אווה אילוז עונה למבקריה

יהודים ביקורתיים אינם אנטישמים

אלו שממהרים להדביק את התווית “אנטישמי” ליהודים שמעיזים לבקר את ישראל מתעלמים מהעובדה שהצלחת הציונות הפכה את היהודי לסובייקט פוליטי ריבוני, שהפחד לא אמור להכתיב את עמדותיו. בעקבות התגובות למאמרי “מי יגן על דרייפוס ערבי”

כמו הסטר פריין ‏(הגיבורה בספרו של נתניאל הות’ורן מ–1850, “אות השני”, על אדיקותם הנוקשה והמחמירה של הפוריטנים במאה ה–17‏), גם בימינו אינטלקטואלים יהודים רבים מסומנים באות קלון: לא על ניאוף ‏(כמו ברומן‏), אלא בעוון אנטישמיות. פיטר ביינרט, נועם חומסקי, ג’ודית באטלר, אבי שליים, שלמה זנד ‏(ולאחרונה גם כותבת שורות אלו, מעל דפי העיתון “לה מונד”‏), חולקים את הפריבילגיה המפוקפקת להיקרא אנטישמים על ידי חברים מקהילתם האתנית והדתית. מה עשינו שמגיע לנו הכינוי הבזוי הזה? לא יותר ממימוש זכותנו לחשוב ולהעריך באופן ביקורתי את הישגיה וכישלונותיה של מדינת ישראל.

בקרב העם שפיתח באופן מבריק את אמנות הדיון והפלפול התלמודית, קיימים כיום לא מעט מוסדות ואנשים שמגיבים לביקורת לא בטיעון אלא בחרם ‏(לכנות יהודי ביקורתי “אנטישמי” זו וריאציה של הקנאות מימי בית שני‏). ההאשמה באנטישמיות תמוהה במיוחד כשהיא מכוונת כלפי יהודים, כמוני, שבחרו במודע לחיות בישראל; אך היא מטרידה לא פחות כאשר היא מופנית אל מי שמגדירים עצמם יהודים המחויבים לשיפור עתידו של העם היהודי כמו רבים מאלה שהזכרתי.

האשמות אלו והדרכים שבהן הן מוצגות, מצביעות על תופעה מדאיגה מאוד בקהילה היהודית ברחבי העולם. בהשראתו של דניאל פייפס, יהודי אמריקאי ממוצא פולני, שנראה כי למד משהו על טכניקות של הפחדה מהסובייטים - יהודים שסוטים מקו רשמי ותמיכה ללא סייג בישראל ובמדיניותה נתונים יותר ויותר למעקב ולטקטיקות של בריונות. מעניין כי סביר יותר שטקטיקות אלו יינקטו על ידי חברים בקהילה היהודית ברחבי העולם מאשר על ידי ישראלים ‏(אף על פי שארגון “אם תרצו” ועיתונאים כמו בן דרור ימיני אימצו אותה הרטוריקה‏). האשמות אלה צריכות לגרום לנו לעצור ולהרהר במערכת היחסים שמאחדת או מפלגת ישראלים ויהודים בתפוצות, בעיקר בארצות הברית ובצרפת.

איור: יעל בוגן

הסבר פשוט אחד להתקפות הנשנות שלהן חשופים מי שמותחים ביקורת על ישראל הוא שכעס מסתיר חרדה. לפי השקפה זו, הקהילה היהודית בצרפת ‏(או בארצות הברית‏) רואה עצמה חלשה ופגיעה, ועל כן דורשת סולידריות נגד אויב משותף - האנטישמי. טיעון זה הנו מובן בפרט בהקשר של צרפת, שם תפחה האנטישמיות באופן ניכר בעשור האחרון ‏(ראו לדוגמה את הרצח של אילן חלימי לפני כמה שנים, את פיגוע הירי בבית הספר אוצר התורה בטולוז ואירועים רבים של אלימות מוסלמים נגד יהודים המתרחשים ברחובות באופן יומיומי‏). הסבר זה חופף לטיעון “הכביסה המלוכלכת”: מה שאפשר לומר בקרב חברי הקבוצה שלך, אי אפשר לומר בנוכחות זרים, ומה שיכול להיאמר בישראל לא ייאמר מחוץ למדינה.

שני טיעונים אלו תקפים בהחלט, שכן, כפי שפילוסופים הרמנויטים רבים טוענים, פירוש של כל טענה או טקסט טבוע בהקשר תרבותי. ולכן ביקורת של יהודים על יהודים בהכרח מקבלת משמעות שונה בקרב לא־יהודים, ואי אפשר לצפות שאמונותיהם וגישותיהם יהיו תמיד מלאות כוונות טובות. ובכל זאת, האם הישראלים המבקרים את ישראל חייבים לקבל את הטיעונים הללו ולסגת בשתיקה זהירה וחרדתית? לא, וזה מכיוון שאם כן, פירושו של דבר שישראלים צריכים לקבל את העובדה שמחשבותיהם ודעותיהם יוכתבו על ידי המצב והאופק הקיומי מחוץ לישראל. כך ההבדלים בין הביקורת הישראלית על ישראל והמגננה האלימה בתפוצות כתגובה לביקורת זו, טומנים בחובם את הסתירות והפרדוקסים הרווחים בעמדותיהן של קהילות יהודיות כלפי ישראל.

1. הציונות נועדה לפתור את האנומליה של קיום היהודים, אשר נשלטו, נרדפו ונרצחו בארצות נוצריות ‏(הרבה יותר מאשר במדינות מוסלמיות‏). הציונות - שהיתה תנועה לאומית אירופית - טענה כי בית לאומי “ינרמל” את קיומם של היהודים. בחשיבה הציונית, ריבונות לאומית היא לא רק טריטוריאלית, אלא גם פרקטיקה כלפי העצמי, מה שמישל פוקו כינה “rapport a soi”. ביחס החדש של היהודי אל עצמו חובה עליו להסיר כל פחד וחולשה ולהפוך את היהודי מאובייקט לסובייקט פוליטי ריבוני. להיות סובייקט פוליטי ריבוני, פירושו שפחד אינו מכתיב עמדות קיומיות ופוליטיות. זה כמובן לא אומר שמבקר של ישראל אינו מודע לנוכחות הנרחבת של האנטישמיות, ושאינו מגנה אותה ‏(כמו כל צורה אחרת של גזענות‏), אלא שפחד אינו מכתיב את עמדותיו ואמונותיו הפוליטיות.

מבקריה של ישראל מייצגים את הצורות הטהורות ביותר של ציונות כפי שהתכוונה ליצור מחדש את האזרח היהודי: הם מייצגים את היהודי ה”מנורמל” שנהיה דומה ללא־יהודי ביכולתו לחשוב על עצמו כרוב. לתפוס את עצמך כרוב פירושו להיות מסוגל לדאוג למיעוטים החיים בקרבך. מעמדה של ביטחון וריבונות ביחס לעצמם, יכולים מבקריה של ישראל להטיל בספק סדרה של הנחות יסוד: האי־שוויון הכרוך בהגדרות של אזרחות המבוססת על דת בעוצמה רבה בישראל; המדיניות של דיכוי עם אחר; אי־שוויון בין חילונים לדתיים; והאפליה המתמשכת והנרחבת של ערביי ישראל. מצבי אי־שוויון אלה, שהפכו לטבעיים באמצעות ההגדרה היהודית של המדינה, עומדים לביקורת על ידי אלה מאיתנו שהצדק חשוב להם דווקא מפני שהיהודים כיום ריבוניים. לפיכך, אי אפשר להיות ציוני ועדיין לדחות את ההשלכות של היותך רוב.

2. הסתירה השנייה מטרידה אף יותר. לעתים קרובות, יהודי התפוצות דורשים ‏(בצדק‏) אזרחות אוניברסלית מהמדינות שבהן הם חיים ‏(אפילו זכויות למיעוטים תרבותיים תמיד נכללות בדרישות לאוניברסליות‏), אך למרות זאת, הם מקבלים את העובדה שישראל מתייחסת לערבים כאל אזרחים סוג ג’. זה לא ייתכן. יהודי שנאבק למען שוויון באירופה ‏(למען עצמו או למען קבוצות אחרות‏), חייב לדרוש זאת גם מישראל. שופט ערבי אחד בבית המשפט העליון בישראל אינו יכול לפצות על העובדה שערביי ישראל - 20% מאוכלוסיית המדינה - מודרים מהשתתפות פעילה ברוב מוסדות הצבא, התרבות והממשל של ישראל. זה גם לא מפצה על העובדה שהכיבוש הקהה את הרגישות המוסרית של הישראלים, ולא על כך שרבים מהפוליטיקאים הישראלים הם נטולי כל מצפן מוסרי. נכון שהגדרה אוניברסלית של אזרחות מאיימת על אופיה היהודי של המדינה, אך המצב הנוכחי מבוסס על אפליה מבנית ועל העם שהביא לעולם את הנביאים התנ”כיים לפחות להתייסר בשל עובדה זו ולא לקבל אותה כבלתי נמנעת ולכן נסבלת.

נכון, המוסדות הפוליטיים שלנו טובים מאלו הקיימים במשטרים לא דמוקרטיים ועקובים מדם באזורנו. אבל האם זוהי אמת המידה שלפיה אנחנו רוצים להישפט? פירשו את המאמר שלי ‏(“מי יגן על דרייפוס ערבי”, מוסף “הארץ”, 26 באוקטובר 2012‏) כהשוואה נקודתית, אחד לאחד, בין צרפת וישראל. אבל הוא היה תרגיל בדמיון היסטורי ופוליטי כדי להמחיש שמשהו בסיסי במוסר האוניברסלי הולך ונפגם בפוליטיקה הישראלית. הנקודה שלי היא זו: בביסוס הגדרת האזרחות על דת, המדינה הישראלית־היהודית צימצמה באופן משמעותי את הטווח, הכוח והעוצמה של אמות המוסר הקיימות בספרה הציבורית בישראל.

3. לבסוף, יהודים המכנים אנטישמי כל אדם המותח ביקורת על ישראל, נוהגים בחוסר אחריות: הם הופכים את המאבק באנטישמיות האמיתית לפחות אפקטיבי ונראים די מטופשים, כאילו שהטחת הקללה “אנטישמי” היא טריק זול להשתקת הביקורת האוניברסלית על ישראל. האם אין הבדל בין ביקורת מוסרית לשנאה גזענית? האם אין הבדל בין הנכונות לדכא קבוצה והשאיפה לצדק לכולם? יהודים רבים החיים מחוץ לגבולות ישראל אינם עוזרים כשהם משליכים עלינו את יחסיהם הסבוכים עם חברות הרוב שבהן הם חיים, ולא משנה כמה היחסים האלו כאובים. היהודים האלה לא עוזרים לנו לקדם את הדיון על עתידה של ישראל. הציונות היתה תנועה של הגדרה עצמית לאומית, שתפסה את עצמה כפרויקט פוליטי צודק. היא נבעה מתשוקתם הבוערת של יהודים לאמץ את אידיאל הנאורות של הגדרה עצמית וחיים נטולי פחד. אך בעוד תנועות אחרות של אמנציפציה לאומית באירופה הצליחו, הציונות, אשר הביאה רעיונות אירופיים למזרח התיכון, נתקלה באתגרים קשים בהרבה, פנימיים וחיצוניים. הלגיטימיות שלה הוטלה בספק ללא הרף, והבעיה שבה נתקלים אנו, אינטלקטואלים ומבקרים, היא שהספק הוטל מסיבות מוצדקות ושגויות כאחד.

סיבות שגויות, משום שהיו כאלה ששללו באופן בלתי קביל את זכותם הלגיטימית של יהודים להגדרה עצמית. אבל היו גם סיבות מוצדקות, משום שהציונות הפכה לאידיאולוגיה שבשמה קווי מדיניות קולוניאליים ואלימים מקבלים לגיטימציה. כדי לשמור על מעמד של פרויקט פוליטי צודק ואוניברסלי, הציונות דורשת יכולת חסרת תקדים למתוח את גבולות הדמיון הפוליטי שלנו. במקום להשליך בוץ זה על זה, יהודים בתוך ישראל ומחוצה לה, בעזרתם של פילוסופים ופעילים פוליטיים, יהודים מכל הקבוצות הדתיות ומכל הקבוצות האתניות חייבים להתמודד עם האתגר הזה.

האם באמת כבר אי אפשר לבקר את ישראל מבלי להיות מואשם באנטישמיות?

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 129
  ט

  אם אנו בני אדם כמו שאר העמים סביר להניח שיש בנו אותה אובססיה אנטישמית תקציבי ישיבה גרושים השאר קיצבאות ילדים שמגיעות לכולם הצבא לא רוצה ולא ערוך לקלוטם בנוסף ההכללה

 2. 128
  כל מילה בסלע! במדינה פאשיסטית אסור לבקר את הלאום- זה מה שרוצים כל הפאשיסטים מהימין.
 3. 127
  ידידי הציונים- מי אמר לכם שלכל עם מגיע מדינה?

  מדינה מגיעה לאזרחים ואזרחות זה דבר שנותנים לבני אדם באשר הם.

  בעולם שלנו יש אלפי קבוצות אתניות ולשוניות אבל רק 193 מדינות עצמאיות. איפה כתוב שלכל קבוצה אתנית מגיע מדינה? אוטונומיה? כן. שלטון עצמי? כן. שיווין זכויות ? כן. אבל מדינה? ועוד מדינה שמגדירה את עצמה כמדינה ששייכת לא לאזרחיה אלה לקבוצה אתנו דתית ספציפית? זה היה קיים רק בבלקנים ובמזרח אירופה, וכולם יודעים איך זה נגמר.

 4. 126
  אווה אילוז מבצעת 'פשע מחשבה' ואנו מגיבים כמו שלמדו אותנו - להפסיק לקרוא את המאמר ברגע שמזהים קן 'אחר' ומפהקים לפתע בעייפות ואז לפתע מתעוררת שנאה תהומית לכותבת מאמר זה והכל עובד אוטומטי וללא שליטה. אין לי מושג מה המשמעות של אנטישמי או ימני אפילו אני רק יודע שהשנאה שלי מודלקת כמו סוויץ ואין לי שליטה על התכנים הבאים:
  1. אני מוצאת את התגובה מעניינת וראויה למחשבה אך לא מובנת

   עד הסוף. אשמח להבהרה

 5. 125
  מדינת שב"כ אשכנזית לא יכולה להיות דמוקרטית
 6. 124
  "את אשר יאהב ה' - יוכיח". "חוסך שבטו - שונא בנו". כך נוהגת אילוז, כך נוהגים כל הפוסטציונים דוגמת לוי, חומסקי, הס ושות'.

  מרוב אהבתם לעם ישראל בארצו, הם ישמחו לחנוק אותו...

 7. 123
  בלי קשר למה שהיא כותבת למה מגיע דווקא לגברת אילוז כרטיס פתוח לכתוב בהארץ?
  1. מאיפה לך שהכרטיס פתוח?
  2. שמת לב כמה מאמרים שלה פורסמו בעת האחרונה?
  3. שמת לב כמה ימניים קוראים את הארץ? לאילוז יש מה לומר לקוראי עיתון הארץ שמחזיקים בדעות שלה. אתה חופשי לקרוא את מקור ראשון או את הביביתון או את יתד נאמן, זה משעמם אותך כי אין שם סמולנים? מה לעשות?

   אנחנו הסמולנים לא מגיבים בעיתוני הימין, אנחנו מעלעלים לפעמים כדי להיווכח שאין חדש. אין שם שום דיון אלא רק קריאות עידוד, פלקטים וסיסמאות. בסוף גם הימניים מתעייפים מכך והולכים לחפש אקשן בהארץ. זה עדיין לא מקנה לך זכות לערער על הכרטיסים הפתוחים שהעיתון מחלק. זה עיתון פרטי. אתה מערער על זכותו של בעל עסק פרטי למה הוא מוכר ביסלי ולא מוכר במבה? לא! אז למה כאן כן? כי אתה יהודון שחושב שהוא רשאי לדחוף את האף שלו לכל חור.

   ולמה אתה לא שואל אם שמנו לב שלישראל הראל יש כרטיס פתוח בהארץ? ולמה אתה לא שואל את מקור ראשון למה הם לא מבקשים מאילוז או שטרנהאל או רכלבסקי שיפרסמו מאמריהם אצלם?

  4. אגב, אתה ממש לא צודק

   רק בהארץ יש דיון אמיתי ? אני במקומך לא הייתי נסחפת כל כך. קצת צניעות

  5. אני לא השתמשתי בביטוי "דיון אמיתי" אני כתבתי "דיון" לעומת "קריאות עידוד, פלקטים וסיסמאות" בשביל דיון אמיתי נוקב על נושאים מהותיים (שואה, הסכסוך הישראלי ערבי, אנטישמיות, מעמד היהודים בעולם, עתיד מדינת ישראל וכיוצ"ב) לא מתקיים מעל שום במה.
 8. 122
  לגוגה ולאווה

  לחיות בישראל זו לא תעודת יושר נגד אנטישמיות.אנטישמיות יכולה להיות גם בין יהודים(למשל אשכנזים נגד מזרחיים או להיפך).דבר אחד הוא בקורת לגיטימית ואוביקטיבית על ממשלת ישראל ודבר אחר זה ראיית חצי האמת,או לעוות את המציאות ולהוציא אותה מכל פרופורציה.למשל,לשכוח ש"הכיבוש' של תוקפנות מדינות ערב והחלטה אסטרטגית של נאסר למחוק את ישראל מן המפה,והיום,האיום של אירן ושותפיה בלבנון ובעזה.אפשר גם לבקר את הציונות,ובתנאי שלא שוכחים שלא במקרה מדינת ישראל קמה 3 שנים רק אחרי נפילת המשטר הנאצי,והאנטישמיות מרימה ראש בכל העולם.שלילת הציונות הינה לא אחר משלילת זכותו של העם היהודי,למוד הסבל,להגדרה העצמית.שלילת הציונות הנה,למעשה שלילת קיומו של העם היהודי

  1. OK (אחלה תגובה מבחינת החידוש שבדברים) אבל מי זו גוגה?
 9. 121
  יש כאלה שלא מעבירים ביקורת אלה מייעצים לאויבנו איך להתנהג עם ממשלות שלא לרוחן,אל תענה לדרישות נתניהו אצלנו תקבל יותר ,,גם זה היה,,שהשם יאבד זכרם לנצח !!
 10. 120
  בעיני יש משהו מרתיע בכתיבתה של פרופסור אילוז, מומחית בינלאומית למדעי החברה וכנראה גם לעיצוב גרפי, אפילו כשהיא צודקת ואומרת את המובן מאליו, כמו במאמר שלפנינו. כמי שהתבגרה והתחנכה בצרפת מוזר בעיני שהיא רואה את הרצח של אילן חלימי הי"ד או הטבח בשער בית הספר היהודי בטולוז כגילוי אנטישמיות כשכולנו כבר יודעים שאין כאן אנטישמיות קלסית או פעילות נאו נאצית אלא פשע של מוסלמים המבטאים את כעסם כלפי מדיניות ישראל בפגיעה ביהודים בצרפת.

  מה דוחה במאמר? לדוגמה: "הודי אמריקאי ממוצא פולני, שנראה כי למד משהו על טכניקות של הפחדה מהסובייטים" על דניאל פלפס. האם הכותבת היתה אוהבת התבטאות כזו על "יהודי ישראלי שמוצאו מהמגרב וכנראה למד משהו על שנאת זרים מהערבים".

  1. המומחיות היחידה של אילוז היא מדעי החברה ותו לא.
  2. עמותת "ערכים" להחזרה בתשובה הפיצה חוברת על אנטישמיות שהעמודים האחרונים שלה מוקדשים לרשימה של תופעות וגילויים של אנטישמיות בארץ ובעולם, בין גילויי האנטישמיות הם מונים למשל את תאונות הדרכים בכבישי הארץ שבהם מעורבים ערבים.

   היהדות מתקיימת על דרך שלילתה המתמדת ואת לא יכולה לשמוט במחי פיסקה אחת את הקרקע מתחת לאנטישמיות שהיא הבסיס שיש ליהודים להבטחת המשך הקיום כעם יהודי והדברים ידועים; כל אימת שהאנטישמיות וגילויי איבה כלפי יהודים רוסנו, כלומר ליהודים היה טוב, הם נטו להתבולל: ב-400 השנים של תור הזהב בספרד, איבדה יהדות ספרד 60% מאוכלוסייתה, בארה"ב של היום - שיעור ההתבוללות נמדד ונקבע (מחקר של הסוכנות היהודית) על 56%.

 11. 119
  עיוותים של אנשים המכונים פרופסורים

  אני המומה כל פעם מחדש שדווקא יהודים הם שונאינו הגדולים ביותר והם אלה שמעוותים את ההיסטוריה ואת המציאות.
  לא סתם נאמר "מחריבייך ומהרסייך ממך יצאו".
  פשוט לא להאמין.

 12. 118
  הציונות היא חזרתו של עם למולדתו, לא מאוד מסובך להבין.
 13. 117
  אל תבכי עלי אוויטה, וגם אני לא אזיל דמעה על מר מרירותך הפטפטנית. קני לך עוד זוג נעליים.
 14. 116
  תודה לך אווה אילוז! את קרן אור בחשיכה שאופפת אותנו.
 15. 115
  האנטישמיות נובעת מהבמה בה השתמשת כדי להעביר את הביקורת
 16. 114
  ולמה אנטישמי זה כינוי בזוי?

  מה שצורם במיוחד היא הקביעה של אילוז שאנטישמי זה כינוי בזוי. מקביעה שכזו עלול לצוף החשד שלא הכינוי אלא מי שנושא את הכינוי ייחשב בזוי ומכאן הדרך לרדיפת אנטישמים, הדרתם, ריכוזם במחנות והשמדתם תהיה קצרה ממה שהמוסר האוניברסלי יכול לסבול.

  זו כמובן הנחה היפוטטית, מאחר ורובו רובו של העולם, אינטלקטואלים כהדיוטות, אליטות כאספסוף הינם (ותמיד היו) אנטישמים ולכן יהיה קשה מאוד ליישם פתרון הומאני יותר או הומאני פחות לשאלת האנטישמים.

  סקר שנערך ב-2007 במדינות האיחוד חשף ש-70% מאוכלוסיית אירופה הינם אנטישמים, תוסיף עליהם את אלה שמפחדים לומר אמת גם בסקר אנונימי מפחד האח הגדול, ואת אלה שמאמינים שאלוהי היהודים יכה בהם באישון לילה, אם יודו, והרי לך רוב עצום. בארה"ב לא נערך ולא ייערך סקר מסוג זה שכן תוצאותיו המבהילות יוציאו שדים מהבקבוק וזה עלול להסתיים בדרישה להפסקת התמיכה של הממשל בישראל ולהסרת המחוייבות הנצחית שלה לבטחון ישראל.

  היום קשה לנו מאוד (האנטישמים) לדרוש הכרה בזכויותינו, ואנחנו מקללים את הגרמנים שלוש פעמים בכל יום, על העוול שנגרם לנו בעטייה של התזזית המטורפת שאחזה בהם. עד 1945 אפשר היה לומר כמעט כל דבר על היהודים ומאז ועד היום, גם באנטיגואה קשה לומר מילה רעה על היהודים.

  ואני שואל את עצמי מניין לקחה לעצמה אילוז את החרות להגדיר אותנו בסמיכות לביטוי "בזוי"? ואם אני מנסה לענות על כך, אומר, שאין זאת אלא שהפחד מהיהודים, בין אם הוא הפחד ה"קלאסי" עתיק היומין, או פחד מקומי מהיהודים החדשים, שהסתברו בפריימריז האחרונים של הליכוד, כיהודים ישנים מאוד, הפחד הזה הוא שמניע אותה לפרסם רשימות אפולוגטיות בלשון מתפתלת, סדורה אמנם ומתוחברת יפה, אבל אותי היא לא הצליחה לשכנע.

  1. אוקיי, לא בזוי - סתם אויב. כלומר אתה תותקף ותשלם מחיר בה במידה שתתקיף אותי, והמחיר יקבע על פי אמות המידה המקובלות בעולם - קרי שעונשו של התוקפן מוכפל במונה מסוים ביחס לתוקפנותו, נגיד פי חמישה במקרה של התקפה בזדון. בזוי או לא בזוי זו תהיה הפרשנות שלך.
  2. תראה, קשה להסביר ליצור בזוי מדוע הוא בזוי (: גם פדופילים, כמו אנטישמים, לא מבינים איפה הבעיה. מה לעשות. תסתכל על היהודים ותבכה, זכי. כולכם יחד לא שווים את החרא שנדבק לנו לנעל. זאת האמת.

   תראה, קשה להסביר ליצור בזוי מדוע הוא בזוי (: גם פדופילים, כמו אנטישמים, לא מבינים איפה הבעיה. מה לעשות. תסתכל על היהודים ותבכה, זכי. כולכם יחד לא שווים את החרא שנדבק לנו לנעל. זאת האמת.

  3. תגובה מבריקה
  4. "כולכם יחד" זה - לפי חשבון זהיר - כ-400 מיליון נפש בעולם המערבי לבדו

   שזה כולל את 70 האחוזים של האוכלוסייה במרחב הגיאוגרפי שבין פורטוגל להרי אורל + 20 אחוזים באמריקה הצפונית (הערכה זהירה).

   אם נשאר לך עוד מקום לחרא על הנעל, תוסיף עליהם עוד 50 מיליון של אנטישמים "מסורתיים" שהם 20 אחוזים של מדינות אמריקה הלטינית. לא כללתי את העולם המוסלמי כי הם לא נחשבים (לא נחשבים אנטישמים כהלכה).

   אני מסתכל על היהודים ובוכה עוד לפני שהועלת להציע לי את זה.

  5. זכי חלטורה, אתה תולעת, ולא ניתן לצפות מתולעת שתבין מדוע מותר ואף רצוי למעוך אותה.
  6. מילא מרמס רגל, האמת היא שאני מצונזר תדיר כלומר מערכת האתר (שפירסמה את התגובה שלך "לכי תמצצי לאבו מאזן") כבר החליטה להדיר אותי מהשיח ומכאן שתגובתך מיותרת.
  7. א. לא אני פרסמתי את התגובה שצטטת. ב. אינך בן שיח אלא מרמס רגל
  8. זכי חלטורה, אל תיקח ללב. ממילא אין כאן דיון תגובות ראוי לשמו, ורוב המגיבים כאן סובלים מהבנת הנקרא, ורק תגובות אינסטנט מתלהמות ומגדפות מדברות אליהם. חשיבה לעומק רחוקה מהם, או נכון יותר, הם רחוקים מחשיבה לעומק. זה מה יש! 'הארץ' צריכים לעשות "חושבים".
  9. חן חן על התמיכה. אני לא לוקח ללב, אלא רק לתשומת ליבי. יש בעייה עם מערכת הסינון של האתר, היא לא קונסיסטנטית. אין לי שום בעיה לתאר לעצמי תגובות של קוראים זועמים על תגובותי שצונזרו ולא פורסמו. מצד שני מן הסתם ישנן תגובות רבות של קוראים זועמים כנגדי, שגם אותם לא ראיתי לצערי (לא אתמם, אני הרי מזמין אותם לשפוך).
 17. 113
  עניין נוסף ומצער הוא שהיהודים הפכו באופן מצער לדעת רבים ליסוד השזור באימפריאליזם האמריקאי. ציונות הפכה ל(פוסט) קולוניאליזם במובנים מסויימים כתוצאה מהתלות המוחלטת ושיתוף הפעולה הציני שלנו עם ארה"ב. זה גורם לעמים רבים להכליל את היהודים כיסוד חיצוני מאיים וסוכן של ארה"ב וכך נוצרת אנטישמיות חדשה ומצערת. אין להצדיק שום אנטישמיות, אך יש להוקיע את יהודים שמערבים אותנו בפעילות בשירות ארה"ב, גם במחיר שהם יאשימו כל ביקורת ב'אנטישמיות'. זה הנשק היחיד שלהם, והם יגרמו להכפשת עמנו עד תום רק בשביל לקדם את האינטרסים שלהם
 18. 112
  אילוז - לכי תמצצי למחמוד עמאס
  1. תודה יוני, תודה! אתה תמצת בתגובתך את כל תגובות מתקיפיה ומבקריה של פרופ. אילוז, מבחינת האיכות והתוכן. כל הכבוד לך!!
  2. תמחקו את הדבר המביש
  3. זו הרמה של עיתון הארץ?
  4. הארץ מקפיד למחוק רק תגובות המעידות על מוצאם האמתי של האשכנזים!
  5. מדובר בפרובוקציה שמאלנית שקופה
 19. 111
  נסיון להסביר את התופעה

  אנו חיים במציאות מלאה סתירות, ומחשבותינו מלאות קונפליקטים פנימיים.המצב הזה קשה ,מכביד, ומדאיג, ולכן יש אנשים,בעיקר בעולם האקדמי,שדווקא הם מעדיפים שלא להסתכל על התמונה השלמה אלא רק על חלק ממנה. האנשים האלה בוחרים להסתכל על אותו חלק מהמציאות שמאפשר להם לחשוב באופן פשוט ופשטני . הם מנתקים מהתמונה השלמה את החלק שבחרו בו, מתרכזים בו, מגדילים אותו פי מאה בזכוכית מגדלת, מגבשים דעה חד משמעית וקיצונית בנושא , ובונים את הזהות האישית, החברתית הפוליטית, והאקדמית שלהם סביבו. בהליכה בדרך הזאת יש הרבה יתרונות . הנה כמה מהיתרונות:
  ראשית, אתה לא צריך להתענות ולסבול יום יום מלראות את הסתירות. שנית, אתה יכול לנסח את מחשבותיך בקלות, לפרסם אותן,ולהשלות את עצמך שאתה פילוסוף חשוב. שלישית, מאחר שאתה רואה את עצמך חבר בקהילת מגדל השן הנאור הבינלאומי,אתה מרגיש שאתה לא לבד,שאתה שייך, שיש לך גב. שאותך לא ינטשו בעת צרה.
  אני מקנאה בכם,רבותי. אני סובלת כל הזמן מהסתירות ומהדאגות.

 20. 110
  נסביר לך לאט לאט, שתביני - אחרי ככלות הכל, את מהפקולטות למדעי השד-יודע-מה, נכון? אז הנה. לאט. נניח שהעולם הוא עיר קטנה. בעיר יש בתים. בכל בית גרה משפחה. עד כאן בסדר? הבנת? יופי. נמשיך. כמעט בכל הבתים גרים אנסים רוצחי ילדים, מפלצות אמיתיות מסרטי האימה. ובבית אחד גרה משפחה נורמטיבית יחסית, אם כי לא מושלמת. נגיד - האמא סוטרת מדי פעם לילד שובב, האבא צועק. עכשיו, לפני אחד הבתים בעיר הקטנה (שהיא העולם, זוכרת?) יש הפגנה מתמדת של כל מיני דגנרטים, שצועקים על האב הקולני והאמא הסוטרת, "רוצחים, רוצחים!" - ובהפגנה משתתפים, כמובן, דיירי הבתים האחרים... נראה לך תקין? הגיוני? ולא, אנחנו לא מדברים רק על האיזור. ישראל נוהגת באופן ראוי ומוסרי לאין ערוך לא רק יותר ממדינות האיזור, אלא גם מצבאות "תרבותיים" שנלחמו לאחרונה באיזורנו - למשל בריטניה, שמפקד צבאה באפגניסטן אמר שאין בעולם צבא מוסרי יותר מ... כן, צה"ל. הצלחנו להבהיר? יופי! ועכשיו, לא. אנחנו לא צריכים "להצטער" על מצבם של ערביי ישראל, אותו הרוויחו ביושר גמור - בין היתר, בבחרם באופן עקבי בגזענים מן הימין הקיצוני כמנהיגיהם הפוליטיים (זחלאקה, זועבי, ראאד סלאח. לא חסר). עדיין לא מבינה? ברור שאינך אנטישמית. את הרי יהודיה. אבל גם אינך הגונה, ולא נקיה מגזענות, וצביעותך הצדקנית מצחינה לשמי מרום. הצלחת לקלוט הכל? אני מצטער. באמת שניסיתי להסביר. אולי תקראי שוב, מהתחלה?

  נסביר לך לאט לאט, שתביני - אחרי ככלות הכל, את מהפקולטות למדעי השד-יודע-מה, נכון? אז הנה. לאט. נניח שהעולם הוא עיר קטנה. בעיר יש בתים. בכל בית גרה משפחה. עד כאן בסדר? הבנת? יופי. נמשיך. כמעט בכל הבתים גרים אנסים רוצחי ילדים, מפלצות אמיתיות מסרטי האימה. ובבית אחד גרה משפחה נורמטיבית יחסית, אם כי לא מושלמת. נגיד - האמא סוטרת מדי פעם לילד שובב, האבא צועק. עכשיו, לפני אחד הבתים בעיר הקטנה (שהיא העולם, זוכרת?) יש הפגנה מתמדת של כל מיני דגנרטים, שצועקים על האב הקולני והאמא הסוטרת, "רוצחים, רוצחים!" - ובהפגנה משתתפים, כמובן, דיירי הבתים האחרים... נראה לך תקין? הגיוני? ולא, אנחנו לא מדברים רק על האיזור. ישראל נוהגת באופן ראוי ומוסרי לאין ערוך לא רק יותר ממדינות האיזור, אלא גם מצבאות "תרבותיים" שנלחמו לאחרונה באיזורנו - למשל בריטניה, שמפקד צבאה באפגניסטן אמר שאין בעולם צבא מוסרי יותר מ... כן, צה"ל. הצלחנו להבהיר? יופי! ועכשיו, לא. אנחנו לא צריכים "להצטער" על מצבם של ערביי ישראל, אותו הרוויחו ביושר גמור - בין היתר, בבחרם באופן עקבי בגזענים מן הימין הקיצוני כמנהיגיהם הפוליטיים (זחלאקה, זועבי, ראאד סלאח. לא חסר). עדיין לא מבינה? ברור שאינך אנטישמית. את הרי יהודיה. אבל גם אינך הגונה, ולא נקיה מגזענות, וצביעותך הצדקנית מצחינה לשמי מרום. הצלחת לקלוט הכל? אני מצטער. באמת שניסיתי להסביר. אולי תקראי שוב, מהתחלה?

 21. 109
  לדעתי הערבים מופלים לטובה.

  אף אחד לא מונע מערבי להתגייס לצה"ל. בניגוד אלי שחוייבתי בצו לשרת 3 שנים ולאחר מכאן זמן דומה בשרות מילואים (ע"פ) צו. האזרח הערבי איננו מחויב בכך.
  השקעה של כ- 10% מהחיים בשירות צבאי חובה איננה עניין של מה בכך.

 22. 108
  האנטישמים הכי גדולים היו "יהודים" כמוך

  אוטו ויינינגר (אביו הרוחני של היטלר) ,תומאס טורקוומדה האינקוויזיטור, אילן פפה, נורמן פינקלשטיין, נועם חומסקי....אלה רק חלק שזכורים כרגע.
  זה ממש לא משנה אם את מציגה את עמצמך כיהודיה. האנטישמיות המטורפת שלך ושל חברייך המטורפים גלויה כתינוק ביום היוולדו.

 23. 107
  מחצית מהמגיבים נזעמים משום שאילוז לא עושה להם ספונג'ה בבית אלא מלמדת באקדמיה

  אולם גזענותם אינה ראיה לחריפות או מורכבות הניתוח של הסוגיה. על הקלישאה - מי שמבקר את ישראל הוא אנטישמי, עונה פרופ' אילוז בקלישאה משלה. האמת הסובטילית והחמקנית היא שהשיח המערבי על ישראל ניזון ממקורות עמוקים המקובעים בתודעת הבריות. ילדים מתים מסוריה מזעזעים את העולם וטורדים את מנוחתו. אולם ילדים מתים מעזה - משום שמותם מיוחס ליהודים - מזיזים שכבות גיאולוגיות שלמות בהכרה של הצופה הנוצרי! שכבות שהתגבשו במהלך מאות רבות של שנים ועיצבו את אישיותו. כלומר, לדימוי הזה: ילד רך שהומת על ידי היהודים מעיר את כל השדים והשלדים החבויים היטב בארון הנוצרי. כל תפיסת המוסר הנוצרית מבוססת בעצם על האשמת היהודי. ואז בסערת הנפש הכל פורץ החוצה בהתרגשות אותנטית, אמיתית. חלק ניכר מהשמאל הישראלי אינו מבין את התופעה הזאת, אם משום שגדל וצמח בארץ, או שמשום שמקורו מחוץ למערב. המדינאי האנגלי ריצ'ארד קרוסמן השוה פעם את האנטישמיות באירופה למרחב וולקאני גדוש הרי געש כבויים למחצה, מעשנים ומבעבעים, שבכל רגע נתון עלולים להתפרץ. המציאות מעמידה אתגרים לא פשוטים בפני מי שמבין את המצב לאשורו כלומר קורא נכון את מגבלות המצפון וההכרה של המערב. מה שאינו מצדיק התעמרות בפלסטינאים.

  1. חלילה. אצלי אין חפיף ואילוזיות עם הספונג'ה.
 24. 106
  המוסר צריך לפעול על פי מידת האדם באשר הוא ולא לפי זהותו הלאומית דתית ומינית. המאמר במהותו הוא סתירה למוסרי.
 25. 105
  המאמר הזה מלא בסתירות מתחילה ועד סופו - " הציונות היתה תנועה של הגדרה עצמית לאומית, שתפסה את עצמה כפרויקט פוליטי צודק." -ז"א שמחד את מצדיקה את "מוסריותו" של הפרויקט הקולוניאליסטי, מאידך הציונות הפכה לאידיאולוגיה שבשמה קווי מדיניות קולוניאליים ואלימים מקבלים לגיטימציה"
 26. 104
  ישראל היא לא יותר משטעטעל.

  עם צורת מחשבה של שטעטעל והצדקות של שטעטעל. היהודים חושבים שהם עדיין באירופה או בארצות המזרח. קשה להם להפנים את ההבדל בין מדינה לעיירה בגלות. בגולה הם פחדו מרדיפות ושנאה, בשטעטעל ישראל הם פוחדים מאותם הדברים בדיוק. והפחד הזה הוא הקרקע לכל רעה חולה שאי פעם התקיימה כאן וגם אי פעם תתקיים. מה עוזרת לי מדינה? לחיות בפחד מרדיפה ולפתח הצדקות ללמה שונאים אותנו אני יכולה גם באירופה, רק ביותר נוחות ועם פחות טילים על הראש.

  1. עד שיגררו אותך האירופאים החביבים לרכבת, פנינה. האמת? מה יש לגרור (: יהודונית כמוך תזחל על ארבע לקרון.
  2. "פחד הוא תחושה רגשית ופיזיולוגית לא נעימה, הקיימת לעתים אצל בני אדם ובעלי חיים, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים" מתוך וקיפדיה. אז אין מסביבנו גירויים חיצונים מסוכנים ומאיימים? וטילים מעזה הם פנטזיה של "קשקשנים מהלכי אימים" כפי שלעג רבין בימי אוסלו העליזים לאלו שצפו את הבאות? רוצה אירופה? בבקשה...
  3. מי רוצה אותך באירופה? הבעיה עם יהודים הרוצים ל"הביא אור לגויים" ולשם כך מוכנים להתקיף את מדינת ישראל בכדי להוכיח שהם מתעלים על האינטרס להגנה עצמית, היא שהמשמעות, בעיני ה"גויים", שהיהודים רואים את עצמם כטובים יותר. אף אדם לא מוכן לקבל הנחה כזאת על עצמו, וכן ישנא את החושבים כך.
 27. 103
  אני חושבת שוודי אלן אמר את זה
 28. 102
  אני חושבת שוודי אלן אמר את זה
 29. 101
  אבי סבל מספיק מהערבים בבגדד אל תנסי לטשטש את הסבל של יוצאי המזרח

  אולי זו גם סוג של אנטישמיות

 30. 100
  אל תקראו לגברת הנכבדה "אילוז" אלא - אילוזיה!
 31. 99
  המצב גרוע עוד יותר. מי שחושב, או מי שרק נראה כאילו מוחו אינו בבוני ומסוגל להפיק חשיבה עצמית מוקע כ"שמאלן" ועוכר ישראל

  מענינת ההקבלה האירונית ששבין השתלטות החמאס המקסימליסטי על האומה הפלסטינית ודחיקת האבות המייסדים מהפאתח מהבימה ההיסטורית, והשתלטות הליכוד הרביזיונסטי על התנועה הציונית והמדינה, תוך ניתוץ תשתית המוסדות שבנתה, במהלך מרבית המאה הקודמת, תנועת העבודה!
  מי שמתבונן בתשומת לב בצילום המופלא חודר הנשמה של זאב אלקין שצילם א. פיטוסי עבור הארץ יחזה בחרדה במה שצופן העתיד. הכתובת על הקיר.

  1. ההתנשאות שלך דוחה אותי
  2. ללא אהוד ברק, כשהראספוטינים והדאנונים יבססו את השתלטותם

   על המדינה ומדיניות הגלייש-שאלטונג ויתירו כל רסן ביהודה ושומרון, לאחר השלמת כיבוש בית המשפט העליון והכפפתו המלאה לרצונם, יהודים פקחים ימהרו לשגר את ילדיהם לחו"ל כדי שלא יטלו חלק במלחמת גוג ומגוג בהשראת הפוליטרוקים הרבנים מהשטחים, נגד אחיהם המזוקנים מאל קאעדה שיקננו מעבר לגבול מדן ועד אילת ומאילת ועד אשקלון. מה שמתרחש בסוריה כנראה אינו אלא מבוא או יומן לפני הסרט. .

  3. עופר, אתמול ישבתי במרפאת קופח בצפון ת-א, בהמתנה לרופא. ישבו אנשים והתפתחה שיחה. על האום, הפלסטינים, אבו מאזן, אחמדינג'ד וכמובן על הממשלה והבחירות הקרובות. אחת הנשים, פולנייה בשנות ה60, אמרה, "מה פתאום אמריקה נותנת לאהמדינג'ד להיכנס לאום בניו יורק, ולא מנצלת את ההזדמנות להרוג אותו, ומה פתאום אבו מאזן נואם באום?" ניסיתי להסביר לה, שהאום שייך לכל המדינות בעולם, וזה לא שטח פרטי של אמריקה. היא פקחה עליי זוג עיניים ואמרה לי, "את פלסטינית שונאת ישראל". האישה הזאת מייצגת שכבת גיל רחבה מאוד באוכלוסייה -לדעתי מגיל 50+ ומעלה- ללא הבדל מוצא ומין, שהם ימין קיצוני [יוצא לי הרבה לדבר עם אנשים ולשמוע את דעתם]. האנשים האלה חושבים כעדר מלא שנאה, שנכנע לפחדים וחרדות קיום. הם לא מנסים לחשוב באופן הגיוני ועצמאי. אי אפשר לשנות אותם. הם יצביעו לביבי-ליברמן. הערתי לה, שחבל שהיא לא משתמשת בשכל שלה. אבל לא רק מבוגרים. אישה בשנות ה30 התערבה והגנה בחריפות על המתנחלים, ועל האום אמרה, "צריך לשרוף את האום. כולם שונאי ישראל. ואת," היא אמרה לי, "שמאלנית אוהבת ערבים". האמת שבכל השיחה לא צידדתי בצד כלשהו. נקטתי בעמדה ניטרלית שמנסה להסביר. אבל כנראה שאין טעם. גם אם הייתי אומרת שאתמול היה יום חמישי והשמש זורחת בחוץ, הייתי זוכה לאותם ההערות. המצב על הפנים.
  4. I REST MY CASE
  5. הבעיה היא הפוליטיזציה. הארצות אחרות העם לא מעונין בפוליטיקה גבוהה. אנשים שותים בירה, הולכים לצפות בכדורגל, התאבקות, מירוצי סוסים וכלבים. ואילו אצלנו הציבור מעורב בפוליטיקה גם כשאין לו את הכלים לעסוק בכך לא השכלנו להקים אליטה פוליטית ולא בראנו תחומי עיסוק לנמוכי המצח, לא משנה מאיזה עדה.
 32. 98
  יש תהום בין ביקורת לשיתוף פעולה עם האויב הערבי ועם השמאל האירופי שמיזמן נהפך לאנטישמי ואפילו לא מתאמץ להסתיר את זה
 33. 97
  התנועה הציונית האירופאת ....זו שהקימהלה מדינה כדי שתוכל להגיעולהתלונן מהמערות בהרי האטלס....
  1. למה את כועסת? נגעה לך בנקודה הרגיזה?!
 34. 96
  המשפט שלה בעניינו של היהודי הפולני - דוגמא נפלאה לתרבותיות, ליברליזם, יושר אינטלקטואלי ומוצא פרענקי....
 35. 95
  הערבים מאוד שונים.ממש עם תרבותם הרגשית-פרימיטיבית הפכו את היהדות לעובדת-עצות.
 36. 94
  יש כיוון נוסף שמן הסתם לא נוח לך לחשוב עליו

  בדיוק כמו היהודים בגרמניה בסוף המאה ה19 ותחילת המאה ה 20 אשר ניסו להיות יותר גרמנים מהגרמנים ואימצו צורות התנהגות שאינן יהודיות והטילו ספק במורשתם ,זה בדיוק אותו תהליך שיש ליהודים כיום שמביעים בקורת קשה בוטה ומוגזמת על מדינת ישראל, לאותם חכמים אציין כי השנאה לאנטיכריסטוס דהיינו ליהודים עברה מטהמורפוזה לאחר השואה והיום מופיעה כאנטי ישראל אל תטעו אופי של עמים לא משתנה ולמי שלא מבין על מה אני מדבר אני מציע לקרוא את ספרו של פרופסור שלמה שוהם על האנטישמיות.

  1. מהי "התנהגות יהודית", חבוב? ללכת עם שטריימל לבית כנסת?

   הזינוק העצום של יהודי המערב בעולם המדע והרוח נבע מהשלת ההתנהגות היהודית עלק ואימוץ רוח ומנהגים של העולם המודרני. אצלנו מורסי לא היה מתקשה להעביר חוקים בכנסת כפי שהוא מתקשה במצרים: יותר ממחצית הכנסת היתה מחבקת אותו.

  2. לחלוטין לא ידידי

   התנהגות יהודית=ציונות, לא הליכה אחרי כתבי דת מימי בית שני

   וגם לא תהלכי התיווניות למיניהם

 37. 93
  מלאכת מחשבת של

  המזרחי השחור הנדכא מחופש לשומר העמים הנאור. לא עובד, תנסי משהו חדש

 38. 92
  זה הסטר פרין. לא פריין.
 39. 91
  אילוז מתגלה ככלי רק, מלא בקלישאות, חסרת ביקורת עצמית, מלאה בהתחסדות מהולה בהתחסדות. בקיצור, הארכיטיפ של הפסוודו-אינטלקטואל המבקש להראות עצמו חכם והומאני. בקיצור, גועל נפש.
 40. 90
  אנטישמיות יהודית

  יש דתיים קיצוניים החושבים שרק הם דתיים באמת והיתר כופרים. באותה מידה יש יהודים וישראלים החושבים שהם הישראליות יהדות אמיתית לעומת אלו החושבים אחרת אנטישמים או עוכרים. אכן הרבה ממבקרי ישראל הם גם אוהביה שאינם מסכימים לקיצוניות

 41. 89
  אבל שלמה זאנד בכלל טוען שאין דבר כזה עם ישראל ויהודים אז למי את מדברת בדיוק?
 42. 88
  כמה נמאס כבר מהדחיפות של האשה הזו-בלתי נסבלת.
 43. 87
  על פי התצלום למעלה לא אנגוס תפוח שאווה אילוז תיתן לי
 44. 86
  אילוז היא אינטלקטואלית חדה כתער. יישר כוח!!
 45. 85
  אווה אילוז - קרן אור באפלה!

  לאור התחרדותה והקצנתה הדתית והלאומנית של המדינה (ראה רשימת הליכוד) ראויים דבריה של אילוז לשמש מגדולר מוסרי ומצפוני כי אם לא , חס ושלום נהפך למדינה פשיסטית דיקטטורית שרק "עושי דברם" ישמע.

 46. 84
  הרבה מהטיעונים שלך נכונים ובנויים היטב, אבל באחרים נראה כי את נופלת, דווקא בשל התפיסה האוניברסלית.

  להשוות בין ערבי בישראל ליהודי בצרפת זה - עם כל הכבוד - מגוחך. ישראל לא מאיימת על צרפת. ישראל מאויימת ע"י העולם הערבי. נקודה. גם התפיסה של "רוב" אינה נכונה, כי היהודים הם אולי הרוב בישראל, אבל מיעוט בטל בשישים במרחב המזרח תיכוני. עוד יש לציין כי בישראל מוטחת, חדשות לבקרים, הטענה כי היא גזענית, ללא כל קשר להגדרה של גזענות ולמציאות בשטח, ככה שתגובה מהבטן היא טבעית לחלוטין. בנוסף, אין להתעלם מכך שחלק מהביקורת המופנית כלפי ישראל מקורה באנטישמיות טהורה. אז מה, נטמין את הראש בחול? הבעיה היא לא עם הביקורת שלך ושל חבריך, אלא עם המרחב בו היא מוטחת. אפשר להתווכח בישראל ובתוך העולם היהודי , אבל חלקכם לא רק מכבסים את הכביסה המלוכלכת בחוץ, חלקכם בכלל לא מנהלים את הדיון אתנו.

 47. 83
  מצב האינטלקטואל הישראלי כמצבו של האלבאטרוס הבודליירי.

  ראו מה קרה לאופנהיימר במפלגת נעבודה. "שלום עכשיו" נחשבו לפני שני עשורים לפארווה - צאצאים של אנשי מפא"י, מתונים בעמדותיהם, שמאל-לייט כזה שאינו מזיק לאיש. אולם ההקצנה ברחוב הישראלי דחקה אותם מחוץ למחנה, כאילו היו חברי באדר מיינהוף ר"ל. ההתקפות של הימין מתירות את דמם. בקונטקסט הזה יש למאמרה [הפשטני מעט] של אילוז חשיבות ומשמעות. אם מנין בבונים יחלצו משעטת המימטיות העדרית לא היה המאמץ מיותר.

 48. 82
  אז זהו, אווה, שיהודים ביקורתיים באמת אינם אנטישמים, אבל שקרנים, מכפישים, מעוותים ולכלכנים הם כן. בייחוד אלה שעושים את זה כדי להרוויח משהו באופן אישי.
 49. 81
  היהודים והזבל האורגני

  יהודים משולים לזבל אורגני(זה שמגיע מהפרות)
  כאשר מקבצים אותו ביחד הוא מסריח,וכאשר מפזרים אותו הוא מפרה מהמילה פריון

  1. ואתה מפגר מהמילים פיגור שכלי.
  2. חייבים להודות שיש בזה משהו!
 50. 80
  מסכים

  מסכים עם כל מילה

 51. 79
  אווה אילוז קראנו את המאמר שלך בלה מונד.כולו כתב חנופה לעם ששיתף פעולה עם החיה הנאצית בשולחו את אזרחיו לכבשנים בדרנסי.הרצון להתקבל לחוגי האינטלקטואלים הצרפתים ובכל מעבירים רבים על דעתם והופכים למשתפים של הסיסמה:תהיה בון טון "הכה בישראל"
 52. 78
  אווה אילוז ממהרת לענות למי שמכנה אותה אנטישמית כי (הסבר בהמשך)

  היא עושה זאת כי זו באמת האשמה מופרכת. לעומת זאת למי שמכנה אותה דמגוגית ופופוליסטית , קשה לה לענות כי היא באמת כזו.

 53. 77
  ואני לתומי חשבתי ששמאל זו מחלה גנטית של אשכנזים )/:
  1. לשמאל הרדיקלי יש שני צדדים - "הקורבן" וה"כובש המכה על חטא", שניהם יצירי הפוסט-קולוניאליזם.
  2. לא טעית,אבל הגברת הזאת משחקת על כל מגרש,ועל כל המסכות.
  3. נכון בגין שמיר נתניהו ז'בוטינסקי גוש אמונים כולם לקו בשמאלנות גנטית
 54. 76
  זו הפעם הראשונה שאני קורא אותך. איני רוצה לרפות את ידיך, אולם את מבטאת רמה תרבותית שלא תובן ע"י העדר שלנו.
  1. הרשלה, העיקר שאתה ברמה תרבותית גבוהה .כל העדר נושא עיניו אליך בהערצה. אתה הגדול מכולם .
  2. לא נכון. העדר כועס שהרשלה לא עממיקו.
  3. לא, העדר חושב שהרשל מאוד, מאוד טיפש ובולע בשקיקה את הבליהן המטופשים של פסבדו-אינטלקטואליות כמו אילוזיה. העדר צודק. הרשל טיפש.
  4. לא, העדר חושב שהרשל מאוד, מאוד טיפש ובולע בשקיקה את הבליהן המטופשים של פסבדו-אינטלקטואליות כמו אילוזיה. העדר צודק. הרשל טיפש.
 55. 75
  פעם ראשונה שאני קורא אותך. לא רוצה לרפות את ידיך, אבל את מבטאת רמה תרבותית שלא תובן כאן.
  1. יאאה, לשנוא יהודים זה מאד קולטוראלי. מאד אינטלקטואלי, יאהה.
 56. 74
  הטקטיקה של לציין בכדרך אגב עובדה שקרית כמו "..ועיתונאים כמו בן דרור ימיני אימצו אותה הרטוריקה‏" מהי אם לא מניפולציה זולה לטשטש את היא יכולתך להתמודד עם טענותיו של בן דרור. כיוון שאני קורא את כל מאמריו של בן דרור בהדיקות אני יכול לומר באופן חד משמעי שהוא מעולם לא קרא להשתקה או לסתימת פיות של אף גורם- לא מימין ולא משמאל. למעשה, אי אפשר לזהות מדבריו של בן דרור באיזה צד של המפה הוא ממוקם משום שהוא מבקר גם את אלו וגם את אלו. הטענה העיקרית שלו בנוגע לאנשים כמו חומסקי, גדעון לוי, שלמה זנד ואחרים היא שבמקרים רבים הם פשוט משקרים. מסלפים את העובדות (בעיקר בכלי תקשורת זרים) על מנת שיתמכו בדברי ההבל שלהם. מבחינה מדינית אני עצמי משויך לשמאל (מרץ) אך עובדה זו לא מקנה לי איזושהי פרבילגיה לסלף עובדות או לשקר.
  1. ואו ,אתה מהדק את כל מאמריו של ימיני ?

   כמה קלסרים כבר הדקת ?
   בור ועם הארץ , ב א ד י ק ו ת !
   ולעצם דבריו של ימיני הרי שהוא גדול המניפולטרים של מילים בעיתונות הישראלית ואתה שעסוק כ"כ בלהדק נכשלת בהבנת הנקרא .

  2. נראה לי שאתה בן ימיני. ממש קשה לזהות באיפה קצה של המפה הפוליטית אתה יושב ואיזה ענף אתה מנסר. אלק.
  3. אח חיים חיים

   זה הכי טוב שאתה יכול? באמת?
   אולי תגיב לגופו של עניין במקום לטפוח לעצמך על החזה בזעקות הוגה בוגה .... הסר דאגה מליבך אבשלום קור מרגיש בטוח אפילו כשבלשנים מוכשרים כמוך בסביבה....
   נסה לסתור טענה אחת של בן דרור ימיני במקום לבלבל ״ גדול המניפולטורים״
   אתה צעלה צחנה רצינית של נאד נפוח

  4. חיימק'ה שלי, חלאות מסוגך אני פוגש יום יום, באדיקות, בהדיקות, ואפילו ביגאל עדיקא. כשאין ממש מה להגיד - אז הולכים על עלבונות

   אז נגיד שהבנאדם עשה שגיאה. נגיד. אני, במקומו, הייתי מכניס אמא'שך בקלסר, חתיכל אוויל משריש מתנשא בלי קבלות.

 57. 73
  התמונה אומרת הכל!
  1. אתה מתכוון לדולדל בבית השחי? תתביש לך!
 58. 72
  האינטלקטואליזם השטחי הזה לא משנה שום דבר. אוטואנטישמיות קלה להוכחה.
  1. נו, אם זה כל כך כל, בוא תוכיח/י. מה הבעיה?
 59. 71
  הכביסה המלוכלכת

  הבעיה היא שאנשים במדינות המערב מתייחסים למצב כאן (או בסוריה, או באפריקה, או כל קונפליקט בין מדינות עולם שלישי) כסוג של בידור. במה עוזרת הוקעת ישראל בתקשורת הזרה אלא בחיזוק התפיסה שישראל היא מעין אימפריה מרושעת עד גיחוך שעומדת מול קומץ מורדים אמיצים וטהורי לבב, ממש כמו בסטאר ווארס? תפיסה זאת רק עוזרת לעודד אנטישמיות, גם אם זו לא הכוונה המקורית. אני אישית יחסית שמאלנית בדעותיי, אבל אני לא רואה טעם בלהתלונן על הממשלה שלנו מול אנשים זרים ממדינות זרות, שלא יבינו בכלל על מה אני מדברת או ייפרשו את זה בדרך שטחית.
  לפלסטינים ולמדינות ערב השונות ממש לא חסרה כביסה מלוכלכת - אבל הם לא מאווררים אותה בחוץ. יש להם יותר שכל מאיתנו.

 60. 70
  הבעיה האמיתי בחיים האלו , שעקרונות , נכונים ככל שיהיו , אינם הצדקה להתעלמות מהמציאות

  אנטישמיות היא אשמה חמורה אשר לפני שהיא מופרחת לחלל האוויר היא צריכה להישקל בכובד ראש בוודאי ובוודאי כאשר ההאשמה נאמרת ע"י יהודים . אני כמעט ולא יכול לתאר לעצמי מצב שיהיה מוצדק לכנות יהודי - ותהינה דעותיו אשר תהיינה - כאנטישמי . הבעיה האמיתית בהרחבת השימוש במושג זה אינה העלבון של הנפגע - בעיקר היות ואמירה מעין זו היא עלבון למטיח - שבעצם השימוש במילה מעיד על עצמו כי הוא אדיוט . לא - הבעיה האמיתי היא הזניית המושג וע"י כך - טשטוש המהות האמיתית של האנטישמיות . עם זאת - הקריאות הללו אינן המחלה אלא הסימפטום . בימים אלו אנו נמצאים בעיצומה של מלחמת עולם שלישית - המערב נגד האיסלם הקיצוני . העובדה שמלחמת עולם זו שונה ממלחמות העולם אשר הורגלנו להם מצליחה לבלבל חלק ניכר מהציוויליזציה כד כדי כך שאינם מכירים בה כלל ואף חושבים שניתן לפתור את המחלוקות הקיימות היום בדרכי שלום . מה שמזכיר קצת את מדיניות הפיוס של המערב כלפי היטלר בטרם פרוץ מלחמת העולם השניה ( ובאופן פרדוכסלי - מדיניות שהביאה להקצנת האנטישמיות לממדים מפלצתיים ) . אלמלא הנסיונות לפייס את היטלר בדרכי שלום , סיכוי גדול כי מלחמת העולם השניה הייתה מסתיימת בקול ענות חלושה וספק אם הייתה ראוייה לתואר מלחמת עולם . רצה הגורל ובמלחמה זו תנועת הציונות ניצבת במרכז החזית העולמית ומהווה שסתום שחרור לחץ מכל העולם . עם ישראל רחוק מאד מהיות טלית שכולה תכלת ואין ספק כי אם נפשפש נוכל למצוא עשרות חריגות - חלקן מקוממות - מהציוויים המוסריים האנושיים הבסיסים . כן - יש הרבה חוסר צדק והמיעוטים בארץ בוודאי מופלים לרעה . יש קו דק שמפריד , עם זאת , בין הפליה לרעה של מיעוטים לבין עידוד פוגרומים והקמת מחנות השמדה . במציאות שנוצרה בארץ , עם כל המהומה העולמית - האפליה הזו היא פשוט מתבקשת , ואם כבר - ראוייה ישראל לאות כבוד על הריסון של האפליה הזו ומניעה מהתדרדרות למחוזות השפל המוסריים . אותם המבקרים את התנהלות ישראל היום , ברובם הגדול , נמנעים מלבקר מדינות שבהם מתקיימות הפרות קיצוניות הרבה יותר של הציוויים המוסריים הבסיסיים ובביקורתם מסיטים את תשומת הלב העולמית מהנושאים המהותיים באמת . אז הם לא אנטישמיים - לא - הם פשוט לא מאד חכמים - או - אנטילקטואלים . אבל לפחות בנושא זה ישראל אינה נוקטת אפליה ומעודדת שוויון עולמי - אנחנו מייצרים לא פחות אנטילקטואלים קצרי רואי מכל אומה אחרת .

 61. 69
  נפלא איך הצלחתם לצנזר אל כל התגובות שלי. מחקתם את כל עשר התגובות. כנראה שהרגזתי אתץ הצנזור המצוי שלכם, מה?
 62. 68
  אם היא חושבת שזה יותר מחמיא אז היא סתם מטומטמת שלא מסוגלת לבצע נתוח לוגי שיש לו איזה שהוא קשר למציאות.
 63. 67
  מדוע שמים תמונה שלה?

  ועוד כל כך גדולה. אני כבר מוכן לקרוא רק שלא לראות אותה.

 64. 66
  שימו לב! בעוד 10 שנים אם דעתי תהיה מנוגדת לדעתם של המתנחלים או לבנט, או ליברמן או לבן ארי - יכניסו אותי לכלא? נראה לי שכן.
  1. בנתיים היחיד שנעצר ולחיקרה בשל בעת דעה היה מחבר תורת המלך...ספר שלו היה נכתב ע"י רב אמריקאי בארה"ב אף אחחד בפרקליטות בארה"ב לא היה חולם לעצור אותו לחקירה על פרסום ספר, מקומם ככל שיהיה. אצלנו "נאורי" הפקרליטות הורו למשטרה לחקור אותו וכל השמאל "הנאור" מחא כפיים. אז מי פה הפאשיסט?
  2. בעוד עשר שנים? אתה אופטימי.. הרבה לפני כן. אבל השוטה המצוי לא יבין את דבריך

   אולם אדם אינטליגנטי המתבונן בליברמן, בן ארי וזאב אלקין יבין מיד כמה נכונה קביעתך

 65. 65
  למרות שחסר 'תקציר הפרקים הקודמים', האבחנה על השימוש בטכניקות הפחדה סוביטיות, מעניינת.

  האם יהיה לא תקין פוליטית לומר שתופעה זו רווחת כיום בישראל לא פחות מבשנות החמישים המושמצות?

  1. טכניקת הפחדה סובייטית? רווחת ועוד איך רווחת
 66. 64
  כשלה מונד יפרסם הגיגייך על דרייפוס מוסלמי בצבא הצרפתי, נבחן מחדש. עד אז, מאמריך החלולים ראויים לכל היותר לזלזול.
  1. לה מונד שמח ופירסם את מאמרה של הגברת הנ"ל בתרגום מהארקץ באנגלית. משום מה הוא לא הבין את הצרפתית בסגנון מרוקאי שלה. העיקר אל תפרסמו יותר את תמונתה של המכוערת הזו.
  2. נו, כמו עם הארץ ואילוזייה, גם לה מונד לא יודע להבחין בין ביקורת להשמצה. היהודים היחידים שראויים בעיניהם הם או אפר או שלדים בפיג'אמות מחנות, או ''מבקרים'' מהסוג המלעיז. יש להם בעייה עם שרוליק.
 67. 63
  כמה מאלו הקוראים להחרמת ישראל בשל "הכיבוש", לא קנו אייפון המיוצר בסין, הכובשת (ולא בעקבות מלחמת מגן), את אדמתו של העם הטיביטי ומדכאת אותו בברוטליות? מי שנוהג איפה ואיפה בכל הנוגע לכיבושים ורק נגד ישראל, אינו אדם ערכי המתנגד לכיבוש באשר הוא, אלא גזען אנטי יהודי-או במילים אחת אנטישמי.
 68. 62
  הכותבת, עם כל השכלתה, סותרת את עצמה

  שכן היא טוענת שהיא בעד ריבונות יהודית, ומיד לאחר מכן,תוקפת את המושג של ריבונות יהודי.
  הרי ברור, שאם המדינה הזו היא מדינת הלאום היהודי, הערבים יכולים לקבל זכויות אזרח פרטיות שוות לכולם, אך לא יוכלו להרגיש, כערבים, חלק מהמדינה היהודית.
  זאת אומרת, שהגב' אילוז היא נגד מדינת העם היהודי!!!

  1. זה רגיל אצלה ורווח מאד גם אצל ציפר ושאר החכמים בעיני עצמם.... זה מה שקורה כשהשתן העדתי עולה לראש...
 69. 61
  אווה אילוז, נועם חומסקי ושלמה זנד

  גם יהודים, גם אנטישמים וגם לובשים איצטלה "אינטלקטואלית". אילוז קובעת הנחות יסוד משוללות תוקף (על הציוני מישל פוקו שמעתם?) ואינה מוכנה לקבל ביקורת מצד מי שאינו מקבל אותן. כושר ניסוח מצויין לא מכסה על חולשה ומופרכות רעיונית. כשמקלפים את העיקר מעטיפות המלים, מתקבלת האמת העירומה של הגברת.

 70. 60
  יש מקום לביקורת עצמית, אבל לא להלקאה עצמית באופן כזה שלעתים אני חש כי הריר נוזל בהנאה למשמיצים בני עמנו
 71. 59
  נכון, היהודים, נשלטו, נרדפו ונרצחו בארצות נוצריות, הרבה יותר מאשר במדינות מוסלמיות‏, פשוט כי המוסלמיות לא הספיקו להצטרף לנוצרים, ומזלנו כי היהודים עלו לישראל בהמוניהם ולא נשארו תחת המשטרים החשוכים במדינות ערב - למרות שאני בטוח כי ברמה האישית היו לא פעם יחסי שכנות טובה בין יהודים וערבים.... אגב - את אמי שחמקה מהנאצים ניסה להסגיר נוצרי אחד, ומאידך מיש שזייף עבורה תעודת לידה והציל אותה ועוד כמה עשרות יהושים היה נוצרי אחר.
  1. דוד ש.-כמו כמעט כל המגיבים אתה פשוט מפספס את הגב' ואת דבריה. היכנס

   1. עד מלחמת עול 2,כלומר עד 1939 חיו בעולם,בעיקר בארצות ערב והאיסלם, כ-1.5 מיליון יהודים בעוד שבעולם,באמת,חיו כ-15-16 מיליון אשכנזים.
   2.היו 2 סיבות עיקריות לכך שלא התפתחה בעולם הערבי/מוסלמי רצחנות כלפי היהודים שם כפי שהתפתחה בארצות הנוצריות.
   הסיבה האחת-היהודים בארצות המוסלמיות/ערביות התאימו את לבושם,חלק לפחות ממאכליהם,המוזיקה ומנהגים אחרים,לאלו של שכניהם הלא יהודים.
   והשפה,כמובן.
   הם לא "ניקרו" את עיני שכניהם בצאתם לרחוב גם כששמרו על הבדלים מינוריים משכניהם.
   היתה בהתנהלותם כניעות לא מתריסה,הייתי אומר.

   היהודים בארצות הנוצריות הדגישו את ההבדלים החיצוניים,מעין דווקא,בינם ובין שכניהם.
   קודם כל בלבוש ואח"כ בתחומים אחרים.
   היתה בהתנהגותם הכנועה,אולי, מידה של התרסה.

   הסיבה השניה-רמת הידע וההשכלה הכללית בארצות אלו ,בהכללה,היתה נמוכה,בהמעטה,גם בקרב היהודים והם לא היוו איום על המקומיים בתפישת מקומות עבודה כמו שהתפתח באירופה אחרי ההקלות שניתנו להם במיסגרת סגירתם בתחומי מושב,איסור על לימודים כלליים ועוד.כמובן שהיה שוני רב בין מדינות שונות ולא פלא אולי שהשינאה העזה ביותר ליהודים התפתחה בגרמניה שם הם הגיעו לרמות הגבוהות ביותר בתחומי ידע ומקצועות מתגמלים היטב רבים ואולי באמת דחקו רגלי גרמנים רבים ממישרות גזלו מאחרים לקוחות כמו עו"ד,רופאים ואחרים.

   אמנם לא פשוט במסגרת מאמר בעיתון לדייק ולרדת לפרטים אבל הגב' "מצליחה" ל"הוכיח" שאינה מבינה מה היתה הציונות,מה היא מדינת ישראל וקשייה הקיומיים ולכן השוואותיה מופרכות מעיקרן.

 72. 58
  מילא המאמרים בצרפתית למעשה אבל תחסכו מאיתנו את המראה של הגברת הזאת זה כבר אי אפש רלסבול ועוד בגדול כזה.
  1. למגיב 52-דבריך הזכירו לי את הבדיחה אודות הגב'(יהודה פולניה?) שהתלוננה בפני רופאה שהסידן בורח ממנה.העיף הרופא מבט נוסף בפציינטית שלו, נאנח ואמר לה:"אני מבין אותו".
 73. 57
  איזו התממות, איזו התחמקות, איזה פעלול אינטלקטואלי מרהיב!
 74. 56
  אני יהודייה אנטישמית!!!

  לאחר שעברתי חוויות קשות בידי יהודים ישראלים שרימו אותי וגנבו ממני, אנשים פרטיים, שופטים ושוטרים מושחתים שהפכו את עולמי רק בשל בצע כסף, אני מודה: אני אנטישמית! לאחר ההתנסות הקשה שלי גיליתי גם את המאקרו: היהודים אחראים לכל הסבל בעולם והם מוכנים לעשות הכל בשביל כסף, גם להרוס חיים של אחרים.

  1. האנטישמיות שלך, לאחר שרומית שוב ושוב ע"י יהודים ישראלים, מובנת ומוצדקת. אבל הגזמת בזה שאמרת שהיהודים אחראים לכל הסבל בעולם. עמים אחרים הביאו סבל וחורבן גדולים הרבה יותר על אנשים אחרים, כולל יהודים.
  2. נכון שאמא לא אהבה אותך! תודי באמת!
  3. מי שעולל לנו זאת הם לא יהודים- הם יודו נאצים! ולייבוביץ צדק !

   תומרקין, שגריר תרבות מס. 1 הניף איום הוקעת באנטישמיות מול קומבינציות גרוטאות וחומרים עניים של קשישון בלקון אשר תערוכה נועדה לבוא במקום בית משפט כי גם פיצויים לא משנים מאומה מול חיים, לא 007,עיוור שארור המשגה אותו בדרך. וזאת עשה ממסד רפואי לאורך כל חיי בתוככי לעג אנטישמי מתודלק בשנאה נאצית כלפי התינוקות החלשים בספרטה וכעונש בבחינת יראו ויראו למי שלא"יעשו צבא" כאשר במצבים אנושיים של ידי הרבה מאוד משפחות שהוקמו ברעש הדולך או אחיותי ואחי מארצות האיסלם- התפרקו והתפוררו בו ילדים נשאו עול כבד על כפתיים חלשות ולכן תכוונו הסכמי השילומים ולא היהודים בשל מוצאם עוללו זאת אלא בגלל המוטאציה הפסיכוטית שאנסה מסורות של חן וחסד ורחמים להזאב וכתוצאה מכך "לא רואים אותך ממטר" וכאשר זאת שופטת בת עקיבא ומבקר מדינה שהגיע בדרכון נאצי של אביו באות הגרמנית י לסימול יהודי ובמילה"מגורש- דפורטירט"- התנהלות נקמנית בשל כאב שהיה עלי לבטאו, ולו רק להזים את תקפות מי שהחריבו אותי, רמסו אותי , ליסטמו אותי בתוך משטרה עבריינית עושה יד אחת בתרבות מרושתות המידע עם בנק הבועלים שלא כדרך הטבע, ניצול החלש, העיט המשקיף על מי שלא מסוגל לה
   עמוד על זכויותיו בשל סטיגמה, בשל היותו יהודי במדינת יהודים כולל חברים שברגע האמת סרבו להשיב הלוואה במנטליות שלא אעז לתבע מפני שאני עפר לרגליהם.אבל הגרוע מכל- לידיעת מנהלת "בצלצאל" הוא רמיסה פוגרום והטלת אימה בקללות ובצעקות בבהיתי מול שפופרת טלפון רופא, בנסיבות מורכבות, אבל לכן קיים חוק ושופט מפנה, לא מחריב- מפנה לאחר שימוע, עשר שנות יצירה לצנינים לפשע המאורגן השלטוני המצחקק, שלא רואה ממטר את הנתונים לחסדיו, מול אמירות נוקבות בטריבונל ראסל ובפתיחת תירוכותי בגרמניה- חברו ברגע אחד להרבצה, ל-19 שקי ענק לאריזת גופות שהתנודדו בצאתם מכילים ספרים, תקליטורים, מסמכים, תצלומים, שירים ,חומר מודפס וכתוב וגם ספרי ולוחות שנה של ילדים וגם ספר לימוד עברית תנכית שעבר את המלחמה, הוחבא מעיני השלטון הסטליניסטי, נדד בצקלון מקצה הקרפטים לשלושת יממות שינה מול שגרירות ישראל בבוקרסט ובאוניה ובמעברה ודרך חדרים שכורים ומולי הפך לנייר טואלט לחתולי זבל. בקשתי מפרופ אילוז להקדיש זמן לשבעת אלבומי תצלומי עבודת האני מאשים שלי, כאוסף ראיות מול הבריונות והסדיזם והעריצות הפסיכיאטרית על כל האלימינציה, איפוס הערך ונוסף גם הבריון ראש העיר ועושי קול אדוניהם במכתבי איומים גנגסטריאליים- את הטיפול בגריסה שפרופ. נאור פוסעת על כספי השילומים שהקימו את קפלן מול נעילת מחנה המוות הרצפלד שמשהו ראיתי בו מול אמי הגוועת- תביט פרופ אילוז במה שנגדע כרדיפת תרבות , כהשתלחות בשם הדיכוי הכוחני מול שירה כתובה בהטחתי מרותק למיטה- והעולם מסביבי נאלם דום, אמנים, משוררים, מבקרים- היו כלא היו. תביט פרופ אילוז ותקרע את הקפאון למען נצא בחרבה לחירות מחודשת.מופרע אגירה לא פותח תערוכות בארץ בה נדרשים הליכות, נימוסים וכמובן צלילות , מופרע לא יושב עם פרופסורים לשיחות ארוכות- הכל היה גלוי.פה אדם שלא הבין מה הוא מצטט באמרת קויולאנוס מנהל טירור מקפיא עצמות בפינוי בינוי ובעיקר אידוי.יהודי שמשתשלם במעמד פרנס על הציבור מכסף ציבורי ליחצ"ן לבצע ציד אדם על כי בהיותצי שרוי ללא אשה משלי אני עלול לתקוף עוברות ושבות הוא כבר תת חיה, אם אדם חבול וזב דם הוא אנטישמי כי אז משרד המשפטים של איפה ואיפה- בהתעללות בי שש שנים עד להצדקת התיישנות ואי שיתוף פעולה משלי כאשר אבדן צלם חיה לא הפכני לאנטישמי אבל בהחלט הצחוקים והשניה וההתקלסות וציטוט משוררת רחל בפי שופטת הוליכו את קולי לשטן למען ינקום דם ילד קטן. לשם מה חוק יסוד, לשם מה בטחון הקניין כאשר מכבדים אותם מול גינה של זקנה במוסד אבל נפרעים בבית אדם בשל שכלו הצלול, הכאוב, אבל הבהיר, איפה אתן פרופ טובי פנסטר ודר אפרת אייזנברג- איזה כבוד בסיור בפנינת חמד גוועת ואיזו התבריינות בדירתי על אמת לא נוחה לסרדיוטות 150 הקילו וחותמות הדיו המדיקליות המשתחוות לפניו. רופאה מול אדם סובל מאינסומניה, שבוע ללא שינה- הרמת קול , מול הממתינים, בלי פרטיות, ב טיעונים זדוניים ומבזים לתיאבון, בנות טיפש עשרה בסניף הקופה" כן -זה המקרה המפורסם" תביט פרופ אילוז בנסיון שפוגרום אנטישמי מעך ותצלינו מנשיה. אנא ! אם יחטפני השבץ- הכל יזרק למשאית זבל, בחזרה הכללית נכחתי ברביעי ביולי 2008, אחרי הוצאתי להורג בבית משפט שלדידה של דורית בייניש הוצא מרשות בתי המשפט אבל השופט רוני בודסקי חתום על"שפתי הקלוקלת".

 75. 55
  הציונות נגמרה. יהודי שרק רוצה יכול להגר. הימנים משתמשים בציונות כדי להצדיק את הכיבוש וההתנחלות, אבל הם עצמם מקדשים את הקפיטליזם ולא את הערכים האנושיים שביהדות.
  1. אני לא רוצה להגר. שהערבים יהגרו אם לא טוב להם
 76. 54
  לשנוא את הגזענות והנאציזם זו אנטישמיות? לא יאומן כי יסופר
 77. 53
  הבעיה היא החפיפה בין האנטישמים ובין המבקרים של ישראל ואימוץ רטוריקה אנטישמית. לדוגמא גדעון לוי שטוען בכל הזדמנות שיש משהו בעייתי ב-DNA של ישראלים. אפשר לפטור אותו כאידיוט, מה שנכון, אבל באמת שקשה למצוא קבוצה של אנטי-ישראלים או מבקרים חריפים של ישראל מבלי למצוא בה גם כמות נכבדת של אנטישמים.
 78. 52
  המצב הרבה יותר חמור מזה שמנותח במאמר.

  הקלות בה נזרקת המילה אנטישמי לכול עבר היא תוצאה של הדרדרות בנורמטיביות התרבותית בישראל ובקרב הרבה מיהודי התפוצות. זהו תהליך מצמרר שהמשכו יהיה קריסה טוטאלית.
  המנהיגות מזינה את הרעל הזה והציבור על מעצבי דעותיו, מעקל ומשתמש ברעל הפרימיטיבי הזה, לשביעות רצונה של הנהגתנו, וחוזר חלילה.

  1. ועכשיו תחליף את המילה "אנטישמיות" במילה "פאשיזם" ו....
  2. נכון. אולם ההיסטריה האוחזת בעת משבר ביהודים רבים בגולה הנחפזים לחתום על עצומות אנטי ישראליות כדי להוכיח לעמיתיהם במכוני מחקר, בתיאטרון וכיו"ב שאין להם כל זיקה לישראל היא תופעה מבישה

   פרופ' אילוז, כסוציולוגית, היתה אמורה לזהות את ה"טרנד" הזה שפשה בקרב יהדות המערב, בעיקר בארצות בעלות מסורת אנטישמית מפותחת כצרפת ואנגליה. היהודים האלה כמובן אינם אנטישמים. הם כלום. אולם האופן המסורס שבו הם נסחפים ונגרפים להשמיץ את ישראל בעת משבר דוחה ביותר. לדוגמא, רק לפני ימים ספורים חתם הבמאי היהודי מייק לי על עצומה נגד ישראל ושמו מתנוסס בגרדיאן לצד שמה של קאריל צ'רצ'יל שהיא "אנטישמית עם תעודות" - מחזאית שכתבה את המחזה הידוע לשימצה בעקבות עופרת יצוקה. מחזה קצר שניתן לצפות בו באתר הגרדיאן כאן:
   http://www.guardian.co.uk/stage/video/2009/apr/25/seven-jewish-children-caryl-churchill

 79. 51
  הכנסת את עצמך לרשימה מאוד לא מכובדת שממש לא ראויה להגנה שלך

  אני מלא הערכה למחקרים שלך ולמאמרים שאת כותבת בשנים האחרונות בהארץ. מתוך כl אני יודע שזו שטות לכנות אותך אנטישמית. את אמנם אשת אקדמיה חקרנית, סקרנית וביקורתית שבאמתחתה ביקורות לא פשוטות, ולא פעם לא מדויקות על מדינת ישראל, וכפי שכתבת אין בכך דבר עם אנטישמיות.
  אבל לא כך המקרה לגבי חומסקי, נורמן מיילר, שלה זנד ואחרים, שיהדותם מעבירה אותם על דעתם בשנאה עצמית. כשכל תכליתך האקדמית כמעט (ונזכיר שוב שחומסקי הוא בכלל בלשן) מופנית להתנגח במדינה קטנטונת המתמודדת טוב יותר מאחרות עם סיטואציה כמעט בלתי אפשרית (גם אם היא תרמה באווילותה לסיטואציה הזו), יש כאן חשש אמיתי להטייה הנובעת ממניעים דתיים, אתניים או גזעניים. חבל שבגלל שאיזה אידיוט קרא לך אנטישמית, הכנסת את עצמך לרשימה מאוד לא מכובדת שממש לא ראויה להגנה שלך

  1. הכוונה הייתה לנורמן פינקלשטיין כמובן
 80. 50
  הציונות עדיין לא השיגה את כל יעדיה - למשל ,אנחנו עדיין מדינה ללא גבולות קבועים
  1. הגבול הטבעי הוא הירדן, מה שלא טבעי הם גבולות 67
 81. 49
  קהל היהודים רחבי המבט יודע לכנות פאשיסט כל מי שלא חושב כמוהם

  רוחב המבט הזה מצטמצם עד מאוד כשמדובר בזולת שחושב קצת אחרת מהם. ראייתם המשטחת את החברה הערבית המורכבת מזרמים שונים בלי להבדיל בין הזרמים הרצחניים ושוחרי ההרג , הכללתם בחברה הערבית כולה עושה את השירות הנואל לדעתם המובעת כגון זו של גב אילוז.
  אילוז עצמה ידעה לבכות על גורלה כמזרחית בארץ המקדשת אשכנזים בלבד בלי לבצע את אותה ראיית עולם בה היא מלהגת במאמר זה, והיא מדלגת לה בקלילות ובנונשלנטיות בין הצורך לזהות עצמה לתמיד עם קהילת המקופחים או קהילת המוסרנים למיניהם.
  לו היו כל אלו שהיא מונה את שמם פחות אינטלקטואלים ויותר בני אדם היו רואים את המציאות הפשוטה. ובמציאות הזו יש לפעמים מלחמת קיום שלא אני ולא רבים אחרים רוצים בה אך היא נכפית עלינו מקדמא דנן. ולו לא נשכיל לשמור על נפשותינו וחלקת חייו לא נהיה כאן. וההסטוריה מדברת בעד עצמה.
  אני משתייכת לקבוצה הדוגלת בעד שתי מדינות לשני עמים וכבוד האדם והאחר. השאלה אם העם השני רוצה להיות עם העסוק בקידום קיומו היצרני או בקיומו הרצחני.

  1. להזכירך את צביעוצה של גולדה: "לעולם לא נסלח לערבים שאילצו אותנו להרוג את ילדיהם"
 82. 48
  עוד גרפומנית שמאוהבת בעצמה
 83. 47
  הבעיה היא שהמבקרים מתמקדים בדה-לגיטימציה של מדינת הלאום היהודי ובזכות שלה להגדרה עצמית
 84. 46
  בן דרור ימיני קרע לגזרים את כל טענותייך במאמרך מי יגן על דרייפוס הערבי וחשף את כל הבלייך.במקום לענות לטענותיו את חוזרת על שקרים ממוחזרים על כך שהאזרח הערבי הוא אזרח סוג ג'

  יש ליהודים יתרונות על ערבים בשולי השוליים שהם שאיריות של מצב הסטורי נתון ברור וידוע .היתרונות הללו מתקזזים ויותר עי' יתרונות השמורות רק לערבים.הערבים הישראלים לא יהיו לעולם מרוצים בעצם העובדה שהם חיים במדינה יהודית .ויש מבני עמנו שנותנים להם יד במודע.

  1. בן דרור ימיני הזים את טענותיה? מי? בן דרור ההוגה הדגול? איש הרוח המבריק? הכתבן בשרות זו ארצנו?
 85. 45
  לא הבנתי האם את בעד לאומיות יהודית בכלל? מה היא מבחינתך ההגדרה העצמית של היהודים?
 86. 44
  הנה הבעייה: יש מבקרי ציונות יהודים שלא מתתרחקים מספיק מפרופגנדה אנטישמית

  ויש גם כאלה שמשתפים איתם פעולה ועושים מזה קריירה. הכוונה היא לדוגמא לג'ודית באטלר ואחרים.
  אילוז מכירה גם את הצד של יהודי הגולה וגם את הצד הישראלי. חבל שהיא לא כתבה משהו על איך שני הצדדים האלה משתלבים אצלה.

 87. 43
  הערבים לא רוצים אותנו כאן - ולא מעט עוזרים לאויבנו לרצוח אותנו - איפה את חיה??? אה - שכחתי בצרפת.
 88. 42
  דבריה של חווה אילוז

  כ'אם כל חי' את צודקת שהערבים אכן מסווגים מדרגה ג',
  אלא שההגמוניה - ומי כמוך מבין בה - שייכת לסוג של מוקד כוח שנע כל הזמן, בין אנשי האקדמיה, התקשורת, לבין אנשי הפוליטיקה, אנשי הדת וכו'. כמובן שאין מוקד כוח אחד. הפרקטיקה של הכוח שמפעילים אנשי שמאל לא-קיצוני היא ניסיון שכנוע בעמדה שרואה את הקיום היהודי המנורמל כמצב שיש לשמור בעזרת איזונים נכונים, ועל כן לא לדרוש מעצמנו דרישות גבוהות מדי, אלא רק לדבר בצורה רגילה בשם מוסר עמום וכללי. אילו היו דרישות גבוהות מדי העם היה מסרב לנביא שאומר אותם, אך הנביא הזה הוא מי שמאמין כי העם היהודי הוא בעל פוטנציאל רב יותר מאשר סתם עם. הנביא דורש דרישות לא פשוטות, ועל כן, הוא דורש דרישות בתחום המוסר אך גם בתחום הרוח, החברה, והדת. כל הדרישות הללו מפתחות הן ניסיונות תיקון אמיתיים (ולא מהפכות שווא דוגמת קיץ 2011) והן הבנה כי המטרה אינה רק הישרדות אלא צמיחה, שינוי. ביקורת שייכת אפוא לנביאים. נדמה כי אנשי השמאל הם כמעט ההיפך מכך, שכן הם רוצים בשלום דוגמת תחת הגפן והתאנה, ולא כדי להיות במתח עז יותר. ה' עוז לעמו יתן, ואז יברך את עמו בשלום. עוז - אינה רק מילה מיליטנטית, אלא מילה המציינת את הכוח שבנפש המוביל לידי מעשה. אנשי הימין הופכים את העוז למילה חסרת משמעות, שכן היא סיסמאית, ואנשי השמאל לא מאזינים לצורך בה. העוז הוא למעשה הבנת הייחוד שלנו. ההרחקה של הערבים היא סימן חולשה, לחברה שאינה יכולה לחיות בדיאלקטיקה, כיאה לחשיבה תלמודית. אלא הורגלה בחשיבה של עוז סטייל שמשון, עוז תנכ"י. איני רוצה לטעון שאנשי התלמוד היו רכרוכיים, אלא שהיה להם את היכולת להתנהל בעורמה במציאות, שחסרים הן לשמאל הישראלי והן לימין הישראלי שגדלו על תנ"ך במקום על תלמוד.

 89. 41
  מה הקטע של 'הארץ' עם אווה אילוז? משפחת שוקן חייבת לה כסף או משהו?

  קרה משהו בשנה האחרונה שהפך את האישה הזו לאיזו דמות מופת שכל שבוע צריך להתפלש דווקא במחשבות ובוויכוחים שלה?
  היא כבר קיבלה את התפקיד שאליו הרצתם אותה. אפשר לתת לקוראים קצת לנוח.

 90. 40
  שוב שופכת הגברת טונות של שינאה והבלות. וזו פרופ באוניברסיטה ? נשיאת מוסד אקדמי?
 91. 39
  למה להשתמש במונח שעבר עליהן הכלח? אווה אילוז היא שונאת ישראל , הסבורה ש"קיפוחה" כביכול (פרופ' באוניברסיטה, נשיאת מוסד רקדמי") בגלל מוצאה האתני הוא ההצדקה לכל דבר אווילות בלתי מבוסס היוצא מפיה. לפפתע "התנועה הציונית היא תנועה אירופאית " בעוד שבמאמרים קודמים טרחה להבהיר לנו שהתנועה הציונית היא תנועה שרווחה בעולם המוסלמי, לפתע הקוסמופוליטיות והאוניברסליות האהוןבות עליה כל כך אינן ראויות כל כך והיא דואגת ללאום היהודי ובערבי החי בציון.
 92. 38
  מי שמצפה מיהודים להתנהג אחרת מאשר גויים - הוא אנטישמי

  הגברת בציחצוחי לשון מתעלמת מטענות מבקריה או אפילו מאוששת אותם. כל דרישה ממדינת ישראל להתנהג לאויביה בצורה אחרת מאשר מדינות אחרות מתנהגות היא אנטישמיות. כל דרישה מיהודים להתיחס אחרת לשונאיהם מאשר גויים מתיחסים היא אנטישמיות. כל דרישה מיהודים להפגין רמה מוסרית נעלה מזו של ערבים היא אנטישמיות.

 93. 37
  אילוז חושבת במונחים של הפילוסופיה הצרפתית החדישה אך בוואקום הסטורי

  ולכן אינה מסוגלת להבין את אי האפשרות של מתן הזכויות האוניברסליות השלמות למעוט הערבי בישראל כל עוד הוא מזדהה וחובר לאחיו ברצועה ובארצות הערביות הרוצים לבטל את קיום המדינה היהודית.
  יש מסקנות של לוגיקה אך יש מציאות הסטורית. כמה חבל שהם לא חופפים
  השוואה לצרפת בימי דרייפוס פגומה מיסודה: יהודי צרפת מעולם לא איימו לחסל את המדינה הצרפתית ולהשליך את אזרחיה לים.
  כידוע השתדלו לתרום לצרפת ככל יכולתם ולהוכיח את נאמנותם לה.  1. לפילוסופיה הצרפתית של המאה העשרים אין הרבה קשר לניימדרופינג שבו אילוז מגנדרת את הטקסטים המשונים שלה: בליל רטורי של המובן מאליו והטריוויאלי --- יחד עם ניתוח מניפולטיבי ודמגוגי של עובדות שגויות. הכי משעשעת היא היומרה שלה לדמיון פוליטי והפאתוס שבו היא מנכסת לעצמה מעמד של הוגה מדינית ולוחמת חירות בשקל תשעים. שני המאמרים האחרונים שפרסמה הם הרבה יותר אברום בורג מאשר מישל פוקו:


   גרפומניה, יצר פרסום --- והיעדר כישורים אנליטיים או אומץ אינטלקטואלי.

  2. נכון ומדוייק
 94. 36
  כעומק ההערכה כך עומק האכזבה...

  כמי שקרא -פעמיים - את יצירת המופת שלך, " אינטימיות קרה..." צר לי להווכח, שאת ממצבת את עצמך בשורה אחת עם פרופ' זנד. את ה"ביקורת" שלו על ישראל ראיתי בטלוויזיה ההונגרית, שם השמיץ בפראות{כך!} את ארצו ושלל את זכות קיומה כמדינת היהודים ואת זכותנו להגדרה עצמית כעם. זכור לי שהמראיינת ההונגריה היתה המומה ודבריה נעתקו מפיה. בעתונות ההונגרית התקיים דיון ער סביב מה שכונה {ע"י הגויים!} הפרופסור הישראלי האנטישמי זנד. מהרסיך ומחריביך, כידוע, מתוכנו יצאו. מאחר שנעם חומסקי אינו חי כאן, עמנו, הריהו בחזקת משמיץ שונא ישראל שגרתי.

  1. אפרופו', רק השבוע מפלגה בפרלמנט ההונגרי, העלתה הצעה שעל פיה יש לספור את היהודים בהונגריה, כדי להגביל את מספרם.
 95. 35
  על אמירתה על דניאל פיפס, תארו לכם שהייתי כותב :" אווה אילוז, ממוצא מרוקאי, שאין לי ספק שלמדה משהו מהדימיון המזרחי המפותח ומהנטיה לשקר ולעודף אלימות הרווחת בצפון אפריקה (ראו רצח קדאפי /השגריר האמריקאי/ "משתפי הפעולה בעזה)". מה הייתם אומרים?
  1. פיגורון

   הייתי אומר שיש לך מח של ציפור וה IQ הנמוך שלך לא מאפשר לךלרדת לעומקם של דבריה!!
   מה הייתם אומרים??

  2. היינו אומרים שאתה מבלבל במוח והיינו אומרים שעייפנו מתסכולייך על כך שאתה לא מקבל במה כפי שאתה חושב שאתה ראוי לקבל. אתה נודניק בלתי נלאה. אם כוח התמדה שכזה, יכולת לעשות משהו מועיל, לעצמך לפחות.
  3. על פי תגובה זו ותגובות אחרות שלך כ"כסיף" וכינויים אחרים, ברור שאתה שונא אותה, ואתה אפילו לא מכיר אותה. מותק לך לרופא.
 96. 34
  האמת שפשוט פתאום הבנתי- כלומר חטפתי גם הארה וגם תבנה

  שזה פשוט מדהים לראות כמה הצדקות יכולה נודניקית אחת יכולה למצוא כדי להבהיר ולהצדיק מאמר אחד מבולבל ותלוש שלה (מאמרה על פרשת דרייפוס הישראלית). זה מתחיל (חחחחחח) להימאס..אישית, אם יש לי משהו אחר לקורא אני רץ אליו מייד

  1. רוץ לקרוא את "קופיקו מלך התעלולים"
  2. האמת נשמע מגניב- לפחות בוודאות יותר עדיף
 97. 33
  מובאה מהמאמר - "בלתי גזענית" בעליל כולל "נופת צופים של אהבת ישראל" בלתי משוחדת : " דניאל פייפס, יהודי אמריקאי ממוצא פולני, שנראה כי למד משהו על טכניקות של הפחדה מהסובייטים "
  1. מה שלפייפס יש בבוהן אין ל'אינטלקטואלית' אילוז בכל הראש החלול שלה
 98. 32
  לא חידשת דבר.אילו לא היית ממחזרת סיסמאות שמאל חבוטותהמאמר לא היה מתפרסם.
 99. 31
  נקודת מוצא שגויה

  הגדרת המבקרים היהודים והישראלים כאנטישמיים נובעת בעיקר מהעובדה שהביקורת ברובה אינה עינינית כמו מרבית הנימוקים במאמר. לדוגמא, היהודים היו תמיד נאמנים למדינות בהן הם חיו ולכן יש הבדל בין דרישתם לשוויון.לעומת זאת ערביי ישראל אינם רוצים ובגלוי אינם נאמנים למדינה. בכל צבאות אירופה שירתו יהודים ונלחמו גם (נגד אחיהם היהודים. אין ספק שיש מה לבקר אבל מה קורה לפרופורציות? איך יתכן שמרבית המבקרים היהודים ואנשי השמאל הקיצוני מבקרים עם כל כך הרבה רוע ועם חוסר דיוקים בלשון המעטה? מדוע המדינה היחידה בעולם שמאוימת בחרמות היא מדינת ישראל? וזה בדרך כלל מובל על ידי יהודים וישראלים. איך אפשר להסביר את המכתב האחרון שחתום על ידי יהודים רבים ביניהם חומסקי כנגד התגובה הישראלית לירי הרקטות על דרום ישראל אם לא השינאה לא רציונלית?

 100. 30
  איך אני יודע ששלמה זנד, צ'ומסקי ודומיהם הם אנטישמים? פשוט מאוד, כאשר אנטישמים בפורומים כמו סטורמפרונט מצטטים את שלמה זנד ודומיו אז אני יודע שהם אנטישמים.
  1. ואם אנטישמים מצטטים את הרצל או בן גוריון, אתה יודע שגם הם אנטישמים?
 101. 29
  "יהודים ביקורתיים אינם אנטישמים" זה נכון, אבל יהודים הנוהגים איפה ואיפה בביקורתם על התנהגות ישראל בהשוואה לביקרותם (או חוסר ביקורתם) על מדינות אחרות באותם נושאים ממש-נגועים בגזענות אנטי יהודית כמו כל אנטישמי מצוי! ולהלן כמה דוגמאות...

  "הכיבוש"- יכול אדם לטעון טענה לגיטימית שכיבוש אדמות של מדינות אחרות הוא מעשה פסול, ללא קשר לנסיבות הכיבוש. אבל, כמה מאלו המפגינים ומבקרים את ישראל על "כיבוש אדמות פלסטיניות", מבקרים באותו להט את כיבוש טיבט ע"י סין, את כיבוש צפון קפריסין ע"י טורקיה או אם הולכים קצת אחורה את כיבוש וסיפוח שליש משטחה של גרמניה לפולין ורוסיה לאחר תבוסת הנאצים. האם היהודים "הביקורתיים" נוסח חומסקי ודומיו קוראים להחזרת קלינינגראד (לשעבר קניגסברג) לגרמניה ואת האיים הקירילים שכבשו הרוסים מיפן ב-1945, ליפן כי שהם קוראים להחזרת הגולן לסוריה? האם אותם אינטלקטואלים, קוראים להשבת גדנסק (דאנציג) מפולין לגרמניה? כמה מהם קראו אי פעם לחרם כלכלי על סין בשל כיבוש טיבט? או שאת ביקורתם הם שומרים אך ורק נגד ישראל.
  "היחס למיעוטים" - האם נכון לאינטלקטואל אמיתי להשוות את ערביי ישראל ליהודי צרפת? או לגרמנים הסודטים? האם יחסה של ישראל לאזרחים הערבים נובע "מגזענות" משל היו מיעוט יהודי נאמן בצרפת? או בגלל השתיכותם והזדהותם עם עמם שמנהיגיו קראו וקוראים להשמדת ישראל? האם ביקורת על יחסה של ישראל לערבים, במנותק מהסכסוך תוך התעלמות מיחסם של עמים אחרים למיעוטים עוינים במצבים דומים היא ביקורת אוביטיבית? או "ביקורת" סלקטיבית השמורה נגד יהודים בלבד?
  ולסיום אפרופו דרייפוס, כמה מאותם יהודים "ביקורתיים" יצאו כמו אמיל זולא בשעתו, נגד הלינץ' התקשורתי המכפיש של אילנה דיין נגד סרן ר' (שאינו יהודי)?
  אז מה את אומרת אווה, אלו יהודים "ביקורתיים" בהגדרה, או כאלו המבקרים אך ורק את ישראל?

  1. טוב , חומסקי דווקא כן פעל רבות נגד כיבושים אחרים ולא רק זה הישראלי, עצמאות מזרח טימור חבה לו אישית חוב לא קטן
  2. כי ישראל יקרה להם. כי ישראל מצהירה שהיא בית ליהודי כל העולם

   קורא עונה, הם עושים זאת כי ישראל יקרה להם. ישראל שמצהירה השכם והערב שהיא בית לכל יהודי העולם, אבל ברגע שיהודי מהעולם לא מסכים עם דרכי ממשלתה הוא מוקע על ידה.

   ישראל יקרה מאד למבקריה היהודים, בארץ ובשאר העולם.

  3. טוב לדעת נקודה לזכותו
  4. ישראל יקרה לאילוז וחבריה כמו שאישה מוכה יקרה לבעלה.

   הם מכים מאהבה. בגלל שאכפת להם. בגלל שחשוב להם שהיא תשתפר ותתאים לאיך שהם היו רוצים אותה.

  5. לא צריך להחזיר את גדנסק לגרמניה. זאת מפני שהגרמנים פלשו לפולין ב1939 ורצחו על אדמתה יותר משלושה מליון יהודים פולנים והרבה יהודים אחרים וכן שלושה מיליון פולנים. לכן זה בסדר גמור שגדנסק היא עיר פולנית. אגב, ישראל הכירה בראשית שנות ה50 בגבול החדש בין גרמניה לפולין וזו היתה הכרה מוצדקת.
  6. האם חומסקי עוסק בכיבוש הסיני של טיבט באותה אבססיביות בה הוא מבקר את ישראל? למרות שהכיבוש הסיני אכזרי בהרבה מזה של ישראל?
  7. ישראל היא אכן בית לכל יהודי שרוצה לעלות לארץ. זכותו של יהודי בעולם להתנגד לממשלת ישראל, לקרוא להחרים את מדינת ישראל ואפילו להתחבק עם נסראללה...רק שלא יתבכיין אם נממש גם אנחנו את חופש הביטוי שלנו ונגיד שהוא אנטישמי
  8. תגובת מחץ לצביעות של המערב והשמאל הקיצוני
  9. ובכל זאת מערב טימור עדיין שייכת לאינדונזיה והילידים בה מופלים לרעה על ידי אינדונזיה
 102. 28
  הבנת הנקרא

  מאמר מבריק. חבל שהבוחר הימני הממוצע לא מסוגל להתמודד עם מסר ארוך מ3 משפטים

  1. חבל שהדביל השמאלני המצוי לא מסוגל להבין עד כמה גיבוב ההבלים של אילוז הוא שטחי
  2. תינוקי וקטנוני... תתבגר, אז יש תנועה אינטלקטואלית שחותרת תחת אלו שביקשו לראות בעצמם הנאורים היחידים. לא צריך להילחץ. פשוט לזוז הצידה יפה ולומר שלום יפה לעמדות הכח אחת אחרי השניה
  3. זה מאמר מבריק??
  4. בטח מבריק! כבר בשורה הראשונה יש לך הסטר פריין ‏(הגיבורה בספרו של נתניאל הות’ורן מ–1850, “אות השני”, על אדיקותם הנוקשה והמחמירה של הפוריטנים במאה ה–17‏)
  5. מוישה, ברורררררר . טמבל מצוי כמוך עדיף היה שישתוק. אין לך מה לכתוב - קשור ידך אודחוף אצבעותיך ל...
 103. 27
  אז זהו, אווה, שיהודים ביקורתיים באמת אינם אנטישמים, אבל שקרנים, מכפישים, מעוותים ולכלכנים הם כן. בייחוד אלה שעושים את זה כדי להרוויח משהו באופן אישי.
 104. 26
  ציונות היא היפוכה של יהדות רבנית וכל מילה בסלע

  דמוקרטיה היא מושג שבא מהעולם ה"גוי" והגנוס היהודי פיתח נגדה נוגדנים קשים לאורך ההיסטוריה וכך גם לגבי חופש דיעות וחירות מחשבה ועל כן לא מפליא הדבר שכל האומר דבר שאינו עונה בקנה אחד עם תפיסת השלטון אמור להיתקל בקנה של רובה מצד מתנגדיו.
  יישר כוח למאמר מעורר המחשבה.

 105. 25
  כל זה נכון ומובן מאליו. הבעייתיות קיימת בעיקר בחו"ל, כאשר יהודים וישראלים מתגייסים לעיתים למסע אנטי-ציוני ואנטישמי או מפרסמים בכתבי עת בעלי עמדה אנטי-ציונית, עלק

  כלומר נוצר מצב משונה וסבוך. מי שאומר דברים קשים על כיבוש ועושק בארץ או במסגרות מסוימות בחו"ל ראוי להערכה. ואילו מי שאומר את אותם דברים ממש במסגרת בעלת אופי אנטי-ציוני היינו הנטפל דרך קבע רק לישראל ונותן במה לדוברים ערבים או שונאי ישראל מושבעים - ראוי לגינוי. שהרי בעולם הנוצרי כפי שנוכחנו רק לפני ימים ספורים, ברגע שיש עימות בו ישראל מעורבת, מתפתחת מיד "רטוריקה של תוכחה": כל התקשורת נסחפת להוקעה מאסיבית של ישראל והאשמתה "בהעדר-מידתיות" וכיו"ב. אמצעי התקשורת חובקי-העולם מייצרים ריטואל בעל אופי תיאולוגי [לא מודע בד"כ אלא אם כן כאשר הוא מנוהל על ידי תעמלנים ערביים]. זו המציאות המסבכת את עמדת ההומניסט הישראלי או היהודי הנאור, אשר עם זאת חייב להשמיע את דעתו.

 106. 24
  נכון, זאת אוטואנטישמיות זאת לא סתם אנטישמיות
  1. מושג מופרח ודמגוגי
 107. 23
  מי היא בכלל?

  כל אחד אומר דברים, עזבו בחייכם, תנו לה לקשקש..........
  כל אחד מתרגש מכל אחד. עזבו כבר.....

  1. המכשפה מהצפון
  2. אם זה קשקוש, למה את קוראת? בואי והביאי דוגמאות למה לדעתך

   זה קשקוש ולמה לעזוב כבר?

 108. 22
  טעויות מובנות של הכותבת

  1. הכותבת הנכבדה והנאורה אינה עומדת על צוק רם ונישא ונושאת את קולה באומץ למען הצדק והחופש. היא מצטופפת בין המון רב ונבער הקורא לחיסול היהודים (בארץ ישראל). לא צריך הרבה אומץ לשם כך. הלא כן?
  2. רוב מדינות העולם יצדדו תמיד בעמדה הערבית ( תוך שימוש במילה צדק). זה ברור וזה הגיוני. זוהי דרכה של הפוליטיקה הבינלאומית. רק לא מובן מדוע אומות אלו משתמשות בטרמינולוגיה הלקוחה מתחום זכויות הפרט? מדוע על בני הלאום היהודי לסייע להם בכך? האם איבדו את התחושה הטבעית של ההגנה על העדר? הרי כל בני האומות האחרות לא איבדו אינסטינקט זה. מדוע רק לנו זה קורה?
  3. ישראל בוודאי שאינה נוהגת בהגינות מלאה במיעוטים שבקרבה. האם ההצטרפות למקהלה החיצונית היא הוגנת? האם חוסר ההגינות שבתוכנו היא היחידה בעולם? ואולי היא היחידה שמצטלמת טוב והיחידה שגם כה מתגמלת ?
  האם לא יתכן שהצטרפות זו היא היא כרטיס הכניסה למועדון של שונאינו וללא כל קשר למעשינו?

 109. 21
  very good.....
 110. 20
  להביט במציאות

  התלישות שלך מזדקרת בדוגמה אחת שהבאת , מאד ארצית , שהערבים בארץ לא מגיעים לעמדות בכירות בצבא? את מודעת למה שכתבת? האם הערבים ככלל מתגייסים לצבא.? האם הם מוכנים בשעת הצורך להלחם באחיהם? האם זה מוסרי לדרוש זאת מהם? הוי התמימות!

  1. לא מוזכר כלל במאמר שהערבים כולם כרובם הם אוהדי החמאס החיזבאלה ושאר אויבי ישראל

   ראי רק את התגובות שלהם כאשרי שראל נפגעת בידי חיזבאללה החמאס פיגועים או ריקודים על טילים עירקים.
   האם גם יהודי צרפת רוקדים על הגגגות כאשר צרפת נפגעת?

   כמו שאר האנטי ישראלים את מעותת את המציאות שתתאים לנרטיב האנטי יהודי--ישראלי שלך. כך שתוכלי לקבל מחיאות כפיים מ"האינטלקטואלים" היהודים והלא יהודים שעבורם עכשיו זה באופנה להיות אנטי ישראלי

 111. 19
  היא צודקת: אסור לבקר אנשי שמאל. הם מעבר לביקורת.
 112. 18
  מאמר מעולה, תודה
 113. 17
  הכותבת היא רב תחומית : יודעת לדקלם את הטקסטים האנטישמים שלמדה בצרפת וגם יודעת לבכות וליילל על אפליית המזרחיים (הזרם הפילוסופי המתקדם של 'אכלו לי,שתו לי' ) .
  1. האשפה הלבנה מרימה ראש

   גזען נחות מוכיח שלהיות טיפש ואשכנזי זה נורמה שכיחה ולא דבר נדיר במחוזותינו.

  2. הי כסיף, עדיין בסביבה? הא הא הא התחפושת שקופה לחלוטין.
  3. כפי שאתה רןאה תגובותי הן תחת שמי. כאן לא הגבתי אבל אני יכול לומר ש"השבט המזרחי" זה אזוב פטרייתי מבית הגידול של אווה אילוז - המחנכת הדגולה, הקוסמופוליטית, האוניברסלית וזו שצריכה מפעם לפעם להחליף שמלה ותכשיט....
  4. הבהרתי מספר פעמים שכל תגובותי מזוהות בשמי. כאן לא הגבתי אם כי אני תומך בתגובתו של סבא גוסטב בכל ליבי ומוסיף עליה את משקלי הכבד...
 114. 16
  פסבאדו אינטלקטואלית...

  להאשים את בן דרור ברטוריקה סובייטית מגוחך כמו להגיד עלייך שאת ציונית ופטריוטית. בן דרור אדם פרגמטי לחלוטין ללא כל אג'נדה המכתיבה לו תגובות אוטומטיות. בן דרור מעולם לא טען שאין אפליה ובכל הזדמנות הוא מקפיד לומר זאת. מה שהוא מוסיף ואומר זה שאין לך ולחבר מרעייך את הזכות לשקר במצח נחושה ולהפוך את מדינת ישראל למה שאתם הייתם רוצים שייחשבו שהיא-מדינה גזענית, נכון יש הרבה מה לתקן במדינתנו אבל היכולת שלכם לראות ולהציג בעולם את מדינת ישראל באור כזה שמורה רק לשונאי ישראל.

 115. 15
  למה ליהודי אסור להיות אנטישמי? זאת אנטישמיות ! ראו את חומסקי, אנטישמי גאה ! ואפילו עם חברים יהודים.

  יש יהודים רבים שהם אנטישמים. האגנדה שלהם ונרטיב חייהם מבוסס על שנאת היהודים. זה שהם נולדו יהודים , רק מהווה זרז לשנאה יתרה ונסיון לכפר על היותם יהודים בעצמם.
  מה לא ברור כאן? .

  1. מה שלא ברור.

   מה שלא ברור כאן זה האם אתה אידיוט מתוחכם או ליכודניק סגנון דנון ואלקין.אם לבקר התנהגות ישראלית מכל סוג שהיא כולל התגובה שלך,זה אנטישמיות,אז אני גאה להיקרא אנטישמי.

  2. יתר על כן - שנאה אוטואנטישמית היא מצווה מדאורייתא. רק יהודי שונא ישראל ואוהב פלסטינים יתקבל ברחבי העולם הנאור כליבראל אמיתי, הראוי למשרות בכירות בתקשורת, בפוליטיקה ובאקדמיה.

   אינך מתנפל על מדינת היהודים בחורי-אף? סימן שאינך אדם מתקדם ונאור.

 116. 14
  מאמר מבריק

  חבל שמרידור כבר בחוץ ואין מי שיכול לתרגם אותו לליכודניק המצוי

  1. הליכודניקים שכחו מה זה להיות יהודי.
  2. נכתב מול הרוח - בודאי שיבריק.
  3. חוץ מאינטלקטואליזציה שטחית ופשטנית אין כאן כלום. מה ההתלהבות?
 117. 13
  סעיף 2

  האם המיעוט היהודי במדינות העולם מסרב לגלות נאמנות למדינה שהוא האזרח שלה? האם המיעוט היהודי מסרב לשרת בצבא של המדינה בה הוא אזרח? האם המיעוט היהודי מסייע לאויבי המדינה שהוא אזרח? האם המיעוט היהודי נהנה מזכויות אבל מסרב לקיים חובות למדינה?

  הדרישה של יהודים לשיווין זכויות במדינה בה הוא חי ל מלווה תמיד גם בקיום שיוויון חובות. ההשואה שנעשת אינה הוגנת ומנוגדת למציאות. הערבים אינן מודרים הם פשוט מסרבים לפעול במסגרת מוסדות הצבא.

 118. 12
  נושא למחקר חדש: כמה יללות אכלו-לי-שתו-לי צריכה אילוזיה אוטו-אנטישמית עד שימנו אותה למשרה למרות שאין לה שום כישורים
  1. אכלו לי, שתו לי. תיקי אגף סיעו משפטי 4871-06, יורשו של 1311-06, 6776-10 ותיק הוצאה להורג מטעם שלוחי שריסון 2104221062

   יגאל תומרקין נפגש עם פעילי ארגון זכויות האדם במצוקה פסיכיאטרית, לאמור הנאבקים באישפוז הכפוי ובכל החקיקה שהיתה להשיב את הציפור לכלוב ויהי מה, עד להתפגרותה, כל אדם- תקציב, משכורת, בונוסים, משרה לסדיסטים הרחק מעיני אדם, באור בין ערביים של חצרות אחוריות למען יוכלו ילדיהם לזכות בלימודים , טיפול שיניים, משפחות נורמטיביות למופת, עובדים במשרות מועילות לחברה,ערוות סגל אס. אס. פרופ אילוז מוזמנת ליצור קשר עימדי לפחות בקשר למפעל חיים בפיסול גרוטאות מוחה שהרחיב מבט לעבר תובנת המידור, הדמוניזציה, הנורמליזציה מוחקת ייחוד, שוטמת אינדווידואליות ובעיקר מבחינתי הבדיגה בהסכמי השילומים שחיי כרוכים בהם על כי רק המולדת נותרה וכך אכלה לי ושתתה לי.הקול קול פרופ. סימונה נאור שהמליצה על טיםפול בגריסה, בפוגרום, בשפה בריונית לחלוטין ללא שמץ הכללת זכות יסוד בטחון הקניין בשימה עצמה במקום שופט, ללא שימוע, ללא הליך,מרובד, וכמובן שבתודעתה הפרימיטיבית אין שיקול דעת למי שמאחוריו קטעי עיתונות, חוות דעת של מביני דבר, כמובן בלשון עם לועז כי פה כולם עוברים לדום וארבע או חמש תערוכות, הכל מצולם ומתועד, גם שירה כתובה- מופרע אגירה פ כפייתית עדיין לא פותח תערוכה לבוש בהידור במרכז אירופה- והידיים טלפי הלחיאני המקומי, נביא הפינוי-בינוי ובעיקר אידוי, אימת העיר ושפת גנגסטרים הנסמכת על אישורי קול אדוניו בחזונות קטסטרופליים על קירות מתפוררים ותקרות נושרות ופינוי תוך דשבועיים , לאן- הגלמודים והמרופטים מזוועות הטיפול לחיסול ברחוב, ממש יתנו לי דירה שכורה עד שאגיע לדירת אצטדיון טדי חדשה..ממש.. בשפת איומים בעשיית שפטים. כמובן שפוגרום ראשית יולי, בכל מקרה זה עדיין ביתי, ולא מדובר בחומרים אורגניים כפי שלא אגרתי לביתי אלא אספתי דברים למחסן בשכירות ממנו גורשתי כמגדל שדים ועוסק בכשפים. אולי פרופ אילוז תחבור לאנטישמי כמוני- כי מול יודו נאצים אדם הופך לאנטישמי אם זאת תרבות שלטון בבית השלישי ותעביר מבט על מה שנדרס, נרמס, נחבל באכזריות, נפש הוטלה לאימה מול הפרעות ואולי הקפאון מזה ארבע וחצי שנים יואר בקשת מבטה של פרופ אילוז. איני מצפה לעודשר ולתהילה-רק לחירות ההבעה, לתרבות שלטון -לא לחייתיות שעלתה למעלה מרופדת בכספים ובתמרוני ברית טמאה בין טייקונים לדיקטטורים

  2. כסיף, שוב שכחת לקחת את הכדורים.
  3. כן בטח, ואם תצטרך גם להסביר את הטיעונים שלך אפילו לעצמך לא תצליח. העיקר לזרוק רפש. לא צריך להפעיל את המוח, אה?!
 119. 11
  הגיע הזמן שמישהו יאמר

  שהמלכה עירומה. המסרים שלה שטוחים כלוח צפחה זה.

  1. הכינוי "פילוסוף עמוק" מעיד על ענוונתנות מרשימה, מה שמכונה בלועזית "סלף איפייסינג" - מחיקת האני - הטיפוסית לבני-מעלה מחונכים.

   עם זאת מאמריה של אילוז מקוממים משום שהם מסגירים קו מתנשא, פטרוני, מטעם המערכת, המאמצת יחס של "אפליה מתקנת" כלפי בני העדות שאינם נשפטים על פי הקריטריונים המקובלים.

  2. חן-חן לפלוסוף מלא החן. כל מילה בסלע. תודה.
  3. היא שטוחה ואתה עמוק, סאחבי?
  4. וולאק הכינוי שהדבקת לעצמך , מגוחך כמו התוכן של ה"ביקורת". זה בסדר העיקר שניסית.
 120. 10
  המבחן הוא שלילת זכות קיומה של ישראל כמדינת לאום יהודית

  תמיד מרגש ופוקח עינים לקרוא את הניתוחים שלך על המציאות. הימין בארץ השתלט על השיח הציבורי בארץ והוא זה שמגדיר מיהו ציוני,מיהו פטריוט ומיהו אנטי ישראלי ואנטישמי. שיח כזה אופייני לכל לאומן באשר הוא שחייב כל הזמן לעסוק בטיהור מחשבתי ופיזי וללאומן יהודי הכי להפוך כל מבקר לאנטישמי. אך יש באמת מבקרים שהם נגועים באנטישמיות והמבחן הוא האם אותו מבקר שולל את זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית במדינה משלו. מי שעושה כך הוא אנטישמי,בדיוק כמו מי שמדבר על טיהור,שבועת נאמנות,התניית זכויות דמוקרטיות,ייהוד כל דבר שזז,כולל ישובים,אדמות ומוצרים והסתכלות על האחר כאל זר שמסכן את קיום המולדת,הוא לאומן מהסוג הגרוע ביותר,גם אם הוא מדבר עברית

  1. נכון- מי ששולל את קיום ישראל כמדינה יהודית הוא אנטישמי, ומי שלא- (גם אם הוא שמאלן קיצוני ואני לא סובל אותו ברמה האישית)- הוא עדיין בגדר מבקר של ישראל.

   שלמה זנד שטוען שאין דבר כזה יהודים, ונועם חומסקי שפוגש את מנהיגי החיזבאללה ואיראן-הם לא מבקרים של מדינת ישראל-הם פשוט אנטישמים.

 121. 9
  א' ב' ג', כנהוג אצלכם, היהודים "רחבי המבט", סובל מהאדרת האינטלקט על חשבון הנסיון, המציאות העובדות
 122. 8
  תני לי להבין, גברת אילוז: יהודי שתומך בחיזבאללה ובחמאס, כמו חומסקי, ותומך למעשה בגלוי בחיסולם הפיסי של למעלה משישה מיליון יהודים ישראלים, וגם בהחלט תומך בהמשך קיומן של כל המדינות האחרות בעולם, מזימבאבוה ועד צפון קוריאה ומסודן ועד סוריה, הוא אינו אנטישמי? כנראה שאני ממש מטומטם ועלי ללכת ללמוד פילוסופיה או פילולוגיה או לפחות ללמוד אמנות ב"בצלאל". ואני חשבתי שמספיק לקרוא מאמרים בעתון לאנשים החושבים כמוהו.
  1. צר לי לבשר לך מיסטר ברגר, אבל מי שכותב שנועם חומסקי תומך "בחיסולם הפיזי של למעלה משישה מליון יהודים" הוא או שקרן או, כפי שאתה מציע בתגובתך הנחרצת, "ממש מטומטם."
  2. יהודי שתומך בחיזבאללה ובחמאס אינו תומך בחיסולם הפיסי של ששה מליון יהודים ישראלים. זאת כיוון, שצה"ל שהה בדרום לבנון 18 שנים ואם ישראל היתה רוצה הוא היה נמצא שם עד עכשיו וחיזבאללה לא יכול היה למנוע את זה וכיוון שרצועת עזה היתה כבושה בידי ישראל 38 שנים וישראל יצאה ממנה מרצונה. לעומת זאת, חיזבאללה וחמאס הם רק ארגוני-חבלה ולא צבא שיכול לכבוש מדינות אחרות כמו צה"ל.
  3. צר לי לבשר לך שאלילך חומסקי תמך גם ברוצחי העם הקמבודי מהחמר רוז' ובמכחישי שואה נאצים כמו הנאצתי הצרפתי םוריסון שכתב 'מחקר' על כך שלא היו תאי גזים באושוויץ. חומסקי נתן לו 'אישור' שהוא 'חוקר רציני'
 123. 7
  אווה, אל תפסיקי לכתוב כתיבה עיתונאית. כל טור שלך הוא מתנה. תודה.
  1. אתה ממש צודק, אבל לצערי....

   רוב המגיבים כאן "חיפפו" בקריאה או שמא הם פשוט לא מבינים אותה!

  2. מבינים היטב על מה היא כותבת ובעיקר מה בדיוק חסר לה...
  3. אכן מתנה. מתנה לאנטישמים ולשונאי ישראל
 124. 6
  חבל להשחית מילים, את באמת חושבת שכול אותם הפוסלים כול ביקורת על הנעשה בארץ , אכן רוצים להבין

  כי עיינים להם ולא יראו, אוזניים ולא ישמעו.

 125. 5
  משתפית

  אולי אינך אנטישמית אך לללא ספק את משתפית בגרוש

  1. משתפית? של מי בדיוק? אנשים כמוך לא מבינים את העיקרון הפשוט של מגוון דעות במדינה דמוקרטית.את וחבריך צריכים להפסיק לפחד .
  2. "אם אדם אמיץ יעז לצעוד קדימה ויאשים את היהודים בפשעיהם, הוא יהפוך למושא של לעג ע"י העיתונות שלהם, יפוטר מעבודתו או יהפוך לעני מרוד ויזכה לבוז מהציבור" מתוך המאמר האחרון של יוזף גבלס על היהודים שכותרתו "יוצרי האומללות של העולם" 21 לינואר 1945.
 126. 4
  ברגע שהכנסת את נועם חומסקי למאמרך, מחקת את המאמר.

  נועם חומסקי אינו אדם השווה יריקה. כל ניסיון לחבר אותו באיזה הקשר שהוא למדינת ישראל . הוא הקשר חולני.
  משום כך אין לי שום כוונה לקרוא את מה שאת אומרת אפילו זה מעניין ומנומק.

  1. ברגע שמחקת את המאמר, מחקת את התגובה שלך.

   אולי תגיב לגופו של עניין, ולא לאיזה נק' צדדית במאמר?

  2. זה ממש לא עניינך למה הגיב המגיב

   אתה אחראי על תכני התגובות? מאיפה החוצפה ?

  3. מה זאת אומרת "לא עניינך"? הוא בסה"כ שיקף למגיב הראשון שהוא פוסל במומו שלו
  4. לא כזה מעניין האם זה עניינו של המגיב למה המגיב מגיב. מה שבאמת מעניין זה מה מקור העניין של מערכת הארץ בכל עיטוש אינטלקטואלי יותר או פחות של הגברת אילוז. אין לי משהו מיוחד נגדה או בעדה, אבל ממש לא ברור לי למה דווקא היא נבחרה ולא מהגג כורסא אחר
  5. וזה לא עניינך למה הגיב המגיב למגיב

   לתומר השני
   אתה אחראי על תכני תגובות לתגובות? מאיפה החוצפה?

  6. שמעתי שהתפנה מקום בפארק הקופים אולי תקפוץ לבקר

   יש לי הרגשה שתמצא שם את מקומך

  7. מאיפה היוהרה להגיב למגיב על המגיב? עד כמה העץ האנטישמי עמוק? אני תמיד מנסה להתמודד עם תכנים בצורה הזו
 127. 3
  הטענה היא שנטפלים לישראל בזוטות שאינן נספרות לאף מדינה אחרת. מפיצים שמועות מטופשות שמחנה שלם קונה בנפש חפצה. מה עומד מאחורי הוקעת ההצדעה לדגל ושירת ההמנון? הרי בניגוד גמור לדברי ד"ר אילוז, דווקא כיבוד סמלים לאומיים הוא הנורמלי והתקני, והתעלמות ממיעוט שאינו מכבד אותם אינה נורמלית. יש שאלה תקפה של מניעים, ושום פלפול לא יכול לטייח אותה.
  1. אין לך מושג כמה אתה צודק , רק למי ששונאים תהומית הכל נהפך אצלו לשחור. התקשורת העולמית ברובה אנטי ישראלית קיצונית וכל ישראלי-יהודי שמאשש את התפיסה הזאת הוא אוצר רב. ראה שלל הפרסים לבמאים ישראלים אנטי ישראלים

   לעולם לא אשכח איך ראיתי ב BBC ביום עצמאות ישראלי סרט שמורכב משלושה פשלות ישראליות ואפס מיילם טובות.
   כשיש אגנדה אנטיישראלית כבר מוצאים את העובדות. ( ואכן הן לא חסרות- רק שיש גם הרבה מאד אור וצדק שנשכח לחלוטין)

  2. אובדן הפחד אצל היהודי המודרני בעיקר בעקבות הקמת מדינת ישראל, אינו תמריץ למנטליות של אנרכיה עצמית, שבירת המראה היהודית/ישראלית/ציונית המאפיינת את הסמול הפוסט ציוני. המושג אוטו-אנטישמיות מוכר מההיסטוריה של העם היהודי, ולו היבטים מתחום הפסיכולוגיה/פסיכיאטריה=הרס עצמי בלי מרוסן ובלתי שפוי
  3. אכן צודקת בניגוד גמור למשתמע מדברי האילוז היא בעצם לא מעניינת אף אחד
  4. האנטישמיות הקלאסית פעלה נגד עמנו לפי שלושה עקרונות: 1. מותר לפגוע ביהודים, או לפחות לא ליחס לפגיעה בהם חשיבות רבה. 2. ליהודים אסור להגן על עצמם (בתקופות מסוימות היה גם אסור ליהודים לשאת נשק) 3. כלפי היהודים יש לקיים מוסר כפול, לאמור, ליהודים אסור מה שלאחרים מותר, ויש לבחון את מעשיהם לאור שני הסעיפים הקודמים. בעת האנטישמיות הקלאסית היו בקרב היהודים משתפי פעולה עם האנטישמיות ועם האנטישמיים, אולי בגלל הניסיון של החלשים מבני עמנו להתנתק מסכנת האנטישמיות ולהתחבר לאויב החזק. . היום, בעידן האטישמיות המודרנית, מופעלים אותם שלושת העקרונות כלפי מדינת ישראל: 1. מותר לפגוע במדינת ישראל או לפחות לא ליחס לפגיעה בה חשיבות רבה. 2. לישראל אסור להגן על עצמה. 3. כלפי ישראל יש לקיים מוסר כפול, לאמור, למדינת ישראל אסור מה שלמדינות אחרות מותר, ויש לבחון את מעשיה לאור שני הסעיפים הקודמים. גם בעת האנטישמיות החדשה נגד מדינת ישראל, יש בקרב בני עמנו כאלה המשתפים פעולה עם האנטישמיות ועם האנטישמיים, המקבלים את טיעוניהם הנתעבים והתומכים בתעמולתם השיקרית. כלפי משתפי פעולה האלה עם האנטישמיות הישנה או החדשה אני חש סלידה עמוקה.
  5. משטר כיבוש צבאי על מיליוני אנשים חסרי זכויות פוליטיות ואזרחיות יחיד בעולם. אכן, זוטות
  6. וגם - מסתירים פעולות של הפלסטינים נגד ישראל

   קסאמים וגראדים, מכות, חדירה לבתים למטרת רצח - לא מדווחים בתקשורת האירופאית.

  7. תחליף בתגובתך יהודי בערבי, מה קבלת?
  8. ולמה שמואל גלאור חותם את שמו בלע"ז? הפתרונים בפנים

   Shmuel Galor מבקש להדגיש את היותו אנגלו-סכסי, להבדיל ממזרחי, הוא גם מצרף תמונה של איש נשוא פנים, אולי זה יסייע לפתאים שבינינו, להאמין שיש איזה בסיס, היסטורי, לוגי, או הגותי בבליל הסיסמאות שצירף בכאן לתגובה. עם-הארץ, יהיר ומתנשא.

  9. היהודים לא איבדו את הפחד. רוב גדול של הישראלים מפחדים כל הזמן מהיזרקות לים התיכון למרות העליונות הצבאית המתמדת של ישראל לאורך כל השנים.
  10. לו היה זה כיבוש שברירה בצידו אפשר שהיית צודק. בפועל אין לנו ברירה. הבחירה היא בין טרור משתולל נגד אזרחינו לבין שליטה בעם זר עם טרור מתון הרבה יותר. רוב הישראלים לא מעוניינים ביהודה ושומרון, או מעוניינים בהם הרבה פחות משהם מעוניינים בשלום.
  11. כשישראל לא שלטה ביהודה ושומרון היו תקריות גבול אבל לא בתוך הערים של ישראל. לא היה אז צורך לפשוט על מחנות-הפליטים בגדה כיוון שלא ייצרו בהם חגורות-נפץ. צה"ל לא הטיל כתר וסגר על יישובים ערביים מחוץ לגבולות ישראל ולא היו מאבטחים עם מכשירים מצפצפים בכל מקום. לא היה צורך בזה.
  12. לאילנטש: אין לנו ברירה? לשלוט במספר מיליונים זו חובה? ואם כן, למה לבנות שם יישובים על חשבונם (קרקע, מים)? הרי לא הייתה בעיית עימות אתם ב-67, אז למה השלטון בהם מאז? מאהבת הקרקע, ולעזאזל האנשים. גם צביעות, גם בורות
  13. למגיב המתלהם המעליב את יוצאי עדות המזרח: כאשר שולחים תגובה מזוהה דרך פייסבוק, מופיעה התמונה והשם כפי שרשום שם. אגב, אינני אנגלו-סכסי.
  14. לאורי: כבודו היה בעולמנו ובארצנו בין 49-67 ? המאבק המוסלמי הואץ עןם הטכנולוגיה
  15. אתה אחד מיני רבים, רבים מדי, שמשיתים שינאה ומדון בתוך עמנו. תרבות הויכוח הירודה שלנו, עתירת הבוטות והשינאה הפכו לאחד מעמודי התווך של החברה שלנו; חברה גזענית, נוכלותית, שונאת אחרים ודעות שונות. זו חברה בלתי סובלנית בעליל, ואחד המייצגים הבולטים שלה הם אווה אילוז והכלכלן שלמה מעוז. אנשים רוויי האשמות הזולת שנובעות מראיה גזענית שהתפתחה אחרי הצלחתם אחרי שסבלו בצעירותם מרגשי נחיתות. למה גלאור חותם בלע"ז? מה לעזעזאל זה עינייך? למה אתה נטפל לדבר שולי כל כך ועושה מזה עניין ועוד מפתח תיאוריה שלמה (שלך נראית נכונה ומדוייקת) ושלילית על האיש. תתייחס נקודתית למה שאמר ואם נראה לך ששגה, תגיד במה. אבל אתה ישראלי, ובטח גם שחור, שחור בנשמתך, והנה אני מצטרף לבעלי התרבות הנמוכה ומוציא דברי בלע על אדם שאני לא מכיר.

   בגלל אנשים שכמותך עזבתי את ישראל. כל יום מחדש אני מתגעגע ורוצה לחזור. כל יום מחדש אני קורא תגובות של אנשים כמוך וזה עובר לי. חברה קשה אנחנו, וקשה לחיות בה. עכשיו, אחרי 20 שנה בקנדה, כשלמדתי שאפשר אחרת, ממש לא בא לי להתפלש מחדש בסחי הזה של החברה הישראלית המקולקלת.
   אבל לא תהיה לי ברירה, אני הרי ישראלי ואשאר כזה גם אחרי שנים רבות בחו"ל, והסוף יהיה, שלמרות הקשיים החברתיים, אמצא עצמי חוזר.

  16. אנטי ישראלית קיצונית?? איפה אתה חי?
  17. הם לא מפחדים להזרק לים, הם יותר מפחדים שמהירות האינטרנט שלהם תרד מעשרה לחמישה מגה
  18. אבל מדינות ערב, בראשם מצרים, התאחדו בשנת 1967 להשמיד את מדינת ישראל בגבולות 1967. מדוע זה לא יחזור באם ישראל תתקפל בהכנעה לגבולות הקודמים? הנס של 19ששת הימים לא יחזור מול העדיפות המספרית העצומה של צבאות ערב בנשק מערבי מתקדם
  19. אני לא בפייסבוק, לא ידעתי. אני חוזר בי מדברי ומתנצל ככל שנפגעת. באשרלתוכן תגובתך מ-30/11 שעה 12:10

   אני לא בפייסבוק, לא ידעתי. אני חוזר בי מדברי ומתנצל ככל שנפגעת. באשר לתוכן תגובתך מ-30/11 שעה 12:10

   אתה יהודי קלאסי, ולכן אנטישמיות קלאסית יאה לך. מנית 3 עקרונות לפיהן פעלה האנטישמיות הקלאסית נגד העם היהודי, ולא מנית אף לא עיקרון אחד לפיו פעל העם היהודי נגד הגויים.

   בעוד ששיעור האנטישמים בקרב הגויים עומד על 70%, שיעור האנטיג'נטילים (שונאי גויים) בקרב היהודים עומד על קרוב ל-90%.

   באופן קונסיסטנטי ובאורח צבוע, יהיר ומתנשא היהודים מסרבים לדון בשאלת הגורמים לשנאה המופניית כלפיהם. משנתם ומורשתם נוטפי ארס ושנאה לכל מה שהוא לא יהודי והדברים ידועים:

   להלן כמה דוגמאות קונקרטיות מנקודת מבטה של ההלכה המבדילה הבדלה גמורה בין יהודים לגויים על מנת לקיים את הנאמר בתלמוד הבבלי "אתם קרויים אדם ואין אומות העולם קרויים אדם".

   אין אבהות לגוי."לא אמרו שיש אבהות לגוי אלא בנוגע ליחס וירושה שגילתה התורה שיש להם אבהות, אבל לא לעניין עריות, שהתורה הפקירה זרעו שנאמר:`בשר חמורים בשרם וזרמת סוסים זרמתם` (יחזקאל כ"ג, 20), ולעניין זה אמרו חכמים `אין אב לגוי` ולא מפני ששטופים הם בזימה ולא ידוע מיהו אביו, אלא ידוע בוודאי ובוודאי שהוא אביו" (אנציקלופדיה תלמודית, הוצ` מוסד הרב קוק, "גוי", עמ` רצ"ג).

   אין לעזור לגוי השרוי בסכנת נפשות. התלמוד חוזר ומדגיש כי את הגויים "אין מעלים ואין מורידים" ופירוש המונח הזה הוא שלא גורמים להם את המוות בכוונה,למשל ע"י דחיפה ("הורדה") לתוך בור או לתוך ים, אבל אם רואים אותם נתונים בסכנת נפשות לא עוזרים להם לעלות (למשל,מן הים) ומניחים אותם למות. הרמב"ם:"אבל גויים שאין בינינו ובינם מלחמה אין מסבבים להם מיתה ואסור להצילם אם נטו למות,שנאמר `לא תעמוד על דם רעך` ואין זה (הגוי) רעך"(משנה תורה, הלכות רוצח ד`, י"א).

   גניבה מגויים. אין ענישה מרתיעה ליהודי הגונב מגוי. לאחר שהתלמוד מביא דעות שונות בסוגיה זו, כמו היתר לגזול מגויים חלשים,ואיסור לגזול מחזקים(!), נפסקה הלכה שאסור לגנוב מגוי. אך לא חלילה מפני שרכושו ראוי להגנה כמו רכוש יהודי,אלא מהטעם של "חילול השם", היינו שהגוי לא יקלל את אלוהי היהודים. בהקשר לכך פוסקת ההלכה שהגונב מגוי חייב להחזיר את הגניבה או את ערכה בלבד, ואילו הגונב מיהודי חייב גם בקנס (פי שלוש או פי ארבע מערך הרכוש הגנוב). אין אפוא שום ענישה מרתיעה ליהודי הגונב מגוי, כי אם ייתפס יחזיר רק מה שגנב.

   מותר לנצל לרעה טעות של גוי במסחר."טעות של גוי כאבידתו ומותרת, והוא שטעה מעצמו אבל להטעותו אסור.כיצד?כגון שעשה הגוי חשבון וטעה. וצריך שיאמר לו ישראל, ראה שעל חשבונך אני סומך ואיני יודע אלא מה שאתה אומר לי, כגון זה מותר" (רמב"ם הלכות גזילה,י"א, ד`,ה`). ומפרשו של הרמב"ם המכונה "לחם משנה" מעיר:מותר להטעות את הגויים בתנאי שלא יידעו על כך:"באם אין עכו"ם יודע מותר להטעותו"(רמב"ם, שם, פירוש לחם משנה).

   ואחרון חביב במיוחד בסדרת דוגמאות מצומצת זו

   מותר לבצע ניסויים רפואיים על גויים. ר` יוסף קארו בספרו "בית יוסף", המקובל לכל הדעות כספר יסוד של ההלכה האורתודוקסית, אומר: "להתחכם ברפואות יכול להיות מותר, וכל מקום שלא היה בקי ברפואות עשה לעכו"ם ולא לישראל" (בית יוסף, יורה דעה, קנ"ח). גם הרמ"א בהגהותיו לשולחן ערוך המודפסות בגוף הספר והנחשבות כמחייבות את היהדות האשכנזית פוסק כך:"וכן מותר לנסות רפואה בעכו"ם אם תועיל" (שולחן ערוך, יורה דעה, קנ"ח. כך הנוסח ב"אל המקורות" תשט"ז).

  20. אני התייחסתי עניינית, גם חזרתי בי (אני לא מכיר פייסבוק) אבל לפי שעה לאמפרסמים את תגובתי. לצערי חלק התגובות באתר קצת צולע ולא ניתן לקיים שיח פשוט.
  21. אחת ולתמיד - אין ל'סמול הפוסט-ציוני' שנאה עצמית, אלא לפאשיסטים (כן, הפאשיסטים) ששימושם הבלתי פוסק בערכים של 'המנון ודגל' גורם לכל אדם שפוי להרגיש מיאוס כלפי כל דיבור עליהם, בגלל חשד בריא במניעים של הדובר (הפטריוטיזם הוא מפלטו של הנבל שמעתם פעם?), ומה שהכותבת אמרה לגבי הטחת המילה "אנטישמי" כטריק זול, נכון גם במקרה ההמנון והדגל
  22. פשוט לא נכון

   זכות פוליטית - לבחור ולהיבחר למוסדות מקומיים ולאומיים של הרשות הפלסטינית. זה שהם לא מקיימים בחירות מאז 2007 זה סיפור אחר...
   זכויות אזרחיות - כל מה שיש לך, חוץ ממעבר לשטח ישראל. לך יש זכות מעבר לסוריה? לבנון?
   החברה שבה הם חיים היא חברה אלימה שבה מכובד לרצוח אחות או בת שפגעה בכבוד המשפחה. ראה את כל מדינות ערב סביבך, האם מקבולות בהן זכויות רבות יותר? לא, אז אולי זה אומר שרכך התרבות הפוליטית של הערבים באזורנו מוגדרת ובנויה?
   טול קורה מבין עיניך

  23. חגורות נפץ, פיגועי התאבדות, צלפים על מכוניות וטילים על בתי אזרחים בותי ספר לא היו לפני הסכמי אוסלו. איזה מסקנה אתה גוזר מכך?

   זכות פוליטית - לבחור ולהיבחר למוסדות מקומיים ולאומיים של הרשות הפלסטינית. זה שהם לא מקיימים בחירות מאז 2007 זה סיפור אחר...
   זכויות אזרחיות - כל מה שיש לך, חוץ ממעבר לשטח ישראל. לך יש זכות מעבר לסוריה? לבנון?
   החברה שבה הם חיים היא חברה אלימה שבה מכובד לרצוח אחות או בת שפגעה בכבוד המשפחה. ראה את כל מדינות ערב סביבך, האם מקבולות בהן זכויות רבות יותר? לא, אז אולי זה אומר שרכך התרבות הפוליטית של הערבים באזורנו מוגדרת ובנויה?
   טול קורה מבין עיניך

 128. 2
  גיבוב הבלים טיפוסי לפרופ' אילוז. רוב 'המבקרים' שהיא מציינת היו שמחים לראות את מדינתם היחידה של היהודים מתאיידת, והם עושים כל שלאל ידם לקדם מצב עניינים שכזה ובכלל זה גיבובי שקרים וחצאי אמיתות בכדי לעשות נאציפיקציה למדינת ישראל.
 129. 1
  להפריד בין יהדות לציונות

  כל המאמר הזה הוא חסר ערך לחלוטין ולו רק בגלל הראיה שציונות היא יהדות ומדינת ישראל היא מדינה יהודית ולא כך הוא הדבר .

  אפשר וראוי להיות אנטי ציוני ואדם יהודי ולא להתבייש בביטוי .

  מי שדווקא הוא האנטישמי כאן אלו הם המבקרים הערבים והאיסלם , הם האנטישמים האמיתים ולא אלו שמבקרים את הציונות 'תנועה לאומית פוליטית' .

  1. ישראל נמצאת במצב קיומי וזהותי מיוחד,שאין כמעט לאף עם בעולם!

   כל השוואה של ישראל למדינות אחרות בעולם היא מופרכת!...העם היהודי מונה כ-14 מיליון בני אדם, וחווה היסטוריה של ניסיונות להשמידו לאורך 2000 שנה. וגם כאן,במדינתו, הוא נמצא תחת מתקפה קיומית של מדינות ערב האנטישמים החדשים.

  2. כרגע מדינת ישראל היא חבל ההצלה של העם היהודי,ולא בטוח שכך ימשך...

   ברור שמדינת ישראל הוקמה כדי לעזור ליהודים להחלץ מהאיום הקיומי באירופה, וגם לזכות בתקומה לאומית כחלק מה"אביב הלאומי" שפרח באירופה. אבל באירופה של אחרי המלחמה, נולד האנטיקולוניאליזם...שנלחם במורשת שאירופה הנחילה במשך מאות שנים.

  3. אסאד,סאדם,גדאפי...האבות והאחים של התנועה הפלשתינאית!

   מי שהיום מתקבל כרוצחי המונים שטניים, היו התומכים הגדולים של התנועה הפלשתינאית במשך עשרות שנים!!!!. אלה תמכו באלה...ולמרות שהשלישיה הזאת "נחשפה בערוותה"...הפלשתינאים (=כולל החמאס), מזוכים באופן אוטומאטי!!!!