בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לאן נעלמו אחיות בתי הספר (ואתן החיסונים)?

בערים הגדולות בישראל יש כיום אחות בית ספר אחת על כל 4,000 תלמידים. התוצאה: ילדים רבים אינם מקבלים חיסונים נגד מחלות קטלניות

2תגובות

ברוב רובם של 3,700 מוסדות החינוך בישראל, שבהם לומדים יותר ממיליון תלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, יש חדר אחות. אלא שבשלוש השנים האחרונות, מעידה המפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך, עירית לבנה, "רוב חדרי אחיות בתי הספר נטושים במשך כמעט כל ימות השבוע". הסיבה: מדיניות קיצוצים מתמשכת הביאה את התקציב הנחוץ לשמירה על בריאות התלמידים, חיסונם מפני מחלות מסוכנות והגשת עזרה ראשונה במקרים דחופים, אל מתחת לקו האדום שקבע משרד הבריאות.

בשנת התקציב הנוכחית הקצה משרד האוצר 54 מיליון שקל לתשלום שכרן של אחיות בתי הספר, שהספיקו למימון 409 אחיות במשרה מלאה. כלומר: כל אחות שתפקידה להגן על בריאות אזרחיה הצעירים של המדינה, אחראית על 2,500 תלמידים בממוצע. אבל יו"ר חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, מוריה אשכנזי, אומרת ש"ממוצעים הם מספרים מטעים... בפועל, בערים הגדולות היחס המספרי בין אחיות בתי הספר לתלמידים הוא 1 ל-4,000".

משרד הבריאות, שתפקידו לבנות את מערך החיסונים ושירותי הרפואה המונעת לתלמידי בתי הספר, קבע שאסור לחרוג מהיחס של אחות אחת ל-1,500 תלמידים. דומה שפקידי האוצר מתייחסים להוראת משרד הבריאות ברוח האמרה הידועה ביידיש: "האט עאר גזוגעט" - אז הוא אמר. לפי תחשיבי מחלקת מחקר ומידע של הכנסת, כדי לקיים בפועל את הנחיות משרד הבריאות לגבי תפקיד אחיות בתי הספר: לחסן את כלל התלמידים נגד מחלות קטלניות, לגלות מי עלול להידבק בשחפת, לאתר ילדים עם הפרעות אכילה, בעיות השמנה, ליקויי ראייה או שמיעה, ואף לחנך אותם לאורח חיים בריא, היו נחוצות 730 אחיות בתי ספר, שעלות העסקתן 99 מיליון שקלים בשנה. על סכום כזה אשכנזי כלל אינה חולמת. לדבריה, היא היתה מסתפקת בהחזרת התקציב לרמתו לפני הקיצוצים - כ-71 מיליון שקל שהספיקו לשלם את שכרן של 590 אחיות במשרה מלאה.

חשש מהתפרצות מגיפה

בסטנדרטים של העולם המערבי חלומותיה המקצועיים של אשכנזי צנועים ביותר. במדינות המפותחות אחות בית ספר אחת מופקדת על שמירת בריאותם של 400-800 תלמידים. כדי לעמוד בדרישות האלה היה על האוצר להקציב 310 מיליון שקל בשנה (למימון שכרן של כ-2,300 אחיות בריאות הציבור).

"התקנים שקבעו מדינות המערב", אומרת לבנה, "מאפשרים לאחות בית הספר למלא את חובתה המקצועית עד תומה. מלבד איתור בעיות בריאות ורפואה מונעת, האחות היא חלק מהצוות הפדגוגי במוסד החינוכי, ומתכננת את חינוך התלמידים לשמור על בריאותם בחיי היום יום. אצלנו, אחות בית הספר הפכה לזן נכחד. היא בקושי מספיקה לחסן את התלמידים, כי עליה להתרוצץ בין אלפי תלמידים בשנה".

לקיצוצים של האוצר בתקציב האחיות יש תוצאות חמורות בשטח. לפי נתוני משרד הבריאות, שאינם כוללים עדיין את תלמידי חיפה וירושלים, בשנת הלימודים הקודמת לא חוסנו 15% מילדי כיתה א' נגד פוליו (שיתוק ילדים), ו-7% לא חוסנו נגד חצבת, שעלת ואדמת. כן לא חוסנו 15% מתלמידי כיתה ב' ו-11% מתלמידי כיתות ח' נגד דיפטריה וטטנוס - מחלות שהמדינות המפותחות הדבירו בעשורים האחרונים, בגלל הקפדה על שגרת חיסונים.

לדברי יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, ד"ר מילכה דונחין, מהמומחים המובילים בארץ בתחום רפואי זה, מדובר במחלות שעלולות להרוג, וקיים חשש להתפרצותן כמגיפה. שר הבריאות, יעקב בן-יזרי, אמר באחרונה מפורשות, בתשובה לשאילתה של ח"כ שלי יחימוביץ: "קיים קשר ישיר בין הקיצוצים בתקציב לבין אי-מתן החיסונים".

לפי הנחיות משרד הבריאות, כדי להגן על האוכלוסייה מפני התפרצות מחלת השחפת שחיידקיה נישאים באוויר, על אחיות בית הספר לבצע בדיקה (תבחין טוברקולין) אצל תלמידי כיתות ז'. בבדיקה זו מתגלה אם בגוף הנער או הנערה מקננים חיידקי שחפת, המעידים על היחשפות בעבר למחלה בשלב המדביק שלה. לדברי אנשי המקצוע במשרד הבריאות, הבדיקה נועדה לגלות שחפת חביונית. החיידקים נמצאים בגוף, אך האדם אינו מדביק אנשים אחרים כי אינו חולה בשחפת ריאות פעילה. אם נמצאת שחפת חביונית, משרד הבריאות ממליץ על טיפול מונע כדי שהתלמידים לא יפתחו שחפת פעילה בעתיד.

לפי נתוני משרד הבריאות, לפני שלוש שנים אחיות בתי הספר בדקו 55,467 תלמידי כיתות ז' ואיתרו 296 מתבגרים עם שחפת חביונית. כעבור שנה החלו הקיצוצים בתקציב. ב-2004 נבדקו 7,215 תלמידים בלבד שאצל 105 מהם התגלתה השחפת בשלב הסמוי. לפני שנתיים נבדקו רק 3,292 והתגלתה שחפת לא-פעילה אצל 120 מתבגרים. ממשרד הבריאות נמסר שבתי הספר נבחרים באופן סלקטיווי, על פי אוכלוסיות הסיכון. אבל דומה שבכל המקרה הנפגעים העיקריים מהפחתת מספר הבדיקות הם האוכלוסייה המצויה בסיכון - ילדי העולים מחבר המדינות ומאתיופיה.

הפרטה חוזרת

מדיניות האוצר בתחום הבריאות מעידה על מגמה להפריט את שירותי הבריאות בארץ, וגם אחיות בתי הספר לא נמלטו מכך. לפני יותר מעשור הועברה האחריות למתן שירותי בריאות במערכת החינוך לקבלן כוח אדם פרטי, דבר שאיים להחריב את השירות. בעקבות זאת הועבר בכנסת ב-97' תיקון לחוק הבריאות הממלכתי שגיבשה ח"כ תמר גוז'נסקי הקובע כי תפקיד משרד הבריאות לתת שירותי בריאות לתלמידים ותפקיד האוצר לממן אותם.

כדי להימנע מהעסקת האחיות כעובדות מדינה שעלות שכרן גבוהה, בין השאר בגלל הפנסיה התקציבית שהיתה נהוגה באותן שנים, הקים משרד הבריאות את האגודה לשירותי בריאות, מלכ"ר, שכל תכליתה לשמש גוף מתווך שדרכו ישולמו משכורות האחיות. בכל שנות פעילותה של האגודה המשרד הוא ששכר את האחיות לעבודה, קבע את אופי פעילותן ואף פיקח על טיב עבודתן. אבל השנה, שבועות אחדים לפני תחילת שנת הלימודים, החליט האוצר שמעמדה של האגודה לשירותי בריאות ישודרג, והיא תהפוך מקבלנית כוח אדם לספקית שירותי הבריאות במערכת החינוך.

כתמריץ להחלטה זו הוסיף האוצר עוד 10 מיליון שקל לתקציב בריאות התלמידים. טיוטת החוזה, שעלותו בשנת התקציב הבאה 64 מיליון שקל שצפויה להיחתם בין משרדי הבריאות והאוצר והאגודה לשירותי בריאות, כבר נכתבה אך לדברי אשכנזי טרם נמסרה לעיונן של נציגות חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, למרות שמעמדן המקצועי מעוגן בהסכמי שכר.

החלטת הפרטה זו סותרת כמובן את התיקון לחוק מ-97' ומעוררת התנגדות אצל רבים. בדיון מיוחד שקיימה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בסוגיה לפני כחודשיים, קבעה הוועדה שעל האוצר להשיב למשרד הבריאות 17 מיליון שקל כדי להחזיר את התקציב לרמתו לפני עידן הקיצוצים. הוועדה אף החליטה שאסור לאחיות שנותנות שירות ממלכתי להיות מועסקות בידי חברת כוח אדם. בנוסף, קראו חברי הוועדה לשרי הבריאות והאוצר למנות בדחיפות ועדה מקצועית שתעגן את מתן שירותי הבריאות בכללים ובתקציב מחייבים. שום סעיף מהחלטות הוועדה לא יושם.

ד"ר דונחין, המלווה זה שנים רבות את עבודת ועדות הכנסת שעוסקות בהגנה על זכויות בריאות התלמידים, ממליצה לאוצר לשנות את זווית ההסתכלות שלו: "ההשקעה בבריאות למטרות רפואה מונעת אינה הוצאה, אלא חיסכון של סכומי עתק לקופת המדינה. איתור ילד שמן בכיתות הצעירות של בית הספר היסודי והכוונת משטר התזונה שלו ימנע את ההוצאות היקרות הנובעות מהתקפי לב אצל אותו אדם, בטרם יגיע לגיל 45".

ד"ר דונחין סבורה שיש להגדיל במידה ניכרת את תקציבי בריאות התלמיד, גם מסיבות מוסריות. לדבריה, "ביישובים שבהם קיים פער חברתי גדול יש פחות בריאות. האם הטרודה בגידולם של שישה או שבעה ילדים לא תמיד יכולה להבחין שאחד מילדיה אינו מדביק את חומר הלימודים בכיתה כי אינו רואה טוב מן הלוח. ילד כזה עלול לסבול תסכולים ולהזדקק אחר כך להשקעות גדולות במערך טיפולי ממושך". ד"ר דונחין אף קוראת לפקידי האוצר "לקרוא את דו"ח הבנק העולמי, מלפני שנתיים, שיצא נגד הפרטת שירותי הבריאות לתלמידים ברחבי תבל".

עמדתו של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, מעוררת פליאה. כרופא הוא מתקומם נגד הפרטת שירותי הבריאות בבתי הספר: "האוצר חוזר על שגיאות העבר. כשהנושא היה בידיים פרטיות עד לפני 9 שנים. הניסיון לא צלח. שירותי הבריאות לתלמיד קרסו כי האינטרס של גוף פרטי הוא למקסם רווחים, על ידי העסקת כוח עבודה זול ולא-מקצועי".

אך למרות חוות דעתו המקצועית הנחרצת אומר ד"ר לב, כי "משרד הבריאות יחתום על החוזה עם האגודה לשירותי הבריאות כמי שכפאו שד". הסיבה לכך? "הסנקציות שהאוצר יכול להטיל על תקציבי משרד הבריאות".

ד"ר דונחין קוראת למשרד הבריאות שלא לחתום על החוזה עם החברה הקבלנית. לדבריה, "אני מצפה ממשרד הבריאות לייצג עמדה מקצועית ולעמוד על דעתו". אחיות בריאות הציבור הכריזו לפני שבועיים על סכסוך עבודה בעקבות ההחלטה לפגוע במעמדן. מוריה אשכנזי מבטיחה "החרפת המאבק נגד ההחלטה החד-צדדית של האוצר".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "שירותי בריאות התלמיד נרכשו בשנים האחרונות מהאגודה לבריאות הציבור במתכונת של רכש שירותי כוח אדם. כדי שלא לפגוע באיכות השירות, סיכמו משרדי הבריאות והאוצר על שינוי מתכונת הרכש מרכש כוח אדם לרכש שירותים, זאת בכפוף לכך שהגורם המקצועי במשרד הבריאות יקבע את סטנדרט השירות שיינתן לתלמיד, יאשר את תוכנית העבודה ויבצע בקרה ופיקוח על אופן יישומה".

עוד נמסר כי "אין בתיקון לחוק בריאות ממלכתי כדי למנוע ממשרד הבריאות מלהתקשר עם ספק במיקור חוץ, על מנת לספק את השירותים, שכן האחריות על שירותי בריאות התלמיד תישאר בידי משרד הבריאות".

חיסונים יסודיים

בשמונה שנות הלימודים בבית הספר היסודי ובחטיבת הביניים אמורים התלמידים לקבל את החיסונים הבאים:

כיתה א': חצבת, שעלת, אדמת ופוליו

כיתה ב': דיפטריה וטטנוס

כיתה ז': בדיקה לגילוי שחפת חביונית (תבחין טוברקולין)

כיתה ח': חיסון חוזר נגד דיפטריה, טטנוס ופוליו
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו