רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סודיט: שלחתי חבילת נפץ בהוראת בגין

איש האצ"ל לשעבר ששלח חבילת נפץ לקאנצלר גרמניה אדנאואר מדבר בפעם הראשונה

תגובות

אליעזר סודיט, לוחם אצ"ל וסוכן מוסד לשעבר, האיש ששלח חבילת דואר ממולכדת לקנצלר גרמניה קונרד אדנאואר, אומר כי בשליחת חבילת הנפץ פעל בהוראתו של מנחם בגין, אז חבר כנסת ומנהיג מפלגת חרות. בראיון ראשון לכלי תקשורת אמר סודיט כי הוא אינו יודע מדוע בחרו בגין וחבריו "לסגור את הפה" במשך השנים. "היום אני חושב שהם ראו במבצע כישלון וחשבו שאין להם במה להתגאות. אני הייתי חייל וביצעתי הוראות, אבל בסך הכל אני מרוצה מכך שניסיתי לעשות משהו נגד הסכם השילומים".

מטען הנפץ שהרכיב סודיט נשלח לאדנאואר בדואר רגיל והתפוצץ ב-27 במארס 1952, בעת שחבלן גרמני ניסה לנטרל אותו. הפרשה הושתקה במשך שנים על-ידי ישראל וגרמניה. ספרון שכתב סודיט ב-1994, שהופץ בין כמה מחבריו, היה העדות היחידה שקשרה עד היום את בגין למעשה. הספרון הגיע לידי כתב "פרנקפורטר אלגמיינה" וקטעים ממנו פורסמו שלשום בעיתון הגרמני. כל האנשים שמזכיר סודיט כמעורבים בפרשה הלכו לעולמם לפני שנים. היסטוריונים שחקרו את הנושא ומקורבים לבגין אמרו אתמול ל"הארץ", כי עדותו של סודיט אינה משכנעת אותם שבגין היה מעורב בפעולה נגד אדנאואר.

ב-7 בינואר 1952 הנהיג בגין הפגנת המונים בירושלים נגד הסכם השילומים המתגבש בין ישראל לגרמניה. בהפגנה הסוערת הושלכו אבנים על בניין הכנסת ובגין הואשם בניסיון לבצע פוטש. ההיסטוריון ד"ר יחיעם וייץ, שחקר את תקופת הסכם השילומים, אומר כי הוא מתקשה להאמין לדברי סודיט. לדברי וייץ, הביקורת הציבורית הקשה בעקבות אותה הפגנה הובילה את בגין לפעול לריסון המאבק הציבורי נגד ההסכם.

"גורמי אופוזיציה לבגין בתוך תנועת חרות האשימו אותו שהוא עושה הכל כדי להנמיך את להבות המאבק", אומר וייץ. "אנשים כמו שמואל טמיר וישראל אלדד לא קיבלו את הקו המתון שבגין ניסה להנהיג, וחלקם אף עזבו את התנועה במחאה".

גם מזכירו האישי של בגין, יחיאל קדישאי, ומנהל המרכז למורשת בגין הרצל מקוב, אמרו שלא שמעו מעולם על מעורבותו של בגין בפרשה. "קדישאי לא יכול לדעת כי הוא התחיל לעבוד עם בגין רק בשנות ה-60", אומר סודיט. "אף אחד מהאנשים שידעו לא רצה לדבר על זה לאחר מעשה".

סודיט טוען כי היוזמה לפעולה נגד אדנאואר נולדה דווקא לאחר הפגנת ההמונים בירושלים. לדבריו, הוא זומן לפגישה בביתו של בגין בתל אביב, באמצעות חתנו יצחק גוריון, שהיה מקורב לבגין. "אני זוכר שבתחילת הפגישה בגין אמר שחייבים לעשות משהו נגד אדנאואר ונגד השילומים. אני לא ידעתי אז בכלל מיהו אדנאואר, אבל הסכמתי עם בגין שאסור להשלים עם ההסכם הזה. חשבנו שהגרמנים צריכים לשלם ישירות לניצולי השואה, ושאסור שממשלת ישראל תיקח מהם כסף, בשם העם היהודי, ותקנה עם זה טרקטורים לקיבוצים".

סודיט, בן 82, עלה לארץ ישראל מבסרביה ב-1936 והתנדב לאצ"ל. בתקופת המאבק בבריטים היה לוחם באצ"ל והצליח להימלט מהכלא המרכזי בירושלים. לאחר מלחמת העצמאות עבד כאחראי על חומרי נפץ במחצבה. למבצע קדמו, לדבריו, שלוש פגישות בביתו של בגין, יחד עם אנשי חרות בולטים ובהם חברי הכנסת הד"ר יוחנן באדר וחיים לנדאו. "הכוונה לא היתה לפגוע באדנאואר, אלא לעורר את התקשורת הבינלאומית. היה ברור לכולנו שאין שום סיכוי שהחבילה תגיע לאדנאואר".

סודיט הרכיב את חבילת הדואר הממולכדת בצרפת, מחומרי נפץ שלקח מהמחצבה. "רשמתי שהשולח הוא הד"ר רייכר (עשיר), שזה ההפך מ'קבצן', הכינוי שלי באצ"ל". סודיט מסר את החבילה לידיד שהעביר אותה לאוסטריה ומשם היא הועברה לגרמניה באמצעות מבריחים. החבילה עוררה את חשדו של פקיד הדואר במינכן, שהזעיק חבלן. זה נהרג בשעה שניסה לנטרל את הפצצה.

בה בעת שיגר סודיט שתי מעטפות ממולכדות למקום המפגש בין משלחות ישראל וגרמניה בעיירה ליד האג. המעטפות, שעליהן נרשם "ארגון הפרטיזנים היהודים", נתפסו על ידי ההולנדים ונוטרלו. זמן קצר לאחר המקרה נעצרו סודיט ושניים מחבריו על ידי הבולשת הצרפתית, באשמת אחזקת נשק, אך שוחררו לאחר שלושה חודשים, בעזרת בגין, שבא לצרפת. סודיט אומר שלא היה בקשרי ידידות עם בגין, אך חש כלפיו הערכה רבה. לדבריו "הם היו פוליטיקאים ואני בסך הכל הייתי חייל".

ב-1959 גויס סודיט למוסד, על ידי יצחק שמיר, לימים ראש הממשלה. לדבריו, השתתף בפעולות מבצעיות באירופה, דרום אמריקה, ולבנון, ובראשן חיסולו של הפושע הנאצי הרברטס צוקורס, שכונה התליין מריגה, במונטווידאו בירת אורוגוואי.

סודיט פרש מהמוסד ב-1980. לאחר שנים כתב את הספר "בשליחות מצפונית", על פרשת השילומים. "חשבתי להרוויח קצת כסף, שאמכור את הספר לכל החברים הרבים שלי. אבל התגובות היו מאוד מאכזבות. אמרו לי שזה לא על תקופת האצ"ל, ושבתקופה שזה קרה כבר לא התגאו כל כך בפעולות כאלה".אליעזר סודיט, אתמול בביתו ברמת גן. פרשת חבילת הנפץ, שנשלחה במארס 1952, הושתקה במשך שנים על-ידי ישראל וגרמניהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות