למה כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב - סוף שבוע - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

יש לי ארץ אחרת || למה כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב

סקר "הארץ" וחברת המחקר "מידע שיווקי" מראה כי 37% מהישראלים שוקלים לעבור לחיות בחו"ל. אצל רובם, הסיבה העיקרית היא הקושי להתקדם כלכלית. האם מדובר בפנטזיה או בתופעה ממשית ומדאיגה; האם זו נטייה גלובלית או בעיה המיוחדת לישראל; מהם הקווים לדמותם של העוזבים, ויותר מהכל:­ מה אפשר לעשות כדי לגרום לצעירים יצרנים ומוכשרים להישאר פה?

“ברחוב שלנו בכפר אוריה גרות שמונה משפחות - שלוש מהן עזבו לארצות הברית בשנה האחרונה. מה שמטריד אותי הוא שזה לא מדגם מייצג. בעיר הסמוכה אלינו יש שכונות שלמות של מהגרים - רובם חרדים אנגלו־סקסים. אלו אנשים עובדים, אבל הילדים שלהם כבר במערכת חינוך שאינה מעודדת יצרנות”. כך פותח את פגישתנו תומר טרבס, ממייסדי תנועת “עורו”.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההגירה לישראל אמנם חיובית, אבל סקר שערכה בשביל מוסף “הארץ” חברת המחקר מידע שיווקי סי. איי. בהנהלת נעם רז ומרב שפירא, מראה כי 37% מהישראלים מצהירים שהם שוקלים מעבר לארץ אחרת מתישהו בעתיד. ראוי לציין כי רק 2% מכלל הנסקרים מציינים שבסופו של דבר הם ממש בטוחים שיהגרו לארץ אחרת, ומדובר רק בעניין של זמן.

הסיבה העיקרית שציינו רוב אלה השוקלים הגירה היא הקושי להתקדם כלכלית בישראל ‏(55% מתוך השוקלים מעבר‏). נעם רז, מנכ”ל מידע שיווקי, מכנה את התופעה הזאת “פנטזיה”. “אנחנו רוצים לחשוב שיש לנו דרך לצאת מכאן, אבל רק 2% באמת מתכוונים לקום וללכת”, הוא מסביר.

פנטזיה או מציאות - אי אפשר להתעלם מכך שרבים מהישראלים רוצים, ברמה זו או אחרת, לקום ולחפש להם מקום אחר לחיות בו. הנטייה לשקול מעבר לארץ אחרת בולטת באופן משמעותי יותר בקרב מצביעי שמאל, גילאי הביניים ‏(30–49‏), חילונים ושכירים וכן אצל תושבי הדרום ‏(ראו למטה) וגוש דן. חשוב לציין שהעבודה על הכתבה והסקר בוצעו לפני מבצע עמוד ענן, אם כי ההסלמה בדרום, כמו גם רוחות המלחמה שלא היתה מול איראן, כבר נשבו בעוז.

“מה שקורה כיום במדינה מזכיר את התהליך שעבר על ירושלים”, אומר טרבס. “ירושלים חיה בכל יום כל סכסוך אפשרי. מי שעזב אותה לאורך השנים הם אלה שיכלו לפרנס והעיר הפכה לענייה. בלי תקציבי ההעברה של המדינה היא לא היתה מתקיימת”. טרבס מכנה זאת “עזיבת המסוגלים”, ומסביר שבניגוד לעבר, אז כינו את העוזבים “יורדים” ונראה היה שהם הולכים לעבוד כנהגי מוניות - הפעם מדובר בשכבה של אנשים בעלי כישורים, שיכולים להתפרנס בארצם, אבל בוחרים לעשות זאת במקום אחר. “אנשים עוזבים את ישראל בגלל מה שקרה לרעיון הציוני. ברגע שהזיקה לישראל נחלשת, הטעם להישאר נמדד על פי איכות החיים וישראל נמצאת במקום לא טוב מבחינה זו”.

הקביעה של טרבס היא מסוג האמירות שמקפיצות את הטוקבקיסטים, אבל בסופו של דבר היא מגובה במספרים. על פי דו”ח “מצב המדינה 2011–2012”, שפירסם לאחרונה מרכז טאוב, מצבן של המשפחות הצעירות והעובדות בישראל הורע בחמש השנים האחרונות ‏(בלי להחשיב את המשפחות הערביות והחרדיות, שמצבן הורע עוד יותר‏). על פי נתוני ה–OCED ישראל מפגרת ברוב המדדים. בהשקעה בחינוך - ישראל מפגרת אחרי מדינות ה–OCED ב–2% ונמצאת במקום ה–29 מתוך 36. בהשקעה בבריאות אנחנו נמצאים במקום השלישי מהסוף. במדד איכות החיים נמצאת ישראל במקום ה–25 מתוך 36 ובמדד הממשל אנחנו מדורגים במקום האחרון.

נכון - גם פעם היה קשה ובתקופת הצנע ודאי לא היה כיף גדול. אבל בניגוד לעבר, היום האופציה של מעבר לחו”ל נתפסת כלגיטימית יותר. רבים מייחסים את השינוי התפיסתי לשינוי שעבר המושג “ציונות” בישראל של העשורים האחרונים. השינוי הזה משפיע גם על זהות המהגרים. חוקרים הבוחנים את תחום ההגירה טוענים שהעוזבים היו תמיד המסוגלים. עזיבה של מדינה ומקום מוכר דורשת אנרגיה רבה והחלשים מתקשים לגייס את המשאבים. המיואשים - הם כבר ויתרו ונשארים במקום.

תומר טרבס
תומר טרבס .

אבל נראה שה”מסוגלים” החדשים, כפי שמתאר אותם טרבס, בכל זאת שונים מהפרופיל של אלה שעזבו בשנות ה–80. ההבדל המשמעותי בא לביטוי בתפיסת הזיקה לארץ ישראל. מסקר “הארץ” עולה בצורה בולטת כי מצביעי ימין, מסורתיים ודתיים נוטים לטעון כי מדינת ישראל היא המקום המרכזי של העם היהודי ולכן לא יעזבו את הארץ. טענה זו, שבעבר עמדה בבסיס התנועה הציונית כולה, כבר לא מאפיינת את כלל המשיבים לסקר.

טרבס גורס ש”ימין ושמאל בישראל של היום נחלקים על דבר אחד - על איפה אנחנו מעמידים בסולם הזהות שלנו את הזהות היהודית. ככל שאתה יותר הומניסט וליברל, אתה ממקם את הזהות היהודית שלך במקום נמוך יותר. זה כך מאז שבנימין נתניהו לחש על אוזנו של הרב כדורי: ‘השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים’”.

סביר להניח שרבים מאלה שמגדירים את עצמם מרכז ושמאלה במפה הפוליטית, ידחו את הטענה ‏(אולי אפילו ברוגז‏). אבל נראה כי נוצר שבר בין תפיסת היהדות שלהם לבין האופן שבו הם מבינים את תפיסת היהדות של המדינה. מרגע שההחלטה לחיות בישראל כבר איננה ערכית נכנסים לתמונה הפרמטרים הכלכליים, ואז נראה שחלק לא מבוטל מהישראלים חושבים שעתידם במקומות אחרים יהיה ורוד יותר. ליתר דיוק, מהסקר עולה כי הסיבה העיקרית שציינו רוב השוקלים הגירה היא הקושי להתקדם כלכלית בישראל ‏(55% מתוך השוקלים מעבר‏).

על פי מחקר שערך יוסי הרפז בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ב–2007, יותר מ–100,000 ישראלים החזיקו באזרחות של מדינות מזרח אירופה ומרכזה, עלייה של כמעט 100% ביחס למספר המחזיקים באזרחות כזו בשנת 2000. הנפקת דרכון זר נחשבת היום סוג של תעודת ביטוח ולאו דווקא מעידה על כוונות הגירה.

אפשר לטעון שגם פעולה זו תואמת את תיאוריית הפנטזיה של רז, אך קשה שלא ללמוד ממנה על הנטייה ההולכת וגוברת של ישראלים לחשוב שישראל אינה בהכרח המקום שכדאי לחיות בו. ראוי לשים לב גם לזהותם של אלה המוציאים דרכון אירופי: אלה הם בנים ונכדים ליוצאי אירופה - כלומר, אשכנזים.

“אולי לא פוליטיקלי קורקט לומר זאת, אבל האשכנזים הפכו ממי שהמדינה ייצגה אותם למי שיש להם מגזר משלהם”, אומר נעם מנלה, חוקר ומרצה בארץ ובחו”ל על השפעות דור ה–Y על ארגונים ועל החברה. “האשכנזים הופים לעוד מגזר, בדומה לחרדים, ערבים ורוסים. הרבה אשכנזים נוהגים להפטיר בהומור ‘הפכנו למיעוט מבוטל’, ובהתאם לזה אנשים שואלים את עצמם מה מחבר אותי לכאן? היום אדם מחפש שייכות מתוך תחומי עניין וערכי חיים, ולא רק שייכות לאומית. אם אני מרגיש תחושת ניכור, עדיף להרגיש את זה במקום נוח יותר על פני הגלובוס, שגם מציע לי אפשרויות מגוונות ומעניינות להתפתחות מקצועית. סטארטאפיסט ישראלי צעיר יכול להרגיש קירבה רבה יותר לסטארטאפיסט אמריקאי בעמק הסיליקון מאשר לשכן שגר בדלת ממול”, הוא מוסיף.

נעם מנלה. האשכנזים הופכים לעוד מגזר
נעם מנלה. האשכנזים הופכים לעוד מגזר. צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

מנלה מצביע על כך שהקשר הלוקאלי נחלש, משום שהמדינה פרמה במו ידיה את חוט השייכות הקושר בינה לבין אזרחיה בתהליך שנמשך עשרות שנים. השירות הלא שוויוני, ההקצנה הדתית, ההפקרה הכלכלית של החלשים, ההפרטה הטוטאלית. המדינה הופכת דתית יותר ואנשים המגדירים עצמם ליברלים מתקשים להתחבר אליה. כשר החינוך, גדעון סער מנסה להעמיק את החיבור של אנשים עם המדינה, אבל הוא עושה זאת דרך סמלים שנויים במחלוקת, כמו היציאה הכפויה לקבר רחל בשטחים. זוהי טעות גדולה בהבנת הקשר החדש המחבר בין אנשים בעולם הפתוח”.

הפיתרון, לדעתו של מנלה, צריך לנבוע מחידוש תחושת השייכות. זאת משימה לאומית. “פעם חיברו דרך סמלים לאומיים גדולים והיום הדבר היחיד שיכול לחבר הוא הערבות ההדדית, שעליה המדינה צריכה לקחת בעלות. שוויון בנטל. הסכנה הקיומית שפעם חיברה אותנו יחדיו היום גם מרחיקה בינינו. כי המדינה לא השכילה ליצור פיצוי או תמורה לבעיה הקיומית באזורנו. הטעות הקלאסית היא לנסות לחבר את האנשים למדינה דרך סמלים פטריוטים ישנים כאשר הם מחפשים ערבות הדדית”, הוא מסכם.

משבר אידיאולוגי

מבחינתה של שירלי ‏(השם המלא שמור במערכת‏), מידענית ממרכז הארץ, ההגירה מישראל נוכחת בכל ארוחת ערב משפחתית, או ליתר דיוק, היא בולטת באי הנוכחות של בניה. בנה הבכור ניר, בן 28, עזב בפברואר האחרון לטורונטו והצטרף לאחיו עידן, בן 27, שמתגורר שם מאז שסיים את השירות הצבאי. הבן הצעיר במשפחה מתגייס בימים אלו לצה”ל.

המעבר של הבנים היה הדרגתי. בהתחלה נסע עידן ללמוד בטורונטו ועבד בזמן הלימודים כמאבטח באל־על. תוך כדי שהייתו בעיר התחבר לקהילה היהודית וקיבל הצעת עבודה מחברה מקומית גדולה. שירלי מסבירה ש”שם יש לו המון הזדמנויות להתפתח מבחינה אישית ומקצועית, בלי להתחנן ובלי טובות, ולכן הוא החליט להישאר”.

הבן הבכור הצטרף לאחיו הצעיר משום שהרגיש, לדברי אמו, ש”לא סופרים אותו כאן. מעדיפים על פניו את המגזרים שלא משרתים, לא תורמים ולא עובדים ובנוסף קיים קושי למצוא מקום תעסוקה ההולם את כישוריו, שיאפשר לו ולמשפחה שיקים להתפרנס בכבוד”. אף ששירלי יכולה להזדהות עם ההרגשה של בנה, היא מצטערת על הבחירה שלו. “לא חינכנו את ילדינו לעזוב. אנחנו מאוד מעורבים ופעילים חברתית ועצוב לנו שהם לא רואים עתיד במדינה הזו”.

הבנים של שירלי טרם הכריזו על ההחלטה לעזוב לצמיתות, אבל שירלי חוששת שיתקשו לחזור. מבחינתה מדובר במשבר אידיאולוגי. “חינכנו אותם שזה הבית שלנו והארץ שלנו ואסור לוותר על המדינה. בתור ההורים זה מאוד קשה. גם נשארים לבד וגם יש בזה התרסקות ערכית. לא לילד הזה פיללנו”. בכל מקרה, שירלי מאמינה שמי שתקבע אם הם יחזרו או יישארו תהיה בת הזוג של כל אחד מהבנים.

למרות התקווה של בניה שהוריהם יצטרפו אליהם בטורונטו, שירלי מדגישה שלא מדובר באפשרות ממשית. “לא חשבנו להצטרף, כי זה נוגד את הערכים שלנו. אנחנו לא מוותרים על המדינה הזאת כי אנשים שילמו עליה מחיר. אנחנו מבוססים יותר מרוב הצעירים. אני לא חושבת 100 פעם לפני שאני קונה מילקי, ולכן פחות בוער לי לעזוב”.

לדעתה, מי שעוברים כיום להתגורר בחו”ל הם מיטב בניה ובנותיה של ישראל. “אלו אנשים איכותיים, טובים, שיכלו לתרום, מרופאים ואחיות ועד מהנדסים. פעם קראו להם נפולת של נמושות, אבל היום מדובר באנשים כישרוניים. שם הם בולטים לטובה. הם נחשבים חכמים ומוצלחים ביחס לקנדים, וזה חבל מאוד. הרבה לא חוזרים”.

מה הסיבה העיקרית שבגללה תשקול לעבור? לחצו להגדלה

כאמור, בפברואר האחרון עבר בנה של שירלי, ניר, לטורונטו. ניר למד בארץ הנדסת תעשייה וניהול, ובשנתיים שלאחר תום לימודיו עבד במקצוע. הוא מציין שלא הרגיש שהעבודה משתלמת מבחינת השכר או התנאים. את הסיבות למעבר הוא תולה בכמה גורמים. הראשון בהם הוא שירות המילואים. מאז שהשתחרר מהצבא, ב–2006, הוא נקרא למילואים לעתים תכופות, אבל חש שלא זכה להערכה על כך, בלשון המעטה. “הפסדתי המון בגלל המילואים, גם בזמן הלימודים וגם בעבודה. הרגשתי שעדיף בשנים הראשונות לבנות את עצמי ללא הפרעות”.

סיבה נוספת לעזיבה היא ההזדמנות שחיכתה לו בקנדה. “זאת מדינה שנמצאת בתנופה כלכלית ויש בה המון הזדמנויות, מפני שזאת מדינה גדולה, שאוכלוסייתה קטנה יחסית, ולכן היא גם קולטת הגירה”. אבל מעבר לאינטרסים הפרטיים, ניר מציין גם גורמים כלליים יותר לעזיבה. “הייתי מאוד פעיל במחאה. מפריע לי שיש פחות סולידריות חברתית. הממשלה כבר כמה שנים דואגת לסקטורים מצומצמים בחברה. בעיקר מפריעה לי התמיכה שניתנת לחרדים ולהתנחלויות, על חשבון מעמד הביניים. אנשים שרוצים להתפרנס בכבוד יצאו לרחובות, אבל שום דבר לא השתנה”.

עוד דבר שלא השתנה, ושפעל גם הוא כזרז שדחף להחלטתו של ניר, הוא חוק טל. “הבטיחו לשנות את חוק טל ובסוף ביבי בחר בשותפים האמיתיים שלו. זה פגע בי. אתה רוצה לתמוך במי שלוקח חלק במארג האמיתי של הכלכלה והמדינה. במקום זה בחרו בסקטורים שחיים על חשבון מי שעובד קשה”. בנושא הזה לא רבים מרגישים כמו ניר. מהסקר שלנו עולה כי אי השוויון בנטל צוין רק על ידי 15% מהנשאלים כסיבה לרצונם לעזוב.

ניר אינו צובע את החיים בקנדה בוורוד: “זה לא שהחיים שם קלים, אבל הלחץ פחות יומיומי, ואתה פחות מחובר למדורת השבט, לחדשות, כך שהלחץ פחות מורגש. אני מרגיש שאני עובד פחות קשה ומרוויח יותר. יש לי הרבה חברים פה, אבל המשפחה חסרה”.

אחד הדברים המפתיעים שחושף הסקר שערכנו הוא שרצונם של רוב הישראלים לעזוב את הארץ אינו קשור למצב הביטחוני כאן, אלא להיפך. כאשר האיום הביטחוני גדל, הציבור הישראלי רואה בעזיבה בגידה, ולכן בזמנים כאלה מעטים עוזבים. כל החוקרים שעמם שוחחנו לצורך כתיבת הכתבה טוענים שמעטים הישראלים שעוזבים מסיבות אידיאולוגיות. הכיבוש, החוקים האנטי־דמוקרטיים ואפילו צווי השמונה שהפכו לנפוצים בשנים האחרונות, לא גורמים לאנשים לקום ולעזוב.

מה שבדרך כלל שובר את גב הישראלי הוא המצב הכלכלי. יש מתאם בין עלייה בכמות ההגירה מחוץ לישראל לבין המצב הכלכלי. בהתאם לכך, הגרף שפירסם פרופסור סרג’יו דלה־פרגולה מהמכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית, מראה על מגמת עלייה בהגירה אל מחוץ לישראל בשנים האחרונות. דלה־פרגולה נשען על נתוני היציאות לחו”ל לעומת הכניסות לארץ. על פי הערכתו ‏(במאמר “הרהורים על הגירה” שפורסם בכתב העת המקוון “הגירה”‏), בשנת 2011 יצאו את ישראל כ–14 אלף ישראלים ‏(בהערכה גסה‏) ולא שבו אליה.

למרות זאת, דלה־פרגולה, יליד איטליה, דואג להזכיר שהמצב באיטליה ובמדינות אירופה מערביות אחרות קשה יותר. “ביליתי באיטליה חודשיים בקיץ ושם המצב הרבה יותר חמור, בעיקר בנוגע לאבטלה. באיטליה יש 9% אבטלה, ובקרב צעירים 34%. בקבוצות הגיל הצעירות אצלנו בישראל יש הרבה שעובדים, ושם לרבים אין כלום. אפילו לאנשים בשנות ה–30 המאוחרות לחייהם אין תעסוקה. הם לא מתחתנים וגרים בבית ההורים”.

סרג’יו דלה־פרגולה. מגבלת הגודל בישראל גורמת לרבים לחוש שהגיעו לתקרת הזכוכית
סרג’יו דלה־פרגולה. מגבלת הגודל בישראל גורמת לרבים לחוש שהגיעו לתקרת הזכוכית. צילום: אמיל סלמן

הגודל קובע

כשמדברים על הגירה לתוך מדינה, ישראל נמצאת במקום מיוחד. אנחנו המדינה השביעית בעולם מבחינת מספר המהגרים המתגוררים בה ביחס לכלל האוכלוסייה. ככלל, תופעת ההגירה בין מדינות הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות. על פי נתוני מחלקת האוכלוסייה של האו”ם, ב–2010 חיו 214 מיליון איש בארץ שונה מזו שבה נולדו. ב–2000, לעומת זאת, עמד המספר על 179.

בהתאם לכך, מדגיש דלה־פרגולה, העלייה בשיעור העוברים בין מדינות היא מגמה גלובלית. “בשווייץ יש מדד הגירה יוצאת ‏(ירידה‏) יותר גבוה משל ישראל. לכאורה, שווייץ היא מדינה אידיאלית, עם כמות אוכלוסייה זהה לזו של ישראל. ההסבר לעזיבה שם הוא מגבלת הגודל, שיוצרת בעיית תעסוקה בקרב האזרחים הכישרוניים, שחלקם יכולים למצוא בקלות עבודה בחו”ל”.

על פי דלה־פרגולה, מגבלת הגודל בישראל משמעותית ביותר וגורמת לישראלים רבים לחוש שהגיעו לתקרת הזכוכית שלהם. בהתאם לתחום העיסוק שלו, הוא בוחר להדגים את הבעיה על הסביבה האקדמית. “כאקדמאי מתוסכל אני רואה את התקנים מצטמצמים והולכים. זה מוריד את מספר מקומות העבודה. זאת בעיה של מדינות קטנות”.

דלה־פרגולה מסביר שמדד הניידות של מדינת ישראל מפותח מאוד, בזכות שיתופי הפעולה האקדמיים הרבים של אקדמאים ישראלים עם אוניברסיטאות בחו”ל ובזכות התלות התעשייתית ביצוא לחו”ל. “היום חוקרים מדברים על רב־לאומיות. לרובנו יש יותר מזיקה אחת משמעותית בחיים, אף על פי שבשביל רובנו מרכז הכובד נמצא במקום אחד. היום כל יורד יכול לבקר בארץ 20 פעמים בשנה אם ירצה. זה משפיע על האופן שבו אפשר לזהות מיהו מהגר”.

למרות המגמה העולמית והעובדה שמשכילים מקבלים הצעות עבודה רבות יותר בחו”ל, דלה־פרגולה מאמין שצריך ללמוד כיצד להתמודד עם הבעיה בישראל. “צריך לחזק את המדיניות. לחשוב יותר על הזדמנויות המתאימות למבנה האוכלוסייה. כשהאוכלוסייה משכילה, כמו במקרה של ישראל, החברה זקוקה לפתרונות עבודה של משכילים. צריך יותר מחקר ופיתוח”.

בכל מקרה, דלה־פרגולה מדגיש שהחברה בישראל ממשיכה להיות מאוד אופטימית. לדבריו, הוא מתבסס על נתונים מסקר האושר של האו”ם ולכן אי אפשר לחשוד בהטיה שלהם. “צריך לתפוס את ההגירה כהזדמנות, ולא כ’אוי ואבוי’. יש אנשים שמבלים יום פה ויום שם, חמישה ימים בלונדון וסוף־שבוע בארץ. צריך לשנות את התפיסה של מיהו מהגר בהתאם, להסיר מכשולים ולסייע למי שרוצה לחיות ולעבוד בארץ”.

לפי הנתונים הרשמיים, היקף ההגירה מישראל הוא שלושה עוזבים מתוך אלף תושבים. מיכל סבח, דוקטורנטית לדמוגרפיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שחוקרת הגירה מישראל, מדגישה שבהשוואה למדינות מפותחות בעולם, כמו הולנד, ניו זילנד, אוסטרליה וכן הלאה, ההגירה מישראל נמוכה יחסית.

סבח מסבירה שלכל חברה יש פרופיל של מהגר. בישראל, כמו במדינות מפותחות אחרות, ככל שההשכלה גבוהה יותר, כך עולה הסיכוי להגר. הסיכוי שבעלי תואר שלישי יהגרו גבוה מהסיכוי שבעלי השכלה תיכונית ומטה יעשו זאת. על פי מחקרים קודמים, הסיכוי של בעלי תארים אקדמיים להגר גבוה יותר מפי שניים בהשוואה לבעלי השכלה תיכונית. “בדרך כלל המהגרים יהיו בעלי השכלה טכנולוגית ויעסקו במשלח יד שיש בו דומיננטיות גברית. הסיכוי של אשה שעוסקת במשלח יד ‘גברי’ להגר גבוה ביותר מפי שניים ביחס לנשים שעוסקות במשלחי יד ‘נשיים’ או מעורבים”, מוסיפה סבח.

על פי נתוני המחקרים שעליהם מתבססת סבח, המהגרים היהודים יכולים להיות אופטימיים. מהמחקרים, שנערכו בארצות הברית - מדינת היעד הפופולרית בקרב מהגרים יהודים - עולה כי הם משתלבים בתוך זמן קצר יחסית ומשפרים את מצבם הסוציו־אקונומי. אבל לא כדאי למהר ולארוז. סבח מדגישה ש”בכל מקרה כ–20% מהמהגרים בזמן נתון חוזרים ארצה ומי שמהגר עושה זאת כי הוא יכול. ההנחה שעומדת מאחורי המודלים היא שאנשים מבצעים החלטות על בסיס רציונלי ומשווים את האפשרויות שיש להם במדינה אחרת”.

מיכל סבח
מיכל סבח. צילום: אמיל סלמן

אין תקווה

את שרון עיני ועמית נבו הנתונים האלו לא מפתיעים. השתיים פתחו לפני שנה וחצי חברה בניו יורק, המתמחה בסיוע לישראלים אשר עוברים לעיר. החברה, Get It Done NY, מסייעת למי שעובר לעיר למצוא דירה ובית ספר, ובקיצור להתאקלם. נבו עצמה הגיעה לניו יורק ב–1997 עם בעלה. “קסם לנו לנסות את ניו יורק. התחתנו. היינו פה בירח דבש. התאהבנו ובחרנו לנסות. לא תיכננו להישאר פה עד היום”, היא מספרת.

עיני הגיעה לעיר בגיל מוקדם הרבה יותר. הוריה עזבו את ישראל כאשר היתה בת 8. בגיל 17 החליטה לחזור לארץ, אבל אחרי כמה שנים שבה לניו יורק. “הקמנו את החברה אחרי שזיהינו את הצורך בשירות כמו שלנו. שתינו היינו עוד קודם במרכז העניינים. ידענו על אנשים שמגיעים, הבנו שרבים זקוקים לעזרה ושיש עלייה במספר הבאים לפה”, מספרת נבו.

כמי שגדלה בניו יורק, עיני אומרת שהיא מרגישה את השינוי בתכונותיהם של הבאים לעיר. “בעבר אלו היו אנשים בגילאי 18–30, שלא היה להם הרבה והם באו לנסות את מזלם בניו יורק. היום יש יותר משפחות. זה קשור גם לכך שיש יותר אופציות למשפחות. פעם היתה הרגשה שזה רחוק. היום יש הרגשה שזה הרבה יותר נגיש. גם לקפוץ על טיסה ולנסוע לארץ זה שום דבר, ולאנשים יש יותר אומץ לנסוע בידיעה שתמיד יוכלו לבוא לבקר”.

לדברי נבו, מהשיחות שקיימו עם משפחות שעבדו עמן עולה כי הסיבה העיקרית למעבר מישראל לניו יורק היא כלכלית. “אלו אנשים שמרגישים שאפשר להרוויח פה יותר מאשר בארץ ושבארץ הם הגיעו למיצוי”. סיבה נוספת שצפה היא סוגיית ההשכלה הגבוהה. רבים עוברים לחיות בחו”ל, משום שהמעבר מאפשר להם להתפתח אקדמית באופן שאינו אפשרי בישראל. בנוסף, משפחות רבות חשות שרמת החינוך בארץ אינה מספקת.

רן הר נבו, יזם היי־טק, נחרץ הרבה יותר. “התירוץ שלי לא לחיות בישראל הוא יחסית טוב”, אומר הר נבו בחיוך. “הקמנו חברת סטארט־אפ בישראל ואחרי שגייסנו 5 מיליון דולר עברתי לניו יורק כדי לפתח את כל הצד העסקי ולהכיר את השוק. זה היה לפני ארבע וחצי שנים. החברה נמכרה ל–AOL ב–2010. היא עדיין חברה ישראלית־אמריקאית ויש לנו בארץ 70 עובדים”.

הר נבו, בן 38, עבר לארצות הברית עם אשתו, וכעת הם כבר הורים לילדה. בשנים שבהן הוא גר בניו יורק, קהילת הישראלים העוסקים בתחום האינטרנט בעיר גדלה. היום, הוא צוחק, מכנים אותם “המאפיה הישראלית”. “יש דיבור בעיר סביב השאלה מה קרה שיש פה כל כך הרבה ישראלים. אנחנו מרגישים את התגברות הרצון לעבור בעלייה בבקשות לרילוקיישן”, הוא אומר. “היום כשאני חושב על חזרה לארץ עולה השאלה מה אני יכול לעשות בישראל”.

הר נבו מסביר את הסיבה לכך: “האינטרנט הופך להיות אחת התעשיות הגדולות והמדליקות. הוא גלובלי לגמרי. אי אפשר לנהל אותו מישראל. אם היינו מנסים לנהל את החברה מישראל, לא היינו מצליחים”. יש סיבות נוספות. “התחושה היא שבארץ יש מצוקה כלכלית ופוליטית, שלמעמד הבינוני בישראל, שאני רואה את עצמי חלק ממנו, יש שני חסמים מעל הראש: החסם של היכולת לפרוח כלכלית, שנובע משוק לא תחרותי וקרטליסטי, והחסם של חוסר תקווה. בצד הפוליטי, השיח הוא שיח של ייאוש. שיח קנאי ולא ליברלי. יושב איש משכיל, חילוני בשנות ה–30 לחייו, שהתעשייה הישראלית מאפשרת לו דרך החוצה, כי יש בישראל תעשיית אינטרנט חכמה ומוצלחת, ומבין שזה מסלול שיאפשר לו גם יציאה מישראל”.

הנטייה של אנשי ההיי־טק לעזוב את הארץ לטובת עבודה בחו”ל נראית טבעית וברורה, אבל הם לא היחידים שמוצאים עבודה בחו”ל בקלות יחסית. אמנם המשבר הכלכלי פגע באירופה ובארצות הברית ולכאורה אפשר היה לצפות לקושי בהגירה, אבל בפועל יש מקצועות מסוגים שונים שמאוד מבוקשים כיום בחו”ל. בעלי המקצועות הללו שייכים בעיקר למה שזכה לכינוי “המעמד היצירתי”.

אם היתה לך אפשרות, היית שוקל לעבור בעתיד לגור בארץ אחרת? לחצו להגדלה

את השם טבע ריצ’רד פלורידה, כלכלן אמריקאי שפיתח תיאוריה בנוגע להתחדשות עירונית ופריחה כלכלית בעיר. לפי פלורידה, ערים שמצליחות למשוך את אנשי “המעמד היצירתי” נהנות מפריחה כלכלית. תיאורטיקנים רבים מתנגדים לתיאוריה של פלורידה, אבל ראשי ערים רבים אימצו אותה בחום. בהתאם לזה, בעלי המקצועות שעונים להגדרת היצירתיות ‏(מעצבים, אדריכלים, יזמים, הייטקיסטים וכן הלאה‏), נחשבים ”מבוקשים” וקל להם להתארגן על אשרות עבודה ושהייה.

תל אביב אמנם נחשבת אחת מאותן ערים שהמעמד היצירתי אוהב, אבל רוב האדריכלים בארץ יתקשו לממן במשכורתם שכר דירה בתל אביב. הגלובליזציה, שמזינה את ההתעניינות במעמד היצירתי, הופכת את השאלה בדבר הקושי לגור מחוץ לישראל לכמעט אנכרוניסטית. הר נבו מהסס לרגע כאשר שואלים אותו אם לא היה לו קשה לקבל את ההחלטה לבנות את חייו הרחק מישראל. “אני חושב שיש משהו בנרטיב הישראלי שהוא קצת ילדותי. הנרטיב הוא כל הזמן לטעון שאין כמו בארץ. זה נרטיב כל כך חזק שהוא מוטמע בך, אבל פתאום אתה מגלה שזה לא נכון. יש כמו בארץ - והשמים לא נופלים כשעוזבים אותה. מי שחוזר לארץ לא חוזר כי אין כמו בארץ, אלא מפני שזה הבית שלו - ובית באמת קשה להחליף”.

ניסיון העבר מעיד שלישראלים יש קושי גדול יותר לוותר על התפיסה הרואה בישראל בית. “רוב האנשים לא עוזבים כדי להגר”, מסבירה פרופסור תמר הרמן, סגנית הנשיא לעניינים אקדמיים באוניברסיטה הפתוחה, שחוקרת במשך שנים את החברה הישראלית ואת ההגירה כחלק ממנה. הרמן מוסיפה שרבים עוזבים בגלל עבודה או לימודים, אבל לפעמים הזמן שהתכוונו להקדיש לכך הולך ומתארך. “זאת לא הגירה מתוכננת, אלא מהלך מתמשך, שבסופו של דבר מסתכם בהגירה. מעטים אורזים מראש את החיים שלהם כדי לעבוד לחיות במקום אחר לנצח”.

לפי הרמן, גם היום הגירה מישראל לא נתפסת כהצלחה גדולה. “נכון שהיום יש פחות ביקורתיות ביחס למהגרים. אף אחד כבר לא יקרא להם נפולת של נמושות, אבל הרוב הם אנשים שחיים חיים בינוניים. אין אצלם גאווה גדולה על הצלחה והם מרגישים שהם צריכים להתנצל”.

העובדה שישראלים נוטים לא להכריז על ההגירה שלהם כעל עובדה סופית קשורה לזיקה שלהם לישראל לאחר העזיבה. הרמן מדגישה שהישראלים שומרים על קשר חם עם הארץ ולא מעטים מהם חוזרים בגלל הילדים, או ליתר דיוק בגלל השינוי שעובר על הילדים. “הילדים הופכים לאמריקאים, קנדים או אירופים וההורים מרגישים שהם מאבדים את השפה המשותפת איתם. הישראליות בדרך כלל לא מחזיקה בדור השני”.

על הקשר החם עם ישראל יכול להעיד חיים ‏(שם בדוי‏), נשוי ואב לתינוק בן שנה, שמתגורר כיום בפאלו אלטו. חיים עבר לארצות הברית לפני כשנה, כדי לפתח את הסטארט־אפ שלו. כמאמר הקלישאה, “אפשר להוציא את הישראלי מישראל, אבל אי אפשר להוציא את ישראל מהישראלי”, את הבוקר שלו הוא מתחיל באתרים הישראליים “הארץ” ו”YNET”. לדבריו, הוא פוגש ישראלים פעמים רבות במשך היום, מדבר על ישראל וכן הלאה. במקרים רבים, השיחות מתמקדות במה שהוא מכנה “הנושא הדמוגרפי” - “לא ערבים ופצצות, אלא חרדים. שמדינת ישראל הולכת לכיוון של הקצנה דתית וחרדית ואי אפשר לשנות זאת, כי מחצית מישראל תהיה כזאת בעתיד הלא רחוק”.

השיחה עמו מתקיימת ביום הראשון של הגשם בסן פרנסיסקו בקרבת החומוס “אורן”, אייקון ישראלי בעמק הסיליקון. חיים מאמין שמי שעובר לחיות בחו”ל לא עושה זאת כדי “לרדוף אחרי משכורת טובה. איכות החיים כאן טובה, אבל בשביל מי שהרוויח טוב בארץ, לא מדובר בשיפור”, הוא מדגיש ומוסיף שההבדל נעוץ במה שלא קיים: “אין פה לחץ על הכבישים, אין פה בעיות דמוגרפיות, פה לא מפחדים מבחינות מיצ”ב ובתי הספר הציבוריים מהטובים בארצות הברית לא עולים גרוש. החיים פה נוחים כי הם מאוד רגועים”.

למרות הנוחות של החיים בעמק הסיליקון, חיים מתקשה להתחייב על כך שהוא נשאר לתמיד. “יש גם רצון לחזור לישראל ולעשות שינוי”, הוא מסביר, ומוסיף שברור לו מדוע רבים נשארים. “יש פה אנשים שיושבים במשרות בחברות מרכזיות ויש להם בעיה למצוא תפקידים מקבילים בישראל. אלה אנשים שמרוויחים 300,000 דולר בשנה”.

אקדמיה במצוקה

נבו ועיני מתרגמות את התחושה של הר נבו וחיים למילים. “המחסום לעזיבה הוא המשפחה. הרבה מהעוברים מחפשים דירות שיש בהן חדר לסבתא”, אומרת שרון. אבל שתיהן מעידות כי החסם הזה הולך ומתרופף. “יש אפילו משפחות שמבצעות את המעבר כאשר יש להן ילד או ילדים בצבא. זה קושי. יש משפחות שמתפצלות. הם עוברים מכיוון שהעבודה שלהם דורשת מעבר לניו יורק, אבל רואים שאחרי כמה זמן הם מתחילים לדבר על להישאר”, מספרת נבו. “אחרי שהם מתגברים על הפחד הראשוני הם מקבלים ביטחון להישאר עוד. בהתחלה מחכים לראות איך הילד מסתדר, זה הפחד של רוב המשפחות. אחרי שהילדים נקלטים קל להם יותר”.

נושא נפוץ בשיחות על הגירה מישראל הוא בריחת המוחות מהאקדמיה. “שיעור המרצים האירופים שעובדים ב–40 הפקולטות המובילות בארצות הברית הוא כחצי אחוז עד כארבעה אחוזים. כלומר, על כל מאה מרצים שעובדים בגרמניה, 2.9 עובדים בארצות הברית. בישראל, על כל מאה מרצים בארץ יש 25 מרצים בארצות הברית”. את הנתונים הללו חושף פרופסור דן בן דוד, מנהל מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, כלכלן בחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב, שחקר את סוגיית בריחת המוחות לפני כחמש שנים.

בן דוד טוען שבישראל יש נסיגה ברמת החיים ומסביר שאף על פי שבריחת מוחות לארצות הברית אינה תופעה ייחודית לישראל, מבחינת השיעור שלה, אין לה אח ורע. באוניברסיטאות הנחשקות כמו ייל, סטנפורד והרווארד המספרים גבוהים אף יותר. “בחוג למדעי המחשב בסטנפורד יש שמונה ישראלים. זאת כבר כמעט תת מחלקה”, מוסיף בן דוד בחצי חיוך.

על פי המחקר של בן דוד, ישראלים הם מי שהשלימו תואר אקדמי בישראל ועזבו רק אחר כך. כמו כן, מדובר רק בבעלי קביעות או בכאלה הנמצאים במסלול לקביעות. מי שנמצאים בארצות הברית בשנת שבתון, או פרשו לגמלאות, לא נכללו במחקר. כך גם מי שמלמדים במקביל לעבודתם בארצות הברית, גם באקדמיה בישראל - אפילו אם מדובר בקורס אחד.

בן דוד מסביר שבארץ מעודדים את האקדמאים ללמוד גם בארצות הברית, אבל בניגוד לעבר פחות ופחות מאלה שנסעו לשם חוזרים. “מי שנסע ללמוד תואר מתקדם בכלכלה כבר לא חוזר. זאת אחת הסיבות לכך שכיום החוג לכלכה באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית מאחדים קורסים בתארים המתקדמים. יש מחסור במרצים”.

בן דוד לא חושש רק למצבן של האוניברסיטאות, אלא גם לדמותה של מדינת ישראל. “אני חושש שנגיע לנקודת אל־חזור דמוגרפית בישראל. דמוגרפיה זה לא רק לידות, אלא מי נשאר לגור כאן. היום עוד אפשר להעביר את המדינה למסלול בר קיימא, אבל בעוד עשור זה לא יהיה אפשרי. היום מחצית מילדי ישראל מקבלים חינוך שרמתו נמוכה מרמת החינוך במדינות עולם שלישי, ומספר הילדים הולך וגדל. על זה צריך לדבר בבחירות”.

עמית נבו (מימין) ושרון עיני
עמית נבו (מימין) ושרון עיני. צילום: נטלי עיני

האם בריחת המוחות מהאקדמיה קיימת גם במקצועות אחרים? במחקר שערכו הפרופסורים עומר מואב ואריק גולד למרכז שלם, נכתב: “בקרב האוכלוסייה המשכילה, בעלי תואר בוגר ומעלה, הנטייה לרדת מהארץ גבוהה מזו של בעלי השכלה נמוכה. מעל 2.6% מכלל היהודים הנשואים המשכילים בקבוצת הגיל 25–40 בשנת 1995 מוגדרים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כיורדים בשנת 2002, זאת לעומת כ–1.1% בלבד בקרב בעלי ההשכלה הנמוכה”.

מואב וגולד ניתחו את נתוני מפקד האוכלוסין של 1995, בצירוף אינדיקציה לגבי סטטוס ירידה בשנת 2002. הם קובעים שאוכלוסיית המהגרים מישראל אינה מהווה חתך מייצג וכי שיעור הצעירים המשכילים בה גבוה משמעותית מחלקם באוכלוסייה הכללית. על פי מחקרם, הם קובעים שישראל ואיטליה הן שתי המדינות המפותחות היחידות שבהן מספר המהגרים המשכילים שעוזבים את המדינה גדול ממספר המהגרים המשכילים שמהגרים למדינה. זהו דפוס הגירה שקיים במדינות עניות.

נתון מעניין נוסף שחושפים מואב וגולד הוא סוג העיסוק של אלה שבוחרים לעזוב. חברי סגל בכיר באוניברסיטאות תופסים את המקום הראשון, עם שיעור הגירה מחוץ לישראל של 6.5%. בעקבותיהם הרופאים, עם שיעור הגירה של 4.8%. אחר כך מגיעים המהנדסים והמדענים ‏(שאינם עובדי אוניברסיטה‏), ששיעור ההגירה שלהם עומד על קצת יותר מ–3%. על פי נתוני המחקר, יש מתאם בין רמת ההשכלה להגירה בעיקר בקרב גברים, ובעלי תואר שני מהגרים יותר מבעלי תואר ראשון. בשיא מחזיקים האקדמאים והרופאים.

עם זאת, הנתונים על הגירה מישראל בעייתיים מאוד לניתוח. בביקורת הגבולות לא שואלים כל אחד מה מטרת נסיעתו, ולכן קשה לקבוע מי עוזב ולכמה זמן. משום כך החוקרים מסייגים את נתוניהם, ולכן אפשר לדבר על מגמה של עזיבה אבל קשה לדבר על תופעה.

עניים בכל מקום

שגיא בלשה, מנכ”ל ארגון ILC, חש שבשנים האחרונות דווקא מגיעים פחות ישראלים לארצות הברית, מפני שהמצב הכלכלי שם אינו כה נוח בהשוואה לישראל. לטעמו, הרצון לעבור לאמריקה הוא תוצר של מיתולוגיה. “בישראל גדלנו על ברכי התפיסה שאמריקה זה פסגת השאיפות, ארץ האפשרויות, לעומת ההלקאה העצמית שיש בארץ. דור שלם גדל על התפיסה הזו. ישראל מתאפיינת בתזזיתיות והיא סטארט־אפ ניישן, ויש תחושה שאמריקה מנומנמת”.

למרות זאת, בלשה מדגיש שרבים רואים בארצות הברית את הצעד הבא בקריירה. בלשה מספר על בחור שפגש לאחרונה, שבחר לעזוב קריירה נוחה עם משכורת טובה, תנאים נוחים ואפילו קביעות, ולהגיע לארצות הברית. “סביר שהוא יצטרך להתפשר. שאלתי אותו מדוע הוא עשה זאת. הוא אמר שהם רוצים לנסות גם באמריקה. זו אשליה של אמריקה. אם פורטים אותה לפרוטות, מלבד מעט ישראלים שבאמת הצליחו, רובם חיים ברמת חיים בינונית ורובם לא עשו את המכה”.

הארגון שבראשו עומד בלשה מנסה לעודד את הישראלים ליצור קהילה ותרבות ישראליות בלוס אנג’לס. אחת הפעילויות של הארגון היא חלוקת מזון למשפחות ישראליות עניות. “כל שבוע אנחנו מחלקים עשרות ארגזים לישראלים שאין להם מה לאכול. בסופו של דבר יש פה הכל, מעניים ועד למעמד הגבוה. גם רמת החיים מאוד דומה לזו שבישראל ויש כאן געגועים עזים לארץ”.

על פי בלשה, הקהילה הישראלית בארצות הברית מונה 250 אלף תושבים - יותר מנתיבות, אופקים, בית שאן ונשר גם יחד. בהתאם למספר הישראלים הרב, קיימת שונות גדולה במידת ההצלחה שלהם. אמנם לפי הנתונים אחד מחמישה מהגרים חוזר, אבל בפועל מהגרים ותיקים מישראל מתקשים להודות, גם בפני עצמם, שהם כנראה לא ישובו.

שירלי וגנר, בת 43, אמנית, נכללת אף היא באותה סטטיסטיקה. וגנר המתגוררת בלונג איילנד, ליד ניו יורק. לניו יורק נסעה שנתיים אחרי שסיימה את לימודי האמנות במדרשה, ב–1997. למרות השנים הרבות שהיא עושה בחו”ל, וגנר עדיין מצהירה שלא עזבה. “אף פעם לא הרגשתי שעזבתי. בעצם נסעתי לסמסטר שהתארך לעוד סמסטר ולאט לאט זה הפך ל–15 שנה”, היא אומרת.

בראיון שמתקיים כמה ימים אחרי ביקורה של הסופה סנדי בניו יורק, מדגימה וגנר בחיוך רחב את העובדה שהיא לא ממש מרגישה אמריקאית. “אני כל הזמן מתלוננת שאין לי כישורים להתמודד עם הוריקן. זה לא החג שלי”. היא מציינת כי תמיד חשה געגועים, אבל כעת הם קיימים בצורה כרונית. “אני בטוחה שאחזור והשאלה היא רק מתי. כאן זה מיקום שלי, לא המקום שלי”.

האם אתה חושב שעתיד ילדיך יהיה בישראל. לחצו להגדלה

מבחינתה של וגנר, תחושת הנדודים היא דווקא מקדם אטרקטיביות לא קטן לעבודות שלה. “יש היום עניין באמנות שבאה ממקומות שונים, בעיקר בישראל. ויש הרבה אמנים שמצליחים כאן גם בלי שהם חיים פה. כשעזבתי לגרמניה היתה מגמה להציג אותי כמי שגרה בגרמניה”.

דבריה של וגנר מחזירים אותנו לאדם הדינמי שתיאר דלה־פרגולה - אזרח העולם הנודד. נראה שערן אייזנהמר, אדריכל שחי כרגע בתל אביב, עונה על ההגדרה. בשלוש השנים האחרונות התגורר אייזנהמר כמעט שנה בברלין וכמעט שנה בסן פרנסיסקו, ובין לבין היה כמה חודשים בתל אביב. כרגע הוא בארץ, אבל כבר מתלבט מה יהיה היעד הבא.

אייזנהמר בחר בחיי הנוודות, כפי שכל אמא פולנייה היתה מכנה זאת, מסיבות כלכליות ומעשיות. בתקופה שהתגורר בברלין, כשנה וחצי, הוא התפרנס משני פרויקטים אדריכליים שתיכנן בארץ. מי שמכיר את המטריה האדריכלית ובעיקר את שכר הטרחה הממוצע לאדריכל במשק, יודע שמדובר במשימה בלתי אפשרית.

“החיים בברלין זולים וגם היתה לי תחושה של חיבור לעיר. אולי זה עניין של תרבות”, מצהיר אייזנהמר בחצי חיוך ומסביר שהסבים שלו היו ייקים. ההכשרה שלו כאדריכל איפשרה לו לקבל רישיון עבודה. אבל מעבר לשאלת יוקר המחיה, אייזנהמר מסביר שהחיים בברלין גרמו לו לראות ביתר בהירות את התהליכים הקפיטליסטיים, כפי שהוא מכנה אותם, שעברה תל אביב. “בברלין החיים יותר פשוטים. הדוגמה הכי פשוטה להסבר היא התנועה בעיר. בזכות מערכת התחבורה הציבורית לא צריך להחזיק אוטו וזוג אופניים הוא כלי רכב מספק”.

מבחינתו של אייזנהמר, החיים נוחים יותר כשאתה לא נכנע לחיים דרך הכסף. “אין בישראל רשת ביטחון וכמעט אין תמורה סוציאלית. לא מתחשק לי לחיות באווירה הזו. בברלין הבנתי שלא חייבים לחיות בשביל הכסף ואנשים יכולים ליהנות מזמן פנוי. לא צריך לרוץ כל הזמן”. הוא מציין שהמעברים בין ארצות עזרו לו לראות את החיים בישראל אחרת, וכיום, כשהוא חי תקופה בתל אביב, הוא נהנה מכך שזו לא המציאות היחידה שלו. “אני לא מרגיש ניתוק, אלא הדברים מגיעים אלי אחרת”.

הרצון לחוות את הדברים אחרת עומד כנראה בבסיס רוב מקרי ההגירה היום. כפי שיכולים להעיד רועי אזולאי ‏(34‏) ובת זוגו, ליאת ראובני ‏(38‏). השניים חיים באוקספורד, אנגליה, כבר ארבע שנים. הסיבה למעבר היתה לימודי תואר שני במינהל עסקים ואזולאי מסביר שאף על פי שהלימודים לתואר נמשכים שנה, התכנון המקורי היה לעבור לחמש שנים. “תמיד סיקרן אותנו לגור בחו”ל ורצינו לספוג קצת ניסיון מהעולם הגדול”.

עם סיום התואר התחיל אזולאי לעבוד בחברה בת של אוניברסיטת אוקספורד, מעין חממה טכנולוגית שתומכת בכ–15 חברות. ראובני, שיננית במקצועה, לא עובדת באנגליה וכיום היא מגדלת את יונתן, בן שנה וחצי, שנולד באנגליה, ומיקה, בת חמש וחצי, שנולדה בישראל. “כאן זה עניין נפוץ שאחד מבני הזוג לוקח הפסקה מעולם העבודה ומאפשר למשפחה להתקיים בצורה פחות חומרנית, כדי לתת את התנאים הטובים ביותר לילדים עד לכיתות הראשונות. בישראל זו לא נחשבת בחירה לגיטימית”.

מעבר ללגיטימיות של השהות עם הילדים, אזולאי מציין גם את הנוחות של יום העבודה האנגלי, שאותו הוא מכנה “שפוי”, ומוסיף ש”ברור שהחיים כאן נוחים יותר בהרבה מובנים”. אבל למרות זאת הוא מתעקש שמבחינת המשפחה, הבית הוא בישראל והם אינם מתכוונים להישאר באוקספורד לנצח. ההצהרה מרשימה, אלא שלפני כמה שבועות קיבל אזולאי הצעה שיהיה לו קשה מאוד לסרב לה, ואם יסכים המשפחה תישאר עוד שנתיים בחו”ל. “ההחלטה מתקבלת ברגשות מעורבים, כי מאוד חיכינו לחזור. כשעזבנו התלבטנו כי אהבנו את החיים בישראל והיה לנו כיף. אבל ההצעה הזאת היא הזדמנות של פעם בחיים”, מסביר אזולאי בנימה מתנצלת.

מעמד בקריסה

כל המהגרים מישראל שהתראיינו לכתבה זו שייכים למעמד הביניים, אותה ישות מעורפלת, שלקראת הבחירות הפוליטיקאים מוכיחים שניתן להתייחס אליה בשלל צורות. אבל השאלה אם אנשי מעמד הביניים שייכים לעשירון החמישי, השביעי או השמיני אינה רלוונטית. בכל מקרה, רוב הכלכלנים מודים שזהו הבסיס למדינה דמוקרטית חפצת חיים ובעלת כלכלה בריאה. מעמד הביניים נושא בנטל המסים ‏(אין לו רואי חשבון מצוינים כמו אלה שזוכים לו בני האלפיון העליון‏) והוא זה שנושא בנטל שירות המילואים. כשהוא יצא לרחובות במסגרת המחאה, גילה שמקבלי ההחלטות נותרו אדישים למצוקותיו.

אף על פי שלא חל שינוי משמעותי, ניתן בכל זאת לטעון שהמחאה שינתה לפחות דבר אחד: בעקבותיה הפך הרעיון שמעמד הביניים בארץ נשחק - לאקסיומה. המשכורות של מעמד הביניים נשחקה ב–7.7% לאורך העשור האחרון. בהתאם, נראה שהאפשרות של אזרח ממעמד הביניים להידרדר עוד, היא גבוהה. לעתים כל מה שמפריד בין רווחה לעוני הוא קטסטרופה בריאותית או תעסוקתית.

“15.5% מהפונים לעמותות הסיוע בשנה האחרונה הגדירו עצמם בעבר משפחות ממעמד הביניים”, אמר עו”ד ערן וינטרוב, מנכ”ל ארגון “לתת”, בראיון ל–”The Marker” בספטמבר 2012. הבעיה הכלכלית בישראל אינה תוקפת רק את מעמד הביניים. בשנים האחרונות גדל מאוד אי־השוויון בישראל ונפערו פערים גדולים. כתוצאה מריכוז העושר אצל מעטים, נוצר מצב שגם מי שנחשב שייך לעשירון העליון, לא תמיד מרגיש שיש לו לאן להתקדם כלכלית.

אם נוסיף לכך את עליית מחירי הנדל”ן ואת העובדה שחברות במועדון היוקרתי של “העשירון העליון” לא מקנה אפשרות לרכוש דירה, אין פלא שגדל כאן דור שמרגיש חסום כלכלית ושחש שבמקום אחר תנאי חייו ישתפרו. השילוב בין חוסר ביטחון כלכלי לבין תחושה של חוסר תקווה מסביר את הרצון לעזוב. אם איננו חושבים שחיי ילדינו יהיו יותר טובים משלנו, למה בעצם להישאר?

הבעיה מחריפה כאשר חוזרים למעמד ה”מסוגלים”. מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק, יצא לאחרונה נגד מדיניות ההגירה של ארצות הברית. הוא קרא לרשויות להפוך את הגישה למקילה יותר, כדי לעודד אנשים מהמעמד היצירתי לעבוד בניו יורק ולא רק לתייר בה. בניו יורק, בברלין, בסינגפור, במוסקווה ובערים נוספות בעולם מחזרים כיום אחרי אנשים בעלי הבנה טכנולוגית וכישורים יצירתיים, מקילים על המעבר שלהם ועל האפשרות לעבוד. מדינות רבות משקיעות אנרגיה ומשאבים בגיוס אנשים שיוכלו להקפיץ את הכלכלה שלהם קדימה. האם מדינת ישראל יכולה להרשות לעצמה לאבד את האנשים האלו לטובת מי שמחזר אחריהם יותר ממנה?

----------------------------------------------------------------

הרהורים על עזיבה

אפרת עיני ‏(33‏) מעצבת גרפית

אפרת עיני
אפרת עיני. צילום: נגה גילעם

כבר כמה שנים מזמזמת לי בראש המחשבה “לגור בחו”ל”. מין פנטזיה בת ביצוע, אלא שהביצוע נדחה כל פעם מסיבה אחרת. רק אסיים את הלימודים. רק אעבוד שנה־שנתיים. רק אסיים עם החוזה של הדירה. אולי אנסה קודם למצוא עבודה שם. אכין תיק עבודות ואז. נעבור את החורף ואחר־כך נראה. באביב.

מסתבר שפנטזיית הנסיעה היא לא רק שלי. כל מי שחלקתי איתו את הנושא הגיב בצורה חיובית. אף אחד לא אמר “אבל מה רע לך פה?” את זה רק אני אמרתי לעצמי, וזו עשויה להיות הסיבה שלא נסעתי, לפחות לא עד היום. לא רע לי פה. תל אביב נהדרת, עשירה בתרבות, כל החברים שלי פה, רצועת החוף אמנם שנויה במחלוקת, אבל רוב הזמן עושה את העבודה. הכל מאוד קרוב ומוכר.

אבל באופן פרדוקסלי, תחושת הנוחות דווקא גורמת לי לזוז במקום באי נוחות ומעלה את הצורך לפרוץ גבולות. כי קטן פה, והכל קרוב ודומה מדי, ואין באמת אלטרנטיבה עירונית לתל אביב. אף פעם לא שמעתי על מישהו שעובר לחיפה כי שם מגניב יותר, או כי שם הכל קורה. גם המציאות פה הולכת ומכבידה, עם כל התבטאות פוליטית, עם כל מהלך ביטחוני, עם כל שחיתות ועוולה שנחשפות. העין, השכל והלב כבר הופכים קהים.

אז עוד יומיים אני נוסעת מפה, ויש לי תחושה שעל הגב לא אשא רק את התיק ואת פנטזיית הנסיעה שלי, אלא גם את זו של אלה שנשארים פה. פנטזיה שכוללת בראש ובראשונה חיים שקטים יותר, וגם אפשריים יותר כלכלית ועשירים יותר תרבותית. אני דווקא יודעת שבאותם מקומות שקשה לי פה יהיה לי קשה שם, ואני מזהירה את כל מי שבא להיפרד ממני, שאין מה להתרגש ושבהחלט קיימת האפשרות שאחזור אחרי חודש. אבל יש לי תחושה שבכל מקרה, גם אם אחזור הנה, בעוד כמה חודשים אני אהיה במקום אחר.

 

יריב ארז ‏(42‏), מנכ”ל חברת סחר פשקול י.א.

לפני כ–14 שנה עזבנו את ישראל כזוג, ואחרי כתשע שנים חזרנו לישראל כמשפחה. אחרי חמש שנים, אנחנו שוב מתלבטים אם להישאר או לארוז. חזרנו לישראל כי חשבנו שזה המקום לגדל את הילדים. רצינו להיות קרובים למשפחה, לסבים, לסבתות וגם רצינו שיגדלו בישראל ויידעו שזה הבית. במובנים רבים הסיבות הללו עדיין אקטואליות, אבל אני מרגיש שהמחיר שאנחנו משלמים הוא גבוה מכפי שחשבתי.

יריב ארז ‏
יריב ארז ‏. צילום: לילך כהן ארז

היה לנו טוב בחו”ל - ולטוב, כמאמר הקלישאה, מתרגלים מהר. רמת החיים שלנו היתה גבוהה ולא מדובר רק בפרמטר של הכסף, למרות שאי אפשר להתעלם ממשמעותו. בישראל אוהבים לספר שבארצות הברית, אם תהיה תקוע בצד הדרך עם פנצ’ר אף אחד לא יעזור לך. זה לא נכון, כמו הטענה שאצל האמריקאים הכל פלסטיק. בהרבה מקומות בארצות הברית זה לא ככה, הרי אנשים בניו יורק לא מתנהגים כמו האנשים בסן דיאגו.

בכלל, החיים בארה"ב מאוד קלים. הכל זמין, בכבישים קל ואפילו בחניה קל. בארץ אתה מנסה להיכנס לאוטו אחרי הסופר וקשה לך לפתוח את הדלת בלי להיתקע באוטו שליד. וזה בלי לדבר על כך שהקופאיות בסופר מחייכות ולא נובחות עליך כמו בארץ ועוד לפני שאני מתייחס למציאות הישראלית, שדורשת האזנה לחדשות כל חצי שעה.

כשאני בוחן עם עצמי את החיים פה, אני חושב שאולי התחלקתי על בננה. נכון שגדלנו פה והלכנו לצבא ולכן תמיד נרגיש שישראל זה הבית. אבל אחרי כמה שנים בחו”ל אתה רואה שנחמד שם - ותמיד ממשיכים לחפש את זה. אז כרגע אנחנו בישראל. הילדים כבר יותר גדולים ויותר מורכב לשנע אותם. מצד אחד נמצאות הנוחות ורמת החיים מבחינה כלכלית, וממול ניצבים ערכים, כמו ציונות ומשפחה. נכון לעתה, הערכים ניצחו.

 

יאיר אסולין ‏(26‏), סופר

במינכן, לראשונה, הצלחתי לכתוב יצירה ארוכה בפרוזה. הרומן שלי, “נסיעה” ‏(הוצאת חרגול, עם עובד‏), נכתב שם. לפני כן, בישראל, כתבתי בעיקר שירים. במינכן, לראשונה, הצלחתי ללמוד את ספרו הגדול של הרמב”ם, “מורה הנבוכים”, במלואו. לפני כן ניסיתי כמה פעמים והתייאשתי. כך גם לגבי הספר “קול הנבואה” של הרב הנזיר או “הישות והאין” של סארטר. כך גם לגבי “הפואמה הביתית” של אהרן שבתאי. רק במינכן הצלחתי למצוא מספיק אוויר כדי לשקוע אל הדרכים הארוכות האלה. רק מחוץ לישראל.

יאיר אסולין
יאיר אסולין . צילום: אמיל סלמן

במינכן הכרתי ניצול שואה שסלד מישראל. כזה שבחר להמשיך לחיות בגרמניה. כזה שלא יודע מילה אחת בעברית. יהודי נטול ישראליות. במינכן הכרתי גם ישראלי ש”ירד” לפני שנים ועדיין מאזין בלילה לגלי צה”ל. בסופי שבוע הוא מקבל עיתונים בעברית. הוא לא היחיד. כל עיר גדולה בעולם מרכזת בתוכה גולים שלא גלו. אנשים שהמולדת לופתת אותם גם בנוף האחר, גם בשפה הזרה.

במינכן ראיתי לראשונה את הזהות שלי מבחוץ ‏(יהודית, ישראלית, כללית‏). הייתי תושב ממש, לא תייר. מה זה “תושב ממש”? סופרמרקט קבוע, שניים־שלושה בתי קפה, שני פאבים, בית כנסת קבוע, היכרויות מהסוג שמבשיל במשך שבועות, נסיעה בתחבורה הציבורית בהיסח הדעת, הבחנה בניואנסים.

חייתי שם שנה. נסעתי כדי ללמד פילוסופיה יהודית. חזרתי כי הבנתי שהמקום שלי ‏(שפה, תודעה‏) הוא כאן. מינכן היתה בשבילי פרספקטיבה, כלי מגדיר, הקשר, קנה מידה. ולא, מינכן היא לא הסיפור. מינכן היא סמל לחיים מחוץ לישראל. מינכן היא סמל לחשיבות מבחינתו של אדם, בטח יוצר, להכיר לעומק מקום אחר, חשיבה שונה, תודעה, מנטליות. מינכן היא גם סמל לאשליה כאילו אפשר להשיל את העור ולהיות פתאום מישהו אחר ממקום אחר. אי אפשר, לא באמת.

 

רותי מאירי־ניוגרוש ‏(35‏), קולנוענית

אני כותבת באייפון שלי. כרגע זה הקשר שלי לעולם, כי רוב הזמן צמודה אלי תינוקת בת חמישה שבועות. כבר שנתיים וחצי אני גרה במנצ’סטר, אנגליה, נשואה באושר לאלכס, יהודי אנגלי שנולד פה.

רותי מאירי־ניוגרוש
רותי מאירי־ניוגרוש.

לפני כשלוש שנים וחצי התחלתי להרגיש דגדוג כזה בבטן, שאני פשוט לא יכולה יותר להישאר בארץ. זה היה לפני הטילים על תל אביב, לפני המחאה, לפני עוד הרבה עוולות שקרו מאז. כבר לפני עשר שנים שיכנעתי את סבא שלי להוציא את הדרכון הסלובקי שמגיע לו. מאז הוא כבר הספיק להשתמש כמה פעמים בהנחת גימלאי ברכבות אירופיות, וכמה שנים מאוחר יותר פתחתי אני בתהליכים להוצאת דרכון.

לפני שהתחיל הדגדוג הייתי תל אביבית טיפוסית: קריירה פורחת בטלוויזיה, כלבה, חתול, בילויים, יוגה וים. אהבתי כל שנייה בחיי. הייתי גם שמאלנית פעילה, חדורת מוטיבציה לשנות: הקמתי קבוצה ללימוד ערבית, הלכתי להפגנות, ערכתי סרטונים בחינם. פעלתי למען אמונותי. עד שהותשתי. ואז בא הדגדוג, שאמר לי להתחיל להוציא קצת יותר אנרגיה על עצמי וקצת פחות על מדינה אטומה שלא שמה עלי.

את אלכס הכרתי בחתונה של החברים הכי טובים שלנו. יותר שמאלץ מזה אין. בערך שנה אחרי שהתחלתי בתהליכי המעבר לאנגליה, היקום שלח לי את אהבת חיי. האנגלי. היה ברור שאני אעבור לאנגליה ולא הוא לישראל. היה קשה לוותר על המשפחה והקריירה, ולפעמים אני תוהה איך זה היה אילו אלכס היה עובר לגור איתי בדירה השכורה שלי בתל אביב. אבל אז המציאות מחלחלת לפנטזיה ואני יודעת שאם זה היה קורה הייתי עדיין שקועה בחובות, בלי בית או דירה משלנו. וזה לא שכאן הכל מושלם. אבל גם במנצ’סטר הייאוש הרבה הרבה יותר נוח.

 

עופר אדרת ‏(31‏), עיתונאי

עופר אדרת
עופר אדרת.

חורף 2009-2010 היה קשה במיוחד בברלין. הטמפרטורות צנחו עמוק מתחת לאפס. בעיתונים כתבו, כי זה "החורף הקשה ביותר מאז עליית היטלר לשלטון" וכי "זקני גרמניה לא זוכרים כדבר הזה". הכותרות של הצהובונים, “בילד" בראשם, ספרו את הטמפרטורות לאחור מדי יום. “סופה בסוף השבוע", “8-”, “10-”. ואפילו "היום: 20-!”.

אני, שהגעתי לברלין לחודשיים במסגרת חילופי עיתונאים, קיללתי את הרגע שבו החלטתי להישאר מעבר לנדרש. “בוא הביתה", “תחזור", “מה אתה עושה שם" – היו המסרים החד-משמעיים שקיבלתי מדי יום מהבית. הגעתי לשם – לא בפעם הראשונה – במסגרת תוכנית בינלאומית ע"ש העיתונאי הגרמני-יהודי ארנסט קרמר. במקרה או שלא, הוא הלך לעולמו, בשיבה טובה, בחורף ההוא ממש.

באתי במטרה להישאר קצת יותר. רציתי לחוות את אירופה, לטעום קצת חיים באווירה אחרת ולברוח קצת מהשמש הנצחית של הבית. אלא שתוך זמן קצר הבנתי עד כמה אני תלוי בשמש הזאת וכמה אני אוהב אותה ומתגעגע אליה – גם בלי שידעתי.

אחרי שלושה ימים בלבד כמתמחה במערכת העיתון ”טגסצייטונג”, עיתון השמאל של גרמניה, החלטתי שנחמד וחמים יותר יהיה לעבוד מבית הקפה הסמוך לדירה בה התגוררתי. מהר מאוד הבנתי את הטריק: כמה שפחות להיות בדרכים ובתנועה - כמה שיותר לשבת בפנים. רצוי קרוב לבית. כל שהות בלתי נחוצה בקור הגרמני מסוכנת לבריאות. הפיזית והנפשית כאחד.

כמות השעות בה שרצתי בקפה "אוברהולץ" שב"רוזנטאלרפלאץ" – משכנם של בעלי ה"מק-בוקים" ומעוז חביב על תיירים, זרים ובכללם לא מעט ישראלים – אמורה היתה לבדה להקנות לי אזרחות של כבוד.

אבל כבוד גדול מדי לא היה שם. קור עצום דווקא כן. מדי ערב הוא החריף. גם אחרי שהצטיידתי במיטב התלבושת החורפית המקומית: כולל גרבי צמר אימתניים, שמאז מעלים אבק בארון שלי בתל אביב. בהדרגה נחסמו בפני עוד ועוד אפשרויות תנועה. המדרכה קפאה, השלג נערם ברחובות, ומרחב המחיה שלי (ביטוי שעדיף לא להזכיר בגרמניה היום) הצטמצם לכמה מאות מטרים – מסביב לבית.

הרגשתי חנוק. תוכניותיי להישאר בברלין עד הקיץ (לפחות) נראו לפתע כמו חלום רחוק. כמו הזיה. כמו טירוף מערכות. ואז הגיע הערב המכריע. חזרתי הביתה מהקפה השכונתי, רועד כולי מקור, ומפנטז על המקלחת החמה. הטמפרטורה בשעות האלה צנחה לשיאים שלא חשבתי שאי פעם אראה כמותם: מינוס עשרים ושש מעלות.

כשבאתי לפתוח את ברז המים גיליתי שהצינור קפא. בעלת הבית אמרה לי להרתיח מים בקומקום ולשפוך על הצינור - כדי להפשיר אותו. אני בחרתי דווקא בדרך אחרת. נכנסתי לאינטרנט, גלשתי לאתר של "אל-על", בדקתי מתי הטיסה הקרובה, והזמנתי כרטיס לשש בבוקר. ככה, בלי לארוז, בלי לתכנן, בלי לומר שלום. מעולם לא שמחתי כל כך לעלות על טיסה שהיעד שלה הוא ישראל. מעולם לא התרגשתי כל כך לקבל פיתה חמה מהדייל.

למחרת, בתל אביב, על חוף הים, השמש זרחה. על סוכת המציל היה כתוב 25 מעלות. מדהים, חשבתי לעצמי. תוך כמה שעות עברתי 50 מעלות. הייתכן? אולי זה שיא גינס. אבל לא רק הטמפרטורה השתנתה. פתאום ראיתי שגם בחודש ינואר אפשר לחיות, לצאת החוצה ולהיות באוויר הפתוח. גיליתי, שבמרחק ארבע שעות טיסה יש גן עדן ושמו ישראל, שבו השמש תמיד זורחת, האנשים מחייכים והחורף הוא העונה הנעימה ביותר מכולן.

וברלין? מאז הספקתי לבקר בה כבר כמה וכמה פעמים. לפעמים עבודה, לפעמים פלז'ר – ולרוב שניהם יחד. כל פעם לשבוע-שבועיים, לא יותר. בקיץ, כשקשה כאן בתל אביב, אני מזכיר לעצמי למה בכל זאת אני חי כאן ולא בברלין. הקור, האפלה, השירות הגרוע, הפרצופים החמוצים, האנשים האנטיפטיים, הצביעות האירופאית והאוכל הגרוע הם סיבות מספיקות. כן, אני מתגעגע מאוד לעיתונים הגרמניים, לרחובות הנקיים והשקטים, לחופש ולמרחב. אבל בחייכם, קר שם לאללה.

--------------------------------------------------------

מעגל קסמים רע / פרופ’ ערן ישיב

הרכב האוכלוסייה בישראל מציב אותה בעמדה ייחודית בהשוואה למדינות מערביות אחרות, עמדה שעלולה לדרדר עוד ועוד את מעמד הביניים ולהגביר את ההגירה השלילית. מהם הגורמים לסחרור המסוכן הזה ואיך אפשר לצאת ממנו?

ישראל עוברת שינויים דמוגרפיים בעלי השפעה דרמטית. ההגירה ממנה היא מרכיב משמעותי אחד בפאזל הדמוגרפי. יש אפשרות שההטרוגניות באוכלוסייה והשינויים בה יפעלו להגברת ההגירה מישראל ולהרעה נוספת במצבה, במעין מעגל קסמים.

ההטרוגניות באוכלוסייה הובילה את ישראל למצב של כלכלה דואלית: חלק אחד, המושתת על אוכלוסייה משכילה ויצרנית, דומה למשקים המפותחים. החלק האחר, שכולל אוכלוסייה שבחלקה אינה עובדת ובחלקה מועסקת במשלחי יד ובענפים בעלי פריון לעובד ושכר נמוכים - תקוע ב”מלכודות עוני”.

לפיכך, ישראל מוצאת את עצמה כיום עם פיגור חמור בתשתית האנושית ובתשתית הפיזית. הפיגור בתשתית האנושית בא לביטוי בהשתתפות נמוכה בשוק העבודה, ברמה נמוכה של תוצר לעובד, בשיעור גבוה של עובדים חלקית ‏(שלא מרצון‏) ובתופעות של אפליה והעסקה מבזה בענפים רבים. הפיגור בתשתית הפיזית בא לביטוי בכבישים שהם מהצפופים בעולם המערבי, בזיהום סביבתי, במערכת חשמל הפועלת כמעט ללא רזרבות, במערכות מים וביוב קורסות, במערך כבאות ירוד ובשירותי חירום המתקשים להתמודד עם אתגרים.

המחאה החברתית של קיץ 2011 נוצרה למעשה על רקע העובדה שמעמד הביניים “נלחץ” בין שכבה עשירה, שהשתלטה על מקורות רבים, לבין שכבות חלשות ונזקקות, שלא מספקות תוצרים ושואבות מקורות. כדאי לשים לב לתהליכים הדמוגרפיים המתרחשים בסביבה זו. כעת יש 20% ערבים וכ–10% חרדים, שעשויים להגיע יחד לכדי 40% מהאוכלוסייה בעוד 20 שנה. לפי תחזיות עדכניות, עוד לפני מחצית המאה ישתווה משקל החרדים לזה של הערבים והמרכיב היהודי הלא חרדי יהיה 54% בהשוואה ל–70% כעת.

שום מדינה מערבית אינה חווה מצב כזה, שבו נתח נכבד ביותר באוכלוסייה נמצא ברמה כלכלית שונה מאוד ומנהל אורח חיים תרבותי־דתי שונה מאוד משאר האוכלוסייה. במדינות אירופה, למשל, יש הזדקנות וירידה בריבוי הטבעי, אבל המשקל של האוכלוסייה התלויה או הנחשלת כלכלית אינו מתקרב לממדים הישראליים. השינויים הדמוגרפיים הללו מביאים למצב שבו אוכלוסיות המתקשות בשוק העבודה נעשות דומיננטיות במשק. פירושו של דבר ש”העוגה הלאומית” לא תוכל לצמוח בקצב הרצוי ויהיה קשה יותר ויותר לחלק אותה. במישור החברתי־תרבותי תתגבר ההשתלטות של יסודות שמרניים ודתיים על החברה בישראל, שכבר החלה.

תסריט סביר אחד הוא שישראל תהפוך למקום “בלתי אפשרי” בשביל אותו פלח באוכלוסייה הנושא בעול הקידמה. מדובר באוכלוסייה משכילה, חילונית, שיש לה אורח חיים מערבי ושאיפות לחיים נורמליים. ההגירה מישראל כעת היא בסדרי גודל של ממוצע מדינות ה־OECD. אולם כאשר יחמיר המצב, אפשרי בהחלט ששיעור ההגירה יעלה פי שניים או אפילו פי שלושה, לרמות השוררות כיום במדינות כמו פורטוגל או אירלנד. מה גם שהמשבר העולמי והמשבר האירופי ידעכו בסופו של דבר, ושוב ייפתחו אפשרויות כלכליות טובות בחו”ל.

בנוסף, העוזבים יהיו צעירים יחסית, משום שלאנשים מבוגרים קשה יותר להגר. תהליך זה יהיה בבחינת מעגל קסמים רע: האוכלוסייה שכיום תורמת כלכלית ותרבותית בצורה משמעותית תעזוב וכך תחליש עוד יותר את האוכלוסייה הנשארת ותתמרץ עזיבה נוספת.

שתי האפשרויות המרכזיות למניעת תסריט רע זה הן: ראשית, התערבות ממשלתית לשינוי המבנה המשקי. פירושו של דבר תוכניות מאסיביות לשיפור התעסוקה בקרב הערבים ובקרב החרדים, תגבור משמעותי של אמצעים כמו מס הכנסה שלילי המעודד יציאה לעבודה והפחתה משמעותית של קצבאות התומכות באי עבודה. גם תכנון מושכל יותר של תמהיל ההוצאות ותמהיל המסים בישראל יכול להביא לשינוי חיובי. צעדים אלו יכולים להפחית את חוסר האיזון הגדול השורר כיום. בהקשר זה המלצות ועדת טרכטנברג הן מענה בלתי הולם ובלתי מספק, משום שאינן מציעות את הפתרונות הדרושים בסדר הגודל התקציבי הנדרש.

שנית, פעילות ממשלתית קונקרטית לקידום הסדר מדיני כלפי חוץ ולביסוס הדמוקרטיה כלפי פנים. התהליכים הקיימים הפוכים - ובסופו של דבר הם שיביאו להגירה משמעותית מישראל של הכוחות החזקים בתוכה.

הכותב הוא פרופ’ לכלכלה וראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב, מנהל פורום ספיר למדיניות כלכלית וראש צוות כלכלה במרכז טאוב

---------------------------------------------------------------------

ובדרום אין כל חדש

מבצע עמוד ענן החזיר את דרום הארץ לכותרות. מעבר לדיווחים על נפילות הרקטות נחשפו שוב הנתונים העגומים של האזור, כ–60% משטח מדינת ישראל. נראה שלא בריא להיות תושב הדרום - הפערים בין הפריפריה למרכז בולטים מאוד בתחום זה: לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ‏(הלמ”ס‏) ל–2012, שיעור תמותת התינוקות באזור הדרום הוא הגבוה בישראל - שישה תינוקות ל–1,000 לידות, לעומת 2.6 בלבד במחוזות תל אביב והמרכז.

אם בוחנים את תוחלת החיים, הדרומיים מפסידים. תוחלת החיים בבאר שבע היא 77 שנים בממוצע, בעוד ממוצע תוחלת החיים בישראל על פי ה–OECD הוא 81.6. שיעור מקרי המוות גבוה במעט יותר באזור הדרום מהממוצע הארצי: 6.5 מקרי מוות ל–1,000 נפש, לעומת 6 במרכז. לא בטוח שהנתון הבא קשור בקשר ישיר, אבל בדרום שיעור הרופאים המומחים הוא 43%, לעומת 70% במרכז.

גם בתחום התעסוקה הנתונים לא מצביעים על יתרון לתושבי הדרום. ב–2011 עמד שיעור המובטלים על 6.4%. לצורך ההשוואה, בתל אביב ובמרכז היה שיעור האבטלה באותה שנה 5.1%. רק בצפון המצב היה קשה יותר ‏(6.6%‏).

אמנם עוד לא ברור אם מבצע עמוד ענן שיפר את חייהם של תושבי הדרום מבחינה ביטחונית, אבל בכל מקרה נראה שהחיים בדרום לא קלים, ובהתאם לכך תושביו הראו נכונות גבוהה, יחסית לשאר תושבי הארץ, להגר מכאן. על פי סקר מידע שיווקי סי. איי. מנובמבר האחרון, לשוקלים הגירה יש נציגות נאה של תושבי הדרום. בקבוצה זו צוין באופן בולט יותר חוסר היכולת להתקדם כלכלית ‏(63.1%‏), אך ייתכן שבתוך כך חבויה גם שחיקה בעקבות המצב הביטחוני. הסקר נערך בימי ההסלמה בדרום, לפני מבצע עמוד ענן.

בתשובה לשאלה “האם אתה מאמין שעתיד ילדיך יהיה טוב יותר משלך”, 35.6% מתושבי הדרום השיבו בחיוב, אבל 44.5% דווקא חשבו שהוא יהיה פחות טוב. בהתאם לכך, 42.7% מתושבי הדרום שוקלים בחיוב הגירה מישראל, יותר מכל אזור אחר בישראל. אמנם 43.1% השיבו על השאלה בשלילה, אבל גם זה נתון נמוך יחסית לשאר האזורים בארץ.

נראה שתושבי הדרום השכילו לנחש, עוד לפני המבצע, מה תהיה המלצתו של שר הביטחון לאחר הפסקת האש: “מי שלא יכול להתמודד עם המצב בארץ - שייסע לפינלנד או לשווייץ”, והם חושבים על זה ברצינות.

מגמה מדאיגה או פנטזיה לא מזיקה? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוקהוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 הפתרון: עידוד הערבים להפוך לאשכנזים. תזרימו כסף ליישובים ערבים, תשקיעו באינטגרציה שלהם באוניברסיטאות, ובעיות מדינת ישראל יפתרו.  (לת) יוסי
 • 07:09
 • 14.12.12

 •   יוסי-כשרמת חייו של ערבי עולה-הוא מוליד יותר ילדים,וגם נושא יותר נשים.כך בפשטות.גם גששים בדואים המשרתים זמן ארוך ומקבלים דרגות קצונה-רמת חייהם עולה וזה מתבטא ביותר צאצאים.כבר פורסמו מקרים של קצין גששות שגילו פחות מ-30 עם 16 ילדים. ככל שתממן רמת חיים גבוהה יותר-תהיה יותר אפשרות לכל מיגזר המאמין בילודה-להגביר את הילודה.  (לת) תולעת ספרים
  • 11:48
  • 14.12.12

 •   הפתרון - לזרוק את אובדיה יוזף מהארץ - והשפיות תחזור אפי
  • 12:40
  • 14.12.12

  איך אדם שקרא להרוג חילונים - וקרא להשתמטות משירות צה"לי מקבל משכורת מהמדינה - ועוד מתהדר בתואר "רב".. בושה ליהדות ובושה לישראל שנתנו למאפיונר הזה כוח.

 •   לשון הסקר בלתי ברורה ומטעה. מה זה ש-"40% היו רוצים לרדת" אבל רק "2% מתוכם רוצים באמת לרדת"? מדובר בספקולציה ומניפולציה של סקר/שקר שאין לה קשר למציאות. מה עוד שדווקא היום המצב הכלכלי והתעסוקתי באמריקה ובאירופה קשים יותר מאשר בישראל, בטח לזר המגיע לשם כמהגר, גם אם יש לו דוקטוראט במשהו. זה מזכיר לזקן כמוני שגם בתחילת שנות ה-60 דיברו אצלנו ש"האחרון סוגר את השלטר בש"ת לוד", ואז הירידה היתה באמת גדולה (כמו בחצי השני של שנות ה-70). כיום אנחנו בכלל לא מתקרבים להיקפים כאלה!!!!!  (לת) שחם אשר על הרעננה
  • 13:18
  • 14.12.12

 •   גם באירופה הנאורה מוסלמים דור 3 או 4 לא משתלבים בחברה הכללית. זו לא בעיה של כסף אלא של תרבות אחרת.  (לת) באירופה ניסו, זה לא עובד
  • 13:28
  • 14.12.12

 •   I can live with anything almost but not with the lack of hope Eran
  • 13:30
  • 14.12.12

  i remember when coming back from south America to Israel. the worst case was the sense that nothing got changed, the same hate and sorrow and acceptance. guys, the world is changing, there is a life, beautiful life! i call to all of you beautiful, lovely Israelis that still believe, come to south America.

 •   מי אמר לך שהערבים רוצים להפוך לאשכנזים ??אתה חושב שכולם רוצים להיות כמוך?! א יש אנשים שאוהבים את תרבותם
  • 13:37
  • 14.12.12

  הערבים לא ינטשו את התרבות הערבית כ"כ מהר גם לא תמורת בצע כסף ...ההתנשאות הזאת שלך כ"כ מגעילה אותי אתה חושב שהתרבות שלך יותר טובה משל אחרים !!
  אותו דבר אתם עושים בשיעורי היסטוריה מדברים אך ורק על היסטוריה האשכנזית ולגמרי מעלימים משעורי ההיסטוריה את גירוש ספרד יעני מה שלא מתאים לכם אתם זורקים לפח או מתעלמים כאלו אין כאן עוד אנשים .

 •   כן וכך יעברו הערבים לורשה מינכן ברלין אשוויץ ודאכו .  (לת) אין כמו גרמניה פולניה אוסטריה ונורווגיה
  • 13:41
  • 14.12.12

 •   להיות ערבי זה כ"כ נחות אז בוא נהפוך את כולם לאשכנזים , כ"כ מתאים לתפיסת עולמך.  (לת) יוסי ישלך תפיסת עולם מעוותת
  • 13:46
  • 14.12.12

 •   הייתי מתחילה בלהפוך כמה מהמזרחים לאשכנזים  (לת) הצעה
  • 14:12
  • 14.12.12

 •   South America is the place! Che
  • 14:22
  • 14.12.12

  with future, culture and growth! Brazil, Colombia and Chile, Panama and Costa Rica- opportunities are out there, just decide to take responsibility and make the change!

 •   ההיפך לופאן
  • 15:18
  • 14.12.12

  בעולם כלו הוכח שככל שרמת החיים עולה, הפוריות יורדת. דווקא הערבים בישראל הם ההוכחה. הפוריות של הנשים המוסלמיות ירדה מששה ילדים לפחות משלושה. אצל הערביות הנוצריות היא כבר שווה לזו של האשכנזיות.

 •   בעד ונגד ירידה - כנסו אחד שירד וחזר
  • 15:32
  • 14.12.12

  בעד ונגד ירידה (רשימה חלקית):
  בעד: (1) מיעוט האפשרויות לפרוץ מחנק כלכלי אם אינך בן של מיליונר או בעל קשרים "נכונים" (2) תחושת חוסר הוגנות של המערכות שנותנות למתנחלים / חרדים / ועדים חזקים כל מה שהם רוצים. מי שאינם בעלי יכולת סחטנות צריכים להסתפק בשאריות. כמו"כ שחיתות שלטונית (לא כמו באפריקה ורוסיה אבל גרועה בהרבה מצפון אמריקה ומרבית מערב אירופה) (3) חוסר כל התקדמות שהיא לקראת פתרון הסכסוך עם הפלסטינים והתחושה שהמצב רק מחמיר (למען ההגינות – באשמת שני הצדדים)
  נגד: (1) לגבי הרבה אנשים - תחושת ניכור ותלישות (2) בהרבה מקומות – מבחר דל (אם בכלל) של חברים קרובים והעדר משפחה. בהרבה מקרים מתחברים שם לישראלים שבארץ לא היו חושבים להתחבר אליהם (3) לגבי חלק מהאנשים – חשש מהתבוללות ובמקומות מסויימים חשש מהתנכלויות – בעיקר מצד מהגרים מוסלמים

 •   עבודה בחו"ל המהגר
  • 16:01
  • 14.12.12

  ידידי... מי שעובד ומתאמץ בארה"ב מרוויח ובגדול ויכול להתקיים לא רק בכבוד אלא ל ח י ו ת . כלומר לדאוג לדברים הבסיסיים כמובן אך גם לנפוש, לרכוש דברים, ללכת לתיאטראות, למסעדות, להינות מהחיים ולא רק בוקר עבודה ערב מיטה בוקר עבודה ערב מיטה

 •   כמובן החכם באדם הרי במערב ארופה זה מה זה הצליח .  (לת) דדיקו
  • 18:04
  • 14.12.12

 •   לא משתלבים אבל הופכים ממיעוט לרוב? תמר ג.
  • 18:12
  • 14.12.12

  הרי רק עכשיו דובר על זה שבלונדון כיום המיעוט הוא אנגלים לבנים. מי אמר שהמוסלמים והמהגרים חייבים "להשתלב" עם המקומיים? ואם לתורכים בגרמניה יש חיי קהילה משלהם, ולהודים באנגליה וכו', אז הם פחות מאושרים, או שההגירה שלהם היא לא הגירה אמיתית? זה מטופש

 •   הממשלה נותנת לחרדים ולמתנחלים ולועדים החזקים כל מה שהם רוצים והיתר חייבים להסתפק בשאריות  (לת) אז מה הפלא שמי שלא שייך לאחת מהקבוצות האלו רוצה לרדת?
  • 22:16
  • 14.12.12

 •   תאוריה יפה שלא נתמכת במבחן המציאות והסטטיסטיקה...  (לת) סוציולוגית
  • 08:56
  • 15.12.12

 •   אתה כל כך צודק תודה על הדברים  (לת) בועז
  • 15:25
  • 15.12.12

 •   באירופה 30-50% אבטלה של צעירים אלא אם כן אתם מעדיפים את קונטיקט.  (לת) באולינג אין קולומביין
  • 16:53
  • 15.12.12

 •   מדוע לא היו אופציות נגד דתות היהודים וההסתדרות? כי בגלל זה אני עוזב. נמאס להיות הגזע התחתון של המסודרים והצדיקים.  (לת) אבי
  • 18:28
  • 15.12.12

 •   יאסר ערפת אמר פעם: שרק דרך הרחם הפלסטינאי, אפשר לנצח את ישראל...  (לת) והוא צדק
  • 10:05
  • 19.12.12

 •   Really, in SA there is hope? are you sure some2
  • 14:22
  • 22.12.12

  I mean not for the Israeli foreigners there; for the locals. What cause for hope do they have
  corruption and poverty haven't exactly diminished there; fascist Chaves-nism only on the increase

 •   ...כאשר האיום הביטחוני גדל, הציבור הישראלי רואה בעזיבה בגידה, ולכן בזמנים כאלה מעטים עוזבים".  (לת) חושם
  • 14:42
  • 07.09.13

 •   מעניין, האם לעוזבים את שוויץ השוויצים קוראים "יורדים" ו"בוגדים"? או שרק במחנה הריכוז הגדול בעולם המכונה שיראל קוראים להם בשמות?  (לת) אוהבת בוגדים שיורדים לה.
  • 14:51
  • 07.09.13

02 האזרח בנג'מין ניתאי היה יורד ואמריקאי בכל רמ"ח אבריו (גם היום) כאשר הוצעה לו הצעה שאי אפשר לסרב לה נפולת נמושות
 • 07:12
 • 14.12.12

ומאז לאסוננו הוא אתנו.

 •   רובם של הרוצים להגר הם סמולנים חסרי שורשים ונאמנות. שלום ולא להתראות  (לת) אליקו
  • 12:25
  • 14.12.12

 •   בנג'מין ניתאי עלה על המטוס הראשון לארץ כשפרצה מלחמת יום כיפור ועזב לאחר מכן עבודה מצוינת בבוסטון כדי לעבוד ברהיטי רים... אפשר לא לאהוב אותו בגלל תכונותיו, אבל לא בקטע הזה  (לת) גם ללכלך צריך לדעת
  • 13:30
  • 14.12.12

 •   ומי יהיה חייל  (לת) יורד
  • 14:39
  • 14.12.12

 •   לא חשבת על אפשרות, כמוני למשל, שהייתי רוצה להשאיר את כל הסמולנים שילחמו בערבים שדתם מחייבת להרוג את הכופרים, והסמולנים אינם יוצאי דופן מבחינתם ואולי מסוכונים יותר מהדתיים. ולאחר שיסיימו את המלאכה ויאסלמו את הסמולנים או שאחריתם תהיה יותר גרועה, נוכל אנו הציונים להלחם בערבים ולסגור את החשבון והארץ תיגאל ועם ישראל ישב לבטח בארצו איש תחת גפנו ותחת תאנתו. יויבוא מלך המשיח.  (לת) לאליקו
  • 15:09
  • 14.12.12

 •   אלה שלא רוצים לרדת מהארץ הם פשוט נפולת של נמושות!  (לת) רוני
  • 17:20
  • 14.12.12

 •   בגלל ערסים/ אידיוטים כמוך רוצים לעזוב  (לת) רותי
  • 18:19
  • 14.12.12

 •   לפני הצטרפותו למשפחתו בארהב היה קצין בסיירת מטכל ושמר על חיי הוריך  (לת) זוכר
  • 18:43
  • 14.12.12

 •   העיקר להתרחק ככל שאפשר מאנשים כמוך. אתה ושכמותך מוזמנים להלחם אחד בשני עד סוף ימיכם. שלום ולא להתראות גם לך, נבער.  (לת) לאליקו
  • 19:43
  • 14.12.12

 •   לאסוננו אתם איתנו. תלכו כבר .....  (לת) שתי גדות
  • 04:55
  • 15.12.12

 •   קשקוש ימני. היורדים הם משכילים שלקחו להם את המדינה והפכו אותה לדתית, קפיטליסטית, דו לאומית  (לת) מדינת ימין רעה ומפלה
  • 08:58
  • 15.12.12

 •   במלחמת לבנון השנייה מיסטר בנג'מין בילה עם משפחתו בלונדון במסעדות פאר ובהצגות יוקרה ובמלונות פלצניים על חשבון משלם המסים ותורמים עלומים.  (לת) מסעות בנג'מין הרביעי
  • 15:40
  • 15.12.12

 •   תיקון לרוני: אלה שלא יורדים מהארץ הם 'הלא מסוגלים', דהיינו, הלא מוכשרים......  (לת) והזקנים נשארים פה עם הבררה, דהיינו, חרדים וחרד"לים
  • 15:43
  • 15.12.12

 •   ולכן הם עוברים לארה"ב הסוציאליסטית...  (לת) רועי מהרצליה
  • 17:34
  • 16.12.12

 •   אני מה שאתה קורא ״שמאלני״. יש לי שורשים. למזלי הם שונים משורשים שלך. השורשים שלי אכן לא נעוצים ב״להחזיר את עטרה לישנה ״ וגם לא באומן או ב׳ לובביץ. השורשים שלי הם שפינוזה, מנדלסון, איינשטין , פרויד וליבוביץ. אני מתגאה להיות חלק מההומניזם הליברלי ,ולא לחלק משנאת כל מה שאיננו יהודי ( או נכון יותר - לא יהודי דתי אורטתודוקסי). אני העדפתי את ישראל כל עוד היא - כך חשבתי - משקפת את הערכים שלי. אינני מעונין לחיות בארץ עם תרבות דתית מתבדלת ועם תרבות שאיננה שונה מתרבות ארצות אחרות במזרח האיסלאמי, אף כי נושאיה בארץ מאמינים ביהוה ולא באללה. כי זה כל ההבדל! - גם בתרבות וגם בהתנהגות  (לת) ראובןג
  • 08:34
  • 08.09.13

 •   לראובן. לדעתי אתה אפס חסר שורשים לחלוטין אלכס
  • 23:22
  • 07.09.14

  זה לא שאתה שמאל או ימין. אתה חרטטן שמחפש את הנוחיות האישית המפנקת שלך. תמשיך לוותר ולנוע עם הרוח בכל מקום לא תהייה שייך כי אף אחד לא יחיה או יחשוב בדיוק כפי שמתאים לך.

03 מדינה בדרך לאבדון אבל חייבים להאמין שאולי יש עתיד דרור ט.
 • 08:25
 • 14.12.12

חזרתי לפני שנתיים מניו יורק לאחר תשע שנים מוצלחות. המשפחה, החומוס, השמש והים היו הגורמים המרכזיים לחזרה. כן אני אחד מאלה שהרוויחוצטוב באמריקה אבל כל בוקר פתחו את היום בביקור באתר עיתון הארץ.

אני חייב להגיד שאם ביבי אמר שהשמאל שכח מה זה להיות יהודי, נראה לי שהימין שכח עוד יותר. להיות יהודי למיטב הבנתי זה ״אהבת לרעך כמוך״ וזה ״מה ששנו עליך על תעשה לחברך״. ואכן בניו יורק הקהילה היהודית מנסה לקיים ערכים אלה כמיטב הבנתה. בישראל לעומת זאת, תרבות המרפקים והכוחניות מדהימה אותי כל יום מחדש - בין עם זה אל מול הפלסטינאים, עובדי הקבלן, נהג הרכב שמנסה להשתלב בכביש, you name it...

זהו מצב דיסוננס שכן אני יותר מאושר פה מהרבה דברים - האוכל אכן מדהים, הים שאבקר בו היום, וההורים שאגיע אליהם לארוחת שישי. אבל למה לעזאזל אתמול כשעמדתי בסבלנות של 10 דקות אצל מוכר הפלאפל ועקפה אותי גברת עלומה שלא ראתה אותי ממטר וכשנטשתי את מבטי בה היא הסתכלה עלי ואמרה: ״הא אתה בתור?״...למה אני צריך להלחם על פלאפל?

אני יודע שזה יעורר ציניות אבל אני מציע ללכת לשמוע את יאיר לפיד. יאיר מדבר בדיוק על מה שנאמר בכתבה ואם ניתן לו את הכוח הוא ינסה לעשות משהו עבורנו - מעמד הביניים המשכיל, שלא שכח מה זה להיות יהודים. 

 •   מבין אותך מאוד עולה חדש
  • 14:28
  • 14.12.12

  דע שאני עולה חרדי, לפני שנתיים עליתי ולא יכול להאמין ההבדל התרבותי שיש בין יהודי חו"ל ליהודי ישראל. אנחנו ,החרדים בחו"ל, לא מחזיקים בקיצוניות ואלימות כמו החרדים כאן. גם החילונים בחו"ל לא שונאים את החרדים כמו כאן. שם, משתדלים להיות גוף אחד לפחות. נכון לגוף הרבה גוונים, אבל העיקר זה להיות יהודי. כמובן שחרדי כמוני, כאו בארץ, הפכתי להיות חילוני במבט הפאנטים הקיצונים, ונאטורי קארטה ,במבט החילוני שטוף המוח. מה לעשות, אני אמשיך בדרכי, ואולי יום מחר גם אמצא את עצמי בירידה כמו הרבה חברה.

 •   אין עתיד לצעירים. בגלל אפליית הגיל אנשים מפוטרים ונהפכים מובטלים בשנות הארבעים שלהם ואז הם נזרקים לרחוב. גם אם הם שורדים את המשבר הזה הפנסיות קטנות וביטוח לאומי לא מאפשר קיום אפילו לא בכבוד. המדינה לא נלחמת באפליית הגיל, להיפך.  (לת) פעם היתה פה מדינה היום זה מלחמת אזרחים כלכלית
  • 22:17
  • 14.12.12

 •   לפיד בן כלאים מסורבל היחידה שיכולה להוביל למדינה שפויה ונורמטיבית היא מרצ וכמובן שזו פנטזיה  (לת) לפיד מדבר על מעמד ביניים שוכח לגמרי משכבות המצוקה וכמובן שהבעייה מספר אחת של ישראל לא מעניינת את הנובו ריש הכיבוש שהוא סרטן בלב המדינה והופך אותה לבהמית קלגסית מבחוץ ומפנים
  • 18:14
  • 15.12.12

04 אני מציעה למדינת ישראל להמשיך ליבא אנשים שמצאו את יהדותם לפתע , להשקיע מליארדים בהבאת אנשים עם צלב מוטבע על המצח , ומנגד תבריח ילידי ארץ שלא יכלו לכלכל את עצמם- ושלא יספרו לכם סיפורים,עברתי לארהב ומצבי הכלכלי השתפר פלאים -לראשונה אין לי מינוס ויש לי כסף לכוס קפה מבלי לחשוב פעמיים. יש לי כסף לעתיד -בישראל נאבקתי  (לת) אלה
 • 08:50
 • 14.12.12

 •   אני נשארתי בישראל ויש לי כסף לכוס קפה ואפילו לעוגיה קטנה ליד. אני יושב עכשיו בשדרות רוטשילד בתל אביב ורואה סביבי אלפים על אלפים כמוני. אם היית צריכה לעבור לארה"ב כדי שיהיה לך כסף לכוס קפה, כנראה לא היית שווה הרבה בישראל וקרוב לוודאי שאת גם לא שווה הרבה בארה"ב.  (לת) בעלך עובד במובינג ואת עובדת בחנות מוצרי חשמל?
  • 11:21
  • 14.12.12

 •   יותר זול לסבסד את החרדים שיעשו הרבה ילדים. תפילתם המשותפת תביא גאולה ותשחרר אותנו מהסמול.  (לת) צבי
  • 12:12
  • 14.12.12

 •   אלה את גזענית .  (לת) דני
  • 12:15
  • 14.12.12

 •   זה תמצית הסיפור - מדינת ישראל הפכה למוקד לעבריינים מארצות רוסיה  (לת) ובסוף יש להם מכוניות במחיר שאני יכול לרק לחלום עליו
  • 12:41
  • 14.12.12

 •   לגברת משדרות רוטישלד! RR
  • 14:00
  • 14.12.12

  נעלת נקודה מעניינת.
  לפי השקפתך בישראל אין מקום לבינוניים שסתם רוצים לחיות
  תביני! יש אנשים שישראל פשוט גדולה עליהם והםרוצים לשכור דירת שתי חדרים בברלין, לסוע לעבודה ב S-Bahn לעבוד בחנות חשמל עבור שכר הוגן ולחזור הביתה אל הבעל שעובד במובינג העובד כעמנאי קטן שמסוגל לסגור את החודש!
  You are so superior

 •   כאילו שלא היה יבוא של עבריינים עם סכים לםיניהם לפני הרוסים  (לת) היו זמנים אחרים בארץ
  • 14:20
  • 14.12.12

 •   תמשיך לשבת ברוטשילד אני יושבת בניו יורק -אתה פשוט עלוב נפש בורגני לבן - אז ככה אני פיזוטרפיסטית ובארץ הרוחתי 4 א וחצי אלף לחודש -באמריקה אני מרויחה בשנה 100 אלף דולר(אני מוסיפה כמה עבודות פרטיות -בעתיד אסתפק בשכר הממוצע של 80 אלף לשנה ) -מאחלת לך שתצטרך פיזוטרפיסט לא תמצא -כי רובם מחפשים דרך יציאה החוצה למקומות שמכבדים אותם. נ.ב-אין שום בעיה בעובד מובינג,הוא מרויח את לחמו בגבוד ולא מגרבץ במישרד ומשחק בפנסיות של אנשים עובדים כמוני-או עובד לאיזה טיקון.  (לת) אלה
  • 14:39
  • 14.12.12

 •   ולכן רק סגן יושב-ראש הכנסת שלמה מולה יהיה ראש-הממשלה הבא ופנינה תמנו תהיה שרת הקליטה  (לת) אתה צודק
  • 14:58
  • 14.12.12

 •   מעדיף יהודים מיובאים, על יהודים פרזיטים שחיים ע"ח העבדים  (לת) מעדיף יהודים מיובאים
  • 15:54
  • 14.12.12

 •   הרבה מהאנשים שאתה רואה סביבך בשדרות רוטשילד חיים על קרדיט ללא חסכונות ועתידם מי ישורון...  (לת) אייל
  • 16:36
  • 14.12.12

 •   המדינה גם הפכה מוקד לאמנים, מדענים ומהנדסים מעולים מארצות רוסיה, שכל אחד מהם תורם למדינה פי מאה מבכייני הטוקבק הגזענים. ניר
  • 17:58
  • 14.12.12

  דוחה לראות את הבון-טון החדש של גזענות בוטה כלפי הרוסים ב"הארץ", בתגובות ולפעמים גם במאמרים.

 •   גם אני עברתי אורלי
  • 06:22
  • 15.12.12

  אני באתי לשנתיים וכעת 21 שנים פה. לא מחליפה בחיים חזרה בארץ. לא עובדת ב"מובינג" התקדמתי..ומחכה שגם אתה תתקדם...לא כל ישראלי יורד עובד בעבודות כאלו...

 •   רק מכונית? גם מספר דירות.  (לת) '
  • 12:03
  • 15.12.12

 •   לבורגני הלבן שיושב בבית קפה ברוטשילד אלה
  • 12:37
  • 15.12.12

  אז ככה: בארץ הייתי פיזטרפיסטית והרוחתי מינמום שכר בקופת חולים . בניו יורק אני מרויחה 100 אלף דולר לשנה ( אני נאלצת להוסיף שעות פרטיות עד שאתבסס -אבל בעתיד אסתפק בשכר הממוצע של 80 אלף ) אני פשוט מאחלת לך שתצטרך פיזוטרפיסט,אחות לא תקבל טיפול טוב-כי המצב היום שרב השיכבה שלי באונברסיטת בחיפה היגרה למקום שמכבדים ומשלמים להם על עבודתם הקשה ומעריכים את כישוריהם המקצועים, תוכל גם לפגוש אנשי מקצוע ממוטים מעיפות ואז איכות הטיול תפגע, או שלחלופין תשלם שכר מופקע בתחום הפרטי. נ.ב -אין שום בעיה בעבודה במובינג אנשים עובדים קשה -עדיף מלגרבץ במשרד ולשחק בפנסיות של אנשים עובדים כמוני- ולחשוב שאתה הכי חכם כי למדת כמה נוסחאות בתואר בכלכלה. - או בטח משרת טיקונים - אולי זה מסביר מדוע יש לך הרבה כסף -הערה אחרונה, היתי נשארת בישראל לו הכנסה היתה מבטיחה לי יציבות כלכלית ולא הישרדות יומיומית.

 •   הכעור במיטבו- למדוד אנשים ולחשוב שע"פ כך מגיע להם דברים- אנה
  • 15:45
  • 15.12.12

  הבטוי "שווה " לא מגיע לבן אדם כוס קפה ולחיות בלי מינוסים? גם אם לא רכש השכלה .איזו חשיבה איומה

 •   מי דיבר בכלל על רוסים? דיברו עם אנשים וצלבים חקוקים על המצח -תחשוב לבד למי הכוונה , אין בארץ שיח אמיתי על עליית הפאלשמורה שבו הממשלה משקיעה בכל עולה כחצי מליון שח (עפ נתונים) עליה לא מוצדקת שביתא ישראל מתנגדת אילו \אבל מפחדים לדבר על כך מחשש לגזענות .דרך אגב, הרוסים עלו מכח חוק השבות ולא החליטו להיות יהודים  (לת) עופר
  • 22:04
  • 15.12.12

 •   עופר קרא בבקשה, "עפ הנתונים"?
  • 01:22
  • 16.12.12

  "המיליון וחצי" שמקבל עולה מאתיופיה זה רק על הנייר. סיפורי פוגי. הם מקבלים פחות מחצי מזה, וזאת בתנאי שיגורו באזורים מוחלשים ומוזנחים, אחרת הם לא מקבלים את הכסף. ודבר שני, רק צלבים על המצח מפריעים לך? מה לגבי צלבי זהב תלויים על צווארם של מאות אלפי העולים "מכוח חוק השבות", הכנסיות שלהם, עצי האשוח בחג המולד ועוד... כל זה לא מפריע לך? אולי בגלל שהם לבנים?

  עופר, יותר קריטי זה שאין בארץ שיח אמתי על העלייה המסיבית מברהמ לשעבר, וגם לא תהיה אף פעם. כי העלייה הזו היא פיל לבן מאותרג [מ-אתרוג]. רק עבורם נבנו ברחבי הארץ בנייני מגורים -מקבץ דיור- של 2-3 חדרים ב-180ש. לחודש. בתי אבות והוסטלים ב100ש. לחודש. משכנתאות 3X ממה שכל אזרח ותיק מקבל. כל הדיור הציבורי שהיה פנוי במדינה חולק לעולים מרוסיה. קשישיהם מקבלים קצבת זקנה כפולה על פי הסכם בין ביבי לליברמן. לימודי תואר חינם לעשרות אלפי צעירים עולים מרוסיה, וחלקם בסיום התואר עזבו את הארץ לקנדה, אמריקה ואוסטרליה, והוריהם והורי הורים נשארו פה סמוכים על שולחן המדינה.
  העלייה הזו עלתה למדינה ולמשלמי המסים עד כה, יותר מחמש מאות מיליארד שקלים. וכפי שאמרה אורה נמיר בזמנו, עלייה זו רוקנה ומרוקנת את קופת הציבור.

  120 אלף עולים מאתיופיה מדירים שינה מעינייך, אבל מיליון וחצי עולים/מהגרים מרוסיה, כשמאות אלפי מבוגריהם וקשישיהם סמוכים על שולחן הרווחה, הביטוח הלאומי, משרד השיכון ומערכת הבריאות, זה לא מדיר שינה מעינייך?

  יתכן שהגישה שלך כלפי העולים מאתיופיה גזענית?
  כדאי שתצא מהבועה שלך ותלמד את המציאות. •   הנתונים שלך מופרכים ושקרים דימה הרוסי
  • 09:38
  • 16.12.12

  ראשית -העליה מרוסיה פסקה , בעוד עליית הפאלשמורה ממשיכה כל פעם שמודעים שעלייה הסתימה נוספים אלפים חדשים . הסיפור נמשך ככה מעל 20 שנה. עתודות בלתי נגמרות שלחץ יהודי אמרקאי ממשיך להביא אותם. כל משפחה מקבלת מענק של 80 אחוז מימון לדירה ,פטורים מימסי רכישה-אל תבלבל את השכל שום רוסי לא קיבל מענקים כאלה, מילגות ולימודים בחינם?? אלו שקרים , מנגד סטודנטים אתיופים מקבלים מימון מלא גם למכללות שעולות עשרות אלפי שקלים- תבדוק כמה עלתה העליה האחרונה של כמה אלפים-הם עלו כמה מליארדים -זאת העליה שקיבלה את המענקים הכי גדולים, אין קשר לגזענות. השאלה האם למדינה יש כסף ליבא אנשים?

 •   דימה קרא, אלה עובדות
  • 11:28
  • 16.12.12

  שום דבר לא מומצא. הכול עובדות בשטח. בזכות שצ'רנסקי שעשה הסכם מלא סעיפים מפליגים ביותר -רק לטובת העולים מרוסיה- עם שמיר ושרון, ואחכ הסכם ליברמן עם ביבי. אז... אם לך לא גילו, כדאי שתתעדכן. העולים רואים רק את עצמם ולא רואים אף אחד אחר ממטר. יודעים לדאוג רק לעצמם.

  נ.ב. גרוע מכך, זה הנטיות הפוליטיות של רוב העלייה הזאת. חוסר תודעה מוחלטת מהי דמוקרטיה, ורצון חזק להשליט בישראל דיקטטורה לה הורגלו העולים ברוסיה. בגלל המסה הגדולה שלה, העלייה הזאת משליטה בארץ את רוסיה. אתם אולי שמחים על כך, אבל זה הרס הדמוקרטיה ושינוי פני המדינה הדמוקרטית.


 •   אוהב אותך אחי יאיר
  • 12:16
  • 16.12.12

  כתבת אמת ורק אמת ואנשים הם בורים מוחלטים.

  מקווה שנמצא אני ואתה מקום טוב יותר מהמושבה הסלאבית המחורבנת הזו.

 •   בדיוק  (לת) מירית
  • 19:28
  • 16.12.12

 •   Who even want to live in Israel anymore ?  (לת) Take all of it...The man from Rotshild. Just don't choke on it...
  • 03:49
  • 18.12.12

 •   את חיה בסרט וגם שקרנית
  • 20:42
  • 07.09.13

  למה חסרים פיזיוטרפיסטים באמריצקה, שיעסיקו דוקא אותך חחח

 •   פזיוטרפיסטים צריכים לעבור רשיון מחדש לאחר לימוד ארוך רונית
  • 21:39
  • 08.09.13

  על מי את עובדת?!

  כנראה שאת לא פזיוטרפיסטית חוקית

 •   פיזותרפיסט זה מקצוע מבוקש מאד והמרה לא לוקחת זמן רב  (לת) ורה
  • 18:16
  • 21.12.13

05 מתוך 37% ש"שוקלים" 36.9% הם נמושות ופחדנים שרק מדברים ולא יעזו אפילו לקחת סיכון קל שבקלים בניסיון להגר מוח שברח וחזר
 • 09:03
 • 14.12.12

הסביר לי פעם נהג מונית שגם הוא היה יורד מחר מהארץ אבל הוא כבר "זקן", כלומר בן 30... רוב ה"שוקלים" ימצאו תירוצים כאלה. לגופו של ענין כל מי שבאמת מהגר מפה עוזר למדינה לפתור את בעיות השיכון, התנועה, החנייה, האישפוז וכל שאר החוליים של מדינה מאוכלסת מדי. על הממשלה להפסיק לעודד עליה ולהתחיל לתת מענקי ירידה כדי שיהיה יותר נסבל לחיות פה, אחרת אני "שוקל" כבר מחר לחזור לחו"ל :-)

 •   צודק במיליון אחוז. המדינה צפופה מדי וצריך לשקול ברצינות לעודד ירידה של כל מיני טפילי שמאל למיניהם. במקביל צריך להציב כיעד את הרחבת שטח המדינה, ולנצל את ההזדמנות שעוד תיקרה בדרכנו, למטרה זו.  (לת) ירידה היא דבר מעולה, במיוחד כשרוב היורדים הם שמאלנים וערסים
  • 11:19
  • 14.12.12

 •   פספסת את הנקודה, נהגי מוניות נשארים ומקטרים, מדענים עוזבים.  (לת) ניצחון בנקודות
  • 12:41
  • 14.12.12

 •   מר מר דביל, אני מאחל לך מדינת מתנחלים, ש"סניקים, נהגי מוניות ושאר מצביעי הליכוד. בן
  • 13:12
  • 14.12.12

  סליחה, שכחתי את המגזר הציבורי המושחת.
  אולי נבוא לבקר פעמיים בשנה (אם לא יהיה יקר).

 •   אני נמנה בינהם כנראה, רק שיש לי כבר תאריך טיסה של וואן וואיי בייבי.. אתם תירקבו כאן עם הועדים של שלי-ביבי. זו השיטה שמזרימה מיליונים לכיסים של "חברים" שהחוק מגן עליהם מפיטורים. כשהמדינה מתנהלת כמו מאפיה אז אין מה לחפש כאן. שיהיה לכם בהצלחה.  (לת) אבי
  • 13:18
  • 14.12.12

 •   השמאל בנה לך ולערסים את הארץ  (לת) אם תבדוק הערסים באים מהימין
  • 14:23
  • 14.12.12

 •   ביי ביי אבי. אנו שמחים שזה וואן וואי ולא נראה אותך כאן לנצח צבר רגיל
  • 14:29
  • 14.12.12

  כל מי שלא הצליח בחיים כאן מאשים את המדינה ואת ביבי. מה שאי אפשר להכחיש הוא שהמצב הכלכלי של המדינה שלנו לא נחלש כמו של רוב המדינות בעולם לרבות ארה"ב ואירופה. ואם אבי נוסע לבטח שלא על מנת לחזור למה הוא מתבייש לכתוב את שמו ושם עירו? למה אינו כותב לאן הוא ירוד שנוכל לעקוב אחר הצלחותיו בחו"ל?

 •   האויר כאן ילך ויטהר צבר רגיל
  • 14:31
  • 14.12.12

  כל מי שלא הצליח בחיים כאן מאשים את המדינה ואת ביבי. מה שאי אפשר להכחיש הוא שהמצב הכלכלי של המדינה שלנו לא נחלש כמו של רוב המדינות בעולם לרבות ארה"ב ואירופה. ואם אבי נוסע לבטח שלא על מנת לחזור למה הוא מתבייש לכתוב את שמו ושם עירו? למה אינו כותב לאן הוא ירוד שנוכל לעקוב אחר הצלחותיו בחו"ל?

 •   כי אי אפשר באמת לעבור בכזו קלות, צריך אזרחות אחרת א
  • 14:40
  • 14.12.12

  כולם רוצים בודדים יכולים.

 •   שמאלנים וערסים?.... ידידיה מזרחי
  • 16:54
  • 14.12.12

  אולי תחליט?... זה לא הולך ביחד.
  הערסים הם ימנים בדרך כלל, ממעד בינוני נמוך ולא נוטים לרדת מהארץ.
  אז נא לחשוב שוב...

 •   אוי, כמה שאתה טועה/או לא יודע רותי
  • 18:44
  • 14.12.12

  אז לידיעתך, "צבר רגיל" : בשנים האחרונות עוזבים את ישראל טובי בנינו. אנשים משכילים, בעלי מקצועות חשובים ביותר כמו רופאים, אחריות, מהנדסים ועוד. בישראל הם אינם מוצאים עבודה (כי לא לכולם יש פרוטקציה). קשה להם לקנות דירה (כי להורים אין כסף לעזור) . רובם מצליחים מאוד בחו"ל ולמרבה כאב הלב של ההורים הם אינם חוזרים לישראל, כי בארץ בה נקלטו יש חינוך יותר טוב, הרחובות נקיים, במקום העבודה הם מוצאים שכר מצויין והתנהלות תרבותית. קשה לך להבין שהערסים "התלבשו" על המדינה?? כן, זהו המצב וכדאי שתפקח את העיניים ותפסיק להשלות את עצמך.

 •   ערסים לא יודעים אנגלית זאת בעיה יותר גדולה הם לצערנו נשארים  (לת) איש
  • 22:31
  • 14.12.12

 •   עם מה שכתבת אתה באמת לא "מוח"?!! חחח  (לת) נועם
  • 22:43
  • 14.12.12

 •   אני בעד עידוד הירידה בעד!
  • 22:45
  • 14.12.12

  אני תומך בדעתך בלב שלם! המדינה צריכה לעודד ירידה בהקדם, והראשון ביורדים יהיה אני! יאללה אמריקה הנה אני מגיע!!

 •   וזו התפיסה שדוחפת את מי שהמדינה נשענת עליו החוצה ממנה. הכותב תולדת מע' החינוך הימנית דתית  (לת) מדינת ימין רעה ומפלה
  • 09:00
  • 15.12.12

 •   למי שיש וגונב זה לא כמו עני שגונב, בתי המשפט בישראל עושים הפוך מהתרה מזכים את העשירים ומחייבים את העניים בושה וחרפה לחברה מקןלקלת!!  (לת) התכוונתי לערסי הצווארון הלבן צור בן-ציון ידלין הירשזון אולמרט ועוד ,,,
  • 08:32
  • 16.12.12

06 1. מפתיע שאין אזכור לספר של רוני פלומן - ארעיים וקבועים. 2. עם פריחת המכללות, גם פרח שקר ההשכלה הגבוהה - אם תלמד, תרוויח (בלי קשר לכוחות השוק). אנשים לומדים תואר בהנדסת תעשייה וניהול במכללה ומתפלאים שלא נותנים להם משכורת 20,000 ש"ח. 3. אין פתרונות גאוגרפיים לבעיות פסיכולוגיות.  (לת) אחד
 • 09:08
 • 14.12.12

07 שטויות דיוויד
 • 09:37
 • 14.12.12

הבעיה כאן זה כל הקצבאותוהבטלנות! במקום קצבאות הייתי נותן תלושים לאוכל כדי שלא ימותו מרעב ואת התלושים הייתי נותן מרשתות מזון כאלה ואחרות ואז תראו איך שאין כסף יגרום לכל הפרזיטים לצאת לעבוד

08 מצטרפת לרשימת 2% שמצהירים כי יעזבו עדן
 • 09:46
 • 14.12.12

מיואשת לחלוטין מהמדינה הזאת. לא מתחברת אליה יותר, לא מצליחה למצוא אף מפלגה פוליטית שתייצג את דעותי בלי להתנצל ולהתפשר, נמאס מהכיבוש, נמאס מהשחיתות, נמאס!

 •   "לא מצליחה למצוא אף מפלגה פוליטית שתייצג את דעותי בלי להתנצל ולהתפשר" - אין ספק שבחו"ל זה יהיה קל בהרבה. במקום להצהיר שתעזבי, פשוט קומי ותעזבי. במקרה הטוב תמצאי חיים טובים יותר, במקרה הגרוע תקבלי פרופורציות. כולם מרוויחים.  (לת) ניר
  • 17:54
  • 14.12.12

 •   כן כן... ובחו"ל הכל דבש.. חלומות מלומות מי צריך אותך בכלל בחו"ל?
  • 18:12
  • 14.12.12

  בחו"ל אין שחיתות, אין כיבוש, אין ערבים, אין דתיים, אין נאונאציים, אין גנבים ורוצחים...
  בקיצור אין בני אדם

 •   עדן, אני איתך בן ישראל
  • 00:23
  • 15.12.12

  האזרחות הצרפתית בדרך, הבעיה שלי היא עבודה בחו"ל

 •   מרצ, היא המפלגה שלך. שמאלנים שלא מפחדים, לשם שינוי. תתענייני.  (לת) א.
  • 14:14
  • 15.12.12

 •   מי בדיוק מחכה לך בח"ול ומה בדיוק מובטח לך שם? לא ידוע לי על מדינה מערבית שמעודדת הגירה של לוזרים וקוטרים שנמאס להם מישראל.  (לת) איתי
  • 15:32
  • 07.09.13

09 כתבת דכאון באווירת "אחרון שיכבה את האור" דיכי
 • 10:00
 • 14.12.12

בבטאון המדוכאים ע"ש לקחו לי שתו לי

אני מנוי קבוע
וגמרתי אומר שביום שאיווט זוכה בבחירות אני פשוט לא כאן
העסק פשוט לא הצליח, ואולי כדאי להודות בזה

 •   נכון. כה אופיני ל'הארץ'  (לת) מי שקשה לו - שילך
  • 13:12
  • 14.12.12

 •   ימני אנוכי וגם אני מאוכזב מביבי שעדיין אשכיו מוחזקים בידי הועדים הגדולים השודדים הגדולים של עם ישראל כי הם שווים יותר. כמו החרדים. בריונים גנבים.  (לת) אבי
  • 13:22
  • 14.12.12

10 מדינת ישראל תמשיך בשילוב המרתק של ההזיה המשיחית עם שחיתות שלטונית זן נכחד ונרדף
 • 10:02
 • 14.12.12

וכך נצעד בשמחה ועוז להיות המקילה היהודית לאיראן. עם חלקים הולכים וגדלים באוכלוסיה המתחנכים לבורות ואמונה בהבל הבלים, ומערכת שלטונית הדואגת אך ורק לטפח את מאינטרסים של המקורבים.
אין זה מפתיע שברי דעת ובעלי יכולת מחפשים מזור מעבר לים.

11 זוכרים את התשדיר "ישראל מתייבשת"? - זו הפרסומת מספר אחת לעידוד ירידה מהארץ אבנר (מקליפורניה)
 • 10:09
 • 14.12.12

בישראל יש יותר מדי אנשים. אין מים. אין עתודות קרקע. אין משאבים שיאפשרו איכות חיים נוחה ברמה דומה לשאר העולם המערבי.

בישראל צפוף, באמריקה דליל (יחסית) - אנשים עוברים באוסמוזה.

אם ממשלת ארה"ב היתה נותנת גרין קארד לכל הישראלים - תוך כמה שנים ישראל היתה מאבדת חצי מהאוכלוסיה.

 •   מספרים על ציפי פרימו מחולון לון לון, שנמאס לה מלקום ולשבת סני דנדרסון
  • 10:30
  • 14.12.12

  http://www.youtube.com/watch?v=s_UJoYUxxIE

  ציפי פרימו
  גזוז
  מילים ולחן: דני סנדרסון  מספרים על ציפי פרימו מחולון, לון, לון.
  שנמאס לה מלקום ולשבת.
  עד שיום אחד עלתה היא על סילון, לון, לון
  והיא טסה ליבשת המוזהבת.
  עזבה את האמא והמשפחה,
  עזבה את הבית והמלתחה,
  נסעה לקליפורניה,
  גרה שם עם סוניה
  יחד בדירה שכורה.
  עשתה הרבה עיניים
  אך בינתיים
  שום דבר עוד לא קרה.

  הימים חלפו לאט כמו שעון, עון, עון.
  לא חיכה לה שום משיח באופק.
  עד שיום אחד פגשה היא בחורון, רון, רון.
  איטלקי שקצת הקפיץ לה את הדופק.
  עזבה את סוניה ואת הדירה
  עזבה משענת וחברה
  עברה לגור עם טוני,
  בישלה לו קנלוני,
  הם חיו בסגנון מסור.
  ויום אחד היא קמה,
  ורק פיג'מה נשארה מהבחור.

  אל הרחובות יצאה,
  מטלטלת מזוודה.
  היא היתה רק בת עשרים
  וכבר בלויה.

  חזרה אל סוניה ואל הדירה,
  חזרה אל האמא והמשפחה.
  עכשיו היא מסתובבת
  בחולון עובדת,
  צומת פה וצומת שם.
  לחבר'ה מספרת,
  מתארת,
  איך כבשה את העולם.


 •   ואם לסבתא היו גלגלים...  (לת) עוד פנטזיונר
  • 12:35
  • 14.12.12

 •   קרא את התגובה לתגובה 8. גם אתה פאתטי בעל אזרחות כפולה שחי בארץ
  • 13:04
  • 14.12.12

  רק אם לא הבנת למה: כשמישהו מהגר אבל מוכרח לשבת על העץ בקליפורניה, לפצח אגוזי קוקוס ולכתוב תגובות לעתון ישראלי כדי להראות למי שגר בארץ כמה שהוא מוצלח, אין מילה אחרת לתאר אותו.

 •   גם לי אזרחות כפולה ואני עדיין בחו''ל , אל תקשקש ,לא מוכרחים להראות שום דבר איל
  • 15:30
  • 14.12.12

  הוא בסך הכל מגיב לכתבה ונותן את דעתו , 6 מליון יהודים חיים מחוץ לישאל , מעניין למה הם לא חוזרים ???

 •   הנגב הוא 2/3 מהמדינה, אבל הימין מעדיף ליישב בכוח ביהודה ושומרון. א.
  • 14:15
  • 15.12.12

  כל יישוב שם זה עוד פלוגת שמירה ועוד כסף יקר שהולך לזבל.

12 מ 100 ש"ח שאני מרוויח הולך כשני שליש למס אורן
 • 10:17
 • 14.12.12

לוקח משלם לי 100 ש"ח. מזה 15 ש"ח הולך למע"מ. מה 85 הנותר כחצי הולך למס הכנסה וביטוח לאומי. מה40+ שנשאר בנטו אני מממן את הרכב שנחוץ לי לעבודה (שבגלל שווי השימוש הגבוה לא כדאי להכניסו כהוצאה) ואשר כחצי מעלותו זה מכס ובלו על הדלק - גם כן מיסים.
עכשיו שלי יחימוביץ שעלולה להכנס לממשלה רוצה עוד להגדיל את המסים וגם לקחת מס מהחסכונות שלי כמס ירושה אחרי שאני אמות. ועוד קוראים לזה "צדק חברתי".
את הכל קיבלתי באהבה - את הצבא, את שנות הקבע, את עשרים שנות המילואים.
אני נחנק מהמסים.
זאת הסיבה שאנחנו עוזבים.

 •   אם אתה נחנק מהמיסים, סימן שאתה מרוויח הון תועפות א'
  • 19:53
  • 14.12.12

  מיסוי בגבהים שאתה מדבר עליו הוא מיסוי שחל רק על עשירים ביותר. רוב האזרחים בישראל מגיעים בקושי לרף המס, והבעיה שלהם היא לא המיסים, אלא מחסור בשירותי רווחה שמדינה אמורה לספק - כמו דיור ציבורי, בריאות, חינוך וכדומה.

 •   מהמס הזה גלנט וברק בונים עוד אגפים בבית, תגיד תודה שיש לך זכות לשלם להם, אתה כלום, ביטחוניסטים הם אלוהים  (לת) ועמוד בצפירה ותשתוק
  • 22:06
  • 14.12.12

 •   הון תועפות? המס השולי הוא כמחצית מהכנסה של 20 אלף אורן
  • 14:36
  • 21.12.12

  מס שולי 30%
  ביטוח לאומי עוד 18%
  אני חרוץ, אני יוצא בחמש וחצי כל בוקר וחוזר בשבע בערב. וכן בגיל חמישים אחרי עשרים שנות נסיון במקצוע בחודשים טובים אני מביא 20 פלוס. מזה נשאר בנטו 10 פלוס ומזה אני כאמור מממן את הרכב. בגלל חריצותי מענישים אותי יותר. אם הייתי עובד משמונה עד שלוש והייתי מרוויח פחות היו מענישים אותי פחות.
  כיוון שאני עובד קשה אני מייצר יותר ולכן אני תורם לירידת מחירים בתחום שלי. בגלל זה מענישים אותי באקסטרא מסים.

 •   מה קרה אסור להרוויח??? א' טמבל !! ??
  • 13:00
  • 13.09.13

  זה שאתה מרוויח יותר לא מונע ממך גם לשלם יותר.

13 הדבר היחיד שעוד מחזיק אותי כאן, זה רק חסרונו של אישור עבודה עוד יורד פוטנציאלי
 • 10:26
 • 14.12.12

חיינו שנתיים בחו"ל ונאלצנו לחזור ארצה בגלל שפג אישור העבודה ולא הצלחנו לחדשו. לראשונה ב 35 שנות חיינו חיינו באמת. רגוע, שקט, בלי הרעש הבלתי פוסק ברקע (וכל מי שחיי בחו"ל יודע על מה אני מדבר). החזרה לארץ היתה טראומטית לנו ולבנות. מאז ועד היום אנחנו עובדים במרץ למצוא את הדרך הבאה החוצה, בתקווה לתמיד. למקום בו אנשים מכבדים זה את זה ברמה הבסיסית ביותר, לא בגלל שהם יהודים, בגלל שהם פשוט בני אדם.

 •   אבאל'ה, סע לשלום - המפתחות בפנים! אל תקיים. תקיים. מצחיקים אותי כל ה"מאיימים" בירידה. כאילו שמישהו כאן (חוץ מההורים שבורי הלב שלהם) יתגעגע אליהם. יאללה, סע!  (לת) דרך צלחה ואנא השתדל לא להיכנס כל חצי שעה לאתרי חדשות ישראלים ובטח שלא לטקבק בהם - זה פאתטי
  • 11:18
  • 14.12.12

 •   העובדה שלא הצלחת לחדש את רשיון העבודה שלך מוכיחה שאתה לוזר. במקומך הייתי מתבייש לנפנף בכשלון שלך  (לת) אזרח אמריקאי שגר בת"א
  • 12:37
  • 14.12.12

 •   נשמע שאתה רוצה להיות בחו"ל יותר ממה שבחו"ל רוצים אותך.  (לת) איתי
  • 12:39
  • 14.12.12

 •   איזה גבר! יאללה תשאר! השתדל לא להכנס כל חצי שעה לשיחה עם מנשקי מזוזות ובטח שלא לנשק בעצמך. המתפחות בתחת של עובדיה. יאללה תשאר!  (לת) ל 11:18
  • 13:06
  • 14.12.12

 •   עוד מגיב בתשלום של ביבי הנוכל  (לת) איתי
  • 13:49
  • 14.12.12

 •   סע גם אתה בבקשה .  (לת) אבלה סבלה . סלנג של ערסים
  • 15:37
  • 14.12.12

 •   אף אחד לא מאיים, פשוט אומר את דעתו. אתה מרגיש קצת מאויים סתם אחד
  • 00:21
  • 15.12.12

  פשוט אומרים לך, שאולי תבין שיש כאן בעיה.
  ומוזר לי שאתה ושכמותך לא מצליחים להבין מי אלו אותם עוזבים.
  לא מדובר על עברך מבני ברק או ערבי מטייבה.
  אלא רופא מכפר סבא או מהנדס מתל אביב.
  לוזרים לא יכולים להגר, בשביל להגר צריך השכלה\מקצוע\נסיון.
  אתה יכול להמשיך לצעוק המפתחות בפנים אבל זה לא המקרה, להגר זה לא פשוט, לא פשוט בכלל, רוב מי שרוצה לא יכול.
  אם כולם היו יכולים כנראה שהיית צריך לעשות מילואים 600 ימים בשנה בשביל להשלים את כל מי שעזב.

  לא יודע מה איתך, אבל אני הרווחתי 25 אלף בישראל ועכשיו אני מרוויח 45 אלף בארה"ב. אז מי הלוזר?

  ולפני שתשאל למה אני בכלל כותב פה, כן, אני מתעניין במתרחש בישראל, יש לי שם משפחה אז חשוב לי לדעת מה הולך.

 •   התגובות שלכם מחזקות את טענתו גיא
  • 16:45
  • 15.12.12

  ציניות, גסום ושום מענה שיבנה ביקורת בונה כלשהו כלפי דבריו. עצם העובדה שכבר היגר מתייגת אותו בראשכם כשונא ישראל לא יהודי וכו...אם הייתם בטוחים כל כך בטוב שיש סביבכם, סביר שהיתה יוצאת לכם תגובה חדה יותר.

 •   ידוע עניין הרעש. חלק מהמהות הישראלית היום.  (לת) בס
  • 18:47
  • 15.12.12

 •   לסתם אחד: 45 אלף דולר לשנה בארה"ב זה קרוב מאוד לסף העוני ולכן אתה לא סתם לוזר אלא סופר-לוזר  (לת) מזהה לוזרים
  • 21:50
  • 15.12.12

 •   סף העוני בארה"ב זה 22K אז מי כאן האהבל:) jess
  • 10:43
  • 07.09.13

  הוא לא מיליונר אבל רחוק מסף העוני,תגובתך מוכיחה בעליל כי הוא מרוויח יותר ממך לוזר "מזהה לוזרים" כאמרת הביטויIt takes one to know one...גדול!

14 מה חבל שהנתונים והעובדות לא מסתדרים עם הקשקשת של "הארץ" - כבר שנים שמספר התושבים החוזרים (אני לא מדבר על עולים, אלא על יורדים שחוזרים ארצה) גבוה הרבה יותר ממספר היורדים. שנים על גבי שנים. תתעדכנו. וחוץ מזה, צפוף כאן וכל שמאלן או חלשלוש שעוזב הוא רווח נטו (הייתי מוותר בכיף גם על התושבים החוזרים, אבל היה לי חשוב להעמיד דברים על דיוקם).  (לת) מערכת "הארץ" = יקום מקביל *** כתבי "הארץ" ועורכיו = עב"מים
 • 10:28
 • 14.12.12

 •   כנראה שהיום הוא יום משמעמם בחברון אריק
  • 11:08
  • 14.12.12

  "שמאלן וחלשלוש" שעוזב..
  לו רק היית יודע איזה אנשים מוכשרים עוזבים, חתיכת דביל שכמותך

 •   שיהיה לך כיף שם לממן את החרדים והטייקונים והילחם בבני דודים. א
  • 11:29
  • 14.12.12

  אה ותעשה עבודה טובה ותשמור לי על המדינה שהיא תהיה שם כשאני אצטרך לחזור. בינתיים אני י***שה אירופאיות. נתראה עוד 3 שנים ביי

 •   מאוד מצחיק כפפו
  • 12:12
  • 14.12.12

  צריך כנראה להיות בהמה שיבטית ואופרטוניסטית אין מקום לחלשים

 •   נכנס דוס יצא חילוני-אלה נתנחם העליה וההגירה ואתה המגיב  (לת) ערסישראל ולא ארצישראל
  • 12:31
  • 14.12.12

 •   אז למה שלא תעבור לישראל היום ? גם בצבע, גם ברמה שלך  (לת) שלום ולא להתראות
  • 12:43
  • 14.12.12

 •   מריק - תמשיך לקבור את הראש בחול, המציאות תטפח על פניך תוך עשור-שניים - אך אז יהיה כבר מאוחר לאווילים כמותך. אזוב שבקיר
  • 14:17
  • 14.12.12

  ותתפלא, אבל מרבית העוזבים - מבינים "מה אנחנו עושים פה", והם ציונים ואף יהודים - אך לא בכל מחיר, בטח לא במחיר אובדן הזהות הציונית-הומניסטית, הקרבת הילדים, ובכלל סבל מתמשך. יש גבול לכל תעלול - ואתה, כמו שאר הימין, מזמן עברתם אותו.

 •   דווקא אתה ואנשים מסוגך צריכים לפחד מהימין יותר מכולם - ישראלים במעמד סוציואקונומי בינוני ומטה ללא אזרחות נוספת, וללא הזדמנויות, ידע מקצועי, או אמצעים לעזוב את הארץ לטובת מדינה מערבית מתקדמת. אנחנו, ה״הסמולנים״ ממדינת ת״א בסך הכל מחפשים שקט תעשייתי שבו נוכל להמשיך להרוויח יפה ולהנות במקומות שלנו, מבלי שנאלץ לשים לב אליכם (אליכם כולל גם את הערבים והחרדים אם עדיין לא הבנת). אנחנו יכולים להמשיך עם הבועה פה, או בקלות לעבור לחו״ל. באמת. אנחנו פה מבחירה. דווקא אתה צריך לפחד מהרשימה החדשה של הליכוד ולאיך שההתבהמות תשפיע על עתידך ועתיד משפחתך. היום שבו תבינו בימין שאתם לא מהווים איום כלפינו, הוא אולי היום שבו תתחילו לדאוג יותר לעצמכם ופחות לנו. המקסימום שתוכלו לעשות לנו זה להיות תמונות מאזור אסון על מסך הלד שלנו כשנזפזפ דרך סי.אן.אן. זה אולי כואב אבל זו האמת.  (לת) מי?
  • 14:52
  • 14.12.12

 •   אם אתה באמת במעמד שאתה מתיימר אליו, כבר ראינו בבונים בחליפות. מי שגר בארץ רואה אותם יומיום בכנסת. גם אצלנו יש שרה פיילין וניוט גינריג', ועוד כל מני אנשי מערות. אבל זה לא יעזור לך, אותך פשוט יסחטו במיסים ומילואים ואתה תגיד: "כן, עוד, עוד!". כמו איזה מזוכיסט, אבל מהסוג המשעמם ביותר. משעמם כל כך שאני נרדם רק מלחשוב על פוגים כמוך. עדיף כבר היה אם היית גר בחברון תאמין לי. טוב שאתה נשאר בארצישראל. הכי גרוע זה להתקל באנשים כמוך בחו"ל, אתם האהבלים הגדולים ביותר. תשאר בארצישראל ואל תשכח לשתות הרבה חומוס.  (לת) אחד שירד מזמן
  • 15:05
  • 14.12.12

 •   תעבור עיתון THE PHILOSOPHER
  • 00:24
  • 15.12.12

  לאנונימי,
  אולי תעבור ל-"ישראל היום" או ל-"יתד נאמן",הם קצת יותר מתאימים לך,אתה כנראה מבין לאט ש-"הארץ " מיועד לאנשים חושבים ואינך נמנה לצערך עליהם.....

15 הסיבה שיהודים לחיות במקום אחר ! yosimzl@gmail.com
 • 10:39
 • 14.12.12

הסיבה היא שיש מחלה בעם היהודי שנקרא "מחלת היהודי הנודד"
זה נרקש במהלך ההסטריה היהודי לא היה קשור למקום שבו היה חי ושהיה קושי הוא נדד - חנה שם למספר דורות וכשהיה קושי המשיך לנדוד
חיבים להפסיק עם המנהג המגוני הזה וצרך ולהתמודד עם הקשיים - המשך הנדודים יקח אותנו פשוט לבעיות במקום אחר !!

16 החיים בישראל מלחיצים. לא פלא שרבים חולמים להשתחרר מסיר הלחץ העולם כולו נגדנו, הלוואי שהיינו כבר שם, בגולה
 • 10:49
 • 14.12.12

אין מדינות רבות במערב שמטילות על הפרט חובות והתחייבויות כה רבות כמו ישראל. במדינות המערב המימסד קיים לשרות האזרח ומטרת מיסיו לייעל ולשפר את השרות שהוא מקבל. בישראל האזרח משועבד לרשויות. נטל המסים גבוה מברוב מדינות המערב אך השרותים שמהם נהנה משלם המסים עלובים ומדכאים, היחס לאזרח הדורש שרות הוא כאל קבצן המבקש נדבה. העליבות שוררת בכל. אין משפצים אלא ממתינים שיתפורר ואז יבנו, אולי, מחדש. ועל העליבות מחפה הבטחון. ההתלכדות היחידה בחברה הישראלית היא מול האויב המשותף שחייבים להמציא כל פעם מחדש. עד לפני חודש היו אלו האירנים שאיימו על קיומנו, אז הגיעו הטילים מעזה וכיפת הברזל ומבצע עמוד ענן או מה שמו, וההצבעה באו"ם, שהפכה 138 מדינות בעולם לאויבות מוצהרות, ובהן גם האיחוד האירופי שממשלתנו מה זה מאוכזבת ממנו, והיום מדובר על פעולה דחופה בסוריה. ואם לא די בעליבות ובבטחון התלוי על בלימה הנה גם החברה שלנו מאד לא סובלנית, לא רק כלפי מיעוטים כמו האריתראים או מי שאינו מתפלל בבית הכנסת שלך, גם כלפי רווקות שלא התחתנו וזוגות ללא ילדים ואמהות שנשארות בבית לטפל בילדים וקשישים שמתעקשים לנהוג במכונית ומי לא. מי שנהנה להתבשל בסיר לחץ אוהב את החיים בישראל, בין מילואים לפיטורים, בין בילויים לקיטורים. היתר נוטשים בשקט. ראיתם את מוישה וחווה בזמן האחרון? מה, גם הם כבר בלוס אנג'לס?

17 תקשיבו ותקשיבו טוב המשוגע
 • 10:50
 • 14.12.12

אם אתם רוצים שיפור באיכות החיים כאן ובשאר התחומים ,צריך ללכת לכנסת ולהפגיש לכל נציג של ש"ס את הראש 10 פעמים בשולחן ,עד שהנירונים שלו במוח יתחילו לקבל פולסים שאומרים לו שנגמרה תקופת קלאב מד שהכול כלול בלי תרומה ,לאחר מכן לעבור כל ח"כ ולדפוק לו את הראש(בחפץ הכי קשה שישנו בסביבה) עוד שהוא יישר קו עם ההבטחות שלו לפני הבחירות ,ולכל היורדים המשכילים שירדו מהארץ ,הפכנו לחברה עם כמיהה לכסף וזו הסיבה היחידה שאנשים עוזבים ,וככה תמשיכו להתבכיין שהמצב חרא במדינה והשכן לא ברמה שלי אני "משכיל" לזה קוראים שחצנות ,עם כל הקשיים זו המדינה שלנו !!!

 •   מה שנכון נכון סביח
  • 15:32
  • 14.12.12

  אני איתך. מוכן למשוך בכמה שיערות ח"כים ולהטיח את פרצופם באסלה (קודם בחרסינה ואח"כ בהטלה מימית לנכס שהוטל אחר ארוחת הצהריים..), אבל אח"כ ללכת.. כי נמאס.

 •   זה ממש לא הכסף- תן לי מטרה ראויה ואלחם עליה. תן לי מלחמה, סבל, כאב, טמטום, בורות ושכולם חסרי משמעות ושרק מבקשים להנציח את עצמם וסופו של עניין הוא שאמצא כל תירוץ לברוח גם אם הוא במקרה כסף  (לת) ערן
  • 16:09
  • 14.12.12

 •   כל מילה בסלע  (לת) עולה חדש
  • 18:14
  • 14.12.12

 •   enjoy Israel As long as you can
  • 03:56
  • 18.12.12

  See ya

18 שת''פ יודונאצי-אימפריאליסטי קרימינלי. מי שלא מזדהה עם צורת ההתנהלות הזו, שמחלחלת לכל תחומי החיים, היה צריך לעזוב ממזמן. ככתוב במושב יודונאצים לא תשב.  (לת) אין כמו בבית
 • 10:51
 • 14.12.12

19 השאלה בכותרת היא שאלה רטורית, נכון?  (לת) כבר שם
 • 10:53
 • 14.12.12

20 להמשיך ולהתעלל בלא יהודים, למען אליטת הון-שלטון, זה חלק ממך? אז תשאר
 • 11:06
 • 14.12.12

סיבה אחרת אין וגם לא היתה. הונאה.

21 לא עוד מאמר על מהגרים... חי בחו"ל
 • 11:08
 • 14.12.12

מאמר מעניין מאוד ומקיף. בהחלט שווה קריאה.

אחד הציטוטים המוצלחים: "אני חושב שיש משהו בנרטיב הישראלי שהוא קצת ילדותי. הנרטיב הוא כל הזמן לטעון שאין כמו בארץ. זה נרטיב כל כך חזק שהוא מוטמע בך, אבל פתאום אתה מגלה שזה לא נכון. יש כמו בארץ - והשמים לא נופלים כשעוזבים אותה"
זה ממש נכון... ואני לא חי בניו יורק, אלא במדינה מזרח אירופאית ענייה מישראל. ועדיין, את ההשוואות לארץ שבהם התאפיינה תחילת השהות שלי כאן, החלפתי בהערכה למה שיש כאן, לעומת מה שאין, וכבוד לתרבות המקומית.
ישראל היא לא פסגת השאיפות, ולכל מקום יש את היתרונות והחסרונות שלו... לצערי, דבריו של הר נבו ושל אחרים רבים שהתראיינו למאמר זה על שחיקת מעמד הביניים והכיוון הדתי אליו הולכת המדינה הם נכונים.
זה כבר מתחיל להתפוצץ לנו בפנים (מזכיר לי את המשל על הצפרדע בתוך הסיר עם המים הפושרים מהסרט An Inconvenient Truth)

 •   עשה לנו טובה: שיבואו לירות בך לתוך בור, או לשרוף אותך בתום אסם תבואה, או שסתם יחרטו לך על המצח עם סכין "ז'יד" - אל תבוא אלינו ואל תבקש את עזרתנו. בחייאת.  (לת) זה כל מה שאנחנו מבקשים. זה לא הרבה.
  • 12:42
  • 14.12.12

 •   זה עדיף מלחיות בחברה של גנבים ומושחטים בקשתך מתקבלת
  • 15:18
  • 14.12.12

  לפחות בחו"ל תהיה אופציה להנות קצת מהחיים לפני שנמות

 •   טוש , טוש בחמישים שנה האחרונים יהודים נרצחו בשל יהדותם רק בישראל  (לת) מעדיף יהודים מיובאים
  • 15:55
  • 14.12.12

 •   תגובה יפה ונכונה  (לת) קרן
  • 19:17
  • 14.12.12

 •   אמא'לה, אני ממש רועד מפחד חי בחו"ל
  • 20:17
  • 14.12.12

  אז יש לי חדשות בשבילך חבריקו: לרוב האנשים המודרניים, המשכילים, המערביים, לא ממש אכפת אם אתה יהודי או לא. והאמת היא - גם לי לא אכפת.

  לשפוט אנשים על פי הדת שלהם זה דבר אידיוטי וארכאי, ואני שמח שיש הרבה אנשים ליברליים ומתקדמים בעולם שוויתרו על ההרגל המגונה הזה, שרק הולך ונהיה פחות ופחות מקובל.
  מצער אותי שיש הרבה ישראלים (כמו זה שאני מגיב לו עכשיו) שעושים בדיוק את זה...

  ד"א, כל התגובות של "תלכו, מי צריך אתכם בכלל" וכו', נשמעות לי כמו בכיינות של ילד שמשאירים אותו לבד בבית כשיוצאים ללונה פארק... מה נסגר עם צרות העין הזאת ומאיפה מגיעה השנאה לפתע למישהו שהחליט לחפש את מזלו במקום אחר? תחשבו על זה

 •   כשאצטרך את עזרתך כבר לא יהיה ממי לבקש בת יען
  • 10:07
  • 15.12.12

  יורים עליך מדי יום, טמבל.

 •   "בת יען" - יורים עליי כל יום, זה נכון. ולמרות שאנחנו לא מכסחים בחזרה כמו שצריך לכסח (בגלל דרעקים שמאלנים כמוך), לפחות כאן אי אפשר לרצוח אותי ואת ילדיי באין מפריע. לפחות כאן אני לא חסר אונים. איפה אנחנו ואיפה אבותינו שהיו חסרי אונים לחלוטין במשך אלפי שנים.  (לת) לצערו של השמאל, כיום היהודי כבר לא חסר אונים
  • 14:07
  • 15.12.12

 •   אז יש לך אינטרנט בממ"ד בראשון, מה אתה משוויץ? לא חסר אונים עאלק.  (לת) חסר און
  • 11:52
  • 16.12.12

22 טרחנות. 9000 מילים של כלום  (לת) תומס
 • 11:11
 • 14.12.12

 •   המאמר באמת טרחני אע"פ שהוא משקף אווירה קיימת של קיטוּר. הבעיה היהודית לא נפתרה. העולם לא מחכה לישראלים ולא קולט אותם. חבר נווד שלי הסביר לי פעם מדוע התמרמר בארץ ולא באמריקה. על השאלה אם קליפורניה יותר טובה השיכ: מה אכפת לי מקליפורניה? פה (בקליפורניה) אני אורח.  (לת) גדעון
  • 12:54
  • 14.12.12

 •   ההבדל הוא לא אלי אלא כלפי ילדי , שנולדו פה ומרגישים בבית יוסי
  • 15:38
  • 14.12.12

  אני "והגעגועים" או הרגשת הבית / ניכור לא הפונקציה, עצם זה שילדי נולדו פה וכבר שולטים בשפה וזו מדינה שלהם זה ההבדל, עברתי לחו''ל גם בכדי לתת לילדי צ'אנס לחיים טובים ונוחים יותר , מתי שירצו יוכלו לעלות לישראל, אבל לא נראה לי שירצו כמו עוד 6 מליון שפזורים בכל העולם

 •   טרחנות זה לעשות העתק-הדבק לוורד, לספור מילים ואז לרוץ ולספר לחבר'ה..  (לת) יוני
  • 00:00
  • 15.12.12

23 כש"באתי" לקרוא את עופר אדרת יניב
 • 11:22
 • 14.12.12

נתקלתי בשפה שלא הייתי מצפה לה מכותב מקצועי.

 •   נכון, החורף בברלין לא תמיד קל, אבל לכל השאר שעופר אדרת כתב אין שום קשר לברלין שאני מכירי  (לת) ישראל שחי בכיף גדול בברלין משנת 2000
  • 15:07
  • 14.12.12

24 הגירה איננה עניין ישראלי ייחודי ואנשים צעירים בכל העולם (למעט כנראה ארצות הברית) הוגים בהגירה כי המקום שבו הם חיים נתפס מבחינתם כבלתי מספק את האפשרויות המתאימות להתפתחות או כבלתי מסעיר לעומת המדומיין במקומות אחרים.ברלין נדמית כמחוז חפץ לישראלים אבל הברלינאים הצעירים משתוקקים אל מקום אחר.דבלין נדמית כמקום רב קסם אבל הדבלינאים הצעירים ממשיכים לברוח ממנה אל מעבר לאוקיינוסים.בליסבון צעירים שומעים את ראש ממשלת פורטוגל קורא להם להגר לברזיל או לאנגולה כי אין להם עתיד במולדתם.בספרד אחוז האבטלה בקרב צעירים בני 20-30 עומד על 50%.העולם פתוח היום יותר מתמיד להגירה ואין סיבה שישראלים ינהגו באופן שונה מבני דורם ברחבי העולם.רוב המהגרים בדור הראשון לא יצליחו לממש את חלומם אבל סביר שילדיהם יהפכו לבני המקום החדש וישגשגו.המהגרים עוד ישמרו על קשר עם המקום שעזבו (וקל מאוד לעשות זאת בימינו שהרי בתוך הבית פנימה אין הבדל בין חיים בתל אביב או בסידני) אבל בעבור ילדיהם ולבטח בעבור נכדיהם יינתק הקשר הריגשי העמוק עם מה שפעם היתה המולדת.וזה בסדר ואין טעם לחוש קנאה או סלידה.בסופו של דבר יישארו לחיות כאן כל מי שרואים במקום הזה את הבית.  (לת) הדס
 • 11:26
 • 14.12.12

25 כלכלית היא הסיבה האחרונה. בספק רב אם היא בכלל סיבה אמיתית. סיבות שקודמות לזה - המקום הוא כולו: שקרי, בהמי, עברייני, אלים, ''קדוש''. להיות חשוף למנה הגונה כזו מדי יום גם אם אתה מרוויח לא רע - זו בעיה קיומית שאין לה פתרון זולת לעזוב כל עוד נפשך לא הוכרעה סופית מהרוע הזה.  (לת) כל האמת
 • 11:32
 • 14.12.12

26 אני עושה תואר בשביל לעוף מפה ak
 • 11:39
 • 14.12.12

מה שנאמר בכתבה מדוייק- שלא שמים על היהדות ומתחילים לחשוב רציונלי לא מוצאים סיבות להישאר בחור הזה.

 •   בשביל היהודים זה מצויין שתעוף מפה כמה שיותר מהר. אם הייתה אופציה 30 חמאסיניקים יעופו או אתה - הייתי בוחר שאתה תעוף!  (לת) גדי
  • 00:54
  • 15.12.12

 •   למה מה באמריקה לא תוכל לממן את התואר אז אתה עושה אותו כאן על חשבוננו,גנב.  (לת) ס"ט
  • 10:56
  • 15.12.12

27 פשוט צריך לבטל את קיצבאות הילדים לחלוטין. יפתור את כל הבעיות  (לת) b
 • 11:47
 • 14.12.12

 •   זוה צעד חיובי אך לא מספיק. הכסף קבור בהתנחלויות ואצל המקורבים, לא רק ניתן לחרדים  (לת) מדינת ימין רעה ומפלה
  • 09:03
  • 15.12.12

 •   בניית 50,000 דירות ביהודה ושומרון לזוגות צעירים לבנות בהתנחלויות זה הפתרון
  • 01:45
  • 16.12.12

  הפתרון הוא חינוך מדעי וטכנולוגי חובה גם לחרדים! ובניית 50,000 דירות ביהודה ושומרון לזוגות צעירים, הגדלת מו"פ,ייצור וייצוא !
  כתבו את זה קודם ואפשר לרשום את השורה וחצי הזאת בכל כתבה !

28 נפולת של נמושות. עיתון לאנשים יורדים  (לת) דני
 • 11:47
 • 14.12.12

29 כאשר מתייחסים לישראלים (בסקר,במחקר ובכתבה) - האם מתכוונים ליהודים ? ומה על הפלסטינים אזרחי ישראל ? האם גירויי ההגירה לא פועלים עליהם ? ומה על הפלסטינים ? האם למבצעי הסקרים והמחקרים ולעיתון הארץ יש את האומץ לערוך סקרים דומים בקרב הפלסטינים ? התוצאות אגב תהיינה מן הסתם דומות למדי כי ההבדלים בין צעירים ישראלים לצעירים פלסטינים קטנים מכפי שנדמה כאשר הם עומדים אלה מול אלה ברחובות חברון או בסימטאות רמאללה או במחסומים.  (לת) סתם אחד
 • 11:49
 • 14.12.12

 •   יש הרבה פלסטינאים שמהגרים, באמת לא כותבים עליהם אחד אחר
  • 15:33
  • 07.09.13

  יותר קל לחיות בלונדון מבעזה. הם לא מחכים לכתבה בעיתון, הם פשוט אורזים ונוסעים.

30 אם לסכם עוד הערה בכמה מלים-המדינה הופכת ליותר ויותר ערבית,במובן המנטאלי שלה,וזה מסביר למה " יותר רגוע" לחיות בחו"ל. הפינה הלבנטינית כאן-תהיה עוד יותר לבנטינית וקשה לשרידה. סמי מפ"ת
 • 11:53
 • 14.12.12

וזה גם פחות העניין הכלכלי-כי הרי יש דיפוזיה של משכורות ורמת חיים,ובסה"כ רמת החיים כאן עלתה במקצת ורמת החיים בארה"ב למשל ירדה במקצת.

31 צריך לעודד כמה שיותר ישראלים להגר ממדינת ישראל .הירקון העליון חייב לחזור להיות צלול .אני מוכן לתרום לכל ישראלי שיורד מהארץ דולר אחד ,להפסיק לאיים יש לכם מצב להגר אז להגר .תחשבו לרגע אחד מדינה בת 3.5 מיליון תושבים כמה אוויר נשתול פרדסים חדשים באיילון התנועה תזרום בחוף הים לכל אחד יהיה מרחב טבעי החיות בטבע יחזרו להתרבות באין מפריע .כמה שפחות תושבים ככה יותר איכות .  (לת) האיש מאטלנטיס
 • 12:00
 • 14.12.12

 •   ברררר...... 3.5 מיליון חרדים ואנשי ועדים.... איזה פחד.  (לת) אזוב שבקיר
  • 14:23
  • 14.12.12

 •   פרט קטן שלא לקחת בחשבון-איש טוב ונאיבי שכמותך-הערבים. הדוכס מרעננה
  • 15:40
  • 14.12.12

  כל מלה נוספת-מיותרת.

 •   לקחת לי את המילים מהפה. לכל הסמולנים הקוטרים - אתם מתבקשים לעזוב במהירות האפשרית. ממילא צפוף פקוק וחנוק כאן. ואין מספיק דירות. תחשבו כמה בעיות זה יפתור במדינה הזו. אה, וזה גם יוכיח פעם אחת ולתמיד שהכלכלה רק תשגשג בלי כל הבכיינים והפלצפנים, שותי הלאטה ואוכלי הסושי, שחיים כאן ע"ח הוריהם האשכנזים שסחטו את המדינה (ואת הגרמנים) אבל בחוצפתם חושבים שהם מממנים את כל הישראלים שאוהבים את מדינתם. הגיע הזמן לחשוף את הבלוף. כנראה שמעוז באמת צודק - נגמרו הרנטות מגרמניה אז כל האשכנזים הסמולנים ממדעי הדשא בוכים שרע להם כלכלית.  (לת) יאללה עופו מפה
  • 07:42
  • 15.12.12

32 A country controlled by Bibi-liberman is not worth living in  (לת) Benny--an immigrant
 • 12:01
 • 14.12.12

33 Been there done that but here it’s the best – אחרי הצבא עזבתי לניו יורק (מנהטן) אחרי 15 שנה חזרתי ואני כבר 12 שנה כאן ונהנה מכל רגע  (לת) רק כאן
 • 12:04
 • 14.12.12

 •   השמנת 15 שנה באמריקה, למה שלא תהנה כאן?  (לת) חכם ציון
  • 23:49
  • 14.12.12

 •   אני בטוח שאתה נהנה ממזג האוויר הנפלא של מנהטן. למי שלא יודע: חורף עם טמפרטורות סביב ה-0 ולפעמים הרבה פחות, וקיץ עם חום ולחות מטורפים שלידם ת"א באוגוסט נראית כמו קייטנה. וכמובן סופות טרופיות מדי פעם. תענוג!  (לת) כמה שאני מקנא בך. אתה בטח עובד במובינג או באיזו חנות חשמל ומחרטט למשפחה בארץ איך כבשת את מנהטן. מתאים לך להתחתן עם ציפי פרימו מחולון (לון לון)
  • 07:50
  • 15.12.12

34 התשובה פשוטה תשאלו את שטיניץ וביבי  (לת) אבי ש
 • 12:09
 • 14.12.12

35 המהפך הדמוגרפי יושלם עוד 4 שנים כשפייגלין יחליף את ביבי ודב מאיר הסמכות הרוחנית  (לת) נח
 • 12:09
 • 14.12.12

36 מדינה על הפנים בגלל שמאל.  (לת) אביגדור
 • 12:09
 • 14.12.12

37 מה עם לעשות סטטיסטיקה שמשווה בין צברים לאנשים שעלו לארץ. אני בטוחה שהתוצאות יהיו מעניינות.  (לת) לי
 • 12:09
 • 14.12.12

38 יש לנו מתנחלים ובחורי ישיבה מצויינים. כל היתר שיעופו למדינות סמולניות רבתרבותיות רקובות כמו ארה"ב וקנדה. גם אוסטרליה.  (לת) חושב ימני
 • 12:11
 • 14.12.12

39 ככל שהמדינה פרימיטיבית יותר כך יותר רוצים להגר ממנ  (לת) כדרלעומר
 • 12:11
 • 14.12.12

40 אם היה לי אפשרות הייתי מהגר מפה יוני
 • 12:13
 • 14.12.12

זו מדינה שקשה לחיות בה לפי כל הדיעות ימני שמאלני דתי חילוני ואומר את זה בתור אדם ימני בדיעותי יצא לי להיות בחו''ל החיים שם ברמה כלכלית הבדל שמיים וארץ פה אתה חי כדי לשרוד ושם אתה גם חוסך ואתה חי ברמה והממשלךה הנוכחית גרמה לי ממש לשקול לרדת מכאן אני בבחירות לא יודע למי אצביע רוב הסיכויים שלא אצביע אין למי

41 נוטשים מפני ערבים וחרדים אפי שינה 0.12:07/14/12/12
 • 12:13
 • 14.12.12

אי אפשר לקיים אורח חיים אים חרדים שהם מקשים ומרמרים את חיינו הכלכלי וערבים גורמים לנו בעיות טרור ופיגועים וביבי רעמסס וליברמן אלים גורמים לנו טירוף דעת

42 זו שרלטנות במסווה אקדמי, כל סקרי השטח מראים ממצאים שונים לחלוטין!! חוקר דמוגרפיה
 • 12:14
 • 14.12.12

אין כמעט סקר שטח שנערך בתקופה האחירונה שלא הראה כי ,הישראלים נטועים עמוק באדמתם" וכי רמת הפטריוטיות של הישראלי היא מהגבוהות בעולם (משהו כמו 87%). לכן, למצוא איזה קבוצה מתוסבכת של כמה נפולות של נמושות כפי שרבין ע"ה אמר עליהם, ולשקף מתוך מחשבותיהם הנלוזות את התחושה הכללית - זו שרלטנות אקדמית.לא מתאים שלפרופ' דה לה פרגולה שהוא חוקר מיומן ורציני להשתתף במחקר כה לא רציני. כל שאר החוקרים לא מוכרים ובודאי שלא צריך לקחת את דבריהם ברצינות. אלה הם דברים של אנשי שמאל שמבקשים להציק לממשלת ישראל אודות המצב החברתי ומנסים להעצים את תחושות מיעוט קטן שכביכול זה רצון הרוב בציבור. העיוות הזה זועק לשמיים וחבל שהארץ נותנת יד למעשה כה לא אתי.

43 הסיבות - בנימין נתניהו ( או בשמו האמריקאי כפי שמצוי במסמכי סי.איי.איי - ג'ון ג'יי סאליבן ), ליברמן ועוד לאומנים מטורפים. יוקר מחיה חסר פרופורציות, גזענות, שחיתות וכו' וכו' וכו'  (לת) רונן
 • 12:15
 • 14.12.12

 •   וגם מדיניות של העדפת התנחלויות, מקורבים וחרדים על פני רווחה, בריאות, חנוך וערכים  (לת) ציונית ליברלית חילונית
  • 09:06
  • 15.12.12

44 גם 50% מהשוויצרים היו עוזבים את ארצם, אילו היו להם שכנים כמו שלנו יש... א.ל. רמת-גן
 • 12:15
 • 14.12.12

שלא לדבר על "ידידים" יותר רחוקים כמו האירנים הלובים וכו'.

 •   תגובה קצרה וחכמה. הכתבה כמובן תולה את הסיבה בישראלים עצמם, אבל הסיבה הרציונאלית ביותר לעזוב היא מיקומה המחוריין של ישראל במרחב המזרח תיכוני. אני רק חולק עליך בעניין האחוזים, זה יותר קרוב לתשעים אחוז לדעתי.  (לת) אהוד
  • 05:50
  • 15.12.12

45 הרבה מאוד אזרחים עובדים בחו״ל ומחזיקים משפחות בארץ,הסיבות : אלי
 • 12:16
 • 14.12.12

ילדים באוניברסיטה,ביה״ס,תיכון,צבא.
ברגע שאותם ילדים יחפשו עבודה , אני מאמין שרובם ילכו בעקבות הוריהם ויהגרו מהארץ,מדובר בעשרות אלפי משפחות.
רובם מי מדינות מזרח אירופה, צרפת , ארה״ב, אנגליה,,,

46 סיבה עיקרית. הכפשת החרדים הפרמננטית יוצרת ומקבעת הסתייגות מהתואר "יהודי" וזה מקרין על מידת ההזדהות על מדינת ישראל ככלל.  (לת) שאול הרשקוביץ
 • 12:17
 • 14.12.12

47 חבורת לוזרים שחושבים שמחכים להם בחו"ל צילה ברגמן
 • 12:17
 • 14.12.12

ולאן תהגרו??? לספרד? יוון? איטליה? ארה"ב? אנא ספרו לי. פרט לבעלי מקצועות נדרשים מאד (בתחום הרפואי למשל) , אף אחד לא מחכה לכם בחו"ל, וגם זכור לי במעומעם שכיהודים כנראה לא תתקבלו בברכה בחו"ל, ובמיוחד בקבוצות גדולות...

 •   אני הגרתי לסקנדינביה עם אשתי הגויה ,בלי שום מקצוע נדרש וחי הרבה יותר ניר
  • 15:43
  • 14.12.12

  טוב מחיי הכלב שהיו לי בארץ , המשכורת שלי במפעל פשוט היא פי 3 ממה שהשתכרתי בארץ, ואשתי שניסתה לעבוד בארץ הרוויחה משכורת מינימום , כאן היא מרוויחה יותר ממה שאני הרווחתי בארץ, נוסיף על כך את כל השירותים וההקצבות שהמדינה נותנת ואין בכלל ממה להשוות , אז מה את מבלבלת את המח, אין חכם כבעל נסיון

 •   לברגמנית: תתפלאי חביבתי כמה אומץ יקבלו הישראלים שיותר מכל היו רוצים להפטר מיהדותם לכשיבינו שחורבנה של מדינת ישראל אירע בגלל שה"יהדות" נצחה את ה"ציונות"... כבר עכשיו יש התענינות גוברת והולכת בישוע המשיח ובתורתו בקרב ישראלים שעדין חיים בארץ ובעזרת השם - היא רק תלך ותיגבר. אגב: מי שהכי מתיחס בשלילה להגירה ישראלית לחו"ל הם היהודים המקומיים...16 שנה אני חי בבריטניה והיהודים המקומיים הם האנטישמים היחידים שבהם נתקלתי.ברר...!  (לת) ערן ארגוב
  • 22:27
  • 15.12.12

48 "הדכאון השבועי לילד" (מדור קבוע) לשעברי
 • 12:17
 • 14.12.12

אם הילדים שעורכים את מוסף הארץ היו בודקים, היו מגלים שזה 70 שנה בערך העיתון של שוקן מנבא קטסטרופות למדינה (שכידוע מתגשמות). מן הסתם זו דרך להתפרנס, אבל בכזו רצינות? בחיאת

 •   אם אפילו פרומיל מה"תחזיות" של ביטאון החמאס ומשפחת שוקן היו מתגשמות, כבר מזמן כולנו היינו בקבר  (לת) מסכנים משוגעי השמאל - אף פעם לא הולך להם
  • 07:52
  • 15.12.12

49 תגידו זה רציני? אתם נפלתם על הראש? אקדמאי
 • 12:17
 • 14.12.12

מאיפה הנתונים ההזויים הללו? דגמתם את יהודי לוס אנג'לס או ניו יורק? אולי דגמתם מגזר אחר? את הערבי? מה זה, שאיפה כמוסה של עזמי בשארה וחנין זועבי? הלמס והמכון הדמוקרטי ועוד כמה מוסדות מחקר מצביעים בבירור על ציבור שלא מוכן לעזוב את הארץ אלא לחזק את האחיזה בה. מאיפה לקחתם את פיסת השקרים הזאת? תראו למי משלמים כסף ?

 •   אתה פשוט מנותק AR
  • 06:40
  • 26.12.12

  בדיוק כמו ביבי
  תשאל את ביבי ומרעיו על זה והוא יענה שטויות יש לנו יופי של מדינה
  זה הרי מיעוט קטן.

  חרדים וערבים זה מה שישאר לנו שם בסוף...

50 אידאולוגיות שלומי
 • 12:17
 • 14.12.12

במאה הקודמת היינו עדים ללדתן של של שתי אידאולוגיות והן הקומוניזם והציונות . האם יש קשר בניהם? יש ויש .בסוף שנות השמונים גל הגירה עצום שתף את מדינות המערב מארצות קומוניסטיות ולא רק יהודים.הצלחנו להקים מדינה ולא חברה בעלת ערכים משותפים חזקים. זהו סוף האידאולוגיות

51 מוזר אבל אין תשובה איך זה שבשנים האחרונות מספר הישראלים השבים עולה בהרבה על מספר היורדים,  (לת) מחכים להם שם?
 • 12:17
 • 14.12.12

52 חו"ל לא נועד לאנשים רגילים. מדובר בתנאים מדבריים שרק צמחים ובעלי חיים מיוחדים מסוגלים להסתגל אליהם. חו"לניק
 • 12:18
 • 14.12.12

פתאום להפוך לזר ומוזר בארץ נוכרית - זו לא חויה מרנינה במיוחד, בלשון המעטה. המעבר לחו"ל מומלץ רק למי שהחיים בארץ מסכנים את שפיות דעתם - לא חשוב מאיזו סיבה. או מי שהתפתחותם וצמיחתם מחייבת מעבר לאקלים אחר. מכל מקום חו"ל אינה גן עדן. לא סתם בגלל קפריזה נטשו אבותינו את ארצותיהם ועלו ארצה. היהודי לא נקלט עד הסוף בשום ארץ בשום תקופה באלף השנים האחרונות ואין סיבה שהמצב ישתנה.

 •   גם בישראל היהודי לא נקלט עד הסוף. אולי במאדים?  (לת) חתול שחור
  • 21:25
  • 14.12.12

 •   יהודי לא ייקלט גם במאדים אמנון
  • 19:14
  • 16.12.12

  אבל את/ה יכול/ה להיקלט בכל מקום פרט לישראל בתנאי שתפסיק/י להיות יהודי/ה.

  אם ממילא אינך מאמינ/ה בתורה מסיני, זהו שינוי מרענן וקל.

 •   החל מ-1850 רוב היהודים היגרו מאירופה לארה"ב. חלק היגרו לבריטניה, צרפת, קנדה, ארגנטינה ואורוגוואי. מיעוט קטן מאוד היגר לישראל.  (לת) בו"לניק
  • 13:26
  • 07.09.13

53 מה נעשה אחרי שכל הסמולנים יעזבו? את מי נאשים בבעיות של המדינה? את ביבי? את ליברמן?  (לת) היתוש
 • 12:18
 • 14.12.12

 •   קודם שיעזבו ואז נשבור את הראש על השאלה שלך, אם בכלל יהיה בזה טעם. סביר להניח שהבעיות ייעלמו עם הסמולנים, כך שהשאלה שלך תתייתר מאליה.  (לת) קודם תעזבו ואז נראה, אוקיי?
  • 07:53
  • 15.12.12

 •   מהנדס טוב יודע מתי להרוס ולבנות מחדש. אתה מציע שהמהנדסים פשוט יעזבו באמת חושב שישאר פה משהו אחרי שה"שמאלנים" יעזבו?
  • 12:16
  • 18.12.12

  חדשות עבורך ושכמותך. אנשי "השמאל" [זה קצת יותר מורכב משמאל וימין] דיי בנו במו ידיהם את המדינה שאתם [זרם שמאוד רוצה להקרא "ימין" אבל לא מבין שכיום הימין הוא עבד למשחקי כלכלה] תהרסו במו שתיקתכם והסכמתכם עם מנהיגים שכל כולם נתונים למציאות סבוכה בה אין ממש מקום לא"י.
  אני מפנה אותך להשכיל ולקרוא על חותמי אג'נדה 21.
  תקרא קצת על המניעים לפרוץ 6 הימים- אולי תקבל קצת מושג מה מניע את המלחמות פה.
  יקירי, "ימנים" הם כלים במשחק אבוד ומראש וכל מה שאנשי השמאל אותם אתה כה לא רוצה פה, מנסים לעצור את המשחק הזה - כי א"י צפויה להפסיד וכולם יודעים זאת.

54 אנו שמחות לדעת שיש קבוצה של מי שירדו ו...שיישארו שמה תלמה ולואיס
 • 12:20
 • 14.12.12

מי שלא טוב לו כאן וחושב שהכל מגיע לו, שיישאר שמה. אנו לא מוכנות להגן על אנשים כאלה כדי שיבואו רק לחופשות בישראל וימצצו את לשד המדינה כשהם בחול. הבוז ליורדים, נפולת של נמושות, פאתטיים, תכתבו את מה שאתם רוצים ...אבל מחו"ל. מדינת ישראל לא זקוקה לנפולת כזאת.

 •   הלו, 6 מליון חיים בחו''ל ולא ממהרים לחזור לארץ , צאי מהסרט שלך לוראל והארדי
  • 15:46
  • 14.12.12

  פאתטיים או לא פאתטיים מספר היהודים שחיים בחו''ל שווה למספר היהודים שחיים בה

 •   עילגת מייקל
  • 18:03
  • 14.12.12

  1. זה "תלמה ולואיז" ולא "תלמה ולואיס"
  2. אין מילה כזו "שמה"
  3. בגלל אנשים כמוך אנחנו רוצים לעזוב. ישראל הפכה לאומה של אנשים אלימים וחסרי בינה.

55 הבעיה מי שמהגרים הם המוחות המבריקים שהמדינה זקוקה להם , ומשאירים אותנו עם הרב אמנון ימחק וחבורתו  (לת) רגב
 • 12:20
 • 14.12.12

 •   ממש מוחות מבריקים. כמו הקולנוענים והמעצבים שבכתבה  (לת) משחת נעליים
  • 13:52
  • 14.12.12

 •   חמוד שלי א
  • 18:30
  • 14.12.12

  רוב המהגרים מהארץ הם מהנדסים, רופאים ואנשי היי טק. אם היית עוסק באחד מהמקצועות האלה (ואתה לא) היית מכיר את הנתונים בעצמך.
  ועוד משהו: גם קולנוענים, מעצבים ואמנים הם בני אדם וגם להם יש זכות קיום. הציבור בישראל בשנים האחרונות בז לאנשים כאלה וזאת אחת הסיבות שהם חושבים על לעוף מפה.

 •   בטח, אתה לא צריך קולנוענים ומעצבים א'
  • 19:43
  • 14.12.12

  אתה לא צריך שיעצבו לך אתרי אינטרנט, בגדים, רהיטים וכדומה. אתה לא צריך לצאת לראות סרט בקולנוע פעם בחודשיים, או בטלוויזיה. בשבילך כולם חייבים להיות מהנדסים, אחרים הם מיותרים.

 •   בחייאת, נו. מי שיורדים הם ברובם שמאלנו-טפילים מ"מדעי" החארטה, או נהגי מוניות/זבנים/"מוברים" (מובילים). מעט מאוד "מוחות מבריקים" עוזבים, ועוד פחות מכך עוזבים באופן קבוע. אז עזוב אותנו, באמאש'ך, ורד מהארץ. הרי בחו"ל כולם ממתינים בנשימה עצורה למוח המבריק שלך.  (לת) קודם תעזבו ואז נראה, אוקיי?
  • 07:55
  • 15.12.12

56 עם אתהלא - חרדי,עובד מדינה או הסתדרות המגינה עליך, אין לך מה לחפש בארץ ישראל הפטיש
 • 12:23
 • 14.12.12

אתה כמו כלי חד פעמי, המדינה מנצלת אותך , צבא מיסים, שאתה מובטל חפש את החברים שלך.

57 יורד מאושר יורד מאושר
 • 12:24
 • 14.12.12

בפשטות- אני חילוני, ליברל, דמוקרט, לא עשיר, ודוקטור- מישהו יכול להסביר על פי הנתונים הללו מה יכול לחבר אותי לארץ ישראל עד כדי כך שעשה על גבי את עוולותיה ? ישראל הופכת למקום שבו רק לאומניות או דתיות {ועדיף השניים ביחד}
יש היכולת לשכנע להישאר- אני לא יכול להתחבר לדברים כאלו כי לפי אמונתי הם אם כול הרוע , ישראל הופכת לסמל של רוע וניצול- כעת, על כול אדם להחליט איפה הוא עומד ביחס לזה ובעיקר עם מי, אני בחרתי בגרמנים, אני מקווה שישראלים נוספים יצטרפו אלי- אלט נוי לאנד

 •   אבל אינך יכול להמנע מכניסה לאתרים בעברית ובעיקר מניפנוף העובדה ש"דפקת את כולנו" בזה שעזבת את הארץ Win-Win
  • 13:56
  • 14.12.12

  אבל בעצם עזרת לנו פה בכך שהקטנת את הלחץ על המשאבים בהווה וגם בעתיד (למשל: לא תקבל ביטוח לאומי אם תגור בחו"ל גם אם שילמת להם כשגרת פה) ולדבריך גם עזרת לעצמך. אז אם כולם מבסוטים למה צריך לכתוב תגובות מיותרות? אולי הצורך לנפנף בהצלחותיך מעיד על משהו?

 •   אם היית מאושר לא היית נכנס לאתר ישראלי להגיב וללכלך מדבר מניסיון
  • 16:47
  • 14.12.12

  כמי שחי גם בחול ונהנה מזה אני יכול לקבוע בוודאות שמי שטוב לו לא מתעסק בלהכנס ללכלך באתרים של מדינה זרה לו. אם אתה נהנה בגרמניה תקשקש באתרי גרמניה- למה אתה מבלבל לזרים כמונו את המוח? מה מעניין אותנו דעתו לשל גרמני?

 •   מאושרי'לה, אם יום אחד בכל זאת תחליט לחזור, אנא, תן לנו התראה מוקדמת, אולי נצליח לשכנע אותך שלא לעשות זאת. הבאבא תור
  • 18:59
  • 14.12.12

  אבל אתה בהחלט מוזמן לצרף אליך את שכמותך

 •   טוב לו שם, כן. כי שם יש מקום לאנשים כמוהו, כאן אין. באמת נראה לך שלא איכפת לו מהארץ יותר? אולי אתה כזה, אולי אתה פשוט לא יודע לזהות מורכבות. התגובה שלך בעיקר נעלבת. ממה?  (לת) לא הבנת ואתה סתם מתלהם
  • 20:08
  • 14.12.12

 •   תחי גרמניה, היא המולדת הנושנה...  (לת) חוזרים לגרמניה...
  • 01:23
  • 15.12.12

 •   זה לא חשוב אם זה מעניין אותך או לא. הוא ישראלי יורד, אתה לא יכול לקחת ממנו את זהותו, וזה שהוא בחר לרדת מהארץ לא מוציא את הישראלי ממנו. הוא ימשיך לקרוא עיתונים ישראליים ואתה פשוט מר נפש וקנאי.  (לת) אהוד
  • 05:54
  • 15.12.12

58 רוב האזרחים כאן אומללים.חיים ממינוס.הכל פה מדרדר...  (לת) רפאל
 • 12:24
 • 14.12.12

 •   ממש. לכן אתמול בצהריים לא היה מקום להכניס ראש סיכה במסעדות ובבתי הקפה בתל עזיז, לכן בקיץ האחרון יצאו 2 מיליון ישראלים לחו"ל ועוד 1.5 מיליון יצאו לחו"ל בחגים, לכן הכבישים מפוצצים במכוניות חדשות, לכן אנשים יוצאים מהחנויות בקניונים עם שקיות ענקיות מלאות בהשד-יודע-מה, לכן צריך לחכות שעה וחצי למשלוח של ריבר נודלס בר (מרוב שהשליחים מפוצצים בעבודה). ממש מדינה של אומללות...  (לת) דויטשלאנד איבר אלאס!
  • 07:58
  • 15.12.12

 •   ועדיין זה לא מעיד על הכלל ..יותר ממחצית הילדים מתחת לקו העוני,קשה מאוד לקנות דירה,יקר מאוד בסופרמרקט ,יש מתח ביטחוני כל הזמן  (לת) נח
  • 12:50
  • 17.12.12

59 אחרי שחיים במדינה טובה קשה לחזור לחיות במחנה צבאי  (לת) יורד
 • 12:27
 • 14.12.12

 •   אבל להשאיר את הגוגל כרום שלך פתוח על כל אתר ישראלי אפשרי, וללחוץ F5 כל שלוש דקות, זה לא קשה, אה?  (לת) ברכותיי - הגדרת מחדש את המושג "פאתט"!
  • 07:59
  • 15.12.12

60 ישראל ה״מקורית״ איבדה את זהותה למען הדת,ההתנחלות,גסות הרוח והעדפת הפרט על הכלל-בעוד 10 שנים הרוב המזרחי-ערבי-דתי יהיה המאפיין המרכזי ולאחריו תהיה כאן מדינה פלשתינית עם רוב ערבי ותגידו תודה לביבי-הוא מבטיח זאת
 • 12:27
 • 14.12.12

ישראל 2012 נשלטת ע״י ימין לאומני דתי משיחי וחזירות קפיטליסטית.

מדינה בה אלימות מילולית ושימוש בכוח החליפו שפה ותרבות,בה הנוצץ החליף את המהות,בה פושעים מקבלים כבוד,בה שכנות הפכה לעוינות ובה האביב הערבי של המוסלמים הופך להיות החושך הישראלי של היהודים

אכן-לחילונים ליברלים ומשכילים אין מה לחפש כאן,לא רחוק היום שגם ישימו אותם במחנות הסגר כי קוראים ללבן המתון והמשכיל ״שמאלני״ או ״יפה נפש״ כמילת גנאי ולא כשבח- זו אינה ישראל אותה חזה הרצל ועליה נלחמו המחתרות-
במקום ארצישראל קיבלנו ערסישראל

 •   איך לא נמאס לך לטקבק עצמך לדעת ולעשות לעצמך עשרות לייקים, איך??  (לת) רועי
  • 01:01
  • 15.12.12

 •   כבר 45 שנה אתם חוזרים על אותן תחזיות עלובות. הבעיה היא שהמציאות מסרבת בעקשנות להסתדר לפי התחזיות שלכם. ישראל משגשגת יותר מאי פעם, הילודה אצל הערבים יורדת בתלילות, הילודה אצל היהודים (כולל החילונים!) עולה בתלילות, המדינה הזו רצה קדימה ועוברת כבר חלק ניכר ממדינות המערב, בזמן שהשכנים שלנו הולכים ושוקעים בתערובת לא מזוהה של בוץ ודרעק.  (לת) לא נמאס לכם לטעות? לא חראם?
  • 08:01
  • 15.12.12

 •   יש הרבה חמורים שבטוחים שיורד גשם למרות שמשתינים עליהם  (לת) נח
  • 12:52
  • 17.12.12

61 נמאס להרגיש מטרד כל פעם שצריך שירות ציבורי.  (לת) נמאס
 • 12:28
 • 14.12.12

62 ההסבר מאוד פשוט שפיר
 • 12:30
 • 14.12.12

מרבית האנשים שקוראים את הכתבה הזו או בכלל מוגלים להבין אותה הם מיעוט במדינת ישראל. יש כמותו כ- 1.5 מיליון תושבים לכל היותר. עד שנות השמונים אוכלוסיה זו היוותה נתח עיקרי מאוכלוסיית מדינת ישראל והיום היותך נאור ו/או מנומס ו/או אינטלקטואל ו/או לא מלכלך ברחוב ו/או לא צופר ומקלל בכביש ו/או לא מתבהם בפארקים על מנגל הוא בגדר שיוך לקבוצת מיעוט. אותה גרעין שהקים את דמינת ישראל היום הוא מיעוט ובנין מהגרים מפה לעולם המערבים ולאחרונה אף לאסיה.
גם תמונת המפלגות מחזקת זאת. לכן כל הכתבות הנ"ל מיועדות להטריד, לכאורה, פלח קטן ונעלם במדינה. מדינת ישראל הנאורה אינה בישראל אלא בתפוצות.

 •   "מדינת ישראל הנאורה היא בתפוצות"? באמא שלך? את מתכוונת להמוני הערסים שהתנחלו בלוס אנג'לס, לקופיפים שעובדים בהובלות/חנויות חשמל בניו יורק, או ל"אמנים" הטפילים שחיים בברלין על חשבון משלם המיסים הגרמני-ארי?  (לת) הפכתם את הבכיינות למקצוע
  • 08:03
  • 15.12.12

63 אני רוצה לעזוב כי אני לא מאמין שלשאר הישראלים באמת אכפת מהמדינה, שמאלני שמחפש את הנתיב לחו"ל
 • 12:30
 • 14.12.12

כל מה שמעניין אותם זה לא לצאת פריירים.

אני מוכן להלחם ולעשות מילואים(כאילו ששואלים אותי) ולחיות בתקופה כלכלית קשה (כאילו שלמישהו אכפת) אבל אני לא מוכן שכל העבודה שלי תשמש כדלק להמשך התדרדרותה של המדינה.
אני אלך למקום שבו בעבודה קשה אנשים בונים עתיד טוב ולא מחרבים אותו.

64 מסכימה עם הכתבה דנה
 • 12:31
 • 14.12.12

גם אני שוקלת לעזוב. ארץ אוכלת יושביה. אין כאן תיקווה.

65 אם היו נותנים לנו גרין קארד תוצאות הסקר היו 140 אחוז  (לת) גורגwבוש הנכד
 • 12:37
 • 14.12.12

66 אני בן 25, ולא מצליח לדמיין את עצמי בבוא היום מגדל פה ילדים...  (לת) לא התרסה, מציאות
 • 12:39
 • 14.12.12

 •   למה? יש לך בעיות פוריות? זיקפה?  (לת) ד"ר אייזן, מחלות פנימיות
  • 13:57
  • 14.12.12

 •   יש לי אחלה מקום בשבילך לגדל בו ילדים: ניוטאון, קונטיקט. עיירה שקטה ונפלאה, מהממת ביופיה במיוחד בעונת השלכת, עם המון אנשים נפלאים. ותחושת הביטחון... עשר!  (לת) ממליץ בחום!
  • 08:04
  • 15.12.12

 •   תעשה כמוני ואל תגדל ילדים טל
  • 00:32
  • 16.12.12

  אם לא אשיג אזרחות זרה כלל, אז אגור כאן כל חיי מבלי להביא צאצא אחד לעולם - לא מגיע להם הסבל הזה

67 בגלל שהם-ה-40% רק שוקלים בלבד לרדת. גרשון
 • 12:43
 • 14.12.12

40 אחוז רק שוקלים ללרדת, ו60 אחוז לא יורדים, כלומר 100 אחוז לא יורדים .

68 הכל טוב ויפה, אבל עדיין ציבור היורדים ימני הרבה יותר מהגרים בארץ, ולכן הימין נורא רוצה לתת להם זכות בחירה אמת דיברתי
 • 12:43
 • 14.12.12

לשמאל אכפת מהמדינה, הוא מודאג מהשינוי לכיוון דתי ולאומני, ולכן בלב כבד מתייסר ומצייר לעצמו את התסריט הקשה של גלות, אבל כל הזמן מקווה שלא ייאלץ לממשו, וכל עוד אפשר בוחר להשאר בארץ.

הימין, לעומת זאת, שזיקתו העמוקה למדינה קטנה הרבה יותר (ולכן הוא מכסה על זה בסיסמאות לאומניות רועשות הרבה יותר) דווקא הרבה יותר דומיננטי בקרב היורדים, ולכן ביברמן נורא רוצה לתת להם זכות בחירה.

69 על מה המהומה??בעולם שלנו אנשים זזים.40% היו עוזבים 20 % חושבים על זה ברצינות 5% מגשימים..סו וואט.?הציונות ניצחה הציונות הקימה מפעל אדיר מוצלח ומשגשג היא איננה מודאגת כבשנים עברו מתועה החוצה מן המדינה תהליך טבעי בכול עם שרק מוכיחה את הצלחתה של הציונות להפוך את העם הזה לעם נורמאלי ככול העמים..יאלה חברה' ניפגש בברלין או אמסטרדאם,נקפוץ לארץ כול שישי שבת לג'אחנון אצל יחיאל התחמני.  (לת) פלוטו
 • 12:43
 • 14.12.12

 •   רק שיפסיקו להתבהמן בחו"ל סביח
  • 12:27
  • 15.12.12

  ישראלים מתנהגים כמו בהמות בחו"ל - תמונות שמן, כנסיה קתולית שמנדה ישראלים בהודו, ברזים שנגנבים ממלונות בטורקיה (כבר נשרף לנו הקשר איתם כי אתם בהמות..) צורכת ומבריחה סמים מחו"ל ולחו"ל ושר חוץ קרימינל שהוא בושה לאנושות. אם זו סיבה כל כך גדולה לגאווה, תפסיקו להתנהג כמו בהמות באגו טריפ. לאף אחד ממכם לא מגיע ולא שתו לו. יש סיבה לרדת מפה.. לתמיד.

70 הפתרון לכל בעיה במדינה זאת !! הוא : נצרתי שנמאס לו
 • 12:44
 • 14.12.12

שלווווווום !! שלוום עכשיו !! תדמיינו לכם את תקציב הביטחון הולך לדברים יותר מועילים לחברה ...תדמיינו שוק אנטרנזיונאלי חופזי במזרח התיכון !! צריכים שלום בכל מחיר

 •   צודק ! צריך להיות עיוור דפוק כדי לראות שזו לא סוגייה שהתייחסו אליה בכתבה . הדחקה . שלום/הסכם/הסדר ישפר פה את איכות החיים , אבל ישראל לא רוצה שלום .  (לת) GUY
  • 22:51
  • 14.12.12

 •   אפשר למנות אותך שגריר של רצון טוב אצל החאמס אני בטוח שעם הלהט השלומי שלך תצליח לשכנע אותם לחנך ילדיהם להיות מדענים לרווחת האנושות ולא שהידים לטובת גן העדן..לא המצאתי ראיתי את הכתבה על חגיגות החאמס בגדה.  (לת) פלוטו
  • 09:16
  • 15.12.12

71 שלום אני נוסע שלום
 • 12:44
 • 14.12.12

כתבה מדהימה!
מה שמדהים היא בכתבה הוא כמה מילים שליליות בכתבה אחת
ולא מילה חיובית אחת על מדינת ישראל
לי טוב פה לא תהרסו לי את החויה הנעימה :)
ולמרות ש"בועת הארץ" שלילית אמשיך גם אני לקרוא את הארץ ולחיות בארץ!
ויוה ל-ארץ!

72 את פיסקת המפתח בכתבה כתב חנוך לוין כבר לפני יותר מ-30 שנה הייטקיסט ישראלי
 • 12:45
 • 14.12.12

"אם אני מרגיש תחושת ניכור, עדיף להרגיש את זה במקום נוח יותר על פני הגלובוס, שגם מציע לי אפשרויות מגוונות ומעניינות להתפתחות מקצועית. סטארטאפיסט ישראלי צעיר יכול להרגיש קירבה רבה יותר לסטארטאפיסט אמריקאי בעמק הסיליקון מאשר לשכן שגר בדלת ממול". כלומר "בלונדון הייאוש יותר נוח". מניסיון אישי, כמות החרא שאכלתי בעמק הסיליקון היתה גדולה בערך פי 10 ממה שאכלתי פה, אבל היה כיף...

73 מה חדש? בחירות בפתח, הימין שוב מנצח, בואו נוציא את התסכולים שלנו על מדינת ישראל. כמה חבל שהעובדות לא מסתדרות עם נושא הכתבה, לא נורא אם נכתוב כתבה ארוכה מספיק יקראו רק את הכותרת, אף אחד לא יקרא עד הסוף ויבין כמה אנחנו מעוותים את המציאות.  (לת) גבי
 • 12:46
 • 14.12.12

74 מדובר בראש ובראשונה בהגירה תרבותית. מכיוון שישראל הולכת ונהפכת למדינה דתיית יותר יותר, בעלת צביון פחות ליברלי, ולמדינה פחות משכילה. שמוליק
 • 12:48
 • 14.12.12

אם ישראל הייתה חותמת על הסכמי שיתופי פעולה עם מדינות המערב, שיתופי עובדים וסטודנטים, כמות המהגרים בפועל הייתה קופצת פלאים.
כיום הדרך לעזוב מאוד קשה ומצריכה אנרגיות עצמות. ולעתים קרובות האנרגיות האלו לא משתלמות.

75 "למה כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב ?" איני יוד למה הם אך די ברור לי למה אני מהרהר בזה: ליברמן, ביבי, מתנחלים, חרדים, אירן, נסיונות חקיקה גזענית, טייקונים-גזלנים, מחירים ומשכורות  (לת) רשימה לפי סדר חשיבות לצורך הרהורי ההגירה שלי
 • 12:48
 • 14.12.12

 •   ערכת יופי של רשימה, הצרה היא שמספר האחרים שגם עבורם הרשימה בתוקף ובכל זאת נשארים הולכת וקטנה.  (לת) עצוב
  • 02:49
  • 15.12.12

76 האפשרות לבחור בחיים בחו"ל היא נחלתה של שכבה מצומצמת מאוד באוכלוסיה- צעירים ממשפחות מבוססות שיכולות לממן את שהותם בחו"ל, בעלי הכשרה בהייטק ובעיקר אנשים שזכו לרשת פספורט של מדינה מערבית מהוריהם. מיעוטם אכן מוכשר וחרוץ ומממש את החלום האמריקאי, רובם לא ממש מצליחים ולא ממש נקלטים- ואז הם חוזרים ארצה אחרי שנתיים ומעמידים פני פטריוטים אידאליסטים. בינינו, לו היה כל כך קל ונגיש להגר למערב ולהיקלט שם, תוך חודשיים היו נותרים בארץ רק הערבים והדתיים. איתי
 • 12:49
 • 14.12.12

על כל אחד שהיגר לחו"ל ועשה מיליונים, יש אלף איש כמו המרואיינים בכתבה, שגילו שהזהב לא זורם ברחובות בחו"ל וששבע לא הופך לעשר בעת עזיבתו את הארץ.

 •   איתי, בתוך כמה שנים זה יקרה. מי שיישארו בארץ הם החרדים והדתיים הלאומיים, מעריצי ביבירמן והימין הקיצוני, הערבים והעולים מרוסיה שהקימו כאן את מדינת רוסיה ומתגעגעים לדיקטטורה. ההקצנה הפוליטית והדתית חונקת אותנו. אנשים לא יישארו לחיות בארץ כי יחושו מחנק. יעשו כל מאמץ לעזוב את הארץ, שהייתה פעם ישראל והיום היא כבר לא. לפני שנים חייתי שנה וחצי בלונדון. די הסתדרתי שם, אבל הקור הבריח אותי חזרה. ובכל זאת, עדיף הקור ההוא על פני המחנק שפה. לו הייתי צעירה יותר ובריאה, הייתי עוזבת אתמול. לא מרגישה יותר שייכת למקום הזה. אין כמעט מקום: מוסד ציבורי וממשלתי, ביח, מרפאות קופח, רשת קניות, ו....... שעליך להתמודד עם איזה דיקטטור/ית רוסי/ת קטן/ה שמרגישים שהם בעלי הבית פה ומשנים סדרי בראשית. תאמרו מה שלא תאמרו, המדינה שינתה פניה לחלוטין ולא טוב לי בה יותר!  (לת) 'פונדקו של ירמיהו' ספרו של בנימין תמוז כבר חזה את אשר הולך לקרות במדינה הזאת שאיבדה עצמה לדעת
  • 17:09
  • 14.12.12

 •   איתי, זה כבר קרה - בסוף ימי בית שני.  (לת) אין חדש תחת
  • 00:34
  • 15.12.12

 •   ולזה הם קוראים תרבות. בעצם הם מתכוונים לנורמות חיים סובייטיות ומשטר דיקטטורי ומנהיג חזק חזק.  (לת) הרסו את המדינה
  • 12:15
  • 15.12.12

 •   לא מדויק. מי שהגיע לחו"ל ומוכן לעבוד בכל דבר ולהתחיל מלמטה - ישאר שם בס
  • 18:55
  • 15.12.12

  השאלה כמה אתה מוכן להקריב לשם כך. מי שמוכן - יצליח. מי שמצפה לחיות טוב מהרגע הראשון - יתאכזב.

  לכן כדאי לצאת מהארץ עם מירב ההסמכות והנסיון המעשי. אבל לא להירתע מעבודה ומשנה-שנתיים ראשונות קשות. מהגרים אף פעם לא מתחילים בקלות. מי שרוצה - ישיג.

77 צריכים להגלות את החרדים לאוגנדה ואת הממשלה הימנית הקיצונית להדיח.  (לת) אתאיסט גאה
 • 12:49
 • 14.12.12

78 שתי שגיאות במשפט אחד לגבי סער והיציאה הכפויה לקבר רחל בשטחים אשכנזי שמאלן שלא שוקל ירידה
 • 12:49
 • 14.12.12

ראשית היציאה לא כפויה. אם ההורים לא מסכימים לא חובה לצאת. שנית מדובר במערת המכפלה ולא בקבר רחל. כלומר לא דובים ולא יער. אבל מה זה חשוב. העיקר שיש לנו כותרת.

 •   לא מדויק גם אשכנזי שמאלן
  • 13:52
  • 14.12.12

  האפשרות להוציא ילדים לטיול מבית הספר מוגבלת משיקולי תקציב. אם הילדים יוצאים לשני טיולים בשנת לימודים בלבד, קשה מאוד להורה למנוע מהילד לצאת לאחד הטיולים האלו.
  במדינה נורמלית לא מאפשרים יציאת ילדים לשטח המוגדר "בתפיסה לוחמתית". זו החלטה אומללה ועלובה מאוד.
  מערכת החינוך הישראלית היא מערכת כושלת והורים לילדים מבינים זאת היטב- זו אומנם לא הסיבה להגירה, אבל במובן מסוים, אם מכירים את המערכת כיום (ולא זו שאנו גדלנו בה) מבינים שילד ש"מתחנך" בישראל יהיה ילד בור וחסר כישורים בסיסיים.

79 נבואה שמגשימה את עצמה ,כמו עם הדת כך גם עם המדינה ממלכה צלבנית בשלהי ימיה
 • 12:53
 • 14.12.12

אני רואה הקבלה בין התהליך שעברה ישראל בתחום הדת לתהליך ההגירה.
הגישה של החרדים ביחס לדת ,יצרה ניכור וזרות ובסופו של דבר החילונים הותירו לחרדים לעשות בדת כבשלהם,וכך ניתקענו עם יהדות אורתודוקסית פאנטית.
בשנים האחרונות נוצר מצב חדש בו השמאלנים ,הפכו לעוכרי ישראל , ממחצית העם הפכנו למיעוט מבוטל,הזוי,שציונותו מוטלת בספק.אני חש שבלית ברירה וויתרנו,החברה הקיאה אותנו מתוכה,ואם ממילא איננו שייכים ,בחו"ל הייאוש נעשה יותר נוח.כך ישראל אט אט תתרוקן מטובי בניה תהפוך לחברה עם אוכלוסיה מוחלשת ,נחשלת ,קיצונית,ימנית,משיחית.
כפי שהוזכר בכתבה התהליך שעברה ירושלים הוא תהליך מיקרו ,למקרו שתעבור/ עוברת מדינת ישראל
עצוב
נכשלנו
נכתב מברלין

 •   מסכים עם הכל חוץ מההתנשאות אורן
  • 12:13
  • 15.12.12

  ישראל לא תתרוקן מכל טובי בניה. אלא רק מחלקם.
  גם בימין קיימים אנשים טוביםב בדיוק כפי שגם בשמאל יש חלאות אדם.
  ההתנשאות כאילו רק הטובים יורדים אינה נכונה. ראי נא כמה ערסים מקימים עסקים בארה"ב ונשארים שם.

80 הסקר נכון. 2 מכל חמשה קוראי "הארץ" שוקלים להגר... אברם מסקו
 • 12:54
 • 14.12.12

...השאר כבר היגרו.

 •   ואתה עוד מפרגן... לדעתי זה 4 מתוך 5 קוראי הארץ נו באמת
  • 14:57
  • 14.12.12

  הנותרים , ה- 1 מכל 5 אלה כנראה עובדי הארץ. מישהו הרי צריך להשאר פה כדי שיהיה אפשר להתפרנס מההגיגים של עמירה הס וגדעון לוי

81 האם באמת קורה למדינה נזק כשה"עלית" (מהנדסים רופאים וכו') עוזבים? גד
 • 12:58
 • 14.12.12

בארץ לא חסרים מהנדסים. הרי מהנדס בהיטק גומר פה את הקריירה בגיל 40. במיוחד כעת כשיש מכללות שמציפות את השוק במהנדסים מכל הסוגים. כנ"ל רופאים כי התקציבים המקוצצים למערכת הבריאות מגבילים את מספר מקומות העבודה לרופאים. כך שעל כל אחד שעוזב יש שלושה שמתחרים על מקום העבודה שהתפנה. אם כל הצעירים יעזבו כמו שכתבה מאיימת יש מספיק "זקנים" בני 40+ שישמחו לחזור לעבודה. לעומת זאת מי שעוזב מוריד את הלחץ על המשאבים המקומיים כמו דיור וטיפול רפואי. אז איפה הנזק?

 •   תשובה דוד
  • 13:56
  • 14.12.12

  לטעון כי יש מספיק מהנדסים זה קצת מגוחך. ככל שיהיו כאן יותר מהנדסים, חוקרים ורופאים טובים תוכל להתפתח פה עוד תעשיית הידע. כל חוקר שעובר לחו"ל מעביר איתו את האפשרות שגילוי תרופה חדשה יוכל להיות מקור רווח לאוניברסיטה ישראלית, כל רופא טוב שעובר לחו"ל מוריד את רמת הרפואה בישראל, כל מהנדס שעובר לחו"ל מצמצם את האפשרות לפתח עוד את תעשיית ההיי טק.
  כלכלה לא מבוססת על לוח תורניות שקובעת הממשלה- "צריך" X מהנדסים ו-Y חוקרים באוניברסיטה. אנחנו חיים בעולם המבוסס על יוזמה פרטית ולא על שוק מתוכנן- ככל שיהיו יותר מהנדסים, רופאים וחוקרים נוכל להיות עשירים יותר ולחיות ברמת חיים טובה יותר.

 •   "מכללות מציפות את השוק במהנדסים מכל הסוגים", חוץ מהסוג האיכותי...  (לת) בוגר אוניברסיטה
  • 02:29
  • 15.12.12

82 "אין כמו בארץ" ...נכון מאוד. אך יש יותר טוב, ובהרבה ! ד''ר א.
 • 13:00
 • 14.12.12

מדינה שלא למדה לכבד את אזרחיה לעולם לא תדע לכבד את עצמה.
תושבי מדינה שכזו, אשר אינם יודעים לדרוש את המגיע להם (לעתים קרובות, משום שהמדינה עצמה "מלמדת" אותם ששום דבר לא מגיע להם) הופכים לעובי נפש של ממש, שכל מה שנותר להם לדקלם לעצמם (יבושם לכל המשתכנעים), זו האמירה הריקה הנשענת על ההנחה העיוורת כי "אין כמו בארץ".
כאן, בארץ הקודש קודשים, קדושים ומקודשים הם, קודם כל אלה האמונים על הכיסים שלך ושלי. קודש קודשים של מדינת היהודים הם משרדי הממשלה, הפועלים מתוך מנדט ברור באופן מובהק הגורס כי הממשלה צריכה לקיים את
עצמה, מכיוון שלשם כך היא קמה - על כן, העם הופך למשרתה של ממשלתו, זו האמורה לשרת אותו !
אין כמו בארץ ? במוכן שלא ! למזלם של אנשים רבים המסוגלים לראות במציאות הקודרת הפסאודו-נורמטיבית השולטת כאן, יש מקומות רבים, בראיים וטובים בהרבה, אך יומרניים ונצלניים הרבה פחות !

83 הנתונים הם שהיום שליש מתלמידי ביה"ס היסודי היהודי בכיתות ב' הם חרדים. כלומר בעוד 10 שנים, כשהם יהיו בגיל גיוס, שליש מיהודים לא יתגייסו. נוסיף את הערבים שיהיו אז 25% ונקבל 50% לא מתגייסים. עוד הסברים בפנים: אנאלי-סט
 • 13:01
 • 14.12.12

25%Arabs)+30%(Ortho's)*75%(Jews)~=50%)

הבעיה היא כמובן לא רק בגיוס, זה רק מדד קל.
עיקר הבעיה היא ברמת ההשכלה והחינוך בכלל, בנוסף להשתתפות בשוק העבודה ונטל המיסים.
חצי מהמדינה יהיו אזרחים חלשים (או מוחלשים, זה לא משנה כרגע)
וזה לא שכל החצי השני הוא אנשים יצירתיים, עובדים ומשכילים.
נוריד את הערסים ופריפריה יהודית חלשה ונקבל מצב של רבע מהמדינה שצריך לסחוב על גבו שלושה שלישים!!
אתם רוצים לעשות את זה? אני לא...
או שיהיה כאן טיפול שורש או שהמדינה תהפוך להיות חרדיסטאן\ערביסטאן.

 •   תגובה מצויינת. ואפילו אם לא נחלק אותם לקבוצות אתניות, ואפילו אם לא נסתכל על השרות הצבאי, מתהווה כאן בעיה שרוב הציבור בוחר להתעלם ממנה. בא נסתכל על יוון: מיליון אזרחים מתוך אוכלוסיה של 11 מליון עזבו בשנים האחרונות. כולם צעירים שאין להם מה לחפש שם.זה אומר ירידה משמעותית בהכנסות המדינה בזמן שהאוכלוסיה הנזקקת לא קטנה. יוון מחזיקה מעמד רק בזכות הBAILOUTS מהאיחוד האירופי, אבל זה לא ימשך עוד הרבה זמן. לישראל לא יהיה אפילו את זה, וכאן האוכלוסיה הנזקקת צומחת בפראות משנה לשנה. עכשיו זו מתמטיקה פשוטה כמה אפשר להעלות מיסים למי שנשאר עד שנגרש מכאן את אחרוני האוכלוסיה היצרנית. וזה כולל גם את הימנים שמגיבים פה בשימחה על טרנד שיעלה להם את המיסים.  (לת) אסף
  • 18:33
  • 14.12.12

84 הם עוזבים כמו שני בני רק בשביל השלום השלווה והרווחה הא ותו לא וברגע שתגמר כאן תקופת הציונות החמדנית הכובשת ומנשלת עםאחר רק בשל היותו שם - הם יחזרו כי אין להם ארץ אחרת ומדינות יש הרבה ברוך השם  (לת) פלץ
 • 13:02
 • 14.12.12

 •   לן תלמד מה עשו הערבים לישראל ומה התכוונו לעשות לפני הכיבוש,,יש לכם מזל שנפלתם ביהודים רחמנים אבל גם לזה יהיה בקרוב הסוף כי זה בעוכרנו !!חכו שכל השמאלנים השומרים עליכם יעזבו את הארץ !!  (לת) פלץ הערבי הפלצן מתחזה !
  • 08:47
  • 16.12.12

85 מסכים עם תוצאות הסקר לחלוטין. עקב עבודתי אני נחשף למגוון רחב ביותר של צעירים לאחר שרות צבאי. מישל
 • 13:04
 • 14.12.12

רוב רובם מתעבים את המדינה שזרקה אותם לכלבים לאחר ששרתו אותה בנאמנות, אינם יכולים לכלכל את עצמם,יוקר הדיור והמיחייה שממשלת ישראל גזרה על הציבור הצעיר והחובות (מילואים, מיסים, יוקר מחייה.. וכד') גורמים לצעירים לשקול עזיבת מדינת ישראל.
הסוף יהיה שישארו פה חרדים שאינם עובדים וחיים על חשבון האדם העמל ,השומר על המדינה ומשלם מיסים והערבים.

 •   לא יהיה לנו אפילו לאיפה לחזור עצוב לשמוע
  • 20:03
  • 14.12.12

  אנחנו בינתיים בארה"ב אבל תמיד אנחנו רואים את עתידנו בישראל עם ילדינו...אבל בצורה כזו להיכן נחזור? אולי גורלנו לנדוד לתמיד..

86 איזה תקוה נותן לנו מר נתניהו דודו
 • 13:07
 • 14.12.12

מדוע שלא נרצה? אני כבר מבוגר לעשות זאת אבל אני בהחלט מעודד את ילדי (עם כל הכאב) למצוא פינה אחרת.
העם שאמור לשמש אור לגויים, הפך למטפח טיקונים חזיריים חסרי בושה וחסרי חמלה. שוד כספי הציבור שמטפח הליכוד ועל סדר היום הוא מדבר רק על הפלסטיניים כי זה סקסי. לפני שבועיים העבירו לסקטור עובד אלילים שלא תורם כלום (אבל כלום) למדינה בעוד שלפני מספר שנים עמדו לסגור ספריה לעברים בגלל תקציב של כמאה אלף שקל, אז איזו תקוה נותרה לנו.
והעם המוכשר ממשיך להצביע לפי אינסטיקטים אמוצוינליים במקום לבדוק מי באמת דופק אותו (בוכים ומצביעים). ועוד לא דברנו על יועץ משפטי מטעם שהובא להכשיר את השרץ... איפו הימים של זמיר ומזוז שלא חששו מן המלוכה.
אז למה שילדנו לא ירצו להגר ממדינת איתולות חשוכה, ממדינת טיקונים מנשקי ידיים, מרבנים (גדולים בתורה?) העושקים תרומות מיתומים ואלמנות. האם למען מדינה כזאת נשפך כל כך הרבה דם?

87 הציבור יודע שהשופטים מושחתים ולכן אין תקווה! ברוך
 • 13:07
 • 14.12.12

שופטת שנתפסה בזיוף ובניסיון לשבש חקירה לפי קביעת הממונה על השופטים ממשיכה לכהן.
אותה שופטת פועלת עבור חברת אסם ומשמידה מתחרים ובעלה הופך לדירקטור
גועל

88 יוקר המחייה, אזור גיאוגרפי גרוע - שתי סיבות יחידות. כל ההירהורים על כיבוש שמכיבוש מעניינים אתם יודעים את מה.  (לת) אלי
 • 13:08
 • 14.12.12

89 אין תמורה לאגרה במדינה בה יש תורם ויש נתרם יש עובד ויש בטלן-הכל בגיבוי חוקי ממשלתי. צאש
 • 13:09
 • 14.12.12

אמר חיים וייצמן,נשיאה הראשון של מדינת ישראל :"העם היהודי הוא כמו דשן: כשמפזרים אותו הוא עוזר לחקלאות לצמוח, כשמרכזים אותו במקום אחד הוא סתם מסריח" ירדו ,יפרחו ויתרמו בחו"ל, כי בארץ לדאבוני-אין תקווה לדור הצעיר.

90 כיזם אינטרנט ובעל חברה עם מכירות גלובליות הנעשות מהארץ דרך חברה ישראלית, וכאיש ימין, אני יכול להגיד שכל המצוטטים בכתבה שמתרצים את העזיבה שלהם מסיבות של יותר הזדמנויות עסקיות בחו"ל כביכול - אני יכול להגיד בבטחון שהם מדברים בולשיט. אפשר לעשות הכל מהארץ. הם רק מתרצים את העזיבה ועוטפים אותה בעטיפה נוצצת כביכול. התכל'ס - אפשר להסתדר בארץ ולהיות יצואן מצטין. מי שימני ישאר פה למרות הקשיים. כל העוזבים הם שמאלנים שאין להם כבר זיקה מיוחדת לישראל. זו האמת ותו לא.  (לת) אחד שיודע
 • 13:11
 • 14.12.12

 •   שאפו  (לת) רוצה לעשות עסקים
  • 13:59
  • 14.12.12

 •   רק שיש עובדה קטנה שלא מסתדרת עם התאוריה שלך: מפלגות הימין מתכננות לתת ליורדים זכות בחירה לכנסת ישראל. והם יודעים למה. אין הוכחה טובה יותר לזה שרוב היורדים ימנים  (לת) אחד שבאמת יודע
  • 16:54
  • 13.09.13

91 חייבים לאפשר זכות בחירה לכלבים והחתולים בתל אביב אחרת השמאל מחוסל  (לת) החתול שמיל
 • 13:13
 • 14.12.12

92 היאוש גדל אם איש מושחת ואיש מאפיה כמו ליברמן הוא שר בכיר בממשלה !!  (לת) דינה
 • 13:14
 • 14.12.12

93 תבינו- רק שלום אמיתי ישפר את מצב המדינה, יעלה אותנ די ללכת סחור סחור
 • 13:15
 • 14.12.12

על המסלול ויפסיק את ההגירה

94 לצערי, אמת להמיתה! צבר מתוסכל
 • 13:19
 • 14.12.12

הדיויזיות הישראליות בחו"ל ממוקמות בעיקר בלוס אנגלס, ניו יורק וטורונטו. אותן כבר הפסדנו. הדיויזיות החרדיות לא עובדות, לא משרתות ומתרבות. ערביי ישראל חוברים לפלסטינאים, ולנו מספרים על 37% ששוקלים לנטוש, עם דגש על כך ש-63% עדיין לא שוקלים זאת.. אין מה לשים את ראשנו מתחת חשטיח. הבריחה כבר בעיצומה. גם בישוב בו אני גר, בסכיכת באר שבע, לשליש מן המשפחות סביבי ישנם כבר נציגות מכובדת בחו"ל, ואני משוכנע שזו לא רק סטטיסטיקה מקומית אקראית. מי בכלל רוצה לחיות במדינת החוטובלים הצעקנית והחלולה? במדינת הקומבינות? במדינה שהמשכורת מפרנסת לפחות שתי משפחות בטלניות לבושות שחורים? במדינה שקברניטיה עושים לביתם ולתורמיהם ולא מסוגלים לראות את האופק מתוך הבוץ? במדינת הפריירים שפרנסתם ולימודיהם אומנותם? אינני מאשים את העכברים, הספינה אכן טובעת...

 •   אם אמת היא, למה להמיתה? וכי מה פשעה? במקום להמית את האמת, למה לא נמית את השקר? לא חראם? תגיד לי? לא חבל? ככה עושים פינטו?  (לת) אהוד
  • 06:27
  • 15.12.12

 •   אם אמת היא, למה להמיתה? וכי מה פשעה? במקום להמית את האמת, למה לא נמית את השקר? לא חראם? תגיד לי? לא חבל? ככה עושים פינטו?  (לת) אהוד
  • 06:27
  • 15.12.12

95 אני שוקל להגר מהארץ שמזכיר יותר ויותר את העיתון של המדינה  (לת) סנצסיה
 • 13:21
 • 14.12.12

96 תחת מדיניות ממשלות הליכוד יהיו תוך מספר שנים החרדים רוב האוכלוסיה היהודית  (לת) קאטו
 • 13:30
 • 14.12.12

97 החל מימי העליה הראשונה היו עולים ויורדים...העובדה שמחירי הדירות רק עולים מוכיחה שיורדים מעט מידי.  (לת) תמיד היו עולים ויורדים
 • 13:33
 • 14.12.12

98 הגירה ומדינית ממשלתית שמואל
 • 13:33
 • 14.12.12

המאמר מאד מעניין.כדאי מאד שיקרא עלידי ביבי וחבריו כי המסקנה מהמאמר הינה שאם המדינה לא תשנה ובמהירות את מדיניותה מקצה לקצה ישארו כאן רק המחרידים,המתנחבלים,העניים והזקנים.במקרה כזה יאלצו הנשארים מאחור לחיות כפי שחיו בעבר בגלות בתחום המושב ולהיות תלויים למחיתם בתרומות.


99 אם אקבל גרין כארד אני יורד במיידי! הסיבות: דבר ראשון ועיקרי - מחירי הדירות!!!! סיבות משניות הן האיום הדמוגרפי של הערבים והחרדים, וההקצנה לימין ההזוי, שמובילים למדינה דו לאומית  (לת) שארה"ב תפתח שערים!
 • 13:36
 • 14.12.12

100 הלאומנות והדתיות והטפילות מתרבים. המיעוט הציוני מתמעט. אבל, קשה לעזוב את הארץ וגם המשפחה כאן ולא שם. נעזוב כשלא נוכל עוד להיות מיעוט נכחד כאן. 4-10 גג. שולה
 • 13:36
 • 14.12.12

ממלכת חשמונאי קרסה באותה הדרך. התרבו הקנאים ונחרב הבית השני.

101 ככה זה יהודיי
 • 13:38
 • 14.12.12

ככה זה כשהפשיזם מתדפק על פתחינו. ככה זה במדינה הזויה שנשלטת ע"י לאומנות משיחית שלא רואה שום דבר ממטר פרט להפחדה ושיסוי ושנאה. העונש שלהם הוא שבסופו של דבר הם יישארו רק עם מי שדומים להם. יורקים בפרצוף למי שחירף נפשו בשירות בצה"ל ומשלמים כסף למשתמטים פרזיטים שפרזיטיותם אומנותם. הימין הקיצוני השולט כיום בישראל עיוור משנאה לערבים ומוכן במחיר זה אפילו לבגוד בערכיו שלו (שמישהו יסביר לי איך נקיים כאן מדינה בעלת רוב יהודי עם השטחים?) מי שיכל לעזוב כבר לא כאן מזמן. וחבל שמדובר במלח הארץ. הקרע שהימין ההזוי גרם עם הקהילה היהודית החשובה ביותר בארה"ב לא ייסלח. רוב היהודים האמריקאים אינם מסוגלים להזדהות עם הערכים הלאומנים גזעניים שהפוליטיקה הישראלית דהיום מטפחת. איפה מתקבל על הדעת שחבר פרלמנט יכריז בראש חוצות שקבוצה אנושית מסוימת היא 'סרטן בגוף האומה', או 'מוות לערבים' ועוד יזכה לחיבוק אוהד מן הציבור ומן הממסד הפוליטי? רק תארו לכם שזה מה שהיה מעז חבר פרלמנט לומר באחת מן הדמוקרטיות המערביות שאנו כל-כך כאילו רוצים להשתוות אליהן. ההתבהמות של החברה בישראל ומנהיגיה היא היא הסיבה לנטישתם של רבים וטובים את הארץ הטובה הזאת...

102 המשפט המשמעותי ביותר במאמר הוא לדעתי: "היום מחצית מילדי ישראל מקבלים חינוך שרמתו נמוכה מרמת החינוך במדינות עולם שלישי, ומספר הילדים הולך וגדל. על זה צריך לדבר בבחירות” בעוד 20-30 שנה יקראל לא תוכל לפרנס את עצמה, לא בקניית נשק להגנה ולא בכלכלה המבטיחה חיים נוחים למוכשרים  (לת) האם זאת המדינה שנשאיר לידינו לגדול בה ? ביבי ממשיך לחבק את החרדים והמתנחלים
 • 13:41
 • 14.12.12

103 אזהרה למתכוונים להגר: הזהרו מאוד מישראלים ש"יעזרו לכם להתאקלם" כמו שמתוארים בכתבה פרנסות של יורדים ותיקים
 • 13:42
 • 14.12.12

הם ינצלו את חוסר ההיכרות שלכם עם המקום החדש ואת הפחדים והחששות שלכם ובתמורה לחיוך נחמד שייתן לכם הרגשה טובה יקרקפו אותכם בלי בושה. למשל בארה"ב לא חסרים ישראלים שתמורת מאות דולרים יעזרו לכם למלא טפסים מטפסים שונים ממס הכנסה ועד בקשת התאזרחות שכל אדם עם מנת משכל ממוצעת יכול למלא בעצמו תוך כמה דקות.

 •   בהחלט! רננה
  • 20:01
  • 14.12.12

  יש מספיק פורומים של ישראלים השוהים בחו"ל שתמיד יעזרו לכם אם צריך עיצה וניסיון והכל יהיה בחינם!

104 העולם כולו נגדנו, אז הלוואי והיינו כבר שם, בגולה עם כל העולם נסיון שני
 • 13:43
 • 14.12.12

החיים בישראל מלחיצים. לא פלא שרבים חולמים להשתחרר מסיר הלחץ. זה ההסבר. אין מדינות רבות במערב שמטילות על הפרט חובות והתחייבויות כה רבות כמו ישראל. במדינות המערב המימסד קיים לשרות האזרח ומטרת מיסיו לייעל ולשפר את השרות שהוא מקבל. בישראל האזרח משועבד לרשויות. נטל המסים גבוה מברוב מדינות המערב אך השרותים שמהם נהנה משלם המסים עלובים ומדכאים, היחס לאזרח הדורש שרות הוא כאל קבצן המבקש נדבה. העליבות שוררת בכל. אין משפצים אלא ממתינים שיתפורר ואז יבנו, אולי, מחדש. ועל העליבות מחפה הבטחון. ההתלכדות היחידה בחברה הישראלית היא מול האויב המשותף שחייבים להמציא כל פעם מחדש. עד לפני חודש היו אלו האירנים שאיימו על קיומנו, אז הגיעו הטילים מעזה וכיפת הברזל ומבצע עמוד ענן או מה שמו, וההצבעה באו"ם, שהפכה 138 מדינות בעולם לאויבות מוצהרות, ובהן גם האיחוד האירופי שממשלתנו מה זה מאוכזבת ממנו, והיום מדובר על פעולה דחופה בסוריה. ואם לא די בעליבות ובבטחון התלוי על בלימה הנה גם החברה שלנו מאד לא סובלנית, לא רק כלפי מיעוטים כמו האריתראים או מי שאינו מתפלל בבית הכנסת שלך, גם כלפי רווקות שלא התחתנו וזוגות ללא ילדים ואמהות שנשארות בבית לטפל בילדים וקשישים שמתעקשים לנהוג במכונית ומי לא. מי שנהנה להתבשל בסיר לחץ אוהב את החיים בישראל, בין מילואים לפיטורים, בין בילויים לקיטורים. היתר נוטשים בשקט. ראיתם את מוישה וחווה בזמן האחרון? מה, גם הם כבר בלוס אנג'לס?

 •   אתה היסטרי. שתה משהו קר והירגע, ואם זה לא עוזר - גש להיבדק ע"י אנשי מקצוע מתאימים.  (לת) בנאדם, אתה ממש היסטרי
  • 09:30
  • 15.12.12

105 יאללה, כולכם פקה פקה. מי שרוצה להגר יכול להגר בלי בעיות מיוחדות אלכס מהכרמל
 • 13:43
 • 14.12.12

קנדה ואוסטרליה פתוחות לצעירים משכילים, לאמריקה קצת יותר קשה, אבל גם שם יש דרכים דרך אישור עבודה דאבל אינטנט ונישואין. אירופה גם לא בעיה, במיוחד לבעלי הדרכונים הפולנים, רומנים וכו'.
אז מה זה הקישקוש הזה?

 •   תן כניסה חופשית לאמריקה ותיראה הגירה המונית מישראל יואב
  • 14:40
  • 14.12.12

  על מה אתה מדבר תן גרין קארד לאמריקה ואני מבטיח לך שהרבה ישראלים לא ישארו בישראל אין על מה

 •   אלכס אתה עדיין בישראל? מתי תצטרף לחברים שלך בקנדה?  (לת) סבטלנה
  • 15:53
  • 14.12.12

106 סקר לא אמין אתר מעפן
 • 13:47
 • 14.12.12

כמו הסקר שהיה בהארץ במבצע עמוד ענן, שאמר שרק 30% תומכים בהמשך הלחימה, בעוד שבכל שאר האתרים והערוצים, 70% תמכו בהמשך הלחימה.

 •   הסקר נערך בקרב עובדי מערכת הארץ ובני משפחותיהם, ופעילי ארגוני השטנה של הקרן החדשה. הבעיה היא שהם רק מאיימים בירידה. לצערנו כל עוד הם ממשיכים לקבל מימון ממשלם המיסים האירופי (והישראלי, לעלוקות בחוגים ל"מדעי" החארטה), הם לא יעזבו  (לת) בנאדם, אתה ממש היסטרי
  • 09:32
  • 15.12.12

107 התודה לבנימין נתניהו מחריב המדינה  (לת) יישארו כאן רק המתנחלים והחרדים
 • 13:47
 • 14.12.12

108 אני גם שוקל לקנות מרצדס, זה לא אומר שאני אקנה אהוד המכבי
 • 13:49
 • 14.12.12

התקשורת מנפחת לאנשים תמוח עם השטויות האלה של לעזוב תארץ

109 גואל נפש של מחקר מוזמן פוליטי-יורים לעצמנו ברגל  (לת) אדר
 • 13:49
 • 14.12.12

110 טוב לי פה ובכל זאת הייתי עוזב ילדי לא היו בצבא אליהו
 • 13:50
 • 14.12.12

אני באמת ובתמים חי טוב בוילה של 300 מטר, חסכונות, רכבים ובלי משכנתא. אבל אני מתסכל מהכיוון שהמדינה הולכת אליו, מתרבות השירות הציבורי הכושל, העובדה שמי שיש לו קשרים מקבל ומי שאין לו לא מקבל.
חסרה תרבות שלטון, הגינות ודאגה לציבור העובד והנלחם.
יש לי חברת תוכנה שבניתי במו ידי וללא שום הטבה מהמדינה. אין לי בעיה עם מיסים אבל יש לי בעיה עם חלוקת המשאבים והתעלמות מכללי דמוקרטיה בסיסית

111 מדינה שבראשה עומד אדם כמו ביבי ולצידו ליברמן- אינה מקום מגורים שפוי.  (לת) גדי
 • 13:53
 • 14.12.12

112 הבעיה היא לא כלכלית, אלא ערכית. אנשים רוצים לחיות במדינה חילונית של כל אזרחיה ולא במדינה גזענית, דתית ולאומנית חשוכה, שמסוכסכת עם כל העולם.  (לת) אזרח
 • 14:06
 • 14.12.12

 •   אמרת את זה כל כך נכון מדוייק וקולע אני בתמימות דעים מוחלטת אתך  (לת) עם רוב אזרחי כמוך יהיה תענוג לחיות במדינת ישראל
  • 18:20
  • 15.12.12

113 בדרך הממשלה אין לנו עתיד בארץ גנבו לי את המדינה ישראלים נעשו בריונים דור חמישי בארץ
 • 14:08
 • 14.12.12

כמו הרבה משפחות גרנו שתי משפחות בדירת שני חדרים שרותים ומטבח
משותפים חיינו ארבעה נפשות בחדר אחד, לא הרגשנו מסכנים ומקופחים
לראות את כל המתלוננים היום בא להקיא לא על מקום כזה חלמנו
מה פלא שכל כך הרבה אנשים רוצים לברוח

114 וגם שואלים למה להגר? רונית
 • 14:10
 • 14.12.12

כי הקיום שלנו באמת עניין של זמן. מצד אחד אינתפדה שלישית. מצב כלכלי גרוע לחלוטין. עזה. חיזבאללה. סוריה. אירן. גדה וערבי ישראל. מצריים וטורקיה. ניתוק יחסים מצד אירופה. התחזקות האיסלם באופן מאוד מפתיע. האירגונים האיסלמיים. שחיתות כל ממשלות ישראל. מפלגות בלי אידלוגיה. קיצוניות. הרס הטבע. קריסת החינוך באופן רישמי. הידרדרות המצב החברתי לתהום. הכל כאן שלילי. הכל שלילי. שום דבר חיובי. הרבה דיכאון.כדורים נגד דיכאון. ועוד המון המון סיבות

115 אם אובמה רוצה להיות טוב איתנו אז שיקים לישראלים כפר גדול באיזה חבל לא מיושב בארה״ב! שישארו כל החרדים, המתנחלים והקיצונים כולל ביבי וחבורתו מאחור ויחיו במדינה הפלסטינית שתקום על חורבות ארץ ישראל!  (לת) חוני
 • 14:10
 • 14.12.12

116 מעניין כמה שעות הכתבה הזו (שלבטח משמחת את מו״ל הארץ) תישאר בכותרת הראשית של אתר הארץ  (לת) ניר תרכיז
 • 14:15
 • 14.12.12

117 אותי מטריד למה 37% מאזרחי ישראל רוצים להתאבד  (לת) רוב העם יעזרו להם להשאר בחיים
 • 14:17
 • 14.12.12

118 זה לא הכסף אני מרויח די והותר גם פה, זה שלטון ההמונים הפלבאים וההערכים המפוקפקים שלהם באמצעות BB וחבריו שמטריד אותי  (לת) יקיר ינאי
 • 14:26
 • 14.12.12

119 יאוש אחד גדול כאן!!! אין אור בקצה המנהרה לא ביטחון ולא כלכלה!  (לת) נורה
 • 14:26
 • 14.12.12

120 עזבתי ולא דימיינתי בחלומות הפרועים שיהיה פה כל כך טוב תברחו ותתביישו
 • 14:27
 • 14.12.12

את ה150,000 ש"ח מיסים בשנה אני משלם למדינה שאינה משתמשת בכסף כדי לדכא או לסבסד עלוקות אידיאולוגיות. ממה שנשאר לי קניתי כבר בית, פרטי 3 קומות עם חצר, רכב חדש, ואני רק חוסך וחוסך למרות שאני טס בערך 10 פעמים בשנה.
אין טעם להרחיב לגבי החוויות בישראל עם הזבל האנושי שמציף את הרחובות, עם המעסיקים שרק מחפשים לעקוץ, עם הערסים שמנהלים את המדינה.
ישראל צריכה להתרוקן מהשמאל, כדי שלאף אחד לא תכאב השואה הבאה.

121 לייצא ישראלים אוטנטים ,לייבא שבטי יהודים או חצי יהודים האסטרטג הכורדי
 • 14:30
 • 14.12.12

בקרוב לא תהיה ברירה , אחרי שאזל מלאי חצאי ורבע היהודים שהובאו והועלו לארץ , מרוסיה ומאתיופיה , כדי לייצר פער מנדטים הנוטה ימינה שלא ניתן לגישור .
העולים החדשים והישנים - מוכיחים המחקרים- בוחרים במפלגות ימניות בצורה גורפת , וכדי לחסל סופית את הפער הדמוגרפי מול הערבים במרחב , יועלו ארצה מיליוני הטוענים ליהדות בדרום אמריקה , כ- 18 מיליון איש !
למי יהיה אומץ להתחיל בכך ? לכן זה לא ישנה הרבה אם ירדו מהארץ גם 50% מילידי הארץ האוטנטיים .

122 אם אעזוב את הארץ זה רק מסיבה כלכלית אלי
 • 14:30
 • 14.12.12

אני מאוד אוהב את הארץ אבל החיים פה הם בילתי ניסבלים מבחינה כלכלית יש לי חבר בחו'ל שמספר לי שהוא היה ציוני אוהב הארץ חייל קרבי מלח הארץ היום שאתה שומע אותו הוא גר בחו''ל הוא אומר לי שהיה טעות שהקימו מדינה היהודים אסור היה להקים מדינה אחד מתחמן וגונב את השני והמדינה בעצמה גונבת אותך אין פה שום תקווה רק ייאוש ועוד ייאוש

123 תנסה לגדל פנ באמריקה איפה שחטפו ורצחו ילדה בפרברים ודחפו אדם לרכבת. בהת  (לת) סיון
 • 14:30
 • 14.12.12

 •   מקרים בודדים במדינה של 300 מיליון איש. ובראשון לציון לא שחטו לפני שנתיים משפחה שלמה? פה אין פשע?  (לת) אסף
  • 18:41
  • 14.12.12

124 הולנד-ערב הסעודית. בן 25.
 • 14:32
 • 14.12.12

כשגדלתי זה היה בהולנד, עכשיו התעוררתי אל ערב הסעודית. אין מה לשנות, מדינת ישראל חוזרת למקורות השבטיים המזרחיים שלה.

125 מדינה שחיה כל הזמן על מלחמות איך לא ? יוסי
 • 14:37
 • 14.12.12

הרי אתה לא רואה לזה סוף איומים מהדרום מהצפון פיגועים אסונות איום איראני בפצצת אטום ותוסיף לזה את המצב הכלכלי למי יש חשק לכל זה אתה בחו''ל אתה רגוע בלי מלחמות קם בבוקר בכיף זה מדינה משוגעת

126 חיים בארה'ב חיים
 • 14:42
 • 14.12.12

אני חיי באמריקה כבר20שנה אבל אם הייתי מחזיר את הגלגל התורה לא הייתי עושה את זה.אז תשאלו למה אתה לא חוזר? כי בנתיים יש נכדים שנולדו פה והמשפחה גדלה וזה כבר לא כל כך קל. תמיד הדשא של השכן ירוק יותר, אבל זו מדינה שלנו, לטוב ולרע יתחשבו טוב לפני שעושים צעד גורלי של הגירה

127 לא קורה לעצמי מהגר... עמית
 • 14:45
 • 14.12.12

אבל אפשר לומר שעזבתי את הארץ ( לפחות בשנתיים האחרונות) ואני לא רואה את עצמי חוזר כדי לענות את עצמי במאבקים האין סופיים שיש לנו במדינה ...
אני גר באיטליה ומרוצה מכל רגע... את המצב הכלכלי הרעוע כאן אני בכלל לא מרגיש.. האפשרויות של סחר ועסקים בכל אירופה הן עצומות...
חבל ... אבל זה המצב...

128 בסוף ישארו חרדים עניים וערבים. מילא חו"ל אבל למה ברלין ?כבר אין מחסומים?  (לת) ריאליסט
 • 14:57
 • 14.12.12

129 רק סגן יושב ראשה כנסת שלמה מולה יהיה ראש-הממשלה אבא  (לת) ישראל מדינה גזענית
 • 14:57
 • 14.12.12

130 זה לא בגלל הכסף. זה בגלל שמגעיל פה. חסר אצלנו Integrity. יושרה. .