רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דרמה דיפלומטית מאחורי הקלעים בבניין האו"ם

תגובות

בעקבות האירוע בחוף עזה, שגרם למותם של שבעה בני משפחה פלשתינית, התחוללה מאחורי הקלעים בבניין האו"ם בניו יורק דרמה דיפלומטית בהשתתפות משלחת ישראל באו"ם וקואליציית אד-הוק של מדינות ערביות ובלתי מזדהות.

בעוד שהערבים בתמיכת מדינות מרכזיות בגוש הבלתי מזדהות השתדלו לגייס את האו"ם ולהשיג גינוי לישראל בגין הרג המשפחה בחוף עזה - משלחת ישראל בסיוע ארה"ב ואחדות ממדינות האיחוד האירופי חתרו למנוע את מעורבות האו"ם.

בסוף שבוע שעבר הסתמנה התוצאה: ישראל סיכלה יוזמה ערבית לכנס את מועצת הביטחון לדיון רשמי מיוחד על האירוע בחוף עזה. במקביל עלה בידי ישראל לעצור את קידומן של שתי הצעות שהועלו בשיחות במרכז האו"ם, שמטרתן היתה להכפיף את ישראל לחקירות בינלאומיות על נסיבות האירוע.

ישראל הבהירה למזכ"ל קופי אנאן את התנגדותה הנחרצת לרעיון שהתפשט במסדרונות מרכז האו"ם לשלוח שליח מיוחד מטעמו, שיבדוק את נסיבות האירוע. כמו כן הצליחה ישראל להניא את האו"ם מרעיון הקמת ועדת חקירה בינלאומית, שתחקור את נסיבות האירוע.

לדברי גורמים דיפלומטיים בניו יורק, משלחת ישראל באו"ם הובילה במשך ימים אחדים מאמץ דיפלומטי מסועף ויעיל בקרב חברות מועצת הביטחון, שהניב הסתייגות כמעט מלוכדת של חברות המועצה מדיון על האירוע בחוף עזה. "מדובר בהישג מדיני משמעותי לישראל", אמר ל"הארץ" דיפלומט מערבי, "הישג שהתאפשר אודות לתמיכה אמריקאית בלתי מסויגת".

את היוזמה לקיים דיון רשמי במועצת הביטחון העלתה באמצע שבוע שעבר קואליציה של מדינות ערביות ובלתי מזדהות. בפגישה שהתקימה בין נציגי הקואליציה לנשיאה התורנית של מועצת הביטחון, שגרירת דנמרק הלן מרגרט, השתתפו שגרירים ונציגים בכירים שייצגו כ-90 מדינות חברות. ואולם נשיאת מועצת הביטחון הביעה הסתיגותה מקיום דיון רשמי והסבירה כי אי אפשר לקיים דיון כזה במנותק ממה שמתחולל באזור. "הדברים אינם קורים בחלל ריק. מישהו מחולל טרור וישראל מגיבה", אמרה. לאחר שהתברר כי גם ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי שוללות באופן נחוש קיום דיון על האירוע בחוף עזה - נאלצו הערבים ועמיתיהם מהמדינות הבלתי מזדהות לסגת מתביעתם.

במקביל, בפגישה שאורגנה בתוך שלוש שעות בהשתתפות מזכ"ל האו"ם אנאן ושגריר ישראל באו"ם, דן גילרמן, נמסר למזכ"ל דיווח על היקף התקפות הקסאמים לתחום ישראל. כמו כן, הועברה למזכ"ל מורת הרוח בישראל מתגובתו הראשונה לחקירת צה"ל, שממנה השתמע כי הוא מפקפק באמינות צה"ל. אנאן הודיע בתגובה, כי אין לו שום כוונה למנות שליח מיוחד מטעמו או להתייחס להצעה על הקמת ועדת חקירה בינלאומית.

"הכשלון הערבי להשיג דיון במועצת הביטחון מבטא את העייפות מהעניין הפלשתיני", אמר דיפלומט בניו יורק. "אפילו שגריר קטאר, החברה במועצת הביטחון, התגלה כמי שאיבד את סבלנותו מול הפלשתינאים".

שגריר ישראל באו"ם גילרמן אמר כי, "בשלוש השנים וחצי האחרונות לא עברה במועצת הביטחון אף החלטה או הצהרה שכללה גינוי לישראל". לעומת זאת לדבריו, בתקופה זאת גינתה המועצה את החיזבאללה, פירסמה הצהרה נגד הג'יהאד, אישרה גינוי מפורש להצהרותיו של נשיא איראן וגינתה את ממשלת החמאס".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות