בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אם לא תאכל את הבננה, יבוא רב

הדיל היה ברור לכולם: השוטרים ישלמו לישיבה אלפי שקלים, ילמדו תורה כמה שעות בשבוע, ואחרי שנתיים יקבלו מהרבנות הראשית הסמכה של רב * בתמורה יקבלו מהמשטרה תוספת שכר של 2,000 שקל ברוטו * רבים מהרבנים החדשים הם בכלל חילונים * רובם המכריע לא למד אפילו חצי מהשעות עליהן דווח * השוטרים הרוויחו, הישיבות הרוויחו, רק קופת המדינה הפסידה מיליוני שקלים * חשובי הרבנים בישראל בחשו בסיפור הזה: הרב מרדכי אליהו, הרב בקשי דורון, הרב שאר ישוב הכהן, הרב יהודה דרעי * מח"ש, יאח"ה ומצ"ח חוקרות

2תגובות

חניך לדוגמה. תעודה של אחד מאנשי הקבע שנבחנו בידי הרב יהודה דרעי

תורו של השוטר מ' הגיע באוגוסט האחרון. כמו 580 שוטרים אחרים ברחבי הארץ, הוא ידע שבסוף חוקרי מח"ש יגיעו גם אליו. מ', ממשטרת עפולה, הסתבך במה שמכנים במשטרה "פרשת לטביה 2". שוב תארים מפוקפקים, שוב תוספת שמנה למשכורת, אבל הפעם לא מדובר בתואר סתם. הפעם השוטרים שנחקרו קיבלו תואר של רב. רב שוטר.

"במשטרה החליטו שהשוטרים צריכים להיות קצת יותר אינטילגנטים", הוא מספר השבוע. "שלחו אותנו ללימודי יהדות, כאשר התואר יקנה לנו 2,000 שקל בברוטו. אנשים הלכו. הייתי אחד משלושה-ארבעה מחזורים שלמדו בבית מדרש בבית שאן, אני אפילו לא זוכר את השם. שכר הלימוד היה 15 אלף שקל ולמדנו פעמיים בשבוע. למדנו שנתיים. עשינו שלוש-ארבע בחינות חיצוניות. גם חיילים למדו איתנו. אנחנו היינו צריכים ללמוד 24 חודשים אבל אחרי 20 חודשים, כבר היה אפשר כבר לקבל את השכר. במטה הארצי בעצמם שלחו את התעודות וקיבלנו את השכר כבר ארבעה חודשים לפני תום הלימודים. בתעודה שיש לי כתוב שהוסמכתי להיות רב לצרכי שכר בלבד".

מ' וחבריו השוטרים-רבנים, כמו גם מאות אנשי צבא, הם הש.ג. בסיפור הזה. בכירים במשטרה אישרו השבוע ששלוש חקירות מתנהלות במקביל בפרשה: חקירת יאח"ה עוסקת במוסדות שהנפיקו את התארים, חקירת מח"ש עוסקת בכ-700 שוטרים בוגרי תכניות הלימודים האלה, וחקירת מצ"ח נגד כ-600 אנשי קבע בחשדות דומים. במח"ש נחקרו עד כה 400 מבין כ-700 בעלי ההסמכה לרבנות. לדברי גורמים המעורים בחקירה, היא צפויה להימשך עוד חודשים אחדים.

החקירה מובילה אל עשרות רבנים ומלמדים, בהם כמה מבכירי הרבנים בישראל. במצעד הנחקרים ומוסרי העדות ניתן למצוא את הרב יצחק אוחנה, מנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות וראש לשכת הרב הראשי של תל-אביב, ישראל לאו; ניצב משנה יעקב גרוס, הרב הראשי למשטרה; סגן ניצב אהרן גוטסדינר, סגן הרב הראשי במשטרה, שבעקבות החקירה פרש לפנסיה מוקדמת; את מאיר רוזנטל, ראש לשכת הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר; את יוסף אליהו, בנו של הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו, ממוסד "דרכי הוראה"; את הרב שאר ישוב הכהן, רב העיר חיפה העומד בראש מוסדות "אריאל"; הרב בניהו ברונר, העומד בראש ישיבת ההסדר של צפת; ומקורבים לרב העיר באר שבע, יהודה דרעי, אשר אירגנו קבוצות לימוד בבית מדרשו "קול יהודה", בתמורה לתרומה.

הבאת כסף, קבל תעודה

פרשת השוטרים הרבנים נחשפה באקראי. בשנת 2002 הועמד לדין משמעתי שוטר מג"ב שנחשד בעבירות אלימות במשפחה. בכיר במחלקת המשמעת של המטה הארצי, שעבר על תיקו האישי של השוטר, שם לב לעניין שולי. בתלוש המשכורת של אותו איש מג"ב נרשם כי הוא מקבל תוספת גמול בשל תואר. ולא סתם תואר, אלא תואר רב. אותו גורם לא הבין איך יכול אדם חילוני להיות רב, והעביר מיזכר בנושא לראש מחלקת חשיפה דאז במח"ש, נצ"מ אבי ורצברגר. ורצברגר החל לחקור. בבדיקה, הסתבר שבמשטרת ישראל רשומים 580 רבנים כאלה. רובם חילונים.

בהתחלה זה נשמע כמו בדיחה. במח"ש התקשו להאמין לממצאים: מאות שוטרים, לרוב בתפקידים זוטרים, שוטרי סיור, אפסנאים, אפילו עובדי מטבח, כאלו שלא סיימו 10 שנות לימוד, המשרתים בתחנות בצפון הארץ, בירושלים ובדרום, כולם הוסמכו וקיבלו תואר רב בסוף 2002. נצ"מ ורצברגר הורה לפתוח בחקירה אינטנסיווית. היום מנהל את החקירה מחליפו במח"ש, נצ"מ אלכס אור.

חוקרי מח"ש גילו שבשנים 2000-2002 נרשמו ללימודי יהדות כ-600 שוטרים ממשטרת ישראל. הלימודים נערכו במספר מוסדות ובתי מדרש שונים תמורת עשרת אלפים עד 15 אלף שקל, ששילם השוטר מכיסו הפרטי. בתום הלימודים קיבלו השוטרים תעודה בחתימת הרב יצחק אוחנה, מנהל מחלקת הבחינות ההסמכה ברבנות. "הרב... שם התלמיד... למד חמש שנים בישיבות גבוהות ועבר בחינות כנדרש", נכתב בה. "על פי הוראת מרן הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב אליהו בקשי דורון שליט"א, זכאי הרב הנ"ל לתעודה כבעל השכלה תורנית גבוהה". בתעודה מצויין כי "אין בתעודה זו משום מתן כושר לכהן ברבנות בפועל".

כשחוקרי מח"ש ביקשו לדעת איך בדיוק דחסו חמש שנות לימוד, עליהן מוצהר בתעודה, לתוך שנתיים, הוסבר להם כי השוטרים למדו 35 שעות שבועיות וזה שווה ערך לחמש שנות לימוד. בפועל, הרבנים שנחקרו והשוטרים עצמם לא הסתירו כי אף אחד מהם לא למד כמות כזו של שעות. "במקרה הטוב", אומר גורם המעורה בחקירה, "למדו ארבע שעות בשבוע, שמונה שעות בשבוע, ולפעמים גם זה לא".

מקורבים לחקירה סיפרו השבוע כי לא רק שרוב השוטרים היו חילונים גמורים, הם גם גילו בורות בחומר הנלמד. כששאלו אותם שאלות בסיסיות על תוכן המקצועות שלמדו, ענו "לא זוכרים". חלקם לא זיהו בתמונות את רבני עיר שבפניהם היו אמורים להיבחן בעל-פה.

להערכת המשטרה המכללות הרוויחו מאות אלפי שקלים מלימודי השוטרים והחיילים. לשם המחשה, הכנסותיה השנתיות של ישיבת המרכז התורני הלאומי, בראשות הרב ברונר מצפת, צנחו ב-179 אלף שקל בשנת 2003. בדוח של רואה חשבון מטעם רשם העמותות מצויין כי לדברי מנכ"ל הישיבה הירידה נובעת מכך ש"בשנת 2002 העמותה קיימה קורס לאנשי כוחות הביטחון. קורס זה לא התקיים בשנת 2003". מדובר בכמעט רבע מהכנסות הישיבה משכר לימוד באותה שנה.

בידי החוקרים קבלות על סכומים של עשרת אלפים שקל ו-15 אלף שקל שהשוטרים שילמו עבור הלימודים. השוטרים כיסו את ההוצאה בתוספת שכר חודשית שהולכת איתם גם לפנסיה. בהערכה גסה מדובר במיליוני שקלים שהוצאו מקופת האוצר. "מדובר היה במסחרה", מסכם בכיר במשטרה, "הבאת כסף, חלפו שנתיים, קיבלת תעודה ושלום על ישראל".

גורמים בפרקליטות מתייחסים לפרשה בחומרה. בשנה האחרונה התקיימו שם שתי פגישות "לגיבוש אסטרטגיה" בנוכחות צמרת הפרקליטות ומח"ש. "הוחלט לשלול מהשוטרים את הכסף וההטבות כי אף שוטר לא באמת למד", מסביר גורם המלווה את הפרשה בפרקליטות. "להבדיל מפרשת לטביה שהיתה מאוד מסובכת, פה העניין היה פשוט. או שלמדת את ה-35 שעות או שלא. והם לא. בפועל אף אחד מהשוטרים לא יכל להראות שהוא למד את ה-35 שעות השבועיות האלו. בכלל, מדובר פה באנשים חילוניים. איזה רבנים? איזה נעליים?"

בפרקליטות מציינים כי כמו בפרשת לטביה, גם בפרשה זו נערכים אצלם למצב שבו שוטרים, שיוחלט לגביהם כי לא יקבלו את תוספת השכר והזכויות בעקבות הלימודים, יעתרו לבג"צ.

הצטערנו שהתחלנו עם זה

פרשת קורסי ההכשרה התחילה ב-1998 והיתה מלווה במאבקים ותככים בין חשובי הרבנים בישראל. "זה סיפור עם הרבה אמוציות בתוך הרבנות", מספר הרב אוחנה שהיה אז מנהל מחלקת בחינות והסמכה ברבנות והיום מכהן כראש לשכת הרב הראשי של תל אביב, לאו. מאחורי הפרשה עמדה היריבות הוותיקה בין מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, שהרב הראשי דאז בקשי דורון נמנה עם אנשיו, לבין הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו, הנחשב למנהיג רוחני של הימין.

לדברי אוחנה, "הסיפור התחיל כשהרב בקשי דורון אישר אז קורס לאיזה קבוצה מישיבת 'יחווה דעת' של הרב דוד יוסף". מקור ברבנות הראשית מספר ש"יוסף בא עם הצעה שיש שוטרים שרוצים להשתלם, שזה יקדם אותם". בש"ס מספרים שהקורס של יוסף תואם עם שר המשטרה דאז אביגדור קהלני וכמה מבכירי המשטרה.

אלא שמוסדות "דרכי הוראה" של הרב אליהו עלו על הפוטנציאל וביקשו אישור לערוך קורסים משלהם. אוחנה: "הרב אליהו והרב בקשי דורון לא היו ביחסים כל כך טובים מאז ומעולם. כשאליהו רצה גם לעשות אותו קורס, בקשי דורון התחיל להתעקש ואמר שהוא לא מסכים". מקור ברבנות הראשית מסביר שהתברר שכבר בקורס של יחווה דעת היו תלמידים חילונים. "הצטערנו שהתחלנו עם זה".

"הרב מרדכי אליהו הביא את זה לבג"ץ על ידי אחד התלמידים שלו", מספר אוחנה, "בג"ץ קבע שיש להשוות בין המוסדות. היועץ המשפטי דאז רובינשטיין גם לחץ בנושא הזה הרבה ועוזריו שלחו כמה מכתבים. יש על זה תכתובות, כי הרב מרדכי אליהו היה אז איש חזק בפוליטיקה, הוא איש לא מבוטל והוא טען לקיפוח".

אוחנה מספר ש"היו על זה דיונים במועצת הרבנות הראשית. חלק ניכר מחברי מועצת הרבנות הראשית בעצמם ניהלו בתי ספר כאלה, כידוע לך בטח. זה הרב שאר ישוב הכהן (הרב הראשי של חיפה), הרב יהודה דרעי (הרב של באר שבע) ושמואל אליהו (הרב של צפת, שלא ניהל מוסד, אבל אחיו עומד בראש מוסדות "דרכי הוראה". ש"א) ועוד כהנה וכהנה... אנשים מכובדים... אז הרב בקשי דורון התנגד אבל בגלל הלחץ הסכים בסופו של דבר לאשר להם. הרב שאר ישוב קיבל אישור מפורש מהרב בקשי דורון, הרב יהודה דרעי אתה יכול לשאול גם אותו. הרב בקשי דורון אישר לו גם".

עושה רושם שהיתה פה איזו להיטות עצומה להיות מעורבים בזה. מה האינטרס להכשיר שוטרים ונגדים?

אוחנה: "הם עשו כסף מזה. היה להם בתי ספר. הם הרוויחו מזה כסף. על מה אתה מדבר"?

לדברי חבר במועצת הרבנות הראשית בהתחלה היתה דרישה שהתלמידים יעברו בחינות ברבנות הראשית גם לצורך התואר החלקי. אבל "אחר כך התחילו לעקוף את זה". היועץ המשפטי של הרבנות הראשית באותה תקופה עו"ד מנחם ינובסקי, מספר ש"היו טענות שיש תלמידים חילונים והיו טענות שהפכו את הקורסים האלה למכונת כסף".

למרות שלבכירי הרבנות היתה ברורה הבעייתיות בקורסים האלה, ואולי דווקא בגלל הבעייתיות הזו, הם ממהרים להעביר את האחריות למשטרה. "מי התחיל את הרעיון של הקורסים", שואל אוחנה, "המשטרה. זה בא מהם היוזמה. נקודה. המשטרה פה מיתממת. הם באו לרב בקשי דורון בשנת '98 ואמרו לו 'בוא נעשה בית ספר להכשיר תלמידים'. ה-ם. ה-מ-ש-ט-ר-ה. והרב בקשי דורון ניסה לעצור את זה והם לחצו ולחצו ולחצו. הרבנות, זה נכפה עליה. ככה זה היה. אלה היו ימי השלום שהיה עודף תקציב במשטרה. לא כמו היום שיש חוסר. הם חיפשו דרך לצ'פר את השוטרים. ומזה התחיל כל הלטביה וכל הצרות הרעות האלו. החוליים האלה התחילו כולם משם".

מה שאתה אומר זה שהמשטרה התחילה בזה ועכשיו היא חוקרת את עצמה?

"זה בלי ספק. בלי ספק. דרך אגב המשטרה חקרה בגלל שמח"ש כפתה את זה עליה. תבין, אנשים מצמרת המשטרה היו מעורבים בזה באופן כזה או אחר, בלימודים, בבתי ספר, בהרצאות... למה המשטרה אישרה את זה? שוטר שלומד רבנות הוא נהיה שוטר יותר טוב? יש מסמכים על זה מהמשטרה: נא למהר, נא להזדרז. הם ציפו שתוך שנה השוטרים יגמרו את הלימודים. הם רצו מהר, מהר. תוך שנה שיגמרו את הלימודים ויקבלו את התארים. יום אחד הם קמו וזה עלה להם כסף והם אמרו: 'רגע אבל מה פתאום'?"

איך אתה חתמת על תעודות שכתוב שהם למדו חמש שנים? האנשים האלה למדו שנתיים ורק כמה שעות בשבוע.

"זה לא זה העניין. זה לא זה. זה פחות חשוב. הם הביאו מסמכים שהם ישלימו ובחלקם למדו חמש שנים. את המשטרה זה לא עניין. לא עניין אותם אם הם למדו דקה או שעה. גם את הצבא זה לא עניין ויש מסמכים בעניין הזה. כל אחד מספר לך עכשיו חצאי סיפורים כי המשטרה כבר מתקשקשת עם זה שנים. וזה עובר מצוות לצוות ומחפשים איפה הטעות ואיפה הכשל. אז כל אחד מחפש עכשיו על מי לזרוק. כל חצי שנה הם מתעוררים וקוראים לך. ושואלים למה ככה? ולמה ככה? ומי אמר ככה? ומתפלפלים ופלפולי פלפולים".

ומה אתה אמרת בחקירות שלך?

"אני אמרתי את הפרטים. למה ככה ולמה ככה. מי היה ככה. הרי הכל היה מתועד. הרי מה אני? אני פקיד שקיבל הוראות. יש מאות אנשים שהיו מעורבים, כך או אחרת ומיליוני עדים. זה לא משהו שנעשה בהחבא. הרי למי שלחו את כל הניירת בעניין הכשרת הרבנים? למשטרה. אל תעשו את האדם מטומטם עד כדי כך".

הרב הראשי הספרדי לשעבר אליהו בקשי דורון: "אני התנגדתי לאישור הקורסים האלה. במועצת הרבנות הראשית היה רוב בעדם. ועדה שמינתה מועצת הרבנות הראשית קבעה קריטריונים שלפיהם רק מי שהיה רב ראשי יכול לערוך את הקורסים".

מנכ"ל הרבנות הראשית עודד וינר: "לרבנות הראשית יש בחינות הסמכה לרבנות שידועות בטיבן ובהקפדה הנקוטה בהן. מי שלא עובר את הבחינות האלו לא יכול לכהן בקודש". אנשי כוחות הביטחון, כמובן, לא עברו את הבחינות של הרבנות. למרות שוינר נכנס לתפקידו בשנת 2000 הוא טוען שהאירועים נשואי החקירה היו לפני תקופתו.

בוקר טוב אליהו

אחד הגופים הידועים ביותר שאנשיו נחקרו בפרשת השוטרים הרבנים הוא מוסד דרכי הוראה בראשות הרב מרדכי אליהו, לשעבר הרב הספרדי הראשי. בין הנחקרים היה גם בנו, הרב יוסף אליהו, העומד בראש הקורסים לרבנות של דרכי הוראה ומכהן כראש הכולל של המוסד. נחקר נוסף היה הרב מאיר רוזנטל, המתואר כאיש הארגון של קורסי ההכשרה לרבנים במוסד ומכהן היום כראש לשכתו של הרב הראשי האשכנזי, יונה מצגר. רוזנטל אמר השבוע כי עד שתסתיים החקירה הוא אינו מוכן להתייחס לפרטיה והדגיש כי החקירה מתייחסת לתקופה בה עוד לא עבד עם הרב מצגר.

"החקירה מתנהלת בעצלתיים לאורך כשלוש שנים ועד כה לא הניבה דבר מפליל כנגד מרשיי", מסר עו"ד ציון אמיר בשם מוסד דרכי הוראה. "מרשי עברו עינוי דין קשה ומיותר". עוד טוען אמיר כי "מוסדות דרכי הוראה קיימו תוכנית לימודים אשר קיבלה את אישור הגורמים המוסמכים. מרשיי שיתפו פעולה בחקירה, השיבו לשאלות ועשו כל שנתבקשו כדי לסייע בקידומה". לטענת אמיר, הדלפת החקירה לעיתון מדיפה "ריח של חקירה פוליטית אשר באה לעולם על רקע הבחירות הממשמשות ובאות".

החקירה שהובילה אל דרכי הוראה החלה בבית מדרש בבית שאן, שם לימד הרב מאיר רויימי כ-100 שוטרים. רויימי השבוע: "לימדנו שנתיים לפי האישורים. וסתם מפריעים. וגם לקחנו מחירים סמליים".

ובאמת השוטרים באו ללמוד אצלך?

"למדו שנתיים, חבל לך על הזמן. אני מלמד בדרכי הוראה, אני שלוחה של דרכי הוראה של הרב אליהו. כל האחראים הם בירושלים. בכולל של הרב אליהו. דברי עם רוזנטל".

איזו תעודה השוטרים קיבלו?

"זה תעודה של לימוד שנתיים. זה תואם ברבנות לרב, אבל ללא הסמכה. הוא לא יכול להיות מחר רב או משגיח. הם למדו לשם גמול".

בדרך כלל הסמכה לרב היא חמש שנים, איך אצלך זה רק שנתיים?

"במשטרה שאלו למה לא לימדנו חמש שנים. כמו במשפטים. שאלו אותי למה ברבנות כתבו שהם למדו חמש שנים ולנו כתוב שלימדנו רק שנתיים. אמרתי להם: 'מה אתם שואלים אותי? לכו לרבנות'. לנו היה כתוב ללמד את השוטרים שנתיים, וגם לצבא. ברבנות אמרו שהתעודה היא כאילו של תואם לרב שסיים חמש שנים. כאילו".

ספרו שעות בבית כנסת

מוסד ידוע נוסף אליו הגיעו החוקרים היה מוסדות "אריאל - מרכזים לתורה ויהדות". בראשו עומד רבה הראשי של העיר חיפה, הרב הכהן, שחוקרי מח"ש הגיעו אף אל לשכתו לגבות עדות. אל מוסדות אריאל היה קשור גם סגן הרב המשטרתי, סגן ניצב אהרון גוטסדינר.

במרץ 2003 נעצר גוטסדינר בפרשה בחשד לקבלת שוחד. על פי החשד גוטסדינר, בזמן שהיה הרב במחוז צפון, לימד באריאל, דירבן והמליץ לשוטרים ללמוד במוסד. באותה עת בנו קיבל מלגה ללימודים. גורמים במשטרה מספרים כי גם בתו עבדה במקום. גוטסדינר יושב כבר שנה בבית, בפנסיה. מקורבים אליו סיפרו השבוע כי עם פתיחת החקירה הבין כי הקריירה שלו הגיעה לקיצה. הבחירה היתה בין השעייה עד תום החקירה או יציאה לפנסיה מוקדמת. גוטסדינר העדיף את האפשרות השנייה.

"גודסדינר היה רב במחוז הצפוני כשזה התחיל", מספר מקורב לרב. "הסיבוך החל בזה שהסתבר שהבן שלו קיבל מילגה מאחת המכללות. בחקירה התברר שלא היה קשר בין הדברים, והבן קיבל את המילגה כמו רבים אחרים". עוד טוען המקורב כי גוטסדינר הראה לחוקריו כי אכן התלמידים במכללות למדו 35 שעות שבועיות, כנדרש: "הוא הביא הוראות של הרבנות, שמראות כי הלימודים כוללים גם שעות של לימוד עצמי בבית הכנסת, והראה כי התלמידים ספרו גם שעות לימוד עצמי בבית הכנסת. בדיוק לפי ההוראות של הרבנות".

גוטסדינר העדיף השבוע שלא להגיב, פרקליטו, עו"ד שוקי שטיין, מסר כי ישמח להגיב לטענות בתום החקירה המשטרתית.

הבוס של גוטסדינר, הרב הראשי של המשטרה, אהרון גרוס, נחקר גם הוא מספר פעמים במח"ש. גרוס היה זה שאישר בחתימתו לשוטרים ה"רבנים" את הגמול הכספי. הוא זה שהיה מוציא לחשבות את המסמך והיה חותם כי האיש זכאי לדירוג מח"ר (הדירוג הכמו-אקדמאי). גורם המעורה בחקירה מגדיר אותו כמי שעצם לכאורה עיניים בסיפור הזה. דובר המשטרה מסר תגובה בנוגע לחקירתו של הרב גרוס: "בנוגע לרב גרוס, מדובר בחקירה שעדיין מתנהלת במחלקה לחקירות שוטרים. מעולם לא התקבל חומר במשטרה בעניינו של גרוס לצורך שקילת צעדים משמעתיים נגדו".

גם הרב שאר ישוב הכהן, העומד בראש מוסדות 'אריאל', מסר עדות. "לא היו מיקרים שאנשים קיבלו תואר בלי ללמוד ולעבור בחינה", הוא אומר השבוע. הכהן טוען שהוא פתח את הקורסים במטרה "לעזור לאנשי כוחות הביטחון". לדבריו, מבחינת המוסדות "זה היה יותר הוצאה מאשר הכנסה. גבינו סכום לא רציני". כל התלמידים, הוא אומר, הגיעו בהמלצת רב צבאי או משטרתי, נדרשו להשתתף בשיעורים שלוש פעמים בשבוע והיתה הקפדה על נוכחות. לדבריו, היו כאלה שסיימו לאחר שנת לימודים אחת אבל לרוב התלמידים זה לקח שנתיים. כל הבוגרים, אומר הכהן, נבחנו על ידי שלושה רבנים ששניים מהם היו רבני ערים. כדי להגיע לחמש שנים הנקובות בתעודה של הרבנות, הוא אומר, "צירפו שנות לימוד קודמות. בדרך כלל קיבלנו אנשים שלמדו בישיבה או בקורס של רב מקומי".

חוקרי מח"ש הגיעו גם אל ישיבת ההסדר בצפת "מרכז תורני לאומי". הרב העומד בראש הישיבה, ברונר נחקר בעניין וגם אנשי הנהלה בישיבה. על פי גורמים במקום למדוו שם כ-80 שוטרים מהצפון וכ-40 אנשי קבע. "אני לא הייתי מעורב בתוכנית הזו", אומר השבוע הרב ברונר. "אנחנו לימדנו שוטרים אצלנו במרכז, לימודי תורה והם קיבלו הסמכה לא מאתנו, אלא מהרבנות הראשית".

אחד הדברים שנטען הוא שהם הצהירו על 35 שעות לימוד שבועיות ולמדו הרבה פחות.

"זה אני לא יודע. נחקרתי לפני כשנה. מאז לא שמעתי כלום בעניין".

הרב אליעזר ועקנין ריכז את תוכנית הלימודים של השוטרים. "נחקרתי בעניין", הוא מאשר. "במשטרה רצו לדעת שזה לא פרשת לטביה מספר שתיים, שאנשים קיבלו תעודה בשביל כסף. רצו לדעת שהאנשים שלמדו פה באמת למדו ולא קיבלנו שוחד או משהו כזה".

התלמידים שלך הגיעו ללימודים באופן סדיר?

"ברוך השם. הם קיבלו תעודה שהם למדו כאן, ודרך הרבנות הראשית שהם נבחנו ועמדו במבחנים".

ואיפה היו המבחנים?

"פה אצלנו. הם קיבלו 'יורה, יורה' (דרגת הסמכה לרבנות), אבל הם לא קיבלו הסמכה לשמש בתור רב. ההבדל בין המבחן ברבנות לבחורים מהמשטרה הוא שהם לא יכולים לשמש בתור רב".

לא הפריע לך שמדובר באנשים שהולכים לקבל הסמכה לרב והם אפילו לא דתיים?

"הם יהודים, הם לא דרוזים. לקחתי יהודים. כל יהודי צריך לדעת את מה שהם למדו".

הרב הראשי סירב לחתום

דמות ידועה אחרת המעורבת בפרשה היא יהודה דרעי, הרב הראשי של באר שבע ואחיו של אריה דרעי. במח"ש הגיעו גם אל בית המדרש שלו, "קול יהודה", שם למדו עשרות נגדים ושוטרים. מי שריכז את לימודיהם היה הרב עופר אוחנה, שנחקר לפני כחצי שנה. את החקירה החלה מח"ש אך החומר הועבר גם למשטרה הצבאית, מאחר שהלומדים במקום היו בעיקר אנשי צבא.

"אני הקמתי מערך של שיעורי תורה בכל העיר", מספר השבוע הרב דרעי. "במסגרת הזו פנה אלי הרב עופר אוחנה ואמר לי: 'כבוד הרב, יש קבוצה רצינית בעיר שרוצים שנעמיד להם שיעורי תורה שילמדו איסור והיתר'. אלו הלימודים שהיה מתאים להם לקבל את התעודה שלהם. אמרתי לו: 'אם יהיה רישום טוב, אז למה לא'. בקורס הראשון התקבצו כ-60 חבר'ה מהצבא. הם למדו במשך שלוש שנים, פעמיים בשבוע. לימודים רציניים עם מבחנים. בקשר לתשלום אמרתי לאוחנה, אצלי לא ישלמו. מי שירצה, יתרום לישיבה סכום סמלי של 160 שקל בהוראת קבע ישירות לישיבה. אולי שליש תרמו. אחר כך פתחנו עוד קורסים".

הרב דרעי, לדבריו לא נחקר. מי שהוזמן לפני שישה חודשים לחקירה היה הרב אוחנה. "הוא הביא להם את כל התיקים האישיים של מי שלמד. נדמה לי שהרושם שלהם היה חיובי", אומר הרב דרעי.

"אנחנו בכל מקום אמרנו שהלימודים הם לא בשביל תואר", מסביר עופר אוחנה, "אלא לימודי יהדות נטו. אמרנו שאנחנו לא מכללה ולא מנפיקים תעודות. אנחנו נותנים שיעורי תורה. אצלנו ידוע שלמדו לשם תורה בלבד".

לבעז טיירי, מלמד בבית המדרש גירסה קצת שונה. "אני לימדתי שם. ברוך השם. הכיתה שלי שלימדתי היא היתה הכיתה האחרונה שיכלה להיכנס, רובם שוטרים וכמה חיילים. הם נכנסו כי ידעו שעד תאריך מסויים עוד אפשר ללמוד יהדות בשביל תואר. אחר כך בצבא ובמשטרה כבר לא הכירו בלימודים. לימדתי כל שני וחמישי, כל שיעור ארבע שעות, בערבים. קורס כזה לקח שלוש שנים".

ואיזו תעודה קיבלו בסוף?

"סך הכל קיבלו נושא של איסור והיתר ותעודת 'יורה יורה' שנבחנו והצליחו בלימודים. יש מושג שאדם שלומד הלכה ואחר כך נבחן עליה ומצליח הוא יוכל בנושא הזה להורות הלכה וזה נקרא 'יורה יורה'. הם נבחנו והם הצליחו".

לידי "הארץ" הגיעה תעודה של נגד בצה"ל, עליה חתום הרב יצחק אוחנה ובין הבוחנים הרב יהודה דרעי.

בכיר בצה"ל מספר השבוע כי הרבנות הצבאית הראשית העבירה את כל התיקים של מקבלי תואר הרבנות לצורכי שכר לידי מצ"ח. המשטרה הצבאית, כך מסבירים בצה"ל, יכולה לחקור רק את מקבלי התארים אבל אינה יכולה לחקור את המכונים שהכשירו את הרבנים. "בנושא זה אנחנו תלויים במשטרה האזרחית".

מקור ברבנות הצבאית אומר שכבר הרב הצבאי הראשי (הרבצ"ר) הקודם, האלוף גד נבון, לא התלהב לחתום על תעודות בוגרי הקורסים לרבנות. "הוא סבר שהדבר הופך אותו לחותמת גומי והיה חותם בקושי". לדברי גורמים בצה"ל, עם כניסתו של הרבצ"ר הנוכחי, תא"ל ישראל וייס לתפקידו, הוא הודיע שיסרב לחתום כיוון ש"רב הוא מי שמכהן כרב ולא נגד בסדנה או נגד שלישות. אלה לא רבנים". עוד מספר אותו גורם כי "היו נגדים שהחזות שלהם היתה בעייתית והעידה שאינם רבנים אבל הם למדו במוסדות האלה".

לדבריו, ביוזמת הרב וייס הוחלט ב-2000 שלימודי רבנות יוכרו רק למי שמשרת כרב צבאי. אבל יישום ההחלטה נתקל בקשיים. לרבים מהלומדים היה אישור יציאה ללימודים של חטיבת הסגל בצה"ל, ולא ניתן היה למנוע את התואר ממי שכבר קיבל אישור לימודים. לכן ההחלטה יושמה רק החל ממארס 2001.

בצה"ל העמידו תנאים קשים להכרה בלימודי רבנות ודרשו שלושה אישורים: אישור לימודים של חטיבת הסגל, אישור מהמוסד המלמד ותעודה של הרבנות הראשית. הרב וייס המשיך לסרב לחתום, גם למי שעמד בקריטריונים וראש אכ"א מינה קצין אחר שיחתום במקומו. היום, אומר גורם בצה"ל, התופעה של לימודים לרבנות לצרכי שכר "כבר לא קיימת". עם זאת, למרות החקירה, מי שכבר קיבלו הכרה ממשיכים לקבל את תוספות השכר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה ש"במשטרה הצבאית מתקיימת חקירה בנושא קבלת תארי רבנים. עם סיומה יועברו ממצאיה לפרקליטות הצבאית".

נעשה לנו עוול

במשטרה מעוררת פרשת השוטרים הרבנים מבוכה רבה. בייחוד זועמים השוטרים הרבנים עצמם. לטענתם ולטענת עמיתיהם, לכולם היה ברור מראש כי הלימודים הם לצורך גמול שכר בלבד. "אף אחד לא רצה להוציא מפה רבנים", אומרים במשטרה. במח"ש מעריכים כי נגד שוטרים אלו יינקטו הליכים משמעתיים בלבד, אבל בינתיים קידומם נעצר, הם נחקרים, ותוספת לא מבוטלת למשכורת החודשית שלהם עלולה להתקצץ. "אני חושב שנעשה לנו עוול", אומר שוטר המשרת כעובד מטבח באחת התחנות בצפון הארץ ולמד ובעל תואר רב. "כל הכיתה שלנו בקורס נחקרנו".

"מדובר במאות של שוטרים שלמדו והיום אנשים אלו חשודים בביצוע עברות פליליות", מספר מפקד תחנה מהצפון, ששוטריו נחקרים. "אני לא אומר חלילה שהם אשמים. במח"ש טוענים שהשוטרים ידעו שזה לא בסדר. ידעו שזה לא באמת תואר. השוטרים שלי באים ואומרים 'מה פתאום. לנו אמרו ללכת פעמיים בשבוע במשך שנתיים וזה שווה תואר'. מישהו לא אמר להם את האמת בקשר ללימודים האלו".

"אני יודע שאנשים טובים הלכו בשביל ללמוד ולהרוויח קצת יותר, והיום הם חשודים בפלילים", אומר מפקד תחנה נוסף, "הסיטואציה היא אבסורדית: כי מי שארגן את הלימודים האלו, וככל הנראה ריכז את הקשר בין המשטרה למכללות האלו, לא נענש כיאות. לא היה נגדו שום הליך משמעתי. והשוטרים הפשוטים, מאות שוטרים, משלמים את המחיר, לא מקודמים וממתינים שתסתיים החקירה".

"פתאום, אחרי שנתיים באו אל כל מי שלמד בטענה שהיינו צריכים ללמוד חמש שנים ולא שנתיים", מספר מ', שמשרת בתחנת המשטרה בעפולה. "קראו לי לחקירה ונחקרתי במשך ארבע-חמש שעות. הביאו לי מסמכים שקשורים למכללה בחיפה. לא ידעתי מה רוצים ממני. אם הייתי יודע, לא הייתי משקיע כל כך הרבה כסף וזמן. כשהייתי בחקירה פיתחתי שיחה עם השוטר החוקר. אמרתי לו: 'אני שוטר ואתה שוטר. אתה יודע כמה מאמץ השקענו בלימודים. אתה יודע מה זה משכורת שוטר. שוטר מתחיל מקבל 4,000 שקל. אז מה העניין?"

"לפני כמה חודשים קראו לי לחקירת מח"ש", מספר א' ממשטרת בית שאן. "ביחד איתי נחקרו עוד עשרה מהתחנה. אני יכול להגיד לך דבר אחד. מי שלמד קיבל אישור מהמשטרה שזה בסדר. כולם ידעו במה מדובר, זה תאר רבנות לצורך גמול שכר בלבד. אין לי סמכות לכשרות ולא לחיתון. אף אחד מאתנו לא חשב להיות באמת רב. הם באו ואמרו לי שהייתי צריך ללמוד לתואר שיש לי חמש שנים. 'מה חמש שנים', אמרתי להם, 'חמש שנים הייתי לומד רפואה'".

מי נתן את ההוראה

קשה להבין מי במשטרת ישראל פרץ את הפירצה ואיפשר לשוטרים לקבל גמול כספי על לימודי רבנות. רב ניצב (בדימוס) יהודה וילק, שכיהן כמפכ"ל המשטרה עד ינואר 2001 סירב לענות לשאלות "הארץ". רב ניצב (בדימוס) שלמה אהרונישקי, מחליפו של וילק: "זה התחיל בתקופת קודמי. כמפכ"ל אני לא אמור לדעת האם אדם לומד במכללת דרבי או מנצ'סטר. עקרונית, ראש אגף משאבי אנוש אמור לדעת".

אסתר דומיניסיני, ראש אגף משאבי אנוש בשנים 1996-2000 (והיום מנכ"ל שירות התעסוקה): "בזמני זה לא היה. אני הייתי מאוד קפדנית בדברים האלו". מחליפה של דומיניסיני, ששירת כראש אגף משאבי אנוש במשטרה בשנים 2001-2002 הוא רב ניצב משה קראדי, מפכ"ל המשטרה הנוכחי. קראדי נכנס לתפקיד ראש אגף משאבי אנוש בפברואר 2001. הוא ביקש שלא להגיב על ממצאי התחקיר, אך הדגיש כי ההתנהלות סביב אישור תכניות הלימודים התרחשה עוד לפני כניסתו לתפקידו.

בכיר במשטרה אמר השבוע לכתב 'הארץ' יהונתן ליס כי "החל משנת 77' משטרת ישראל הכירה בקצינים שהוסמכו לרבנות כזכאים לדירוג מהנדסים, שנחשב לדירוג גבוה. בשנת 99' צה"ל והמשטרה צימצמו את מספר נתיבי ההשכלה שאיפשרו לקבל את דירוג המהנדסים היקר, ודירוגם של המוסמכים לרבנות הוצמד לדירוג "מדעי החברה". ביולי 2001 הוחלט כי לימודי הרבנות לא יהוו השכלה אקדמאית המזכה בתגמולים, למעט קצינים המועסקים בתפקידי רבנים. במשטרת ישראל מועסקים בסך הכל 16 רבנים בתפקידם". לדברי הבכיר, "משמעותה של ההחלטה הזאת, בפועל, היתה שכל מי שיתחיל מאותו מועד והלאה את לימודיו ולא יועסק כרב במשטרה, לא יקבל תוספות למשכורתו". הבכיר הוסיף כי "בפברואר 2004 הורה הממונה על שכר באוצר שלא לאשר זכאות כלשהי לבעלי תארים כאלה וכך אנחנו נוהגים במשטרה עד היום".

תגובת משרד המשפטים: "החקירה מתנהלת כעת ואין באפשרותנו למסור פרטים".*

סייע בהכנת הכתבה: יהונתן ליסהרב אליהו בקשי דורון. התנגד


הרב מרדכי אליהו. רצה גם
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו