רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בכיר: לא יהיה כוח בינ"ל כי לא תהיה הסכמה

תגובות

ישראל ביקשה אתמול מהממשל האמריקאי להכניס שינויים בטיוטת ההחלטה על הפסקת הלחימה בלבנון, שתובא מחר לאישור מועצת הביטחון של האו"ם. ההסתייגויות הישראליות הועלו, למרות שהטיוטה התקבלה שלשום בסיפוק בירושלים. בהתייחסו לאחת מהסוגיות המרכזיות בהסכם - הכוח הבינלאומי - העריך מקור בכיר, כי "לא יהיה כוח בינלאומי, כיוון שלא יגיעו להסכמה עליו".

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושרת החוץ, ציפי לבני, ניהלו אתמול מגעים עם הדרגים הבכירים בממשל ובאו"ם, והציגו להם את הסתייגויות ישראל. שליח הממשל האמריקאי, דייוויד וולש, ניהל במשך שעות ארוכות שיחות בלשכת רה"מ עם הצוות המדיני הישראלי, בראשות ראש מטהו של אולמרט, יורם טורבוביץ'.

מקורות מדיניים בירושלים הביעו הסתייגות גם מההליך המסורבל שנקבע להקמת הכוח הבינלאומי שישוגר ללבנון. לפי התוכנית שסיכמו ארה"ב וצרפת, ההחלטה שתובא להצבעה מחר תהיה הצהרתית בלבד. בשלב השני, ולאחר שהצדדים יקבלו את עקרונות ההסדר, תגובש החלטה אופרטיווית על הקמת הכוח הבינלאומי ואכיפת הסדרי הביטחון לאורך גבול לבנון-ישראל.

טיוטת ההחלטה הנוכחית כפופה לפרק 6 במגילת האו"ם, העוסק ביישוב סכסוכים בדרכי שלום, והיא "חסרת שיניים". ההחלטה השנייה, שתנוסח בעתיד, אמורה להתבסס על פרק 7 למגילת האו"ם, העוסק בשמירת השלום, בהפרות השלום ובמעשי תוקפנות. החלטה כזאת תקנה לכוח הבינלאומי סמכות אכיפה. "הדרך להחלטה השנייה ארוכה ומפותלת", אמרו המקורות המדיניים, "אם על ההחלטה ההצהרתית יורקים דם, תאר לך מה יהיה כשיגיעו להחלטה המעשית".

בין הבקשות הישראליות:

* התנגדות לאזכור של שטח המחלוקת ב"חוות שבעא" בהחלטת האו"ם, כדי שלא ליצור זיקה בין הפסקת האש לנסיגה ישראלית משבעא. מקורות מדיניים בירושלים אמרו, עם זאת, שההתנגדות ל"סעיף שבעא" נועדה בעיקר לפרוטוקול, כיוון שארה"ב לא תוותר על מה שנראה כחיזוק לממשלת לבנון.

* החמרת הסעיף הנוגע לפיקוח על מעברי הגבול בלבנון, למניעת העברת נשק לחיזבאללה. בטיוטה שהציעה ישראל, מוטלת אחריות ברורה על ממשלת לבנון למנוע הכנסת נשק, ומחוזק תפקידו של כוח יוניפי"ל במעברים.

* חיזוק ההתייחסות לאמברגו נשק בינלאומי על החיזבאללה. בטיוטה האמריקאית- צרפתית, אין קריאה מפורשת לחברות האו"ם שלא להעביר נשק למיליציות בלבנון, אלא רק אזכור של אמברגו עתידי.

* הסתייגות מההתייחסות ל"פעולות התקפיות" של צה"ל, בשעה שישראל מגנה על עצמה מתוקפנות החיזבאללה.

המקורות המדיניים העריכו שבדיוני מועצת הביטחון יופעל לחץ מצד קטאר, המייצגת את הגוש הערבי, רוסיה ואולי גם סין לשינוי הסעיפים שישראל רואה כהישג - השארת צה"ל בשטח לבנון עד להגעת הכוח הבינלאומי, והפרדת הקריאה לשחרור החטופים הישראלים בלבנון משחרור האסירים הלבנונים בישראל. המקורות העריכו שהודעת שרת החוץ האמריקאית, קונדוליזה רייס, שהטיוטה תובא לאישור כפי שהיא, נועדה להפעיל לחץ על ממשלת לבנון שתקבל אותה. לדבריהם, הממשל התאכזב מעמדתו של ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, שהתיישר עם עמדת החיזבאללה ודחה את הטיוטה.

אולמרט הנחה אתמול את שרי הממשלה, ואת כל המסבירנים המדברים בשם הממשלה וצה"ל, שלא להתייחס לטיוטה האמריקאית-צרפתית.

הטיוטה שנמסרה שלשום לעיון חברות מועצת הביטחון קוראת להפסקת "מעשי האיבה" - כל התקפות החיזבאללה ופעולות התקפיות של ישראל. היא לא דורשת מישראל לסגת מהשטחים שתפסה בלבנון, אלא רק להצהיר על "כיבוד הקו הכחול".

הטיוטה מציגה מסגרת להסדר ארוך-טווח, שעיקריו: כיבוד הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של ישראל ולבנון; כיבוד מלא של "הקו הכחול"; סימון גבולותיה של לבנון, ביחוד באזור חוות שבעא; יישום מלא של החלטות קודמות, הקוראות לפירוק נשקן של כל הקבוצות החמושות בלבנון, פרט לממשלה; פריסת כוח בינלאומי; הטלת אמברגו בינלאומי על נשק המסופק ונמכר ללבנון ללא אישור ממשלתה; סילוק הכוחות הזרים מלבנון; ומסירת מפות של שדות מוקשים שישראל הטמינה בעבר בלבנון. הסכמת הממשלות בירושלים ובביירות לסעיפים האלה תהיה תנאי להקמת הכוח הבינלאומי ופריסתו. לבנון תוכל לסרב בכל מקרה לפריסת הכוח, המותנית בהסכמתה.

ההחלטה קוראת לכוח האו"ם יוניפי"ל לפקח על הפסקת האש, לסייע בהחזרת הפליטים לבתיהם, ולעזור לממשלת לבנון בפיקוח על הכנסת נשק דרך מעברי הגבול היבשתיים ונמלי הים והאוויר. מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, נקרא להגיש תוך 30 יום תוכנית לפירוק נשק החיזבאללה ולסימון הגבול בחוות שבעא. אנאן צריך לדווח תוך שבוע למועצת הביטחון על התקדמות הצדדים בביצוע ההחלטה.

אלוף בןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות