רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ארכיאולוג חשוד ברכישת "מגילת ויקרא" מגנבי עתיקות

הפרופסור חנן אשל נעצר בחשד שרכש את המגילה מימי מרד בר כוכבא, ולא דיווח על כך לרשות העתיקות

תגובות

ארכיאולוג מאוניברסיטת בר-אילן, הפרופ' חנן אשל, נעצר אתמול (שלישי) בחשד שסחר במגילה עתיקה ורבת ערך בניגוד לחוק העתיקות. קטעים מ"מגילת ויקרא", מתקופת מרד בר-כוכבא, נמצאו לפני יותר משנה בנחל ערוגות. הבדווים שמצאו את קטעי המגילה הראו אותה לדוקטורנט של אשל, רועי פורת, לפני כשמונה חודשים, ואשל הוזעק לראות את המגילה.

לפי החשד, גנבי העתיקות הבדווים מכרו את המגילה לפרופסור חנן אשל תמורת 3,000 דולר, שתרמה קרן יסלזון של אוניברסיטת בר-אילן, אף שידע שהיא רכוש גנוב. ברשות העתיקות מעריכים כי שוויה האמיתי הוא כמיליון דולר.

חשד נוסף, הוא שאשל לא דיווח על רכישת המגילה לרשות העתיקות בתוך שבועיים, כמתחייב חוק. בנוסף, הוא פירסם מאמר מקצועי על המגילה, ובו טען שהמגילה אינה נמצאת ברשותו, אף שלפי החשד היא היתה ברשותו. לאחר שהתברר לו שמתנהלת נגדו חקירה פנימית ברשות העתיקות, מסר הפרופ' אשל את המגילה ללא תמורה לרשות העתיקות. בעקבות מסקנות החקירה הפנימית התלוננה רשות העתיקות במשטרה, והפרופסור אשל זומן לחקירה.

לחוקרים אמר אשל, כי לא עדכן את רשות העתיקות בדבר הגניבה, משום שחשש כי זו תגנוב לו את הקרדיט. אשל טען בחקירתו עוד, שהוא איננו מכיר את החוק המחייב אותו לדווח לרשות העתיקות על מציאת המגילה. בסיום החקירה שוחרר אשל בתנאים מגבילים.

פרופ' חנן אשל אמר אתמול כי הוא גאה במעשיו. "מסרתי לרשות העתיקות דיווח בנובמבר שהמגילה קיימת, והם לא עשו דבר עד סוף פברואר. אם לא הייתי רוכש את המגילה, היא היתה יורדת לטמיון", אמר. מאוניברסיטת בר-אילן נמסר כי האוניברסיטה משוכנעת, שבתום הבדיקות יתברר כי פרופ' אשל פעל בתום לב ומתוך מניעים אקדמיים טהורים. "פרופ' אשל גאל מגילה גנוזה בעלת ערך הסטורי שלא יסולא בפז ומסר אותה לידי המדינה ובכך מנע שוד עתיקות ואולי הרס הממצא הארכיאולוגי החשוב.

המגילה שנמצאה אינה מיוחסת לסדרת "המגילות הגנוזות" המפורסמת של "כת מדבר יהודה", שנמצאו באזור קומראן שבצפון ים-המלח, אלא לאנשי מרד בר-כוכבא (שהתחולל בשנים 132 עד 135 לספירה). זאת, לפי פרופ' אשל, הן לפי הכתב של המגילה התואם את הכתב של תקופת המרד, והן לאור העובדה שבמערה בה נמצאו קטעי המגילה נמצאו גם חרסים ואריגים מתקופת המרד. קטעי המגילה שנמצאו מהווים למעשה חלק מספר תורה ומכילים פסוקים מספר "ויקרא", פרק כ"ג, בקטע המספר על דיני חג הסכות, וכן קטע נוסף מפרק כ"ד.

הפרופ' אשל אמר ל"הארץ" שלהערכתו, הקטע שנמצא הוא הקטע האחרון שאותו קראו המורדים שהשתמשו במגילה, שכן ספרי התורה נגללים משני הצדדים החיצוניים פנימה, עד לנקודת הקריאה בהם, כך שנקודה זו היא הפנימית ביותר, היא המתייבשת ראשונה וממילא היא המוגנת ביותר מפני העש.

אשל מציין כי אחד מעוזרי המחקר שלו, יוסי ברוכי, שם לב שכל הקטעים שנמצאו במגילות מדבר יהודה מתקופת מרד בר-כוכבא מכילים קטעים הנהוגים להיקרא בימי חג הפסח, ומכאן השערתו שפסח של שנת 135 היה המועד האחרון שבו השתמשו במגילות. על כך מעידה העובדה שבמערות שבהן נמצאו המגילות, נמצאו גם זרעוני פירות הגדלים דווקא בחודשי ספטמבר-אוקטובר, ומכך מסיק אשל את המסקנה הבאה: "המורדים, שידעו שהם בסכנת חיסול, עזבו את הישובים שבהם חיו בערך בתקופת פסח ונמלטו למערות. במערות הם כבר לא קיימו חיים דתיים נורמליים, וגם לא קראו בתורה, אבל הצליחו להמשיך לחיות שם עד ספטמבר-אוקטובר". בינואר 136, לפי עדויות רומיות, חוסל המרד סופית.המגילה הגנוזה ובה פסוקים מספר "ויקרא" פרק כ"גתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות