רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ישראל העבירה רשימת חשודים אבל מצרים לא עצרה איש

תגובות

מה תהיה ההוכחה הטובה ביותר לפעילותה של מצרים נגד הברחות הנשק וחומרי הנפץ מסיני לרצועת עזה? הוכחה זו תהיה, אומרים מומחי ביטחון בכירים בישראל, מספר העצורים של מבריחי הנשק, ומספר אלה שהועמדו לדין על הברחת נשק, תחמושת וחומרי נפץ. ואולם, לדבריהם, על אף שישראל העבירה למצרים רשימה של חשודים במעורבות בהברחות, הם לא עצרו ולו מבריח נשק אחד, ואיש לא הועמד לכן לדין.

גורמי הביטחון מדגישים, כי התנהגות המצרים מתסכלת ביותר, וקשה למצוא את הסיבה לה. לדבריהם, המצרים, שמרבים בהבטחות, מנהלים בנימוס שיחות בשפה דיפלומטית עם נציגים ישראלים, אך למעשה לא עושים כמעט דבר כדי למנוע את ההברחות הגדולות דרך ציר פילדלפי או בדרכים אחרות, כולל דרך הים. ישראל הסכימה כי מצרים תוסיף כוח משטרתי גדול לכוח המצרי המוצב בגבול בין סיני לרצועת עזה, אך למרות זאת בשטח לא חל שום שינוי. התסכול גדול עוד יותר שכן שירות הביטחון הכללי מסוגל לנקוב בשמותיהם של מארגני ההברחות, שמות מסיעי נשק לגבול ואחרים. השירות אף העביר למצרים רשימה של חשודים, אך הם לא עצרו איש מהם.

גורמי הביטחון מדגישים, כי "ייתכן שפה ושם נעצר מישהו - אך לתקופה קצרה מאוד". לדבריהם, גם הוראות הפתיחה באש שניתנו לכוחות המצריים, המוצבים בגבול סיני-רצועת עזה, "מוזרות": לחייל המצרי, איש משמר הגבדול או שוטר, אסור לירות על מבריחים פלשתינאים, ואף אסור לו להשיב באש - אם אלה יורים לעברו. "ברור שהמצרים עושים כל מאמץ שלא לפגוע בפלשתינאים, אפילו כשברור כי הם עוברים על החוק", אומרים גורמי הביטחון.

בההסכם הצבאי המיוחד שנחתם בין ישראל למצרים לגבי שמירה על הגבול באזור ההברחות נאמר, כי למצרים יש אחריות ביטחונית כוללת למניעת ההברחות. כלומר, האחריות אינה מצטמצמת רק להברחת הנשק הלא חוקי. על המצרים לפעול גם נגד רכישת הנשק הבלתי חוקי, ולמנוע את העברתו לסיני ועד לגבול ומשם לרצועת עזה. הימנעות מפעולות אלו משמעה הפרת ההסכם.

ישראל מתקשה להסביר מהי הסיבה להתנהגות המצרים. בהקשר זה מועלות כמה השערות, כגון חוסר יעילות במלחמה במבריחים, או שוחד שמעניקים המבריחים לאנשי הגבול. ואולם, השערות אלו אינן מספקות. יש הטוענים כי העלמת העין המצרית אינה מקרית, ומבוססת על החלטה מדינית שמטרתה "לגרום לישראל צרות" - ולהשאיר את הסכסוך הישראלי-פלשתיני על כנו, "כפצע פתוח".

ואולם, תפישה זו אינה מתיישבת עם הערכה ישראלית אחרת, שלפיה מצרים חוששת מהיווצרות "חמסטאן" ברצועת עזה, לנוכח הסכנה שהדבר יביא להתגברות כוחו של האיסלאם הקיצוני גם במצרים.

כך או אחרת, ההברחותלרצועת עזה נמשכות - ובקצב גובר. הנזק שייגרם כתוצאה מכך יפגע בפלשתינאים ובישראל, אך גם המצרים ישלמו על ההזנחה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות