בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הקרב על הווילה והמיליונים: בת זוגו לשעבר של נשיא יפעת תובעת מחצית מהבית ומהחברות

במסגרת תביעה שהגישה ביאטריס בגס נגד בנק לאומי ונגד בן זוגה לשעבר, קרלוס בגס, היא טוענת: הכנסותיה של קבוצת יפעת הן פי 4 מהכנסות החברה הציבורית קו מנחה - כלומר 130-120 מיליון שקל בשנה

תגובות

תביעה שהגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב ביאטריס בגס, בת זוגו לשעבר של נשיא קבוצת יפעת ובעל מניות עיקרי בחברה הציבורית קו מנחה (45%), מתיימרת לחשוף את אחד הנתונים החשאיים והמסקרנים ביותר בענף חברות התקשורת: הכנסותיה של קבוצת יפעת, המספקת קטעי עיתונות כמעט לכל הגופים המרכזיים במשק.

החלק הגלוי היחיד בקשר ליפעת הוא החברה הציבורית קו מנחה, העוסקת באספקת מידע פיננסי. וכך, בין יתר טענותיה של ביאטריס בגס נגד בן זוגה לשעבר ונגד בנק לאומי, היא טוענת כי הכנסותיה של קבוצת יפעת הן פי ארבעה מהיקף ההכנסות של קבוצת קו מנחה.

לפי דוחות כספיים של קו מנחה, היה היקף הכנסות החברה ב-30 2004 מיליון שקל; מכך עולה כי היקף ההכנסות של יפעת, לפי טענת ביאטריס בגס, הוא 120 מיליון שקל. על פי נתוני 2005, הכנסות קו מנחה מינואר עד ספטמבר היו 25 מיליון שקל, ולפי נתונים אלה הכנסות יפעת מוערכות ב-130 מיליון שקל.

הסכסוך הנוכחי בין בני הזוג נוגע לבעלות ולזכות האחזקה בווילה בקיסריה, שלטענת ביאטריס בגס שווייה מוערך בכ-1.6 מיליון דולר. לפי הנטען בתביעה, בני הזוג שלא נישאו חיו כידועים בציבור במשך כ-20 שנה, והחל מ-2003 התגוררו בווילה בקיסריה, עד עזיבתו של קרלוס בגס את הבית לפני שנה.

סמוך למועד זה (בדצמבר 2004) הגישה נגדו ביאטריס בגס תביעה לבית המשפט לענייני משפחה שעניינה חלוקת רכושם של בני הזוג וכן תביעת מזונות. תביעה זו עודנה מתבררת. ואולם, לטענת ביאטריס בגס, לפני כמה חודשים פתח בנק לאומי בהליכים למימוש הווילה המשותפת של בני הזוג, בה היא עודנה מתגוררת. לפיכך, הגישה לפני כחודשיים תביעה לביהמ"ש המחוזי העוסקת בזכויות על הווילה, וכן ביקשה להורות על מתן צו מניעה זמני שימנע מהבנק לממש אותה בשלב זה, בטרם התבררה תביעתה.

בין היתר טוענת ביאטריס בגס בתביעה, באמצעות עו"ד אלחנן לי, כי בינה לבין קרלוס בגס הוסכם כי כל אשר ישיגו וירכשו בני הזוג מתחילת חייהם המשותפים ב-84' יהיה שייך לשניהם במשותף ובחלקים שווים. זאת, לטענתה, למעט שוויה של יפעת בעת עריכת הסכם גירושיו של קרלוס בגס מאשתו לשעבר אנה בגס, ב-88'. עוד נטען בתביעה כי מעת תחילת חייהם המשותפים עבדו בני הזוג יחדיו בחברת יפעת, ועסקו בבניית העסק ובפיתוחו, ויחדיו הקימו בין היתר את קבוצת יפעת וכן את קבוצת קו מנחה.

"הווילה נרכשה באשראי מלא כדי לחמוק ממס"

לפי טענתה של בגס, הבית נרשם בעת רכישתו בבעלות חברת "עגור 25 קיסריה" שהיא חברה בבעלות קרלוס בגס, והוא ערב לחובותיה; הרכישה מומנה באמצעות אשראי מלא שהעמיד בנק לאומי. כמה חודשים לאחר מכן הועברו מניות חברה זו לחברת ש.י.נ.א שירותי ייעוץ וארגון בבעלותו של קרלוס בגס ושני בניו מגרושתו, ויקטור בגס וגבריאל בגס, שנתבעים גם הם.

ביאטריס בגס טענה כי היא מתגוררת בבית מאז נרכש, וכי אין לה מקום מגורים אחר. כמו כן נטען כי הבנק נקט בהליכי מימוש המשכנתא בעצה אחת עם קרלוס בגס, במטרה לגרום למכירת הבית בהקדם האפשרי, כדי לסכל את תביעותיה הרכושיות ולסלק את הבית ממסת הרכוש המשותף לשניהם.

בתביעה נטען עוד כי לא מחסור באמצעים או במזומנים הביאו למימון ביניים של רכישת הבית באמצעות כספי הלוואה, אלא תחבולות מחושבות ומתוכננות מראש של קרלוס בגס; זאת, לצורך הפחתת הכנסות, ולצורך הגדלה מלאכותית של ההוצאות וניצול מקלטי מס - כדי להפחית את החבות במסוי. לטענתה, זו הסיבה שנלקחו ההלוואות מהבנק על מלוא סכום הרכישה של הבית, דבר שבנק לאומי - אשר קיבל העתק מחוזה הרכישה - היה מודע לו עוד לפני שהעביר את כספי ההלוואות. לטענתה, סכום האשראי נבלע בחוב הכללי של קבוצות יפעת וקו מנחה.

טענות נוספות שהעלתה ביאטריס בגס בתביעתה הן כי בשלב זה נמנעים במתכוון קרלוס בגס ושני בניו, המחזיקים במניות קו מנחה, למשוך ממנה דיווידנד עבור 2004 (שהיא מעריכה ב-3.5 מיליון שקל). זאת, לטענתה, עקב ההליכים המשפטיים המתנהלים מולה בעניין המניות בחברה. עוד טענה כי קרלוס בגס משך דיווידנד קודם בסך 10 מיליון שקל עבור השנים 2003-2001, אך בגס העביר אותו עם צאצאיו אל מסתור שהיא לא איתרה עדיין.

בתגובה לתביעה הגיש בנק לאומי תשובה בה נכתב כי מדובר בתביעת סרק. לטענת הבנק הוא נתן הלוואה לחברת "עגור 25 קיסריה" במהלך העסקים הרגיל ולצורך רכישת הווילה, וכי אין יסוד לטענות שלוחות הרסן שהטיחה ביאטריס בגס בבנק והוא דוחה אותן מכל וכל. לטענת הבנק, במארס 2005 הודיע לו קרלוס בגס כי החברה החייבת לא תוכל ואינה מתכוונת לפרוע את חובה לבנק, וכי היא הפסיקה עוד קודם לכן לשלם את הריבית. בנסיבות אלה, נטען, פעל הבנק כמתחייב לגביית חוב אמיתי והגיש בקשה למימוש המשכנתא. לפי הבקשה, חוב המשכנתא מגיע ל-5.3 מיליון שקל.

קרלוס בגס: שמרנו על הפרדה רכושית מוחלטת

במקביל הגישו קרלוס בגס ושני בניו כתב הגנה, באמצעות עו"ד פסח קניר, בו נטען כי בני הזוג התגוררו יחדיו אך מעולם לא נישאו, וכי בתקופת מגוריהם הם שמרו על הפרדה רכושית מוחלטת בחייהם האישיים והעסקיים; זאת, לטענתם, בעוד הבעלות וניהול העסק של קרלוס ואשתו לשעבר אנה - אותו השניים בנו יחד במשך 20 שנות נישואיהם - הועברו לשני בניו של קרלוס על פי רצון אמם ועל פי רצונו הוא.

לטענתו, לאחר שהגישה ביאטריס בגס את תביעתה נגדו היא החלה להשתלח בו, לפגוע בו ולהעליבו ולמנוע ממנו את האפשרות הפיזית לשהות בנכס, ולכן עזב את הבית ומאז הם חיים בנפרד. כמו כן, טען כי קיימת דירה בתל אביב המחולקת לשתי יחידות דיור נפרדות, אשר שימשה את בני הזוג במשך שמונה שנים, והוא מציע את אחת היחידות לביאטריס כמקום מגורים חליפי. לטענתו, אם טוב היה לה לגור שמונה שנים בדירה בתל אביב, עד 2003, מה לה לדבוק בנכס בקיסריה בו שהתה חודשים ספורים, שאין לו דבר עם אורח חייה בעבר והוא רחוק ממרכז חייה בתל אביב ובהרצליה - בהן מתגוררות בנותיה ונכדיה וכולו ממושכן לטובת הבנק.

בהחלטה שנתן השופט נסים ישעיה נקבע כי לא ניתן לומר שתביעת ביאטריס בגס חסרת סיכוי. לפיכך, ובהתחשב בכך שמאזן הנוחות נוטה לטובתה במקרה זה, נעתר השופט לבקשתה ואסר על בנק לאומי ועל כונסי הנכסים מטעמו להמשיך בהליכי ההוצאה לפועל עד למתן פסק דין בתביעה שהגישה.

בעקבות זאת הגיש בנק לאומי בקשת רשות ערעור לביהמ"ש העליון נגד צו המניעה. בקשה זו נדחתה בשבוע שעבר על ידי השופט אשר גרוניס, שקבע כי בשלב זה קשה אכן להגיע למסקנות נחרצות בנוגע לסיכויי תביעתה של ביאטריס בגס. לדברי השופט, בני הזוג חלוקים הן בנוגע לשאלת מעמדה כידועתו בציבור והן בנוגע למשטר הרכושי ששרר ביניהם לאורך השנים.

לדברי השופט גרוניס, מדובר בגרסאות סותרות שקשה לבחון אותן במסגרת בקשה לסעד זמני. גרוניס ציין כי יש לזכור שהמדובר בפינויה של ביאטריס בגס מבית מגוריה. באשר להצעת המגורים החלופית של קרלוס בגס כתב השופט כי הצעה זו אינה מעשית, וכי אין לצפות כי ביאטריס בגס תעבור להתגורר בנכס זה בנסיבות שנוצרו, בפרט לאחר שקרלוס בגס שומר לעצמו את הזכות להתגורר באחת מיחידות הדיור. עם זאת, קבע השופט כי על ביאטריס בגס להמציא ערבות צד ג' בסך 250 אלף שקל.הווילה של בני הזוג ביאטריס וקרלוס בגס בקיסריה. לטענת ביאטריס בגס, שווייה הוא כ-1.6 מיליון דולרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו