מלחמת השבטים מגיעה למאבק על נשיאות ארה"ב

התמיכה במיט רומני בקהילה האפריקאית-אמריקאית היא 0%. בוועידה הרפובליקאית נראה כי השמרנים מנסים לפגוע בזכויות ההצבעה של מיעוטים התומכים בדמוקרטים

מצלמות הטלוויזיה בוועידה הרפובליקאית בטמפה התעכבו על כל פרצוף צבעוני בקהל, כגילוי מרעיש. בתוך ים של אלפי צירים רפובליקאים, לבנים ונלהבים בצבצו רק איים ספורים, בודדים, של צבע. המארגנים אמנם דאגו לצופף את השורות הראשונות בקהל בבני מיעוטים וגם העלו לבמה כמעט כל פוליטיקאי אפריקאי-אמריקאי שנקלע בדרכם, אבל גם מאמצי תדמית אלה – שכללו נאום מזהיר שנשאה שרת החוץ לשעבר קונדוליזה רייס, שזכה לתשואות רמות – לא יכלו לשנות את התמונה הכללית, הצחורה כשלג.

החד-גוניות של אולם הכינוסים בפלורידה באה לידי ביטוי סטטיסטי בוטה גם בסקר עדכני של רשת אן-בי-סי והעיתון וול סטריט ג'ורנל, שהצליח להפתיע אפילו משקיפים ותיקים של הפוליטיקה האמריקאית. שיעור התמיכה במועמדותו של מיט רומני לנשיאות בקרב הקהילה האפריקאית-אמריקאית בארצות הברית הוא 0%, קבע הסקר, ובמלים: אפס, גורנישט, כלום. 94% מהאפרו-אמריקאים תומכים בברק אובמה, 6% עוד לא החליטו ולרומני לא נותר אפילו פירור.

אין פלא שקווי התיחום של צבע וגזע החליפו לאחרונה את החלוקות המסורתיות – שמרנים-ליברלים, מבוגרים-צעירים וגברים-נשים – כמפתח המועדף על החזאים לפענוח סיכויי המועמדים בבחירות לנשיאות בנובמבר, או שהביטוי "הצבעה שבטית", המוכר במקומותינו, החל לחדור לשיח הפרשנים. רומני זקוק לתמיכה של יותר מ-61% מקולות השבט הלבן כדי להבטיח את ניצחונו, קבעו המומחים, וגם זה יספיק רק בתנאי שהלבנים יהיו 74% מקהל הבוחרים; מספר הזהב של אובמה הוא 80% מקרב שבט בני המיעוטים, הכולל לא רק את השחורים אלא גם היספנים, יוצאי אסיה ואחרים. ומכיוון ששני הצדדים קרובים מאוד ליעדים האלה, המאבק צמוד והקרב על כל קול מתלבט הוא מר ואכזר.

"מיט!" זעקו אתמול השלטים בטמפה. המארגנים דאגו לצופף את השורות הראשונות בקהל בבני מיעוטיםאי־פי

כך נזרק השבוע לשולחן "קלף הגזע", כפי שהוא מכונה כאן, וכל צד מאשים את יריבו בזריעת פירוד ושנאה כדי לעורר התלהבות שבטית בקהלו הביתי. הבדיחה ה"תמימה" שרומני פלט כביכול בשבוע שעבר על תעודת הלידה שלו היא ניסיון גזעני וציני להטיל ספק בכשירותו של אובמה לשמש נשיא, טענו הדמוקרטים, כפי שמסע התעמולה הארסי של הרפובליקאים נגד מדיניות הבריאות והסעד של הממשל הוא בבחינת הסתה שנועדה להפחיד לבנים מפני רצונו של אובמה לגזול מנכסיהם ולהעבירם לשחורים. הרפובליקאים דוחים בתוקף את הטענות נגדם ומגדירים את עצם העלאתן גזענות בפני עצמה.

קרבות הגרילה הגורליים ביותר במלחמה הזאת מתנהלים, כך נראה, ב-19 המדינות שבהן בתי מחוקקים הנמצאים בשליטה רפובליקאית העבירו חוקי בחירות שנועדו, לדברי יוזמיהם, להגביר את הפיקוח על תהליכי ההצבעה והשליטה בהם, אך תכליתם האמיתית, מאשימים הדמוקרטים, היא לדכא את זכויות ההצבעה של קבוצות הנחשבות מעוזי תמיכה של הדמוקרטים, ובהן צעירים, קשישים, מוגבלים ובעיקר אפריקאים-אמריקאים. בין אלה מוזכרים צמצום שעות הפתיחה של הקלפיות, סיבוך תהליך הרישום להצבעה והחיוב להצטייד בתעודה מזהה עם תמונה שנועד, לדברי הרפובליקאים, למנוע מקרים של זיופים שמספרם, משיבים הדמוקרטים, זעום עד כדי גיחוך. עם זאת, המרצע יצא מן השק כאשר מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים של מדינת המפתח פנסילווניה, מייק טורזאי, צולם ותועד ביוטיוב כשהוא מתפאר בכך שחוקי הבחירות החדשים נועדו "לאפשר לרומני לנצח".

אמריקאים מבוגרים עדיין זוכרים את התקופה החשוכה שהסתיימה אך לפני 50 שנה, שבה מדינות הדרום נקטו אמצעים שונים ומשונים כדי לשלול את זכות ההצבעה משחורים, כולל הטלת "מס קלפי" שנודע לשמצה. אין פלא שרבים הוטרדו השבוע למראה אלפי הצירים הלבנים בטמפה שהריעו ממושכות למושלת דרום קרוליינה, ניקי היילי, כאשר זו הודיעה על חוקי ההצבעה הנוקשים החדשים שהנהיגה, על אפו ועל חמתו של משרד המשפטים הפדרלי. הדמוקרטים חוששים, כמובן, שבמרוץ צמוד המצביעים שמהם תישלל זכות ההצבעה יהיו אלה שיחסרו לאובמה לניצחון.

רפובליקאים רבים מודים שכל האמצעים כשרים בעיניהם, לא רק בשל שנאתם לאובמה ואמונתם הכנה שכהונתו השנייה תמיט על אמריקה אסון, אלא גם, כפי שאמר פעיל רפובליקאי למגזין הפוליטי נשיונל ג'ורנל, משום שזאת ההזדמנות האחרונה שלהם. המציאות הדמוגרפית באמריקה משתנה במהירות, וגם היעד השאפתני של תמיכת 60% מהלבנים לא יספיק בעתיד כדי לכבוש את הבית הלבן. ההתכנסות בטמפה נועדה אפוא לגייס את כל הכוחות למאמץ אחרון למען אמריקה הישנה, הטובה, הפטריוטית והשמרנית שבה, כפי שנהגו פעם לבנים רבים לומר בקריצת עין, כל אחד ידע את מקומו. השחורים באמריקה מבינים את השפה הזאת יותר טוב מכולם והתוצאה בסקרים בהתאם.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 37
  יותר שקרן או יותר בור?

  למאמץ אחרון למען אמריקה הישנה, הטובה, הפטריוטית והשמרנית ...למראה אלפי הצירים הלבנים בטמפה שהריעו ממושכות למושלת דרום קרוליינה, ניקי היילי
  ובכן ניקי היילי היא בת להורים הודים וסיקיים על פי דתם. איך זה מסתדר עם הסיפור של "העיתונאי" הזה??
  ואיך מסתדר עם שורת המנהיגים הצעירים של המפלגה הכוללים את האשה המושלת הראשונה ממוצא מקסיקני (מושלת ניו מקסיקו) הסנטור הצעיר מפלורידה שנצח ב 2010 את מושל פלורידה "הלבן", והוריו מהגרים מקובהת והוא היה הנואם לפני רמני ושהציג אותו לקהל... שלא לדבר על קונדליסה רייס האשה ה"שחורה" בעלת ההישגים המרשימים ביותר בעולם, שלא לדבר על אר"הב.
  ולפיכך מאיליו נשאלת השאלה (אותה ספק אם העורכים יפרסמו) מה ערך לכתב זה שהינו סלפן במכוון או בור מוחלט

 2. 36
  מה שטוב שלא מסתירים את הגענות כדי להפיל את אובמה כמו בארץ בדיוק כמה שיותר גזען יש לו סיכוי להוביל בבחירות .
 3. 35
  כאשר 100 אחוז שחורים מצבעים לנשיא בגלל שהוא שחור זו גזענות !!!
 4. 34
  לא להאמין.הכושים כל כך גזענים שלא מוכנים לבחור באחר שלבן ועד מייללים על גזענות
 5. 33
  אובמה יקח בגדול ויציל את ישראל מעצמה

  גם השינאה העזה לאובמה לא מצליחה לגרום למצביעים לתמוך ברומני, ששינה את דעותיו שוב ושוב בהתאם לתפקיד אליו רץ. מדובר באדם מנותק שלא רק שאינו יודע כמה עולה בממוצע כיכר לחם, אלה הוא יופתע שקונים אותו בסופר ואין לכולם טבח שמכין טרי בכל בוקר.

 6. 32
  הצבעה עם תעודה מזהה

  אני לא מבין כיצד אפשר להצביע בלי תעודה מזהה. גם אלה שאין להם רשיון נהיגה, שהיא בדרך כלל התעודה המזהה בארה"ב, יכולים לקבל אותה בקלות. בכל מקום אחר כולל בישראל לא חושבים שהדרישה הזאת היא מופרזת. להיפך, היא הכרחית למנוע זיופים. זה עוד יותר קריטי כאשר מדובר בבחירות כה צמודות.

 7. 31
  I am for Mitt Romney

  Better for the US. Better for Israel. I truly hope he will win

 8. 30
  גם רוב היהודים תומכים באובמה

  מי שלא זה אלה שמקשיבים לרבי!

 9. 29
  כמה שטויות יכול כתב לכתןב?

  אני גרה באמריקה, להגיד שלמפלגה הרפובליקנית אין מצביעים שחורים זה פשוט לצטט את חברי המפלגה הדמוקרטית פשוט שטויות.
  גם לשחורים יש דעות מגוונות והם מצביעים בהתאם לדעותיהם.
  לבקש תעודה מזהה הוא דבר לחלוטין הגיוני, שוב יש פה נסיון להכפיש את המפלגה הריפובליקנית. נראה איך אתה מצליח להצביע בלי תעודה מזהה כולל תמונה בישראל!

 10. 28
  Clueless

  The author of this article is lucky to have small readership and only in Israel the facts are baseless and he is ignorant or at best clueless

 11. 27
  וכשרוב השחורים מצביעים אוטומטית בשביל השחור זו לא גזענות?
 12. 26
  בני מיעוטים אלק, לכו לדרום מזרח ארה"ב. ערים שלמות באלבמה,גורגיה,קרוליינה הצפונית והדרומית הם לגמרי אפרו אמריקאיות. הם מזמן כבר לא בני מיעוטים.
 13. 25
  מושלת דרום קרוליינה היא דווקא ממוצא הודי. ( לא לבן)

  הנתונים על הצבעות השחורים נלקחים מסקרים.
  שחור לעולם לא יגיד לסוקר שהוא יצביע נגד שחור.
  חוץ מזה בבחירות לנשיאות הולכים להצביע רק 50%
  מהאמריקאים. וחלק גדול מהשחורים כלל לא מצביעים.
  כך שאם יהיה עניין רב יותר בבחירות, רומני לוקח בגדול.

 14. 24
  אתה יחצן או עיתונאי ?
 15. 23
  Whats the real deal is:

  1. The black are the racist. the vote by color not by issue
  2. The law require to show I.D. same as Israel and every other country.
  3. If the democrats are not planning to have fraud again than what the problem with showing I.D?

 16. 22
  לא שאני בעד הרפבוליקאים חס וחלילה אבל מיט רומני עשה טעות קריטית שהוא לא בחר את קונדוליסה רייס כסגינתו. הסגן שלו פול ריין לא מוסיף לו קהל מצביאים חדש וזה כל הקטע של סגן. אובמה בחר בכוונה את ביידן כדי שיהיה מישהו "זקן" ומנוסה והרפובליקאי שהתמודד מולו בחר בכוונה אישה(גם אם היא מטומטת). קונדוליסייה רייס הייתה יכולה להוסיף לו גם קולות של נשים וגם קולות של שחורים
  1. יכול להיות שאתה צודק אבל...

   קונדליסה לא רצתה את התפקיד

 17. 21
  דוההההה

  על מה אץ מדברת? הושפעת כשות מי כריס מטיו, השחורים הם לא יותר מ18% מהאמריקנים אבל הם עדין ממלאים 87% מהאסירים בביתי הסוהר

 18. 20
  רק אובמה מתאים מתאים להמשיך קדנציה נוספת. בהצלחה!
  1. כמה שאתה לא מבין מה שקורה בארה"ב
 19. 19
  בדמוקרטיה יש שונות, יש חלוקי דעות וכו, ברגע ש90% מצביעים לאותו מועמד -- זו לא דעה חופשית

  זו דיקטטורה, וכך ניהל אובמה את תקופת שלטונו.
  מהעתונאים הישראלים אני מצפה לאובייקטיביות. עצוב מאד שהעתונאים הישראלים איבדו את יושרם המקצועי.

  1. שטויות: המאבק הגזעי קיים באמריקה - הלבנים המיוצגים ברובם ע"י רומני , מול הצבעונים והשחורים המיוצגים ע"י אובמה.
 20. 18
  אובמה ינצח

  אובמה נשיא מצויין, ואין ספק שהוא ינצח בבחירות. זמן הגזענים עבר, זאת לא אמריקה של שנות החמישים.

 21. 17
  אך מסתירים את סלידת הארץ מהרפובלינקנים

  להארץ יש בעיה הוא סולד מהרפובליקנים תומכי ישראל אז אך מסתירים זאת. אפילו ערוצי הטלוויזיה בארהב פחות פרו אובמה מהארץ והצוות המובחר שלו. גם אם אחמימג׳אד היה רץ לבחירות בארה״ב בהארץ היו מעדיפים אותו

 22. 16
  הא- ראית את הפרק האחרון בניוז רום? לפחות תגיד מאיפה הרעיון לכתבה
 23. 15
  דיבור על לבן ושחור, וקונספירציות של לבנים..

  מראות את מה שעיתון הארץ מראה בכתבותיו גם על ישראל, שהם חיים בסרט שיש פה מלחמת גזע והם בעצמם גזענים שבוחרים צד במלחמה שלא קיימת וחושבים שככה יעלימו עוולות שהיו נגד מיעוטים לפני 100 שנה, הבעיה שהם לפעמים מפילים את כל עוולות אירופה משום מה על ישרראל.

  רק תשימו לב לטיעונים ההזויים, "צמצום שעות קלפי" איך בדיוק זה יפגע בצעירים או קשישים תאמר לי מר כתב? הרי שכחתי שקשישים גימלאים עובדים כל היום, או צעירים יותר עסוקים מן המבוגרים. או "רישום מסובך" אולי זה פרשנות שלך לרישום בדקני יותר של מי זה מי.
  "צעירים, קשישים ואפרו אמריקאים" פשש ממש כל היקום תומך אובמה ומפלגת מרץ הא, אולי גם אנשי מאדים. חוץ מזה מר גאון מיט רומני לטיני!!! כן הוא לטיני.!! סוג של מיעוט גבר!!

 24. 14
  אם %100 מהשחורים מצביעים בשביל שחור, ז-ו גזענות.
 25. 13
  0%?? תבדקי שוב
  1. Well may be about 0.05%.
  2. 100%

   All the data shows that this is correct. Statistically, the number of any African Americans who might vote for Romney is insignificant to be considered a statistic or percentage. Read the American press to see backup data for this.

 26. 12
  הארצ תומכת בשמאל

  בכול מקום בעולם.

  1. And that is the correct (not right) way!
  2. 8 לייקים ואף אחד לא מבין מה אתה בכלל כותב.
 27. 11
  clear

  Why don't you call the phenomenon by its right name? When one ethnic group votes for its member under any circumstances, it is pure racism. And this is the reason why this incompetent president, himself the product of affirmative action, will be reelected.

  1. !Joe Blow , you are full of it.

   And you what of.

 28. 10
  Try to be Truthful

  It does not hurt to report truth

  You wrote:

  בוועידה הרפובליקאית נראה כי השמרנים מנסים לפגוע בזכויות ההצבעה של מיעוטים התומכים בדמוקרטים

  This is a total lie

  1. total truth

   This a total truth. I live here too

 29. 9
  קשקושים

  מה זה? אובמה שילם לך? זוהי הכתבה הכי מוטית וחד צדדית שקראתי זה זמן רב.

  1. מה לעשות שזו האמת? קרא עיתונים אמריקאים וצפה בטלויזיה אמריקאית, אפילו פוקס ששמו להם למטרה שרומני ייבחר היו חותמים על כל מילה כאן
 30. 8
  אמצע הסוף של אמריקה כבר פה
 31. 7
  הגזענים הכי גדולים הם הדמוקרטים

  שמנסים את שיטת הפרד ומשול וכל הפרימיטיבים עדיין ממשיכים להצביע עבורם
  הגזענות הרפובליקנית? עובדה שמי שהצליח לצאת מהגטאות שנוצרו תודות לדמוקרטים למד השכיל והתפתח זה במשרות רמות בממשל.....הרפובליקני
  וכמובן אוכלי החינם ימשיכו להצביע כרגיל לדמוקרטים שמאכילים אותם.
  מי שמזייף בחירות הם הדמוקרטים, שכמו שאבדו את האלוהים הם אבדו את הכבוד.
  רומני מסמל את כל מה שאמריקה היתה פעם ותקוה לעתיד טוב והרבה ממצביאי אובמה התחילו להבין את זה.
  הכוונות "הטובות" של אובמה דרדרו את ארה"ב בכל מישור אפשרי.
  השד הגזעני הוצא מהבקבוק על ידי אובמה ויוחזר לבקבוק עלידי רומני.

 32. 6
  The article shows that you have no clue whats going on in the US
  1. What is going on in the US

   So tell us, what is going on in the US?

  2. Oh, Wise John... Please enlighten us with some of your clues. You obviously have a clue
 33. 5
  גזענות היא להצביע למישהו כי הוא שחור וגם זה בקושי!

  הוא אפילו לא צאצא של עבדים, זה פשוט מגוחך נתן עבודה על הפנים אז יאללה ביי האמריקאים חולים על קדנציה שניה

  1. להצביע למועמד שמשתין עליך פחות זה די הגיוני
 34. 4
  אחלה. בהצלחה רבה לרומני, נא לא להתייחס לניתוחים העיתונאיים. מדובר באנשים שלא מבינים כלום. חייבים לסלק את אובמה מהבית הלבן.

  אחלה. בהצלחה רבה לרומני, נא לא להתייחס לניתוחים העיתונאיים. מדובר באנשים שלא מבינים כלום. חייבים לסלק את אובמה מהבית הלבן.

  1. למה שחור נמצא בבית לבן? בישראל זה לא היה קורה! דרושה הפרדה בין השחורים לבין הבית
  2. כן פיהרר, הבנו.
  3. באמת?

   אתה אומר את זה בתור אזרח ארה"ב שאכפת לו ממדינתו, או בתור ישראלי שמבחינתו כל העולם לא נועד אלא לשרת את האינטרסים הצרים של בני השבט (הלבן, היהודי וכו') שלו?

 35. 3
  מזכיר את השיר של קרטמן על מיעוטים

  בפרק פיפי. חפשו בגוגל

 36. 2
  כמו אצלנו

  גם באמריקה אוכלוסיות נחשלות נותנות את הטון כי הן מביאות יותר ילדים.הדמוגרפיה מנצחתאת הדמוקרטיה.

 37. 1
  זוכרים את מקיין? מקיין היה מטפל באיראן
  1. זוכרים את קרטר?קרטר היה מטפל בביבי

   חחחחח

  2. למזלנו הגדול הוא לא נבחר! אדם לא יציב, אולי בגלל שהותו הממושכת בשבי. התואר גיבור שנתנו לו רק מכסה על בעייתיות קשה.
  3. אני זוכר את ביל קרטר.
  4. קרטר העלה את חומני, עבד על בגין והוא צורר ישראל עד היום