רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לאחר 2,000 שנה, שוב אפשר לצעוד במורד הרחוב ההרודיאני

תגובות

אלמלא נסתם לפני כשנה הקו המרכזי המנקז את מערכת הביוב של העיר העתיקה, במורדות עיר דוד-סילוואן, לא הרחק מבריכת השילוח, היו חולפות כנראה שנים רבות עד שהיינו מתוודעים אל ממדיה האמיתיים של בריכת השילוח בתקופת הבית השני: שלושה עד ארבעה דונם (הרבה מעבר לממדי הבריכה המוכרים מהתקופה הביזנטית המאוחרת יותר).

ואלמלא היו נחשפים ממדיה האמיתיים של בריכת השילוח, ספק אם אנשי רשות העתיקות ועמותת אלע"ד ("אל עיר דוד") היו מגיעים לגילוי הדרמטי, ההולך ונחשף בימים אלה: קצהו והמשכו של הרחוב ההרודיאני, שתחילתו המוכרת בפינה הדרום מערבית של הר הבית.

כשנסתם קו הניקוז, בחורף 2004, מנעו אנשי רשות הטבע והגנים מעיריית ירושלים לתקן אותו. אנשי הרשות, שאחראים על הגן הלאומי סביב חומות העיר העתיקה (ובתוכו עיר דוד), ביקשו לנצל את ההזדמנות, ולחפור באזור נוסף בעיר דוד, שטרם נחקר.

את התוצאות רואים בימים אלו. הארכיאולוגים, הפרופסור רוני רייך ואלי שוקרון, המנהלים את החפירות במקום מטעם רשות העתיקות ואלע"ד, אומרים שהיום ניתן לראשונה להצביע על תוואי הדרך שחיברה בימי בית שני את הר הבית למתחם בריכת השילוח. הבריכה שימשה בימי בית ראשון כמאגר למי מעיין הגיחון, שהוזרמו אליה דרך הנקבה שחצב המלך חזקיהו. את תחילת הרחוב ניתן עתה לראות למרגלות החומה המערבית של הר הבית, לצד האבנים השרופות מחורבן הבית השני. בהמשך ניתן לעקוב אחרי קטע קטן מתוואי הרחוב שחשפה הארכיאולוגית קתלין קניון ב-1963. מעט מדרום לשם מצויה פיסה נוספת של אותו הרחוב, שחשפו הארכיאולוגים בליס ודיקי בסוף המאה ה-19. ועתה הושלם התשבץ: סיומו של הרחוב והמשכו, ההולך ונחשף בימים אלה מבריכת השילוח, צפונה לכיוון הר הבית, כשלצדו אף מתגלים מטבעות מתקופת המרד הגדול נגד הרומאים, מהשנים 67-69.

חשיפת הרחוב ההרודיאני לכל אורכו אינה החשיפה היחידה בעיר דוד המרגשת בימים אלה את הארכיאולוגים. לא הרחק מבריכת השילוח, בחפירות בית המעיין, התגלתה לאחרונה עדות ארכיאולוגית ראשונה בעיר דוד לקיומו של מרכז שלטוני-אדמיניסטרטיווי, בתקופת ממלכת יהודה (המאה התשיעית לפני הספירה, בתקופת המלכים יהושפט ויהורם).

מדובר במצבור של למעלה מ-40 "בולות" (סוגרים מטין בהם היו חותמים מכתבים ואיגרות) וחותמות (שהיו מוטבעות על גבי הבולות, כדי לזהות את השולח), שהתגלה באחרונה בחפירות. על החותמות מופיעות דמויות אדם, בעלי חיים וציפורים. על חלק מהבולות השבורות נתגלו אפילו טביעות אצבע של האנשים שטיפלו במכתבים. לצד הבולות והחותמות נמצאו גם לוחיות שנהב, שתפקידן על פי המשוער היה לאפשר מעקב אחרי ימי השבוע.

הארכיאולוגים רייך ושוקרון אומרים שזו הפעם הראשונה שבה נמצא מצבור גדול של בולות מפרק זמן קדום של תקופת מלכי יהודה, במקום אחד בעיר דוד, עדות למרכז שלטוני-אדמיניסרטיווי "שניהל קשר של תעודות ומכתבים בזמן שבין תקופת דוד ושלמה לבין תקופת חזקיהו והמלכים הקרובים אליו". לדברי שוקרון, "עד היום כל הבולות שנמצאו בירושלים הם מסוף תקופת בית ראשון. זו הפעם ראשונה שאנו מוצאים מכלול שניתן לתארך אותו למאה התשיעית לפנה"ס - ראשית ממלכת יהודה, המוקדמת יותר".

החפירות של רשות העתיקות ואלע"ד בעיר דוד חשפו ממצאים רבים אשר שופכים אור חדש על המחקר של ירושלים ב-140 השנים האחרונות. כך למשל, לאורך שנים רווחה ההנחה של הארכיאולוג הבריטי הידוע צ'רלס וורן, לפיה תושבי ירושלים היו צריכים לשאוב מים מתוך פיר. ואולם הבריכה שהתגלתה בבית המעיין והביצור שנמצא בסמוך לה שינו תפיסה זו.

הפרופ' רייך מציין שאזור עיר דוד הפך לנחפר ביותר בישראל: "אנחנו המשלחת ה-12 שעובדת כאן, לא מעט בזכות התרומות שמזרימים למפעל הזה אנשי אלע"ד, שניתן לחלוק עליהם פוליטית (מלבד החפירות, העמותה עוסקת גם ברכישת אדמות ומבנים בעיר דוד וביישובם ביהודים, נ"ש), אבל בלעדיהם לא היינו מגיעים לחשיפות הדרמטיות של השנים האחרונות כאן, שבו מתחיל הסיפור של העם היהודי בארץ הזאת".בתצלום הגדול: הרחוב ההרודיאני ההולך ונחשף. למעלה משמאל לימין: חלק מבולה שבורה, חותם מאויר, פועלים פלשתינאים עובדים באתר החפירות וחותם ועליו דמויות אדם ובעלי חייםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות