תוכנית הפינוי-בינוי שמסעירה את ירושלים - סוף שבוע - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

תוכנית הפינוי-בינוי שמסעירה את ירושלים

מגדלי יוקרה עם לובי, מעלית ושומר בכניסה, זהו החלום הנדל"ני שמוכרים לתושבי רחוב הנורית. יש החושדים שהתוכנית נועדה לדחוק אותם החוצה

מאות מתושבי רחוב הנורית בשכונת קרית מנחם בירושלים הוזמנו לפני שבועיים למלון רימונים בעיר. בהזמנה הובטחו ארוחת ערב ושי לכל משתתף – שעון קיר. בין הארוחה למתנה ניסו יזם פרטי ואנשי עיריית ירושלים לשכנע את מאות התושבים לחתום על הסכם שיאפשר ליזם לקדם תוכנית פינוי-בינוי ברחוב. את הסערה שפרצה באולם נראה שאיש מהמארגנים לא חזה.

עוד לפני שהתחיל הכנס פרץ ריב בין היזם, מאיר פלא, לבין אחד המתנגדים לתוכנית. הדוברים בקושי הצליחו להשלים משפט לפני שהקהל קטע אותם בצעקות ובגידופים. התושבים גם נחלקו בינם לבין עצמם והחלו לצעוק אלה על אלה ולהטיח האשמות. "למה כדאי לי לגור בהארלם עם מפלצות של 30 קומות?" צעקה אחת התושבות, "למה אני צריכה לגור באתר בנייה במשך 20 שנה? אני לא רוצה לתחזק מעלית, לא רוצה לשלם ועד, לא רוצה לשלם ארנונה. זה מזכיר לי את כל הפינויים שהיו במשכנות שאננים ובמוסררה".

הדברים מיצו את עיקר הטענות של תושבי השכונה שמתנגדים לפרויקט הגרנדיוזי: החשש מהצפיפות ושינוי פני הרחוב – לפחות בחלקים היותר שקטים שלו – החשש מהחיים באתר בנייה ומעלות אחזקה גבוהה בדירות החדשות, שתהיה מחוץ להישג ידם ותאלץ אותם לעזוב בסופו של דבר. אבל המאבק בין תומכי התוכנית למתנגדים ברחוב הנורית חושף הרבה יותר מאשר ויכוח על אדריכלות וכדאיות כלכלית.

רחוב הנורית בירושלים
רחוב הנורית בירושלים. צילום: אמיל סלמן

מתח עדתי

זהו אחד מהפרויקטים הגדולים בארץ לפינוי-בינוי, והגדול ביותר בירושלים כיום. על פי התוכנית ייהרסו 248 דירות ובמקומן ייבנו כ-900 דירות חדשות, בשישה או בשבעה מגדלים. יש גם תוכנית עתידית להריסת הבניינים ברחובות הסמוכים ולהקמה של 3,000 יחידות דיור חדשות.

בניגוד לרוב תוכניות הפינוי-בינוי, כאן יש הזדמנות לתהליך שבו הבינוי קודם לפינוי, היות שבקצה השכונה עומד מגרש ריק שאפשר לבנות עליו. אחרי שייבנה עליו מגדל אחד, יוכלו לעבור אליו תושבים ואז אפשר יהיה להרוס את בתיהם רק לאחר שכבר קיבלו דירות חדשות. לרוב התהליך הוא הפוך וכרוך בחודשים ארוכים שבהם נאלצים התושבים למצוא לעצמם דיור חלופי.

בעיריית ירושלים סבורים שהתוכנית היא הזדמנות פז למאות משפחות לשפר את איכות חייהן, להציל את השכונה השוקעת ולהוסיף מאות יחידות דיור לעיר המשוועת לדירות. את הדיירים הם מנסים לפתות בהבטחות לדירות גדולות וחדשות. היזם פלא גם הבטיח לממן את התשלום לחברת הניהול של הבניינים למשך עשר שנים. את המתנגדים הוא מאשים באנוכיות, מפני שרבים מהם לא גרים בבלוקים הגדולים והמתפוררים, אלא בבתים דו קומתיים. מבין השורות עולות בקרב התושבים התומכים בתוכנית גם טענות עדתיות על כך ש"האשכנזים", כלומר חברי קבוצות חזקות יחסית בשכונה, מטרפדים את השינוי.

המתנגדים לתוכנית מזהירים כי היא מנצלת את חולשתם של תושבי השכונה ושהיא תביא להרס של מעט הטוב שנותר בה. "התקן בארץ הוא 23 משפחות לדונם, כאן רוצים להכניס 45 משפחות", אומרת רונית רוזנטל, מראשי המתנגדים. באתר שהקימו המתנגדים הם מציינים כי במנהטן, הרובע הצפוף ביותר בארצות הברית, מתגוררות 26 משפחות על כל דונם. "קרן שמש לא תיכנס לשכונה הזו", מוסיפה רוזנטל.

בעיה נוספת שהם מעלים היא חוסר ההתאמה של התוכנית לתושבי השכונה (ולהיפך). רחוב הנורית ידוע כאחד מרחובות המצוקה הקשים בירושלים: סלאמס ענקיים שגרים בהם משפחות קשות יום, עולים חדשים וקשישים. "איך רוצים לתחזק מעליות ולובי ומגדל, אם היום לא מצליחים לגבות מדיירים 30 שקלים לוועד הבית? זה ברור שבתוך שבוע המעליות לא יעבדו והנרקומנים יתמקמו בין הקומה ה-20 ל-24", מזהירה רוזנטל.

המתנגדים גם תוהים מדוע היזם, שבבעלותו רק מגרש אחד שהוא חלק קטן מהתוכנית, זוכה לתמיכה כה גורפת מהעירייה ומתריעים כי הוא מפעיל לחצים על דיירים סרבנים. לפלא, איש עסקים שעשה את הונו מחנויות קמעוניות, אין ניסיון בפרויקטים נדל"ניים. הוא מקדם את התוכנית בברכת העירייה, בזכות העובדה שרכש לפני כמה שנים מגרש שיועד למרכז מסחרי בשכונה. כעת הוא נכנס לשכונה בכל הכוח: הוא שכר בית ברחוב ופתח משרד שבו יושבים אנשיו ומזמינים את התושבים להיכנס ולהשתכנע. עובדיו אף מסתובבים ברחוב ומנסים לגייס תמיכה לפרויקט.

החוזה שמוצג לדיירים, שמשתרע על פני 56 עמודים, מעביר ליזם זכויות נרחבות על הדירות, דבר שמעורר הסתייגות בקרב המתנגדים. בין סעיפי החוזה, ויתור על "כל טענה ו/או תביעה" בגין מטרדי רעש שיגרום הפרויקט וכן הסכמה לשתף פעולה עם היזם בתביעות נגד שכנים סרבנים. פלא, טוענים המתנגדים, מאיץ בדיירים לחתום על החוזה בלי להתייעץ עם עורך דין משלהם, ומבקש שיסמכו עליו.

על פי החוזה, תושבי הרחוב יקבלו את הדירות בקומות הנמוכות. הקומות הגבוהות שמורות לאלה שירכשו את הדירות מהיזם בכסף מלא. בניגוד להבטחות בעל פה, לפי החוזה יממן פלא רק שלוש שנים של תחזוקה בבניין.

מפגש תושבים בנושא פינוי בינוי ברחוב הנורית בירושלים
מפגש תושבים בנושא פינוי בינוי ברחוב הנורית בירושלים. צילום: אמיל סלמן

פלא מכחיש שהוא לוחץ לחתום. "אצלי הכל פתוח", הוא אומר. "אני נותן להם את החוזה והם יכולים להתייעץ עם מי שהם רוצים. אף אחד לא חתם בניגוד לרצונו. אנחנו לא לוחצים, רק מסבירים". לגבי הפער בתקופת האחזקה על חשבונו בין ההבטחות לבין מה שכתוב בחוזה, הוא אומר: "החוזים יתוקנו".

דרי המחסנים

הרב דוד לוי, מתנגד נחרץ לתוכנית, זוכר היטב דיון שבו השתתפה מתכננת האזור. היא הראתה מפה, הוא מספר, ”ואמרה, 'כאן יש לנו את הרקע האדום, אלו מרקמי מצוקה. שיכונים עתירי תושבים הם כתם על המרחב'". לוי, שמנהיג קהילה ברחוב כבר עשר שנים, נפגע. "יש פה גם דברים יפים, יש פה סולידריות חברתית מדהימה", הוא אומר. "כאשר מסתכלים ככה על התושבים, גם מתייחסים אליהם כך. אף אחד לא מדבר על כך שבדירות החדשות הם יצטרכו לשלם הרבה יותר ארנונה. לא יהיה דודי שמש, אז גם החשמל יהיה יותר יקר. זו מלכודת דבש".

הוא מזכיר סוגיה נוספת שאיש לא מדבר עליה – דרי המחסנים. ברחוב הנורית, כמו באזורי מצוקה אחרים, התנחלו במחסנים נרקומנים וחסרי בית. הם לא קיימים בתוכניות הפינוי-בינוי. "מה תעשה עם האנשים האלו? לאן תזרוק אותם?" מקשה לוי.

בשיח השכונתי שוב ושוב עולים דימויים משכונות שעברו ג'נטריפיקציה – שתושביהן החלשים פונו מהן לטובת אוכלוסיות חזקות – מוסררה, משכנות שאננים, ממילא. "עושים לנו טרנספר מהשכונה", צעקה אחת המתנגדות בכנס הסברה שאירגנו מספר תושבים ביום שלישי.

מאיר פלא מאמין שיצליח לרכוש את אמון הדיירים. "הם אומרים שאין דבר כזה להאמין ליזם, לקבלן שמחפש להרוויח. אבל אני אהיה הפתעת החיים שלהם", הוא אומר. "אני עושה את הפרויקט הזה קודם כל בגלל העניין החברתי. אני לא אומר שזה לא יהיה כלכלי, אבל המטרה הראשונה היא להוציא מקסימום דיירים מרוצים".

את המתנגדים הוא תוקף במלים קשות. בתושבי הבתים הדו-קומתיים הוא רואה "פולשים", ולטענתו, כמה מהם השתלטו על שטחים ציבוריים. "הכל חלק ממשא ומתן", הוא אומר, "הם חושבים שהם יקבלו שתיים-שלוש דירות".

באירוע ההסברה במלון, כאשר הרוחות התלהטו, הוא צעק לעבר אחת המתנגדות: "זיהיתי אותך בכניסה, שהכוונה שלך זה לעשות לנו חושך. יש פה אנשים שרוצים אור, לצאת לעולם נאור". אחר כך הוא הוסיף למיקרופון: "לאלו שבעד, אני רוצה להגיד לכם סוד: יש מי שחושב שהגרעין הקשה ינהל משא ומתן ויקבל יותר. אני מבטיח לכם היום: הראשונים חזקים, האחרונים חלשים".

פלא מכיר את ההיסטוריה העגומה של יוזמות פינוי-בינוי ברחבי הארץ, שרבות מהן נכשלו בשל ביורוקרטיה או מחלוקות בין הדיירים. הפעם, הוא מבטיח, זה יהיה אחרת, בזכות התמיכה של העירייה ובזכות העובדה שהדיירים לא צריכים להתפנות מביתם. "לדיירים יש אפס עלויות, אפס התחייבויות, אפס סיכונים, רק רווח", הוא מצהיר ומכריז בביטחון שבתוך זמן קצר יהיו בידיו 80% החתימות הנדרשות.

בעיריית ירושלים סבורים שהתוכנית היא הזדמנות פז להביא לשינוי בשכונה. לדברי עמית פוני, מנהל תחום התחדשות עירונית ברשות לפיתוח ירושלים, זו הסיבה לתמיכה בפלא. "אנחנו לא זורקים את הדיירים מול היזם, אבל יש כאן סיטואציה ייחודית, שהוא קנה שטח למרכז מסחרי בשכונה והבנו שאפשר להשתמש בו כדי למתן את הצפיפות", אומר פוני. "כמעט בלתי אפשרי לעשות את זה בדרך אחרת. אני, כגורם עירוני, לא אומר לתושבים לחתום, אלא שלפי הבדיקות שלנו התוכנית טובה וכדאי לבדוק אותה".

עיריית ירושלים, בתגובה, דחתה את טענות התושבים, "שאינן מבוססות ושמקורן בפלג קטן של תושבים אשר אינו מתגורר במתחם". בעירייה מבטיחים כי התוכנית תשפר את איכות החיים של תושבי הרחוב, "אשר ייהנו מדירה חדשה וגדולה יותר, בתקן בנייה מודרני ובטוח יותר מפני רעידות אדמה". עוד נמסר כי "המרחב הציבורי יפותח ומבני הציבור והשטחים הירוקים יגדלו", הכל "מתוך כוונה ליצור רובע מגורים ומרחב ציבורי הטובים לאין שיעור מהמצב הקיים".
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 מאיר ופלא בשם אחד?! זה נשמע כמו בדיחה של סנדרסון  (לת) יובל
 • 00:41
 • 14.09.12

02 הקשר האפל בין עיריית ירושלים למאיר פלא מרים
 • 19:51
 • 14.09.12

עיריית ירושלים בכתבה זו הודתה שהיא עושה יד אחת עם מאיר פלא בגלל שקנה באיזור זה שטח למרכז מסחרי.
סיבה כלכלית היא מספקת כדי להפקיר ולבגוד באזרחי ירושלים?!
האם עיריית ירושלים לא צריכה לתמוך בתושביה?
האם אפשר לחיות במדינת ישראל בלא דוד שמש?!
מה שבטוח שלעיריית ירושלים לא איכפת ובטח שלא למאיר פלא.
המסקנה - העירייה רקובה עד היסוד ולפני שתנסה ללכלך על אזרחיה שתעשה ניקיון בית.

 •   אני לא יודע אם העירייה רקובה,אבל מייצגת את התושבים המטומטמים.  (לת) דרור הנאור מרמת גן
  • 11:34
  • 18.09.12

 •   אתה רואה את זה בנחלאות ועוד מקומות. מקימים עסקים לא חוקיים היז
  • 21:05
  • 18.09.12

  מפריעים לדיירים ואין עם מי לדבר. למי שיש כסף - העיריה לרשותו. למי שמשלם ארנונה - קיר.

03 בתור תושב האזור אמיר
 • 20:00
 • 15.09.12

בונים פרוייקט בגבעת משואה.
בונים פרוייקט במורדות עיר גנים.
בונים שני מגדלים ליד התיכון לאומנויות.
רוצים לבנות במורדות מלחה.
כבר היום יש פקקים בכל האזור ולכל כיוון.
אין שום הרחבה של תשתיות. לא מרחיבים כבישים שגם ככה לא עומדים בעומס.
יש בכלל אחראי על תחבורה בעירייה שהתייעצו איתו או שסתם בונים ויראו אחרי זה איך לפתור את הפקקים שרק יכפילו את עצמם?

04 זו המגמה היום בערים הגדולות.התחיל את זה חולדאי בצפון העיר ... השכונה הבאה-קרית יובל
 • 20:48
 • 15.09.12

והוא מתחיל לנוע לכיוון מרכז העיר ודרומה.כמו בקרית מנחם ובשכונות
עניות אחרות לתושבים לא יהיה הכח לעצור את זה.כי לעיריה וליזמים
יש אינטרס חזק לבצע פרוייקטים כאלה.
י

 •   האם בורוכוב 35-47 בקרית-היובל מחקה !!!! דייר בהמתנה לשידרוג טוב
  • 22:49
  • 15.09.12

  כבעל דירה בשיכון "מומחים" ( מי זוכר שכך נקראו ה"בלוקים" האפורים ברחוב בורכוב שבקרית-היובל שנבנו בשנת 1958....) אני מחכה בכליון עיניים ליזם טוב ואמין שיציע פרויקט מעין זה. אין לי שום בעייה עם התעשרות היזם עצמו. זה לא ענייני, כל עוד בעלי הדירות או דיירי הדירות ישודרגו משמעותית, וכל עוד התכנון הסביבתי יהיה נאות ותקין.

  ניתן להתחיל בשבעת הבלוקים הראשונים ( 35 עד 47) ולהשמש במגרש הפנוי הצמוד (מתפון לבית הכנסת) באותו מודל העברה כפי שהוא מתואר בקרית -מנחם. קרי - בניית בניין נאה במגרש (כמובן עם כל הדרוש - חנייה סגורה ומכורה, מחסנים לכל דירה, מעליות, וכיוב' מרפסות נאות וגדולות, הסקה מרכזית ומיזוג מרכזי, גינון יפה וכו'), שאליו יועברו דיירי ה"בלוקים" עד להשלמת הפרויקט.

  אם תהיה השגחה טובה, וביטחוניות נאותים נגד "צרות קבלן" אפשריות - אני ממש בעד. מה שיש לנו כרגע - גובל בסלאם אורבני.

  רבים להערכתי יסכימו אף לשלם ארנונה גבוה יותר בסופו של דבר.

  עירית ירושלים - אנא נסו אותנו !!! נא העלו אתר ובו סיקור פרויקט כזה, הסברים, התחיבבויות וכו'- הפעם נסו לעשות זאת ביושר. כי אחרת הנושא יידון לכישלון.

 •   לא ניתן לפנות את התושבים בכח! מציעים להם התעה דפוקה, כי ככה מתחילים כל משא ומתן. הכח הוא בידי התושבים, העריה והיזם יתגמשו כי גם אם התושבים הוותיקים לא יפגעו כלל, ורווח היזם והעריה יקטנו, הם עדין ירוויחו בגדול מהתושבים החדשים שיבואו.  (לת) לא נכון
  • 15:37
  • 16.09.12

 •   כל הפינויים שהיו לאחר 1967 היו לרעת המפונים ולטובת היזמים והעיריה  (לת) אזרח
  • 11:45
  • 17.09.12

05 שלום לך הולילנד שלום לך ממילא שלום לך ימין משה  (לת) בור שיבר
 • 20:50
 • 15.09.12

06 מגרש מסחרי אבי
 • 21:02
 • 15.09.12

כדי לבנות מגורים על מגרש מסחרי יש לשנות את התבע, יש לדאוג לתחבורה, לנגישות, אבל אם יש מקורבים בעיריה בקלות אפשר להקים עוד הולילנד! מה נגלה עוד 5 שנים, כאשר הגנבים יריבו על חלוקת השלל? מי קיבל שוחד היום????

07 דרום מערב העיר - רשעות או טפשות? ירושלמי
 • 21:38
 • 15.09.12

התכנית לא הושלמה ונחתכה לרחובות חלקי רחובות ... שלמה דרעי אח של קנה את אדמות כרמית , תושבי ברזיל אולסוונגר מחכים שבתיהם יתמוטטו... אין תשתית תחבורתית, עירונית שירותית, אזורים ירוקים - אין תכנון כולל. ומדי פעם קם יזם שרוצה לעשות את המליונים שלו על חשבון רווחת התושבים. צודקים אלו שטוענים שזו שיטה בדוקה לסילוק התושבים העניים ממקומם. השיטה ברורה: נותנים להם דירות יותר גדולות שהם לא יוכלו לעמוד בהוצאות אחזקן וכך ימכרו אותן למרבה במחיר...

 •   האם לדעתך עדיף שימשיכו לגור בעליבות, ועם נרקומנים במחסנים הנטושים.  (לת) מנדי
  • 07:41
  • 16.09.12

 •   אני אישית מעדיף לגור איתם וממש לא הייתי רוצה לגור עם אנשים כמוך מנדי (אפילו השם שלך מתנשה ) מה יהיה כאשר לא נסתדר בטח תתבעי אותי תזמיני משטרה כל שלישי וחמישי . אצלנו זה לא קורה אנחנו מבינים אחד את השני בניגוד אלייכם מנדי וכל שאר הסוסייטים . תעשי לנו טובה ותתחפפי לנו מהחיים תחזרי לאזור שלך ששמה לא אומרים אפילו שלום אחד לשני  (לת) אבי
  • 13:33
  • 16.09.12

 •   צריך להרוס את מגורי המרוקאים הנרקומנים האלה ויינשטוק
  • 18:24
  • 16.09.12

  הביאו אותכם מאפריקה ונתנו לכם חשמל...תגידו תודה!

 •   כדי לטפל בנושא אין לסמוך על העיריה וקל וחומר על יזם פרטי ירושלמית
  • 19:29
  • 16.09.12

  הרי לא מדובר בחברה ממשלתית שתיקח על עצמה אלא בחברה פרטית שרוצה להתעשר .אין לסמוך עליה ולא על העיריה
  יש ניגוד אינטרסים
  על העיריה ליצג את המשקיע היזם או את אזרחי השכונה משלמי הארנונה
  כל הפינויים שהתבצעו בירושלים לאחר 1967 היו לטובת בעלי
  הון

08 תבדקו מה קורה בנווה שרת בתל אביב ...... חיים
 • 21:44
 • 15.09.12

זה נשמע אותו סיפור...

09 מפחיד באיזו קלות ניתן למכור לאנשים חלום שוא.  (לת) תמי
 • 21:47
 • 15.09.12

10 עם סגולה יאיר
 • 22:57
 • 15.09.12

סוייחרים שרוצים להתעשר בלי עבודה, כישרון ומאמץ.

תופעת הנדל"ן המשחיתה כל חלקה - תרתי משמע - טובה.

 •   פלא בלא רוצה להיות יזם להתנסות עלינו . אני מקווה שהוא יפול כמו חפציבה וכל מי שחתם .......  (לת) תושב השכונה
  • 13:50
  • 16.09.12

11 אגפי ההנדסה והבנייה בכל הרשויות המקומיות והעיריות חממות שוחד ושחיתות רן לוי
 • 23:08
 • 15.09.12

וכמותם גם אגפי רישוי הבנייה. שימו לב לרשיונות הבנייה המזוייפים שנתנו בעין כרם ולחקירת המשטרה בעיריית ירושלים. כאשר הדברים ייחשפו, תרעד העיר.

ומי שחשב שברקת הגיע לנקות, הוא אדיוט.

12 ואף אחד - לא העירייה ולא פלא - לא ענה תשובה לטענה הפשוטה: הדיירים הללו לא יוכלו לעמוד בתשלומי ועד הבית. זו דרך "מצויינת" לסנן חסרי יכולת, ואפילו אנשי מעמד ביניים, החוצה. לפני מספר שנים קרה לי דבר דומה אך שונה - רציתי לקנות דירה במתחם משרד החוץ, מה שמכונה היום "משכנות האומה". על סכום רכישת הדירה היה אפשר לדבר. הבעיה היתה כשהתברר מה יהיה התשלום לועד הבית. תשלום מופקע שעולה בהרבה על מה שהוא מעניק. זה בדיוק מה שיקרה לתושבי הרחוב הזה, ואני תומכת במאבקם הצודק - שלא לשנות להם את פני הרחוב.  (לת) צפור דרור
 • 23:10
 • 15.09.12

13 חבל, איך שהורסים את העיר היפהפיה והמיוחדת הזאת. אני היא
 • 00:40
 • 16.09.12

במקום לשמור על צביונה המיוחד, ולשפץ את הטעון שיפוץ, מאפשרים דריסת רגל למפלצות בטון מתועבות.
באמת שכואב לי. ואני בכלל לא ירושלמית, אבל חושבת שירושלים שונה מכל עיר אחרת, וצריכה להישמר כזו.

 •   טמבלית היית פעם ברחוב הנורית??? מה ירושלים בסלמס המזעזע הזה??? להרוס...  (לת) d
  • 13:58
  • 16.09.12

 •   טמבל זה לא סלמס זה קרקע יקרה מאוד לבניה סלמס שווה מיליארדים
  • 20:03
  • 16.09.12

  אין לירושלים קרקעות כל חתיכת קרקע שווה 60 אחוז משווי דירה
  אם הורסים רכבת ובונים במקומם מגדלים מצופפים את השכונה
  יוצרים המון דירות מעבר למספר המשפחות שהתפנו ועושים מיליונים
  על חשבון הדירים.

 •   סוף סוף תגובה נאותה. מתכננת
  • 17:18
  • 18.09.12

  תמיד יש עוד חלופות. לא צריך להרוס (וזו המדיניות בערים רבות בארץ). אפשר לשדרג, להטיב עם הדיירים להרחיב דירות, לטפח את הסביבה, להוסיף אחוז מסויים של יחידות דיור חדשות אבל ללא שינוי של המרקם השכונתי , שניתן להבין מכל התגובות שהוא אכן ייחודי. לא כל התוכניות לפינוי בינוי חייבות להסתיים במגדלים!! בשכונות חלשות העתיד של המגדלים אינו נשאר מזהיר- ההזנחה תגיע , או שתהיה תהליך של דחיקת התושבים הוותיקים בחדשים. שהמתככנים בעיריה יעשו את עבודתם וימצאו תוכניות ראויות של עיבויי הקיים ללא הריסה ובניה של מגדלים חדשים ותוספת של יותר מ- 300% יחידות דיור חדשות.
  בעולם זה קורה - לא מפנים את הדיירים בשכונות המצוקה בשיכונים - אלא משמרים אותם, משפצים אותם, ומטפחים אותם. נכון שיש את בעית המימון בעולם הממשלה והרשויות משתתפות במימון של התהליך. אני מאמינה שיש פתרון - צריך לצאת מהקופסא ולחשוב על פתרון אחר.

 •   עוד תגובה נאותה חיים
  • 11:53
  • 21.09.12

  ראית את הבתים שם?? באמת נראה לך שאפשר לבנות עליהם\ לשפץ אותם\ או לשדרג שם משהו?? האבן הכי קטנה שיזיזו שם תגרום לקריסת כל המבנים הקיימים שם!! נראה לך שעיריית ירושלים לא בדקה את האופציה הזאת לפני זה?? ולגבי ההזנחה שדיברת עליה, ברור שאם הדיירים לא יקחו על עצמם קצת אחריות מינימלית אז גם דירות בווגאס יראו מוזנחות!! תפסיקו לתת תירוצים לאנשים שלא אכפת להם איך הם חיים!!

 •   חיים אתה בדוק שתול של העירייה  (לת) אזרח
  • 14:18
  • 24.09.12

14 ככה זה בישראל,יחשבנו ליזם כמה הוא מרוויח וימצצו אותו ,כך שאף יזם כבר לא יבנה לא גר שם ,ולא מכיר את היזם
 • 00:48
 • 16.09.12

הבנ"א מציע גם תשלום למי שרוצה הפרש החיסחון לדוד שמש,
השבחת הדירות יכולה לתרום כלכלית לדירים,
לא יאמן זה נראה שם כמו עזה,
מה עוד יכול לגרום לאנשים לדחות את ההצעה,

15 זה יגמר כמו עם הערבים רחמנא ליצלן
 • 01:29
 • 16.09.12

יהיה בילבול, כמו עם הערבים שאינם יכולים לבטא פ ומחליפים עם ב. אחד יחכה ל"בינוי" בעוד מתכננים עבורו "פינוי".

16 אם הקבלן מבטיח לשלם אחזקה 10 שנים דירשו 30 שנים - שיהיה עם ערבויות, דבר ראשון  (לת) סתם קקר
 • 01:49
 • 16.09.12

17 עיריית ירושלים הכי מושחתת בארץ אחד שיודע (אבל באמת)
 • 02:00
 • 16.09.12

וזה רק קצה הקרחון של השחיתות המפלצתית שפשתה כבר לפני שנים בעיריית ירושלים על כל אגפיה, מן המסד ועד הטפחות.

 •   ההנהגה הנוכחית לא מושחתת. יש פקידים רקובים אבל זה לא קשור לנושא  (לת) אחד שיודע ממש באמת, אבל ממש
  • 09:50
  • 16.09.12

 •   זה ידוע שכל הזבל נמצא בעיריית ירושלים דייר
  • 12:00
  • 16.09.12

  זה ידוע שכל הזבל נמצא בעיריית ירושלים

 •   פקידם רקובים זה גם שחיתות וראש העירייה נושא באחריות. עליו לבער את השחיתות בעירייה. שחיתות זה לא רק קבלת שלמונים אלא בעיקר התנהלות מושחתת של פקידים שמנצלים באופן שרירותי את כוחם ופוגעים בציבור.  (לת) אורי
  • 02:20
  • 17.09.12

 •   ירושלים ממש לא יוצאת דופן בסיפור הזה  (לת) תרגע
  • 16:44
  • 18.09.12

18 מה יהיה,בכל מקום הדגם של פ"ב עובד רק פה כל פרויקט נהפך לפולמוס,יש מנגנון של פיצוי משמעותי לתושבים ,למה בכל מקום צריך לקום כמה משוגעיים עם הפרעה שבד"כ גם לא עובדים ,  (לת) חיים
 • 02:33
 • 16.09.12

19 שבכל בניין תהיה חנות ששייכת לבניין תושכר ומזה ישלמו ועד  (לת) פרט
 • 06:14
 • 16.09.12

20 רק בינוי ואחר כך פינוי יביא מזור למחירים המוטרפים בישראל ועדיף במכפיל 5 כנסו. משמש
 • 06:43
 • 16.09.12

בינוי ורק אחר כך פינוי ,מאפשר הורדת מרבית החסמים,שתקעו את ההתחדשות העירונית 13 שנים.מכפיל 3.6 בפרויקט זה יגרום למחירים גבוהים ואינו טוב למדינה.מכפיל 5 יעשה את העבודה אבל צריך לפתור בעיות תשתיות כמו כבישים,חניה,גני ילדים ובתי ספר.במקום שאי אפשר לבצע קודם בינוי ואחר כך פינוי במכפיל גבוה מ 4.5 (מחוץ לתל אביב שזוהי מדינה בפני עצמה שם גם מכפיל של 3.5 יספיק )-חבל על הזמן.כשלון התוכנית הלאומית להתחדשות עירונית הוא שיצר כאן מחירי דיור גבוהים ביחס להכנסה הפנויה,בעקבותיו מרבית הצעירים המוצלחים יעזבו את הארץ.

21 לחלשים אין מקום .תבינו.  (לת) אלי
 • 07:29
 • 16.09.12

 •   אולי אנחנו חלשים אבל לא לשכוח שלחזקים יש הרבה מה להפסיד אם ירמסו אותנו נלך על כל האופציות שאני אומר הכל זה הכל!!!  (לת) אבי
  • 12:22
  • 16.09.12

 •   חחח, אילו עבדי שדה ולא עבדי בית כמו מעמד הבניים ,אז לא הייתי מציע לך להתעסק אתם,להם אין גם את המינימום להפסיד!  (לת) רוכב הגמלים
  • 09:18
  • 17.09.12

 •   רואים שאתה לא גר בעיר גנים רוכב . אחרת הייתה מבין על איזו דרך אני מדבר  (לת) אזרח
  • 11:52
  • 17.09.12

22 בלי דוד שמש?? לא אקולוגי!! מה עם שטחים ציבוריים, בניה ירוקה?? יש לנו כדור ארץ אחד!  (לת) סטודנט
 • 08:56
 • 16.09.12

 •   מה בלי דודי שמש?! אצלי, אפילו בדירה הישנה (מגדלי אקירוב) היתה כבר מערכת קולטי שמש, כך גם בשכורה (השופטים), וכך גם הבטיחו לי בפרויקט (אסותא) שעדיין בבניה.. כי בלי קולטים, איך תחמם את המים בבריכה?  (לת) דייר מזדמן.
  • 11:45
  • 17.09.12

23 מה עם בית ספר, מתנס, בריכה ספריה קהילה
 • 09:27
 • 16.09.12

לא מספיק לדאוג לדיור. צריך לדאוג לשירותים קהילתיים שיחזקו את התושבים ויתמכו במעבר! העירייה צריכה להתחייב בחוזה לא להעלות ארנונה לתושבים הוותיקים!

24 עוד מישהוא יחשוב שהנורית זה מרכז רחביה,ולא רחוב עלוב דירות עלובות ומלא בנרקומנים  (לת) הזדמנות לשפר דיור למסכנים.
 • 10:57
 • 16.09.12

 •   אתה מוזמן לעזוב .אף אחד לא מחזיק אותך .דווקה נשמח מאוד  (לת) אבי
  • 11:26
  • 17.09.12

 •   מי אמר שוב "נרקומנים" והבעיה לא נפתרה?. אז הנה בא יזם ומציע לפנות אותם מהסלאמס, ולרכז במגדל 30 קומות (עוד לא סגור אם באוהאוס או הולילנד) עם שלוש מעליות, לובי מהסרטים ודלפק לשומר בשכר-מינימום (מומלץ נרקומן לשעבר). שאר המגדלים ייוחדו למפוני "עמידר", זכאי הבטחת-הכנסה, בעלי תיקים בהוצל"פ, וסתם מקורבים נבחרים. אז מה, לא תיקחו?  (לת) זלמן תרבות העוני.
  • 11:30
  • 17.09.12

25 לך לנסות למכור קרח למרוקאים. בהצלחה!  (לת) שחר
 • 11:32
 • 16.09.12

26 מחקר שלם בנושא של פרופ׳ אלתרמן מהטכניון שנקרא מגדלים כושלים.זוהי קריאת חובה עבורכם קורא
 • 11:42
 • 16.09.12

http://alterman.technion.ac.il/heb/index.php

27 אני מציע לפלא להתחפף כמו שהוא הגיע תושה השכונה
 • 11:50
 • 16.09.12

כניראה שהרשיות רוצים להחזיר אותנו 10 שנים אחורה שנפתור הכל בכוח בפשיעה .זה שאנשים כאן הפכו לנחמדים לא אומר שאפשר לעשות מהם קרקס . אנחנו נילחמים פה על הבית לא על כסף להבדיל מהרשויות והיזם פלא(פון) מה שינסו לקחת לנו אנחנו ניקח מהם . אנחנו לא נזרק לרחוב שהיזם יתעשר אנחנו נפעל ללא גבולות אם ככה הרשויות רוצות .פלא הליצן אתה לא תעמוד בזה

 •   יפה אמרת אני גם חושב שזאת הדרך . אני איתכם עד הסוף היזם חושב שהוא בא לשכונה של פראיירים  (לת) ניר
  • 14:35
  • 16.09.12

 •   צודק אם לאף אחד לא איכפת שאנחנו עומדים להפסיד את הבתים שלנו אז גם לנו לא איכפת מאף אחד אני איתכם אנשים!  (לת) eizik
  • 14:43
  • 16.09.12

28 אהההההה - אז התקן בארץ לא יותר מ-23 משפחות לדונם? לא ידעתי  (לת) הולילנד
 • 11:54
 • 16.09.12

29 נשמע טוב עד שהבנתי שפוני מעורב בעסק עכברתול
 • 12:26
 • 16.09.12

מדובר בעמית פוני יפעיל פוליטי ומגבל שכר מופרך מהעירייה של ברקת. תככים ליקוקים וחשיבות עצמית זו המהות של העסקן הזה. תיזהרו

 •   אחד הנוכלים הגדולים פוני ופלא בכלל תארו לכם שהם יחד איפה תמצאו את עצמכם אם תחתמו  (לת) אבי
  • 13:41
  • 16.09.12

 •   תיזהרו מפוני חלקלק הלשון פונפוני בן רשם
  • 01:42
  • 17.09.12

  כתב הספורט הכושל שעושה קרירה בתור יונק דבש מקופת העיר הענייה בארץ ובתמונה מספק לאדוניו ברקת האויל שרותי ליקוק הוא אדם חסר מצפון תככן ובעל אינטרסים.

 •   אפס מאופס, למה שלא תחשוף את זהותך ואת מניעיך?  (לת) עכברתול עלק
  • 13:48
  • 18.09.12

 •   מגיב פחדן-אפילו משתמש בכינויים של אחרים שונא אפסים
  • 14:04
  • 30.09.12

  אפס שלא עשה כלום בחיי םשלו ומקנא באלו שעושים למען העיר.

 •   חחחח פוני חושב הוא ממשפחת פשע . איזה אנשים יושבים בעריה  (לת) תושב
  • 13:44
  • 17.10.12

30 לא להלחץ מהעיניין של 80% חותמים אז זה מספיק שלא ימכרו לכם סיפורים יניב
 • 12:41
 • 16.09.12

גם אם יחתמו 99.9 הוא לא יכול לבנות פה מקסימום השכנים שלכם יכולים לתבוע אבל בניה לא תהיה אז מי שלא רוצה לוותר שלא יחשוב שהוא חסר אונים יש לו הכוח לסרב זה בית שלכם ואם תתנגדו עד הסוף תנצחו לשכנים שחתמו לא יהיה קל לתבוע אתכם הריי הם רודפיי בצע הם חותמים בשביל לעלות את מחיר הדירה ואתם לא מעוניינים בהעלאת מחיר הדירה ככה שיש לכם כוח . מלחמה עושים עד הסוף

31 ורוצה להרוויח דירה יותר גדולה  (לת) יניב פלדמן אני קוקסינל שחיי בשכונה
 • 12:42
 • 16.09.12

32 רח' הנורית אסף
 • 12:51
 • 16.09.12

גרתי פעם ברחוב הזה שהוא היום הנוף של ביתי.
רחוב הנורית הוא אחד מהגרועים שבשיכוני העוני בירושלים. אני לא מכיר את התכנית ויתכן שהיא גרועה ומושחתת כמו תכניות אחרות בעיר (שום דבר לא משתווה לסיטי פס ולהולילנד) אבל ברחוב הזה חייבים לטפל. עדיף לבנות לגובה ולהשאיר שטחים ירוקים מאשר לבנות על הפרקים כפי שנעשה ברמת דניה על שטח ירוק ומקסים שנמכר ע"י עירית אולמרט לקבלן בשם בני נחמיה. הגיע הזמן שמפעלי פינוי/בינוי יעשו ע"י אורבניסטים ואנשי רווחה וחברה במימון וניהול ציבוריים בשיתוף התושבים מאשר ע"י יזמים פרטיים שוחרי רווח.

33 הכלל הוא שהאחרונים תמיד מרויחים חנה
 • 13:57
 • 16.09.12

הרי אי אפשר להקים שכונה עם איזה קוץ באמצע.
בסוף נשארות כמה משפחות שלא ישתפו פעולה והקבלן ישלם להן הרבה יותר כדי להפטר מהן.

34 אם הם לא יעמדו בתשלומים הם ימכרו את הדירה ברווח מטורף ויקנו חירבה בשכונה זוועתית אחרת אלי
 • 14:13
 • 16.09.12

איפה השכל

 •   בני אדם הם לא עזים שאפשר לטרנספר אותם ממקום למקום בלי להתחשב ברצונם  (לת) חופש הפרט
  • 16:35
  • 16.09.12

 •   בתנאי שהפרויקט יושלם למהדרין... כותב
  • 11:18
  • 18.09.12

  צריך להביא בחשבון את רמת הסיכון,ביטחונות, ערבויות וכ"ו.
  למה ללכת רחוק(ראה מקרה תשובה "הטייקון")

35 באמת נשמע כמו מלכודת דבש  (לת) חיזקו ואימצו ואל תכנעו
 • 14:25
 • 16.09.12

36 חתימה על חוזה שלום לתמימות
 • 15:30
 • 16.09.12

אני לאא סמכחתי על עורך הדין של היזם ופניתי לייעוץ משפטי של עו"ד מומחה לענייני מקרקעין שאמר לי בשום פנים ואופן לא לחתום על החוזה הדרקוני הזה. אני ממליצה לכולם להתייעץ...

 •   חתימה על החוזה יכולה להשאיר אותכם בלי בית בסופו של דבר .אני לא הייתי מפקיד את הבית שלי בידיים של יזם חסר נסיון כמו פלא  (לת) אזרח
  • 11:36
  • 17.09.12

37 זה משא ומתן כמו בשוק-מציעים לכם הצעה דפוקה, אז תתמקחו ואל תסכימו לעסקה שדתפוק אותם. ליזם יש מרווח רווח מספיק גדול כדי לתת לכם כל מה שתרצו ולא תפגעו בתשלומי ועד בית, ארנונה חשמל וכו'. מקסימום-אל תסכימו.  (לת) מה אתם נלחצים? הכח בידיים שלכם.
 • 15:35
 • 16.09.12

38 הולילנד ב נבלה נוספת בחסות ביבי וברקת אני
 • 16:19
 • 16.09.12

שוב יהיה שוחד שוב תהיה שחיתות הכל לטייקונים של ביבי וברקת

39 מדהים כמה מרחוב הנורית התחילו לקרוא "הארץ" ארנו
 • 17:25
 • 16.09.12

בבחירות הם גם יצביעו למרץ

40 אל תקבלו שום הצעה ואל תחתמו על שום מסמך דרקוני של איש לתושבי השכונה
 • 19:58
 • 16.09.12

הדרך להתארגן לקחת מטעמכם עורכי דין מומחים לנושא אדריכלים מומחים לנושא מהנדסים ושמאי מקרקעין
לדחות לחלוטין את היזם
להכין בעצמכם תוכנית שמתאימה לצרכים שלכם ליכולתכם ולהוציא אותה למכרז
לדרוש בטחונות וערבויות לכל התהליך ויכולת מוכחת של היזמים שיפנו למכרז
על שמאי מטעמכם להעריך את שווי הפרויקט
אם העיריה מעונינת בפרויקט שתתן לכם התחיבות לפתור אותכם מארנונה על תוספת הגדלת שטח הדיור
בקטמונים ברח אלעזר בן יאיר נבנה מגדל הדירות יקרות גם המעמד הבינוני כבר לא יכול לרוכשם ההחזקה יקרה
עליכם לדעת מה שווי הקרקע עליה יבנו הדירות החדשות לפי אחוזי הבניה שהעיריה תיתן ליזמים
זכותכם גם לסרב שעל הקרקע שאתם גרים מישהו יעשה מיליונים
ותושבי חוץ ירכשו דירות בפרויקט
זכותכם לסרב לבנית מגדלים
אם העיריה רוצה להיטיב עם אוכלוסיה קשת יום היא יכולה לפנות לממשלה ולבקש תוכנית שיקום שכונה.אבל נראה שמישהו רוצה את הקרקע ובמקום רכבות לבנות מגדלים .
והכי חשוב שכל בעלי המקצוע שתקחו כדי ליצגכם וכדי להכין תוכנית למכרז שלא יהיה להם ניגוד אינטרסים עם העיריה ועם היזמ הנוכחי ואחרים
לפי איך שזה נראה כרגע זה נראה כמו סרט איטלקי שבה יזם ועיריה ומנסים לדפוק אותכם בטענה שזה לטובתכם.
ככה אסור לעבוד מול יזם ומול עיריה
כל הפינויים שהיו לאחר 1967 היו לרעת המפונים ולטובת היזמים והעיריה
השכונות הללו הושבחו לרמה כזו שרק עשירי העם היהודי יכולים לרכוש שם דירות והנהנים הם בעלי הפרויקט רשות המיסים נדלן ועירית ירושלים


 •   צודק בחלקו מייקל
  • 14:09
  • 17.09.12

  המגדל בקטמונים נמצא ברח, אלעזר הגדול ולא אלעזר בן יאיר.
  הבנייה באיזור (אני גר צמוד לשם) היתה מלווה ברמאות והגעתי עד מבקר המדינה שגם שם שמו פס על התושבים הוותיקים בשכונה.
  במשרד מבקר המדינה עובדים עו"ד רמאים שלא באמת עושים לרווחת האזרח וכל מה שהם עושים זה למכור את האזרח לטובת הרשויות.
  נראה את עיריית ירושלים מפנה את רחביה שיושבת על קרקע יקרה ושטחים ענקיים ריקים.
  שם הם לא יעזו לנגוע, כי שם מתגוררת האליטה המזויינת של ירושלים.

41 הפינוי שהתרחש במדינה ישראל היה פינוי עשרת אלפים משפחות בואדי סאליב הפינוי הגדול והמהיר
 • 20:11
 • 16.09.12

אבא חושי ז"ל ראש עירית חיפה ושר האוצר ושר השיכון פינו ובנו על ידי חברה ממשלתית ציבורית ולא על ידי יזמים פרטיים.
זה הפינוי היחיד שבו לא דפקו את המפונים
כל הפינויים שהיו בירושלים השביחו שכונות לטובת אוצר המדינה אוצר העיריה בעלי ההון ותושבי חוץ
מי יכול לרכוש דירה בממילא בימין משה במוסררה אפילו המעמד הבינוני הירושלמי לא יכול לגור שם.
כבר אין אפשרות להעביר אוכלוסיות של מפונים לשטחים לבניה על קרקעות זולות כפי שהיה אחרי 67

42 כל פרויקט כזה יגרום לעלית מחירי השכירויות בירושלים  (לת) יחסי גומלין
 • 20:12
 • 16.09.12

43 רחוב הנורית ש"ב
 • 01:09
 • 17.09.12

רחוב הנורית נמצאת בעיר גנים ולא בקרית מנחם.
יש הרבה בנינים מכוערים יותר בקרית יובל. שוה להתחיל קודם שם עם פינוי בינוי.

44 הולילנד חדשה אברהם
 • 09:49
 • 17.09.12

מי מאמין לעירית ירושלים המושחתת.
היזם והעיריה הולכים לפרשת שחיתות חדשה כדוגמת הולילנד.
עירית ירושלים היא העיריה הרקובה בארץ גם ברשות ברקת.

45 להביא בחשבון משבר כלכלי גלובלי(עולמי)! כותב
 • 11:41
 • 17.09.12

שעלול בקלילות להפיל פרוייקטים כגון אלו,פיצוץ בועת הנדלן הישראלית תגרום ליזם פשיטת רגל (חוסר ביקוש וירידת ערך).

46 מרחוק נשמע שהמתנגדים צודקים גיל מתל אביב
 • 13:13
 • 17.09.12

וגם שכמו בכל עיר גם שם מעורבים נוכלים מציע לתושבים להתנגד !!

47 הבולדוזר הון שלטון דורס את החברה, הורס את החלשים אלדד ידידיה
 • 13:54
 • 17.09.12

ברור שהעירה תעמוד מאחורי הפרויקט הזה,היא תרויוח יותר מהארנונה והמיסים האחרים. היזם ודאי שירויח.
רק התושבים יפסידו?

איפה תושבי ימין משה שהפכה לקריתאומנים איפה תושביה המקוריים?
במקרה הזה פינוי בינוי זה לא רק טרנספר לתושבים אלא גם טרנספר לאופי של השכונה ולאופי של ירושלים.

ליזימים מספיק קיר אחד - הכותל המערבי, כנראה שגם לני ברקת.
לתושבים לא מספיקים גם ארבעה כתלים וגג, הם רוצים שכונה וחברה ותמיכה.

אגב בעניין מיסי הבית יש לי רעיון פשוט. תנו לכל משפחה עוד דירה דיוכלו להשכיר אותה וכך לשלם את המיסים הגבוהים

48 אופי השכונה? אורן
 • 14:33
 • 17.09.12

כאחד שמבקר בשכונה לעיתים תכופות לשכונה אין שום אופי. 70% מתושבי השכונה הם משפחות אתיופיות מרובות ילדים שישמחו לכל הצעה לשיפור בדיור. שאר התושבים הם אנשים מבוגרים שלא מבינים על מה כל המהומה.

49 רחוב נורית טל
 • 15:03
 • 17.09.12

פרויקט כה גדול - וללא מכרז, פשוט מוענק כמתנה ועוד למי- לחסר נסיון בתחום הנדל״ן. אם זה לא היה עצוב -זו בדיחה לא רעה בכלל. היכן החוק והיכן אוכפיו? אולי הפעם בניגוד להולילנד יקיימו את החקירה לפני המעשה ולא כשהתוצאה כבר שרירה וקיימת וכל הענשה לכאורה ולמעשה לא תבטל את קיומה של המפלצת? שלא לדבר על מפלצת השלטון הזוללת במלוא פה את אזרחיה החלשים. דוברי העיריה- בדקו את פרטי העיסקה שמציע ה״קבלן״לתושבי העיר אותה אתם מיצגים ואל תסתפקו בהצהרות- שעל פניו זה נראה טוב. כך הייתם בודקים חוזה שהיה מוצע לכם אישית בקנית דירה?? ועל הדרך- מן הראוי שתבדקו את מסכת האיומים המתקיימת בשטח. תפקידכם כאנשי העיריה להגן על תושביכם ולא על הכסא  

50 מלחמת תורמה בטייקונים  (לת) צביקי
 • 17:20
 • 17.09.12

51 המתנגדים לתכנית הנהדרת מוכרחים להיות טיפשים או אינטרסנטים. רק פינוי בינוי יציל את מדינת הסלאמס ששמה ישראל.  (לת) חן: הצילו!
 • 18:27
 • 17.09.12

52 בוודאי יש דרך יותר טובה, אקולוגית, ומתחשבת לשפר את חייהם של תושבי mo
 • 23:49
 • 17.09.12

השכונה. למה תמיד יש יזם פרטי ועיריות שעושות כסף על גבם של אזרחים? למה לא להתייעץ ולהשקיע בפיתוח סביבתי וחברתי בלי להרוס ולקלקל אלא לכבד ולשמור על מה שטוב. כתיירת אעדיף לבקר ירושלים אותנטית מאשר ירושלים עם מגדלים....

53 בשביל מה יש עיריה ?? אמיר
 • 09:58
 • 18.09.12

שני דברים שצריך לתבוע מהעיריה:

1. מימון ייעוץ משפטי לדיירים, על פי בחירתם. אין להם שום סיכוי כלכלי להתמודד מול יזם שעומד מולם עם חלומות על פרוייקט ענק.

2. התחייבות של העיריה לחתום כערבה לדיירים על מימוש ההתחייבויות וההבטחות של היזם. ושאף דייר לא יחתום על שום נייר לפני מילוי שתי הדרישות הללו ולפני שהעיריה חותמת בפועל על התחייבות כנ"ל.


מסתבר שברשות לפיתוח ירושלים יש "מנהל תחום התחדשות עירונית", שמקבל מן הסתם משכורת ממשלמי המסים העירוניים. אדרבא, ייזכר מר פוני את מי הוא אמור לשרת, וייקח התחייבויות בשמה של הרשות, ויתחיל לדאוג לדיירים.


וראש העיריה, שבבחירות הבאות ינסה לשכנע את התושבים ש"רק להם הוא דואג" - יקום בבקשה מרבצו, ויתחיל לדאוג לעתידם של הדיירים, לא בהסתכלות "מגבוה" על כך שיהיו להם דירות כאלה או אחרות, אלא בהתייחס לבעיות והצרכים האמתיים שלהם.

54 ראו את אסון פינוי כפר שלם בדרום מזרח תל אביב תל אביבית
 • 11:00
 • 18.09.12

הרסו איזור יפה והרסו חיי קהילות שלימות של תושבי תל אביב
בעבור בצע כסף.
מגדלי מגורים מכוערים ודוחים במקום כפר ערבי יפה-פה נקי מלא ערכי טבע
קהילה שליוה.

תושבי שיכוני הרכבות בצלילי חנינא- נ א נ ס ו לשלם בעבור שיפוץ
קוסמטי של חזית הבתים כדי שהעריה תוכל למכור בהון כסף את המגרשים
לקבלן מנוול שמירר חיי התושבים משך שנים ארוכות.
לו היתה אוכלוסיה עשירה- היו תובעים את הקבלן על גרימת מחלות ומוות
לתושבים האומללים שמצאו עצמם יושבים שנים באתר בניה מאובק ורועש.

ה ת נ ג ד ו בכל כוחכם- מרמים אתכם מנצלים אתכם. זאת מלחמת מעמדות
ואסור להיכנע כאן.

55 לתת לקמעונאי לתכנן פרויקט בניין?אולי ניתן לו להנדס את המשך הרכבת הקלה איתי
 • 12:25
 • 18.09.12

כמה טיפוסי לעיריית ירושלים

כסף כסף כסף

56 חברים תיזהרו פלאפוני
 • 17:47
 • 18.09.12

פלא ופוני עושים על הגב שלכם סיבוב שיסתיים בעוקץ. לא לסמוך על יזם לא מיומן ועל פעיל פוליטי זולל חינם של ראש העיר!!!!

57 משדרגים להם את הדירות בחינם והם מתלבטים אבי א.
 • 18:09
 • 18.09.12

כמה שווה הדירה היום וכמה תהיה שווה הדירה החדשה.
אני אישית היתי מסכים עם בטחונות מתאימים.

58 חשבתם שפינוי בינוי זה רק לפלסטינים  (לת) העוולות לא עוצרות בקו הירוק
 • 19:48
 • 18.09.12

59 מישהו יודע מאחוז הדירות השכורות בבניינים המיועדים לפינוים? אמילי
 • 21:49
 • 18.09.12

לא מעט קורה שיזמים בוחרים לקדם פינוי-בינוי בבניינים עם אחוז גבוה של דירות שכורות - לעיתים עד 50%. הרבה יותר קל להסכים לתכנית פינוי בינוי אם אינו גר במקום, ובמיוחד אם אינו צריך לוותר על שכר דירה אפילו לשנה. אבל ירושלים זקוקה גם לדירות בשכירות - ולאן יילכו אילה שהיום שוכרים?

60 שטחים ציבוריים וירוקים אזרחית
 • 23:03
 • 18.09.12

בדרך כלל אין צורך לבנות מגדלים ואפשר להקים בנינים של 8 קומות עם דירות גן בצפיפות נמוכה. משמעות הדבר ויתור על השטחים הירוקים - בדיוק כמו במרכזי ערים באירופה, בשכונת הכרם בת"א ובנחלאות בירושלים אין מדשאות וגנים סביב כל בית. הקונספט של גינה סביב כל בית שגוי לגמרי. צריך לתכנן כמו שפעם צמחו מרכזי ערים באופן טבעי עם רחובות צרים מאד בין הבתים עבור הולכי רגל. זה גם מחזק את המרקם הקהילתי, זה אנושי, קל לתחזוקה וזול יותר. המגדלים הם שגיאה קונספטואלית חמורה. יש מספיק אדמה ומקום לפרוייקטים אנושיים כמו שהתושבים מרגישים ודורשים. הבעיות התכנוניות הן באחריות האדריכלים, מינהל מקרקעי ישראל, העיריה והוועדה המחוזית.

61 בינוי פינוי עם עתודות קרקע נוספות לא בנורית תושבת זומעת
 • 10:02
 • 20.09.12

ועכשיו תכלס, המאבק צריך להיות מול העירייה רק מולה שחושבת שברח' הנורית יצטופפו להם בנייני "סרדינים ". היא ורק היא צריכה לאלתר לייעד עתודות קרקע נוספות כך שהיזם ירוויח על דירה 3 דירות אך שתיים מה -3 ייבנו במתחם אחר לגמרי.(אסבסטונים מישהו אמר) . ודירה אחת בלבד תיבנה בנוסף על דירה קיימת ברח' הנורית . ייבנו מגדלים בגדלים סבירים ויפים עם דודי שמש ואולי אפילו בנייה ירוקה. לנרקומנים זה לא מתפקידנו לדאוג ולא יהיו 30 קומות , עלות האחזקה תפחת משמעותית, ובשם ה' נעשה ונצליח.

62 פנוי בנוי אברהם
 • 01:19
 • 16.10.12

לכל תשבי רחוב הנורית לא ניתן להם לעביר אותנו למגדלים ההפגנה הבאה בכיכר ספרא לחסום כבישים ואת הרכבת עד שיבנו שלא ניתן לעשות פנוי בנוי באו בהמוניכם לא ניתן להם לעביר תושבים זקנים מבוגרים לבנינים של 32 קומות שזה אומר בכל בנין 135 דירות והתכנון שלהם לעשות 20 בנינים כאלה באו להפגנה ממני אברהם טולדו רח הנורית 125\18

63 פינוי בינוי לזר אדרי
 • 10:41
 • 26.05.13

יש ברשותי דירה ברח הינורית ואני בעד שיפור תנאי התושבים. לא ניתן להמשיך לחיות בתנאים מחפירים ללא תחזוקה הולמת של חדרי נקיון וגינון. יש אנשים שנוח להם לחיות בזבל. ולא לשפר את תנאי המגורים. ניתן להפוך פינה זו לפנינה ולא עעוד עיר גנים ללא גנים. תנאי מחיה נאותים הם המטרה.

פרוייקטים מיוחדים