רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

יולי תמיר: תם עידן המנהיגים שהקימו את המדינה

יצחק בן אהרון, מראשי מפלגת העבודה ומהוגי הדעות המרכזיים שלה, מת בגיל 99. בן אהרן שימש גם כמזכ"ל ההסתדרות, ח"כ ושר; נולד ב-1906 בבוקובינה והיה מראשי "השומר הצעיר" ברומניה; נבחר ב-1949 לכנסת והתפטר מתפקידו ומראשות ההסתדרות ב-1973 בשל מחלוקת עם ראשי המפלגה; חתן פרס ישראל על תרומה מיוחדת למדינה; "אין לי כל אימה מהמוות", אמר ל"הארץ"; פרץ: אחד מגדולי הדור; הנשיא קצב: ישראל איבדה אחד ממעצבי דמותה החברתית

תגובות

יצחק בן אהרן, מאבות מפלגת העבודה ואחד מהוגי הדעות המרכזיים שלה, מת שלשום (שישי) בבית החולים "מאיר" בכפר סבא, בגיל 99. בן אהרון היה אמור לחגוג עוד חודשיים את יום הולדת המאה שלו. ארונו של בן אהרון יוצב ביום ראשון בבית הוועד הפועל של ההסתדרות בתל-אביב, אך הוא לא יובא לקבורה משום שציווה את גופתו למדע.

בן אהרון נולד ביולי 1906 בצ'רנוביץ', שבבוקובינה, כיום חלק מרומניה. ב-1920 הצטרף לתנועות "השומר הצעיר" וב-1925 הוצב בראש הנהגת התנועה ברומניה. ב-1928 נכנס לארץ ישראל מגבול הלבנון, כשהוא רכוב על חמור. חמש שנים מאוחר יותר הצטרף לקיבוץ גבעת חיים. בן אהרון היה מזכיר מפא"י ונשלח מטעם ארגון החלוץ לגרמניה הנאצית עד שגורש משם על ידי הגסטפו. ב-1940 התגייס לצבא הבריטי ונפל בשבי הגרמני, שם ישב ארבע שנים.

התפטר בשל חילוקי דעות עם מאיר וספיר

את הקריירה הפרלמנטרית שלו החל ב-1949, לאחר שנבחר לכנסת הראשונה. בין היתר שימש כחבר בוועדת החוץ והביטחון. ב-1959 התמנה לשר התחבורה בממשלתו של דוד בן גוריון וב-1962 התפטר מהממשלה במחאה על מדיניותה הכלכלית. בשנים 1973-1969 היה מזכ"ל ההסתדרות, וב-1973 התפטר מתפקידו ומן הכנסת בגלל חילוקי דעות עם ראשי מפלגת העבודה דאז, גולדה מאיר ופנחס ספיר על המדיניות בהסתדרות ובמדינה. ב-1977, לאחר המהפך הפוליטי וניצחון הליכוד בבחירות, אמר בן אהרון כי "אם זה רצון העם, אז צריך להחליף את העם".

מאז חי בקיבוצו, גבעת חיים מאוחד, עבד במטעים ובתעשייה, והשתתף מדי פעם בישיבות המוסדות המרכזיים של הקיבוץ והמפלגה. מאז 1984, עם הקמת ממשלת אחדות בה שותפו הליכוד והעבודה, הפחית את השתתפותו בפעילות ציבורית, אך נחשב למרואיין מבוקש בכלי התקשורת בכל הקשור למפלגת העבודה.

בן אהרון פירסם ספרים ומאמרים רבים, ובהם "בעין הסערה", "שלטון משחית" ו"סוף הדרך". במאמרו המפורסם ביותר, "עוז לתמורה בטרם פורענות", קרא לאיחוד תנועות הפועלים. ב-1995 זכה בפרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

"אין לי כל אימה בפני המוות"

על יחסו למוות אמר בן אהרון בראיון ל"הארץ" ב-2000 כי "במלחמת העולם הראשונה, כשהייתי בן שמונה, ראיתי חרב של קוזאק חוצה את גופו של חייל אוסטרי. ב-1941 נפלתי בשבי הנאצי, למשך ארבע שנים. אלה שני הקטבים של חיים בחזית מלחמה. ממש, לא מטאפורי. רואים את המוות פנים אל פנים ומתחסנים. מאז אין לי כל אימה בפני המוות. מתי שיבוא, יבוא. מה שאני מאחל לעצמי קשור לגמרי רק עם הסובב, לא איתי. לעצמי אין לי שום משאלות, ולא יכולות להיות".

אולמרט: המדינה איבדה את אחד מענקיה

יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון, עמיר פרץ, אמר כי "מפלגת העבודה מביעה צער רב על פטירתו של יצחק בן אהרון. הלך מאתנו אחד מגדולי הדור". עוד אמר פרץ כי בן אהרון היה "איש אוהב אדם ורודף שלום, אשר בתוקף אישיותו השפיע על התרחשויות במדינת ישראל. העמיד אתגרים רבים למדינה והציב את האדם במרכז".

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פירסם אף הוא הודעת אבל. "מדינת ישראל איבדה היום את אחד מענקיה", כתב אולמרט, "יצחק היה ציוני אמיתי ואידיאולוג ישר דרך אשר במשך עשרות שנים לא היסס להשמיע את דעותיו הנוקבות והיחודיות. הוא היה מהאבות המייסדים של התנועה הציונית ושל המדינה המתפתחת כחבר כנסת, כשר וכמזכ"ל ההסתדרות, והיה מנהיג פועלים וסמל אמיתי למנהיגות אמיצה".

נשיא המדינה, משה קצב, הביע צער עמוק על מותו של בן-אהרון, ואמר כי "ישראל איבדה אחד מבוניה וממעצבי דמותה החברתית. בן-אהרון היה ממנהיגיה המובילים של תנועת העבודה ובלט בכושר מנהיגותו יושרו ונחישותו. הוא היה איש עקרונות וידע לנהל מאבקים ללא פשרות למען השקפתו ואמונתו".

תמיר: תם עידן המנהיגים שהקימו את המדינה

שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה כי עם מותו של בן-אהרון "תם עידן המנהיגים הגדולים שהקימו את המדינה".

יו"ר הכנסת, דליה איציק, אמרה: "עם מותו של בן אהרון אבד לנו מנהיג דגול שהקדיש את חייו לשליחות אנושית ולמען העם. מותו הוא סיום של יחסים מיוחדים בין מנהיג פועלים לישראל. תרומתו לא תישכח".

השר אופיר פינס אמר כי "יצחק בן אהרון היה הלפיד שהלך לפני המחנה והתווה את דרכה הרעיונית של מפלגת העבודה. בן אהרון היה חלוץ, לוחם ציוני וסוציאליסט בכל רמ"ח איבריו".

השר יצחק הרצוג הכתיר את בן אהרון "כהן ונביא של תנועת העבודה".

ח"כ אבישי ברוורמן אמר כי "בן אהרון סימל דרך אחרת בפוליטיקה, דרך של יושרה, של אמונה ושל ערכים, דרך שיש בה תרבות ואנושיות, גם יחד עם מאבק לצדק חברתי. הוא סימל ערכיות פנימית שאנחנו כל כך צמאים לה וחסרים אותה היום".

יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביילין, ספד אף הוא לבן אהרון ואמר כי "מדינת ישראל ומחנה השלום איבדו היום מנהיג נדיר. בן אהרון היה אחד מפקוחי העיניים הבודדים מול עיוורונם של אישים כגולדה מאיר, משה דיין וישראל גלילי. מיד לאחר מלחמת ששת הימים הבין בן אהרון את הסכנה בהמשך השליטה בשטחים, ואילו שמעו לו אז, היה נחסך המחיר הנורא ששילמה ישראל מאז".

עיני: ההסתדרות איבדה את אחד מעמודי התווך שלה

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר כי "ההסתדרות איבדה היום את אחד מעמודי התווך שלה שעיצבו את דרכה ואת מורשתה במשך שנים רבות".

מזכירי התנועה הקיבוצית, זאב שור וגברי בר גיל, פירסמו הודעת אבל בה נכתב כי "בן אהרון היה ממנהיגי התנועה הקיבוצית לדורותיה והשתייך לדור הנפילים של מדינת ישראל מראשיתה. בן אהרון היה ממתווי החזון הקיבוצי והאידיאולוגיה המשלבת בין ערכי הציונות והסוציאליזם".

חברו לדרך, לובה אליאב, אמר כי "יצחק בן אהרון היה מורה שלי, מורה לרבים, מורה דרך, מורה צדק, מורה נבוכים. מנהיג פועלים. אנו נזכור אותו ונמשיך את מורשתו הגדולה בחיינו".בן אהרון. אמור היה לציין בקרוב יום הולדת המאהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות