תולדות מלחמות העריכה בוויקיפדיה

איזו מערכה היתה אכזרית יותר - מלחמת לבנון השנייה או המלחמה על ערך הוויקיפדיה “מלחמת לבנון השנייה”? מחקר חדש חושף את קרבות הוויקיפדיה המטופשים ביותר. ישראל, אלא מה, שוב מככבת

מאז שעלתה לרשת ב–2001, 40 מיליון עורכים כתבו יחד 37 מיליון ערכים ב–280 שפות באנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה. אבל מה לעשות שלא כל 40 מיליון העורכים מסכימים על כל מילה בכל 37 מיליון הערכים. כל אחד רוצה לכתוב את העולם לפי תפיסת העולם שלו, ובוויקיפדיה כל אחד יכול גם להכתיב את תפיסת העולם שלו לשאר העולם. התוצאה היא דיונים ארוכים ומרתקים, מרושעים ומשעשעים, במאות ואלפי דפי השיחה של הערכים השנויים במחלוקת. כפי שנאמר: שני ויקיפדים, שלושה ערכים. כמו לכל דבר אחר, גם למלחמות הוויקיפדים יש ערך בוויקיפדיה - עיינו ערך “מלחמת עריכה” בוויקיפדיה העברית או “Edit Warring” באנגלית. ויש גם ערך שמפרט את מלחמות...

כתבה זו זמינה למנויים בלבד

רוצים להמשיך לקרוא?

הירשמו חינם לאתר באמצעות הטופס או לחצו כאן לרכישת מנוי ב-4.90 ₪ בלבד לחודש הראשון. כבר יש לכם מנוי?

 • יש להזין שם המורכב מ-2 אותיות לפחות וללא מספרים
 • יש להזין שם המורכב מ-2 אותיות לפחות וללא מספרים
 • אנא הזינו מספר סלולרי
 • אנא הזינו כתובת אימייל
 • אנא הזינו סיסמה בת 6 תווים לפחות
 • אנא הזינו את אותה הסיסמה שוב
נא לאשר את תנאי השימוש

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  עוד דוגמא לטמטום של כותב המאמר - הוא לא יכול להחליט אם מלחמה אמיתית או ״מלחמה״ של עריכה בויקיפדיה יותר אכזרית.

  ...מה לעשות, יש אנשים שחושבים שטמטום כזה הוא ״עמוק״.

 2. 9
  תגובה למגיב מס' 1

  שים לב שהכותרת שלי הוסיפה עוד "מס" לרשימה.
  מס זה לא רק TAX זה גם קיצור למספר.

 3. 8
  ויקיפדיה העברית לא שווה כלום
 4. 7
  למי שכתב שהמאמר מלא שטויות -- נכון, אבל לא הבנתם את מטרתו האמיתית...

  מטרת המאמר האמיתית היא: "שוב ישראל המעצבנת מטרידה את העולם. ואנחנו יהודונים שמעניין אותם רק הכסף". הסוג הזה של הזלזול המתנשא הינו הסגנון הרגיל של "הארץ".

  1. אגב, ביררתי...

   ...מחבר הכתבה הוציא מספר ספרי שירה שאף אחד לא שמע עליהם, זכה בפרס ספרותי זניח (פרס עירית תל אביב ל״שירה בתנועה״...), ״פעיל חברתי״ - באינטרנט, וכמובן תיאר את עצמו בראיון ב״מעריב״ כ״משורר הכי חשוב כיום״.

   מסביר הרבה על הכתבה שלו, שכמו כל חייו, הינה צירוף של בורות, עצלנות (לטרוח לברר עובדות לפני הכתיבה? שהמשרתים יעשו את זה.) והתנשאות.

   מתערב על מה שאתם רוצים שהוא חי על חשבון אמא ואבא. אבל זה בסדר, הוא עליון מדי בשביל לעשות דברים נחותים כמו לעבוד. הוא עסוק מדי ב״פעילות חברתית״ ו״יצירה״.

 5. 6
  ועוד שטות מן המאמר:

  "מלחמות עריכה", "edit wars" ו-"Lamest Wikipedia Wars" אינם ערכים בוויקיפדיה, אלא דפי ויקיפדיה פנימיים, שאינם במרחב הערכים (רמז להבא: אם כותרת הדף מתחילה ב-Wikipedia ונקודתיים, אז זה לא ערך אלא דף מדיניות או דיונים פנימי.

 6. 5
  פעם שרפו ספרים היום חוסמים אנשים
 7. 4
  חשוב שיהיו יותר כתבות מעמיקות שמראות מה הולך בקרביים של וויקיפדיה מבחינת עריכה והנאשים שעומדים מאחורי הערכים בה. הפרויקט עצמו הוא רעיון מצוין ואני לא אתווכח על תרומתו , אך הוא נגוע במשחקי אידאולוגיה ופוליטיקה וכוח ומוניטין ואל אנשים להיות מודעים לכך בזמן שהם מסתמכים על האתר כמקור הידע היחיד שלהם.
 8. 3
  רואים שהעורך מעולם לא ביקר בויקיפדייה. מלחמת העריכה האימתנית בותר בישראל היא לא על ערך אלא עם אדם תמוה המתקרא אורלינג החמוד

  האיש הזה מכלה ימים כלילות במלחמות עריכה, מחליף IP במהירות סידרתית, כנראה שנעזר בעורכי משנה שעורכים בשמו, ומסוגל להשחית ערכים רבים בו זמנית.

  הוא טרול העריכות הכי זדוני שויקי ישראל נתקלה בה מאודה.

  1. אותו האורלינג גם מככב בהארץ, ולמיטב זכרוני מופיע בעירום די נדיב בכמה מקומות ברשת
 9. 2
  אפשר בלי הגזענות(אנטישמיות)??? יצאנו הכי יהודים? זה אמור להצחיק?

  "וכמו בכל סכסוך בינלאומי, גם במלחמות הוויקיפדים כל אחד בוכה מאיפה שכואב לו וישראל מכאיבה לכולם."

  זה עבר עריכה?

 10. 1
  טעויות בולטות במאמר

  במאמר משובצות בו שטויות בולטות אחדות. קחו למשל את המשפט "בוויקיפדיה העברית הערך “חסידות חב”ד” שוחזר 78,336 פעמים". ערך זה נערך פחות מ-3,000 פעמים (רבות מהן עריכות תקינות), כך שהמספר שבו נוקב "הארץ" גדול פי מאה (פחות או יותר) מהמספר האמיתי. ומה דעתכם על הקביעה "85%–95% מהמילים המוקלדות לרשת על ידי פלסטינים הן מילים בשפת הקודש"'- וואלה?! רוב העריכות של הפלסטינים הן בעברית? את השטות הזו אני מסוגל להסביר: מדובר בסקר גאוגרפי, ובעיני "הארץ" (או עורכי הסקר) כל מי שמתגורר בין הקו הירוק לירדן הוא פלסטיני, חבל שלא בדקו זאת עם נפתלי בנט. וסוכריה לסיום: "המילה העברית הנפוצה ביותר ברשת שבין הירדן לים תיכון היא “מס”. כן, “מס”. יצאנו הכי יהודים." - מאיפה נפלה על "הארץ" הקביעה המוזרה הזו? הרי אין ספק שהמילה "מס" (במשמעות tax) נדירה מאוד בוויקיפדיה העברית.

  1. הבנת הנקרא

   המילה העברית הכי נפוצה ברשת (גוגל, טוויטר וכו') שבין הירדן לים היא "מס". לא קשור לוויקיפדיה

  2. אל תאמינו למה שדוד שי כותב

   דוד שי מגן אטוטמטית תחת כל עץ רענן ועל כל במה על ויקיפדיע. אל תאמינו לו. מומלץ להכנס לאתר בכל שעה ולכל ערך ותראו ש"הוותיקים"שמשחזרים אתכם על תוספות חשובות או נכונות. האתר סובל משגיאות, מהטיות אידאולוגיות ומסתם שטויות כחול אשר על שפת הים... אבל "הוותיקים" (שעליהם דוד שי מגן, מרצון ושלא מרצון) לא מתעניינים באיכות האתר...

  3. יש לחייב עיתונאים הכותבים על ויקיפדיה להכירה מבפנים

   אני ממליצה לכל עיתונאי הכותב על ויקיפדיה להכיר אותה בפנים ואז יוכל לסנן שטויות המופיעות במחקרים השונים.

   היה באמת משעשע לקרוא על הפלסטינים הכותבים בשפת הקודש.
   עודד כרמלי היקר כשקראת את המחקר, המשפט הזה אפילו לא הדליק לך נורה אדומה, עד כדי התייחסות לכך במאמר?

   ובנוסף אין ערך בויקיפדיה בשם מלחמת עריכה, זה דף עזר של כללים בהם מתנהלת ויקיפדיה. אז בכל פעם שאתה נתקל בדף המתחיל בשם ויקיפדיה: דע שלא מדובר בערך במרחב הערכים

  4. ועדיין זו שטות

   אכן, לא שמתי לב שבפסקה האחרונה הנושא הוחלף מוויקיפדיה לאינטרנט כולו. ועדיין הקביעה שהמילה הנפוצה ביותר היא "מס" (גם אם נביא בחשבון את מס' כקיצור של "מספר") אינה סבירה - בגוגל מספר המופעים של המילה "שלום" כפול מזה של "מס", ומספר המופעים של "אני" גדול פי ארבעה. בוודאי מסקנתו של הכתב, המתבססת על המשמעות tax, אינה נכונה.

  5. חנה מתבקשת לכתוב על האמת: מלחמות עריכה קבועות והטיות כמחלה כרונית
  6. האתר מלא קשקושים שגיאות הטיות והמצאות עד להתפקע [מצחוק]
  7. אין מה "להכיר מבפנים" ... זהו קן צרעות ושומר נפשו ירחק
  8. לכל אחד יש את החיפוש שלו בגוגול , כנראה כותב המאמר לא שילם
  9. שמעו מישהו שניסה לכתב וגילה שהאתר רקוב מבפנים

   אנשים כמו דוד פה היו פעם עורכים כמו כול אחד אחר בויקיפדיה, אבל בעקבות הפז"מ התחילו לתפוס מעצמם נשיא המדינה ועתה ויקיפדיה תחת שליטתם.
   מילא אם ויקיפדיה העברית הייתה משהו להתגאות בו, אבל מבט קצר בשלושה ערכים אקראיים מגלה ערכים דלי חומר בעלי שגיאות ניסוח ולפעמים גם ערכים ממש מביכים. העיקר שיש ערך מועמד להמלצה למילה "שולת!!!1" (בחיי)
   הויקיפדיה העברית היא בדיחה והייתי ממליץ לכם לא לקרוא אותה ולא לתת לילדים שלכם לקרוא אותה. פשוט ויקיפדיה זו סיבה טובה ללמוד אנגלית.

   מקור: פעם הייתי עורך ויקיפדיה די מנוסה ויש לי אלפי עריכות באתר. הסיפור הוא שאם אתה לא בברנז'ה הויקיפדית (מכיר אנשים אישית, בא למפגשים ומסתחבק כמו חנה ודוד שי פה) אז אתה מוזמן לערוך רק ערכים העוסקים בסוגי שקנאים ותרבויות דרום אמריקה. לערוך ערך פוליטי, דתי, חברתי, אזרחי, או אפילו כול ערך מרכזי כבד משקל, לא בא בחשבון אם לא מבקשים רשות מבעלי הכוח והשררה של ויקיפדיה, שלהם יש הגמוניה באתר לא הלכה אבל למעשה.