עסקים עם האויב

התיאום הביטחוני הסודי בין ישראל וחמאס

כמעט בלי משים פורח מעבר הסחורות מישראל לעזה. בארץ מגדירים את שיתוף הפעולה "מדהים", ברצועה רואים את חצי הכוס הריקה ואת הסכנה למנהרות

משולש הגבולות מצרים-ישראל-רצועת עזה. קבוצת חיילים מצרים, שאיישה ביום שני את העמדה הממוגנת בשעות הצהריים, נראה שונה כל כך מהחיילים שהיו כאן עד לפני כמה שבועות. לאחר הפיגוע במוצב המצרי, שנהרגו בו 17 חיילים, נראו שם חיילים בעלי חזות מרושלת במיוחד – במדיהם ובציוד שלהם. הם לא התאימו, בלשון המעטה, לפעילות נגד גורמי טרור. החיילים שפגשנו השבוע, סמוך למעבר כרם שלום, נראו מיחידה אחרת: חובשי קסדות, עוטי אפודי מגן והקלצ'ניקוב מוכן לפעולה. אבל ההבדל העיקרי היה שהחדשים הרבה פחות חביבים. מיד נופפו באצבעותיהם לצלם, אומרים לו "לא לצלם".

למרות הדריכות המסוימת בתנועת אותם חיילים, קשה לומר שהפעילות הצבאית המצרית ברחבי סיני נעשתה אינטנסיבית יותר. בשבוע השבוע הראשון למבצע פעלו מסוקים ומשוריינים נגד כמה חוליות חמושים קיצונים. השבוע כבר לא היו כמעט דיווחים על תקריות ירי או מעצרים. הרגיעה היחסית נרשמה יחד עם דיווחים בכלי תקשורת מצריים על "הודנה" – הפסקת אש זמנית – בין הג'יהאדיסטים בסיני לצבא המצרי.

משרד ההגנה בקהיר הכחיש את הדיווחים וטען, ביום רביעי בבוקר, שהצבא דווקא מרחיב את פעילותו בסיני. אבל באותו יום פרסמה סוכנות הידיעות אי-פי דיווח שאיסלאמיסטים לשעבר – שהפכו לאחר שחרורם מהכלא שליחים מטעם מוחמד מורסי – השיגו הבנות עם הג'יהאדיסטים בסיני על הפסקת לחימה הדדית. לפי אותם קיצונים במיל', שני הצדדים הסכימו לאחד כוחות נגד גורמים זרים המבקשים לפגוע במטרות מצריות. נראה כי מורסי, שהבין את מגבלות צבאו בפעולה נגד החמושים במרכז סיני – בעיקר באזורים ההרריים של ג'בל חלאל – העדיף לחדול מלחימה ולהגיע להבנות, גם אם הן נחתמות עם השטן.

אבל מורסי, שמזכיר בהתנהלותו את דפוס הטיפול של חמאס בג'יהאדיסטים בעזה, עלול לגלות, בדיוק כמו שליטי הרצועה, מה קורה למי שהולכים לישון עם כלבים. אם יעצור כעת את המבצע הצבאי נגד החמושים בסיני, בלי לטהר את חצי האי מגורמי הטרור, הוא עלול להתעורר עם שלל עקיצות פרעושים. ובמלים אחרות, עם פיגועים בקהיר ובאלכסנדריה. ואולי גם עם מה שהעדיף כנראה מבחינתו – עם פיגועים נגד מטרות ישראליות.

כרם שלום. מעבר הסחורות היחיד שפועל היום בין רצועת עזה וישראלאילן אסייג

חמאס וישראל

כקילומטר ממשולש הגבולות, בכיוון צפון מערב, ממשיכים הדחפורים המצריים להרוס מנהרות מרפיח המצרית לרצועה. הפעילות שם מתמקדת ב"מנהרות לא חוקיות" – שם קוד למנהרות שאינן נתונות לפיקוח חמאס בצד הפלסטיני. עד כה הרסו המצרים כ-120 מתוך כ-1,200 מנהרות פעילות. הפגיעה בפעילות המסחרית התת-קרקעית הגבירה מיד את קצב מעבר הסחורות מישראל לרצועת עזה, דרך כרם שלום.

כש"הברחת" הסחורות במנהרות מתנהלת ללא הפרעה, הביקוש לסחורות ישראליות בעזה יורד. כל עצירה בתנועת המוצרים במנהרות (למשל, בעת סגירתן על ידי חמאס) מעלה מיד את הביקוש לסחורות ישראליות. בימים האחרונים שבו סוחרי הקמח והסוכר העזתים לרכוש מוצרים מישראל, אחרי חודשים ארוכים שרכשו אותם ממצרים והכניסו אותם לעזה דרך המנהרות.

כרם שלום הוא מעבר הסחורות היחיד שפועל היום בין רצועת עזה וישראל. קשה למצוא דוגמה טובה יותר ליחסים המורכבים בין מדינת ישראל וחמאס, מהפעילות היומיומית המתנהלת שם. בשקט, מבלי למשוך כמעט תשומת לב, מתנהלת במעבר פעילות מסחרית מרשימה. זה לבטח לא מצור, גם לא סגר. המספרים מדברים בעד עצמם. ערב המשט המפורסם לעזה, במאי 2010, עברו בכרם שלום כ-70-60 משאיות ביממה לרצועת עזה. היום, אומר ראש מנהלת המעברים במשרד הביטחון, עוברות כ-250 משאיות ביממה.

גם ההשקעה בפיתוח בהתאם: כ-75 מיליון שקלים הושקעו בבנייה ובהרחבה של המעבר מאז מאי 2010. היום הוא ערוך להכנסת כ-450 משאיות ביום לרצועה. בצד הישראלי של המעבר טוענים כי נכון להיום, הביקוש הפלסטיני לסחורות אינו מצריך יותר מ-250 משאיות – בעיקר בגלל האספקה השוטפת מהמנהרות.

הפעילות במעבר מוכיחה עד כמה ריקות מתוכן סיסמאות חמאס בדבר "ג'יהאד" או לחימה בישראל. בכל מובן אפשרי, חמאס משתף היום פעולה עם ישראל, באופן לא ישיר, כדי לשמור על שקט ברצועה ועל פעילות כלכלית סבירה. הארגון אמנם לא נוכח פיזית בצדו העזתי של המעבר, אבל שולט בדרכי הגישה אליו ואחראי לאבטחתו. ב', פועל פלסטיני שעובד במקום, סיפר ל"הארץ" שכדי לעבוד במעבר, הוא נזקק לתעודת עובד שחמאס מנפיק. חמאס זקוק למעבר פתוח לישראל, ממש כמו למנהרות למצרים.

250 משאיות ביממה - פי ארבעה מהשנה שעברהאילן אסייג

את המעבר הפלסטיני מפעילות שתי משפחות, שחייבר ועאקל, שקיבלו זיכיון מהרשות הפלסטינית ברמאללה, אך לא לפני שקיבלו אישור גם מחמאס. שתי המשפחות אחראיות על הביטחון במעבר מצדו הפלסטיני (ללא נשק), בעוד חמאס מאבטח את המקום מבחוץ. את התיאום עם ישראל עושה נציג משרד המסחר והתעשייה ברמאללה, ראיד פתוח, העומד בקשר עם ממשל חמאס בעזה ושליחיו.

בצד הישראלי מגדירים את שיתוף הפעולה "מדהים", לא פחות. הדרישות הביטחוניות מיושמות גם בצד הפלסטיני, ולישראלים יש היכולת לראות מה מתרחש שם בכל רגע. כדי לאפשר את הרחבת המעבר בצד העזתי, למשל, נכנסו דחפורים ישראליים (בתיאום עם הפלסטינים) לרצועת עזה, להכשיר את הקרקע.

אבל אין מגע ממשי בין העובדים הישראלים לפלסטינים. בתווך, בין שני המעברים, יש שטח המוגדר "סטרילי". שם נפרקות הסחורות שבאות מישראל. המשאיות עוברות בדיקה ביטחונית קפדנית בצד הישראלי, במשקף ענק שנראה כמין מפלצת. לאחר יציאת הנהגים הישראלים, נכנסים "מתווכים" לשטח הסטרילי – עובדים שעברו בידוק ביטחוני – עם המשאיות שלהם (שנבדקו גם הן). הם מעמיסים את הסחורה ופורקים אותה בצד הפלסטיני, במרחק כ-400 מטרים. "המתווכים" חוזרים ולשטח הפלסטיני נכנסים נהגים "לא מזוכים" (שלא עברו בדיקה ביטחונית), שמעמיסים את הסחורה ומעבירים אותה לרצועת עזה – דרך מחסומי חמאס. לא פעם מנסה ממשל חמאס להטיל מסים על נהגי המשאיות, אך ללא הצלחה. רצף שביתות נהגים וסוחרים הבהיר לו שגביית כספים בעד סחורה ישראלית, שעליה כבר משלמים הסוחרים מסים לרשות הפלסטינית ברמאללה, היא משימה קשה במיוחד.

זו גם הסיבה שחמאס רוצה מעבר מועט ככל האפשר של סחורות מישראל, תוך הישענות חלופית גוברת על המנהרות. כך הוא נמנע מתשלום מס לרשות. לעומת זאת, מהמנהרות הוא מפיק רווחים עצומים. המסים שחמאס גובה על הדלק המיובא ממצרים מכניסים לקופתו כ-700 מיליון שקל בשנה. זה סכום עצום בקנה מידה פלסטיני. יותר מ-50% מהסחורה שנכנסה השנה לרצועת עזה, לא באה מישראל.

האינטרס של הרשות הפלסטינית הפוך מזה של חמאס: לאפשר הכנסה של מרב הסחורות דרך מעבר כרם שלום, כדי להגדיל את הכנסות הממשלה ברמאללה ולפגוע בהכנסות חמאס מהמנהרות.

המעבר החופשי של סחורות לרצועת עזה, דרך ישראל ודרך המנהרות, יצר תנופת בנייה אדירה ברצועה. לישראלים זה עשוי להישמע כבדיחה, אבל בעזה יש היום מחסור גדול בפועלי בניין. קבוצות צעירים נשלחו במאורגן מהרצועה לטורקיה, לקבל הכשרה מקצועית.

מעבר כרם שלום פועל לעת עתה רק בשעות היום. כמיל אבו רוקון והקב"ט של המעבר, עמי שקד, טוענים שהם ערוכים לעבודה גם בשעות הלילה, אם יהיה בה צורך – הכל לפי החלטת הדרג המדיני. "זה לא מעבר של שלום", הם מסבירים, "זה מעבר שאמור לפעול גם תחת איום". למרבה הפליאה, אין בינתיים הרבה איומים. שלוש פעמים נורו בשנה האחרונה פצצות למעבר (לא הרבה בהתחשב בקרבתו לרפיח). לטענת שקד, שהיה בעבר קב"ט גוש קטיף, באחד המקרים נועד הירי למחות על העברת יתר של דלקים מישראל לרצועת עזה, שהחלישה את מסחר הדלק במנהרות. בשביל בעלי המנהרות, זו הדרך למחות. הרי גם הם צריכים להתפרנס.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  ההתלהבות של יששכרוף מהמנגנון עושה לי רע

  ״אין סגר״ כותב הכתב הותיק
  כי בעיניו אם יש סחורה שעוברת אם יש זרימה של מוצרים
  ומזומנים לשתי משפחות עשירות אזי המשמעות היא
  שבני אדם חופשיים. אם כך, גם בגטו לודז׳ היינו חופשיים.

  1. מה זה "היינו"? למה, היית בגטו לודז'? או שכללת גם אותי?
 2. 23
  ובגלל זה ישראל לא מגיבה על רקטות שנורות לתוך שטחה

  כי עושים כסף גם במחיר בטחון תושבי הדרום.

 3. 22
  I dont understand

  I don't understand how come that to day with the new regime in Egypt and that merchandize can be passed in the official in the official border from Egypt to Gaza in day light they still move things in the tunnels can someone explain it to me???

 4. 21
  זה כבר לא סודי מר יששכרוף
 5. 20
  חלק משיתוף הפעולה מגיע דרך האויר

  ונוחת בבתים

 6. 19
  הכל קליפה של בוטן (עדיין נופלים כאן טילים, לא?)
 7. 18
  הגישה של שרון-אולמרט-ביבי-ברק נכשל. הימין מוביל מאסון לאסון.
 8. 17
  מאמר מרתק
 9. 16
  האם גם ירי הרקטות על ישובי עוטף עזה הוא חלק מהתאום הבטחוני?
  1. יכול להיות... ברגע שלשני הצדדים יש אינטרס בכך!
 10. 15
  לא הבנתי בכלל מה קראתי אין ההיגיון תשתדלו לנסח זאת בצורה אחרת .
 11. 14
  אז מה,הם מתאהבים בנו ?
 12. 13
  מדינה מטורפת . במקום לייבש אותם מזינים אותם לירות רקטות וטילים עלינו
 13. 12
  לכל פעילי השום דבר של השמאל. אז יש מצור "חונק " על עזה? הוא לא.

  מה אתם אמרים שקרתם?

 14. 11
  ותודה לארדואן ולמשט ה-IHH ש"אילצו" את ישראל להתחיל בתהליך המבורך הזה.
 15. 10
  ישראל מצרים וסעודיה נגד הפרסים
 16. 9
  הירי על שדרות גם בתאום ?
 17. 8
  תודה על המאמר החשוב הזה!
 18. 7
  האיסלם מקור הרוע העולמי
 19. 6
  אתי נראה שאת צריכה להתבגר, הם לא מכירים בזכות שלך
 20. 5
  האם ישראל רוצה להתנתק מהמקום הזה ? למה מצרים לא מספקת את צורכי הפלסטינים

  לא מבין. המקום הזה מביא הרבה רוע ואלימות. לא התנתקנו כבר ?

 21. 4
  מעבר סחורות? אבל השמאל אומר שיש סגר, אפילו הם עשו משט לעזור לשבור את הסגר

  אנשי השמאל חנין זועבי והש'ייח ראד סאלח השתתפו במשט בכדי לשבור את הסגר על עזה, ועכשיו מתברר שאין סגר והכול הצגה?
  אנשי השמאל טעו? הטעו בכוונה? או שיש להם מניעים נוספים שלא אכתוב כאן (הם סביר להניח לא יפורסמו באתר הארץ).

 22. 3
  יש סיפור מדע בדיוני ישן

  על חייזרים שגופם מכיל יסוד החיוני לריפוי מחלות אצל בני אדם. לבני האדם לעומת זאת, יש את היסוד המשלים החיוני לחייזרים. הבעיה הגדולה היא שהאנשים והחייזרים לא יכולים לסבול זה את זה. כדי להפיק זה את המינרלים של האחר, נבנה בחלל מתקן ענק שבו מתארחים בו זמנית אדם וחייזר. המתקן אינו מחבר ביניהם אלא בנוי להפריד ביניהם באופן מקסימלי, אך עדיין להתיר להם להעביר את המינרלים לצד השני. הם אינם פוגשים זה את זה, אך הנוכחות שכל אחד חש של בן הגזע האחר גורמת להם לפחד ולהזעה, ומן הזעה הזאת כורים את המינרלים.

  1. סיפורי המדע בדיוני הכי טובים תמיד משקפים את המציאות ...
  2. טוקבק השנה!
  3. הוא ישן או שעכשיו המצאת אותו?
 23. 2
  ניתוח לא ברור

  עד כמה שידוע לי, יכולים העזתים והם גם עושים כן, להגיש חשבוניות לישראל ולקבל את המיסים שהוטלו על הסחורות שהם מיבאים מישראל. לא ברור מדוע הכתב סבור שזה משתלם לשלטונות עזה פחות ממעבר סחורות דרך המנהרות?

  1. מי שמקבל את החזרי המס זו הרשות ברמאללה, לא החמאס בעזה
  2. כי הכסף הולך לפתח ולא חמאס
  3. ניתוח ברור ביותר - כל תביעה להחזר הולכת לרשות ולא לחמאס
  4. כי מי שמקבל את המיסים זאת הרשות ולא החמאס...
  5. הניתוח הלא ברור הוא שלך. בכתהנ רשום שחור על גבי מסך למה.

   רק תלמד לקרוא.
   אתה יודע מי קופץ בראש? חמור...

 24. 1
  אז אולי אפשר כבר להתבגר ולהכיר בחמאס?
  1. ואז?
  2. אתי-את שפויה?

   נניח שאת לא נותנת קרדיט לשלטון הנוכחי, שוין. ברור לגמרי שסביבתך הקרובה הייתה שמחה להכיר בחמאסטן ביום בו הם היו מכירים בזכותנו להתקיים בגבולות הקיימים-ובדרום אני מקווה שגם את מבינה שאין סכסוך גבולות. האם נראה לך שהם מוכנים לכך????

  3. היית מוכן להיות חבר של אדם שהצהיר שהוא רוצה בהשמדתך?
  4. אכן כך: רצוי שנכיר בממשלת החמאס. היא נבחרה בבחירות דמוקרטיות.

   גם אם ישראל "לא אוהבת" את החמאס, עליה להכיר בשלטון שנבחר על ידי האזרחים בבחירות חופשיות. אויבים לא בוחרים. אבל אפשר לייצר דיאלוג עם "האויב" וגם רצוי, שכן בני אדם ומגמות תמיד עשויות להשתנות, וגם לטובה. שום דבר אינו ניצחי, ואיבה היא לא דבר שראוי לטפח, אלא דווקא לפורר.

  5. דרישות החמס לשלום, בתנאי חיסול קיום מדינת ישראל יציאת היהודים ושיבת הפליטים
  6. How naive you are!!

   Hamas doesn't recognize Israel, and in it's charter it declares that it's aim is the destruction of Israel!! Don't be fooled by the hallucinated left....

  7. שוב מתברר שהקו הימני של שרון-אולמרט-ביבי-ברק לא שווה. יש עם מי לדבר, אם רוצים לדבר. ממשלת הימין רוצה מלחמות.
  8. ואז הקסאמים והגראדים יהיו יותר נחמדים כי הם באים מאירגון מוכר ובוגר?
  9. אתי : אולי תנסי להגיד לחמאס שיתבגרו ויפסיקו להגיד "לעולם לא נכיר בישראל". הרי את יודעת שאין לכך סיכוי