יש לי ארץ אחרת

למה כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב

סקר "הארץ" וחברת המחקר "מידע שיווקי" מראה כי 37% מהישראלים שוקלים לעבור לחיות בחו"ל. אצל רובם, הסיבה העיקרית היא הקושי להתקדם כלכלית. האם מדובר בפנטזיה או בתופעה ממשית ומדאיגה; האם זו נטייה גלובלית או בעיה המיוחדת לישראל; מהם הקווים לדמותם של העוזבים, ויותר מהכל:­ מה אפשר לעשות כדי לגרום לצעירים יצרנים ומוכשרים להישאר פה?

“ברחוב שלנו בכפר אוריה גרות שמונה משפחות - שלוש מהן עזבו לארצות הברית בשנה האחרונה. מה שמטריד אותי הוא שזה לא מדגם מייצג. בעיר הסמוכה אלינו יש שכונות שלמות של מהגרים - רובם חרדים אנגלו־סקסים. אלו אנשים עובדים, אבל הילדים שלהם כבר במערכת חינוך שאינה מעודדת יצרנות”. כך פותח את פגישתנו תומר טרבס, ממייסדי תנועת “עורו”.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההגירה לישראל אמנם חיובית, אבל סקר שערכה בשביל מוסף “הארץ” חברת המחקר מידע שיווקי סי. איי. בהנהלת נעם רז ומרב שפירא, מראה כי 37% מהישראלים מצהירים שהם שוקלים מעבר לארץ אחרת מתישהו בעתיד. ראוי לציין כי רק 2% מכלל הנסקרים מציינים שבסופו של דבר הם ממש בטוחים שיהגרו לארץ אחרת, ומדובר רק בעניין של זמן.

הסיבה העיקרית שציינו רוב אלה השוקלים הגירה היא הקושי להתקדם כלכלית בישראל ‏(55% מתוך השוקלים מעבר‏). נעם רז, מנכ”ל מידע שיווקי, מכנה את התופעה הזאת “פנטזיה”. “אנחנו רוצים לחשוב שיש לנו דרך לצאת מכאן, אבל רק 2% באמת מתכוונים לקום וללכת”, הוא מסביר.

פנטזיה או מציאות - אי אפשר להתעלם מכך שרבים מהישראלים רוצים, ברמה זו או אחרת, לקום ולחפש להם מקום אחר לחיות בו. הנטייה לשקול מעבר לארץ אחרת בולטת באופן משמעותי יותר בקרב מצביעי שמאל, גילאי הביניים ‏(30–49‏), חילונים ושכירים וכן אצל תושבי הדרום ‏(ראו למטה) וגוש דן. חשוב לציין שהעבודה על הכתבה והסקר בוצעו לפני מבצע עמוד ענן, אם כי ההסלמה בדרום, כמו גם רוחות המלחמה שלא היתה מול איראן, כבר נשבו בעוז.

“מה שקורה כיום במדינה מזכיר את התהליך שעבר על ירושלים”, אומר טרבס. “ירושלים חיה בכל יום כל סכסוך אפשרי. מי שעזב אותה לאורך השנים הם אלה שיכלו לפרנס והעיר הפכה לענייה. בלי תקציבי ההעברה של המדינה היא לא היתה מתקיימת”. טרבס מכנה זאת “עזיבת המסוגלים”, ומסביר שבניגוד לעבר, אז כינו את העוזבים “יורדים” ונראה היה שהם הולכים לעבוד כנהגי מוניות - הפעם מדובר בשכבה של אנשים בעלי כישורים, שיכולים להתפרנס בארצם, אבל בוחרים לעשות זאת במקום אחר. “אנשים עוזבים את ישראל בגלל מה שקרה לרעיון הציוני. ברגע שהזיקה לישראל נחלשת, הטעם להישאר נמדד על פי איכות החיים וישראל נמצאת במקום לא טוב מבחינה זו”.

הקביעה של טרבס היא מסוג האמירות שמקפיצות את הטוקבקיסטים, אבל בסופו של דבר היא מגובה במספרים. על פי דו”ח “מצב המדינה 2011–2012”, שפירסם לאחרונה מרכז טאוב, מצבן של המשפחות הצעירות והעובדות בישראל הורע בחמש השנים האחרונות ‏(בלי להחשיב את המשפחות הערביות והחרדיות, שמצבן הורע עוד יותר‏). על פי נתוני ה–OCED ישראל מפגרת ברוב המדדים. בהשקעה בחינוך - ישראל מפגרת אחרי מדינות ה–OCED ב–2% ונמצאת במקום ה–29 מתוך 36. בהשקעה בבריאות אנחנו נמצאים במקום השלישי מהסוף. במדד איכות החיים נמצאת ישראל במקום ה–25 מתוך 36 ובמדד הממשל אנחנו מדורגים במקום האחרון.

נכון - גם פעם היה קשה ובתקופת הצנע ודאי לא היה כיף גדול. אבל בניגוד לעבר, היום האופציה של מעבר לחו”ל נתפסת כלגיטימית יותר. רבים מייחסים את השינוי התפיסתי לשינוי שעבר המושג “ציונות” בישראל של העשורים האחרונים. השינוי הזה משפיע גם על זהות המהגרים. חוקרים הבוחנים את תחום ההגירה טוענים שהעוזבים היו תמיד המסוגלים. עזיבה של מדינה ומקום מוכר דורשת אנרגיה רבה והחלשים מתקשים לגייס את המשאבים. המיואשים - הם כבר ויתרו ונשארים במקום.

אבל נראה שה”מסוגלים” החדשים, כפי שמתאר אותם טרבס, בכל זאת שונים מהפרופיל של אלה שעזבו בשנות ה–80. ההבדל המשמעותי בא לביטוי בתפיסת הזיקה לארץ ישראל. מסקר “הארץ” עולה בצורה בולטת כי מצביעי ימין, מסורתיים ודתיים נוטים לטעון כי מדינת ישראל היא המקום המרכזי של העם היהודי ולכן לא יעזבו את הארץ. טענה זו, שבעבר עמדה בבסיס התנועה הציונית כולה, כבר לא מאפיינת את כלל המשיבים לסקר.

תומר טרבס
תומר טרבס

טרבס גורס ש”ימין ושמאל בישראל של היום נחלקים על דבר אחד - על איפה אנחנו מעמידים בסולם הזהות שלנו את הזהות היהודית. ככל שאתה יותר הומניסט וליברל, אתה ממקם את הזהות היהודית שלך במקום נמוך יותר. זה כך מאז שבנימין נתניהו לחש על אוזנו של הרב כדורי: ‘השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים’”.

סביר להניח שרבים מאלה שמגדירים את עצמם מרכז ושמאלה במפה הפוליטית, ידחו את הטענה ‏(אולי אפילו ברוגז‏). אבל נראה כי נוצר שבר בין תפיסת היהדות שלהם לבין האופן שבו הם מבינים את תפיסת היהדות של המדינה. מרגע שההחלטה לחיות בישראל כבר איננה ערכית נכנסים לתמונה הפרמטרים הכלכליים, ואז נראה שחלק לא מבוטל מהישראלים חושבים שעתידם במקומות אחרים יהיה ורוד יותר. ליתר דיוק, מהסקר עולה כי הסיבה העיקרית שציינו רוב השוקלים הגירה היא הקושי להתקדם כלכלית בישראל ‏(55% מתוך השוקלים מעבר‏).

על פי מחקר שערך יוסי הרפז בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ב–2007, יותר מ–100,000 ישראלים החזיקו באזרחות של מדינות מזרח אירופה ומרכזה, עלייה של כמעט 100% ביחס למספר המחזיקים באזרחות כזו בשנת 2000. הנפקת דרכון זר נחשבת היום סוג של תעודת ביטוח ולאו דווקא מעידה על כוונות הגירה.

אפשר לטעון שגם פעולה זו תואמת את תיאוריית הפנטזיה של רז, אך קשה שלא ללמוד ממנה על הנטייה ההולכת וגוברת של ישראלים לחשוב שישראל אינה בהכרח המקום שכדאי לחיות בו. ראוי לשים לב גם לזהותם של אלה המוציאים דרכון אירופי: אלה הם בנים ונכדים ליוצאי אירופה - כלומר, אשכנזים.

“אולי לא פוליטיקלי קורקט לומר זאת, אבל האשכנזים הפכו ממי שהמדינה ייצגה אותם למי שיש להם מגזר משלהם”, אומר נעם מנלה, חוקר ומרצה בארץ ובחו”ל על השפעות דור ה–Y על ארגונים ועל החברה. “האשכנזים הופים לעוד מגזר, בדומה לחרדים, ערבים ורוסים. הרבה אשכנזים נוהגים להפטיר בהומור ‘הפכנו למיעוט מבוטל’, ובהתאם לזה אנשים שואלים את עצמם מה מחבר אותי לכאן? היום אדם מחפש שייכות מתוך תחומי עניין וערכי חיים, ולא רק שייכות לאומית. אם אני מרגיש תחושת ניכור, עדיף להרגיש את זה במקום נוח יותר על פני הגלובוס, שגם מציע לי אפשרויות מגוונות ומעניינות להתפתחות מקצועית. סטארטאפיסט ישראלי צעיר יכול להרגיש קירבה רבה יותר לסטארטאפיסט אמריקאי בעמק הסיליקון מאשר לשכן שגר בדלת ממול”, הוא מוסיף.

מנלה מצביע על כך שהקשר הלוקאלי נחלש, משום שהמדינה פרמה במו ידיה את חוט השייכות הקושר בינה לבין אזרחיה בתהליך שנמשך עשרות שנים. השירות הלא שוויוני, ההקצנה הדתית, ההפקרה הכלכלית של החלשים, ההפרטה הטוטאלית. המדינה הופכת דתית יותר ואנשים המגדירים עצמם ליברלים מתקשים להתחבר אליה. כשר החינוך, גדעון סער מנסה להעמיק את החיבור של אנשים עם המדינה, אבל הוא עושה זאת דרך סמלים שנויים במחלוקת, כמו היציאה הכפויה לקבר רחל בשטחים. זוהי טעות גדולה בהבנת הקשר החדש המחבר בין אנשים בעולם הפתוח”.

נעם מנלה. האשכנזים הופכים לעוד מגזר
נעם מנלה. האשכנזים הופכים לעוד מגזרראובן קפוצ'ינסקי

הפיתרון, לדעתו של מנלה, צריך לנבוע מחידוש תחושת השייכות. זאת משימה לאומית. “פעם חיברו דרך סמלים לאומיים גדולים והיום הדבר היחיד שיכול לחבר הוא הערבות ההדדית, שעליה המדינה צריכה לקחת בעלות. שוויון בנטל. הסכנה הקיומית שפעם חיברה אותנו יחדיו היום גם מרחיקה בינינו. כי המדינה לא השכילה ליצור פיצוי או תמורה לבעיה הקיומית באזורנו. הטעות הקלאסית היא לנסות לחבר את האנשים למדינה דרך סמלים פטריוטים ישנים כאשר הם מחפשים ערבות הדדית”, הוא מסכם.

משבר אידיאולוגי

מבחינתה של שירלי ‏(השם המלא שמור במערכת‏), מידענית ממרכז הארץ, ההגירה מישראל נוכחת בכל ארוחת ערב משפחתית, או ליתר דיוק, היא בולטת באי הנוכחות של בניה. בנה הבכור ניר, בן 28, עזב בפברואר האחרון לטורונטו והצטרף לאחיו עידן, בן 27, שמתגורר שם מאז שסיים את השירות הצבאי. הבן הצעיר במשפחה מתגייס בימים אלו לצה”ל.

המעבר של הבנים היה הדרגתי. בהתחלה נסע עידן ללמוד בטורונטו ועבד בזמן הלימודים כמאבטח באל־על. תוך כדי שהייתו בעיר התחבר לקהילה היהודית וקיבל הצעת עבודה מחברה מקומית גדולה. שירלי מסבירה ש”שם יש לו המון הזדמנויות להתפתח מבחינה אישית ומקצועית, בלי להתחנן ובלי טובות, ולכן הוא החליט להישאר”.

הבן הבכור הצטרף לאחיו הצעיר משום שהרגיש, לדברי אמו, ש”לא סופרים אותו כאן. מעדיפים על פניו את המגזרים שלא משרתים, לא תורמים ולא עובדים ובנוסף קיים קושי למצוא מקום תעסוקה ההולם את כישוריו, שיאפשר לו ולמשפחה שיקים להתפרנס בכבוד”. אף ששירלי יכולה להזדהות עם ההרגשה של בנה, היא מצטערת על הבחירה שלו. “לא חינכנו את ילדינו לעזוב. אנחנו מאוד מעורבים ופעילים חברתית ועצוב לנו שהם לא רואים עתיד במדינה הזו”.

הבנים של שירלי טרם הכריזו על ההחלטה לעזוב לצמיתות, אבל שירלי חוששת שיתקשו לחזור. מבחינתה מדובר במשבר אידיאולוגי. “חינכנו אותם שזה הבית שלנו והארץ שלנו ואסור לוותר על המדינה. בתור ההורים זה מאוד קשה. גם נשארים לבד וגם יש בזה התרסקות ערכית. לא לילד הזה פיללנו”. בכל מקרה, שירלי מאמינה שמי שתקבע אם הם יחזרו או יישארו תהיה בת הזוג של כל אחד מהבנים.

למרות התקווה של בניה שהוריהם יצטרפו אליהם בטורונטו, שירלי מדגישה שלא מדובר באפשרות ממשית. “לא חשבנו להצטרף, כי זה נוגד את הערכים שלנו. אנחנו לא מוותרים על המדינה הזאת כי אנשים שילמו עליה מחיר. אנחנו מבוססים יותר מרוב הצעירים. אני לא חושבת 100 פעם לפני שאני קונה מילקי, ולכן פחות בוער לי לעזוב”.

לדעתה, מי שעוברים כיום להתגורר בחו”ל הם מיטב בניה ובנותיה של ישראל. “אלו אנשים איכותיים, טובים, שיכלו לתרום, מרופאים ואחיות ועד מהנדסים. פעם קראו להם נפולת של נמושות, אבל היום מדובר באנשים כישרוניים. שם הם בולטים לטובה. הם נחשבים חכמים ומוצלחים ביחס לקנדים, וזה חבל מאוד. הרבה לא חוזרים”.

כאמור, בפברואר האחרון עבר בנה של שירלי, ניר, לטורונטו. ניר למד בארץ הנדסת תעשייה וניהול, ובשנתיים שלאחר תום לימודיו עבד במקצוע. הוא מציין שלא הרגיש שהעבודה משתלמת מבחינת השכר או התנאים. את הסיבות למעבר הוא תולה בכמה גורמים. הראשון בהם הוא שירות המילואים. מאז שהשתחרר מהצבא, ב–2006, הוא נקרא למילואים לעתים תכופות, אבל חש שלא זכה להערכה על כך, בלשון המעטה. “הפסדתי המון בגלל המילואים, גם בזמן הלימודים וגם בעבודה. הרגשתי שעדיף בשנים הראשונות לבנות את עצמי ללא הפרעות”.

מה הסיבה העיקרית שבגללה תשקול לעבור? לחצו להגדלה
מה הסיבה העיקרית שבגללה תשקול לעבור? לחצו להגדלה

סיבה נוספת לעזיבה היא ההזדמנות שחיכתה לו בקנדה. “זאת מדינה שנמצאת בתנופה כלכלית ויש בה המון הזדמנויות, מפני שזאת מדינה גדולה, שאוכלוסייתה קטנה יחסית, ולכן היא גם קולטת הגירה”. אבל מעבר לאינטרסים הפרטיים, ניר מציין גם גורמים כלליים יותר לעזיבה. “הייתי מאוד פעיל במחאה. מפריע לי שיש פחות סולידריות חברתית. הממשלה כבר כמה שנים דואגת לסקטורים מצומצמים בחברה. בעיקר מפריעה לי התמיכה שניתנת לחרדים ולהתנחלויות, על חשבון מעמד הביניים. אנשים שרוצים להתפרנס בכבוד יצאו לרחובות, אבל שום דבר לא השתנה”.

עוד דבר שלא השתנה, ושפעל גם הוא כזרז שדחף להחלטתו של ניר, הוא חוק טל. “הבטיחו לשנות את חוק טל ובסוף ביבי בחר בשותפים האמיתיים שלו. זה פגע בי. אתה רוצה לתמוך במי שלוקח חלק במארג האמיתי של הכלכלה והמדינה. במקום זה בחרו בסקטורים שחיים על חשבון מי שעובד קשה”. בנושא הזה לא רבים מרגישים כמו ניר. מהסקר שלנו עולה כי אי השוויון בנטל צוין רק על ידי 15% מהנשאלים כסיבה לרצונם לעזוב.

ניר אינו צובע את החיים בקנדה בוורוד: “זה לא שהחיים שם קלים, אבל הלחץ פחות יומיומי, ואתה פחות מחובר למדורת השבט, לחדשות, כך שהלחץ פחות מורגש. אני מרגיש שאני עובד פחות קשה ומרוויח יותר. יש לי הרבה חברים פה, אבל המשפחה חסרה”.

אחד הדברים המפתיעים שחושף הסקר שערכנו הוא שרצונם של רוב הישראלים לעזוב את הארץ אינו קשור למצב הביטחוני כאן, אלא להיפך. כאשר האיום הביטחוני גדל, הציבור הישראלי רואה בעזיבה בגידה, ולכן בזמנים כאלה מעטים עוזבים. כל החוקרים שעמם שוחחנו לצורך כתיבת הכתבה טוענים שמעטים הישראלים שעוזבים מסיבות אידיאולוגיות. הכיבוש, החוקים האנטי־דמוקרטיים ואפילו צווי השמונה שהפכו לנפוצים בשנים האחרונות, לא גורמים לאנשים לקום ולעזוב.

מה שבדרך כלל שובר את גב הישראלי הוא המצב הכלכלי. יש מתאם בין עלייה בכמות ההגירה מחוץ לישראל לבין המצב הכלכלי. בהתאם לכך, הגרף שפירסם פרופסור סרג’יו דלה־פרגולה מהמכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית, מראה על מגמת עלייה בהגירה אל מחוץ לישראל בשנים האחרונות. דלה־פרגולה נשען על נתוני היציאות לחו”ל לעומת הכניסות לארץ. על פי הערכתו ‏(במאמר “הרהורים על הגירה” שפורסם בכתב העת המקוון “הגירה”‏), בשנת 2011 יצאו את ישראל כ–14 אלף ישראלים ‏(בהערכה גסה‏) ולא שבו אליה.

למרות זאת, דלה־פרגולה, יליד איטליה, דואג להזכיר שהמצב באיטליה ובמדינות אירופה מערביות אחרות קשה יותר. “ביליתי באיטליה חודשיים בקיץ ושם המצב הרבה יותר חמור, בעיקר בנוגע לאבטלה. באיטליה יש 9% אבטלה, ובקרב צעירים 34%. בקבוצות הגיל הצעירות אצלנו בישראל יש הרבה שעובדים, ושם לרבים אין כלום. אפילו לאנשים בשנות ה–30 המאוחרות לחייהם אין תעסוקה. הם לא מתחתנים וגרים בבית ההורים”.

סרג’יו דלה־פרגולה. מגבלת הגודל בישראל גורמת לרבים לחוש שהגיעו לתקרת הזכוכיתאמיל סלמן

הגודל קובע

כשמדברים על הגירה לתוך מדינה, ישראל נמצאת במקום מיוחד. אנחנו המדינה השביעית בעולם מבחינת מספר המהגרים המתגוררים בה ביחס לכלל האוכלוסייה. ככלל, תופעת ההגירה בין מדינות הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות. על פי נתוני מחלקת האוכלוסייה של האו”ם, ב–2010 חיו 214 מיליון איש בארץ שונה מזו שבה נולדו. ב–2000, לעומת זאת, עמד המספר על 179.

בהתאם לכך, מדגיש דלה־פרגולה, העלייה בשיעור העוברים בין מדינות היא מגמה גלובלית. “בשווייץ יש מדד הגירה יוצאת ‏(ירידה‏) יותר גבוה משל ישראל. לכאורה, שווייץ היא מדינה אידיאלית, עם כמות אוכלוסייה זהה לזו של ישראל. ההסבר לעזיבה שם הוא מגבלת הגודל, שיוצרת בעיית תעסוקה בקרב האזרחים הכישרוניים, שחלקם יכולים למצוא בקלות עבודה בחו”ל”.

על פי דלה־פרגולה, מגבלת הגודל בישראל משמעותית ביותר וגורמת לישראלים רבים לחוש שהגיעו לתקרת הזכוכית שלהם. בהתאם לתחום העיסוק שלו, הוא בוחר להדגים את הבעיה על הסביבה האקדמית. “כאקדמאי מתוסכל אני רואה את התקנים מצטמצמים והולכים. זה מוריד את מספר מקומות העבודה. זאת בעיה של מדינות קטנות”.

דלה־פרגולה מסביר שמדד הניידות של מדינת ישראל מפותח מאוד, בזכות שיתופי הפעולה האקדמיים הרבים של אקדמאים ישראלים עם אוניברסיטאות בחו”ל ובזכות התלות התעשייתית ביצוא לחו”ל. “היום חוקרים מדברים על רב־לאומיות. לרובנו יש יותר מזיקה אחת משמעותית בחיים, אף על פי שבשביל רובנו מרכז הכובד נמצא במקום אחד. היום כל יורד יכול לבקר בארץ 20 פעמים בשנה אם ירצה. זה משפיע על האופן שבו אפשר לזהות מיהו מהגר”.

למרות המגמה העולמית והעובדה שמשכילים מקבלים הצעות עבודה רבות יותר בחו”ל, דלה־פרגולה מאמין שצריך ללמוד כיצד להתמודד עם הבעיה בישראל. “צריך לחזק את המדיניות. לחשוב יותר על הזדמנויות המתאימות למבנה האוכלוסייה. כשהאוכלוסייה משכילה, כמו במקרה של ישראל, החברה זקוקה לפתרונות עבודה של משכילים. צריך יותר מחקר ופיתוח”.

בכל מקרה, דלה־פרגולה מדגיש שהחברה בישראל ממשיכה להיות מאוד אופטימית. לדבריו, הוא מתבסס על נתונים מסקר האושר של האו”ם ולכן אי אפשר לחשוד בהטיה שלהם. “צריך לתפוס את ההגירה כהזדמנות, ולא כ’אוי ואבוי’. יש אנשים שמבלים יום פה ויום שם, חמישה ימים בלונדון וסוף־שבוע בארץ. צריך לשנות את התפיסה של מיהו מהגר בהתאם, להסיר מכשולים ולסייע למי שרוצה לחיות ולעבוד בארץ”.

לפי הנתונים הרשמיים, היקף ההגירה מישראל הוא שלושה עוזבים מתוך אלף תושבים. מיכל סבח, דוקטורנטית לדמוגרפיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שחוקרת הגירה מישראל, מדגישה שבהשוואה למדינות מפותחות בעולם, כמו הולנד, ניו זילנד, אוסטרליה וכן הלאה, ההגירה מישראל נמוכה יחסית.

סבח מסבירה שלכל חברה יש פרופיל של מהגר. בישראל, כמו במדינות מפותחות אחרות, ככל שההשכלה גבוהה יותר, כך עולה הסיכוי להגר. הסיכוי שבעלי תואר שלישי יהגרו גבוה מהסיכוי שבעלי השכלה תיכונית ומטה יעשו זאת. על פי מחקרים קודמים, הסיכוי של בעלי תארים אקדמיים להגר גבוה יותר מפי שניים בהשוואה לבעלי השכלה תיכונית. “בדרך כלל המהגרים יהיו בעלי השכלה טכנולוגית ויעסקו במשלח יד שיש בו דומיננטיות גברית. הסיכוי של אשה שעוסקת במשלח יד ‘גברי’ להגר גבוה ביותר מפי שניים ביחס לנשים שעוסקות במשלחי יד ‘נשיים’ או מעורבים”, מוסיפה סבח.

על פי נתוני המחקרים שעליהם מתבססת סבח, המהגרים היהודים יכולים להיות אופטימיים. מהמחקרים, שנערכו בארצות הברית - מדינת היעד הפופולרית בקרב מהגרים יהודים - עולה כי הם משתלבים בתוך זמן קצר יחסית ומשפרים את מצבם הסוציו־אקונומי. אבל לא כדאי למהר ולארוז. סבח מדגישה ש”בכל מקרה כ–20% מהמהגרים בזמן נתון חוזרים ארצה ומי שמהגר עושה זאת כי הוא יכול. ההנחה שעומדת מאחורי המודלים היא שאנשים מבצעים החלטות על בסיס רציונלי ומשווים את האפשרויות שיש להם במדינה אחרת”.

מיכל סבחאמיל סלמן

אין תקווה

את שרון עיני ועמית נבו הנתונים האלו לא מפתיעים. השתיים פתחו לפני שנה וחצי חברה בניו יורק, המתמחה בסיוע לישראלים אשר עוברים לעיר. החברה, Get It Done NY, מסייעת למי שעובר לעיר למצוא דירה ובית ספר, ובקיצור להתאקלם. נבו עצמה הגיעה לניו יורק ב–1997 עם בעלה. “קסם לנו לנסות את ניו יורק. התחתנו. היינו פה בירח דבש. התאהבנו ובחרנו לנסות. לא תיכננו להישאר פה עד היום”, היא מספרת.

עיני הגיעה לעיר בגיל מוקדם הרבה יותר. הוריה עזבו את ישראל כאשר היתה בת 8. בגיל 17 החליטה לחזור לארץ, אבל אחרי כמה שנים שבה לניו יורק. “הקמנו את החברה אחרי שזיהינו את הצורך בשירות כמו שלנו. שתינו היינו עוד קודם במרכז העניינים. ידענו על אנשים שמגיעים, הבנו שרבים זקוקים לעזרה ושיש עלייה במספר הבאים לפה”, מספרת נבו.

כמי שגדלה בניו יורק, עיני אומרת שהיא מרגישה את השינוי בתכונותיהם של הבאים לעיר. “בעבר אלו היו אנשים בגילאי 18–30, שלא היה להם הרבה והם באו לנסות את מזלם בניו יורק. היום יש יותר משפחות. זה קשור גם לכך שיש יותר אופציות למשפחות. פעם היתה הרגשה שזה רחוק. היום יש הרגשה שזה הרבה יותר נגיש. גם לקפוץ על טיסה ולנסוע לארץ זה שום דבר, ולאנשים יש יותר אומץ לנסוע בידיעה שתמיד יוכלו לבוא לבקר”.

לדברי נבו, מהשיחות שקיימו עם משפחות שעבדו עמן עולה כי הסיבה העיקרית למעבר מישראל לניו יורק היא כלכלית. “אלו אנשים שמרגישים שאפשר להרוויח פה יותר מאשר בארץ ושבארץ הם הגיעו למיצוי”. סיבה נוספת שצפה היא סוגיית ההשכלה הגבוהה. רבים עוברים לחיות בחו”ל, משום שהמעבר מאפשר להם להתפתח אקדמית באופן שאינו אפשרי בישראל. בנוסף, משפחות רבות חשות שרמת החינוך בארץ אינה מספקת.

רן הר נבו, יזם היי־טק, נחרץ הרבה יותר. “התירוץ שלי לא לחיות בישראל הוא יחסית טוב”, אומר הר נבו בחיוך. “הקמנו חברת סטארט־אפ בישראל ואחרי שגייסנו 5 מיליון דולר עברתי לניו יורק כדי לפתח את כל הצד העסקי ולהכיר את השוק. זה היה לפני ארבע וחצי שנים. החברה נמכרה ל–AOL ב–2010. היא עדיין חברה ישראלית־אמריקאית ויש לנו בארץ 70 עובדים”.

הר נבו, בן 38, עבר לארצות הברית עם אשתו, וכעת הם כבר הורים לילדה. בשנים שבהן הוא גר בניו יורק, קהילת הישראלים העוסקים בתחום האינטרנט בעיר גדלה. היום, הוא צוחק, מכנים אותם “המאפיה הישראלית”. “יש דיבור בעיר סביב השאלה מה קרה שיש פה כל כך הרבה ישראלים. אנחנו מרגישים את התגברות הרצון לעבור בעלייה בבקשות לרילוקיישן”, הוא אומר. “היום כשאני חושב על חזרה לארץ עולה השאלה מה אני יכול לעשות בישראל”.

הר נבו מסביר את הסיבה לכך: “האינטרנט הופך להיות אחת התעשיות הגדולות והמדליקות. הוא גלובלי לגמרי. אי אפשר לנהל אותו מישראל. אם היינו מנסים לנהל את החברה מישראל, לא היינו מצליחים”. יש סיבות נוספות. “התחושה היא שבארץ יש מצוקה כלכלית ופוליטית, שלמעמד הבינוני בישראל, שאני רואה את עצמי חלק ממנו, יש שני חסמים מעל הראש: החסם של היכולת לפרוח כלכלית, שנובע משוק לא תחרותי וקרטליסטי, והחסם של חוסר תקווה. בצד הפוליטי, השיח הוא שיח של ייאוש. שיח קנאי ולא ליברלי. יושב איש משכיל, חילוני בשנות ה–30 לחייו, שהתעשייה הישראלית מאפשרת לו דרך החוצה, כי יש בישראל תעשיית אינטרנט חכמה ומוצלחת, ומבין שזה מסלול שיאפשר לו גם יציאה מישראל”.

הנטייה של אנשי ההיי־טק לעזוב את הארץ לטובת עבודה בחו”ל נראית טבעית וברורה, אבל הם לא היחידים שמוצאים עבודה בחו”ל בקלות יחסית. אמנם המשבר הכלכלי פגע באירופה ובארצות הברית ולכאורה אפשר היה לצפות לקושי בהגירה, אבל בפועל יש מקצועות מסוגים שונים שמאוד מבוקשים כיום בחו”ל. בעלי המקצועות הללו שייכים בעיקר למה שזכה לכינוי “המעמד היצירתי”.

את השם טבע ריצ’רד פלורידה, כלכלן אמריקאי שפיתח תיאוריה בנוגע להתחדשות עירונית ופריחה כלכלית בעיר. לפי פלורידה, ערים שמצליחות למשוך את אנשי “המעמד היצירתי” נהנות מפריחה כלכלית. תיאורטיקנים רבים מתנגדים לתיאוריה של פלורידה, אבל ראשי ערים רבים אימצו אותה בחום. בהתאם לזה, בעלי המקצועות שעונים להגדרת היצירתיות ‏(מעצבים, אדריכלים, יזמים, הייטקיסטים וכן הלאה‏), נחשבים ”מבוקשים” וקל להם להתארגן על אשרות עבודה ושהייה.

אם היתה לך אפשרות, היית שוקל לעבור בעתיד לגור בארץ אחרת? לחצו להגדלה
אם היתה לך אפשרות, היית שוקל לעבור בעתיד לגור בארץ אחרת? לחצו להגדלה

תל אביב אמנם נחשבת אחת מאותן ערים שהמעמד היצירתי אוהב, אבל רוב האדריכלים בארץ יתקשו לממן במשכורתם שכר דירה בתל אביב. הגלובליזציה, שמזינה את ההתעניינות במעמד היצירתי, הופכת את השאלה בדבר הקושי לגור מחוץ לישראל לכמעט אנכרוניסטית. הר נבו מהסס לרגע כאשר שואלים אותו אם לא היה לו קשה לקבל את ההחלטה לבנות את חייו הרחק מישראל. “אני חושב שיש משהו בנרטיב הישראלי שהוא קצת ילדותי. הנרטיב הוא כל הזמן לטעון שאין כמו בארץ. זה נרטיב כל כך חזק שהוא מוטמע בך, אבל פתאום אתה מגלה שזה לא נכון. יש כמו בארץ - והשמים לא נופלים כשעוזבים אותה. מי שחוזר לארץ לא חוזר כי אין כמו בארץ, אלא מפני שזה הבית שלו - ובית באמת קשה להחליף”.

ניסיון העבר מעיד שלישראלים יש קושי גדול יותר לוותר על התפיסה הרואה בישראל בית. “רוב האנשים לא עוזבים כדי להגר”, מסבירה פרופסור תמר הרמן, סגנית הנשיא לעניינים אקדמיים באוניברסיטה הפתוחה, שחוקרת במשך שנים את החברה הישראלית ואת ההגירה כחלק ממנה. הרמן מוסיפה שרבים עוזבים בגלל עבודה או לימודים, אבל לפעמים הזמן שהתכוונו להקדיש לכך הולך ומתארך. “זאת לא הגירה מתוכננת, אלא מהלך מתמשך, שבסופו של דבר מסתכם בהגירה. מעטים אורזים מראש את החיים שלהם כדי לעבוד לחיות במקום אחר לנצח”.

לפי הרמן, גם היום הגירה מישראל לא נתפסת כהצלחה גדולה. “נכון שהיום יש פחות ביקורתיות ביחס למהגרים. אף אחד כבר לא יקרא להם נפולת של נמושות, אבל הרוב הם אנשים שחיים חיים בינוניים. אין אצלם גאווה גדולה על הצלחה והם מרגישים שהם צריכים להתנצל”.

העובדה שישראלים נוטים לא להכריז על ההגירה שלהם כעל עובדה סופית קשורה לזיקה שלהם לישראל לאחר העזיבה. הרמן מדגישה שהישראלים שומרים על קשר חם עם הארץ ולא מעטים מהם חוזרים בגלל הילדים, או ליתר דיוק בגלל השינוי שעובר על הילדים. “הילדים הופכים לאמריקאים, קנדים או אירופים וההורים מרגישים שהם מאבדים את השפה המשותפת איתם. הישראליות בדרך כלל לא מחזיקה בדור השני”.

על הקשר החם עם ישראל יכול להעיד חיים ‏(שם בדוי‏), נשוי ואב לתינוק בן שנה, שמתגורר כיום בפאלו אלטו. חיים עבר לארצות הברית לפני כשנה, כדי לפתח את הסטארט־אפ שלו. כמאמר הקלישאה, “אפשר להוציא את הישראלי מישראל, אבל אי אפשר להוציא את ישראל מהישראלי”, את הבוקר שלו הוא מתחיל באתרים הישראליים “הארץ” ו”YNET”. לדבריו, הוא פוגש ישראלים פעמים רבות במשך היום, מדבר על ישראל וכן הלאה. במקרים רבים, השיחות מתמקדות במה שהוא מכנה “הנושא הדמוגרפי” - “לא ערבים ופצצות, אלא חרדים. שמדינת ישראל הולכת לכיוון של הקצנה דתית וחרדית ואי אפשר לשנות זאת, כי מחצית מישראל תהיה כזאת בעתיד הלא רחוק”.

השיחה עמו מתקיימת ביום הראשון של הגשם בסן פרנסיסקו בקרבת החומוס “אורן”, אייקון ישראלי בעמק הסיליקון. חיים מאמין שמי שעובר לחיות בחו”ל לא עושה זאת כדי “לרדוף אחרי משכורת טובה. איכות החיים כאן טובה, אבל בשביל מי שהרוויח טוב בארץ, לא מדובר בשיפור”, הוא מדגיש ומוסיף שההבדל נעוץ במה שלא קיים: “אין פה לחץ על הכבישים, אין פה בעיות דמוגרפיות, פה לא מפחדים מבחינות מיצ”ב ובתי הספר הציבוריים מהטובים בארצות הברית לא עולים גרוש. החיים פה נוחים כי הם מאוד רגועים”.

למרות הנוחות של החיים בעמק הסיליקון, חיים מתקשה להתחייב על כך שהוא נשאר לתמיד. “יש גם רצון לחזור לישראל ולעשות שינוי”, הוא מסביר, ומוסיף שברור לו מדוע רבים נשארים. “יש פה אנשים שיושבים במשרות בחברות מרכזיות ויש להם בעיה למצוא תפקידים מקבילים בישראל. אלה אנשים שמרוויחים 300,000 דולר בשנה”.

אקדמיה במצוקה

נבו ועיני מתרגמות את התחושה של הר נבו וחיים למילים. “המחסום לעזיבה הוא המשפחה. הרבה מהעוברים מחפשים דירות שיש בהן חדר לסבתא”, אומרת שרון. אבל שתיהן מעידות כי החסם הזה הולך ומתרופף. “יש אפילו משפחות שמבצעות את המעבר כאשר יש להן ילד או ילדים בצבא. זה קושי. יש משפחות שמתפצלות. הם עוברים מכיוון שהעבודה שלהם דורשת מעבר לניו יורק, אבל רואים שאחרי כמה זמן הם מתחילים לדבר על להישאר”, מספרת נבו. “אחרי שהם מתגברים על הפחד הראשוני הם מקבלים ביטחון להישאר עוד. בהתחלה מחכים לראות איך הילד מסתדר, זה הפחד של רוב המשפחות. אחרי שהילדים נקלטים קל להם יותר”.

נושא נפוץ בשיחות על הגירה מישראל הוא בריחת המוחות מהאקדמיה. “שיעור המרצים האירופים שעובדים ב–40 הפקולטות המובילות בארצות הברית הוא כחצי אחוז עד כארבעה אחוזים. כלומר, על כל מאה מרצים שעובדים בגרמניה, 2.9 עובדים בארצות הברית. בישראל, על כל מאה מרצים בארץ יש 25 מרצים בארצות הברית”. את הנתונים הללו חושף פרופסור דן בן דוד, מנהל מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, כלכלן בחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב, שחקר את סוגיית בריחת המוחות לפני כחמש שנים.

בן דוד טוען שבישראל יש נסיגה ברמת החיים ומסביר שאף על פי שבריחת מוחות לארצות הברית אינה תופעה ייחודית לישראל, מבחינת השיעור שלה, אין לה אח ורע. באוניברסיטאות הנחשקות כמו ייל, סטנפורד והרווארד המספרים גבוהים אף יותר. “בחוג למדעי המחשב בסטנפורד יש שמונה ישראלים. זאת כבר כמעט תת מחלקה”, מוסיף בן דוד בחצי חיוך.

על פי המחקר של בן דוד, ישראלים הם מי שהשלימו תואר אקדמי בישראל ועזבו רק אחר כך. כמו כן, מדובר רק בבעלי קביעות או בכאלה הנמצאים במסלול לקביעות. מי שנמצאים בארצות הברית בשנת שבתון, או פרשו לגמלאות, לא נכללו במחקר. כך גם מי שמלמדים במקביל לעבודתם בארצות הברית, גם באקדמיה בישראל - אפילו אם מדובר בקורס אחד.

בן דוד מסביר שבארץ מעודדים את האקדמאים ללמוד גם בארצות הברית, אבל בניגוד לעבר פחות ופחות מאלה שנסעו לשם חוזרים. “מי שנסע ללמוד תואר מתקדם בכלכלה כבר לא חוזר. זאת אחת הסיבות לכך שכיום החוג לכלכה באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית מאחדים קורסים בתארים המתקדמים. יש מחסור במרצים”.

בן דוד לא חושש רק למצבן של האוניברסיטאות, אלא גם לדמותה של מדינת ישראל. “אני חושש שנגיע לנקודת אל־חזור דמוגרפית בישראל. דמוגרפיה זה לא רק לידות, אלא מי נשאר לגור כאן. היום עוד אפשר להעביר את המדינה למסלול בר קיימא, אבל בעוד עשור זה לא יהיה אפשרי. היום מחצית מילדי ישראל מקבלים חינוך שרמתו נמוכה מרמת החינוך במדינות עולם שלישי, ומספר הילדים הולך וגדל. על זה צריך לדבר בבחירות”.

עמית נבו (מימין) ושרון עיני נטלי עיני

האם בריחת המוחות מהאקדמיה קיימת גם במקצועות אחרים? במחקר שערכו הפרופסורים עומר מואב ואריק גולד למרכז שלם, נכתב: “בקרב האוכלוסייה המשכילה, בעלי תואר בוגר ומעלה, הנטייה לרדת מהארץ גבוהה מזו של בעלי השכלה נמוכה. מעל 2.6% מכלל היהודים הנשואים המשכילים בקבוצת הגיל 25–40 בשנת 1995 מוגדרים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כיורדים בשנת 2002, זאת לעומת כ–1.1% בלבד בקרב בעלי ההשכלה הנמוכה”.

מואב וגולד ניתחו את נתוני מפקד האוכלוסין של 1995, בצירוף אינדיקציה לגבי סטטוס ירידה בשנת 2002. הם קובעים שאוכלוסיית המהגרים מישראל אינה מהווה חתך מייצג וכי שיעור הצעירים המשכילים בה גבוה משמעותית מחלקם באוכלוסייה הכללית. על פי מחקרם, הם קובעים שישראל ואיטליה הן שתי המדינות המפותחות היחידות שבהן מספר המהגרים המשכילים שעוזבים את המדינה גדול ממספר המהגרים המשכילים שמהגרים למדינה. זהו דפוס הגירה שקיים במדינות עניות.

נתון מעניין נוסף שחושפים מואב וגולד הוא סוג העיסוק של אלה שבוחרים לעזוב. חברי סגל בכיר באוניברסיטאות תופסים את המקום הראשון, עם שיעור הגירה מחוץ לישראל של 6.5%. בעקבותיהם הרופאים, עם שיעור הגירה של 4.8%. אחר כך מגיעים המהנדסים והמדענים ‏(שאינם עובדי אוניברסיטה‏), ששיעור ההגירה שלהם עומד על קצת יותר מ–3%. על פי נתוני המחקר, יש מתאם בין רמת ההשכלה להגירה בעיקר בקרב גברים, ובעלי תואר שני מהגרים יותר מבעלי תואר ראשון. בשיא מחזיקים האקדמאים והרופאים.

עם זאת, הנתונים על הגירה מישראל בעייתיים מאוד לניתוח. בביקורת הגבולות לא שואלים כל אחד מה מטרת נסיעתו, ולכן קשה לקבוע מי עוזב ולכמה זמן. משום כך החוקרים מסייגים את נתוניהם, ולכן אפשר לדבר על מגמה של עזיבה אבל קשה לדבר על תופעה.

עניים בכל מקום

שגיא בלשה, מנכ”ל ארגון ILC, חש שבשנים האחרונות דווקא מגיעים פחות ישראלים לארצות הברית, מפני שהמצב הכלכלי שם אינו כה נוח בהשוואה לישראל. לטעמו, הרצון לעבור לאמריקה הוא תוצר של מיתולוגיה. “בישראל גדלנו על ברכי התפיסה שאמריקה זה פסגת השאיפות, ארץ האפשרויות, לעומת ההלקאה העצמית שיש בארץ. דור שלם גדל על התפיסה הזו. ישראל מתאפיינת בתזזיתיות והיא סטארט־אפ ניישן, ויש תחושה שאמריקה מנומנמת”.

למרות זאת, בלשה מדגיש שרבים רואים בארצות הברית את הצעד הבא בקריירה. בלשה מספר על בחור שפגש לאחרונה, שבחר לעזוב קריירה נוחה עם משכורת טובה, תנאים נוחים ואפילו קביעות, ולהגיע לארצות הברית. “סביר שהוא יצטרך להתפשר. שאלתי אותו מדוע הוא עשה זאת. הוא אמר שהם רוצים לנסות גם באמריקה. זו אשליה של אמריקה. אם פורטים אותה לפרוטות, מלבד מעט ישראלים שבאמת הצליחו, רובם חיים ברמת חיים בינונית ורובם לא עשו את המכה”.

הארגון שבראשו עומד בלשה מנסה לעודד את הישראלים ליצור קהילה ותרבות ישראליות בלוס אנג’לס. אחת הפעילויות של הארגון היא חלוקת מזון למשפחות ישראליות עניות. “כל שבוע אנחנו מחלקים עשרות ארגזים לישראלים שאין להם מה לאכול. בסופו של דבר יש פה הכל, מעניים ועד למעמד הגבוה. גם רמת החיים מאוד דומה לזו שבישראל ויש כאן געגועים עזים לארץ”.

על פי בלשה, הקהילה הישראלית בארצות הברית מונה 250 אלף תושבים - יותר מנתיבות, אופקים, בית שאן ונשר גם יחד. בהתאם למספר הישראלים הרב, קיימת שונות גדולה במידת ההצלחה שלהם. אמנם לפי הנתונים אחד מחמישה מהגרים חוזר, אבל בפועל מהגרים ותיקים מישראל מתקשים להודות, גם בפני עצמם, שהם כנראה לא ישובו.

שירלי וגנר, בת 43, אמנית, נכללת אף היא באותה סטטיסטיקה. וגנר המתגוררת בלונג איילנד, ליד ניו יורק. לניו יורק נסעה שנתיים אחרי שסיימה את לימודי האמנות במדרשה, ב–1997. למרות השנים הרבות שהיא עושה בחו”ל, וגנר עדיין מצהירה שלא עזבה. “אף פעם לא הרגשתי שעזבתי. בעצם נסעתי לסמסטר שהתארך לעוד סמסטר ולאט לאט זה הפך ל–15 שנה”, היא אומרת.

בראיון שמתקיים כמה ימים אחרי ביקורה של הסופה סנדי בניו יורק, מדגימה וגנר בחיוך רחב את העובדה שהיא לא ממש מרגישה אמריקאית. “אני כל הזמן מתלוננת שאין לי כישורים להתמודד עם הוריקן. זה לא החג שלי”. היא מציינת כי תמיד חשה געגועים, אבל כעת הם קיימים בצורה כרונית. “אני בטוחה שאחזור והשאלה היא רק מתי. כאן זה מיקום שלי, לא המקום שלי”.

מבחינתה של וגנר, תחושת הנדודים היא דווקא מקדם אטרקטיביות לא קטן לעבודות שלה. “יש היום עניין באמנות שבאה ממקומות שונים, בעיקר בישראל. ויש הרבה אמנים שמצליחים כאן גם בלי שהם חיים פה. כשעזבתי לגרמניה היתה מגמה להציג אותי כמי שגרה בגרמניה”.

האם אתה חושב שעתיד ילדיך יהיה בישראל. לחצו להגדלה
האם אתה חושב שעתיד ילדיך יהיה בישראל. לחצו להגדלה

דבריה של וגנר מחזירים אותנו לאדם הדינמי שתיאר דלה־פרגולה - אזרח העולם הנודד. נראה שערן אייזנהמר, אדריכל שחי כרגע בתל אביב, עונה על ההגדרה. בשלוש השנים האחרונות התגורר אייזנהמר כמעט שנה בברלין וכמעט שנה בסן פרנסיסקו, ובין לבין היה כמה חודשים בתל אביב. כרגע הוא בארץ, אבל כבר מתלבט מה יהיה היעד הבא.

אייזנהמר בחר בחיי הנוודות, כפי שכל אמא פולנייה היתה מכנה זאת, מסיבות כלכליות ומעשיות. בתקופה שהתגורר בברלין, כשנה וחצי, הוא התפרנס משני פרויקטים אדריכליים שתיכנן בארץ. מי שמכיר את המטריה האדריכלית ובעיקר את שכר הטרחה הממוצע לאדריכל במשק, יודע שמדובר במשימה בלתי אפשרית.

“החיים בברלין זולים וגם היתה לי תחושה של חיבור לעיר. אולי זה עניין של תרבות”, מצהיר אייזנהמר בחצי חיוך ומסביר שהסבים שלו היו ייקים. ההכשרה שלו כאדריכל איפשרה לו לקבל רישיון עבודה. אבל מעבר לשאלת יוקר המחיה, אייזנהמר מסביר שהחיים בברלין גרמו לו לראות ביתר בהירות את התהליכים הקפיטליסטיים, כפי שהוא מכנה אותם, שעברה תל אביב. “בברלין החיים יותר פשוטים. הדוגמה הכי פשוטה להסבר היא התנועה בעיר. בזכות מערכת התחבורה הציבורית לא צריך להחזיק אוטו וזוג אופניים הוא כלי רכב מספק”.

מבחינתו של אייזנהמר, החיים נוחים יותר כשאתה לא נכנע לחיים דרך הכסף. “אין בישראל רשת ביטחון וכמעט אין תמורה סוציאלית. לא מתחשק לי לחיות באווירה הזו. בברלין הבנתי שלא חייבים לחיות בשביל הכסף ואנשים יכולים ליהנות מזמן פנוי. לא צריך לרוץ כל הזמן”. הוא מציין שהמעברים בין ארצות עזרו לו לראות את החיים בישראל אחרת, וכיום, כשהוא חי תקופה בתל אביב, הוא נהנה מכך שזו לא המציאות היחידה שלו. “אני לא מרגיש ניתוק, אלא הדברים מגיעים אלי אחרת”.

הרצון לחוות את הדברים אחרת עומד כנראה בבסיס רוב מקרי ההגירה היום. כפי שיכולים להעיד רועי אזולאי ‏(34‏) ובת זוגו, ליאת ראובני ‏(38‏). השניים חיים באוקספורד, אנגליה, כבר ארבע שנים. הסיבה למעבר היתה לימודי תואר שני במינהל עסקים ואזולאי מסביר שאף על פי שהלימודים לתואר נמשכים שנה, התכנון המקורי היה לעבור לחמש שנים. “תמיד סיקרן אותנו לגור בחו”ל ורצינו לספוג קצת ניסיון מהעולם הגדול”.

עם סיום התואר התחיל אזולאי לעבוד בחברה בת של אוניברסיטת אוקספורד, מעין חממה טכנולוגית שתומכת בכ–15 חברות. ראובני, שיננית במקצועה, לא עובדת באנגליה וכיום היא מגדלת את יונתן, בן שנה וחצי, שנולד באנגליה, ומיקה, בת חמש וחצי, שנולדה בישראל. “כאן זה עניין נפוץ שאחד מבני הזוג לוקח הפסקה מעולם העבודה ומאפשר למשפחה להתקיים בצורה פחות חומרנית, כדי לתת את התנאים הטובים ביותר לילדים עד לכיתות הראשונות. בישראל זו לא נחשבת בחירה לגיטימית”.

מעבר ללגיטימיות של השהות עם הילדים, אזולאי מציין גם את הנוחות של יום העבודה האנגלי, שאותו הוא מכנה “שפוי”, ומוסיף ש”ברור שהחיים כאן נוחים יותר בהרבה מובנים”. אבל למרות זאת הוא מתעקש שמבחינת המשפחה, הבית הוא בישראל והם אינם מתכוונים להישאר באוקספורד לנצח. ההצהרה מרשימה, אלא שלפני כמה שבועות קיבל אזולאי הצעה שיהיה לו קשה מאוד לסרב לה, ואם יסכים המשפחה תישאר עוד שנתיים בחו”ל. “ההחלטה מתקבלת ברגשות מעורבים, כי מאוד חיכינו לחזור. כשעזבנו התלבטנו כי אהבנו את החיים בישראל והיה לנו כיף. אבל ההצעה הזאת היא הזדמנות של פעם בחיים”, מסביר אזולאי בנימה מתנצלת.

מעמד בקריסה

כל המהגרים מישראל שהתראיינו לכתבה זו שייכים למעמד הביניים, אותה ישות מעורפלת, שלקראת הבחירות הפוליטיקאים מוכיחים שניתן להתייחס אליה בשלל צורות. אבל השאלה אם אנשי מעמד הביניים שייכים לעשירון החמישי, השביעי או השמיני אינה רלוונטית. בכל מקרה, רוב הכלכלנים מודים שזהו הבסיס למדינה דמוקרטית חפצת חיים ובעלת כלכלה בריאה. מעמד הביניים נושא בנטל המסים ‏(אין לו רואי חשבון מצוינים כמו אלה שזוכים לו בני האלפיון העליון‏) והוא זה שנושא בנטל שירות המילואים. כשהוא יצא לרחובות במסגרת המחאה, גילה שמקבלי ההחלטות נותרו אדישים למצוקותיו.

אף על פי שלא חל שינוי משמעותי, ניתן בכל זאת לטעון שהמחאה שינתה לפחות דבר אחד: בעקבותיה הפך הרעיון שמעמד הביניים בארץ נשחק - לאקסיומה. המשכורות של מעמד הביניים נשחקה ב–7.7% לאורך העשור האחרון. בהתאם, נראה שהאפשרות של אזרח ממעמד הביניים להידרדר עוד, היא גבוהה. לעתים כל מה שמפריד בין רווחה לעוני הוא קטסטרופה בריאותית או תעסוקתית.

“15.5% מהפונים לעמותות הסיוע בשנה האחרונה הגדירו עצמם בעבר משפחות ממעמד הביניים”, אמר עו”ד ערן וינטרוב, מנכ”ל ארגון “לתת”, בראיון ל–”The Marker” בספטמבר 2012. הבעיה הכלכלית בישראל אינה תוקפת רק את מעמד הביניים. בשנים האחרונות גדל מאוד אי־השוויון בישראל ונפערו פערים גדולים. כתוצאה מריכוז העושר אצל מעטים, נוצר מצב שגם מי שנחשב שייך לעשירון העליון, לא תמיד מרגיש שיש לו לאן להתקדם כלכלית.

אם נוסיף לכך את עליית מחירי הנדל”ן ואת העובדה שחברות במועדון היוקרתי של “העשירון העליון” לא מקנה אפשרות לרכוש דירה, אין פלא שגדל כאן דור שמרגיש חסום כלכלית ושחש שבמקום אחר תנאי חייו ישתפרו. השילוב בין חוסר ביטחון כלכלי לבין תחושה של חוסר תקווה מסביר את הרצון לעזוב. אם איננו חושבים שחיי ילדינו יהיו יותר טובים משלנו, למה בעצם להישאר?

הבעיה מחריפה כאשר חוזרים למעמד ה”מסוגלים”. מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק, יצא לאחרונה נגד מדיניות ההגירה של ארצות הברית. הוא קרא לרשויות להפוך את הגישה למקילה יותר, כדי לעודד אנשים מהמעמד היצירתי לעבוד בניו יורק ולא רק לתייר בה. בניו יורק, בברלין, בסינגפור, במוסקווה ובערים נוספות בעולם מחזרים כיום אחרי אנשים בעלי הבנה טכנולוגית וכישורים יצירתיים, מקילים על המעבר שלהם ועל האפשרות לעבוד. מדינות רבות משקיעות אנרגיה ומשאבים בגיוס אנשים שיוכלו להקפיץ את הכלכלה שלהם קדימה. האם מדינת ישראל יכולה להרשות לעצמה לאבד את האנשים האלו לטובת מי שמחזר אחריהם יותר ממנה?

----------------------------------------------------------------

הרהורים על עזיבה

אפרת עיני ‏(33‏) מעצבת גרפית

כבר כמה שנים מזמזמת לי בראש המחשבה “לגור בחו”ל”. מין פנטזיה בת ביצוע, אלא שהביצוע נדחה כל פעם מסיבה אחרת. רק אסיים את הלימודים. רק אעבוד שנה־שנתיים. רק אסיים עם החוזה של הדירה. אולי אנסה קודם למצוא עבודה שם. אכין תיק עבודות ואז. נעבור את החורף ואחר־כך נראה. באביב.

אפרת עיני
אפרת עינינגה גילעם

מסתבר שפנטזיית הנסיעה היא לא רק שלי. כל מי שחלקתי איתו את הנושא הגיב בצורה חיובית. אף אחד לא אמר “אבל מה רע לך פה?” את זה רק אני אמרתי לעצמי, וזו עשויה להיות הסיבה שלא נסעתי, לפחות לא עד היום. לא רע לי פה. תל אביב נהדרת, עשירה בתרבות, כל החברים שלי פה, רצועת החוף אמנם שנויה במחלוקת, אבל רוב הזמן עושה את העבודה. הכל מאוד קרוב ומוכר.

אבל באופן פרדוקסלי, תחושת הנוחות דווקא גורמת לי לזוז במקום באי נוחות ומעלה את הצורך לפרוץ גבולות. כי קטן פה, והכל קרוב ודומה מדי, ואין באמת אלטרנטיבה עירונית לתל אביב. אף פעם לא שמעתי על מישהו שעובר לחיפה כי שם מגניב יותר, או כי שם הכל קורה. גם המציאות פה הולכת ומכבידה, עם כל התבטאות פוליטית, עם כל מהלך ביטחוני, עם כל שחיתות ועוולה שנחשפות. העין, השכל והלב כבר הופכים קהים.

אז עוד יומיים אני נוסעת מפה, ויש לי תחושה שעל הגב לא אשא רק את התיק ואת פנטזיית הנסיעה שלי, אלא גם את זו של אלה שנשארים פה. פנטזיה שכוללת בראש ובראשונה חיים שקטים יותר, וגם אפשריים יותר כלכלית ועשירים יותר תרבותית. אני דווקא יודעת שבאותם מקומות שקשה לי פה יהיה לי קשה שם, ואני מזהירה את כל מי שבא להיפרד ממני, שאין מה להתרגש ושבהחלט קיימת האפשרות שאחזור אחרי חודש. אבל יש לי תחושה שבכל מקרה, גם אם אחזור הנה, בעוד כמה חודשים אני אהיה במקום אחר.

 

יריב ארז ‏(42‏), מנכ”ל חברת סחר פשקול י.א.

לפני כ–14 שנה עזבנו את ישראל כזוג, ואחרי כתשע שנים חזרנו לישראל כמשפחה. אחרי חמש שנים, אנחנו שוב מתלבטים אם להישאר או לארוז. חזרנו לישראל כי חשבנו שזה המקום לגדל את הילדים. רצינו להיות קרובים למשפחה, לסבים, לסבתות וגם רצינו שיגדלו בישראל ויידעו שזה הבית. במובנים רבים הסיבות הללו עדיין אקטואליות, אבל אני מרגיש שהמחיר שאנחנו משלמים הוא גבוה מכפי שחשבתי.

היה לנו טוב בחו”ל - ולטוב, כמאמר הקלישאה, מתרגלים מהר. רמת החיים שלנו היתה גבוהה ולא מדובר רק בפרמטר של הכסף, למרות שאי אפשר להתעלם ממשמעותו. בישראל אוהבים לספר שבארצות הברית, אם תהיה תקוע בצד הדרך עם פנצ’ר אף אחד לא יעזור לך. זה לא נכון, כמו הטענה שאצל האמריקאים הכל פלסטיק. בהרבה מקומות בארצות הברית זה לא ככה, הרי אנשים בניו יורק לא מתנהגים כמו האנשים בסן דיאגו.

יריב ארז ‏
יריב ארז ‏ לילך כהן ארז

בכלל, החיים בארה"ב מאוד קלים. הכל זמין, בכבישים קל ואפילו בחניה קל. בארץ אתה מנסה להיכנס לאוטו אחרי הסופר וקשה לך לפתוח את הדלת בלי להיתקע באוטו שליד. וזה בלי לדבר על כך שהקופאיות בסופר מחייכות ולא נובחות עליך כמו בארץ ועוד לפני שאני מתייחס למציאות הישראלית, שדורשת האזנה לחדשות כל חצי שעה.

כשאני בוחן עם עצמי את החיים פה, אני חושב שאולי התחלקתי על בננה. נכון שגדלנו פה והלכנו לצבא ולכן תמיד נרגיש שישראל זה הבית. אבל אחרי כמה שנים בחו”ל אתה רואה שנחמד שם - ותמיד ממשיכים לחפש את זה. אז כרגע אנחנו בישראל. הילדים כבר יותר גדולים ויותר מורכב לשנע אותם. מצד אחד נמצאות הנוחות ורמת החיים מבחינה כלכלית, וממול ניצבים ערכים, כמו ציונות ומשפחה. נכון לעתה, הערכים ניצחו.

 

יאיר אסולין ‏(26‏), סופר

במינכן, לראשונה, הצלחתי לכתוב יצירה ארוכה בפרוזה. הרומן שלי, “נסיעה” ‏(הוצאת חרגול, עם עובד‏), נכתב שם. לפני כן, בישראל, כתבתי בעיקר שירים. במינכן, לראשונה, הצלחתי ללמוד את ספרו הגדול של הרמב”ם, “מורה הנבוכים”, במלואו. לפני כן ניסיתי כמה פעמים והתייאשתי. כך גם לגבי הספר “קול הנבואה” של הרב הנזיר או “הישות והאין” של סארטר. כך גם לגבי “הפואמה הביתית” של אהרן שבתאי. רק במינכן הצלחתי למצוא מספיק אוויר כדי לשקוע אל הדרכים הארוכות האלה. רק מחוץ לישראל.

במינכן הכרתי ניצול שואה שסלד מישראל. כזה שבחר להמשיך לחיות בגרמניה. כזה שלא יודע מילה אחת בעברית. יהודי נטול ישראליות. במינכן הכרתי גם ישראלי ש”ירד” לפני שנים ועדיין מאזין בלילה לגלי צה”ל. בסופי שבוע הוא מקבל עיתונים בעברית. הוא לא היחיד. כל עיר גדולה בעולם מרכזת בתוכה גולים שלא גלו. אנשים שהמולדת לופתת אותם גם בנוף האחר, גם בשפה הזרה.

יאיר אסולין
יאיר אסולין אמיל סלמן

במינכן ראיתי לראשונה את הזהות שלי מבחוץ ‏(יהודית, ישראלית, כללית‏). הייתי תושב ממש, לא תייר. מה זה “תושב ממש”? סופרמרקט קבוע, שניים־שלושה בתי קפה, שני פאבים, בית כנסת קבוע, היכרויות מהסוג שמבשיל במשך שבועות, נסיעה בתחבורה הציבורית בהיסח הדעת, הבחנה בניואנסים.

חייתי שם שנה. נסעתי כדי ללמד פילוסופיה יהודית. חזרתי כי הבנתי שהמקום שלי ‏(שפה, תודעה‏) הוא כאן. מינכן היתה בשבילי פרספקטיבה, כלי מגדיר, הקשר, קנה מידה. ולא, מינכן היא לא הסיפור. מינכן היא סמל לחיים מחוץ לישראל. מינכן היא סמל לחשיבות מבחינתו של אדם, בטח יוצר, להכיר לעומק מקום אחר, חשיבה שונה, תודעה, מנטליות. מינכן היא גם סמל לאשליה כאילו אפשר להשיל את העור ולהיות פתאום מישהו אחר ממקום אחר. אי אפשר, לא באמת.

 

רותי מאירי־ניוגרוש ‏(35‏), קולנוענית

אני כותבת באייפון שלי. כרגע זה הקשר שלי לעולם, כי רוב הזמן צמודה אלי תינוקת בת חמישה שבועות. כבר שנתיים וחצי אני גרה במנצ’סטר, אנגליה, נשואה באושר לאלכס, יהודי אנגלי שנולד פה.

לפני כשלוש שנים וחצי התחלתי להרגיש דגדוג כזה בבטן, שאני פשוט לא יכולה יותר להישאר בארץ. זה היה לפני הטילים על תל אביב, לפני המחאה, לפני עוד הרבה עוולות שקרו מאז. כבר לפני עשר שנים שיכנעתי את סבא שלי להוציא את הדרכון הסלובקי שמגיע לו. מאז הוא כבר הספיק להשתמש כמה פעמים בהנחת גימלאי ברכבות אירופיות, וכמה שנים מאוחר יותר פתחתי אני בתהליכים להוצאת דרכון.

רותי מאירי־ניוגרוש
רותי מאירי־ניוגרוש

לפני שהתחיל הדגדוג הייתי תל אביבית טיפוסית: קריירה פורחת בטלוויזיה, כלבה, חתול, בילויים, יוגה וים. אהבתי כל שנייה בחיי. הייתי גם שמאלנית פעילה, חדורת מוטיבציה לשנות: הקמתי קבוצה ללימוד ערבית, הלכתי להפגנות, ערכתי סרטונים בחינם. פעלתי למען אמונותי. עד שהותשתי. ואז בא הדגדוג, שאמר לי להתחיל להוציא קצת יותר אנרגיה על עצמי וקצת פחות על מדינה אטומה שלא שמה עלי.

את אלכס הכרתי בחתונה של החברים הכי טובים שלנו. יותר שמאלץ מזה אין. בערך שנה אחרי שהתחלתי בתהליכי המעבר לאנגליה, היקום שלח לי את אהבת חיי. האנגלי. היה ברור שאני אעבור לאנגליה ולא הוא לישראל. היה קשה לוותר על המשפחה והקריירה, ולפעמים אני תוהה איך זה היה אילו אלכס היה עובר לגור איתי בדירה השכורה שלי בתל אביב. אבל אז המציאות מחלחלת לפנטזיה ואני יודעת שאם זה היה קורה הייתי עדיין שקועה בחובות, בלי בית או דירה משלנו. וזה לא שכאן הכל מושלם. אבל גם במנצ’סטר הייאוש הרבה הרבה יותר נוח.

 

עופר אדרת ‏(31‏), עיתונאי

חורף 2009-2010 היה קשה במיוחד בברלין. הטמפרטורות צנחו עמוק מתחת לאפס. בעיתונים כתבו, כי זה "החורף הקשה ביותר מאז עליית היטלר לשלטון" וכי "זקני גרמניה לא זוכרים כדבר הזה". הכותרות של הצהובונים, “בילד" בראשם, ספרו את הטמפרטורות לאחור מדי יום. “סופה בסוף השבוע", “8-”, “10-”. ואפילו "היום: 20-!”.

עופר אדרת
עופר אדרת

אני, שהגעתי לברלין לחודשיים במסגרת חילופי עיתונאים, קיללתי את הרגע שבו החלטתי להישאר מעבר לנדרש. “בוא הביתה", “תחזור", “מה אתה עושה שם" – היו המסרים החד-משמעיים שקיבלתי מדי יום מהבית. הגעתי לשם – לא בפעם הראשונה – במסגרת תוכנית בינלאומית ע"ש העיתונאי הגרמני-יהודי ארנסט קרמר. במקרה או שלא, הוא הלך לעולמו, בשיבה טובה, בחורף ההוא ממש.

באתי במטרה להישאר קצת יותר. רציתי לחוות את אירופה, לטעום קצת חיים באווירה אחרת ולברוח קצת מהשמש הנצחית של הבית. אלא שתוך זמן קצר הבנתי עד כמה אני תלוי בשמש הזאת וכמה אני אוהב אותה ומתגעגע אליה – גם בלי שידעתי.

אחרי שלושה ימים בלבד כמתמחה במערכת העיתון ”טגסצייטונג”, עיתון השמאל של גרמניה, החלטתי שנחמד וחמים יותר יהיה לעבוד מבית הקפה הסמוך לדירה בה התגוררתי. מהר מאוד הבנתי את הטריק: כמה שפחות להיות בדרכים ובתנועה - כמה שיותר לשבת בפנים. רצוי קרוב לבית. כל שהות בלתי נחוצה בקור הגרמני מסוכנת לבריאות. הפיזית והנפשית כאחד.

כמות השעות בה שרצתי בקפה "אוברהולץ" שב"רוזנטאלרפלאץ" – משכנם של בעלי ה"מק-בוקים" ומעוז חביב על תיירים, זרים ובכללם לא מעט ישראלים – אמורה היתה לבדה להקנות לי אזרחות של כבוד.

אבל כבוד גדול מדי לא היה שם. קור עצום דווקא כן. מדי ערב הוא החריף. גם אחרי שהצטיידתי במיטב התלבושת החורפית המקומית: כולל גרבי צמר אימתניים, שמאז מעלים אבק בארון שלי בתל אביב. בהדרגה נחסמו בפני עוד ועוד אפשרויות תנועה. המדרכה קפאה, השלג נערם ברחובות, ומרחב המחיה שלי (ביטוי שעדיף לא להזכיר בגרמניה היום) הצטמצם לכמה מאות מטרים – מסביב לבית.

הרגשתי חנוק. תוכניותיי להישאר בברלין עד הקיץ (לפחות) נראו לפתע כמו חלום רחוק. כמו הזיה. כמו טירוף מערכות. ואז הגיע הערב המכריע. חזרתי הביתה מהקפה השכונתי, רועד כולי מקור, ומפנטז על המקלחת החמה. הטמפרטורה בשעות האלה צנחה לשיאים שלא חשבתי שאי פעם אראה כמותם: מינוס עשרים ושש מעלות.

כשבאתי לפתוח את ברז המים גיליתי שהצינור קפא. בעלת הבית אמרה לי להרתיח מים בקומקום ולשפוך על הצינור - כדי להפשיר אותו. אני בחרתי דווקא בדרך אחרת. נכנסתי לאינטרנט, גלשתי לאתר של "אל-על", בדקתי מתי הטיסה הקרובה, והזמנתי כרטיס לשש בבוקר. ככה, בלי לארוז, בלי לתכנן, בלי לומר שלום. מעולם לא שמחתי כל כך לעלות על טיסה שהיעד שלה הוא ישראל. מעולם לא התרגשתי כל כך לקבל פיתה חמה מהדייל.

למחרת, בתל אביב, על חוף הים, השמש זרחה. על סוכת המציל היה כתוב 25 מעלות. מדהים, חשבתי לעצמי. תוך כמה שעות עברתי 50 מעלות. הייתכן? אולי זה שיא גינס. אבל לא רק הטמפרטורה השתנתה. פתאום ראיתי שגם בחודש ינואר אפשר לחיות, לצאת החוצה ולהיות באוויר הפתוח. גיליתי, שבמרחק ארבע שעות טיסה יש גן עדן ושמו ישראל, שבו השמש תמיד זורחת, האנשים מחייכים והחורף הוא העונה הנעימה ביותר מכולן.

וברלין? מאז הספקתי לבקר בה כבר כמה וכמה פעמים. לפעמים עבודה, לפעמים פלז'ר – ולרוב שניהם יחד. כל פעם לשבוע-שבועיים, לא יותר. בקיץ, כשקשה כאן בתל אביב, אני מזכיר לעצמי למה בכל זאת אני חי כאן ולא בברלין. הקור, האפלה, השירות הגרוע, הפרצופים החמוצים, האנשים האנטיפטיים, הצביעות האירופאית והאוכל הגרוע הם סיבות מספיקות. כן, אני מתגעגע מאוד לעיתונים הגרמניים, לרחובות הנקיים והשקטים, לחופש ולמרחב. אבל בחייכם, קר שם לאללה.

--------------------------------------------------------

מעגל קסמים רע / פרופ’ ערן ישיב

הרכב האוכלוסייה בישראל מציב אותה בעמדה ייחודית בהשוואה למדינות מערביות אחרות, עמדה שעלולה לדרדר עוד ועוד את מעמד הביניים ולהגביר את ההגירה השלילית. מהם הגורמים לסחרור המסוכן הזה ואיך אפשר לצאת ממנו?

ישראל עוברת שינויים דמוגרפיים בעלי השפעה דרמטית. ההגירה ממנה היא מרכיב משמעותי אחד בפאזל הדמוגרפי. יש אפשרות שההטרוגניות באוכלוסייה והשינויים בה יפעלו להגברת ההגירה מישראל ולהרעה נוספת במצבה, במעין מעגל קסמים.

ההטרוגניות באוכלוסייה הובילה את ישראל למצב של כלכלה דואלית: חלק אחד, המושתת על אוכלוסייה משכילה ויצרנית, דומה למשקים המפותחים. החלק האחר, שכולל אוכלוסייה שבחלקה אינה עובדת ובחלקה מועסקת במשלחי יד ובענפים בעלי פריון לעובד ושכר נמוכים - תקוע ב”מלכודות עוני”.

לפיכך, ישראל מוצאת את עצמה כיום עם פיגור חמור בתשתית האנושית ובתשתית הפיזית. הפיגור בתשתית האנושית בא לביטוי בהשתתפות נמוכה בשוק העבודה, ברמה נמוכה של תוצר לעובד, בשיעור גבוה של עובדים חלקית ‏(שלא מרצון‏) ובתופעות של אפליה והעסקה מבזה בענפים רבים. הפיגור בתשתית הפיזית בא לביטוי בכבישים שהם מהצפופים בעולם המערבי, בזיהום סביבתי, במערכת חשמל הפועלת כמעט ללא רזרבות, במערכות מים וביוב קורסות, במערך כבאות ירוד ובשירותי חירום המתקשים להתמודד עם אתגרים.

המחאה החברתית של קיץ 2011 נוצרה למעשה על רקע העובדה שמעמד הביניים “נלחץ” בין שכבה עשירה, שהשתלטה על מקורות רבים, לבין שכבות חלשות ונזקקות, שלא מספקות תוצרים ושואבות מקורות. כדאי לשים לב לתהליכים הדמוגרפיים המתרחשים בסביבה זו. כעת יש 20% ערבים וכ–10% חרדים, שעשויים להגיע יחד לכדי 40% מהאוכלוסייה בעוד 20 שנה. לפי תחזיות עדכניות, עוד לפני מחצית המאה ישתווה משקל החרדים לזה של הערבים והמרכיב היהודי הלא חרדי יהיה 54% בהשוואה ל–70% כעת.

שום מדינה מערבית אינה חווה מצב כזה, שבו נתח נכבד ביותר באוכלוסייה נמצא ברמה כלכלית שונה מאוד ומנהל אורח חיים תרבותי־דתי שונה מאוד משאר האוכלוסייה. במדינות אירופה, למשל, יש הזדקנות וירידה בריבוי הטבעי, אבל המשקל של האוכלוסייה התלויה או הנחשלת כלכלית אינו מתקרב לממדים הישראליים. השינויים הדמוגרפיים הללו מביאים למצב שבו אוכלוסיות המתקשות בשוק העבודה נעשות דומיננטיות במשק. פירושו של דבר ש”העוגה הלאומית” לא תוכל לצמוח בקצב הרצוי ויהיה קשה יותר ויותר לחלק אותה. במישור החברתי־תרבותי תתגבר ההשתלטות של יסודות שמרניים ודתיים על החברה בישראל, שכבר החלה.

תסריט סביר אחד הוא שישראל תהפוך למקום “בלתי אפשרי” בשביל אותו פלח באוכלוסייה הנושא בעול הקידמה. מדובר באוכלוסייה משכילה, חילונית, שיש לה אורח חיים מערבי ושאיפות לחיים נורמליים. ההגירה מישראל כעת היא בסדרי גודל של ממוצע מדינות ה־OECD. אולם כאשר יחמיר המצב, אפשרי בהחלט ששיעור ההגירה יעלה פי שניים או אפילו פי שלושה, לרמות השוררות כיום במדינות כמו פורטוגל או אירלנד. מה גם שהמשבר העולמי והמשבר האירופי ידעכו בסופו של דבר, ושוב ייפתחו אפשרויות כלכליות טובות בחו”ל.

בנוסף, העוזבים יהיו צעירים יחסית, משום שלאנשים מבוגרים קשה יותר להגר. תהליך זה יהיה בבחינת מעגל קסמים רע: האוכלוסייה שכיום תורמת כלכלית ותרבותית בצורה משמעותית תעזוב וכך תחליש עוד יותר את האוכלוסייה הנשארת ותתמרץ עזיבה נוספת.

שתי האפשרויות המרכזיות למניעת תסריט רע זה הן: ראשית, התערבות ממשלתית לשינוי המבנה המשקי. פירושו של דבר תוכניות מאסיביות לשיפור התעסוקה בקרב הערבים ובקרב החרדים, תגבור משמעותי של אמצעים כמו מס הכנסה שלילי המעודד יציאה לעבודה והפחתה משמעותית של קצבאות התומכות באי עבודה. גם תכנון מושכל יותר של תמהיל ההוצאות ותמהיל המסים בישראל יכול להביא לשינוי חיובי. צעדים אלו יכולים להפחית את חוסר האיזון הגדול השורר כיום. בהקשר זה המלצות ועדת טרכטנברג הן מענה בלתי הולם ובלתי מספק, משום שאינן מציעות את הפתרונות הדרושים בסדר הגודל התקציבי הנדרש.

שנית, פעילות ממשלתית קונקרטית לקידום הסדר מדיני כלפי חוץ ולביסוס הדמוקרטיה כלפי פנים. התהליכים הקיימים הפוכים - ובסופו של דבר הם שיביאו להגירה משמעותית מישראל של הכוחות החזקים בתוכה.

הכותב הוא פרופ’ לכלכלה וראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב, מנהל פורום ספיר למדיניות כלכלית וראש צוות כלכלה במרכז טאוב

---------------------------------------------------------------------

ובדרום אין כל חדש

מבצע עמוד ענן החזיר את דרום הארץ לכותרות. מעבר לדיווחים על נפילות הרקטות נחשפו שוב הנתונים העגומים של האזור, כ–60% משטח מדינת ישראל. נראה שלא בריא להיות תושב הדרום - הפערים בין הפריפריה למרכז בולטים מאוד בתחום זה: לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ‏(הלמ”ס‏) ל–2012, שיעור תמותת התינוקות באזור הדרום הוא הגבוה בישראל - שישה תינוקות ל–1,000 לידות, לעומת 2.6 בלבד במחוזות תל אביב והמרכז.

אם בוחנים את תוחלת החיים, הדרומיים מפסידים. תוחלת החיים בבאר שבע היא 77 שנים בממוצע, בעוד ממוצע תוחלת החיים בישראל על פי ה–OECD הוא 81.6. שיעור מקרי המוות גבוה במעט יותר באזור הדרום מהממוצע הארצי: 6.5 מקרי מוות ל–1,000 נפש, לעומת 6 במרכז. לא בטוח שהנתון הבא קשור בקשר ישיר, אבל בדרום שיעור הרופאים המומחים הוא 43%, לעומת 70% במרכז.

גם בתחום התעסוקה הנתונים לא מצביעים על יתרון לתושבי הדרום. ב–2011 עמד שיעור המובטלים על 6.4%. לצורך ההשוואה, בתל אביב ובמרכז היה שיעור האבטלה באותה שנה 5.1%. רק בצפון המצב היה קשה יותר ‏(6.6%‏).

אמנם עוד לא ברור אם מבצע עמוד ענן שיפר את חייהם של תושבי הדרום מבחינה ביטחונית, אבל בכל מקרה נראה שהחיים בדרום לא קלים, ובהתאם לכך תושביו הראו נכונות גבוהה, יחסית לשאר תושבי הארץ, להגר מכאן. על פי סקר מידע שיווקי סי. איי. מנובמבר האחרון, לשוקלים הגירה יש נציגות נאה של תושבי הדרום. בקבוצה זו צוין באופן בולט יותר חוסר היכולת להתקדם כלכלית ‏(63.1%‏), אך ייתכן שבתוך כך חבויה גם שחיקה בעקבות המצב הביטחוני. הסקר נערך בימי ההסלמה בדרום, לפני מבצע עמוד ענן.

בתשובה לשאלה “האם אתה מאמין שעתיד ילדיך יהיה טוב יותר משלך”, 35.6% מתושבי הדרום השיבו בחיוב, אבל 44.5% דווקא חשבו שהוא יהיה פחות טוב. בהתאם לכך, 42.7% מתושבי הדרום שוקלים בחיוב הגירה מישראל, יותר מכל אזור אחר בישראל. אמנם 43.1% השיבו על השאלה בשלילה, אבל גם זה נתון נמוך יחסית לשאר האזורים בארץ.

נראה שתושבי הדרום השכילו לנחש, עוד לפני המבצע, מה תהיה המלצתו של שר הביטחון לאחר הפסקת האש: “מי שלא יכול להתמודד עם המצב בארץ - שייסע לפינלנד או לשווייץ”, והם חושבים על זה ברצינות.

מגמה מדאיגה או פנטזיה לא מזיקה? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק
הרשמו עכשיו לדיוור סוף השבוע
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 312
  מי שנוסע לחו"ל אחרי צבא למשך שנה לא יכול לבוא בטענות

  מי שנוסע לחו"ל אחרי צבא למשך שנה לא יכול לבוא בטענות

 2. 311
  שיתחילו ללמוד במקום לסוע לחו"ל אחרי צבא

  ולבזבז שנתיים מהחיים וזה כהתחלה

 3. 310
  יורדים --- שורדים

  הוריי עלו ארצה ...אני ורעייתי חיים כאן...הילדים יורדים מישראל...הסיבה בעיקר כלכלית וחוסר אונים ..החיים קשים בישראל...אני נכה צהל ושמח על העוז והנחישות להישרדות קיומית מצידם..מאד מזכיר לי את ההישרדות הפרטית שלי ממלחמת יום כיפור...בשני המיקרים המדינה נטשה והיתנערה מהפרט

 4. 309
  לקוראי הארץ שלום

  לאנשים שאינם ציונים, יהודים או אינם אוהבים את הארץ קשה מאוד לחיות פה בישראל. אף אחד לא הבטיח פה גן של שושנים אבל יהודים הגיעו לפה כמו מטורפים כי הם חשבו שתהיה פה מדינה יהודית - וזה הספיק להם. זה גם אחת הסיבות שיהודים ממדינות ערב, רוסיה ואתיופיה הגיעו הנה אף אחד לא היה מגיע הנה אם זאת לא הייתה מדינה יהודית. אבל זה בדיוק הבעיה שכל קוראי הארץ הם לא מרגישים ציונים - הם לא בטוחים שהארץ הזאת שלנו. ולא מרגישים יהודים יותר. וזה גורם להם להתנתק מהארץ והיא הופכת להיות עוד סתם מקום בעולם. ואז מאבדים את הסיבה לחיות פה. כי זאת לא המדינה הכי עשירה בעולם, ושלום לעולם לא יהיה פה כל עוד יהיו פה יהודים וערבים. אבל אנשים יהודים מתו כדי שלנו תהיה את האפשרות לחיות כיהודים במדינה יהודית. וזו המדינה היחידה בעולם שליהודי יש סיכוי להרגיש בבית. בשום מדינה אחרת בעולם זה לא יקרה. זה יקח איזה 6-7 דורות. גם יהודים חילוניים חייבים לחזק את השורשים הציונים שלהם , הזהות היהודית שלהם, ואהבת הארץ אחרת זה רק עניין של זמן עד שהם יעזבו. ותאמינו לי אני חילוני כמוכם אבל מרגיש יהודי לחלוטין. וישראלי וציוני בכל רמ"ח אברי. ופה בדיוק טמונה הבעיה של השמאל התנאי שלו למדינה יהודית זה שלטון השמאל אפילו בתנאי שהמדינה לא תהיה יהודית!, א' זה לא דמוקרטי ב' זה גובל ברמייה. "אם ליברמן מנצח בבחירות אני עוזב את הארץ" !? לא תשמעו ציוני אמיתי מדבר ככה. אבל זה בסדר , שימשיכו לרדת אין פה מקום לחלשים.

 5. 308
  הגירה ועתונות

  ההתעסקות בנושא זה בעיתון "הארץ" מזכירה לי את ההשוואה ביניהם:
  למשל: בארץ לא טוב ולפיכך הסקר מראה שאחוז גבוה שוקל להגר מכאן
  אולם, לרצות להגר ולבצע זאת צריך שיתקיימו שני דברים:
  א) שיהיה לאן להגר וב) שתהיה אלטרנטיבה טובה יותר.
  כמעט כמו עיתון "הארץ". לרבים נמאס העיתון הזה והיו רוצים שלא לקרא אותו אלא שבבואם לבצע זאת מסתבר שפשוט אין עיתון אחר לפחות באותה רמה. אבוי לשניהם.....

 6. 307
  יש פה אוכלסיות מפגרות ושלוכיות רבות-אני אחד שאוהב את המדינה אבל...

  המרוקאים השלוכים השתלטו על כל הועדים הגדולים(נמל אשדוד,מפעליי ים המלח וכו'}- בכל מקום רואים מוסלמים ומוסלמיות פרמיטיבים עם רעלות. חלק גדול מהחרדים לא עובדים-אבל אני עדיין אוהב את המדינה

 7. 306
  נשבע שקראתי את הכתבה הזו לפני כמה שנים!

  מיחזור מהסוג הגרוע

 8. 305
  מי שאינו יהודי אכן לא צריך להיות פה

  אני יותר מתומך בכל אותם ערב רב, יהודונים, סלאבים וכדומה לארוז ושלום על ישראל

  כל מי שאינו יהודי או אינו תומך ישראל, אני יותר מאשמח שיעזוב, ואלה אכן רוב אותם יורדים. רק חבל שרובם חוזר, באמת שחבל.

  בהצלחה באירופה!

 9. 304
  נפולת של נמושות

  עלובי נפש, עלובי חיים, חסרי חינוך, נעדרי בושה, בורחים, נוטשים, עורקים. ומה למדנו מההיסטוריה? כלום.

  1. לרדת מישראל

   מה למדנו? מי שיש לו יוזמה,מחשבה פוריה קדימה לטווח הארוך עוזב היום את האדמה המקוללת הזאת,לעמוד לפני ארון מתים שבו שוכב בן שנהרג בהגנה על התנחלות ,,טרגדיה שאין מילים לה. כצאן לטבח זה לא רק אימרה,כל אב וכל אם חיבים לחשוב על עתיד ילדיהם,כאן אין עתיד,ארץ של ריב ומדון,צא מהשקר העצמי.הביטויים שלך מבטים אדם מזרחי,ללא השכלה כזה שיכול לחזור בעל פה מה שהמורה לימד אותו בכיתה ג.

 10. 303
  רילוקיישן - רק לא דרך אפלייד מטריאלס

  חברים,
  קודם כל תרשו לי לומר ש"אין לנו ארץ אחרת".
  אין כמו בישראל! אני מבין לליבם של אילו המרימים גבה עכשיו, אך כמי שחווה רילוקיישן כושל דרך אפלייד מטריאלס וחזר ארצה לאחר כשנתיים בחו"ל - אני מוכן להודות שאין כמו בארץ.
  אתם רוצים לעזוב - תעזבו, במידה ויש את האפשרות, אז למה לא!
  זה גם מה שאני עשיתי. גם אני הייתי ממאוכזבי מדינת ישראל.
  אל תבינו אותי לא נכון, יש לי זיכה מאוד לדת ולאתרים ההיסטוריים של המדינה ואני מאמין גדול גם בתורה.
  אך, גם אני מרגיש שבמדינה שוחקת את הצעירים שבחבורה להרוויח קצת כסף.
  שימו לב רבותיי- זה אבל גדול, צריך לבדוק טוב מאוד על מה אתם הולכים בסוף.
  אני מתכוון לאיזו מדינה בעולם, כמה תהייה ההכנסה השנתית שלכם, מה יהיו ההוצאות (דירה, אוכל, רפואה...)
  כמי שנסע עם שני ילדים קטנים אני יכול לומר לכם שלא לקחתי את נושא הרפואה ברצינות וכשהייתי צריך ללכת לרופא או למיון - הלכתי, אך בסוף קיבלתי גם חשבון לא מהעולם הזה.
  חשוב גם לציין שהייתי מבוטח דרך החברה שבה עבדתי - אפלייד מטריאלס.
  ובכל זאת יצאתי בנזק לא קטן.
  כן כן אני יודע, הבריאות חשובה מהכל, וזה נכון.
  אך כשאתם הולכים לקניות וכל עגבנייה בודדה, צהובה וללא טעם עולה $1.5
  אז מה נותר לומר!
  בקיצור, עשו חשיבה בבית וקבלו את ההסכמה של הצד השני.
  בהצלחה!

 11. 302
  החישוב הכלכלי הפשוט - כנסו

  מי שאין לו דירהבישראל יכול לגור בחו"ל בסבבה ההכנסה גבוהה יותר ומחיר הבתים נמוך יותר ברוב המקומות. מי שיש לו דירה בארץ יכול פשוט למכור אותה במחירים האסטרונומיים הנוכחיים ולקנות בחול בית נאה או שתי דירות. כך או כך מחירי הנדל"ן כאן דוחפים את השפויים החוצה

 12. 301
  אף אחד לא עוזב פשוט הארץ הקדושה מקיאה את הטמאים,,מי יתן וכל הרשעים השמאלנים יעזבו את הארץ !!
 13. 300
  איזה יופי, דירות יתפנו, המחירים ירדו !! פתרון מושלם !!! סעו כמה שיותר מהר!!!
 14. 299
  האשכנזים אנטי ציונים ולכן נוטשים, ציוני אמיתי לא יורד
  1. רוב המתנחלים

   אשר מגנים בחירוף נפש על מדינה זו הם אשכנזים

 15. 298
  פרסמו שאוסטרליה מעוניינת לקלוט אקדמאים\בוגרי תיכון לעיר חדשה שתיבנה

  ונראה אם תמצאו מישהו מ האשכנזים בארץ לסגור את האור

 16. 297
  לכל האזוריים שחושבים שמחר בבוקר אורזים

  מזוודות ועוזבים לחו״ל אז צאו מהסרט שלכם. ראשית אף אחד לא סופר אותכם ולא רוצה אותכם ושנית מאוד מורכב, צריך המון כסף, השכלה וזמן.

 17. 296
  חדלות פירעון של המדינה כלפי אזרחיה בני השבט הנאור והתורם.

  מכל הבלה בלה של המחקר ,אני יכול לסכם בלי לקרוא מילה אחת, מי שיכול לעזוב יעזוב, מי שלא יכול לעזוב גם אם הוא מאד רוצה לא יעזוב, אבל אם היתה לכולם האפשרות הטבעית לרדת מן הארץ בלי מחקר מעמיק אני מודיע נחרצות ,היו נשארים בארץ היתומה הזו חרדים ,שסניקים, לכודניקים ,מתנחלים,ימין קיצוני,,ביתר ירושלמים, בקיצור כל האספסוף הנחות.
  "מעולם לא חייבים רבים כל כך למעטים כל כך-"ווינסטון צרציל....
  , כל הנאורים (שהולכים ונגמרים)מחזיקים את המדינה הזאת על כל שבטיה (כפי שפורט לעיל),אבל כשאוסטרליה או קנדה או אירופה הנאורה יציעו חיים טובים ושפויים ביום הזה ותרשמו את טוב טוב לעצמכם -ישאר כאן רק המיץ של הזבל ,אתם יכולים לקרוא לזה בשלל שמות של אנטישמיות,גזענות, המחקר הזה מנסה להרתיע את מקבלי ההחלטות, אבל צריך במצב הזה להקות על השולחן ולומר נכוחה את האמת המסריחה והנוזלית בפנים .....הכל אבוד השבטים הטפילים עם נספחיהם המשיחיים ניצחו.. איך אמר נפוליאון "עוד ניצחון כזה ואבדנו" ובכן זהו... אבדנו ,זו כבר לא השאלה אם זה יקרה אלה מתי הארץ תתרוקן מהנאורות ותכנס לחושך הגדול.

 18. 295
  אין עידוד לצעירים ולכלכלה

  כל עוד הממשלה ממשיכה כל הזמן לקחת עוד ועוד ולא נותנת בחזרה - הכלכלה תיפגע וגם יהיו הרבה יורדים.
  הממשלה צריכה לשים לב לדבר הזה - המשכורות יורדות או נשארות, יוקר המחיה עולה, והנדל"ן מתייקר מאוד.
  בינתיים הממשלה גובה אינסוף מיסים ישירים ועקיפים ומרוששת את האזרחים.
  אי אפשר לשלם שכר דירה במטבע שקוראים לו ציונות. גם לא לקנות אוכל במכולת. אם הממשלה לא תיקח אחריות ותהפוך את המצב - תוריד יוקר מחיה ותעלה משכורות, הצעירים לא יוכלו להישאר גם אם ירצו. הם פשוט לא יוכלו להרשות לעצמם לגור פה. אז הגיע הזמן שנפסיק לממן את הגרעון של הממשלה בגרעון הפרטי שלנו.

 19. 294
  צריכים להקים עמותה דחוף-כל מתפקד יתרום 10 שח לחודש, כספים ש-יסייעו לצעירים לעזוב את הארץ. רק אז ירדו מחירי הדירות. תחשבו טוב יש כאן תגמול הדדי
 20. 293
  כותרות שקריות - בכותרת- "כל ישראלי שני"

  בכותרת של המאמר - "כמעט 40% " כותרת המשנה - 37%.
  מדוע רוב הישראלים חושבים ש"הארץ" הינו עיתון אנטי ציוני?!

 21. 292
  אינני יודע איך נעשה הסקר, אבל בסביבתי התרבותית אנשים מעוניינים לעזוב מהסבר הבא: המדינה איננה מה שהם היו רוצים שתהיה: הפכה להיות דתית , מזרחית ואלימה, ובעיקר איננה שוחרת שלום ( כפי שכנראה בטעות חשבנו לתומנו קודם; קודם חשבנו שאין ברירה. היום אנו חושבים שיש ברירה, אבל המדינה הא בחרה בה). כלומר, אם לא חיים במדינה שמתאימה לנו חברתית/ תרבותית, אז עדיף כבר לחיות במקום ששם נוח יותר כלכלית .
 22. 291
  ישראל טובה רק לעשירים, לפנאטים, לחרדים, ולנתמכים

  כאן אפשר בקושי רק לשרוד, מרוב גזירות כלכליות ומלחמות אין איכות חיים.
  אלו שיש להם מקור פרנסה טוב ומניב-נהנים.
  אלו שצריכים להתקיים בצמצום ובעבודה לוחצת-סובלים
  ואם כבר לסבול-בחו"ל עדיף, ללא מסיכות גז ואיומים ומלחמות.

 23. 290
  מ1880 המשפחה בארץ! נסעו ללימודים, חזרו, לא עזבו את הארץ!יש פיקדון!

  משפחה מאוד גדולה! עם שורשים לא רוצים התבוללות של ילדינו ושל נכדינו!

 24. 289
  צריך מחקרים בשביל להבין שבלתי אפשרי כאן?

  בזמן ייבוש הביצות היה עוד עתיד לילדים. עכשיו זה ממש מגעיל מה שקורה כאן

 25. 288
  בני עזב ללימודים בארה״ב נשאר שם ועכשיו ביתי מצטרפת אליו,קשה לי לשכנע אותם להישאר
 26. 287
  בשבילי זה שתי סיבות עקריות: יוקר המחיה, וזה קודם כל מחירי דיור הזויים, וגם באופן כללי רמת המחירים מול רמת השכר. והסיבה השניה - מצב בטחוני. אין לי כוונה להשתרש באזור נתון לסכנת מלחמה כוללת פחת או יותר כל הזמן. אז עם סיום התואר אני אנסה את מזלי באוסטרליה, קנדה או אולי אפילו ארה"ב.
 27. 286
  מנלה אלוף.
 28. 285
  קהילות בבל, רומי ומצריים שגשגו עוד לפני חורבן הבית

  בשלהי ימי בית שני נשארו כאן בעיקר מקושרים לשלטון, לאומנים פנאטיים ודלת-העם. מי שהיה יכל - גלה למקומות נחמדים יותר.

  יש עמים ששואפים לחזור על ההיסטוריה. האם זו נטיה תורשתית? תרבותית? במבחן התוצאה - אין הבדל.

 29. 284
  אולי בגלל החום?..ממש חם פה ..
 30. 283
  תמיד רציתי לעזוב, מאז שהייתי בן 13, ועזבתי לפני 41 שנים, אחרי הצבא, זמן קצר לפני מלחמת יום הכיפורים.

  הכשרון המיוחד שלי הוא להסתכל קדימה ולראות את התוצאה בסבירות גבוהה יותר. עכשיו אני מפעיל כמה קרנות גידור, ואני עשיר למדי. אני לא אומר את זה בהתרברבות - ראיית הנולד שלי היא כשרון מולד. משני הילדים שלי, רק לאחד יש את זה. השני הוא גם חכם, אבל לא יכול לחזות יותר מהממוצע. לפני ארבעים שנה יכולתי לראות לאן הכל הולך בישראל, ונשבעתי שהילדים שלי לא יוולדו במקום שבו אנשים אמיתיים צריכים להרוג אנשים אמיתיים אחרים, כך שדמויות בדיוניות יוכלו לחיות. המצב כרגע הוא רק קצת יותר טוב, אבל לא הרבה. אני יכול לראות מלחמות מתרחשות במשך לפחות עוד עשרים שנה, אבל אחרי זה זה יהיה יותר טוב, אחרי שרוב המדינות הערביות יתפוררו ויאורגנו מחדש תחת איזו חסות מערבית, גלויה או סמויה. כן, אפילו טורקיה. ישראל עדיין תהיה בסדר, אבל תהיה הרבה יותר דתית, ולא סובלנית, ובדרך למלחמת אזרחים בין ערבים ויהודים, בדרך להפוך למדינה דו לאומית, כמו קנדה, אבל הרבה יותר אלימה, כמו אירלנד.
  זו התחזית שלי בשני-גרוש . עשו איתה מה שאתם רוצים. אני והילדים שלי נשארו בקנדה, ונקרא את התנ"ך ואת הקוראן רק בתרגום לאנגלית, עם אזהרות (שלי) בצד, להזהר מספרים מלאי רוע.

  1. יהודי אמיתי- מי יתן ונכדיך יהיו כמוך
 31. 282
  תוצאנ של אי חינוך לערכים ואהבת הארץ כמה מבני עקיבא יורדים? אפס

  כי אצלם סולם הערכים שונה

  1. להיפך, חינכו אותי לערכים, לכן עזבתי את ישראל

   אהבת הארץ וציונות הם לא הערכים היחידים בעולם, לידיעתך. יש גם סובלנות, קבלת השונה, אהבת בני האדם, שמירה על הטבע, הגינות ועוד, ערכים שאני תופס כהרבה יותר אוניברסליים. כל הדברים האלה לא קיימים בישראל, וקיימים הרבה יותר במקום שאליו עברתי, גם אם יש מקום לשיפור.

   אגב, מציע לך לעיין במה שכתב ס. יזהר על "חינוך" לערכים.

 32. 281
  פעם חשבתי שזו המדינה שלי היום כבר לא

  מרגיש ש'גנבו' לי את המדינה ומכרו אותה לעובדים זרים, לכוח עבודה זול בצורת רוסים לא יהודים שהעלו אותם לפה כדי שיהיה עוד 'בשר תותחים' ומשלמי מיסים בלי קשר ליהדותם, ייבאו אתיופים ועוד כל מיני סודנים וערב רב שאין קשר בינם ליהדות כלל . זו הפכה למדינת עובדים זרים, קפיטליזם חזירי שלא סופר את האדם העובד שלא מסוגל להתקיים פה בכבוד, מדינה כוחנית עם אנשים ברברים עצבנים ואלימים רווית פשע ואלימות ושחיתות וזה עוד לפני שהזכרנו את רמת החינוך האפסית עד לא קיימת ואת אינסוף המלחמות שיוצרים לנו פה. די, נמאסססססס לכן מחפש כל דרך לעזוב פה וזה יקרה בקרוב

  1. ובחו"ל לא תהיה עובד זר?
 33. 280
  רובינו רוצים לברוח מהסיבה הפשוטה שהחיים פה לא טובים

  שכר בריצפה ולעומת זאת מיסוי ומחירים בשמיים. אי אפשר להגיע לדירה, העבודות פה רובן שחורות ובשכר עלוב . לאקדמאים אין מספיק עבודה ונאלצים להתפשר על משרות שפחות מתאימות, לא ניתן להתקדם לכלום, לא ניתן להחזיק משפחה בכבוד ולתת להם חיים ראויים ובנוסף יש שחיתות ומלחמות בלי סוף וחוסר בטחון כלכלי וקיומי וכפיה דתית . אז בשביל מה להישאר פה? וזה רק הולך ונהיה רע יותר עם כל שנה שעוברת

 34. 279
  בריחת צעירים מהארץ היא קטסטרופה שהממשלות לא מפנימות.

  המצב בישראל היום שצעיר בוגר צבא בעל תואר אדקמאי גם שעובד ןמרוויח טוב לא יכול להגיע לדירה סבירה בלי ירושה מההורים. לפני כשנה הצגתי את הבעיה לח"כית ידועה שהיום היא סגנית שר. והתשובה הייתה שההורים יעזרו וקצת מזל הכל יהיה בסדר. כלומר הממשלה חושבת שהפריט את נושא הדיור ולהטילו על כתפי ההורים. הבעיה שהצעירים מצבעים ברגליים ונוסעים לקנדה.
  ועוד תהיה איך ציבור לא עובד וחי מתמיכות מצליח להשיג דירה ולשלם משכנתה. ממש נס גלוי.
  ה

 35. 278
  מדינת ישראל תהיה בעוד 50 שנה סיומו הכושל של נסיון להקים מדינה לעם. מיו תהליך לא טבעי שמקימיו בעצם התנהלותם סימנו את כישלונו. דת סרטנית והרסנית שמעורבת במדינה, תהליך אנטי דמוקרטי שמעודד על ידי המערכת השילטונית וחוסר פראגמטיות במציאת פיתרון של דו-קיום עם הסביבה. הכל מוליך לכיוון אחד רע
 36. 277
  השאלה היא, למה רק 40% שוקלים לרדת? התשובה בפנים

  שתי מדינות לשני עמים:
  פלסטין ולבנטין.
  ארץ חשוכה, עובדת אלילים, נוכלים, גנבים, שקרנים ומושחתים.
  כל מה שבני הרצל לו דמיין.  1. סע, סע מהר ככל האפשר, דרך צלחה!!! בחו'ל הכל זהב! בדוק!!
 37. 276
  הכתבה מציגה את ההגירה כאופציה קלה ונגישה, אך הדבר רחוק מלהיות נכון. מדינות המערב ממש לא מעודדות הגירה לתחומן, כולל של צעירים יצירתיים ומשכילים. גם אם יש לך את ההשכלה והממון שמהווים תנאי סף להגירה, מדובר בהליך סבוך שנמשך שנים ולא תמיד עולה יפה. אחרי הכל, רוב הישראלים לא ירשו פספורט אירופאי, לא הקימו חברת הייטק ואין להם אבא עשיר שיכול לממן חמש שנות לימוד באוניברסיטה אמריקאית, כך שהאופציה לא ממש קיימת עבורם. בני מעמד הביניים שמתלוננים על יוקר המחייה בישראל וחושבים שמישהו ייתן להם, כמהגרים ג'וב מהחלומות עם תנאים סוציאלים ודירה במרכז לונדון, ניו יורק, או טורונטו חיים באשליות. רק ששם אין להם אל מי להתלונן.
 38. 275
  לא יהיה טוב לחיות כאן, עד ש...

  עד שנחזיר את גוליי יהודה ושומרון למדינת ישראל. קדימה מבצע ״מרבד הקסמים״ לתושבי יו״ש

 39. 274
  כנסו למה זכינו לחיו פה

  אני חילוני חי בתל אביב ויכולתי לחיות בכל העולם ולהצליח עם רווחה אף גדולה יותר כביכול והנה 3 מחבריי חיים בחו"ל עם משפחותיהם כל אחד מסיבותיו אבל זה מדהים הם ברחו בגלל בעיות אישיות כמו כל אחד שרוצה לברוח לא בגלל המדינה שהם אוהבים כל כך. רוב חבריי חיים פה ונהנים מכל רגע יש חופן של בעיות אבל מכל נסיעה של לחו"ל ואני טס הרבה אני יודע ואף מבין למה אף פעם אף פעם לא אחוש שייך ופה אני חש שייך זה כמו שתגורו בבית עשיר ככל שיהיה של אחרים או בבית שלכם זו התחושה ואי אפשר יהיה לקחת זאת. שנית זכינו להקים מחדש את ארץ ישראל בעיות לא פותרים מהר ייקח זמן ואכן נבנה מדינה מדהימה ביחס להתחלה ויותר מזה ילדינו מדברים עברית שייכים לשבט שהם גאים וחשים בטחון לדבר את שפתם ושורשיהם גם אם מאמינים או לאו בשם המקום הזה נותן תחושת שייכות שלא היה ליהודים הנודדים מעולם. בעולם שבו יש שינויים כלכליים ודמוגרפיים זה הבית שלנו. אני אופטמימי לעתיד אבל רואה את הקושי שיש עדיין חבריי שעזבו ברחו הם לא מוכשרים במיוחד ההפך המוכשרים פה ויודעים שאין מקום יפה ממדינתנו וכולם ראו עולם .

 40. 273
  ...כאשר האיום הביטחוני גדל, הציבור הישראלי רואה בעזיבה בגידה, ולכן בזמנים כאלה מעטים עוזבים".
 41. 272
  הפתרון למשבר העזיבה של הישראלים הוא מלחמה........."...כאשר האיום הביטחוני גדל, הציבור הישראלי רואה בעזיבה בגידה, ולכן בזמנים כאלה מעטים עוזבים".
  1. אז יעזבו אחרי המלחמה

   אי אפשר בארץ לקיים מלחמה ארוכה אלא רק כמה ימים בלבד כי זה יקר מאוד ואין תקציב גם לזה לכן זה במילא לא יעזור וגם נמאס מכל המלחמות פה רוצים חיים שקטים וזו אחת הסיבות לעזוב פה. לא רוצה לשלוח את הילדים שלי למלחמות מיותרות ולסכן את חייהם בשביל פוליטיקקרים מושחתים ומחרחרי מלחמות מיותרות

 42. 271
  הסיפור פשוט ולא פשטני-מדינה רב תרבותית לא תוכל להתקיים לאורך זמן.כל חברה זקוקה לעוגן תרבותי רכזי.חברה רב עדתית/אתנית ללא עדה/בני מוצא אתני דומה תהפך לחברה שסועה כשכולם נלחמים בכולם.

  אצלנו נוסף לגזר דין המוות והחידלון הזה עניין התרבות היהודית שהיא גלותית-קהילתית ונעדרת פן עצמאי ריבוני.
  התרבות הגלותית היהודית אינה מסוגלת לקיים חיי מדינה עצמאית וריבונית.
  3 עניינים מכריעים את המדינה

  1.החרדים למיניהם וכתותיהם
  2.הדתיים למיניהם וכתותיה
  3.ההתנחבלות.

  שנה טובה דגנרטים מכוערים

 43. 270
  אין פה כלום, אם יצליחו להכניס את הערבים והחרדים למעגל העבודה זה יוריד שכר שהוא כבר נמוך מאוד

  יוקר המחיה מול יכולת ההשתכרות בישראל אכזרית ממש, הניהול הציבורי זה עלבון לאינטיליגנציה, אין כח שיכול לשנות את המגמה, חבל על הזמן ועל האנשים, הגרו כל עוד אתם יכולים, דהינו מספיק צעירים ויש ערך לרכוש. למי שחשוב ליברליזם הבריחה מירושלים לתל אביב היא סמלית השכבות שבמוצהר אינן ליברליות אלא שבטיות יהיו רוב תוך 15 שנה, טור הנדסי הוא טור חזק, אשליות יפעלו להרחיק את תמונת המציאות אבל לא יוכלו לעולם לשנות אותה, זה כבר מעבר לניסים.

 44. 269
  בשל הציונות החמדנית הנוגדת את הדרך בשביל השלום שיביא שלווה ורווחה לכולם
 45. 268
  כשאתם עשוים כתבה כה רצינית, תעמיקו

  למשל, בסקר, סיבה כלכלית ושוויון בנטל, זה אותו הדבר...
  או לרשום 7.7 אחוז ירידה ריאלית במשכורת, ואחרי זה לרשום, שלא לדבר על מחירי הדיור... הירידה הריאלית חייבת להכיל גם את מחיר הדיור.

  בנוסף, כשעושים סקר ורואים מגמה מובהקת, אולי צריך לבחון אותה לעומק, למשל, מה אחוז האנשים שרוצים לרדת מהארץ שאין להם קשר לשחיתות השילטונית, לעבודה בנמלים, בוועדים הגדולים או שאח או אבא או דוד שלהם עובד במשרה ממשלתית ועושה להם קומבינות?....
  אני אומר גבוה, גבוה מאוד.

 46. 267
  שמישהו יתעורר בממשלה,ללא שינןי במחירי

  הדיור,,האוכלוסיה הטובה תעזוב. אני בהייטק 7 שמים ולא יכול לקנות דירה,שוקל כבר אפשרןיות בחו"ל.

 47. 266
  ושום מילה על המסתננים מאפריקה הממררים את חייהם של מאות אלפי ישראלים ומבריחים אותם ממולדתם?
 48. 265
  לברווח

  מדינה זבל

  1. מדינה של קלגסים בשרות הציונות החמדנית
 49. 264
  Why I left Israel ?

  Israel is the homeland of the Jewish people. Yet it is impossible for me to live in Israel, to pay for rented accommodation and to find a stable job, mainly after age 40. Here in Denmark is was possible for me and for my Danish girlfriend to purchase a small house (with a small garden in a small town some 14 km from a big city) after 5 years of good life and to put down 25% downpayment for our accommodation. Even today we cannot meet the banks criteria in Israel. I do not have a rich family that can support me in Israel. We do it all alone here in Denmark, despite the high cost of living and the 25% VAT (maam). Why? because food is still cheap in relations to income and public transport enables the living without a car. It is a fair system here where high taxes go to support the poor and to ensure descent living to all populations. I love Israel, I served in the army, but Israel does not need "old" people above 44.

 50. 263
  40% כלומר 3 מיליון ישראלים - אגב מה או מי בדיוק מונע מהם לרדת ? אנא קומו ורדו

  הלוואי ומי יתן שיקיימו את מבוקשם - תהיה כאן הוזלה משמעותית במחירי דירות ומזון ורק ייטב לנשארים - די צפוף לנו - שנים אני מצפה למיתון שיוציא מכאן כמה מאות אלפים ואף יותר. בתור כזה שעבד כ-40 שנה בחו'ל עם חוזה - ממש מחכים להם בכליון עיניים רק יבואו כולם שומרים מקום לישראליים ובמיוחד האירופיים שכל כך אוהדים אותנו יקבלום בזרעות פתוחות - אנא קומו ורדו מן הארץ הזאת

 51. 262
  כל כך צודק! הם יביאו אותנו לחורבן ויברחו רגע לפני ההתמוטטות
 52. 261
  קריאה חשובה לכל המתכננים לרדת...

  בואו, בואו בהמוניכם, מחכים רק לכם כאן יש טונות של עבודה בכל היבשת וגם ארהב מלאה בהזדמנויות, אל תהרהרו במצב קדימה בואו... צריך עובדים שינקו רחובות ינהגו אוטובוסים ב4 בבוקר יסחבו ארונות מקומה לקומה... רק בואו

  אבל שלרגע לא תהיה לכם האשליה שבעיני אירופאי\אמריקאי אתם שונים ממי שהגיע מאפריקה או מפקיסטן כולכם מהגרים ונכנסים לאותה קלחת של התחתית, אחרי 4 שנים תחזרו לישראל עם זנב בין הרגליים... אלא אם כן התחתנתן עם בחור אנגלי ממשפחה עשירה

 53. 260
  למה כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב?
 54. 259
  הכותרת אמורה להיות- רק 2% מתכוונים באמת לרדת. אבל, תקשורת... נו...שקרנית כהרגלה.

  האחוז הכי נמוך בעולם המערבי... טוב לישראלים בארצם....

 55. 258
  כל מי שחושב שהמתנחלים הם חבורת קיצוניים משיחיים שמוכנים לראות את כל המדינה מתומוטטת ונחרבת (תסמונת "מצדה") בזמן שמעמד הביניים בורח לחו"ל - אתם פשוט טועים ומטעים. לכולם יש דרכונים זרים והם ישאירו אותנו להלחם על מצדה בזמן שהם עצמם יברחו ברכבל ומשם לנתב"ג.
  1. מחזק. זה נכון מהכירות אישית.
 56. 257
  ירידה מבורכת

  הפוסט והאנטי ציונים רוצים לרדת וזה דבר מבורך להם ולנו. גילוי נאות למגיבים
  גסי רוח: אני חילוני, שרתתי שרות סדיר מלא ושנים רבות במילואים, כולל בסיירות, ואני בעל תואר דוקטור באחד המדעים המדויקים.

 57. 256
  בזמן המלך של "השמאלנים"רבין הנרצח 400,000 צעירים עזבו ואחרי שלגם וויסקי קילל אותם ואמר בני זונות,גם אני אומר עכשיו על אלה שעושים מהמעט רעש גדול !!
 58. 255
  בום בום בום בום

  הצילו

 59. 254
  קשקוש האם ידעתם כמה ישראלים חוזרים כל שנה

  הרבה ישראלים חוזרים בשקט בשקט שמה ישאלו שאלות מביכות ישראלים בחו"ל זה כמו סודנים בארץ ללא עבר ללא זהות ללא משפחה ובמקרה הטוב שיקבלו עבודה ויביאו ילדים לעולם מהר מאד הילדים יתביישו בהוריהם לכן לכתבה כוונה לנגח את הממשלה שלא עושה די לטענתם של כותביה בינתיים כלכלת ישראל היא בין הכלכלות החזקות בעולם

 60. 253
  הדיון כאן ברמה שטחית עד כאב

  החיים בארץ בלתי נסבלים?
  נכון. והיכן החיים נסבלים? בשבדיה נטולת האור והחום? בגרמניה שהשמידה את עמנו? אולי בניוטאון בקונטיקט? ליהודי במיוחד אין מקום בעולם שבו הוא יכול להניח את ראשו בשלוה ולהתאקלם; כמו האחרים. אות הקיין היהודי נותר גם אם ימיר את דתו ויאמץ את המנהגים המקומיים בארץ נוכרית. גם בארצות הכי תרבותיות קופץ לכולם הפיוז כשישראל מעורבת בקונפליקט. פתאום אתה מגלה שהרופא החביב והמסור - חבויה אצלו תשתית אנטישמית סמויה; למרות שאתה סמולן באבו אבוע ומתנגד למדיניות ישראל בשטחים - עבורו אתה נציג הקלגס היהודי. ולעמו שלו אין לו שום טענות גם כשזה מבצע פשעים. . מה לעשות; אנחנו נושאים כיהודים חטוטרת הסטורית של אלפי שנים ושום "רילוקיישן" לא יפתור את הסוגיה כי אנו שנואים בעולם כיהודים וכישראלים בפרט.

 61. 252
  כבר זקנה מכדי לעזוב אבל ממריצה את ילדיי לברוח מפה. תוך עשור נהיה איראן של היהודים הדתיים. החילוניים כאן כבר סובלים.
 62. 251
  מי שמהגר לאוסטרליה, פלורידה או קליפורניה, ניחא

  אפשר אולי להבין. אבל מי שהולך לחיות בתוך פריג'ידר בשביל כסף? אם לא מפריעה לו המנטליות ומזג האוויר הקרירים שם, אז אולי עדיף שיתרום בחו"ל מה שהוא יכול במקום שישאר ליילל פה. אם לא מכניסים פוליטיקה לעניין (הרי בפוליטיקה קשה מאוד לשכנע) עדיף שישארו כאן רק אלו שמעריכים את היתרונות הבלתי מעורערים של הארץ - החום האנושי ומזג האוויר הנוח בד"כ.

  1. זה בדיוק "החום האנושי" שגרם לנו לעזוב.

   זאת האמת. ההיסטריה, העצבים, תחושת המחנק והצפיפות, התחושה המתמדת של מלחמה בכל מקום: בסופר, בכביש, במס הכנסה, בטסט לאוטו... כל אלה (וגם הפיגועים) גרמו לנו להחלטה הטובה ביותר של החיים: לעבור לקנדה.
   ואני מודיע לך שאני מטומטם שלא עשיתי את זה 20 שנה קודם.

  2. ירידה

   לרדת מהארץ זה פרויקט שמבוסס על הרבה אומץ,אש פנימית להצליח,תרבות שונה ושפה אחרת.הבנתי את מה שצריך לעשות וירדתי מישראל לקנדה,אחרי 38 שנה אני מגיע לביתי על חוף הים בישראל,ילדי מסודרים והם לא צריכים לדאוג לכלכלתם.חבריי שנשארו כאן בחרו בעוני להם וילדיהם.כן צריך תעוזה כדי לעזוב,,אם יש לכם השכלה ויש לכם את היכולת אל תבזבזו את זמנכם לכו מכאן והצליחו.

  3. לרדת מישראל

   מדינת ישראל היא כשלון לאדם ששואף לשלוה וחיים מלאים לו וילדיו,כן ביסוס כלכלי למשפחתו,מתינות חברתית ודתית.החשוב מכל
   תקווה.יש כאן יאוש וכל אשליה באה לסיום מהיר(יאיר לפיד הוא האחרון היו רבים לפניו),תמיד יהיו אשליות ותמיד יהיו לכם היסוסים כי לצאת מכאן זה קשה ומפחיד.אני ירדתי מכאן לאחר מלחמת יום כיפור,כיום אני לא צריך לעבוד,ילדי מבוססים חיינו מלאים וגדושים,לא צריכים להיות גאונים כדי לחיות חיים כאלה...אומץ,ואמונה עצמית.

 63. 250
  לא פלא. החיים עם ביבי מייאשים. שום יוזמה בשום תחום. הכל קפוא
 64. 249
  כל הדיון הזה פחות רלוונטי, כאשר בועת הנדל"ן תפקע תהיה בארץ סערה גדולה

  עשרות אלפי משפחות צעירות שרכשו דירות בשנים האחרונות במחירים מופקעים, צפויים לאבד את ההון העצמי ששמו על הדירה בעקבות ירידת מחיר ששל 25%-30% וזה בממוצע ובמקרה הטוב. בתסריט הגרוע המחירים ירדו ב-50% , ויהיה דור של בני 25-35 שיוותרו ללא הון עצמי. אין דרך למנוע זאת, כי זה פשוט כמו משחק הפירמידה. יגיע השלב שלא יהיו מספיק אנשים שיוכלו לקנות דירות במחירים הנוכחיים, ואז השוק יתמוטט. זה קרה בפלורידה, בספרד ואירלנד, זה קרה גם ביפן בשנות ה-80. ככה זה כשנותנים למחירי הדיור לצאת מכלל שליטה הסוף הוא רע ומר. זה יגרור אבטלה גבוהה, החל מאלפים שמתפרנסים מענף הנדל"ן משווקים, מתווכים ועוד. דרך חברות ספקיות מוצרי בנייה, ריהוט ועוד. האבטלה תזנק וזה יוריד עוד יותר את מחירי הדירות. ואל תספרו לי שיש הרבה עשירים בארץ, אותם לא מעניינת דירת 2 החדרים הממעופשת שקניתם בצפון תל אביב בשני מיליון שקל, או את דירת ההשקעה בבאר שבע ב-500,000שקל. העשירים המחוברים כבר קנו וקונים איפה שבזול ארה"ב, אירלנד, גרמניה. את הדירות בארץ הם יקנו לאחר שהמחירים ייחתכו ב-40% לפחות, ולבעלי הדירה לא תהיה ברירה אלא למחק את ההון העצמי ולהחזיר לבנק חלק כמה שיותר גדול מהמשכנתא.
  לטענה שמה שקרה בפלורידה וספרד אין סיכוי שיקרה בארץ בגלל שאין עודף היצע של דירות, אומר שעדיין לא ראיתי שיש משפחות בארץ שישנות בחוץ, ותבדקו את מלאי הדירות פר חודשי מכירה הוא גבוה מזה שבארה"ב.
  לכן כל המצב הסוציו אקונומי בארץ עומד לפני מפנה, סערה גדולה שתגיע אולי בשנה הבאה ואולי עוד שנתיים, אבל היא תגיע.

 65. 248
  טבע האדם להגר היכן שקל לו כלכלית ,גם ביהדות מותר להגר לצרכי פרנסה. די מובן לאור מצבה של המדינה שדורסת את מזינהה
 66. 247
  ביטחון כלכלי =לא פחות חש מביטחון לאומי-

  כי עם רעב לא שורד.........................שטויות ימין שמאל חרדים חילונים ערבים יהודים הכל פוליטיקה מגעילה כי את האזרח הפשוט מענין איך לגמור חודש..........

 67. 246
  איזה שמאל?אם תעשו סקר בין הישראלים בלוס אנג'לס-80% ליכודניקים.
  1. הכי קל להיות ציונים באמריקה :-)
 68. 245
  תפסיקו לבכות ותצביעו לאמסלם, תעזרו לחרדים להתחיל לעבוד לשרת ולשאת בנטל, ותפסיקו לאיים כל היום בעזיבה.

  ראשית גם אני משתייך למעמד הבינוני, סיימתי שלשה תארים שניים בעברית ואחד בארה"ב, וחזרתי אחרי 5 שנים למרות הצעת עבודה נוספת, אישה אמריקאית ואזרחות אמריקאית. שנית אני לא פוסל חזרה נוספת לארה"ב או לכל מדינה אחרת לתקופה של עד 4 שנים, זה לא שחור או לבן, פה או שם, ישראל היא מרכז החיים שלי שול ילדיי מהיום, עברית היא שפץם הראשונה אבל אין זה אומר שאנחנו מנועים מלראות עולם.

  שלישית, מכיוון שסיכמנו שישראל זה אכן הבית שלנו ולא אכסניה או דירת סטודנטים שכורה, אז צריך לתחזק אותה ולא לעזוב אותה כשהיא מתלכלכת או כשיש רטיבות בקירות. עניין השלום עם הפלסטינים אכן מעורר מחלוקת וייתכן כי בניגו לשנות ה90 הוא בלתי פתיר, לכן יש לשים אותו בצד ולהתעסק בשאלות חברתיות כלכליות. מכיוון ששלי יחימוביץ ואולי יאיר לפיד יטפלו במגוון עניינים כמו התחרות במשק, החינוך והבריאות, אני מעדיף "להשקיע" את קולי בבעיית שילוב החרדים. איני מאמין בכפייה, זה לא עובד על אף אזרח בישראל חילוני.דתי.ערבי או יהודי. הפיתרון צריך להיות חיסול תמריצים שליליים וקצבאות, צמצומם למינימום האפשרי בהדרגה תוך 5 שנים עבור מי שבאמת לומד (כי אנחנו בכל זאת מדינה יהודית), ומאידך פתיחת אפשרויות לשירות ותעסוקה עבור המגזר הזה בהליך הדרגתי ותומך של 10 שנים עם צמצום הדרגתי של ההטבות כשכבר ברור שהניסוי הצליח והעגלה נוסעת.

  משמעות: פחות הוצאות ממשלתיות על קצבאות, יותר הכנסות ממיסים, פחות עוני, יותר חינוך, יותר ציונות, יותר ניידות חברתית ופחות אנטגוניזם כלפי הדת היהודית שתופרד מהפוליטיקה והעסקנות המושחתת (לא מהמדינה). עבור חלק מאיתנו שמחפש בית גדול 3 מכוניות ופארקים עם אגמים זה כמובן לא יספיק, אבל היי, הם רשאים לצאת לחופשה (גם של כמה שנים) ואין בזה כל רע.

 69. 244
  בתוך הררי המלל מסתתר נתון אחד מפתיע - מספר המהגרים מישראל

  ב-2011 מוערך ב-14,000, לפי פרופ' דה לה פרגולה. זה מספר נמוך להפתיע, 0.2 אחוז מהאוכלוסיה, ללא כל פרופורציה לעיסוק הרב בנושא.

  1. לא הכמות אל האיכות

   אם 14,000 יורדים, אבל כולם משכילים ויצרניים, כלומר מכניסים כסף וידע למשק, אז כן... זה הפסד.

   ככל הנראה זה המצב.. הרי אותם יורדים הם לא חתך של כלל האוכלוסיה. מסעודה משדרות לא יורדת מהארץ...

  2. זה כי מי שביקר בישראל תוך שנה מהעזיבה לא נספר ע"י הרשויות כמהגר

   שיטת המדידה של מספר המהגרים כבר לא עדכנית, עם מחירי הטיסות כיום לבקר בארץ תוך שנה זה משהו שהרבה עושים. והם עדיין צריכים להיחשב מהגרים.

 70. 243
  ניסוח השאלות בסקר קובע את התוצאות!

  צעירים שהצגתי להם את השאלה באותן מלים, הגיבו גם הם שהיו רוצים לגור בחו"ל. נדהמתי: "ולא לחזור לארץ בכלל?". תגובתם היתה: "חשבנו שהתכוונת לסוע לשנתיים-שלוש. מהעבודה או בשליחות. "

 71. 242
  הסבר לנתונים

  כרגיל עם סקרים, צריך לשים לב טוב טוב לניסוח השאלה.
  השאלה היתה "האם היית שוקל לעזוב את הארץ מתישהו בעתיד". זו השאלה שעליה ענו 37% תשובה חיובית. ובאמת, מי היה עונה אחרת?
  עם זאת, חשוב לשים לב שרק 2% ענו שיש להם תוכניות קונקרטיות לעזוב בקרוב.
  נתוני האמת מראים שמספר העולים גדול ממספר היורדים (או בתרגום ל"הארצית מכובסת": מספר המהגרים לישראל גדול ממספר המהגרים ממנה)

  האם "הארץ" בחר במקרה לפרסם סקר עם שאלה כל כך לא מאוזנת כחודש לפני בחירות

 72. 241
  לחילוניים אין סיכוי מול הפרו-ורבו, ולשלום אין סיכוי מול ההתנחלויות והקיצוניות מעזה. הארץ הקטנה נסתמת בנדל"ן והאטום כבר כאן.

  נופשים במחירי טיסה לחו"ל באילת-גליל-זיכרון-ימהמלח ומעט הירוק נסתם בבטון.

  ירושלים היא בהחלט הפרומו של מה שהולך להיות כאן.

  גם בלי האטום האיראני, האביב הערבי וארסנל הטילים העזתי לבנוני לא מבטיח טובות.

 73. 240
  לאורך כל העליות היו הרבה ירידות והכי הרבה בזמן העליה השנייה המיתולוגית האהובה על עיתון הארץ. גם כשהיה פה סוציאליזם רבים ירדו. שנית, מי שאין לו קשר לעם היהודי יעזוב בסופו של דבר, כי באמת להיות אוניברסליסט עדיף בלוס אנג'לס או בברלין. בארץ יגורו אלו שטוב להם לגור בין יהודים. רבים רבים הם העולים לארץ היום מארצות המערב וביניהם יש אנשים מאד מבוססים. מי שההתעשרות יותר חשובה לו מחיים ליד משפחתו- בבקשה. אפשר להפרנס בארץ בכבוד אבל יותר קשה להתעשר. לי זה לא חשוב אבל מי שזה חשוב לו - בבקשה.
 74. 239
  בואו נסכם: האשכנזים לא האדונים יותר אלא סתם שווים לאחרים אז בא להם לעזוה
  1. בני חמוד

   בעוד 20 שנה, שהערבים, חרדים ומזרחים ישלטו כאן, אתה עוד תתגעגע אלינו. עד אז, תפרוק את אשר על ליבך כתוצאה מרגשי הנחיתות אשר כה מאפיינים את שכמותך.

 75. 238
  תיקון: 95 % שוקלים לעזוב את ישראל- שהיא אפיזודה חולפת בהסטוריה ובעוד 3-5 שנים היא תהיה שייכת לעבר! כי הציונות הייתה מן ההתחלה בלוף שהרי הרצל אמרף בבאזל יסדתי את מדינת הישראבלוף!
 76. 237
  מחקר מפוקפק עם שפע מסקנות

  לםני כחצי שנה נערך מחקר מקיף שתוצאותיו הצביעו על מיקום בצמרת העולמית מבחינת שביעות רצון של התושבים מהחיים בארץ.
  מפקפק מעוד במחקר הנוכחי
   

 77. 236
  על המשבר הכלכלי באירופה

  ולא ישפיע כל מידע על האנטישמיות הגואה שם, אתם בשלכם - עיתון עם אג'נדה כבר אמרנו?

 78. 235
  כמעט כל התגובות הם באותו סגנון שלילי ובכתבה הנתונים לא נכונים

  נראה כאילו יד שלילית מכוונת את התגובות הזדוניות. בנוסף בכתבה מוצגים בכינים רצינים. הנתנונים שמוצגים הם בפרוש לא נכונים. ישראל בכלל לא במצב כל כך רע כמו שהיא מוצגת.
  מה הסיבה לפרסום הזה? כסף זר ...האם התגובות השליליות מכוונות גם הם?

 79. 234
  כי ל 40% אשכנזים שיש להם לאן לחזור נמאס מתרבות מגיע לי
 80. 233
  האם שיעור השוקלים ירידה גדל או קטן בשנים האחרונות? אין נתונים להשוואה אז לא ניתן להסיק דבר מהמחקר הנוכחי.
 81. 232
  אפשר לעצור את ההתרבות החרדית - הגבלת ילודה !

  הממשלה צריכה להגביל את הילודה ל 2 ילדים
  כל זוג מביא שניים כך שאחד מחליף אחד במדינה הזאת וזהו !
  שטח המדינה מצומצם ביותר כ-26 אלף קמ"ר ומתוכו אחוזים נכבדים של שטחים בעייתים למגורים. הגיע הזמן שמישהו יכניס את העניין הזה לאג'נדה שלו

 82. 231
  עובדי המגזר הפרטי ממוסים במיסים (ישירים ועקיפים) מהגבוהים בעולם כדי שניתן יהיה לממן מגזר ציבורי מנופח, לא יעיל, ובמקרים רבים מושחת.

  עובדי המגזר הפרטי ממוסים במיסים (ישירים ועקיפים) מהגבוהים בעולם כדי שניתן יהיה לממן מגזר ציבורי מנופח, לא יעיל, ובמקרים רבים מושחת.
  לאדם מוכשר שרוצה לחיות בכבוד עד גיל הפרישה יש שתי אפשרויות: (1) להצטרף למגזר הציבורי (מערכת הביטחון, נמלים, חשמל, מים, פרקליטות, מערכת בריאות, רכבת, רשויות מקומיות, ועוד), או (2) להגר למדינה בה המיסים יותר נמוכים

 83. 230
  זו הנקודה
 84. 229
  די, די כבר עיתון הארץ עם המאמרים האלה! עם כל המחקרים האלה! דברו תכלס, איך עוזבים ??? עם/בלי תואר? עם/בלי ילדים? לאן הכי כדאי? מה מסלולי ההגירה? איך מקבלים הזמנה ממעסיק? חלאס עם ה % והדיעות - רוצים כבר לעוף מכאן וזהו, תנו כתבה מעשית

  ובאמת, לא בצחוק. תכלס, מי שגם ככה לא מקומבן - איך יכול לעזוב ? HELP.

 85. 228
  israel has fucked up system with good citizens

  im an industrialist and i left to Greece.
  israel is a bigger problem than crisis Greece
  and its not only about money ...

  1. אריק אתה צודק. רק חבל שהתעצלת לרדת לפרטים.

   אבל גם בלי לרדת לפרטים התחושה שישנו משהו עמוק ובסיסי שאינו כשורה היא ברורה. על כך ישנה הסכמה רחבה. הוויכוח הוא על ממה נובע הריח אבל לא על הסרחון עצמו.

 86. 227
  מי שמשרת במילואים

  הוא טמבל במקרה הטוב או כובש רשע במקרה הרע

 87. 226
  הסטטיסטיקה הרשמית של מדינת ישראל מעלימה נתונים בענין הזה
 88. 225
  החזירונו לבזל!

  ויפה שעה אחת קודם

 89. 224
  VENIENTI OCCURRITE MORBO

  החלצו נא לקראת המחלה בהתקרבה....[ויהי האל עמכם?]

 90. 223
  בישראל יש דבר אחד טוב - חוף הים

  חוף ים בת"א ברמה בינלאומית. אחד הטובים אומנם לא הרבה חול אבל מים חמים וחול. חוץ מזה ישראל היא חור תחת מלא בערסים שנוסעים של t max ושדופקים אותך במוסך ובנמלים וברכבת ובמרכז הליכוד. מגיע שלב שבו נמאס מלהיתקל בבונים כל היום שעושים לך טובה שאתה קיים כדי לשלם מיסים בשביל שהם יוכלו לדרוס אותך במדרכה עם קורקינט חשמלי/ t man q/ sh/ גיפ טוארג בתשלומים מהבנק.

  1. וחומוס טעים בדרך כלל בקרבת מקום
 91. 222
  בראיון עיתונאי ב-1976 כינה ראש ממשלת ישראל דאז, יצחק רבין את היורדים "נפולת של נמושות"

  קשה לכם כלכלית? בואו נבכה יחדיו, חבורה של יפי נפש אליטיסטים..

 92. 221
  הם לא עוזבים האדמה הקדושה מקיאה אותם!תכתבו מיליארד מילים לא יעזור לכם!כל הטמאים החוצה ,כל המחללי שבת החוצה, כל הרודך תלמידי חכמים החוצה ,זה כל הסיפור !!
  1. .....

   הכי טוב כולם הולכים משאירים את הדוסים שומרי מאהל...

 93. 220
  השאלה היא כבר לא למה לעזוב אלא בשביל מה לעזעזעאל להישאר פה?

  האזרח פה מרגיש מושפל ופרייר על בסיס יומיומי. משלם על הכל פי 4 ממקומות אחרים, השכר שלו שליש וחצי ממקומות אחרים, מיסוי הכי גבוה בעולם. אין בטחון, אין חינוך אין רווחה. אבל יש שחיתות פוליטית והרבה ומכירת המדינה לקבוצות סחטניות כמו החרדים והחונטה הבטחונית והטייקונים. בקיצור, מקום אבוד ללא עתיד. אין בשביל מה להישאר..

 94. 219
  תרדו יא פרזיטים מפונקים.סוף סוף ירדו המחירי הדירות לאוהבי הארץ(לא העיתון)
 95. 218
  רוב המגיבים מדברים על רמת חיים כלכלית לא טובה בארץ זה לא העיקר היסודות הרעועים של נורמות התנהגות מהימנות יעילות אמינות ההכללה של דת בענייני המדינה והכיבוש המתועב כמובן וישראל שהיא סרבנית שלום כמעט מוצהרת הם עצם העניין
 96. 217
  אני מבקשת רק 2 נתונים. ואותם אף פעם לא נמצא: 1. כמה ישראלים עזבו את הארץ מאז הקמתה? 2. כמה ישראלים עזבו בעשור האחרון?. וזהו.
  1. זה סוד שמור שהמדינה מבקשת להסתיר ממך, אבל בלמ"ס יסבירו לך איך מגיעים לחשבון עפ"י הנתונים שלהם (הם אדיבים ומוכנים לעזור)

   מאז 1950 עזבו את המדינה כמיליון ישראלים וקצב הירידה מחושב משנת 1973 הינו 20 אלף יורדים בשנה בממוצע. גם חוקרים היסטוריונים (תחום דמוגרפיה) נאלצים לבצע חישובים בעצמם. בעיקרון החשבון הוא ניתוח סטטיסטי של מספר היוצאים ומספר הנכנסים לאורך של תקופה בניכויי קבוצות אחרות (עולים, עובדים זרים וכו'). הנתון לעיל (כמיליון) לא לוקח כמובן בחשבון את צאצאי היורדים שנותרו בארצותיהם, אפשר רק לשער את מספרם (כמיליון וחצי בהנחת שיעור גידול של 1%).

 97. 216
  לשאלה למה 37% רוצים להגר -

  התשובה היא פשוטה. הם לא.
  הסקר מצא ש- 37% היו שוקלים את העניין. בין לשקול לבין לרצות יש הבדל ניכר, אבל לא ציפיתי לשום דבר אחר מ "הארץ".

 98. 215
  במקרה זה אני מסכימה עם המאמר לצערי. ןכן - אחד משלי היגר ולשני יש דרכון זר ואנחנו דור רביעי בארץ והמדינה הפקיעה את רכושנו "לטובת הציבור" אז שהציבור יהנה והלוואה שהייתי צעיר יותר ועוזר. ומלבד זאת - אם הילדים לא ידעו מתימטיקה ואנגלית וכיו"ב הם לא יוכלו להגר בקלות, נכון? ואם לא יהיה להם תואר או מקצוע מעולה ומבוקש הם יתקשו להגר, נכון? אם כן, דרדור מערכת החינוך הוא לטובת מפעילי המדינה, נכון?
 99. 214
  המידע של פרפ ערן ישיב משמעותי וחשוב

  מסביר למה שכבה מסוימת, שעליה כל הנטל הכלכלי של המדינה, מתעייפת מלעבוד, לשלם מיסים, לשרת בצבא, וכל זה בשביל 20 אחוז שיהפכו בהמשך ל50 אחוז של חרדים וערבים שלא עובדים בעבודה יצרנית, ולא משלמים מיסים ושירות צבאי. יש להפסיק קצבאות בטח לאומי לחרדים שיפסיקו להרבות ילדים על חשבוננו

  1. ערן ישיב מאבחן לא רע את הבעיה אבל הפתרונות שלו נדושים משעממים וכבר הוכחו כבלתי יעילים. החרדים והערבים עובדים יותר, אך השאלה היא האם אתה באמת מפוצה בארץ הזו כשאתה עובד. והתשובה היא לא. השאלה היא למה החיים כל כך יקרים בהשוואה לשכר, ואין לישיב תשובה. השאלה היא למה הקצבאות כל כך נמוכות בהשוואה למערב. וישיב מבקש לקצצן עוד.
 100. 213
  למדינת ישראל יש מספיק אזרחים מי שרוצה שירד רק תבינו אין בחו"ל שום דבר שמחכה לישראלים להיפך שם יהיו מהגרים עד מותם ולא ישתלבו באוכלוסיה המקומית במקרה הטוב ישבו בקהילת יורדים ישמעו שלמה ארצי ויתגעגעו עד יום מותם בדרך כלל יעבדו בעבודות שבארץ לא היו חושבים בכלל כמו נהגי מונית עובדים בחברות בניהוהובלות לא כולם שם בהי טק ורופאים רובם בעלי מישרות כפיים פשוטות אולם שם אפשר כאן כולם רוצים להיות מנהלים אז מי שלא רוצה שליך
 101. 212
  יש לך עבודה בשבילי?

  עובדת הייטק מתוסכלת.

 102. 211
  איך ככל העמים

  ארהב. נוצרית. אנגליה נוצרית. מצרים מוסלמית. ישראל יהודית. הבנת. יא אפס

 103. 210
  לעולם לא אעזוב את ארץ ישראל

  האיום הדמוגרפי הוא שיביא להשתלטות האסלאם ואסור לתת לזה לקרות., צריך להביא עוד יהודים מחו״ל ולעודד לעלות לארץ. אין לו ארץ אחרת! ישראל זאת המדינה היחידה שאתה יכול להפגין בה את יהדותך כמה שתרצה ובגאווה!

  1. כן אבל, אם כל יהודי התפוצות יעלו לישראל וארה"ב תתרקון מיהודים מי ידאג לך טמבל?


   כן אבל, אם כל יהודי התפוצות יעלו לישראל וארה"ב תתרקון מיהודים מי ידאג לך טמבל?


   חוצמזה מעניין מאוד המשפט המסכם את תגובתך. בשבילך היהדות היא לא דת ולא לאום ולא עם אלא הפגנה. בגלל מרוטים שכמוך שחושבים שהיהדות היא משהו להפגין אותו, העם היהודי אכל וממשיך לאכול הרבה חרא.

 104. 209
  והשאלה היא למי אכפת?

  לא משנה כמה נמשיך לדבר ולהתעצבן לעשות מחאות או כל דבר אחר כדי לגרום לשלטון הימני שלנו לשים לב אלינו, עדיין לא ישימו עלינו.
  הייתי עכשיו שבועיים בארה"ב במשפחה והחיים קלים בצורה משמעותית.
  לפני הנסיעה לא היה לי שום רצון לעזוב את המדינה וכעת ואינני רואה איך אני נשאר פה.
  ואתם יודעים מה הכי עצוב?
  שההבנה הזו באה מילד בן 16 בתיכון.

 105. 208
  2 הרעות החולות של מדינת ישראל : דת ומדינה , הכיבוש והסכסוך המתמשך (אפשר להגיע להסכם מחר בבוקר)
  1. אתה יכול לסיים את הסכסוך כבר היום. צעידה קולקטיבית לתוך הים, ואין יותר סכסוך. פשוט וקל. וגם האופציה היחידה. (אופס, סליחה, אפשר גם להצעיד אותם לתוך הים, אבל יהודים לא עושים דברים כאלה)
 106. 207
  "מי שלא דואג לילדיו לדרכון זר הוא חסר אחריות הורית ושלא ייסתבר חס וחלילה פושע"

  מה שהיה הוא שיהיה ויותר (עוד הרבה יותר מאותם הדברים שבעטיים ישראלים שוקלים להגר). לא תהיינה שום הפתעות כי הגורל היהודי חצוב בסידור התפילה שלו. זה לא ב"גנים" אבל זה בדם, מדור לדור. אין מנוחה ואין נחלה כי מנוחה ונחלה זו גירסה של אפוקליפסה מסוג אחר; מנוחה זו שקיעה והתבוללות, ונחלה זה גבולות; מנוחה ונחלה לא מתאימים לכרוניקה שמובילים (ותמיד הובילו) קומץ קנאים, והכרוניקה היא ללכת על כל הקופה "זה או אנחנו או הם" כי בכל מקום שיש בו קבלה של האחר - קמה סכנת ההיטמעות (שהיא הגירסה של אפוקליפסה מסוג אחר).

  אשר על כל אלה, לנצח תאכל שנאת זרים, לנצח תאכל חרב ולנצח תאכל המאכלת מעת לעת. זה כל הנארטיב על רגל אחת והשאלה הנשאלת היא, לשם מה? השאלה הנשאלת היא האם יש משהו בעם היהודי/ביהדות ששווה למות בעדם, ועוד קודם לכן, האם יש משהו בעם היהודי/ביהדות שווה לחיות בעדם והתשובה היא חד משמעית - אין היום כדבר הזה. לא שווה.

  מי שהביאו לאנושות את המונותאיזם, את יכולת ההפשטה הרוחנית, והיו בין הראשונים להניח יסודות לראשית החקיקה החברתית, לראשית המשפט והבוררות, לראשית תבונת המשילות ולראשית הביקורת המימשלית אינם עוד. ממשיכיהם הם עלבון למורשתם, ממשיכיהם - "שומרי הגחלת" לסוגיהם (כי הם מפולגים וגם שוטמים זה את זה) - אינם אלא עדר צווחני של חמורים נאורוטיים ומסוכנים לעצמם ובעיקר לסביבתם. היהדות/העם היהודי מיצו עצמם עד תום לטוב (אין יותר מה לסחוט) ולרע (הולך וממשיך ונסחט משל התחלנו ומוכרחים לסיים ולוא רק בשביל לראות כמה רע עוד אפשר להוציא). אין יותר מה להציע - לא לעצמם ולא לעולם ואין יותר מה לקבל - לא מעצמם ולא מהעולם.

  לא הקמת מדינת ישראל הביאה סיכוי ליצירת מרחב לאומי ריבוני וחופשי לעם היהודי, אלא הקמת הישראליות ומאחר שזו הישראליות הולכת ומתפגרת, וכבר מזמן שהיא מרמס לרגל הגסה של האורתודוכסיה היהודית (שהרביזיוניזם הוא הוא התגשמותה החילונית) הגיעה העת לקבל את העובדה שאין נחרצת ממנה, שהחלום הציוני של תיאודור הרצל נגוז כלא היה וזה הזמן להתפזר.

  1. האם זיהיתי בדבריך שמץ קל של הלקאה עצמית, מסוגננת כמובן? סתם תוהה

   מעניין שבכל התפייטויותיך עשירות המבע לא נמצא מקום, ולו שולי, למיקומה של מדינת היהודים השטניים באמצע גן העדן האנושי עלי אדמות: המזרח התיכון. כמובן שזה לא רלוונטי לכלום. וסליחה שאני קטנוני.

  2. כרגיל; קושט דברי אמת - אבל אם אנו הולכים בדרך זו עלינו לדבר בזכות המבוכה ובגנות הטיח - עד הסוף. אין די בפיזור. יש לעשות חשבון הנפש ולגלות היכן נמצא הכישלון האמיתי: והוא נמצא ביהדות עצמה שהמיטה על מאמיניה התמימים והפחות תמימים את אסון הקיום היהודי של נבלת הגלות וטרפת היודיאו-איראניזם. נשאלת השאלה: איה הדרכון שמוציא את בעליו מקללה זו? אולי ניסה להנפיק אותו לכלל ישראל אותו יליד בית לחם שנמסר לצליבה על ידי שלומי אמוני מוכי הסנוורים שממשיכים לגשש כסומים בארובה למרות שמה שהחל כמפעלם של קומץ תלמידיו נחל את נצחונו הגורף ברחבי תבל זה מכבר?
  3. אהוד יקירי, קרא בעיון את תגובתי ותזהה שם את התשובה לתהייה שלך

   אהוד יקירי, אתה לא קטנוני. קרא בעיון את תגובתי ותזהה שם את התשובה לתהייה שלך; כל אימת שיהודים מתיישבים ב"גן עדן אנושי" - מקום שהוא מנוחה ונחלה, הם נחשפים לגירסה של האפוקליפסה מן הסוג האחר שהזכרתי בתגובתי, כלומר להיטמעות והתבוללות. שתי הדוגמאות הבולטות שאני יכול להביא במסגרת זו הן של 400 שנות תור הזהב של יהודי ספרד, תקופה שבה נטמעו והתבוללו 60% של אוכלוסיית היהודים שם ושל התקופה הנוכחית של קהילת יהודי אמריקה - יותר מ-50% התבוללות. במילים פשוטות כאשר טוב ליהודים במקום מושבם הם נוטים להתבולל. ומכאן - ואני לא אכנס לזה בפרוט - נסה להבין את הטרגדיה של העם הזה ואת הכורח הגוזר את קיומו בישיבה במזה"ת, כורח שיש בו יותר משמץ של הלקאה עצמית.

   האוזורפטורים הממונים מטעם עצמם לנהל את ענייני העם היהודי מודעים היטב לעובדה שמה שטוב ליהודים עלול להסתבר כרע מאוד ל"שלומי אמוני מוכי הסנוורים" (קרא תגובת ערן ארגוב) בפרט ולתכלית הקיום הנמרח של "יהדות הדווקא" או יהדות הרבנות שלשמה - מבלי להבין על מה ולמה - אתה מחוייב למסור את נפשך.

   מצבך לא כל כך טוב אם צריך להזכיר לך שהפעם הראשונה אבל גם האחרונה שזכות הבחירה הופקעה ממך היא ביום לידתך. אבל מאותו הרגע (שעמדת על דעתך), זכות הבחירה שהיא בעיני זכות טבעית לאדם - עומדת לרשותך. אם יש מותר האדם מהבהמה - זהו הדבר.

   שבוע טוב

  4. הניצחון הגורף אודותיו אתה מדבר,הולך ומתכוץ ומתפוגג ברחבי העולם.מה שנותרו הם מונומנטים גדולים ומרשימים במימדיהם הפיזיים,ובריקנותם הרוחנית כגון פסלי ישו ענקיים בארץ דרום אמריקנית כזו או אחרת,וכמובן ריקנות הכנסיות שפעם המו אדם. ה"בשורה" התגלתה כריקה מתוכן,והיה עדיף לעולם בלעדיה,גרמה ים של סבל לעולם כולו,כולל היהודים. האם המגיב חלטורה צודק בדבריו ? ימים יגידו. הנאראטיב הציוני-התרוקן מתוכן.לגבי היהדות-מוקדם לקבוע,בסה"כ חלפו כ-250 שנה ממנדלסון,והמטוטלת יכולה לנוע לכל כיוון.עדיין.אני לא מאוד אופטימי-וזה כביכול מחזק את דברי חלטורה,אבל עצם העובדה שאני ושכמותי מודעים למצב-תגרום לנו לעמוד על המשמר. אני מקווה שנצליח.
  5. סמינקה, חלומות באספמיה (או לפחות בפ"ת). כנסיות מתרוקנות אך חדשות מוקמות במקומן. הצימאון לדברי הבשורה גדול מאי פעם. באפריקה באסיה ובאוקיאניה מתווספים כל יום מאות אנשים שמאמצים את תקוות הגאולה בישוע המשיח - ונושעים על ידה. אם אתה ממשיל את דתך למטוטלת - הרי שאתה לפחות מודה שיש מי שמטלטל אותה - כלומר שכל כולה עלה נידף ברוח לאחר שמאסה ברוח ובחרה בחומר...ובעצם גם זה לטובה. זכור:"אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה"...
 107. 206
  להולנד

  יש לי דוקטורט בפיסיקה ולא הייתה לי בעייה לעבור להולנד.
  בתור הומניסט וליברל, אני מעדיף להיות מיעוט במדינה כמו הולנד. פה לא מתערבים לי בחיים, אין רבנות , אין את ש״ס בתשרד הפנים. נכון, אני לא מרגיש פה בבית אבל גם בישראל הפסקתי להרגיש בבית

 108. 205
  הרסו לנו את המדינה

  הליכוד הרס לנו את המדינה,והעתיד לא נראה פה יותר,הכל מידיי זמני בארץ.

 109. 204
  תשובה לשאלה: מה אפשר לעשות כדי לגרום לי להשאר

  שום דבר.
  אין שום סיכוי שאני נשארת פה.
  לאדם חושב, מתקדם ויצרני אין מה לחפש פה. זאת מדינה של פרזיטים ומטורפים ומי שרוצה חיים שפויים צריך לעוף מפה ומהר.

 110. 203
  זהו גורלו של כל כובש לנטוש את האדמה שלקח בכח מאחרים.
 111. 202
  אם אובמה יפתח את השערים לישראלים הוא יפתור את בעית המזרח התיכון בתוך כמה חודשים .
 112. 201
  כמעט

  כמעט 90 % מהישראלים רוצים לצאת לפנסיה בגיל 25 . כמעט 85 % לא רוצים לשרת בצבא ורוצים להנות מהחיים, כמעט 60 % מהישראלים לא יתנו לפלשתינאים זכות הצבעה אם השטחים יסופחו אם הפלשתינאים יקבלו אזרחות עפ"י גדעון לוי ....... הארץ הגיע הזמן שתשנו את העורך של העמוד הראשי...... אחרת תישארו ללא קוראים ומנויים ....אני כבר הפסקתי את המנוי לעיתון המודפס......

 113. 200
  הפתרון פשוט - 40% מהישראלים שמאלנים. השמאל מת והם בורחים
  1. רק שמפלגות הימין רוצות לתת ליורדים זכות הצבעה לכנסת ובזה הן הורסות את התאוריה שלך. הם יודעים את האמת: רוב אוכלוסיית היורדים היא ימנית
 114. 199
  דירת חדר אחד במרכז ברלין (50 מטר רבוע) 450 יורו לחודש

  כולל חשמל, מים וחימום.
  כאשר המשכורות פה (לפחות בהייטק), בסביבות ה20% יותר גבוהות מבארץ (בסביבות ה3000-4000 יורו ברוטו לבעלי 2-3 שנות נסיון, לפרילנסרים אפשר לסגור גם 5000, מיסים מ-א-ו-ד נוחים).


  איך אפשר להתחרות עם כזה דבר ?
  אני מכיר פה אנשים בשנות העשרים שלהם שחוסכים מספיק כסף כדי להשקיע בדירות, כאשר בארץ חברי לעבודה עדיין היו נאבקים לגמור את החודש בשנות השלושים המאוחרות שלהם.

  1. תגובה שמאלנית קלאסית. רק ביקורת... דבר, תגיד איך מגיעים.. גם אנחנו רוצים :)
 115. 198
  בני מהגרים

  הנטייה להגר, להאמין שהאושר נמצא במקום אחר היא גנטית
  ואנחנו בארץ רובנו בני או לפחות נכדי מהגרים
  אולי זה זסבר פשוט יותר לתופעה

 116. 197
  מדינה בה, למרות שהפסיד בבחירות, שולט סמול פאשיסטי בוגדני שמוביל אותה לאבדון וכיבוש ערביים אינה מקום אטרקטיבי לחיות בו
 117. 196
  א. OCED - שגיאת כתיב ב. גם בארהב רק 50% משלמים מיסים
 118. 195
  למה כן להגר: כי ישראל הפכה למדינה יהודית

  וכבר לא מדינה דמוקרטית. הדנא הוא סובייטי כאשר הפערים המטורפים הם אמריקאים

 119. 194
  הסיבות האמיתיות הן פרת הכסף החולבת וערכים של אגוטריפ שאנו כהורים אמצנו עבור דור שלם של ילדנו

  הסיבות האמיתיות הן פרת הכסף החולבת וערכים של אגוטריפ שאנו כהורים אמצנו עבור דור שלם של ילדנו- לא ציונות שנשחקה אלא ממשלות שהכזיבו בשלושים שנים האחרונות המכה הכואבת של ההפרטה לדעת של נתניהו וחבריו כמודל איתו יש להסכים- ראו לאן אמריקה התדרדרה במודל זה.

 120. 193
  שטוקהולם

  אני ממש יכולה להבין אנשים שעוזבים וממש חבל שאלה הם פניי הדברים , אבל לא יתכן שטוקהולם שתופסת את אחד השלושת המקומות הראשונים באירופה בדבר עלויות מזון וכולה יותר זולה מעשר אל משהו רקוב בממלכת דנמרק.

 121. 192
  החיים בחו״ל הם זיוף

  בכל מקום שצריך לדבר בו שפה שאינה עברית - זה לא אמיתי לי, כישראלית. 15 שנה אני גרה בניו יורק ומזייפת ככה. 15 שנה אני מעמידה מפנים כאילו שאני חלק מהחברה פה - בשעה שאין לי מושג אפילו מה קורה פה. 15 שנה שאני לא מבינה עד הסעף את הבדיחות שרצות פה. בקיצור - זה לא זה. וגם הפרנסה פה - לא מי יודע מה, והדירות - על הפנים. אני רוצה הביתה.

  1. לכל העולם מסתובב בסביב ניו-יורק!

   מה שרואים משם לא ראים מכאן.
   תזכרי למה עזבת לשם לפני 15 שנה.

 122. 191
  החיים בחו״ל הם זיוף

  בכל מקום שצריך לדבר בו שפה שאינה עברית - זה לא אמיתי לי, כישראלית. 15 שנה אני גרה בניו יורק ומזייפת ככה. 15 שנה אני מעמידה מפנים כאילו שאני חלק מהחברה פה - בשעה שאין לי מושג אפילו מה קורה פה. 15 שנה שאני לא מבינה עד הסעף את הבדיחות שרצות פה. בקיצור - זה לא זה. וגם הפרנסה פה - לא מי יודע מה, והדירות - על הפנים. אני רוצה הביתה.

 123. 190
  בהצלחה לכולם. אבל כשתשלחו את הילד לבי"ס תחשבו כל היום שאולי יקרה מה שקרה אתמול בקונטיקט
  1. אתה יודע כמה בתי ספר יש בארה"ב?
  2. הטילים השונים שנחתו בישראל שווי ערך לארוע קונטיקט ודומיו כמו שיהיונעוד ארועי קחונטיקט כך יפלו עוד הרבה טילים על ישראל
 124. 189
  כתבת תחקיר מעמיקה ומעולה. תודה.
 125. 188
  הבעיה של הכתבה: עצם הגדרת הנושא. במקום לעסוק במי עוזב ולמה, צריך לחשוב איך לעשות את המדינה הזאת למקום נעים יותר לחיות בו. לא צריך לחכות שאנשים יעזבו (או לאיים שהם יעזבו) כדי לרצות לחיות במקום טוב יותר.
 126. 187
  האמת שהיורדים [בפוטנציה] מתעלמים ממנה. ושרק לבודדים ממתין מקום עבודה מסודר. אבל גם מקום עבודה מסודר אינו מבטיח את כל השאר של חיי אזרח במדינה חדשה, כי:

  א' מי שאינו דואג מראש לג'וב מוכן מראש באקדמיה או בהיי-טק וזורק את גורלו בגלל שיש לו כסף ממכירת הדירה בארץ, גג: בין חצי מיליון למיליון דולר, וינסה לחפש דירה דומה [4 או 5 חדרים ] ובשאר הכסף "להסתדר" כביכול, מיד יבין כי זה לא אותו דבר. אפילו אם קנית בית בשכונה טובה ב'פלטבוש' או ברוקאווי בני יורק או או בוואלי בLA חצי מהבית הוא קרטון או עץ רקוב. אין מצב לאיכות כיום בארץ. ותתחיל לשלם ביטוח וחינוך חצי משכורת, אם יש לך משפחה. אבל בחיים לא תוכל לקחת את המכונית בשבת ותוך חצי שעה או שעה להיות ביער בן שמן או בסטף או שעתיים בגליל או לחופים ברישון ובית ים ות:א והרצליה ונתניה ומכמורת וכינרת. ותתחיל לספור כמה אנשים אתה מכיר בסביבה. תתחיל לחלום ביום ששי בערב ארוחה עם האחים ואחיות אצל ההורים, או בחגים או ללכת לפסטיגל או הדרבי בבלומפילד או יום הולדת בגן ועוד מאה פכים קטנים שעושים לך כאן את החיים. לחצי מיליון ישראלים לא קוראים חיים סבן

 127. 186
  יש משהו מרתק וגם מלמד בזה שכל כך הרבה אנשים כותבים כאן ומגדירים את עצמם בתווית כגון "אשכנזי שמאלן" או "אקדמאי מצביע מרץ" וכולי וכולי. כלומר, כדי לשים את דברי בפרספקטיבה, דעו לכם שאני דווקא אשכנזי, ושמאלני, ושקלו את דברי בהתאם. אולי פשוט תכתבו את דעתכם, והקורא ישפוט אם דברי טעם או הבל הם, בלי לדעת אם אתם שמאלנים נאורים שמפגינים בבילעין, מילואימניקים ממורמרים שלא הצליחו לקבל פטור מהרופא למרות הסיפור על כאבי הגב, או סתם בסטונרים המכונים ביבונים על ידי קופי אדם אחרים.

  יש משהו מרתק וגם מלמד בזה שכל כך הרבה אנשים כותבים כאן ומגדירים את עצמם בתווית כגון "אשכנזי שמאלן" או "אקדמאי מצביע מרץ" וכולי וכולי. כלומר, כדי לשים את דברי בפרספקטיבה, דעו לכם שאני דווקא אשכנזי, ושמאלני, ושקלו את דברי בהתאם. אולי פשוט תכתבו את דעתכם, והקורא ישפוט אם דברי טעם או הבל הם, בלי לדעת אם אתם שמאלנים נאורים שמפגינים בבילעין, מילואימניקים ממורמרים שלא הצליחו לקבל פטור מהרופא למרות הסיפור על כאבי הגב, או סתם בסטונרים המכונים ביבונים על ידי קופי אדם אחרים.

 128. 185
  כשעזבתי את ישראל לפני שנים זה היה מתעוב הדתיים והימין

  עכשיו ,כשהשמאל כמעט ולא קיים - אני מתעב גם אותו.
  והדתיים ? אלוהים ישמור ! חלחלה.
  מדינת ערסאוואטים.

  1. יאאלה ביי

   יאאלה ביי

 129. 184
  אוי המיכל סבח הזאת

  למדתי איתה צרפתית... לא בדיוק התרשמתי ממנה אם להתנסח בעדינות

  1. ל"המבינה"

   כל אחד בוכה מאיפה שכואב לו. מה כואב לך??? אוי הקנאה.....

 130. 183
  כתבה שהיא שקר אחד גדול. אין בכתבה ולו נתון אחד שמצביע על עליה בשיעור המהגרים מישראל. זה מכיוון שאין נתון כזה! הנתונים הקיימים, גבירותי ורבותי, מצביעים על מגמה הפוכה: הירידה מישראל בין השנים 2002 ל 2011 נמצאת בירידה עיקבית. וכמות הישראלים החוזרים בעליה מתמדת. אז למה הארץ ממציא "תופעה" שלא קיימת? ברור שאם הימין לא היה בשלטון הכתבה הזו לא הייתה מתפרסמת. פעם לעיתון "לאנשים חושבים" היו סטנדרטים עיתונאים בסיסיים (כמו כתיבת אמת, למשל) היום הקו האידיאולוגי הוא שמכתיב את "האמת" העיתונאית. והאידיאולוגיה היא שנאת הימין ואהבת שונאי ישראל.
 131. 182
  בקיצור, אשכנזים ליברלים ושמאלנים רוצים לעזוב

  מה חדש, הם גם מביאים ילד וכלב אז הם ממש לא עוזרים למדינה.

 132. 181
  אנשים שוכחים שהמציאות משתנה ללא הרף. דוגמאות:

  - אירופה, מושא שאיפותיהם של חצי מהמרואיינים, עוד 20 שנה תהיה חצי מוסלמית. אבל אולי זו הבעיה של דור המהגרים הפוטנציאליים הבא.
  - החרדים צריכים לחיות ממשהו. גם הם מבינים טוב מאד שלימוד תורה אינו חזות הכל ואם אין קמח אין תורה. אם הציבור היצרני עליו הם נשענים ירד מתחת למסה קריטית, לא תהיה להם ברירה אלא להתחיל "ללכלך את הידיים" בעצמם. הרב אמסלם (שפרש מש"ס, רוצה גיוס לכל ומקצועות ליבה) שהלוואי שיצליח בבחירות הוא בבחינת סנונית ראשונה שאולי תבשר את בוא האביב בהקשר הזה.
  - ביבי ושות' יזכו בבחירות הקרובות, אבל יתרסקו באלו שאחריהן. העובדה שאחרי ארבע שנים גרועות כאלה (מחירי הנדל"ן ובכלל ירידה זוחלת ברמת החיים, התרסקות מדינית מול קפיצה במעמד הפלסטינים, משט לעזה, שריפה בכרמל) הוא ייבחר שוב היא בגדר נס. נס כזה לא יקרה פעמיים.

 133. 180
  אני רק שאלה...

  אני לא מצליח להבין את השאלה "מה אפשר לעשות כדי לגרום לצעירים יצרנים ומוכשרים להישאר פה?", לא כל מי שנשאר הוא לא מוכשר ולא כל מי שעוזב הוא מוכשר ומוצלח יותר, צריך לשאול איך לעשות את המדינה והחברה שלנו יותר נעימה לכל האנשים שחיים בה (מוכשרים יותר או פחות).

 134. 179
  "הראשון בהם הוא שירות המילואים"

  המילואים שברו אותי. נמאס לי לשרת אוסף אנשי קבע שהתנהגו כ"עבד כי ימלוך". כשהתלוננתי, בכתב, לקולונל התגובה היתה "אין בטענותך כל צדק". בנוסף הוא קיבל אישור מיוחד משר הביטחון לשישים (60!) יום מילואים בשנה. בסדר אנשי קבע, גרשו מישראל את כל האנשים היצרנים ונראה מי ישאר לעבוד בשביל הפנסיות המטורפות שלכם. לי נמאס.

 135. 178
  מתגעגעים למולדת אבל לא מתכוונים לחזור, מדינה ימנית כוחנית וערסית מדי

  בחו"ל אמנם מרגישים קצת זרים אבל תוך דור שניים הכל יסתדר. הסיכוי הוא מאוד קטן שאני אחזור לישראל, החברה הישראלית מסואבת ומגעילה.

 136. 177
  אהבת מולדת אצלנו היא אהבה נכזבת כי המולדת שלנו אינה מחזירה אהבה
 137. 176
  אני שוקלת להתחתן עם אובמה.

  אבל בסוף אשאר עם בעלי הנוכחי.

 138. 175
  אנשים שחונכו על ערכי הדמוקרטיה עוזבים בגלל הניכור שהם חשים כלפי ישראל החדשה

  באין תוכנית להפסקת השליטה בשטחים,ישראל תמשיך לשלוט בכח הנשק בשטחי יש"ע. מצב זה פוגע במהות הדמוקרטית של ישראל, שבהדרגה הופכת לדיקטטורה המנסה להגדיר עצמה "יהודית". זה יחסל את ישראל כמדינה מודרנית, ובהתאם גם את יכולתה לפתח עצמה כחברה בטוחה ומשגשגת במאה ה-21. רוב תושביה המשכילים ובעלי היוזמה יעזבו. ישראל תישאר עם הדתיים ואנשי הימין, שחלקם מסוגלים אולי להגן עליה, אבל רובם חסרים כישורי פיתוח, מדע ותעשייה מתקדמים. כך תיחשף הדיקטטורה הישראלית-יהודית הזו לחולשה מהותית, שתביא לבסוף לנפילתה, אם בכוח מידי אויבים מבחוץ, או כתוצאה מקיטוב פנימי בין מגזרי האוכלוסיה השונים המרכיבים אותה.

  תהליך זה כבר החל כנראה וחלק מסימניו המקדימים כבר נראים, ובהם התרסקות החינוך וההשכלה הגבוהה, התגברות השחיתות הפוליטית והכלכלית, והתחזקותם האדירה של המגזרים שאינם מוכנים לשאת בנטל החברתי, הכלכלי והצבאי.

  סימנים ברורים של פגיעה במאפייניה הדמוקרטים של ישראל כבר בולטים על פני השטח, בהם פגיעה ברשות השופטת, ובחופש הדיבור. גם תופעות הלוואי של התעצמותם הדמוגרפית של המגזרים החרדיים, למשל הדרת נשים, גוברים. כל אלה מעודדים את הישראלים המוכשרים והחרוצים יותר לנטוש את הספינה היהודית הטובעת.לוח הזמנים לתרחיש הנ"ל אמנם לא ידוע, אבל התהליך בעיצומו: לא מכבר התבטא בני קצובר במפורש בעד חיסול הדמוקרטיה הישראלית, והכפפתה של המדינה לחוקי ההלכה. חברי כנסת שונים מהליכוד, כגון אלקין ואקוניס, אף נוקטים צעדים מעשיים ותכליתיים שמטרתם לפגוע במשטר הדמוקרטי ולהחליש אותו.

  את הדבר הזה יודעים לא רק הפוליטיקאים והמנהיגים של מה שקרוי "שמאל", אלא ההרגשה הברורה בדבר הקטסטרופה המתקרבת היא כבר מזמן נחלתו של ה"אזרח הקטן", שכבר נקט במעשים: ביטוי ברור לתחושת האסון הקרב של האזרחים אפשר לראות בחיפוש הנואש אחרי דרכונים זרים, אירופאים ואחרים, שאנשים נוטים להאמין שיהוו מעין תעודת ביטוח אם בבוא האסון הקרב, או לעת נטישת הספינה. די להסתכל על שוק הדרכונים הזרים כדי להבין מה באמת הולך כאן.

 139. 174
  לא לא אל תעזבו אותנו יש מקום לכולם אפילו לרוסים שאין להם כל זיקה לאדמה זו ..באים מכל פינות העולם על מנת לשדוד את הערבים וזה נשמע טוב מאוד ..הרי לשם מה נועדה אדמה זו???בשביל איווט וחבורת הרוסים ואוכלי המופלטות
 140. 173
  זו התוצאה כאשר המדינה משקיעה עשרות מיליארדים בשטחים הכבושים במקום באזרחיה בקו הירוק
 141. 172
  מבוקש הסבר לתופעה סטטיסטית מעניינת בפילוג הלייקים והדיסלייקים

  התגובות הבכייניות של השוקלים להגר כי נורא להם פה ותגובות של מהגרים שמוכרחים אבל ממש לכתוב לנו למה הם היגרו כדי להוכיח בעיקר לעצמם שהם חכמים ומצליחים זוכות לעודף עצום של לייקים על דיסלייקים. מאידך תגובות שמלגלגות על המהגרים האלה שטוענים שניתקו כל קשר עם ישראל אבל אינם מסוגלים שלא לקרוא כל הזמן עתונים ישראלים ולהגיב משם זוכות לעודף עצום של דיסלייקים. מישהו מוכן להסביר את התופעה? לכאורה ההסבר הפשוט הוא שכל מהגר מצביע הרבה יותר מפעם אחת אבל מעניין לקרוא דעות נוספות.

 142. 171
  גם פנטזיה מבוססת על משהו. המצוקה הרגשית והתעוקה שיש לכל מי שחושב קצת על עתיד המדינה מייצרות משהו. אם זו פנטזיה אומ שאלת לב - זה לא משנה הרבה.
 143. 170
  גם אני שוקלת ליהפך למרצדס. כותרת רמאית: רק 2% החליטו.
 144. 169
  הגירה לקנדה

  היום לא קל להגר לקנדה מכמה בחינות הקנדים רוצים אנשים משכילים
  ולוקח כמה שנים עד שמקבלים את הויזה. מה גם שלמצוא עבודה בתחום
  שרוצים לוקח בין חצי שנה לשנה. הקנדים דורשים נסיון קנדי ולכן יש כאן מילכוד.
  קנדה לא מתאימה לכל אחד הכרתי כמה זוגות שחזרו עקב החורף הקר
  ששורר כאן. נכון שיש כאן שקט בלי סקאדים ורקטות למינהם אבל המרחק
  גדול במיוחד כשעוזבים הורים משפחה וחברים הגעגועים מאד חזקים.
  הערים הגדולות מאד יקרות צריך להשתכר בין 80 ל-100 אלף לשנה
  ברוטו על מנת לקיים רמת חיים טובה. הנדלן מאד יקר. בית ישן בטורונטו
  מתחיל מ-700 אלף דולר ל-3 חדרי שינה. בתי ספר יהודיים יקרים רצח
  כיתה א' החל מ-13000 אלף לשנה. יש בתי ספר ציבוריים שלא בכל
  אזור הם ברמה גבוהה תלוי כמה ילדי מהגרים יש ולכן הרמה יורדת.
  אם באים עם כסף אפשר להתחיל ברגל ימין .עד שמסתדרים לוקח
  כמה שנים. בעלי מקצועות כמו רופא צריך הרבה שנים לחכות עד שיקבל
  רשיון לעבוד. כמו כן עורך דין צריך ללמוד לתואר שני עד שיקבל רשיון.
  מרחוק הכל נראה קל אבל זה לא אל תשלו את עצמכם.
  הגירה עולה הרבה כסף וצריך להביא לפחות 50 על מנת לשרוד
  עד שמוצאים עבודה טובה.

 145. 168
  אין תקנים באוניברסיטאות ולא קולטים אנשים מעל גיל 40
 146. 167
  לא רק כלכלי, אלא גם חברתי!

  עברנו לעמק הסיליקון לפני כשנתיים. אנחנו גרים באזור בו יש יהודים אמריקאים וגם מעט ישראלים. כשעשינו רילוקיישן זה היה בעיקר בגלל הסיבה הכלכלית. אבל עכשיו זו הסיבה החברתית - פשוט מצאנו כאן קהילה תומכת של יהודים וישראלים, לא גדולה במיוחד אבל עם המון רוח חברית, תמיכה הדדית ואפילו חב"ד כאן השתלבו בין כולנו כל כך יפה, שבעצם כולנו אחים יהודים. אז אם פעם חשבתי את עצמי ישראלית-יהודייה, כיום זה כבר מתחיל להיות יהודייה וישראלית לשעבר. וזה מה שחסר לי בארץ - החברות האמיתית של פעם, שכולנו היינו שותפי גורל, שכולנו נלחמנו וכולנו עשינו שלום, שכולם ביקרו את אותו רופא ושאם מישהו נפל, כולנו רצנו לעזור...לצערי זה כבר לא קיים בישראל.

 147. 166
  יקר לי ישראל.

  דירה, מחשב וארוחה במקדונלדס עולים בת"א אותו דבר כמו באוסטרליה, פחות או יותר, אבל באוסטרליה מרוויחים פי 2.5. מישהו פה עושה הרבה מאוד כסף על-חשבון העובדים, והמישהו הזה הוא לא אנחנו כנראה. תוך 20 שנה מי שיישאר בישראל יהיו הציונים המשיחיים שחושבים שפיסות החול שהם עומדים עליהם קדושות, החרדים שמקבלים קצבאות ששום מדינה אחרת לא תיתן להם, חסרי הברירה שאין להם מקצוע שמאפשר הגירה ו/או דרכון זר, וכמובן - 18 משפחות הטייקונים שעושות הון תועפות מניצול כל שאר אלו שמניתי ברשימה זאת, תמורת שכר מינימום בתעריפים של אפריקה.

 148. 165
  כי היתר אברכים, ערבים, מסודרים ופוליטקאים

  ואז נשארים רק 40 אחוז שאין להם סידור עבודה, טוחנים מילואים,
  אין להם דירה, ואין להם תקווה שהמצב ישתפר.
  למה להיות פה מובטל עני שמשרת חודש בשנה במילואים ומסכן את חייו?

 149. 164
  שלום ובהצחה

  שלום ובהצחה

 150. 163
  הישראלים לא מבינים שבשום מקום בעולם לא ממתינים להם חייהם לא יהיו טובים יותר מכל הספקט אולם הפנטזיה ושנאה עצמית גוררת אותם מי שלא רוצה שלא יהיה כאן
 151. 162
  אני רק 2 שאלות

  האחת :כל יהדות צרפת כבר כאן תמצאו אותם בנתניה אשדוד ואשקלון מדוע את הפלח הזה לא ניתחתם הוא לא מספיק מכובד ?
  השניה : השחקנית המתוסכלת נולי עומר איימה/עזבה לחו"ל? איני יודע אך אתם שם בעיתון הקדשתם לה כתבה שלמה על כמה שרע לה וכמה היא מאוכזבת כאן
  אם זו אינה מגמה איני מכיר עידוד גדול מזה להסתלק מכאן ?

 152. 161
  רוצים לדעת למה הם עוזבים??????

  ראשית, היום כבר לא עוזבים צעירים אחרי צבא "כדי לעשות כסף". היום עוזבים אנשים צעירים עם משפחה. אנשים שלמדו בטובי האוניברסיטאות מקצועות שאנו זקוקים להם מאוד, כמו מהנדסים, אחיות, רופאים. ארצות כמו קנדה ואוסטרליה פשוט "חוטפות" אותם. ועכשיו ל"למה הם עוזבים" : קשה למצוא עבודה ראויה בישראל. בוגר תואר שני מצטיין בטכניון שומע אחרי ראיון עבודה מוצלח "אנו לא יכולים לקבל אותך כי אתה ברמה מאוד גבוהה (אובר קואוליפייד), כלומר, לא רוצים לשלם; קשה לרכוש דירה בישראל. לא לכל אחד יש הורים אמידים. דירה שכורה יקרה מאוד והממשלה לא מעודדת לבנות דירות לשכירות כפי שעשתה צרפת, למשל, שבנתה בניינים שלימים לשכירות ברבעים יקרים בפאריס. החינוך הולך ומידרדר, כאשר שר חינוך מתעניין בטיולים לחברון, אבל לא במקצועות ריאלים, אותם הוא לוחץ ללמד רק לרגל מבחנים בינלאומיים שיביאו יוקרה לישראל. אין עידוד לנוער לא בספורט, לא במוסיקה. הכל על חשבון ההורים המתקשים לשלם את מחיר החוגים היקרים. הלכלוך, תרתי משמע , ברחובות הפך לבלתי נסבל. לא חוסכים בסגנים לראשי ערים, אבל חוסכים במנקים. ומעל לכל יש מנהיגות שכל מה שהיא עושה זה לעודד התנחלות, לעודד בני ישיבות לא ללכת לצבא ולא לעבוד ומבזבזת את כספי הציבור על חיזוקים לכסאות היושבים בראש הפירמידה. ועכשיו אימרו לי מי ירצה לחיות כאן פרט למבוגרים/ זקנים שכבר לא יעשו שינוי??????

 153. 160
  Ofer Aderet in Berlin

  To Ofer Aderet,
  I think that the summer in Israel is worth than the cold winter in Berlin. There are so many things you can do in a cold winter. Not everything is just the beach. Have you also ever saw the spring in Europe? it is a season that you don't have in Israel... What is so good about the food in Israel? You can get Humus also in Berlin.

  1. Spelling

   Did you mean worse...

 154. 159
  נתון מעניין אותו האחוז שתומכים בביבי. מעוניינים בנוסף לעזוב את הארץ.

  השאלה מה יעשה ביבי כשמיטב נאמניו יורדים מהארץ. האם ילך בדרכם ?

 155. 158
  אני יודע איך גורמים לצעירים מוכשרים יצרנים לא להישאר כאן.
  1. איזו כפיות טובה. המדינה מימנה לך 7 שנות תואר. (ליתר דיוק 70%)- אם היית באמריקה זה היה עולהלך מיליון שקל בערך...

   רק את הרע מראים...

 156. 157
  אין כמו להתפלל על טנק. להניח תפילין לפני הפלישה לעזה. לחמש את המטוסים עם הזרחן. לרסס מוות לערבים על גשרים. איפה יהיה לי את זה בחו''ל? לא תודה אני נשאר עם הרבנים שלי וביבי.
 157. 156
  ארץ ללא עתיד , נמאס לי למממן חרדים ואוכלי חינם

  כבר שנתיים בחו׳ל , לא מתכוונת לחזור על אף הרמיזות של ההורים
  המדינה הזו דופקת את הדור הצעיר ולכן תשלם על כך ביוקר בטווח הארוך

 158. 155
  איין בררה אחרת

  שלושת ילדי לאחר שהשלימו את חובם למדינה ,ניסו את מזלם בחו"ל והצליחו בגדול,יש להם חיים טובים ,הם מאושרים ורואים את העתיד מאיר להם פנים.
  כמה חבל שאנחנו ההורים אשר הגענו לשנות השישים שלנו כילידי הארץ ,אין לנו את היכולת לשכנעם לחזור מאחר והם יודעים את האמת העגומה,המדינה לא עושה די עבור אזרחיה ולא נותנת הזדמנות ראויה להתקדם בחיים,גם כשיש לך מקצוע או עיסוק מכניס ברמה סבירה,חבל לבזבז את החיים על מלחמות ומאבקים אישיים בסבך הביוקרטיה וחוסר הפירגון לאזרח הקטן!
  לחשוב ולראות את הדור הצעיר מתלבט בהמשך השארותו בארץ בגין התנהלות הממשלות האחרונות ממש קורע את הלב!איין לי כל ספק שהצעירים של היו ם יודעים מה טוב להם ולא יהססו להחליט נכון בקשר לעתידם!

 159. 154
  ואל תשכחו: בתהליך התחממות כדוה"א, זהו אחד מהאיזורים שסופג ביותר את החום
 160. 153
  יישראל של לפני ההגירה הרוסית הגדולה היתה בעלת אופי שונה לגמרי.קטנה מלוכדת ואיכותית יותר.היה קשה אבל שווה.מאז ההגירה הדברים השתנו מקצה לקצה.הישראלים הותיקים חשים אורחים בארצם ..גנבו לנו את המדינה מתחת לאף
 161. 152
  הבסיס באוכלוסיה שהקים את ישראל - צאצאיו בורחים. ללא הם החורבן לא רחוק
  1. כל כך צודק

   מי שעיניו בראשו, מכין לעצמו תכנונים
   (או שסיים אותם, וכבר לא כאן)

 162. 151
  סבא שלי לחם פה. אבא שלי נהרג פה אבל אם הפנים של המדינה הזאת היא לגזענות דת ושנאה אין לי מה לגדל ילדים כאן!

  אני כאו כי אני אוהב את המדינה הזאת אבל השינאה שמשתלטת הגיזענות המנהיגים שלא רואים יום אחד קדימה, שלא אכפת להם מהאזרח שמשלם את המיסים הולך למילואים. המפלגות החרדיות שמשתמטות, שגונבות כספים מהקופה הציבורית. כך התופעות האלה שרק הולכות ומחמירות גורמות לי יותר ויותר לחשוב על מעבר למדינה אחרת.

 163. 150
  אזרחות היא דבר מצחיק. אנחנו נולדנו, ואנחנו אזרחים במדינה. זו תאונה מוחלטת שאין לנו שום שליטה עליו. תחשוב על זה: במדינות רבות, פשוט מכוח הלידה, אתה נרשם לחיים של חובות ואחריות - מיסוי, שירות צבאי, משלם את החוב שירשת מדורות הקודמים, וכן הלאה ...

  זה שיטה מוזרה ... לדחוף חובות לבני אדם מפני שהם נקרו להיולד על פיסת קרקע מסוימת .
  במקרים מסוימים, אתה יכול להשתמש במערכת זו לתועלתך. כי, בזמן שאתה לא יכול לשלוט בו אתה נולד, אתה יכול בהחלט לשלוט בו הילדים שלך נולדו. ואם אתה בוחר מקום הולדתו אסטרטגי לילדים שלך, אתה יכול להגדיר אותם לכל חיים של הטבות.
  ברזיל היא דוגמה מצוינת.
  ברוב המקרים, כל ילד שנולד בברזיל הוא באופן אוטומטי אזרח ברזילאי ... מה שהופך אותם זכאים לדרכון ברזילאי.הדובדבן שבקצפת הוא שאם אתה, כהורה לילד ברזילאי, מתגורר בברזיל בערך שנה אחת, אתה יכול גם להגיש בקשה להתאזרח ולהפוך וברזילאי...

 164. 149
  הדבר החשוב לא נאמר: ישראל היא היצואנית מס' 1 של מוחות ביחס לגודל אוכלוסיתה.
 165. 148
  My neighbur's green garden!

  Check how many israelis that live abroad would love to live in Israel if they could only get a job in their area of interest. Israel is absolutely the best. How many other dwellings held their devotees captive for 2000 years. And now we have a new breed. Let's see how long they remain faithful to the land.

 166. 147
  מאות אלפי ישראלים חיים באירופה ומספר דומה בארה"ב. זאת כבר עובדה
 167. 146
  כשהרשימה של "למה כדאי להישאר" הרבה יותר קצרה מזו של "למה לעזוב", כדאי לעזוב.
 168. 145
  אחרי סגירת התיק נגד ליברמן יגדל אחוז אלה שרוצים לברוח מכאן.
 169. 144
  צפינו את התהליך לפני 20 שנה, בזכות הוריי הצדיקים ז"ל יש לילדי אזרחות זרה להחליט בראש חופשי, תודה
 170. 143
  ויש גם כאללה שיכולים ולא רוצים, והרבה...
 171. 142
  ההרגשה היא שהמקום שייך לגמריי למצביעי ימין, מסורתיים ודתיים, והתרבות האשכנזית במיעוט רב.

  פייר, אני מרגיש פה מבחינה תרבותית לא בבית. בתוך תל אביב - אוקי ברוב המקרים, אבל רוב התרבות, החל מהמוסיקה המזרחית ועד לכל הבאבות למיניהם - זרים לי לגמריי כאשכנזי. כשאני מטייל בעולם אני מרגיש הרבה יותר קרוב לכמעט כל אדם מארץ אחרת.

  1. מבחינה תרבותית

   מוסיקה מזרחית זו הבעיה? אתה גזען קטן ועדיף שתהגר. ביבי מזרחי? ליברמן? אולמרט? ארדן? הירשזון? ישראל תיפול על גזענות, עם של עבדים מרודים שבאו מאירופה ומדינות ערב והפכו לאדונים שולטים ומכוערים. אתה מגעיל בעיקר בגלל שאתה לא מספיק אינטיליגנט להבין את הבעיות האמיתיות. אנשים כמוך הם חלק מהבעיה.

 172. 141
  ע"פ סקר בבריטניה 48% מהבריטים "שוקלים" גם לעזוב

  כל הסקרים האלה שקר. ברור שאם תלך למישהו ותשאל אותו "אתה שוקל לעזוב," והוא בדיוק ראה שהוא במינוס 20 אלף בבנק והיה לו יום קשה בעבודה, הוא יזרוק לך "כן, אני שוקל." אבל ההפרש בין זה וכוונה אמיתית לעזוב הוא עצום, כך שכל הסקר הזה דמיוני ונועד לשרת את האינטרסים הפוליטיים של מי שעושה את הסקר, במקרה הזה, עיתון הארץ. לא קל בישראל, אבל רוב הישראלים לא זזים לשום מקום, וכל האיום הזה הוא חרטה אחד גדול לא לגיטימי. מי שרוצה לעזוב, שיעזוב, אותי כישראלי זה בכלל לא מעניין. אותי מעניין לשמוע מה אנחנו הישראלים שגרים פה יכולים לעשות כדי לשפר את חיינו.

 173. 140
  זו הייתה טעות ללדת כאן שני ילדים . כל הזמן מחפשים קומבינות להשגחה.
 174. 139
  דיור יקר = 0 ילדים תפנימו! כשאין אפשרות לקנות/לשכור דירה כי המחיר גבוה ו/או השכר נמוך אזי אין ילודה מה שמוביל לפירמידה דמוגרפית הפוכה שהמשמעות המעשית שלה היא שבעתיד מספר תושבי ישראל ילך ויקטן!!! חבל רק שקברניטי המשק לא מבינים שבמו ידיהם הם מסכנים את עצם קיומה של מדינת ישראל!
 175. 138
  חלוקה

  מתוך קריאת התגובות כאן,כמו בתגובות הקוראים לנושאי מדיניות פנים וחוץ וכמו לנושאי כלכלה ניכר כי העם מפולג בדעותיו בין הימין למרכז ושמאלה ממנו באופן שאינו ניתן לגישור.על כן בטרם נהגר מהארץ וכיוון שכבר הוכח שההיסטוריה חוזרת על עצמה,הבה והתפלג שוב למדינת ישראל ולמדינת יהודה . בישראל שבירתה תל אביב ישבו המרכז והשמאל השפויים וגם ערביי ישראל ויקימו משטר דמוקרטי.ביהודה שבירתה ירושלים ישבו הימין הדתיים המאמינים בארץ ישראל השלמה וערביי השטחים ויתקיים שם משטר פשיסטי/יהודי שונא זרים.לחרדים צריך לתת אוטונומיה והאלוהים הוא שידאג לכלכלתם ולביטחונם.

 176. 137
  הארץ יפהפיה העם - פחות. עם שנותן לבריונים לנהל אותו - פלא שעוזבים?

  הפלג הימני שהפך רק לימין קיצוני ממש מפחיד - פאשיזם כוחני בולשבקי דיקטטורי עם אנשים באיכות נמוכה מאד, עד הסוף שחסר שישלטו פה.

 177. 136
  לחיות "בינוני" בארה"ב = לחיות כמו המאיון העליון בישראל.

  עם בונוס שאף אחד לא סוגר לך רחובות, לא מסתכל לך בצלחת, ולא צועק בכל מקום.

 178. 135
  קשקוש מקושקש! מספר היורדים מהארץ נמצא בשפל של 40 שנה!
  1. הרואה אתה עיוור !

   היום הרבה יותר יורדים מעולים.

 179. 134
  מתי תתבגרו? הכתבה כזאת פורסמה בשנות ה-50, ה-60, ה-70 וכן הלאה, ומאז האוכלוסיה היהודית בישראל הולכת ומתרבה (ולמרבה הצער והאסון היגרו לפה גם גויים, נקוה שיגורשו במהרה, כי בנפשנו הדבר).
 180. 133
  איך לא ירצו לרדת אם למרות רצון הבוחר הסמול התבוסתני שלמרות שהפסיד בבחירות שולט במדינה ומקפל אותה לטובת הכיבוש הערבי?

  אף אדם שפוי לא ירצה לחיות במקום רווי קוויזלינגים.

 181. 132
  37% מהישראלים מצהירים שהם שוקלים מעבר לארץ אחרת שבה אין ישראלים!
 182. 131
  מי צריך אותם יש לנו את הפלאשמורה !
 183. 130
  זה לא בגלל הכסף. זה בגלל שמגעיל פה. חסר אצלנו Integrity. יושרה.

  בישראל אתה כבר יודע, שלאן שלא תלך, ומה שלא תעשה - ידפקו אותך.
  ירמו אותך. יגנבו ממך. ינצלו אותך.
  לא מקיימים פה הבטחות. מילה של בנאדם זה לא מילה. להיפך, כמה שאתה יותר תחמן, ככה יעריכו אותך יותר.

  אי אפשר לנוח פה לרגע.
  תמיד צריך לשמור על הגב.

  אז.. פלא שאנשים כמוני מרגישים שהם לא שייכים לפה?
  פלא שאני גם לא רוצה להשתייך?

  ברגע שתהיה לי דרך חוקית לרדת מהארץ, אני לא רק אברח מפה.
  אני גם אמיר את דתי. כדי להתרחק מהעם הארור הזה כמה שיותר.
  ואל תדאגו. אני לא אחזור בגלל הילדים.
  כי כשיהיו לי כאלה, אני בכלל לא אלמד אותם על ישראל וישראליות.
  שחלילה לא יצאו לי ילדים ישראלים.

  נ.ב.
  עדיין מחפשת את הפרארי בחניה של הבית שאין לי בכפר שמריהו.
  עם כמויות השקרים והשנאה שיש פה כלפי אשכנזים, עדיף אנטישמיות.

 184. 129
  רק סגן יושב ראשה כנסת שלמה מולה יהיה ראש-הממשלה אבא
 185. 128
  בסוף ישארו חרדים עניים וערבים. מילא חו"ל אבל למה ברלין ?כבר אין מחסומים?
 186. 127
  לא קורה לעצמי מהגר...

  אבל אפשר לומר שעזבתי את הארץ ( לפחות בשנתיים האחרונות) ואני לא רואה את עצמי חוזר כדי לענות את עצמי במאבקים האין סופיים שיש לנו במדינה ...
  אני גר באיטליה ומרוצה מכל רגע... את המצב הכלכלי הרעוע כאן אני בכלל לא מרגיש.. האפשרויות של סחר ועסקים בכל אירופה הן עצומות...
  חבל ... אבל זה המצב...

 187. 126
  חיים בארה'ב

  אני חיי באמריקה כבר20שנה אבל אם הייתי מחזיר את הגלגל התורה לא הייתי עושה את זה.אז תשאלו למה אתה לא חוזר? כי בנתיים יש נכדים שנולדו פה והמשפחה גדלה וזה כבר לא כל כך קל. תמיד הדשא של השכן ירוק יותר, אבל זו מדינה שלנו, לטוב ולרע יתחשבו טוב לפני שעושים צעד גורלי של הגירה

 188. 125
  מדינה שחיה כל הזמן על מלחמות איך לא ?

  הרי אתה לא רואה לזה סוף איומים מהדרום מהצפון פיגועים אסונות איום איראני בפצצת אטום ותוסיף לזה את המצב הכלכלי למי יש חשק לכל זה אתה בחו''ל אתה רגוע בלי מלחמות קם בבוקר בכיף זה מדינה משוגעת

 189. 124
  הולנד-ערב הסעודית.

  כשגדלתי זה היה בהולנד, עכשיו התעוררתי אל ערב הסעודית. אין מה לשנות, מדינת ישראל חוזרת למקורות השבטיים המזרחיים שלה.

  1. כמו שצריך, נחזור לארץ רק אם תהיה חרדית ומזרחית לגמרי, עד אז

   נשארים בסקנדינביה , אבל תמיד באים להצביע ולחזק את הימין .

  2. גם פה יש בני דודים

   שלא תחשוב. בינתיים מי שנותן את הטון זה ההולנדים.

  3. איזה שטויות אלה? בכלל, 90 אחוז מהתגובות כאן מוקצנות ומתלהמות עם נגיעה רופפת מאוד למציאות
 190. 123
  תנסה לגדל פנ באמריקה איפה שחטפו ורצחו ילדה בפרברים ודחפו אדם לרכבת. בהת
  1. מקרים בודדים במדינה של 300 מיליון איש. ובראשון לציון לא שחטו לפני שנתיים משפחה שלמה? פה אין פשע?
 191. 122
  אם אעזוב את הארץ זה רק מסיבה כלכלית

  אני מאוד אוהב את הארץ אבל החיים פה הם בילתי ניסבלים מבחינה כלכלית יש לי חבר בחו'ל שמספר לי שהוא היה ציוני אוהב הארץ חייל קרבי מלח הארץ היום שאתה שומע אותו הוא גר בחו''ל הוא אומר לי שהיה טעות שהקימו מדינה היהודים אסור היה להקים מדינה אחד מתחמן וגונב את השני והמדינה בעצמה גונבת אותך אין פה שום תקווה רק ייאוש ועוד ייאוש

 192. 121
  לייצא ישראלים אוטנטים ,לייבא שבטי יהודים או חצי יהודים

  בקרוב לא תהיה ברירה , אחרי שאזל מלאי חצאי ורבע היהודים שהובאו והועלו לארץ , מרוסיה ומאתיופיה , כדי לייצר פער מנדטים הנוטה ימינה שלא ניתן לגישור .
  העולים החדשים והישנים - מוכיחים המחקרים- בוחרים במפלגות ימניות בצורה גורפת , וכדי לחסל סופית את הפער הדמוגרפי מול הערבים במרחב , יועלו ארצה מיליוני הטוענים ליהדות בדרום אמריקה , כ- 18 מיליון איש !
  למי יהיה אומץ להתחיל בכך ? לכן זה לא ישנה הרבה אם ירדו מהארץ גם 50% מילידי הארץ האוטנטיים .

 193. 120
  עזבתי ולא דימיינתי בחלומות הפרועים שיהיה פה כל כך טוב

  את ה150,000 ש"ח מיסים בשנה אני משלם למדינה שאינה משתמשת בכסף כדי לדכא או לסבסד עלוקות אידיאולוגיות. ממה שנשאר לי קניתי כבר בית, פרטי 3 קומות עם חצר, רכב חדש, ואני רק חוסך וחוסך למרות שאני טס בערך 10 פעמים בשנה.
  אין טעם להרחיב לגבי החוויות בישראל עם הזבל האנושי שמציף את הרחובות, עם המעסיקים שרק מחפשים לעקוץ, עם הערסים שמנהלים את המדינה.
  ישראל צריכה להתרוקן מהשמאל, כדי שלאף אחד לא תכאב השואה הבאה.

 194. 119
  יאוש אחד גדול כאן!!! אין אור בקצה המנהרה לא ביטחון ולא כלכלה!
 195. 118
  זה לא הכסף אני מרויח די והותר גם פה, זה שלטון ההמונים הפלבאים וההערכים המפוקפקים שלהם באמצעות BB וחבריו שמטריד אותי
 196. 117
  אותי מטריד למה 37% מאזרחי ישראל רוצים להתאבד
 197. 116
  מעניין כמה שעות הכתבה הזו (שלבטח משמחת את מו״ל הארץ) תישאר בכותרת הראשית של אתר הארץ
 198. 115
  אם אובמה רוצה להיות טוב איתנו אז שיקים לישראלים כפר גדול באיזה חבל לא מיושב בארה״ב! שישארו כל החרדים, המתנחלים והקיצונים כולל ביבי וחבורתו מאחור ויחיו במדינה הפלסטינית שתקום על חורבות ארץ ישראל!
 199. 114
  וגם שואלים למה להגר?

  כי הקיום שלנו באמת עניין של זמן. מצד אחד אינתפדה שלישית. מצב כלכלי גרוע לחלוטין. עזה. חיזבאללה. סוריה. אירן. גדה וערבי ישראל. מצריים וטורקיה. ניתוק יחסים מצד אירופה. התחזקות האיסלם באופן מאוד מפתיע. האירגונים האיסלמיים. שחיתות כל ממשלות ישראל. מפלגות בלי אידלוגיה. קיצוניות. הרס הטבע. קריסת החינוך באופן רישמי. הידרדרות המצב החברתי לתהום. הכל כאן שלילי. הכל שלילי. שום דבר חיובי. הרבה דיכאון.כדורים נגד דיכאון. ועוד המון המון סיבות

 200. 113
  בדרך הממשלה אין לנו עתיד בארץ גנבו לי את המדינה ישראלים נעשו בריונים

  כמו הרבה משפחות גרנו שתי משפחות בדירת שני חדרים שרותים ומטבח
  משותפים חיינו ארבעה נפשות בחדר אחד, לא הרגשנו מסכנים ומקופחים
  לראות את כל המתלוננים היום בא להקיא לא על מקום כזה חלמנו
  מה פלא שכל כך הרבה אנשים רוצים לברוח

 201. 112
  הבעיה היא לא כלכלית, אלא ערכית. אנשים רוצים לחיות במדינה חילונית של כל אזרחיה ולא במדינה גזענית, דתית ולאומנית חשוכה, שמסוכסכת עם כל העולם.
  1. אמרת את זה כל כך נכון מדוייק וקולע אני בתמימות דעים מוחלטת אתך
 202. 111
  מדינה שבראשה עומד אדם כמו ביבי ולצידו ליברמן- אינה מקום מגורים שפוי.
 203. 110
  טוב לי פה ובכל זאת הייתי עוזב ילדי לא היו בצבא

  אני באמת ובתמים חי טוב בוילה של 300 מטר, חסכונות, רכבים ובלי משכנתא. אבל אני מתסכל מהכיוון שהמדינה הולכת אליו, מתרבות השירות הציבורי הכושל, העובדה שמי שיש לו קשרים מקבל ומי שאין לו לא מקבל.
  חסרה תרבות שלטון, הגינות ודאגה לציבור העובד והנלחם.
  יש לי חברת תוכנה שבניתי במו ידי וללא שום הטבה מהמדינה. אין לי בעיה עם מיסים אבל יש לי בעיה עם חלוקת המשאבים והתעלמות מכללי דמוקרטיה בסיסית

 204. 109
  גואל נפש של מחקר מוזמן פוליטי-יורים לעצמנו ברגל
 205. 108
  אני גם שוקל לקנות מרצדס, זה לא אומר שאני אקנה

  התקשורת מנפחת לאנשים תמוח עם השטויות האלה של לעזוב תארץ

  1. וואללה קרעת אותי מצחוק
  2. אהוד מאמי, בחיים לא תהיה לך מרצדס ואתה יודע את זה. תשכח מחתונה.
  3. אם מישהו היה צריך הוכחה, שאת המלחמה הבאה לא ננצח בזכות יתרון איכותי
  4. אני שקלתי גם ירידה וגם מרצדס - וביצעתי את המתבקש מאליו
 206. 107
  התודה לבנימין נתניהו מחריב המדינה
 207. 106
  סקר לא אמין

  כמו הסקר שהיה בהארץ במבצע עמוד ענן, שאמר שרק 30% תומכים בהמשך הלחימה, בעוד שבכל שאר האתרים והערוצים, 70% תמכו בהמשך הלחימה.

  1. הסקר נערך בקרב עובדי מערכת הארץ ובני משפחותיהם, ופעילי ארגוני השטנה של הקרן החדשה. הבעיה היא שהם רק מאיימים בירידה. לצערנו כל עוד הם ממשיכים לקבל מימון ממשלם המיסים האירופי (והישראלי, לעלוקות בחוגים ל"מדעי" החארטה), הם לא יעזבו
 208. 105
  יאללה, כולכם פקה פקה. מי שרוצה להגר יכול להגר בלי בעיות מיוחדות

  קנדה ואוסטרליה פתוחות לצעירים משכילים, לאמריקה קצת יותר קשה, אבל גם שם יש דרכים דרך אישור עבודה דאבל אינטנט ונישואין. אירופה גם לא בעיה, במיוחד לבעלי הדרכונים הפולנים, רומנים וכו'.
  אז מה זה הקישקוש הזה?

  1. תן כניסה חופשית לאמריקה ותיראה הגירה המונית מישראל

   על מה אתה מדבר תן גרין קארד לאמריקה ואני מבטיח לך שהרבה ישראלים לא ישארו בישראל אין על מה

  2. אלכס אתה עדיין בישראל? מתי תצטרף לחברים שלך בקנדה?
 209. 104
  העולם כולו נגדנו, אז הלוואי והיינו כבר שם, בגולה עם כל העולם

  החיים בישראל מלחיצים. לא פלא שרבים חולמים להשתחרר מסיר הלחץ. זה ההסבר. אין מדינות רבות במערב שמטילות על הפרט חובות והתחייבויות כה רבות כמו ישראל. במדינות המערב המימסד קיים לשרות האזרח ומטרת מיסיו לייעל ולשפר את השרות שהוא מקבל. בישראל האזרח משועבד לרשויות. נטל המסים גבוה מברוב מדינות המערב אך השרותים שמהם נהנה משלם המסים עלובים ומדכאים, היחס לאזרח הדורש שרות הוא כאל קבצן המבקש נדבה. העליבות שוררת בכל. אין משפצים אלא ממתינים שיתפורר ואז יבנו, אולי, מחדש. ועל העליבות מחפה הבטחון. ההתלכדות היחידה בחברה הישראלית היא מול האויב המשותף שחייבים להמציא כל פעם מחדש. עד לפני חודש היו אלו האירנים שאיימו על קיומנו, אז הגיעו הטילים מעזה וכיפת הברזל ומבצע עמוד ענן או מה שמו, וההצבעה באו"ם, שהפכה 138 מדינות בעולם לאויבות מוצהרות, ובהן גם האיחוד האירופי שממשלתנו מה זה מאוכזבת ממנו, והיום מדובר על פעולה דחופה בסוריה. ואם לא די בעליבות ובבטחון התלוי על בלימה הנה גם החברה שלנו מאד לא סובלנית, לא רק כלפי מיעוטים כמו האריתראים או מי שאינו מתפלל בבית הכנסת שלך, גם כלפי רווקות שלא התחתנו וזוגות ללא ילדים ואמהות שנשארות בבית לטפל בילדים וקשישים שמתעקשים לנהוג במכונית ומי לא. מי שנהנה להתבשל בסיר לחץ אוהב את החיים בישראל, בין מילואים לפיטורים, בין בילויים לקיטורים. היתר נוטשים בשקט. ראיתם את מוישה וחווה בזמן האחרון? מה, גם הם כבר בלוס אנג'לס?

  1. אתה היסטרי. שתה משהו קר והירגע, ואם זה לא עוזר - גש להיבדק ע"י אנשי מקצוע מתאימים.
 210. 103
  אזהרה למתכוונים להגר: הזהרו מאוד מישראלים ש"יעזרו לכם להתאקלם" כמו שמתוארים בכתבה

  הם ינצלו את חוסר ההיכרות שלכם עם המקום החדש ואת הפחדים והחששות שלכם ובתמורה לחיוך נחמד שייתן לכם הרגשה טובה יקרקפו אותכם בלי בושה. למשל בארה"ב לא חסרים ישראלים שתמורת מאות דולרים יעזרו לכם למלא טפסים מטפסים שונים ממס הכנסה ועד בקשת התאזרחות שכל אדם עם מנת משכל ממוצעת יכול למלא בעצמו תוך כמה דקות.

  1. בהחלט!

   יש מספיק פורומים של ישראלים השוהים בחו"ל שתמיד יעזרו לכם אם צריך עיצה וניסיון והכל יהיה בחינם!

 211. 102
  המשפט המשמעותי ביותר במאמר הוא לדעתי: "היום מחצית מילדי ישראל מקבלים חינוך שרמתו נמוכה מרמת החינוך במדינות עולם שלישי, ומספר הילדים הולך וגדל. על זה צריך לדבר בבחירות” בעוד 20-30 שנה יקראל לא תוכל לפרנס את עצמה, לא בקניית נשק להגנה ולא בכלכלה המבטיחה חיים נוחים למוכשרים
 212. 101
  ככה זה

  ככה זה כשהפשיזם מתדפק על פתחינו. ככה זה במדינה הזויה שנשלטת ע"י לאומנות משיחית שלא רואה שום דבר ממטר פרט להפחדה ושיסוי ושנאה. העונש שלהם הוא שבסופו של דבר הם יישארו רק עם מי שדומים להם. יורקים בפרצוף למי שחירף נפשו בשירות בצה"ל ומשלמים כסף למשתמטים פרזיטים שפרזיטיותם אומנותם. הימין הקיצוני השולט כיום בישראל עיוור משנאה לערבים ומוכן במחיר זה אפילו לבגוד בערכיו שלו (שמישהו יסביר לי איך נקיים כאן מדינה בעלת רוב יהודי עם השטחים?) מי שיכל לעזוב כבר לא כאן מזמן. וחבל שמדובר במלח הארץ. הקרע שהימין ההזוי גרם עם הקהילה היהודית החשובה ביותר בארה"ב לא ייסלח. רוב היהודים האמריקאים אינם מסוגלים להזדהות עם הערכים הלאומנים גזעניים שהפוליטיקה הישראלית דהיום מטפחת. איפה מתקבל על הדעת שחבר פרלמנט יכריז בראש חוצות שקבוצה אנושית מסוימת היא 'סרטן בגוף האומה', או 'מוות לערבים' ועוד יזכה לחיבוק אוהד מן הציבור ומן הממסד הפוליטי? רק תארו לכם שזה מה שהיה מעז חבר פרלמנט לומר באחת מן הדמוקרטיות המערביות שאנו כל-כך כאילו רוצים להשתוות אליהן. ההתבהמות של החברה בישראל ומנהיגיה היא היא הסיבה לנטישתם של רבים וטובים את הארץ הטובה הזאת...

 213. 100
  הלאומנות והדתיות והטפילות מתרבים. המיעוט הציוני מתמעט. אבל, קשה לעזוב את הארץ וגם המשפחה כאן ולא שם. נעזוב כשלא נוכל עוד להיות מיעוט נכחד כאן. 4-10 גג.

  ממלכת חשמונאי קרסה באותה הדרך. התרבו הקנאים ונחרב הבית השני.

 214. 99
  אם אקבל גרין כארד אני יורד במיידי! הסיבות: דבר ראשון ועיקרי - מחירי הדירות!!!! סיבות משניות הן האיום הדמוגרפי של הערבים והחרדים, וההקצנה לימין ההזוי, שמובילים למדינה דו לאומית
  1. ארה"ב תפתח לך את השעריםרק אחרי שישראל תפתח את השערים לסודנים
  2. אם נותנים לי אזרחות אמריקאית + תפקיד ניהולי בכיר + פנטהאוז במנהטן גם אני יורד במיידי!!!
  3. סע לשלום - המפתחות בפנים
 215. 98
  הגירה ומדינית ממשלתית

  המאמר מאד מעניין.כדאי מאד שיקרא עלידי ביבי וחבריו כי המסקנה מהמאמר הינה שאם המדינה לא תשנה ובמהירות את מדיניותה מקצה לקצה ישארו כאן רק המחרידים,המתנחבלים,העניים והזקנים.במקרה כזה יאלצו הנשארים מאחור לחיות כפי שחיו בעבר בגלות בתחום המושב ולהיות תלויים למחיתם בתרומות.


 216. 97
  החל מימי העליה הראשונה היו עולים ויורדים...העובדה שמחירי הדירות רק עולים מוכיחה שיורדים מעט מידי.
 217. 96
  תחת מדיניות ממשלות הליכוד יהיו תוך מספר שנים החרדים רוב האוכלוסיה היהודית
 218. 95
  אני שוקל להגר מהארץ שמזכיר יותר ויותר את העיתון של המדינה
 219. 94
  לצערי, אמת להמיתה!

  הדיויזיות הישראליות בחו"ל ממוקמות בעיקר בלוס אנגלס, ניו יורק וטורונטו. אותן כבר הפסדנו. הדיויזיות החרדיות לא עובדות, לא משרתות ומתרבות. ערביי ישראל חוברים לפלסטינאים, ולנו מספרים על 37% ששוקלים לנטוש, עם דגש על כך ש-63% עדיין לא שוקלים זאת.. אין מה לשים את ראשנו מתחת חשטיח. הבריחה כבר בעיצומה. גם בישוב בו אני גר, בסכיכת באר שבע, לשליש מן המשפחות סביבי ישנם כבר נציגות מכובדת בחו"ל, ואני משוכנע שזו לא רק סטטיסטיקה מקומית אקראית. מי בכלל רוצה לחיות במדינת החוטובלים הצעקנית והחלולה? במדינת הקומבינות? במדינה שהמשכורת מפרנסת לפחות שתי משפחות בטלניות לבושות שחורים? במדינה שקברניטיה עושים לביתם ולתורמיהם ולא מסוגלים לראות את האופק מתוך הבוץ? במדינת הפריירים שפרנסתם ולימודיהם אומנותם? אינני מאשים את העכברים, הספינה אכן טובעת...

  1. אם אמת היא, למה להמיתה? וכי מה פשעה? במקום להמית את האמת, למה לא נמית את השקר? לא חראם? תגיד לי? לא חבל? ככה עושים פינטו?
  2. אם אמת היא, למה להמיתה? וכי מה פשעה? במקום להמית את האמת, למה לא נמית את השקר? לא חראם? תגיד לי? לא חבל? ככה עושים פינטו?
 220. 93
  תבינו- רק שלום אמיתי ישפר את מצב המדינה, יעלה אותנ

  על המסלול ויפסיק את ההגירה

  1. שלום אמיתי, שכר מינימום של 10000 שקל ודירה חינם לכל דורש... שכחתי משהו?
  2. קודם צריך שלום בין המדינה לאזרחים. מדינה רעה לאזרחיה.
 221. 92
  היאוש גדל אם איש מושחת ואיש מאפיה כמו ליברמן הוא שר בכיר בממשלה !!
 222. 91
  חייבים לאפשר זכות בחירה לכלבים והחתולים בתל אביב אחרת השמאל מחוסל
 223. 90
  כיזם אינטרנט ובעל חברה עם מכירות גלובליות הנעשות מהארץ דרך חברה ישראלית, וכאיש ימין, אני יכול להגיד שכל המצוטטים בכתבה שמתרצים את העזיבה שלהם מסיבות של יותר הזדמנויות עסקיות בחו"ל כביכול - אני יכול להגיד בבטחון שהם מדברים בולשיט. אפשר לעשות הכל מהארץ. הם רק מתרצים את העזיבה ועוטפים אותה בעטיפה נוצצת כביכול. התכל'ס - אפשר להסתדר בארץ ולהיות יצואן מצטין. מי שימני ישאר פה למרות הקשיים. כל העוזבים הם שמאלנים שאין להם כבר זיקה מיוחדת לישראל. זו האמת ותו לא.
  1. שאפו
  2. רק שיש עובדה קטנה שלא מסתדרת עם התאוריה שלך: מפלגות הימין מתכננות לתת ליורדים זכות בחירה לכנסת ישראל. והם יודעים למה. אין הוכחה טובה יותר לזה שרוב היורדים ימנים
 224. 89
  אין תמורה לאגרה במדינה בה יש תורם ויש נתרם יש עובד ויש בטלן-הכל בגיבוי חוקי ממשלתי.

  אמר חיים וייצמן,נשיאה הראשון של מדינת ישראל :"העם היהודי הוא כמו דשן: כשמפזרים אותו הוא עוזר לחקלאות לצמוח, כשמרכזים אותו במקום אחד הוא סתם מסריח" ירדו ,יפרחו ויתרמו בחו"ל, כי בארץ לדאבוני-אין תקווה לדור הצעיר.

 225. 88
  יוקר המחייה, אזור גיאוגרפי גרוע - שתי סיבות יחידות. כל ההירהורים על כיבוש שמכיבוש מעניינים אתם יודעים את מה.
 226. 87
  הציבור יודע שהשופטים מושחתים ולכן אין תקווה!

  שופטת שנתפסה בזיוף ובניסיון לשבש חקירה לפי קביעת הממונה על השופטים ממשיכה לכהן.
  אותה שופטת פועלת עבור חברת אסם ומשמידה מתחרים ובעלה הופך לדירקטור
  גועל

 227. 86
  איזה תקוה נותן לנו מר נתניהו

  מדוע שלא נרצה? אני כבר מבוגר לעשות זאת אבל אני בהחלט מעודד את ילדי (עם כל הכאב) למצוא פינה אחרת.
  העם שאמור לשמש אור לגויים, הפך למטפח טיקונים חזיריים חסרי בושה וחסרי חמלה. שוד כספי הציבור שמטפח הליכוד ועל סדר היום הוא מדבר רק על הפלסטיניים כי זה סקסי. לפני שבועיים העבירו לסקטור עובד אלילים שלא תורם כלום (אבל כלום) למדינה בעוד שלפני מספר שנים עמדו לסגור ספריה לעברים בגלל תקציב של כמאה אלף שקל, אז איזו תקוה נותרה לנו.
  והעם המוכשר ממשיך להצביע לפי אינסטיקטים אמוצוינליים במקום לבדוק מי באמת דופק אותו (בוכים ומצביעים). ועוד לא דברנו על יועץ משפטי מטעם שהובא להכשיר את השרץ... איפו הימים של זמיר ומזוז שלא חששו מן המלוכה.
  אז למה שילדנו לא ירצו להגר ממדינת איתולות חשוכה, ממדינת טיקונים מנשקי ידיים, מרבנים (גדולים בתורה?) העושקים תרומות מיתומים ואלמנות. האם למען מדינה כזאת נשפך כל כך הרבה דם?

 228. 85
  מסכים עם תוצאות הסקר לחלוטין. עקב עבודתי אני נחשף למגוון רחב ביותר של צעירים לאחר שרות צבאי.

  רוב רובם מתעבים את המדינה שזרקה אותם לכלבים לאחר ששרתו אותה בנאמנות, אינם יכולים לכלכל את עצמם,יוקר הדיור והמיחייה שממשלת ישראל גזרה על הציבור הצעיר והחובות (מילואים, מיסים, יוקר מחייה.. וכד') גורמים לצעירים לשקול עזיבת מדינת ישראל.
  הסוף יהיה שישארו פה חרדים שאינם עובדים וחיים על חשבון האדם העמל ,השומר על המדינה ומשלם מיסים והערבים.

  1. לא יהיה לנו אפילו לאיפה לחזור

   אנחנו בינתיים בארה"ב אבל תמיד אנחנו רואים את עתידנו בישראל עם ילדינו...אבל בצורה כזו להיכן נחזור? אולי גורלנו לנדוד לתמיד..

 229. 84
  הם עוזבים כמו שני בני רק בשביל השלום השלווה והרווחה הא ותו לא וברגע שתגמר כאן תקופת הציונות החמדנית הכובשת ומנשלת עםאחר רק בשל היותו שם - הם יחזרו כי אין להם ארץ אחרת ומדינות יש הרבה ברוך השם
  1. לן תלמד מה עשו הערבים לישראל ומה התכוונו לעשות לפני הכיבוש,,יש לכם מזל שנפלתם ביהודים רחמנים אבל גם לזה יהיה בקרוב הסוף כי זה בעוכרנו !!חכו שכל השמאלנים השומרים עליכם יעזבו את הארץ !!
 230. 83
  הנתונים הם שהיום שליש מתלמידי ביה"ס היסודי היהודי בכיתות ב' הם חרדים. כלומר בעוד 10 שנים, כשהם יהיו בגיל גיוס, שליש מיהודים לא יתגייסו. נוסיף את הערבים שיהיו אז 25% ונקבל 50% לא מתגייסים. עוד הסברים בפנים:

  25%Arabs)+30%(Ortho's)*75%(Jews)~=50%)

  הבעיה היא כמובן לא רק בגיוס, זה רק מדד קל.
  עיקר הבעיה היא ברמת ההשכלה והחינוך בכלל, בנוסף להשתתפות בשוק העבודה ונטל המיסים.
  חצי מהמדינה יהיו אזרחים חלשים (או מוחלשים, זה לא משנה כרגע)
  וזה לא שכל החצי השני הוא אנשים יצירתיים, עובדים ומשכילים.
  נוריד את הערסים ופריפריה יהודית חלשה ונקבל מצב של רבע מהמדינה שצריך לסחוב על גבו שלושה שלישים!!
  אתם רוצים לעשות את זה? אני לא...
  או שיהיה כאן טיפול שורש או שהמדינה תהפוך להיות חרדיסטאן\ערביסטאן.

  1. תגובה מצויינת. ואפילו אם לא נחלק אותם לקבוצות אתניות, ואפילו אם לא נסתכל על השרות הצבאי, מתהווה כאן בעיה שרוב הציבור בוחר להתעלם ממנה. בא נסתכל על יוון: מיליון אזרחים מתוך אוכלוסיה של 11 מליון עזבו בשנים האחרונות. כולם צעירים שאין להם מה לחפש שם.זה אומר ירידה משמעותית בהכנסות המדינה בזמן שהאוכלוסיה הנזקקת לא קטנה. יוון מחזיקה מעמד רק בזכות הBAILOUTS מהאיחוד האירופי, אבל זה לא ימשך עוד הרבה זמן. לישראל לא יהיה אפילו את זה, וכאן האוכלוסיה הנזקקת צומחת בפראות משנה לשנה. עכשיו זו מתמטיקה פשוטה כמה אפשר להעלות מיסים למי שנשאר עד שנגרש מכאן את אחרוני האוכלוסיה היצרנית. וזה כולל גם את הימנים שמגיבים פה בשימחה על טרנד שיעלה להם את המיסים.
 231. 82
  "אין כמו בארץ" ...נכון מאוד. אך יש יותר טוב, ובהרבה !

  מדינה שלא למדה לכבד את אזרחיה לעולם לא תדע לכבד את עצמה.
  תושבי מדינה שכזו, אשר אינם יודעים לדרוש את המגיע להם (לעתים קרובות, משום שהמדינה עצמה "מלמדת" אותם ששום דבר לא מגיע להם) הופכים לעובי נפש של ממש, שכל מה שנותר להם לדקלם לעצמם (יבושם לכל המשתכנעים), זו האמירה הריקה הנשענת על ההנחה העיוורת כי "אין כמו בארץ".
  כאן, בארץ הקודש קודשים, קדושים ומקודשים הם, קודם כל אלה האמונים על הכיסים שלך ושלי. קודש קודשים של מדינת היהודים הם משרדי הממשלה, הפועלים מתוך מנדט ברור באופן מובהק הגורס כי הממשלה צריכה לקיים את
  עצמה, מכיוון שלשם כך היא קמה - על כן, העם הופך למשרתה של ממשלתו, זו האמורה לשרת אותו !
  אין כמו בארץ ? במוכן שלא ! למזלם של אנשים רבים המסוגלים לראות במציאות הקודרת הפסאודו-נורמטיבית השולטת כאן, יש מקומות רבים, בראיים וטובים בהרבה, אך יומרניים ונצלניים הרבה פחות !

  1. בגלל זה אתה קורא בשקיקה כל מילה (או במקרה הזה, כל הפלצה) מישראל?
 232. 81
  האם באמת קורה למדינה נזק כשה"עלית" (מהנדסים רופאים וכו') עוזבים?

  בארץ לא חסרים מהנדסים. הרי מהנדס בהיטק גומר פה את הקריירה בגיל 40. במיוחד כעת כשיש מכללות שמציפות את השוק במהנדסים מכל הסוגים. כנ"ל רופאים כי התקציבים המקוצצים למערכת הבריאות מגבילים את מספר מקומות העבודה לרופאים. כך שעל כל אחד שעוזב יש שלושה שמתחרים על מקום העבודה שהתפנה. אם כל הצעירים יעזבו כמו שכתבה מאיימת יש מספיק "זקנים" בני 40+ שישמחו לחזור לעבודה. לעומת זאת מי שעוזב מוריד את הלחץ על המשאבים המקומיים כמו דיור וטיפול רפואי. אז איפה הנזק?

  1. תשובה

   לטעון כי יש מספיק מהנדסים זה קצת מגוחך. ככל שיהיו כאן יותר מהנדסים, חוקרים ורופאים טובים תוכל להתפתח פה עוד תעשיית הידע. כל חוקר שעובר לחו"ל מעביר איתו את האפשרות שגילוי תרופה חדשה יוכל להיות מקור רווח לאוניברסיטה ישראלית, כל רופא טוב שעובר לחו"ל מוריד את רמת הרפואה בישראל, כל מהנדס שעובר לחו"ל מצמצם את האפשרות לפתח עוד את תעשיית ההיי טק.
   כלכלה לא מבוססת על לוח תורניות שקובעת הממשלה- "צריך" X מהנדסים ו-Y חוקרים באוניברסיטה. אנחנו חיים בעולם המבוסס על יוזמה פרטית ולא על שוק מתוכנן- ככל שיהיו יותר מהנדסים, רופאים וחוקרים נוכל להיות עשירים יותר ולחיות ברמת חיים טובה יותר.

  2. "מכללות מציפות את השוק במהנדסים מכל הסוגים", חוץ מהסוג האיכותי...
 233. 80
  הסקר נכון. 2 מכל חמשה קוראי "הארץ" שוקלים להגר...

  ...השאר כבר היגרו.

  1. ואתה עוד מפרגן... לדעתי זה 4 מתוך 5 קוראי הארץ

   הנותרים , ה- 1 מכל 5 אלה כנראה עובדי הארץ. מישהו הרי צריך להשאר פה כדי שיהיה אפשר להתפרנס מההגיגים של עמירה הס וגדעון לוי

 234. 79
  נבואה שמגשימה את עצמה ,כמו עם הדת כך גם עם המדינה

  אני רואה הקבלה בין התהליך שעברה ישראל בתחום הדת לתהליך ההגירה.
  הגישה של החרדים ביחס לדת ,יצרה ניכור וזרות ובסופו של דבר החילונים הותירו לחרדים לעשות בדת כבשלהם,וכך ניתקענו עם יהדות אורתודוקסית פאנטית.
  בשנים האחרונות נוצר מצב חדש בו השמאלנים ,הפכו לעוכרי ישראל , ממחצית העם הפכנו למיעוט מבוטל,הזוי,שציונותו מוטלת בספק.אני חש שבלית ברירה וויתרנו,החברה הקיאה אותנו מתוכה,ואם ממילא איננו שייכים ,בחו"ל הייאוש נעשה יותר נוח.כך ישראל אט אט תתרוקן מטובי בניה תהפוך לחברה עם אוכלוסיה מוחלשת ,נחשלת ,קיצונית,ימנית,משיחית.
  כפי שהוזכר בכתבה התהליך שעברה ירושלים הוא תהליך מיקרו ,למקרו שתעבור/ עוברת מדינת ישראל
  עצוב
  נכשלנו
  נכתב מברלין

  1. מסכים עם הכל חוץ מההתנשאות

   ישראל לא תתרוקן מכל טובי בניה. אלא רק מחלקם.
   גם בימין קיימים אנשים טוביםב בדיוק כפי שגם בשמאל יש חלאות אדם.
   ההתנשאות כאילו רק הטובים יורדים אינה נכונה. ראי נא כמה ערסים מקימים עסקים בארה"ב ונשארים שם.

 235. 78
  שתי שגיאות במשפט אחד לגבי סער והיציאה הכפויה לקבר רחל בשטחים

  ראשית היציאה לא כפויה. אם ההורים לא מסכימים לא חובה לצאת. שנית מדובר במערת המכפלה ולא בקבר רחל. כלומר לא דובים ולא יער. אבל מה זה חשוב. העיקר שיש לנו כותרת.

  1. לא מדויק

   האפשרות להוציא ילדים לטיול מבית הספר מוגבלת משיקולי תקציב. אם הילדים יוצאים לשני טיולים בשנת לימודים בלבד, קשה מאוד להורה למנוע מהילד לצאת לאחד הטיולים האלו.
   במדינה נורמלית לא מאפשרים יציאת ילדים לשטח המוגדר "בתפיסה לוחמתית". זו החלטה אומללה ועלובה מאוד.
   מערכת החינוך הישראלית היא מערכת כושלת והורים לילדים מבינים זאת היטב- זו אומנם לא הסיבה להגירה, אבל במובן מסוים, אם מכירים את המערכת כיום (ולא זו שאנו גדלנו בה) מבינים שילד ש"מתחנך" בישראל יהיה ילד בור וחסר כישורים בסיסיים.

 236. 77
  צריכים להגלות את החרדים לאוגנדה ואת הממשלה הימנית הקיצונית להדיח.
 237. 76
  האפשרות לבחור בחיים בחו"ל היא נחלתה של שכבה מצומצמת מאוד באוכלוסיה- צעירים ממשפחות מבוססות שיכולות לממן את שהותם בחו"ל, בעלי הכשרה בהייטק ובעיקר אנשים שזכו לרשת פספורט של מדינה מערבית מהוריהם. מיעוטם אכן מוכשר וחרוץ ומממש את החלום האמריקאי, רובם לא ממש מצליחים ולא ממש נקלטים- ואז הם חוזרים ארצה אחרי שנתיים ומעמידים פני פטריוטים אידאליסטים. בינינו, לו היה כל כך קל ונגיש להגר למערב ולהיקלט שם, תוך חודשיים היו נותרים בארץ רק הערבים והדתיים.

  על כל אחד שהיגר לחו"ל ועשה מיליונים, יש אלף איש כמו המרואיינים בכתבה, שגילו שהזהב לא זורם ברחובות בחו"ל וששבע לא הופך לעשר בעת עזיבתו את הארץ.

  1. איתי, בתוך כמה שנים זה יקרה. מי שיישארו בארץ הם החרדים והדתיים הלאומיים, מעריצי ביבירמן והימין הקיצוני, הערבים והעולים מרוסיה שהקימו כאן את מדינת רוסיה ומתגעגעים לדיקטטורה. ההקצנה הפוליטית והדתית חונקת אותנו. אנשים לא יישארו לחיות בארץ כי יחושו מחנק. יעשו כל מאמץ לעזוב את הארץ, שהייתה פעם ישראל והיום היא כבר לא. לפני שנים חייתי שנה וחצי בלונדון. די הסתדרתי שם, אבל הקור הבריח אותי חזרה. ובכל זאת, עדיף הקור ההוא על פני המחנק שפה. לו הייתי צעירה יותר ובריאה, הייתי עוזבת אתמול. לא מרגישה יותר שייכת למקום הזה. אין כמעט מקום: מוסד ציבורי וממשלתי, ביח, מרפאות קופח, רשת קניות, ו....... שעליך להתמודד עם איזה דיקטטור/ית רוסי/ת קטן/ה שמרגישים שהם בעלי הבית פה ומשנים סדרי בראשית. תאמרו מה שלא תאמרו, המדינה שינתה פניה לחלוטין ולא טוב לי בה יותר!
  2. איתי, זה כבר קרה - בסוף ימי בית שני.
  3. ולזה הם קוראים תרבות. בעצם הם מתכוונים לנורמות חיים סובייטיות ומשטר דיקטטורי ומנהיג חזק חזק.
  4. לא מדויק. מי שהגיע לחו"ל ומוכן לעבוד בכל דבר ולהתחיל מלמטה - ישאר שם

   השאלה כמה אתה מוכן להקריב לשם כך. מי שמוכן - יצליח. מי שמצפה לחיות טוב מהרגע הראשון - יתאכזב.

   לכן כדאי לצאת מהארץ עם מירב ההסמכות והנסיון המעשי. אבל לא להירתע מעבודה ומשנה-שנתיים ראשונות קשות. מהגרים אף פעם לא מתחילים בקלות. מי שרוצה - ישיג.

 238. 75
  "למה כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב ?" איני יוד למה הם אך די ברור לי למה אני מהרהר בזה: ליברמן, ביבי, מתנחלים, חרדים, אירן, נסיונות חקיקה גזענית, טייקונים-גזלנים, מחירים ומשכורות
  1. ערכת יופי של רשימה, הצרה היא שמספר האחרים שגם עבורם הרשימה בתוקף ובכל זאת נשארים הולכת וקטנה.
 239. 74
  מדובר בראש ובראשונה בהגירה תרבותית. מכיוון שישראל הולכת ונהפכת למדינה דתיית יותר יותר, בעלת צביון פחות ליברלי, ולמדינה פחות משכילה.

  אם ישראל הייתה חותמת על הסכמי שיתופי פעולה עם מדינות המערב, שיתופי עובדים וסטודנטים, כמות המהגרים בפועל הייתה קופצת פלאים.
  כיום הדרך לעזוב מאוד קשה ומצריכה אנרגיות עצמות. ולעתים קרובות האנרגיות האלו לא משתלמות.

  1. שמוליק תוכל לפרט? למדינה יש איסטרטגיה לכלוא אותנו פה?
 240. 73
  מה חדש? בחירות בפתח, הימין שוב מנצח, בואו נוציא את התסכולים שלנו על מדינת ישראל. כמה חבל שהעובדות לא מסתדרות עם נושא הכתבה, לא נורא אם נכתוב כתבה ארוכה מספיק יקראו רק את הכותרת, אף אחד לא יקרא עד הסוף ויבין כמה אנחנו מעוותים את המציאות.
 241. 72
  את פיסקת המפתח בכתבה כתב חנוך לוין כבר לפני יותר מ-30 שנה

  "אם אני מרגיש תחושת ניכור, עדיף להרגיש את זה במקום נוח יותר על פני הגלובוס, שגם מציע לי אפשרויות מגוונות ומעניינות להתפתחות מקצועית. סטארטאפיסט ישראלי צעיר יכול להרגיש קירבה רבה יותר לסטארטאפיסט אמריקאי בעמק הסיליקון מאשר לשכן שגר בדלת ממול". כלומר "בלונדון הייאוש יותר נוח". מניסיון אישי, כמות החרא שאכלתי בעמק הסיליקון היתה גדולה בערך פי 10 ממה שאכלתי פה, אבל היה כיף...

  1. הייתי שם. ליקקתי דבש. חזרתי. אכלתי קש.
 242. 71
  שלום אני נוסע

  כתבה מדהימה!
  מה שמדהים היא בכתבה הוא כמה מילים שליליות בכתבה אחת
  ולא מילה חיובית אחת על מדינת ישראל
  לי טוב פה לא תהרסו לי את החויה הנעימה :)
  ולמרות ש"בועת הארץ" שלילית אמשיך גם אני לקרוא את הארץ ולחיות בארץ!
  ויוה ל-ארץ!

 243. 70
  הפתרון לכל בעיה במדינה זאת !! הוא :

  שלווווווום !! שלוום עכשיו !! תדמיינו לכם את תקציב הביטחון הולך לדברים יותר מועילים לחברה ...תדמיינו שוק אנטרנזיונאלי חופזי במזרח התיכון !! צריכים שלום בכל מחיר

  1. צודק ! צריך להיות עיוור דפוק כדי לראות שזו לא סוגייה שהתייחסו אליה בכתבה . הדחקה . שלום/הסכם/הסדר ישפר פה את איכות החיים , אבל ישראל לא רוצה שלום .
  2. אפשר למנות אותך שגריר של רצון טוב אצל החאמס אני בטוח שעם הלהט השלומי שלך תצליח לשכנע אותם לחנך ילדיהם להיות מדענים לרווחת האנושות ולא שהידים לטובת גן העדן..לא המצאתי ראיתי את הכתבה על חגיגות החאמס בגדה.
 244. 69
  על מה המהומה??בעולם שלנו אנשים זזים.40% היו עוזבים 20 % חושבים על זה ברצינות 5% מגשימים..סו וואט.?הציונות ניצחה הציונות הקימה מפעל אדיר מוצלח ומשגשג היא איננה מודאגת כבשנים עברו מתועה החוצה מן המדינה תהליך טבעי בכול עם שרק מוכיחה את הצלחתה של הציונות להפוך את העם הזה לעם נורמאלי ככול העמים..יאלה חברה' ניפגש בברלין או אמסטרדאם,נקפוץ לארץ כול שישי שבת לג'אחנון אצל יחיאל התחמני.
  1. רק שיפסיקו להתבהמן בחו"ל

   ישראלים מתנהגים כמו בהמות בחו"ל - תמונות שמן, כנסיה קתולית שמנדה ישראלים בהודו, ברזים שנגנבים ממלונות בטורקיה (כבר נשרף לנו הקשר איתם כי אתם בהמות..) צורכת ומבריחה סמים מחו"ל ולחו"ל ושר חוץ קרימינל שהוא בושה לאנושות. אם זו סיבה כל כך גדולה לגאווה, תפסיקו להתנהג כמו בהמות באגו טריפ. לאף אחד ממכם לא מגיע ולא שתו לו. יש סיבה לרדת מפה.. לתמיד.

 245. 68
  הכל טוב ויפה, אבל עדיין ציבור היורדים ימני הרבה יותר מהגרים בארץ, ולכן הימין נורא רוצה לתת להם זכות בחירה

  לשמאל אכפת מהמדינה, הוא מודאג מהשינוי לכיוון דתי ולאומני, ולכן בלב כבד מתייסר ומצייר לעצמו את התסריט הקשה של גלות, אבל כל הזמן מקווה שלא ייאלץ לממשו, וכל עוד אפשר בוחר להשאר בארץ.

  הימין, לעומת זאת, שזיקתו העמוקה למדינה קטנה הרבה יותר (ולכן הוא מכסה על זה בסיסמאות לאומניות רועשות הרבה יותר) דווקא הרבה יותר דומיננטי בקרב היורדים, ולכן ביברמן נורא רוצה לתת להם זכות בחירה.

 246. 67
  בגלל שהם-ה-40% רק שוקלים בלבד לרדת.

  40 אחוז רק שוקלים ללרדת, ו60 אחוז לא יורדים, כלומר 100 אחוז לא יורדים .

 247. 66
  אני בן 25, ולא מצליח לדמיין את עצמי בבוא היום מגדל פה ילדים...
  1. למה? יש לך בעיות פוריות? זיקפה?
  2. יש לי אחלה מקום בשבילך לגדל בו ילדים: ניוטאון, קונטיקט. עיירה שקטה ונפלאה, מהממת ביופיה במיוחד בעונת השלכת, עם המון אנשים נפלאים. ותחושת הביטחון... עשר!
  3. תעשה כמוני ואל תגדל ילדים

   אם לא אשיג אזרחות זרה כלל, אז אגור כאן כל חיי מבלי להביא צאצא אחד לעולם - לא מגיע להם הסבל הזה

 248. 65
  אם היו נותנים לנו גרין קארד תוצאות הסקר היו 140 אחוז
 249. 64
  מסכימה עם הכתבה

  גם אני שוקלת לעזוב. ארץ אוכלת יושביה. אין כאן תיקווה.

 250. 63
  אני רוצה לעזוב כי אני לא מאמין שלשאר הישראלים באמת אכפת מהמדינה,

  כל מה שמעניין אותם זה לא לצאת פריירים.

  אני מוכן להלחם ולעשות מילואים(כאילו ששואלים אותי) ולחיות בתקופה כלכלית קשה (כאילו שלמישהו אכפת) אבל אני לא מוכן שכל העבודה שלי תשמש כדלק להמשך התדרדרותה של המדינה.
  אני אלך למקום שבו בעבודה קשה אנשים בונים עתיד טוב ולא מחרבים אותו.

  1. שמעתי שבנמיביה מחפשים מלצרים
  2. בנמיביה יש חיים טובים סע לבקר שם ואל תכתוב על נושאים שאינך מבין בהם

   ארץ אוכלת יושביה אך לא משמינה

 251. 62
  ההסבר מאוד פשוט

  מרבית האנשים שקוראים את הכתבה הזו או בכלל מוגלים להבין אותה הם מיעוט במדינת ישראל. יש כמותו כ- 1.5 מיליון תושבים לכל היותר. עד שנות השמונים אוכלוסיה זו היוותה נתח עיקרי מאוכלוסיית מדינת ישראל והיום היותך נאור ו/או מנומס ו/או אינטלקטואל ו/או לא מלכלך ברחוב ו/או לא צופר ומקלל בכביש ו/או לא מתבהם בפארקים על מנגל הוא בגדר שיוך לקבוצת מיעוט. אותה גרעין שהקים את דמינת ישראל היום הוא מיעוט ובנין מהגרים מפה לעולם המערבים ולאחרונה אף לאסיה.
  גם תמונת המפלגות מחזקת זאת. לכן כל הכתבות הנ"ל מיועדות להטריד, לכאורה, פלח קטן ונעלם במדינה. מדינת ישראל הנאורה אינה בישראל אלא בתפוצות.

  1. "מדינת ישראל הנאורה היא בתפוצות"? באמא שלך? את מתכוונת להמוני הערסים שהתנחלו בלוס אנג'לס, לקופיפים שעובדים בהובלות/חנויות חשמל בניו יורק, או ל"אמנים" הטפילים שחיים בברלין על חשבון משלם המיסים הגרמני-ארי?
 252. 61
  נמאס להרגיש מטרד כל פעם שצריך שירות ציבורי.
 253. 60
  ישראל ה״מקורית״ איבדה את זהותה למען הדת,ההתנחלות,גסות הרוח והעדפת הפרט על הכלל-בעוד 10 שנים הרוב המזרחי-ערבי-דתי יהיה המאפיין המרכזי ולאחריו תהיה כאן מדינה פלשתינית עם רוב ערבי

  ישראל 2012 נשלטת ע״י ימין לאומני דתי משיחי וחזירות קפיטליסטית.

  מדינה בה אלימות מילולית ושימוש בכוח החליפו שפה ותרבות,בה הנוצץ החליף את המהות,בה פושעים מקבלים כבוד,בה שכנות הפכה לעוינות ובה האביב הערבי של המוסלמים הופך להיות החושך הישראלי של היהודים

  אכן-לחילונים ליברלים ומשכילים אין מה לחפש כאן,לא רחוק היום שגם ישימו אותם במחנות הסגר כי קוראים ללבן המתון והמשכיל ״שמאלני״ או ״יפה נפש״ כמילת גנאי ולא כשבח- זו אינה ישראל אותה חזה הרצל ועליה נלחמו המחתרות-
  במקום ארצישראל קיבלנו ערסישראל

  1. איך לא נמאס לך לטקבק עצמך לדעת ולעשות לעצמך עשרות לייקים, איך??
  2. כבר 45 שנה אתם חוזרים על אותן תחזיות עלובות. הבעיה היא שהמציאות מסרבת בעקשנות להסתדר לפי התחזיות שלכם. ישראל משגשגת יותר מאי פעם, הילודה אצל הערבים יורדת בתלילות, הילודה אצל היהודים (כולל החילונים!) עולה בתלילות, המדינה הזו רצה קדימה ועוברת כבר חלק ניכר ממדינות המערב, בזמן שהשכנים שלנו הולכים ושוקעים בתערובת לא מזוהה של בוץ ודרעק.
  3. יש הרבה חמורים שבטוחים שיורד גשם למרות שמשתינים עליהם
 254. 59
  אחרי שחיים במדינה טובה קשה לחזור לחיות במחנה צבאי
  1. אבל להשאיר את הגוגל כרום שלך פתוח על כל אתר ישראלי אפשרי, וללחוץ F5 כל שלוש דקות, זה לא קשה, אה?
 255. 58
  רוב האזרחים כאן אומללים.חיים ממינוס.הכל פה מדרדר...
  1. ממש. לכן אתמול בצהריים לא היה מקום להכניס ראש סיכה במסעדות ובבתי הקפה בתל עזיז, לכן בקיץ האחרון יצאו 2 מיליון ישראלים לחו"ל ועוד 1.5 מיליון יצאו לחו"ל בחגים, לכן הכבישים מפוצצים במכוניות חדשות, לכן אנשים יוצאים מהחנויות בקניונים עם שקיות ענקיות מלאות בהשד-יודע-מה, לכן צריך לחכות שעה וחצי למשלוח של ריבר נודלס בר (מרוב שהשליחים מפוצצים בעבודה). ממש מדינה של אומללות...
  2. ועדיין זה לא מעיד על הכלל ..יותר ממחצית הילדים מתחת לקו העוני,קשה מאוד לקנות דירה,יקר מאוד בסופרמרקט ,יש מתח ביטחוני כל הזמן
 256. 57
  יורד מאושר

  בפשטות- אני חילוני, ליברל, דמוקרט, לא עשיר, ודוקטור- מישהו יכול להסביר על פי הנתונים הללו מה יכול לחבר אותי לארץ ישראל עד כדי כך שעשה על גבי את עוולותיה ? ישראל הופכת למקום שבו רק לאומניות או דתיות {ועדיף השניים ביחד}
  יש היכולת לשכנע להישאר- אני לא יכול להתחבר לדברים כאלו כי לפי אמונתי הם אם כול הרוע , ישראל הופכת לסמל של רוע וניצול- כעת, על כול אדם להחליט איפה הוא עומד ביחס לזה ובעיקר עם מי, אני בחרתי בגרמנים, אני מקווה שישראלים נוספים יצטרפו אלי- אלט נוי לאנד

  1. אבל אינך יכול להמנע מכניסה לאתרים בעברית ובעיקר מניפנוף העובדה ש"דפקת את כולנו" בזה שעזבת את הארץ

   אבל בעצם עזרת לנו פה בכך שהקטנת את הלחץ על המשאבים בהווה וגם בעתיד (למשל: לא תקבל ביטוח לאומי אם תגור בחו"ל גם אם שילמת להם כשגרת פה) ולדבריך גם עזרת לעצמך. אז אם כולם מבסוטים למה צריך לכתוב תגובות מיותרות? אולי הצורך לנפנף בהצלחותיך מעיד על משהו?

  2. אם היית מאושר לא היית נכנס לאתר ישראלי להגיב וללכלך

   כמי שחי גם בחול ונהנה מזה אני יכול לקבוע בוודאות שמי שטוב לו לא מתעסק בלהכנס ללכלך באתרים של מדינה זרה לו. אם אתה נהנה בגרמניה תקשקש באתרי גרמניה- למה אתה מבלבל לזרים כמונו את המוח? מה מעניין אותנו דעתו לשל גרמני?

  3. מאושרי'לה, אם יום אחד בכל זאת תחליט לחזור, אנא, תן לנו התראה מוקדמת, אולי נצליח לשכנע אותך שלא לעשות זאת.

   אבל אתה בהחלט מוזמן לצרף אליך את שכמותך

  4. טוב לו שם, כן. כי שם יש מקום לאנשים כמוהו, כאן אין. באמת נראה לך שלא איכפת לו מהארץ יותר? אולי אתה כזה, אולי אתה פשוט לא יודע לזהות מורכבות. התגובה שלך בעיקר נעלבת. ממה?
  5. תחי גרמניה, היא המולדת הנושנה...
  6. זה לא חשוב אם זה מעניין אותך או לא. הוא ישראלי יורד, אתה לא יכול לקחת ממנו את זהותו, וזה שהוא בחר לרדת מהארץ לא מוציא את הישראלי ממנו. הוא ימשיך לקרוא עיתונים ישראליים ואתה פשוט מר נפש וקנאי.
 257. 56
  עם אתהלא - חרדי,עובד מדינה או הסתדרות המגינה עליך, אין לך מה לחפש בארץ ישראל

  אתה כמו כלי חד פעמי, המדינה מנצלת אותך , צבא מיסים, שאתה מובטל חפש את החברים שלך.

 258. 55
  הבעיה מי שמהגרים הם המוחות המבריקים שהמדינה זקוקה להם , ומשאירים אותנו עם הרב אמנון ימחק וחבורתו
  1. ממש מוחות מבריקים. כמו הקולנוענים והמעצבים שבכתבה
  2. חמוד שלי

   רוב המהגרים מהארץ הם מהנדסים, רופאים ואנשי היי טק. אם היית עוסק באחד מהמקצועות האלה (ואתה לא) היית מכיר את הנתונים בעצמך.
   ועוד משהו: גם קולנוענים, מעצבים ואמנים הם בני אדם וגם להם יש זכות קיום. הציבור בישראל בשנים האחרונות בז לאנשים כאלה וזאת אחת הסיבות שהם חושבים על לעוף מפה.

  3. בטח, אתה לא צריך קולנוענים ומעצבים

   אתה לא צריך שיעצבו לך אתרי אינטרנט, בגדים, רהיטים וכדומה. אתה לא צריך לצאת לראות סרט בקולנוע פעם בחודשיים, או בטלוויזיה. בשבילך כולם חייבים להיות מהנדסים, אחרים הם מיותרים.

  4. בחייאת, נו. מי שיורדים הם ברובם שמאלנו-טפילים מ"מדעי" החארטה, או נהגי מוניות/זבנים/"מוברים" (מובילים). מעט מאוד "מוחות מבריקים" עוזבים, ועוד פחות מכך עוזבים באופן קבוע. אז עזוב אותנו, באמאש'ך, ורד מהארץ. הרי בחו"ל כולם ממתינים בנשימה עצורה למוח המבריק שלך.
 259. 54
  אנו שמחות לדעת שיש קבוצה של מי שירדו ו...שיישארו שמה

  מי שלא טוב לו כאן וחושב שהכל מגיע לו, שיישאר שמה. אנו לא מוכנות להגן על אנשים כאלה כדי שיבואו רק לחופשות בישראל וימצצו את לשד המדינה כשהם בחול. הבוז ליורדים, נפולת של נמושות, פאתטיים, תכתבו את מה שאתם רוצים ...אבל מחו"ל. מדינת ישראל לא זקוקה לנפולת כזאת.

  1. הלו, 6 מליון חיים בחו''ל ולא ממהרים לחזור לארץ , צאי מהסרט שלך

   פאתטיים או לא פאתטיים מספר היהודים שחיים בחו''ל שווה למספר היהודים שחיים בה

  2. עילגת

   1. זה "תלמה ולואיז" ולא "תלמה ולואיס"
   2. אין מילה כזו "שמה"
   3. בגלל אנשים כמוך אנחנו רוצים לעזוב. ישראל הפכה לאומה של אנשים אלימים וחסרי בינה.

 260. 53
  מה נעשה אחרי שכל הסמולנים יעזבו? את מי נאשים בבעיות של המדינה? את ביבי? את ליברמן?
  1. קודם שיעזבו ואז נשבור את הראש על השאלה שלך, אם בכלל יהיה בזה טעם. סביר להניח שהבעיות ייעלמו עם הסמולנים, כך שהשאלה שלך תתייתר מאליה.
  2. מהנדס טוב יודע מתי להרוס ולבנות מחדש. אתה מציע שהמהנדסים פשוט יעזבו

   חדשות עבורך ושכמותך. אנשי "השמאל" [זה קצת יותר מורכב משמאל וימין] דיי בנו במו ידיהם את המדינה שאתם [זרם שמאוד רוצה להקרא "ימין" אבל לא מבין שכיום הימין הוא עבד למשחקי כלכלה] תהרסו במו שתיקתכם והסכמתכם עם מנהיגים שכל כולם נתונים למציאות סבוכה בה אין ממש מקום לא"י.
   אני מפנה אותך להשכיל ולקרוא על חותמי אג'נדה 21.
   תקרא קצת על המניעים לפרוץ 6 הימים- אולי תקבל קצת מושג מה מניע את המלחמות פה.
   יקירי, "ימנים" הם כלים במשחק אבוד ומראש וכל מה שאנשי השמאל אותם אתה כה לא רוצה פה, מנסים לעצור את המשחק הזה - כי א"י צפויה להפסיד וכולם יודעים זאת.

 261. 52
  חו"ל לא נועד לאנשים רגילים. מדובר בתנאים מדבריים שרק צמחים ובעלי חיים מיוחדים מסוגלים להסתגל אליהם.

  פתאום להפוך לזר ומוזר בארץ נוכרית - זו לא חויה מרנינה במיוחד, בלשון המעטה. המעבר לחו"ל מומלץ רק למי שהחיים בארץ מסכנים את שפיות דעתם - לא חשוב מאיזו סיבה. או מי שהתפתחותם וצמיחתם מחייבת מעבר לאקלים אחר. מכל מקום חו"ל אינה גן עדן. לא סתם בגלל קפריזה נטשו אבותינו את ארצותיהם ועלו ארצה. היהודי לא נקלט עד הסוף בשום ארץ בשום תקופה באלף השנים האחרונות ואין סיבה שהמצב ישתנה.

  1. גם בישראל היהודי לא נקלט עד הסוף. אולי במאדים?
  2. יהודי לא ייקלט גם במאדים

   אבל את/ה יכול/ה להיקלט בכל מקום פרט לישראל בתנאי שתפסיק/י להיות יהודי/ה.

   אם ממילא אינך מאמינ/ה בתורה מסיני, זהו שינוי מרענן וקל.

  3. החל מ-1850 רוב היהודים היגרו מאירופה לארה"ב. חלק היגרו לבריטניה, צרפת, קנדה, ארגנטינה ואורוגוואי. מיעוט קטן מאוד היגר לישראל.
 262. 51
  מוזר אבל אין תשובה איך זה שבשנים האחרונות מספר הישראלים השבים עולה בהרבה על מספר היורדים,
 263. 50
  אידאולוגיות

  במאה הקודמת היינו עדים ללדתן של של שתי אידאולוגיות והן הקומוניזם והציונות . האם יש קשר בניהם? יש ויש .בסוף שנות השמונים גל הגירה עצום שתף את מדינות המערב מארצות קומוניסטיות ולא רק יהודים.הצלחנו להקים מדינה ולא חברה בעלת ערכים משותפים חזקים. זהו סוף האידאולוגיות

 264. 49
  תגידו זה רציני? אתם נפלתם על הראש?

  מאיפה הנתונים ההזויים הללו? דגמתם את יהודי לוס אנג'לס או ניו יורק? אולי דגמתם מגזר אחר? את הערבי? מה זה, שאיפה כמוסה של עזמי בשארה וחנין זועבי? הלמס והמכון הדמוקרטי ועוד כמה מוסדות מחקר מצביעים בבירור על ציבור שלא מוכן לעזוב את הארץ אלא לחזק את האחיזה בה. מאיפה לקחתם את פיסת השקרים הזאת? תראו למי משלמים כסף ?

  1. אתה פשוט מנותק

   בדיוק כמו ביבי
   תשאל את ביבי ומרעיו על זה והוא יענה שטויות יש לנו יופי של מדינה
   זה הרי מיעוט קטן.

   חרדים וערבים זה מה שישאר לנו שם בסוף...

 265. 48
  "הדכאון השבועי לילד" (מדור קבוע)

  אם הילדים שעורכים את מוסף הארץ היו בודקים, היו מגלים שזה 70 שנה בערך העיתון של שוקן מנבא קטסטרופות למדינה (שכידוע מתגשמות). מן הסתם זו דרך להתפרנס, אבל בכזו רצינות? בחיאת