחד הקרובים לו ביותר), אלא גם כמיהה לשוב ולהיות פופולרי. לא כולם זוכרים, אבל אולמרט היה פופולרי פעם.

הוא היה פופולרי בחודשים הראשונים לכהונתו כראש הממשלה בפועל אחרי התמוטטותו של אריאל שרון. והוא היה פופולרי אחרי שנבחר כיו"ר קדימה. והוא היה פופולרי במאי 2006, בביקורו בוושינגטון אצל הנשיא ג'ורג' בוש, כשנשא נאום מרשים בפני שני בתי הנבחרים. הוא רוצה בכל מאודו לחזור לימים האלה, לעשות תיקון. כי בסופו של דבר, למרות הפאסון המפורסם, למרות קור הרוח, אולמרט, כמו כל אחד מאתנו, זקוק לאהבה, לחיבוקי.

תנו לו אשראי

בשעה שדברים אלה נכתבים, בבוקר יום חמישי, שאול מופז מתכונן לפגישה נוספת עם נתניהו. אולי זו תהיה הפגישה המכרעת, רגע האמת של קדימה בקואליציה, ואולי תהיה עוד אחת, ועוד אחת. נכון לאתמול, מופז לא מיהר לפרוש. הוא ביקש למצות את התהליך כדי שיוכל לבוא לבוחריו ולומר שפעל בתום לב: כשנכנס לממשלה וכשפרש ממנה. בוועידת מפא"י ב-1965, עמד ראש הממשלה לוי אשכול על הבמה וזעק לעבר יריבו הגדול, דוד בן גוריון: "תן לי אשראי!"

סקר דיאלוג מיוחד ל"הארץ". לחצו להגדלה
סקר דיאלוג מיוחד ל"הארץ". לחצו להגדלה

מופז מבקש שניתן לו אשראי. התסכול שלו ושל מקורביו גדול: הם מתקשים להבין כיצד דווקא הוא, ששם את כל הקריירה הפוליטית שלו ואת מעט המוניטין שנותרו בקופתו על כף המאזניים של חוק הגיוס, זוכה להכי מעט הכרת תודה מצד הציבור.

תחושתם אינה סובייקטיבית. היא מגובה בנתונים, כמו אלה העולים מסקר "הארץ" שבוצע בתחילת השבוע לרגל מלאות שנה למחאה החברתית ולקראת מה שנראה כתחילתה של מחאה חדשה, מחאת הגיוס לכל. בסקר, שבוצע על ידי חברת "דיאלוג" בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב, נשאל הציבור מי לדעתו הפוליטיקאי שמחויב ביותר לערכי המחאה החברתית.

הנתונים הרי הם לפניכם: שלי יחימוביץ' ראשונה, מופז אחרון. שאלה דומה נשאלה לגבי המאבק על הגיוס והשוויון בנטל. וגם כאן: מופז אחרון. אביגדור ליברמן, שלא רוצה לשמוע על שום פשרה, ראשון. יאיר לפיד, שנמצא מחוץ לזירה הפוליטית-הפרלמנטרית שבה קורים הדברים ומתקבלות ההכרעות, שלא תרם דבר ולא סיכן דבר, תופס את המקום השני המכובד.

איזה עולם אכזר זה הפוליטיקה. עולם של דימויים. מצבו של מופז בדעת הקהל הישראלית כה עגום, עד שגם אם הוא יעבור באופן אישי מבית לבית בק"ק בני-ברק ויחלק צווי גיוס לצעירים החרדים, ספק אם יצליח אי פעם לזכות באשראי המיוחל. אפילו יחימוביץ', שתופסת מרחק גדול מהמהומה הנוכחית סביב הגיוס ומתייחסת אליה בזלזול כ"ספין", מקדימה אותו ברשימה.

בסקר, שנערך לפני הכרעת הדין של אולמרט, נרשמה ירידה ניכרת במדד שביעות הרצון מתפקודו של נתניהו: 41% שבעי רצון ממנו, 51% אינם שבעי רצון. בחודש מאי היחס היה הפוך: 46%-45%. הסיבה לירידה ברורה: התנהלותו המזגזגת בסוגיית הגיוס, פעם עם החרדים, פעם נגדם, ושוב בעדם (ומי יודע מה קרה אחרי סגירת הגיליון).

מפלגתו של לפיד, "יש עתיד", מזנקת קדימה והופכת למפלגה השנייה בגודלה, עם 16 מנדטים, אחרי הליכוד עם 29 מנדטים (ירידה מ-33 לפני חודשיים) ולפני העבודה עם 14 מנדטים (ירידה חדה, מ-19 לפני חודשיים). מסקנה: כשיחימוביץ' חולה (בעשרת הימים האחרונים סבלה מדלקת ריאות), המפלגה נעלמת.

ובכל זאת, אי אפשר להתעלם מן הפרדוקס שעולה מהסקר: שני הפוליטיקאים הבכירים שהימרו על חוק הגיוס, נתניהו ומופז, אינם מרוויחים בינתיים דבר בדעת הקהל. הם אפילו מאבדים נקודות. נתניהו בגלל הפליק-פלאקים, מופז כי הוא מופז.

גם הירידה הזו אינה מסכנת כהוא זה את שלטון נתניהו. גוש הליכוד-ימין-חרדים עומד על 67 מנדטים. גוש המרכז-שמאל על 53 מנדטים, כולל עשרה ח"כים חברי שלוש הסיעות הערביות. אם הבחירות היו נערכות היום וזו היתה חלוקת הקולות, נתניהו לא היה מתקשה כלל להרכיב ממשלה. בתמונת מצב זו, לא משנה אם וכמה החרדים יבקשו להיפרע ממנו, ידיהם יהיו כבולות. הם יבואו אליו על ארבע, ואם צריך, בשמאל-ימין.

שם ברקס

ביום שלישי, סמוך לחצות, קיבל ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) שיחת טלפון מהשר משה (בוגי) יעלון (ליכוד), שותפו לצוות, שהכין בימים האחרונים את נוסח הצעת החוק, ו"הצעת המחליטים" של חוק הגיוס החדש. פלסנר טוען ששמע מיעלון, שזה עתה יצא מפגישה ארוכה עם נתניהו, זמירות חדשות ששיקפו נסיגה מהסכמות קודמות. בנושא קביעת המכסות לגיוס חרדים, בנושא הטלת אחריות פלילית על משתמטים חרדים, בנושא עוצמת הסנקציות האישיות ואזכורן בהצעת המחליטים שאמורה היתה להגיע לאישור הממשלה ביום ראשון.

פלסנר התקשר למופז, אך הוא כבר ישן בבית בכוכב יאיר. לטענת פלסנר, 95% מהנושאים סוכמו בינו לבין יעלון. נותר רק לסגור קצוות בעניין הסנקציה הפלילית למשל. בלילה של יום שלישי הוא שמע מיעלון שנתניהו חושב שלא יעלה על הדעת ש"במדינה יהודית", בחור שלמד תורה ייכנס על זה לכלא. במדינה יהודית!

"גם אם הייתי מסכים לפטור חרדים משתמטים מעונש מאסר, הייעוץ המשפטי שליווה אותנו בתהליך לא היה מסכים לכך, כי הדבר נוגד את פסיקת בג"ץ", טוען פלסנר. ביום רביעי המשבר תפס תאוצה. ועדת פלסנר-יעלון פורקה, למעשה. הפקידים במשרד האוצר, משרד ראש הממשלה ומשרד המשפטים וכן הגורמים בצה"ל, הפסיקו לעבוד. כולם חיכו להתפתחויות.

גורמים בקדימה התקשרו ליו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, שנטל הובלה על המאבק העממי בעד מה שמכונה "השוויון בנטל", ודיווחו לו על ההתפתחויות האחרונות. "לא מקובל עלי", אמר שמולי. "אם זו השורה התחתונה, אני לא אהיה אתכם. אהיה נגדכם".

החברים בקדימה בלעו רוק ודיווחו למופז. הוא כינס את הסיעה והעביר החלטה שמסמיכה אותו להודיע על פרישה מיידית מהקואליציה על פי שיקול דעתו. עם ההחלטה הזו בכיס מקטורנו הוא הלך שפי וקוממיות לנתניהו ביום רביעי בערב.

יותר משההחלטה הסיעתית נועדה לאיים על נתניהו, היא נועדה לקשור את ידיו של מופז. הוא הבין שאם לא ישדר נחישות, גורלו נחרץ. אלה ימים שאינם קלים למופז. גם אלה ימים שאינם קלים עבורו. מאז יום שלישי בבוקר, הוא שומע וקורא על שובו הקרוב, בדגלים מתנוססים, של אהוד אולמרט להנהגת קדימה ולהובלת גוש המרכז-שמאל. כאילו הוא, מופז, לא היה אלא אורח נוטה ללון, שעוד מעט יבוא בעל הבית ויבקשו בנימוס לפנות את הנכס.

המאבק על החלופה לחוק טל הלך ולבש צורה שונה: בחזית, מדובר על המתגייסים החרדים. ברקע מרחפת דמותו של המילואימניק אולמרט.

"מרגע שהבנו שהם נלחמים לא על התוצאה, לא על פשרה סבירה, אלא על הקרדיט הפוליטי, נתניהו שם ברקס", אמר אתמול בבוקר גורם בכיר המקורב לראש הממשלה. "נתניהו הגיע למסקנה שפלסנר ומופז מקצינים. הם מחפשים הישג פוליטי ותמונת ניצחון: פרישת החרדים. אם החרדים אורזים את מיטלטליהם ועוזבים את הממשלה, תוך שהם מטיחים האשמות בנתניהו, אף אחד בציבור לא יתעמק בפרטי חוק הגיוס. התובנה הרווחת תהיה שקדימה הביאה להישג היסטורי, שבעטיו נאלצו החרדים לפרוש. בנוסף, יתפנו תיקים עבור החברים בקדימה שרוקעים ברגליהם בחוסר סבלנות מחוץ לדלת לשכתו של מופז. נתניהו לא אוהב את התוצאה הזו".

שאלתי את האיש המקורב מה מפריע לנתניהו. "למשל", הוא אמר, "המכסה של 80% גיוס שפלסנר רוצה לקבוע לחרדים. איפה קיימת מכסה של 80%? אצל החילונים מתגייסים 80%? נתניהו מבין שאם הוא יילך על הגרסה הקיצונית הזו, ייווצר משבר חריף בין הליכוד לחרדים, שעלול לזלוג אפילו לתוך העולם הדתי. נכון שכרגע הוא נראה כמי שדבר אינו צריך להדאיג אותו, אבל אשרי המודאג תמיד".

איפה הכסף?

לאן נעלמו דיוני התקציב? ממשלות בישראל מתחילות לדון בתקציב המדינה באמצע יולי. לכל המאוחר, בתחילת אוגוסט. אנחנו באמצע יולי, ונאדה, כלום לא קורה. הדיון הראשון בממשלה על התקציב נקבע לספטמבר. בלשכת ראש הממשלה התקיים עד היום רק דיון אחד בסוגיה התקציבית. הדיונים בין האוצר למשרדי הממשלה, שבשנים רגילות הם כבר בעיצומם, תקועים. השרים לא מבינים מה הולך כאן.

אחת משתיים: או שנתניהו מעוניין לסיים את הטיפול בחוק הגיוס ואז להתפנות לתקציב. או סביר יותר, שהוא מבין כבר שחוק גיוס חדש לא יהיה כאן ושיהיה עליו להקדים את הבחירות. ואם נגזר עליו ללכת לבחירות, כנראה בתחילת 2013, למה לו תקציב עכשיו, על כל גזירותיו וצרותיו? תתכבד המערכת הפוליטית ותלך לבחירות, שלאחריהן יגובש תקציב חדש.

מה נשתנה

"אלפי צעירים יצאו היום לרחובות וצעקו: ‘איפה הכסף?' לא הלכתי לכיכר כדי שהם לא ירגישו שאני מנצל את המחאה למטרות פוליטיות. אבל אוי, כמה שהם צודקים" (12 במאי 2012, מוצאי שבת, מתוך דף הפייסבוק של יאיר לפיד).

"הנוכחות הבולטת בהפגנה למען שירות לכל, היתה של יאיר לפיד ומפלגתו. פעילי ‘יש עתיד' לקחו בעלות על גיוס שווה לכולם, פיזרו שלטים וכרזות של המפלגה, ואלפי חולצות. לפיד עצמו צעד עם המפגינים והתראיין לכלי התקשורת" (7 ביולי 2012, מוצאי שבת, דיווח מהפגנת המוחים למען שוויון בנטל הגיוס בתל אביב).

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 58
  החלום של הארץ וכל גוש השמאל הוא ממשלה סוציאל דמוקרטית עם רוב של 80 חכים

  חלום יפה....
  אני גם בעד
  רק השלב הבא אחרי זה העלמות האינדבדואל ולאט לאט כמו בפילוסופיה של מעגל המשטרים מעבר לדיקטטורה.. נשמע הזוי?
  ראו הסטוירה...

  בכל מקרה ישראל היום בתפוצה רחבה יות רמשל הארץ לכן אנו מוגנים

 2. 57
  לא מסוגלת לקרוא את ורטר!

  מה יש לאיש הזה????

 3. 56
  רק חיוב שימוש בFMRI ימנע "אלצהימר" נוסח אולמרט

  לא זוכר, לא יודע, לא מבין, לא שם לב.. .
  השופטים סך הכל עורכי דין בהכשרתם לא מיומנים ואין להם כלים לדעת האם הנשפט דובר אמת או שקרן מדופלם. מי מאתינו היה מוכן להנתח על ידי רופא שלמד 3 שנים והתמחה 1 שנה ומרפא באמצעות מילים ומסרב להשתמש בטכנולוגיה מתקדמת?
  יש טכנולוגיות המאפשרו ודאות של 100% ואלי 1% פחות למען הספק אבח שימוש בכלים אלה ייתר אלפי עובדי הגילדה המשפטית והם יצטרפו למובטלים.
  יש לחייב כל אדם הטוען לחפותו להחקר באמצעות סורק גלי מוח בחקירה כפולה , פעם בהנחה שהוא דובר אמת ובפעם השניה בהנחה שהוא דובר שקר. והיה ונמצא דובר אמת יש לשחררו לאלתר ולחקור את המאשימים. לשופטים אין כלים לגלות את האמת וכל משפט המתארך פודע בחפים מפשע. חובה לשנות את השיטה ולאלתר.

 4. 55
  הבן של השופט ששפט את אולמרט חבר של הבת של אולמרט שניהם מרצים באוניברסיטנ של תל-אביב
 5. 54
  אוי לנו אם אולמרט יחזור לפוליטיקה

  אבדה הבושה, אבד הכבוד, רק המחשבה על אדם מסוגו של אולמרט ינהל את
  המדינה מעוררת צמרמורת

 6. 53
  מי שיודע כמה סקרים יקרים, בוודאי תוהה למה הארץ החליטו להחביא במעמקי העיתון את תוצאות הסקר הזה. יכול להיות שלא מרוצים שם מכשלון הקמפיין שלהם לחיסול יש עתיד? ככל שיענוהו כן ירבה וכן יפרוץ. יש עתיד!
 7. 52
  אולמרט היה מושחת וישאר מושחת אוי לאותם שופטים שאין להם בינה.
 8. 51
  שס״ק. - שטיקים,קומבינות, שטיקים

  מי עומד מאחורי הקמפיין הקולוסלי של. האנטי ציוניים שכל מטרתם לקעקע
  את שלטון החוק , כל מטרתם לטהר את השרץ ולדאוג להמשך הקומבינות שלהם
  מי ממן את הקמפיין שגובל בפוץ מתוחכם באושיות הדמוקרטיה ??.
  אפדמיה מסוכנת שדבקה גם בחלק גדול של דוברי הציבור,!!
  צריך לחזק את הפרקליטות , איך יכולים מטי מעט צדיקים להלחם ב13. פרקליטים
  שעובדים 4 שנים בתנאים סופר אופטימליים ???
  שוב ההון ניצח בגסות את השלטון .
  למגר א ת הסכנה הגדולה המאיימת על קיומינו , מדינה זה לא שס״ק.

 9. 50
  ישפוך את כל הכסף להתנחלויות וחברים

  עד כמה אנשים יכולים להיות מטומטמים, ברור שהאדם היחיד שיאזן את הנטל היא שלי יחימוביץ.

 10. 49
  יותר מכולם לשיויון בנטל- זה ברור

  כל כך אופייני לאנשים לתת תשובות הסותרות את עצמם, ברור ששלי היא היחידה שנושאת אחריות חברתית וכולם מסכימים שכך יהיה .אז איך ייתכן שליברמן -גדול הקפיטליסטים והספינים והמתעשרים על חשבון המדינה , יהיה אחראי על שיוין הנטל ? מה איכפת לו מתגייסים או לא, הרי ממילא הוא ישפוך את כל הכסף להתנחלויות \ אז איפה שיויון הנטל ?

 11. 48
  מי יתנצל בפני ehud olmert

  מי יתנצל בפני יגאל כהן-אורגד (2)


  השופט דוד רוזן נמנע מהרשעת יגאל כהן-אורגד, והסתפק בעונש של 150 שעות שירות למען הציבור; השופט רוזן יצא כנגד העוול והנזק שנגרמו לכהן-אורגד, ואף חיווה דעתו: לא היה מקום לכתב האישום; האם תתנצל הפרקליטות בפני כהן-אורגד? מה פתאום. ראי הפרקליטות עדיין מצדיקים את האישומים החמורים שהגישו (והופרכו)
  העונש
  ביום 16.1.01 גזר שופט בית המשפט השלום בתל אביב, דוד רוזן, את דינו של שר האוצר לשעבר, יגאל כהן-אורגד: 150 שעות עבודות שירות למען הציבור, ללא הרשעה פלילית. בכך דחה את בקשת הפרקליטות, שעמדה על הרשעתו של כהן-אורגד והכתמתו בפלילים. שלב נוסף הסתיים במערכה המשפטית המוזרה שניהלה הפרקליטות נגד כהן-אורגד. עד כמה מוזר - נספר להלן, ממידע חדש שהובא לידעתי.

  על המהלכים הקודמים דיווחנו כאן בהרחבה - "מי יתנצל בפני כהן-אורגד" (מחלקה ראשונה, 24.11.00). בכתב האישום המקורי ייחסה לו התביעה קשירת קשר וקבלת כספים במרמה, שותפות בזיוף חשבוניות יצוא והנפקת חשבוניות כפולות ומה לא. בסופו של עניין הודה כהן-אורגד, בעיסקת טיעון, בעבירה "שלא פיקח במידת המיומנות הנדרשת על הכפופים לו בחברה" - עבירה קלה ביותר לפי סעיף 317(א) לפקודת החברות. עד כמה זניחה העבירה תעיד העובדה הבאה: הפעם האחרונה שבה הורשע אדם בעבירה זו, אירעה ב-1929. מדובר בסעיף פלילי בחוק המנדטורי, שכיום אין לו כלל מקום.
  העוול
  כאמור, השופט נמנע מהרשעה, ונימק זאת בהרחבה. מעניין איפוא להביא מקצת מדבריו של השופט, כדי להעמיד את העונש שהוטל בכל זאת על כהן-אורגד באור הנכון [הערותי בסוגריים]:

  "יש ממש בטענת הסנגור המלומד, עורך דין פירדי [ירון פירדי, שייצג את כהן-אורגד יחד עם עו"ד יוסי אשכנזי, י.י.], כי לו עובדות אלה, לבדן, היו לנגד עיני הפרקליטות, ניתן להניח כי כתב האישום לא היה בא לאוויר העולם. לא מדובר בנתון של מה בכך. הנאשם הואשם בעבירות חמורות, נלוזות ומכוערות. הנאשם הואשם והוקלן [מלשון: קלון, י.י.] במעשים שיש בהם כלימה ובושה על כל אזרח, ובוודאי נושא משרה ציבורית, ידוע ומוכר במקומותינו. לאחר זאת הוחוור בעליל כי ההאשמות הינן ולא כלום. מאשמות חמורות וקשות הוחלף כתב האישום לעבירה שמהותה שונה בתכלית השינוי, עבירה שהעונש בצידה צנוע יחסית.

  הנאשם חווה עינויי דין ארוכים וממושכים. במשך תקופה זו ציפה בעיניים כלות לראות מה יפול ויוחלט בעניינו. שנה רדפה שנה ועניינו הוקפא. הוא התבשל בקדירתו ממתין לראות מה יביא יום, אך דבר לא קרה או התקדם. למותר לתאר את עינויי הדין והנזקים שנגרמו לו ולמשפחתו... הנאשם נאלץ לוותר ולהחמיץ משרות ותפקידים דומים בחשיבותם וביוקרתם, שבהם יכול היה לתרום מכשרונו וניסיונו המקצועי ציבורי. הנאשם נפגע לא רק באיבוד הזדמנויות להתקדם, לשרת ולמלא תפקידים מרכזיים וחשובים. לא מדובר רק בנזק מעמדי, כלכלי וציבורי. הנאשם ומשפחתו נפגעו פגיעה קשה, פגיעה שרק בזכות השנים יכול וחבולותיה תגלדנה. הנני מכוון לכתבות שנלוו להגשת כתב האישום המקורי. כתבות בהן פורסם והוגבה שמו לגבהי שימצה מן המדרגה הראשונה".
  הרשלנות
  כל מי שיעיין בהכרעת הדין ובגזר הדין שכתב השופט רוזן, יכול להתרשם בנקל: כתב האישום לא היה צריך לבוא לעולם. השופט רוזן נתן לזאת ביטוי ראוי ומפורש בהחלטתו. דווקא בשל זאת יש מקום לבחון כיצד אירע הדבר. כיצד הוגש כתב אישום מופרך וחסר יסוד, שאומנם סולק בעיסקת טיעון - אך זאת לאחר שנגרם לכהן-אורגד סבל רב.

  כאמור, גם לפי החלטת השופט - כתב האישום לא היה צריך לבוא לעולם. עתה מסתבר, כי

 12. 47
  מי יתנצל בפני אהוד אולמרט 1

  מי יתנצל בפני יגאל כהן-אורגד (2)


  השופט דוד רוזן נמנע מהרשעת יגאל כהן-אורגד, והסתפק בעונש של 150 שעות שירות למען הציבור; השופט רוזן יצא כנגד העוול והנזק שנגרמו לכהן-אורגד, ואף חיווה דעתו: לא היה מקום לכתב האישום; האם תתנצל הפרקליטות בפני כהן-אורגד? מה פתאום. ראי הפרקליטות עדיין מצדיקים את האישומים החמורים שהגישו (והופרכו)
  העונש
  ביום 16.1.01 גזר שופט בית המשפט השלום בתל אביב, דוד רוזן, את דינו של שר האוצר לשעבר, יגאל כהן-אורגד: 150 שעות עבודות שירות למען הציבור, ללא הרשעה פלילית. בכך דחה את בקשת הפרקליטות, שעמדה על הרשעתו של כהן-אורגד והכתמתו בפלילים. שלב נוסף הסתיים במערכה המשפטית המוזרה שניהלה הפרקליטות נגד כהן-אורגד. עד כמה מוזר - נספר להלן, ממידע חדש שהובא לידעתי.

  על המהלכים הקודמים דיווחנו כאן בהרחבה - "מי יתנצל בפני כהן-אורגד" (מחלקה ראשונה, 24.11.00). בכתב האישום המקורי ייחסה לו התביעה קשירת קשר וקבלת כספים במרמה, שותפות בזיוף חשבוניות יצוא והנפקת חשבוניות כפולות ומה לא. בסופו של עניין הודה כהן-אורגד, בעיסקת טיעון, בעבירה "שלא פיקח במידת המיומנות הנדרשת על הכפופים לו בחברה" - עבירה קלה ביותר לפי סעיף 317(א) לפקודת החברות. עד כמה זניחה העבירה תעיד העובדה הבאה: הפעם האחרונה שבה הורשע אדם בעבירה זו, אירעה ב-1929. מדובר בסעיף פלילי בחוק המנדטורי, שכיום אין לו כלל מקום.
  העוול
  כאמור, השופט נמנע מהרשעה, ונימק זאת בהרחבה. מעניין איפוא להביא מקצת מדבריו של השופט, כדי להעמיד את העונש שהוטל בכל זאת על כהן-אורגד באור הנכון [הערותי בסוגריים]:

  "יש ממש בטענת הסנגור המלומד, עורך דין פירדי [ירון פירדי, שייצג את כהן-אורגד יחד עם עו"ד יוסי אשכנזי, י.י.], כי לו עובדות אלה, לבדן, היו לנגד עיני הפרקליטות, ניתן להניח כי כתב האישום לא היה בא לאוויר העולם. לא מדובר בנתון של מה בכך. הנאשם הואשם בעבירות חמורות, נלוזות ומכוערות. הנאשם הואשם והוקלן [מלשון: קלון, י.י.] במעשים שיש בהם כלימה ובושה על כל אזרח, ובוודאי נושא משרה ציבורית, ידוע ומוכר במקומותינו. לאחר זאת הוחוור בעליל כי ההאשמות הינן ולא כלום. מאשמות חמורות וקשות הוחלף כתב האישום לעבירה שמהותה שונה בתכלית השינוי, עבירה שהעונש בצידה צנוע יחסית.

  הנאשם חווה עינויי דין ארוכים וממושכים. במשך תקופה זו ציפה בעיניים כלות לראות מה יפול ויוחלט בעניינו. שנה רדפה שנה ועניינו הוקפא. הוא התבשל בקדירתו ממתין לראות מה יביא יום, אך דבר לא קרה או התקדם. למותר לתאר את עינויי הדין והנזקים שנגרמו לו ולמשפחתו... הנאשם נאלץ לוותר ולהחמיץ משרות ותפקידים דומים בחשיבותם וביוקרתם, שבהם יכול היה לתרום מכשרונו וניסיונו המקצועי ציבורי. הנאשם נפגע לא רק באיבוד הזדמנויות להתקדם, לשרת ולמלא תפקידים מרכזיים וחשובים. לא מדובר רק בנזק מעמדי, כלכלי וציבורי. הנאשם ומשפחתו נפגעו פגיעה קשה, פגיעה שרק בזכות השנים יכול וחבולותיה תגלדנה. הנני מכוון לכתבות שנלוו להגשת כתב האישום המקורי. כתבות בהן פורסם והוגבה שמו לגבהי שימצה מן המדרגה הראשונה".
  הרשלנות
  כל מי שיעיין בהכרעת הדין ובגזר הדין שכתב השופט רוזן, יכול להתרשם בנקל: כתב האישום לא היה צריך לבוא לעולם. השופט רוזן נתן לזאת ביטוי ראוי ומפורש בהחלטתו. דווקא בשל זאת יש מקום לבחון כיצד אירע הדבר. כיצד הוגש כתב אישום מופרך וחסר יסוד, שאומנם סולק בעיסקת טיעון - אך זאת לאחר שנגרם לכהן-אורגד סבל רב.

  כאמור, גם לפי החלטת השופט - כתב האישום לא היה צריך לבוא לעולם. עתה מסתבר, כי גם הטיפול הראשוני בתיק היה לקוי:

  הפרקליטות הבטיחה לכהן-אורגד הליך של שימוע. אלא שהבטחה שלטונית זו לא התקיימה. "אין זמן", אמרו לפרקליטי כהן-אורגד. ומדוע לא נותר זמן? ממידע שהובא לידיעתי עולות העובדות הבאות: שבע שנים שכב התיק בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) כאבן שאין לה הופכין. רק סמוך לתום תקופת ההתיישנות, מיהרה התביעה לשרבט במהירות כתב אישום חמור ביותר ולהגישו לבית המשפט.

  אותם פרקליטים שעשו זאת, ידעו היטב: למחוק אישומים יוכלו מאוחר יותר. להגיש מאוחר יותר - לא יוכלו בשל ההתיישנות. על כן "בחרו" בדרך של האשמת כהן-אורגד באישומים חסרי בסיס, ו"אחרינו המבול". על כך מגיבה הפרקליטות, כי השימוע הובטח לאחר שכבר נמסרה לפרקליטו של כהן-אורגד ההחלטה להעמידו לדין. "מאחר והעבירה עמדה בפני התיישנות", נמסר, "הודענו לסניגור שלא ינתן שימוע לפני הגשת כתב האישום, אלא לאחריה".
  האטימות
  גם השלב שקדם לטיפול התביעה בתיק זה, לא התנהל כראוי. עתה מתברר, כי כבר בראשית הפרשה (לפני כ-10 שנים) הציע כהן-אורגד לחוקרים: אנא, אני מוכן להיבדק בפוליגרף כדי לשכנע אתכם כי לא ביצעתי מעשים פליליים. אני מוכן למסור עצמי לכל בדיקה בכל מכון פוליגרף שתציעו. חוקרים בעלי רצון כנה ואמיתי - שחשיפת האמת, ורק האמת, היא החשובה אצלם, היו קופצים על הצעה שכזו. אך למרבה הצער, הם דחו את דבריו. "התיק סגור, אין מה לבדוק", אמרו. גם כאשר הציג בפניהם תוצאות בדיקה שערך במכון פוליגרף פרטי, הם לא שעו לבקשתו. האטימות ניצחה את הקול השפוי.

  בתגובה לשאלה האם יוסקו מסקנות נגד הפרקליטים שניהלו את התיק, באופן שנוהל, השיבה הפרקליטות כי אותם פרקליטים פעלו באופן מקצועי וראוי בנסיבות העניין. לגישתה של הפרקליטות, נסיגתה מהאישומים הכבדים נעשתה לאחר שהוחל בשמיעת התיק והתברר כי חל כירסום ממשי בראיות". בקיצור: הפרקליטות אינה מודה בטעותה, ואף לא בעוול שנגרם לאיש. ואיף בכך פלא, אם נזכור דברים שאמרה פעם שופטת בית המשפט העליון, דורית בייניש, בעת שכיהנה בתפקיד פרקליטת המדינה: "עוד לא פיטרו אף פרקליט שהפסיד תיק".


 13. 46
  "...הבית ברח' כרמיה...התיק נסגר בקול נפיחה עלוב"...רק שבד"כ שקול הנפיחה הוא עלוב הריח ממש מסריח
 14. 45
  יוסי ורטר כנראה תחת הסם חגיגת מאז פסק הדין.....

  הוא מפנטז ללא הרף על הצדיק הנערץ עליו חוזר לשלטון ומחזיר עטרה ליושנה. הוא רק שוכח כי אהובו הנערץ יבלה כמה שנים בכלא...

 15. 44
  ליברמן הפיל את שיוויון הנטל

  גםהנטלים שלי הציבור הערבי ציפה ממנה להגן עליו והיא איכזבה מאוד מופז נפל קורבן ויתקשה להשיג חמישה כסאות כל זה מחזק את המפלגות הערביות חוק זה ממש חיזק את המפלגות הערביות והפעם הם יפתיעו

 16. 43
  שלי יחימוביץ מנהיגה ישרה, אולמרט יצא זכאי בטענות שטמבל לא אומר

  לא ידעתי על כלום\המשרד אצלי מושחת אבל אני האחבל.

 17. 42
  אולמרט לא יחזור מפני שבסוף הוא ייתפס יש עוד הרבה מה לחקור לגביו והוא מפחדדד
  1. האם את מתכוונת לפרויקט הרכבת הקלה בירושלים
 18. 41
  הכותרת מטעה. אומלמרט זוכה משני סעיפים והורשע בפלילים בשלישי. מדובר בעבריין מורשע!
 19. 40
  אוי ורטר, כמה אתה שקוף! אולמרט זכאי כמו שאתה עיתונאי
 20. 39
  הדבר הטוב ביותר לאנטיציונות הוא מפלגה חזקה של אולמרט ולפיד שתביא בהכרח להתפכחויות המוניות משיקרי הציונות האשכנזית.
 21. 38
  אולמרט העבריין יחזור מתי ששרון ההעבריין יתעורר מהתרדמת
 22. 37
  מעילה באמון אינה אשמה חמורה?

  מעילה באמון מבחינתי כפצצת אטום! ראש ממשלה שמואשם במעילה באמון אינו יכול להמשיך לכהן בתפקידו ואף לא לשמש בכל תפקיד ציבורי!!

 23. 36
  החותמת עבריין נמצאת על מצחו של אולמרט אי אפשר למחוק את זה
 24. 35
  איזה אידיוט חושב לשים עבריין ברשות הממשלה
 25. 34
  "זכאי מחמת הספק" אינו זיכוי מוחלט

  מצב לא נורמלי! אם שולה זקן אשמה,הכיצד האדם שאדם עבורו זכאי?

 26. 33
  מי ישים עבריין ראש ממשלה הוא זוכה מחמת הספק ולא בגלל שלא גנב
 27. 32
  המצב של אולמרט גרוע הפתגם אומר גנב נשאר גנב
 28. 31
  הערות

  א. אתה שוב עם "הזיכוי" של אול-מרד? זהו לא ספר עם פרק אחד. יש גם פרק ב'.
  ב. הגמרא אומרת - אין ממנין פרנס על הציבור, אלא אם כן קופה של שרתים תלויה לו מאחוריו. נו, ב"ה, לאול-מרד יש הרבה קופות. תרתי משמע. כל כך הרבה, שאת חלקן, נעבעך, חייבת להחזיק אמתו ושיפחתו השולמית. מה נעשה כאשר היא תזקין ולא יהא בה כוח להחזיק לו. ג"כ תרתי משמע.
  נו, אבי געזונט. אפרופו געזונט. מר אול-מרד לא נראה לאחרונה במיטבו. הייתי מהמר על כך שה-PSA שלו אינו כה נמוך.

  1. אכן, בהגיעי למסקנה העגומה ששופטי ירושלים טחו עיניהם מראות, חזרתי לשים מבטחי באדושם, שיעשה כבר משהו עם הפרוסטטה, ויפה שעה אחת קודם. אמן.
  2. תגובה גאונית, שלא כמו המאמר הנמוך!
 29. 30
  ורטר, זה לא יפה לנפוח אויר בגופות. מה אנחנו מטומטמים?
 30. 29
  במדינת הגמדים מככבים יהיר ואודי? איזה בושה!
 31. 28
  יוסי ורטר הוא פשוט רכלן פוליטי. ומתוך הרכילות, אולי אפשר להבין מה קורה. ציפורה של הפוליטיקה. עצוב
 32. 27
  מתנפלים על הפרקליטות , אולמרט הורשע בהפרת אמונים ,שזה דבר חמור מאוד !!!, בשאר הסעיפים זוכה מחמת הספק!!!
 33. 26
  הלוואי ואולמרט יחזור. הוא המתאים ביותר לראשות הממשלה. העם צריך להיות חכם (ולא לחפש את הצדק) ולראות מה טוב למדינה. ברור שהוא היחידי שיכול להביס את ביבי הכושל.
 34. 25
  ישראל - יוק !!!

  תקשורת וחברה חולים חולים חולים.
  הבן אדם מקבל כספים מרמה משקר ומפר אמונים וכולם צועקים זכאי ...
  אם זה מה שחושבים עלינו הציבור - זה מעליב
  אנחנו גמורים - זה עניין של זמן.

 35. 24
  בישראל, שבה הפוליטקאים הם בחזקת לא מי הכי טוב אלא מי הכי פחות גרוע, אולמרט לא בולט בשחיתות שלו. למעשה כל מי שעשוי או עלול להיבחר בישראל הוא מושחת עד מאוד מושחת. ההבדל בין אולמרט לימין\ימין קיצוני שבשילטון הוא, שאולמרט לפחות חי בסביבה שפוייה והוא גם די פרגמטיסט ואין לו בעיות של חוסר ביטחון ומגלומניה קיצונית כמו שיש לנתניהו. לכן, בישראל, הוא בהחלט מועמד מתאים וגם "בחיר" (שלי יחימוביץ גם מתאימה אבל אין מי שיבחר בה)
  1. זהו? אתה סגור על הטפשות שלך?
 36. 23
  אף פעם לא הבנתי איך האולמרט הזה הצליח להגיע ולהישאר בתפקיד רה"מ, האישיות שלו כל כך מזוייפת ודוחה ונכלולית, שזה פלא בעיני שמישהו בכלל מעלה על דעתו שהציבור בארץ יתן לו
 37. 22
  עדיף ביותר לאולמרט להישאר מחוץ לחיים הפוליטים ולעסוק בצדקה ,גיוס תרומות ומתן בסתר. כך ימרק את מצפונו. ויתרום לחברה. רק כך. איננו רוצים בו שוב במערכת הפוליטית.די נמאס לנו !
 38. 21
  אולמרט חזר, מה יקרה אם שרון יתעורר ויחזור לפוליטיקה!!?
 39. 20
  אידיוטים- אל תצביעו לו- הוא מושחת שבמושחתים, גם אם ביה"מ

  לא הרשיע אותו מחמת הספק. זה רק בגלל ששכר עורכי דין מהשורה הראשונה.
  לית מאן דפליג- האיש מושחת!
  והולילנד כבר אמרנו?

 40. 19
  אולמרט ליד רמזור

  השבוע נסעתי במכוניתי ועצרתי ליד רמזור אדום. במסלול הסמוך נסע אולמרט שישב במושב האחורי. עשיתי לו V עם אצבעות ידי הימנית, אך להפתעתי הוא החזיר לי את מחצית ה-V.

  1. מגיע לך!!!
 41. 18
  רק יחימוביץ'

  חבל לי על כל אלו שיתפתו להצביע למפלגות מרכז ריקות מתוכן רק כדי לגלות זאת מאוחר מדי, להתאכזב ולהצביע בפעם הבאה למפלגת המרכז החדשה וחוזר חלילה.
  בראש מפלגת העבודה עומדת אישה נחושה עם אידיאולוגיה סדורה והמפלגה תציג רשימה שמלאה באנשים שרוצים לשנות את פני המדינה ולהופכה לצודקת יותר.
  רבים מהמועמדים לא מהווים אלטרנטיבה לנתניהו מבחינת המדיניות הכלכלית. רובם גם מתייחסים לנושא השיוויון בנטל באופן פופוליסטי ומגוכך. שלי תוכל לטפל גם בנושא זה כדי שהחרדים ישתלבו במשק.
  אל תתנו לאותם גורמים הפועלים בשירות ההון בחלק מכלי התקשורת להטעות אתכם - רק יחימוביץ'.

  1. די כבר להריץ את הקישקשא-בלגינא-קיש-קיש-קריא הזו. חוץ מפה גדול ודלקת ריאות בתזמון גרוע - אין בה כלום. פה גדול וזה הכל.
 42. 17
  שמאל מפגר- עם התמימות שלכם אתם תעלו שוב את פייגלין

  ואחרי שישראל תילחם בכל העולם בשבחם קומץ מתנחלים פנטיים, תוכלו להזכר ולהגיד בגאווה-״ אה, לא הצבעתי לאולמרט כי הואשם בהפרת אמונים״. ותקבלו משטר אפרטהייד קיצוני של ׳ גוש אמונים׳ במקום ׳ הפרת אמונים׳ בקיצור : שמאל שפוי- תתעשתו

  1. היסטוריה

   כנראה בגלל זה, מינה קליגולה את סוסו לסנטור רומי. כי כל האחרים היו יותר טיפשים מהסוס.
   אליבא דאולמרט, אפשר לתת לערבים את כל ארץ ישראל, פרט לבתיו הפרטיים.

 43. 16
  לא מכניסים לכלא בחור שלמד תורה

  ונמסרה להתגייס,..! אבל כן מכניסים לכלא בחור שלמד מדעים ומסרב להתגייס...!!!! אין האחד יותר טוב מהשני, ועד שלא יבינו זאת לא תהיה פשרה

 44. 15
  ליברמן הוא הפוליטיקאי הכי מחוייב לשוויון בנטל? הצחקתם אותו!

  הרי הוא חיבל בוועדת פלסנר עם הספין בענין הערבים. הוא שיקר לבוחריו מהיום הראשון והם בטפשותם ממשיכים להצביע בשבילו

  1. ליברמן אולמרט לפיד ודומיהם הם נכס אנטיציוני ממדרגה ראשונית .
 45. 14
  תעודת עניות לשמאל

  אם אולמרט נחשב למועמד ולפיד מקבל 16 (!!) מנדטים זה לא יותר מתעודת עניות לשמאל או למרכז החילוני.
  אם אילו מי שמייצגים אותו אז הבדיחה היא על חשבון השמאל.

 46. 13
  איור יפה מאוד. אולמרט=צ'רצ'יל
 47. 12
  אם זיכויו של אולמרט מפתיע, מה תאמר על הרשעתו המפתיעה גם כן, בדיוק לצד אותו זיכוי מפתיע?
 48. 11
  ורטר מאיפה הבאת את הזיכוי הזה? האיש הורשע בהפרת אמונים חמורה, ועל השאר ש. זקן חטפה.
 49. 10
  בנוגע ליצור כזה,מניין החוצפה הכינוי מרכז-שמאל לכזה,ה-DNA שלו מרכז-ימין מובהק הכוללת,להבנת כל אזרח נבון,את טובתו החומרית האישית ברמה אדירה + חלקלקות של צלופח (דג לא כשר).
 50. 9
  ורטר - הספין היומי שלך על ה"זיכוי" של אולמרט הוא בושה וחרפה.
 51. 8
  "שוויון בנטל" זו מכבסת מילים. איזה שוויון יש בין חי"רניק בכפיר לכתב במחנה, בין תותחן לבין קרין בגל"צ, בין פקיד בקריה לבין איש מוות סטי"ל....

  בשביל להגיע לפתרון יש לחשוב מחוץ לקופסא, ולא עם שבלונות משומשות.
  ולעיתים דרוש להתקדם לאט לאט בשביל להתקדם.

  1. הכל יחסי טמבל, יחסי לכישורים של כל אחד
  2. השיוויון הוא בעובדה שכולם מתייצבים בגיל שמונה עשרה והצבא הוא זה שמסמיך אותם לתפקיד.
 52. 7
  אוי בידרמן, מה יהיה? "Honey, I'm home". נפלא. בשורה אחת עם הטובים של דוש ז"ל
 53. 6
  אולמרט לא זוכה.ה וא הורשע בהפרת אמונים בפרשה אחת, זוכה מחמת הספק באחרת, וזוכה בשלישית. ברביעית עדיין לא יצא פסק דין.
  1. מדהים איך היחידים שרואים באולמרט זכאי, הם העיתונאים. שוב הם לחלוטין בדעה, שאף-אחד מלבדם לא שותף לה. מדברים בשמנו, תוקעים לנו מילים בפה, מחליטים עבורנו מה לחשוב. איזה אזרח בישראל רואה באולמרט זכאי ?! אתם פשוט דוחים, אתם מודעים לזה - נכון ?! מושחתים beyond belief.
  2. דו"ח חניה

   אנשי קבוצת ידיעות אחרונות משווים את הרשעת אולמרט בסעיף מרכז ההשקעות, לדו"ח חניה. אולי גם בלתי מוצדק. הפקח שרשם אותו היה ממש רדום...

 54. 5
  גאוני! בקווים אחדים, בידרמן הפליא לתאר את אישיותה של דליה איציק, אשת הגומי...
  1. גומי?...או
 55. 4
  ורטר מכין לעצמו קריירה חדשה
 56. 3
  זה ברור שהירידה של שלי נובעת מהשתיקה התמוהה שלה בעניין המאבק לשוויון בנטל

  וברור גם שהעיסוק בנושא הזה הופך את לפיד למפלגה השנייה בגודלה.

 57. 2
  בהקשר לקטע האחרון: מה שנשתנה היא מידת המחוייבות של יהיר למפל

  (יש לפיד לחילוניים אבל הוא כבוי ושרוף) לטייקונים, לבעלי השררה הכלכלית שהם גם בעלי הכח. למפל הצעיר, בדיוק כמו למפל המנוח מחוייב ונושא כלם של העשירים והטייקונים: המנוח שירת את רוברט מקסוול ששדד את הפנסיות של עובדיו, הצעיר שירת ומשרת את שרי אריסון, משפחת עופר על פלגיה, מוזי ורטהיים וגם אחד בשם נוני מוזס.

  מכיוון שהטייקונים והמחוברים יוצאים השנה בכל כוחם נגד המחאה החברתית - למפל הצעיר לא הולך להפגנה. מכיוון שהטייקונים והמחוברים מעוניינים בהסטת האש של הציבור העשוק מהמצב החברתי- כלכלי לסוגיית גיוס החרדים והערבים, למפל הצעיר ניסה לנכס לעצמו את הפגנת השוויון בנטל.

  זה כל הסיפור.

  1. אתה ספינאי של ביבי, הטיקונים מחוברים לליכוד וביבי, הרי הם מיפלגה קפיטליסטית במוצהר, הברית בין הימין לטיקונים קיימת בכל העולם, גדול המפריטים לטובת חבריו הינו ביבי, אז מה אתה מגלגל על יריביו את פשעי ביבי?
 58. 1
  האם נגמרו אנשים טובים בארץ שצריכים למחזר את אולמרט???
  1. נגמרו מסתבר ...

   מה האלטרנטיבה לביבי ? שלי ? לפיד ? שקר כלשהו אחר ??

  2. כמה שיותר נוכלים כמו אולמרט וליברמן ינהלו את המדיניות הציונית זה יביא ויאיץ את תהליכי קריסתה של הציונות האשכנזית הסבוכה בסתירותיה הפנימיות.
  3. יעמידו חמור בראש הליכוד אזי תצביע עבורו.................................   האמת קשה וכואבת לאני ימין הזויים.

   האשה (התמה) "שומרת מצוות" התיעצה עם הרב שלה! אי יאי יאיי...............

   רב קיצוני של הימין, מה חשבו בפרקליטות? מה ציפו שהרב ייעץ ל"שומרת המצוות" ???????????????????

   חרפה של תת-רמה.

  4. אולמרט עדיף על ביבי כי בתקופתו: שתי מלחמות, מאות הורגי פעולות טרור, הארכת חוק טל ב- 2007 בלי שום ציפצוף/בג"צ של הציבור, אי-הקמת גדר נגד מסתנניים מאפריקה, שר אוצר שלו נשפט לכלא, טיפח את הטיקאונים ללא שום מחאה חברתית, לא הונהג חינוך לגלאי 3-5, לא הונהג מס הכנסה שלילי. כמו כן, בני משפחתו לא נסעו חינם לחו"ל עשרות פעמים, הוא אינו מנהל קופת מזומנים של 400 אלף דולר, טיקונים אינם קונים מאישתו תמונות באלפי דולרים, אין לו אוסף עטים במליון וחצי שקל. סה"כ אין להשוות כלל את הישגיו האישיים, המשפחתיים, המדיניים, והחברתיים של אולמרט לאלו של ביבי. הרי אולמרט כל חיו היה עסקן ציבור שחי ממשכורת ציבורית וכיום הוא מולטי מליונר עם מספר בתים.